BELGISCHE REGERING ONTVANGT VERTROUWENSVOTUM Ziekenfondsen protesteren tegen premieverhoging Voorgeschiedenis van het conflict op Korea i wijiieu Mensen op reis Zware taak p|g||M| Invasie laatste manoeuvre van de communistische marionetten regering GEBR. Aandacht voor de goede kansen ^YYlatrcióóeH Liberalen en socialisten zeer rumoerig Spaak in de oppositie Zuid-Koreaanse bevel hebber vervangen Groot-Brittannië doet beroep op Sovjet-Unie Bezorgdheid voor de toekomst „KOREAANSE KWESTIE EEN NIEUWE PHASE IN GESCHIL TUSSEN OOST EN WEST" NlOwU. mm Z.H. de Paus kondigt excommunicatie af VIJF JAAR CHICANES VAN MOSKOU Frans reuzenvliegtuig neergestort ZATERDAG 1 JULI 1950 PAGINA 5 1 GEZONDE SI A A P;1 H. VADER ONTVANGT NIEUWE VERTALING VAN PSALMEN Voor vreedzame regeling van Koreaanse conflict Oude Proever nnekbü e Gekéwl VEILIGHEIDSRAAD EN KOREA Geen Egyptische steun voor Am. resolutie QM. "W ovZir \S ww yA CENTRALE BOND VERGADERT Van samenzweerders tegen kerkelijke autoriteiten" 'i -^VI - Twee leden van bemanning om het leven gekomen Motie van wantrouwen tegen Gorsira Afscheid G. F. Giesberger Liturgische weekkalender Passagierslijst MODE Examens (Telefonisch van onze Belgische correspondent) De homogeen katholieke regering Duvieusart verwierf Vrijdagavond het vertrouwen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers met een meerderheid van acht stemmen bij één onthouding en drie afwezige leden van de oppositie. De onthouding was van de liberaal Lahaye, die hiermede te kennen wilde ge ven, dat hij nog steeds instemt met de terugkeer van koning Leopold. Het is niet uitgesloten dat andere Vlaamse liberalen hem hierin volgen, o.a. oud minister Van Glubbeke, wiens interventie door de meeste liberalen en socia listen op getier werd onthaald. De oppositie was overigens op de beide dagen van het debat vrij rumoerig, verviel herhaaldelijk in boerenbedrog, kleingees tigheid en beledigingen, en bleek slechts zelden opbouwend in haar critiek. van de koning mogelijk te maken. Eer ste minister Duvieusart pareerde deze stoot in zijn repliek met erop te wij zen, dat de minderheid zichzelf het recht wil toeëigenen haar eigen oplos sing van de koningskwestie door te drijven. In verband met de passage van de regeringsverklaring waar sprake is van de Benelux hebben twee liberale volks vertegenwoordigers uit Antwerpen het initiatief genomen alle Antwerpse par lementairen samen te roepen vóór de eerstvolgende vergadering der Benelux- ministers om te verkrijgen, dat zij hun steun zouden weigeren aan het Bene lux-accoord, indien niet vooraf het sta tuut van de Schelde en de waterwegen geregeld zou zijn. De Belgisch-Ne derlandse commissie schijnt tot nu toe nog geen resultaat bereikt te hebben. Wat de Benelux-conferentie zelf betreft, is er nu sprake van dat zij te Spa zal worden gehouden en wel van 2931 Juli a.s. Zo bediende Spaak zich b.v. herhaal delijk van het argument, dat de CVP haar kleine meerderheid te danken zou hebben aan de incivieken, (collabora teurs). Afgezien nog dat dezen uiteraard geen stemrecht meer hebben, kan men daartegenover stellen, dat de socialisten hun aanzienlijke vooruitgang voor een groot deel danken aan afgevallen com munisten en zelfs vóór de jongste ver kiezingen getracht hebben van de com munistische partij te verkrijgen, dat de ze geen candidaten zou voorstellen in die arrondissementen, waar zij toch geen kans hadden gekozen te worden. De socialistische partij hoopte dat deze stemmen aldus aan haarzelf ten goede zouden komen. Spaak's verwijten ver wekten dan ook hevig protest op de C VP-banken en de voorzitter moest her- .haaldeljjk dreigen de vergadering te schorsen. Zowel de liberale fractieleider als Spaak verklaarde dat de CVP, met haar kleine meerderheid, die slechts 47 pet. van het kiezerscorps vertegenwoor digt, niet het recht heeft de terugkeer (Vervolg van pag. 1) De toestand aan het front is gisteren intussen aanmerkelijk slechter geworden. Volgens frontberichten is Suwon, waar zich het Amerikaanse hoofdkwartier be vond, door de Noord-Koreanen bezet en zouden rode voorhoeden reeds 65 km. verder naar het Zuiden zijn doorgedron gen. Dit zou betekenen, dat zij zich nog slechts 70 km. van de tijdelijke hoofd stad Taejon bevinden, waarheen de Amerikaanse staf in het holst van de nacht is gevlucht. Met Suwon is ook het enige vliegveld in het Noordelijk deel van Zuid-Korea verloren gegaan, waar de grote Amerikaanse vliegtuigen kon den landen. Thans staat hun alleen nog het vliegveld bij de havenstad Pusan, 300 km. verder naar het Zuiden, ter be schikking en het is zonder meer duide lijk, dat het zeer moeilijk zal zijn om de Zuidelijke legers over een dergelijke af stand te bevoorraden. Het Zuidelijke leger, dat na de doorbraak van de tanks aan de Han-linie naar het Zuiden is ge vlucht, schijnt volkomen gedemorali seerd te zijn. Zo gauw de Zuidelijke sol daten de rode tanks zien, slaan zij in panische angst op de vlucht, al hun uit rusting achterlatend. