Koortsachtige voorbereiding voor treffen in Korea I Amerika zal opperbevelhebber voor Korea aanwijzen Truman wil bespoediging van atoombomproductie Amerikanen en N.-Koreanen trekken troepen samen rond de Kum Russische onderzeeërs? Motorbotter gezonken Rond het ontslagrecht AMERIKAANSE REGERING BEVEELT OPROEPING NIEUWE LICHTINGEN Betere sigaretten 16 pet. duurder Meer en doelmatiger installaties voor proeven met de H.-bom Mr. v. d. Grinten treedt waarschijnlijk af Tot hoofd en hart ZWAGER VAN LEOPOLD WEER VRIJGELATEN? autobotsing door bliksemlicht Besprekingen in Rood China Het glaasje bier 5 cent duurder SURINAAMS KABINET AFGETREDEN Om troepen in Korea te versterken Beperkende bepalingen thans opgeheven .Het weer Veiligheidsraad aanvaardt een Brits—Franse resolutie Veranderingen aan superforten J «NDULAÏ10N PERMANENTE hugene ZATERDAG 8 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248113 Olie voor Rood China ENGELAND BLIJFT LEVEREN Nederland bestudeert de Amerikaanse suggestie In verband met de strijd in Korea Bemanning wist zich te redden DE „ATLANTIS" VERMOEDELIJK MACARTHUR Als staatssecretaris van Economische Zaken M Ai™,,, cw*. c^u A. DE JONG LEEUWEN OEFENEN IN ROME VOOR OPNAME VAN EEN FILM Nederlandse temmer leeut hun mensen aan te vallen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde» oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 132 per maand f 4.55 oer kwartaal. Hoewel in het communiqué, dat het hoofdkwartier van generaal MatcArthur vanmorgen vroeg heeft uitgegeven, gemeld wordt, dat de Noord-Koreaanse troe pen in een omsingelende beweging in Zuidelijke richting blijven opdringen, maakt de situatie aan het front toch een minder alarmerende en verwarde in druk dan de laatste dagen. Alles schijnt er op te wijzen, dat de Noord-Koreaanse troepen en de Amerikaanse strijdmacht zich koortsachtig voorbereiden op het eerste treffen. Men verwacht dat deze belangrijke veldslag zal ontbranden in het stroomgebied van de rivier de Kum, in Zuid-West Korea waar de communisten en Amerikanen zich aan weerszijden groeperen. De rivier loopt in een boog rond de stad Taejon. Hen Noorden van Taejon hebben Amerikaanse bommen werpers en jagers gisteren begunstigd door goed vliegweer, een succesvolle aanval gedaan op een grote colonne Noord-Koraanse voertuigen, waaronder zich veertig tot zestig tanks bevonden. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde vanmorgen, dat Amerikaanse tanks op Korea zijn aangekomen, die weldra de bewegingen van de troepen zullen steunen. Noord-Koreaanse troepen bleven met een «msingelende beweging in Zuidelij ke richting opdringen totdat hun front lijn reikte van een punt ten Noorden van Chonan, ten Noord-Oosten van Ma- gung en 40 kilometer ten Oosten van Pjongtaek, tot Changju, 65 km. ten Oos ten van Pjongtaek en vandaar algemeen Oostelijk tot de Oostkust, aldus meldde het Amerikaanse hoofdkwartier vanmor gen. Ook van het Westen naar het Oos ten rukken de Noord-Koreaanse troe pen op. Uit het gebied van de Oostkust zijn berichten binnengekomen over guerilla- activiteit bij Jongdok, 160 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Lichte bommenwerpers vielen tank concentraties ten Noorden van Pjong taek en Osan aan. Een aantal tanks bleef brandend achter. Vele vracht auto's en voertuigen werden bescho- Naar een zegsman van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken giste ren mededeelde, heeft de Britse regering een Amerikaanse suggestie om de Britse olieverschepingen naar het communisti sche China, in verband met de oorlog op Korea te beperken, van de hand ge wezen. Het Britse antwoord zou volgens de woordvoerder afwijzend geweest zijn omdat de hoeveelheid olie, die door Britse