N00RD-K0REANEN RUKKEN VERDER OP De 37e breedtegraad overschreden Eerste zitting rumoerig verlopen VAN Tot hoofd en hart Truman optimistisch Britse ambassadeur op bezoek bij Gromyko Wacht U voor de Rus! VERSPREIDING VAN COLORADOKEVERS BOVEN 0.-DUITSLAND DOOR V.S. „BELACHELIJK" Verklaring van het State Department Nieuwe beschuldigingen van „Literaire Gazet" .Het weer Buiten jurisdictie van politiegerecht Eigenlijke debat eerst Dinsdag SPECIALE MINISTERS CONFERENTIE Geheime conferentie in Verenigde Staten Nieuw onderzoek gelast in zaak-Pétain Piloot Frijns zegt zijn beroep vaarwel Verkeersongevallen met dodelijke afloop DE COMMUNISTISCHE VREDESOPROEP HET GAAT NIET VLOT MET INENTINGEN TEGEN PSEUDO-VOGELPEST Slachtplaats Barneveld kan het niet af HORLOGES-KLOKKEN a VRIJDAG 7 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 243112 Amerikanen trekken zich terug op strategisch betere stellingen Rusland zou verduidelijking wensen van Brits verzoek Waarschuwing voor de automobilisten - &MÊÊ. - {Ml 1 - mm WÊÊÊÊÊm ■mrnrnm Zaak-Westerling HET BELGISCHE KONINGSDEBAT Socialisten voeren obstructie Kwestie-Nieuw-G uinea Van de Nationale Veiligheidsraad Toch met list de Duitse strategie belemmerd Om gezondheidsredenen SULTAN HAMID II VOOR EEN SPECIAAL HOF Bij Tilburg en Zaandam Chantage-pol'itiek GROTE HOI TSTKAAT «6 67 JAAR SPECIAALZAAK MOBILOFOON IN DE TREINEN Waarschijnlijk volgend jaar op AmsterdamEnschede fcURÉAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLENi Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiater. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der miWmeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 Der kwartaal. De Amerikaanse commandant in Korea heeft vanmorgen verklaard, dat tot nu toe slechts kleine eenheden Amerikaanse infanterie ingezet waren tegen de Noord- Koreaanse tankcolonnes, aldus meldt A.P. De generaal deelde de journalisten persoonlijk mede, dat de Amerikaanse en Noord-Koreaanse troepen nog niet in een grote slag gewikkeld geweest zijn. Tot nu toe, zo ging hij voort, is sleichts een half bataljon, dat uitgezonden was om de strijd aan te binden met de vijandelijke tank-colonnes, in contact met de Noord-Koreanen geweest. Op de terugtocht heeft dit halve bataljon zich dapper geweerd. De verliezen van de groep, die oor spronkelijk vijfhonderd man sterk was, worden geraamd op tien procent. Vanmorgen vroeg maakte het hoofdkwartier van Generaal MacArthur bekend, dat de communistische opmars op Korea nog steeds voortduurt. De Noord-Korea nen rukken voornamelijk in drie groepen verder naar het Zuiden op. De rode troepen overschreden gisteren op verschillende punten de 37ste breedtegraad en veroverden o.a. de belangrijke plaats Pjongtoak, 57 km. ten Zuiden van Seoel, en zijn daarna nog meer naar het Zuiden doorgestoten, naar Tsjonaa, dat volgens sommige berichten ook reeds gevallen is. In het communique van het Amerikaan se hoofdkwartier wordt gemeld, dat Amerikaanse troepen zich voor „hergroepe ring en reorganisatie" teruggetrokken hebben na gecoördineerde aanvallen van Noord-Koreaanse infanterie en tanks. verliezen van de Amerikaanse en Noord- Koreaanse luchtmachten gedurende de eerste tien dagen van de luchtstrijd boven Korea aan beide zijden 22 machi nes bedragen. De Arabische wereld heeft zich giste ren tot teleurstelling van de V.S. en Groot-Brittannië geschaard achter de politiek van strikte neutraliteit, die Egypte ten opzichte van Korea aange nomen heeft. „Ik kan u de verzekering geven, dat de Arabische landen met Egypte's houding ten aanzien van Ko rea instemmen," aldus deelde Azzam Pasha, secretaris der Liga, aan journa listen mede. Syrië, de Libanon, Irak, Saoedi-Ara- bië en Jemen hebben er alle op gewezen, dat zij het Egyptische voorbeeld zouden volgen. Slechts Jordanië, dat geen lid van de V.N. is, zal vermoedelijk het Westen steunen. Drie-en-veertig landen hebben Trygve Lie thans medegedeeld, dat zij Zuid- Korea actief zullen steunen door middel van vliegtuigen, oorlogsschepen of voor raden of dat zij geheel achter de reso lutie van de Veiligheidsraad der Vere nigde Naties staan. De drie Benelux-landen, Nederland België en Luxemburg, werken nauw samen in hun buitenlandse politiek ten opzichte van de Noord-Koreaanse agres sie. Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat België en Luxemburg hun volledige goedkeuring hebben ge hecht aan de Nederlandse beslissing om een torpedobootjager te zenden, die zich zal aansluiten bij de strijdkrachten van de V.N. in het Koreaanse operatie gebied. Uit de berichten krijgt men de indruk, dat de Amerikanen de strijd trachten te ontwijken en zich op nieuwe en stra tegisch betere stellingen terugtrekken. Ondertussen tracht men zo snel moge lijk versterkingen aan te voeren. Ook de communisten brengen echter verse troepen artillerie, tanks en voorraden naar de voorste linies en zij hergroepe ren hun tanks voor de derde aanval op de Amerikaanse stellingen. Het slechte weer belette de Amerikaanse lucht macht gisteren de toevoerwegen van de communisten op grote schaal aan te val len. Een Noord-Koreaanse strijdmacht rukte gisteren langs de Oostkust op in de richting van Pusan, de belangrijkste aanvoerhaven van de Amerikanen. Van morgen vroeg klaarde het weer boven de gevechtslinies in Zuid-Korea enigs zins op, zodat de luchtmacht vandaag waarschijnlijk een grote activiteit heeft kunnen ontplooien. Verschillende Amerikaanse waarne mers raken er met de dag meer van overtuigd, dat de V.S. zich zullen moe ten voorbereiden op een langdurige veldtocht in Korea. Op een persconferentie te Washington heeft president' Truman gisteren ver klaard, dat hij ondanks de eerste te genslagen toch optimistisch gestemd was over Korea, waar alles wel „op zijn pootjes" zou terecht komen. Het departement van Defensie te Washington heeft medegedeeld, dat ge neraal Douglas MacArthur de positie van de Amerikaanse grondstrijdkrach ten in Korea niet als ;,in alle opzichten ernstig" beschouwt. Men schat de sterkte van het Noord- Koreaanse leger in het frontgebied op bet ogenblik op vijftigduizend man en aantal tanks van de communisten op meer dan honderdvijftig. Tot nu toe zouden er twintig tot dertig hier van zijn vernietigd. Volgens berichten van verslagge vers zijn de Amerikanen gisteren tot driemaal toe gedwongen hun hoofd kwartier naar het Zuiden te ver plaatsen. De Amerikanen hebben gis teren de val van de havenstad Inchon, aan de Westkust van Korea, toege geven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger ontkende gisteren met klem, dat een Amerikaanse vooruitge schoven infanterie-afdeling door van tanks voorziene Noord-Koreaanse strijd krachten „geëlimineerd" zou zijn. Tokio liet weten, aldus de woordvoerder, dat de betrokken afdeling achter sterke ver dedigingsstellingen was teruggetrokken en dat de verliezen „zeer beperkt" waren. Marinestrijdkrachten zetten hun pa trouillevaarten langs beide kusten giste ren voort. De luchtmacht maakte 81 vluchten. Zes vrachtauto's, een locomo tief en acht wagons werden vernietigd. B-29's rapporteerden treffers op spoor bruggen te Pyongyang, Kanko, Shi- hashu en het vliegveld van Wonson. Een spanning van een spoorbrug werd zwaar beschadigd en waarschijnlijk vernield. De luchtbrug bleef gisteren het Kore aanse bruggehoofd van voorraden voor zien. In een communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten Werd vandaag bekend gemaakt, dat de iiiitiiiiiiiiiiiiHiiiiitMiiiitiiHHimiifiiiimiimitiitiiiiiiiiiiiii Sir David Kelly, de Engelse ambassa deur te Moskou, die verleden week Don derdag tijdens een onderhoud met Paw- lof van de Europese afdeling van het russische ministerie van Buitenlandse Zaken, als plaatsvervanger van de toen afwezige Gromyko, uiting gaf aan de in Engeland levende hoop, dat de Sov jet Unie haar