Situatie in Zuid-Korea vrij stabiel Vliegveld Kimpo heroverd na zwaar bombardement Regering wil oorlogsbodems vrij maken voor Zuid-Korea INDIA EN EGYPTE ZULLEN DE RESOLUTIE STEUNEN PEKING ZAL BLIJVEN VECHTEN OM EILAND TE „BEVRIJDEN Gevaarlijk inbreker na vier dagen weer geknipt VAN MEL Ook Nederland Huurverhoging Tot hoofd en hart Ter doeltreffende uitvoering van het besluit van de Veiligheidsraad .Het weer. Amerika is niet in oorlogJ 50 millioen dollar voor Korea Malik en Zintsjento moeten thuiskomen Piloot van straaljager gevonden Internationale leger macht groeit China beschuldigt Amerika van agressie Formosa groter gevaar dan Korea? Spannende jacht vond haar einde in pension te Amsterdam Kranig werk van recherche HORLOGES-KLOKKEN VRIJDAG 30 JUNI 1950 o 74sfe JAARGANG No. 2480.. fm MAC ARTHUR VRAAGT NOG NIET OM LANDSTRIJDKRACHTEN REGERINGSNOTA AAN TWEEDE KAMER De Nederlandse regering over weegt de mogelijkheid om zee strijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deelnemen aan de noodzakelijke maatrege len in Korea, teneinde een doel treffende uitvoering te bevorde- ren van de aanbeveling van de Veiligheidsraad, om bijstand te verlenen aan de republiek Zuid- Korea, het hoofd te bieden aan de gewapende aanval door de strijdkrachten van Noord-Korea en bij te dragen tot herstel van de vrede en veiligheid in het betrokken gebied. Dit wordt ge zegd in een verklaring van de regering, die de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, gistermiddag in de ver gadering van de Tweede Kamer heeft voorgelezen. Debat begonnen Verklaring van Truman De her Giesberger onder scheiden (Vervolg op pag. b) Terug naar Moskou Motief voor hun vertrek „met verlof" VEILIGHEIDSRAAD EN KOREA „FORMOSA EEN AZIATISCHE AAN GELEGEN HEID" 99 KAMP WESTERBORK VOOR GEREPATRIEERDEN DE AMERIKAANSE HULP AAN FRANS-VIETNAMESE LEGER Zeven Dakota's in Saigon aangekomen GROTE HOUTSTRAAT 86 67 JAAR SPECIAALZAAK BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millïmeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Ook Nederland zal gevolg geven aan de resolutie van de Veiligheids raad zoveel doenlijk hulp te bieden aan de Zuid-Koreaanse verdedi ging tegen de wederrechtelijke agressie. Gisteren heeft onze regering daartoe be sloten en de hierover opgestelde ver klaring is daarna voorgelezen in de Tweede Kamer door voorzitter Korten- horst. Hedenmiddag heeft in diezelfde Kamer de beraadslaging over dit rege ringsbesluit plaats gevonden. Nederland is hiermee getreden in het voetspoor van Engeland, Australië en Nieuw Zeeland, die al eerder zulk een verklaring aflegden. De Engelse regering heeft zich evenwel resoluter uitgedrukt dan de Nederlandse: zij besloot de Britse marinestrijdkrachten in de Japanse wa teren onmiddellijk ter beschikking te stellen aan de Verenigde Staten. Onze regering zei 't ietwat bedachtzamer: voor een doeltreffende uitvoering van haar besluit zal hij overwegen of een deel der zeestrijdkrachten voor het gestelde doel kan worden vrijgemaakt. Dat klinkt weinig imposant, doch getuigt wel van een juiste intentie. Nog minder imposant zal intussen de hulp zijn, die Nederland in feite te bieden heeft. Het zou echter van grove kortzichtig heid getuigen de waarde van het rege ringsbesluit daarom in twijfel te trekken. Wanneer het doel van een actie immers is om onder auspiciën der Verenigde Naties evident onrecht te herstellen en brute agressie waarvan het eind niet te voorzien is tegen te gaan, dan gaat het er niet in de eerste plaats om wat men in feite vermag, wat de materiële inbreng zal zijn in de gezamenlijke krachtsinspanning, doch of men bereid is hulp te bieden naar vermogen. En dan valt er aan Nederlandse zijde zelfs enige grootmoedigheid te signa leren, want wij willen thans gevolg geven aan een oproep van diezelfde Veiligheids raad, die eertijds bitter weinig begrip ge toond heeft voor onze eigen moeilijk heden. Inmiddels blijft het dubieus of de re solutie van de Veiligheidsraad, zoals wij reeds eerder schreven, formeel-juridisch voldoet aan de volgens het UNO-Hand- vest daaraan te stellen eisen. De reactie van Amerika op Russische