oliemaatschappijen naar China wordt verscheept „slechts toereikend is vo°r bet burgelijke verbruik". Het State Department zou alle Ame rikaanse oliemaatschappijen verzocht hebben de verzending van petroleum- producten naar Hong Kong, Rood-China, Noord-Korea en de Portugese kolonie Macao stop te zetten. Behalve Engeland zou Nederland ook een informeel verzoek van de V.S. ont vangen hebben, om de levering van olie aan Rood-China en Noord-Korea te be perken. Een zegsman van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft volgens A.P. verklaard, dat deze suggestie thans bestudeerd wordt in het licht van de economische positie van Nederland. Op de vraag, of de Ne derlandse leveringen van olie aan de betrokken gebieden omvangrijk waren, luidde het antwoord: betrekkelijk. Volgens nog onbevestigde berichten is Walter Baels, de zwager van koning Leo pold, die Vrijdagavond aan de grens van Frankrjjk en België werd gearresteerd en naar een gevangenis te Brussel werd gebracht, vrijgelaten, aldus meldt Reuter. Walter Baels, een van de vier broers van de prinses de Réty, is na de tweede Wereldoorlog wegens desertie bij verstek Veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. Justitieautoriteiten schatten het aantal Wegens desertie veroordeelde Belgen op zeker tweeduizend. Gewoonlijk worden zij kort na hun arrestatie weer vrijge laten. Walter Baels is 39 jaar. In Mei 1940 vertrok hij naar Lissabon na de Duitsers te hebben beloofd, dat hij van- df?r niet naar Engeland zou oversteken, aldus meldt U. P. Toen Baels in Lissabon de order kreeg naar Engeland te ver trekken om zich bij de strijdkrachten van „Vrij België" te voegen, beriep hij zich op die belofte. Op de Rijksweg ten Noorden van Arcen kwamen Vrijdagnacht bij onweer twee elkaar passerende auto's met elkaar in botsing, tengevolge van het feit, dat ëe bestuurders door een felle bliksem straal verblind werden. Het ongeval liep overigens goed af. Een der wagens werd geducht gehavend, maar niemand kreeg Persoonlijk letsel. ten. Twee bommenwerpers van het ty pe B-26 gingen verloren en van de terugkerende vliegtuigen waren twee inzittenden gewond. MacArthur maakte gisteren hekend. dat Amerikaanse superforten vier vaar tuigen hebben gebombardeerd, waarvan men gelooft dat het onderzeeërs waren. Dat was bij de Noord-Koreaanse haven te Tsjinnampo. Marine-officieren zei den, dat Noord-Korea geen onderzeeërs heeft en zij achtten het mogelijk, dat het hier Russische onderzeeërs betrof, aldus meldt U. P. De Sovjet-Unie heeft naar schatting 300 onderzeeërs in de Stille Oceaan en één van haar bases ligt te Dairen, 200 mijl ten Westen van Tsjinnampo. Generaal Tsjoe Teh, opperbevelheb ber der Chinese communistische strijd krachten, heeft de generaals van de op- perleiding naar Peking ontboden voor besprekingen in verband met de strijd in Korea, aldus meldt een bericht van de Chinese t Nationalisten uit Taipeh op Formosa, dat zich op de geheime dienst der Nationalisten beroept. Generaal Tsjen Yi, wiens leger naar verwacht wordt vooraan zou staan bij een eventuele aanval der Chinese com munisten op Formosa, is naar verluidt uit Sjanghai naar Peking vertrokken. Ook generaal Lin Piao zou van zijn hoofdkwartier te Hanjou naar Peking onderweg zijn. .