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Amerikaanse kringen in Tokio zich er over beklagen, dat de grootste moei lijkheid, die de Amerikanen ondervin den, het gebrek aan doeltreffende sa menwerking met de Zuid-Koreaanse infanterie is. Als de Amerikaanse vlieg tuigen een gebied gezuiverd hebben, zou de Koreaanse infanterie in gebreke blij ven het onmiddellijk weer te bezetten. De Zuid-Koreaanse stafchef, generaal Chai Pyond Duk werd Vrijdagmiddag door president Syngman Rhee van zijn post ontheven en vervangen door gene raal Chung II Kwam. De Amerikaanse luchtmacht maakte hedenmorgen bekend, dat superforten Vrijdag doelen langs de rivier de Han, ten Oosten en ten Westen van Seoul ge bombardeerd hebben. In het luchtmachtcommuniqué wordt melding gemaakt van „zware schade" aan rivierschepen en troepenconcentra ties, als ook aan tankconvooien en ver- keersinstallaties. Als gevolg van de bombardements- en beschietingsopera ties werden 15 Noord-Koreaanse tanks vernietigd. Aan de actie werd deelgeno men door superforten van de 20ste lucht macht. Dit onderdeel heeft zijn hoofd kwartier op Okinawa. Vliegtuigen van de vijfde luchtmacht verschaften dek king en volgens nog onvolledige berich ten werden ongeveer 30 vrachtauto's, 15 tanks, twee locomotieven en minstens tien spoorwagens als gevolg van de be schietingsactie vernietigd. Het communiqué zegt, dat de toestel len van het type B-26 (lichte bommen werpers) bij voorkeur werden gebruikt voor het ondersteunen van de Zuid- Koreaanse grondstrijdkrachten en voor het aanvallen van doelen, die daar toe vallig voor in aanmerking kwamen. In totaal werden door de bommenwerpers en jagers 161 vluchten uitgevoerd. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) Rome, hedenmorgen. Aan de H. Vader is vandaag door kar dinaal Canali de nieuwste uitgave aan geboden van de Vaticaanse drukkerij. Het is een Romeins brevier met de nieu we Benedictijner vertaling van de psal men. Groot-Brittannië heeft op de Sovjet- Unie een beroep gedaan om mede te werken aan een regeling van de Ko reaanse kwestie. De Britse ambassadeur te Moskou, sir David Kelly, heeft Don derdag op het Sovjet-Russische departe ment van Buitenlandse Zaken een on derhoud gehad met Paflof, het hoofd van de tweede Europese afdeling, aldus heeft het Foreign Office medegedeeld. Kelly „heeft aan de Sovjetregering uit drukking gegeven van de hoop, dat zij zou medewerken tot het tot stand bren gen van een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict". Paflof beloofde de boodchap aan de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Gromyko over te zullen brengen. (Enige dagen geleden hebben de Verenigde Staten in een nota een gelijk beroep op Moskou gedaan). Advertentie Qrondttonen ichenkefl borrel A'(710 Bulgarije. In een nota, die aan de Joe goslavische zaakgelastigde te Sofia is over handigd, heeft de Bulgaarse regering Vrij dag het grensaccoord tussen beide landen opgezegd Volgens het Bulgaarse nieuwsbu reau heeft de Bulgaarse regering de over eenkomst opgezegd wegens „de talrijke in breuken op dit aecoord door de Joegoslavi sche autoriteiten". In de vergadering van de Veiligheids raad heeft de Egyptische afgevaardigde gisteravond verklaard, dat Egypte de Amerikaanse resolutie niet steunt', om dat „de Koreaanse kwestie in feite slechts een nieuwe phase in het geschil tussen het Oostelijke en Westelijke blok is, welk geschil op zich zelf een bedrei ging van de vrede is en omdat de Vei ligheidsraad in andere gevallen van agressie geen stappen had gedaan om er een einde aan te maken". Men was al gemeen van mening, dat de „agressie" waarvan de Egyptenaar gewaagde, o.m. sloeg op de Arabische bewering, dat in het Palestijnse conflict Israel de agres sor geweest zou zijn. 1 Donderdag heeft de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken nog te verstaan gegeven, dat zijn land zich achter de resolutie van ae Veiligheids raad zou stellen. De afgevaardigde van India verklaarde gisteravond, dat zijn land alsnog geacht wil worden vóór de Advertentie Sgc-a Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig. Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeaulijst N.V. KWATTA BREDA Amerikaanse resolutie te hebben ge stemd. In de raad werd gisteren voorts meegedeeld, dat; reeds 33 landen (meer dan de helft der 59 leden der V.N.) steun aan de resolutie van de Veiligheidsraad hadden betuigd. Elk uur kwamen meer brieven en tele grammen binnen. In vele van de reeds ontvangen boodschappen werd ver klaard, dat de landen overwogen wel ke hulp zij Zuid-Korea konden bie den. De zitting van de Veiligheidsraad werd verdaagd, zonder dat de datum voor een nieuwe vergadering over Ko rea werd vastgesteld. Reuter verneemt van welingelichte diplomatieke kringen te Stockholm, dat Zweden niet zal deelnemen aan de hulpverlening van de V.N. aan Zuid- Korea. De taak om de verklaringen van steun aan de resolutie van de Veilig heidsraad, om hulp te verlenen aan Zuid-Korea, in de vergadering van de Raad van gisteravond voor te le zen, viel ten deel aan Constantin Zinchenko, een Russische functiona ris van de Verenigde Naties. Hij heeft deze week al heel wat beproevingen moeten doorstaan. Het conflict in Korea noodzaakte hem zijn vacantie in Moskbu voorlopig uit te stellen en gisteravond moest hij van zijn ziek bed naar de vergadering van de Vei ligheidsraad komen, om de verkla ringen van steun in de actie tegen de Noord-Koreaanse communisten, die uit negen en twintig landen afkom stig waren, voor te lezen. Misschien heeft hij moed geput uit de verkla ringen van twee landen, die het op treden van de Veiligheidsraad af keurden en illegaal noemden: Rus land en Tsjechoslowakije, (Van onze correspondent) De teerling is geworpen, de minister van Sociale Zaken heeft een drasti sche premieverhoging voor de vrij willig verzekerden gedecreteerd op straffe van inhouding der subsidie, en zo kon op de algemene vergade ring van de Centrale Bond van Zie kenfondsen, gisteren te Utrecht ge houden, nog slechts een protest ach teraf gehoord worden, een protest, dat tevens de kwellende vraag bevatte: Wat na 1 Januari 1951? Had men gehoor gegeven aan de wens der ziekenfondsen, zo zette voorzitter C. J. van Lienden in zijn openingswoord uiteen, en de premie slechts verhoogd tot 71 cent, waarbij als in België rijkssteun tot een maximum van 25% der kosten zou worden verleend, dan zou ten laatste aan de nu reeds bijna negen jaren durende periode van on zekerheid een-einde zijn gekomen. Doch de nu gekozen regeling zal de toekomst slechts verzwaren. Wél zullen op deze wijze de onkosten tot 1 Januari 1951 (nagenoeg) gedekt worden, doch het thans gekozen systeem zal na die fa tale datum een hernieuwde premiever hoging tot om en nabij f 1.noodzake lijk maken. De vrijwillig verzekerden zullen, al dus spr., dus moeten kiezen: ófwel een premie betalen, die voor de meesten ambtenaren, en rentetrekkers van de ongevallen, en invaliditeitswet eigen lijk hun beurs te boven gaat, ófwel uit het ziekenfonds treden met alle risico's van dien. Dat door deze maatregel dus De H. Vader heeft, aldus meldt Reu ter Vrijdagmiddag, de excommunicatie afgekondigd van allen, die „samenzwe ren tegen de wettige kerkelijke autori teiten". De Paus heeft afgekondigd, dat auto matisch geëxcommuniceerd zullen zijn degenen die 1. samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoriteiten of die pogen de macht van deze autoriteiten tc ondermijnen. 