Nieuwe R.K. school in Kleverpark Velsen van inbrekers gezuiverd Splinters AGENDA Duizend meisjes vierden eerste lustrum van de gidsenbeweging HET KOORHEMD VOLGENS DE LITURGIE E3llllft£talNlli> TUINPARASOLS Meisjes in Velserstraat, jongens in Tetterodestraat HERINGA WUTHRICH MAANDAG 3 JULI 1950 PAGINA 2 JUBILEUM BIJ DE FIRMA OOSTEN EXAMENS R.K. HaarL Amusements orkest opgericht Orgelbespeling Nuts-Spaarbank te Haarlem Onderscheiding Burgerlijke Stand DODELIJK ONGEVAL IN HILLEGOM GEMEENTEZAKEN Proeven met afstands besturingssysteem i Verbetering foyer Stadsschouwburg BILJARTEN VIER NIEUWE SPORTVELDEN IN „NOORD-AKENDAM" Leden van „Schoten" bou wen eigen clubhuis La qualité du Chocolat Lindt ne se discute pas. CHOCOiAi suisse TWEE FEESTEN OP EEN DAG CULTUURCENTRUM „DE STOMPE TOREN1" SPORTWEEK-WANDEL- TOCHT GEMEENTE-ONTVANGER GAAT HEEN Expositie in Bisschoppelijk Museum ZANDVOORT Plan wederopbouw goedgekeurd ZEEMIJL-WEDSTRIJD Ambtenaar verbond duizend paren in de echt R.K. WONINGBOUWVER. VERGADERDEN In 1949: 1158 huizen in aanbouw GROOTS VUURWERK OP HET STRAND Rare capriolen WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Beurs van Amsterdam WASSERIJ DUYN HAARLEM Elecftrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties SCHOTH Het gemeentebestuur van Haarlem stelt voor aan het kerkbestuur der pa rochie van het Allerheiligst Hart me dewerking te verlenen voor de stich ting van een bijzondere school voor gewoon L. O. in het Kleverparkkwar- tier. In een adres deelt dit bestuur mede, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 211 leerlingen, dat zij zes klasselokalen zal hebben en dat per lokaal hoogstens 48 leerlingen zul len worden toegelaten. Bij de aanvraag is een lijst overge legd. vermeldende de namen van 131 •leerlingen die in aanmerking komen om de nieuwe school bij haar opening op 1 September 1950 te gaan bezoeken. Het kerkbestuur wenst de school uit sluitend te bestemmen voor de jongens. De school in de Velserstraat 17 zal voor de meisjes dienen. De 131 jongens, die daar nu zijn, zullen naar de nieuwe school worden overgebracht. Hoewel er in de Velserstraat nog enige plaats ruimte beschikbaar zou zijn, moet an derzijds worden vastgesteld, dat de candidaten voor het eerste leerjaar nog niet op de lijst voorkwamen. Ten einde de bezwaren van nieuw bouw te ondervangen en kapitaals uitgaven zoveel mogelijk te vermij den, stellen B. en W. voor een gedeel te van het gemeentelijk schoolge bouw op de hoek van de Tetterode straat en de Wouwermanstraat in bruikleen te geven. Voorlopig zijn De zaak van de firma Oosten aan de Bartelj orisstraat was Zaterdag tussen de middag gesloten om directie, com missarissen en personeel gelegenheid te geven de heer H. de Jong, die 25 jaar in dienst der vennootschap was, te huldi gen. De heer W. Oosten Beekman herin nerde er aan hoe de jubilaris als jongen van 17 jaar aan de zaak verbonden werd als leerling-behanger. Reeds spoe dig bleek, dat hij meer in zijn mars had en toen de heer de Jong dan ook naar een firma in Amsterdam ging werd hij prompt 1 jaar later uitgeno digd om maar weer naar zijn leer meester terug te keren. Thans is hij eerste verkoper en verantwoordelijk voor de gehele expeditie. De plichtsbe trachting, aldus spr. komt voort uit liefde voor het werk, waarop in deze tijd wel eens gewezen mag worden. De directeur bood een armbandhor loge aan en mevrouw de Jong kreeg een bouquet anjers. Namens het personeel overhandigde de heer H. Jansen met een prettig toespraakje een vulpenhou der en vulpotlood. Omdat het nu eenmaal feest was ont ving een employé die zijn zilveren brui loft vierde eveneens een geschenk, een mandje Betuwse kersen. Aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs slaagden voor het einddiploma van de 3-jarige cursus de dames P C. Benjamins, A. de Boer, Y Delfgaauw. P. E. Dubbelman, W. H. Halsema. J. C. van den Heuvel, J. M. Kemp F. B. C. van Meel, E. F. de Roy, M. J. Stigter en M. A. van der Vliet en de heren C. R. van Andel, J. J Booms, B. Brinkman, J. Elshoff, D- van Heun. M. J