KLINKENDE AUBADE VAN 6000 MUZIKANTEN DE STILLE MAN V m X assen neus en m De unie met België en Luxemburg Overpeinzingen Koningin en Prins in Gelderland Hossen en dansen in het „Parijse" Arnhem Laatste gemeente thans toegetreden DE SUPER MARGARINE GEWAARBORGD gehalte vitaminen a d Interessante causerie te Haarlem tan mr. dr. E. Jaspar Emile Erens Ridder van de H. Gregorius DINSDAG 11 JULI 1950 Bezoek aan Mijlpaal 1950" Ver. Ned. Gemeenten Nog 18 Nederlanders worden in Menado vastgehouden 3. door PATRICK PURCELL Neem geen namaak. Eis de échte Meppeler Kluit! Comité „Steun Zuid-Korea" Opgericht door katholieke onafhankelijke partij Vrouwenbeweging groeit Huiselijke plechtigheid op „Het Oude Slotte Heemstede BENOEMINGEN van Snorrebor Niwin-lectuurhuisjes worden Rode-Kruis-lectuurhuisjes Labour-tuinfeest De waardigheid pan een station „De schunnigste diefstal van het jaar" Kostbare handen Actuele reclame .'AVJiniA O (Van onze redacteur) Op de glooiende, zonovergoten Sonsbeek-weide in Arnhem hebben gistermiddag tweehonderd Gelderse muziekcorpsen, tezamen meer dan 6000 man sterk, het Wilhelmus gespeeld voor H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die een tweedaags staatsiebezoek brengen aan het zuidelijk deel van Gelderland. Een muzikantenleger om bana voor te worden. Drieduizend blazers stonden op die Sonsbeekweide, het glinstljffnde koper in de aanslag. De zonnestralen spatten uiteen op de blinkend gepoetste tuba's, op angstwekkend grote hoorns, zware bassen, lichte klarinetten en fluiten. In slagorde stonden nog eens 3000 mannen met trommels aangetreden, kleine tamboers zowel als zwaargewicht-kampioenen met voor hun borst geweldig grote drums, waarop ze met vervaarlijke energie aan het rammeien waren alsof ze het laatste oordeel opriepen. Het Wilhelmus werd door die 6000 mannen evenwel zeer schoon gespeeld. Ze ontketenden een orkaan van klanken, die zich voortplantte over de gehele stad en kilometers ver nog te horen was. Er was geen valse noot te horen, ofschoon die 6000 nog nooit samen gespeeld noch gerepeteerd hadden. Dat kon omdat meneer G. van Leeuwen uit Brummen zo voortreffelijk dirigeerde. Koningin Juliana, gezeten naast haar lachende gemaal in de rode calèche, luisterde met warme interesse naar deze waarlijk overdonderende aubade. Met haar luisterden tenminste 35.000 Arnhemmers, die allen geen plaats konden vinden op het voor hen gereserveerde gedeelte van de weide en de omliggende straten en pleinen hadden bezet. "s Avonds, terwijl de vorstin een door het provinciaal bestuur aangeboden gala-avond in de Stadsschouwburg bij woonde, zetten die muzikanten Arn hems binnenstad op stelten. Ze hosten en dansten door de versierde straten, arm in arm met een groot deel van het feestvierende Arnhemse zwakke ge slacht. Wij weten werkelijk niet meer wat van Arnhem te denken. De stad lijkt één grote kermis. Al anderhalve maand lang beeldt ze zich in Parijs te zijn. Op het Roermondsplein staat een miniatuur Eiffeltoren en de mensen zijn niet meer tevreden met de aanblik van hun straten. Daarom hebben ze tegen de gevels vreemdsoortige voor stellingen geplakt en verkopen de win keliers hun waren niet meer in de win kels, maar in stalletjes aan de straat. Lantaarns branden er niet meer. Want de stad baadt in een zee van licht, die straalt uit duizenden lampen, die als een reusachtig net over de straten zijn uitgespannen. Op de singels is een per manente feestverlichting aangebracht. Klaterende fonteinen zijn gevangen in stralenbundels van schijnwerpers. Met latjes en plastic zijn lichtende ornamen ten aangebracht. In de café's drinkt men heel veel wijn en de meesten pro beren Frans te praten. Arnhem is dus kennelijk van plan om, althans in de zomer, permanent feest te vieren. Gelukkige stad! Gis teravond bereikte alle feestelijkheid van de laatste weken een hoogtepunt. In de „Parijselijke'l straten bewoog zich een menigte van tienduizenden. Extra bussen hadden de feestgangers van buiten aangevoerd en de treinen waren propvol. Bij het licht van een grote petro leumlamp zit een palingverkoper op de hoek van een straat. Straatmuzi kanten, anders naarstig geweerd, spe len sentimentele muziek. Rond het standbeeld van Karei van Gelder dat nu in tralies is