-. s Een suggestieve opname van de Noordelijke Pier te Bayonne in Amerika, waar de z.g. Mottenbal-vloot is opgelegd. De schepen zijn met een laag plastic bekleed, zodat zij roestvrij zijn. Zes grote vliegdekschepen, acht zware kruisers en een aantal lichtere oorlogsschepen liggen gereed en kunnen elk moment klaar worden gemaakt voor een actie. Deze schepen hebben gezamenlijk een sterkte, die groter is dan de gehele Russische vloot. Hedenmorgen is de motorbotter IJM 245, een scheepje van 14,56 ton, voor zien van een 20 pk. motor en toebeho rende aan N. G. Kemp in IJmuiden, voor de Nederlandse kust ter hoogte van Wijk aan Zee gezonken. Het vaartuig was gistrenavond 10 uur aan de grond gelopen, waarna een mo torbootje uit IJmuiden vertrok om de botter vlot te slepen. Na veel moeite is dit vanmorgen gelukt, maar toen bleek al gauw dat de IJM 245 lek was gestoten en veel water maakte. Toen er geen redden meer mogelijk bleek, is het schip door de opvarenden verlaten. Wadend door het water heb ben zij veilig de kust bereikt, waar zij met lede ogen moesten toezien hoe hun schip een prooi der golven werd. Om half tien zat het op de eerste bank en staken alleen nog de masten boven wa ter uit. De Horeca-bedrijfsgroep voor hotel-, café- rest.-, pensions en aanverwante bedrijven heeft de ondernemers gead viseerd met ingang van 10 Juli de prij zen voor zwaar en lager bier in ille prijsklassen der café's en restaurants met vijf cent te verhogen. De regeringsraad van Suriname heeft bij de gouverneur ontslag ingediend. De reden hiervan is, dat acht van de der tien fractieleden van de Nationale Par tij Suriname ih de Staten als partijlid hebben bedankt en zes leden van de re geringsraadeveneens lid van de N.P.S., uit de partij zijn getreden. De oorzaak van dit aftreden ligt in het feit, dat het hoofdbestuur van de N.P.S. met passering van de Staten mo ties heeft laten aannemen op afdelings vergaderingen. Gedoeld wordt op de motie tegen de landsminister L. Licht veld, welke motie in de Staten inmid dels met dertien tegen zeven stemmen is verworpen. De motivering van het hoofdbestuur der N.P.S.. dat door zijn handelwijze de volkswil tot uiting wordt gebracht, kwa lificeert de regeringsraad als in strijd met het Surinaamse staatsrecht. Gouvêmeur Klaasesz wenst eerst met de leidende politieke figuren te be raadslagen, alvorens een beslissing te nemen over de ontslagaanvrage. Intus sen heeft F. Limapo, voorzitter van de N.P.S., zich tot de gouverneur gewend om namens de N.P.S. ontbinding van de Staten te eisen. De Amerikaanse regering heeft het bevel gegeven tot het oproepen van nieuwe lichtingen om de strijdkrachten op de sterkte te brengen, die voor de oorlog in Korea noodzakelijk is. De drie gewapende diensten hebben de bevoegdheid ge kregen het tot nog toe vastgestelde maximum van de begroting voor het militair personeel te overschrijden. Het ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat alle beperkende bepalingen voor de onderdelen van het leger, die hun uit breiding in de weg gestaan hebben, opgeheven zijn. Dit bevel, dat de toepassing van de indertijd aangenomen wet op de dienst plicht inhoudt, volgde op een bijeen komst van Truman met leiders van het congres en de strijdkrachten, en een bijeenkomst met leden van de Nationale Veiligheidsraad, waarvan W. Stuart Symington voorzitter is. Deze raad is verantwoordelijk voor de mobilisatie der industrie in oorlogstijd. Deze actie, aanbevolen door de ge zamenlijke stafchefs, gesteund door de ministers van Leger. Vloot en Lucht macht en goedgekeurd door Truman, vormt een eerste stap tot het opvoe ren van de eenheden dezer diensten tot volledige operatie-sterkte voor de strijd in Korea, tot het handhaven en ondersteunen dezer operaties en tot het vervangen van de eenheden, die naar Korea gevoerd zullen worden, aldus werd officieel bekend gemaakt. In de bekendmaking werd niet gezegd ""hoe groot de uitbreiding zal zijn. Men zal de recruten selecteren, maar vrijwillige aanmeldingen zijn van harte welkom. De laatste opgave van de totale sterkte der gewapende strijdkrachten vermeldt ongeveer 1.370.000 man, te weten leger 593.000, vloot 427.000, lucht macht 350.000. Het leger