Mensen op reis Chefarine ,4 Veldslag in het holst van de nacht Mgr. Hanssen teruggekeerd vein emigranten in Canada Adviescommissie doet goed werk Het zevende eeuwfeest van het Heilig Scapulier Groei van Unilever Rond het ontslagrecht René Pleven zal proberen regering samen te stellen r Emigrantenverblijven op Schiphol Viervoudige werking van Chefarine „4". Vrije margarineprijzen „Emigreren valt niet mee" In Woerden liggen de luiers al klaar Inzet met Pontificale Hoogmis te Hengelo Eeuwenoude traditie Vechtjassenuit Roosendaal tegen intellectuelenuit Breda Tot leringe ende vermaak Vlissingen leefde 5 jaar op een kelder met explosieven OM HET WELZIJN DER KINDEREN Al wat Uw huid Persoonlijke gevoelens op zij gezet ZATERDAG 8 JULI 1950 PAGINA 4 TE WEINIG NEDERLANDERS Still making friends! Capaciteit voor ongeveer honderd man Koninklijk Paar 18 en 19 Augustus naar Zeeland De zorg voor gerepatrieerd en Ingaande 9 Juli FELLE STRIJD AAN HET FRQNT BIJ DE MARK GIFMENGSTER BERECHT 72-JARIGE PER FIETS NAAR ROMIE Troepenschepen niet vol uit Indonesië N.-Guinea en Korea Wetsontwerp tegen licht vaardige echtscheiding H.H. Wijdingen Nieuwe Franse kabinetsformateur (Van onze verslaggever) Ruim een etmaal later dan was verwacht keerde Vrijdag mgr. J. .M. J. A. .lansson co-adjutor van het Bisdom Koermond, die een onderzoek had ingesteld aaar de zielzorg-problemen onder de katholieke Nederlandse emigranten in Ca nada, met de K.LM.-Constellation de „Gouda" op Schiphol terug. Mgr. werd op het vliegveld verwelkomd door de weleerw. heer Odijk secretaris van mgr. Lemmens. Mgr. Hanssen verklaarde zeer tevreden te zijn over zijn reis. Hij had in Cana da besprekingen gevoerd met diverse regeringsinstanties op het gebied van de emigratie en hij had ook een beleefdheidsbezoek gebracht aan de Prime-minis ter. Men w-as er mgr. zeer ter wille geweest aan de overzijde van de Oceaan: alle provieiale instanties, die zich met de emigratie bemoeide hadden opdracht gekregen hem ten dienste te staan. Uiteraard had Mgr. Hanssen talrijke Nederlandse emigranten-gezinnen be zocht. En zijn algemene indruk vatte hij samen met de woorden: „Emigreren valt niet mee", daarbij releverend aan de woorden van een Frans-Canadese Bisschop: Uit zijn vaderland gaan is ,une nécessité dure", een harde nood zaak. „Oudere mensen," aldus de co adjutor, „zullen in den vreemde niet zo gauw meer wennen, vooral als zij uit het Katholieke Limburgse of Brabantse gemeenschapsleven komen." Mgr. Hanssen legde er de nadruk op. dat men in Canada zich van alle kanten uitspreekt tegen groepsvorming onder de emigranten; men spreekt er meer over intregatie dan over assimilatie. Over de Nederlanders, zo zette Mgr. vervolgens uiteen, is men in Canada in alle opzichten zeer tevreden. Zij worden beschouwd als harde werkers, die zich bovendien heel goed inleven in de Ca nadese gemeenschap. De katholieke emigranten in Frans- Canada, aldus Mgr. Hanssen, vinden er volkomen de verhoudingen terug die men hier ook aantreft in het katholieke Limburg of Brabant. Emigratie naar c!eze streken levert voor katholieken dan cok geen enkel gevaar op. Maar ook het emigreren naar het Westelijk deel van Canada achtte Mgr. onder be paalde voorwaarden „volkomen verant woord"; en tot die voorwaarden behoor den dan ten eerste een goed contact van de emigranten met de parochie en ten tweede de aanwezigheid van een Neder lands priester althans gedurende de eerste tijd om de eerste contacten te leggen. Met hetzelfde vliegtuig dat Mgr. Hans sen terugbracht, arriveerde ook de heer \V Warnaar. voorzitter van de Christe lijke Emigratie-centrale in Nederland. Ook hij had geconstateerd dat de Ne derlandse emigranten in Canada zich zeer gemakkelijk aanpassen, al valt niet te ontkennen, dat de eerste tijd voor iedere emigrant moeilijk is. Om te illustreren dat er in Canada voor de Nederlanders „zeer veel mo gelijkheden" liggen, vertelde de heer Warnaar dat sinds het begin van de emigratie in 1947, ongeveer 600 land genoten er in geslaagd zijn zich in het Britse Dominion een geheel zelfstandig bestaan te verwerven. In dit verband haalde hij het frappan te voorbeeld aan van een uit tien per sonen bestaand gezin, dat in de kolonie Chochrane een boerderij met een stuk bos aankocht, enkele dollars overhield en