Amerikaanse infanterie bindt de strijd aan met Noord-Koreanen Aanbod van de nationalistische Chinese keurtroepen afgewezen Inmenging van Rood-China zou zeer gevaarlijk zijn Frans kabinet samengesteld MACARTHUR OPPERBEVELHEBBER VAN ALLE STRIJDKRACHTEN IN KOREA? Nieuw-Guinea bij Indonesië Legers in Zuid-Korea onder de UNO-vlag Geen gebrek aan vliegvaardigheid bij militaire piloten Opnieuw een zuivering onder communisten _Het weer. Tot hoofd en hart Gezondheidstoestand in Indonesië slecht Troepenverplaatsingen op grote schaal? JOHN STRACHEY OVER KOREAANS CONFLICT Communisten bezetten sterrenwacht Verschuiving naar rechts ontstaan India wil bemiddelen tassen Amerika en Rusland. Geen militaire hulp van Denemarken Voordat 1 Jan. 1951 de zon opgaat Volksrechtbanken in Seoul zeer gevreesd SNELVERKEER EIST SLACHTOFFERS Noordzee was zeer gevaarlijk MAANDAG 3 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 24808 Norman Bower: „Laat Rood- China tot de U.N.O. toe" Amerikanen moeten „agressie- oorlog" beëindigen Eis van de Sovjet-pers Amerikaans vlooteskader naar Hawaii „COLORADO-REGEN" BOVEN 00ST-DUITSLAND Sovjet-Unie beschuldigt Verenigde Staten Hongarije van de paters Jezuïeten T sjechoslowakije Paul Reynaud voor Verre Oosten VEILIGHEIDSRAAD EN KOREA Hernieuwde verklaring REEDS VEERTIG KINDEREN OP „ATLANTIS" GEBOREN SOVJET-HULP AAN NOORD-KOREA YAKS MET DE „RODE STER" IN DE STRIJD GEWORPEN Twaalf Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten DE STAAT GEDAGVAARD Generaal Giebel over de vliegongevallen Meer ongevallen dan in België? Drie doden KELLNER VERMOORD TE LEEUWARDEN Hoofd Medische Dienst: Schreeuwend tekort aan melk- en suikerproducten BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biikantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Amerikaanse gevechtstroepen werden vanochtend per truck vervoerd naar het Amerikaanse hoofdkwartier te Suwon, terwijl twintig km. naar het Noorden de communistische voorhoede in de richting van deze stad oprukte. Het eerste treffen van de Noord-Koreaanse troepen met de Amerikaanse infanterie werd spoedig verwacht. Het vooruitgeschoven hoofdkwartier van het Amerikaanse leger verklaarde vanmorgen, dat de situatie langs het Noordeljjk front niet al te goed was. De communistische legermacht heeft thans een aanzienlijke hoeveelheid troepen op de Zuidelijke oever van de Han overgebracht, aldus wordt ge meld door Amerikaanse vliegers, die zagen hoe de soldaten door de rivier waadden en vlotten voor zich uitduwden, waarop de tanks naar de overzijde gebracht werden. De berichten van het front zijn ver ward zodat het moeilijk is de frontlijn vast te stellen maar in ieder geval is het zeker dat de Hanlinie zo goed als af gedaan heeft. De U.P.-correspondent meldt dat een groep van ongeveer ne gentig trucks Suwon links heeft laten liggen en positie heeft gekozen in Kim Yang Jang, 750 km naar het Zuidoosten. De communisten hebben thans eveneens de buitenwijken van Intsjon bereikt, een havenstad ten Westen van het in com munistische handen zijnde Seoul. Radio Pyongyang maakt bekend dat de Noordelijke legers een grote omtrek kende beweging hebben gemaakt ten Oosten van Seoul, de Zuidelijke verde digers van Kungkipo verslagen hebben en dat de Noorderlingen thans oprukten in de richting van Wonju, 100 km ten Oosten van Seoul. De verdedigingslinie om Suwon wordt bemand door Zuidkoreaanse soldaten. De stad werd Vrijdag door de Ameri kanen verlaten, toen geruchten binnen kwamen dat de communistische tanks in de buitenwijken stonden. De berich ten bleken echter onjuist te zijn en Za terdag keerden de Amerikanen