zal waarschijnlijk het eerst voordeel trekken van het besluit van de Amerikaanse regering. Na de tweede wereldoorlog is de gevechtssterkte van het leger verminderd tot 11 divisies. Vier hiervan bevinden zich in het Verre Oosten, waarvan weer een deel in Ko rea is ingezet of zich onderweg bevindt. De totale sterkte in het Verre Oosten bedraagt ongeveer 123.000 man. V Zuid-Koreanen juichen Amerikaanse troepen toe, die door een van hun dorpen trekken. De wet op de dienstplicht, die ver leden week voor e.en jaar werd ver nieuwd, regelt de inschrijving van man nen tussen 18 en 26 jaar. Alleen die van 19 tot 25 jaar kunnen opgeroepen wor den. Volgens generaal-majoor F. L. Parks, chef van de Amerikaanse leger- voorlichtingsdienst, is niet besloten om de reservisten van het leger op te roepen. De Atlantis wordt in de nacht van Zondag op Maandag te IJmuiden ver wacht. De ontscheping van de opvaren den te Amsterdam begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Maandag 10 Juli, des morgens negen uur. Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. ZONDAG: Zon: 4.30—20.59. Maan: 0.20—16.02. MAANDAG: Zon: 4.31—20.58. Maan: 0.35—17.16. In de Memorie van ToeliehtinV op het wetsontwerp inzake de wijziging van de omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten, heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat de be lastingdruk op duurdere sigaretten met 2,3 procent zal stijgen. Ten onrechte is uit deze mededeling de conclusie getrokken, dat de prijs van deze sigaretten met ongeveer 2,3 pro cent omhoog zal gaan. De vakgroep acht deze conclusie onjuist en zegt, dat door de gecombineerde werking van omzet belasting en accijns deze prijs met on geveer 16 procent zal stijgen, indien al thans de bestaande kortingspercentages zullen worden gehandhaafd. De Veiligheidsraad heeft gisteren een Brits-Franse resolutie aangenomen, waarin Amerika verzocht wordt een bevelhebber aan te wijzen voor alle strijd krachten, die Zuid-Korea steun verlenen, en waarin deze strijdkrachten verlof verleend wordt de vlag van de U.N.O. te voeren, n&aft de nationale vlaggen. Verwacht wordt, dat Amerika onverwijld MacArthur Zal aanwijzen als bevel hebber van de strijdkrachten onder het verenigd commando. De resolutie werd aangenomen met zeven stemmen voor en drie onthoudingen. India, Egypte en Joegoslavië onthielden zich van stemming. Vóór de resolutie stemden Amerika, Engeland, Frankrijk, Nationalistisch China, Noorwegen, Ecua dor en Cuba. Rusland heeft zoals algemeen verwacht werd, ook gisteren de zit ting van de Veiligheidsraad niet bijgewoond. In de resolutie juicht de Veiligheids raad voorts de snelle en krachtige steun toe, die de regeringen en volkeren van de V. N. aan zijn twee vorige resoluties, met betrekking tot de gewapende aanval op de republiek Zuid-Korea, hebben ver leend, om Zuid-Korea te helpen tegen de aanvallen en op die wijze de inter nationale vrede en veiligheid in dat ge bied te herstellen. De Veiligheidsraad beveelt alle leden, die strijdkrachten en andere hulp ver schaffen, deze steun beschikbaar te stel len van een verenigd bevel onder de V. S. en verzoekt Amerika tenslotte de Veiligheidsraad te voorzien van rappor ten over het verloop van de actie onder het verenigd commando. De voorzitter, Arne Sunde (Noor wegen) zeide, dat politionele actie, waarvan sommigen gehoopt hadden, dat zij kort en beslissend zou zijn, ge worden was tot een geregelde veld slag, waarvan de duur niet was vast te stellen. „De republiek Zuid-Korea staat echter niet meer alleen in haar strijd voor de vrijheid. De verbogen en gebroken verzetslinie krijgt geleidelijk meer vastheid door het uithoudings vermogen en de moed van Amerikaan se jongens, die veertien