invloed zal aanwenden ter beëindiging van de oorlog in Korea, heeft met Gromyko, een der plaatsver vangende ministers van Buitenlandse Zaken, zelf gesproken. Volgens het russische persbureau Tass beeft Kelly geen voorstellen aan de Sov jet-regering gedaan voor de vreedzame regeling der Koraanse kwestie en vereist Kelly's verklaring geen antwoord van de zijde der Sovjet-regering. Uit gezaghebbende bron te Londen verneemt Reuter echter, dat de Sov jet-Unie Engeland verzocht heeft, zijn jongste verzoek om het aanbieden van goede diensten van de zijde der Sovjet-Unie in de Koreaanse kwestie te verduidelijken. De Engelse ministers zullen het rapport van Kelly over het onderhoud zo spoedig mogelijk bespre ken, hoewel voor vandaag geen kabi netszitting is uitgeschreven. Het rapport van Kelly zal waar schijnlijk geheim blijven, totdat de ministers in de gelegenheid zijn ge weest het nauwkeurig te bestuderen. Men vermoedt dat Gromyko de actie van de Veiligheidsraad in Korea on wettig heeft genoemd en de V. S. van agressie heeft beschuldigd. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken had Kelly gistermiddag voor een bezoek aan Gromyko uitge nodigd. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat Nederlandse automo bilisten in het door de Russen bezette gebied van Oostenrijk aangehouden zijn en zelfs werden vastgehouden. Op grond van bij de KNAC ingekomen inlichtin gen van bevoegde zijde raadt de KNAC de automobilisten dringend aan in het door de Russen bezette Oostenrijkse ge bied uitsluitend gebruik te maken van de drie volgende hoofdwegen: Wenen Linz, WenenSemmering, Wenen Hongaarse grens. - s O y v .-. v v> '<,.v i iSpSggg? Uwe s vj in Westelijk Bohemen verspreiden, vals en belachelijk zijn. In de nota spraken de Verenigde Sta ten de overtuiging uit, dat deze kever ongeschikt is als een werktuig van in ternationale politiek, en werd gezegd, dat men betwijfelde, dat het beestje zelfs in zijn meest vraatzuchtige bui met succes zou kunnen knagen aan het weefsel van vriendschap, dat het Tsje chische en het Amerikaanse volk ver enigt. Hoewel Ameiika meent, dat de plaag der coloradokevers een binnenlands probleem is, werd in de nota desniette min uitdrukking gegeven aan het Ame rikaanse medeleven wegens de schade, die door het betrokken insect aan de Tsjechische landbouwproductie is toe gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de be schuldiging van de Sovjets, dat Ameri kaanse vliegtuigen grote hoeveelheden coloradokevers hebben uitgestrooid ever de aardappelvelden in Oost-Duits- land, gekenmerkt als „de grootste ver zinsels, die ooit door een regering wer den bedacht". In de Amerikaanse verklaring wordt aan herinnerd, dat de Nazi-propa- Sanda tijdens de oorlog dezelfde be schuldigingen heeft geuit tegen de ge allieerde vliegers. In de verklaring wordt verder ge zegd, dat de communistische autori teiten in werkelijkheid het binnen dringen van de insecten in Oost- Duitsland niet hebben kunnen verhin deren, weshalve de Sovjet-regering -en „saboteur" ten tonele voerde: de Amerikaanse luchtmacht. „De Duitse communistische autoriteiten en de *>vjetautoriteiten weten nochtans heel !°ed, dat geen enkel Amerikaans toe- itel de betrokken gebieden is overge vlogen", zo heet het tot besluit. in een nota aan Tsjechoslowakije diiha de V- S- de regering in Praag gemaakt, dat de beschuldigin- n> dat de Amerikanen coloradokevers Intussen werd in het gisteren versche nen nummer van de Literaire Gazet van Moskou opnieuw de beschuldiging ge lanceerd, dat de Amerikaanse autoritei ten pogingen in het werk gesteld heb ben Rusland te infecteren met schadelij ke insecten, onkruidsoorten en planten ziekte. Gennadii Fisch, wetenschappelijk re dacteur van de Gazet, schrijft over dit onderwerp een artikel van drie kolom in zijn blad. Ten aanzien van de colo radokever gaat hij een stap verder en zegt, dat Amerikaanse autoriteiten