GR0MYK0 BESCHULDIGT AMERIKA ZUID-K0REA VAN AGRESSIE EN Communisten proberen de Zuid- Koreanen te omsingelen Rode opmars wordt echter vertraagd 'J r IMZ Franse trein rijdt op veroorzaakt 24 autobus en doden D Met reserve Veiligheidsraad verlengstuk van Am. ministerie van Buitenlandse Zaken Spoedig Amerikaanse mariniers en superforten naar het Verre Oosten HEVIG ONWEER EIST VIER DODEN BRIELSE MAAS NIET LANGER EEN ZEEGAT para-typhus in 1 Eerste Sovjet-reactie op hoog niveau Order over Formosa daad van agressie Tot hoofd en hart Waarschijnlijk voor versterking in Korea Geheime conferentie in Blair House g Élltf Vele boerderijen verloren gegaan .Het weer. Baanwachter haalde nog even de spoorbomen op Ook in Oostenrijk en Italië ongelukken Enorme ponton vormt sluitstuk in de zeedijk Altaarkruis gestolen DINSDAG 4 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 2480 Felle aanval op Lie ZWOLLE Reeds veertien personen opgenomen NA 75 INBRAKEN GEARRESTEERD i .mm' Stagnatie in het treinverkeer i Nog geen troepen naar Ambon Poging tot vreedzame oplossing van geschil Uit kathedraal van Exeter BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rmMimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogavs wan redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. e besturen van de Vereniging van Letterkundigen en van het Pen-Centrum voor. Nederland hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij „overwegende het gevaar van een nieuwe wereldoorlog" zeggen het tot de plicht van elke schrijver te rekenen, zich ten deze van zijn ver antwoording tegenover het publiek bewust te zijn en op eigen gebied met eigen middelen mede te werken tot verzachting van de tegenstellingen en oplossing van geschillen in een geest van onderling begrip, vredelie vendheid en verdraagzaamheid. Ofschoon de door de communisten gedirigeerde internationale vredes- propaganda meer doorzichtig dan diplomatiek gebruik heeft gemaakt van een persoonlijke oproep van de Russische schrijver Ilja Ehrenburg aan verschillende wereldbekende auteurs, twijfelen wij niet aan de eerlijk hu mane bedoelingen van de beide Neder landse organisaties van letterkundi gen. Ook wij zijn principiële en vurige voorstanders van verzachting van de tegenstellingen en oplossing van ge schillen in een geest van onderling begrip, vredelievendheid en verdraag zaamheid en wel niet enkel op huma nistische, maar vooral op Christelijke gronden. Maar juist daarom zijn wij van mening, dat de liefde niet van één kant mag komen, indien men zich niet tot een schaap wil laten maken, dat de wolven uitnodigt om door hen verslonden te worden. Bovendien ach ten wij het de plicht van elke schrij ver, die zich daartoe geroepen voelt en daartoe in de gelegenheid is, al zijn krachten in te spannen om te voorkomen, dat de beschamende tra gedie van München zich zal herhalen en dat de imperialistische chantage- politiek van het totalitarisme rustig voortgaat de rechten van de mens en de vrije volkeren met voeten te tre den, als haar dat schijnbaar te pas komt. In een communiqué, dat het hoofdkwartier van generaal MacArthur van morgen vroeg heeft uitgegeven, wordt gezegd, dat drie colonnes communisti- •che troepen de Zuid-Koreaanse troepen ten Oosten van Suwon trachten te om ringden. Noord-Koreaanse troepen, die Zondag de rivier de Ran zijn overge stoken, zijn in drie colonnes naar het Zuiden en Zuid-Westen opgerukt en heb ben Youngin, Koemyangjangni en het gebied vijftig kilometer ten Oosten van Suwon bereikt. Iedere colonne bestaat uit infanterie, verschillende tanks en ar tillerie. De