de Noord-Koreaanse tanks Rode troepen omsingelen voor uitgeschoven stellingen meerderheid engels lagerhuis Acheson geeft antwoord op de beschuldigingen van Gromyko Het dramatisch einde van een rover Amerikaanse troepen teruggedrongen door STEUNT KOREAANSE POLITIEK Giuliano de avonturier van iStct l Ite* WETSONTWERP TOT VERHOGING VAN DE PENSIOENEN EEN „AALMOES" Tot hoofd en hart MACARTHUR ZENDT FRONTVERSTERKINGEN Vliegtuigen komen in actie Verzoek van Churchill om geheime parlementszitting afgewezen Rusland kan nog actief lid van V.N. worden Heiligverklaring van Maria Anna di Gesü .Het weer. Militaire wapenhulp wordt niet vertraagd Missie van de V.S. naar Zuid-Oost-Azië dikwijls onderschat Fel protest van gepensionneerden Honderd politiemannen neergeschoten Fictieve overval van Rode spionnen" DUBBELE LIKEUREN LEVERT CO Waarde van arbeider H. Vader binnenkort naar Castel Gandolfo K.N.I.L.-krijgsraden in Indonesië opgeheven Staatsloterij Drieduizend arbeiders op audiëntie De heftigste Kerkvervolging woedt in Roemenië Voorspel tot opheffing van Nuntiatuur in Boekarest Troepenschepen op weg naar huis „Sibajak" ontscheept Reserve grensbewaking houdt oefeningen 23 invalide D.P.'s naar Nederland VJ ëfyhc o/fmstet darns c c J DONDERDAG 6 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248111 Z. H. de Paus: Uit de verwarde berichten, die over het verloop van de strijd op Korea bin nenkomen, blijkt, dat het eerste treffen tussen Amerikaanse en Noord-Kore aanse troepen, dat gisteren heeft plaats gehad, geenszins op een succes voor de troepen van Generaal MacArthur is uitgelopen. Volgens A. P. hebben betrouwbare woordvoerders in Zuid-Korea vanmorgen vroeg verklaard, dat veertig Noord-Koreaanse tanks van Russissche makelij gisteravond laat met succes een Amerikaanse voorpost hebben aangevallen, waardoor de Ameri kanen gedwongen werden terug te trekken, waarbij zij hun uitrusting en een aantal gewonden moesten achterlaten. Eerder had het Amerikaanse hoofdkwartier op Korea bekend gemaakt, dat Noord-Koreaanse tanks door de Zuidelijke stellingen gebroken waren, waardoor Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen naar een hoger gelegen terrein ten Noorden van Osan werden teruggedreven en waarbij een Amerikaanse artillerie-groep van de infanterie werd afgesneden. Volgens woordvoerders slaagden de Amerikanen er in zeven tanks buiten gevecht te stellen, doch de overigen rukten verder op in Zuidelijke richting, gevolgd door Noord-Koreaanse infanterie-afdelin- geo in vrachtauto's. b« woordvoerders zeiden, dat de be te toten van de actie afkomstig waren too overlevenden, die er in geslaagd Waren zich terug te trekken op achter waarts gelegen stellingen. A.P. meldt, dat het aantal slachtoffers waarschijnlijk diet zo groot is. Volgens de correspon dent van Reuter schat men de verliezen daarentegen op vijftien tot twintig pro eent. De Amerikanen hadden tijdens de gevechten te kampen met munitiege- brek, daar de aanvoerwegen waren afgesneden. De aanval van de Noord- Koreaanse tanks is volgens Reuter in de djop van de nacht tot stilstand gekomen. Men neemt aan, dat de tanks opnieuw Worden gegroepeerd voor een nieuwe aanval op de Amerikaanse stellingen. Het nieuws van de doorbraak werd ontvangen twee uur nadat gen.-majoor William Dean, de Amerikaanse opper bevelhebber in Korea, naar het front ging, nadat er geruime tijd niets gehoord was van de Amerikaanse troepen daar. Een zegsman van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger zeide, dat vanmorgen om acht uur Amerikaanse versterkingen waren gezonden naar het front bij Suwon. De zegsman ver klaarde, dat „klaarblijkelijk de situatie aan het front iets beter was". Hij bevestigde dat enkele vooruitgescho ven Amerikaanse eenheden door de communistische oprukkende legers gedeeltelijk afgesneden war^n. Het hoofdkwartier van MacArthur heeft bekend gemaakt, dat andere Noord-Koreaanse strijdkrachten hun omtrekkende beweging in de driehoek Yongdongpo-Inchon-Suwon voortzetten. De berichten van Noord-Koreaanse