on der het mom van de leen- en pachtwet en de U.N.R.R.A. gepoogd hebben de Russische landbouw te ^saboteren door kunstmatig geïnfecteerde zaden te leve- Inwoners van Taipeh bezig met het vullen van zandzakken, die geplaatst warden rond alle belangrijke gebou wen als voorzorgsmaatregel tegen de te verwachten luchtaanvallen van de Chinese communisten Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijk enkele opklaringen, maar later in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen en weinig verande ring in temperatuur. Zon: 4.2921.00. Maan: 0.0814.49. De advocaat van Westerling heeft voor de politierechter te. Singapore verklaard, dat Westerling niet aan In donesië uitgeleverd zou kunnen wor den, omdat er geen uitleveringsverdrag tussen Indonesië en Engeland bestaat en de Engelse uitleveringswet niet van toepassing is op Indonesië. De politierechter oordeelde, dat de zaak-Westerling buiten de jurisdictie van het politiegerecht viel en gaf hem toestemming voor argumenten binnen acht dagen aan het Oppergerecht te Singapore voor te leggen, aldus meldt Reuter. Brussel, hedenmorgen (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Kamer en Senaat van het Belgisch parlement zijn gisteren in gemeenschappe lijke vergadering bijeengekomen om een aanvang te maken met het debat over de toepassing van de wet van Juli 1945, waardoor een einde gemaakt zal worden aan de juridische onmogelijkheid voor Koning Leopold om te regeren en aan het regentschap van Prins Karei. Daar de katholieken over een meerderheid van elf stemmen beschikken staat de uitslag bij voorbaat vast. De socialisten blijken niettemin besloten een verwoede obstructie te voeren, waarvan zij deze eerste dag overvloedig het bewijs hebben geleverd en waartoe de minste aanleiding hun als voorwendsel diende. Plechtige heropening van de Coen- haven te Amsterdam. Midden: Het jacht „Piet Hein" vaart de haven binnen. Rechts: H. Af. de Koningin stelt door een druk op de knop het nieuwe houtveem officieel in gebruik. Links: Na het bezoek aan de Amsterdamse haven liet H. M. de Koningin een aantal leden van het personeel in de haven aan zich voorstellen. Links de burge meester mr. Am. d'Ailly. (Voor verslag zie pag. 3) Reeds in de vroege morgenuren schoof het publiek aan om een plaatsje te ver overen. Toen de deuren 's middags ein delijk open gingen, bleken er slechts zeven plaatsen beschikbaar. Vele van de 387 parlementsleden moesten bij gebrek aan een zitplaats blijven staan. Een groot aantal diplomaten en enkele vertegen woordigers van het kabinet van de Pr ins-Regent woonden deze historische zitting bij. Enkele vrouwelijke toeschou wers op de gereserveerde tribune had den voor deze gelegenheid toilet ge maakt. Aan de achterzijde van het par lementsgebouw was een kleine politie macht samengetrokken om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De wet van Juli 1945 werd destijds aangenomen door een stemming, waaraan slechts 136 van de 202 Ka merleden deelnamen. 98 hiervan stemden voor het ontwerp. Door deze wet werd het beëindigd verklaren van de onmogelijkheid om te regeren toe vertrouwd aan de verenigde Kamers van het parlement, terwijl niets ge zegd werd omtrent de daarvoor ver- Van officiële zijde verneemt Aneta, dat de regering der VSI de Nederlandse regering heeft voorgesteld een speciale conferentie van ministers, over de kwes tie Nieuw-Guinea te houden op 1 Au gustus a.s. Of de conferentie in Nederland erf in Indoneesië zal worden gehouden wordt overgelaten aan het overleg tussen de Nederlandse regering en de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Moh. Rum. President Truman en zijn voornaamste adviseurs in diplomatieke, militaire en na tionale veiligheidsaangelegenheden hebben gisteravond andermaal een hoogst geheime conferentie gehouden. Tijdens deze bijeen komst, die drie kwartier duurde, heeft men ongetwijfeld de ontwikkeling van