communisten benutten elk voertuig om het oprukken van de troe pen mogelijk te maken. Noord-Koreaanse troepen, die onmiddellijk ten Zuiden van de Han liggen, hebben de Zuid-Koreaanse troepen, die Suwon verdedigen. Leihaaldelqk gebombardeerd. Zuid-Koreaanse troepen hebben Inchon, enkele alflnTe^^7aS ®e°el' en de lijn ten Noorden van Suwon, nog steeds in handen trekken^nn n hoofdkwartier van MacArthur. Zuid-Koreaanse versterkingen S?" °p naar het Noorden, om het verbet van de Zuid-Koreaanse troepen 4„e" NHT^n ™"-S"W0" Je steunen. Volgens de .aatste berichten zijn er teke- ff wijzen, dat de communistische opmars is vertraagd, tengevolge van stabilisatie van de linies in de sector Suwon. Er werden gisteren luchtaanvallen gedaan door bommenwerpers op de bruggen over de Han en het gebied van Seoel en jagers vielen doelen aan ter ondersteuning van de Zuid-Koreaanse troepen. De luchtoperaties omvatten o.a. tien aanvallen met superforten op het vliegveld van Yonpo. Amerikaanse ge vechtstoestellen, ondersteund door Australische Mustangs, maakten veer tien vluchten, haalden een La 7 en een Yak 9 neer, vernielden 22 vrachtauto's en beschadigden er 29. Zeven tanks werden vernietigd en 5 werden er be schadigd. Voorts werd een locomotief vernield en drie beschadigd. Een muni tie-opslagplaats vloog, na een aanval van Amerikaanse vliegtuigen, de lucht in. De verliezen beperkten zich tot een lichte bommenwerper, die moest dalen en drie andere machines, die door grond- vuur licht beschadigd werden. Noord-Koreaanse Yak-toestellen heb ben de Zuid-Koreaanse troepen ten Zuiden van het vliegveld Kimpo met lichte bommen bestookt, waarbij gerin ge verliezen werden geleden. Jagers van de Noord-Koreaanse luchtmacht hebben ook het vliegveld van Suwon aangevallen. De guerilla-activiteit op Zuid-Korea wordt in het communiqué ongeorganiserd en weinig succesvol ge noemd. De Amerikaanse marine heeft van daag bekend gemaakt, dat een Ameri kaanse lichte kruiser zes Noord-Ko reaanse vaartuigen tot zinken heeft gebracht. In totaal heeft deze kruiser dagen tijds elf schepen ver- «ïetigd. «riIt^r„?0<5^~K,oreaanse radio beweerde u ~e communisten Wonjoe, Tnid Ko~=n Se0€l in het midden van Z»'d;re,a; Veroverd hebben. Indien dit bericht juist is dan vonden de aanvallers bijna tot halverwege Zuid- Korea gestoten zijn. Algemeen werd verwacht, dat de Amerikaanse landstrijdkrachten in Ko- rea vandaag, op de Amerikaanse onaf hankelijkheidsdag, voor het eerst con tact zouden krijgen met de Noord-Ko reaanse troepen. Verschillende jonge Amerikaanse soldaten, die zich hebben ingegraven in enkele vooruitgeschoven stellingen, hebhen hun vuurdoop echter al gehad. Noord-Koreaanse jagers heb ben 'n aanval op hen gedaan met boord- wapens en raketten. Een Amerikaanse militair werd gewond. Volgens enkele berichten zouden ook een aantal Australische vliegtuigen per vergissing een aanval hebben gedaan op ingegraven Amerikaanse troepen en op een Zuid-Koreaanse militaire trein. Luitenant-generaal H. C. H. Robertson, de commandant van de bezettingstroe pen van het Britse Gemenebest in Ja pan, heeft echter verklaard, dat op het ogenblik van de aanval zich geen Australische vliegtuigen boven Korea in de lucht bevonden. Enkele Ameri kaanse militairen hadden met grote stelligheid verklaard, dat Australische vliegtuigen de aanval hebben uitge voerd. Andrei Gromyko, de Russische plv. minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in een te Moskou uitgegeven verklaring Zuid-Korea en de Ver. Staten ervan beschuldigd dat zij reeds maandenlang een agressie-oorlog tegen