m m Informatieve opdracht voor Mollet Belevenissen van de struisvogel Rasmus Indonesië zoekt oplossing voor Koreaans conflict Sedgman en Patty in finale herenenkelspel Wimbledon Gassie Moran uit de baan 'K W. Canadese torpedojagers naar Hawaii Studenten uit de V.S. in ons land Sigaren zijn weer best" maar niet goedkoper In de meeste gevallen B *-■ i Geen grote verwachting van besprekingen Toestand kan nog wel enige weken duren Helft van het jaar zonder regering Krachtig optreden van Italiaanse regering Katholicisme in Italië staatsgodsdienst H. MARIA GORETTI STAKING BIJ BUS EN TRAM IN ROME Slijkhuis tussen Dublin en Oslo DONDERDAG 6 JULI 1950 PAGINA 5 Prins Bernhard kreeg een sport-pullover Oud-personeel van Ned. Arbeidsdienst wenst rechtsherstel mm GEZANT IN BERN NAAR KOPENHAGEN vitvi 1 m BNU ^t|| 1 De Franse kabinetscrisis Kollumer arts veroordeeld OPNIEUW MANOEUVRES IN HET KANAAL Tegen communistische propaganda Beslissing van Romeins gerechtshof „Heilig Jaar-toeslag" geëist Geen moeilijkheden in Laura-rit Steden-athletiekwedstrijden Henley Royal Regatta Bob Spears overleden COURSES DUINDIGT Sportsnippers Examens Dagelijks kinder verhaal door Clevin ..Tussen twee tegenstanders, die een koude oorlog voeren, meent Indonesië ®venals verscheidene andere landen, een derde positie te moeten innemen, welke 'Ot uiting komt in de pogingen van Trygve Lie en die van Pandit Nehru om •en ontmoeting tussen Truman en Stalin tot stand te brengen", aldus luidt vol- Sens het Franse persbureau A. F. P. een verklaring, die gisteren door het Indo nesische departement van Buitenlandse Zaken is uitgegeven. In de verklaring wordt er voorts op gewezen, dat het feit, dat Indonesië Peigert een of andere richting uit t^ gaan, geenszins betekent, dat het neu- traal blijft, doch dat het een oplossing Zoekt voor het huidige conflict, dat de Wereldvrede in het geding brengt. Er Wordt op gewezen, dat de welvaart van Indonesië een noodzakelijkheid is voor gehele wereld en in het bijzonder voor Amerika, dat rubber, tin en suiker (Van onze verslaggever). Hedenmorgen arriveerden in Rotter dam, weer met de voor Amerikanen langzamerhand goed bekende „Volen- dameen kleine 1400 Amerikaanse stu denten, die voor twee weken door Ne derland zullen gaan om ons landje te leren kennen en om daarna de rest van Europa ook eens nader te bezien. Nadat, onder luid gejuich op het schip, waar de studenten elkaar by de verschan singen verdrongen, de marinicrskapcl de kade was opgemarcheerd, arriveerde on der nog veel luider gejuich Z.K.H. Prins Bernhard, die van een versierd podium de gasten toesprak. Gemoedelijk op zijn ellebogen leunend, herinnerde de Prins de Amerikanen aan de oorlog, toen wij met hen zij aan zij hebben gevochten. „Wij vochten", aldus prins Bernhard, „niet omdat wij het zo paag deden, maar omdat anders de we- 'eld niet te verdragen zou zijn geweest, n'et waard om in te leven". Hij waar- Schuwde de studenten dat zij veel tegen- hellingen zouden ondervinden tussen de ®ude en de nieuwe wereld en vroeg hun deze met begrip tegemoet te treden. >,Uw reis is ook daarom van groot be- lahg", zo vervolgde hij, „omdat binnen enkele jaren u allen belangrijke posities hut bekleden. Maakt een goed gebruik van deze kans en neemt u van mij het Advies, van deze reis geen „sight-seeing"- 5ezoek te maken, want dan zult u Europa niet zien zoals het werkelijk is". •re prins werd na zijn speech door een öer studenten, de heer F. D. Fischer, Voorzitter van de National Students As sociation, bedankt en kreeg namens de studenten uit handen van de heer Fischer een sport-pullover aangeboden, die hij °n.der uitbundige hilariteit, zelf breed Surnlachend, in ontvangst