Nederlands bijdrage aan West- Europese verdediging Waterman*! Coloured Inks Ondubbelzinnige zege van Van Swol-Rinkel OMROEPERS Debat over huurverhoging in Tweede Kamer voortgezet Wij luisteren naar Minister acht verdere verhoging wel verantwoord maar nog niet mogelijk Beperkte taak voor strijdkrachttegenhouden van agressor Zwitserland speelt 2-2 tegen Brazilië Grote belangstelling T.T.-races Assen Italiaanse wielerploegen voor Tour de France Ronde van Zwitserland Mej. Hermsen en Linck winnen ook r DREESlHAI^ri DONDERDAG 29 JUNI 1950 PAGINA 4 Amendement voor de grote gezinnen NOTA INZAKE DEFENSIEBELEID Opbouw Kon. Landmacht Om voetbalkampioenschap Kanoploeg voor wereld kampioenschappen Fausto Coppi knapt op Bartali aanvoerder ploeg A Kersen-Knobbelrit Vos vijf en vijftigste Slijkhuis naar Dublin en Oslo Scheepvaartberichten OORDELIGE ERRASSINGEN DAMESCAMISOLE BEVERWIJK NACHTHEMDEN LINGERIEKATOEN BABYHEMDJES OOGJES!,UIERS HAARLEM Plaatsing geschiedt 16 cent per mjn.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Kleding Muziekinstrumenten Pensions Te huur aangeboden Amusement Lessen Reizen en Bedevaarten Hypotheken, Voorschotten, enz. Ambachten Diversen (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur, voorzitter dr. L. G. Kortenhorst). De voorzitter deelt in antwoord op de vraag van Jhr. mr. Van der Goes van Naters (arb.) mede, dat de vaste commissie voor de handelspolitiek hem heeft medegedeeld Donderdag het verslag over de laatste deviezennota uit te brengen De voorzitter zal dus morgen pas definitief kunnen antwoorden. In antwoord op de heer De Groot (comm.) zegt de regering, dat het niet in het voornemen van de regering ligt mededelingen te doen over de oorlog in Korea. De heer De Groot (comm.) noemt dit teleurstellend, omdat de mogelijkheid bestaat, dat we aan de vooravond van de derde wereldoorlog staan. Zonder stemming worden aangenomen de intrekking van de wet op de statistiek; vervanging van de statistiekwet; wijziging van het zevende hoofd stuk B der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 (verschillende onderwerpen); wijziging van de wet van 1 December 1948, houdende aanwijzing van de midde len tot dekking van de uitgaven, begrepen in de Rijksbegroting voor het dienst jaar J.949 (beschikking over een gedeelte van het saldo van de speciale rekening bij De Nederlandsche Bank, hetwelk is ontstaan door storting in guldens van de tegenwaarde van in het kader van het Europese Herstel Programma ontvangen schenkingen); wijziging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 (verschillende onderwerpen)wijziging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 (verschillende onderwerpen); natura lisatie van Anna Feldner en 22 anderen; naturalisatie van Jozsef Burkovszki en 20 anderen; naturalisatie van Joannes Henricus Benedictus Bartholomeus en 20 anderen; wijziging van de Schepenwet. heeft, een nieuwe huurprijs te laten vaststellen, die overeenkomt met de oude prijs vermeerderd met 15 pet. van het bedrag, dat voor een woning van dezelfde aard enz. geldt. De MINISTER is van mening dat de ze materie beter kan geregeld worden bij alg. maatregel van bestuur. Hij zegt een zodanige regeling toe. Mr. TEN HAGEN (P. v. d. A.) trekt het amendement in. Op art 3 heeft de heer Van Vliet (K.V.P.) een amendement ingediend, met de bedoeling de huurverhoging niet 15, maar 20 pet. te doen zijn. De mi nister verklaarde dit amendement Dins dag reeds onaannemelijk. Prof. mr. ROMME (K.V.P.) zegt, dat uit de stukken niet blijkt, dat de com pensaties bij verdere verhoging uitge breid moet worden. Dit kan de re gering aldus de minister niet aan vaarden, zo min als zij kan aanvaarden, dat geen voldoende compensatie wordt verleend. Spr. is het met deze beide punten eens, maar en dat is het bezwaar Na schorsing van de vergadering tot 2.30 uur worden de beraadslagingen over het w.o. regelen nopens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van huurders voortgezet. Re- en dupliek Mr. VAN VLIET (Kath.) zegt op het percentage van de verhoging terug te komen bij de behandeling van art. 3. Wat de compensaties, voornamelijk voor hen, die buiten de belastingverlaging vallen, betreft, vraagt spr., of de rege ring de zaak nader wil bezien en de Kamer t.z.t. wil inlichten. Spr. dient een terzake volgende motie in: De Kamer; Van oordeel, dat de gelde lijke gevolgen der in behandeling zijnde huurverhoging niet alleen behoren te worden opgevangen door die groepen van economisch-zwakkere huurders, voor wie dit kan geschieden langs de weg van vermindering der loon- en inkomstenbelasting, maar ook voor de bij de evenbedoelde achterstaande groe pen van huurders, voor wie deze weg geen