Koningin opent nieuwe Coenhaven mï hei TJaab&ek Van ■jAVpmNGElAAR t. „DIAMIN0X" 7ussen neus Met de „Piet Hein" over het IJ J. Schouten eredoctor DE STILLE MAN SLECHT WEER HANDICAP VOOR VALKENBURG WEK DE GAL IN UW LEVER OP Herstel Amsterdamse haven voltooid Minister Mansholt op Buckingham Palace Motten peuzelden voor f 60,000 op LACHENDE SNOEK VRIJDAG 7 JULI 1950 PAGINA 3 HOUTVEEM IN GEBRUIK GESTELD Weinig touristenmaar de drukte zal nog tvel komen WILDE STAKING BIJ „TWENTHE" Tweehonderd arbeiders erbij betrokken Repatriërend personeel der Nederlandse Spoorwegen Antwoord op vragen van Kamerlid De Kort Nationale Partij Suriname Acht fractieleden treden uit Zomercursus van Academie voor Internationaal Recht Zesde Garoeda-prijsvraag „Kota Inten" thuis PEP", VLOEIBARE PLASTIC Vergeten gobelins in een wasmand teruggevonden LUCHTMAiCHTOEFENlNG „CUPOLA" Sialen onderlijnen, dun, soepel en roestvrij. E.V.C. LOKT STAKING UIT Arbeidsconflict bij Hero Geen audiëntie door PATRICK PURCELL Klucht van vergissingen Russische opschepperij Voorzichtige stier mr-mm- (Van een speciale verslaggever) Precies vier minuten voor drie voer Donderdagmiddag het Koninklijke jacht de »Piet Hein", Koningin en Prins stonden op de voorplecht, de gans vernieuwde en herbouwde Coenhaven binnen. Een doffe knal van een neervallend hijsblok en oorverdovend getoeter en gefluit, voortgebracht op de nabij liggende boten en bootjes, begeleidden dat plechtige moment. De nieuwe Coenhaven was officieel ingewijd en in gebruik genomen. En daarmee was het herstel van de tijdens de laatste oorlogsmaanden zo deerlijk geschonden Amsterdamse haven voltooid. Aan de De Ruyterkade hadden de Vorstelijke personen zich ingescheept op de Piet Hein; de Koninklijke Standaard werd in de mast gehesen en direct daarna begon de feestelijke tocht over het IJ, dat lag te pralen in een uitbundig zonlicht. Talrijke overdadig gepavoiseerde bootjes volgden dartel maar moeizaam 't vlot op- stomende jacht, dat was omstuwd door venijnig-vlugge schuitjes van haven- en Rijkspolitie. Aan weerskanten aan de wal op gebouwen en hijskranen, op dok en werf de vaderlandse driekleur of fleurige snoeren kleine kleurige wimpeltjes. Per auto begaf het Koninklijk Paar zich vervolgens naar het Houtveem. Want de officiële ingebruikstelling van deze enorme anderhalve H.A. grote hal, waarin niet minder dan 1.550.00C kg, staal werd verwerkt, vormde het tweede grote ogenblik op deze middag. Koningin Juliana, gekleed in een licht-grijs deux pièces, en Prins Bern- hard kwamen al heel spoedig van de salon uit op het dek, vergezeld o.m. door Amsterdams burgemeester, mr. Arn. d'Ailly, die met brede gebaren de vorstelijke gasten wees op markante bijzonderheden van de hoofdstedelijke haven. En hij had kennelijk heel wat te vertellen voor de „Piet Hein" de plaats van bestemming had bereikt! Toen het jacht aan een der kademu ren van de Coenhaven lag gemeerd, gleden langzaam, een voor een de volg- bootjes in een sierlijk „défilé" langs hun grotere en ook veel „gewichtiger" broer. Telkens schalde een veelstemmig hoera over het water; bijvalsbetuigin gen, die door Koningin en Prins met een zonnige wedergroet werden beant woord. Aan wal werden de vorstelijke bezoe kers door de directeur van Publieke Werken van Amsterdam, jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest, uitvoerig ingelicht over de nieuwe haven en ir. J. C. Tuijn, directeur van de Havens en Handelsinrichtingen, voegde, daar aan het zijne toe. Ter verduidelijking werd gebruik gemaakt van vele en grote kaarten. Burgemeester d'Ailly sprak er de vorstelijke bezoekers, die op een geïm proviseerd podium hadden plaats ge nomen, toe. De magistraat wees er op, dat de heropening van de Coenhaven en de inwijding van het Houtveem beide een symbool inhielden, respectie velijk dat van het voltooide herstel en dat „van het geheel nieuwe, dat na de oorlog tot stand was gekomen." Mr. d'Ailly schetste in enkele zinnen de verwoestingen, die in de haven tij dens de oorlog waren aangericht, „niet om slechts, bij wijze van verhaal gelijk Odysseus nog eens alle rampen op te halen, die ons zijn overkomen, doch wel om in uw tegenwoordigheid met trots te