Omkeer in de Azië-politiek van Amerika stemt Frankrijk hoopvol Vietminh beheerst nog steeds het gehele platteland www* China beschuldigt de V.S. van openlijke agressie Volgende week parlementair debat in Engelse Lagerhuis Europese betalingsunie is nog niet aanvaard O Shampodor Mollet heeft slechts geringe kans ZWARTKOP CS Slechts 20°/o van de Vietminh communist mÊÈÊÈ Schietpartij aan grens van Hongkong Gentleman's agreement fUIJDAG 7 JULI 1950 PAGINA 5 DE TERUGKEER VAN BAO DAI Economische betekenis Katholieken winnen vertrouwen Komt de hulp nog op tijd mmm 4 Over rede van minister van Oorlog betreffende plan-Schuman Eis van Churchill Wapens voor hef Verre Oosten te de flacon MM4 ,eee' (W aarschuwings? jvuur op Brits vliegtuig geopend India biedt zelf geen bemiddeling aan HET FRANSE KABINET ho+étH Auis/ Resolutie Veiligheidsraad onwettig W aar schuwing Grensverdrag Qost-Duitsland- Poien getekend Radicalen weigeren hun medewerking SOVJET-UNIE PROTESTEERT TEGEN BLOKKADE STAKINGEN IN ENGELAND Bij spoorwegen, kolenmijnen en in voedselvoorziening Britten voelen nog niets voor het plan-Schuman Bao Ddi in burger tijdens een radiotoespraak. (Bijzondere Correspondentie) TT f et is al weer bijna twee maanden geleden, dat de Amerikaanse minister van i—j Buitenlandse Zaken Dean Acheson na het onderhoud met zijn Franse col- lega Schuman bekend maakte, dat de Verenigde Staten onmiddellijke militaire en economische steun aan Indochina zouden verlenen. En nu heeft Tru man in het kader van de andere Amerikaanse maatregelen na Korea bevel gege ven meer haait te maken met de militaire bijstand aan de strijdkrachten van Frankrijk en de verbonden staten van Indochina. Zou de steun van de Verenigde Staten achterwege zijn gebleven, dan was het geen probleem meer geweest hoe ae strijd zou aflopen. Want Frankrijk kan zich onmogelijk veroorloven een groot leger in Indochina op de been te houden, en zonder Franse hulp zou Bao Ddi het vrij zeker spoedig tegen de Vietminh afleggen. En dit te meer, nu de commu nisten geheel China in hun macht hebben. De Verenigde Staten hebben lang geaarzeld alvorens zij tot hulpverlening aan Frankrijk besloten. Enerzijds gevoelden zij er weinig voor Frankrijk in de gelegenheid te stellen een koloniale oorlog te voeren, anderzijds kon het Amerika cok niet onverschillig laten of dit gebied al dan niet communistisch wordt. Daar komt bij, dat de Verenigde Staten nog niet zijn vergeten, dat de wapens, welke zij destijds aan het nationalistische China hadden geleverd, voor het grootste gedeelte in communistische handen zijn terecht gekomen. De geschiedenis van Indo-China tij dens en na de tweede wereld-oorlog geeft over het algemeen een weinig Verheffend beeld te zien hetgeen ove rigens niet betekent, dat er geen inte ressante aspecten zouden zijn. Toen de Japanners in 1941 Indo-Chi- Ha binnenvielen, stelden zij zich aan vankelijk tevreden met het bezetten Van de belangrijkste strategische pun ten, maar lieten het Franse bestuur in tact. In samenwerking met de Japan ners, of onder druk van de Japanners (dat is een kwestie van interpretatie) Proclameerde Bao Daï, die keizer van Annam was, de onafhankelijkheid van het keizerrijk Vietnam. Na de Japanse capitulatie riep de lei der van de communistisch-nationalisü- sche verzetsbeweging Vietminh, Ho Tsji Minh, de republiek uit. Het was niet onlogisch van Bao Daï om te ver dachten, dat de geallieerden er weinig Voor zouden gevoelen met hem (Bao E>aï) en zijn collaboratieregering samen te werken en eerder de verzetsbewe ging zouden erkennen. Hij