Nieuw beroep van Engeland op Sovjet-Rusland Amerikaanse tanks in actie Geheime zenders in België Vredesgehuichel Het kan verkeren Vliegers zullen dag en nacht Noord- Koreanen bombarderen Tot hoofd en hart Trygve Lie geeft zijn plannen niet op Felle propaganda voor en tegen Leopold Kantonrechter deelt straffen uit _Het weer EINDE VAN EEN STOUTMOEDIGE ZEEREIS 200 burgers vermoord? 20.000 RECRUTEN GEVRAAGD Korea ml DINSDAG 11 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248115 UNO-VLAG NAAR MACARTHUR Egypte tegen De Amerikaanse „Coloradokevers" Praag stuurt twee protestnota's REROERINGEN IN OOST-AZIE Verenigde Staten INDISCHE OCEAAN DE COMMUNISTISCHE VREDESPROPACANDA EN EUROPA Op zoek naar vrede en veiligheid Triest relaas van Aga Muller over de strijd tegen de dood ZEEP VAN DE BON IN ENGELAND Amerikanen terug geslagen ENGELS JACHT BIJ NOORDWIJK AAN DE GROND GELOPEN „Neeltje Jacoba" redt de vijf opvarenden ~T Het Franse kabinet Amerikaanse stafchefs Kansen van René Pleven naar Tokio ct iiffan Voar besprekingen met MacArthur Geen Britse hulp voor Formosa I- 1 .1 IH I. ,.'i I Iroepenmacht der fr, v PV',v Noord Koreanen «SCOE^. r~ftrtoysRD r scfewQN .«^o- f •^vJoogi,n Isefi ■~Ï'A •Koemjon<;> i.-r; ^J3EB'ED Ts,!^c< "V\ r,,0„ »y^223L r?|^. -V-IGevaar vc Or |oms//>5e< "^onQjoe^yVv V JM Jongjo* •ikaanse 1<PI&. Amerikaans hoofdkwartier] Aanvoerhaven bedreigd \anvoerweg\ Ravitaillering vanhet Kor el aanse front GOLIE manqsjoerue Concentratie Chinese rode troepen \Amerrkaanse bezetting Communistische troepenconcen t"* t'?s f CHJMA 1 II 1 I 1 11 M~ Samentrekking vai> Communistisch e troepen FORMOSA IONG- - -K0NG- BIRMA' Partisan en BENGALEN :hinese- ZEE \Anti Westerse I stemmingen CEYLON .BORNE I BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hopfdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeier- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 132 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Luitenant-generaal George E. Strate meyer, commandant van de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten, ver klaarde gisteren op een persconferentie te Tokio, dat de Amerikaanse vliegers van nu af dag en nacht onafgebroken hun bombardementen aan het Koreaanse front zullen uitvoeren en dat het weer niet langer een beletsel zal vormen. Stratemeyer gaf als verlies der Ameri kaanse luchtmacht 21 vliegtuigen op, te gen 24 van de Koreanen. Tot Maandagavond hadden de Ame rikaanse vliegers volgens het rapport van Stratemeyer 1570 vluchten vol bracht. Daarbij werden 71 Noorde lijke tanks en misschien nog drie an dere vernietigd en 49 beschadigd. Dit totaal van 123 beslaat 82 procent van de 150 tanks, die de Noord-Koreanen bij de aanvang van de oorlog naar Groot-Brittannië heeft gisteren weer een verzoek tot de Sovjet-Unie gericht om mede te werken aan de pogingen om een einde te maken aan de koude oorlog. Volgens welingelichte kringen legde de Britse regering er de nadruk op. dat zij hoopte, dat ook de Sovjet- Unie haar invloed zou aanwenden om de Koreaanse oorlog te beëindigen. De tekst van de nota werd doorgezonden naar de Britse ambassadeur in Moskou Sir David Kelly met de opdracht de nota mondeling over te brengen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een zegsman van het Secretariaat- Generaal van de Verenigde Naties deel de gisteren te Lake Success mede, dat Trygve Lie niet van plan was zijn plan nen op t4e geven om de vrede tussen Oost en West te bewerken en dat hij zijn vredesplan van tien punten weer ter tafel zal brengen zodra de Koreaan se oorlog afgelopen zal zijn. De Amerikaanse minister van Defen sie Louis Johnson heeft gisteren de blauw-witte vlag van de Verenigde Na ties