gewagen van hetgeen sedertdien is hersteld en nieuw tot stand gebracht, om u te tonen, hoe met recht de haven als de vogel Phoenix uit haar as her rezen is." Spr. zette de betekenis van het Hout veem, voor Nederland een heel nieuw bedrijf, uiteen. „Het is bestemd", zo zei hij „voor opslag en sortering en het opent de mogelijkheid in Amsterdam (Van onze redacteur) Het grootste Zuid-Limburgse toeristencen trum Valkenburg ondervindt schade van het slechte weer van de laatste maand. De maand Mei was veelbelovend. De Pinkster dagen waren zelfs bijzonder druk. Maar Ju ni was voor de Valkenburgse hotelhouders niet best, Er waren veel lege plaatsen in de hotels. In vergelijking met de drukke Juni maand van het vorig jaar hebben de ho teliers thans geen reden tot juichen. Het slechte weer moet als de voornaamste oor zaak hiervan gezien worden. Daar komt bij dat de deviezenbepalingen dit jaar meer ruimte toestaan en de Nederlander zijn va- cantie in het buitenland gaat zoeken. Velen hebben daarenboven hun vacantietoeslag in een Homereis geïnvesteerd. De inschrijvin gen voor de drie komende maanden doen de Valkenburgers echter hun goed humeur bewaren. De touringcarondernemers zijn echter minder in hun schik. Sedert het begin van het zomerseizoen hebben vele garages en handelaren vergunning gekregen om als reisbureaux op te treden. Deze organise- Te Almelo is btf de N.V. Stoomspin nerij „Twenthe' een wilde staking uit gebroken, waarbij tweehonderd arbei ders en arbeidsters betrokken z(jn._Het Werk werd neergelegd, omdat de direc tie de arbeiders, die in een bepaalde tyd tot de nachtploeg behoorden, wilde la ten werken in de nachten van VVoensdag tot Maandag, te beginnen om één uur. De betrokken arbeiders kwam dit Voorstel ter ore, toen één der kernleden ha afloop van de bespreking over deze regeling in zijn afdeling terugkeerde. Officieel was er nog niets bekend ge maakt De arbeiders wachtten evenwel hiet op het officiële voorstel en gingen ha de mededeling van het kernlid in staking. Ook vrouwelijk personeel, dat niets met de nachtploeg heeft te maken, Verklaarde zich solidair met de mannen legde het werk neer. De directie stelde de arbeiders toen voor een depu tatie te zenden alsmede de kernleden, tvaarmee dan nader overlegd zou wor den. Zij stelde evenwel voorop, dat het overleg niet zou kunnen beginnen, in dien er niet gewerkt werd. Men ging toen Woensdagmiddag om halt drie aan 't werk, doch terwijl de bespre kingen nog gaande waren, kwamen de arbeiders op hun schreden terug en deel den mede, dat zij vóór half zes wilden weten, waar zij aan toe waren. De di rectie kon hieraan niet voldoen, omdat de voorstellen nog uitgewerkt moesten worden. Thans heeft men echter een nieuw voorstel gedaan, dat aan het per soneel werd medegedeeld. Dit voorstel houdt in, dat het aantal nachturen voor de nachtploeg aanzienlijk wordt ver minderd. Inmiddels is een tiental ar beiders weer aan het werk gegaan. Op vragen van het Tweede Kamerlid °e Kort (KVP) over het feit, dat de Ned. Spoorwegen uit Indonesië gerepa reerde Nederlandse militairen, die voor hun oproeping in werkelijke dienst bij ueze N.V. in betrekking waren, weder m dienst neemt in functies, welke soms niet gelijkwaardig zijn aan de voorheen Waargenomen functie, heeft de minister Van Verkeer en Waterstaat geantwoord, ®at genoemde personeelsleden bij dit bedrijf ten minste in dezelfde rang J®rugkeren als welke zij bekleedden toen het bedrijf voor het vervullen van bun militaire dienst verlieten. Als ge- y°'g van het voortschrijdend herstel van bet bedrijf en de daarmede gepaard Baande ingrijpende wijzigingen in de .xploitatie gedurende de laatste jaren het in een aantal gevallen echter on- ei"mijdelijk, dat de betrokkenen in die ahg een andere standplaats aangewezen krijgen. «Tijdens zijn vierdaags bezoek aan Ooi 5 heeft de minister van Land- g uw, Visserij en Voedselvoorziening veir-Mansholt. gisteren tuinbouwbedrij- ty-b ten Oosten van Londen bezocht. Ko^bsdagavond was hii de gast van de Bajbing en de Koningin op Buckingham- ren reizen naar bekende bezienswaardig heden in België tegen twintig procent la gere prijzen dan door de touringcarbe- drijven onderling zijn