Noord- Korea hebben voorbereid. Gromyko tracht dit te staven door een reeks „ver klaringen" op te sommen van de Zuid-Koreaanse minister-president, die her haaldelijk gezegd zou hebben, dat de Zuidelijke legers gereed stonden om Noord- Korea te veroveren. Bovendien zouden de Amerikanen maatregelen hebben genomen om deze agressie mogelijk te maken. Gromyko wijst verder op het bezoek van Foster Dulles, de adviseur van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, aan het grensgebied tussen Noord en Zuid-Korea. Ter gelegen heid van dit bezoek zou Syngman Rhee in een rede o.a. hebben gezegd: Wij kunnen de democratie niet verdedigen in een koude oorlog. Wij zullen de over winning behalen in een hete oorlog." De verklaring van Gromyko, de belangrijkste onder-minister van Buiten landse Zaken, vormt de eerste Sovjet-Russische uitlating op het hoogste niveau over de oorlog in Korea. n.l. niet. Hij zegt verder, dat op de be wuste zitting van de Raad twee perma nente leden van de Raad, t.w. de Sovjet- Unie en (communistisch) China niet aanwezig waren. Gromyko acht de besluiten verder onwettig, omdat het Handvest van de V.N. de inmenging in binnenlandse aangelegenheden verbiedt. „Deze schending van het Handvest is slechts mogelijk gemaakt door de grove druk van de Verenigde Staten", zo ver volgt Gromyko, die de Verenige Naties tot een soort verlengstuk van het Ame rikaans ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gemaakt. Hij beschuldigt Trygve Lie er van de Amerikaanse regering „op overgedien stige wijze" te hebben geholpen „om het Handvest op grove wijze te schenden". Hjj noemt de resoluties van de Veilig heidsraad een vijandige daad tegenover de vrede en zegt, dat de Veiligheidsraad door de heersende Amerikaanse kringen wordt gebruikt met het oogmerk een oorlog te ontketenen. Gromyko zegt. dat het het oogmerk van de Verenigde Staten is Korea van zijn nationale onafhankelijkheid te be roven en de vorming van een enkele democratische staat te verhinderen. De V.S., aldus Gromyko, willen niet alleen op Zuid-, doch ook op Noord-Korea be slag leggen. De order van president Truman, om een aanval op Formosa te verhinderen, „hetgeen de bezetting van dat gebied, dat aan China behoort, door Amerikaanse strijdkrachten beteken", noemde Gromy ko „een directe agresie tegenover China" en „een grove schending van de inter nationale overeenkomsten van Cairo en Potsdam over Formosa als deel van China, welke overeenkomsten door de V.S. waren getekend". President Truman's besluit ten aanzien van de Philippijnen (versterking van de Amerikaanse strijdkrachten aldaar) „heeft ten doel te interveniëren in dé binnenlandse aangelegenheden van de Gromyko beschuldigt? de V.S. dan van interventie in de binnenlandse aange legenheden van Korea en van directe agressie, waardoor volgens de heer Gromyko de vrede geschonden werd. Gromyko zegt, dat de V.S. door haar regering steeds meer in een oorlog ge sleept worden, doch dat de regering slechts stap voor stap .deze steeds ver der gaande maatregelen neemt, daar het Amerikaanse volk niet in oorlog wil verwikkeld raken. De door de Veilig heidsraad genomen besluiten noemt Gromyko onwettig, omdat de door de V.S. ingediende resolutie niet de vereiste zeven stemmen kreeg. Gromyko erkent de stem van het nationalistische China Engeland Tweeduizend mijnwer kers in Lanarkshire in Schotland heb ben het werk neergelegd uit protest tegen de weigering van de Britse Steen- koolraad om loonsverhoging voor vier honderdduizend mijnwerkers toe te staan. Wie tot morgen uitstelt, zal onder de zorgen