AMERIKAANSE LANDSTRIJDKRACHTEN NAAR HET FRONT OP ZÜID-KOREA Eén Nederlandse torpedojager naar Koreaanse wateren? ERRES GOED! mgOMOTIEF Militaire doelen in Noord-Korea zullen worden gebombardeerd Queuille gemachtigd nieuwe regering samen te stellen Weerstand geheel gebroken? Per maand worden gemiddeld duizend misdadigers in de V.S. gearresteerd Aandacht voor de goede kansen 3É Tot hoofd en hart ZUIDELIJKE TROEPEN GEDEMORALISEERD WÊ^ËÊÊÊm Indonesië tml neutraal blijven Plan-Schuman staat op voorgrond in nieuw program Geen socialisten in het kabinet Amerikaanse waardering voor Nederlandse hulp ONENIGHEID TUSSEN DJOCJA EN V.S.I. Sigaren goedkoper Dank zij het identificatie-systeem van de Amerikaanse criminele politie Methode reeds bekend bij Chinezen? .Het weer. ZATERDAG 1 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 24807 BLOKKADE VAN DE GEHELE KUST Eerste bataljon gearriveerd (Vervolg op pag. t>) CHINESE NATIONALISTEN ONDER MACARTHUR? ..Politionele actie" in het Verre Oosten GROTE OCEAANt >4 Aan Zuid-Korea Over de vorming van de eenheidsstaat Zeer goede sigaretten duurder Vingerafdrukken achter slot en grendel onveranderlijk CRITIEK VAN TWEEDE KAMER OP REGERINGSSTEUN AAN K.L.M. Bezwaren tegen de afschrijvingspolitiek MILITAIR GESNEUVELD EN INDONESIË BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boenigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Rua Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.85 per kwartaaL Na een conferentie met zijn politieke en militaire adviseurs heeft president Truman gistermiddag bekend gemaakt, dat hij generaal MacArthur gemach tigd heeft Amerikaanse landstrijdkrachten in te zetten aan het front in Korea. Verder heeft de president machtiging gegeven voor operaties van de lucht macht „tegen bepaalde militaire" doelen in Noord-Korea. Daarmee werd de oorspronkelijk aan de Amerikaanse luchtmacht gegeven order om ten Zui den van de 38ste breedtegraad te blijven ongedaan gemaakt. Aan de vloot heeft Truman tenslotte opdracht gegeven de gehele Koreaanse kust te blokkeren. Deze besluiten werden gepubliceerd kort nadat bekend geworden was, dat 40 a 50 Noord-Korcaanse tanks Vrijdag in de vroege ochtenduren met vlotten over de Han-rivier waren gebracht en een bres badden geslagen in de Zuid- Koreaanse verdedigingslinies langs deze rivier. In de loop van de dag rukten de Noordelijken snel op in de richting van Suwon, waar de Amerikaanse be velhebber op Korea, generaal Church, zijn hoofdkwartier had gevestigd en waar het enige bruikbare vliegveld in het Noordelijk deel van Zuid-Korea gelegen is. Spoedig bleek, dat de Zuid-Koreanen er niet in slaagden de rode tankcolonnes, die onder de Zuidelijken een panische schrik veroorzaken, tegen te houden. Vandaag in de vroege morgenuren zagen de Amerikanen zich dan ook gedwongen Suwon in allerijl te verlaten. De Amerikaanse staf, bestaande uit 290 man, heeft zich nu naar de tijdelijke hoofdstad Taejon, een stad van 100.000 inwoners begeven, waar zij hedenochtend te vier uur pl. tijd aankwamen. Inmiddels is het echter reeds duidelijk geworden, dat de Amerikaanse lucht macht alleen er niet in is geslaagd de Noordelijken tegen te houden. Het Zui delijk verzet staat op het punt volledig ineen te storten, doch men hoopt, dat de Amerikaanse infanterie, die thans naar Korea wordt gezonden, de situatie j°^\, re<iden. Naar gemeld wordt is hedenmorgen het eerste bataljon van de 24ste Amerikaanse infanterie-divisie vanuit Japan in de Zuid-Koreaanse ha ven Pusan aangekomen. hebben 27 superforten B-29 Pyongyang, de Noord-Koreaanse hoofdstad gebom bardeerd.) MacArthur verzocht de jour nalisten om veiligheidsredenen dit niet te publiceren, vóór dat het hoofdkwar tier dit gemeld had. De tekst van de gistermiddag door bet