aan generaal MacArthur gezonden. In een boodschap aan McArthur zei- de Johnson, dat op speciaal verzoek van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties deze vlag van de Ver enigde Naties van het Amerikaanse hoofdkwartier moest wapperen, zolang van daaruit de strijd in Korea geleid zal worden. In een bericht uit Lake Success aan de Pravda wordt gezegd, dat de V.S. de „overblijfselen" van de Veiligheidsraad gebruiken om te proberen „onder de vlag van de V.N. een coalitie van de imperialistische roofdieren te vormen voor de bloedige onderdrukking van de Koreanen". Intussen heeft Egypte gisteren beslo ten niet te stemmen voor erkenning van het communistische China door de U.N.O. De Indiase premier. Pandit Nehru, heeft persoonlijk geïntervenieeerd ten einde de Egyptenaren te beweger! voor de Chinese communisten te stemmen, er op wijzend, dat hiermee een einde zou kunnen komen aan de impasse met Rusland. Tsjechoslowaklje heeft aan de am bassade der Verenigde Staten in Praag twee nota's doen toekomen, waarin ge protesteerd wordt tegen „de verspreiding van coloradokevers door Amerikaanse vliegtuigen" en tegen „schending van Tsjechisch gebied door Amerikaanse vliegtuigen". Bij de overtollige legergoederen van het Amerikaanse leger, die na de be vrijding in België werden verkocht, bevond zich ook een aantal draagbare radiozenders. De talrijke radio-ama teurs, die vooral het Vlaamse land telt, lieten zich deze gelegenheid niet ont gaan om zich voor een appel en een ei een dergelijk toestel aan te schaffen en al spoedig werd de Belgische aether onveilig gemaakt door deze geheime zenders, die een zendvermogen hebben van 25 tot 50 km. J9e zenders waren zeer populair bij liet publiek, vooral in de Kempen, en velen maakten gebruik van de moge- Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 4.33—20.57. Maan: 1.23—19.35. lijkheid voor de prijs van 5 fr. een ge liefde' gramofoonplaat te laten draaien. Hoewel het houden van een geheime zender in België bij de wet verboden is, kneep de justitie aanvankelijk een oogje toe. Zij vond het blijkbaar nogal wreed de gebruikers van deze door de regering op de markt gebrachte Ameri kaanse toestellen plotseling gerechte lijk te vervolgen. Alles ging an ook goed voor de „ge heime" zenders tot aan de vooravond van de volksraadpleging over de terug keer van koning Leopold. De particu liere zenders veranderden toen plotse ling vrijwel allen in felle propagandisten voor of tegen de koning, waarbij voor al van linkse zijde in de critiek op de koning geen blad voor de mond werd genomen. De justitie achtte toen blijkbaar het ogenblik gekomen om een einde te ma ken aan het optreden van de geheime zenders en dagenlang reden de peil- wagens van de Rijkswacht rond om de radio-amateurs in te rekenen. Dezer dagen hebben zij zich voor het kanton gerecht te Turnhout te verantwoorden gehad wegens het bezit van een gehei me zender. Alleen reeds het concern „Radio-Noorderkempen" beschikte over vijf van dergelijke zendtoestellen. Volgens de beklaagden was er eigen lijk geen sprake van uitzendingen, doch verrichtte men slechts proeven. Een deskundige verklaarde, dat er op het ogenblik nog enkele zenders in de Kem pen actief zijn, doch dat het heel moei lijk is deze te ontdekken, daar de uit zendingen zeer onregelmatig zijn. Het vermoeden werd ook in kringen van deskundigen uitgesproken dat de thans nog bestaande geheime zenders gebruikt zullen worden om propaganda te voe ren tegen de koning en diens terugkeer. De tien personen, die in deze zaak voor het kantongerecht te Turnhout verschenen, werden veroordeeld tot geldboeten en straffen vaièrend van 8 tot 15 dagen gevangenisstraf. 