OUDENBOSCH ONTWIKKELT ZICH korsten van 1848 DE WERELD ROND Uit het leven van de heilige Martelaren van Gorkum Zeepkist-races Amerika Schoonmaak Kalverstraat TEKEN Korea Dat zijn ze niet, Belevenissen van de struisvogel Rasmus 1950 cursus die 1 Wilhelmus blazen Nijverheidsschool in voorbereiding DE ARBEIDERS IN DE VERENIGDE STATEN Ook de straatvegers en vuilnismannen in Rome Londense vrachtrijders ook in staking i Cl ZATERDAG 8 JULI 1950 PAGINA 7 Bouw van fabrieken vordert snel Rapport van Nederlandse vakbonden herengracht 408 Amsterdam INDEXCIJFER GESTEGEN VAN GR00THANDELSPRIJZEN SUIKERWERKENFABRIEK UITGEBRAND W0LDIEVEN GEARRESTEERD H. Maria Goreili-kerk in Nederland, „H. Jaar-toeslag dreigen met staking Sympathiebetuiging Examens „1 in in de Dagelijks kinder verhaal door evin MARKTBERICHTEN (Van onze Brabantse redactie) Oudenbosch is voor veel Nederlanders «en begrip. Treinreizigers kennen Ouden bosch als de plaats, die reeds van verre opvalt door haar machtige kerkkoepel, geflankeerd door de iets kleinere, maar soortgelijke koepel van de kapel der Broeders van Oudenbosch. Duizenden kennen Oudenbosch, omdat ze er als jongen hebben school gegaan bij deze Broeders op St. Louis, een pensionaat, dat vooral ook in JHolland altijd een goede naam heeft gehad als onderwijs instituut. Sommigen herinneren zich nog uit verhalen van ouders of grootouders, dat Oudenbosch in de Zouaventijd een grote rol heeft gespeeld. Van daaruit Vertrokken namelijk de Nederlandse Zouaven. Dank zij het onvermoeide Werken van Broeder Christofoor, blijft de gedachte daaraan in Oudenbosch Voortleven door middel van het Zoua- venmuseum. Wat echter slechts weinigen hebben opgemerkt, is, dat ditzelfde Oudenbosch, dat voor de oorlog zijn roem dankte aan zijn pensionaten, want naast St. Louis mogen we ook St. Anna voor de meisjes niet vergeten, en aan zijn boom kwekerijen, dat dit Oudenbosch na de oorlog druk bezig is zich te ontwikke len tot een industrieplaats van beteke nis. Voor de oorlog had deze plaats, on danks een aanzienlijk geboorteoverschot, een dalend bevolkingscijfer. Telde Oudenbosch in 1920 5863 inwoners, in 1939 waren er nog slechts 5778. Daarna ondergingen deze cijfers een aanzien lijke verandering. In 1949 was het in wonertal gestegen tot 7150. Dat het actieve gemeentebestuur zich daarom ging beraden over middelen om deze groeiende bevolking ook aan inkomsten te helpen, is duidelijk. Het Welvaartsplan voor Brabant wees in dit opzicht duidelijk in een bepaalde richting: industrialisatie. Tot nu toe is men hier met de in dustrialisatie al bijzonder gelukkig ge weest. Dadelijk na de oorlog vestigde zich hier een betonfabriek aan de Oudenbossche haven, die via de Mark een verbinding heeft met de grote waterwegen. Deze fabriek telt inmid dels reeds een kleine honderd arbei ders. Daarnaast heeft men op het ogen blik drie machinefabrieken, respectie velijk met pl.m. 60, 50 en 20 arbeiders, een brandkastenfabriek, die aan onge veer vijftig en een emballagefabriekje, dat aan een vijftal werk verschaft. Om de industrievestiging te bevorde- en is de gemeente echter ook overge daan tot de bouw van industriehallen. De bouw van de beide eerste exem plaren, waarin een fabriek van metalen buizen en een machinefabriek onderdak Sullen vinden, zjjn reeds in een verge vorderd stadium. Binnenkort hoopt men met de bouw van de beide volgende, be Een delegatie bestaande uit dertien vertegenwoordigers van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Ka tholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft eind vorig jaar onder auspiciën van de E.C.A. een studiereis door Amerika ge maakt. De delegatieleden hebben hun bevindingen, indrukken en conclusies neergelegd in een rapport, dat nu bin nenkort met foto's en tekeningen ver lucht onder de 1.300.000 leden van de Vakverenigingen zal worden verspreid. In het rapport wordt o.a. de aan dacht gevestigd op de grote arbeids productiviteit van de Amerikaanse arbeider, hetgeen een van de factoren