Witte Huis uitgegeven verklaring luidt als volgt: „Tijdens een bijeenkomst op het Witte Huis met de leiders van het Congres, de minister van Defensie, de minister van Buitenlandse Zaken en de gezamen lijke stafchefs, heeft de president de jongste ontwikkelingen in de toestand in Korea bestudeerd. De Congresleiders kregen een volledig overzicht van de verhevigde militaire ac tiviteit. In overeenstemming met het verzoek van de Veiligheidsraad om steun te ver lenen aan de 'republiek Korea bjj het terugdringen van de invallende Noord- Koreanen en het herstellen van de vre de op Korea, maakte de president be kend, dat hij de Amerikaanse lucht macht toestemming verleend had om aanvallen te doen op militaire doe len in Noord-Korea, waar dit militair noodzakeiyi is. en dat hy de marine opdracht de r.o.hele Kore aanse kust te blokkeren. Generaal MacArthur heeft volmacht gekregen om enkele eenheden van het landleger te gebruiken ter ondersteuning van de Amerikaans* actie op Korea". Welke eenheden dit zullen zijn, is nog niet bekend. Uit de berichten, afkom stig van Korea, is echter gebleken, dat de Zuid-Koreanen in het bijzonder be hoefte hebben aan artillerie en anti- tank-wapens. fn feite betekenen de nieuwe besluiten van Truman niets an ders dan een sanctionnering van reeds eerder door MacArthur genomen beslui ten. In Tokio maakte MacArthurs staf chef, generaal-majoor Almond, gisteren bekend, dat MacArthur reeds Donderdag tijdens zijn vlucht naar Korea vanuit zijn vliegtuig opdracht had gegeven mi litaire doelen in Noord-Korea te bom barderen, nadat hij met de hem bege leidende generaals had gediscussieerd over de vraag of de bewoordingen van zijn instructie hem deze bevoegdheden verleenden. MacArthur seinde zijn besluit aan het hoofdkwartier te Tokio, terwijl zijn vliegtuig „Bataan" boven de Gele Zee vloog, in onder meer de volgende be woordingen: ,.Ik ben niet van plan hun vliegtuigen mijn piloten te laten doden zonder er toe over te gaan hen te tref fen, waar zij getroffen behoren te wor den. Ik heb Superforten B-29 reeds op dracht gegeven Kimpo (met zijn vlieg veld, ten Westen van Seoel) als doel wit te nemen. Wij kunnen ons niet be perken tot luchtgevechten", aldus MacArthur. .(Volgens radio-Pyongyang Generaal MacArthur beschikt in het Verre Oosten over een leger van 123.500 man. Hiertoe behoren vier divisies, n.l. de eerste cavalerie-divisie (die in weerwil van haar naam een infanterie-divisie is), de 7de infapterie-divisie en de 24ste en 25ste infanterie-divisie. Generaal J. Lawton Collins, de staf chef van het leger, heeft onlangs na een bezoek aan het Verre Oosten verklaard, dat de aldaar gelegen troepen uitste kend geoefend en gevechtsklaar zijn. De Amerikaanse landeenheden zijn gestationneerd in Japan, op Okinawa en andere eilanden van de Rioe-Kioes en de Philippijnen. Na de bekendmaking van het Witte Huis zei een woordvoerder van het leger, dat alle legeronderdelen in het Verre Oosten gealarmeerd zfjn. Het eerste bataljon van de Ameri kaanse 24ste divisie is inmiddels per vliegtuig in Pusan aangekomen. Van daar uit zuilen de manschappen, naar men vermoedt specialisten in de be strijding van tanks, in allerijl naar het front worden gebracht. Een Amerikaans bataljon bestaat normaal uit rond 1000 man. Generaal Church, opperbevelhebber van het Amerikaanse vooruitgeschoven hoofdkwartier in Zuid-Korea, zei, dat de taak van dit eerste bataljon zou be staan in het houden van strategisch be langrijke bruggen, 40 tot 50 kilometer ten Noorden van Taejon, over de rivier de Kum. „Wij gaan niet verder terug", zo zei hij. „Wij gaan nu weer naar de 38ste breedtegraad". Church had de ge hele cfag in verbinding gestaan met generaal MacArthur's hoofdkwartier te Tokio. Church zei, dat de Verenigde Staten ten minste een divisie naar het front zullen brengen. Toen men hem vroeg wat er zou gebeuren indien de Russen zich aan de zijde van de Noorde lijken zouden scharen, zei Church: „Als de Russen gaan meedoen, zullen wij tegen hen gaan vechten." Volgens het Indonesische persagent schap Antara, dat ingelichte Nederlandse kringen te Djakarta citeert, zal één van de drie Nederlandse torpedojagers die zich in de Indonesische wateren bevin den, naar Korea worden gezonden. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. Hirschfeld, heeft gister avond een onderhoud met de Indone sische minister-president, de heer Hatta, gehad. Hierbij zou hij de premier hebben medegedeeld, dat hij, gezien de ernst van de toestand, de voorkeur zou geven aan deze beslissing boven het zenden van een marine-eenheid uit Nederland. (Van Nederlandse marinezijde kon men omtrent bovenstaande nog geen en kele definitieve mededeling doen). Hatta, heeft gisteren verklaard, dat Indonesië niet het voorbeeld van Nederland zal volgen door hulp aan de Zuid-Koreanen te zenden. Hij deelde Antara mede, dat Indone sië niet verplicht is het besluit van de Veiligheidsraad uit te voeren, omdat In donesië geen lid der V.N. is. Nogmaals wijzend op de vastberaden heid van Indonesië neutraal te blijven in het conflict tussen het Oosten en het Formosa Chine /nea N Dl SCHE Henri Queuille, de Franse radicaal-socialist, die de laatste opdracht van pre sident Aurioi tot het samenstellen van een nieuwe regering aanvaardde, heeft vanmorgen vroeg van de Nationale Vergadering machtiging hiervoor gekre gen Bij het stemmen over de motie van vertrouwen werden 363 stemmen voor en 208 tegen Queuille uitgebracht. Gisteravond heeft de Franse kabinets formateur in de Nationale Vergadering zijn program voor een nieuwe regering uiteengezet. Hierbij stelde Queuille het Plan-Schuman op de voorgrond. Hij ver zocht om een bestand tussen de partyen en om nationale eenheid welke „grotere kracht zal verlenen aan het gelukkige initiatief van Robert Schüman, dat ons grotere eensgezindheid in Europa zal verschaffen". Ten aanzien van de strijd in Korea en de „plotseling verslechterde interna tionale toestand", zei Queuille, dat „voor de eerste maal het principe van collec tieve veiligheid in toepassing wordt ge bracht". De voornaamste punten van Queuil- les' binnenlandse program zijn: con cessies aan de ambtenaren en oudstrij ders, gepaard gaande echter met het handhaven van een evenwichtige be groting, gemakkelijker credieten voor de industrie en volledige tewerkstel ling. Hij gaf te kennen, dat zijn regering een wijziging in het kiesstelsel zal ver gemakkelijken en een wetsontwerp, op zijn laatst in October zou indienen, dat „de Fransen in de gelegenheid zal stel len zich duidelijk uit te spreken voor de republiek en tegen persoonlijke macht en tegen de zogenaamde volksdemocra tie".-Hij nam tevens een punt van gene raal de Gaulle's program over, namelijk dat de grondwet wijzigingen mehoeft. Hij gaf te kennen dat hij de be voegdheden van de Nationale Ver gadering wilde vergroten. Queuille waar schuwde tevens, dat de volgende verkie zingen „nabij zijn". De nieuwe regering zal voomameiyk gevormd worden uit radicaal-socialisten, katholieken, leden van de democratische en socialistische unie van verzetsstrij ders, enkele onafhankeiijken en gematigd rechtsen. De socialisten hebben verklaard Queuille wel te zullen steunen, maar niet te zuilen deelnemen aan zyn regering. Met ongeduld schiet men zijn doel voorbij; met standvastigheid komt men er altijd. J Henri Queuille De bekendmaking, dat de Neder landse regering het zenden van schepen van de Nederlandse marine naar Korea overweegt om de strijdkrachten van an dere leden van de V.N. ter verdediging van Zuid-Korea te steunen, is