terug. Generaal MacArthur deelde gisteren mede, dat generaal-majoor William Dean benoemd was tot Amerikaanse opperbe velhebber van de strijdkrachten op Korea. Amerika heeft gisteren- het aanbod :an nationalistisch China om 33.000 man «e leveren voor do strijd tegen Noord-Korea van de hand gewe zen met de verklaring, dat de verdedi ging van Formosa de voorrang mr|:t hebben. Bovendien schijnt Amerika, door hulp van Tsjang Kai Sjek te wei geren, geen inmenging van Rood China meK het Koreaanse conflict te willen riskeren. Het aanbod werd Vrijdag door de re gering van Tsjang Kai Sjek gedaan en In een Zaterdag te Colchester gehou den rede zeide de Britse minister van Oorlog, John Strachey, dat de commu nistische invasie van Zuid-Korea niet tot een derde wereldoorlog zou leiden. „Integendeel", aldus Strachey, „de we tenschap dat de Westerse wereld niet toekijkt terwijl de communisten dit kleine land aanvallen, zal er in hoge mate toe bijdragen het uitbreken van een derde wereldoorlog te voorkomen. Strachey besprak in dezelfde rede het Plan-Schuman, dat hij een kapita listische poging noemde om de nationa lisering van de steenkool- en staal industrieën te verhinderen. Door dit plan, zo zeide de minister, worden de industrieën in handen gelegd van een onverantwoordelijk lichaam, dat onder geon enkel democratisch toezicht staat. Het conservatieve Lagerhuislid Nor- Jnf.n1 Bower heeft Zaterdag een schrif telijke motie ingediend, waarin de re gering wordt verzocht pogingen in het werk te stellen om de Ver. Staten er toe te brengen, de communistische re gering van China te erkennen. Volgens Norman Bower zou de toelating van een gedelegeerde van het communisti sche China tot de UNO Rusland elk excuus om de UNO te boycotten ont nemen. Alle Sovjetbladen verschenen Zondag met geweldige koppen waarin de eis verwerkt was dat de Amerikanen on middellijk hun troepen van Korea moesten terugtrekken. De Izvestia verklaart dat het Sov jetvolk vastbesloten is de eis te stellen dat de Amerikanen hun agressie-oorlog beëindigen. De Amerikaanse rtlarine heeft Zondag be kendgemaakt, dat een nieuwe vlootafdeling aan de westkust van de V.S. gegroepeerd Wordt, die binnenkort naar Hawaii zal ver trekken. De bekendmaking was afkomstig van admiraal Arthur Radford, opperbevel hebber van de vloten in de Stille Oceaan. Een woordvoerder voor de Marine wilde niet zeggen of de nieuwe vlootafdeling in gezet zou worden voor een mogelijke actie in het Verre Oosten waar vlooteenheden de kust van Korea blokkeren. De groep schepen zal bekend staan onder de naam „Yoke". Zij bestaat uit het vlieg- dekschip „Philippine Sea", de zware krui pers „Helena" en „Toledo" en de torpedo- lagers „Hollister", „Parks", „Craig", „Che valier", „Wiltsie", „Sutherland" Hamner",- •.Chandler" en „Know". Commandant van de afdeling is Schout-bij-nacht Walter Boone. De nieuwe vlootafdeling zal omstreeks me dio Juli in Hawaii aankomen. Generaal Douglas MacArthur verschijnt aan het front op een mijl aftstand van Seoul, om persoonlijk de toestand te be studeren. (Radiografisch overgebrachte foto) het Amerikaanse antwoord werd Zon dagavond laat aan de Chinese ambassa deur te Washington overhandigd. De regering der V.S. drukt haar gro te waardering uit voor het aanbod van de nationalisten en voor de directe wij ze waarop de Chinese nationalisten de Verenigde Naties hebben willen steu nen. Er wordt echter aan toegevoegd: „Met het oog op de dreiging van een invasie op het eiland Formosa door communistische strijdkrachten van het vasteland, een dreiging die een dezer dagen nog werd herhaald door een communistisch