BLOEMENCORSO IN FEESTWEEK ZAL WEER SLAGEN Nieuwe attracties voor de jeugd naast Bezigheid en Fantasie" c In Haarlem ligt een goudmijn openlijk verborgen P VACANÏIETIJD BEDDEMTIJD J.Th. KORT C. J. V. d. BROEK DIEBE ANTI-COMMUNISTISCH KABINET IN INDONESIË VERWACHT AGENDA SLEUTEL WEG? Har;Lms festijn van 14 tot 22 Juli Spoedige oplossing der geschillen is hiervoor noodzakelijk Zomerconcert H.O.V. OLIESPUITKANNEN HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 8 JULI 1950 PAGINA 2 99' Het programma Burgeriijke Stand STEUNT DE MUZIEK CORPSEN Muzikale rondgang met collecte KLAPSTOELTJES IN DE TRAM Voor- en tegenstanders JAARBOEK 1949 VAN „HAERLEM" H. J. L. Klein Schiphorst 75 jaar BESOMMINGEN LAATSTE NIEUWS HEEMSTEDE Zondagsdienst R.K. Verenigingsgebouw DELF WAAR GIJ STAAT. De postbode brengt de huisvrouw een verrassing Ergens aan de Nieuwe Gracht op dat gebied hebben. Het er op na- le geringe SUDSldieS houden van een eigen R.K Leeszaal Op één belangrijk ding dient nog de beschouwt men dan als een soort van aandacht te worden gevestigd. Het is met sectaristische. liefhebberij. Het kortste de Openbare Leeszalen in het algemeen en wellicht ook het beste antwoord nie.t zo bijzonder rooskleurig gesteld hierop lijkt ons de vraag: waarom heb- hier te lande. Op het begin Juni te En- ben wij eigen katholiek onderwijs, ter- schade gehouden Bibliotheek-congres wijl men toch ook met openbaar onder- is in dit verband met nadruk gespro- wijs zou kunnen volstaan? De klem- ken over de slechte subsidiëring van mende redenen voor bijzonder ondex- overheidswege. Geldt dit voor de lees wijs gelden n.l. mutatis mutandis ook zalen in he.t algemeen, dan geldt het voor een eigen katholiek leeszaalwezen, voor de katholieke instituten op dat De lectuur heeft immers evengoed als gebied wel in het bijzonder. Is het b.v. het onderwijs een opvoedende, taak en niet tekenend, dat de R.K. Openbare dient evenzeer positief op geestelijke Leeszaal hier in Haarlem van de ge- verrijking in christelijke zin te zijn ge- meente slechts een subsidie, krijgt van richt als schadelijke (en derhalve ver- ruim 7000 gulden, terwijl de Stadsbi- armende) invloeden dienen te worden bliotheek meer dan het tienvoudige geweexd. krijgt toegewezen? Dit zij deze laatste Solist Willem Andriessen: piano Examens SANTPOORT Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York „Wilhelmma" en „Vox Humana" Kerkbericht Zondagsdienst Laat in de vaeantie- periode Uw bedden nazien. Het is in die tijd wat kalmer, waar door U niet zo lang behoeft te wachten. HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT DEZE WEEK gunstige aanbieding CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Duo ANNT VRUMAN „DE SLEUTELSPECIALIST" HAARL. MATRASSENHDIS H. DE GRAAFF Wij gaan das in Haarlem weer een week feest vieren. Het programma zit, ais altijd, goed in elkaar en het hoofd evenement is ditmaal de tentoonstelling „Bezigheid en Fantasie", die Vrijdag 14 Juli waarschijnlijk door de burgemeester geopend zal worden. Het interessante van deze expositie is, dat Haarlemmers voor hun werk in vrije tijd de aandacht van Haarlemmers vragen en daarom lijkt ons het succes bij voorbaat verze kerd. Ook het Bloemencorso, dat Zaterdag 22 Juli door 1e stad zal trekken, beloof: weer een groot succes te worden. Het aantal inschrijvingen bedraagt thans veertig, een aantal, dat verleden jaar ook bereikt werd. De practijk heeft echter uitgewezen, dat op het laatste moment altijd nog attractieve nummers moeten worden ingelast. Men kan zich nog tot de volgende week Zaterdag bij Haarlems Bloei op het stadhuis opge ven. De Stichting zelf zal de stoet ope nen met een praal wagen waarop schone Haarlemse feeën gezeten zullen zijn. Een Bloe- menkoningin is er dit jaar niet en wij zijn laar eerlijk gezegd niet treurig om maar in net Bloemencorso zal dan toch wel een nymph de Haarlemsche schonen vertegenwoordigen. Een apart woord voor de fietsers. Er hebben zich enkele wielrijders opge geven, die met een versierd karretje willen meerijden. Het comité zou graag zien, dat deze groep wat uitge breider wordt en daarom zouden we speciaal ook de fietsende jeugd willen toeroepen: „Neem je kans waar en probeer met een groep een mooie prijs te winnen". In