de strijd op Korea besproken. De conferentie was een officiële verga dering van de Nationale Veiligheidsraad het voornaiamste planning orgaan voor de defensie in de V.S. In deze raad hebben be halve de president, de vice-president, Alban Barkley, minister Acheson (Buitenlandse Zaken), minister Johnson (Defensie), de voorzitter van de Nationale Veiligheidscom missie, Symington en de uitvoerende secre taris, Lay, zitting. De betekenis van de conferentie werd versterkt door de tegen woordigheid van de voorzitter van de Com missie van Stafchefs, generaal Bradley, de directeur van het centraal bureau van de geheime dienst, schout-bij-nacht Roscoe Hillenkoetter, de minister van Financiën, John Snyder, de ministers van de drie ge wapende diensten en van Harriman, pre sident Trumans pasbenoemde medewerker voor Buitenlandse Zaken. De procureur-generaal van de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen ex-maarschalk Pétain. De 94-jarige leider van de vroe gere regering van Vichy, die indertijd tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, bevindt zich sinds 1945 in een fort op het eiland Yeu aan de West kust van Frankrijk. Als voornaamste getuige zal gehoord worden Pétain's geheime agent, kolonel René Fonck. Hij heeft verklaard, dat een onderhoud tussen Pétain en Hitier, dat in het eerste proces werd aangevoerd als bewijs van collaboratie, in feite een list was van Pétain om de Duitse oor logsstrategie te belemmeren. Kolonel Fonck beweert, dat Pétain door de vroe gere Japanse ambassadeur Renzo Sa- wada van te voren op de hoogte was ge bracht van de bedoeling van Hitier om met generaal Franco een overeenkomst aan te gaan, die de Duitsers in staat zou stellen, zich in het bezit te stel len van Gibraltar en Noord-Afrika. Volgens Fonck zou Pétain Hitier er toe hebben weten te brengen van zijn Spaan se plan af te zien, na overleg met de Spaanse ambassadeur. eiste meerderheid. Een gewone meer derheid volstaat dan ook. De socia listen verwijten nu de katholieken, dat zij deze wet, die in hoofdzaak van socialistische makelij is, willen toepassen, en beweren, dat de Leo- poldisten daarmee de eenheid van het land verscheuren. debat van Donderdag nam onmid dellijk een lawaaierige wending. De socialisten weigerden de Kamervoorzit ter Van Cauwelaert als voorzitter van de verenigde Kamers te erkennen en veroorzaakten door gehuil en door het klappen met hun lessenaars een onbe schrijflijke herrie. De voorzitter moest na twintig minuten de vergadering schorsen, waarbij de socialisten het geu zenlied „Weg met het clericalisme! Weg met de clericalen!" zongen. De katho lieken bwaarden onafgebroken hun kalmte. Na anderhalf uur werd de ver gadering onder leiding van de ouder domsdeken hervat en werd de heer Van Cauwelaert met 199 tegsn 170 stem men "bij 10 onthoudingen en 8 afwezigen tot voorzitter gekozen. Hij dankte glim lachend voor deze „gevaarlijke" eer. Een nieuw en langdurig tumult ont stond, toen 'de socialisten de verwijde ring eisten van de Vlaamse senator Leemans, die tijdens de bezetting se cretaris-generaal van het departement van Economische Zaken is geweest en die zij als collaborateur beschouwen. Het werd een smakeloze twistpartij, die tenslotte ontaardde in enkele persoon lijke kwesties, zonder enig verband met het koningsvraagstuk en de wet van Juli 1945. Een derde aanleiding tot lawaai, was de gebrekkig georganiseer de vertaaldienst van de vergadering, waardoor Waalse socialisten gelegenheid kregen een Vlaamse spreker te ver plichten zijn woorden in het Frans te herhalen, welk voorbeeld ook omge keerd weer gevolgd werd. Tenslotte ver klaarde Spaak de herrie voor die dag een voldoende les. Het eigenlijke debat kan na dit voor spel eerst Dinsdag aanvangen. Door het grote aantal sprekers, dat de oppositie heeft laten inschrijven een 20-tal tegen 2 katholieken en tengevolge van de voorgenomen obstructie kunnen er