uitlatingen, waarin de rechtsgeldigheid dezer reso lutie werd betwist omdat de Sovjet unie niet aan de stemming heeft deel genomen, is waarlijk niet alleen inte ressant vanuit leerstellig-volkenrechte- lijk oogpunt. Van oneindig veel meer gewicht is haar betekenis voor de reële structuur der Verenigde Naties en de practische zin van het bestaan dezer or ganisatie. Tot nog toe slaagde Rusland er in door zijn traditioneel veto te verhinderen wat het wenste te verhinderen. Door onlangs weg te blijven van de stemming in kwestie wilde het de Veiligheidsraad tot een zelfde machteloosheid dwingen. Amerika zegt nu echter, dat Rusland, zo het iets had willen verhinderen, op zijn minst aanwezig had moeten zijn en dat ook overigens een zich onthouden van stemming in het verleden wel vaker niet als een veto werd beschouwd, wanneer de unanieme instemming der Grote Vijf werd vereist. Men kan hier wijd en breed over praten, doch één ding is ze ker: door het kordate optreden van de Veiligheidsraad en Amerika in het bij zonder is eigenlijk de grootste impasse, waarin deze Raad zich door toedoen van Rusland bij voortduring bevond, voor goed doorbroken. En dat is een winst, zij het een gevaarlijke winst. Want uit deze crisis is men thans in een tweede geraakt: er is door dit alles een duide lijke breuk ontstaan binnen het kader der Ver. Naties tussen Rusland en zijn satellieten enerzijds en de vrije «volken anderzijds. Een breuk, die alweer dieper en wijder is geworden door Ruslands jongste verklaring, dat de Zuid-Kore aanse republiek en de haar ondersteunen de landen aansprakelijk zijn voor de toestand op Korea. Dit is een nogal botte leugen, berekend op een volksdemocra- tisch gehoor. Maar leugens plegen min stens zoveel politieke gevolgen te hebben als waarheden. En daarom ziet de toe komst er bij alles tamelijk zorgelijk uit. De gespannen internationale toe stand heeft de aandacht een wei nig afgetrokken van de staat kundige gebeurtenissen op het eigen erf. Niettemin gebeuren er in 's lands ver gaderzaal belangrijke dingen, welke m rustiger tijden stellig de levendige be langstelling van iedere burger zouden hebben gehad, omdat ze hem raken zo al niet in zijn wezen dan toch in iets wat daarmee ten nauwste samenhangt: ziin beurs. Van de ene kant zal de in behandeling zijnde wet op de huurver hoging (min of meer bedrieglijk ge naamd: „Regelen nopens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders") immers ten gevol ge hebben, dat de huurder dieper m zijn beurs zal moeten tasten om de ver schuldigde penningen aan zijn verhuur der te kunnen voldoen, van de andere kant kan deze laatste een hoger en rechtvaardiger rendement van zijn be zittingen verwachten dan tot nog toe zij het zonder daardoor te worden vol daan in de verlangens welke hij eigen lijk, gezien de algemene stijging van het prijspeil, zou mogen stellen. Aldus is men thans bezig aan de behandeling van een wetsvoorstel, dat. eenmaal wet geworden, hoogstwaarschijnlijk aan bei de zijden enig misnoegen zal wekken. Zoals men weet heeft de regering een huurverhoging voorgesteld van 15% (in vergelijking met de over het algemeen op het peil van Mei 1940 „bevroren" huren). De indiening van het wetsvoor stel is rijkelijk laat gekomen en niet dan op een herhaald daartoe aandrin gen van de zijde van het parlement. De algemene stijging van het priispeil is immers niet van vandaag of gisteren: ofschoon we reeds sedert enige tijd aan de derde loonronde toe zijn vindt de herziening der huren eerst thans be handeling. Zowel over de principiële als de prac tische zijde der huurverhoging zijn reeds de meest merkwaardige misverstanden aan het licht gekomen. In een der meest toonaangevende dagbladen van Nederland lazen wij onlangs, dat het niet langer aanging de huiseigenaar ziin „rechtvaardig loon" te onthouden. Dit inzicht in wat de exploitatie van hui zen eigenlijk is kan in domheid wed ijveren met de mening van hem, die meent, dat de huiseigenaar alleen tot taak heeft „slapende rijker te worden". Wat hier verder van zij: het is bo ven iedere twijfel verheven dat een verhoging der huren een eis der sociale rechtvaardigheid kan