Van het Bolwerk door Elswout per stoomtrein naar zee Velser Vinkennest" moet vader en moeder vervangen BIJ HET OVERLIJDEN VAN J. M. C. HOOG Vooraanstaande figuur in de bloembollenwereld Splinters AGENDA i EMISSIE HOOGOVENS De kleine Johannes in Overveen Opvoeding van toevertrouwde debiele kinderen moeilijk maar mooi werk Sombere jeugd leert lachen mm STAKING IN BELGIE AFGELAST 8* DINSDAG 11 JULI 1950 PAGINA 2 R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL EINDEXAMEN H.B.S.-B St. Christoffel Duivensport Burgerlijke Stand FEESTMIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN Een waar succes ERGERLIJKE BALDADIGHEID OVERVEEN Meisje aangereden HET NIEUWE HOOFD- KANTOOR VAN HOOGOVENS Tentoonstelling van schoolwerk Waterstanden Grondeigenaar eiste vijf overwegen of tunnels en een station zonder buffet Prijsuitreiking Internat. Zangconccurs „Polyhymnia'' DAMMNIEUWS Grote spanning in het tour- nooi om het kampioenschap van Heeemstede ZANDVOORT C. SLEGERS 35 JAAR RAADSLID M Simon Paap, de Zandvoortse dwerg Zijn lijk werd omstreeks 1840 gestolen CULTURELE KRING ,,'T HELM" ATHLETIEK Nieuw record meisjesploeg G.l.T.A. op 4 x 80 nu BRAND BIJ „POLYGRAPH" Spreekuur wethouder De poppen- en marionetten- tentoonstelling HEEMSTEDE Lathyrusavond Onderlinge Tuinliedenvereniging Turndemonstratie SANTPOORT T.V.S. TURNDE IN RIJKENSPARK Beurs van New York Een prima 3-delig mairasstel In een kort bericht meldden wij gis teren het overlijden van de heer J. M. C. Hoog, een vooraanstaande figuur in de bloembollenwereld. In onderstaand artikel wordt de grote betekenis van deze Haarlemmer geschetst. „Firma van Tubergen" heet de bloem bollen- en zaadhandel nog altijd naar de ooms van de heer Hoog, bij wie hij in 1882 in dienst kwam en met wie hij vele jaren succesvol samenwerkte om de handelszaak tot een van wereldrepu tatie op te voeren. Doch sinds jaren was het de heer Hoog, die de directie der N.V. heeft gehad en door zijn grote bekwaamheid, zakeninzicht qn voort varendheid niet alleen de eigen belan gen der firma op voortreffelijke wijze heeft gediend, doch tevens in hoge ma te die van het bloembollenvak in het algemeen. Op een schaal als maar zel den in de geschiedenis van het vak is voorgekomen, heeft de heer Hoog nieuwe knolgewassen en bloemsoorten uit de onbekende streken van Centraal-Azië en Klein-Azië ingevoerd en due hier veredeld en voor de handel bruikbaar gemaakt. Het was de heer Hoog, die begreep, dat de bloembollenteelt in Ne derland niet zonder verjongend fris bloed kon, en die aan bekwame bota nici als Kronenberg, Haberhaner, Sin tenis en anderen opdroeg voor hem op hun, mede door hem bekostigde, we tenschappelijke expedities, in Oost-Tur- kestan, Tibeth, Kaukasus, Perzië, Ar menië enz., allemaal landen, waar men niet dan door in karavanen mede te reizen kon komen en waar dan ook maar zelden een voet door Europeanen gezet werd, nieuwe species en variëtei ten van tulpen, crocussen, irissen, lelies en andere te verzamelen en naar Ne derland te doen expediëren. Op de kwekerij Zwanenburg te Haar lem werden deze aanwinsten dan door bekwaam personeel en onder leiding van de heer Hoog en zijn broer gekweekt en, al of niet na kruising met reeds hier te lande in cultuur zijnde soorten, in de handel gebracht. Op deze wijze heeft de heer Hoog de Nederlandse bloembollen wereld met tientallen nieuwe en schitterende exem plaren verrijkt en de verschijning van de catalogus der firma Van Tubergen was dan ook steeds weer een gebeur tenis. De te Londen gevestigde Royal Horticultural Society verleende hem in 1925 de Veitch Memorial Medal in goud, welke onderscheiding wordt gegeven aar* hen, die de vooruitgang en de verbetering van de wetenschap en de practijk van de tuinbouw heb ben bevorderd. Dezelfde Society be noemde hem in 1935 tot ere-lid. De Engelse botanist, prof. Foster, noemde naar de heer Hoog een uit Bokhare door hem ingevoerde zeer fraaie Iris, de Iris Hoogiana. en de Russische bo tanist. prof. Fedtschenko. een tulp, de Tulipa Hoogiana. Zonder zich ooit op de voorgrond te dringen heeft de heer Hoog ook zijn eigen verworven kennis en vakbekwaamheid ter be schikking van anderen en het vak ge steld In het bekende Engelse blad „De Gardeners Chronicle" heeft hij belangrijke artikelen geschreven over zijn ervaringen als kweker. Hij nam ook deel aan het werk van de Brits- Nederlandse commissie, die in 1929 op de proeftuin de tulpen vergeleek, de juiste naam en kleur vaststelde als mede de klasse, waartoe zij behoren. De heer J. M. C. Hoog werd geboren Voor het examer. Leraresopleiding N.a (Staatsacte N.O.) slaagden voor het eerste gedeelte: Eerwaarde Zuster Bibiana te Santpoort, mej. W. C. v. d Brande te Haarlem, mej. M. Koster te Haarlem, mej. H. M. A. v. d. Pas te Haarlem, en mej. A. Paulides te Bloe- mendaal; afgewezen 3 candidaten. Geslaagd voor het tweede gedeelte: Mej. M. C. de Boer te Haarlem. n»j. M. Borst te Haarlem, mej. M. van Buuren te Heemstede, Eerw. Zuster M. Cesla, Do minicanes te Voorschoten, mej. A. M. Th. Grapperhaus te Heemstede, mej. A. Kloes te Halfweg, mej. H. Krever te Haarlem, mej. H. Loomans te Neemstede, mej. M Nelissen te Haarlem, mej. B. Schoonder- beek te Hillegom; afgewezen geen. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum, Overveen, slaagden de dames O. F. H. Dibbits, C. E. Odenkirchen, E. M Sprey, C. Visser en de heren W. F. Haak, P. M. var. Hiele, K. Hoekstra. T. W. Kielstra, H. Limburg, H. E. H. Ra- husen. H. R. Wafelman en V. van der Willigen. Afgewezen één. Voor het staatsexamen muziek (theo rie slaagde mej. C. J. Nelissen te Haar lem De heer J. J. Auke-s te Haarlem slaagde in Amsterdam voor het docto raal examen rechten. St. Christoffel hield Vrijdagavond haar laatste vergadering van het seizoen 1949/'50. Enige sprekers uit haar leden voerden het woord over diverse actuele onderwerpen. Een rookwedstrijd besloot de vergadering en het vergaderingssei zoen. De eerstvolgende vergadering is weer in September a.8. De bekende Haarlemse keurmeester, de heer F. J. Neuman, heeft kans ge zien in de Nederl. Bond van Postdui- venhouders afd. Haarlem, het eerste kampioenschap Zuid-Oost te behalen, onder een concurrentie van ruim 850 leden. Enkele jongens waren Zaterdagmid dag bij de Leidsevaart aan het vissen, toen een van hen zonder ophet ver keer te letten de weg overstak. Op dat zelfde moment naderde een personen auto, waarvan de bestuurder naar links uitweek en krachtig remde. J kon echter niet verhinderen, dat de jongen geraakt werd, waardoor deze het lin kerbeen brak. Sen juist passerende axts bracht het slachtoffer naar bet Grote Gasthuis. Wij berichtten dat de bakkerij van Eigen Hulp verkocht zou zijn aan de banketfaoriek Vlaar te Purmerend. Mei. gelieve daarvoor te lezen; Banketbak kerij A. Vlaar. GEBOREN: C. J. S. van Leeuwen- Berkhout. z; H. van Keijzerswaard-Ter- burg, z; M. M. de Boer-van Staveren, z; C. Knol-Kenselaar, z; J. G. H. van Ba- kel-van der Putten, z; C. C. Hagen- Spruijt. z; G. E. Bettink-Veenhoven, z; H. J. Marijnen-van Berkel, z; A. Seve- rimse-van Roden, z; J- M. Veenings-van dén Berg, z; J. G. Dulfer-Korevaar, z; C. J. Smit-Menzel, d; G. E. J. Unger- Swaanswijk. d; J. Broekhuizen-schap- pert d; R. E. van Gennip-Mettes, d: A. G. van Berkel-Timmer, d; T. Christiaans- Versteeg. d. ONDERTROUWD: J. M. Alberti en J H. M. Disco. OVERLEDEN: J. B. Harff, 74 j., Grote Houtstraat; J. M. Smit. 39 j.. Nagtzaam- straat; J. M. C. Hoog, 83 j., Koninginne weg; A. G. M. Simdnsz, 69 j, Zijlweg. te Pamekasan op het eiland Hadusa in Nederlands-Indië op 9 September 1865. Als kleuter kwam hij reeds naar Haar lem, waar hij de lagere school en de H.B.S. doorliep. Toen het aantal bloe- menkwekers in Haarlem steeds kleiner werd en er eigenlijk nog maar te wei nig overbleven voor de „Bloemenstad", was het de firma Van Tubergen, die door haar „wonderschone resultaten", zoals dr. Krelage verklaarde, de eer van onze stad hoog hield. Tal van vorstelijke personen uit binnen- en buitenland zijn naar „Zwanenburg" gekomen om daar een goede indruk van de bloembollen teelt op te doen. De heer Hoog is zeer vele jaren voorzitter van de afdeling Haarlem der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur geweest. Toen hij na de oorlog voor deze functie bedank te werd hij tot ere-voorzitter benoemd. Hoewel hij niet in het hoofdbestuur wilde zitting nemen, was zijn invloed in dit college niet te onderschatten. Van 1915 tot 191& had de heer Hoog voor de Chr. Hist. Partij zitting in de gemeen teraad. Hier voelde hij zich echter min der thuis. In talrijke besturen en col leges had hij verder nog zitting. Ten slotte dient er op gewezen te worden, dat de heer Hoog reeds vrij spoedig de beste sociale verhoudingen in zijn be drijf schiep, waardoor ook op dit ter rein van een model-onderneming ge sproken mocht worden. Op verzoek van de thans overledene heeft de begrafenis hedenmorgen in alle stilte plaats gehad.*" De afdeling Ontspanning van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen had Zaterdagmiddag in het Krelage- gebouw een feest voor de oudjes ge organiseerd. Medewerking werd ver leend door het muziekgezelschap Musis Corde, o.l.v. de heer Douwes. De zan geres Tonny Verschoor, was door ziekte verhinderd. De voorzitter van de afdeling Ont spanning, de heer L. Akke, heette de aanwezigen, onder wie zich wethouder D. J. A. Geluk, mèvrouw Daanders en mevrouw Klinkhamers, beiden van U.V.V., bevonden, welkom en verklapte aan de oudjes, die in gesparnnen aan dacht zaten te luisteren, wat deze mid dag hun zou bieden. Eerst was er een grote verloting. De prijzen hiervan liepen erg uiteen. Naast een scheerapparaat kon men ook een kleedje, door oorlogsslachtoffers ver vaardigd, of een gerookte paling win nen. De heer Akke wees ook op het doei van de afdeling Ontspanning. „Hoe meer men in huis zit. hoe ouder men wordt, men moet er uit!" aldus spreker, die zich ten doel had gesteld de Ouden van Dagen buitenshuis gepaste ontspan ning aan te