G. Heyselaar, C. J. Hoed. J. Janssen. C. Kruyff, H. M. Las- schuit H W. Meiboom, J. Mertens, G. Smiet, D. Toeset. H. J. Treffers. J. W. Wagenaar en L. de Wind. Voortaan zal dit diploma het midden standsdiploma insluiten. Kortgeleden is in Haarlem het R.K. Haarlems Amusementsorkest ..Capitol Strings" opgericht, dat zich ten doei stelt, te voldoen in de behoefte aan goede amusementsmuziek, daar. waar financiële redenen het onmogelijk ma ken, beroepsmusici te engageren. Jeugdige amateurs, tussen de leeftijd van 1823 jaar. kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de secretaris, W. J. Cornelissen, Populierstraat 29. teL 24939. In de Grote Kerk zal George Robert Dinsdag 4 Juli van acht tot negen uur het volgende spelen: Fuga c. kl. t., J. S. Bach; Dies sind die heil'gen zehn Gebot, Herr Jesu Christ, dich zu uns wend. J. S Bach; Deux versets de l'Hymne: „Ave Maris Stella", Dupré; Allegro Vivace, Louis Vierne; Fantasie C majeur, Saint- Saëns; Final, Franck. In de maand Juni is bij de Nuts- Spaarbank ingelegd een bedrag van 736 446.39, waaronder via de Ophaal dienst ƒ35 592.35 en bij de afdeling Jeugdspaarbank 1.334.99. Terugbetaald werd 800.910.36. De invloed der va- canties deed zich voelen. Op 30 Juni 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 65029 met een tegoed van ƒ24.840.383.01. Bij K. B is de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, verleend aan J. W. Martin te Haarlem, technisch-ambtenaar 1 bij de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschapp. Het bestuur van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel is als volgt samengesteld: Ch. E. Visser, P. Aertzlaan 9, Heemstede, voorz.; H. Ledeboer, p. aZijlstraat 76, Haarlem, secret.; P. C. André de la Porte, Flora park 9, Haarlem, penningm.; ir. C. H. Holgen, Bloemendaal; mr. A. E. C. de Groot van Embden, Heemstede; E. Le- fèvre, Heemstede; Th. Hoog, Haarlem; ir. J. Tromp, Aerdenhout. In verband met de voortschrijding van de bebouwing nabij de Richard Holkade en het gedeelte van die kade tussen de Zomervaart en de Gereformeerde kerk moeten grond- en rioleringswerken wor den uitgevoerd tot een bedrag van ruim 350.000. Op de begroting was 300.000 geraamd voor het bouwrijp maken van gronden van de Paradijsstraat. Van dit bedrag is 37.700 verbruikt. De werk zaamheden ter plaatse zullen dit jaar niet verder worden uitgevoerd. Daarom stellen B. en W. voor na reservering van 50.000 het restant van het crediet te gebruiken voor de werkzaamheden bij de Zomervaart. Getrouwd 1 Juli: H. A. Hackenitz cn W. r. L. M. Schnitger, H. Uilenburg en A. K. J. Krüger. Geboren 20 Juni: F. E. Hesselman—Mul der z; T. G. BrandenburgGroot z; C. M. VerdonschotLam boo z; 29 Juni: E. C. den Ouden—de Zaaijer z. 30 Juni: J. Giesbers— Kamp d; 1 Juli: G. Akkermans—Brandsen d; A. H. van RooijenBauwmeister d. Overleden: 30 Juni: K. J. Klabou, 60 j., O. de Bruijnstr.; 29 Juni: E. C. J. Vo gelsang—Jonkheer, 70 j. Kleverparkweg. vier lokalen genoeg, waarin het schoolbestuur het onderwijs dit jaar met vijf klassen wenst te doen be ginnen. Over enkele jaren zal er ech ter een volledige zes-klassen-school zijn. De in het gebouw aan de Tetterode straat gevestigde kleuterschool kan daar nog blijven, doch binnen afzien bare tijd, dient voor haar huisvesting een andere oplossing te worden gevon den. Het is thans nog niet bekend, of enige verbouwing noodzakelijk zal zijn. De kosten van de volledige eerste inrichting met inbegrip van de meu belen zijn geschat op f 30.000, maar B. en W. willen dit cijfer alleen als een stelsel zien. Een circuswagen reed gisteren een zevenjarig meisje uit Leiden aan, dat met haar ouders en vier broertjes en zusjes een fietstochtje maakte. Zij was achter op de fiets van haar broer ge zeten. Daar de Leidsestraat te Hillegom de tramrails zijn opgebroken, is de weg zo smal, dat de vrachtwagen, die de fietsers wilde passeren, de jongen aan reed. Door de schok vielen beiden op de weg, waarbij het meisje de wielen van de auto over zich heen kreeg. Het kind werd op slag gedood. De raad