zijde, beslotrm^stcnn beeft het Engelse Lagerhuis met overweldigende meerderheid bij de striid »?cn de beslissing van de régering Amerika te helpen Het Hui -emd-Korea. gehouden i'1 st.ev'£ achter de regering, dat zelfs geen stemming werd bourlid, Daves, verklaarde zich tegen het regeringsstandpunt. Tijdens het debat in het Lagerhuis heeft Winston Churchill dringend ver docht om een geheime zitting van het Parlement ter bespreking van de alge mene militaire positie van Engeland. e voorzitter heeft zijn voorstel later Wtn de hand gewezen. Churchill ver klaarde er zeker van te zijn, dat hij in Seheim debat veel kon vertellen, wat het Lagerhuis indachtig moet zijn en Wat de regering kan aanvallen. Verder verzocht Churchill om nieuwe besprekingen met de Russen om een op- tossing te zoeken, voordat dezen over de ^verwoestende macht" van atoomwa pens beschikken. Churchill noemde "°e, Amerikaanse superioriteit op het Sebied van atoomoorlog op het ogenblik ®en doelmatig afschrikwekkend feit voor ®en algemene communistische aanval". Tevoren had minister-president Attlee verklaard, dat de Engelse en Amerikaanse actie in Korea de beste kans schiep voor het handhaven van de wereldvrede. Churchill sloot zich hij deze verklaring aan. Onder applaus zei Attlee, dat de wereld „de Ameri kaanse regering dank verschuldigd j- ,voor haar snel optreden ter verde- agressie"311 K°rea tegen -onyerhulde de^enenL mXehVtPahaer?n dlGn" verzocht werd haar marin«t^-\ligerl?g ten uit het Koreaanse gebied teru^të trekken. Men achtte het niet nnrfu, deze motie te stemmen. et nodlg over (Van onze Romeinse correspondent) Aanstaande Zondag zal de Zalige Ma- Ha Anna di Gesü worden heilig ver klaard. Deze nieuwe heilige, de laatste die in deze zomer tot de eer der altaren zal worden verheven, is een van de pa troons van Equador, uit welk land een nationale bedevaart is aangekomen. £i| leefde in de X6c eeuw. Toen een hevige pestepidemie het land teisterde, ood zij haar. leven aan, om het ophou- en van de plaag te verkrijgen. De pest ield onmiddellijk op, nadat zij onder hevige pijnen gestorven was. Men verwacht dat de Heilige Vader zeer binnenkort na de heiligverklaring van a s. Zondag naar Castel Gandolfo ai gaan voor een korte rustpauze, aarin hij echter, zoals we reeds eer- der meldden, tweemaal per week naar net Vaticaan zal terugkeren voor de massa-audienties in de Sint Pieter op Woensdag- en Zaterdagavonden. ba?eahÜ eILjaar ontbreken alle betrouw- het vertfu n OGG1\de i«iste datum van vertrek van Z. H., In zijn antwoord op het debat ver klaarde de voorzitter, Herbert Morri son, dat het amendement van Davies neerkwam op een voorstel, dat Enge land zich uit de V.N. terugtrekt en elk aanvallend land precies laat doen, wat dit wil. Morrison verklaarde zich eens met Eden, die verklaard had, dat het een hardnekkige en langdurige aange legenheid zou kunnen worden doch hij voegde er aan toe: „Ik hoop, dat het dit niet zal worden, wij allen wensen, dat het kort zal duren en resultaat heeft". Morrison wees Churchills voorstel tot het houden van een geheime zitting van de hand. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, „wanhoopt er niet aan, dat Rusland alsnog een volledig actief lid van de V.N. zal worden, samen werkend met de andere lapden in het belang van de vrede", aldus heeft lord Henderson, Brits onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, gisteren in antwoord op een vraag in het Hoger huis verklaard. Lord Vansittart, de voormalige diplomatieke adviseur bij het Foreign Office, had namelijk ge vraagd wat „het practisch voordeel is van Ruslands nominaal lidmaatschap van de V.N.". Onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië zijn de krijgsraden, welke recht spraken op grond van de herziene rechtspleging bij de landmacht, de z.g. K.N.I.L.