wel verschillende dagen mee heen gaan. De meerderheid wil echter zo weinig mogelijk op de provocaties rea geren. terwijl ook het houden van nachtzittingen wellicht afkoelend zal werken. Intussen had het Socialistisch Bel gisch Vakverbond gisteren in Wallonië en ook te Antwerpen een aantal symbo lische stakingen van een half uur geor ganiseerd, alsmede een telegrammen- actie aan het adres van de eerste mi nister, waarin de weerstand van de ar beiders geproclameerd wordt. Men krijgt de indruk, dat de socialis ten, na hun vrij droevige ervaringen met de algemene staking in Maart j.l., ditmaal hun toevlucht nemen tot de goedkoopste middelen, welke van de arbeiders geen persoonlijke offers ver gen. Zo werd bijvoorbeeld in Antwerpen een betoging van werklozen georgani seerd, die overigens weinig om het lijf had. Heel de actie gaat vooral uit van de socialistische militanten, die hiertoe nauwkeurige instructies hebben gekre gen. Van een werkelijk spontane volks beweging is tot nu toe geen sprake. De gezagvoerder G. M. H. Frijns van de K.L.M. zal 10 Juli zijn beroep van vlieger vaarwel zeggen. Frijns, die tot de oude garde der der tiger jaren behoort, werd op 5 Juni j.l. 52 jaar. Zijn loopbaan begon hij als mecanicien bij de Marine-Luchtvaart. Drie jaar later zat hij al achter de stuur- knuppel als leerling-vlieger; in 1927 be haalde hij zijn brevet. In Mei van dat jaar kwam hij bij de K.L.M. Kort daar na vestigde hij de aandacht op zich toen hij in October 1927 met een Fokker F 7B, tezamen met luitenant Koppen als tweede bestuurder in de recordtijd van negen dagen van Amsterdam naar Batavia vloog. Op zijn naam staat voorts de Kerstpostvlucht van 1929 naar Bata via, die hij onder uiterst moeilijke om standigheden heeft uitgevoerd. Als gezagvoerder van een Fokker F 12 vloog hij in het voorjaar van 1934 een opdracht naar het Nabije Oosten. Het betrof hier een serie speciale vluchten voor de 72-jarige mrs. Moore uit Boston, die een archeologische luchtvaart-expe ditie volgde boven Palestina, Iran, Irak en Turkije en waarbij Frijns meerdere malen in de woestijn is geland. Hij zal op medisch advies .riet meer vliegen en bij de maatschappij een an dere functie gaan vervullen, waarbij uiteraard een nuttig gebruik zal worden gemaakt van zijn grote ervaring. U. P. meldt uit Djakarta, dat een spe ciaal Hof wordt samengesteld, waarvoor Sultan Hamid II zal moeten, verschijnen. Eerst moet echter het parlement te Dja karta nog een wet goedkeuren, voordat recht gesproken zal kunnen worden. Op de Bredase weg bij Tilburg is gis teren de 29-jarige Amsterdamse agent van politie M. D. G. St. met zijn motor fiets tegen een auto gebotst en gedood. Zijn vader, die achterop zat, is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. St. laat een vrouw en een kind van twee jaar achter. Op de drukke verkeersweg Amster damZaandam is voorts de 65-jarige vertegenwoordiger in feestartikelen de heer H. H„ afkomstig uit Amsterdam, aangereden door een uit de richting Alkmaar komende luxe-auto en daarbij vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer stak per fiets vanaf de Houthavenkade te Zaandam de provinciale weg over en schijnt geen acht te hebben geslagen op het snelverkeer. De Volkspolitie uit de Sovjet-Rus sische zone van Duitsland, waarvan leden hun standplaats hebben bij de Westelijke toegang lot Berlijn hebben een nieuwe methode uitgevonden om handtekeningen te verzamelen voor de communistische vredespetitie om een dorlog te voorkomen en het ge bruik van de atoombom onwettig te verklaren Bestuurders van vrachtauto's, die, na een hele dag door West-Duitsland te hebben gereden, zich in rijen bij deze toegang opstellen om hun papie ren door de Sovjet-controlepost te laten aftekenen, krijgen een pamflet in de hand gedrukt, dat een oproep bevat om de communistische vredes petitie te ondertekenen. Wie aan die oproep niet voldoet, wordt niet