ZUID-K0REANEN IN NETELIGE POSITIE 8 Bandietenkoning Gialiano neergeschoten Moskou in de Tweede Kamer Val van Suwon vergemakkelijkt omsingeling door Rode troepen Franse regering na 48 uur gevallen Hr. Ms. „Evertsen" naar Korea .Het weer. Tot hoofd en hart FINANCIËLE ZIJDE Communistische invasie verijdeld Amerikanen op Korea gepasseerd BELGISCHE SENAAT SCHENKT VERTROUWEN AAN DE REGERING Laatste poging tot overeenstemming Socialisten torpederen motie van Queuille Nieuwe formateur of parlementsontbinding? Politie heeft na vijf jaar drijfjacht succes Leden nuntiatuur uit Boekarest verwezen V. J van woningbouw-beleid Indonesië bij oorlog niet neutraal WOENSDAG 5 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 24810 Op eilanden bij Formosa AM. ARTILLERIE BESCHIET TANKS TERUGKEER VAN LEOPOLD Morgen debat in het parlement Incidenten Vorming eenheidsstaat Staat van oorlog op Noord-Molukken SICILIË HAALT VERLICHT ADEM Een gestolen pistool het begin van zijn loopbaan „Rode Vloot" over paraatheid van Sovjet-marine De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedo jager „Evertsen" opdracht gegeven zich ie voegen bij de andere maritieme strijd krachten, welke in de wate ren van Korea optreden, ten einde in samenwerking met deze uitvoering te geven aan de aanbeveling van de Vei ligheidsraad van 27 Juni '50 om hulp te verlenen aan de republiek Korea. MR. VAN KLEFFENS MINISTER VAN STAAT WESTERLING 19 JULI VOOR HET GERECHT BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: \X,'. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL In die gedenkwaardige vergadering der Tweede Kamer op 30 Juni j.l., waarin de volksvertegenwoordigers van gedachten wisselden over de ver klaring der Nederlandse Regering in zake Korea, achter welke verklaring, zoals bekend, de overgrote meerder heid der Kamer zich stelde, is het tij dens de debatten tot een incident ge komen, waarop wij hier nogmaals de nadruk willen leggen. Tijdens dit in cident wierp de communist Paul de Groot alle camouflage af en schoof met één zin het het communistische vredes- gordijn op zij om het Nederlandse volk een blik te doen werpen op de commu nistische haat jegens het eigen Neder landse volk. Wij zullen hier onze lezers de letter lijke tekst geven van het incident, zo als het in de Handelingen van de Ka mer, een niet te loochenen stenogra fisch verslag dus, voorkomt. De anti-revolutionnaire afgevaardigde dr. Bruins Slot zeide zeer terecht: „Wij hebben er rekening mede te houden, dat het communisme op pre cies dezelfde wijze en met precies de zelfde middelen werkt als indertijd het na tionaal-socialisme. Mijnheer de Voorzitter! De heer De Groot zegt, dat, als het van ons had afgehangen, Hitier hier had gezeten. Ik heb bij mij een illegaal blad uit de hongerwinter van 1944. Daarin wordt besproken een uitgave van „De Waar heid", het orgaan der destijds illegale communistische partij. In die brochure zeggen de communisten duidelijk, dat er in de oorlog 19401945 twee oorlogen zijn geweest. De ene oorlog begon op 10 Mei 1940 en eindigde vijf dagen la ter. Die oorlog, zo hebben de commu nisten toen, in 1944, gezegd, is niet on ze oorlog geweest. Toen waren de com munisten er dwars tegen in. Toen heb ben zij niet meegedaan aan de strijd tegen Hitier." (Voor de communisten begon de oor log tegen Hitier eerst 22 Juni 1941, toen de oorlog tussen Duitsland en Rusland uitbrak. Vóór die tijd was, aldus de communisten, de oorlog niets anders dan een strijd tussen het Britse en Duitse imperialisme. (Red.) De heer Gortzak: Wie zegt u dat? De heer De Groot: Dat is een beledi ging. (De Voorzitter hamert). De heer Bruins Slot: Dit staat in een illegaal blad.... De heer De Groot: Dat is een laffe manier van doen. De heer Gortzak: Uw kapiteins zijn gevlucht, maar wij zijn blijven strijden. De Voorzitter: Ik verzoek de heren hun zenuwen enigszins in bedwang te houden. De heer Bruins Slot: Het doet