-krijgs- raden, opgeheven. Hierdoor is de mili taire rechter, bevoegd tot berechting van strafbare feiten, gepleegd voor de souve- reiniteitsoverdracht, ve.rdwenen zonder dat hiervoor een nieuwe militaire rech ter in de plaats is gesteld. Hoewel ten aanzien van een aantal van de strafbare feiten, door Nederlan ders, behorende tot de krijgsmacht, in Indonesië of Nieuw-Guinea gepleegd, de Nederlandse gewone strafrechter be voegd zal zijn, achten de betrokken mi nisters het toch juister de berechting van dergelijke strafbare feiten aan de militaire rechter voor te behouden. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij he Tweede Kamer ingediend. dat de havenstad Inchon Dinsdag ver overd werd, zijn nog niet bevestigd. Een Amerikaanse woordvoerder heeft er evenwel op gewezen, dat de stad na de val van Suwon niet meer van veel be lang geacht moet worden. Noord-Korea heeft nu eveneens gemeld, dat Noorde lijke amphibie-strijdkrachten van de Zuid-Oostkust van Korea ongeveer vijf en twintig km landinwaarts zijn opge rukt. Vliegtuigen van Britse en Amerikaan se vliegdekschepen zjjn, volgens een be kendmaking van het hoofdkwartier van generaal MacArthur, Maandag en Dins dag voor het eerst in actie geweest boven Noord-Korea. De vliegtuigen heb ben aanzienlijke schade aangericht in Pyongyang, de hoofdstad van Noord- Korea. Twee Noord-Koreaanse Yaks werden neergeschoten. Er werden Maan dag en Dinsdag door de marine geen verliezen aan manschappen geleden, al dus het communiqué. 9 De toevoer van manschappen, vlieg tuigen en ander materiaal naar het Ver re Oosten duurt onverminderd voort. Gistermorgen is een aantal B-29 super forten van de vliegvelden March en Spokane in Californië opgestegen voor het Verre Oosten. Het juiste aantal is niet bekend gemaakt. Een klein vlieg- dekschip, de „Sicily" is eveneens naar het Verre Oosten vertrokken, met nieuwe marinevliegtuigen aan boord. Een operationele eenheid van de mari neluchtmacht te El Toro in Californië wacht op orders om zich onder het commando van generaal MacArthur te stellen. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft zeven burger- luchtvaartmaatschappijen ingeschakeld bij het vervoer van manschappen en uitrusting der Amerikaanse strijdkrach ten naar het Verre Oosten. Daarnaast blijft de militaire luchtvervoersdienst haar eigen vluchten op dit gebied uit voeren. Verwachting tot Vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, later uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 4.2821.Maan: onder 13.36. Bij de trekking van de 510e Staats loterij, 4e klasse, tweede lijst, viel een prijs van f 25.000 op nummer 13515. Grondpersoneel van een Amerikaanse vliegtuigbasis in 'Japan brengt extra tanks aan onder de vleugels van vliegtuigen, die met speciale opdrachten boven Zuid- Korea moeten opereren. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren de Noord-Koreaanse en Russi sche beschuldiging, dat de V.S. in Ko rea de aanvallers zijn en dat de strijd is begonnen door de Zuid-Koreaanse troepen, van de hand gewezen. De door Acheson voorgelezen verklaring was in feite een antwoord op punten uit de verklaring, die Gromyko Dinsdag af legde, hoewel Acheson deze verklaring niet met name noemde. Verder ver zekerde Acheson, dat de Koreaanse crisis niet tot gevolg zou hebben, dat de Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europeese mogendheden vertraagd zou worden. Elke bewering, dat de vijandelijk heden begonnen zijn door Zuid-Korea, valt duidelijk in de categorie van de Nazi-vertogen van 1939. dat Polen de vijandelijkheden begon door Nazi-Duits- land aan te vallen. Alle betrouwbare getuigen ter plaat se, onder wie de commissie der V.N., hebben vastgesteld, dat de Noord- Koreaanse strijdkrachten de aanvallers waren, aldus verklaarde Acheson. De huidige moeilijkheden in Korea, zo verklaarde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, begonnen Zondag 25 Juni tegen zonsopgang en niet toen de Veiligheidsraad van de V.N. optrad of toen de V.S. en anderen maatregelen namen om de Veiligheids raad te steunen. Zondag 25 Juni passeerden troepen van Noord-Korea zonder enige provo catie de 38ste breedtegraad en begon nen een agressieve-aanval tegen de re publiek Korea. De Veiligheidsraad