bezwijken. De Amerikaanse luchtmacht en de marine hebben gisteravond bekend ge maakt, dat zeer spoedig, eenheden van de marine en de luchtmacht naar het Verre Oosten zullen vertrekken om zich daar ter beschikking te stellen van het hoofdkwartier van Generaal MacArthur. Er werd niet medegedeeld, of deze troepen naar het Koreaanse front zouden gaan, maar algemeen wordt aangeno men, dat dit het geval zal zijn. Van de marine zullen mariniers worden uitge zonden, benevens de tot de mariniers behorende luchteenheden. Hoe groot deze groep zal zjjn werd niet bekend gemaakt. Van de Amerikaanse luchtmacht zul len eenheden middelzware bommenwerpers van het strategisch commando naar het Verre Oosten vertrekken. Ook de sterkte van deze groep is nog niet offi cieel bekend, maar uit kringen van de Amerikaanse luchtmacht werd verno men, dat vijf en zeventig superforten B 29 de gehele bommenwerpersgroep van de luchtbases Spokane in Washington en March Field in Califomië zich bij het commando van het Verre Oosten zullen voegen. Dit zijn de eerste ver sterkingen van de Amerikaanse luchtmacht die sinds het begin van de strijd in Korea naar dit gebied worden gezonden. Gisteravond heeft een groep Ame rikaanse regeringsautoriteiten in Blair House geconfereerd met President Tru man. Het hoofdthema was, naar verluidt, het aantal troepen, dat MacArthur in Korea tot zijn beschikking moet hebben. De mariniers, die naar het Verre Oosten rallen vertrekken, zullen worden gere- cruteerd uit het marinekorps van het Califomische kamp Pendleton. Hier be vinden zich ongeveer 22.000 mariniers. De eerste vlootdivisne heeft drie ge- vechtsklare bataljons. De luchtvaart afdeling van de marine te El Toro be schikt over gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jagers. Volgens een woordvoerder van de vloot hebben de verenigde stafchefs en Truman hun goedkeuring hieraan ge hecht en geschiedt dit in antwoord op MacArthurs verzoek om meer manschap pen te zenden ter versterking van de, strijdkrachten, die hij in Korea heeft ingezet. Meer dan een uur lang heeft Pre sident Truman gisteravond geheime besprekingen gevoerd met militaire leiders, ministers en leiders van het Congres. Aan de conferentie werd o.a. deelgenomen door generaal Omar In de twee Zwolse ziekenhuizen zijn op het ogenblik veertien personen op genomen, die aan para-typhus lijden. Onder de verpleegden zijn er zeven, die tot één gezin behoren. Al deze gevallen werden vorige week ontdekt. Daar in de laatste drie dagen geen nieuwe ge vallen bekend werden neemt men aan, dat de ziekte gelocaliseerd is. De inspec tie van de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de haard van de ziek te. Tevens worden alie gebruikelijke maatregelen genomen. Zo werd bij ont dekking van para-typhus iij het gezin van een groentenhandelaar de aanwezige groente vernietigd. De winkel blijft voorlopig gesloten. Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, Scott Lu cas, leider van de meerderheid in de Senaat, minister van Defensie Louis Johnson, minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, reizend ambas sadeur dr. Philip Jessup, de ministers van Leger, Marine en Luchtmacht, zijn speciale assistent voor buitenlandse aangelegenheden W. Averell Harriman minister van Financiën John Snyder, minister van Landbouw Charles Bran- nan en minister van Posterijen Jesse Donaldson. Allen betraden en verlieten Blair House door de achterdeur. De poliie belette verslaggevers hen bij hun vertrek vragen te stellen. De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson heeft gisteren bekend