in Ame rikaanse regeringskringen met grote waardering ontvangen, zo meldt Aneta's diplomatieke correspondent uit Was hington. Functionarissen van het State Department verklaarden, dat zij het „een schitterend blijk van solidariteit en van bezorgdheid van Nederlandse zijde voor gezag en orde" achtten. „Wfj juichen dit toe," zo zeiden zij. Een aantal Amerikaanse B-29 bommen werpers, dat de Zuid-Koreaanse lucht macht zal steunen bij de strijd tegen de communistische Noord-Koreanen, vliegt langs de Japanse berg Foeji, op weg naar Korea. Westen, zei Hatta, dat zijn land buiten de Koreaanse oorlog en ook buiten het door Australië voorgestelde anti-commu nistische pact in de Pacific zou blijven. Hij wees er op, dat Nederland en Indo nesië slechts in buitenlandse aangelegen heden, welke van gemeenschappelijk be lang zijn, gezamenlijk optreden. De Australische regering heeft giste ren bekend gemaakt, dat het Australische luchteskader in Japan ter beschikking is gesteld van de onder Amerikaans opper bevel staande actie der V.N. in Korea Dit eskader bestaat uit ongeveer 40 Mustangs, die volgens MacArthur en Stratemeyer zo nodig zijn in de strijd in Korea. Deze Mustang zijn uitgerust met mitrailleurs en raketten. Zoals be kend heeft Australië reeds eerdertwee oorlogsbodems ter beschikking van MacArthur gesteld. De Nieuw-Zeelandse fregatten Tutira en Pukaki werden gisteren gereed ge maakt om onmiddellijk naar Korea te vertrekken zo dit verzocht wordt. Overwogen wordt de kruiser Belloria en het fregat Rotoiti, die nu in de Paci fic in de buurt van Fiji kruisen, terug te roepen. De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft bekena gemaakt, dat er drie Canadese torpedoboot jagers in de Stille Oceaan opdracht hebben gekregen, zich gereed te houden om indien nodig bij Korea in actie te komen. Naar welingelichte woordvoerders op Formosa verklaren, overweegt de Chi nese nationalistische regering aan de Verenigde Staten voor te stellen dat nationalistisch China twee infanterie-di- visies en een divisie gevechtswagens ter beschikking zal stellen van generaal MacArthur die de militaire operaties van de Verenigde Naties op Korea leidt. Uit welingelichte kringen wordt ver nomen dat de troepen die gedurende maanden een zeer intensieve training hebben ondergaan in het heuvelland van Formosa, volkomen gevechtsklaar staan en dat er eveneens reeds schepen be schikbaar zijn om hen naar Znid-Korea te transporteren. ...Volgens een door Reuter uit Taejon, de zetel van de Zuidkoreaanse rege ring, ontvangen radiotelefonisch bericht is de weerstand van het Zuidkoreaanse leger volkomen gebroken. Vooruitgzonden Amerikaanse troepen, die hedenmorgen in het uiterste 59uiden van Korea aan land gingen, zijn per trein naar een onbekende bestemming vertrokken. Volgens de correspondent te Tokio van de American Broadcasting Compa ny zijn de eerste Amerikaanse gewon den in de strijd op Korea in Japan aan gekomen. De eerste Amerikaanse troe pen hadden stellingen betrokken ten Noorden van Taejon, aldus de corres pondent. Naar Aneta te Djakarta van welinge lichte zijde verneemt, hebben de be sprekingen tussen de regeringen van de V.S.I. en van de republiek Indonesia Djocja) niet tot overeenstemming ge leid. De regering der V.S.L had een „ontsnappings-clausule" voorgesteld, waardoor de mogelijkheid tot vorming van een presidentieel kabinet mogelijk bleef en hiertegen hadden de ministers der republiek Indonesia grote bezwaren. Voorts werd ook geen overeenstemming bereikt over de kwestie van de hoofd- I stad van de toekomstige eenheidsstaat. Verdere besprekingen zullen niet meer plaats vinden en de opengelaten kwesties zullen aan het parlement ter beslissing worden voorgelegd. De commissie tot opstelling van een voorlopige grondwet kwam met haar concept klaar en zal dit aan de rege ringen aanbieden. Volgens een bericht van radio Dja karta heeft de Indonesische regering bij de Nederlandse regering geprotesteerd tegen de financiële steun, die, zo wordt gezegd, groepen Nederlanders geven aan dr. Nikijuluw, de vertegenwoordi ger van de republiek der Zuid-Moluk ken in Nederland. De Indonesische re gering acht dit, aldus het bericht van radio Djakarta, niet in overeenstem ming met de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Indo- ïesië. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat beoogt de omzet belasting op sigaren met ongeveer zes procent van de kleinhandelsprijs te ver lagen en die op de duurdere sigaretten te verhogen met ongeveer 2.3 pet. van de kleinhandelsprijs. De werkeloosheid in de sigarenindus- trie en de teruggelopen omzetten leid den tot deze maatregelen; accijnsverla- •ging was niet mogelijk vanwege het verdrag van 18 Febr 1950 met België, dat de accijnzen gelijkschakelde, het geen voor België reeds een aanmerke lijke accijnsverlaging op de sigaren heeft betekend. De vingerafdrukken, die dagelijks door alle politieposten in de Verenigde Staten opgezonden worden naar de experts van het F. B. I„ zijn er de oorzaak van dat gemiddeld duizend voortvluchtigen in de Verenigde Staten per maand gearresteerd kunnen worden. In de archieven van het F. B. I. liggen millioenen vingerafdrukken en de talloze verzoeken van de politieposten om identificatie kunnen vaak zonder al te veel moeite ingewilligd worden. Toch is het nog niet zo heel lang geleden, dat diezelfde politie afhankelijk was van bedenkelijke toevalligheden, zoals een inspecteur, die bijzonder goed gezichten kon onthouden of iemand, die een goed oog had voor tatouëringen. Misdadigers, die eenmaal met de politie hadden kennis gemaakt, werden ge brandmerkt of op andere wyze van kentekenen voorzien, terwijl het niet zelden voorkwam, dat van een dief beide handen werden afgehakt. De politie zal destijds niet hebben kunnen vermoeden, dat ze daarmede een van de meest feilloze middelen ter identificatie vernietigden. De archieven van de vingerafdrukken van het F.B.I. zijn thans ongeveer een kwart eeuw oud. Er liggen niet minder dan 113.400.000 vingerafdrukken veilig in de lange rijen archiefkasten opge borgen. Van deze vingerafdrukken be vinden er zich 19.611.000 in de criminele afdeling. De identificatie-afdeling van het F.B.I. was het eerste wat Hoover organiseer de, toen hij in 1924 directeur werd. Vóór dié tijd was ook het F.B.I. afhankelijk van de archieven van de internationale associatie van chefs van politie. Deze archieven werden door het F. B.I. overgenomen en vormden de kern van de nieuwe organisatie. Er werd een gebouw ter beschikking gesteld voor dit speciale werk en hiermede werd vol daan aan een groeiende behoefte van het Amerikaanse politie-apparaat aan een centraal coöperatief systeem. Criminele identificatie is één van de belangrijkste onderdelen van het opspo ren van de misdadiger. De lijnen van de vingertoppen worden ongeveer drie maanden vóór dat de mens geboren wordt gevormd en ver anderen gedurende het gehele leven niet. Tot op heden zijn er nog geen twee mensen zelfs niet van tweelingen gevonden, die precies dezelfde vinger afdrukken hebben. Aangenomen wordt, dat de Chinezen vele eeuwen geleden reeds op de hoogte waren van het belang van de vinger afdrukken bij het identificeren van per sonen. Zy gebruikten namelijk vinger afdrukken voor de ondertekening van belangrijke documenten. Men weet niet of dit was om de symbolische waarde er van, of, dat zij inderdaad reeds wis ten hoe persoonlijk de vingerafdrukken zijn. Een andere aanwijzing, dat men in vroeger tijden reeds het belang van de vingerafdrukken kende, is een