besloot pas de K Giuliano, de beruchtste bandiet uit de Italiaanse ge- S IfËHMI sc hi edenis. is neergeschoten. Kolonel Lueca, hoofd van de Jjjgf 2000 politiemannen, die al twee jaar lang de bandieten- v Ui leider achtervolgden zal waarschijnlijk gepromoveerd tav worden tot generaal. De desperado's, die er overblijven j§W J|| zullen wel proberen te emigreren of zien ais landarbeider s i-^%* - of handelsreiziger aan de kost te komen; bet avontuur is ^ÊÈÊËÈÈÈ^EBr ten einde en het slot van het drama is eigenlijk even ro- i i jmSIIh "^558 mantisch ais de gehele geschiedenis. Natuurlijk was er ê*>;'êWÊËÈ>ËilM een vrouw in het spel geweest en dan is verraad door jalouzie of minnenijd niet onwaarschijnlijk. In ieder ge- 1 J val werd Giuliano gesignaleerd toen hij Woensdagocb- IiIhFw W tend het huis van zijn geliefde verliet. De politie sloeg V l.wJajP' '\jW alarm, de overvalwagens gierden aan, carabinieri holden Bfaa feAgEffilp JaT YÈ&' schreeuwend rond, er werd geschoten en teruggeschoten. jfggljg, W De bendeleider met zijn getrouwen zag nog kans zich M WR te verschansen achter de muren van een fabriekje op de ëÊÊfflfëÊmÊf MWÊ berghelling nabij Castelvetrano; daar is hü tenslotte neer- JufFJliiv ^aasjjjjpyji ||||ÉÉ1m geschoten. republiek Korea te helpen, toen hij er volkomen zeker van was, dat het hier een geval van onuitgelokte agressie betrof. Ook Frankrijk heeft gisteren de aan val van de Sovjet-Unie op de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea verworpen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken heeft bij analyse van de verklaring, die Gromyko Dinsdag afgelegd heeft, ge zegd. dat deze in elk opzicht fout was. Het Amerikaans ministerie van De fensie heeft medegedeeld, dat een Ame rikaanse missie, hoofdzakelijk samenge steld uit militairen en functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken, morgen per vliegtuig naar Zuid- Oost-Azië zal vertrekken om een onder zoek in te stellen naar de militaire be hoeften der in het gebied door het com munisme bedreigde landen. De missie zal me4 Amerikaanse en buitenlandse functionarissen in Indo-China, Indone sië, Maiakka, Birma. Thailand en de Philippijnen beraadslagen. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 3 Juli Tijdens de audiëntie, die de Heilige Vader gisteren heeft verleend aan drie duizend arbeiders van het Romeinse electriciteitsbedrijf, heeft de Paus onder meer het volgende gezegd: „Altijd, wanneer Wij de betuigingen van de kinderlijke liefde der arbeiders in ontvangst nemen, zijn Wij blij en te vreden met die gelegenheid om Onze achting uit te spreken voor hun werk zaam leven. Steeds heeft de Kerk de arbeider en zijn werk beschermd. Neemt, geliefde zonen, bijvoorbeeld de verkla ringen der Pausen over de sociale questie en de arbeidsvoorwaarden ter hand. Dat zijn geen holle woorden of ijdele beloften, die dan later niet kun nen worden uitgevoerd en gehandhaafd, maar ze vormen een krachtige, doeltref fende en rechtvaardige bescherming van de arbeider, van zijn werk en zijn wel zijn. Daar komt dan nog bij, dat de arbeid er is om het algemeen belang te behar tigen. Al te vaak wordt dat vergeten of niet genoeg op prijs gesteld door het grote publiek, dat er de voordelen van geniet. Het is té zeer gewend aan het functionneren van de diensten, die onont beerlijk geworden zijn, en zo vergeet het makkelijk de waarde en de verdienste er van en pas, wanneer in gevallen van overmacht het van die diensten beroofd wordt, denkt het er weer aan." Naar aanleiding van de uitwijzing van drie belangrijke functionarissen van de Pauselijke Nuntiatuur verklaarde Radio Vaticanagisteren, dat Roemenië thans het land is waar de kerkvervolging het heftigst woedt. Zestienhonderd priesters, alsmede vrijwel alle bisschoppen en aartsbisschoppen, bevinden zich in de gevangenis. De radio deelde mee, dat Mgr. Basil Aftenie, hulpbisschop van Fagaras, krankzinnig was geworden tengevolge van de martelingen die hij had moeten doorstaan en dat Mgr. Mark Glaser, Vi caris-Generaal