is. waardoor Amerika op industrieel gebied aan de spits gaat. De producti viteit van de Amerikaanse arbeider is op het ogenblik acht en een half maal zo groot als die van de Russische ar beider, tweemaal zo groot als die van de Britse en driemaal zo groot als die Van de Nederlandse arbeider. In het bijzonder zijn de leden getroffen door het systeem van massaproductie, waar door, aldus het rapport, de goederen tegen een dergelijk lage kostprijs kun nen worden vervaardigd, dat zij bin nen het bereik van de gewone man komt en waardoor de levensstandaard Van de Amerikaanse arbeiders hoger is dan die van zijn collega's in andere landen. Wanneer West-Europa door econo mische samenwerking der landen en op heffing van de handelsbeperkingen zulk ®en grote binnenlandse markt zou gaan Vormen, dan zal de massa- en seriepro- upetie ook hier grotere kansen gaan bieden. In dit opzicht kunnen wij, aldus flfi rapport, veel van de Amerikaanse industrie leren. Dat geldt echter niet de wiJze van productie, maar e,wijze, waarop de arbeider t hSS -WSrdt; voor de resultaten Sterk leeft de gedachte, dat een nauwere - samenwerking tussen Werkgevers en werknemers noodzakelijk is, om een zo hoog mogelijke productie m bereiken. Advertentie Telefoon 37132 - 37133 CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIE3 stemd voor een meubelfabriek en een fabriek van radio- en televisie-apparaten, te kunnen beginnen. Het nut van vakopleiding voor de Jeugd ziet men ook niet over het hoofd Daarom heeft men de stichting van een interne nijverheidsschool, die ech ter ook externe leerlingen opneemt, door de Broeders van Oudenbosch met veel vreugde begroet. Deze school om vat thans een cursus brood- en ban ketbakkerij en een cursus timmeren en houtbewerking. Voor de cursus machinebankwerken is de toestem ming reeds verleend. Of deze echter al met September zal kunnen ingaan, hangt geheel af van de vraag of men over voldoende ruimte zal kunnen be schikken. De plannen voor de bouw van een geheel nieuw schoolgebouw met eigen internaat zijn in wording. De gunstige ligging van Oudenbosch aan de electrische spoorlijn, de vrij goede verbindingswegen te land en te water, alsmede het feit, dat de plaats ook over alle moderne middelen als gas, electri citeit en waterleiding beschikt, hebben zeker het hunne bijgedragen tot het gunstig verloop der industrialisatie. 'In de Betuwse bongerds staan op 't ogenblik afschrikwekkende we zens; zij dienen om de huidige spreéuwenplaag af te weren. Het door het C.B.S. berekende alge meen indexcijfer van groothandelsprijzen over Mei 1950 geeft t.o.v. dat over April een stijging weet van 2 punten n.L van 313 tot 315. In de voedingsmiddelen-sector deden zich diverse prijsstijgingen gelden o.a. voor rijst, rogge, haver, gerst, aardap pelen, kaas, eieren en rund- en kalfs vlees. Hiertegenover stonden prijsdalin gen van erwten, bruine bonen en melk, terwijl de reeds in April gesignaleerde daling van de prijzen van bqter en var kensvlees zich in Mei nog voortzette. Het indexcijfer voor de hoofdgroep voedingsmiddelen steeg onder invloed van een en ander met 4 punten, n.l. tot 276. Bij de grondstoffen deden zich even eens enkele prijsstijgingen gelden, n.l. voor grondstoffen houtwaren (gezaagd naaldhout), chemische producten (zout zuur), metaalwaren (koper en lood) en papier (houtceliulose). De invloed van deze prijsstijgingen op het indexcijfer voor de hoofdgroep werd echter gecom penseerd door prijsdalingen in de groep grondstoffen leder (kalfsvellen), waar door het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen t.o.v. dat voor April geen verandering onderging. Het indexcijfer voor de hoofdgroep af gewerkte producten vertoont onder in vloed van prijsdalingen in de groepen hout, chemische producten (zeep, kunst meststoffen en lijm) en lederwaren, waartegenover prijsstijgingen in de groep textiel stonden, een stijging van 1 punt tot 312. Dezer dagen bleek, dat uit een opslag plaats te Eist (U.) een belangrijke partij