gezet, omdat de Parijzenaars Karei in zijn jonge jaren gevangen genomen hebben dansen matrozen en jongens van de lucht strijdkrachten met Arnhefmse meis jes „In Holland staat een huis". Iemand gilt boven alle lawaai uit, dat hij nog warme knakworstjes voor een kwartje te koop heeft. Iedereen is uitgelaten! In de Schouwburg ging het gister avond daarentegen waardig toe. Daar hadden alle notabelen van de stad zich verzameld rond Koningin Juliana en haar gemaal om een opvoering van Donizetti's „De Regimentsdochter" bij te wonen. Deze operette werd stijlvol Oo de algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die vandaag in Arnhem is gehouden, heeft de voorzitter, mr. P. J. Oud, me degedeeld, dat thans alle Nederlandse gemeenten zijn toegetreden tot de ver eniging. De laatste gemeente is Over slag in Zeeuwsch-Vlaanderen. In een terugblik over de afgelopen vijf jaar constateerde de heer Oud. dat in menig opzicht grote verbetering is ingetreden. Financieel uitgeteerd kunnen de ge meenten niet meer genoemd worden. Echter echte zelfstandigheid zullen de gemeenten zich niet kunnen verwerven, zolang zij niet op een hechte financiële basis komen te rusten. Spr. beschouwde vervolgens het vraag stuk van de organisatie van het °Pen" baar bestuur in Nederland als geheel. De laatste jaren valt een streven naar ontplooiing der provinciale werkzaam heid waar te nemen. Voorzover dat streven is gericht op decentralisatie juicht spr. het toe. Anders staat het echter wanneer uitbreiding der provin ciale taak centralisatie betekent, m.a.w. wanneer werkzaamheden, tot dusver door de gemeenten verricht, door het provinciaal bestuur tot zich worden ge trokken. De gemeenten moeten zoveel mogelijk een dergelijke gang van zaken voorkomen en als aangewezen genees middel noemt spr. de samenwerking tussen de gemeenten. De heer Oud wijdde tenslotte enige woorden aan de nieuwe wet op de ge meenschappelijke regelingen. De ge meentewet kende tot dusver alleen sa menwerking tussen gemeenten. De nieu we wet betrekt ook de samenwerking tussen provinciën en tussen provinciën en gemeenten in het geding. Hiermede wordt erkend, dat men in de provincie niet zonder meer hoeft te zien het hogere orgaan, dat aan het lagere iets kan opleggen, doch ook het orgaan, dat met gemeenten als gelijkge rechtigden om één tafel gezeten tot het treffen van een gemeenschappelijke re geling komt. Ook de deelneming van Particulieren aan gemeenschappelijke regelingen is mogelijk gemaakt. door de Apeldoornse Kunstgroep met muzikale begeleiding van het Nijmeegs Vaudeville-orkest onder leiding van Leo Pappenheim opgevoerd. Deze avond viel zeer in de smaak bij de hoge gasten die herhaaldelijk applaudisseerden. In de pauze werden vele prominenten uit het Gelderse leven aan Hare Majesteit voorgesteld. Na afloop maakte het koninklijk paar een tocht in de rode calèche langs de verlichte singels van de stad. En ook in dit late avonduur ontmoette de vor stin een groot enthousiasme en warme aanhankelijkheid bij de duizenden die langs de weg stonden. Dat enthousiasme heeft haar op de gehele tocht van gis teren vergezeld. In een deel van onze oplage van gis teren konden wij daarover reeds verha len. Dat begon al bij de warme ont vangst van het koninklijk paar door de Commissaris van de Koningin in Gel derland. jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, bij de grenspaal tussen de pro vincies Utrecht en Gelderland. De dui zenden langs de weg van die grenspaal tot in het hart van het feestvierende Arnhem getuigden daarvan en over laadden de vorstin met bloemen en ge schenken. Vooral de jeugd had een groot aandeel in deze grootse hulde. In Wageningen maakten studenten en pro fessoren van de landbouwschool hun opwachting. In het gemeentehuis wer den wethouders en raadsleden voorge steld en ontving Hare Majesteit fraaie geschenken. Vanuit de open Cadillac wuifde zij allen hartelijk toe. Bij zie kenhuizen en tehuizen v>oor ouden van dagen moest zij stoppen, nam bloemen en geschenken in ontvangst, drukte de hand van kinderen en oudjes voor wie zij deze dag onvergetelijk maakte. Het werd een blijde zegetocht door Renkum, waar het gemeentebestuur zijn opwachting maakte, door Heel- sum en Doorwerth, het strijdtoneel H M. de