Chinees zegsman te Peking, wordt het wenselijk geacht, dat vertegenwoordigers van het hoofd kwartier van generaal MacArthur be sprekingen voeren met Chinese mili taire autoriteiten betreffende de ver dedigingsplannen van het eiland tegen de voornoemde aanval. Dit is naar de mening van de Verenigde Staten van groter belang dan de verdedigingstroe pen van het eiland te verminderen door de keurtroepen naar Korea over te brengen. Hét is geen geheim dat men in Ame rikaanse kringen vreest dat zodra de troepen van Tsjang Kai Sjek op Zuid- Korea landen, dit een gerede aanlei ding zal zijn voor de Chinese commu nisten om Noord-Korea binnen te trek ken. Daardoor zou de Chinese burger oorlog naar Korea verplaatst worden, hetgeen een spoedig einde zou beteke nen, daar de Chinese communisten met millioenenlegers kunnen werken, waar geen macht tegen opgewassen is op Korea. Door het Chinese aanbod af te wij"- zen zou anderzijds Amerika in moei lijkheden kunnen geraken daar de hulp van Australië en Groot-Brittannië dank baar geaccepteerd werd. Dat dit gevaar voor een ingrijpen der communistische Chinezen, als de nationalisten aan de strijd op Korea zouden deelnemen, niet denkbeeldig is, wordt geïllustreerd door een bericht van de Nationalistische Chinese Inlich tingendienst, dat Zondag op het vaste land van China grote troepenverplaat singen plaats vonden. Verschillende communistische le gers werden volgens dit bericht naar het Noorden in de richting van Mand- sjoerije afgevoerd, terwijl andere troe pen in de richting van de Indo-Chinese grens vertrokken. Ook worden troepen geconcentreerd op de kust tegenover het eiland Formosa. De inlichtingen dienst kon niet zeggen of deze ver plaatsingen een offensieve of wel een defensieve oorzaak hadden. De Sovjet-Unie heeft de V.S. in een nota er van beschuldigd, dat Amerikaanse vlieg tuigen tussen 22 Mei en 7 Juni van dit jaar coloradokevers boven Oost-Duitsland hebben uitgeworpen en heeft de Amerikaanse rege ring gevraagd tegen „de schuldigen" op te treden. De Sovjet-Unie zegt bericht hierover ont vangen te hebben van de voorlopige rege ring der Oost-Duitse republiek. Een ver slag van de door deze regering gevormde Speciale Commissie was toegevoegd aan de nota, die op de Amerikaanse ambassade te Moskou werd overhandigd. De nota noemt het uitwerpen der coloradokevers, die een gevaar vormen voor de aardappeloogst, „op zettelijk en dientengevolge van misdadige aard". De Sovjet-Unie verwacht, dat de Amerikaanse regering melding zal maken van de te nemen maatregelen in deze. ROME, 1 Juli. (Van onze Romeinse correspondent) Op 9 Juni heeft de sterrenwacht Hay- nald van de paters Jezuïeten in Ka- locsa (Hongarije) opgehouden te be staan. Op die dag werd de sterren wacht bezet door de communistische politie en een paar dagen later werden de astronomische instrumenten wegge voerd. De sterrenwacht werd indertijd gesticht met een belangrijke gift van kardinaal Haynald, de aartsbisschop van Kalocsa en iid van de Hongaarse Aca demie van Wetenschappen. De Tsjechoslowaakse communistische par tij heeft Zondag plannen bekend gemaakt, om ongewenste leden te royeren. Dit zal de grootste zuivering van de partijgelede ren borden sinds de communisten in Fe bruari 1948 aan de macht kwamen. Vandaag zijn in het Kanaal manoeuvres begonnen onder het motto „Vedette", waar aan zestien Engelse en Nederlandse mij nenvegers en meer dan twee divisies En gelse motortorpedobaten en Franse, Engelse en Nederlandse vliegtuigen zullen deelne- nemen. De manoeuvres eindigen Woensdag a.s. Zondag: heeft Henri Queuilie het veertiende na-oorlog,se Franse kabinet