gemaakt, dat er op het ogenblik in Ame rika geen plannen bestaan de reservisten in verband met de Koreaanse crisis te mobiliseren. Het moment, waarop de Phoenix- ponton, een enorm betonnen ge vaarte van het type, dat men in Normandië gebruikte tijdens de in vasie, in het overblijvende gat van de Brielse Maas wordt gevaren. Philippijnen en de binnenlandse strijd aan te wakkeren". De verklaring van Truman ten aan zien van Indo-China „toont aan, dat de Amerikaanse regering de politiek van het ontketenen van de oorlog tegen het Vietnamese volk heeft aangenomen ter ondersteuning van het koloniale regiem in Indo-China. daardoor bewijzend, dat de Amerikaanse regering de rol van gendarme van de volkeren van Azië aanneemt." „De Sovjet-regering volhardt onveran derd in de politiek van versteviging van de vrede in de gehele wereld en houdt zich aan haar traditionele beginsel van non-interventie in de binnenlandse aan gelegenheden van andere staten. De Sovjet-regering is van mening, dat de Koreanen hetzelfde recht hebben om hun binnenlandse aangelegenheden met betrekking tot de eenmaking van het Zuiden en Noorden van Korea tot één staat naar hun eigen wens te orga niseren als de Noord-Amerikanen, die in de zestiger jaren van de vorige eeuw van dit recht gebruik maakten, toen zij het Zuiden en Noorden van Amerika tot één nationale staat verenigden. Uit dit alles moet worden afgeleid, dat de Amerikaanse regering een vijan dige daad tegenover de vrede heeft be gaan en dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de gewapende agressie, die door deze regering is be dreven, op haar zelf terug valt. De organisatie der V. N. zal haar verplichtingen met betrekking tot het bewaren van de vrede slechts vervullen, indien de Veiligheidsraad het onmiddel lijk stop zetten van de Amerikaanse militaire interventie en de onmiddellijke evacuatie van de Amerikaanse strijd krachten uit Korea eist." De 30-jarige S. uit Bussum is ten ge volge van samenwerking tussen de ge meentepolitie van Sneek en Heeren veen en de rijksrecherche uit Leeuwar den en Arnhem, gearresteerd, nadat hij in de provincies Friesland, Gronin gen, Drente, Overijsel, Gelderland en Noord-Brabant ongeveer 75 inbraken heeft gepleegd. -■ De hevige onweersbui, die gistermidddag boven ons land hing, ging op vele plaatsen gepaard met zware regenval. Afvoerbuizen, putten en riolen konden het neerstromende hemelwater niet verzwelgen, zodat grote plassen en meer tjes ontstonden. In de hoofdstad stonden vele straten blank, tot grote vreugde van de jeugd, die zich deze kans, om een verfrissend voetbad te nemen, niet liet ontgaan. Vier personen zijn gedood en verscheidene boerderijen zijn tot de grond toe afgebrand door het hevige onweer dat zich gistermiddag boven ons land ontlastte en dat gepaard ging met een groot aantal blikseminslagen en wel haast tropische regens. In de Eilandpolder bij De Rijp werd de 21-jarige landarbeider P. Portegies dodelijk door de bliksem getroffen toen hij met drie andere arbeiders op het land naar een schuur ging om te schuilen. In Dorregeest, gemeente Uitgeest, is de heer Nieuwenhuijzen vader van zeven kinderen, dodelijk getroffen. achter de boerderij van de heer J. Wie- ring. Het gehele gezin werd door de luchtdruk tegen de grond geslagen en verloor het bewustzijn. Allen kwamen spoedig weer bij en hebben van deze inslag geen verdere nadelige gevolgen ondervonden. Slechts twee hooimijten achter de boerderij brandden af. De kapitale boerderij van de heer J. Muis aan de Westerweg in Heiloo is afgebrand, evenals de villa van de heer P. Krom