4' Herhaaldelijk hebben wij gewaar schuwd geen zogenaamde vredes oproepen, hoe ook gecamoufleerd, te ondertekenen. Wij waarschuwden daarom zo krachtig, niet omdat wij geen vurige voorstanders zijn van een wereldvrede, maar omdat wij wisten, dat achter deze vredesoproepen de communisten schuil gaan, die met het verzamelen van handtekeningen geheel andere bedoelingen hebben. Zij, die te kenden, kunnen immers nu reeds weten dat Moskou hen öf tot zijn stoottroe pen rekent of hen reeds heeft ingedeeld bij de communistische guerilla's, die door sabotage-acties het eigen leger of de geallieerde legers op alle mogelijke wijzen moeten hinderen. De „Prawda", het dagblad van de Russische communistische partij, was zo openhartig, aan de ondertekenaars dui delijk te maken, wat van hen verwacht wordt. Het blad schreef Vrijdag j.l.: „De mensen, die de vredesoproep van Stockholm ondertekend hebben, legden daarmede in feite een belofte af, welke inhoudt: Ik zal treinen doen stoppen, vliegtuigen van brandstof be roven, de huurling zijn wapens ont nemen, mijn zoon en echtgenoot ver bieden in het leger te vechten, en geen voedsel verstrekken of telefoon- en vervoersdiensten doen voor de re gering, alles met dat ene doel, een oorlog te voorkomen." Dat éne doel, het voorkomen van een oorlog, zien wij in de practijk be waarheid in de strijd op Korea, waar de Noord-Koreanen tot de tanden toe bewapend, voorzien van tanks en vlieg tuigen, de Zuid-Koreanen aanvielen. Wie deze Noord-Koreanen zó bewapenden en daar zulk een krachtig leger op bouwden, is niet moeilijk te raden. In ieder geval waren het niet de Zuid- Koreanen, die immers nauwelijks over wapens beschikken, en ook waren het niet de Amerikaanse „oorlogsstokers", waar Moskou de mond van vol heeft, want Amerika moet nü nog in allerijl wapens uit Amerika aanvoeren om de Zuid-Koreanen enigszins in hun verzet te steunen. De aanval van de Noord- Koreanen, met op de achtergrond de kopstukken van het Kremlin, bewijst de niet-communistische wereld in gru welijke duidelijkheid, wat de huichel achtige communistische „vredes"-cam- pagne over heel de wereld beoogt. Het is triest, dat aan duizenden, die onbewust deze campagne door hun handtekening steunden, eerst nu de ogen zullen opengaan. Want wij kunnen ons niet voorstellen, dat het inderdaad in de bedoeling van deze onderteke naars heeft gelegen, tegen eigen leger en daarmee tegen land en volk de wa penen op te nemen. Laat eenieder, wie om een handte kening of steun wordt gevraagd voor de communistische zogenaamde vredes- propaganda, wél beseffen, dat deze uit sluitend het weerloos maken van alle mogelijke tegenstanders van Moskou en zijn imperialisme beoogt. Men herinnert zich ongetwijfeld nog, hoe Palar in Lake Success bij de Verenigde Naties een veel handiger propaganda en voorlichting voerde voor de Indonesische verlangens en eisen dan Nederland voor de zijne. De Indonesiërs speculeerden op de Ver enigde Naties en later op de Unci en kregen hen mee. Toen de Ronde Tafel conferentie werd gehouden en de Unie op papier tot stand kwam, speelden de Indonesiërs nog steeds de pur-sang-de- mocraten van goeden wille, die mets liever wensten dan zo spoedig moge lijk na de souvereiniteitsoverdracht in de Verenigde Naties als lid te worden opgenomen, en Nederland beloofde hun daarbij bereidwillig de hand te zullen bieden. Thans echter, nu in Korea het eerste hete conflict is uitgebroken, schijnt de vurige begeerte van Indonesië voor op name in het democratische gezelschap der Verenigde Naties aanmerkelijk be koeld. Terwijl Nederland ondanks ds opgedane ervaringen en ondervonden teleurstellingen onmiddellijk bereid bleek principieel en actief de resolutie van de