tekening in een rots in Nova Scotia van een in diaan, die de omtrek van zyn hand weergaf en daarin duidelijkere voor naamste lijnen aangaf. lit 1882 werd in de Verenigde Staten voor het eerst gebruik gemaakt van de ze wetenschap. De Jé.B.I. verdeelde haar archieven in afdelingen en onderafdelingen, teneinde het zoeken te vereenvoudigen. Er zijn slechts enkele minuten voor nodig om een afdruk, die door de politie wordt toegestuurd, te identificeren en te ver gelijken met de in de archieven aan wezige vingerafdrukken. Het reusachtige gebouw, waar de slag ader van de Amerikaanse politie klopt, staat in Washington en de zes verdie pingen zijn gevuld met eindeloze rijen archiefkasten. Wanneer een nieuwe afdruk binnen komt, wordt deze vlug gesorteerd op de zesde verdieping. Vandaar loopt de kaart door verschillende afdelingen en wanneer deze eindelijk op de begane grond is aangeland dit is slechts een kwestie van minuten staan daar alle benodigde apparaten, zoals telefoons, te legraaf en telexlijnen aereed, om het antwoord snel door te* geven aan de politiepost, die om inlichtingen vraagt. Daar het slechts vier tot vijf minuten duurt, vóór dat de kaart weer beneden is, kan een politiepost indien nodig binnen twintig minuten antwoord ont vangen op een vraag tot identificatie. Hr. Ms. Com. Evertsen, een der drie torpedobootjagers, die momenteel in de Indonesische wateren verblijven en waarvan er één waarschijnlijk naar Korea gezonden zal worden. Advertentie PRODUCTEN Verwachting tot Zondagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zondag: Zon 4.2421.03 Maan 23.14—7.00. Maandag Zon 4.2521.02 Maan 23.28—8.34. Advertentie (Van een bijzondere medewerker) Wanneer ik u met de naam Idea list zou sieren, zou ik u bepaald te veel eer bewijzen. Wat u na streeft, is geen ideaal meer, het is slechts fantasterij. Het is een bewust of onbewust sluiten van de ogen voor de harde werkelijkheid. Zie maar om u heen: waar het op aan komt in onze brave samenleving, dat is geld en nog eens geld". Ziedaar een ontboezeming van een ons overigens zeer vriendelijk gezind lezer, op ons advies van vorige week om de Hoop als wapen te hante ren. En een Credo Pugno-man uit onze rfoede stad Haarlem, juist thuiskomende van een ronde door zijn „wijk", bleek door zijn zoeven bij herhaling opgedane ervaringen al niet optimistischer. ,,Ik denk er vaak over er de brui maar aan te geven. Het is nog nooit zo moeilijk werken geweest als op het ogenblik. Vanavond bijv. was ik in tien arbei dersgezinnen om ze uit te nodigen voor een bepaalde bijeenkomst. Bij vijf ving ik zonder meer bot: het interesseerde ze niet. Twee hebben me beloofd te zul len komen, de andere drie zouden nog wel eens zien. Van half acht tot half elf heb ik gewerkt en in die tijd met vijf huisvrouwen een gesprek moeten voe ren. En wat me daarbij het meest trof: alle vijf hadden dezelfde klachten, die ongeveer hierop neerkwamen: Ik wou dat mijn man maar kon verstellen en kousen stoppen; dan zouden we mis schien nog eens samen ae deur uit kun nen komen. Maar nu. ik kan het als vrouw niet meer bolwerken. Die vijf jaa4 oorlog zijn we doorgekomen en ge loof me. het was in die tijd niet zo zwaar als op het ogenblik. Toen hadden we nog wat klerenvoorraad, we wisten dat er oorlog was, een abnormale toe stand dus, maar waar eens een eind aan zou komen. Nu zitten we dag na dag en week na week met geldtekort en als maar weer moeten we gaten herstellen in practisch onherstelbaar goed. Ja kunt toch eenvoudig niets nieuws ko pen. Die kinderbijslag? Het zou wat. Aan het eind van de drie maanden kan ik het zo wegbrengen aan schuld bij d« kruidenier, groenteboer en slager. En moet m'n man dan maar weer naar vergaderingen kleppen? Ja, daar zal het beter mee worden! Kijk. aldus