wol, geïmporteerd uit Ierland en Au stralië, spoorloos was verdwenen. Dit feit gaf de politie aanleiding de gangen na te gaan van zekere v. M. te Ede, die ver boven zijn stand leefde en zoals al spoedig bleek, nu en dan partijtjes wol in Wageningen van de hand deed. Dit was voor de politie voldoende aan leiding toe te slaan: v. M. en drie hand langers v. O., J. en K. allen te Ede woon achtig, werden Donderdag gearresteerd. De verdwenen wol had een waarde van circa 14.000. De dieven hadden het geld voornamelijk gebruikt om hun huizen te voorzien van mooie meubelen etc. Vrijdagavond ontstond een uitslaande brand in de suikerwerkenfabriek van A. Kooien te Helmond. De fabriek brandde bijna geheel uit. Een groot gedeelte van de voorraad suikerwerken en machines ging verloren. De schade wordt geschat op ongeveer ƒ20.000. Verzekering dekt de schade. Advertentie WIE HELPT MEDE aan de opbouw van de eerste te Bleijerheide-Nulland in de Mijn streek? H. VLIEGEN, Bouwpastoor. Giro No. 330354 Kerkrade. (Van onze Romeinse correspondent) Nadat Maandag het kantoorpersoneel en Woensdag de chauffeurs en de con ducteurs van de vervoersdienst in Rome een uur in staking waren gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis, dat de lonen verhoogd zouden worden met een „Heilig-Jaar-toeslag"als compensatie voor het veel zwaardere werk, dat het Heilig Jaar voor hen meebrengt, is de directie van het Romeinse tram- en autobusbedrijf gezwicht voor de argu menten van de werknemers. Onmiddel lijk hierna hebben de Romeinse vuilnis mannen en straatvegers zich gereali seerd, dat de pelgrims ook hen aanmer kelijk meer werk bezorgen, waarna ze prompt besloten hebben eveneens met een staking te dreigen, als ook zij de „Heilig Jaar-toeslag" niet zouden ont vangen. Hun houding heeft weer aan stekelijk gewerkt op het gemeenteper- soneel, dat op zijn beurt van de Ro meinse vroede vaderen dezelfde toeslag verlangt. En nu speuren de Romeinse chauffeurs, conducteurs, straatvegers, vuilnismannen en ambtenaren de ko lommen van de Italiaanse bladen af, op zoek naar eventuele nieuwe geruchten over een verlenging van hun Heilig Jaar. Vertegenwoordigers van ongeveer dertigduizend vrachtwagenbestuurders uit de omgeving van Londen besloten gisteravond een niet-officiële staking uit te schrijven uit sympathie met de sta king van de bestuurders van vlees auto's. De staking van de vrachtrijders is onmiddellijk ingegaan. De officiële vakbond van de vrachtrijders heeft aan het beslnit geen goedkeuring gehecht. Wanneer de stakingsoproep wordt op gevolgd, dan zal daarmede al het ver keer van de Londense straten verdwij nen, behalve de bussen. Ook het trans port van voedsel, steenkolen en andere goederen zou in de Britse hoofdstad stil liggen. De staking van de vrachtrijders is een sympathiebetuiging met de vleesvervoer- dersstaking, die ruim een week geleden begon. De regering heeft niet geaarzeld troepen in te schakelen, zodat het vlees op het ogenblik door Tommies bij de slager wordt afgeleverd. Voornamelijk uit protest tegen het inschakelen van troepen hebben de vrachtrijders besloten zich bij ds sta kers aan te sluiten. Tweehonderd man locomotiefperso- neel te Banbury, honderd km. ten Noord-Westen van Londen, die een week geleden in staking gingen uit protest te gen een verandering, waardoor het lid maatschap van hun pensioenfonds vrij willig zou worden, inplaats van ver plicht, hebben hun eis om intrekking van die wijziging ingewilligd gekregen. Zij waren Donderdag reeds weer aan het werk gegaan, doch dreigden week eind-stakingen te zullen houden. De Spoorwegraad gaf daarop toe „in het belang van het publiek". Duitsland. De Amerikaanse Hoge Com missaris voor Duitsland, John J. McCloy heelt gisteren te Frankfurt verklaard, dat hij niet verwachtte dat er een aanval op West-Duitsland gedaan zal worden. „Feite lijk denk ik, dat de ontwikkelingen op Ko rea een dergelijke aanval minder waar schijnlijk maken", aldus McCloy. Polen en Oost-Duitsland hebben een verdrag ondertekend, waarbij de Oder-Neis- se lijn als de definitieve Westgrens van Po len wordt erkend. Een maand geleden werd de grens reeds „onherroepelijk" vast gesteld nadat een Oost-Duitse delegatie een bezoek aan Warschau had gebracht. De oorlog op Korea heeft 't aantal de- porteurs uit de gelederen v. d. O.