worden genoemd, zolang men althans ook de huiseigenaar wil erkennen als een die recht heeft op het hem toekomende. De discussie in de Kamer is het le- vendigst geweest over de kwestie van het percentage, waarmee de tot nog toe gefixeerde huren zouden moeten wor den verhoogd, en over dat andere be langwekkende punt: hoe kon worden tegemoet gekomen aan de financiële moeilijkheden van hen, die niet zouden Zuid-Koreanen, met het enige wapen, dat hun tot in 1948 was toegestaan te dragen: de speer. Pas nadat Korea's onafhankelijkheid was erkend, konden de Zuid- Koreanen zich in het gebruik van vuurwapenen oefenen. De Amerikaanse opperbevelhebber in bet Verre Oosten, de thans 70-jarige ge neraal MacArthur, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het front in Korea. In het Amerikaanse hoofdkwartier in Suwon, 25 km. ten Zuiden van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel die zich thans in handen bevindt van de Noord- Koreaanse legers, voerde de generaal besprekingen met president Syngman Rhee en de Amerikaanse ambassadeur Muccio, waarbij de algemene toestand in Zuid- Korea besproken werd. Daarna begaf MacArthur zich in een gesloten auto naar het front. Van dichtbij volgde de generaal de strijd aan de rivier de Han, enkele kilometers ten Zuiden van Seoel, en sloeg de gevechten gade om een spoorbrug over de rivier, die nog intact was. De generaal gaf daarop aan Amerikaanse su perforten bevel alle nog overgebleven bruggen over de Han te bombarderen. Na zijn terugkeer in Tokio heeft de generaal een communiqué uitgegeven over de situatie aan het front. Hij noemde de toestand thans vrij stabiel en maakte bekend, dat Zuid-Koreaanse troepen het vliegveld Kimpo bij Seoel, dat tevoren door superforten zwaar was gebombardeerd, hebben heroverd. Ameri kaanse vlooteenheden hebben bruggehoofden der Noord-Koreanen beschoten en Amerikaanse vliegtuigformaties hebben aanvallen gedaan op vijandelijke troe penconcentraties, autocolonnes cn spoorwegen. Bij luchtgevechten zijn tot nu toe 12 Noord-Koreaanse toestellen neergeschoten. De Amerikaanse luchtmacht leed gisteren geen verliezen. Wel ging een bommenwerper verloren, toen deze bij oen poging om te landen bij de Japanse kust in zee stortte, waarbij drie in zittenden om het leven kwamen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige Wes telijke wind. Tamelijk koel weer. Zon: 4.2421.03; Maan: 22.555.30. Volgens U. P. heeft een officiële Nederlandse woordvoerder te Washing ton gisteren verklaard te verwachten, dat twee Nederlandse torpedojagers van Indonesië naar Japan zullen wor den gezonden en daar ter beschikking van generaal MacArthur zullen wor den gesteld. In Indonesië bevinden zich op het ogenblik drie torpedoja gers, drie mijnenvegers en enkele kleine patrouillevaartuigen. De tekst van de verklaring der Ne derlandse regering inzake Korea luidt als volgt: „De Nederlandse regering hfeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aanval op de republiek Korea door Noord-Koreaanse troepen is gepleegd. Het verheugt haar, dat de Veiligheids raad zich terzake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis geno men van de resoluties van de Veilig heidsraad van 25 en 27 Juni j.L De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aanbeveling, welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van de Verenigde Naties is gericht, om bij stand aan de republiek Korea te ver lenen met het doel aan de gewapende aanval door de strijdkrachten van Noord- Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veilig heid in het betrokken gebied. Teneinde een doeltreffende uitvoering van de aanbeveling van de Veiligheids raad te bevorderen, overweegt de Ne derlandse regering zeestrijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deelne men aan de noodzakelijke maatregelen in genoemd gebied. Nauw overleg vindt plaats met Indo nesië en de Benelux-partners over de kunnen profiteren van de in uitzicht gestelde fiscale compensatie, doordat'zij toch reeds niet of nauwelijks voor be lastingbetaling in aanmerking kwamen. Omtrent dat percentage is een amende ment ingediend door een afgevaardigde