vastgesteld. Acqui siteurs, „snorders" noemde een der groot ste bedrijven deze mensen, trachten op straat klanten te werven voor deze goed- kopere reizen. De bonafide ondernemingen achten deze kwestie een negatie van de Vestigingswet en zijn van plan hierover bij de minister te protesteren. De N.V. „Valkenburg Omhoog", exploitan- te van het Valkenburgse Openluchttheater, dat in 1916 naar een ontwerp van de grote architect Cuypers werd aangelegd, heeft gistermiddag in een persconferentie haar plannen voor dit seizoen uiteengezet. Vol gens de traditie zal ook dit jaar weer de crème van de Limburgse toneelwereld hier voor het voetlicht verschijnen. Het Limburgs Beroepstoneel zal daar „Othello", „Midzomernachtsdroom" en „De Burger Edelman" brengen. De Dramatische Kunstkring uit Heerlen komt met het door de mijnbeambte J. Willems geschreven stuk „Het meisje uit het Westen", de „Fliereflui ters" brengen „Een zomerzotheid", een ope- rettegezelschap komt met „Gravin Maritza en ook zal de opera „De klokken van Cor- neville" worden opgevoerd. Het hoogtepunt van dit programma zal gevormd worden door de opvoering van een nieuw Limburgs spel van Lou Maas, dat een bokkerij ders geschiedenis ten grondslag heeft. Dit wordt volgens de woorden van Lou Maas „een ge zellig griezelig spel", dat tot titel heeft „Met masker en pistool" In de eerste jaren van de 18de eeuw opereerde in het gebied van Valkenburg, Hoensbroek, Schinnen en Grevenbicht een beruchte bokkerij dersbende onder leiding van de Hoensbroekse vilder Matthijs Ponts. De gehele familie van de ze beruchte Matthijs zijn huis is nog te vinden in Hoensbroek behoorde tot de bokkerijders, zelfs zijn dochter Gertrud Gertrud wordt naast Matthijs de hoofdper soon in dit spel. Het is geschreven naar zui ver historische gegevens. Zo is het dan ge beurd dat Gertrud na een zeer avontuurlijk leven in 1737 is geradbraakt en verbrand door de beulsknechten van de rechter in Aken. Het Zuid-Limburgs Toneel zal dit stuk in samenwerking met de „Fliereflui ters" onder regie van Pierre Cox opvoe ren. een stapelmarkt te vormen voor tropisch hout, dat in grote voorraden uit Oost en West en uit Afrika naar Europa wordt verscheept". En hij besloot met de verzekering dat „Amsterdam gereed is zijn taak in de rij van West-Europese havens in te nemen". Na de toespraak van burgemeester d'Ailly begaf Hare Majesteit zich naar het enkele tientallen meters van Haar zitplaats verwijderde contact om met een druk op de knop het ganse bedrijf in werking te zetten. Dat werd een groots moment. De simpele handeling had een verbluffende uitwerking. Het geheel van staal geconstrueerde gevaarte toonde zich ineens een speels mechaniek. De loopkranen bleken heel soepele instru menten: langzaam schoof de eerste balk, die uit de „Nigerstroom" werd getild, door de hal naar de andere zijde van de haven; hijskranen jongleerden met vervaarlijke brokken hout alsof het lucifers waren. Triomfantelijk trompet geschal galmde door de hal en ver mengde zich met de knersende geluiden van schurend metaal tot één symphonic van de arbeid. De Amsterdamse Haven lééft weer, dat was de verblijdende ge dachte die zeker ieder op dat joyeuse ogenblik beving. Koningin en Prins onderhielden zich na deze plechtigheid nog geruime tijd met de vele autoriteiten wij zagen minister D. Spitzen, de Commissaris van de Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwij k, mr. J. J. Ooyevaar, dir.-gen. voor de Scheepv. en gen. mr. H. J. Kruis die mede getuige waren van de be slissende gebeurtenissen op deze middag, gebeurtenissen, wellicht bepalend voor de toekomst van Neerlands hoofdstad. Acht fractieleden van de Nationale Partij Suriname hebben bedankt als lid van deze partij. Het zijn de heren G. van der Schroeft. Statenvoorzitter en een der oprichters van de N.P.S., E de la Fuente, ondervoorzitter van de Sta ten. P. Wijngaarde. fractie-voorzitter en een der oprichters van de N.P.S., L. Eliazer, J. Raatgever. O. Wong, W. Bos Verschuur en Lawriers. Van 17 Juli tot 12 Augustus zal in de Haagse Academie voor Internationaal Recht de zomercursus worden gehouden. Veertien buitenlandse hoogleraren zul len colleges geven, die door vijfhonderd