Koningin op de tentoonstel ling Mijlpaal 1950. Bij haar aankomst in Wageningen was H. M. gekleed in een zacht groene deux pièce. Zij droeg een zwart hoedje opgewerkt met een takje lilarose rozen. Tijdens haar bezoek aan de Mijlpaal droeg zij een zilvergrijze robe en zwarte hoed. De gala-voorstelling in de Stadsschouw burg woonde zij bij in een zeegroen avondtoilet met cape van zilvervos. van de parachutistenlandingen rond Arnhem, door Oosterbeek-laag en -hoog, waar schoolkinderen de kilo meter-s lange weg afzetten met oranje lint. Op de grens tussen Oosterbeek en Arnhem werd koningin Juliana door burgemeester Matser verwelkomd en verliet zij de Cadillac om plaats te nemen in de rode calèche die werd getrokken door vier moorzwarte paar den. Heel Arnhem was uitgelopen om de vorstin en haar echtgenoot te zien. Op het Arnhemse stadhuis werden de Arnhemse autoriteiten voorgesteld en sprak burgemeester Matser Haar over de wederopbouw van de stad. Vanaf het bordes nam zij een grootse zang- hulde van de Arnhemse schoolkinde ren in ontvangst 's Middags heeft het Koninklijk Paar met zijn gevolg een bezoek gebracht aan de Nationale tentoonstelling Mijlpaal 1950. Na een rij tour door de stad, onder meer langs het rusthuis voor oud KNIL- militairen. Bronbeek waar de oude Atjeh-strijders stram stonden opgesteld, en langs „Sacré Coeur", waar de vorstin zich met de zusters onderhield, arri veerde de stoet aan de ingang van de Mijlpaal bij het paviljoen „Onze Staat". Jhr. Quarles van Ufford en het provin ciaal bestuur ontvingen hier de koningin Jhr. Quarles richtte zich in een kort woord tot de hoge gasten. Hij zeide dat hij de landsvrouwe gaarne had ontvan gen in het Provinciehuis, maar dat werd verwoest en het nieuwe bestaat nog slechts op papier. Hij hoopte echter dat hij H.M. over twee jaar kan uitnodigen het te komen openen evenals koningin Wilhelmina destijds het vorige in ge bruik heeft gesteld. Hij verklaarde dat de provincie Gelderland thans schulden vrij is en volkomen in staat het hoofd te bieden aan de moeilijkheden van onze tijd. Op het kasteel Zijpéndaal werden ver volgens de regeringscommissaris en de architect van de tentoonstelling Mijlpaal aan de vorstin voorgesteld. Zij bezocht daarna de paviljoens „Durven en kun nen", waar zij zich met Nederlandse industriëlen onderhield, en het paviljoen van de E.C.A.-missie. Weer volgde er een* met luid gejuich begroete rijtour door de stad. De nacht bracht hét koninklijk paar door ten huize van de Commissaris van de Koningin, vanwaar koningin en prins vanmorgen zijn vertrokken voor een bezoek aan Nijmegen, Maas en Waal en de Betuwe. Mr. 3. li. Kruithof, die behoorde tot de aangehouden Nederlanders in Me nado, is onlangs vrijgelaten. Er werden geen termen aanwezig geacht om de heer Kruithof nog langer vast te houden. Het is evenwel nog niet bekend of het bem ook reeds is toegestaan de Mina- fcasa te verlaten. De aangehoudenen te Menado, die reeds ruim twee maanden wachten op een beslissing, zijn dr. M. Boon, de po- Utie-ambtenaren mr. J. Cowan, J. Ver kerk, E. W. O. Kemper, J. W. Dabroek en E. C. A. Harris, de landrechter mr. O. van Schravendijk en de parket-amb tenaren mr. R. B. van Tongeren, C. Veenstra, de ambtenaren van de zee visserij W. A. Mackenzie, de agent van de KPM, J. H. van Dijk, de douane ambtenaren M. Richter, de Rode Kruis- werker J. F. W. Kneefel, de ambtenaar van het Beheersinstituut W. B. J. Spaan, de overgebrachte inspecteur van politie N. L. Lepinat, twee ondernemingsadmi nistrateurs en een assistent uit het bin nenland, de heren Rengesen, Van de Rijdt van „Marinso" en Haze Winkel man van „Talisa", in totaal achttien. 