-Duitse com munistische volkspolitie doen toenemen. In de eerste week van Juli zochten 35 leden van de volkspolitie een toevlucht in West-Ber- Jijn, dat is meer dan de helft van het aan tal deserteurs in de hele maand Juni, al dus is van Amerikaanse zijde verklaard. De Amerikanen zeggen, dat de Oost-Dutt- sers gedreven worden door de vrees naar Korea gezonden te worden ter versterking' van de communistische troepen aldaar. AMSTERDAM, bev, tot doctor in de wiss en nat. C. 't Hooft, geb. te Amsterdam. E. Cohen, geb. te Haarlem, G. Jongh. geb. te Wormerveer en A. Guljé, geb. te Paramaribo. AMSTERDAM, doctoraal pharm. G. Ey- kel, Wormerveer; doctoraal scheik. mej. N. v. d. Weel (cum laude), Amsterdam; J. Veen, Amsterdam; B. Leynse, Amster dam; A. Bloksma, Amsterdam; E. Wijn malen, Amsterdam; Ph. Monnikendam, Amsterdam en M. Brabander, Nijmegen Doctoraal wisk. H. Nieuwenhuis, Am. IIIIIIIIIIIIIIII11IIII1IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiimmiiiiiiiiimitiiiiimiiiiiiiiiiiiiini .S Zondag 9 Juli vieren we het de kapel op het Martelveld van feest van de negentien mar- Den Briel, waarheen jaarlijks telaren van Gorkum. Heel duizenden mensen trekken, even willen we enkele feiten 29 Juni van het jaar 1867 uit de geschiedenis van deze heeft Paus Pius de negende de helden ons voor de geest stel len. Den Briel in In Juni van hetzelfde jaar trokken de Watergeuzen naar Gorkum en de 25ste gaf de dappere, verdediger de stad over op voorwaarde van vrije vingen de kroon der heiligen, aftocht voor iedereen. Ook omdat zij onverschrokken be- voor de geestelijken Wat het leden hadden te geloven in de woord van een Watergeus werkelijke tegenwoordigheid waard was, weten we. De aan wezige priesters bleven gevam Wanneer de grote dag aan breekt, komen er toeschou wers uit alle delen van het land om de zeepkist-derby gade te slaan. In de laatste zeven jaar trokken de wed strijden ieder jaar ongeveer 75.000 toeschouwers. Zij kun nen de wedstrijd vanaf de zit- en staantribunes, die langs de baan zijn aangebracht, volgen. De organisatoren regelen de wedstrijd vanaf een luchtbrug van twee verdiepingen, waar door zij het verloop van de race goed kunnen volgen en de gebeurtenis wordt verslagen door journalisten, radio-ver slaggevers en televisieopera teurs, die op de perstribune en de luchtbrug wel een geschikt plaatsje vinden. De baan, waarop de jeug dige deelnemers aan de derby de strijd aanbinden, is een vol komen vlakke betonweg van 9 meter breed; hij is groen van kleur om verblinding te voorkomen en er zijn drie ba nen uitgezet met geel gespik kelde lijnen. Na afloop van de derby zijn de jeugdige racers eregas- ten op het „Feestmaal der martelaren heilig verklaard Bij de plechtigheid van deze Op 1 April 1572 nam Lumey verheffing waren niet minder - dan veertig kardinalen, bijna vierhonderd bisschoppen en ongeveer honderdduizend ge lovigen tegenwoordig. Negentien Nederlanders ont- van Jezus Christus in het hei lig Sacrament en omdat zij stad met een bezoek vereren. Nu 'is Amsterdam altijd goede maatjes met zijn heren ge weest. Ook al wist het stadsbe stuur, dat zo'n graaf niet zo maar eens de stad kwam be zoeken, maar dat het eigenlijke doel van zijn tocht was, weer wat geld los te krijgen, toch deed Amsterdam alles om de hoge gast goed te ontvangen. En een van de eerste maatre gelen was de grote schoonmaak van de Kalverstraat. Lieve hemel, dat gaf me een drukte in de vijftiende eeuwse Kalverstraat. Heer Filips de Schone Zou Amsterdam bezoe genen en werden gruwelijk trouw en onderdanig wensten Den Briel, waar de H.H. Martelaren van Gorkum op 9 Juli 1572 uier- gemarteld. Begin Juli werden te blijven aan de Paus van dejl