aan de Eeuwigelaan te Bergen. De rieten daken brandden als fakkels. In De Goorn (gem. Berkhout) is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de wed. Tessel. Zij brandde tot de grond toe af. Ook een dubbel woonhuis ging geheel in vlammen op. De brandspuit van De Goorn wist aanvankelijk twee andere percelen, die gevaar liepen, te behouden, doch het vuur bleek opper machtig; ook deze percelen gingen ge heel verloren. In Schagerbrug is de ka pitale boerderij van J. Jemmink in min der dan geen tijd als gevolg van blikseminslag afgebrand. In Kortgene op Noord-Beveland is een landbouwschuur van het ambacht Kortgene door de bliksem getroffen. De schuur, waarin tweehonderd balen kunstmest waren opgeslagen, is geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op f 40.000. Te Hoorn is een klompenpakhuisje aan de Wisselstraat afgebrand. In Enkhuizen werd de electrische in stallatie van het Snouck van Loosen- In Heerhugowaard trof de bliksem de boerderij van N. Beers. Terwijl de brandweer met d^blussing bezig was en omwonenden hienten bij het redden van de inboedel, volgde er weer een slag, waarbij vier mensen bewusteloos tegen de grond werden geslagen. Twee van hen kwamen spoedig bij, doch de twee anderen bleven liggen. Drie uur lang werd tevergeefs kunstmatige ademha ling toegepast. De slachtoffers waren de 70-jarige J. de Vries en de 15-jarige J. Evers, beiden uit Heerhugowaard. Te Zwaagdijk is de bliksem ingeslagen m Amsterdam gehuld in een nevel van regen tijdens het zware onweer, dat zich gisteren boven ons land ontlastte. Volgens radio-Djakarta heeft het ministe rie van Defensie der V.SX bekend ge maakt, dat het bericht over het zenden van 15.000 man Indonesische troepen naar Am- bon om de Zuid-MoIukken-kwestie militair te beslechten onjuist is. Een niet-officiële missie zal naar de Zuid- Molukken worden gezonden om te trachten tot een vreedzame oplossing te komen van het geschil. Dit geschiedt in overeenstem ming met de resolutie die is aangenomen op het congres, van de Zuid-Molukken-verte genwoordigers elders in Indonesië, dat kort geleden in Semarang is gehouden, aldus ra dio-Djakarta. Tegenover Aneta heeft minister Leimena verklaard: „Voor de regering tot enige actie zal overgaan zal zij alle vreedzame we gen bewandelen om de kwestie Zuid-Mo- lukken op te lossen". Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tijdelijk vrij krach tige wind, hoofdzakelijk uit Ooste lijke richtingen. Iets hogere tempe raturen. Zon: 4.27—21.02. Maan: 23.49—1L1I. ziekenhuis door de bliksem getroffen en vernield. Ook in het Noorden van ons land zijn Maandag enkele branden ontstaan door blikseminslag. Zo brandde in Vrieschelo in de provincie Groningen, de boerderij van J. Koets geheel uit. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. In Eursinge bij Westerbork werd even eens een boerderij door de bliksem ge troffen. Slechts het voorhuis kon gered worden. Ook de grote hooioogst werd een prooi der vlammen. Deze boerderij behoorde toe aan K. Reinink. Tenslotte is gistermiddag ongeveer drie uur, even voor Baarn, de blik sem ingeslagen in de bovenleiding van de electrische trein, die uit Amersfoort was vertrokken. De trein geraakte onklaar en moest door een reserve-locomotief naar Amersfoort worden teruggebracht. Het verkeer op de lijn ondervond grote stagnatie, daar in de eerste plaats deze trein geheel uitviel en de trein, die om 5 voor vier uit Amersfoort moest vertrekken, door dat slechts over enkel spoor kon worden gereden, ook nog twintig mi nuten vertraging had. Een brand, ditmaal niet ontstaan door