68 En Cosby's antwoord was steevast het zelfde. „Dat zal je aan hemzelf over moeten laten, meneer. Markie zal geen fout begaan, wanneer het tot zulk een belangrijke beslissing komt". „Inderdaad", placht Peter te beweren, „mits hij met rust gelaten wordt. Maar dan zijn daar de priesters van het col lege, die waarschijnlijk verwachten, dat hij gaan zal en al de tantes, die hem aanraden te gaan, en ik vermoed dat hij denkt dat ik ook wil dat hij gaat. Wel, ik zal hem niet dwingen, noch beïnvloe den, op de een of andere manier. Het be sluit moet van hem komen, niet van mij". Toen de zomer voorbij was en de herfst weer aanbrak, ging Markie O'Dea rustig naar Maynooth om voor priester te studeren. Of de jongen zelf dacht, dat hij een duidelijke roeping voor het altaar voelde, wist niemand. De vader trachtte niet tussenbeide te komen, maar van de andere kant, leefde de hele parochie met de jongen mee. Men vertelde de meester, dat de dag van Markie's wijding een beroem de datum voor Carriglea zou zijn; en daar had je alle tantes Fogarty. die Markie nooit lieten vergeten, dat ze niet eerder zouden rusten, vooraleer zij rix, en. cCe Zurczrte rou-ten een bisschopsstaf in zijn hand en een bisschopsmijter op zijn hoofd zagen. Tenslotte ging Markie naar Maynooth. maar of hij daar uit eigen vrij wil heen ging, of omdat hij besloten had iedereen, behalve zichzelf, een plezier te doen, bleef altijd en eeuwig een ge heim tussen Markie O'Dea en zijn ge weten. Markie had drie volle jaren In Maynooth doorgebracht, toen er op een morgen in October een brief van hem kwam, die Peter van vreugde deed op springen van de stoel tegenover Cosby aan de ontbijttafel. „Conor," verkon digde Peter, en de hand die de brief vasthield, beefde een beetje, „we heb ben een candidaat in de letteren in de familie!" „Je kon erger hebben, verdorie," gaf Cosby toe. „Een academische graad heeft nog niemand ooit kwaad gedaan En het werkt zeer op de verbeeldings kracht van de lagere standen, mijzelf inbegrepen." „En niet alleen een candidaat in de letteren, maar een candidaat cum laude met een eerste plaats in philosophie en moraal." „In philosophie en moraal?" Cosby floot tussen zijn tanden door. „Ver draaid, meneer, we zullen vanavond nog onze boeken te voorschijn moeten halen en de kennismaking met de philosophie hernieuwen. Wij zouden voer altijd geblameerd zijn, als Markie vandaag of morgen hier bij ons kwam binnenwandelen, en zou praten over philosophie en moraal, terwijl noch jij, noch ik het verschil kennen tussen beide." Peter lachte afwezig, zijn ogen ston den bezorgd, toen hij zicfiSweer ever de brief boog. „Ik ben bang, dat die phi losophie en moraal een te zware taak 10. Het kostte Eric enige moeite de plek terug te vinden waar hij de Zwarte Ruiter voor de eerste maal ontmoette. Maar zijn uitstekend geheugen voor plaatsen en kleine bijzonderheden liet hem ook ditmaal niet in de steek, en enige uren later liet hij zich reeds uit het zadel glijden. Hier was het geweest. Er was geen twijfel mogelijk. De grond was zwaar begroeid en de ochtenddauw had het gras weer opgericht. Slechts een ervaren spoorzoeker kon hopen hier nog tekenen te vinden. Het uiterst vage spoor leidde in de richting van het woud. Hier werd het iets duidelijker, zodat hij het zelfs een tijdlang te paard kon volgen. Maar onder de dichte bomen, die de bosgrens aankondigde, verloor hij het weer en het duurde zeker een half uur eer hij een zwakke afdruk van hondenpoten vond. Van toen af liet hij het niet meer los. Zich diep over de kop van zijn rijdier buigend volgde hij het tot daar waar een schemering tussen de bomen het einde van het woud aankondigde. Ondertussen woog hij de feiten tegen elkaar af. Agar was dood. Het meisje Astara verdwenen, waarheen? Als hij Sigurd moest geloven had deze geen wolfshond gezien. Maar de Zwarte Ruiter was er de vorige nacht van vergezeld geweest. En wie was Yark de Stijfhoofdige? Welke rol speelde hij in dit raadselachtige drama? Het was een verwarde geschiedenis. Zozeer was hij hierin verdiept, dat hij pas op het laatste ogenblik de kreet hoorde, welke van de vlakte onder hem opklonk. Scherp toekijkend zag hij dat deze geslaakt was door een kleine ruiter, die in de verte nagezeten werd door enkele pnderen. Maar wat hem het meest verraste was, dat deze achtervolgers gekleed waren in zwarte mantels Advertentie Op uitnodiging van de afdeling Ken- nemerland van het „Comité van Bel gischNederlandsLuxemburgse sa menwerking" sprak mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van ue NederlandsBelgischLuxemburgse douaneovereenkomst, te Haarlem over ue economische unie tussen België, Ne derland en Luxemburg. De voorzitter van de afdeling Kennemerland, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak een inleidend woord, waarin hij onder meer gewaag de van een culturele