dagen geleden nauwelijks gedroomd hadden, de eer sten te zullen zijn' die zouden moeten optreden voor de idealen en beginse len van de V. N.", aldus de Noorse voorzitter. „Met hen bevinden zich ter zee en in de lucht de eerste contin genten Britse, Australische, Nieuw- Zeelandse en Nederlandse strijdkrach ten en van andere lederj-staten stro men de aanbiedingen van andere soor ten hulp binnen." Arne Sunde sprak de hoop uit, dat de V. N. in de toe wijding aan de idealen der V. N. niet achter zouden blijven bij de mannen, die er hun leven voor gaven. De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Hebb verklaarde, dat het gebruik van de vlag der V. N. zou doen uitkomen, dat de leden van de V. N. verenigd wa ren „onder een hogere wet dan die van bekrompen eigenbelang". De Zuid-Koreaanse afgevaardigde, John Tsjang, die de vergadering bijwoonde, betuigde de „diepe dankbaarheid" van zijn regering voor de steun van de raad. De vertegenwoordiger van Amerika, Warren Austin, verzekerde, dat de V. S. de verantwoordelijkheid op zich zouden nemen en de zware last, welke voort vloeide uit de actie van de Veiligheids raad, zouden dragen. President Truman heeft gisteren het Congres verzocht om 260.000.000 dollar ter bespoediging van de ontwikkeling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met de water stofbom. Truman verklaarde, dat het geld zou worden aangewend om de commissie voor atoomenergie in staat te stellen „meer en doelmatiger installaties te bouwen" ter uitvoering van zijn in structie van 31 Januari, waarbij het werk aan de waterstofbom werd gelast. De president zeide, dat het fundamen tele doel was de atoomenergie voor vre desdoeleinden te gebruiken. Hij voegde er evenwel aan toe, dat „aleer dit doel is bereikt, wij onze eigen verdediging moeten versterken door te zorgen voor dc nodige atoomenergie". Truman verklaarde verder, dat de te hpuwen installaties nieuw® kennis zou den verschaffen, die het program voor atoomenergie zouden bespoedigen. De uitbreiding van de omvang van het Amerikaanse programma voor atoom energie onderstreepte nog meer het feit, dat de atoomenergie grote moge lijkheden inhield, zowel voor vernieti ging als voor het welzijn der mensheid, aldus Truman. Truman wees er op, dat de V.S. van meet af aan het vaste verlangen gekoes terd hadden en zulks nog deden naar doeltreffende internationale controle van de atoomenergie opdat haar aan wending voor uitsluitend vredelievende doeleinden verzekerd zou zijn. Over eenstemming aangaande dit doel zou de faciliteiten van de Amerikaanse onder nemingen op het gebied van de atoom energie ten volle beschikbaar maken voor vredelievende doeleinden. De V.S. hebben in geheel Amerika Naar wij van doorgaans goed Inge lichte zijde vernemen is te verwachten, dat mr. W. C. L. van der Grinten binnen afzienbare tijd af zal treden als staats secretaris van Economische Zaken. Mr. v. d. Grinten, die zoals bekend met name de zorg had voor de afdeling Bedrijfs organisatie van het ministerie, zal waar schijnlijk benoemd worden tot hoog leraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Het duurt vaak heel lang voor wij in ons leven de betekenis van alles doorgronden. hun geheime atoombominstallaties verspreid om deze in oorlogstijd min der kwetsbaar te maken voor een aanval, aldus wordt meegedeeld in een door een subcommissie voor de toewijzingen van de Amerikaanse Se naat gedeeltelijk gepubliceerd ver slag van verklaringen van leden der commissie voor de Atoomenergie. Dit verspreidingsprogramma werd vol tooid, voordat de oorlog in Korea be gon. De Amerikaanse luchtmacht heeft contracten getekend voor meer dan der tien millioen dollar met de Grand Cen- dan eens. dat men oudere arbeiders, die. (Van