2 die een kerkelijk ambt, beneficie of waardigheid bezetten zonder canonieke aanwijzing daartoe, of die zich aldus laten installeren of een dergelijke posi tie onwettig behouden; 3. die rechtstreeks of onrechtstreeks aan deze twee misdaden deelnemen." Men beschouwt deze maatregel als voornamelijk gericht tegen regeringen als die van Tsjechoslowakije, waar men onlangs „administrateurs" in de bis dommen benoemde. Het decreet is gedateerd 29 Junk Een jaar geleden, op 28 Juni 1949, werd de automatische excommunicatie afgekon digd van allen, die zich aetief commu nist betonen. y. Historische zitting van de Veiligheidsraad. De leider van de delegatie der V. S., Warren G. Austin (rechts), las in een speciale zitting de boodschap van president Truman voor, waarin Noord-Korea wordt beschuldigd van vredesbreuk, en waarin alle leden van de Verenigde Naties worden opgewekt Zuid-Korea te helpen bij het afslaan van de gewapende aanval Slechts de plaatsen der Sovjet-gedelegeer den bleven tijdens deze belangrijke bijeenkomst leeg. In het midden de Engelse afgevaardigde, Sir Terence Shone. De invasie van Zuid-Korea (de Republiek Korea) door Communistische strijd krachten is de laatste van een serie manoeuvres van de kant van de Noord- Koreaanse communistische marionettenregering, welke gericht zijn tegen de pogingen van de UNO om Korea te verenigen onder een vrije Democratisché regering. Reeds in September van het vorige jaar berichtte de Commissie voor Korea van de Verenigde Naties aan de Algemene Assemblée, dat het Noord-Koreaanse regiem met aanvallen over de radio en andere propagandamiddelen de Republiek Korea gedreven had tot een psychologische, zo al niet werkelijke oorlogstoestand. Zij rapporteerde eveneens over voortdurende schermutselingen langs de 38ste breedtegraad, welke Korea verdeelt in de door de Ver Naties erkende Republiek in het Zuiden en het regiem in het Noorden, dat door de commissie omschreven werd als „de schepping van een militaire bezetter" (de Sovjet-Unie), die in werkelijkheid „heerst", doordat hij de macht van die regering aan zich heeft getrokken. de Russische bezettingsautoriteiten dit willekeurig uit als zou de lijn een per manente militaire scheidingslijn vormen tussen de twee militaire zones. Herhaalde pogingen van de Ameri kaanse commandant om met de Russen te onderhandelen teneinde de eenheid van het land weer te herstellen bleven vruchteloos en de toestand werd dien tengevolge onderwerp van besprekingen tussen de regeringen tijdens de vergade ring van de ministers van Buitenlandse Zaken in Moskou in December 1945. Tijdens de vergadering in Moskou werd een Sovjet-Amerikaanse commissie ingesteld, die onder ruggespraak met de Koreaanse Democratische Partijen en sociale organisaties aanbevelingen moest opstellen voor de vestiging van een voor lopige Koreaanse regering en voorstellen moest uitwerken om het Koreaanse volk behulpzaam te zijn bij zijn geleidelijke overgang naar onafhankelijkheid. De gezamenlijke commissie ving in Mdart 1946 haar beraadslagingen aan. Reeds bij het begin der besprekingen stelden de Sovjet-afgevaardigden echter voorwaarden voor het raadplegen van Koreaanse groëpen, welke metterdaad een grote meerderheid van de Koreaanse bevolking zouden hebben buitengesloten en de communistische minderheid in een overheersende positie zouden hebben ge- brsdirr De afgevaardigden der Verenigde Staten waren echter van oordeel, dat net Koreaanse volk er recht op had vrij zijn mening te uiten en dat aanvaarding van het voorstel der Sovjets de beginselen van de vrije meningsuiting zou ver krachten. De Commissie ging in Mei 1946 voor onbepaalde tijd uiteen zonder tot een beslissing over dit belangrijke punt te zijn gekomen. Talloze daarop volgende pogingen welke door de Verenigde Staten onder nomen werden om een basis voor over eenstemming met de Russen te vinden bleken evenzeer vruchteloos te zijn. Tenslotte legden de Verenigde Staten in September 1947 de gehele Koreaanse kwestie voor aan de tweede gewone zitting van de Algemene Assemblee van de UNO in de overtuiging, dat aan het streven van Korea naar een vrije en onafhankelijke positie als staat met kon worden voldaan binnen het kader van de overeenkomst te Moskou gezien de gevolgde tactiek van tegenwerking door de Sovjets, en dat de dringende en recht vaardige eisen van het Koreaanse volk niet langer uitstel gedoogden. De verdeling van Korea langs de 38e breedtegraad werd tijdens de oorlog om redenen van militair belang ingesteld. Teneinde de Japanse troepen in Korea tot overgave te dwingen werd overeen gekomen, dat de troepen die zich in het gebied ten Noorden van deze breedte graad bevonden zich aan de Sovjet- striidkrachten en die ten Zuiden ervan zich aan de Amerikaanse strijdkrachten zouden overgeven. Nadat echter aan dit besluit in Septem ber 1945 uitvoering was gegeven, legden De Assemblee nam, na de kwestie van alle zijden bekeken te