personen van meer dan vijftig nationali teiten zullen worden gevolgd. Verschil lende toehoorders, die aan de daarvoor gestelde wetenschappelijke toelatings eisen voldoen, kunnen aan het eind van de cursus een examèn afleggen ter ver krijging van het diploma der academie Aan de Lloydkade te Rotterdam be gon gistermiddag de ontscheping van het troepentransportschip „Kota Inten", dat 905 militairen uit Indonesië naar Nederland bracht. Voor de ontscheping, die een vlot verloop had, begon, werden woorden van welkom gesproken door ritmeester W. F. K. Bischoff van Heems kerck, namens H.M. de Koningin, mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog, namens de regering en na mens de inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Landmacht, Prins Bernhard, door luitenant-kolonel P. H. Lach de Bère. De raad van beheer van de Kon. Ver. Indisch Instituut te Amsterdam schrijft wederom een Garoeda-prijsvraag uit, de zesde sinds 1937. Deze prijs wordt uitgeloofd voor de schrijver of schrijfster van het beste jeugdboek, waarvan het verhaal speelt in Indonesië, Suriname of de Nederl. Antillen. Hij zal bestaan uit een eerste prijs van f 250. een tweede van f 100 en ten hoogste twee eervolle vermeldin gen. Manuscripten dienen uiterlijk 31 De cember a.s. te worden ingezonden bii de centrale boekerij van het Indisch Instituut, Mauritskade 63, Amsterdam, waar tevens een circulaire met. nadere bijzonderheden op aanvraag verkrijg baar is. Advertentie Rol Marie 40 ets. rl-c Cfz. <?Le Zumrte refter w 'pfw rv»° 7. „Wat bedoelt ge daarmee?" informeerde Eric, nadat Sigurd hem met een handgebaar had uitgenodigd plaats te nemen en enkele bekers wijn had laten aan dragen. De ander staarde een ogenblik somber voor zich uit. „Vergun mij een andere vraag, alvorens op de uwe te antwoorden," zei hij tenslotte zacht. „Js het voor de Zwarte Ruiter dat ge naar deze streken gereisd bent „Ik hoorde iets van zijn optreden en ging uit om zelf poolshoogte te nemen. Wie is hij? Hoe lang geleden dook hij op?" „Het is enige maanden geleden dat de Zwarte Ruiter voor het eerst toesloeg," antwoordde Sigurd. „Sinds die tijd beleven wij moeilijke dagen. Ik zeg u, er moet zich een duivel van boosaardigheid achter dat masker verbergen." „Het is mogelijk." Eric wierp de ander een scherpe blik toe. Weer, zonder zelf weten waarom, overviel hem dat vreemde gevoel van afkeer tegen Sigurd. „Waar is heer Agar?" vroeg hij, om het pijnlijke stilzwijgen te verbreken. „Ik zou hem gaarne de hand drukken." Sigur maakte een hulpeloos handgebaar. „Helaas," mompelde hij. „Ik vrees dat dit niet mogelijk is. Wilt ge de reden weten van mijn verdriet? Van de grondeloze haat die ik de Zwarte Ruiter toedraag? Heer Agar is dood.' Hij was het eerste slachtoffer van de gemaskerde II Te Vught ls de American Pep Co. Nederland begonnen met de productie van koud vloeibare plastic, het welk genoemd wordt „Pep". Dit pro duct op basis van poly acrylzuur is na verharding bestand tegen chemische en electrische inwerkingen. De gemid delde dagproductie is 500 kg., hetgeen binnenkort zal worden opgevoerd, waarna wellicht tot export zal kunnen worden overgegaan. De zgn. Weeskamer van het Enkhui- zer Stadhuis was destijds versierd met unieke gobelins van grote waarde. De tand des tijds had echter duchtig aan de wandtapijten geknaagd en in het be gin van de oorlog werden ze naar Haarlem gezonden om (onder leiding van mej. dr. Van Eysselstein) te wor den gerestaureerd. Om de een of andere onnaspeurbare reden is dit echter niet gebeurd en na de bevrijding kwamen de gobelins te Enkhuizen terug, ver pakt in een grote wasmand. De mand werd in de kluis in het stadhuis gezet en bleef daar tot September 1949. Toen bleek, dat de gobelins grotendeels wa ren vergaan en door de motten opge vretenRestauratie zou nu ƒ60.000 moeten kosten. In de gemeenteraad van Enkhuizen zijn over deze affaire scher pe woorden gevallen. Daar echter nog niet is komen vast te staan wie ver antwoordelijk gesteld moet worden voor de betreurenswaardige gang van zaken, stellen B. en W. nu voor een commissie van onderzoek in te stellen. Advertentie V uit 's morgens „kiplekker" ait bed aprlUKCO. Elke das moet