van de K.V.P., die een verhoging van 20 pet. voorstelde, welk amendement, door minister In 't Veld „onaanvaardbaar" verklaard, later weer werd ingetrok ken. Aangenomen werd echter een motie van diezelfde afgevaardigde, waarin er bij de regering op werd aan gedrongen tijdig vóór 1 Jan. 1951 (de datum waarop huurwet en belastingver laging zullen ingaan) met de Kamer in overleg te treden omtrent het vraag stuk der zo juist genoemde compensa tie ten bate van de economisch-zwak- kere huurders, die niet zullen pro fiteren van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting. Het is duidelijk, dat onder deze laatste categorie voor namelijk de kinderrijke gezinnen val len. Uit het oogpunt van gezinspolitiek was deze motie bijzonder gewenst. De mate der huurverhoging zal ten slotte nooit anders kunnen uitvallen dan als een min of meer bevredigend compromis. Regering en Kamer blijken zich hiervan ten volle bewust, al wor den de accenten telkens anders gelegd. Die 15 pet. vormen de mathematische en enigszins kunstmatige uitdrukking van dit compromis. Daarom zal men enerzijds moeten erkennen, dat de ver hoging aan de erg krappe kant is voor de verhuurder, doch dat anderzijds, de compensatie in aanmerking genomen, enigszins redelijk wordt gehandeld bin nen het kader van de loon- en prijspoli tiek. toestand cn de maatregelen, welke deze van de leden der Verenigde Naties ver eist." De Tweede Kamer heeft heden middag bij de aanvang der verga dering een begin gemaakt met de beraadslaging over de gisteren afge legde regeringsverklaring inzake Korea. Met de minister-president, de heer Drees, zijn aanwezig de minis ters Van Schaik, Van Maarscveen, Schokking, Lieftinck, Rutten, Göt- zen, In 't Veld en Joekes. De tribune is nagenoeg geheel bezet. De voorzitter stelt voor de spreektijd te bepalen op dertig minuten per fractie in eerste termijn en in tweede termijn op tien minuten per fractie. De heer Gortzak (C.P.N.) maakt be zwaar tegen de voorgestelde beperking. Hij vraagt onbeperkte spreektijd; zo de Kamer daar bezwaar tegen heeft vraagt hij uitbreiding van de spreektijd. De voorzitter zegt, dat hij zijn oor bij verschillende leden heeft te luisteren ge legd en men meende, dat de voorgestelde tijd voldoende is. De heer Gortzak (C.P.N.) merkt op, dat dit niet is geschied ten aanzien van de C.P.N. Hij vraagt dertig minuten per spreker. De voorzitter brengt zijn voorstel (dertig resp. tien minuten per fractie) in stemming. Het wordt aangenomen met 55 tegen 7 stemmen (die der C.P.N.). He woord is daarna aan mej. Klompé (K.V.P.). Zij zei gaarne met de minister in gedachtemvisseling te treden over de gebeurtenissen in Korea, waarin zij een testcase voor een uitdaging aan de vrija democratische landen zag. Terecht wordt tegen het optreden van de Noord-Ko reanen stelling genomen. Wij mogen geen tweede München hebben. Mej. Klomé zei verder dat hier door de Ver. Naties hulp wordt verleend aan een land op grond van een verzoek van de souvereine overheid van dit land. Te meer daar president Truman ook sprak van een politieke actie, vroeg spreekster wat ten deze de zienswijze van de regering is. Zij vroeg verder met betrekking tot de Nederlandse toe zeggingen, of naast overleg met de Be nelux-partners óók overleg is gepleegd met de Verenigde Staten en de andere hulpbiedende naties. Voorts sprak zij er haar voldoening over uit, dat de re gering in de eerste plaats het oog heeft gericht op de Marine. Intussen moeten gebeurtenissen als in Korea door de vrije landen tijdig voor komen worden. Wat vandaag in Oost- Azië voorvalt, kan morgen gebeuren. Ongecorrigeerd) ff ft President Truman heeft gisteren op zijn eerste persconferentie na het uit breken van het conflict in Korea de actie van de Verenigde Staten „een politione le actie van de Verenigde Naties" ge noemd „om een bandietenoverval op de Koreaanse republiek af te slaan". Op een vraag verklaarde hij nadruk kelijk: „De Verenigde Staten zijn niet in oorlog". De president zeide er vast op te vertrouwen dat de Verenigde Staten de Koreaanse republiek ais een onafhan kelijke republiek in stand zullen kunnen houden. Truman weigerde