uitwisseling van Haarlem en Ostende, en misschien ook van Gent, welke in de naaste toekomst zal kunnen worden verwezenlijkt. Dat de Benelux geen werk van ambte naren is of een plezierig tijdverdrijf, meende mr. Jaspar nog eens met na druk naar voren te moeten brengen, daarbij betogend, dat de samenwerking tussen de drie landen meer dan nood zakelijk is. Wanneer die samenwerking er niet zou zijn, dan zal ieder land op zichzelf in het grote wereldgeheel een klein land zonder betekenis zijn. Uitvoerig ging spreker in op de psy chologische zijde en hij wees er daar bij op, dat de Nederlander in sommige opzichten nu eenmaal van zijn voetstuk af zal moeten komen, wil hij voorkomen, dat de unie alleen op papier tot stand komt. De Nederlander heeft zijn goe de eigenschappen, die graag door de unie-partners worden erkend, maar bij al zijn vasthoudendheid en nuchterheid ontbreekt hem ten enenmale de fantasie, durft hij niet over één nacht ijs gaan en is hij bij alles veelal zwaar op de hana De Belg vormt hierbij nu eenmaal een grote tegenstelling en daarom is het zo noodzakelijk, dat er tussen beiden een stevig contact ontstaat, dat zich in alle mogelijke sectoren moet bewegen. Veel is er in dezen reeds bereikt en met voldoening kon mr. Jaspar wijzen op het culturele accoord, waardoor vrij wel alle diploma's in België en Neder land gelijke rechtskracht hebben. Voorts kon hij wijzen op het werk van de com missie voor unificatie van het recht (vooral op economisch terrein), waar door thans de eerste verdragen gereed zijn gekomen. Binnenkort zal dit ook het geval zijn op het gebied van de volks gezondheid, wanneer met name de wa renwet geüunificeerd zal zijn. Wat het zuiver economische betreft, kon mr. Jaspar weliswaar gewagen van de belangrijke resultaten, die in dezen reeds bereikt zijn, maar hei moest hem toch van het hart, dat men toch nog niet in geen van de drie landen voldoende doordrongen was van de betekenis van samenwerken. Hij kon zich hierover niet bepaald op timistisch uitlaten, want naar zijn me ning werkte men nog niet samen om het doel van de samenwerking zelf, maar uit vrees, dat eigen economische belangen in het gedrang zouden ko men. En vrees noemde spreker wel het meest funeste, dat de samenwer king ten gunste zou kunnen beïnvloe den. De drie landen moeten zich er nu eenmaal op instellen om te treden uit de nationale economie en zich los te maken van dat „gezellige en in- is gebleken, zelfs voor Markie. Hü voelt zich niet erg goed, zegt hij, sinds het examen, daarom is hij eens met de Collegedokter gaan praten. De dokter adviseerde hem, flink uit te rusten, en hij hoopt morgen hier te zijn met een maand ziekenverlof." „Dat is het beste nieuws van alles," zei Cosby, van tafel opstaande. „Het is een zuurverdiende maand. Ik moest maar eens opstappen, meneer, om de poort te openen. U blijft zeker niet lang meer weg?" „Ik zal je op de hielen zitten," be loofde Peter hem. „God weet, waar om, maar in al mijn practijkjaren heb ik nog nooit zo'n stel domkoppen mee gemaakt als de Plechtige-Commmunie- klas, die we dit jaar hebben. Je hebt hamer en beitel nodig, cm godsdienst in hun hoofden te prenten." „Zij weten niets en willen ook niets weten." Cosby trok zijn pet over een wenkbrauw en wurmde zich toen in zijn regenjas. „Maar vóór vanmiddag zullen ze de eerste helft van de twaalf Arti kelen van het Geloof kennen of anders wordt er bloed vergoten in Carriglea. Een van de twee, of zij breken mij het hart of ik breek hun de nek." Hij liep naar de deur. „Zij of ik, is de leus deze keer, en de twaalf artikelen vormen een ideaal gevechtsterrein." Toen Cosby weg was, vouwde Peter de brief van zijn zoon op en dacht een ogenblik na, zich afvragend of het al leen Markie's gezondheidstoestand zou zijn, die hem uit Maynooth thuis deed komen, of was er een andere reden voor deze onverwachte terugkeer? Kon het zijn, dat Markie niet verder wenste te studeren voor het priesterschap? Wanneer de jongen nu opgaf, zou zijn mislukking voor de O'Dea's een bittere tegenslag betekenen, een zware beproe- heemse", dat ieder zo dierbaar ge worden is. Sprekend over hetgeen reeds bereikt is op economisch terrein, memoreerde mr. Jaspar de pogingen om te komen tot unificatie van de