uitkomst ter zake kan bieden, om dat zij niet of voor een naar verhouding te gering bedrag in die belasting vallen; Gelet op het standpunt der regering, dat de beslissing over de wijze, waarop voor de laatstbedoelden compensatie kan worden gevonden, beter tot een later tijdstip vóór de in werking treding van het aanhangige ontwerp-Huurwet kan worden verschoven; Nodigt de regering uit, over het vraagstuk der compensatie tijdig vóór 1 Januari 1951 met haar in nader overleg te treden. De heer STAPELKAMP (A.R.) acht de argumentatie van de minister t.a.v. het verhogingspercentage niet zeer be vredigend. Spr. vraagt de minister „planmatig'' te streven naar het her krijgen van het evenwicht tussen huren en bouwkosten. Mr. TEN HAGEN (Arb.) is het vrij wel geheel met de minister eens; op een enkel punt wil hij het accent an ders leggen. De 15 pet. acht spr. ruim voldoende. Spr. steunt gaarne de motie-Van Vliet. De heer GORTZAK (Comm.) blijft zich verzetten tegen het w. o.: het brengt het werkende volk in moeilijkheden, is niet voldoende voor de kleine eigenaren en geeft de grote eigenaren extra winst. Spr. dient de volgende moties in: De Kamer, overwegende, dat de kosten van het levensonderhoud sedert de waarde- verlaging van de gulden in September 1949 blijkens de officiële gegevens van het C.B.S. thans reeds gestegen zijn met ongeveer 10 pet., van oordeel dat de loonsverhoging van 5 pet., welke 1 Januari 1950 voor vele ca tegorieën van werknemers is toegestaan, daardoor niet meer voldoende moet wor den geacht, dringt er bij de Regering op aan de werkgevers te verplichten tot een verdere loonsverhoging van 5 pet. De Kamer, van oordeel, dat niet kan wor den vastgesteld in hoeverre de aanhangige wetsontwerpen tot herziening van verschil lende belastingen voor de huurders een compensatie opleveren voor de hogere be dragen aan huur welke zij zullen hebben te betalen als het in behandeling zijnde wetsontwerp tot verheging van de huren wordt aangenomen, overwegende, dat ge noemde huurverhoging niet zal ingaan vóór 1 Januari 1951, besluit de verdere behande ling van het wetsontwerp no. 1529 op te schorten tot na de behandeling van de wetsontwerpen tot herziening van verschil lende belastingen en gaat over tot de orde van de dag. Mr. Baron VAN DER TELTZ (C. H.) vraagt of de voorgestelde verhoging een eerste begin is en of t. z. t. een nadere re- gCDegheer'Ritmeester (V. V. DO ver klaart zich accoord met de motie—Van Vliet en zegt van mening te zijn, dat de minister wel wat sterk de nadruk legt op de be langen van de huurders. De heer HOOGCARSPEL (Comm.) hand haaft zijn mening, dat het onjuist is, dit ontwerp te behandelen voor de belasting- ontwerpen. Juist omdat het ontwerp een verslechtering voor de huurders betekent, is dit een verkeerde procedure. De MINISTER zegt, dat de heer Gort zak een toch wel zeer scheef beeld geeft. Spr. ontkent tegenover de heer Ritmees ter, dat het eigendom wordt aangetast. Hij herinnert eraan, dat Amerika ook controle op de huren kent. Tegen de motie Van Vliet heeft spr. geen bezwaar. Hij zal in overleg treden met zijn ambtgenoten wie dtt in de eer ste plaats aangaat. Spr. herhaalt zijn verwachting, dat de bouwkosten zullen blijven dalen. De algemene beschouwingen worden ge- 51 Dentweede motie-Gortzak wordt verwor pen met 63 tegen 5 stemmen (vóór de communisten). De heer GORTZAK (C/mm.) verklaart zich voor de motie-Van t'liet. De motie-Van Vliet wordt zonder stem men aangenomen. De eerste motie-Gortzak wordt met 65 tegen 6 stemmen verworpen (voor de com- "Aan^de1' orde is de behandeling van de 8 Opirt'l heeft de heer Ten Hagen (Arb een aantal amendementen van voornamelijk wetstechnische aard ingediend. Een amen rif»ment Ten HagenSchilthuis beoogt de weT ook van toepassing te verklaren op woonschepen en woonwagens. Hagen Twee van de amendeme^^en"TenrnfJ;tfttr worden ingetrokken, terwijl de minister twee andere overneemt. Prof mr ROMME (K.V.P.) vraagt om nadere toelichting op de nu bindende term „wettelijk verschuldigd De MINISTER zegt, dat ook hy aan- T7Qnkf»liik geen behoefte had aan de m- voS-Ten Hagen wettelijk". De be- doeling is „volgens de wet zo is het wel op zijn plaats. Overigens zou dan beter zijn „wettig". Svt. heeft geen behoefte aan het amen dement-Ten Hagen—Schilthuis. Hij heeft er echter geen bezwaar tegen en zal het overnemen. Prof. mr. ROMME (K.V.P.) bluft er bij, dat de invoeging overbodig en ver warrend is. i Mr TEN HAGEN (P. v. d. A.) merkt op dat deze wet veel door leken ge lezen en gehanteerd zal worden en daar om deze invoeging niet overbodig is. In tussen zouden we weer kunnen terug keren naar „rechtsgeldig". De MINISTER voelt het meest voor de