bieden. Na de voorzitter was het de beurt aan de nianist' IJ. Burgdorfer en de accor deonist J. Haak, die enige zeer vrolijke wijsjes ten gehore gaven. De meisjes van het gezelschap Musis Corde brach ten er met hun melodietjes de stem ming veel in. De middag mag dan ook wel geslaagd heten. Zondagavond kwart over negen brandde de inhoud van de brievenbus op de hoek van dr. Leydsstraat en de Javastraat. Een der bewoners uit de naaste omgeving ontdekte het brandje en wist het vuur spoedig met een em mer water te blussen, zodat de brand weer er niet aan te pas hoefde te ko men. Bij lichting van de bus blek, dat 45 poststukken waren beschadigd. De daders waren uiteraard spoorloos. Hedenmorgen kwart over negen werd in de Rollandslaan een meisje van on geveer vier jaar aangereden door een personenauto. Zij viel met het hoofd te gen de koplampen en werd enkele me ters meegesleurd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Madame Bovary (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Captain Joy, schip per naast God (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel in de vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Jeugdzonde (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Nacht van terreur (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De avonturen van Don Coyote (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 11 Juli: Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. met medewerking van leerlingen Toonkunst. De Nederlandsche Handel Mü N.V., de Amsterdamsche Bank N. V., de Twentsche Bank N.V. en de Rotterdam- schc Bank N.V. stellen op Vrijdag 31 Juli 1950 de inschrijving open op 26.870 Certificaten van nieuwe gewone aande len in stukken groot nominaal f 600 aan toonder, voor delende in de winst over het boekjaar 1 April 195031 Maart 1951 en ten voile in de winst van de daarop volgende boekjaren. De inschrijving op bovengenoemde aandelen staat open uitsluitend voor houders van gewone aandelen en van certificaten van gewone aandelen. Twee oude aandelen of certificaten geven recht op één nieuw certificaat van f 600. De emissiekoers is vastgesteld op 110%. Berekend op de laatste koers a 140% op 10 Juli j.l. is de theoretische waarde van de claim, rekening houdend met het laatst uitgekeerde dividend, vast te stellen op f 37.50. Ter aanvulling van ons artikel over het nieuwe hoofdkantoor van Hoog ovens In de editie van Zaterdag 1 Juli, kunnen we nog mededelen, dat de ge hele afbouw is -.opgedragen aan Bouw bedrijf P. Rijnierse en Zoon te Over veen. Dit werk omvat metsel-, timmer-, schilder- en stucadoorwerk, benevens het aanbrengen van wand-, vloer- en gevelstriptegels. Een mooie opdracht voor deze sinds 1793 gevestigde firma. Zondagmiddag werd er m net gym nastieklokaal van de R.K. Jongensschool, Westergracht 3, een tentoonstelling ge houden van het werk door de leerlin gen dezer school in de loop van het jaar gemaakt. Dat deze tentoonstelling gewaardeerd werd bleek uit de overgrote belangstel ling der ouders. Vooral het handen- arbeidwerk der eerste en hoogste klas sen trok de aandacht, 't Is opmerkelijk wat reeds door zeven-jarigen op dit ge bied gepresteerd wordt. Ook het ande re werk, zoals taal-, reken- en teken werk werd terdege bekeken, zodat de ouders goed op de hoogte kwamen van de vorderingen hunner kinderen. Mgr. F. Filbry, voorzitter van het schoolbestuur, richtte het woord tot de ouders. Hierin wees hij op de grote moeiten, die bestuur en personeel zich getroosten om de school op hoog peil te brengen en te houden. De parochiële scholen zijn voor kinderen der parochi anen: maar al te dikwijls werd dit door ouders over het hoofd gezien. Spreker memoreerde nog. dat niet alleen elk jaar alle leerlingen voor de toelatingsexa mens van lyceum en seminarium .slagen, maar dat deze leerlingen het onderwijs aan die middelbare scholen ook blijvend goed kunnen volgen. Spreker eindigde met de parochiële scholen warm bij de ouders met schoolgaande kinderen aan te bevelen. IJMUIDEN, Dinsdag 11 Juli. Hoog water: 0.41 u. en 13.18 u. Laag water: 8.29 u. en 21.06 u. Woensdag 12 Juli: -Hoog water: 1.43 u. en 14.12 u. Laag water: 9.27 u. en 21.59 u. In het artikel over het Buiten „Duin- lust". dat mr. C. W. D. Vrijland in het laatste jaarboek der vereniging „Haer- lem" heejt geschreven, staan enige in teressante mededelingen over de aan leg van de spoorbaan HaarlemZand voort. Toen in 1839 de eerst Hollandse spoorweg werd aangelegd, hadden Aer- denhoutse grondeigenaars tevergeefs ge vraagd om een halte bij de Zandvoorter- laan. Eerst in de tweede helft van de negentiende eeuw stopten daar in het Zandvoortse badseizoen enige treinen. Het Kleine Badhuis Driehuizen en het Grote Badhuis lieten er omnibussen op lopen. Een betere verbinding was ech ter dringend nodig en in 1879 zijn plan nen gerijpt om tussen Zandvoort en Haarlem een spoorweg-verbinding tot stand te brengen Aanvankelijk was deze spoorbaan ge projecteerd, aftakkende van de lijn