ter £00a gebracht. ze per schuit weggevoerd. De Rome, 6de Juli kwamen ze m Dordrecht aan, waar zij voor geld op de markt werden ten toongesteld en natuurlijk niet weinig bespot en mishandeld werden. De 7de Juli kwamen ze in Den Briel aan. Wat de mar telaren hie.r allemaal te ver duren gehad hebben, weten we allemaal. En anders lees je daar nog maar eens wat oveir in een heiligenboekje. De 9de Juli werden negen tien mannen in een oude turf schuur opgehangen. Drie wa ren er voor de verleidingen en bedreigingen der Watergeuzen bezweken en afgevallen. Ten koste van grote geldsommen zagen enkele dappere katho lieken kans de lichamen der martelaren te begraven. Van verering was echter de eerste tijd niet veel sprake. In 1615 groeven enige katholieken het gebeente van de martelaren op en voerden het naar Bel gië, waar het weldra terecht kwam in een klooster van de Franciscanen. Deze paters toonden niet voor niets bijzon dere belangstelling voor onze martelaren. Immers van de. negentien Gorkumse martela ren behoorden er elf tot de orde van de H. Franciscus. He.t gebeente van de marte De nationale kampioen de jongen, die het parcours in de kortste tijd heeft afgelegd worden al lerlei prijzen en medailles uit gereikt en tevens ontvangt hij een studiebetfe waardoor hij een vierjarige cursus aan de vakschool of universiteit zijner keuzg kan volgen. De vijf ren ners, die na hem kwamen, krij gen troostprijzen. Vele mensen vragen zich af hoe het komt, dat de ene wa gen sneller loopt dan de an dere, daar zij' immers geen (Slot) Wanneer de jeugdige win- van alle een motor hebben De naars van de 150 plaatselijke meeste jongens zijn het er over wedstrijden in Akron bijeen- eens, dat de constructie van acnone zuu komen voor de eindstrijd, zijn de wagen en de behendigheid ken. En natuurlij ook door de stad en van de bestuurder hier de Kalverstraat komen. Op bevel vegrschUlende mduslrlële doorslag geven. imirtHplliik aan het ondernemingen, die uitstapjes Juist doordat iedereen weet, mdereen onm ddellijk aan het bijzondere feestelijkheden dat de jongens alles op alles r ^l?xa?vemtraat lee^ een organiseren. De jongens kun- zetten om de overwinning te -„Hor 5hï,mpn water werden nen van tevoren al vast proef- behalen, genieten de zee.pkist- hot Rokin (dat toen nog wa- ritten maken op de baan, die races zo'n grote bekendheid in wasL en uiT andere gl-ató- in de heuvels gelegen is. de Verenigde Staten, ten. geschept en door de Kal- verstraa^^ge^aagd.^wMr^man- stonden te boenen en te schrob ben. Alle onreinheden van de veemarkt moesten verdwijnen Een paard is een van de moeilijkste dieren om te teke- Na een marktdag in de vijf tiende eeuw moest er heel wat en 00k de gevels van de hou- gebeuren om de Kalverstraat ten huizen moesten een fris laren werd van uit het klooster weer een behoorlijk aanzien te aanzien hebben. Die gevels over België verspreid. Geluk- geven. Iedere bewoner van de moesten ook versierd worden, kig waren ook in ons land straat had dan ook de plicht Daarvoor trokken de jongens nog beenderen van de Marte- iedere week zijn straatje de stad uit, naar de buitenver- laren overgebleven, die nu nog schoon te vegen. Zo nu en dan blijven van de rijke kooplieden, als relikwieën vereerd worden kreeg de hele straat een extra om daar groen en bloemen te m de verschillende kerken, aan beurt. Maar dan was er ook iets plukken. Dat mocht voor deze nen, dat weet je zelf wel. Je die martelaren toegewijd en heel bijzonders op til. Dan ene keer natuurlijk wel. Met maakt er wel wat van, maar die. ook nog aanwezig zijn in kwam de graaf of de hertog de armen vol kwamen ze door de het is altijd erg houterig en Regulierspoort weer naar bin- stijf. Wij geven hier een paar nen en tussen het nog overal voorbeelden en zullen enkele cpctococu#cocpcccucp(£coco33®<#»^cpci3<£^®cB<£ct>cfca3cpc£>c{>cpc}3cp<^cj3c£>cpc}3ef>cpe voortstromende water, sjouw- kenmerken bespreken die bij den ze het'groen naar de hui- het tekenen van een paard van zen. Niet lang