opvatting-Romme. Aldus wordt besloten. Art. 1 wordt zonder stemming aangenomen, evenzo art 2 Óp" art. 3 hebben de heren Ten Ha gen en Schilthuis (P. v. d. A.) een amendement ingediend, dat de huurder in de gelegenheid wil stellen om, in dien hij een bedrijfsruimte ia huur de regering laat volstrekt in het duis ter, hoe meer compensatie zou moeten worden gevonden, hoeveel de meerdere compensatie zou moeten zijn en van welke aard. Spr. acht dit een tekortko ming t.a.v. het gemeen overleg. De mi nister geve zakelijke argumenten, die door de Kamer te beoordelen zijn. Hieruit zou zijn af te leiden, dat thans de beslissing nog niet te nemen is. Uit stel zou de regering echter in tijdnood brengen. Maar dit brengt de Kamer weer in een dwangpositie. Wat bedoelt de minister met de uit drukking „schorsing" der beraadslaging? Intrekking van het ontwerp waarschijn lijk. Dit zou de regering weinig harte- pijn kosten! Anderzijds zou het betekenen, dat voorlopig niets van huurverhoging komt. Maar de Kamer moet bij de behande ling van de compensatieregelen de vrijheid hebben hierop terug te komen. Spr. vraagt, of de minister daarmee ac coord kan gaan, zo ja. dan kan het amendement-Van Vliet ingetrokken worden. De MINISTER zegt, dat het geen o n- vv i 1, maar onmacht is, die hem belet heeft concreter te zijn. De toestand is nog onoverzichtelijk en het zal de vraag zijn of in het najaar niet moet worden overgegaan tot een nieuwe loonronde, met alle nadelen van dien. Belasting verlaging inplaats van loonsverhoging brengt ook veel moeilijkheden met zich. Gezien dit alles is het onaannemelijk de huur nog meer te verhogen. Schor sing zou inderdaad uitstel van iedere verhoging betekenen. Spr. gaat accoord met de suggestie van prof. Romme en herhaalt, dat hij een verhoging met 20 pet. gerechtvaar digd zou achten, indien de omstandig heden dit toelieten. Prof. mr. ROMME (Kath.) dankt de minister voor zijn toezegging. Het amen dement-Van Vliet wordt ingetrokken. Een amendement-Hoogcarspel (Comm.) op art. 3 beoogt de prijzen af te ronden niet naar „boven", maar naar „be neden" op een veelvoud van vijf cent. Een tweede amendement-Hoogcarspel beoogt de verhoging alleen van toepas sing te verklaren op onroerende goede ren, waarvan de huurprijs het bedrag van f3.12 te boven gaat. De vergadering wordt na de toelich ting van de voorstellen te 17.50 uur ge sloten. In de Woensdag verschenen nota inzake het defensiebeleid van de minister van Oorlog en Marine wordt gezegd dat de Nederlandse bijdrage aan de West-Euro- pese verdediging in de eerste plaats in houdt het paraat, beschikbaar of binnen enkele dagen mobilisabel hebben van die strijdkrachten, welke nodig zijn om een aanval van een agressor te stoppen en te keren. Vast staat, dat Nederland geen bijdra ge zal leveren aan de strategische luchtstrijdkrachten. Financiële omstandigheden maken hei onmogelijk in verhouding tot de omvang van onze koopvaardij- en tankervloot deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. De ze taak, aldus de nota, moet derhalve toevallen aan de mogendheden die over de grote oorlogsvloten beschikken. Tot de taken van de Nederlandse krijgsmacht in West-Europees verband zal het in hoger geallieerd verband te genhouden van 's vijands land- en lucht strijdkrachten behoren. Voorts moet gezorgd worden voor het openhouden en beschermen van onze havens en zeeverbindingen, met inbegrip van het bestrijden van vijandelijke zee strijdkrachten. De minister wijst er op dat de ge noemde samengestelde taak in hoofd zaak alleen met eigen middelen moet worden vervuld. De geallieerde steun zal slechts een aanvullend karakter heb ben. In aansluiting op de krijgsmacht zal een civiel apparaat nodig zijn, dat voor bereid is ten behoeve van de rampenbe strijding en de burgerlijke verdediging. Voorts wordt medegedeeld, dat de regering het militiestelsel wenst te handhaven. In verband met de ver fijning der militaire techniek zal in verschillende gevallen training van relatief lange tijdsduur noodzakelijk zijn. Voor de landmacht zal de oefen tijd van twaalf maanden en langer moeten worden gehandhaafd. Bedreiging van het grondgebied in Europa betekent momenteel zeker het belangrijkste gevaar. De nota zegt, dat de sterkte van onze zeemacht in 1955 ongeveer als volgt zal zijn: een vliegkampschip, twee kruisers, twaalf jagers, zes andere escorteurs, vier onderzeeboten, achtenveertig mijnenve gers en ongeveer honderd vliegtuigen. Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot voor een niet onbe langrijk gedeelte zijn gevorderd. De beveiliging van aanvoeren naar België langs de zeeweg zal grotendeels op Nederlandse schouders moeten rusten, aangezien dit nabuurland niet beschikt over zeestrijdkrachten van enig for maat. Het opbouwplan van de Koninklijke Landmacht voorziet in troepen te vel de, voor territoriale verdediging, lucht verdedigingstroepen (artillerie en zoeklichten), troepen voor inwendige rust en orde alsmede de nodige staven, troepen en diensten om de strijdkrach ten te kunnen onderhouden. De gedachten gaan uit naar lichtin gen van 27.000 man per jaar, die gedu rende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en nadien naar de ter ritoriale troepen zullen overgaan. Ge streefd zal worden naar een verdeling van thans geoefende manschappen over beide categorieën van de landmacht. Met behulp van uit Indonesië terug komend materieel, uit het Verenigd Koninkrijk en van eigen industrie te verwachten materieel en met materieel van Amerikaanse origine zullen mobili satie-uitrustingen voor een zo groot mogelijk aantal oorlogsonderdelen ge maakt worden. Gestreefd zal worden naar mobilisabel maken van alle be schikbare geoefende militairen, voor wat de dienstplichtigen betreft van 1945 af. De- voornaamste taak der territo riale troepen zal het optreden te gen luchtlandingstroepen zijn. In 1951 zal een regiment infanterie- wielrijders, ressorterende onder de territoriale troepen, worden opge richt. Overwogen wordt de opleiding voor de regimenten lichte luchtdoelartillerie aanzienlijk te brengen beneden de maximale wettelijke duur, die voor middelbare luchtdoelartillerie en zoek lichten echter niet. Personeel der Na tionale Reserve zal voor een deel de lichte luchtdoelartillerie bedienen, voor een deel ook zorgen voor herstel en handhaven van inwendige orde en rust. Het plan van de luchtverdediging van Nederland als onderdeel van de West-Europese verdediging omvat de opbouw van een aantal squadrons, dag jagers en nachtjagers, een alarmerings apparaat met radarstations, een lucht wachtdienst en telefoonverbindingen. Voor rechtstreekse bewaking en verde diging van vliegvelden zullen bataljons luchtvaarttroepen worden gevormd. Voorts zullen luchteenheden voor transport, artillerie-verkenning en fo tografie worden gevormd. De operationale gevechtssquadrons voor luchtverdediging en tactische luchtmacht zullen met de organen voor alarmering worden samengevoegd in één luchtverdedigingscommando. Ver betering van gebouwen, startbanen en inrichtingen voor oorlogsgebruik zijn op vliegvelden noodzakelijk. Om tot eoonomische oplossingen te komen wordt nauw overleg gepleegd met au toriteiten van civiele en marine-lucht vaart. De vredessterkte der luchtmacht van 9000 man zal beperkt moeten toenemen bij het vorderen der plannen. De op leiding van vliegers heeft niet voldoen de capaciteit waarin is voorzien door buitenlandse opleidingen. De Nederlandse industrie wordt zo veel mogelijk ingeschakeld voor pro ductie en opbouw van luchtmacht- materieel. Verwacht kan worden, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie op nog groter schaal dan thans bij de pro ductie van gevechtsvliegtuigen zal worden ingeschakeld. Over de kosten zegt de nota, dat de Waterman's gekleurde inkten geven een bizonder persoonlijk karakter aan uw brieven. Kies uit de 9 mooie kleuren uw Waterman vulpeninkt in harmonie met uw briefpapier. In de handige kantelflessen, waardoor de inkt tot de laatste druppel kan worden opgebruikt. Zie de serie Waterman inkten in 9 kleuren. PENS PENCILS De wedstrijd BraziliëZwitserland voor de Jules Rimetbeker te Sao Pau lo had een dramatisch verloop. Drie minuten voor het einde kon Zwitser land een gelijk spel uit het vuur slepen, juist op het moment, dat niemand meer geloofde dat Brazilië de overwinning zou ontgaan: 22. Na de nederlaag van Italië tegen Zweden is dit resultaat wel de grootste verrassing van het tornooi tot nu toe. Het is de vraag of Brazilië, dat als een dex grote favorieten voor de titel gold, er nog in zal slagen zich in de finale poule te plaatsen. Brazilië was voor verreweg het grootste deel van de wedstrijd in de meerderheid, maar voor het doel geko men werd kans na kans verknoeid. De Zwitserse defensie werd telkens uit el kaar gespeeld, maar het samenspel werd zo tot in het oneindige doorgevoerd dat de Zwitsers steeds weer de gele genheid kregen zich te herstellen. In dividueel waren de Zuid-Amerikanen stuk voor stuk beter dan hun tegen standers, zowel in techniek als in snel heid, maar de Zwitsers vormden een betere eenheid en dank zij dit ploeg- verband werd tenslotte het eervolle re sultaat bereikt: 22. De wedstrijd Zuid-SlaviëMexico ■werd bijgewoond door ongeveer 17.000 toeschouwers. Reeds voor het begin van de strijd gold Zuid-Slavië als favoriet, vooral bij diegenen, die de Zuid-Slaven tegen Zwitserland hadden ziex