nam. Nadat de Ifins zich aan boord ook nog even met de studenten had onderhouden, werd Jdet de ontscheping begonnen. Vanmid- öag zijn met de „General Ballou" nog tuim 500 studenten gearriveerd. Dit schip door president Truman ter beschik king van de studenten gesteld. Het vooruitzicht, dat de sigaren vrijge steld zullen worden van omzetbelasting heeft bij vele rokers de verwachting gewekt, dat be sigaren goedkoper zullen worden. Blij kens informaties bij de sigarenindustrie is bit echter niet het geval. Weliswaar behoeft de winkelier ais de Wnzetbelasting komt te vervallen 3 pet. •binder te betalen, maar deze vermindering *ordt doorberekend in de korting, die hij van de leverancier ontvangt, zodat het pro duct voor de koper uiteindelijk duurder „pVh goedkoper wordt. De vrijstelling komt ®eheel ten goede aan de sigarenindustrie, die la„?ens de hoge inkoopprijzen van tabak het matste half jaar met voortdurend verlies "ioest werken. ^üaar zich in de smaak van het publiek jjb sterke wijziging heeft voorgedaan ten S"bste van de sigaret en shag en ten na- rnt van de sigaren, wil men het sigaren azen stimuleren met een grote reclame- arnpagne, waarvan de kosten voor het eer- 6 half jaar op f 250.000 begroot zijn. „.öe heer H. A. C. van Lent te Scheve- uigen, voormalig arbeidsleider en ex- oof<j van de afdeling administratief en jWel recht der stafadministratie van de Nederlandse Arbeidsdienst gedurende Zo Jaezettingstijd, heeft thans op ver- van een aantal kaderleden en ar- j®idscontractanten van de voormalige pogingen in het werk gesteld oor die oud-N.A.D. leden, die het be- 'Is kunnen leveren van hun trouw aan o vaderland^ zaak gedurende de be- otting, rechtsherstel te verkrijgen op «rond van de wet rechtsherstel over heidspersoneel 1946. ki5etiiniïiatlef»tot het oprichten van de ederlandse Arbeidsdienst, aldus de eer Van Lent, werd genomen door de gezamenlijke secretarissen-generaal van sh„ opm'temen ten van algemeen be- hur, zoals de gegevens, waarover het iJksbureau voor oorlogsdocumentatie "eschikt, uitwijzen. Zijns inziens is niet yfhger vol te houden dat de Nederlandse ufoeidsdienst een door de Duitsers in et leven geroepen organisatie is ge- !;®est. Dat de Duitsers en de N.S.B. ers Je mogelijke moeite hebben gedaan N.A.D. een nationaal-socialistisch dn 2kter te geven, is algemeen bekend, °ch daarin zijn zij volgens de heer Van nimmer geheel geslaagd, vooral n omdat bij het invoeren van de groet in October 1943 een den- dee* van het kader ondanks be dil van Duitse zijde, weigerde gin Vel °P te volgen en met ontslag weet U natuurlijk al weken van te voren wanneer U met vacantle gaat. Ajs wij U dus vriendelijk verzoe- Voü ons m'nstens 5 dagen vóór Uw met vacantie-adres zoneter vermelding van Uw vaste dat °P de hoogte te stellen, is her, niet te veel 8ewaagd en kun- Oh. er voor zorB dragen, dat adiL ad PromPt op Uw tijdelijke jjpes verschijnt. Hin?en ,wii dus °P Uw medewer- rekenen? Dank U! HodeiCai)onné's Believen over de pe- C'7 ze afwezig zijn, het abon- a ?eld vooruit te voldoen hUn vf .bezorger, van wie zij op vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE nodig heeft. Derhalve dient Indonesië zijn herstel te bespoedigen om het ge wenste productiepeil te bereiken. Intussen hebben opnieuw enkele landen zich achter de resolutie van de Veiligheidsraad gesteld en enkele andere hebben de V. N. daadwerke lijke steun beloofd. Het 'Canadese departement van De fensie heeft bekend gemaakt, dat drie Canadese torpedojagers gisteren van Vancouver naar Hawaii zijn vertrokken om bij hun aankomst in Pearl Harbor direct onder commando van generaal MacArthur te worden geplaatst. De Noorse ambassadeur te Washing ton Wilhelm