Veiligheidsraad ten gunste van de Zuid-Koreanen en tegen de commu nistische aanvallers uit het Noorden te steunen, maakte Indonesië dankbaar ge bruik van zijn nog-niet-lid-zijn om zich afzijdig te houden. Dit was zijn goed recht, maar kan moeilijk beschouwd worden als een sollicitatie naar het eens zo begeerde lidmaatschap. Wij begrijpen deze houding van Indonesië heel goed, want ten eerste heeft het de handen meer dan vol om zijn eenheidsstaat te vestigen en met de onwillige deelstaten, die zich op hun zelfbeschikkingsrecht beroepen, in het reine te komen, en ten tweede is het thans wel duidelijk, dat het tot een prestige-kwestie opgevoer de bezit van Nieuw-Guinea niet door de Verenigde Naties als een rijpe vrucht in zijn schoot zal worden geworpen. Dat niettemin Sukarno geen gelegenheid laat voorbijgaan om zijn volgelingen te bezweren, dat niettegenstaande de plot seling even stellig geworden verzeke ringen van de Nederlandse regering Nieuw-Guinea vóór de laatste zonson dergang van dit jaar bij Indonesië zal worden ingelijfd, zou wel eens kunnen betekenen, dat, indien dit niet zou ge beuren, Indonesië daaraan het motief zou ontlenen om de Unie met Nederland op te zeggen en het restant van de Ne derlandse belangen binnen de Indone sische grenzen volkomen te liquideren. Dat de Nederlandse zakenlui in Indo nesië dit vrezen, zou een verklaring kunnen geven van hun geprikkeldheid tegenover minister van Maarseveen, nu deze inzake N.-Guinea eindelijk het knikkende been strak zegt te zullen hou den, In dit verband word't de uitlating van Hadji Agus Salim, vroeger minister van Buitenlandse Zaken van Djocja en thans adviseur van het ministerie van Bui tenlandse Zaken van de V.S.I., dat in een eventuele oorlog tussen Amerika en Rusland Indonesië „zeker niet neutraal zal blijven, doch zich zal scharen aan de zijde van die leden van de Verenigde Naties, die zich niet willen bemoeien met een oorlog onder leiding van Tryg ve Lie", wel zeer veelbetekenend. Im mers wie behoren tot deze leden? In ieder geval de sympathisanten en satel lieten van Moskou, en het hoogvereerde India van Pandit Nehru, dat zich ac- coord heeft verklaard met de resolutie van de Veiligheidsraad, niet. Bedenkt men dan nog, dat de verkla ring van I' i Agus Salim vrijwel ge lijktijdig we?h afgelegd met de bittere aanval van de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, op Trygve Lie, die hij van ..overgedienstigheid" ten opzichte van Amerika's schending van het Handvest beschuldigde, dan voelt men weer een Paar schellen van de ogen vallen. Amerikaanse tanks gingen vandaag, aldus U.P., voor de eerste maal in actie tegen Noord-Koreaanse troepen, die thans tot een afstand van ongeveer twin tig mijl van de Zuid-Koreaanse tijdelijke hoofdstad Taejon genaderd zijn. In frontberichten wordt gemeld, dat Amerikaanse tanks ingezet werden in de strijd tegen de Noord-Koreanen om de linies langs de Kumrivier, die Tae jon beschermen, te versterken. De Amerikaanse tankeenheden, die voor de eerste maai ingezet werden, werkten nauw samen met de luchtmacht, teneinde de communisten tot staan te brengen, die op één plaats nog slechts drie mijl verwijderd waren van de brede Kumrivier. De rivier de Kum is de laatste natuurlijke verdedigings linie, die de Noord-Koreanen nog van de tijdelijke hoofdstad scheidt. Volgens de berichten, die in Tokio ontvangen werden, hopen de Amerikanen met hun tanks de Noord-Koreanen zolang tegen te houden tot versterkingen zijn aangevoerd en het Amerikaanse leger 'een tegenoffensief kan lanceren. De Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea bouwen thans een verdedi gingslinie op, die zij onder geen beding zullen prijsgeven, zo