hebben ondanks heftige tegenstand van Sovjet-zijde, maatregelen om verkiezingen te doen houden voor een Koreaanse nationale vergadering, welke door de vestiging van een regering voor een verenigd Ko rea zou worden» gevolgd, en een tijdelij ke commissie in te stellen om toezicht op deze verkiezingen te houden. De politiek van tegenwerking door de Sovjets werd nu gericht tegen de pogin gen van de UNO om het Koreaanse probleem op te lossen. De Russen wei gerden niet alleen samen te werken met deze commissie van de UNO, maar ontzegden haar zelfs de toegang tot de Noordelijke of Sovjet-zone van Korea. Dientengevolge moest de commissie zich tot de UNO wenden voor nadere in structies en in Februari 1948 machtigde de Interim of „Kleine Assemblee" van de UNO haar toezicht te houden op de verkiezingen in Korea voorzover het haar toegestaan werd haar gezag uit te oefenen. Er werden dientengevolge in Mei 1948 in de Zuidelijke of Amerikaanse zone van Korea verkiezingen gehouden zon der waarnemers van de U.N.O., doch onder volledige medewerking van de Amerikaanse autoriteiten. Een nationa le vergadering werd bijeen geroepen, een grondwet opgesteld, getekend en openbaar gemaakt en de regering van de republiek Korea werd officieel in Augustus 1948 geïnstalleerd onder het presidentschap van Syngman Rhee. Ongeveer tezelfdertijd werd in het Noorden echter een door de communis ten overheerst regiem geïnstalleerd, dat aanspraak maakte op rechtsbevoegd heid over het gehele gebied en korte tijd daarna kondigde de Sovjet-Unie aan dat zij haar bezettingstroepen te gen' December 1948 uit Korea zou te rugtrekken. Deze verklaring werd af gelegd op de avond vóór de Koreaanse kwestie door de Algemene Assemblee in behandeling werd genomen en de Ver enigde Staten verklaarden, dat, terwijl zij met voldoening kennis hadden geno men van de toezegging inzake de zo spoedig mogelijke terugtrekking der troepen, zij de kwestie als een van de vele facetten van het gehele Koreaanse vraagstuk beschouwden, dat door de Assemblee behandeld moest worden. Met een overweldigende meerderheid van stemmen stelde de Assemblee vast, dat de republiek Korea- de enige wet tige regering van het land was en zij benoemde een nieuwe commissie voor Korea, welke tot taak had de nodige maatregelen te treffen, die tot eenheid van het land moeten leiden en toezicht uit te oefenen bij het terugtrekken van alle overblijvende bezettingstroepen. De werkzaamheden van deze commissie wa ren evenwel, evenals die van haar voor gangster, beperkt tot Zuid-Korea, daar de communistische marionetten-regering in het Noorden voortdurend haar werk zaamheden tegenwerkte bij de uitoefe ning van de haar door de U.N.O. opge dragen taak. Bij de vestiging van de republiek werden de Amerikaanse func ties van militaire bezetter aan de nieu we regering overgedragen en in Juni 1949 verlieten de laatste Amerikaanse troepen Korea. De terugtrekking daar van werd officieel bevestigd door de Commissie van de U.N.O.die toen ech ter verklaarde, dat, ofschoon de Russen het terugtrekken van hun eigen troepen hadden aangekondigd, zulks niet door haar gecontroleerd kon worden, aange zien haar de toegang tot de Noordelijke De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, die in zijn strijd voor het behoud van de onafhankelijkheid van zijn ge bied krachtig gesteund wordt door het besluit van de Veiligheidsraad om wa penhulp ter beschikking te stellen. zone ontzegd bleef. Een kleine Ameri kaanse missie voor advies bleef op ver zoek van de Koreaanse regering in Ko rea achter. De Koreaanse kwestie werd door de Algemene Assemblee tijdens haar ge wone zitting in 1949 weer opnieuw in behandeling genomen. Daarvoor had de Assemblee reeds het verslag van haar Commissie in September gepubliceerd, waarin de Commissie het onder commu nistische invloed staande regiem in het Noorden als de voornaamste schuldige aanwees voor de tegenwerking bij de eenwording van het land. en waarin zij verklaarde, dat zowel de weigering door de Sovjet-Unie om met de mensen uit de U.N.O. samen te werken als de steun van de Sovjets aan het regiem in het Noor den en de propaganda der Sovjets de eenwording en de vrede belemmerden. Bij de behandeling van de Koreaanse kwestie zag de Algemene Assemblee zich gesteld tegenover een poging van de Sovjets de commissie van de U.N.O. uit