de Morgenstieme heeft gis teren een bespreking gehad met Presi dent Truman en daarna aan de pers meegedeeld, dat Noorwegen vrachtsche pen aanbiedt als bijdrage voor de actie van de V.N. De Deense regering heeft de Veilig heidsraad laten weten dat Denemarken geen militaire hulp naar Korea kan zenden, doch geneesmiddelen ter be schikking van de V.N. zal stellen voor Zuid-Korea. De Veiligheidsraad komt morgen bij- een, om te overwegen welke nieuwe stappen met betrekking tot de strijd op Korea móeten worden gedaan. Zoals gemeld verwacht men, dat de Veiligheidsraad de volgende punten zul bespreken: het benoemen van een op perbevelhebber voor de strijdkrachten der V.N. in Korea, het gebruik van de vlag der V.N. te velde, en het samen stellen van een „commissie voor de co ördinatie van de oorlogvoering". Laatst genoemde commissie wil men samen stellen uit vertegenwoordigers van staten-leden van de raad. De Nederlandse gezant in Zwitserland, mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosen thal, is benoemd tot gezant te Kopenha gen. De Deense regering heeft hem thans agrérr.ent verleend. In Augustus zal hij naar zijn nieuwe post gaan. Een opvol ger in Bern is nog niet benoemd. Mr. Bosch" Ridder van Rosenthal over handigde 12 April 1940 zijn geloofsbrie ven te Bern en is, na de Pauselijke Nun tius, de oudste der gezanten en ambas sadeurs in de Zwitserse hoofdstad. IPÜI «sagflnKwSjMMBKM - :,;f9 Sinds enige tueken is men op drie plaatsen in het IJselmeer, n.l. ten Zuiden van het Keteldiep, ten Westen van het Keteldiep en in de omgeving van de toekom stige hoofdstad van de polder bezig met de aanleg van de meerdijk van de Oosterpolder, Het zal zeven jaar duren voor de Oosterpolder is drooggelegd. Zes jaren zijn nodig om dit gebied, groot 50.000 H.A., in te dijken en één jaar voor de drooglegging. Boven: Met baggermolens wordt een gedeelte van de slappe lagen, waaruit hét bovendeel van de IJsselmeerbodem bestaat, ter plaatse van de toekomstige dijk weggebaggerd en door zand vervangen. Onder: Een overzicht van de opslagplaatsen aan de Schokkerhaven, waar 12.000.000 kilo steen en 700.000 bossen rijshout en andere materialen in de loop der jaren zijn verzameld. Langs het water stapels rijshout. Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische party, heeft gisteren een „informatieve opdracht" van president Auriol aanvaard. Hy heeft evenwel een verzoek om als ka binetsformateur op te treden afgewezen. Hij zal besprekingen voeren met de leiders van de andere partijen om een candidaat voor het premierschap te vinden. Voor vandaag had hij een „verzoe- nings"-bijeenkomst uitgeschreven- van socialisten, radicaal-socialisten, de M. R. P. en de gematigden. De M. R. P., de republikeinse volkspartij van Bi- •ault, heeft echter geweigerd deze bijeenkomst bij te wonen, hetgeen haar eerste „revanche" is voor het door de socialisten ten val brengen van de regeringen-Bidault en Queuille. Hierdoor is de hoop van Mollet ver ijdeld, om de voormalige regeringspar tijen samen te brengen en haar instem ming te verwerven voor een maatschap pelijk en economisch programma van een nieuwe regering, waar ook de so cialisten deel van hadden willen uitma ken. Niettemin heeft Mollet zijn be sprekingen voortgezet. Men ziet in het optreden van Mollet een aanwijzing voor de bereidwilligheid der socialisten, om deel te nemen aan de regering, indien overeenstemming over de loonpolitiek zou worden be reikt. Een Paryse krant heeft een reken sommetje gemaakt om na te gaan, hoeveel dagen per jaar Frankrijk werkelijk een regering heeft. Het blad kwam tot de verbluffende con clusie, dat er op de 52 weken per jaar 5 a 6 weken worden gevonden, waarin er een crisis is, een tiental weken, waarin een zekere politieke malaise heerst om deze crisis heen, 3 of 4 weken nodig zijn om nieuwe kabinetten te vormen en aan de macht te komen en er tenslotte nog altijd 4 vacantieweken zijn. Per slot van zaken heeft Frankrijk, volgens dit blad. 1 op de 2 dagen een volledig verantwoordelijke regering. Een tries te rekensom! Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat Mollet vanavond laat pre sident Auriol er van in kennis zal stel len niet geslaagd te zijn. Men ver wacht, dat de president dan de gema tigd-radicale René Pleven, minister van Landsverdediging in het demissionnaire kabinet, zal verzoeken een regering te vormen. Men vreest, dat de regerings crisis nog wel verscheidene weken zal voortdunu> Een wassen beeld van Maria Goretti in een glazen kist is dezer dagen door Rome in een plechtige processie naar de kerk van Marir dei Engelen ge bracht. De stoet passeert de Piazza Esedra. T. de J„ arts te Kollum, die door de Leeuwarder rechtbank was veroordeeld tot 12% jaar gevangenisstraf met aftrek, is hedenochtend door het Gerechtshof te Leeuwarden tot acht jaar met aftrek veroordeeld. De J. werd er van beschul digd, de dood van de verpleegster, mej. Riemke Veenstra, te hebben veroor zaakt, door haar van een brugleuning in het water van de Zwemmer te duwen, tengevolge waarvan zij is verdronken. Vliegtuigen, onderzeeërs en schepen van de vijf landen van het verdrag van Brussel (En geland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) zullen de eerstkomende twee weken oefeningen houden in Het Kanaal. Het doel van de manoeuvres is het oefe nen in de bescherming van konvooien te gen vliegtuigen, duikboten en mijnen. Na afloop zullen te Brest de resultaten in be sprekingen tussen de bevelvoerende offi cieren geanalyseerd worden. (Van onze Romeinse correspondent) Rome. 4 Juli Het inzamelen van handtekeningen op de petitie, waarbij het verbod van de atoom bom gevraagd wordt, die door de Italiaanse communisten met zeer grote ijver gevoerd wordt, is gisteren in twee Italiaanse pro vincies Lucca en Carrara verboden onder hevige protesten van de communisten, die reeds zeer ontstemd waren over het wei geren van de visa aan de buitenlandse de legaties voor een wereldcongres van par- tisanen van de vrede dat in Genua zou worden gehouden. Deze beide maatregelen duiden op een krachtiger houding van de regering tegenover de communistische pro paganda. terwijl men de regering vroeger een te grote angstvalligheid tegenover sub versieve elementen kon verwijterr. voortko mende uit een al te ruime opvatting van dc democratische vrijheden. Indertijd wer den de partisanen van de vrede zelfs of ficieel door de voorzitters van de beide Kamers ontvangen, waarop door de Ita liaanse pers scherp critiek werd geleverd, vooral na de krachtige houding van de Ne derlandse regering tegenover dezelfde de legatie, die na enige dagen het land werd uitgewezen. Van onze Romeinse correspondent) Verleden jaar werden de hoofdredac teur van het communistische weekblad „Vie Nuove" en de tekenaar van dat blad voor de rechter gebracht wegens een in „Vie Nuoveop genomen tekening die beledigend was tegenover de staatsgodsdienst. De Ro meinse rechtbank sprak de verdachten vrij, overwegende dat er in Italië geen „staatsgodsdienst" bestaat. De officier van Justitie ging tegen deze vrijspraak in hoger beroep en vandaag is het pro ces voor het hof gekomen, waarin moest worden uitgemaakt of het waar- is, dat het katholicisme staatsgodsdienst is, terwijl de andere godsdiensten alleen getolereerd zijn. De Italiaanse grondwet spreekt zich over dit onderwerp niet uit, maar bespreekt de Katholieke Kerk wel op