samengesteld. Zoals algemeen verwacht werd blijft Robert Schuman minister van Buitenlandse Zaken. Queuilie is Premier en minister van Binnenlandse Zaken. Het kabinet-Queuille is evenals het voorgaande gevormd uit de rechtse midden-partijen, de radicaal-socialisten van Queuilie, de katholieken van Bidauit en de kleine, gematigd rechtse Democratische en Socialistische Unie van Verzetsstrijders. Hoewel het kabinet-Queuille nagenoeg gelijk is aan het voorgaande, heeft het, door kleine vêranderingen, een meer rechts karakter dan enig ander kabinet in Frankrijk sinds de bevrijding. Het kabinet heeft echter cén ding in ieder geval gemeen met het vorige van Bidauit: het is even wankel. Het kan ten val worden gebracht zodra de socialisten die geen deel van de regering Queuilie uitmaken eenmaal tegen een kabinetsvoorstel stemmen. Men gelooft echter, dat als Queuilie een beetje geluk heeft hij het uit zal kunnen houden tot de volgende winter. Morgenmiddag zal het kabinet zijn eerste krachtproef moeten doorstaan, als de Nationale Vergadering er zijn goedkeuring aan zal moeten hechten. Aan de gunstige uitslag van deze stem ming twijfelt echter niemand, daar im mers de socialisten hebben verklaard, dat zij de regering-Queuille zullen steu nen. Het kabinet is gisteren al voorge steld aan de President van de Franse republiek, Vincent Auriol. Paul Reynaud, minister-president in 1940, wordt minister voor het Verre Oosten en hij zal ook de verantwoor delijkheid hebben voor de betrekkin- gen met de Indo-Chinese regeringen van Vietnam, Cambodja en Laos. Rey naud staat bekend als een felle anti communist en een resoluut voorvechter van energieke samenwerking met En geland en Amerika. In politieke krin gen beschouwt men zijn benoeming als een duidelijk bewijs van de vastbeslo tenheid van de Franse regering om haar volle aandeel te klever en bij de steun verlening aan de V. N. inzake Korea et. aan het Atlantisch Pact. Het nieuwe ^kabinet telt veertien ra dicalen of radieaal-gezinden, twaalf le den van de M.R.P. en zeven onafhan- kelijken, conservatieven en rechtsen. De ministerlijst ziet er, wat de an dere belangrijke ministeries betreft, als volgt uit: Vice-premier: Georges Bidauit. Defensie: René Pleven. Financiën: Maurice Petsche. Begroting: Edgar Faure. Onderwijs: André Morice. Voorlichting: Jean Letourneau. Ambtenaren: M. Giacobbi. Justitie: René Mayer. Na zijn kabinet aan President Auriol te hebben voorgesteld, heeft Queuilie tegenover de pers verklaard te hopen, dat Frankrijk, gezien de internationale omstandigheden, gevolg zal geven aan zijn oproep tot eenheid en politieke wa penstilstand. Ongeveer 150 meter ten Noorden van de plaats waar de huidige schipbrug van Doesburg ligt, wordt een nieuwe verkeersbrug gebouwd met een lengte van 140 meter Deze brug wordt, evenals de bruggen bij Arnhem en Deventer, van het z.g. balktype. Verwacht wordt, dat de brug in 1952voor het verkeer zal wor den opengesteld. Duikers van de Mijnenopruimingsdienst zoeken de IJsel in de omgeving, waar de nieuwe brug wordt gebouwd, meter voor meter af naar oorlogstuig. De Veiligheidsraad, die Woensdag opnieuw over de Koreaanse kwestie zal vergaderen, zal mogelijk een voorstel in overweging nemen om generaal MacArthur officieel te benoemen tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten, die voor hulp aan Zuid-Korea fer beschikking van de Verenigde Naties zullen worden gesteld. Intussen heeft India voorgesteld te bemiddelen tussen Rus land en Amerika, heeft de Arabische Liga zich achter Egypte geschaard en hebben Israël, Denemarken, Zweden, Griekenland en Italië zich met de