te schakelen en de Noordelijke marionet tenregering te steunen. De Assemblee verwierp echter het voorstel der Sovjets, bevestigde wederom haar erkenning van de Republiek als de enige wettige regering van het land en keurde het voortbestaan van de Commissie goed, waarbij zij haar verdere controle-vol machten verleende, welke in staat stel len nieuwe ontwikkelingen, die tot een gewapend conflict in Korea zouden kun nen leiden, waar te nemen en te rappor teren. In het begin van dit jaar keerde de Commissie naar Korea terug, maar was evenals tevoren genoodzaakt haar werk zaamheden tot het Zuidelijk deel van hethet land te beperken, hoewel zij ver scheidene reizen naar de 38e breedte graad maakte om waarnemingen te ver richten en nog maar korte tijd geleden de voorbereidingen voor en de verkie zingen zelf in de Republiek op 30 Mei als waarnemers heeft bijgewoond. Met betrekking tot haar waamemin- het land te beperken, hoewel zij ver- het verslag der Commissie van Maart laatstleden melding gemaakt van 39 in vallen uit het Noorden in het jaar 1949 en van 13 in de eerste drie maanden van dit jaar. in feite een groot aantal „cleyAe luw den" gedwongen worden nog weer eens op hun eerste levensoehoeften te be zuinigen. behoeft geen betoog. Het is echter niet ondienstig ook de hand in eigen boezem te steken. Teve- len zien nog het rayon van hun eigen ziekenfonds als een gesloten eenheid en tonen geen juist begrip voor de taak der fondsen, waardoor de efficiency, vooral op organisatorisch gebied, ge schaad wordt. Vaak ontbreken ook de goede verhou dingen met de medewerkers, artsen, tandartsen, apothekers, vroedvrouwen enz. Zou het niet mogelijk zijn een ver tegenwoordiger dezer medewerkers een plaats in te ruimen in de besturen der ziekenfondsen en zoals in het bedrijfs leven via contracten met hen in con tact te blijven? Deze interne moeilijkheden kunnen worden opgelost wanneer men steeds voor ogen houdt dat het fonds geen doel in zich is maar een middel; een middel, dat een dienende functie ver richt voor 4/5 van het Nederlandse volk. Een van Frankrijke zeven grootste vliegtuigen, een viermotorige „Armag nac", is gister nabjj TouJouse neerge stort en in vlammen opgegaan. Twee le den van de bemanning kwamen om het leven. De negen anderen werden gewond. Geen van hen bevindt zich in levensgevaar. De „Armagnac" was juist van het vliegveld van Toulouse opgestegen toen de verkeerstoren de aandacht van de piloot vestigde op een scheur in de rechtervleugel van het toestel. De piloot antwoordde per radio dat hij zou te rugkeren en onmiddellijk landen, maar op hetzelfde ogenblik verloor het toe stel hoogte, het raakte een hoogspan ningsdraad aan het einde van het vlieg veld, vloog in brand en stortte neer. De „Armagnac" is er op berekend 98 passagiers over een afstand van 3000 mijl met een kruissnelheid van 350 mijl In de statenvergadering van Vrijdag heeft de heer Geerman (Arubaanse Volkspartij) een motie ingediend, waar in verklaard wordt, dat de Staten de heer M. Gorsira niet geschikt achten in Nederland op te treden als vertegen woordiger der Nederlandse Antillen en in hem geen vertrouwen stellen. Daar vele leden de zaal verlieten, werd het quorum verbroken, waardoor de be handeling van de motie werd uitgesteld. In het grootste hobfdgebouw der Ne- derl. Spoorwegen is Vrijdag afscheid genomen van de directeur, de heer G. F. Giesberger. De voorzitter van de personeelsraad, de heer G., Joustra, heeft vol waardering gesproken over het werkzame leven van de scheidende di recteur. Hij bood hem een serretuin- ameublement aan. De heer J. M. Blommers sprak als voorzitter van St. Raphaël, de heer A. Meines namens de Prot.-Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel De secretaris der Ned, Spoorwegen, de heer E. T. Baron van Hfaersolte, bood namens duizenden spoorwegmensen een volle dige smalfilminstallatie aan. De heer Giesberger heeft tenslotte dank gebracht voor de vriendelijke woorden en de geschenken. ZONDAG 2 Juli: 5de Zondag na Pink steren; O. L. Vrouw Visitatie; eigen Mis- 2 gebed v. d. Zondag: (in gelezen Mis sen: 3 H.H. Processus en gezellen). Credo; pref. v. O. L. Vrouw; laatste evangelie v d. Zondag; wit. MAANDAG: H. Leo II, Paus, belijder: Mis Si diligis me; 2. H.H. Petrus en Pau- lus; 3 tot de H. Maagd; Credo; pref. v. d. Apostelen; laatste