omzetbelasting. Dat men hiertoe nog niet is gekomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Bel gië bij doorvoering daarvan drie tot vier millioen francs derft. De kracht van een unie toonde spre ker aan uit het optreden van een hech te Benelux-delegatie, waardoor het an dere landen niet mogelijk bleek hun verdeel- en heerspolitiek toe te passen. „Wij staan op de drempel van het gebouw van een economische unie", zo ging hü voort, „maar er zjjn nog vele vraagstukken, die om een oplossing vragen". Verreweg het moeilijkste hier bij is wel het landbouwvraagstuk, door dat de Belgische landbouw nog lang niet op het Nederlandse niveau staat. Daar om zal er een overgangssituatie moeten komen, die vier of vijf jaren zal duren. Ook het monetaire en sociale vraagstuk werd nog eens nader onder de loupe genomen en daarbij sprak mr. Jaspar als zijn mening uit, dat het verschil In loon- en prijspolitiek geen beletsel zal zijn om tot de gewenste unie te ge raken. De katholieke onafhankelijke partij in Noord-Brabant heeft een comité „Steun Zuid-Korea" opgericht, dat ten doel heeft alle mogelijke steun te ver lenen aan Zuid-Korea, in de jeerste plaats via het Rode Kruis. Voorzitter is de heer H. Kuypers te 's-Hertogenbosch, en secretaris-penningmeester is het lid der Provinciale Staten A. Rademakers, Molenstraat 114, Roosendaal. Het diocesaan bestuur van de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging in het bisdom Haarlem heeft Maandag haar eigen bureau, gevestigd in het gebouw van de Vrouwelijke Jeugdbeweging, Scheveningseweg 90, Den Haag, offi cieel in gebruik genomen. Voorts heeft men uitvoering gegeven aan het be sluit, door de laatste algemene leden vergadering goedgekeurd, tot benoe ming van een permanente kracht, die gedeeltelijk de zorgen van het secre tariaat op zich zal nemen en gedeelte lijk zal zorgen voor het contact met de afdelingen, vooral van het vrouwen gilde. In deze functie is mej. M. Lau- fersweiler aangesteld. Daardoor is het mogelijk geworden een groter activiteit te ontplooien, hetgeen wenselijk wordt geacht, nu de organisatie weldra de 29.000 leden zal hebben bereikt. Men wil het geestelijk leven van de katho lieke vrouw en haar gezin, de beoefe ning van onderling sociaal en charita tief werk en de voorlichting en ontwik keling der leden bevorderen. ving voor Peter, een nog zwaardere beproeving voor Markie, en een harde slag voor alle tantes Fogarty. Niet dat deae brief enige aanwijzing bevatte over grote beslissingen, die in Markie's brein waren opgekomen; niet dat Mar kie iemand was, die zijn gedachten uit sprak, en sedert hij van Kilkenny naar Maynooth was gegaan, was hij steeds geheimzinniger geworden.... Toch, zei Peter bij zichzelf, was het voor zijn vader gemakkelijk, de verandering in hem op te merken, gemakkelijk aan te voelen, dat zij inplaats van geheel in elkaar op te gaan, zoals dat vroeger geweest was, begonnen terug te keren naar de normale verhouding, die tussen vaders en hun volwassen zoons bestond. Spoedig dwaalden Peter's gedachten af naar die langvervlogen dagen, dat Markie van hem en van hem alléén was geweest, en dat niemand of niets anders enige plaats in de genegenheid van de jongen kon opeisen, behalve zijn opgewekte moeder, die nu, met haar gezicht naar de zonsopgang en de ri vier, sliep op het kerkhof op de helling bij Three Elms. O. God zegene die vroegere, stunte' lige dagen, toen hij Markie voor het eerst uit Clashmairead naar Carriglea had teruggebracht. God zegene die avonden, waarop zij knus in bed hadden gelegen, terwijl hij Markie zijn eerste gebedje leerde, en God -zegene het triomfantelijk ogenblik, dat Markie voor het eerst, zonder hulp. kon herhalen: Vier hoeken zijn er aan mijn bed, Vier engelen aan mijn zij, Lukas en Mattheus, Johannes en Markus, Lieve Heertje zegen mij. Z.H. de Paus heeft de bekende hagio graaf Emile Erens bij gelegenheid *an diens 85ste verjaardag benoemd tot Kidder in de Orde van de H. Gregorius. Enkele weken geleden reeds werd de 85-jarige Erens officieel en in het bij zijn van vele letterkundigen en andere kunstenaars gehuldigd in de sociëteit „Teisterbant" te Haarlem en zo werd het gisteren meer een huiselijke plech tigheid op „Het Oude Slot" te Heem stede. Een klein gezelschap