deelde een Amerikaanse Iegerwoordvoeder te Washington mede. I Met ongeduld streeft men zijn doel l voorbij. schatting bezaten, In het cijfer zijn de tanks, die door artillerie en infanterie buiten gevecht zijn gesteld niet begre pen. Vernietigd of beschadigd werden voorts 477 trucks, 24 locomotieven, 14 goederenwagons en 135 andere voer tuigen, waaronder autobussen en troe- pentreinen. Het communiqué van gen. MacArthur van vandaag meldt, dat Noord-Koreaan se troepen gisteren zware Amerikaanse luchtaanvallen te verduren hebben ge had en tengevolge van deze aanvallen 65 tanks verloren hebben of beschadigd Paul Müller een 63-jarige Duitse chemicus, die verleden jaar November met zijn 18-jarige dochter Aga in een zeilboot van 16 voet uit Hamburg ver trok „om vrede en veiligheid in Zuid- Amerika te vinden", is 3 Juli overleden. Vader en dochter werden ettelijke ke ren door voorbijgaande schepen in zware stormen gered op hun tocht van Duitsland naar Ierland en vandaar via de Golf van Biscaye langs de Spaanse kust naar de Westkust van Afrika. Een correspondent van Reuter heeft thans uit de mond van Aga vernomen, hoe het de Müllers de laatste weken is vergaan. Zij verlieten 14 Juni Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, in West- Afrika. Dertien dagen later werd da oude Müller ziek. De zee, die tot dus- Ver betrekkelijk rustig gebleven was, werd onstuimiger en veranderde gelei delijk in een kokende schuimmassa. D boot van de Müllers, de „Berlijn", wa; de ondergang nabij. Toen op 2 Juli de zee gekalmeerd was, lieten zij het an ker vallen voor de kust van Liberia. De oude Müller vbcht in de kajuit tegen de dood. Er kwamen negers aan boord, die „een handje wilden helpen". Toen zij echter zagen hoe de oude Müller er aan toe was, drongen zij Aga opzij en namen bezit van dekens, voedselvoorra den, brandstof e.d. Daar zij vreesde, dat zij later terug zouden komen, sneed Aga het ankertouw door zij was niet in staat het anker alleen te lichten en wendde de steven weer naar zee. Paul Müller stierf gedurende de nacht. Aga zette de boot halverwege de kust van Liberia aan het strand en trachtte -het lijk van haar vader aan land te brengen. Zij bleek hiertoe niet meer in staat. Aga ging vervolgens te voet door het. woeste land, wemelend van wilde dieren, op zoek naar hulp. Zij was blootsvoets. Zes uur later bereikte zij het plaatsje Buchanan. Haar voeten waren gekerfd door scherpe stenen en struikgewas. Een reddingboot borg het lijk van Paul ^iMüller en hetgeen er van zijn bezittin- j^gen over was. Aga bevindt zich thans in Monrovia de hoofdstad van Liberia, en vraagt zich af wat zij nu zal beginnen. Men vermoedt, dat een Engelse familie te Weymouth (Dorset) zal voorstellen haar te „adopteren". Wij hebben nog een onderhoud gehad met een der leden van de bemanning, de 30-jarige K. H. Bovill uit Utrecht, die zestien uur lang aan het roer heeft gestaan. De overige opvarenden waren H. Wardle en A. Bennet, beiden uit Zuid-Afrika, alsmede L. Gill en D. Karrl, beiden uit Londen. Het was de bedoeling een proefvaart te maken van IJmuiden naar Sche- veningen, om later naar Engeland over te steken. Daartoe vertrok Zondag avond de „Oyabe" oin negen uur uit IJmuiden. Zij werd een uur later plot seling door een onweer en hevige storm overvallen. Het grote zeil moest wor den ingehaald en het anker uitgewor pen. Het ankertouw is tegen de ochtend gebroken en de storm was nog zo hevig, dat de zeilen niet konden wor den uitgezet. Ook de motor weigerde dienst, zodat het jacht aan de golven was overgeleverd. De rantsoenering van zeep in Enge land zal op 10 September a.s. eindigen, zo deelde de minister van voedselvoor ziening Maurice Webb gisteren in het Lagerhuis mede. De rantsoenering van zeep werd inge voerd op 9 Februari 1942. De controle op de zeepprijzen zal na opheffing van de rantsoenering gehandhaafd blijven. Thans zijn behalve zeep nog gerant soeneerd, boter en vetten, eieren, thee, suiker, vlees en suikerwaren. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren voor het leger zo spoedig mogelijk om 20.000 recruten gevraag ten einde tegemoet te komen aan de behoefte aan manschappen. Generaal-majoor Lewis Hershey, di recteur van de conscriptie, deelde op een persconferentie mede, dat het, wan neer de recrutering eenmaal was begon nen, zestig dagen zou duren alvorens de mannen in de opleidingscentra ontvan gen konden worden. Hij voegde er aan toe, dat het naar zijn mening mogelijk was, om indien nodig 300.000 man in 90 dagen naar de opleidingscentra te sturen. zagen. Gisteren verschenen eveneens voor de eerste maal Noord-Koreaanse straal vliegtuigen boven het front, drie Yaks 15F van Russisch fabrikaat, doch zij konden tegen het steeds uitbreidende Amerikaanse luchtoffensief niets uit richten. De Noord-Koreaanse troepen voer den vandaag over de hoofdweg naar Taejon, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, een krachtige frontale aan val uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getalsterkte als wat betreft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de minderen waren en die zich tegenover de gehele derde Noord- Koreaanse divisie zagen gesteld, moes ten, na de gehele nacht en vroege och tend een zware strijd te hebben gele verd, terugtrekken. Tegenover elke Amerikaan stonden vijf Noord-Korea nen, terwijl op elke Amerikaanse tank de Noordelijken er vier hadden. Vandaag, later op de ochtend, streden de Amerikanen een zware strijd, om Tsjotsjiwon, een zeer belangrijk knoop punt van wegen en spoorwegen, dat on geveer veertig kilometer ten Noorden van Taejon is gelegen, in handen te houden. Ongeveer veertig kilometer meer Oostwaarts is de Noord-Koreaanse vijfde divisie in een strijd gewikkeld met de Zuid-Koreaanse troepen te Kadae-Ri, dat circa 15 kilometer ten Noorden van de strategisch belang rijke stad Tanjang is gelegen. Indien de Noord-Koreanen er in zouden sla gen, Tsjoengjoe en Tanjang te ver overen, zouden zij de van vitaal be lang zijnde en Oost-West lopende spoorweg, die deze drie steden ver bindt, beheersen. Naar United Press meldt zouden de Amerikaanse troepen hedenmorgen te ruggevallen zjjn naar Taejon, nadat op twee na al hun tanks vernietigd waren in een felle slag van twee dagen. In berichten van het front -wordt ge zegd, dat de Amerikaanse tanks, die Maandag voor de eerste maal in de strijd waren geworpen, in de strijd ten Zuiden van Tsjonoei aan het Westelijk front, het moesten afleggen tegen het geschut van het Koreaanse pantserwa pen. Het Amerikaanse bataljon, dat naast de Amerikaanse tanks streed, was gedwongen zich vandaag omstreeks het middaguur uit zijn voorste posities terug te trekken. Van de twee tanks, waarover de Ame rikanen nog beschikten, ha. de ene bij na geen munitie meer, zo meldde de United Press-correspondent. Hij meldt dat de Amerikanen van morgen ten g werden gedreven door Koreaanse infiltratie verhuld door een I dikke ochtendmist dezelfde taktiek die de communisten Maandag met suc ces hadden toegepast. De Amerikanen moesten weer terug, ondanks de vernietigende luchtaanval len door jagers en bommenwerpers. Een Zuid-Koreaanse woordvoerder be schuldigde gisteren de Noord-Koreanen ervan 200 burgers uit de stad Onyang opzettelijk te hebben vermoord. De slachtoffers waren allen vooraanstaande personen in de Zuid-Koreaanse repu-, bliek. De Zuid-Koreaanse zegsman uitte verder de