van lasi. vermoord was. het wetsontwerp als „een misbaksel". De hele historie is als een echt drama geëindigd en binnen het jaar zal de eer ste roman wel verschijnen, want ergens voelen de Italianen toch wel sympathie voor deze vrijbuiter, al heeft hij dan ettelijke moorden en diefstallen op zijp duister geweten. Sinds Giuliano uit het woeste gebied nabij Montelepre ontsnapt was, heeft Lucca zijn voelhorens verder uitgesto- 'Arrestatie van een van Giuliano's medewerkers bij de razzia's in de bergen nabij Montelepre. Giuliano de bende leider, die gister ochtend nabij Cas telvetrano aan de Zuidkust van Sici lië werd neerge schoten door eer patrouille Carabi nieri, de troepen van kolonel Lucie: die hem jarenlang achtervolgden ken en dezer dagen had hij Castelve trano laten omsingelen, zodat men kon aannemen dat de kolonel wel wist waar de rover zich bevond. Castelvetrano ligt ongeveer dertig kilometer ten Zuiden van Palermo. Giuliano was nauwelijks 21 jaar toen hij de eerste carabiniere neerschoot. Dat was in 1943 toen hij een zak graan smokkelde naar zijn familie. Het jaar daarvoor had hij al geweigerd dienst te nemen in het leger, zodat hij zich ver schuilen moest. Zijn bende was oor spronkelijk meer politiek dan misdadig heid en er zijn in de loop van de be wogen geschiedenis van Sicilië eigenlijk altijd wel avonturiers geweest, die koninkje van het eiland wilden spelen. Tenslotte had de Noorman Rugerro ook maar een handjevol mannen tot zijn be schikking toen hij in 1061 de Saracenen van Sicilië verjoeg na een ontzaglijk avontuurlijke strijd waarin zijn echtge note zeker niet de geringste rol speelde, Het was dan ook niet te verwonderen dat na de landing der Amerikanen en Engelsen Giuliano het ook maar eens probeerde. In 1947 begon hij een parti culiere oorlog tegen de communisten van het eiland en richtte op 1 Mei dan ook maar meteen enkele mitrailleurs op een rode optocht, waarbij 12 doden vie- lep en ruimde daarna 32 prominente leiders binnen een paar maanden uit de weg. Dat werd minister Scelba te bar en aangezien hij vermoedde, dat veel politieambtenaren op het eiland onbe trouwbaar waren, ontsloeg hij het groot ste deel van het corps en zond Lucca er heen om de orde te verzekeren. Toen minister Scelba een prijs van 500.000 lires op zijn hoofd zette, ant- woorde Giuliano brutaal door 600.000 lires op het hoofd van de excellentie te plaatsen. Giuliano zou meer dan hon derd politiemannen hebben gedood in de jaren, dat hij op Sicilië is opge treden. Acht uur na zijn dood is hij op het plaatselijk kerkhof begraven. Alleen de politiemannen, die hem neergeschoten hadden waren aanwezig. Een verkeerde gewoonte onderdruk ken is moeilijk; men vervangt ze gemakkelijker door een goede. J (Van een speciale verslaggever) In een ongewoon druk bezochte ver gadering hebben Woensdagmiddag in het Amsterdamse „Bellevue" talrijke gepensionneerden onder auspiciën van de Algemene Ned. Bond van Gepension neerden, de Bond van Gepensionneerden van Spoor- en Trampersoneel en van de Algemene Militaire Pensioenbond ge protesteerd tegen het Wetsontwerp tot verhoging van Pensioenen met „bijzon dere toeslag". Een wetsontwerp, dat aan alle gepensionneerden, vallende onder de toeslagwet 1948, een toeslag wil ver lenen van 90 per jaar en aan hen, die niet onder deze toeslagwet vallen, een bijzondere toeslag van 50 per jaar plus een kindertoeslag voor gepensionneerde ambtenaren met kinderen tot 16 jaar. Aan het einde van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld dat de voorgenomen regeling niet „in redelijkheid tegemoet komt aan de nood onder de gepensionneerden' een nood die door de devaluatie sterk is toegenomen en dat zij „in geen re delijke verhouding staat tot de gestegen kosten voor normaal levensonderhoud". De resolutie dringt er bij de Kamer van de Staten-Generaal met klem op aan dat zij van de Regering „een aanmer kelijke verhoging van de tegemoetko ming" zullen vergen. Een aantal sprekers lichtten deze resolutie in dikwijls zeer ongezouten taal toe; en