mij buitengewoon veel genoegen, dat de heren zo reageren. Ik heb hen blijkbaar geraakt. Ik beroep mij alleen op schrif telijke uitlatingen. Ik beroep mij op stukken, die in „De Waarheid" hebben gestaan. Het kan toch niet zijn, dat „De Waarheid" toen ook gelogen heeft. Ik geloof, dat ik inmiddels aan de inter ruptie van de heer De. Groot voldoende aandacht heb besteed. De heer De Groot: Én wat zegt u van Stalingrad? De Voorzitter: Als u de orde blijft verstoren, zet ik u de zaal uit. De heer De Groot: Er komt nog eens een tijd, dat wij jullie er uit zullen zetten. Het is op deze laatste zin vooral, dat wij de aandacht willen concentreren. Waar hebben wij die dreiging eerder ge hoord? Hoorden wij ze niet in de Duitse Rijksdag vóór de Nazi's de macht m Duitsland veroverden? Hoorden wij haar niet uit de mond van Hitier, Goe- ring en Goebbels tegen al wat niet- nazi was, vooral tegen de Joden? Zij hébben ze er wel uit gezet, zij hebben ze in concentratiekampen opgesloten en met millioenen in de gaskamers ver nietigd, na hen eerst bijna doorgemar- teld te hebben. Hoorden wij die woorden óók niet Voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog uit de mond van Musserts Volgelingen in diezelfde Tweede Kamer? Wie sprak op de 30ste Juni 1950 deze zelfde dreigende woorden? Het was hier niet de Nederlander Paul de Groot. Hier sprak Moskou. Want wie dergelijke bedreigingen tegen zijn eigen volk uit, kan men toch nauwe-' ïijks meer als een lid van de eigen volksgemeenschap beschouwen. Uit deze Woorden blijkt, hoe groot de verblin ding, hoe groot de haat der zich noe mende Nederlandse communisten tegen hun volk reeds is. Dit zijn de lie den, die altijd zo hoog opgeven en van de daken blijven verkondigen, dat zij vooral de verzetstrijders in ons land te gen het nazi-regiem zijn geweest. Het Nederlandse volk weet gelukkig beter. Zij streden niet voor Nederland, maar voor Moskou. Zoals zij ook thans doen. Hpe zeer zij verblind zijn, hoe groot hun haat is, bleek uit Paul de Groot's woorden in de Tweede Kamer. Is het wonder, dat uit deze verblinding en deze haat de beulen geboren worden, die hun eigen medemensen kunnen dood martelen? Mussert of Moskou heette het tijdens de bezetting. Er blijkt achteraf geen enkel verschil te bestaan in doel en methode van nazi's of communisten. Daarop is in de Kamer terecht gewezen. En de klap kwam goed aan, want de heren communisten, men leze hun reactie, stonden met de mond vol tanden. Het hoofdkwartier van de Amerikaan- marine heeft gisteren bekend ge bakt, dat Chinese nationalistische Oorlogsschepen gisteren twintig met troepen geladen schepen tot zinken hebben gebracht, waardoor een Chinese enmmunistische poging om de Tatsjcn- eilanden binnen te vallen verijdeld w.erd. Deze eilanden liggen tussen ...langhai en Formosa op 36 km. van het Vasteland. Intussen komen te Hongkong nog teeds onbevestigde berichten binnen, j.'""- de Chinese communisten Mandsjoe- ve in een snel tempo krachtdadig ver- jj orken. Ook wordt gemeld dat een toe- emend aantal Chinese communistische Eevcpen w°rdt teruggetrokken uit het jL Dled ten Noorden van de provincie Wangsi, die aan Frans Indo-China grenst. Va**1 W elingelichte Britse kringen is men 0lJn mening, dat voorlopig geen aanval Voor ,ormosa kan worden verwacht, '„wiet, nu de Amerikaanse zevende Straat-Formosa bewaakt. De communistische troepen van Noord-Korea hebben gistermiddag Suwon veroverd, nadat de Zuid-Koreaanse troepen deze belangrijke stad en het vlieg veld hadden ontruimd. Volgens Reuter zijn de zware vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht nu aangewezen op het vliegveld bij Puson, dat in het uiterste Zuiden van Korea ligt, daar dit nu nog het enige vliegveld is dat startbanen bezit, waar zware bommenwerpers met succes gebruik van zouden kunnen maken. De val van Suwon vergemakkelijkt bovendien de grote omtrek kende beweging van de communistische troepen, waardoor