deed dan ook afstand en deelde Ho Tsji Minh de leider van de Vietminh, zijn besluit ntede. Ho Tsji Minh liet Bao Daï niet gevangen nemen, zoals in Europa zou rijn gebeurd, maar benoemde hem tot adviseur van zijn regering! Naderhand ging Bao Daï naar China en trok zich dit de politiek terug. Hoe ongaarne ook, Frankrijk erkende de Vietminh. In Maart 1946 kwam de franse Hoge Commissaris voor Indo china tot een accoord met Ho Tsji hlinh, waarbij Vietnam als vrije staat *"erd erkend, met eigen bestuur, eigen 'inanciën, eigen leger zelfs, maar toch deel uitmakend van de Indo-Chinese federatie binnen de Franse Unie. Die Högë Commissaris was admiraal Thier ry d'Argenlleu, een carmelietenpater. Te Parijs werd in dat jaar verder onderhandeld, maar men kwam niet tot overeenstemming, alleen daèrom al niet, omdat bij geen der partijen het verlangen aanwezig was om tot een accoord te geraken. Ho Tsji Minh hoopte, dat de communisten in Frank rijk spoedig aan het bewind zouden komen en Frankrijk hoopte door het rekken der onderhandelingen, inmid dels zijn militaire positie te kunnen Verbeteren om daardoor ook bij de besprekingen weer sterker te staan. Terwijl te Fontainebleau werd gecon fereerd, werden verschillende delen Van Indo-China, in strijd met wat eerder was overeengekomen, door de Franse Hoge Commissaris autonoom Verklaard. Wie verbaast er zich nog over, dat de onderhandelingen in Frankrijk op niets uitliepen! Admiraal d'Argenlieu O.Carm., ging 1947 terug in het klooster (nadat hij ?jin militaire onderscheidingen aan de aus had overhandigd) en werd ver- Vangen door Bollaert, die tot taak had hen die wel nationalist zijn, maai de hand met Frankrijk willen bewaren, van de Vietminh af te trekken. Aan zulke nationalisten „de bonne Volonté" wilde Frankrijk de regering Jan Indo-China wel toevertrouwen. En "ao Daï bleek bereid als staatshoofd haar Vietnam terug te keren. Dus drie Partijen kunnen worden onderschei- hen: Frankrijk, de gematigde richting httder leiding van Bao Daï en de radi cale Vietminh. Indo-China kent nu drie autonome gebieden, namelijk Vietnam, Cambodga on Laos. Vietnam is echter verreweg het belangrijkste: het is samengesteld ti+ ookin'. Annam en Cochinchina en o miliioen inwoners. Cambodgh heeft miliioen inwoners en Laos «echts een miliioen. Vietnam is, op de §£°te steden na, in handen van de Vietminh. In de onbelangrijke staten Cambodga en Laos heeft deze beweging nog geen invloed. Slechts een 20 pet. van de aanhan gers van de Vietminh is communist. Van Bao Daï wordt nu verwacht, dat hij de overige 80 pet. om zich heen zal weten te scharen. Zal hij daarin slagen? Men kan zich afvragen of de figuur Bao Daï daartoe aantrekkelijk genoeg is. Het zal er ook van afhangen of men de bevolking van Indo-China ervan zal weten te overtuigen, dat het land onder Bao Daï werkelijk onafhankelijk is. Een jaar geleden is Bao Daï als staatshoofd van Vietnam geïnstalleerd. Eén ding kan met zekerheid worden gezegd namelijk dat hij er niet in ge slaagd ls de nationalistische elementen om zich te verzamelen. Wild geestdrif tig is nooit iemand voor de oplossing Bao Daï geweest. In Frankrijk zei men veelal: „C'est une mauvaise solution, mais c'est la seule". De bevolkingscijfers van Vietnam, Cambodga en Laos geven ook wel onge veer de verhouding der economische betekenis van de verschillende gebieden aan. Landbouw is in geheel Indochina het belangrijkste middel van bestaan; niet minder dan 75% van de bevolking is in de landbouw werkzaam. De voor naamste producten zijn rijst, rubber en