spelen. De uitslag werd 41 voor de Europea nen. De stand in groep A luidt thans: Zuid-Slavië Brazilië Zwitserland Mexico Het bestuur van de Nederlandse Kano- bond heeft besloten alsnog een volledige ploeg van zes heren en een dame af te vaardigen naar de wereldkampioenschap pen kano die op 4, 5 en 6 Augustus te Bagsvaar bij Kopenhagen worden ge houden. De heren Pool van Viking, Kees Koch van de Geuzen en J. van der Lin- gen van de Zwetplassers waren reeds aangewezen. Op Zondag 2 Juli zullen kortebaan- kampioenschappen worden gehouden en op 8 en 9 Juli de langebaankampioen- schappen, welke wedstrijden zullen gel den als selectie voor de verdere samen stelling van de ploeg. Fausto Coppi zal over een dag of twaalf het ziekenhuis kunnen verlaten. Een maand later zal hij kunnen beginnen met een lichte training en wanneer alles naar wens verloopt, zal men hem half September weer op de baan kunnen zien. Daarna kan hij zich geleidelijk op weg wedstrijden gaan voorbereiden. 2 2 0 0 4 7—1 2 1 1 0 3 6—2 2 0 1 1 1 2—5 2 0 0 2 0 1—8 regering zich voor 1951 een streefcijfer van 850 millioen gulden voor ogen stelt. Daarbij is niet alleen rekening gehou den met de monetaire gevolgen, ver bonden aan een te sterke uitzetting der uitgaven voor landsverdediging, doch tevens nauwkeurig overwogen, in wel ke mate het economisch en sociaal evenwicht vitaal voor het geleidelijk herstel van ons land en evenzo als grondslag waarop een verdergaande in ternationale integratie dient te steunen wezenlijk zou worden aangetast bij vergroting der defensieuitgaven. Voor de twintigste T.T.-Races, welke 8 Juli a.s. op het circuit van Assen worden gehouden, blijkt zowel bij de rijders als bij het publiek zeer grote belangstelling te bestaan. Niet alleen, dat de kaarten bij duizenden zijn aangevraagd, ook is er een inschrijving gekomen, welke alle verwach tingen heeft overtroffen. Hoewel aangeno men mag worden, dat er nog formulieren zullen nakomen, kan, nu de inschrijving feitelijk gesloten is, worden meegedeeld, dat in de 125 cc. klasse het strijdkarakter sterk toegenomen is doordat de M. V. Agusta uit Italië zich telegrafisch tot de organisatie-commissie heeft gewend, onder mededeling, dat vier rijders zullen starten. In de 125 c.c. komt nu een strijd tussen Italië, Spanje, Nederland en Engeland. Niet minder dan 55 rijders staan voor de 350 c.c. ingeschreven. Tien nationaliteiten komen hier aan de start: Engeland met 33 inschrijvingen, Ierland 2, Australië met 3, Nieuw Zeeland 2, Frankrijk 1, Spanje, Noor wegen met 4, Zweden met 1, Finland met 1 en Nederland met 7 rijders, onder wie Lous van Rijswijk op Velocette, Piet Knij- nenburg, Henk Pellikaan en G. Roosjen op AJS. Er starten 22 Engelsen, 5 Italianen, 3 Australiërs, 2 Ieren, 1 Nieuw Zeelander, J Zweed, 1 Fin, 1 Fransman, 1 Belg en 8 Nederlanders in de 500 c.c. klasse o. w. Piet Knijnenburg en Henk Pellikaan op BMW, Jac Schot op Norton, Lous van Rijs wijk en Veer Jr. op Triumph. Deze inschrijving is een record voor Assen. Voor de Tour de France, welke van 13 Juli t/m 7 Augustus zal worden gehouden, zijn de Italiaanse wielerploegen thans de finitief samengesteld: A-ploeg: Bartai, Brignole, Corrieri, de Santi, Lambertini, Magni, Matini, Pedrom, Pezzi en Salibem. Reserves: Astrua, Bia- gion, Sabatini, Zampieri. B-ploeg: Leoni, Bresci, Fondelli, Ortelli, Benini en Pasotti. De reserves voor deze ploeg zullen later worden aangewezen. Het resultaat van de vijfde etappe van de ronde van Zwitserland, GstaadLuzern (234 km.), luidt: 1. Steller (Zwits.) 5 uur 56 min. 45 sec 2. Meier (Zwits.) z. t. 3. Koblet (Zwits.) z. t. Faanhof werd 63e. Hij kwam twee minu ten na het sluiten der controle binnen. Waarschijnlijk zal hij echter Donderdag wel kunnen starten voor de zesde etappe LuzernBellinzona Het algemeen klassement luidt: 1. Gold- schmit (Lux.) 32.56.02. 2. Koblet (Zw.) 32.56.23 3. Kuebler (Zw.) 32.59.19. 4. Bobet (Fr.) 33.03.05. 5. Roncono (It.) 33.05.38. 63e is Faanhof met 34.48.53. De Vereniging Voor Vreemdelingen verkeer „Geldermalsen en Omstreken" Organiseert op Zondag 2 Juli a.s. in sa menwerking met de „Motorclub de Toe rist", een zgn. „Kersen-Knobbelrit" voor auto's en motorrijwielen. Des middags om 1 uur start men van het Marktplein te Geldermalsen voor ean rit, die ten hoogste 120 k.m. omvat en via mooie wegen door de „West- Betutw" leidt. De finish is in een ker- senboJmgaard, waar volop gelegenheid tot kerseneten is en waar ook de prij zen worden uitgereikt. De derde étappe van het criterium van de „Dauphine Libre" (233 km.) werd gewon nen door de Fransman Lauredi in de tijd van 6 uur 26 min. en 50 sec. Onze landgenoot Vos eindigde als 55ste in 6 39.21. In het algemeen