in te gaan op vragen over strategische aangelegenhe den, zoals over de mogelijkheid van het zenden van landstrijdkrachten of het gebruik van de atoombom. President Truman heeft gisteren de wet op de toewijzing van 653.761.808 dollar ondertekend. Van dit bedrag is 50.000.000 dollar voor economische hulp aan Korea bestemd. De wet voorziet ook in fondsen voor de bespoediging der programma's voor de ontwikkeling van snellere vliegtui gen en nieuwe anti-onderzeeboot wapens. De heer G. F. H. Giesberger, direc teur der N.V. Ned. Spoorwegen, die het spoorwegbedrijf verlaat, heeft vanmor gen in de commissarissenzaal van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht af scheid genomen van tal van relaties. Hij had voorts vele gelukwensen in ont vangst te nemen in verband met het aan hem toekennen van het ridderschap in de orde van de Nederlandse leeuw. Generaal MacArthur was gistermorgen in gezelschap van de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Stratemeyer, en vier andere generaals in zijn ongewapend privé-vliegtuig de „Bataan" uit Japan naar het front vertrokken. Voor zijn vertrek zei de generaal tot de journalisten, die hem vergezelden, dat hij zonder hen te willen afraden mee te gaan er toch wel op moest wijzen, dat dit een ongewoon riskante vlucht zou zijn. „Ik twijfel niet aan uw moed, doch ik wil de beslissing aan u zelf overlaten." Toen men hem vroeg, of het voor hem wel ver standig was, op dit ogenblik enig risico te lopen, antwoordde hij: „Vijftig jaar lang heeft men gedacht, dat ik niet voor mij zelf kan zorgen, maar ik neb het altijd gedaan." Op de heenweg naar Korea trachtte een Noord-Koreaanse Yak tevergeefs door het escorte, dat de generaal bege leidde, heen te breken. „Onze jager haalt hem in. We zullen hem wel krijgen," riep MacArthur enthousiast uit, terwijl hij door bet raampje het gevecht met belangstelling volgde. Gedurende een bespreking te Suwon zag MacArthur een tweede gevecht tus sen een Amerikaanse jager en een Yak. Door het raam volgde hij nauwkeurig de bewegingen van het Amerikaanse vlieg tuig en hij toonde zich zeer verheugd, toen eindelijk de Amerikaan er in slaag de de Yak neer te schieten. De kleine verkenningsvliegtuigen, waarin Rhee en Muccio, de Ameri kaanse ambassadeur in Korea, hun tocht naar Suwon maakten, moesten onderweg Yak-jagers ontwijken. Een uur voordat MacArthur naar Tokio terugging, wilden Rhee en Muccio in een tweemotorig vliegtuig naar Tae- jong vertrekken. Toen het vliegtuig de rolbaan afreed, werd er door zes Yaks plotseling een aanval uitgevoerd. Rhee en Muccio sprongen weer uit het vliegtuig om dekking te zoeken. Zij werden niet getroffen. Wel werd een Amerikaanse soldaat aan een been ge wond De Yaks werden op hun beurt door Mustangs onder vuur genomen. Na zijn conferentie met Rhee en Muccio reed MacArthur in een geslo ten wagen door Suwon en dan in Noordelijke richting naar het terrein van de strijd, met zes jeeps, waarin journalisten en stafleden, er achter aan. De uittocht uit Seoel leverde een dra matische aanblik op. Vluchtelingen, be laden met hun bezittingen, bewogen zich in lange rijen langs de weg, zich zo veel mogelijk gedekt houdend voor aan vallen uit de lucht. MacArthur begaf zich aan de frontlinie naar een punt, vanwaar hij de stad Seoel kon overzien. Men hoorde daar het rumoer van de strijd, welke geleverd werd bij de drie bruggen over de rivier de Han, die be schouwd worden als de sleutels tot een eventuele snelle verovering door de Noordelijken van de rest van het land. MacArthur stond er ongewapend, in ge zelschap van zijn staf, in het open veld, terwijl in de lucht jagers in actie waren. Terstond na zijn terugkeer gaf Mac Arthur bevel tot het zenden van artille rie, mortieren, machinegeweren cn am munitie aan de Zuid-Koreanen, die vrij wel al hun zware uitrusting ten Noorden van de rivier verloren hebben. De Zuid-Koreaanse legers, die nu aan de rivier de Han stand houden, hebben opdracht gekregen deze linie tot elke prijs te houden. Zij staan nu aan een linie van 55 mijl langs de Han, van de Chinese Zee tot aan de samenvloeiing met de Poechan en vandaar naar