uw lever een Ut er gal la uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVBRPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht ■tromen. onovertroffen om de gal te Eist Carter's Leveroilletjee. De Vrije Universiteit te Amsterdam heeft tot eredoctor aan de juridische fa culteit benoemd de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, prof. Bohatec te Wenen en prof. Max Huber te Zürich, aldus is bekend gemaakt op de te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde grondslag. Voorts is bekend gemaakt, dat, ten einde te komen tot een volledige oplei ding candidaatsexamen medicijnen aan de medische faculteit van de Vrije Uni versiteit, zijn benoemd tot hoogleraar dr. G. A. Lindenboom te Amsterdam, met opdracht algemene ziektenkunde, klini sche propaedeuse en de encyclopaedie der medische wetenschap, dr. A. T. Knoppers te Amsterdam met opdracht physiologie en pharmacologic en dr. A. Stolk te Rotterdam met opdracht ana tomie en aanverwante vakken. De luchtmachtoefening „Cupola" van de landen der Westerse Unie zal de laatste week van Augustus worden gehouden. Zoals bekend zal bet hoofdkwartier van deze oefening in Scheveningen worden ge vestigd. Reeds een paar weken liep bij ons in de buurt het gerucht, dat er op het Paterswoldse Meer veel snoekbaars ge vangen werd. Nu zijn er op genoemd meer in de zomertijd altijd een groot aantal lieden aan te treffen die gekleed gaan in een vaak zeer bonte kledij. Gewoonlijk voeren zij een guitaar of eer. banjo met zich mee en gesterkt door de aanwezigheid van één of meer ver tegenwoordigsters van het schone ge slacht verlaten zij de vaste wal en kie zen het ruime sop in een met een mast versierd aantal planken. Dat jongelui plezier maken: ik gun het hun van harte. Maar hun aanwezigheid, als ik aan het vissen ben, verwekt bij mij een voort durende bron van ergernis. Zwemmen de pleziermakers en stuurlui, die meer oog hebben voor hun charmant gezel schap dan voor een vaste koers, kunnen een rustig hengeldagje in no time in de war sturen. Vandaar dat ik in de regel eerst na het vacantieseizoen mij met hengel en toebehoren in deze streken waas,. Geruime tijd had ik van verschillende kanten moeten horen: „Ga der nou toch es naar toe, joh. Je vangt beslist; 't is er enorm". Het zal ongeveer einde September ge weest zijn, toen ik er, voor de eerste keer sedert vele jaren, heen ging. Op een mooie nazomerse Zaterdag vertrok ik met opzet 's middags, opdat ik de boel een beetje zou kunnen verkennen. Door mijn lange afwezigheid wist ik mij niet precies meer te herinneren, welke peilingen je moest trekken op de ver schillende punten aan de wal om zo doende op de juiste plaatsen voor de snoekbaars in het open water te komen. Het was maar goed ook dat ik met dag licht ging, want het meer had een ander aanzicht gekregen ten gevolge van het verdwijnen van sommige eilandjes en het aangroeien van behoorlijk grote riet velden- Dank zij enkele aanwijzingen van de bootjesverhuuider duurde het echter niet lang of ik was op de juiste plaats aangekomen. Ik liet het emmertje, dat ik als anker gebruikte, zakken. Mijn hengel had ik reeds tevoren in orde ge bracht en al spoedig ging het aas te water. Hiertoe had ik voorntjes van zes cm lengte. Ik had juist mijn tuigje zo afgesteld, dat het aasvisje, voorzichtig door het neusje aangeslagen, niet meer dan een halve decimeter boven de grond rondzwom. Het was hier bijna drie en een halve meter diep en aan de ge dragingen van mijn pen kon ik zien dat het aasje nog vrij dartel was. Voor zover het de snoekbaars betrof, had het ook wel steendood kunnen zijn, want alles wat ik zag: zeker geen beet Na een half uurtje besloot ik te ver kassen. Snoekbaars moet je zoeken en zoeken zou ik die middag. Of ik ze ook gevonden heb blijft een eeuwig raadsel, maar één ding is zeker: gevan gen heb ik ze niet. Die hele middag heb ik practisch niet anders gedaan dan verkassen en aasvisjes aanslaan. Dit laatste op alle denkbare manieren en ik behoef eigenlijk niet te vertellen dat je op zo'n manier heel rap de bodem van het aasketeltje te zien krijgt. Van alles heb ik geprobeerd: ver van de boot af en dichtbij, zelfs eronder. Boven de grond