desalniettemin op het ogenblik de beschikking heeft over een riante vee stapel en voortreffelijke landbouwge reedschappen. Dezulken moet men ech ter. aldus de voorzitter van de Christe lijke emigratie-centrale als de pioniers beschouwen. De heer Warnaar constateerde voorts dat in Canada de Nederlandse emigran- Advertentie Op het laatste moment duiken wij van het Rotterdamse perron in de electrische en komen terecht tussen een ploegje jongelui. Zij dragen alle maal een goudsbloem op zeer aparte hemden. Het zijn een stel jong ens- en meisjesstudenten uit de Verenigde Staten. De jongens dragen het haar kort geknipt als een boender en hun jas jes en brolken zijn gemaakt van alle mogelijke soorten weefsels. Sommige meisjes lopen er opvallend slordig en nonchalant bij. Een blond kittig ding vertelt ons met van pret dichtgeknepen oogjfis van hun aan komst met de „Volendam." Onge'tioflijkPrins Bernhard haal de ons af. En muziek erbij. Wij heb ben hem een pullover cadeau gedaan. Kan je zoiets eigenlijk wel geven aan een Hollandse Prins?" Een rustige boom van een jongeman frommelt in de zak van zijn broek, die uit een oude overall gemaakt lijkt. „Wat is hier nou het verschil tus sen?" wijst hij op zijn handpalm, waar onze internationaal beruchte serie van dfie centen ligt. „Waar ligt nou land onder het peil van de zee?" vraagt een student, ge huld in een chocola-kleurige trui, waarin een enorme „G" gebreid is. Hy slikt zijn kauwgom bijna in, als hij hoort, dab hij hier een stuk onder de zeespiegel in de trein naar Den Haag raast. „Wat is er te zien in de Haak? wtl een krfiap in een hardblauw over hemd met gouden vogeltjes weten. Wij noemen de bezienswaardighe den van onze residentie op, maar worden /i de rede gevallen met een zenuwachtige vraag van een meisje achter een fantastisch grote zonnebril: „Hoe is de toestand in Korea?" Haar buurvrouw met een enorme bos haar moet nodig weten, of Neder land zich in het bezit van een groot aantal communisten mag verheugen. Alles kakelt, wijst en roept door elkaar. Opeens knauwt een fluisteren de stem in ons rechteroor: Zijn er ook winkels in Den Haag?" „Ja. maar winkels, waar je man chetknopen kan kopen?" Als wij hem geruststelVn kijkt de jongeman een beetje ongelovig en wij horen hem tegen een collega zeggen: „Nou, dat valt mee. er zijn in Den Haag blijkbaar winkels waar je van alles kunt kopen. Zelfs manchetkno pen." ten, en dit betreft dan de land- en tuin bouwers, algemeen als de beste be schouwd. „Er is daar," zo zei hij, „slechts één klacht, dat er te weinig Nederlan ders zijn." En de heer Warnaar noemde het „merkwaardig" dat gegeven het feit dat hier emigranten moeten wachten en ginds om hen gesmeekt wordt de zaken toch niet goed „lopen". „Ergens moet een fout zitten," was zijn conclusie. Ook voor andere categorieën dan land- en tuinbouwers zag de heer War naar veel kansen in Canada. Nog dezer dagen publiceerden de Canadese kran ten het bericht dat men er de deuren v/ijd wil open zetten voor Nederlandse emigranten. In dit verbandlevert ech ter de huisvesting grote moeilijkhe den op. Mgr. Hanssen op Schiphol. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen bestaan er bij de K.L.M. ernstige plannen om op Schiphol verblijven in te richten ten behoeve van emigranten voornamelijk mensen, die uit de provincie, althans van ver uit het 'and komen waarin dezen één a twee dagen vóór het vertrek van het vlieg tuig zullen kunnen doorbrengen. In die tijd hebben ze dan alle gelegenheid om rustig de verschillende formaliteiten inklaren bij de douane en controle van emigratiepapieren te vervullen. Hier door zal worden bereikt, dat het ver trek van het vliegtuig, dat doorgaans in alle vroegte geschiedt, snel en vlot kan verlopen. K.L.M.