totaal is er voor vijf duizend gulden aan geldprijzen uitge loofd; het gemeentebestuur heeft een zilveren medaille ter beschikking ge steld. De stoet zal begeleid worden door een drietal muziekcorpsen en. zoals gewoon lijk, om twee uur vertrekken vanaf de Spanjaardslaan. Via de Dreef wordt door de binnenstad gereden naar het Ken- nemerplein (in de verkeersrichtingl Vandaar naar de Generaal Cronjéstraat. Rijksstraatweg, Zaaneniaan, Marnix- straat, Velserstraat, Schotersingel, Sta- tenboiwerk. Kruisweg, door de stad naar de Wagenweg. De stoet wordt bij Dreefzicht ontbonden. Een vakkundige jury zal de bekroningen op de helft van het traject, n.l. aan de Zaaneniaan, uit reiken. Speciale aandacht vragen wij ook voor de ontspanningen, die ditmaal voor de kinderen zijn ingelast. Men zie het programma hieronder. Per middag kun nen vijftienhonderd kinderen enkele aangename uren bezorgd worden. Iedere dag zullen in de Haarlemse wa teren miniatuurschepen, door de Marine vervaardigd, radiographisch bestuura. te zien zijn. In de avond zullen, deze boten verlicht worden. Ook de staaskweektuin zal weer in volle glorie zijn. Van Zaterdag 15 tot 23 Juli kan men er dagelijks terecht van tien tot twaalf, van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. Telken jare komt er weer wat nieuws bij. Het Kenaupark en enkele andere plekken in de stad zuilen weer sprook jesachtig verlicht worden en voor het eerst zal het publiek in de avond het stadhuis kunnen bezichtigen. De kope ren kronen in de grote Trouwzaal zul len dan brandende kaarsen worden. Iedere avond van acht tot tien uur kan men het heiligdom betreden, maar niet op de Zondag en ook niet als er volks dansen op de Grote Markt plaats hebben. De buitenwijken worden dit jaar niet vergeten. In Haarlem-Oost zal op een nader te bepalen dag een concert ge geven worden op het Teylerplein en in Haanem-West op een plaats, die nog wordt uitgezocht. Zo ziet men, dat Haarlems Bloei weer veel doet om onze stad in de feest- week bijzonder aantrekkelijk te maken, én voor de Haarlemmers èn voor hun vele gasten. Het programma is als volgt samen gesteld: Vrijdag, 14 Juli: 20 uur. Opening Ten toonstelling Vrije Tijdsbesteding „Bezigheid en Fantasie" in het Con certgebouw. (14 t/m 23 Juli). Ge opend van 10—17 u. en van 10—22.30 uur. 2021 uur. Concert door de Marinierskapel in de Hout onder leiding van Gijsbert Nieuwland. 21.30 uur. Mars van de Hout naar de Grote Markt. 22 uur. Taptoe op de Grote Markt. Zaterdag, 15 Juli: 13.30 uur. Opening van het lunapark op het Phoenixterrein. 15 uur. Opening van de Zomerten- toonstelling van Poppen en Mario netten van Harry van Tussenbroek (16 Juli t/m 3 September). 16.30 uur. Opening van de Tentoonstelling van Schilderijen (Kunst Zij Ons Doel) in het Waaggebouw. 20 uur. Ster- tocht van ongeveer '10 muziekcorp- Geboren: F. Frunekreefvan Tergouw z; M C. van Horickvan der Linden W. M. van der MeijVork z; A. O. van EgmondLijklema z; A. ZwartsBrond- sema z; M. BouhuisMeijer d; A. Moeijes Severijnse d;; I. H G. Tun teler—Dod- dema d; H. J. Herkesvan Dijk d. Overleden: W. M. de Koning, 91 j.. Kleine Houtweg; J. van Ulmde Leeuw, 73 j., Palmstraat. sen naar de Grote Markt. 2121.30 uur. Gemeenschappelijke uitvoering van enkele marsen inder leiding van de heer J. A. Meng op de-Grote Markt. Maandag, 17 Juli: 2022 uur. Concert in de Hout door de Johez Harmonie. Dinsdag, 18 Juli: 14.45 uur. Optreden van het bekende Kindercircus Elboog uit Amsterdam in het Krelagehuis. 2022.30 uur. Opera-Concert in het Krelagehuis te geven door de HOV en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" tezamen onder leiding van Jack P. Loory met medewerking van Annie Woud, alt, Erna Spooren- berg, sopraan en Theo Baylé, bari ton. 20.30 uur. Kort optreden Kin dercircus op de Tentoonstelling voor Vrije Tijdsbesteding. Woensdag, 19 Juli: 14.30 uur. Muziek en Toneel Jeugdvoorstelling in het Krelagehuis met medewerking van verschillende dilettantenverenigin gen. 2021.30 uur. Nationale en In ternationale Volksdansen op de Gro te Markt o.l.v. H. v. d. Wateren. Wordt besloten met een fakkeldans. Donderdag, 20 Juli: 2022 uur. Optreden van „De Jonge Flierefluiters" in het Krelagehuis. 