klassement leidt Lauredi (Italië) met 21.32.23. De Nederlan der Vos bezet de 65ste plaats in 24.06.07. LONDEN, 28 Juni. Van Swol en Rin kel hebben vanmiddag korte metten ge maakt met het Poolse paar Spychala Floczynski. Zij zetten een overrompe lende aanval in en hielden het veertig minuten vol, toen was het pleit beslist: 6 0, 6—2, 6——2. De Nederlanders legden grote vaart in hun spel en waren vooral zeker in de overheadstrokes. Tegen hun zuiver vol leren en smashen waren de Polen geen moment opgewassen. De partij moest in de derde set even onderbroken worden, omdat het canvas rond de baan vlam vatte. Spelers en umpire blusten het brandje met het water uit de urn onder de zetel van de umpire. Het Nederlandse paar mej. Hermsen en Linck ondervond vooral in de tweede set taaie tegenstand van de Amerikaans- Nederlandse combin. mej. Morrisson en Van Swol. Het klopte echter beter tus sen mej. Hermsen en Linck en mede door een betere controle van lengte bracht dit de overwinning. Een sluitende combinatie ook vormde mevr. Halford en Rinkel. Zonder enige moeite werd het Engels-Belgische paar mevr. Martin-Davis en Geelhand ver slagen. Hoewel in de partij tussen mevr. Schmier-Wilton en het Britse paar mevr. David en Lloyd (Gr.Br.) een derde set nodig was, verkeerde de Nederlandse zege eigenlijk geen ogenblik in gevaar. Het was een partij tussen een goed op elkaar ingespeeld dubbel en twee enkel spelers, die een gelegenheids-combinatie vormden. Individueel was er weinig krachtsverschil, maar de eenheid in het Nederlandse dubbel was van doorslag gevende betekenis. Na de eerste twee sets leek de over winning voor Linck en de Australiër Molloy tegen Coen (Eng.) en Grandet (Fr.) voor het grijpen, maar ten slotte moest nog hard gevochten worden voor de zege die na vier sets een feit was. Het Nederlands-Australische paar was beduidend sterker in het volleren. De uitslagen luiden: Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. Hermsen en Linck (Ned.) slaan mej. Morrison (Ver. St.) en Van Swol (Ned.) 6—4, 10—8; mevr. Halford (Gr. Br.) en Rinkel (Ned.) slaan mevr Mar tin-Davis (Gr.Br.) en Geelhand (Belg.) 63, 62; mevr. Schmier en Wilton (Ned.) slaan mevr. David en Lloyd (Gr.Br.) 6—1, 4—6, 6—2. Tweede ronde; mej. Brough (Ver. St.) en Sturgess (Z.A.) slaan mej. Glieten- berg en Lurie (Z.A.) 64, 6—1; Gussie Morguan (V.S.) en Quist (Austr.) slaan mevr. Boegner en Borotra (Fr.) 64, 75; mevr. Dupont en Talbert (V.S.) slaan mej. Tuckey (Gr.Br.) en Rose (Austr.) 6—4, 3—6, 6—3. Dames-enkelspel, tweede ronde: mej. Hoahing (Gr.Br.) sl. mevr. Johns (Gr. Br.) 64, 63; mej. Chaffee (V.S.) sl. mevr. Rihbany (V.S.) 61, 83; mej. Head (V.S.) sl. mevr. Schmier (Ned.) 6—2, 6—0. Heren dubbelspel, eerste ronde: Wor- thington en Rose (Austr.) slaan Kova- lexki en Seivsas (V.S.) 63, 64, 86; Linck (Ned.) en Molloy (Austr.) slaan Coen (Eng.) en Grandet (Fr.) 62, 63, 911, 97; Brichant en Washer (Belg.) slaan Billington en Butler (G.B.) 64, 7—5, 4—6, 6—4. Dames enkelspel 2e ronde: Doris Hart (V.S.) sl. mevr. Sanden (Zweden) 61, 60; Patricia Todd (V.S.) sl. mej. Cor nell (G.B.) 6—1, 6—2. Heren dubbelspel, le ronde: Sturgess (Z.-Afr.) en Drobny (Egypte) sl. Car ter en Filby (G.B.) 6—0, 6—2, 6—2;; Rin kel en Van Swol (Ned.) sl. Spychala en Loczynski (Polen) 60, 6—2, 6- 2; Brown en Sidwell (Austr.) sl. Shafei en Talaat (Eng.) 6—0, 6—0, 6—1; Patty en Trabert (V.S.) sl. Barrett en Horn (Gr. Br.) 64, 64, 8—6; Mc Gregor en Sedg- man (Austr.) sl. E. en H. F. David (Gr. Br.) 75, 6—0, 97; Gardnar Mulloy en Talbert (V.S.) sl. Delhomme en Sanglier (Fr.) 61, 61, 60; Bromwicb en Quist (Austr.) sl. Scharenhuivel en Starte (Gr.Br.) 6—0, 6—0, 6—2. Naar wij vernemen heeft de K.N.A.U., Slijkhuis toestemming verleend deel te ne men aan wedstrijden te Dublin op 4 en 5 Juli. en te Oslo op 6 en 7 Juli. Wat Oslo aangaat zal ter plaatse worden beslist of hij de 1500 meter dan wel de 3 km. loopt. Voor Dublin staat hij voor de vier Engelse mijl op het programma Er is evenwel verzocht om een kortere af stand. AALSDIJK 28 bij K. Race, AALSUM 29 te Chittagong, AGAMEMNON 28 bij K. Hattaras, ALAMAK 28 te P. Said, ALBLAS- SERDIJK 28 bij Lands End, ALHENA 28 bij Porto Pray aALKAID 28 bij Porto Praya, ALMDIJK 29 v. Rott. te Bremen, ANNEN- KERK p. 28 Malta, ARMILLA 27 v. Singa pore te Saigon, ARNEDIJK 28 bij Scilly, ATLANTIS 28 te Suez, AVERDIJK 28 v. Antwerpen n. Jacksonville. AXELDIJK 28 bij Scilly, BEVERWIJK 28 bij Texel, BLOEMFONTEIN 28 bij Teneriffe, BLIJ- DENDIJK p. 28 Lands End, CASTEL BIANCO p. 28 K. Carbon, CALTEX LEI DEN 28 bij Socrota, CALTEX PERNIS 28 bij Kreta, CERONIA 28 bij St. Vincent, CLAVELLA p. 28 K. Bougaroni, EEM- LAND 28 n. A'dam', EMPIRE BRENT