-employé's zullen de emigranten ten dienste staan. Mede in verband met het concentreren van passagiers op de luchthaven is deze maatregel van zeer groot belang. De luchtvaart-emigrant wordt het op deze wijze niet alleen gemakkelijk ge maakt, maar ook de „achterblijvers", die aldus rustig en „uitgebreid" afscheid zullen kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij verder nog, om dit plan zo spoedig mogelijk door te voeren. Naar alle waar schijnlijkheid zullen deze emigranten- verblijven, die een capaciteit zullen hebben van ongeveer 100 man voor twee vliegtuigen in Januari 1951 ge reed zjjn. Het bezoek van het Koninklijk Paar aan Zeeland is. vastgesteld op 18 en 19 Augustus. Waarschijnlijk zullen de vor stelijke gasten met de „Piet Hein" ko men. Hon van Meegeren's nalatenschap wordt binnenkort geveild. Daaronder vallen ook zijn huis en de verzamelde antiquiteiten. Op de tafel in Gothische stijl uit de zeventiende eeuw in zijn werkkamer staat een verzameling tin. Rechts een Gothische bakstoel. Aan de wand Van Meegeren's „Meisje met kruik" en een reproductie van de Emmaüsgangers. In het midden een 17e-eeuws beeld „Maria op de maansikkel". (Van onze Haagse redacteur) Naar gistexen te Den Haag werd me degedeeld, is onder leiding van de heer Kifferon, secretaris-generaal van „Mi- nuor", een coördinatie-commissie, amb tenaren van verschillende departemen ten omvattend, werkzaam, die de rege ring van advies moet dienen t. a. v. alle voorzieningen, welke getroffen moeten worden in verband met de komst van de tienduizenden inwoners uit Indone sië, die dit jaar in ons land verwacht worden. De repatriërenden Worden opgevan gen door het Bureau Repatriëring van de Dienst „Maatschappelijke Zorg", dat gegevens omtrent de samenstelling van de gezinnen der terugkerenden e.d. ontvangt uit Indonesië, welke gegevens nog worden gepreciseerd met aanvul lende bijzonderheden, welke tijdens de bootreis naar Nederland pex vliegtuig vooruit worden gezonden. Na hun aankomst in Nederland wor den de repatriërenden vervoerd door militaire diensten naar opvangcentra en naar woonoorden, tezamen rond dertig in getal. Veruit het grootste daarvan is het voormalige kamp Westerbork, thans „De Schattenberg" geheten; andere grote onderkomens komen o.a. te Oir- schot, Woerden, Teuge, Barneveld (De Schaffelaar) en Aardenburg. Wanneer de gerepatrieerden eenmaal daar zijn onder gebracht, is de grootste zorg hun per manente woongelegenheid te verschaf fen. Er wordt uiteraard nogmaals een dringend beroep gedaan op hen, die over overtollige ruimte beschikken. Er is een extra bouwvolume, overeenkomend met rond 2100 woningen, ter beschikking ge steld, voor de verdeling waarvan vol gens een spreidingsschema over het ge hele land zal worden gewerkt. Voor wie geen aanspraak kan doen gelden op tegemoetkomingen krachtens wettelijke regelingen, zullen zo nodig langs andere weg voorzieningen getrof fen worden. Zo wordt de repatriant aan gespoord zich vrijwillig te verzekeren; het Rijk neemt dan de premie voor zijn rekening. Er wordt een tegemoetkoming gegeven voor de eerste aanschaf van gevallen ook Advertentie Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat wereldberoemde geneesmid- vier delen. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag töch niet van streek raakt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET kleding en in bepaalde voor meubelen. De arbeidsbureaux verlenen bijzon dere arbeidsbemiddeling; hiervoor zijn medewerkers aangetrokken, die meer in het bijzonder op de problematiek der uit Indonesië afkomstigen zijn in gesteld. De gezinnen, die Maandag aankomen met de „Atlantis", gaan, aldus dr. J. T. A. H. van der Putte, directeur van het Bureau Maatschappelijke Zorg, die ons deze gegevens verstrekte, naar Woerden en Staphorst; althans voor zover zij niet zelf adressen hebben op gegeven voor hun toekomstige vesti ging dit laatste doet tot nu toe plm. 70 procent. Van Woerden is reeds bekend, dat men er ö.a. met medewerking van de D.U.W., vele voorzieningen getroffen hèeft; zo staan de luierpakketten al klaar. Samengewerkt wordt met het „Comité van kerkelijk en particulier inititatief voor sociale zorg ten behoeve van gere patrieerden". Hierin zijn bijvoorbeeld de stichtingen „Pelita" en „Nederland helpt Indië" vertegenwoordigd. Het contact tussen overheid en particulier initiatief is in handen gelegd van mevrouw Spoor. (Van onze redacteur) Zondag 16 Juli zal de Pauselijke In ternuntius. Z.Exc. Mgr. Paolo Giobbe, in de Broederschapskerk van de Heilige Lambertus in Hengelo een Pontificale Hoogmis opdragen. Daarmede zal in Nederland op plechtige wijze het zeven de eeuwfeest van het Heilig Scapulier worden ingeluid. Over de gehele we reld zal dit feest een heel jaar lang ge vierd worden, van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 