20.30 uur. Beiaardcon cert op het Carillon van de Grote- of St. Bavokerk met medewerking van de beiaardiers A. van Balkom en M. J. Ritter, Delft en de stad- beiaardier Reinout Heering. Vrjjdag, 21 Juli: 20—22.30 uur. Weens Concert in het Krelagehuis, te ge ven door de HOV onder leiding van Marinus Adam met medewerking van Margit Opawsky, sopraan van de Weense Staatsopera. 2022 uur. Concert in de Hout door Harmonie Crescendo. 20—22 uur. Nationale en Internationale Volksdansen in Haar lem-N. onder leiding van H. v. d. Wateren, besloten met een fakkel- dans. Zaterdag, 22 Juli: 14.30 uur. Bloemen corso. 20 uur. Stertocht van een tiental muziekcorpsen naar de Grote Markt. Gemeenschappelijke uitvoe ring van enkele marsen onder lei ding van Jos de Klerk op de Grote Markt. 22.30 uur. Vuurwerk aan de Deiftlaan. Zondag, 23 Juli: 14.30 uur. Windhonden- rennen op het EDO-terrein. 22.30 uur. Sluiting van de Tentoonstelling voor Vrije Tijdsbesteding „Bezigheid en Fantasie". Zoals wij reeds eerder schreven zal er var 10 tot 15 Juli een muzikale rond gang met collecte gehouden worden door de Haarlemse muziekkorpsen. Deze actie is nodig om de financiële nood te lenigen. Indien deze actie mis lukt zal het noodzakelijk zijn dat enigé corpsen liquideren. Van zeven tot tien uur 's avonds zul len de muziekgezelschappen door dé stad trekken, die daartoe in veertig wij ken verdeeld is. Per avond worden zes a zeven wijken afgewerkt. Collectanten kunnen zich opgeven bij de heer L. Franssen, Spaansevaartstraat 109. Zij moeten boven de veertien jaar zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: Madame Bovary (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Captain Joy, schipper naast God (a. 1.), 2, 4 15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De duivel in de vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Jeugdzonde (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Nacht van ter reur (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De avonturen van Don Coyote (14 j 2.30, 7 en 9.15; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag 10 Juli Huis van Looy (KI. Houtweg 103): Lezing van dr J. C. Brandt Corstius^over Jacobus van Looy temidden der schilders en schrij vers van plm. 1890. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Wer ken van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Open op werkdagen van 4017 u.; Zo. 1317 uur (t.m. 15 Juli). Kunsthandel Leffelaar (Grote Markt)* Chinese schilderijen door Lee Mang Fung. Open op werkdagen van 1017 u. (t.m. 31 Juli). Het Luifeitje: Werken door Anton Hey- boer en Jan Kagie. Open op werkdagen van 1016 u. en Zo. van 1316 u. (t.m. 23 Juli) APOTHEKEN: De Zondag-, avond en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 8 Juli tot 16 Juli waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39 telefoon 11990; Margriet Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Een abpnné uit zijn misnoegen over een nieuwe maatregel van de N Z. H. op de tramlijn HaarlemAmsterdam. Hij ontdekte gisteren n.l., dat de klap stoeltjes op de middenbaicons op druk ke uren niet meer gebruikt mogen worden. Daardoor vervallen ongeveer dertig zitplaatsen per tramstel. De directie van de N. Z. H. verklaar de ons, dat deze maatregel genomen is op verzoek van een aantal atfonné's, die gebruik maken van trams op het aller drukste moment. Zij achtten het on juist dat zij over deze lastige zitplaatsen moesten hangen en daardoor „hun be nen konden breken". De directie heeft een onderzoek ingesteld en vastgesteld dat deze reizigers gelijk hadden De maatregel geldt alleen indien de tram overvol is en ter beoordeling van de conducteur. Hier staan dus waarschijnlijk twee soorten abonné's van de tram tegen over elkaar. Verschenen is het jaarboek 1949 van de vereniging „Haerlem". Daarin wor den enige belangrijke burgers, die de stad verleden jaar ontvallen zijn. her dacht. De rij wordt geopend met een karakteristiek van de heer J. L. Tade- ma, in leven secretaris der vereniging. In het jaarverslag wordt natuurlijk met trots herinnerd aan de geschenken, die H. M. de Koningin bij haar bezoek aan onze stad namens de vereniging wer den aangeboden. In het jaarboek komt verdere de necrologie voor van o.a. mr. S C. van der Wall. W. P. J. Overmeer, W J. L. van Liemt, Herman Moerkerk, dr. A. Land. Dr. E. H. Krelage schreef een bij drage onder de titel „Het Haarlemse Leesgezelschap 't Gaat Vast". Mr. Th. Raedt schreef over de honderdvijftig- jarige Haarlemse reclassering en mr. T. Vrijland over het -buiten Duinlust. Het boekje wordt weer besloten met een kroniek over het afgelopen jaar. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Over de aetiolo- gie van de strophulus inphantum" de heer A. Botter, huidarts te Haarlem. Zo nu en dan zie't men tussen de pers broeders, die de raadsdebatten aan het Prinsenhof verslaan, een oudere heer zitten, iemand, waarvan men mag ver onderstellen, dat hij de pensioengerech tigde leeftijd nadert. Verschillende raadsleden ziet men naar hem toe gaan en dan wordt er, natuurlijk bescheiden fluisterend, over openbare werken en de vele zaken, die daarmede samenhangen, gesproken. Hij is als het ware een ad viseur, op grond van een leven vol er varingen op dit gebied en soms heeft hij de grootste moeite om niet te interrumpe ren, wat een raadslid al niet past imaar de saus over de raadspudding is en dus een gewone toe hoorder hele maal niet. De bode heeft hem echter nog niet de deur onder de klok met de wijze spreuk behoeven te wijzen. Het is de heer H. J. L. Klein Schip horst, die de stoel mêt de leren zitting en rug heeft willen ruilen voor een met biezen en houten spijlen. En dat, terwijl het andersom moest zijn, want 75- jarigen dient men het gemakkelijk te maken, zeker, wanneer zij een zeer werkzaam leven, niet in het minst voor het algemeen welzijn, achter de rug hebben. Het is bijna niet te geloven, maar de pionier van de organisatie der R. K. Bouwpatroons, die verleden jaar pas aftrad; het raadslid, da't jaren een heel bijzondere plaats in de vroedschap innam; de man, die de R. K. Midden standsbond mede groot maakte, in de Kamer van Koophandel een hoge functie had en tientallen andere bestuurslid maatschappen bekleedde, wordt Vrijdag 14 Juli vijf en zeventig jaar. Wij behoe ven hem bij niemand te introduceren, men kent hem, want hij is met Haar lem vergroeid als Schoten en de wolken krabber op het Verwulft, die hij als aannemer in zijn beste jaren bouwde. Verleden jaar heeft hij voor bijna alle functies bedankt en toen wij hem kort daarna spraken was hij zijn humor niet verloren, maar men kon merken, dat hij zijn draai niet kon vinden. Zo maar op een middag met zijn vrouw naar de bioscoopdat was zijn hele leven iets gelukkig onbereikbaars ge weest. Maar al heeft de heer Klein Schip horst zich dan voor het grootste deel uit de openbare gemeenschap terugge trokken hij heeft o.a. nog zitting in de Kamer van Koophandel en is nog regent van het St. Elisabeth's Gasthuis zijn interesse is gebleven en zijn ener gie weet de oude dag nog op een af stand te houden. Op zijn revers draagt hij boutons van twee hoge onderscheidingen: Ridder in de Orde van de H. Gregorius en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Moge hij deze tot op hoge leeftijd in gezond heid dragen! De jubilaris zal op zijn verjaardag van 35 uur recipiëren in de Kroonza len van Brinkmann. Het zal er- weer druk worden. IJMUIDEN, 7 Juli. Trawliers: IJM. 20 f 6500 (afgebr. reis);: Kustvissers: IJM. 5 f2200, UK 44 f1180, UK 57 f1150. Prijzen per 1 hg.: grote tong f3.05, groot middeltong f2.702.50, klein mid deltong f2.50—2.30, tong I f 1.60^1.32, tong II f 1.00—0.88, tarbot I f 1.24—1.10; prijzen per 50 kg.: grote schol f 5248, groot middelschol f 52—49, klein mid delschol f 47. schol I f 41—4Q, schol II f 259.00, schar f 2012, haring f 33— 29, makreel f 33, schelvis I f 38—, schel vis II f 2319, wijting f 1511, grote gul f 3632 middelgul f 3026, kleine gul f 2320: prijzen per 125 kg.: kabel jauw f8782, grote koolvis f4544, grote leng f 84. Aanvoer 677 kisten, waaronder 180 haring. Naar het A.N.P. uit Djakarta meldt is een der wrijvingspunten tussen de V.S.I. en Djocja de positie van de vice- president van de te vormen eenheids staat. Hierbij gaat het om de vraag of de vice-president in geval van nood een presidentieel kabinet kan vormen ja dan neen. Djocja blijft vasthouden aan het standpunt dat de vice-president, welke functie men wil reserveren voor Hatta, niet tevens minister-president kan