en, net als bij een brasemtuig, erop. Het mocht niet baten. De dag verstreek en de zon begon al aardig naar de gezichtseinder te zakken. Het was intussen bladstil ge worden en ik had mijn emmertje wel kunnen ophalen; mijn schuitje zou toch niet zijn afgedreven. Had ik het maar gedaan Op een gegeven ogenblik kreeg ik toch nog een teken van leven. Grappig genoeg toen ik alle hoop net had op gegeven en alleen nog maar een beetje van de natuur en de mooie avond zat te genieten. Heel langzaam gleed mijn dobber over een afstand van anderhalve meter door het water om dan gelei delijk te verdwijnen. Ik gaf nog wat „loos" en sloeg toen vast. Er gebeurde niets en ik had zo'n beetje de gewaar wording dat ik in een boomstronk geslagen had. Maar direct daarop be gon de 20/100 nylon var. de reel te slippen. Het siste letterlijk door het water en hoewel ik altijd een vol klosje van 75 meter silk gebruik, begon ik weldra te vrezen, dat ik zonder lijn zou komen te zitten. Als een laatste middel om de vis te doen omkeren gaf ik hem een paar lange vinnige rukken met mijn hengel. Ik durfde dit te wagen omdat er op die lengte, naar schatting ruim 60 meter, in nylon een zeer grote rek zit. Het hielp onmiddellijk; de oppervlakte van het rimpelloze watervlak werd gebroken door een snoek. Een aartsvader moet het geweest zijn. Ik schatte hem min stens een meter lang. Twintig minuten hebben wij gevochten; ik met knikken de knieën en bevende handen. Soms kon ik wat lijn terug nemen doordat hij iets terugkwam en soms weer won hij ter rein. Dan, ineens, schoot hij op mij af en ik kon niet snel genoeg opwinden om de lijn strak te houden. Hoe het precies gegaan is weet ik niet, maar hij ging onder het bootje door en toen ik weer spanning op mijn hengeltop voelde kwam dat doordat het onderste deel van de lijn verward zat om het ankertouw van het emmertje. Haak en lood weg. Ik kon wel huilen. De ouwe leperd had kans gezien om het touw heen te draaien en daarna was het voor hem maar een koud kunstje de 20/100 te breken met een slag van zijn staart De redenering: „Grote snoe ken zijn slim, anders worden ze immers- niet groot", was voor mij slechts een schrale troost Die snoek leeft waarschijnlijk niet meer. Vermoedelijk heeft hij zich om mij doodgelachen. D. Advertentie Het arbeidersconflict bij de fabriek Hero, waardoor een 50-tal arbeiders ..it Den Bosch in staking is gegaan, blijkt inderdaad uitgelokt te zijn. Naar men zegt zou de E.V.C. hierin de hand heb ben. De arbeidscontractanten, die vol gens hun zeggen niet het contractloon ontvingen, staan niet in het gelijk. Zij ontvingen wel degelijk het gecontrac teerde uurloon, doch waarschijnlijk door het niet juist kunnen lezen van het contract meenden zij, dat zij te wei nig uitbetaald kregen. De arbeiders vergaten evenwel, dat zij ook sociale lasten dienden te voldoen, waardoor het netto bedrag lager was dan de overeengekomen uurlonen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 11 en Woensdag 12 Juli geen audiëntie verlenen. i 65 Andy Gorman, wel wetend, dat hij de enige van de mannen daar was, die er varing in zulke problemen had, sprak: „Ja, die opvoeding op het college! Tegen woordig kom je nergens meer in zonder zoiets. Kijk maar naar mij bijvoorbeeld. Vier kinderen, en ik kan de boerderij maar aan één overdoen. En wat moet ik met de rest beginnen? Hen laten trou wen met boeren of boerendochters? Hen door dezelfde modder en tobberij en tegenspoed laten gaan als ik zelf gehad heb? Wees maar niet bang! Ik zal hen laten studeren, zolang als zij kunnen, en daarna kunnen zij hun kans waar nemen". Stralend keek hii in het rond. Paddy Mc Keown, de smid, eenvoudig man als hij was, schraapte zijn keel. „Ik denk, dat het beter voor je zou zijn, Markie naar de school in Waterford te sturen. Je weet hoe dol hij is op frisse lucht en zonneschijn, door de velden te zwerven en bij de rivier te zitten. Zou het geen grote schande zijn, meester, hem op te sluiten tussen de stenen muren van het College? Ingesloten, zou men kunnen zeggen. Eten en slapen, leven op commando en onder toezicht; en hij was altijd gewend aan vrijheid in de open lucht". De koster snoof. „En wie van ons Mc Keown, is