zij de Zuid-Kore aanse troepen trachten te omsingelen en te vernietigen. Uit drie richtingen trekken gemechaniseerde colonnes van het Noord-Koreaanse leger ten Zuiden van Suwon in Westelijke richting naar de Gele Zee. Als de communisten er in slagen de kust te bereiken, dan kunnen de Zuid-Koreaanse troepen in de driehoek Inchon-Seoel-Suwon wei als verloren worden beschouwd. Volgens een Noord-Koreaans lcger-communiqué zouden de rode troepen eveneens de Zuid-Koreaanse havenstad Inchon, de belangrijkste haven aan de Westkust van Korea, hebben veroverd. Berichten uit Zuid-Korea maakten melding van hef tige gevochten in deze stad. iedere mishandeling van Amerikanen of andere leden van de gewapende macht onder zijn bevel in Korea. Alle Noord-Koreanen, die in de handen van de Amerikaanse troepen vallen, aldus MacArthur, zullen behandeld worden in overeenstemming met de humani taire principes, zoals die door be schaafde volken worden toegepast en erkend Ten Zuiden van het bedreigde gebied hebben de Amerikaanse grondstrijd krachten een nieuwe verdedigingslinie opgeworpen bij de stad Pyongtaek. Het vooruitgeschoven Amerikaanse hoofd kwartier in Zuid-Korea heeft vanmor gen vroeg bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse infanterie nog geen direct con tact met de Noord-Koreanen heeft ge had. Gisteren werd in een communiqué van bet hoofdkwartier van MacArthur te Tokio verklaard, dat dit wel het geval was geweest. Mogelijk doelde dit be richt op de gevechten, die de Ameri kaanse troepen op een buitenpost in de nabijheid van Pyongtaek hebben ge leverd met communistische guerillas. Bij deze gevechten zijn geen Amerikanen gesneuveld. Reuter meldt nader, dat Amerikaanse artillerie hedenmorgen Noord-Koreaan se tanks ten Zuiden van Suwon onder vuur heeft genomen. Toen de tanks te dicht op de Ameri kaanse infanterielinies waren genaderd, hield het vuren van de artillerie op. De commanderende generaal van de infanterie verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de tanks met infanteriewa- pens vernietigd konden worden. Hij ge lastte de aanvoer van meer pantser vuisten en infanteriewapens. Het regen de hevig tijdens de beschieting. Het aantal Amerikaanse manschappen, dat bij de actie betrokken is, wordt ge heim gehouden, maar het is bekend, dat in de critieke gebieden van SuwQn minstens 25.000 Amerikanen tegenover 35.000 man Noord-Koreaanse troepen staan. Generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat hij de Noord-Koreanen verantwoordelijk zal stellen voor De geografische omstandigheden in Korea, gepaard gaande met het heersen de klimaat, zijn een ernstige handicap voor de straaljagers van het type Lockheed F 80, die nu meestal laag en met beperkte snelheid moeten vliegen. Voor straaljagers veroorzaakt dit een aanzienlijke toeneming van het brand stofverbruik, waardoor hun vlitgbereik Noord-Koreaanse pantservoorhoeden, die eerder op de dag door Amerikaanse artillerie beschoten werden, zijn thans langs Amerikaanse posities getrokken, zo deelt het hoofdkwartier van generaal MacArthur mede. Een Amerikaanse woordvoerder voeg de hieraan toe, dat Noord-Koreaanse tanks en infanterie zich thans tussen de Amerikaanse voorposten ten Zuiden van Suwon en de Amerikaanse commando post in de achterhoede bevonden. Suwon werd twee dagen geleden door de Noord-Koreanen bezet. wordt beperkt. In deze omstandigheid is het niet uitgesloten, zo merkt men in gezaghebbende kringen van de Ameri kaanse luchtmacht op, dat het opper bevel het besluit neemt de „Republic F-47" en de „Mustang F-51", die thans uitsluitend bij de eenheden van de land macht in gebruik zijn, wederom in dienst te stellen. De schroefjagers bezuinigen brandstof wanneer ze niet snel vliegen, terwijl de straaljagers brandstof bespa ren door snel te vliegen, wat in Korea niet mogelijk is. Dc verloven van het Amerikaanse marinepersoneel aan de kust van de Stille Oceaan zijn ingetrokken. Volgens een bekendmaking van de Amerikaanse marine is dit „een administratieve maat regel", ten einde het indelen op de schepen, die naar Hawaii gaan, te ver gemakkelijken. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Ook de Belgische Senaat schonk gis teren haar vertrouwen aan de katholieke regering Duvieusart met negentigi icgen drie en tachtig stemmen. Het debat, waarvan de uitslag bij voorbaat vast stond, had vooral belang voor wat rijn duur betrof, daar de verenigde Kamers van het parlement voor morgen by Radiografisch. overgebrachte foto van een parade van Amerikaanse mariniers in hun kamp in California voor hun vertrek naar Korea. Regentsbesluit zijn bijeengeroepen voor dc discussie over 's Konings aanstaande terugkeer. Om deze datum gestand te doen, diende de regeringsverklaring gis teren geheel te worden afgehandeld, waartoe de senatoren tegren hun gewoon te vrijwel de hele dag en zelfs 's nachts hebben moeten zetelen. Het enige op merkenswaardige feit was overigens de critiek, die de socialisten uitbrachten op het onvoorwaardelijke van de steunver lening, welke de minister van Buiten landse Zaken Van Zeeland namens Bel gië aan de Verenigde Naties had toege zegd in verband met de strijd in Korea. De aankondiging van het debat van Donderdag was voor de socialisten in tussen aanleiding tot het uitlokken van een incident. Zij verweten de Senaats voorzitter Struye, dat hij Maandagavond op een huldigingsplechtigheid te Luik mededeling van dit Regentsbesluit had gedaan alvorens dit in het Staatsblad was verschenen, en dat hij, aldus tekort was geschoten aan zijn verplichtingen ten opzichte van het Staatshoofd en van de Senaat. Dit geschil, waarmee de op positie het debat probeerde te rekken, liep tamelijk hoog, doch een door de socialisten ingediende motie van wan trouwen tegen de voorzitter werd met een meerderheid van 7 stemmen en 2 liberale onthoudingen verworven. Ook in de Kamer van Volksvertegen woordigers verwekten de socialisten een incident, door hun weigering over de voorlopige credieten te stemmen alvorens de regering het vertrouwen van de Se naat zou hebben verworven. Daar voor zitter Van Cauwelaert toch overging tot een stemming, verlieten de socialisten de zaal, gevolgd door de communisten. De liberalen bepaalden zich tot een ont houding. Vrouwen en kinderen wachten in een boot in Zuid-Korea op het ogenblik, waarop zij uit het oorlogsgebied naar veiliger oorden zullen worden overgebracht. In haar kabinetsvergadering van Dinsdag heeft de regering der V.S.I. besloten, de nog hangende kwestie tus sen haar en de republiek Indonesia (Djocja) over de vorming van de een heidsstaat, de volgende week Dinsdag in een speciale vergadering in haar geheel te bespreken. De regering der V.S.I. zal daarna in de loop der vol gende week nog een laatste bespreking organiseren met de republiek Indone sia teneinde tot definitieve resultaten te komen. In deze kabinetsvergadering werd tevens besloten de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid-Molukken. Naar aanleiding van de laatste zin snede, afkondiging van de staat van beleg ook op de Noord- Molukken, werd ons van de zijde van het Indo nesische Hoge Commissariaat in Den Haag medegedeeld, dat over een tegen de V.S.I. gerichte beweging in de Noord-Molukken hier niets bekend is. Volgens de laatste op het commissariaat ontvangen berichten is de toestand daar normaal. Verwachting tot Donderdagavond: Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk veranderlik, later hoofd- zakelijk tussen West en Zuid. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 4.27—21.02. Maan: 23.58—12.24. Het wankele kabinet van Premier Henri Queuille heeft het niet langer dan acht en veertig uur weten uit te houden; de Franse regering is gisteravond gevallen, doordat de socialisten bij de stemming in de Nationale Vergadering, over een motie van Queuille tot uitstel van een algemeen debat over de samen stelling van het kabinet, tegenstemden. De motie werd verworpen met 334 te gen 221 stemmen; behalve de socialisten stemden ook de communisten en de Gaullisten tegen. Hoewel de socialisten Vrijdag hun vertrouwen aan Queuille hadden geschonken en medegedeeld hadden, dat zij zijn regering zouden steu nen, stemden zij gisteravond op aandrang van Jules Moch tegen, omdat de socialistische fractie zeer ontstemd was over de rechtse tendentie in het kabmet-Queuille. De socialisten waren vooral gekant tegen de opneming in de regering van 1 aul Reynaud, minister voor dc geassocieerde staten, die zii be schouwen als de spreekbuis van de grote zakenlieden. luide schaterlach van enkele communis tische afgevaardigden deed hen uitge leide. Het was de eerste en de laatste keer, dat de nieuwe regering-Queuille voor de Nationale Vergadering ver scheen. Naar verluidt had Queuille, toen hij naar de vergadering ging, het ver zoek om ontslag reeds in zijn zak. om dat hij immers van te voren al wist, dat de socialisten mét de Gaullisten en com munisten tegen hem zouden stemmen. Henri Queuille kan er zich op beroe men voor de tweede maal een na-oor- logs record te hebben gebroken; Frank rijk heeft na de bevrijding nog geen kabinet gehad, dat zich zó kort wist te handhaven als dit kabinet van Queuille. Maar de zes en zestigjarige radicaal socialist kan er zich eveneens op laten voorstaan (wat hij tot nu zo gaarne deed) het kabinet geleid te heben, dat het sinds de bevrijding het langste wist uit te houden, het kabinet-Queuille, dat van September 1948 tot October 1949 aan het bewind is geweest. President Auriol heeft gisteravond het ontslag van het kabinet aanvaard en men gelooft, dat de president thans een socialist zal aanzoeken voor dc vor ming van een nieuwe regering. In poli tieke kringen gelooft men niet, dat er enig vooruitzicht op is, dat een socialist er in zal slagen een nieuwe regering te vormen. Men beschouwt de leider van de M.R.P., Bidault. die premier was van het voorlaatste kabinet, of de ra dicaal gezinde René Pleven als moge lijke I-atere candidaten, die meer kans van slagen hebben. Er is echter weinig kans, dat spoedig een nieuwe regering gevormd zal worden en sommige poli tieke kringen in Frankrijk zijn zelfs van mening, dat er niets meer overblijft dan parlementsontbinding en het uit schrijven van nieuwe algemene ver kiezingen. Onmiddellijk nadat gisteravond de uitslag van de stemming bekend was, stond premier Queuille op, gevolgd door een lange rij zwijgende ministers. De Giuliano, de bandieten- van Sicilië, die bijna vijf jaar Salvatore koning lang zijn luguber bewind over het'eiiand heeft gevoerd en die eerder steeds aan bet grote Italiaanse politieleger, dat in de afgelopen jaren een onverzoenlijke drijfjacht heeft gehouden tegen Salva tore en zijn bendeleden, had weten te ontkomen, is, naar Reuter meldt, heden in de vroege morgen bij een vuurge vecht door de politie doodgeschoten. Talloze geruchten hebben in het afge lopen jaar over hem de ronde gedaan. Toen vele van zijn bendeleden waren gearresteerd of in de strijd tegen de po litie waren gevallen, werd lange tijd van de bandietenkoning niets meer gehoord en men nam ook aan, dat hij het land verlaten had. Volgens sommigen zou hij „eigens in Italië", volgens anderen in Zuid-Amerika en volgens de laatste be richten zelfs In de Verenigde Staten verblijven, waar hij opnieuw aan het hoofd van een bende zou staan. Thans blijkt deze grootste roverhoofd man van de moderne tijd, die in heel de wereld een romantische bewondering kreeg, doch die de dood van vele tien tallen mensen op zijn geweten heeft, door de kogels van de politie gevallen, waarmee een eind gekomen is aan een legendarische bandietenloopbaan én aar. de meest opwindende bandietenjacht van de laatste jarën. Dc 27-jarige bandictenkoning, die be schuldigd wordt van het doden van 105 politiemannen, kwam