blikseminslag, heeft Maandagmiddag de boerderij van de heer P. van der Woude te Hogebeintum in Friesland volkomen in de as gelegd. Deze brand ontstond toen een gloeiende uitlaat van een hooi- blazer in aanraking kwam met hooi. Het woonhuis en de schuur, die meer dan honderd voer hooi bevatte, gingen ge heel verloren. Het vuur sloeg over op de van 1500 daterende „Harsta-state". Hoe wel de State door de brandweer uit Eerwerd kon worden behouden, liep de oude in Lodewijk XVI-stijl opgetrokken zaal grote waterschade op. Gisteren is in Oost-Frankrijk, nabij het plaatsje Lons-le-Saunier, de expres- trein van Aix les Bains naar Parijs bij een overweg op een autobus met zes en twintig inzittenden gereden. Vier en twintig passagiers van de autobus wer den gedood, de twee anderen zwaar ge wond. De inzittenden van de expres- trein liepen geen verwondingen op. In de bus bevonden zich, behalve de (Van onze Rotterdamse redactie) Geen Watergeus zal nog ooit de kans krijgen bij Brielle Nederland binnen te vallen; de Brielse Maas is sinds gistermiddag afgesloten en is niet langer zeegat meer. Het laatste gat in de nieuwe zeedijk, die gelegd werd tussen de einden van de oeverlanden aan de Brielse Maas de opening bij Oost-Voorne werd met een enorm betonnen zinkstuk dichtgemaakt. Deze 3300 ton wegende Phoe- nix-ponton, die gebruikt werd voor de landinjpen van de Geallieerden in Nor mandië, zonk om precies kwart voor twee in de bijna 5 meter diepe geul. De sirenes van sleepboten, drijvende kranen, baggermolens en verder van al les wat zich op de brede Brielse Maas bevond loeiden oorverdovend: Neder land had een nieuwe overwinning behaald in zijn eeuwige strijd tegen het wa ter en alsof de elementen hun woede hierover wilden koelen, barstte onmiddel lijk daarop een hevig onweer los, dat reeds lang dreigend boven land en water gehangen had. Maar op de ponton werd fier de Nederlandse vlag gehesen! Reeds vroeg in de morgen werd hei een lastig karwei, wanneer men be- gevaarte, dat 62 meter lang en 13 me- denkt, dat de stroomsnelheid van he.t ter breed was, in de lengte door de 64 water in de geul meer dan 16 km. per meter brede geul buitengaats gesleepv, uur was. Het wachten was nu op de kentering van eb en vloed op „dood getij" want dan pas zou het ge vaarte dwars voor het gat gesleept kunnen worden Tegen de beide, uitein den van de dijkstukken had men in de voorafgaande dagen een aantal caissons laten zakken, waarvan de middelste met de lengterichtingen dwars op de vaargeul stonden, zodat ze elk precies één meter uitstaken bij de andere cais sons, die in hun lengte tegen de beide „bruggehoofdci.aanlagen. De 64 meter brede geul werd hierdoor 2 meter smal- r en daarin paste juist de 62 meter lange ponton. Het was evenwel geen centimeterswerk, zodat het betonnen zinkstuk in feite iets tegen de beide caissons kwam te rusten. Deze manoeuvre nu, het kunststuk, om het logge gevaarte precies voor de opening te krijgen, was het spectacu laire evenement, waarvoor honderden belangstellenden naar Oost-Voorne waren gekomen, water, modder en re gen trotserend. Vele handen zijn er aan te pas gekomen; handen, die de twee drijvende kranen en de baggermolen bedienden, die de ponton voor het stroomgat sleepten; handen, die de vier sleepboten, welke bij dit werk assisteer den, bedienden. Het ging langzaam, maar precies. Rond half twee konden de bodemkleppen van de ponton ge opend worden; het water stroomde er binnen: het stuk zonk. Bazaltstukken en klonten keileem plonsden in het zeewater. Sirenes loeiden. De Brielse Maas was dicht.' Het woord is nu