UNO-resolutie accoord verklaard. gelijkheid i.iet uit van nieuwe pogingen van zijnentwege om tot een bemiddeling te komen, hetzij door een rechtstreeks beroep van de Veiligheidsraad op Stalin en Truman, hetzij door het voorstel van een onderhoud tussen de twee staats hoofden. Tijdens een per radio uitgezonden vraaggesprek heeft de vertegenwoordiger van India in de Veiligheidsraad, Sir Benegal, verklaard, dat een Russisch- Amerikaanse ontmoeting moet tot stand komen als eerste stap naar de vrede". In zijn verklaring sloot Sir Benegal de mo- Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. Warm weer. Zon 4.26—21.02. Maan 23.39—9.54. In een toespraak tot de Mohammeda nen, door hem in zijn paleis ontvangen, heeft president Sukarno Zondag zijn verzekering herhaald, dat Nieuw-Guinea bij Indonesië zal komen, voordat op 1 Januari 1951 de zon opgaat. „Het volk van Nieuw-Guinea heeft ons verzocht", zo zei hij, „hun land in de staat van Indonesië op te nemen vóór 1951. Onze politieke eenheid blijft on voltooid, zolang N.-Guinea in Neder landse handen is"t aldus meldt A.P. De „Atlantis", op weg van Indonesië naar Rotterdam, is te Port Said aange komen. Met dit schip repatriëren aan staande moeders en kinderen. Tijdens de tocht zijn reeds veertig kinderen ge boren, twee jongens meer dan meisjes. Er zijn thans vierhonderd kinderen aan boord; nog 211 moeders zijn in verwach ting. Een prijs is uitgeloofd voor wie het juiste aantal baby's raadt, dat tijdens de reis geboren wordt. Vijf artsen en twintig verpleegsters zorgen voor de toenemende bevolking van de „Atlantis", waar het onderricht in baby-verzorging de meest gezochte tijdpassering vormt. Uit welingelichte, bronnen verneemt U.P. te Djakarta dat de Indonesische minister van Voorlichting, Mononutu binnenkort benoemd zal worden tot am bassadeur bij de Zuid-Amerikaanse republieken. Tom Lambert, correspondent van Asso ciated Press, die zich bij de Zuid-Kore- aanse troepen in de buurt van Seoul be vindt, heeft per koerier het volgende naar Tokio gestuurd: De Zuid-Koreaanse verdedigers, die zeer slecht zijn uitgerust en het reeds zwaar te verduren hebben gehad, zijn voor tfee dingen bijzonder bevreesd: de Russische tanks en de communistische volksrechtbanken in Seoul. Zij beschikken over geen wapens om de tanks tegen te houden, en wat het Noord-Koreaanse volksgerecht betreft, kunnen zij helemaal niets doen, al weten zij, dat hun families in de door de com munisten bezette hoofdstad in de val zitten. Generaal-majoor Yu Jae Heung, wiens zevende divisie zich in dit gebied be vindt, deelde mede, dat Zuid-Koreanen, die de Han zijn overgestoken, wisten te vertellen, dat de communisten reeds met de volksrechtbanken begonnen zijn Heung, die een vrouw en twee kinderen in Seoul heeft, vertelde, dat de recht banken bij dep rocesvoering beginnen met de families van Zuid-Koreaanse of ficieren, van de politie en van regerings autoriteiten. De communistische radiozender te Pyonyang maakte gisteren bekend, dat het „Opperste Volkscomité" d.w.z. het kabinet van Noord-Korea de totale mo bilisatie bevolen heeft van alle burgers, geboren tussen de jaren 1914 en 1932 van 18 tot 36 jaar en verblijf houdend in het door de communisten beheerste gebied. Frederick Bieri, vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis, is uit Hongkong te Tokio aangekomen. Hij is op weg naar Korea om erop toe te zien dat Noordelijken en Zuidelijken de al gemeen aanvaarde regelen voor de oor logvoering nakomen. Bieri zal pogen van de Noord- en Zuid-Koreaanse regeringen de verzekering te krijgen dat zij zich zullen houden aan artikel drie