maïs. Rijstcultuur treft men aan langs de gehele kust, in het gebied van Hanoi, maar vooral in Cochinchina en in het daaraan aansluitende zuidelijke gedeelte van Cambodga. Vóór de oorlog beliep de rijstoogst 6.3 miliioen ton per jaar, maar als gevolg van de oorlogssituatie bedraagt deze thans nog slechts een derde van deze hoeveelheid. De rubbercultuur is beperkt tot het noorden van Cochinchina. In 1938 beliep de productie 60.000 ton en volgens des kundigen zou deze opbrengst nog aan zienlijk kunnen worden vergroot. Mais- cultuur vindt men in Cambodga. De maïsproductie bedroeg in 1948 85.000 ton ongeveer. Van mindere betekenis, maar toch zeker niet onbelangrijk is de cultuur van koffie, tabak, thee, suiker, katoen, kapok, peper en cocospalm. Het Noorden (Tonkin) is belangrijk voor de mijnbouw. Steenkool wordt daar in grote hoeveelheid aangetroffen. Van betekenis zijn ook de fosfaatlagen. Verder worden gevonden in veel klei nere hoeveelheden tin en zink, lood, ijzer, goud, antimoon, bauxiet en koper. De industrie betekent nog niet veel. In de wederopbouwplannen wordt in de eerste plaats aandacht besteed aan de electrische energievoorziening. In Ton kin, waar, gelijk wij zagen, veel steen kool is, zal een thermische centrale worden opgericht, in andere delen van het land staat de oprichting van hydro- electrische centrales op het pro gramma. Sedert 1947 is de handelsbalans passief. Vóór de oorlog was de handelsbalans sterk actief, vooral als gevolg van de belangrijke exporten rijst, rubber, peper en steenkool. Afgezien van de Philippjjnen is Viet nam het meest katholieke land vaq Azië. Er zijn twee miliioen katholieken met een 1500 priesters. De inlandse katholie ken hebben zich voor het merendeel bij de nationalistische beweging aangesloten. Iedereen, dus ook de katholieken, wil een einde zien gemaakt aan de koloniale verhouding met Frankrijk. In Januari 1946 deden de vier inlandse bisschoppen van Vietnam een beroep op de Faus en op alle katholieken van de wereld ten gunste van de onafhankelijkheid van hun land. Vóór de oorlog was er veel wantrouwen ten opzichte van de katho lieken, die beschouwd werden als expo nenten van het Franse gezag. In die houding is veel ten gunste van de katho lieken veranderd. Het is overigens niet gemakkelijk voor de katholieken om hun positie ie bepalen. Indien zij zich scharen aan de kant van Frankrijk, dat hen misschien het beste zou beschermen, zouden zij ongetwijfeld in discrediet geraken bij de overige bevolking. In mindere mate geldt dit bezwaar bij een aanleunen tegen het gezag van Bao Daï. Bao Daï zelf is de geestelijke leider van een godsdienstige secte, namelijk de Caodis ten, welke op dit ogenblik niet tegen de katholieken optreedt, hetgeen uiter aard niet betekent, dat die verdraagza me houding onder andere omstandig heden zou worden gehandhaafd. Vermeldenswaard is in dit verband overigens, dat de vrouw van Bao Daï katholiek is. De Vietminh is voor wat de leiding betreft communistisch, hetgeen ernstige gevaren met zich medebrengt. Het Pa- rijse dagblad Le Figaro publiceerde on langs documenten van de Vietminh, welke getuigen van een groot wantrou wen van de Vietminh ten opzichte van de katholieken en hun „prêtres reaction- nairs". Zal de Amerikaanse hulp aan Frank rijk en aan Bao Daï effeot sorteren? Komt zij niet te laat? Er valt uiteraard in dit stadium nog weinig van te zeggen Het zal afhangen van de omvang van de Amerikaanse militaire steun en van de ontwikkeling van de machtsverhou dingen in Oost- en Zuidoost-Azië in het algemeen. Onlangs heeft