HaarlemLeiden, over „Duinvliet", door Aerdenhout en verder weer gedeeltelijk over gronden van Elswout. De eigenaar van het terrein, de heer Borski, wilde de gronden niet verkopen, maar toen onteigening aanstaande was, gaf hij de oppervlakte in erfpacht tegen een jaar lijkse canon van tien gulden, op voor waarde dat hij de loop van de spoor baan kon bepalen. Dit geschiedde. Op 21 Januari 1880 kreeg de Haar lem—Zandvoort Spoorweg-Maatschappij van de regering concessies. Het kapitaal bedroeg zes ton. Zij heeft, wat de aan leg van de spoorbaan betreft, tamelijke onereuze voorwaarden moeten slikken, In de eerste plaats kreeg de baan haar Op Zaterdag 8 Juli vond des middags drie uur in de Muziekzaal van Café- Restaurant Brinkmann de prijsuitrei king plaats van de gehouden zangwed- striid ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Gemengd Koor „Polyhymnia". Vrijwel alle deelnemen de koren, die voor 'n prijs in aanmerking kwamen, waren opgekomen, de meeste vergezeld van hun dirigent. De voorzit ter van „Polyhymnia", de heer A. N. Zonneveld, verwelkomde de verenigin gen. De wedstrijd was goed geslaagd, ofschoon het Haarlemse publiek alge meen niet die belangstelling heeft ge toond, die de gehouden wedstrijd alles zins waard wag. Op een enkele uitzondering na wa ren de prestaties van de koren buiten gewoon goed; het welslagen van de wed strijd is dan ook te danken aan de top prestaties van de deelnemende vereni gingen. Men heeft gebroken met het punten- stelsel, zoals het in de laatste jaren op wedstrijden wordt toegepast en waar door het voorgekomen is dat bij een deelname van achttien verenigingen al len de eerste prijs werd toegekend, wat toch op zelfbedrog uitkomt. Thans hebben de, best presterende koren de prijzen behaald, waarvoor een jury, bestaande uit zeven musici en componisten, de beste waarborg was voor een zuiver objectieve beoorde- lirMet een toepasselijk woord voor elke vereniging reikte de voorzitter de prij zen uit, waarbij gevoegd werden de rapporten van de Jury-leden, terwijl de stembriefjes voor belangstellenden ter inzage beschikbaar waren. De verenigingen brachten bi.i monde van hun voorzitter of dirigent algemeen hulde aan het bestuur van „Polyhym nia" voor de schitterende organisatie van de wedstrijd en de ondervonden vriendschap. Zij waren verheugd nu eindelijk weer te zijn uitgekomen op een werkelijke wedstrijd en beloofden in de toekomst het voorbeeld van „Po lyhymnia" te zullen volgen. De heer W. Souwer bracht inzonder heid dank aan de voorzitter de heer A. N. Zonneveld voor het onnoemelijk vele werk dat hij gedurende de wedstrijd dagen had verstouwd, waarop de voor zitter met een slotwoord van dank en een zangersgroet tot alle zangers en zangeressen die deelgenomen hadden de sluiting van het zangersfeest beze gelde. tegenwoordige bochtige loop; dit, ten einde de buitenplaatsen Belvédère en Bij duin (in 1863 bij Elswout gekomen) en Duinlust af te ronden. Voorts wer den, behalve nog enkele persoonlijke voordelen vijf overwegen bedongen over een afstand van amper drie kilo meter. De heer Borski eiste, dat deze met bomen zouden worden afgesloten, die door wachters of wachteressen, voor wie ter plaatse woningen zouden wor den gebouwd, werden bediend. Later zijn in plaats van deze bewaakte over wegen vijf tunnels geëist. Een tunnel is er tenslotte gekomen, achter Kraantje- Lek, „ter breedte om een kar met paar denspannen er door te laten". Te Overveen werd een stenen station gebouwd, waarin aanvankelijk ook het postkantoor werd ondergebracht, maai de heer Borski kon niet gedogen, dat daar een „buffet" gevestigd werd. on danks de toezegging van de maatschap pij „om het degelijk en fatsoendelijk te doen administreren". De directie kon niet inzien, dat dit „eenige bezwaren kan opleveren voor den zedelijken toe stand der gemeente en van hare inwo ners!" Op 10 Deeember 1880 werd met de aanleg van de baan begonnen en spoe dig ontstonden er over allerlei kleinig heden wrijvingen tussen partijen. Na de dood van de heer Borski kwamen ook de Elswoutse jachtbelangen in het spel. Hoe stroef de verhouding was kan onder meer uit het volgende blijken: Reeds in Mei 1881 werden op enkele baanvakken proefritten gehouden en op 23 September 1882 werd ook de rent meester, grootvader van de schrijver, uitgenoodigd: „Bij de officieele opening en beproeving der brug over de Zan derijvaart op Vrijdag 29 September aanwezig te zijn." Een extra trein met genodigden zou van het station aan het Bolwerk te Haarlem vertrekken, die als de invitatie werd aangenomen, te Over veen zou stoppen. Even tevoren was een brief verzonden, waarin de directeur vroeg voor die 29ste September onthef fing te verlenen van het in de overeen komst gestelde verbod om voorbij net station Overveen op grond van Elswout te stoppen voor het doen in- en/of uit stappen van reizigers; men wil^ na melijk op of bij de Nieuwe Brag een ogenblik stil houden. Die ontheffing is verleend, maar voor de uitnodiging werd met het