had zich gister middag op Het Oude Slot verzameld, waaronder de naaste familie, pastoor A. F. C. van Noort van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede, de beeldhouwer (Mari Andriessen, de schilder Otto de Kat en Godfried Bo- mans als voorzitter van „Teisterbant". Pastoor Van Noort las de oorkonde van de benoeming voor en feliciteerde Emile Erens met deze bijzondere onder scheiding. Ook Godfried Bomans sprak een kort woord van gelukwens. Verschillende schriftelijke felicitaties waren binnengekomen, o.a. van Anton van Duinkerken. De Algemeen Overste van Mill Hill heeft de volgende Nederlanders be noemd voor de Missie of een der Hui zen in Europa. Pref. v. Sarawak: W. Michielsen (Am sterdam); Bisdom Rawalpindi: J. Kla ver (Wijde Wormer) en K. Heideman (Hoorn); Vic. v. d. Boven Nijl: (Oegan da): W. v. Leeuwen (Hazerswoude), F. v. d. Hurk (Amsterdam) en Broeder Bavo de Zeeuw (Amsterdam); Vic. v. Basankusu (Belg. Congo): J. Hanrath (Hillegom), J. Kroon (Volendam), M. Paulisse (Rotterdam) en de Broeder Gabriel v. d. Eerden (Amsterdam); Phi- lippijnen: P. Hornman (Loon op Zand) en J. Tielen (Zevenbergen); Bisdom Euea (Kameroen): J. Boekema (Wor- kum) en M. v. d. Werff (Hoogezand); Bisdom Nellore (Z. India): H. Kaskens (Diemen), H. Vollenberg (Hees) en Broeder Cyprianus Kropman (Andelst); Vie. v. Kisumu (Kenya): J. Spierings (Amsterdam) en J. Leyen (Akersloot); Vic. v. Kampala (Oeganda): V. v. d. Nes (Purmerend) en J. Slot (IJssel- stein). Mill Hill: Broeders Patrick Beers (Zwaagdijk) en Vitalis Koppers (Haar- lemmerliede-Spaarnwoude)Freshf ield: A. Bijvoet (N. en Z. Schermer) Roosen daal: J. v. Bleisem (Koog a. d. Zaan) en Broeder Isodore Lanters (Didam); Til burg: G. Heins (Utrecht), J. Bouma, M. O (Joure) en H. Janssen (Baarlo); Hoorn: W. de Wijs (Standdaarbuiten), S v. d. Hoorn (Lisse), J. Tijsen, M.O. (Soerendonk) en Broeder Wilfrid Ver hoef (Utrecht); Haelen: P. v. Gestel (Tilburg), H. Hermans (Helden) G. Mertens (Weert) en J. Stumpel (Hoorn) Freshford: S. Ponjé (Bergharen); Vrij land: H. Heggf (Rector) (Kloosterbu ren) en Th. Lefeber Proc. (Lisse); Oos terbeek: N. Beerendonk Proc. (Fijnaart) en Broeder Herbert Sanders (Ensche de); Hogere Studies: Cambridge: W. Dekker (Hoorn). 'llUIHIIIIItlllllllttlllllllllllflIIIIIHIIIIIIIIIIIIIitllllliliiiiiintia Op weg naar huis liep ik nog even voor tafel bij Snorrebor aan. Mien, zijn vrouw, was nog niet in de keu ken, maar troonde in haar bijna- alomtegenwoordigheid in de pluche crapaud met de zelf-gehaakte anti makassar. Snorrebor. in zijn hemds mouwen, zat een beetje verzakt en sip in zijn fauteuil, die hü jaren ge leden bij zijn zilveren jubileum Had gekregen. In tegenstelling met zijn gewoonte nipte hij niet als een ka nariepiet aan een minuscuul borrel glaasje, maar slurpte lauw geworden thee uit z'n snorrekop. Ook het ge bruikelijke rokertje ontbrak. Mien leek in haar knal-rode zomerjurk met witte ballen op een al te groot mens dat zich voor de grap in kinderkleren had gestoken. Scheelt er wat aan. Snorrebor? vroeg ik belangstellend. ..Helemaal niet. Integendeel. Is niet. Mien?" Mien knikte met de voorzijde van hun huwelijksmedaille, waarvan het gezicht van Snorrebor de keerzijde leek te zün. „We hebben het plan-Schuman in gevoerd. moet je weten," verklaarde Snorrebor. „We hadden wel eens woorden over mijn roken en drinken er. over Mien d'r snoep- en kleed geld. We hebben nu de centen daar voor bijeen in één potje gedaan en overleggen eerst met elkaar, voor we er iets uitnemen." „Een prachtoplossing." zei ik opge togen. „Het werkt zeker uitstekend. „En of." zei Snorrebor. „Ik mag met meer roken en drinken, omdat .Mien d'r voeten pijn doen van nieuwe schoenen." Jhr. mr. P. Th Six. directeur van de Niwin, heeft vanmiddag in het gebouw van het Rode Kruis te Den Haag de Nrwin-lectuurhuisjes aan het Nederland se Rode Kruis overgedragen. Hij onderstreepte daarbij de belangrijke functie, die de lectuurhuisjes van de Niwin in de afgelopen jaren hebben ver vuld 125.000 kg. aan tijdschriften en enige tienduizenden boeken gingen naar de militairen in Indonesië en hij wees verder op de grote behoefte, die er nog steeds blijkt te bestaan. Als representant van de 132 huisjes, die op het ogenblik in ons land