een bijzondere manier, door vast te stellen, eerst dat de staat en de Katho lieke Kerk elk op eigen terrein onaf hankelijk en souverein zijn, terwijl hun betrekkingen door het Pact van Latera- nen worden geregeld en daarna te ver klaren dat alle godsdiensten voor de wet gelijke vrijheid genieten en dat de niet- katholieke godsdiensten hun eigen or ganisatie kunnen bepalen wanneer zii niet met de wet in strijd komen, terwijl hun betrekkingen met de staat zullen worden geregeld door wetten die na overleg zullen worden gemaakt. Het hof heeft beslist, dat Itaiië inderdaad een staatsgodsdienst heeft en veroordeelde verdachten tot een jaar gevangenisstraf. De heer J. W. Hofstra schijft naar aanleiding van de ook in ons blad ge publiceerde afbeelding van de H. Ma ria Goretti: „Toen in het avondblad van 27 Juni j.l. een foto werd geplaatst van de gouden en glazen kist, waarin de overblijfselen van de Heilige Maria Goretti waren neergelegd, stond in het bijschrift ven- meld: dat dit het lichaam was van de Heilige. Wij stellen er prijs op. om even tuele misverstanden bij de lezers te voorkomen, te verklaren, dat het lichaam van Maria niet ongeschonden is terugge vonden, toen het werd opgegraven. De meisjesgestalte, die in de kist ligt, is eenvoudig een willekeurig beeld, dat men de trekken van de Heilige heeft gegeven en waarin haar relieken een plaats vonden. Van Maria Goretti bestaat geen en kel authentiek portret. Geen enkele foto of afbeelding werd tijdens het le ven van de martelares gemaakt. Uit het tweede deel van de processtukken kennen wij haar beschrijving in de woorden van Moeder Assunta. Deze verklaarde: Mijn dochter was groot- voor haar leeftijd. Zij had kastanje bruin haar, datvrij op haar schouders afhing. Zij had bruine ogen. Zij was knap en zachtaardig van voor komen, lief en bescheiden. Haar wan gen hadden een gezonde blos. Overi gens was ze maar tenger en smal van lichaamsbouw. Zij had een open karak ter. Maar een andere Assunta, Assunta Feiice namelijk, een eigenares van een winkel in Conca, getuigt in het proces: Maria Goretti kwam dikwijls in mijn winkel om boodschappen te doen. Ik herinner me, dat ze ondanks haar twaalf jaar nog erg klein was. zodat ze op haar tenen moest gaan staan om de bood schappen van de toonbank te nemen. Toen de vraag naar -een afbeelding -van-de kleine martelares al te groot werd, vroeg mep de kunstschilder Bro- velli-Soffredini om, naar aanwijzingen van haar moeder, een portret te schilde r-en. Na veel mislukkingen was Moeder Assunta eindelijk met de afbeelding redelijk tevreden. Naar die beeltenis werden de plaatjes, die in omloop zijn vervaardigd en ook het beeld, dat als reliekenhouder ten toon gesteld werd bij de Zalig- en Heiligverklaringen." (Van onze Romeinse correspondent) t ROME, 5 Juli Vanmorgen hebben de chauffeurs en de conducteurs van het Romeinse Tram- en Autobus Bedryf het werk een uur neergelegd en Maandag heeft ook het kantoorpersoneel al een uur gestaakt. Men verwacht in de komende dagen een meer uitgebreide staking, wanneer hei bedrijf de eis van het personeel, een „Heilig Jaar-toeslag" op de lonen, niet zal toestaan. De arbeiders hebben deze toeslag ge- eist als compensatie voor het veel zwaardere werk dat het Heilig Jaar voor hen meebrengt Australië. De Australische Verdediging»- raad heeft besloten, dat 15.000 mannen tus sen 18 en 25 jaar het volgend jaar voor verplichte militaire opleiding zullen wor den opgeroepen. Dit zal de eerste keei zijn sinds de tweede wereldoorlog, dat er in Australië mensen worden opgeroepen voor de dienstplicht. Zweden. Zweden heeft formeel de ver klaring van Israël over de behandeling van de kwestie inzake de noord op graaf