om het leven in een hevig vuurgevecht met de politie in het dorpje Gastel Vetrano, gelegen in de Zuid-Westelijke hoek van Sicilië. Eer der was hij door een omsingeling ge broken, die de politie om zijn hoofd kwartier, meer noordelijk gelegd haJ. Salvatore was een normale jongen, die na het beëindigen van zijn school tijd, waarin hij overigens veel spijbelde, een betrekking kreeg als electricien bij een plaatselijke telefonmaatschappij. Hij solliciteerde later bij de carabinieri, doch werd zonder opgaaf van redenen afgewezen. Toen de oorlog uitbrak dien de hij bij de Italiaanse luchtmacht, doch na de geallieerde landing op Sicilië in 1943, besloot hij „geld te maken". Hij begon zijn roversloopbaan met een gestolen pistool en wat ammunitie. Zijn eerste slachtoffer viel in Septem ber 1943, toen hij een van de twee cara binieri, die wilden zien wat hij bij zich had, neerschoot. Spoedig verzamelde hij een groep mannen om zich, van wie ver- scheidenen reeds vogelvrij verklaard waren. Hij trad meedogenloos tegen verraders en „zwakkelingen" op, doch realiseerde zich spoedig, dat hij niet sterk stond, indien hij niet de sympathie van de be volking won. Hij richtte zijn daden daarom tegen de rijken, die hij gijzelde. Een deel der fantastisch hoge bedragen ging naar de armen en zodoende werd hij spoedig een „geëerd" persoon. Hij kwam ook in contact met de „Mafia", de geheime Siciliaanse organisatie, die zelfs Mussolini niet had kunnen elimi neren, en er werd een verbond gesloten niet in eikaars vaarwater te komen. Een tijd lang heeft hij zich opgewor pen als een strijder tegen het commu nisme en voor de onafhankelijkheid van Sicilië, doch tenslotte ontaardde zijn op treden in een gruwelijk terreurbewind en de bevolking, die beducht was voor represailles, waagde het niet de politie aanwijzingen te geven. Kolonel Ugo Luca, die in Augustus j.l. met 2000 man speciale politie naar Sicilië werd gestuurd, leidde persoon lijk de operatie van gisteravond, waar bij Giuliano blijkbaar verrast werd in een huis, waar hij zich met leden van zijn bende schuil hield. Op de binnen plaats van het huis werd hij na een kort mitrailleurgevecht door de politie neergeschoten. Zijn kameraden wisten echter te ontsnappen. Een officieel communiqué wordt ver wacht na de terugkeer van kolonel Luca op zijn hoofdkwartier. Er is een politiemacht bij het lijk ge plaatst in afwachting van de aankomst der gerechtelijke „utoriteiten. De dood van Giuliano werd bekend op het ogenblik, dat hij bij verstek te recht stond te Viterbo bij Rome wegens zijn ernstigste misdaad, een massamoord op leden der communistische partij op 1 Mei 1947. De bende van Giuliano over viel op die dag een gezelschap commu nisten, dat zich ter gelegenheid van de Meidag naar buiten had begeven. Daar bij vielen tien doden en 33 gewonden. Twintig andere Siciliaanse desperado's, die tijdens de campagne tegen de ban dieten gevat waren, staan eveneens in Viterbo terecht. Sommige bendeleden verlieten Sicilië nadat de actie van ko lonel Luca succes begon af te werpen, enige werden bij de Franse grens gepakt, andere zelfs in Frans- Afrika en in de Verenigde Staten. Gis teravond kon de politie nog de hand leggen op de 46-jarige Bartolomo Fido- ne, eveneens een volgeling van Giulia no, op het ogenblik dat hij bij Udine de Joegoslavische grens wilde over schrijden. Giuliano's voornaamste operatiege bied is de onherbergzame omgeving van Montelepre geweest. Roemenië heeft de drie belangrijkste functionarissen van de Pauselijke Nun tiatuur te Boekarest, te weten Mgr. Ge rald Patrick O'Hara, Mgr. Guido del Mestri en John Kirk, de secretaris, uit het land gewezen. De Pauselijke ver tegenwoordigers moeten Roemenië bin nen drie dagen verlaten. Het officiële Roemeense persbureau, Agerpress, deelt mede, dat het Roe meense ministerie van Buitenlandse Za ken zulks mondeling verzocht heeft en verklaarde, dat in een kort geleden ge houden