duurde het nu pas kunnen komen (het is al- wijs en opvoeding werden in meer of alle huizen kregen een tijd aanbevelenswaardig om andere banen geleid, kortom friS; groen aanzien. Er was al zelf een paard, ol andere dieren er kwam een algemene ont- niemand meer, die in deze fleu- en dingen, naar de werkelijk- wikkeling tot stand. Een ko- rjge straat de veemarkt van en- heid te tekenen, maar dat is ninkrijk was het echter niet kele dagen geleden herkende, vreselijk moeilijk). De romp meer. Maar er moest nog meer gebeu- van een paard schets je eerst - Korea is een geweldig groot ren Men wilde niet alleen la- van de oorlog welke thans op land; het is 800 kilometer lang ten zien, dat men rein en pro- Korea, dicht bij Japan, gaan- on 400 kilometer breed en er per was, men wilde ook blijk de is. Het eeuwenoude schier- wonen ongeveer dertig mil- geven van moed en dapperheid, eiland Korea, het land der lioen mensen. De hoofdstad is En daarvoor werd alle wapen- „ochtendkalmte" of der „mor- Seoel. Landbouw en veeteelt tuig dat in schuur of op zol- genstilte", zoals het in vroe- zijn de voornaamste middelen der 'was opgeslagen, te voor- ger eeuwen heette, was reeds van bestaan; rijst is het gang- schijn gehaald. Aan werken tien eeuwen voor de geboorte bare voedingsmiddel van de dacht niemand meer. alle ne- van Christus bekend. Eeuwen-i bevolking. De bouwtrant van r;ng stond stil. Maar daarvoor Tang heeft het oude konink- stadspoorten, muren en tem- jn de piaats waren de mannen rijk Korea een yoor de bui- pels is Chinees. Zo, dit zijn druk bezig hun oude harnassen tenstaander eentonig bestaan enkele bijzonderheden over op te poetsen en het roest van geleid, maar in het begin van een ver land waar thans geen bun geweren af te schuren. En deze eeuw is de ontwikkeling „ochtendkalmte" is, maar ka- op de dag van de intocht was Je hebt natuurlijk gehoord van de bevolking in snel tem- nongebulder en allerlei oor- er van de gevels der huizen po vooruit gegaan. Handel en logsgeweld de rust danig ver- niets meer te zien. Tussen nijverheid bloeiden op, onder- storen! groen en bloemslingers hing 4 aan haken alles wat de bewo ners aan wapentuig hadden ge- vonden. En alles keurig ge poetst en gepolijst. Heel de straat leek een museum. Daar hingen degens en geweren, te dicht op elkaar tekenen. En ook letten op de hoogte (de verhouding van de poten tot hoogte van de rug). Dit zijn wel de voornaamste dingen waar je aan moet denken. Geef de moed niet te. gauw op en met wilskracht en volhar ding kun je een goede vorm van een paard tekenen. Hoe is deze spreekwijze in gebruik gekomen? Als de bevelhebbers van een leger te velde zijn, gebruiken zij dikwijls spionnen, om de vijand in zijn leger of in zijn stad te bespieden, en daarvan bericht aan de bevelhebber te brengen, opdat hij weet, wat hem te doen staat. Voor zulk een dienst kan men veel geld trekken, maar het is een zeer gevaarlijk werk; want, wordt een spion ontdekt, dan is het „hang hém zonder genade op, aan de galg, of aan de eerste boom!" Prins Willem van Oranje zond eens een spion naar het Spaanse leger, hem ontzet be lovende, zo hij gevat werd. Wat gebeurt er? De man wordt betrapt en terécht - als een rechthoek, daar ga je voor een spion gehouden. Ter pantsers en zwaarden, ijzeren dan de rondingen in maken, stond klinkt het bevel: „Hang strijdhamers, pijlen en helle- - baarden. - - s. pijlen en neiie- j-)e bovenkant van de rug zakt Ja, Amsterdam liet altjjd iets in en de onderkant zien, dat ze voor strijd en oor- van de buik heeft meestal de_ log met terugschrok als het no- rondingen als de ronding dig was. Dat kon de beer zien, van de ëQok de hals van als hij zijn intocht door de Ka - een alüjd iets bo_ verstraat maakte. Want al die k is erg moeilijk. O Maak die vooral niet te groot, strijd cn dapperheid. dat öebeurt no£?al eens bii het Was de hèer de zo schoon- eurt nogal ems dij net gemaakte en opgesierde Kal- altüd flTnfc verstraat door gereden, dan j.? paard ook altijd Hink 6 dlk