evangelie v. d. H.H. Pe trus en Paulus; wit, Haarlem: kerkwijding v. d. eigen kerk, Mis Terribilis: (in gele zen Missen 2 H. Leo II); Credo; gewone Pref, wit. Den Bosch: H. Romuldus, bis- sCTïop, martelaar; Mis Sacerdotes Dei; 2 H. Leo II; 3 H.H. Petrus en Paulus; Credo: pref. v. d. Apostelen: laatste evangelie v. d H.H. Petrus en Paulus; rood. Breda: H H. Bisschoppen van Breda; eigen Mis; 2 H Leo II; 3 H.H. Petrus en Paulus; Credo: pref. v. d. Apostelen: laatste evangelie v. H.H. Petrus en Paulus; wit. DINSDAG; onder octaaf v. H.H. Petrus en Paulus; eigen Mis; 2 gebed v. d. 5de Zon dag na Pinksteren; 3 tot de H. Maagd; (Haarlem: 3 kerkwijding); Credo; pref. v. d. Apostelen; rood, Utrecht: overbrenging v. d. H. Martinus; Mis Statuit; 2 H.H. Pe trus en Paulus; Credo; pref. v. d. Aposte len; wit. WOENSDAG: H. Antonius Maria Zac- charia, belijder; eigen Mis; 2 H.H. Petrus en Paulus; (Haarlem: 3 kerkwijding); Cre do; pref v. d. Apostelen; wit. DONDERDAG: octaafdag v. H.H. Petrus en Paulus; eigen Mis; (Haarlem: 2 kerk wijding); Credo: pref. v. d. Apostelen; rood. VRIJDAG: H.H. Cyrillus en Methodius, bisschoppen, belijders; eigen Mis: (Haarlem 2 kerkwijding: 3 H. Willibald; Credo); ge wone prefatie; wit. Den Bosch: Zoete Lie ve Vrouwe; eigen Mis; 2 H.H. Cyrillus en Methodius; Credo: pref. v. O. L. Vrouw; wit. Eerste Vrijdag v d. maand: plechtige votiefmis ter ere v. h. H. Hart: Mis Co- gitationes; Credo: pref. v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Elisabeth, weduwe; Mis Cognovi; 2 tot alle heiligen; 3 naar keu ze; (Haarlem 2 kerkwijding; 3 tot de H. Maagd; Credo); gewone prefatie; wit. ZONDAG 9 Juli: 6e Zondag na Pinkste ren: Mis v. d. dag; 2 H.H. Martelaren van Gorcum; (Haarlem; 3 kerkwijding); Cre do; pref. v. d. H. Drievuldigheid; groen. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van de troe pentransportschepen „Gen. W. C. Lane- fitt" en „Atlantis", die vermoedelijk resp. 10 en 12 Juli te Amsterdam zullen arriveren. Voorts van militairen aan boord van de passagiersschepen „Wil lem Ruys". „Sibajak" en „Fair Sea", die vermoedelijk resp. 1, 2 en 5 Juli te Rotterdam aankomen en van de „Castel Bianco", die 3 Juli in Amsterdam hoopt te arriveren. Advertentie SCHOENEN EN TAS IN DEZELFDE KLEUR Mella verft voor U peau de suède schoenen in dezelfde of donkerder kleuren (suède blijft suède), prijs 5.25. Uw vuil gewor den witte schoentjes wederom wit of andere kleuren, prijs 4.75. Uw miskleu rige schoenen op staal of andere kleuren voor 4.75, in 2 kleuren 6.50. Uw lederen tas in iedere gewenste kleur vanaf 6.50. Uw handschoenen, alleen zwart t 3.75. Uw lederen jas in dezelfde of donkerder kleuren 23.50. Voor lederen meubelen prijs op aanvraag. Zendt Uw lederwaren franco naar de Lederververij Mella. Mathenesserdijk 317, R'dam. U ontvangt deze franco binnen 10 dagen als nieuw terug. Winkels: R'dam, Nwe. Binnenweg 208 - A'dam, Vijzelstraat 85 - Den Haag, Passage 12. Specialisten in het verven van lederwaren. Met goud bekroond 1928. Advertentie flP- De trein naar Alkmaar is maar ma tig bezet. Boven de ierarU tegenover ons liggen zeven haren pijnlijk pre cies naast elkaar op een schoonge boende schedel. Naast hem zit een jonge man met verveelde trekken rond zijn mond. De krant zakt. „Leuke boel tegenwoordig", vindt Zevenhaar. .zeker in geen vijftien jaar heb ik een krant gelezen, waar in niet op de eerste vagina oorlogs nieuws stond." Zevenhaar zucht, strijkt zeven keer zorgvuldig over elke haar en vervolgt zijn commentaar. „Nou zijn er geen veldslagen meer in Indonesië en nou bakkeleien ze weer in Korea. Vooruit maar jongens, sla d'r op los. mooie bende." De jonge man lacht een vuile grijns. „De meeste oorlogjes komen niet in de krant meneer. Hoogstens als de po litie of de rechter er als een soort V eiligheidsraad aan te pas komt." „Wat bedoelt u?" vroeg Zevenhaar. „Burenruzies, familieveten kroeg- veldslagen noem maar op. Zelf voer ik met mijn vrouw een strijd op le ven en dood met de mensen bij wie wij inwonen." Jongeman balt zijn vuisten en tuigt in gedachten vermoedelijk de hoofd bewoners af. „De mensen zijn kinderachtig, mijn heer. Vanmorgen hadden ze de was ob de veranda opgehangen. Natuurlijk niet voor hun eigen maar voor onze kamer. Dus keken wij vanuit een schemerdonker tegen pyama's en hempies aan." Wat hebt u gedaan?" wil Zeven haar weten. .