der gemeente Haarlem zal Woensdag om twee uur bijeenkomen. Voorgesteld wordt aan J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede te verkopen 1066 vierkante meter grond aan de Noordzijde van de Muiderslqjweg voor f 14.000. Op die grond zullen worden ge bouwd zeven woonhuizen met één ga rage. Ten einde langs de Oosterduinweg het tracé van de toekomstige verbin dingsweg van Noord naar Zuid ten Westen van de stadskern mogelijk te maken stellen B. en W. voor het uitbrei dingsplan zodanig te herzien dat op de benodigde terreinen geen bebouwing kan plaats vinden. Een crediet van f 29.500 is op de ka- pitaalsdienst 1950 uitgetrokken voor het aanbrengen van verbeteringen in het concertgebouw. Luchtverversing, licht en herstellingen zullen daartoe deze zomer worden uitgevoerd. Het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf wil een installatie aanschaffen, waar mede door middel van een hulpspan ning, afstandsbesturing verkregen kan worden. Deze installatie is aller eerst een technische vervolmaking, maar bovendien zal het aanbrengen van deze apparatuur een financiële besparing be tekenen. Elders in het land heeft men reeds proeven genomen met dit nieuwe sys teem en de resultaten waren gunstig. B. en W. achtten het evenwel gewenst om ook in Haarlem eerst proeven te nemen met dit afstandsbesturingssys teem. dat werkt met hoog frequente spanningen. Voor deze proefnemingen willen B. en W. een bedrag van f 5.200 beschikbaar stellen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gestolen leven (18 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Geld maakt toch gelukkig (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Achterdocht (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ontsnapt van het duivelseiland (14 j 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: De strijd om de zilvermijn (14 j.) 2.30. 7 en 9.15 uur. Maandag 3 Juli: Bisschoppelijk Museum: Paramenteuten- toonstelling, geopend van 1012.30, van 26 en van 710 uur. OpenluchttheaterMidsummernightsdream, half 9. Dinsdag 4 Juli: Bisschoppelijk Buseum: Paramenten ten toonstelling, geopend van 1012.30, van 26 en van 710 uur. OpenluchttheaterMidsummernightsdream, half 9. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Het is noodzakelijk dat binnen afzien bare tijd voor de stadsschouwburg ver schillende voorzieningen worden getrof fen, zo schrijven B. en W. aan de raad. In het bijzonder de rookfoyer dient drin gend gemoderniseerd te worden. De toe gang daartoe eist verbetering, de elec- trische installatie behoeft vernieuwing en de buffetkeuken dient te worden uit gebreid. Daar de uitgaven voor dit doel niet onbelangrijk zullen zijn zal in de zomerpauze een deel worden uitgevoerd. De rookfoyer zal Kvorden verbeterd en de buffetkeuken worden vergroot door het bijtrekken van de rijwielbergplaats. Daaruit volgt aanschaffen van nieuw linoleum, schilderwerk etc. .De totale kosten zijn geraamd op 18.180. Zondagavond eindigde het kampioen schap Noord West libre klein, gehouden in café Hof van Holland te Heemstede. Winnaar werd de heer Kalkwarf uit Amsterdam. Hij mocht uit handen van de burgemeester van Heemstede een mooie medaille ontvangen namens de gemeente Heemstede, hetgeen met een hartelijke gelukwens vergezeld ging. Ook de heren Ellerbroek namens het district Noord West en v. d. Broek van het district Haarlem spraken hun geluk wensen uit en deelden de deelnemers diverse prijzen uit. Van de 8 deelnemers promoveren er 5 naar de kaderklas. het geen bewijst dat er sterk gespeeld werd. Het tournooigemiddelde bedraagt 11.41. De einduitslag is: Kalkwarf 1691 142 68 11.90 12 H. Stolp 1504 135 126 11.14 10 Doves 1590 133 115 11.95 9 Brandjes 1523 98 117 15.54 8 J. Burger 1563 151 106 10.35 8 Tijvelijn 1453 133 94 10.93 5 Willemse 1326 112 71 11.84 2 J Burger 1192 134 46 8.94 2 Tijdens de sluiting van de Sportweek gaven de Kennemer Turnkringde R.K. Turnkring Haarlem en het district Christelijk Gymnastiekverbond een turn demonstratie op het Haarlem-terrein. Enkele maanden geleden besloot