gebruikelijke leedwezen „wegens verhindering" bedankt. Volgens mr. Vrijland gaat een ver haal, dat Frederik van Eeden als plaats voor de handeling van het eerste gedeelte van zijn sprookje „De kleine Johannes" gekozen zou heb ben de duinvallei ten Zuid-Oosten van Kraantje Lek, nu bij Elswout ingerasterd, maar met het er door heen lopend watertje nog zichtbaar van de Duinlustweg af. Aan de Noordzijde daarvan ligt het hoge duin, de „Berg van Duinlust"; in een konijnenhol, halverwege de top, woonden Johannes en Windekind het weldadigheidsfeest bij, gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van allerlei dieren, die bij de bouw van een groot huis in de onmiddellij ke nabijheid waren omgekomen. Be doeld is hier het thans bestaande nieuwe „Duinlust". In de hoofdgroep leed de titelhouder J. B. Sluyter in de eerste ronde van de finale een onverwachte nederlaag tegen J. W. van Dartelen en speelden J. Drayer en G. W. Zonneveld remise. In de 2de ronde won Sluyter van Drayer en speelden van Dartelen en Zonne veld remise zodat a.s. Woensdag bij de aanvang van de 3de ronde de stand al dus luidt: J. W. van Dartelen 3 punten; J. B. Sluyter en G. W. Zonneveld 2 p. en J. Drayer 1 punt, allen uit 2 partijen. De 3e ronde gaat tussen Drayervan Dartelen en ZonneveldSluyter. Het is duidelijk dat er nog van alles mogelijk is, zelfs dat na de 3de ronde alle deel nemers nog gelijk staan; aan spanning ontbreekt het dan ook niet. In de 1ste klasse is de strijd beslecht met als winnaar G. Does, terwijl in de 2de klasse Steenkist tot dusverre alle partijen gewonnen heeft. Ook deze maakt dus een goede kans doch moet nog spelen tegen J. Oorthuis en Brou wer, die beiden slechts één verliespunt hebben. Ook hier dus nog een hevige strijd. Gisteren slaagde aan de universiteit te Amsterdam voor het doctoraal exa men rechten de heer H. F. van Zijl te Haarlem. Het was dezer daffen 35 jaar geleden dat de heer C. Siegers werd gekozen als lid van de Zandvoortse gemeenteraad. 7 September 1915 werd hij als zodanig geïnstalleerd en sedertdien neemt de heer Siegers als vertegenwoordiger van de katholieken deel aan het plaatselijke politieke leven. Moeilijkheden in de katholieke kiesvereniging noopten hem, 12 Mei 1927 ontslag te nemen als raads lid, maar hij werd aanstonds opnieuw afgevaardigd en nam 6 September 1927 weer ziting in de raad. De heer Siegers heeft zich al die ja ren getoond een moedig strijder voor de katholieke belangen, maar verloor daar bij het algemeen belang nimmer uit het oog. In 1923 werd hij gekozen tot wet houder, in welke functie hij o.a. in 1926 de inmiddels vertrokken burgemeester Van Alphen heeft geïnstalleerd. In 1927 trad de heer Siegers af als wethouder; in 1931 werd hij als zodinig opnieuw benoemd en hij bleef het wethouder schap vervullen tot 1946. Als wethouder was de heer Siegers in het bijzonder be last met publieke werken en sociale zaken; als raadslid heeft hij de katho lieke beginselen op het gebied van de zedelijkheid (in Zandvoort een netelig onderwerp!) steeds ijverig verdedigd. Thans nestor van de raad, is de heer en kennis van de gemeentelijke zaken Siegers mede door zijn grote ervaring een invloedrijk raadslid. „Voor het kind de sfeer scheppen, welke die van een normaal huisgezin het meest nabij komt, dat is onze taak, willen wij enige kans hebben om het goede in hem, dat in het verleden in een poel van ellende werd begraven, tot nieuw leven te brengenTerwijl de directrice van „Het Vinkennest" in Vel sen in deze geest spreekt, schuift zij met haar hand het gordijn iets terug, om een blik te werpen op een van de 75 in dit huis aan haar zorgen toevertrouwde kinderen, die juist voorbij het raam loopt. Niet de strenge blik van een cipier, maar het natuur lijke gebaar van een moeder, die bezorgd is over ieder van haar kinderen. Het is al weer zes jaar geleden, dat mejuffrouw H. M. Vinckx, Limburgse in hart en nieren, de grote stap in het ongewisse zette. Zes en twintig jaar lang had zij haar krachten aan het onderwijs gegeven, maar toen, in 1944, wist zij, dat haar taak elders lag. En zij heeft het aangedurfd het regelmatige leven bij het onderwijs vaarwel te zeggen, zij had de moed een grote verantwoordelijkheid op haar schouders te nemen: zij opende een tehuis voor toevertrouwde kinderen. En nu, zes jaar later, haar gevraagd: Heeft u er spijt van?, komt hpar antwoord spon taan en met volle overtuiging: „Nooit!" van deze groepen beschikt het Vinken nest momenteel over 6 leidsters en 2 leiders. De ene groep heeft dus als het ware een vader, de andere een moeder De leider of leidster bemoeit zich uit sluitend met zijn eigen groep. Hij of zij eet met hen, gaat met hen uit wande len of spelen, slaapt bij hen, kortom de gehele dag staat hij of zij ter be schikking van de eigen groep. De kinderen, allen debiel, vergen van de leiding ontzettend veel toewijding die zij echter ook in een enorme hoe veelheid krijgen toebedeeld. Het gevolg hiervan is, dat de jongens ontzettend sterk aan