195.. Het scapulier, dat in 1251 in een ver schijning door de H. Maagd aan de Ge- neraal-Overste van de Carmelieten, de H. Simon Stock is verleend, was oor spronkelijk de werkschort, waamede de monniken hun pij beschermen. De oor sprong hiervan moet men eigenlijk reeds zoeken in de dagen van de grote Profet Elias, die in een vurige wagen, getrokken door vurige paarden ten he mel is gevaren en voor de Jongste Dag naar de aarde zal terugkeren. Toen reeds leefden er godvrezende kluize naars in de grotten van de Berg Car- mel. Tijdens de Kruistochten brachten de Kruisridders hun rusttijd door op de zelfde Berg Carmel, temidden van ae heremieten, die de eerste Carmelieten waren. Menige Kruisridder verwisselde daar zijn harnas voor de pij, totdat de Muzelmannen de kluizenaars van de Carmel verdreven en zij uitweken naar Europa. De Carmelietenorde was geboren, maar kreeg weinig kans om uit te groeien. De Bisschoppen in het Westen verboden daar te prediken of in het openbaar op te treden. Men zegt zelfs dat Thomas van Aquine met het plan rondliep om Rome te verzoeken de orde op te heffen. In deze situatie werd de Engelsman Simon Stock de zesde Ge- neraal-Overste. Hij nam zijn toevlucht tot O. L. Vrouw. Op 16 Juli 1251 verscheen de H. Maagd hem en wijzend op zijn werkschort zeide zij tot hem: Ontvang beminde Zoon dit kleed van waarde. Dit zal voor U en alle Carmelieten een privilege worden. Want ieder die bekleed is met dit Scapulier zal. niet verloren gaan." Dit werd het keerpunt in de geschie denis van de Carmelieten. De orde nam in ledenaantal toe. De Paus werd haar welgezind. Bisschoppen en seculiere geestelijken betrokken haar in de ziel- mel. - Tijdens de pontificale H. Mis op 16 Juli in Hengelo zal het koor der St. Lambertuskerk, onder leiding van August Vörding, de Mis „Regina Coeli" uitvoeren, gecomponeerd door de kapel meester van de Keulse D^im, prof. Her- Een oud schilderij van Maria's verschijning aan Simon Stock: „Ontvang beminde zoon dit kleed van waarde." Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat in de nota van wijzigingen op de be groting van' het Landelijk Egalisatie fonds, aanvankelijk pér 1 Juli aangekon digde opheffing van de maximum ver koopprijzen voor margarine, op 9 Juli zal ingaan. De regering zal op de ontwikkeling van de margarineprijs nauwlettend toe- en de minister zal ingrijpen, indien de vrije prijzenvorming tot een niet ver antwoord geacht prijsniveau zou leiden. ft (Van een speciale verslaggever). Vannacht tegen het aarzelend invallen van de ochtendschemer zijn de cadetten van de Koninklijke Militaire Academie uit Breda onder een hevig spervuur in een frontale aanval de Mark overgestoken. Bij Standdaarbuiten in de buurt. De tegenpartij, de jongens van de Stormschool uit Roosendaal, kon nog zo hevig vezet bieden, zü kon nog zo vehement door een luidspreker ontmoedigende taal „jullie zijn bang" over het „slagveld" schreeuwen, daar was geen houden meer aan. Begunstigd door een precies op het tijdstip van de operatie neerdalende nevel slaagden de knapen van de K.M.A. er in met rubberbootjes de rivier te „nemen", zij vormden een bruggenhoofd, dat zich ras uitbreidde als een olievlek. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het hoofdkwartier van de „baretten" in Klundert nog niet gevallen maar het lijdt geen twijfel of dat beslissende moment is in de loop van deze morgen aange broken. En daarmee is dan de beslissing gevallen in de plaatselijke manoeuvres, die reeds 4 Juli waren begonnen. toch nog altijd ergens in hun hart tegen de „intellectuelen" van Breda meedra gen. Bovendien: hadden zij niet in de nacht van Donderdag op Vrijdag een aanval op het Markfront weten te weerstaan? Zij vochten met overtuiging, zeiden wij. Er vielen ons pamfletten in handen die de baretten paniekzaaierig onder de cadetten hadden uitgestrooid en die de „intellectuelen" aanmaanden om „door ta lopen naar onze linies", waar zij 1. veiligheid, 2. rust en 3. goede ver pleging konden verkrijgen. En een „op roep aan de bevolking" betoogde: „De groene baretten vechten voor Uw vrij heid. Helpt dus de baretten, schaadt de cadetten". Goed. Vannacht zou de beslissing vallen. Dat konden wij, toen wij m onze kwaliteit van „verslaggever-te- velde-voor-één-nacht" een tocht langs alle linies