zijn. Een laatste poging om op regerings niveau tot een oplossing te komen vormt thans de uitnodiging aan het gehele ka binet der republiek Indonesië om 14 Juli opnieuw bijeen te komen. Tot heden zijn er officieel geen teke nen aanwezig, die wijzen op een ver andering van houding in Djocja, ,af- schoon in Djocjase Masjumi-kringen de ovedtuiging begint door te dringen, dat wat de regering der V.S.I. „de ogstructie- politiek" van Djocja noemt, niets anders is dan een in de kaart spelen van da communistisch gezinde groepen. De bin nenlandse communisten richten hun po litieke aanvallen vooral op Sukarno, Hatta en Sjahrir. Men wil de leden van het toekomstig kabinet zoeken in die van de Masjumi, van de partij van Sjahrir, en met die groepen of personen uit de P.N.I„ die min of meer socialistisch zijn georiën teerd en zich keren tegen de communis ten. De beide christelijke partijen zijn in hun sociale en economische opvattingen nauw verwant aan Sjahrir's partij, doch hun invloed is gering. Hoorde men enkele weken geleden nog stemmen om een kabinet te vor men, dat ook de uiterst linkse groepen bevatte, na het begin van de oorlog in Korea wordt de opvatting algemeen, dat het nieuwe kabinet duidelijk anti communistisch moet zijn in deze zin, dat alle illegale communistische acties binnenslands openlijk dienen te worden bestreden. Men verwacht grote steun van de sultan van Djocja, diewerkt aan de in terne zuivering van het militaire appa raat van communistische elementen. De regering der V.S.I. tracht op deze De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 9 Juli waargenomen door: Dr. A J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel 17661. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Zondag 8 uur Ouderavond Kabouters Parochie „St. Bavo". Maandag 8 uur Missienaaikrans, 8 uur bestuur HBC, 8 uur vergadering toneelgroep „Berken rode". Dinsdag 6.30 uur. Kath; Kinder koor. 8 uur R. K, Harmonie „St. Mï- chaël", 8 uur Kath. Gemengd Koor, Woensdag 7,30 uur Damclub „St. Bavo". Donderdag 8 uur Dameskoor Vive Ma ria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag ver zilvering bonnen bouwvakarbeiders, van uur voor ongeorganiseerden. 8 uur re petitie „Door Eendracht Sterk", half acht tot half negen voor georga- niseerden en van half negen tot negen TI 7 at zoudt gij er van zeggen, wanneer gij kwaamt te horen, dat ergens in yy onze stad Haarlem een goudmijn te vinden was, als zodanig geëtiketteerd en gelegen aan de openbare weg, zonder dat het publiek, tot welks nut de mijn geëxploiteerd werd, daaruit putte in een mate die de erkentelijkheid der bijna gratis begunstigden naar behoren tot uitdrukking bracht? Gij zoudt in verontwaardiging ontsteken over zoveel ondankbare achteloosheid van de zijde van het publiek, gij zoudt in uw eigen voordeel u willen onderscheiden als een die wél gebruik wilde maken van de geboden kans en met schop en houweel gewapend zoudt gij op pad gaan op zoek naar de mijn, teneinde eens in uw leven naar waarheid tot u zelj te kunnen zeggen: delj waar gij staat, want waar gij staat is Klondyke. Advertentie £erdaags kleppert de brievenbus van alle Haarlemse huizen voor een proef pak je presto, het sensationele afwasmiadei. Deze gratis surprise van de labriKant bevat genoeg voor 3 X een normale afwas. Het is de moeite waard met art prach tige product kennis te maken Onze lezeressen zullen merken, dat net de **aat spiegelschoon maakt, terwijl afwaskwast en teil helder blijven. Presto heeft nde eigenschap vet compleet op te lossla. Op merkelijk is ook, dat bet géén zeepsmaak geeft en de handen zacht houdt. Presto is voor net weken van vuil goed al even ideaal. Vuil goed, in Presto ge- week, laat zich sneller en beter wassen. Uw leverancier kan U helpen aan een royaal pak Presto voor 27 cent zc'n Dak, dat wekelijks gekocht wordt door elke huisvrouw, die weet, dat alléén Presto zo n spiegelschone vaat geeft. Alvorens hei adres van de mijn te geven willen wij u echter nog zeggen, dat het goud, dat gij daar vinden zult, aanmerkelijk waardevoller is dan het goud dat de heer Lieftinck u verhin dert te. hebben: het is het onstoffelijke goud van de rijkdom des geestes, slechts in zoverre toevallig verband houdend met de gulden materie