spionnageproces was gebleken, dat leden van de nuntiatuur betrokken waren bij spionnage-activiteit. Het blad van de Russische marine „Ro de Vloot" schrijft, dat de bemanning van de Russische vloot haar uiterste best doet „om haar wapens in voortdurende gevechtsparaatheid te houden, immer be reid om haar heilige plicht voor het va derland te vervullen". In een artikel van een volle pagina, dat bedoeld is ter informatie van sprekers ter gelegenheid van de aanstaande vlootdag, heet het, dat „het Russische volk niet vergeet, dat zolang de kapitalistische we reld bestaat, ook het gevaar van een aan val tegen de Sovjet-Unie bestaat." Hr. Ms. „Evertsen" is een van de drie torpedobootjagers, die op dit ogenblik in Indonesië gestationneerd zijn. De twee andere daar aanwezige torpedoboot jagers zijn de „Kortenaer" en Je „Banckert". De „Evertsen" is de vroegere Engelse torpedojager „Scourge", die in de plaats is gekomen van de oude '„Evertsen", welk schip in de strijd tegen de Japan ners in Straat Sunda onderging. De tor- pedobootjager werd gebouwd bij Cam- mell Laird te Birkenhead, meet 1796 ton standaardwaterverplaatsing,heeft een bewapening van 4 kanonnen van twaalf centimeter, acht torpedolanceerbuizen, mitrailleurs van twintig en veertig millimeter en een afwerpinrichting voor dieptebommen. Het schip loopt 32 mijl, heeft een lengte van 110.5 meter, is 10.89 meter breed, heeft een diepgang van 4.42. De bemanning telt normaal circa 230 kop pen. Het schip werd bij de Engelse ma rine op 14 Juli 1943 in dienst gesteld en bij de Koninklijke Marine als „Evert sen" op 1 Februari 1946. De commandant van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Door- ninck. Hij is onderscheiden met het Bronzen Kruis, is verder „Officer in the order of the British Empire", drager van het Oorlogsherinneringskruis met twee gespen en van het ereteken voor Orde en Vrede. In Singapore heeft de Nederlandse Staatssecretaris van Marine, H. C. Moor man, nog verklaard, dat Nederland alle mogelijke hulp aan Korea zal geven. Vier torpedobootjagers zouden binnen één week onder bevel van MacArthur gesteld worden, aldus meldt A.P. Men moet niet denken over wat men zou kunnen doen, doch over hetgeen men gaat doen. (Van een bijzondere medewerker) De rede welke de Directeur-Generaal van de Volkshuisvesting dezer dagen hield voor het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft in verschillende opzichten verhel derend gewerkt en wel om hetgeen ge zegd enwaarover gezwegen werd. Om het vijftien-jaren-plan van mi nister In 't Veld te kunnen verwezen lijken zullen jaarlijks 50.000 a 60.000 woningen moeten worden gebouwd. De Directeur-Generaal noemde dit technisch mogelijk, maar om trent de financiële consequenties liet hij zich in bezorgde termen uit. Dit is de bevestiging van onze verwachting, dat van de drie factoren, welke de omvang van het beschikbare bouwvolume bepa len; materialen, arbeidskrachten en fi nanciën. alleen de laatste nog een be letsel zal gaan vormen. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge opend om veel bureaucratie overboord te gooien: voor 1951 is aangekondigd het vrijgeven van het bouwvolume voor de wederopbouw, terwijl de regeling van de toekenning van bouwvolume voor andere categorieën aanmerkelijk wordt vereenvoudigd. De financiële beletselen veroorzaakt door de grote kapitalen, voor de wo ningbouw benodigd, en de zorgelijke toe stand van 's rijks financiën zouden nu ook grotendeels opgeheven zijn geweest als men direct na de bevrijding in de loon- en prijspolitiek ook een huurver hoging had verdisconteerd. Deze had ge deeltelijk, middels belastingheffing, ten goede kunnen worden gebracht van een volkshuisvestingsfonds, waaruit de kos ten van financiering van de nieuwbouw zouden kunnen worden bestreden. Er was dan een zeker evenwicht ontstaan tussen de huren van oude en nieuwe woningen. De huren van de „oude" woningen worden