van beide partijen maak ten, heel goed merken. De atmosfeer in stadjes en dorpjes als Oudekerk, Hoeven. Klundert en Standdaarbuiten was vervuld van een onheil zwangere stilte. Ergens op een landweg troffen wij een groep zwaar gecamoufleerde cadetten aan met zwarte gezichten, naar moderne zede de met gras om zwachtelde helmen op het hoofd. Een Deze decisie was voor niemand een verrassing. Kon geen verrassing zijn. Want zij was volkomen „overeenkom stig de plannen". Immers: men had het zo geregeld, dat deze schertsveldtócht precies zo verliep als de niet te misken nen echte slag die de Amerikanen in de oorlog in deze streek tegen de Duit sers hadden geleverd. Men dreef deze overeenkomst zelfs zo ver, dat men van dezelfde nog resterende gevechtsputjes gebruik maakte als de geallieerden en hun vijand destijds hadden gedaan. En ook maakte men angstvallig dezelfde fouten als die in 1A44 werden bedreven door de Yankees. Dit alles tot leringe ende vermaak van de jongelui. Ja, ook tot vermaak. De sombere noodlotsge dachte van te moeten verliezen had de stoere knapen van de Stormschool gans niet het plezier in het voor hen in wezen puur tragische gevecht doen verliezen. Integendeel. Zij verzetten zich met een overtuiging, die er kennelijk rekening mee hield „dat je uiteindelijk toch nooit kan weten". Om nog niet te spreken van de rancune die de baretten ondercommandant tekende met eèn stuk baksteen op de grond een kaartje van de plaatselijke situatie. „Hier rukken wij op", zei hij. „Iemand nog wat te vragen?" In het hoofdkwartier van hun com mandant, kapitein Bijl de Vroe, een spaarzaam verlichte cantinewagen langs de weg, was de gespannen afwachtings- sfeer tastbaar. Er werden grapjes ge maakt bij een borrel. Maar het klonk allemaal wat navrant. Het was ons ook vergund een poos te verwijlen in het andere hoofdkwar tier; dat van kapitein De Koning, aan de overkant van de Mark. in een riante boerderij in Klundert. „Wij liggen in slechtere positie dan gisteren", zei de commandant, „maar"Nee, daar werd geen borrel gedronken. Tegen kwart over drie bereikte de spanning haar hoogtepunt. De beslissen de aanval kon ieder ogenblik aanvan gen. Even later kon men in de bijna grijpbare stilte op de Mark een heel zacht geluid van klotsend water horen. Een schot viel en direct daarna brak de hel los. Lichtkogels suisden de lucht in, maar zij sorteerden weinig effect van wege de nevel. Venijnig geratel van mi trailleurs weerklonk en het daverende geknal van inslaande mortierbommen scheurde de stilte vaneen. In Standdaarbuiten kwamen de ont hutste bewoners met slaperige gezich ten aan hun deuren staan. Met vage gedachten aan Korea misschien Zij waren nog net bijtijds om mee te maken, dat de baretten door de cadet ten in wilde vlucht achterna werden gezeten Zoals gezegd, op het moment dat u dit leest was de strijd nog niet beslist. Maar het lijdt geen twijfel, dat de ca detten hebben gewonnen. Tenzij de vu rige jongens van de Stormschool zelfs het noodlot hebben getart...... Achter het kantoor van de N.V. Ko ninklijke Mij De Schelde, te Vlissingen heeft men in een oude schuilkelder een geheime dichtgemetselde bergplaats ont dekt, die boordevol zat met zware ex plosieve stoffen. De stoffen waren ver pakt in kisten en op iedere kist waren etiketten aangebracht, waarop werd aangegeven, waarvoor, in geval van ont ruiming van Vlissingen door de Duitsers, dezeexplosieven moesten dienen. Het complete personeel van de Schelde hééft ongeveer vijf jaar in de onmiddellijke nabijheid van een vulkaan geleefd. De Asser rechtbank veroordeelde Vrij dag de 44-jarige Trijntje E. uit Rotter dam wegens poging tot vergiftiging tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. In het voorjaar van 1947 probeer de zij tot tweemaal toe haar man, de haringventer L. S. D. uit Assen, van wie zij thans gescheiden is, van het leven te beroven door vergift in zijn medicij nen te mengen. De derde maai probeer de zij het met gas, maar ook deze poging mislukte. Deze week is de 72-jarige heer Frans- se n uit Mook in gezelschap van twee in woners van Gennep en Bergen vertrok ken voor een fietstocht naar Rome, een pelgrimstocht in het kader van de H. Jaar viering. De ongeveer 2400 km lange tocht zal twee maanden vergen. Het Tweede-Kamerlid, de heer