de Raad een bedrag van 50.000.ter be schikking te stellen voor de aanleg van twee sportvelden aan de Hommelweg, als onderdeel van het aan te leggen sportveld „Noord-Akendam". Deze vel den zullen met ingang van het nieuwe speelseizoen aan de voetbalvereniging Schoten worden toegewezen. Rekening houdende met de sterke be hoefte aan sportvelden willen B. en W. opnieuw vier terreinen in dit sportpark in gereedheid brengen. De kosten van aanleg, afwatering inviltratie alsmede het maken van toegangswegen zijn ge raamd op 109.000. Daar het vrijwel onmogelijk is vol doende graszoden van de vereiste kwa liteit te verkrijgen zal het gras worden gezaaid. De voordelen daarvan bedragen f 5000 per veld, het nadeel is dat de terreinen eerst na een jaar bespeeld worden. Óp de terreinen van Schoten moet een clubhuis gebouwd worden. De bouw vakarbeiders onder de leden zijn bereid in hun vrije tijd de bouw tot stand te brengen en vragen 18000 voor het ko pen van de materialen. Het gemeente bestuur is daar zeer verheugd over, omdat de zelfwerkzaamheid de clubgeest (en goede komt en een hogere waarde ring voor het gepresteerde zal oogsten. Bovendien zal de huur van het clubhuis twintig tot vijf en twintig procent lager kunnen zijn. Dinsdag 4 Juli om vier uur zal Drs. J. C. van Loenen uit Haarlem aan de Amsterdamse Universiteit promoveren tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte op het proefschrift ..De Haarlemse Brouwindustrie voor 1600". In het laatste halfjaar zijn in Velsen en naburige gemeenten een aantal dief stallen gepleegd, kennelijk door een groep jongelieden. Uit auto's werden goederen gestolen, uit café's en danszaal miste men geld en goederen. Advertentie De politie te Alkmaar kreeg de eerste draad van het kluwen in handen, toen een inwoner uit Velsen in Alkmaar op de weg werd aangehouden op een gestolen motorrijwiel. Een nauwe sa menwerking tussen de recherche van Alkmaar, Beverwijk, Haarlem en Vel sen leidde achtereenvolgens tot de ar restatie van nog een zestal dieven, n.l. twee uit Beverwijk en vier uit Velsen, allen tussen zeventien en zeven en twin tig jaar oud. Behalve een enkele uit zondering, zijn het knapen, die na hun werktijd op roof uitgingen. Een groot deel van het gestolene kon worden ach terhaald door de recherche-organen van genoemde gemeenten, b.v. twee motor rijwielen, een electromotor, gestolen van een bouwwerk in IJmuiden. twee klok ken. waarvan één uit een school in IJ muiden, de andere uit een gebouw in Beverwijk, verder accu's, koffers, kle ding, rijwielonderdelen, enz. Naturlijk traden ook hier weer helers tevoorschijn; drie inwoners van Velsen werden daarvoor aangehouden, waarvan er twee na enkele dagen weer voorlopig in vrijheid konden worden gesteld, om dat hun aandeel beperkt was. In totaal werden dus tegen een achttal personen zó bezwarende feiten vastgesteld, dat zij aan de Officier van Justitie te Haar lem werden voorgeleid. Door deze arrestaties zijn alleen voor Velsen reeds een twintigtal diefstallen opgehelderd, terwijl andere gemeenten in Noordholland nog een ongeveer gelijk aantal zaken tot opheldering konden brengen. Het bljjkt dus, dat een nuttige oprui ming is gehouden. Het onderzoek is nog niet beëindigd, zodat nog meer gevallen verwacht worden. De witte margriet, die de meisjes van de Nederlandse Gidsenbeweging droe gen, duidde op een dubbele feestelijk heid. Het traditionele feest van Maria Visitatie viel dit jaar samen met de viering van het eerste lustrum van deze beweging. Deze landelijke feestdag werd geopend met het opdragen van het H. Misoffer in de openlucht. Gezeten op het amphi theater van het Provinciaal Ziekenhuis volgden duizenden meisjes uit Haarlem en omgeving de H. Mis, die werd opge dragen in een lommerrijk dal van dé duinen in Santpoort. In het dennenbos kwinkeleerde de merel en zijn melodieus gefluit bege leidde de lichte Gregoriaanse zang van de meisje. De frisse bries, die door de bomen speelde, deed soms een en kele strophe verwaaien en nam de stemmige tonen mee in zijn vlucht. Terwijl de