staan, overhandigde jhr. Six aan de heer A. van Emden, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, een minia tuur lectuurhuisje. De heer Van Emden wees er op, dat naast de duizenden patiënten in zieken huizen en sanatoria de militairen in Nieuw-Guinea en de West van lectuur zullen worden voorzien. De afdracht van lectuur is in de laatste maanden terugge lopen, omdat men meent, dat het nu niet meer nodig is. Een oproep tot het Ne derlandse volk, om in de Niwin-lectuur huisjes, die nu Rode Kruis-huisjes zijn geworden, lectuur te deponeren, zoveel als gemist kan worden, leek hem dan ook zeer op zijn plaats en het Nederland se Rode Kruis zal de lectuuractie dan ook stimuleren. De staking, welke vorige week bij de stoomspinnerij Twenthe te Almelo uit brak, is voorbij. Het conflict tussen de directie en de arbeiders is opgelost en alle arbeiders er waren ca. 250 stakers hebben het werk hervat. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van leden van de Britse hoge adel en hun gevolg van geld-aristocra- ten, die na een liefdadigheidsbal in het beroemde museumachtige Blenheim Pa lace tal van brandgaten in kostbare ta pijten en andere verwoestingen als blij vende en ergerlijke herinneringen aan hun illustere aanwezigheid achterlieten. Thans moeten wij berichten, dat het eens spreekwoordelijke gentlemanship ook bij de Labours aardig op weg is een onwezenlijke legende te worden. Op een tuinfeest van de Labourpartij in Lon den zouden de bezoekers n.l. de gelegen heid krijgen om een gipsbuste van Winston Churchill, waaromheen een aantal houten sigaren waren opgesteld, met tennisballen te bekogelen. Officieel heette het. dat men niet de buste, maar de sigaren moest treffen, want wie de buste van Engelands „grand old man" raakte, zou als straf een sixpence in de partijkas hebben te storten. Men specu leerde er natuurlijk op, dat menige la bour graag een duit in het partijzakje zou doen om het lolletje te mogen be leven van tenminste de afbeelding van de gehate oppositieleider te beledigen. Het door Labour-wansmaak opgezette feestnummer ging echter niet door, om dat te veel protesten van bewonderaars van de man. die Engeland en de met Engeland verbonden mogendheden in de tweede wereldoorlog mede-leidde en redde, binnenkwamen. Er z ij n gelukkig nog gentleman in Londen, maar zij schijnen te behoren tot de verdwijnende soort! Oost-Berlijn krijgt binnenkort de be schikking over zijn eerste ondergrondse station, dat naar Moskovietisch model in rood marmer zal worden uitgevoerd. Er ■m zullen geen cwnmerciële reclameborden (Wordt vervolgd) mogen worden aangebracht, want de re gering van de Russische sector wil „dat het nieuwe station er bijzonder waardig zal uitzien". Wij zouden ook niet weten wat er in de Russische sector nog ge adverteerd zou kunnen worden, tenzij de bolsjewistische theorie en practijk, maar deze kunnen niet bepaald „waardig" worden genoemd. De politie betitelt de inbraak die te Dartford in Engeland werd gepleegd als „de schunnigste diefstal van het jaar". Deze inbraak werd gedaan in een tehuis voor invalide mannen en vrouwen Achthonderd teddyberen, die door de verpleegden waren vervaardigd, werden gestolen en daardoor zagen de stakkers zich een bedrag van ongeveer 7000 gul den ontgaan. De lafheid van de valide dieven, die deze wraakroepende misdaad bedreven, is te groter, omdat ze uiter aard niet konden worden achterna geze ten. De handen van New York's meest be roemde dameskapper, die vele „eigen creaties" op zijn naam heeft staan, wa ren voor een millioen verzekerd- De dood, de grote verachter van alle men selijke ijdelheid, werd door deze hoge som echter niet in het minst geïmpo neerd, want op 55-jarige leeftijd is de haarkunstenaar, die Louis Napolitan heette en uit Italië afkomstig was, dezer dagen overleden. Nu zitten zijn schone klanten met de eigen handen in het haar. Een schiettent in een lunapark in New Jersey heeft goede zaken gemaakt, door dat bij de ingang een grote kaart van Noord-Korèa was geschilderd, waarvoor veel kijkers, die schutters werden, zich verdrongen. AJs men ook zulk een kaart in de tent zelf had aangebracht, zou er waarschijnlijk nog lustiger op los ge schoten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3