als deze iets van doen heeft met het „verguld op snee". Dit moge voor een enkeling een teleur stelling zijn, de meerderheid van onze stellig niet materialistisch ingestelde lezers zal des te gespitster luisteren naar de nadere onthullingen omtrent straat en huisnummer van deze opslag plaats van geestelijke goederen. Welnu, gij vindt haar op de Nieuwe Gracht. Nummer 70. Daar is gevestigd de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die, zoals pater Climacus Bayer laatst in ons blad schreef, zowel haar praedicaat R.K. als openbaar niet zonder reden draagt, in zoverre het een instituut is van allen en voor allen, die cultureel en katholiek niet bij hun tijd ten ach ter willen blijven. Wij hebben het jaarverslag over 1949 er nog eens op na gelezen om te veri fiëren of de katholieken van Haarlem werkelijk doordrongen zijn van de gro te waarde der R.K Openbare Leeszaal als voedingsbron voor hun bij-de-tijd- zijn op de gebieden waarop het op de eerste plaats van belang is dit te zijn: het ledental is over het afgelopen jaar in verheugende mate toegenomen maar lang niet in die. mate als wense lijk ware in het belang.van het katHo- lieke publiek zelf op^ae eerste plaats. Tegenover het verblijdende verschijn sel, dat het aantal leeszaalbezoekers in 1949 vergeleken met 1948 meer dan verdubbeld bleek te zijn, staat nog altijd het feit, dat tallozen de weg naar dit toch niet zo bijster excentrisch ge legen instituut niet weten te vinden en in het. geheel geen besef hebben van de rijkdom, die onder hun onmiddellijk bereik ligt. En toch valt er niets af te dingen aan het feit, dat de R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, die met veel opof feringen tot stand kwam, het best ge outilleerde katholieke instituut is dat Haarlem in dit opzicht bezit. Zij staat op een hoog peil, bezit een indruk wekkende boekenschat (meer dan een- en-dertig duizend banden) en aan een bekwame en vooruitstrevende leiding is het te danken, dat de bibliotheek „bij" is in ieder opzicht. Ten bewijze daarvan zoudt gij de catalogus en de daarop verschenen supplementen slechts behoeven na te slaan. De verzameling Nederlandse en in het Nederlands vertaalde romans is uitstekend. De meesterwerken van de katholieke schrijvers uit de Angelsak sische landen, waarover men de laatste tijd zoveel hoort (Merton, Waugh, Greene, Marshall) zijn nagenoeg alle vertegenwoordigd. Maar er is meer. Er is een keur van tijdschriften, ex zijn werken over wijsbegeerte, zielkunde, godsdienst, sociale en economische we tenschappen, rechtswetenschappen en exacte wetenschappen. U kunt er boe ken vinden over sport en spel' zo goed als over electriciteit en luchtvaart. De kunst der literatuur is er evenzeer ver tegenwoordigd als de literatuur over de de jeugd betreft. In dit verband en kunsten: naast de dichtbundels vindt u mede met het oog op de vacanties er boeken over muziek, beeldende schijnt he.t nuttig er op te wijzen, dat kunst, film en toneel. Tenslotte is er de R.K. Leeszaal een aparte jeugdafde- nog de studiezaal met algemene.en ling bezit, die de laatste tijd belangrijk naslagwerken, die geregeld worden is uitgebreid en sedert 1 Juli onder aangevuld. leiding staat van een assistente met di ploma jeugdbibliothecaresse. De jeu^d, Katholiek «ertarisma die §aarne g™tex doet dan zij is> zal lYctUlUUUK seciarismc voortaan 0O^ ter plaatse op enige mid- Men hoort wel eens de op het eerste dagen in de week naar hartelust kun- gezicht plausibele opmerking, dat het nen grasduinen in de aanwezige boeken, een verkwistende bezigheid is, er een precies zoals letterlievende en weetgie- afzonderlijke katholieke leeszaal op na riSe volwassenen dit in hun bibliothe- te houden, waar wij hier in Haarlem ken plegen te doen. toch een uitstekend neutraal instituut T. Misschien spreekt dit het duidelijkste van harte gegund, maar men gaat zich waar het de lectuurvoorziening voor toch allerminst te buiten aan secteriste- wijze een bijdrage te leveren om het als een nationaal gevaar beschouwde pro-Russische communisme buiten zijn grenzen te houden, doch tevens, om voorlopig een aansluiting bij het Ame rikaanse blok te ontwijken. Een spoedige oplossing van de ge schillen tussen de V.S.I. en de republiek Indonesia is