van de Rode Kruis-Conventie van 1949, dat be palingen bevat omtrent vijandelijkhe den, die geen internationaal karakter dragen". Het is de eerste maal, dat in de praktijk zal moeten blijken of deze Rode Kruisbepalingen door partijen wordt nageleefd. Henri Queuilie eenzaam in de minis- tersbank der Assemblee tijdens de stemming over de motie van vertrouwen. Vanmorgen werd boven Korea de eerste communistische Yak neergescho ten, die het Russische herkenningsteken voerde. In een communiqué van de lucht macht is officieel medegedeeld, dat de Yak die werd neergeschoten de Rode Ster als herkenningsteken voerde en dat de gele cirkel die de Noord-Kore aanse vliegtuigen kenmerkt ontbrak. Er werd niet medegedeeld of het vliegtuig door een Russisch piloot be stuurd werd of dat men te doen had met een Russisch toestel dat aan de Noord-Koreanen was overgedragen. In een verlaat communiqué van ge neraal MacArthur wordt gezegd, dat de luchtmacht gisteren haar acties uit breidde ten Noorden van de 38ste breedtegraad en dat aan de Noord-Ko reaanse luchtmacht de zwaarste slag werd toegebracht sinds de strijd op Korea ontbrandde. In hetzelfde com muniqué wordt gezegd, dat voor de eerste maal de Australische Mustangs opstegen in Japan om actief aan de strijd deel te nemen. De Australiërs werden belast met escortevluchten voor bommenwerpers. Vier jachtvliegtuigen van het type Yak met Russische kentekenen hebben Zondagmiddag tezamen met ten minste zes andere Yaks met Noord-Koreaanse kentekenen het vliegveld Soewon met hun boordwapens beschoten, aldus wordt in een A.P.-bericht van het front gezegd. Sedert het begin van de operaties in Korea zijn twaalf vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht verloren ge gaan, zo deelde de „Far East Airforce" gisteren mede. Tot dit aantal behoren jagers, lichte bommenwerpers en trans porttoestellen. In een civiele procedure hebben een Amsterdams advocaat en een procureur uit Den Haag de Staat der Nederlanden gedagvaard namens de nabestaanden van ir. L. K. A. Raedt van Oldebarnevelt, die vijftien jaar lang als civiel ingenieur in dienst is geweest bij het voormalige Nederlands-Indische gouvernement. Hij werd als NSB-er in de oorlog gearres teerd en twee jaar later naar een inter neringskamp op Suriname overgebracht. Hij zou in de nacht van 6 op 7 Novem ber 1942 na een kort verhoor zonder meer door een marinier met een tommy- gun zijn doodgeschoten. De leider van de Vulcanologische dienst te Djakarta. W. A. Petrostsjevsky, heeft aan Aneta medegedeeld, dat een uitbarsting van de Tankuban Prahu (ongeveer twintig km. ten Noorden van Bandung) vaststaat. De krater-ratus kan elk ogenblik uitbarsten. De gassen, die daaruit opstijgen hebben een temperatuur van 285 graden Celsius; 83 gra den is de normale temperatuur. j Iets beter doen, dan het van te voren gedaan werd, brengt altijd succes, j Te Lake Success werd Zaterdag verno men dat men aldaar verwacht dat de hemelsblauwe vlag der Verenigde Na ties binnenkort zal worden gevoerd door de eenheden te iand, ter zee en in de lucht, die in Korea operaties uitvoeren, om de resolutie van de Veiligheidsraad ten uitvoer te leggen. Opdracht is gege ven zo spoedig mogelijk vlaggen en mouwbanden, waarop het embleem der Ver. Naties is afgebeeld, naar Korea te zenden. Tien militaire waarnemers der Ver. Naties zijn thans op weg naar Korea. Zij zullen, wanneer zij daadwerkelijke dienst te velde doen, de mouwband der Verenigde Naties dragen. De vlag der Ver. Naties bestaat uit een wereldkaart, omgeven door een krans van olijfbladen, in een hemelsblauw veld. De Koreaanse Commissie van de Ver. Naties heeft opnieuw haar hoofdkwartier in Korea opgeslagen en haar werkzaam heden hervat, zo is te Lake Success be kend gemaakt. De vertegenwoordigers van San Sal vador, de Philippijnen en Turkije in de Commissie zullen in Japan blijven als een commissie ad noc. de Australische, Indiase, Chinese en Franse vertegen woordigers zijn weer in Korea. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, verklaarde Zondag tegenover de pers, dat de afzijdigheid van Egypte in het Koreaanse geschil de houding van alle staten-leden van de Arabische Liga weerspiegelde. Israël heeft gisteren zijn steun toege zegd aan de actie van de Veiligheidsraad inzake Korea. Na een buitengewone ka binetszitting ten huize van president Chaim Weizmann heeft het kabinet een verklaring uitgegeven, waarin „agressie, waar en van welke zijde ook" wordt ver oordeeld. Ter vervulling van zijn „duide lijke plichten" op grond van het Hand vest. aldus de verklaring, steunt Israël de Veiligheidsraad „bij zijn pogingen om de vrede in Korea te herstellen". Men verwacht terzake van deze ver klaring levendige oppositie in het par lement, aangezien de communistische en de uiterst linkse „verenigde arbeiders partij" juist verklaard hebben zich te zullen verzetten tegen ..elke vereenzel viging van Israël met de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea". De Deense eerste minister, Hans Hed- toft, heeft Zondag in een redevoering verklaard, dat Denemarken geen mili taire hulp aan Zuid-Korea kan verlenen en evenmin economische sancties tegen Noord-Korea kan nemen. „Het spreekt vanzelf", zei hij, „dat De nemarken niet in staat is, deel te nemen aan militaire acties in het Verre Oosten, en voor zover ik weet, bestaan er tussen Denemarken en Noord-Korea geen han delsbetrekkingen, zodat economische sancties eveneens zijn uitgesloten." Hij verklaarde voorts dat Denemarken de resolutie van de Veiligheidsraad in zake Korea ondersteunt. Zweden, Griekenland en Italië hebben eveneens verklaard achter de resolutie van de Veiligheidsraad te staan. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een onderhoud, dat wij Zaterdag middag hadden met generaal Giebel, Chef van de Luchtmachtstaf, waarbij o.a. het grote aantal vliegongelukken bij de militaire luchtvaart in de laatste maanden ter sprake kwam, heeft deze ontkend, dat er bij de mi litaire piloten een duidelijk gebrek aan vliegvaardigheid zou bestaan. Het aantal vlieguren der piloten zou echter opgevoerd moeten wordenzodat de vliegvaardigheid ruimer wordt. Vliegongelukken zijn echter nog nooit het gevolg geweest van eventueel gebrek aan vliegvaardigheid. In het algemeen, zo betoogde generaal Giebel, zouden ongevallen geweten kunnen worden aan technische storingen, slechte weersomstandigheden, verkeerde beoorde lingen van de piloot en onvoorzichtigheid of roekeloosheid. De eerste drie oorzaken ko men slechts sporadisch voor. De laatste oor zaak, roekeloosheid, is maar al te dikwijls het geval. Het schijnt, dat vooral jonge pi loten een bepaalde voorliefde hebben voor „het maken van kunstjes" dicht bij de grond. Demonstraties op geringe hoogte ziin uiterst gevaarlijk. Generaal Giebel had de indruk, dat het aantal ongevallen in Ne derland groter is dan in België. De veiligheidsvoorschriften bij de mili taire luchtvaart worden echter zeer streng gehouden, strenger dan bij de burgerlucht- Het snelverkeer heeft het afgelopen week-end weer een aantal slachtoffers geëist. Op de grens van Brandwijk en Bleskensgraaf geraakte Zondagmorgen een touringcar met 15 inzittenden op een smalle weg te water. Dit ongeval kostte aan een 72-jarige inzittende uit Rotter dam het leven. Onder de overige passa giers uit Rotterdam liepen er enigen lichte verwondingen op. De overigen kwamen met de schrik vrij. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag vertrok de heer K. J. op zijn motor uit Nijverdal met als duopassagier zijn zwa ger J. ten S. Zij gingen vissen in de Vecht bij Ommen. Zaterdagmiddag keer den zij terug. Op de weg van June naar Ommen is de vissers een ernstig ongeluk overkomen. Voorbijgangers vonden hen namelijk in een sloot naast de motor. De heer R. bleek overleden te zijn en de heer Ten S. was zwaar gewond. Hij werd in allerijl naar het Sophiaziekenh'uis in Zwolle vervoerd, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is overleden. In de afgelopen nacht is de kellner C. Funcke van het café Lido aan de Twee- baksmarkt te Leeuwarden op het trot toir voor het café vermoord gevonden. Waarschijnlijk is hier wraakneming in het spel wegens het ontslag, aan een der leden van het in dit café optre dende orkest gegeven. De politie heeft de zaak in onderzoek. vaart. De opdracht, die de generaal onlangs gegeven heeft, om alle gevallen, waarbij voorschriften werden overtreden, voor de Krijgsraad te brengen, wenste hij streng te handhaven. De Krijgsraad blijkt echter op grond van juridische overwegingen niet geheel bevoegd te zijn om die maatregelen te nemen, die de Luchtmachtstaf gaarne zou zien. Overtreders kunnen slechts krijgs- tuchtelijk gestraft worden. Wij zouden hierbij willen aantekenen, dat het inderdaad te betreuren valt, dat piloten, die door roekeloosheid of onvoor zichtigheid van hun toestellen, die door ae Nederlandse belastingbetalers bekostigd worden, speeltuigen maken en daardoor hun eigen leven en dat van anderen in ge vaar brengen, niet gevoeliger gestraft kun nen worden. De gezondheidstoestand in Indonesië is zéér slecht, vooral heerst er veel t.b.c. Daar komt bij, dat er een schreeuwend tekort is aan melkpoeder en suikerpro ducten, aan geld en materiaal. Er is ge brek aan doktoren en verpleegsters en aan medicijnen. Er zal een middel ge vonden dienen te worden om het verple gend personeel een behoorlijk bestaan te bieden, want alles is schrikbarend duur en van de tegenwoordige salarissen niet te betalen. Pogingen worden aangewend het oude Koningin Emma-ziekenhuis, te genwoordig ziekenhuis Tjikini geheten, weer voor de Nederlanders terug te krij gen. Daar zullen dan echter Europese verpleegsters nodig zijn. Ook op Nieuw- Guinea is een groot tekort aan alles wat men zich maar denken kan, aldus de heer A. Zimmerman, vice-voorzitter en hoofd van de Medische Dienst in Djakarta, die Zaterdag met de „Willem Ruys" in Rot terdam is aangekomen. (Van onze verslaggever) Het afgelopen weekeinde is voor de badgasten in Scheveningen en Kijkduin, in verband met de zeer gevaarlijke zee, niet zonder enige moeilijkheden geweest. Met vereende krachten van de H.V.R.B., de Haagse Reddingshond, de politie en enkele burgers, zijn in totaal twaalf per sonen uit zee gered, die, zoals ons is medegedeeld, anders zeer waarschijnlijk er het leven bij zouden hebben gelaten. Het publiek wordt daarom met de meeste nadruk gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan. In het Noordhollands Kanaal bij Alk maar is Zondagavond de I7-jarige J. Nijman, die niet kon zwemmen, ver dronken, nadat zijn kano was omgesla gen. Zijn 16-jarige vriend, die met hem in de kano zat, en wel kon zwemmen, kon zonder moeilijkheden de kant be reiken. Een uur na het ongeval is het lichaam van de verdronken jongeman door de waterpolitie opgehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1