onze Cre do Pugno-man, als de vrouwen uit onze arbeidersgezinnen zo redeneren, hoe moeten dan de vrouwen praten van on ze kleine zelfstandigen, die vaak een niet veel groter, ja soms nog een klei ner inkomen hebben dan de arbeiders. De mannen, die naast deze vrouwen le ven, staan natuurlijk wel zó sterk onder hun invloed, dat zij ten aanzien van het sociale gebeuren misschien wel niet helemaal afstompen, maar er dan toch zeer onverschillig tegenover komen te staan. Weet je, aanvankelijk zijn de vrouwen uit de volksklasse en daar bij reken ik niet alleen de arbeiders vrouwen in ontwikkeling en inzicht bij de mannen nogal wat achtergeble ven. Het waren alleen de huishennen, die, wat ze van de samenleving buiten hun gezin wisten, moesten opdoen van hun mannen en hun gesprekken met buurvrouwen. Maar de laatste jaren is het vrouwenwerk in de Katholieke Vrouwenbeweging opgekomen (zijn we daar eigenlijk niet te laat mee begon nen?) en nu zitten er velen in die pha se van half weten en half aanvoelen en bovendien hebben ze werkelijk zo veel zorgen, dat juist dat halve weten een averechtse uitwerking heeft. Vroe ger hadden we alleen met de man te maken en die liet zich nogal eens over tuigen. Nu moet het propagandistische gesprek doorgaans op de eerste plaats met de vrouwen worden gevoerd. Vroe ger kwamen de mannen tenminste naar de vergaderingen, waar je ze eens iets stevigs kon vertellen, waar ze zélf wat konden beslissen. Maar naast dat .'.vrou- wenbezwaar". als ik het zo noemen mag. is een tweede ding gekomen: ook de mannen hebben niets meer te zeggen in het sociale leven. Als vroeger iets riet naar de zin was. formuleerden ze zelf. onder leiding van een vrijgestelde, hun eisen en gingen er desnoods voor staken. Maar nu? Alles wordt van boven gedic teerd en heel de massa heeft maar af te wachten wat er gebeuren zal. En wat moeten wij, propagandisten, ijveraars, of hoe je ons verder noemen wilt, daar tegenover stellen?" (Vervolg op pag. 5 zevende kolom) Het wetsontwerp, dat beoogt de K.L. AL een tegemoetkoming in de geleden verliezen te verschaffen uit 's lands schatkist, heeft, zo blijkt uit het voor lopig verslag, de Tweede Kamer tot op merkingen en vragen aanleiding gege ven. Over het algemeen vindt men het bezwaarlijk dit voorstel te behandelen los van het voorstel tot nadere regeling van de verhouding tussen Rijk en K.L.M. Vele leden kunnen zich wel vereni gen met een subsidie, dat correspondeert aan het verlies op de lijn naar Djakarta, maar zouden toch gaarne nadere inlich tingen ontvangen omtrent de financiële vooruitzichten van de K.L.M. en om trent de plannen tot samenwerking met buitenlandse maaatschappijen; boven dien stonden zy afkerig tegenover de voorgestelde wijze van saneren. Vele andere leden hadden bezwaar te gen de snelle afschrijvingspolitiek (hier in 5 jaar, by andere grote luchtvaart- mijen voor het modernste materiaal in 7 jaar), die het bedrijfsresultaat in 1948 met twee millioen gulden beeft gedrukt. Sommige leden trokken bet in twy- fel. dat het verlies op de Djakarta-lyn in verband met de tweede politionele actie inderdaad 28.2 millioen zou bedragen. Deze leden achten het voorstel econo misch zó weinig verantwoord, dat van een verder storten van tientallen mil lioenen in deze bodemloze put moet worden afgezien. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 16 Mei 1950 tengevolge van actie kor poraal Th. H. Proost, legernr. 270105016, afkomstig uit 's-Gravenhage. Hy ruste in vrede. Het stoffelijk overschot van de 2e lt.- vlieger Noyons zal Maandag omstreeks elf uur met militaire eer te Eindhoven worden ter aarde besteld op het kerk hof Doelenstraat, na een uitvaartdienst in de St. Antoniuskapel, Philipsdorp

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1