Bao Daï strenge maat regelen afgekondigd ter bestrijding van de Vietminh-terreur. Het zal echter niet Omvangrijke en belangrijke werkzaamheden worden uitgevoerd aan haven en industrieterreinen aan de Zuidzijde van' Deventer. Deze van "de lucht uit gemaakte foto geeft een duidelijk beeld van de situatie. Rechts de in aanbouw zijnde sluis, die een lengte zal krijgen van 105 meter en 12 meter breed zal worden. Door deze sluis zal de nieuwe haven van de IJsel uit toegankelijk worden voor schepen van 2000 ton. (Luchtopname ANP-foto). Advertentie eenvoudig zijn deze controlemaatregelen uit te voeren, want vrijwel het gehele politieapparaat is in handen van aan hangers van de Vietminh. In het algemeen had de situatie in Oost-Azië zich zeker ten gunste van de Vietminh ontwikkeld. Het gehele vaste land van China is in handen van Mao Tse Tung, die ook het eiland Hainan veroverde, dat zo dreigend dicht bij In dochina ligt. Slechts Formosa is niet in communistische handen. Bij herhaling hadden de Amerikanen verklaard, aan de Chinese nationalisten geen steun te zullen verlenen, zodat het lot van dat eiland al bij voorbaat beslist leek. Een bouding van de Amerikanen die bemoe digend was voor de Vietminh en ont moedigend voor Frankrijk en Bao Daï. Nu, na de omzwaai in de Amerikaanse politiek staat Formosa onder bescher ming van de Amerikaanse vloot, Ameri kaanse lucht- en zeestrijdkrachten grij pen in in de strijd op Korea, de strijd krachten op de Filippijnen worden ver sterkt en de militaire steun aan Indo- China wordt bespoedigd. Deze omkeer heeft Frankrijk hoopvol gestemd. Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis geëist, dat een parlementair debat zal worden gevoerd over de rede, die de minister van Oorlog John Strachey onlangs gehouden heeft en waarin hij volgens de verslagen het Schuman-plan ronduit een complot tegen de bevolking van Europa heeft genoemd. De conservatieve leider liet weten, dat hij het debat de volgende week gehouden wilde hebben. Intussen zou de Labour- regering van plan zijn de volgende week Dinsdag in het Lagerhuis inderdaad een formeel debat over de kwestie te laten houden. Verwacht wordt, dat aan Strachey gevraagd zal worden zelf voor het Huis een verklaring af te leggen. Strachey hield de bewuste rede j.I. Zaterdag te Colchester. Zij veroorzaakte grote deining in Parijs. Attlee probeerde tevergeefs Churchill er van te overtuigen, dat de bewuste pas sage in de rede van Strachey verkeerd begrepen was, doch Churchill hield vol, dat de passage voor zich zelf sprak. Strachey had gedoeld op de motie van vertrouwen, die het Lagerhuis op 28 Juni had aangenomen met betrekking tot het besluit van de regering om de bespre kingen over het Schuman-plan te boy cotten. Churchill haalde de tekst van de gewraakte passage uit Strachey's rede aan: „We zullen meer en meer van die plannen krijgen, welke onder het mom van nationalisme ten doel heb ben de volkeren te beletten hun eigen economisch stelsel in de hand te hebben. Wel, Labour behoefde al leen maar dit complot aan het dag licht te brengen om het te verslaan. Labour had de vorige week by de debatten en stemming over dit vraag stuk de overwinning behaald. Zelfs Zijne Majesteit Bao Daï op de keizerlijke troon Annam. In Washington is gisteren bekend ge maakt, dat de eerste zending uitrusting voor grondstrijdkrachten bestemd voor Indo-China en Indonesië vandaag uit San Francisco zal vertrekken. De lading omvat seintoestellen, voertuigen en mu nitie. De eerste zending wapens voor de Philippifnen is gisteren in Manilla