Folke Bcrmidotte aanvaard en verklaard de zaak hiermede als gesloten te beschouwen. Hier mee wordt de weg vrij voor Zwedens de jure erkenning van Israël. Amerika. Bij de viering van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag zijn, over een periode van vier dagen, 828 dodelijke ongevallen te betreuren in de V. S„ aldus meldt U. P. Frankrijk. De Franse troonpretendent, de Graaf van Parijs, is Woensdagavond onder grote belangstelling per auto in de Franse noofdstad aangekomen. Hij heeft twee jaar lang in ballingschap in Portu gal, Nobrd-Afrika en Groot-Brlttannië doorgebracht. LONDEN, 5 Juli Dank zij een prachtig herstel heeft de jonge Austra lische kampioen Sedgman zich ten kos te van Drobny in de finale van het he renenkelspel geplaatst. Drobny speelde In do eerste twee sets met de regelmaat van een machine. Niet alleen zijn kogel- harde services en drives maar ook zijn scherpe volleys brachten de Australiër in de grootste moeilijkhedon. Met 63 63 kwam Drobny in het zicht van de zege. Maar evenals de vorige dag tegen Larsein ontplooide Sedgman ook nu pas zijn beste spel toen hij met de rug te gen de muur stond. Hij sloeg ballen te rug die onhoudbaar leken, plaatste zelf met wiskundige zekerheid en brak Drobny's eindoffensief, wat de voorma lige Tsjech demoraliseerde. Nadat Sedg man de beide volgende sets met 63 75 gewonnen had verslapte Drobny's tegenstand. Hij speelde lusteloos, maak te kostbare fouten en verloor de vijfde set met 62. Maar vier sets lang had het publiek van een fonkelende en spannende partij kunnen genieten. In de andere halve finale had Pattv, die in Amerika niet geplaatst is omdat hij meestal in Europa vertoeft, tegen Seixas zijn slagen uitmuntend onder controle. Alleen zijn backhand faalde een enkele maal, maar over 't algemeen kan men zeggen: zulk beheerst en ge varieerd tennis als Patty liet zien is dit jaar te Wimbledon nog niet vertoond (6—3, 5—7, 6—2, 7—5). Intussen heersten de vier Amerikaan se topspeelsters op de andere banen oppermachtig in de kwarteindstrijden van het damesenkelspel. Patricia Todd versloeg Betty Harrison, de laatst overgebleven Engelse candidate, met tweemaal 62 en Doris Hart had nog minder moeite met haar landgenote Barbara Schofield: 61, 61. Louise Brough liet in de eerste set, die ze met 26 verloor, nogal wat steekjes vallen tegen Shirley Fry. Maar ze herstelde zich prompt. Toen had Shirley niet veel meer in te brengen zoals de cijfers 63 60 uit wijzen. Ten slotte maakte Margaret Du- pont-Osborne in twee sets een einde aan alle illusies van Gertrude Moran. Bijno een half uur later dan het tijd schema vermeldde landde gistermiddag op Schiphol het toestel uit Dublin van de Air Lingus, dat onder anderen Wi-ra Slijkhuis met zijn trainer Leo van der Kar naar Nederland bracht. Veel tijd voor een interview met Slijkhuis was er niet, want tien minu ten later vertrok hij per vliegtuig naar Oslo. waar hij Vrijdagavond a.s. in in ternationale wedstrijden uitkomt. Waarschijnlijk zal hij in Oslo de 3000 meter lopen. Wie zijn tegenstan ders zullen zijn wist hy niet. Na Oslo start Slijkhuis Maandagavond in Gro ningen op de 1500 meter. Over de wedstrijd in Dublin een handicaprace over 4 mijl was Slijk huis niet bijster enthousiast. Hjj had gehoopt op flinke tegenstand van de Ier Barry, die, zoals hij zei, met veel tam-tam was aangekondigd. Daarom wachtte ik af wat Barry zou gaan doen. De eerste ronde op deze 320 meter lange grasbaan ging in 1 min. 2 sec. en Barry bleef het tempo maar drukken. Toen ik na vier ronden de kop overnam, verwachtte ik, dat Bar ry toch wel terug zou komen, maar hij bleef achter mij. Wel nam hij nog later in de wedstrijd gedurende een ronde