aan de zandzuigers, die de dam verder zullen opspuiten. Wanneer dit werk volbracht is, zal tus sen Rozenburg en Voome een binnen meer ontstaan zijn van 950 H.A. opper vlakte en met een lengte van 20 km. Nog op een andere plaats is de Brielse Maas n.l. afgedamd en wel aan de Botlekzijde. Voor de boeren op de eilan den zal dan het gevaar van de verzil- ting van hun gronden tot het verleden beheren en Brielle droomt reeds van een watersportcentrum en een jachtha ven. Het heeft reeds een groots streek plan ontworpen; de hotel-accommodatie zal vergroot worden; zelfs de „kinder hoofdjes" in de straten van het oude stadje zullen verdwijnen! Het gehele oeverland is trouwens uitermate ge schikt voor watersportkemen, hotelbe- drijven, uitspanningen, vacantiehuizen. kampeercentra, zwembaden enz. Tussen Brielle en Rozenburg zal een brug ko men Dit alles is nu echter nog toe komstmuziek. Je „afsluitdijk" zal waarschijnlijk in October geheel gereed zijn. Het blijft vc -ralsnog de vraag of er al of niet een weg over de dijk zal komen. De west punt van Rozenburg is n.L natuurreser vaat, waarin men de rust wenst te be waren. Een aansluiting met de beton nen weg, die door de Duitsers daar werd aangelegd, zal waarschijnlijk dan ook niet tot stand worden gebracht. chauffeur, vijf en twintig Franse oor logsveteranen, die op vacantie waren. De bomen bij de spoorwegovergang waren gesloten toen de bus naderde, maar de spoorwegbeambte haalde ze op, toen de chauffeur toeterde, hoewel een trein in aantocht was. De bus werd geheel vernield. Tot de slacht offers behoort ook de chauffeur. De trein vervoerde negenhonderd kin deren van het Noordelijke mijngebied van Dounai naar een vacantiekolonie in Annecy. Het treinverkeer ondervond slechts geringe vertraging. De trein werd met een andere locomotief naar de plaats van bestemming gebracht. Ook in Italië en Oostenrijk zijn gisteren ernstige spoorwegongelukken gebeurd. Te Pinzano al Tagliamento in Italië zijn twee militaire treinen tegen elkaar ge botst. Twee soldaten kwamen om het leven en vijf werden er gewond. In Stiermarken in Oostenrijk kwam gisteren een passagierstrein in botsing met wagens, die gerangeerd werden. Volgens het Oostenrijkse persagentschap werden 46 personen gewond, van wie 15 ernstig. Uit de twaalfde eeuwse kathedraal van de Zuid-West Engelse stad Exeter is Zondag een met juwelen bezet zilve ren altaarkruis gestolen. De diamanten waarmee het kruis versierd was werden er door de dieven afgehaald en het kruis zelf werd ergens op een weiland geworpen, aar een boer het terugvond. De schitterende blauwe diamanten zullen moeiljjk in Engeland verkocht kunnen «'orden. Daarom heeft men de hulp ingeroepen van de Nederlandse politie, daar men het niet onmogelijk acht dat de dieven de kostbaarheden bijvoorbeeld in Amsterdam zullen trach ten te verkopen. De diefstal is wel op een zeer onge lukkig moment gepleegd daar juist aan staande Zondag de Koning en Koningin van Engeland met prinses Margaret de kathedraal van Exeter zullen bezoeken „ter gelegenheid van het 900-jarig be staan van het diocees". (Hierbij is van de uiteraard verkeerde theorie uit gegaan dat de Anglicaanse kerk de tra ditie voortzet van de oude Rooms Ka tholieke kerk in Engeland). Scotland Yard werkt nauw met de politie van Exeter samen om de daders op te sporen. Op de vliegvelden en in de havens aan het Kanaal wordt een scherpe controle uitgeoefend. De gestolen diamanten vertegenwoor digen een waarde van 20.000 pond ster ling, d.w.z. ruim tweehonderd duizend gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1