p. 29 Gibraltar. ESSO AMSTERDAM 28 v. Aru ba n. Rott., ESSO DEN HAAG p. 28 Ma deira, ETREMA 28 bij Bahia, FAIRSEA 28 bij Da Gata, FARMSUM 28 v. Casa blanca n. Rott.. GAROET p. 27 Sabang, GOYA 28 bij K. De Gata, GROOTE BEER 28 v. A'dam n. Djakarta, GROOTEKERK 29 te kaapstad, HELENA 28 bij Barbados, HERSILLIA p. 28 Lizard n. Antwerpen, ITTERSUM 28 bij Terceira, JAGERSFON TEIN 28 v. Hamburg n. A'dam, JAPARA 28 v. Brahe n. Rott.. JOHAN v. OLDEN- BARNEVELT p. 28 Algoa baai, KEILEHA- VEN 29 te Tabou, KOTA INTEN 28 bij Malta. LARENBERG 28 bij Guernsey, LEM- STERKERK p. 28 K. St. Vincent, LISSE- KERK p. 28 Finisterre, LOMBOK 28 bij Cey lon, LOPPERSUM p. 28 Gibraltar, MAAS 28 V. Jamaica. MAASHAVEN p. 28 Las Palmas, MACOMA 2 Juli van Miri n. Syd ney, MANOERAN 28 v. Lor. Marquez n. Beira, MARKEN 28 bij Finisterre, MEER KERK p. 20 Guernsey. MODJOKERTO p. 28 Gibraltar. MUIDERKERK p. 28 Str. Messina, MURENA 28 v. Hondagua n. Miri, MIJDRECHT 28 bij Flores, NIGERSTROOM 28 te Antwerpen, PHRONTIS 29 te Port Su dan, POELAU LAUT p. 28 Ouessant, PO LYPHEMUS p. 28 K. De Gata, PRINS ALEXANDER 29 te Rott. v. Montreal, PR- FRED. HENDRIK p. 28 Belle Isle. PRINS MAURXTS 30 te Bremen, PRINS WILLEM II 28 v. Trieste n. Lagoulette, PR. WILLEM IV 28 bij Scilly eil., ROEBIAH 28 te P. Swet- tenham, ROEPAT p. 28 P. de Galle. ROTTI 28 te Belawan, SAMARINDA 28 te Manilla, SAROENA 28 v. Pladju n. Muntok. SIBA- JAK 28 bij Malta, SLOTERDIJK p. 28 K. Te- nez, STAD ALKMAAR p. 28 K. Blanco, STAD HAARLEM 28 v. Emden n. Narvik, STAD MAASTRICHT 28 v. Livorno n. Gi braltar, STREEFKERK 28 v. Ksogopatam, SUMATRA 28 v. Antw. n. A'dam, SUNET- TA 28 te Tel Aviv. TALISSE 28 te Madras, TARAKAN 28 te Cheribon, 29 te Djakarta, TAWALI 28 v. Madras n. Rangoon, THE- MISTO 29 te Avonmouth. VOLENDAM 28 n. St. Laurence, WATERMAN 28 v. Bizerta n. P. Said, WELTEVREDEN 28 v. Genua n. P. Said. WESTERDAM 28 bij K. Race. WILLEM RUYS p. 28 Burlings, ZIJPEN BERG 28 te Huelva v. Spezzia. DONDERDAG HILVERSUM 402 m. - NCRV: 18.00 drie sonates van Brahms, 18.25 Chr, vakbeweging, 18.40 Leger des He4ls. 19.00 nieuws, 19.40 radiokrant, 20.00 Na tionaal Programma ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard, nieuws, 20.05 muzikale reis door Amerikaanse landen. 20.30 prijsvraag ten bate van het Prins Bernhardfonds, 21.20 Dolf v. d. Linden en orkest, 21.50 De Prins privé, klankbeeld, 22.10 caba ret, 22.35 taptoe, 23.00 nieuws, 23.15 om roeporkest. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 Gerard van Krevelen en orkest, 19.20 De stenen spreken, causerie, 19.40 Ge rard van Krevelen en orkest, 20.00 Na tionaal Programma (zie Hilversum I), VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 cello en piano, 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 Berlijns Philh. Orkest, 10.03 Mor gendienst, 11.00 fluitrecital, 11.30 ensem ble Lachman, 11.55 suite Raymonda, 12.30 mededelingen, 12.33 Liebeslieder waltzer v. Brahms, 13.00 nieuws, 13.15 orgelconcert, 14.00 Bach, 14.40 lezing, 15.00 Sans Souci, 15.40 voordracht, 16.00 Ned. kamermuziek, 16.45 Reginald Di xon, 17.00 In de lens, 17.30 Fries progr., 17.45 Busch strijkork. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 strijdlied, 7.33 Mantovani en orkest, 8.00 nieuws, 8.18 suite uit Caf^men, 8.50 huisvrouw, 9.00 Halle-orkest. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 Torch en orkest, 10.30 vrouw, 10.45 oud- Engelse liederen, 11.00 feuilleton, 11.15 orgel, 11.45 gram. AVRO: 12.00 Avro- leans, 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 Charles Trenet, 13.00 nieuws, 13.15 orgel, 13.40 kookpraatje, 14.00 middag concert, 15.00 boekbespreking, 15 20 disco-causerie. VARA: 16.00 Swingtet, 16.30 jeugd, 17.00 pianoduo, 17.20 muzi kale causerie. fijn interlock weefsel 2.15, zalm en bleu l&nigeriekatoen, frisse garnering, nu 90 cm breed, in zalm en bleu per meter van prima interlock 7# x 70 ctn slechts Opgaven bijkanterea m schappen, ana «a erkende advertentie-bureaux ea aaa R.K. SLAGERSBEDIENDE, reeds 4 j. in het vak, b.z.a., v.g.g.v. Havendwarsstraat 7, Noordwij kerhout. NET MEISJE b.z.a. als leerl.