de kop. maar toen ik daarna wegsprintte. bleef hij nergens meer en gaf twee ronden voor het einde op. Deze wedstrijd beschouw ik dan ook maar als een nuttige training. Over training gesproken. Slijkhuis is van plan voor de Europese "kampioenschap pen nog een flink aantal wedstrijden' te lopen. Een daarvan zal zijn de drie- landen-ontmoeting tussen Nederland, België en Frankrijk in Treebeek. Over ziin kansen voor de Europese kampioen schappen kon Wim niet anders zeggen dan: „Alles hangt van miin vorm af en als ik eerlijk moet ziin. ik voel me op het ogenblik niet bepaald fit." Slijk huis kan namelijk niet tegen het reizen per vliegtuig en zag wat bleek toen hij gisteren uit het toestel stapte. Ook de tweede dag van de Alphense rijwielvierdaagse h,eeft de deelnemers geen bijzondere moeilijkheden opgele verd. De afstand, welke moest worden al- gelegd, bedroeg 126 km. en het - was wel merkwaardig te constateren in welk een verschillend tempo de deel nemers reden. Er waren er die deze af stand binnen de zes uur aflegden. Zij zullen van het natuurschoon, dat hun op deze tocht werd geboden, weinig ge zien hebben. Anderen hadden er tien uur voor nodig; de maximum toegewe zen tiid. en tot hen behoorden de ware toeristen, die ook op deze rit ondanks óe in de namiddag stromende regen ten volle hebben genoten. Achtereenvolgens werd gereden over Ter Aar en Uithoorn naar Amsterdam en vandaar ging het via het Gooi en Hilversum over Mijdrecht terug naar Alphen aan den Ri'n. Twee dames moes ten tijdens de tocht opgeven. Maar Gussie is niet zonder strjjd onder gegaan en haalde vier games in elke set. De halve finales gaan tussen Louise Brough en Doris Hart en tussen Pat Todd en Margaret Dupont. Een verrassing laat op de dag was de zege in het damesdubbelspel van Thelma Long (Austr.) en Joy Mottram (GB) over de Amerikaanse combinatie Gussie MoranPat Todd die verleden jaar de eindstrijd bereikte. Gisteren zijn in het kader van de Sportweek, die o.m. in Amsterdam en Den Haag wordt gehouden, athletiek- wedstrijden geweest tussen ploegen van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. De eindklassementen luiden: Heren: 1 Den Haag 135 pnt. 2 Amster dam 126 pnt. Dames: 1 Roterdam 94)4 pnt. 2 Den Haag 61;^ pnt. Dames: 1 Amsterdam 55 pnt. 2 Den Haag 42 pnt. Bij somber en betrokken weer is gis teren de Henley Royal Regatta-roeiwed- strijd begonnen. In de series voor de Thames Cup (achten) wonnen de bei de Amerikaanse ploegen: Yale Univer sity en Kent School, dat deze cup al drie maal gewonnen heeft. In de series voor Diamond Sculls boekte de Britse crack Tony Rowe een gemakkelijke overwinning op de Bel gische kampioen Piessens. terwijl Lutz fG.B.) de Amerikaan McCreesh uitscha kelde. Lutz komt Donderdag tegen de Nederlander Neumeier uit. De Australiër Robert Spears, een der grootste sprinters van alle tijden, is gis teren op 56-jarige leeftijd overleden. In 1920 had hij o.m. de Grote Prijs van Parijs en het wereldkampioenschap bij de profs gewonnen. De uitslagen van de draverijen te Duindigt luiden: Siem Claudy prijs. 2040 m. Op 7, 8 en 9 Juli a.s. worden tussen IJmuiden, Den Helder en Hoek van Hol land nationale zeilwedstrijden gehouden. Dit zeilfeest begint met een aanbreng- wedstrijd tussen IJmuiden en Den Hel der op 7 Juli. 6 Augustus zal de derde internatio nale Lim'burgia-hondententoonstelling worden gehouden in de groenteveiling te Maastricht, waar alle rassen uit bin nen- en buitenland zullen zijn vertegen woordigd. Op de eerste dag van de wereldkam pioenschappen zweefvliegen te Oerebro, in midden-Zweden behaalde de Ame rikaan Mc. Cready de beste resultaten in de gecombineerde hoogte- en af- standsvlucht Hij kreeg 127 