binnenkort met 15% verhoogd, maar de huren voor de nieu we woningen worden sinds 1945 al vastgesteld op een peil dat ongeveer 30% ligt boven dat van voor de laatste oorlog en wij hebben de indruk dat het daarbij wel eens niet zou kunnen blij ven. De voortdurend cumulatief toene mende financiële last van het Rijk voor de woningbouw zal de regering in die richting dringen. In dat verband was het opvallend dat de Directeur-Generaal zweeg over het bouwsysteem-Bouma. Deze, door de mi- rister met zoveel enthousiasme gelan ceerde „stunt" om de bouwkosten te ver lagen had toch zeker niet onvermeld mogen blijven. Tenzij onze mening juist is, dat het systeem-Bouma voor het grootste deel een gecamoufleerde huurverhoging is. Wij hebben de indruk dat de mi nister streeft naar geleidelijke verdere verhoging van de hu ren van de nieuwbouw en dat men daarom doorgaat met het veel becritiseerde systeem van tweeledige regeling der financiële faciliteiten voor de woningbouw. Nu ook weer met de nieuwe premieregeling: deze heeft als pendant een verminder de bijdrageregeling f60% van de ande re premies) met als lokaas bouwvolume uit de half-vrije sector. En daarnaast hebben wij nog de vrije sector waarin een ieder kan bouwen die geen beroep op de overheidsfinanciën doet. Al dit ge- manipuleer heeft geen ander doel dan de adspirant-bouwers te bewegen met geen of verminderde rijksbijdragen genoegen te nemen. Dit heeft voor hen hetzelfde effect als een rigoureuze huur verhoging. Hierdoor ontstaat een toestand welke funest zal worden voor de verwezenlij king van een ander plan van de minis ter om de lasten van de woningbouw te verlichten: de woningdifferentiatie. Men wil de nieuwbouw voor een belangrijk deel richten op de behoefte van de kleine gezinnen. Die nieuwe woningen moeten dan betrokken worden door jonggehuwden en door kleine gezin nen die thans grotere woningen bewo nen. Hiervoor zal een actieve huisves tingspolitiek met gebruikmaking van de bevoegdheden van de woonruimtewet door de gemeentebesturen moeten wor den gevoerd. Dit zal altijd od grote moeilijkheden stuiten, maar zeker als men mensen zou gaan dwingen een gro tere. maar betrekkelijk goedkope woning te verlaten en een kleine, nieuwe wo ning te betrekken waarvan de huurprijs in vele gevallen hun financiële draag kracht te boven gaat. Veelbetekenend was dan ook de waarschuwing welke de Directeur-Generaal tijdens de gedach- temvisseling werd gegeven, om van de woningdifferentiatie geen nieuwe .stunt" te maken. Nu de roovingbnvw meer en meer komt in de financiële sector van het regeringsbeleid, verwachten wij dat de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting in sterkere mate te kampen zal hebben met de zijn beleid doorkrui sende invloed van de minister van fi nanciën. Wij geloven dan ook niet dat de door veler^ gewenste stabiliteit in de regelingen voor de financiering van de woningbouw (deze werd tot dusver min stens elk jaar herzien'.) spoedig zal intreden. Bij K. B. van 4 Juli is ar. E. N. van Kleffens benoemd tot minister van Staat. Het gerechtshof te Singapore heeft vandaag de behandeling van de zaak- Westerling uitgesteld tot 19 Juli, aldus meldt A.P. De advocaat van de Indonesische re gering had te voren verklaard, dat en kele papieren, die hij nodig had om de uitlevering van Westerling te verzoe ken, nog niet uit Djakarta waren aan gekomen. „In een eventuele oorlog tussen Ame rika en Rusland zal Indonesië zeker niet neutraal blijven, doch zich scharen aan de zijde van die leden der Verenig de Naties, die zich niet willen bemoeien met een oorlog onder leiding van Trygve Lie", aldus verklaarde Hadji Agus Salim, adviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken der V.S.I. Indonesië zal niemand tot vijand ver klaren. behalve het land, dat onze sou- vereiniteit en onze onafhankelijkheid schendt, voegde Agus Salim er aan toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1