vrij in deze wereld, wan neer hij eenmaal in de maalstroom van het leven wordt opgenomen. Ben ik vrij in mijn doen en laten? Noch hij, noch ik, noch jij. Verdraaid, we zijn niet vrij, maar we moeten allen de weg afleggen, die voor ons is uitgestippeld". Hij pau seerde, fragmenten van alle preken, waarnaar hij ooit geluisterd had. schoten hem te binnen. „Wij moeten allen onze eigen zaligheid bewerken op de wijze zoals God daarboven dat van ons ver langt, in het zweet van ons aanschijn. Regels en voorschriften zijn juist in het belang van de studenten. Met wandelen over groene velden en kijken naar de rivier en frisse lucht inademen en uit ademen heeft nog nooit iemand de kost kunnen verdienen, noch heeft een van die dingen ooit een penny in iemands zak gebracht". Hij snoof opnieüw. „Groene weiden, hoe kom je er bij! De jongen is toch geen meststier, die daar op vet zou kunnen worden". De schoolmeester liet een kort eigen aardig lachje horen. „De velden en de rivier en de heuvels zijn in ieder geval gevaarlijke dingen, Ritchie, wanneer een man of een jongen te veel tijd heeft, om naar hem te luisteren of te kijken. Ik weet dat". Hij hield verlegen op, en ging toen weer voort: „Ik was een jonge man toen ik hier kwam. vijfentwintig of dertig jaar geleden. Ik was eerzuchtig. Ik wilde graag vooruitkomen. Ik dacht dat Carriglea slechts een springplank naar de glorie zou zijn. En dat is de reden, waarom ik begrijp, wat je be doelt, Teddy Ms Keown. Indien zij een maal vat op iemand hebben gekregen, wordt hij door heimwee naar de rivier en de heuvels gekweld, denkt aan hen, en verlangt naar hen. Dertig jaar ge leden hebben ze mij betoverd. Dikwijls dacht ik hoger op te gaan, een hogere plaats in de wereld te zoeken, maar de heuvels en de rivier lieten mij niet los, vochten met mij, overwonnen mij en wilden mij niet laten gaan". „Verdraaid, je hebt gelijk, meester", zei Roughane. „De rivier en de heuvels zullen nooit iemand goed doen. En zou het niet heerlijk zijn, als Markie roeping kreeg voor de Kerk? Hij zou een fijn priester worden, meester! Een fijn pries ter!" Peter O'Dea was zo traag met ant woorden, dat Andy Gorman hem vóór was. „O, hij is uitverkoren voor het priesterschap, Peter, als er tenminste ooit iemand uitverkoren was, en ik heb zelf een jongen, Kieran, die ook uit het goede hout gesneden is. Hij vraagt zijn moeder steeds, hem priester te laten worden. En over een jaar of twee zal hij zeker klaar zijn voor het college. Het zou fijn zijn voor die twee. Peter, wanneer zij samen konden gaan". De schoolmeester zuchtte en zei lang zaam: „Ik zou 't zelf ook graag zien, dat Markie priester gewijd werd; God geve, dat hij voor die richting voelt." „Priester?" riep de koster, met zijn pijp zwaaiend. „Je zult die jongen nog eens de bisschopsmijter zien dragen, meester En dat is iets, wat hij nooit zou krijgen als hij bij de sloten moest blij ven kniezen, zoals Paddy McKeown hem wilde laten doen." Voor hij die avond naar bed ging, stond Peters besluit vast. Hij zou Mar kie weg sturen. Hij moest Markie weg sturen. Maar zijn hart was nog niet gerust, zodat hij voordat de week om was, op weg was naar het orakel, waar in hij het meeste vertrouwen stelde, en zijn zorgen en twijfels aan de oude mevr. Fogarty boven in Clashmairead voorlegde. De oude vrouw, „verlamd in de be nen", zoals ze zichzelf beschreef, ont ving hem, ondersteund door kussens in haar invalidenwagentje en luisterde zwijgend naar zijn verhaal. Toen hij uitgesproken was, voorzag zij zichzelf van een snuifje, nieste tweemaal, ze gende zichzelf, en snoof haar neus uit in haar zakdoek van geborduurde zijde. „Als je. mijn raad aanneemt, Peter," zei zei, „laat je hem gaan. Je stuurt hem nu van je weg, terwijl hij jong is en voordat je oud bent Als je hem te lang vasthoudt, zul je alleen maar hem en jezelf te gronde richten. Er zou .mis schien een dag kunnen komen, dat hij je zou verwensen, hem zolang vastge houden te hebben, dat hij weg zou lo pen van je, zonder boe of bah te zeggen en er niet aan zou denken, ooit terug te keren." „Maar als ik hem nu laat gaan, zal hij ook van mij weg zijn, en zelfs nog vroeger." „Ik ken Markie," zei de oude