hun leidster of leider gehecht zyn en met angst en beven denken aan overplaatsing. Die overplaatsing is een probleem apart in dit mooie werk. Natuurlijk is het onvermijdelijk, dat er leiders en leidsters komen en gaan, hoewel dit zoveel mogelijk beperkt wordt. Maar dat de kinderen soms om een paar centen per dag goedkopere behuizing naar een ander tehuis worden over geplaatst is niet alleen betreurens waardig, maar kan voor het betrokken kind funeste gevolgen hebben. Om dit te kunnen begrijpen, moet men zich indenken in de geschiedenis van het kind. Het is bijna altijd het zelfde liedje; eindelijk bevrijd uit de a-sociale omgeving, waaruit het meest al voortkomt, belandt het, vaak na veel omzwervingen, die zo wreed kunnen inwerken op een kinderziel, tenslotte in een huis, waar hem ware liefde wacht Het kind heeft daarin echter al lang alle geloof verloren en beziet zijn nieu- Haar eerste huis opende mej. Vinckx in Limburg, een tehuis voor meisjes. Maar omdat zij haar deuren openstelde voor kinderen uit het gehele land, wgrd haar door vrienden geadviseerd ook meer naar het Noorden een huis in te richten. Het oog viel op huize „Water land" te Velsen, en al dreigtle er op het laatste moment nog een kink in de kabel te komen, dank zij doorzettings vermogen en een principiële houding kwam alles goed en kon in September van het vorig jaar worden begonnen. „Het Vinkennest", zoals dit huis werd gedoopt, is een prachtig buiten, gelegen in een heerlijk bos met hoge bomen, prachtige gazons en verras sende doorkijkjes. Iedere trede van de brede trap, die leidt naar de deur, is aan weerszijden geflankeerd door gro te stenen bloemvazen, waarin rood- bloeiende planten het geheel een vro lijk aanzien geven. Niets wijst er on dat hier een kindertehuis gevestigd is. Ook bij de inrichting van „Het Vin kennest" is alles vermeden wat het op een gesticht zou doen lijken. Ruime lichte vertrekken, geriefelijke eetzalen, die tevens dienst doen als speelzalen, als slecht weer buiten spelen onmogelijk maakt, en slaapzalen, die met de groep van kleur verwisselen. Waar dit maar enigszins mogelijk was, is de huiselijk heid met beide handen binnengehaald Natuurlijk kan het nooit zo zijn als in[l ,we omgeving, zijn nieuwe „gebieders' een gezin, maar het streven is steeds.f met argwaan, schuwheid, die veelal re het gezin zoveel mogelijk te benaderen Dat wordt zelfs en op de eerste plaats beoogd in het opvoedingssysteem. Teneinde de kinderen het gemis van vader en moeder zoveel mogelijk te vergoeden, zijn zij ingedeeld in groepen De ene groep telt 7 leden, een andere weer 10, en het grootste „gezin" be staat uit 14 jongens. Voor de leiding suiteert in geslotenheid. Vaak duurt het maanden voordat die geslotenheid, soms door een heftige reactie, wordt gebro ken en eerst dan is de weg geopend, die leidt naar een zonnige jeugd, die het kind tot dan toe niet gekend heeft. Wa: zal het kind doen, als het opnieuw wordt losgerukt van zijn leider of leid ster aan wie het zich is gaan hechten? Het zal weer in zijn schulp kruipen, maar dan om er misschien nooit meer uit te komen. Wie de kinderen van het Vinken nest in hun doen en laten heeft kun nen gadeslaan, heeft gezien, dat zij er op hun plaats zijn, dat zij er de verzor ging en toewijding krijgen, die zij no dig hebben en dat zij er voor lichaam en geest het beste krijgen, wat in de gegeven omstandigheden mogelijk is. Dat het Vinkennest desondanks nooit «een echt gezin kan zijn beseft de lei- ding volkomen, maar er worat van ge maakt wat er van te maken is. En de jongens waarderen dit. Vaak trekken de kinderen er in groepen op uit. Zij gaan gezamenlijk naar school, trekken soms naar het strand of maken een wandeling door de omgeving. Zij komen dan in con- tact met andere mensen en van hen zal het afhangen of deze kinderen, die om wat zij hebben meegemaakt, om de grote drama's waarin zij zelf een rol hebben moeten spelen, werkelijk te beklagen zijn, zich toch niet bekla genswaardig zullen voelen. Hoe vaak is het al niet gebeurd, dat mensen, die medelijden hadden met deze knapen, een van hen s morgens na de H. Mis mee naar huis .namen om hem met allerlei lekkers vol te stop pen. Natuurlijk is het goed bedoeld, maar het gevolg kan zijn dat het kind wordt afgetrokken van het tehuis, waar het zo goed op zijn plaats is. Het is voorgekomen, dait zo'n kind allerlei verhalen ophing over slechte verzor ging, nooit eens een extraatje, droog brood en wat al niet meer. En de mensen, die dat grif geloofden, ve: gaten, dat het kind debiel was en over een rijke fantasie beschikte. De waar heid is anders en het Vinkennest, waar uw verslaggever onverwacht kwam Ergens in Limburg stopt voor een groot huis een glanzende luxe wagen. Een chauffeur in livrei haalt van de achterbank een pakje en geeft dat af: een 2-persoons wollen deken met daarin een jongetje van 5 dagen, een bundeltje vuil goed en een bundeltje schoon goed, alsmede een biljet van 100 gulden. Na drie maanden is de vrouw, die