Tsjoen- tsjon, ongeveer negentig kilometer ten Noord-Oosten van Seoel en verder naar de Oostkust in de buurt van Kaegnoeng. Naar bericht wordt, hebben Ameri kaanse transportvliegtuigen gisteren meer dan 600 ton munitie afgeleverd en zal er een begin gemaakt worden mét de aflevering van 105 m.m. kanonnen, zware en middelzware mortierèn, bazoo kas, lichte mitrailleurs en andere auto matische wapens. In een communiqué van het ministerie van Defensie in Washington wordt ge zegd, dat MacArthur tot nu toe niet om toestemming gevraagd heeft om Ameri kaanse landstrijdkrachten op Korea te mogen inzetten. Gezien de optimistische berichten over de gevechten op Korea wordt niet ver wacht, dat hiertoe direct zal worden overgegaan. De berichten, dat het weer aan het front verbetert, werden door de Ameri kaanse bevelhebbers met opluchting ontvangen. Het wordt nu mogelijk dé landstrijdkrachten betere steun met vliegtuigen te geven en de Zuid-Kore aanse strijdkrachten te hergroeperen. De twee voornaamste Russische ver tegenwoordigers bij de V.N. zullen bin nenkort na elkaar naar Rusland ver trekken. Jacob Malik, de leider van de Sovjet-delegatie, zal, naar verwacht wordt, volgende week vertrekken en Zintsjenko, de Russische assistent van Trygve Lie, zal ook binnen enkele da gen „met verlof" naar Moskou gaan. Zijn voorganger, Sobolef. die in 1948 „met verlof" naar Rusland ging, keerde niet terug en werd later benoemd tot hoofd van de afdeling voor Amerikaanse zaken van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het stoffelijk overschot van de vlie ger G. M. G. Noyons, die met een straaljager bij Schiermonnikoog om het leven kwam, is geborgen en naar Leeu warden vervoerd. Vandaar zal het naar Eindhoven worden getransporteerd, waar de begrafenis zal geschieden Vanavond om acht uur komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen om het con flict in Korea te bespreken. India en Egypte, die Dinsdag niet deel hebben ge nomen aan de stemming over de resolutie van de Veiligheidsraad, omdat zü niet tijdig genoeg contact met hun regeringen konden opnemen, zullen vanavond verklaringen afleggen. De regering van India heeft gisteravond op een spoed zitting besloten, de resolutie van de Veiligheidsraad te steunen en hierna heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fouad Serag Eddin Pasja, ver klaard^ dat zijn land na ernstig beraad besloten heeft zich eveneens achter de resolutie te zullen stellen. Te Londen is men van mening, dat het besluit van India het resultaat is van besprekingen op het hoogste niveau tussen New- Delhi, Washington en Londen. Egypte zou het standpunt van India hebben afgewacht. Land na land maakte gisteren be kend, bereid te zijn aan Zuid-Korea hulp te bieden in de strijd tegen de communisten. Generaal MacArthur zal weldra aan het hoofd staan van een grote internationale macht. Engeland Australië, Nieuw-Zeeland, België en Nederland hebben tot nu toe Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N. medegedeeld, dat zij bereid zijn Zuid- Korea hulp te bieden. Verwacht wordt dat Canada en de Philippijnen weldra hetzelfde zullen doen. Een en twintig Zuid-Amerikaanse landen hebben de resolutie van de Veiligheidsraad toege juicht en verklaarden, dat zij een solide front zullen vormen 'tegen de Koreaan se communisten. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat aan Frankrijk niet gevraagd is daadwerkelijke steun te verlenen, omdat rekening is gehouden met de Franse verplichtingen in Indo-China. Men verkeert nog in het onzekere wat betreft de houding van India met het oog op het verlenen van militaire hulp. De UNO gaat thans zorgvuldig na, welke militaire hulp de aangesloten lenden beschikbaar kunnen stellen voor het toepassen van sancties. Trygve Lie heeft gisteren medegedeeld, dat hij zijn voorgenomen reis naar Europa voorlo pig uitgesteld heeft, in verband met het besluit van de Veiligheidsraad inzake Korea. Tsjou En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, heeft, /olgens radio Peking, verklaard, dat het besluit van President Truman dat de zevende vloot „de bevrijding van Formosa moet verhinderen gewapende agressie