kerkklokken uit de omtrek lustig beierden in deze zomerse lucht, droeg de districtsaalmoezenier J. A. M. Bon het H. Misoffer op aan een houten altaar, dat overschaduwd werd door een luifel van wit tentdoek. In zijn predicatie wees de aalmoeze nier op het Evangelie van deze dag, dat zo duidelijk aangeeft, dat de christenen bereid moeten zijn, elkaar te helpen.. De idealen van de kabouters, gidsen en pioniersters zijn op verheerlijkte wijze belichaamd in de dienstbare persoon van de Moeder Gods. Na de H. Mis werden de meisjes vol gens de geboortemaanden verdeeld en spoedig zaten ze ieder gerangschikt naar zijn eigen gesternte bijeen onder de schaduw van de hoge dennen en eiken. Toen de kaboutertjes hun broodjes in deze geurige omgeving opgepeuzeld had den, sierden Alle meisjes hun uniform met de witte margriet, het stralende symbool van hun dienstbaarheid. Plotseling schalden de bazuinstoten van de Verkennersband door de bos sen en de echo's van het tromgeroffel rolden langs de duinhellingen. Er werd verzamelen geblazen voor de vlaggen- parade. De districtsleidster mej. Rozenkrans hield na het hijsen van de vlaggen een korte toespraak. Zij legde er de nadruk op, dat deze duizendkoppige menigte van meisjes een verbijsterend bewijs was van de snelle groei van de gidsen beweging, die nog pas vijf jaar bestaat. Toch is het doel nog niet helemaal be reikt, want de kwaliteit houdt niet altijd gelijke tred met deze enorme kwantiteit Na het zingen van het Wilhelmus marcheerden vele meisjes af, om mee te doen aan het grote nationale spel, dat 's avonds besloten werd met een kamp vuur. Anderen dropen een beetje be teuterd af en konden niet verder mee doen. Zij keerden weer snel naar huis terug, om een duik te nemen in de Rond de -vlaggenmasten stonden de i stoffige boeken. Het was wel een dubbel kabouters, gidsen en pioniersters zuster- festijn, maar ook net eindexamen komt lijk vereend in een groot carré. I onrustbarend naderbij. Op de vierde avond der zomercyclus 1950 in het cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude, wachtte ons een bijzonderheid. Hier had het optreden plaats van twee jonge Chinese kunste naars, waarvan één juistdaags tevoren in Amsterdam aan het Conservatorium al- daan zijn diploma met onderscheiding behaalde. De violist Lim Kek Tsjang speelt inderdaad virtuoos viool, en niet alleen dit, maar paart aan zijn spel een gedegen muzikaal inzicht. Dit viel voor namelijk te constateren in de technisch, maar ook in- muzikaal voordrachteiijk opzicht zeer zware E dur Sonate voor viool-solo van J. S. Bach. Wat men het meest bewonderen moet in dit werk, valt moeilijk te zeggen. Is het de schijn baar onuitputtelijke fantasie der oude dansvormen die Bach bij voorkeur be zigt waaruit steeds nieuwe en boeiende muziek te voorschijn wordt getoverd? Of is het eerder het onbegrijpelijke be nutten der mogelijkheden van een solo instrument i.e. de viool alleen? Hoe het zij, Lim Kek Tsjang boeide ons hierin het meest. Met een uiterst goed getrof fen stijlbegrip, was het een feest dit solo-musiceren te beluisteren. Als ope ning speelde deze solist een werk van Corelli in de bewerking Leonard, La Folia genaamd. Hierin trof ons reeds speciaal in het tweede deel de prachtige toon die Lim Kek Tsjang aan zijn in strument ontlokte. Tot slot ging nog de wel uiterst virtuose Tzigane voor viool en piano van Maurice Ravel, waar in zo ongeveer alle speeltechnieken der viool vervat zijn. Terecht oogstte de violist hiermede een eclatant succes, waartoe zijn begeleider, de pianist Jo Dusseldorp, niet weinig het zijne bij droeg door een grote kundigheid in zijn begeleiding te demonstreren. De piano-soliste Mej. Lee San San, die eveneens aan het Conservatorium in Am sterdam studeert, toonde zich in de 24 Préludes van Chopin haar sterkste zijde. Ook haar spel getuigt van grote muzika liteit en aesthetisch inzicht. In rijke ver scheidenheid illustreerde zij, op de an ders niet zo gunstige Pleyel-vleugel, de karakteristieken dezer Préludes in ex pressie en klankkleur. Natuurlijk zal bij