aan gekomen. Leon Pignon, de Franse Hoge Commis saris in Indo-China heeft na een onder houd met de Britse Hoge Commissaris in Zuidoost-Azië, Malcolm MacDonald, verklaard, dat mogelijk spoedig te Lon den een conferentie over Zuid- en Zuid oost-Azië gehouden zal worden. Van Franse zijde wordt vernomen, dat rebellen van de Viet-Minh twee nachten geleden twee kleine forten, ongeveer 100 km. ten zuiden van Saigon, veroverd hebben. Franse ver sterkingen hebben de forten echter heroverd. Militaire waarnemers ver wachten, dat deze aanval door meerde re grote communistische acties gevolgd zal worden. Ook op Malakka leggen de opstandelingen een steeds grotere activiteit aan de dag. In Mei kwamen 509 incidenten met opstandelingen voor, het hoogste cyfer sinds de .nood toestand". Van Franse zijde wordt vernomen, dat agenten van de Viet-Minh dreigbrieven aan de voornaamste, te Saigon werkende Vietnamese journalisten hebben gezon den, waarin zij met de „doodstraf" wor den bedreigd, tenzij z.y ophouden met schrijven in hun dagbladen. Maandag j.l. is Loe Khe, hoofdredac teur van een van de meest populaire dagbladen te Saigon, door een Viet- Minh-agent vermoord. Dit is reeds de derde Vietnamese journalist, die in de afgelopen twee maanden door de Viet- Minh is vermooad. sommige conservatieven waren enigs zins wankel toen zij zagen wat er werkelijk aan de hand was." Tot zover haalde Churchill Strachey aan, en toen riep hij met donderende stem uit: Op welke gronden wil de eer ste Minister in dit Huis beweren, dat deze opmerkingen geen betrekking had den op het Schuman-plan, dat immers het enige plan was waarmee dit Huis en de natie zich op dat ogenblik bezig hielden? Attlee antwoordde: „Ik heb natuurlijk de minister van Oorlog over zijn rede gesproken en hij heeft me volkomen duidelijk gemaakt, dat hij by dat punt van zijn rede doelde op de kwestie van de parlementaire procedure. Het woord „complot", aldus Attlee, had betrekking op de actie van de „honorable gentle men" (de conservatieven) en de „right honorable gentleman" (Churchill) „Waarop werd gedoeld", explodeerde Churchill. „Gedoeld werd op de gang van zaken in dit Huis, en niet op het Schuman- plan", herhaalde Attlee. Vervolgens opperde Churchill, dat Attlee de reden dan nog maar eens moest lezen, en als hij dat gedaan had, moest hij het Huis later zijn waarachtige me ning geven, of de bewering van Strachey, dat de tekst van zijn rede niet sloeg op het Schuman-plan, met enig recht kon worden volgehouden. De raad van ministers van de O.E.E.S. kwam Donderdag gedurende anderhalf uur bijeen en in welingelichte kringen deelt men mede, dat de ministers een algemene overeenkomst bereikten be treffende het plan voor de Europese Betalingsunir. Meningsverschillen ontstonden echter over enkele bijzonderheden en de mi nisters besloten gisteravond om tien uur weer byeen te komen, om, naar een Advertentie het E.B.U.-plan zegsman mededeelde, goed te keuren. Tussentijds kwamen de ministers in verschillende groepen bijeen om te trach ten de geschilpunten op te lossen, zodat spijkers met koppen geslagen kunnen worden en de weg gebaand kan worden voor de besprekinngen, die voor vandaag op de agenda staan. Toen de raad van ministers van de O.E.E.S. Donderdagavond weer bijeen kwam om de laatste hand te leggen aan de overeenkomst voor de Europese Be talingsunie, is men klaarblijkelijk ter elfder ure op onvoorziene moeilijkheden gestuit en de zitting is verdaagd tot he denochtend, zonder een definitieve be slissing genomen te hebben. Autoriteiten, die de zitting