de naam van moeder niet waardig is, komen informeren. Het kind wilde ze niet zien, maar omdat er kans was, dat het blind zou blijven, was ze alleen nieuwsgierig te weten, wat de pleegmoeder „met dat ding zoit doen als het blind bleef'. Nu is het een gezonde krullebol van 4 jaar, vol blijde levenslust. Maar van de vrouw, die hem ter wereld brach\, ii niets meer verno- roef. binnenstappen, is er om het te bewij zen. Over de gladde Rijksweg razen de auto's, jaagt het volle leven. Twee honderd meter van de weg, in de rus tige beschutting van Waterland, staat het Vinkennest, waar jonge, krom gewrongen loten worden rechtgebogen om langs een omweg toch nog te kunnen uitgroeien tot normale stam men. Hier wordt met vaardige hand ieder takje geleid en worden bescha digde plekken met liefdevolle toewij ding zo voorzichtig mogelijk verwij derd. Moeilijk werk, maar ook mooi werk, dat aller waardering ten volle verdient. Het .Vinkennest" te Velsen, waarin de jeugd zoveel goeds wordt bereid. De historie van Zandvoort kent een Zandvoorter van nationale bekendheid. Het is de dwerg Simon Jane Paap. in 1789 te Zandvoort geboren uit ouders van gewone lengte. Hij groeide tot zijn vierde jaar en werd niet groter dan 80 c M. Aanleg en ontwikkeling waren nor maal, hij bezat geen gebreken en was een goed leerling op de dorpsschool. Hij dronk graag, een gebrek dat nogal eens dronkenschap tengevolge had. Hij liet zich op kermissen in binnen- en buiten land bekijken en stierf in 1828 te Den- dermonde. In de trouwzaal van Ifet raadhuis te Zandvoort hangt een afbeelding van de dwerg „groot Zijnde 30!4 oude Amster damse of omtrent 76% Nederlandse duimen", met het volgende vers: ,Dit is Simon Jane Paap, door Reekers „Kun getekend. Als Zandvoorts dwerg ,bij Bat en Belg en Brit vermaard. Wie kende hem (die op dit zeldzaam aan- ,zigt staat). En zegt niet ongevergt: Het „lijkt den schalk uitstekend?" Ook na zijn dood bleef de dwerg in opspraak. Hij werd in de kerk van Zar.d- vcort begraven en het gemeentebestuur liet een grafsteen maken, waarop ge boorte- en sterfdatum, naam en gewicht vermeld stonden. In 1840 wilde prof. Broers uit Leiden het lijk van Simon Paap kopen om het te onderzoeken. Toen bleek dat het lijk gestolen was en zich bevond in het kabinet van prof. Hen driks te Voorburg. Een onderzoek wees uit dat deze professor zich het lijk we derrechtelijk had toegeëigend; toen de professor gestorven was werd het ge raamte van Simon Paap aan de meest biedende verkocht. De kleren van Paap en enkele door hem gebruikte voorwerpen worden thans bewaard in het Frans Halsmuseum te Haarlem. De directie van het museum meent dat deze collectie niet in een schilderijen-museum thuis behoort en wil deze aan de gemeente Zandvoort schenken. De gemeente Zandvoort zal deze dan opnemen In de te zijner tijd in te richten oudheidkundige kamer. De ge meenteraad van Haarlem moet deze schenking nog goedkeuren* Te Zandvoort is de Culturele Kring 't Helm opgericht, een vereniging die zich tot taak stelt haar culturele werk zaamheden in Zandvoort zo zuiver mo gelijk uit te dragen; een doel dat onder meer bereikt moet worden door expo sities, concerten, lezingen en toneelvoor stellingen. Naast het dagelijks bestuur is een ar tistieke leiding ingesteld die voor het gehalte van het gebodene instaat. Het dagelijks bestuur bestaat uit: mr. A. Merens, voorzitter; J. B. Th. Hugen- holtz, vice-voorzitter; E. Slaap, penning meester; C. A. Groos, secretaris en een vertegenwoordiger der begunstigers. De artistieke leiding berust bij: Jac. Bonset, Bob Leroy, Pieter Giltay, Wim Steyn, Piet Swildens en Dirk Hart. De burgemeeter zal als ere-voorzit ter optreden. De Culturele Kling kent werkende leden en begunstigers. Zij heeft een actie ingezet om begunstigers te werven'. Te Velsen werd de derde competitie wedstrijd verwerkt voor meisjes. Het weer was zeer goed en de prestaties van de Haarlemse meisjes van de D.A.V. „Gita" waren behoorlijk. De eerste ploeg van Gita op de 4 x 80 m. estafette maakte er een nieuw club record van in 41.9 sec. met de loopsters R. de Vries, N. de Vries, N. ten Wolde en D. Taams. De tweede ploeg werd in hun series le in 44.2. Gita drie won de derde serie in 45.2 sec. en Gita vier maakte 46.1 en plaatste zich in hun se rie derde. Bij het discuswerpen won R. de Vries met 25.63 M. en tweede werd N. de Vries 23,90 M. Het hoogspringen werd gewonen door N. Mienes van Ly- curgus. 2e L. Lenselink van Gita en derde N. v. Niekerken Gita, allen met 1.25 m. Er werden enkele C- en D-nummers verwerkt voor dames. De 100 m. klasse D werd gewonnen door T. v. Deursen, Gita', in 14.8. De 100 m. klasse C was voor I. v. Egmond in 14.1. Bij het kogelstoten won D. Hurkmans van Suomi 8.84 m. Hier werd 'tweede G. v. Egmond 8,75 m. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf brak er brand uit in de Cliché inrichting „Polygraph" aan de Schout- jeslaan. Binnen enkele minuten waren politie en brandweer aanwezig en kon door snel ingrijpen van de brandweer uitbreiding van het vuur worden voor komen. Met drie stralen was het vuur in korte tijd geblust. De brand ont stond in he.t plafond tussen de eerste en tweede verdieping en vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. Wethouder D. J. A. Geluk houdt deze week in plaats van Woensdagmiddag zijn spreekuur Donderdagochtend om half elf. De opening van de tentoonstelling van poppen- en marionetten door Harry van Tussenbroek zal geschieden op Zaterdag 15 Juli om drie uur in de r'enaissancezaal van het Frans Halsmuseum. De heer A. M. Hammacher, directeur van het Rijks museum Kröller-Müller, zal een inlei dende beschouwing houden, waarna wet houder D. J A. Geluk de officiële ope ning zal verrichten. Woensdagavond zal in het Volkskof fiehuis de Lathyrusavond worden ge houden. Deelnemers aan deze wedstrijd worden er aan herinnerd, dat de inzen dingen des avonds zeven uur aanwezig moeten zijn en dat elk lid een introducé mag medenemen, om de resultaten van deze wedstrijd te laten zien. Na de keuring vindt de gewone maan delijkse vergadering plaats, gedurende welke de uitslag van deze prijsvraag wordt bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. Daarna zal de heer F. van Dijk een lezing houden over het onder werp „De Gentse cultures." De aan dacht van deelnemers aan de grote ex cursie naar Overloon op 18 Juli wordt er op gevestigd dat het vertrek des morgens te zes uur plaats vindt vanaf garage Kors. Zaterdag 15 Juli zal de gymnastiek vereniging „Heemstede" op het gemeen telijk Sportpark een grote turndemon stratie geven, die te zeven uur in de namiddag zal beginnen. Bij goed weer zal hiervoor zeker wel weer de nodige belangstelling zijn. Na afloop worden in het sportparkrestaurant de prijzen uit gereikt. Profiterend van een prachtige zomer avond heeft de Turnvereniging „Sant poort", welke in December van dit jaar haar vijf en twintigjarig bestaan viert, Zaterdagavond in het Burgemeester Rij- kenspark een serie turndemonstraties gegeven, waaraan tevens medewerking werd verleend door het Haarlemse B.A.- T.O. en de dames-keurploeg K.T.K. Voorzitter G. Hop van deze rond drie honderd leden tellende vereniging zei- de in zijn openingswoord zeer in zijn nopjes te zijn over de grote belangstel ling. Hij bracht een bijzonder woord van dank aan het bestuur van de Ken- nemer Turnkring voor de medewerking aan het tot stand komen van deze de monstraties en hoopte dat het succes even groot mocht worden als een week geleden, toen de uitvoering geheel door eigen krachten werd verzorgd. Een mooie avond is het inderdaad ge worden. Met Dolf Brouwer aan de pia no, die voor een uitstekende begeleiding zorgde, was het voor de uitvoerenden van de rhythmische oefeningen een ge not hun nummers zo goed en zo mooi mogelijk af te werken en het talrijke publiek was gul met open doekjes. He iaas moesten door het slechts ten dele opkomen van het heren keurcorps K.T.K. enkele wijzigingen in het pro gramma worden aangebracht, maar de zustervereniging B.A.T.O., die een be langrijk aandeel in deze avond had, zorgde voor een prima schadeloosstel ling. Bijzonder goed verzorgd was de bal oefening door de dames van T.V.S., goed voorbereid en uitgevoerd zonder een enkel rimpeltje. Bij het Ringenzwaaien door - het dames keurcorps K.T.K. was het vooral mevr. CornelisseDe Wit, die bewondering afdwong en bij het hoogrek, dat door B.A.T.O. verzorgd' werd inplaats van door het heren keur corps, zullen de bezoekers het keurcorps zeker niet gemist hebben. B.A.T.O. deed hier uitstekend werk en zeker de zwaar ste van de ploeg, de heer J. Munte, die een grote lenigheid en spiercontröle de monstreerde, was verreweg de beste van zijn ploeg en kreeg dan ook een warm applaus. De Turnvereniging „Santpoort" heeft haar jubileumuitvoeringen weer achter de rug. Als oudste turnvereniging in Santpoort heeft T.V.S. een zekere repu tatie hoog te houden en dat is door de uitvoeringen van Zaterdag 1 en Za terdag 8 Juli zeker gelukt. In Decem ber, als de eigenlijke jubileum-datum 17 December op de kalender staat, zal het feest in eigen kring worden gevierd. Naar van de zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond wordt medege deeld, is op een bijeenkomst van de Waalse afgevaardigden van het A.B.V.V. besloten, de voor morgen voorziene sta kingen in Wallonië af te gelasten, „daar de arbeiders geen voorstanders van een beperkte staking zijn". Tijdens deze ver gadering werd besloten een algemene staking te beginnen op het ogenblik „dat de koning het bewijs zal hebben ge leverd, dat hij de waarschuwingen in de wind wil slaan". Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Waro North Amerlkan Cc Radio Corp Republic Steel Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 10/7 69% 44% 85% 14 56% 51% 17% 43 54% 34% 27% 33 7 n 29% 36% 70% 44% 86% 13% 58% 52% 17% 17% 35 42% 52% 34% 27% 32% Advertentie tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRMFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2