tekenen. (Renpaarden de kerel op!" Men leidt hem naar de galg. Ondertussen vernam de prins, dat de man gevangen is. Hij hield zijn woord en zond een bende ruiters tot zijn ver lossing. De Spanjaarden, de aan komst van deze vijanden ver nemende, bliezen op de trom pet. De spion luisterde, maar een Spaans alarm horende bla- Rotsachtige kust van Korea. kwam hij op de Dam, toen nog 2en> 2ei hy. >dat 2ijn ze niet> de Plaetse geheten. Daar werd hebben slanke poten). Voorts die >t Wilhelmus blazen!" hij dan in het stadhuis ontvan- foed_ op de stand van de po- Daarop voortgeleid en aan gen; daar werd gegeten en ge- letten; dat is zeer belang- de gajg gekornen, hoorde hij praat. Maar daar vooral deed riJk- De achterpoten staan iets een trompetter van de prins de heer zijn bede: zijn verzoek haar achteren (meer dan by Wilhelmus van Nassauwe om geld. Er werd niet vaak ge- een koe). Verder is de stand blazen, en toen sprong hij van weigèrd. Maar het stadsbestuur van de voorpoten beslissend blijdschap op, roepende: ..dat zorgde er wel voor. er iets an- voor het goed tekenen van een zijn ze, "die 't Wilhelmus bla- ders voor in de plaats te krii- paard. Dit moet je eens goed zen!" Bij het naderen der ben gen Een of ander nieuw privi- bekijken. Denk maar dat het de van de prins vluchtten de lege was altijd welkom. Zo was zware lichaam van een paard Spanjaarden, die de spion wil- dus ook de schoonmaak van de op stevige poten moet rusten, den opknopen buiten de stad nog ergens goed voor. Dus deze niet te ver uiteen of poort enhij kwam vrij dam; L. v. Leeuwen, Heer Hugowaard; F, Baring, Amsterdam en D. Vogel, sterdam^ A. Nijènhuis (cum laude') Am-Zaandam. Doctoraal econ. W. Werner, sterdam. Doctoraal nat. A. Verrijn Stu- Amsterdam; D. v. Til, Amsterdam en A. art, Amsterdam. Cand. wis- en nat. C Voorzaat, Utrecht. Doctoraal aardrijksk. Dijkgraaf (cum laude) Amsterdam; G. (vr. studiericht.) mej. M. de Koster (cura Wit, Amsterdam; W. Wijker, Amstei-1 laude) Amsterdam; mej. E. Daendels, T '.«I f-- nn m.. Copyright P. 17b. Box 6 Copenhagen w tweedehands handelaar zat zijn oude schepen ook een oud schip van u kunnen kopen?" to %en kaiuit te verkopen. De man had een heel „Zeer zeker," zei de man. „Met alle plezier. Kom tfe hui am f\o lenntiit van ov mnrini /-»/»!/.■ mnnr m.pp. dn/n. ?.a.i.le. ii. m.iin verzamelina latp.n morgen," zei Rasmus. „Zouden wij misschien ger dan de andere." •e bui en de kajuit zag er nogal gek uit, want maar mee, dan zal ik u mijn verzameling laten ?!ak bijvoorbeeld een koe haar kop door de zien. Een pracht-verzameling, meneer. Een hele ^.spoort en dat beest bleef hen maar aankijken, vloot, mag ik wel zeggen. En de een nog zeewaardi maraeia.." zei Rasmus. ..Zouden wii misschien De man zette hen in het aanhangwagentje van zijn auto Die zag er ook al uit als een schip. Kijk maar eens naar dat stuurrad en die grote verrekijkerMaar je kon er best mee rijden en zo kwamen ze in de haven aan Wageningen; mej. C. Klerk, Amsterdam; G. v. Alkemade, Amsterdam; P. v. Alke made, Zeist; D. Gorter, Amsterdam; A. Klitsie, Amsterdam en P. v. d. Weiden, Amsterdam. Cand. soc. aardrijksk. mej. A. Davelaar, Amsterdam; mej. I. Pluim, Amsterdam; E. de Waal, Amsterdam; R Poolman, Aerdenhout; A. Doornbosch, Amsterdam en G. de Rijk, Naarden. Doctoraal psychoL mevr. M. van Par- rerenIngenegeren, Amsterdam en mej. J. v. d. Horst, Amsterdam. AMSTERDAM, 8 Juli. Granen. Ook deze week bleef de markt over de gehele linie kalm. Alleen voor vrije granen bestond enige belangstelling. De prijzen voor vrije Platamaïs en maalmaïs waren belangrijk la ger, daarentegen kon de prijs voor vrije gerst enigszins verbeteren. Er bestond goe de vraag naar koekenbonnen, doch het aanbod was schaars. Voor zemelengrint- bonnen werd f 3.tot f 3.15 betaald, ter wijl ze tegen het einde der week voor f 3. werden aangeboden. Inlandse granen zon der zaken van, enige betekenis. Fijne zaden* Ondanks het feit, dat de met karwijzaad béteelde oppervlakte iets groter is dan