Meye- rink (A.R.), stelt aan de minister van Oorlog o.a. de vraag of het juist is dat de laatste maanden verschillende troe penschepen slechts met een gedeeltelijke bezetting uit Indonesië naar Nederland zijn vertrokken. De berichten hierover hebben grote ontstemming onder de militairen van de K.L. in Indonesië gewekt. Is de regering bereid mede te delen, aldus vraagt de heer Meyerink, welke oorzaken of overwegingen tot deze on derbezetting hebben geleid. Is zij voorts bereid aan de autoriteiten in Indonesië aanwijzingen te geven, ten einde een herhaling van een dergelijk onrendabel gebruik van scheepsruimte te voorko men? De waarnemend voorzitter van de cen trale N-Guinese politieke vertegenwoor diging, de heef Mallo, heeft medege deeld, dat het volk van N. Guinea geheel achter de Nederlandse regering in zake de kwestie-Korea staat. Wij staan, aldus Mallo, gereed om onze vlokskracht in te zetten tegen de com munistische agressie en tegen ieder an der misdadig imperialisme. mann Schroeder, en bekroond in een door de Carmelietenorde voor dit eeuw feest uitgeschreven prijsvraag. De Pro vinciaal der Ongeschoeide Carmelieten, pater Amandus Schmackers, zal de feestpredicatie houden. Op Zondag 23 Juli zal er in de paterskerk te Geleen een pontificaal Lof worden gecele breerd door Z. H. Exc. mgr. Lemmens, bisschop van Roermond. Met dit Lof wordt de officiële Bidweek van dank, hulde en eerbetoon gesloten. Het koor van Nieuwenhagerheide zal onder lei ding van Pierre van der Wall vijf mo tetten uitvoeren, gekozen uit de be kroonde bundel „Vites Florigera" van Albert de Klerk. Twee toneelstukken zijn met betrek king tot dit eeuwfeest geschreven. Wim Snitker schreef „Het wollen pantser" en de Brabantse priester-dichter pater Ivo van Dinther, schreef „Brünhilde". Het eerste spel wordt door Anton Sweers met zijn „Ghesellen van de spelewei" opgevoerd en het tweede door Kees van Iersel en de toneelgroep „Ghesellen van de Carmel" Op 17 October zal het Brabants Kamerkoor in 's-Hertogen- bosch een galaconcert geven van de werken van de 18de eeuwsp Carmeliet Benedictus Buns. Vervolgens zal een tentoonstelling door het land reizen om de Mariadevotie te doen doordringen in het leven van de mensen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet „Wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding in het wetboek der bur gerlijke rechtsvordering ten einde licht vaardige scheiding tegen te gaan," wij zen zeer vele leden er op, dat het, maat schappelijk gesproken, centrale en meest dwingende argument voor de noodzaak van zo krachtig mogelijke inperking van het echtscheidingseuvel is: het persoon lijk, lichamelijk en geestelijk welzijn van de kinderen uit huwelijken, die te gronde gaan. Andere leden, die met het doen van een poging om werkelijk lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan, in be ginsel instemmen, menen echter, dat in standhouding van een mislukt, volkomen ontwricht huwelijk niet altijd in het belang van de kinderen is. Vrij algemeen erkent men, dat er voor de wetgever aanleiding bestaat maat regelen tot het tegengaan van lichtvaar dige echtscheidingen te overwegen. Of de voorgestelde maatregelen, welke neerkomen op een betere regeling van de pogingen tot verzoening van echt genoten, wier huwelijk door echtschei ding ontbonden dreigt tg worden, inder daad doeltreffend zullen blijken en voor al of naast zulke maatregelen niet nog andere nodig zijn, hetzij tot het tegen gaan van de „grote leugen" door het eisen van bewijs ook bij erkenning van de zijde van de gedaagde, hetzij door uit breiding van de echtscheidingsgronden, daaromtrent bestaat minder eenstemmig heid. Wil men, zo merken enkele leden op, een rem opwerpen tegen lichtvaardige echtscheiding, waarbij de druk van de zijde van de man uitgaat, dan zou men de financiële positie van de vrouw en van de kinderen drastisch moeten her zien en de uitkering aanmerkelijk hoger stellen dan thans het geval pleegt te zijn. Zeer vele andere leden zijn van oor deel, dat de behandeling van dit wets ontwerp zeker niet de juiste gelegenheid is om een wijziging van het wettelijke huwelijksgoederenrecht voor te stellen. Zij zien daarin afgezien van andere bezwaren ook weinig heil met betrek king tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen. Naast overspel en kwaadwillige ver lating zouden verscheidene leden als echtscheidingsgrond opgenomen willen zien „grove inbreuk op de huwelqks- plichten, tengevolge waarvan een zo danige ontwrichting van het huwelijk is ingetreden, dat herstel ener. redelijk echtelijke verhouding niet kan worden verwacht". Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts. Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal 13 Juli in de Bisschoppelijke Huiskapel de Tonsuur toe dienen aan de eerw. fraters L. Vermeer en C. Jansen van het klooster Mariënkroon te Nieuwkuijk. Verder zal de Bisschop Zondag 16 Juli in de kapel van het St. Joseph-Studiehuis te Hees-Nijmegen de volgende H.H. Wijdingen toedienen: Mindere Orden aan de eerw. fraters Ph. J. Heltzman, A. V. Thijssing, H. N. Oudejans, J. A. van Kaam, J. J. Te gels. R. F. Groenen, E. W. van Gidbergen, A. J. Boelrijk, M. S. Wetzelaer van de priesters van het H. Hart van Jezus: L. Vermeer en C. Jansen van het klooster „Mariënkroon" te Nieuwkuijk, en A. Rood van de Assumptionisten; H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters Fl. Heydendaal, R. van Geffe, 'W. Stoop, B. Krijnsen. Th. van Oyen, A. Schokker, R. Ribberink en L. Kolbrink van de Assumptionisten en J. Spobeck, J. Hijnen en J. Sombeek van de Montfortanen; H. Diaconaat aan de eerw. fraters L. Wieg- mans, W. Jansen, E. van Iersel, L. van Midden en E. Wiegmans van het klooster „Marië'nkroon" te Nieuwkuijk; H. Priester schap aan de eerw. fraters N. D. Koomen, J. van Dooren, H. A. Hansen, Th. Chr. Kooijman, A. A. Duindam. M. G. Rasen- berg, W. A. van As, J. P. Weusten, G. P. Peeters, C. A. van Vroenhoven, G. J. Len- sen, J. F. van Koerkom, E. I. Bellenmakers H. A. Theunissen van de Priesters van het H. Hart van Jezus. Ty ij de beoordeling van het enorme J~\ Unilever-concern dient men altijd voor ogen te houden, datde zo genaamde „groep" bestaat uit de En gel. en de Nederlandse Maatschappij. De eerste omvat alle belangen in Groot- Brittannië en de Britse overzeese ge biedsdelen, dus het gehele sterling- gebied, de tweede niet alleen alle Euro pese, doch ook alle andere belangen, dus ook die in Amerika en Azië, in clusief Indonesië. Hoewel de zaken in 1949 juist in de Verenigde Staten moeilijk zijn geweest, is de Nederlandse Maatschappij er toch in geslaagd in het afgelopen boekjaar een netto-winst te maken van drie en tachtig millioen tegen 35 millioen gulden in 1948. Op het eerste gezicht lijkt dit een geweldig bedrag en het is dit ook, maar wanneer men oedenkt dat het ver mogen, hetwelk toekomt aan de gewone aandeelhouders, thans 559 mill, gulden bedraagt en het aan deze aandeelhou ders uitgekeerde dividend ongeveer slechts15 millioen 300 duizend gulden beloopt, dan kan men niet zeggen, aat zij met een uitkering welke nog geen drie percent uitmaakt op hun vermogen bepaald verwend worden. Nu moet men hier terstond aan toe voegen dat dezelf de gewone aandeelhouders eigenlijk recht hadden op circa 72 millioen. Had den ze deze kunnen ntvangen, clan.ware het een uitkering van meer dan 13 percent geweest. In het bedrijf worat echter meer dan 56y, millioen gehou den, zodat de bezitters van aandelen Unilever wèl de indruk krijgen, dat er goed voor hun toekomst gezorgd wordt, maar dat hun onmiddellijk belang in de vorm van een aanwas van hun por te- monnaie hiermede niet is bevorderd Intussen kunnen ze toch trots zijn op het feit, dat zij medebezitters zijn in een wereldbedrijf, dat op 31 December 1949 bijna f 3 duizend millioen in zijn zaken had gestoken, het vorig jaar voor 8% duizend millioen heeft omgezet en een voortdurende uitbreiding beoogt. Nu is het maar te hopen, dat na enige jaren, dank zij de eventuele opheffing van de dividendbeperking, de eigenaren wat meer direct profijt zullen kunnen trek ken van hun bezit. Het bedrijf produ ceert en exporteert margarine en andere spijsvetten, toiletartikelen, levensmid delen en veevoeder en verhandelt boven dien in Afrika grondnoten, palmolie, palmpitten, cacao, waarvan de waarde in 1949 een bedrag van bijna f 93 mill, heeft bereikt. Het verdient vermelding, dat de Mij. blijkbaar de toekomst in Indonesië niet somber inziet; immers zegt het verslag, dat de aan het concern toebehorende fabrieken, ondanks de politieke verwik kelingen, tot haar