bijwoon den, verklaarden, dat de gedelegeerden van de achttien landen het met elkaar eens waren over de financiële voorzie ningen van de Betalingsunie, zoals die door de economische experts van de O.E.E.S. waren opgesteld na lange maan den van ingespannen arbeid. Er waren Zwitserse bezwaren naar aanleiding van de commerciële politiek in het plan. Communistische Chinese soldaten en Hongkongse politie hebben gisteren aan de grens tussen communistisch China en de Britse kroonkolonie een kort vuurgevecht geleverd. Een Hongkongse politieagent had op een brug, die nog juist Brits grond gebied is, een Chinees gearresteerd. Een woedende menigte verzamelde zich hierop en er werden schoten van Chinese zijde op de agent gelost. Toe gesnelde Hongkongse politiemannen be antwoordden het vuur. Naar men meent werden hierbij aan de overzijde enkele personen gewond. Het incident gebeurde enkele uren nadat schoten (waarschijnlijk waarschuwingschoten) op een Brits vliegtuig, dat by de grens vloog, werden gelost. Een Hongkongse regeringsverklaring zegt, dat het inci dent als een zuiver plaatselijke aange legenheid wordt beschouwd. Engelse vliegtuigen hebben dd waarschuwing ontvangen niet boven Chinees gebied te vliegen zonder de vereiste toestemming „daar uit persberichten blijkt, dat de centrale Chineese regering gelast heeft op alle buitenlandse toestellen het vuur te openen." India overweegt niet een aanbod ie doen om te bemiddelen in de Koreaanse oorlog. Het zou dit slechts doen, indien het een desbetreffend verzoek van de betrokken partijen ontving. Dit ver klaarde de premier van India, Pandit Nehroe, vandaag op een persconferentie. Op de vraag of hy zou bemiddelen indien het verzoek hiertoe aan hem per soonlijk en niet aan de regering van India gericht werd, zei Nehroe: „Indien er enige kans op bestond, dat vrede zou voortkomen uit onderhandelingen dan zou Jawaharlal Nehroe naar de einden der wereld gaan". Hij voegde hieraan toe van mening te zyn, dat indien er bij de grote mogendheden een ernstige wil bestond om een oplossing te vinden, deze gevonden zou worden. Hongkong Luchtdoelgeschut van de Chinese communisten heeft vandaag gevuurd op een vliegtuig van de R.A.F. dat de grens van Hongkong verkende Volgens ooggetuigen vuurde de batterij twee granaten af, die het vliegtuig mis ten. De battery bevond zich te Sjoem- tsjoen, ongeveer 1 km. van de grens, zo werd verklaard. Verkoudheid, griep, rheuma- tleW en hoofdpijn, kun» U voort aan weer afdoende bestrijden met Aspirin. Aspirin, reeds 50 jaar beroemd, overal verkrijgbaar In de ba kende verpakking me» oranje band en Bayerkruis. <'-> ttiWft *9 Tsjou En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van Communistisch China, heeft in een telegram aan Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., de V.S. be schuldigd van het bedrijven van „een daad van openlijke agressie" door „het binnenvallen van de Chinese territoriale wateren om Taiwan" (Formosa) In het telegram wordt Formosa „een onscheidbaar deel van het gebied van China" genoemd. „Ondanks militaire stappen van de Amerikaanse regering ter obstructie is de Chinese bevolking vastbesloten Formosa zonder falen te bevrijden", aldus het telegram. In hot telegram wordt voorts ver klaard, dat de resolutie van de Veilig heidsraad van 27 Juni, waarbij de V.N. verzocht wordt Zuid-Korea te helpen, „de Amerikaanse gewapende agressie steunt en een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Korea en een schending van de wereldvrede be tekent". Communistisch China noemt de resolutie