Lee San San de innerlijke groei nog met geheel voltooid zijn, maar met de uitvoe ring van dit opus van Chopin gaf zij intussen reeds een imposant beeld van haar kunnen. Vóór de pauze speelde zij nog de Chromatische Fantasie en Fuga van J. S. Bach, waarin het voorlopige tekort aan innerlijke bezonkenheid wel enigszins opviel. Technisch echter was het een grote prestatie, waaraan enkele kleine geheugensoornissen zeker geen afbreuk kunnen doen. Al met al een concert waarvan men veel heeft kunnen genieten en tevens constateren dat er onder de dikwijls schijnbaar flegmatische temperamenten der Oosterlingen een warm kunstzinnig hart kan kloppen voor de hoge kunst der muziek. jan laarveld De wandeltocht, welke Zaterdagmid dag in het kader van de Sportweek door Officials van de Nederl. Wandelsport Bond werd georganiseerd, heeft vijltig procent meer deelnemers gehad dan an dere jaren. Het aantal deelnemers was nu 227, onder wié zeer weinig geoelen- de wandelaars. Hieruit blijkt dat ook bij andere sportorganisaties de belang stelling voor de wandelsport groeiende is. Een zeer grote groep van de gymnas tiekvereniging GIOS was hiervan wel een duidelijk bewijs. In de raadsvergadering van Woensdag komt aan de orde een verzoekschrift van de. heer D. Andréa om ontslag uit zijn betrekking als gemeente-ontvanger. Hij werd geboren 31 Juli 1889 en kwam toen hij 17 jaar was als jongste klerk ter gemeentesecretarie. Hij is dus nu al 47 jaar in gemeentedienst en dat hij het vertrouwen van zijn superieuren mocht genieten, blijkt uit zijn staat van be vorderingen. Hij volgde, de heer J. P. de Klerk na diens overlijden als ge meente-ontvanger op Ten stadhuize is hij een zeer gezien collega, die men node ziet vertrekken. In het Bisschoppelijk Museum te Haarlem is Zondagmiddag de jaarlijkse tentoonstelling van werken der Vereni ging van de Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun aan de arme kerken ge opend. Mgr. F. Filbry sprak een kort woord, waarin hij dank bracht aan de dames, die weer friet zoveel ijver aan de para menten gewerkt hebben en met blijd schap vaststelde, dat het aantal leden weer flink groeiende is. Voor de oor log had de afdeling Haarlem 1200 le den, verleden jaar waren het er nog maar 200 en nu vermeldt de ledenlijst weer 500 namen. Zo wordt nieuw leven geënt op de oude stam, aldus de plebaan, die er nog eens op wees, dat de nood groot is wat de voorziening van de al taarbehoeften in het bisdom en in de missie betreft. De expositie, is dit jaar bijzonder decoratief en naast fraaie kazuifels, kerkkleedjes en altaardwalen valt een inzending op, bestemd voor de paters Conventuelen te Maribo in Denemar ken. Naar een ontwerp van Mies Dei- num hebben beroeps-borduursters de beeltenissen van de H. Clara en St. Franciscus op zeer kunstzinnige wijse op een stool overgebracht. Interessant door eenvoud is ook de superplie naar een ontwerp van Dom van der Laan der St. Paulus-Abdij te Oosterhout. Dit koorhemd he.eft geen enkel ornament en behoeft ook door een simpele plis- sering niet gestreken te worden Men kan het klassiek liturgisch noemen. Verblijdend is ook de medewerking der leerlingen van Sancta Maria en de R.K Huishoudschool. Verschillende leerlingen hebben prachtig werk gele verd met palla's en corporales. Voor het zieken-triduum zijn te Bloemendaal 180 eommunie-dwaaltjes met het embleem van het Zieken-Apostolaat in paars ver vaardigd. Op deze tentoonstelling is ook weer een missie-koffer geëtaleerd. De onder delen worden verkocht, waardoor men een bedrag van ruim f 700.bijeen hoopt te krijgen. De dank aan de. dames, die week aan week in de naaikamer werkten tot eer van het H. Sacrament, mag zeker op nieuw uitgesproken worden. Wij herin neren er aan, dat pater M. Meyes, pro curator der missionarissen van het H. Hart, vanavond in het Bisschoppelijk Museum een lezing met lichtbeelden zal houden over de missie op de Philippij- nen. Vandaag is de tentoonstelling geopend van 7 tot 10 uur en morgen van 10 tot 12.30, van 26 en van 7'10 uur. Naar wij uit Den Haag vernemen