tegen Chinees grondgebied en een volkomen schending van het hand vest der V. N." is. De minister noemde het een „Nieuwe interventiedaad van het Amerikaanse imperialisme in Aziatische aangelegenheden". De verklaring van Tsjou werd afgelegd namens de regering in Peking welke met algemene stemmen besloten heeft „zich te verenigen en tot het laatst te vechten om Formosa te bevrijden van de Amerikaanse aanvallers". kaanse volk is voor de Chinese bevol king geen verrassing. Het Chinese volk heeft reeds lang verwacht dat eenmaal de dag zou ko men dat het Amerikaanse imperialisme t°t de aanval op China zouden overgaan en Azië met geweld zouden veroveren". Tsjou beweerde dat de Zuid-Koreanen de Noordelingen aangevallen hadden in overleg met de Amerikanen om zodoen de een voorwendsel te hebben dat de Amerikanen Formosa, Korea, Vietnam en de Philippijnen konden bezetten. „Ik verklaar", aldus Tsjou En Lai, „dat onverschillig welke obstructie maatregelen de V.S. zullen nemen, het feit, dat Formosa een deel van China is, niet te veranderen is. Dit is niet slechts een historisch feit. Het is ook bevestigd door de verklarin gen van Cairo en Potsdam en door de toestand sinds de capitulatie van Japan. De bevolking van ons land zal zeker als één man tot het einde vechten om Formosa te bevrijden van de greep van de Amerikaanse agressors". Tsjou richtte een oproep tot alle volkeren van het Oosten om „eens en altijd de gehate Amerikaanse imperia listen en oorlogmakers onder de vlam men van de strijd om de nationale on afhankelijkheid te bedelven". Tsjou sprak in zijn verklaring niet over het vriendschapsverdrag wat Chi na met de Sovjet-Unie heeft gesloten en waardoor de Sovjet-Unie zich bindt China te helpen in geval er sprake is van agressie door Japan of een met Ja pan verbonden mogendheid. Tsjou zeide verder: „Deze daad van geweld van de zijde van het Ameri- In een bericht van de New York Ti mes uit Hongkong wordt gezegd, dat de situatie in de Straat van Formosa spoe dig misschien „een groter gevaar zal op leveren voor een algemene oorlog dan gevechten in Korea". Volgens het be richt zijn de Chinese communisten vrij wel gereed voor een invasie van For mosa, het steunpunt van de Chh.ese na tionalisten voor de kust van het Chine se vasteland. „Wanneer de Amerikaanse vloot de Straat van Formosa, overeen komstig Truman's order van Dinsdag j.L, blijft bewaken, zouden de communisten geen invasie op het eiland kunnen vol brengen zonder volledige Russische hulp", aldus de New York Times.- Radio Moskou heeft Donderdagavond een verklaring van de Chinese commu nistische leider Mao Tse Toeng uitge zonden, waarin deze zei, dat de „Ame rikaanse agressieV in Korea uitgebreid en beslissend verzet bij de volkeren van Azië zal oproepen. Mao legde zijn verklaring af op een bijeenkomst van de kabinetsraad te Pe king. „Truman heeft alle internationale overeenkomsten van de V.S. over niet- inmenging in de binnenlandse aangele genheden van China in stukken ge scheurd", aldus Mao. „Dit openlijk ver tonen door de V.S. van hun imperialis tische gezicht is nuttig voor het Chinese volk en de volkeren van Azië. Er is geen aanleiding voor de Amerikaanse interventie in de binnenlandse aange legenheden van Korea, Vietnam en de Philippijnen". Luitenant-generaal sir Harold Briggs, opperbevelhebber van de Britse troepen op Malakka, die aldaar de opstandelin gen bestrijden, heeft verklaard dat de gebeurtenissen op Korea de Britse rege ring er mogelijk toe zullen brengen haar politiek, om de Chinese commu nistische regering te Peking te erken nen, te wijzigen. „En dit zou een uiterst gunstige uit werking op de toestand op Malakka hebben", voegde hij hieraan toe. Luitenant-generaal Briggs verklaarde verder nog niet van mening te zijn dat de gebeurtenissen op Korea tot het uit breken van een derde wereldoorlog zouden leiden. „De mogelijkheid bestaat dat het Amerikaanse optreden een halt zal toeroepen aan hen. die denken voordeel uit een aanval te kunnen be halen", verklaarde hij. De mens is er meestal met zeer grote spitsvondigheid op uit een ander voor een gemaakte fout te laten opkomen. De Haarlemse politie