onwettig, omdat zy aange nomen is by afwezigheid van twee per manente leden. Van Chinese nationalistische zijde werd gisteren gemeld dat de Ameri- kaans-Chinèse coördinatie van vloot en luchtverbindingen binnen enkele dagen in werking zal treden, als gevolg van de besprekingen die in de afgelopen week zijn gevoerd. De Chinese regeringszegs man Sjan Huan had eerder verklaard dat een liaison programma in behande ling was. Gisteren werd gezegd dat de problemen die verbonden zijn aan de coördinatie van de Chinese en Ameri kaanse luchtmacht en vloot-activiteiten zijn overgedragen aan de Amerikaanse vlootattaché N. D. Salmon. Salmon deelde mede dat de liaison in de eerste plaats ten doel heeft de Chi nese autoriteiten van de bewegingen van de zevende Amerikaanse vloot op de hoogte te houden, vooral wanneer deze zich binnen de Chinese territoriale wateren bevindt. Volgens de diplomatieke correspon dent van de „New York Times", heeft de lucht- én zeemacht, welke onder bevel van generaal MacArthur opereert, uit Washington een waar schuwing ontvangen tegen het schen den der territoriale grenzen in de wateren van de Sovjet-Unie en Chi na. Deze order gold hoofdzakelijk voor de Sovjet-basis Wladiwostok, welke thans blijkbaar versterkingen had ontvangen. Tsjang Kai Sjek zou, indien hij zulks wenste, zonder de toestemming van Amerika troepen naar Korea kunnen zenden. Naar echter verluidt, heeft de Chinese nationalistische ambassadeur te Washington, Wellington Koo, het Ame rikaanse voorstel om de zaak met ver tegenwoordigers van Generaal Mac Arthur te bespreken, aanvaard. Volgens de New York Times zou echter de uit eindelyke beslissing wat Amerika be trof, te Washington worden genomen, omdat er zovele politieke kwesties aan deze zaak verbonden waren. Washington poogde dan ook, niet altijd met evenveel succes, het optreden van zijn militaire en politieke vertegenwoordigers in het Verre Oosten onder strikte contróle te houden. Oost-Duitsland en Polen hebben gis teren de overeenkomst van 7 Juni on dertekend, die de Oder-Neisse-lijn tot grens tussen beide landen geproclameert. De overeenkomst welke 38.986 kwa draat mijl vroeger Duits gebied aan Po len afstaat, werd ondertekend in de grensstad Lausitzer Neisse Zgorzelge. De overeenkomst werd ondertekend door de Oost-Duitse premier Otto Gro te wohl en de Poolse premier Josef Cy- rankiewicz. Het ziet er niet naar uit, dat er op korte termijn een einde zal komen aan de nieuwe Franse kabinetscrisis. De radicalen, partijgenoten van ex- premier Henri Queuille, weigerden gisteren ronduit deel te nemen aan een bijeenkomst van leiders der midden partijen, die was voorgesteld door de socialistische leider Guy Mollet, die Woensdag van president Vincent Auriol een informatieve opdracht heeft ont vangen. Leidende radicalen, kennelyk nog zeer verbolgen over het feit dat de socialisten Dinsdag het kabinet-Queuille ten val hebben gebracht, deelden Mol let mede, dat zij in geen geval aan de bijeenkomst zouden deelnemen. (Op grond van een bericht van Reuter meldden wij gisteren dat de M.R.P. van Bidault geweigerd had aan deze by- eenkomst deel te nemen, doch dit be richt bleek achteraf onjuist). Mollet probeert nog een gentleman's agreement te bewerken tussen de ver schillende middenpartijen over de ze ven kwesties, waarover steeds geschil len ontstaan, n.L: 1. pensioenen voor de oorlogsvete ranen. 2. looneisen van de civiele diensten. 3. economische stabiliteit 4. landbouwproblemen. 5. wederopbouw. 6. de oorlog in Indo-China. 