is het Zandvoortse wederopboUwplan van ir.. Friedhoff door de algemene commis sarissen van de wederopbouw goedge keurd. Deze goedkeuring betreft even wel niet dat deel van het wederoubouw- plan, dat gelegen is ten Noorden van het zogenaamde zomercentrum. In de laatste raadsvergadering heeft de Zandvoortse raad een studiecommissie voor dé wederopbouw ingesteld, welke onder andere ook de vraag krijgt te be antwoorden, welke de bestemming van het noordelijk deel van het gesloopte ge bied zal moeten worden, met inacht neming van de beginselen van het plan- Friedhoff. Zaterdag 8 Juli zal voor het eerst na de oorlog weer de zeemijl-wedstrijd te Zandvoort georganiseerd worden en kunnen Neerlands lange-afstand-zwem- mers/sters nu ook weer hun krachten meten in de Noordzee over een afstand van 1850 meter, evenwijdig aan de kust. De wedstrijd is verdeeld in een dames- en een herenafdeling. Voor die zwem- mers/sters, die deze zeemijl niet als wedstrijd willen zwemmen, maar alleen als prestatietocht waarbij snelheid geen rol speelt, wordt een gescheiden zeemijl zwemtocht gehouden. Alle deelnemers voor de wedstrijd dienen zich uiterlijk om half drie in de Badinrichting „Termes" te melden, die aan de zwemtocht om kwart over drie. Zij ontvangen vóór de wedstrijd nadere instructies. De badinrichting Termes ligt enkele minuten gaans vanaf het station Zandvoort. „Niet-leden" van de K.N.Z.B. kunnen wel aan de zwemtocht, maar in geen geval aan de wedstrijd deelnemen. Start voor de wedstrijdzwemmers/ sters om 3 uur; voor de deelnemers aan de zwemtocht om 4 uur. Inschrijvingen uiterlijk voor 5 Juli te richten aan het secretariaat van de Zwemclub „Haarlem", met vermelding van startkaartnummers en een verkla ring voor lange-afstand-wedstrijden vol gens het wedstrijdreglement van de K.N.Z.B. De Zandvoortse Reddingsbrigade zorgt weer mét volgboten voor de veiligheid. De prijzen voor de wedstrijd bestaan uit bekers en medailles. Alle deelnemers -ook aan de zwemtocht ontvangen een herinneringsdiploma. Het bruidspaar Leipoldt-van Silfhout vermoedde Donderdagmorgen, toen het de stoep van het Zandvoortse raadhuis betrad, niet, dat hun huwelijksvoltrek king een bijzonder karakter zou dragen. Het was namelijk 't duizendste huwelijk dat do heer P. van der Mije als ambte naar van de burgerlijke stand voltrok. De huwelijksvoltrekking had het gewo ne verloop en de heer v. d. Mije rele veerde aan het slot van zijn gebruikelij ke toespraak dit voor hem zo heug lijke feit. Als herinnering bood hij bruid en bruigom een geschenk aan. De gemeentesecretaris, die met het secreta rie-personeel deze plechtigheid bij woonde, complimenteerde de heer v. d. Mije, ook namens burgemeester en wet houders, die het zeer waarderen dat de heer v. d. Mije de waardigheid van het ambt en die van het huwelijk hoog houdt. Het vlaghijsen bij de gidsen in de duinen te Santpoort, De R.K. Bond van Woningbouwver enigingen in het bisdom Haarlem kwam Zaterdagmorgen in Restaurant Brink man in vergadering bijeen. De voor zitter de heer F. Hooghiemstra uit Am sterdam opende omstreeks 'tien uur de bijeenkomst. In zijn openingswoord me moreerde hij de belangrijkste gebeur tenissen van het afgelopen jaar. Zo was de secretaris, wethouder A. J. M. Ange- nent, wegens zijn bijzondere verdien sten op sociaal gebied, door Mgr. Hui- bers met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice begiftigd. De plannen zijn al uitgewerkt en het zal zeker niet lang meer duren of er zal een moderne klank-film-opname-wagen in Heemskerk verschijnen om de opna men te maken. En de première van deze opname zal natuurlijk in Heems kerk plaats vinden. Het plan bestaat om de gewesten in rayons te verdelen, die op gezette tijden samenkomen om de problemen van iedere vereniging afzonderlijk te behan delen. Er zullen onderhandelingen ge voerd worden tussen de Nationale Wo ningraad en het Katholiek Instituut enerzijds en de Unie van Bouwvakarbei ders anderzijds over het invoeren van de C.A.O. voor personeel in dienst van de woningbouwvereniging. Spreker noemde