(De was op hun gedeelte gehan gen en ons vloerkleed over ons stuk- kte lijn. Dan konden ze daar niks meer ophangen." Hoe is het afgelopen?" „Toen ik van huis ging. was de vre de net weer getekend. De dames had den buiten de vogeltjes gerekend en vonden elkaar weer onder een gestip pelde was en en gebombardeerd vloer kleed." (Vervolg van pag. 1) We hebben de storm rustig over ons laten komen, want we be grepen zeer wel. dat deze toch zo ijverige Credo Pugno-man zich eens wilde uitpraten. Maar daarna hebben we ongeveer gezegd: „In alles wat je zegt, zit veel waars. Maar je bent (nog' niet compleet. Jij en de vrouwen, met wie je sprak, zien drie dingen over het hoofd; le. Je idealiseert het verleden; 2e. je vergeet, dat we ook nü in een abnormale tijd leven, waarin op een welhaast revolutionnaire wijze aan de toekomst wordt gebouwd; 3e. doordat je dat bouwen vergeet, let je niet op de prachtige kansen, die we juist nü heb ben. En om deze drievoudige stelling ta bewijzen grepen we eens in onze boe kenkast, waar zich o.m. een hele collec tie gedenkboeken en -boekjes bevindt, van allerlei sociale verenigingen. Kijk eens, ik zal het nu niet hebben over de verleden tijd, met zijn rechteloosheid en armoede, speciaal voor de kleine man. Je weet zelf voldoende wat er in mate rieel opzicht juist door hem en voor hem is bereikt. Maar dat „door hem" moet je toch heus niet al te veel idea liseren. Ook dertig, veertig, vijftig jaar geleden, werd geklaagd over gebrek aan belangstelling voor de vergaderingen. Ziehier een notulenboek uit 1895. In het in stuntelig handschrift geschreven jaar verslag klaagt de secretaris over het slechte vergaaeringbezoek, „hetwelk de eerste jaren des bestaans onzer vereeni- ging zoo voortreffelijk was". Zelfs op een vergadering, waar werd medege deeld. dat de directie ener papierfabriek had toegestemd in een loonsverhoging van een cent per uur, waren slechts 30 van de 150 leden aanwezig. Dacht je. dat in het verleden werkelijk de mas sa het deed? Vergis je niet. Zeker, door dat er minder volksontspanningsgele- genheid was dan nu, kwam men wat makkelijker naar ontspanningsavonden van Volksbond en Werkliedenvereni ging, maar het eigenlijke bouwwerk ge beurde door een kleine kern en de eigenlijke ontwikkelingsavonden wer den door diezelfde kern en practisch door niemand anders bezocht. En nog veel meer dan nu werd die kern bijge staan door mensen uit andere maat schappelijke kringen. Maar het tweede punt uit onze stelling is nog belangrij ker. Ik hoef toch zeker niet te bewij zen. dat we nu in een abnormale tijd leven? De denkfout, die we practisch allemaal in de oorlogsjaren hebben ge maakt, is deze, dat we meenden,als een maal de wapenstilstand maar was ge tekend, dan alles weer bij het oude zou zijn. maar dan natuurlijk zonder de massale werkloosheid van voorheen. De teleurstelling, die de vrede onafwend baar mét zich moest brengen, hebben we niet willen voorzien. En nu zijn we niet breed genoeg van blik om in te zien, dat we midden in een revolution naire periode zitten, waarin de verhou dingen zich grondig aan het wijzigen zijn. Let maar eens op de verschuiving in de verdelingsverhoudingen van het nationale inkomen. Meen asjeblieft niet, dat ik een supra-naturalist ben, die van oordeel is, dat het met bidden en hopen gedaan is. Wèl houd ik vol. dat deze twee zaken er niet bij gemist kunnen worden. We moeten bidden en hebben dan het recht vertrouwvol te hopen, an dere zijn de prachtige kansen, die 'we nu hebben, geen cent waard. En God dank, de kansen zijn momenteel niet ge ring, dank zij de voortreffelijke kernen, die we in iedere maatschappelijke groep m stijgende mate aantreffen Als we od de eerste plaats durven letten op de kansen, die we daardoor hebben, zullen we de aan de andere zijde toenemende onverschilligheid niet vergeten, maar effectief bestrijden. AMSTERDAM. Doctoraal econ. W. Tel- man, Amsterdam; doctoraal scheik B Jib- ben, Amsterdam en A. Oostra, Amsterdam; doctoraal wisk. (cum laude) C. v. Herk, Amsterdam; doctoraal geol J. Lichtenbeld, Amsterdam: cand. wis- en nat. mej. H Ho- venkamp. Amsterdam; H v. Hoorn, Am sterdam; S. Kimel, Amsterdam; J. Borg- houts, Amsterdam; A. Sweerman, Amster dam; R. de Koek, Haarlem; C. Pascha Bergen en D. Sluyk, Hengelo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5