zij verwierven daarbij vaak de zeer levendige bijval van de verga dering. Reeds de voorzitter, de heer G. Wolters, die deze bijeenkomst van, zoals hij het uitdrukte, „de rustigste burgers van onze maatschappij", voorzat, ge waagde van „een bespotting van de steeds zo hoog gehouden sociale recht vaardigheid". De heer J. H. Groen van de Algemene Bond gaf een overzicht van de situatie sinds de bevrijding en stelde vast dat vooral de gepensionneerden „de dupe van de oorlog" waren geworden; en hij laakte het dat de „regering, die zozeer de sociale rechtvaardigheid zegt voor te staan, haar oude en versleten dienaren een redelijke toeslag weigert". Hij voegde daaraan toe dat de Regering „op hardvochtige wijze solt met de nood der gepensionneerden". Nochtans meende de heer Groen dat men niet alle hoop hoefde te laten varen aangezien tot dus verre de leden van de Staten-Generaal meer begrip hadden getoond. De heer P. Castricum van de Bond van Spoor- en Trampersoneel schetste Het troepenschip Nelly" is 3 Juli met 1593 passagiers van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord be vinden zich militairen van K.N.I.L. en K.L., velen met hun gezin. Met het troepenschip „General Lang- fitt", dat behoudens onvoorziene omstan digheden tegen het midden van de vol gende week te Amsterdam wordt ver wacht, repatrieert onder meer de 41e zelfst. brigade verbindingsafdeling. Aan de Lloydkade te Rotterdam be gon hedenochtend om acht uur de ont scheping van de „Sibajak", die met bij na 1300 passagiers uit Indonesië in Ne derland aankwam. Onder deze passa giers bevonden zich 170 K.N.I.L.-ge zinsleden, alsmede een aantal gezinnen van leden der .Koninklijke Marine en van mariniers. Maar het felst stelde zich de heer W. Klooster, bestuurslid van de Militaire Bond, zich teweer. Hij sprak van de voorgenomen toeslag als „een aalmoes, een hoon" en als „een parodie op wat men sociale Rechtvaardigheid pleegt te noemen". Spr. constateerde onder luid ruchtige bijvalsbetuigingen van de ver gadering dat „geen conservatieve rege ring het ooit zo bont had gemaakt", en hij zei nog een stille hoop te hebben op een ingrijpen door de Volksvertegen woordiging. „Wij willen leven", aldus de heer Klooster, „en wij zullen er nim mer in berusten naar het pauperdom te worden gejaagd. Wanneer de regering meent, dat de storm zal luwen, vergist zij zich deerlijk". Deze protestvergadering, zo is ten slotte besloten, zal binnenkort door soortgelijke bijeenkomsten in andere plaatsen worden gevolgd In de gemeente Leens (Gr.) zijn Woens dagavond oefeningen gehouden door de re serve grensbewaking. Ongeveer tweehonderd manschappen namen aan deze oefeningen deel, terwijl voorts enkele tanks werden gebruikt. De oefeningen waren zeer suggestief, door dat met losse patronen, Bengaals vuur en booby traps werd gewerkt. Leens was in de avonduren verduisterd, waardoor het moei lijk werd voor de blauwe groep de vijand te ontdekken. Het slot van deze oefeningen was een aanval op de doorlaatpost, waarbij de manschappen in verwoed gevecht met elkaar geraakten. Drie van hen liepen hierbij lichte verwondingen op. Generaal - majoor Tans liet zich over deze oefeningen zeer tevreden uit. Men is afgestapt van de z.g. schijnoefeningen en heeft aan de de monstraties een meer spectaculair karakter gegeven. Tegen het einde dezer maand zullen drie "en twintig invalide vluchtelingen uit het kamp Eversburg in de Britse zone van Duitsland in ons land worden opgenomen. Zij hebben zich allen in het revalidatiekamp in hun speciale beroe pen bekwaamd en zullen onmiddellijk door Nederlandse werkgevers in dienst worden genomen. Onder hen zijn zil versmeden. horloge- en gereedschaps makers, fijn-lederbewerkers en hout beeldhouwers. Minister Lieftinck heeft Woensdag het scheidsgerecht voor de oorlogsschade, welks leden onlangs bij K.B. zijn be noemd, ten departemente geïnstalleerd. Advertentie ANNO *690 AMSTERDAM-C BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 Der kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1