vrouw. „En ik zal je dit vertellen: Als je de jongen nu weg stuurt, Peter, en als ]e hem in de komende jaren de vrije hand laat, zal hij altijd en eeuwig bij je te rug komen, uitgezonderd één mogelijk heid. Behalve, wanneer God hem roe.pt.' „Steekt er een priester in hem?" vroeg hij gretig. „Dat," zei ze, „is een kwestie tussen Markie en zijn Schepper. Doe geen po ging hem te dwingen en me.er nog, laat niemand anders trachten hem te dwin gen. Ik geef je deze waarschuwing, Pe ter, omdat ik niet lang meer hier zal zijn, om een oogje op jullie allemaal te houden, en omdat ik weet, dat niemand hardnekkiger zal proberen hem er toe te dwingen, dan sommige van mijn eigen dochters." Ze nam een nieuw snuifje. „Het zal beneden eenzaam zijn, zon der hem," zei Peter. (Wordt vervolgd) De brave politie-agent Samuel Bibbs zat in het bureau te Birmingham rustig aan een broodje van zijn twaalfuurtje te peuzelen, toen een coliega kwam bin nenstormen, zich van het halfverorberde broodje meester maakte en het in de drekbak smeet. Daarna werd de ver bijsterde Bibbs zelf overweldigd, in een politieauto gestopt eh naar een dokter gebracht. Op weg daarheen kreeg hij te horen, dat zijn vrouw het bureau had opgebeld en had verteld, dat zij bij vergissing zijn brood in een papier met rattenkruit had verpakt. Bibbs zat bij de dokter te kokhalzen van de maagpomp, toen de telefoon rin kelde. Het was mevrouw Bibbs, die dit maal mededeelde, dat alles in orde was, omdat zij thuis het gevaarlijke papier had gevonden. Zij zal wel blij zijn ge weest als de vrouw van de drachme uit het Evangelie, al zal Bibbs haar bij zijn thuiskomst wel op een giftig hartig hap je hebben getracteerd. Toen indertijd bekend werd, dat er in Sovjet-Rusland atoom-explosies hadden plaats gehad en daaruit bleek, dat de Russen over het geheim van de atoom bom beschikten, kwam Moskou met het aandoenlijke verhaal, dat deze explo sies alleen vredelievende en economisch belangrijke doeleinden hadden gediend. Ze hadden bergen, die sta-in-de-wegen waren, opgeruimd, de ongewenste loop van rivieren in de gewenste banen ge leid enz. Van deze verhalen behoeven we echter niet méér te geloven dan van die, welke in Sovjet-Rusland over de wereldberoemde uitvindingen, die reeds lang vóór het bolsjewistisch bewind aan bod was op naam van Westerse ge leerden en uitvinders stonden, aan de onwetende schooljeugd worden opge diend. - Dr. Frederick Heines, een lid van de staf van het wetenschappelijk laborato rium voor vervaardiging van atoombom men te Los Alamos in Amerika, heeft in „Het Bulletin van Atoomgeleerden" ver klaard, dat men met een atoombom hoogstens een kleine heuvel kan opbla zen. Voor het opblazen van ook maar een klein gedeelte van een berg zou den duizenden atoombommen nodig zijn. Het wijzigen van de loop van rivieren door atoombommen zou dus alleen kun nen geschieden, wanneer slechts be trekkelijk kleine obstakels daarvoor ver wijderd moeten worden en dan nog alleen, wanneer dit niet in bewoonde streken behoeft te geschieden, want de daardoor ontwikkelde radioactiviteit zou ernstig gevaar opleveren voor in de na bijheid levende wezens. Voor de Engelsen is „een stier in een porceleinwinkel" hetzelfde als voor ons een olifant in een dergelijk établisse ment. De makers van een documentaire film kwamen echter tot de verrassende ontdekking, dat de Engelse zegswijze evenals vele andere Britse uitspraken niet helemaal verantwoord is. Zij had den n.l. een bekroonde stier voor een opname losgelaten in een porceleinwin kel te Madresfield en joegen hem op, opdat hij er een vrolijke keuken van zou maken. Het beest liep echter met huisvaderlijke voorzichtigheid meer dan een half uur lang tussen de tafels en étalagekasten met aardewerk door zon der ook maar een oortje te kraken. Ten einde raad riepen de filmers, die stierlijk het land begonnen te krijgen, een be koorlijke vaars te hulp. De prijsstier loeide veelbetekenend en stormde als een tank dwars door al het porcelein, terwijl zijn zwiepende staart de tafels schoon en de vloer vol scherven veegde. De scherven hebben hem en de makera van de film tenslotte geluk gebracht S'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3