heeft hedenmorgen om 5 uur de uitgebroken inbreker J. T. Castricum uit Beverwijk in Amsterdam gearresteerd. Hiermede is de rust voor vele Haarlemmers weergekeerS. want het bleek deze laatste dagen wel heel duidelijk, dat menigeen zich bezorgd maakte, omdat er een losgebroken inbre ker in de stad rondliep. Dank zij de publicaties in de pers, hebben vele Haar lemmers hun ogen goed de kost gegeven en vele malen werd de politie gewaar schuwd, dat hij ergens gesignaleerd was, maar dikwijls ook bleek het loos alarm te zijn. Een jongen, die het bericht van de uitbraak in onze krant gelezen had. kwam Maandag vertellen, dat hij de inbreker gezien had aan de rand van de stad en dat deze in de ri-chting Haarlemmermeer verdwenen was. De politie vond hier een belangrijk aanknopingspunt en bij de achtervolging bleek, dat hij in derdaad in de Haarlemmermeer geweest was, maar de inbreker rook steeds lont en maakte zich uit de voeten voordat de Haarlemse recherche aanwezig kon zijn. Diezelfde Maandagavond is hij echter weer in Haarlem teruggekeerd. Hij vond hier onderdak bij een van zijn kame raden en bleef daar tot Dinsdagavond, 's Avonds nam hij de laatste trein naar Amsterdam; spoedig achtervolgd door de Haarlemse recherche. Gistermiddag kreeg de Haarlemse politie bericht, dat hij ergens in de binnenstad van Amster dam verbleef. De gegevens klopten pre cies; hij was in pension bij een bejaarde dame van 75 jaar. Onmiddellijk vertrok de recherche naar het bewuste huis, dat de gehele middag geschaduwd werd. Toen men de zekerheid had dat hij in het huis ver bleef, werd dit aan alle kanten „aan geleund". Rechercheurs vatten post op de daken van de omringende huizen en in de tuin. Een rechercheur ging naar de voordeur en belde aan, maar niemand deed open. Plotseling werd het raam boven opengeschoven en daar verscheen het hoofd van Castricum. De man was natuurlijk allerminst op dit bezoek gesteld en verdween naar de achterkant van het huis. Maar ook daar was het recherche-net uitgezet. Te einde raad bleef hij binnen het huis, om de verdere gebeurtenissen af te wachten. De recherche forceerde daarna de voordeur en drong naar bin nen. Castricum stond boven aan de trap en dreigde met een schoen, die hij in de opgeheven hand hield. De woorden wisseling, die toen volgde, was vanzelf sprekend niet hoffelijk, maar tenslotte legde de vervaarlijke krachtpatser, na sommatie van de rechercheurs, toch zijn handen in de nek. De politie knipte hem in de boeien en voor de tweede maal was hjj gevangen. Bij de fouillering bleek, dat hij ver schillende krantenknipsels bij zich had. Met behulp van deze berichten had hij zich volledig op de hoogte gehouden. Ook had hij een krant in zijn zak, waarin een advertentie stond van het pension, waar hij verbleef. Zoals wij reeds meerdere malen schreven, is Castricum een bijzonder sterke kerel en bovendien blijkt hij zeer geslepen en intelligent te zijn. De verwonding aan zijn hand had hij opgelopen toen hij bij zijn vlucht over de daken een reeds gebroken ruit verder wilde verbreken. In nauwe samenwer king met de Amsterdamse Centrale Re cherche is de inbreker na vier dagen vrijheid weer in de cel opgesloten en de politie heeft een zware bewaking uitgezet, om herhaling van deze uit braak te voorkomen. Zowel de hogere leiders als de indi viduele rechercheurs hebben in deze zaak kranig werk verricht Binnen en kele dagen hebben zij door voortdurend paraat te zijn het gepresteerd de man weer achter slot en grendel te krijgen. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen worden op het ogenblik met grote spoed voorbereidin gen getroffen om het kamp Westerbork in gereedheid te brengen voor gerepa- trieerden uit Indonesië. Zoals bekend komen de volgende week een groot aantal gerepatrieerden in Rotterdam aan. Zeven Dakota-transportvliegtuigen zijn gisteren met een Amerikaanse beman- ning en geëscorteerd door Franse jagers in Saigon aangekomen. Zij zullen wor den overgedragen aan Franse lucht-A eenheden als eerste zending van de W Amerikaanse militaire hulp aan de Frans-Vietnamese strijdkrachten. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1