beschuldiging dat de Noord- Koreaanse tankbemanningen met hun machinegeweren op de bevolking van Onyang hadden geschoten. Onyang ligt vijf mijlen ten Zuid-Westen van Tsonan. Het tweedaags bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Gelderland begon gistermorgen met een kort bezoek aan Wageningen. Verschillende jeugdgroepen vormden voor het stadhuis het Wageningse wapen, een rad met 12 spaken, welk schouwspel door de vorstelijke personen, staande op het bordes, vol belangstelling werd gadegeslagen. (Verslag op pag3). Maandagmiddag half vijf is voor de kust van Noordwijk bij de km.-paal 79 aan de zgn. Duindamseslag het twintig meter lange zeiljacht „Oyabe" op een bank gelopen. Het hoofd van de Noordwijkse strandwacht bemerkte om ongeveer 3 uur, dat het jacht voor de Noordwijkse kust in grote moeilijk heden verkeerde. De zee was vrij woest en er stond een stevige wind uit het Zuidwesten. Het jacht haalde het fokkezeil binnen en dreef naar het Noorden af. Hoewel de opvarenden geen tekenen gaven, waaruit zou moe ten blijken, dat zij in nood verkeer- den, heeft het hoofd van de Noord wijkse strandwacht telefonisch aan de „Neeltje Jacoba" hulp verzocht. De „Neeltje Jacoba" voer onmiddel lijk uit en wachtte ongeveer half vijf in de buurt van het jacht, dat toen reeds aan de grond zat. Een agent van politie, de heer De Vries, is naar het jacht gezwommen en met behulp van enkele leden van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse reddingmaatschappij en een badgast werd een lijnverbinding tussen het jacht en het strand tot stand gebracht, zodat de vijf opvarenden konden worden gered. Zij zijn opge nomen in hotel „Seinpost" te Noord- wijk aan Zee. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft meegedeeld, dat de staf chefs van het Amerikaanse leger en van de luchtmacht gisteravond uit Washing ton naar Tokio zijn vertrokken. Een woordvoerder zei, dat generaal Lawton Collins van het leger en gene raal Hoyt Vandenberg van de lucht macht met generaal MacArthur bespre kingen over de oorlogvoering op Korea zullen voeren. Admiraal Forrest Sherman, de staf chef van de marine, zal de reis niet meemaken. De woordvoerder zei, dat de aanwezigheid van de admiraal op de conferentie in Tokio niet vereist was, omdat het hoofdkwartier van generaal MacArthur voortdurend in verbinding staat met de commandanten van de ma rinestrijdkrachten in het Verre Oosten en van de Pacificvloot. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken Ernest Davies heeft naar aanleiding van een vraag in het Lager huis verklaard, dat Groot-Brittannië de Ver. Staten niet de belofte heeft gege ven om te helpen bij de verdediging van Formosa. In de vraag, gesteld door het Labour- lid W. L. Wyatt, werd de minister ge vraagd duidelijk te maken, dat Groot- Brittannië niet voorstelde het conflict buiten Korea uit te breiden door hulp te verlenen bij de verdediging van For mosa, dat Groot-Brittannië erkent als te ressorteren onder de souvereiniteit van de Chinese communistische regering. kabinetscrisis, die thans bijna drie we ken duurt, en op „de groeiende dreiging van het /communisme". Het schijnt dus wel zeker, dat Pleven Dinsdag tot minister-president zal wor den gekozen. De kans, dat René Pleven er in zou slagen een nieuw kabinet samen te stel len, was vanochtend gestegenj doordat de Nationale Raad der socialistische partij Maandagnacht de parlementsfrac- tie dezer partij nagenoeg „carte blan che" heeft gegeven om te beslissen, of de socialisten deel zullen nemen aan een coalitieregering van Pleven. De raad nam dit besluit met algemene stemmen. Alle leden wezen op het gevaar van een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1