pnt voor een afstand van 247 km. en een hoogte avn 3050 meter. GRONINGEN Geprom. J. Moll, geb te Hilversum en L. v. d. Drift, geb. te Bolnes. LEIDEN. Doctoraal Ned. recht de da mes C. Moll, Utrecht; B, Poot, Maas bergen en mej. H. v. Muiswinkel, Utrecht: idem de herén E Singer, Oegstgeest; R. Portheine, Middelburg. Cand. wis- en nat.k. (Ari C v. d. Meijdenberg, Waalwijk: (A) J. Murre, Leiden; (F) J. Leget, Amsterdam; (F) P. v. Dijk. Rijnsburg: (I) H. Struwe, Leiden): (K) P. den Boer 's-Graven- hage; (K) A. Koster, 's-Gravenhase; (K) P. Leenhöuts. Scheveningen: (K) A. Vlasblom, Leiden; (L) mej. I. Core- mans, Leiden; (L) E Ten, Leiden. Cand. wis- en nat.k. (K): mej. F Jol, Leiden. Gesl doctoraal theor. nat.k.: J. v d. Merwe, Oegstgeest. Doctoraal scheik mevr.. F de Graaff v. d Walle te Hoogvliet. Doctoraal scheik. R. Vroom, Leiden. Doctoraal pharm.: J. Huizinga. Rot terdam; H. Posthumes, 's-Gravenhage; A. Messchaert, Leiden; J. Willemse. Vlaardingen. Doctoraal dier- en plantk. A. Husson, Leiden. LEIDEN. Doctoraal ex Ned.-Ind. Recht de heren Noegroho, J. A. Bruenings L. J. Jonkers. NIJMEGEN. Bacc. theol. pater P. Moonen (cum laude) (Hulsberg) en de paters H. Fiolet O.FM, B. Hendriks O.S.F.S (Nijmegen), R. Verbeme O. Praem. (Heeswijk), M. Vermeer O.S.F.S., J. Welage S.C.J. en G. van Winsen C.M. (Nijmegen). Lie. theol. de paters C. Bre- kelmans M.S.F. (Oudenbosch), A. Kis- ters O.C.D. (Smalst), F, Leyten O.Cist. (Nieuwcuyk) en E. Loffeld C.S.P. (Ge- mert). Doet. psych, cum laude J. Vol- lebergh (Castenray). Cand. rechten mej. H. van Horsigh Cs-Heerbeek) en A. Frenken (Vught). UTRECHT Doet. Chinees-Japanse lett. H. Hoogslag. Doet. Germaanse lett.: zuster M. Hoes. Cand. Germaanse lett.: J. Stout (Nieuwpoort). Cand. rechten: J. v. d. Vorm, Rotterdam, W. v. Eekelen, Utrecht, P Lu- tefjn, Loenen a. d. Vecht. Doet. rechten: mej. M. Eglem, Maarssen, mej. A. Mulder, Utrecht, mej. E. Kentie. Rotterdam. F. Ver berk, Tilburg, J. v. d. Vliet. Eindhoven. Aanv. Art. 135 H. O M. Nevejan. Utrecht. Cand. wis- en nat. G: H. Peer. Hilversum. Cand. wis- en nat. F: A. Corsmit, Utrecht, W. v. d Bijl. Utrecht. Cand. wie- en nat. K: W. Jonge Poerink, Utrecht. L. Antheu- nisse, Baarn. Cand. wis- en nat L: J. de Bont. Utrecht. Doet. scheikunde: M. Kruk ziener, Utrecht. UTRECHT. Georomov. tot doctor in de rechtsgel. W. Alberts, geb. te Amsterdam op proefschrift: ..De stater, van Gelre en Zutphen tot 1459". 0</%®oOC w 57. Opeens kreeg Rasmus een idee. „Weet je wat," zei hij, „we moeten vlug een massa geld verdienen, dan kunnen we een mooi groot schip kopen en weer eens naar een ander land varen." „Ja," zeiden Sim en Sam, „dat doen we." Toen zette Rasmus de manden naast het kleine huisje Ze bogen de boom naar beneden en maakten de top met een touw vast aan een paaltje. Daarna greep Rasmus een bijl en hakte, het touw met een slag door. Je snapt natuur lijk al wat er toen ge beurde. De boom schoot weer met een geweldig vaartje overeind en schudde zo hard heen en weer, dat alle sinaasappels er afvlo gen, natuurlijk precies in de drie manden, want dat is iets, wat je precies uit kunt rekenen, als je op school altijd goed je best hebt gedaan. Op die manier hadden ze hun manden wel erg gauw vol en het duurde niet lang, of ze hadden er zoveel gevuld, dat de sinaasappelenkweker hun werkelijk een heleboel geld moest betalen. Jongens, wat waren ze toen blij, dat ze vroeger zo goed rekenen had den geleerd. Ze begonnen er zelfs van te zingen: „Nu kopen we een schip en reizen in een wip naar een ander mooi landen omdat ze zo pauw geen rijmwoord op land konden vinden, zonaen ze er la la la achter aan. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5