door gelaten. Verscheidene vrachtauto's werden uren lang opgehouden, totdat de bestuurders tureluurs geworden, eindelijk maar een handtekening zet ten. Of deze handtekening onlees baar of vals was, kwam er voor de Russen niet op aan. De Russische vredespolitiek bewijst daardoor opnieuw, dat zij een chan- tage-politiek is. die zich van onwaar dige en veelal waardeloze middelen bedient ter misleiding van de domme massa en enkele intellectuele senti- mentalisten. m Op 1 Juli 1949 werd het besluit genomen, om een z.g. Vrijwilligers Oplgidinps Centrum (V.O.C.) voor onderofficieren op te richten. Ter gelegenheid van dit feit heeft het le V.O.C. gistermorgen voor de minister van Oorlog in Den Haag gede fileerd. Overzicht tijdens de parade. Van enige handel in pluimvee buiten de centrale pluimveeslachtplaats om kan te Barneveld nog steeds geen sprake zijn, want er mag verder geen pluimvee in of uit de gemeente gevoerd worden, terwijl ook onderlinge handel ten streng ste verboden is. De zware straffen, die op de verboden handel gevolgd zijn, hebben de handelaars schrik aangejaagd en dat was ook juist de bedoeling. Er bestaat te Barneveld voor de cen trale pluimveeslachtplaats een enorme belangstelling. Gistermiddag waren er in totaal 60.000 haantjes voor de slacht opgegeven. De slachtcapaciteit is echter beperkt en daarom doet men alles om deze capaciteit op te voeren. Vandaag zou een mestbedrijf te Barneveld-doi p ingeschakeld worden. Worden er op het ogenblik ongeveer 1400 haantjes per dag geslacht, met ingang van de volgende week denkt men dit tot 2000 per dag op te voeren, maar eigenlijk moesten het er 4000 zijn. Gevolg hiervan is, dat kippen e. d. voorlopig nog niet in aanmerking komen, zeker deze maand nog niet. Met de inentingen gaat het te Bar neveld nog niet zo vlot. Men twijfelt aan het resultaat en er bestaan nog tal van vragen. Zo bijvoorbeeld: wat wordt er gedaan als er onder een in geente pluimveestapel pseudo-vogel- pest uitbreekt, wordt dan ook de hele stapel vernietigd? Hierop is nog geen antwoord gegeven. Toch is een aan tal bedrijven over alle vragen heen gestapt en heeft de pluimveestapel laten inenten. Op het ogenblik breidt de vogelpest zich niet zo snel meer uit. In de afge lopen vier dagen werden slechts twee nieuwe gevallen gemeld. De inspecteur van de veeartsenijkundige dienst in Gel derland, dr. Van Amerongen, schrijft het toe aan het feit, dat de maatregelen het ophokken beter opgevolgd wor den. Ook schijnt het weer invloed op de besmetting te hebben. Het bedrijf van de poelier J. M te Oostzaan, waar reeds vorige week ver dachte verschijnselen bij het aanwezige pluimvee waren geconstateerd, is thans door de Veeartsenijkundige Dienst de finitief door pseudo-vogelpest besmet verklaard. Het aanwezige levende en het reeds geslachte pluimvee is naar Purmerend vervoerd om in het destruc tiebedrijf te worden vernietigd. Het eigen ik is voor velen op hun I \^levensweg het grootste struikelblok Advertentie Het aanbrengen van mobiele radiotelefoon, installaties in de treinen van de Nederland- sche Spoorwegen, waardoor passagiers de ge legenheid krijgen in de trein te telefoneren met iedere abonné in het land en vice-ver- ïf_J® de Spoorwegen, de P.T.T. en de N.V. Philips in studie genoenm. Het zal eenter nog wel geruime tijd duren voordat de vmobilofoon in de trein en het telefo nisch gesprek van de reiziger met een aoonne, waar ook in den lande, realiteit "1 zijn geworden. Wanneer het kostenprobleem echter zal zijn opgelost, hetgeen vermoedelijk nog wel een jaar zal duren, zal naar alle waarschijn lijkheid als eerste de sneltrein Amsterdam Enschede met een dergelijke installatie wor den uitgerust. Volgens het doorgaans goedingelichte katholieke dagblad „Libre Belgique" verwacht de Prinses de Réthy, de echt genote van Koning Leopold de Derde haar tweede kind

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1