dan de woningbouw vereniging de laatste hoop en verwach ting voor woningzoekenden. Daarom zal men er naar streven het ideaal om ieder een huis te geven, waarin een gezin zich naar katholieke opvattingen kan ontplooien, zo snel mogelijk te ver wezenlijken. Wethouder A, J. M. Angenent gaf naar aanleiding van het jaarverslag een beschouwing over de goede huisvesting. Uit de daaruit voortkomende discussie bleek, dat 4e R.K. Woningbouwvereni gingen in principe tegenstanders van de zogenaamde duplexwoning zijn. Medegedeeld werd dat de Haarlemse Diocesane Bond 53 afdelingen telt, die op 31 December 1949 7882 woningen exploiteérden. Zeventien van deze af delingen hadden tezamen 1158 hui zen in aanbouw. In 1950 zullen reeds meer woningen gezet worden. De bestuursverkiezing bracht geen in grijpende veranderingen. In plaats van de heer F. J. van der Linden, werd de heer J. H. van Meygaarden benoemd. De heer Angenent werd door het Bönds- bestuur van de K.A.B. aangewezen en hervatte zijn taak als secretaris. De heren G. A. van Eekhout en A. Nieuw- poort werden herkozen. Ir. Van den Berg uit Amersfoort zette hierna zijn plannen voor goedkope wo ningbouw uiteen. Zijn plan bestaat uit vier huizen onder één kap, gebouwd in de traditionele bouw. Met een maxi mum aan woongerief (douchecel zal aan wezig zijn) zullen er toch kleine offers gebracht moeten worden. Zo zal de mooie kamer moeten verdwijnen. De be zuiniging zal gezocht worden in één maat kozijnen, goten enz. Men zal u-ach ten deze woningen te bouwen in de sector van verminderde bijdragen. Na de rondvraag volgde sluiting. Onder zeer gunstige weersomstandig heden gaf de Zandvoortse vereniging tot viering van nationale feestdagen Zaterdagavond het tweede vuurwerk van dit seizoen op het Zandvoortse strand. Naar schatting meer dan tien duizend bezoekers bevonden zich op het strand toen de eerste vuurpijlen de lucht in gingen, spoedig gevolgd door een stuk. waarin de gemeentewapens van Amsterdam, Haarlem en Zandvoort wa ren opgenomen, Deeze attentie voor badgasten en bezoekers werd met ap plaus beloond. Ruim een half uur duurde het festijn van goud- en zilverregen, watervallen, bengaals vuur cn oorver dovende knallen. Herhaaldelijk dankte het publiek met applaus. Het was een zeer geslaagde avond, ingezet met een pittig concert van de Haarlemse boeren muziekkapel, aangeboden door „Touring Zandvoort Zaterdagmiddag zag een uit Zandvoort rijdende automobilist, komende vanuit de Dr. C. A. Gerkestraat, op de Zand- voortselaan zich plotseling voor een tegenligger geplaatst. De bestuurder ver loor de macht over zijn auto, zwenkte naar links, vervolgens naar rechts, kruiste het fietspad en kwam met zijn wagen in een voortuin terecht. De auto sloeg enkelen malen over de kop en werd ernstig beschadigd. De inzittenden, twee Zandvoortse echtparen die juist een vacantiereis waren begonnen, kwa men'èr wonder boven 'WMIUW zonder ernstige verwondingen. Zij werden per ziekenauto naar hun woning vervoerd. FAIRSEA (R.Lloyd), 3 Juli te Rot terdam' GENERAL C. H. MUIR (R.Lloyd), pass. 2 Juli Perim, n. R'dam. GOYA (Nederl.), 3 Juli te A'dam. GENERAL W. C. LANGFITT (Ned.) 3 Juli v. Port Said n. A'dam. KOTA INTEN, pass. 3 Juli. Burlings n. R'dam. SIBAJAK, pass. 3 Juli Burlings n. R'dam. 3y4 Nederl. 1948 3(4 pCt Nea. 1968 3-3% Nederland 194? 3 Ned. 62-84 oei. fac inscnr. Grtnk '46 3 pCt Nea Handel MIJ. eert. A K.U. Van Berkels Patent Calve-Deift eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Bubbei Holl. Amerika LUn Kon. N. Stoomo. MIJ Ned. Scheepv. Unie H V A Dell M11. eert. 112 ex-div. 6 Koersen Vorig Opening slot 3/7 100% 100% 98% 98A 99% 93 141% 169% 169% 108 125% 156% 148 197 199 200 223 2221,6 265% 263 117% 116 142% 120% 126% 126*4 119% 114% 114*4 Advertentie vmsteruamsevaart20 tei.. 11053 Advertentie de ruimste wagen In zijn klasse. Vraagt Inlichtingen. Haart* Smedestr. 22,1*1.11025 Advertentie Advertentie PARAPLUIES - WANDELSTOKKEN Grote Houtstraat 47, Haarlem Tel. 18036 Eig. rep.-atelier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2