hiervoor noodzakelijk en aangezien dit inzicht veld wint, zijn de vooruitzichten hierop, naar de mening van waarnemers, niet ongunstig. Ongecorrigeerd) Jaren geleden schreef een jong op komend zeer talentvol pianist een pia noconcert, om o.m. met dit eigen werk de prijs van uitnemendheid voor piano te behalen. Thans, twee en veertig jaar later, grijpt de nu drie en zestigjarige en alom bekende piano-kunstenaar Wil lem Andriessen naar zijn op twintig jarige leeftijd geschreven pianoconcert in Des dur weer eens terug. En wij voegen er onmiddellijk aan toe er met het grootste genoegen, naar geluisterd te hebben. Natuurlijk moet men er niet de voor onze tijd gangbare nieuwste vond sten in gaan zoeken, maar één ding hebben we er wel in bespeurd: een der meest es sentiële factoren der muziek, het melo dische zingende element is hier name lijk ruimschoots aanwezig. Immers wat zegt ons uiteindelijk een werk, ijselijk knap van vorm met vernuftige harmo nische constellaties, handig bedachte ef fecten etc. maar melodisch totaal niet aansprekend? Andriessen heeft hier in alle opzichten reeds op dergelijke jeug dige leeftijd een uiterst sympathiek werk geschreven, dat bovendien nog knap van vorm is. Dat er hier en daar het virtuoze element a la Liszt, of een romantische inslag der klassiek roman tici eens om de hoek komt kijken be hoeft ons geenszins te verwonderen. Het is echter door en door oprechte'eerlij ke muziek, die, het hoeft bijna geen be toog, in de inmiddels grijze en terecht gevierde kunstenaar, de meest warme pleitbezorger had, die men zich kan denken. Tezamen met de HOV onder' leiding van Marinus Adam, behaalde de uitvoering ervan een uitbundig succes, waarna Andriessen met Schumann's Ro mance ftedankte. Geopend was met een andere Nederlandse compositie en wel de Ouverture „De getemde Feeks" van Dr. Joh. Wagenaar. Ook muziek waar naar men graag luistert, en die mis schien wel het meest Hollands is, mede door de zeer persoonlijke schrijfwijze van Wagenaar. Adam liet dit werk pit tig uitvoeren. Jammer was dat ook ge durende de begeleiding van het piano concert, de onderlinge stemming niet altijd even zuiver was. Tot slot na de pauze de grote sym- phonische suite Shéhézade van Rims- ky-Korsakoff, een werk waarover die gehele exotische sfeer hangt van Ooster se muziek, die gepaard gaat aan deze Oosterse sprookjeswereld waarover het handelt. Behalve deze karakteristiek valt er echter ook buitengewoon veel te genieten van de deskundige instru mentatie door Rimsky-Korsakóff aan gewend. Hier spreekt een vakman, die de uiterste details van zijn machtige sprookjesfantasie op instrumentaal ge bied in evenredigheid weergeeft, na eens door een rake typering door een solo-instrument (het Sheherade- motief) dan weer door het aanwenden van een groep hetzij blazend of strij kend om een of andere situatie of idyl le te schetsen. Na al deze tentoonsprei ding verliest het slot van het gehele werk zich als het ware in die wazige flageolettoon der solo-viool, om aan te tonen dat alles uiteindelijk maar een sprookje was. Adam had er veel werk van gemaakt en er viel menig ogenblik van goed orkestspel te genieten. Te- meer waardering verdient dit daar net werk niet bepaald gemakkelijk is, hoe- wel steeds dankbaar. Men oogstte) veel succes met de uitvoering ervan. JAN LAARVELD. Voor het eindexamen H.B.S. B. aan het Lorentz Lyceum, Santpoorterplein 28 slaagden de volgende candidaten: Ph. van Dalen, H. J. Frankena, J. W. H. Geerlings, M. W. de Haas, mej. J. de Jong, S. A. T. Kapteyn, K. Klinkenberg, H. Koekoek, A. J. Copini G. Schaafsma, A. G. Schaake, A. Schmitz, G. E. faip- kes J. v. d. Sluis, H. E. Smit, mej. H. J G Streeflgnd, J. H. Tjaden, mej. N. Hakkesteegt, A. J. den Heyer, J. G. Hoo- gerbeets, W. J. H. Kernkamp, J. H. v. d Kop, H. N. Maat, W. P. Mazurel, C de Pagter, A. C. Stutterheim, R. W. F. v. d Berg, A. v. Beuzekom, C. J. v. Elk, J F de Haas. H. v. Bockhoovew, J. Boeré, J. Brink, A. v. Drielen, P. J. Ducro, J. v. Eek, A. P. N. Nauta. 