aen bijzondere medewerker) Totdat op 13 Juni 1907 de wet op het arbeidscontract min of meer op een wetboek ging lijken, was geheel de rechtspositie van de loon trekkers in Nederland gevangen in een drietal betrekkelijk korte artikelen van ons Burgerlijk Wetboek. Als een permanente herinnering hier aan wordt het grootste gedeelte van de huidige wet op het arbeidsontract nog gevuld met bepalingen resp getiteld: artikel 1637, artikel 1638 en i639. Voor de sub-artikelen evenwel had men aan alle letters van het alpha bet niet eens helemaal voldoende, zodat in artikel 1638 nog wordt gegrepen naar letter aa. Kortom, het was alles bij elkaar een ordentelijke wet geworden, waarbij men zich alleen maar afvraagt, waarom de herinnering aan een volko men voorbije schande-periode in de nummering der wetsartikelen moet blij ven voortleven. Maar vanzelfsprekend is dit niet van wezenlijke betekenis. Het komt er tenslotte maar op aan. dat, wanneer twee partijen een arbeidsover eenkomst aangaan, wederzijds wette lijke garanties bestaan tengevolge waarvan partijen de op zich genomen vernlichtingen zullen nakomen. Nu is er de laatste jaren enorm veel te doen geweest over sociale ze kerheid. In vrijwel alle landen ter we reld zijn lijvige rapporten verschenen, die verleden, heden en toekomst van de sociale zekerheid bezien. Juist dezer dagen bereikte de Kamerleden het wetsontwerp betreffende de voorzie ning van de sociale verzekerings wetgeving Wij hebben het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat wij het parlementaire tempo ten aanzien van deze materie zeer verheu gend achten. Toch doet het een beetje vreemd aan. dat de laatste tijd ook in parlementaire kringen zo wei nig wordt gezegd of vernomen over het ontslagrecht. Dit toch is een aangele genheid. die van zeer grote betekenis is bij het bepalen van de graad van sociale zekerheid. Er zijn bij de ontwik- ling van dit recht drie phasen duidelijk aanwijsbaar De eerste was die van rechtloosheid. Een arbeider b.v. kocht iets buiten de bedriifswinkel om en werd op grond daarvan 's Maandagsmor gens om 9 uur op staande voet ontsla gen. Hij kon zich nergens op beroepen, er was voor hem geen recht. De tweede phase werd bepaald door de wet op het arbeidscontract, die aan beide partijen een opzeggingstermijn voorschreef als regel gelijkliggende aan de termijn gelegen tussen twee loonuit betalingen Onmiddellijk na de bevrij ding deed het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen zijn intrede en daarmede het bekende artikel 6: ..Het is den werkgever en den werknemer verboden de arbeidsverhouding te be ëindigen zonder toestemming van den directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau." Het tot stand komen van dit artikel 6 BBA heeft eigenlijk een internationale geschiedenis. Hoewel wij in Nederland ons voor geen enkel land ter wereld behoefden te generen over de sociale voorzieningen, stonden wij toch in de ontwikkeling van de verhouding werk geverwerknemer niet altijd vooraan. Reeds vóór 1933 kende Duitsland een geschreven en ongeschreven arbeids recht. dat socialer en humaner was dan het Nederlandse. Wij herinneren ons hoe verschillende katholieke vakbonden in Nederland pogingen ondernamen het ontslagrecht beter geregeld te krijgen. Immers, het was de werkgever nog al tijd mogelijk een arbeider te ontslaan zonder dat hij daarvoor andere dan b.v. persoonlijke motieven had, wanneer hij maar de opzeggingstermijn van 8 dagen in acht nam. Weliswaar bestond er een ongeschre ven anciënniteitsrecht, waarbij als regel de gewoonte werd gevolgd dat de laatstgekomene het eerst ,.de laan uit gipg". maar meende een werkgever de voorkeur aan deze laatstgekomene te moeten geven omdat hij b.v. toevallig dezelfde godsdienst beleed als de werk gever, dan had deze daartoe het recht en voor de gedupeerde stond geen be- roepsrecht open. Met voorbehoud van het bepaalde in voor het aanbrengen van veranderingen aan superforten en mustangjagers. Dit hield volgens een zegsman geen verband met d,e situatie in Korea doch wel met het program voor wapenhulp aan het buitenland. Advertentie p v 55 Tiède Douce DE NIEUWSTE FRANSE LAUWE PERMANENT absoluut geschikt voor alle haarsoorten Jacobijnestraat 13 Telef. 