7. internationale problemen, zoals het plan-Schuman. Wanneer de drie middenpartijen de socialisten, de radicaal-socialisten en de M.R.P. betreffende deze punten tot Rusland heeft vandaag de beschuldi ging geuit, dat de Amerikaanse blok kade van Korea een nieuwe daad van agressie was en gewaarschuwd, dat het de V.S. verantwoordelijk zou houden voor eventuele schade aan de Sovjet- belangen ten gevolge van de blokkade. Het Russische standpunt werd uiteen gezet in een nota, welke gisteren vol gens Radio Moskou, aan de Amerikaanse ambassade in Moskou gestuurd is. Deze nota was het antwoord op de Amerikaanse nota van Dinsdag, waarin de Sovjet-Unie er van in kennis gesteld werd, dat de V.S. overeenkomstig het verzoek van de Veiligheidsraad der V.N. om Zuid-Korea te steunen een blokkade hadden ingesteld. Duitsland. Vertegenwoordigers van de Beneluxlanden hebben gisteren in Londen met gedelegeerden van de V.S., Engeland en Frankrijk besprekingen gevoerd over de wijzigingen in het bezettingsstatuut voor West-Duitsland. De Russische bezettingstroepen in Oost- Duitsland houden op het ogenblik uitgebrei de zomermanoeuvres, zo melden ooggetui gen uit diverse delen van de Sovjet-zone, volgens het West-Duitse nieuwsbureau D. P. A. Amerika. Bij een treinbotsing bij Mo nica in de Amerikaanse staat Illinois, zyn gisteren tien personen gedood en vijftien gewond. Vijftien van de zestien rijtuigen van de gestroomlijnde express Chicago- Californië ontspoorden en werden geramd door de trein uit Kansas City. Dr. Erling Eiden, oud-primaat van de Zweedse Lutherse Kerk, is Donderdag afge treden als president van de Wereldraad van Kerken. een behoorlijk plan konden komen, zo verklaarde Mollet, dan zullen de socia listen niet aarzelen zich bij de beide andere partijen aan te sluiten en een regering te vormen van de drie par tijen. He4 wordt echter niet waarschijnlijk geacht dat Mollet zal slagen en dan zal Auriol zich weer voor dezelfde moei lijkheden geplaatst zien om iemand anders te vinden, die hjj met de deli cate opdracht kan belasten. De Industriële barometer van Engeland staat op storm. Stakingen in de steenko lenmijnen, bij de spoorwegen en in de voedselvoorziening breiden zich uit. In Schotland werken 16.000 mijnwerkers niet. 57 mynen zyn gesloten. Er be staat een geschil over de lonen. De toestand by het Londense vlees- vervoer, waar 4.000 man staken, ver toont weinig verandering. Ongeveer 2.700 militairen zijn hier ingeschakeld. Tweehonderd machinisten en gtokert te Banbury, een belangrijk spoorweg- centrum ten Westen van Londen, zijn na een staking van zes dagen weer aan het werk gegaan. Zij hebben echter ver klaard, dat zy elk weekeinde zullen sta ken zolang het geschil over een wijzi ging van de pensioenregeling blijft be staan. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat Engeland niet aan de besprekingen te Parijs over het Plan-Schuman zal deelnemen, noch op de vorderingen dier besprekingen commentaar zal leveren, of in dit sta dium zelf enig voorstel zal doen. Diplo matieke waarnemers zien hierin een aanwijzing, dat de Britse werkcommis- sie, die de volledige tekst der jongste Franse voorstellen betreffende een Europese kolen, en staalnood heeft be studeerd. wat daarin niets heeft gevon den, wat de Britse twijfel met betrek king tot het centrale punt van het Plan- Schuman. het super-nationale gezags orgaan. heeft kunnen doen verdwijnen. Advertentie 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw rheumatiscne pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruscnen- kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5