volle capaciteit zeep, spijsvetten en toiletartikelen fabriceer den. Uit het daarna verschenen verslag van de aanverwante maatschappij Van den Bergh en Jurgens blijkt zelfs dat de omzetten zijn vergroot en voorbe reidende maatregelen worden getroffen voor de uitbreiding van de productie capaciteit der jabrieken. (Vervolg van pag. 1) Reeds vóór de oorlog stond het in kringen van sociologen en vakorganisa tiemensen zowel van werkgevers- als van werknemerszijde vast, dat hier „iets" moest worden gedaan. De ver plichting, die de Duitsers schiepen om personeel m dienst te houden, had niet de arbeidsrechtsgrond tot fundering. maar de oorlogsnoodzakelijkheidT om tot elke prijs het productie-apparaat aan de gang te houden. Beveridge en in na volging van hem velen, onder wie onze tegenwoordige Staatssecretaris Dr. van Rhijn, kwamen tot de constatering, dat een regeling van het ontslagrecht tot de noodzakelijke maatregelen in, de herziening van de sociale wetgeving behoorde. De Stichting van de Arbeid heeft reeds kort na haar optreden een speciale commissie benoemd, die tot opdracht kreeg de wijzigingen in het ontslagrecht te bestuderen en dit rap port werd in 1946 aan de Minister van Justitie voorgelegd ter voorlichting. Dit rapport verklaarde in 1946 wijziging van het ontslagrecht urgent. Op 23 Septem ber 1947 stelde de Minister van Justitie de Commissie-Levenbach ih, die aan de hand van het voormelde rapport lot opdracht kreeg een wetsvoorstel te ont werpen tot herziening van de wet op het arbeidscontract. Op de dag, dat we dit schrijven, 30 Juni 1950, is het twee jaar geleden, dat de commissie-Leven- bach met haar arbeid gereed kwam en dat bij Koninklijke Boodschap aan de leden van de Tweede Kamer de ont- werp-wet tot wijziging van de bepalin gen omtrent het ontslag bij arbeidsover eenkomsten, ter overweging werd aan geboden. En nu zitten dus onze Kamer leden al twee jaar te overwegen. Zou het niet tijd worden dat het re sultaat van deze overwegingen een» wordt kenbaar gemaakt? Nog dagelijks worden arbeiders ontslagen in. geval van ziekte. Nog dagelijks voelen gere patrieerde militairen zich, ondanks het feit, dat zij niet mogen worden ontsla gen', gedupeerd. Met de bepalingen van het BBA in de hand is het heus nog niet zo moeilijk om ontslagvergunnin- gen te krijgen. Het wetsontwerp zelf heeft zeer acceptabele oplossingen aan de hand gedaan, die alleszins het over wegen waard zijn en die, vergissen we ons niet, de instemming hebben van grote kringen onzer arbeiders. We hopen daar t.z.t. nog nader" op terug te komen. Advertentie in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Parol René Pleven, minister van Defensie in de twee laatste Franse kabinetten, heeft gisteravond een opdracht van president Auriol, om te trachten een Franse re gering samen te stellen, aanvaard. Ple ven is lid van de Union Démocratique et Socialiste de Ia Resistance (radicaal gezind), die veertien afgevaardigden telt in de Nationale Verdadering. Hij zal trachten een coalitieregering te vormen met leden van de MRP, de socialisten, radicalen, radicaal-gezinden en enkele gematigden. HU hoopt president Auriol vanavond nog het resultaat van zijn on derhandelingen met de partijleiders te kunnen meedelen. Guy Mollet, algemeen secretaris der Franse socialistische partij, die Dins dag van president Auriol een informa tieve opdracht ontving voor de vor ming van een nieuwe coalitieregering, had gisteravond Auriol te voren mee gedeeld, dat hij zijn opdracht terug moest geven daar de radicalen gewei gerd hadden deel te nemen aan een gemeenschappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meerder heid. Hij heeft de andere parlementsfracties er van op de hoogte gesteld, dat de socialistische partij bereid is aan de komende regering mee te doen op basis van een voorstel tot overeenstemming, dat de socialisten aan de anderen heb ben voorgelegd. Toen Pleven gisteravond het paleis van de president verliet, verklaarde hij: „De president van de Republiek heeft in verband met de noodzaak om een einde te maken aan de regeringscrisis en met het oog op de internationale toestand, mij verzocht mijn persoonlijke gevoelens op zij te zetten en het pre mierschap te aanvaarden als een plicht"-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4