aanvankelijk werd verwacht, bleef er regelmatig vraag naar dit artikel be staan en kon de prijs dan ook iets ver beteren. De vraag naar blauw maanzaad was bijzonder klein, doch de prijs kon zich handhaven. De met geel mosterdzaad be- teelde oppervlakte is zeer klein en vermoe delijk als gevolg hiervan bestond er meer vraag en werd voor het artikel enige gul dens meer betaald. Hoewel slechts 377 h.a. met kanariezaad zijn bezaaid, bleef de prijs voor het artikel vrijwel onveranderd, ter wijl de omzetten zich bepaalden tot klei nigheden. Peulvruchten. Voor groene erwten be stond op onveranderde prijs regelmatig enige vraag. Bruine bonen waren enige gul dens hoger genoteerd. Er ging het een en ander om. Capucijners werden practisch niet gevraagd en waren enige guldens lager genoteerd. Witte bonen onveranderd in prijs. Kaasmarkt Utrecht. UTRECHT, 7 Juli Op de Utrechtse kaasmarkt werden heden aangevoerd 52 partijen kaas, aan tal kazen 2122, wegende 12494 kg. pnj zen: eerste kwaliteit 2.05_ ƒ2.12, tweede kwaliteit van 1.95 2.03. Handel vlug. Markt Leeuwarden LEEUWARDEN, 7 Juli Aanv. 122 stieren, eerste kwaliteit 153 tweede kwaliteit 144, derde kwa liteit 128, 35 vette koeien, eerste kwa liteit 1.61, tweede kwaliteit 1.45, derde kwaliteit ƒ1.30 per kg levend gewicht. 561 melk- en kalfkoeien van 415 tot 990, 30 pinken van 290 tot 475, 145 graskalveren van 150 tot 315, 381 nuch tere kalveren van ƒ33 tot 49, 291 vette weideschapeh van ƒ40 tot 95, 363 lam meren van 30 tot 50, 304 vette varkens oude soort ƒ1.50 tot 1.58, vette biggen ƒ1.50 tot Ï.63, zouters ƒ1.52 tot 1.58 per kg levend gewicht, 501 biggen en lopers, biggen 25 tot 41, lopers 41 tot 65. 50 biggen en geiten, geen notering, 103 paarden van f 500 tot 890, totaal aange voerd 2892. De aanvoer van stieren was als vorige week met fleurige handel, prijzen iets stijgend, melk- en kalfkoeien ruimer aanvoer met fleurige handel, iets stij gend in prijs, pinken aanvoer als vorige week, fleurige handel, prijzen iets ho ger, nucWtere kalveren iets minder aan voer, stugge handel, duurder, graskal veren weinig aanvoer, iets fleuriger handel, duurder, varkens iets ruimer aanvoer, vlugge handel* hoge prijzen, biggen en lopers iets ruimer aanvoer, stugge handel, prijzen gelijk vorige week., schapen iets minder aanvoer met fleurige handel, duur, paarden iets rui mer aanvoer met stugge handel, prijzen als vorige week, lammeren iets minder aanvoer, fleuriger handel, prijzen hoger. LEEUWARDEN. Kaas: Gouda volvet f 1.941.95, Edammer 40 -f f 1.891.90, broodkaas 40 f 1.891.90. Stemming vlug. VEEMARKT ZWOLLE, 7 Juli. Op de Zwolse veemarkt werden Vrijdag aange voerd: 860 runderen, 317 graskalveren, 385 nuchtere kalveren, 140 schapen, 140 lam meren. 118 drachtige varkens, 818 biggen, 12 geiten. 191 schrammen, de officiële marktprijzen waren als volgt: neurende en versgekalfde koeien f 600875, dito schok ken en vaarzen f 500700, guste koeien f 350 f 625, guste varkens f 350525, najaars- kalvende koeien f 425600, pinkstieren f 400 f 550, pinken f 300450, fokkalveren f 130 f 260, nuchtere kalveren f 3548, lamme ren f 5075, schapen f 7090, biggen 6 10 weekse f 3540, biggen 14 weekse f 55 f 70, drachtige varkens f 270350, alles per stuk. Vette koeien, ossen en stieren f 2.20—2.60, kalveren f 2.30—2.60 alles per kg. De aanvoer was ongeveer even groot als de vorige week. De handel in kalf- en melkvee was redelijk. Op de varkensmarkt was de aanvoer ruim voldoende en de han del eveneens redelijk. De prijzen enigszins aantrekkend. TIELSE VEILING SEPTER, Tiel 7 Juli. Kersen: Meikersen b 4474, c 39, idem rood b 10, Varikse zwarte gesprongen b 16—24, c 5—14, Napoleon b 3064, Wiinker- sen b 5890, Beyerlander gesprongen b 2823, Frambozen le srt. 79124, 2e srt. 49—52, Kruisbessen le srt. 3544, 2e srt 8—12, Rode bessen le srt. 34—42. 2e srt 2034, Zwarte bessen le srt 8490, 2e srt 82, Aardappelen grote 1216, drieling 1015, kriel 7. Alles in cents per kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7