- verkoopster, liefst manufac turen. Br. no. 3515 bureau van dit blad. NETTE R.K. SLAGERS KNECHT (geh.) b.z.a., ook voor noodhulp of seizoen. Br. onder no. 85, bijkantoor N. H. C.. Stumphiusstraat 45, Beverwijk. NETTE WERKSTER b.z.a., Maand., Dond., Zat. Lombok straat 27, Heemstede JONG PERS. b.z.a. als soc. medew., in bezit zijnde van Middenst.dipl. en dipl. soc. verz. v. d. Ver. v. R. v. Arb., zoekt bijverdiensten. Br. no. 3579, bur. van dit Mad. R.K. MEISJE, 28 j., b.z.a. V. rustige betrekking v. d. en n., kunn. naaien. Jacob Geel- straat 33, Haarlem. NET R.K. MEISJE gevr. v. d. of d. en n. Mevr. Rem- meizwaan, Anegang 42, Haar lem, telefoon 16535. EEN FLINK NET MEISJE v. d. en n. gevr. Hulp werkster aanwezig. Mevr. Evers, Joz. Israëlsweg 5, Bloemendaal. NET R.K. MEISJE gevraagd. Zelfst. kunn. werken en baby verzorgen. Samson, Haven straat 4, Heemstede. NET MEISJE gevr. v. d. of d. en n., v.g.g.v., in gezin van 3 pers., wegens huw. te- genw. Mevr. Steehouwer, Bos en Vaartstraat 1« FLINK NET MEISJE gevr. van 8.3012.30 uur f 12.50 p. w. Veenbergplein 35, Haar- lem-N. NET MEISJE gevr. van 95 uur, met middagmaal. Br. no. 3517, bur. v. d. blad. DAGMEISJE of fl. hulp in de ochtenduren gevr. in gezip met kinderen. Mevr. Bakker, Zinneveldlaan 6, Santpoort- Station. NET MEISJE gevr. voor de dag, leeftijd 1718 jaar. Brood- en Banketbakkerij Zijlweg 10, Overveen. NETTE WERKSTER gevr., Maand— en Vrijdagochtend, v.g.g.v. Tetterodestraat 19a zwart. NETTE R.K. HULP IN DE HUISH. gevr., in- of extern. Werkster aanw. Rutgers, Gr. Houtstraat 170. CRèME KINDERWAGEN, goed onderh. Kennemerstraat 62 rd. MODERN BLANK EIKEN HOUTEN SLAAPK., lits-jum. te koop wegens vertrek. Bre- deroodseweg 83, Santpoort. Telefoon 8318. BORDEAUX-RODE KINDER WAGEN met matrasje, kus sentje, 2 wollen dekentjes en sierdekentje. Billijke prijs. Pracht 3-delig bedstel (Java- kapok). Na 6 uur. v d. Wal, v. Zeggelenstraat 148, Haar lem. 2-PERS. OPKLAPBEDDEN 39.75, m. g. Tamarindestr. 6, telefoon 25028. TUINPARASOL. Or. Nassau- laan 116, Overveen. GAS-STUWVERW ARMINGS- MACHINE, even gebruikt. Voor verw. van 700 tot 1000 m3. 450.„Intima" Techn. Bur., Kruisstr. 42, Haarlem. KAMPEERTENTEN. Ameri can Pat., en zw. terraspara sols, mits rechtstreeks betr. van „The Indiana Works" bespaart U 30 tussenh.- winsten. Hoofdkant. v. Ned.: Haarlem, Zijlweg 111, telef. 17877. Vr. geïll. catalogus 12. BELEGGINGSHUIS te koop gevr. door part. Br. no. 3511, bureau van dit blad JAWA MET ZIJSPAN te koop, als nieuw, pracht com blnatie, elk desk. onderz. toegestaan, ook afzondert. Spaarnwouderstr. 81. H'lem. B.S.A„ 350 e.c„ zijklepper, in prima staat, geheel gerev. (nieuw moffel en chroom en banden met duo). Duven- voordestraat 78. Na 7 uur. RENAULT '36, in pr. staat, te koop. Reitzstraat 27. DAMESFIETS, hoog model 45.Noorder tuindorp la an 19, Overveen. SOLEX-MOTORRIJWIELEN te huur 5.per d., f 30. p. w. Jan de Braystraat 2, telefoon 12448. SOLEX-VERHUUR. Schoter. weg 55. LUXE AUTOVERHUUR zon der chauffeur. Thans uitslui tend nieuwe Fords Prefect 1950, 10 cent per km. All- risk verzekerd. Fa. De Boer v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, tel. 16655. RECLAME-AANBIEDING. Vanaf 85 een prima cos- tuum. Costuums naar maat vanaf 135, beste fournitu ren, goede afwerking, schit terende coupe. Gemakk. be taling. Kleding Verkoop Cen trale, Nieuwe Gracht 76, Haarlem. CONTRABAS te koop (bil lijk). Verspronckweg 157, Haarlem (dag. 6—7.30 uur n.m.). Tel. 14890. NET R.K. KOSTHUIS aan geboden m. huis. verk. Br. no. 3513, bur. v. d. blad. ADSPIRANT-EMIGRANTEN. Particulier stelt tijd 'en re laties beschikbaar om adspi- rant-emigranten (vaklieden, technici) in contact te bren gen met event, werkgevers in Nw. Zeeland, Australië, Z. Afrika, Canada. Br. onder no. 3573, onder opgave be roep, bureau van dit blad. DE AUTORIJSCHOOL SINDS 1925. Ewald Holzhaus, Bin nenweg 96, Heemstede, telef. 28680, b. g. geh. K 2502—319. POPULAIRE DAG-TRIPS naar ArnhemNijmegen (H. Landstichting), Montferland Elten. Elke Vrijdag naar Te xel. 7 dagen Zwitserland. Reisbureau F. J. Bouckaert en Zn., Rozenstraat 7-9, tele foon 19992. PER BUS T.T. ASSEN t 7.50. Maxwellstraat 2. VOOR PADVINDERS EN SCHOOLKINDEREN tegen billijke prijs mooie bus. Ro- zentsraat 9, tel. 19992. PER LUXE TOURINGCAR 4 DAGEN PARIJS—VERSAIL LES. Elke Maandag v.a. 24 Juli. 3 dagen Valkenburg- Ardennen. Elke Maandag v.a. 24 Juli. Reisbureau Bouckaert, Rozenstraat 7-9, tel. 19992 VOOR WaT VOOR FEEST DAN OOK: Harry Bouman, f eestarrangeur, humorist, conferencier, pianist, accor deonist, modem goochelaar. Alléén of met gezelschap. Raaks 11. f 7500.— TER LEEN gevr. op maandelijkse afl., door R.K. zakenman. Br. no. 3557, bur. van dit blad. VAN SPIRAAL TOT DIVAN, ROL- OF OPKLAPBED. Ta- marindestraat 6, tel. 25028. VRIENDIN gezocht door R.K. meisje, werkende stand, 17 jaar. Br. onder no. 3551, bureau van dit blad KLEURENFILM, kl. beeld, 6—9/9—12/13—18. Foto Scher- penhuysen, Staten Bolwerk 6, telefoon 20095. VERHUUR VAN BEDDEN en LEDIKANTEN. Eerste Haart. Verhuur-inrichting van por- celein, tafels, stoelen, glas werk voor elke gelegenheid en elke hoeveelheid. Henk Leising, Kloppersingel 147, telef. 18854, magazijn Wester gracht 69, telef. 10344.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4