18731 Nationaal-lnternationaal bekroond. hoe begrijpelijk vaak. niet meer het tempo van de 20-jarige hebben, het eerst beschouwt als overbodigen. Het begrij pelijke slaat dan op de verminderende prestatie, het slaat zeker niet op het ontslag bij voorkeur. Vpor wie hierover nadenkt is het duidelijk, dat hier zelfs van een maatschappelijk onrecht moet worden gesproken. De man, die er 30 dienstjaren op heeft zitten, voelt het natuurlijkerwijze als een kwetsend on recht dat de jongeman, die pas komt kijken, gehandhaafd blijft en hij. de oudere, aan de dijk wordt gezet met de practische zekerheid nooit meer een vaste baan te vinden. Het gaat hierbij dus niet om de hoegrootheid van belo ning, dit is een aangelegenheid op zich. Het. gaat hier om de vraag of de ver binding arbeider-ondernemer er ene is die niet dan om zeer dringende redenen mag worden verbroken. (Vervolg op pag. 4) Onder een blakerende zon rent geruis loos een leeuw door de straten van Rome en kiest met een feilloze sprong zijn slachtoffer. Maar wanneer de leeuw zijn klauw op heft, klinkt daar een laconieke Neder landse stem, die rustig zegt: „Zo is het genoeg". Dan draait de leeuw zich om. want hij heeft de stem van zijn Neder landse meester gehoord. Deze Nederlander is Hans Klant, de 37-jarige dierentemmer en eigenaar van de dierentuin in Valkenburg. De leeuw Ijeet Menelik. ,.aen dier van bijzondere grootte, een beest, maar met een grote intelligentie en een grote ver knochtheid aan zijn baas. Klant, die op het ogenblik aan het werk is met Menelik en negentien andere leeuwen, twee tijgers, een lui paard en een panter, en met engelen geduld de dieren probeert te leren hoe ze op de meest spectaculaire wijze chris tenen kunnen eten, zal zijn arbeid be kroond zien wanneer men in Rome be gint met de verfilming van Quo Vadis. Het oefenen van de dieren is een van de grootste evenementen van de voor bereidingen achter de schermen te Cine- citta, de filmstad van Rome. Klant is afkomstig uit Breda en begon op zijn twaalfde jaar al te werken met dieren. Langzamerhand kocht hij allerlei dieren en zo ontstond de dierentuin in Valkenburg, waar hij op het ogenblik de dieren traint om ze daarna te ver huren aan verschillende circussen. Toen hij zijn contract bij de film aanvaardde, moest hij van verschillende huurders zijn dieren terughalen voordat hij kon beginnen. Men heeft veel last van de warmte in Rome en de dieren kunnen er niet goed tegen. Iedere dag krijgen alle dieren onge veer vijftien pond vlees. Zij zijn gehuis vest in drie grote kooien in de studio en worden dikwijls getraind. Klant zal met zijn helpers, vijf man nen en twee meisjes, alle scènes spelen waarin de leeuwen voorkomen en men sen aan moeten vallen. „Tenslotte ken nen wij de dieren en de dieren kennen ons, terwijl buitenstaanders over het al gemeen niet veel ambitie hebben om een leeuw als tegenspeler te hebben." Dit wantrouwen wordt nog gesterkt door het feit, dat reeds vier mensen ver wondingen opliepen, drie van de assis tenten van Klant en verder de filmspeler Buddy Bear, voormalig zwaargewicht bokser. Menelik kreeg Bear te pakken toen de acteur langs zijn kooi liep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1