5 candidaten werden afgewezen. De examens zijn afgelopen. sche. scherpslijperij, wanneer men in het voor meer dan één derde deel ka tholiek zijnde Haarlem gaarne een gunstiger verhouding zou zien. Hier openbaart zich de wenselijkheid van een ingrijpende verandering van he.t gemeentelijk beleid in dit opzicht. De Leeszaal zelf doe.t overigens wat zij kan om door een zuinig beleid tot een zo goed mogelijk resultaat te ko men, al zijn de geldmiddelen op het ogenblik beslist te. gering en, zoals gezegd, door een achterstelling in de subsidieverlening te gering gehouden dan dat aan de meest primaire eisen ten volle kan worden 'voldaan. Wij ver namen, dat uit een oogpunt van effi ciënte exploitatie, en om een verzwak kende versnippering zoveel mogelijk tegen te gaan, over enige maanden een samenwerking tot stand zal komen met de z.g. Vincentiusbibliotheken. Maar het gaat niet alleen om subsi dies, exploitatie en geldmiddelen; het gaat vooral om de daadwerkelijke be langstelling van het katholieke volks deel, welke èn op de exploitatie èn wel licht ook op de subsidies een gunstige invloed zal hebben. En deze belang stelling kan nog heel wat groter wor den. Zij moet dus ook groter worden. Niet „wel 'ns 'n keer," maar nu, on middellijk. Het is nu nog de gunstige tijd. Moge dit wet aan dovemansoren zijn g&zeQÓ IJMUIDEN. Zaterdag 8 Juli. Hoog water: 10.06 u. en 22.32 u. Laiag water: 5.26 u. en 17.53 u. ZQSNDAG 9 Juli. Hoog water: 11.05 u. en 23.33 u. Laag water: 6.20 u. en 18.57 u. MAANDAG 10 Juli. Hoog water: 12.12 u. Laag water: 7.26 u. en 20.04 u. (Nlet-officiële Koersen) Vorig slot slot 7/7 3(4 Necïeri 194b 100% 100% 3(4 pCt. Nea 1950 100 V8 100% <-3i/, Nederland 1947 98-7„ö 97%1 3 Nea. üB-64 bel fac. 99% 9911 insein. Qrtblt. '46 3 pCt 981 98 :Mea Handel Mt). eert 142 143 AK.U 169(4 169%b Van Berkels Patent 111% 110(4 Caive-DelCt eert 123b 123,% b Van Geldek 155% 155% Kon. Hoogovens eert. 144(4 144 Onliever eert 197(4 19914 Ned. Kabel 262 %D 263 Philips 220 V4 22214 Kon. Petroleum 226% 260 Amsterdam" Rubber 1)9% 122(4 Holl. Amerika Lijn 140(4 141 Kon. N Stopmb. MIJ 118 120 Ned. Scheepw Unie 127% 130% H VA. 118%1 120(41 Dell Mij. eert 119% 121%1 ex-div. 9< 7/7. 6/T Anaconda Copper 29% 30% Bethlehem Steel 36(4 36% Chrysler Corp 70% 71 General Electric 44% 45% General Motors 86% 88(4 Hudson Motors 13% 14% Kennecott Copper 56% 56% Montgomery Ward 52% 53% North Amerikant'CO. 17% 17% Radio Corp. 17% 18% Republic Steel 35 35% Shell Union Oil 42% 42% Southern Pacific 52% 53% Southern Railway 34% 34% Tidewater 27% 27% U.S Steel 32% 33(4 Advertentie Dinsdag 11 Juli, des avonds 8 uur. geeft het fanfarecorps „Wilhelmina" met medewerking van de zangvereniging „Vox Humana", beide uit Santpoort, een openluchtconcert in het Burgemeester Rijkenspark. De volgende werken zullen worden uitgevoerd: Muziek: 1. Door zand en heide, mars, Alb. Kapper; 2. Maria Henrietta ouverture, Montagne; 3. Fêté de nuit (4 delen), Deneufbourg; 4. Marsparade no. 1, Fr. Jakma. Zang: 5. Der Greis, J. Haydn; 6. Du bist dem Ruhm, J. Haydn; 7. Tenebrae factae sunt, D. Perez; 8. Bruidskoor uit „Lohengrin". R. Wagner; 9. Trauergesang, Blumner; 10. O bone Jesu, Ingegneri; 11. Ave Ve- rum, Mozart. Muziek: 12. De Garde, C. J M. Cori; 13. Ballet Antique, Guile- ment; 14. Met volle borst, H. Lureman. Helaas komt het nogal eens voor, dat er onder het publiek mensen zijn, die tij dens de uitvoering niet stil blijven staan. Vandaar een dringende oproep van de organisatoren stilte te betrachten en an deren niet tè storen. O.L. Vfrouw v. Altijdd. Bijstand: Zon dag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H. H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Mariagarde II. Dinsdag 7.30 uur Maria- Congr. jonge vrouwen. Woensdag 7.30 uur H. Familie jeugd. Donderdag 8 uur Contactavónd voor de ouders wier kin deren hun Plechtige Communie deden. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 59 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-lof. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstr. 153, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse straat- i weg 145, tel. 8249. Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie STEMMINGSMUZIEK Café-Restaurant STATIONSPLEIN 12 Advertentie OHO VERTROFFEM IN KWALITEIT IN PE BETERE RIJWIELZAKEN PHOENIX-RUWIELENFABRjEK LEEUWARDEN Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM X» JL LVJ TELES'. l*te»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2