Volledige werkgelegenheid voor iedereen Het gezin mag niet als een risico beschouwd worden Belevenissen van de struisvogel Rasmus Steun aan K.L.M. gerechtvaardigd s r Wij luisteren naar Het evenwicht tussen lonen en prijzen Naar overeenstemming over interimregeling Vluchtelingen moeten worden geholpen Verdere groei van luchtvaart verwacht Knooppunt van luchtlijnen Burgers en cultuur Hernieuwd onderzoek in de zaak-Jeurgens ni n Congres Europese Beweging De Enhhuizer gobelins Niwin-Kerstpahetten voor Nieuw-Guinea Dagelijks kinder verhaal door Clevin DINSDAG 11 JULI 1950 PAGINA 4 Regering antwoordt Kilmer K.L.M. nationaal element Ongeschikt als staatsbedrijf In de eerste plaats zelf verantwoordelijk MEDISCHE HULP IN MODERNE KLINIEKEN Maatschappij opgericht Verhouding tot Garuda Subsidies op levensmiddelen niet te missen II Antillen Volendammer verdronken De raad stelt commissie van onderzoek in 6 PCT. GEDEMOBILISEERDE MILITAIREN WERKLOOS „Wij werden geroepen" Vijf Nederlanders in 500 cc- race te Zandvoort Prof-voetbal m Zweden 20 SIGARETTEN 70 CT Examens MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot nadere regeling van de verhouding tussen het rijk en de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij ontlenen wij het volgende: Zonder de deelneming van het rijk zou de K. L. M. nimmer die plaats in het internationaal luchtverkeer hebben kunnen veroveren, welke zij thans inneemt. Het veroveren van die plaats werd van de aanvang af als een landsbelang ge zien. De voorgestelde tegemoetkoming voor éénmaal in de verliezen, welke op de Amsterdam-Djakartalijn zijn gele den, kan niet gelijk gesteld worden met een vergoeding van de nadelige gevol gen, welke het gehele Nederlandse volk uit hoofde van de politionele actie heeft getroffen. Immers, de regering heeft aan de K-L.M. positieve aanwijzingen ge geven omtrent het onderhouden van een noodverbinding en het in stand hou den van haar apparaat. Het is uiterst moeilijk, voor de toe komst een betrouwbare prognose ten aanzien van de luchtvaart te geven, om dat de invloed van politieke en techni sche factoren, welke daarbij van belang zijn. nauwelijks te bepalen valt. Niettemin verwacht men in lucht vaartkringen nog een verdere, doch meer geleidelijke groei van de lucht vaart en indien de K.L.M. haar deel in die groei weet te handhaven, zal haar productie dienovereenkomstig toenemen. Daarnaast mag niet uit het oog wor den verloren, dat de KLM op bijzondere wijze een nationaal element over de ge hele wereld uitdraagt. Nederland heeft door de KLM in een zeer groot gedeelte van de wereld meer bekendheid ver worven, hetgeen de economische be trekkingen van ons land slechts ten goede kan komen. Voorts biedt de KLM in Nederland aan ongeveer 8.000 perso nen werkgelegenheid en plaatst zij daar naast opdrachten en bestellingen bij het Nederlandse bedrijfsleven. Tenslotte is. mede door de intensieve en omvangrijke exploitatie van internationale lijnen door de KLM, Nederland een knooppunt van luchtlijnen geworden. Gelet op de omstandigheid, dat met inbegrip van de thans voorgestelde in vestering het totale in de KLM ge stoken bedrag een belegging van on geveer 0,5 pet. van het nationale ver mogen betekent, menen de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën, dat zulks de draagkracht van ons volk niet te boven gaat. Zij stellen dit punt in het licht van de bevestigende beantwoording van de vraag, of ons land geroepen is, een werkzaam aandeel te behouden in de wereldluchtvaart. Het zou zeer ernstige bezwaren ople veren, de KLM tot een staatsbedrijf te maken. De administratieve gebonden heid, welke daarvoor geldt, is niet met het oog op een dynamisch bedrijf als dat van een luchtvaartonderneming op- Het Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft een rapport het licht doen zien over de principes van het over heidsbeleid ten aanzien van de cultuur. Het rapport is het resultaat van de studie van een commissie Cvoorz.: ir. L. Feber, seer.: prof. J. Ponsioen S.C.J., leden: mej. A. Luns, mag. dr. S. Stok man O.F.M., ir. H. Thunnissen) en van overleg in de afdelingen van het Cen trum. Het rapport bevat negen stellin gen. De eerste drie hebben betrekking op begrippen en toestanden, de overige op de verantwoordelijkheid voor de cultuur. Wat de laatste betreft stelt dé commissie, dat de onderscheiden secto ren der wereldlijke cultuur met inacht neming der gebondenheid aan zedelijke normen een eigen wettelijkheid bezit ten. Volgens het rapport zijn in de eerste plaats de burgers zelf verantwoordelijk voor de cultuur. Zij moeten persoonlijk of gezamenlijk in vrije verenigingen er naar streven het cultuurbezit voor zich zelf en voor anderen te vergroten. Ook de overheid wordt voor de cul tuur verantwoordelijk geacht. De overheidsorganen dragen directe ver antwoordelijkheid voor de culturele ontwikkeling der aan hun zorgen toe vertrouwde gemeenschap. Hun taak wordt bepaald en begrensd door het doel dezer gemeenschappen. De be vordering van het alzijdige welzijn van het volk door de overheid dient zich ook uit te strekken tot het cul turele terrein. In deze tijd dient de overheid speciale zorg te besteden aan de culturele deproletarisatie, in het bijzonder van de arbeidersgroep. De commissie beveelt aan, op basis van de ontwikkelde beginselen en richt lijnen concrete normen voor onderdelen der cultuurpolitiek uit te werken. Opgericht is de „Nederlandse maat schappij ter bevordering van het oprich ten en instandhouden van moderne poli klinieken". onder directie van „Helling man" maatschappij voott belegging in en beheer van onroerende goederen N.V. te Amsterdam. Hoewel een object voor investering door institutionele beleggers, geldt hier bij in belangrijke mate het dienen van een sociaal belang, n.l. een goede voor ziening van de medische behoeften van het overgrote deel der bevolking. Bij de opzet, aldus de firma Hellingman in een exposé, is het accent gelegd op het me dische belang. Als medische gedelegeer de zal optreden dr. J. Leopold Siemens te Laren, voorzitter van de landelijke specialistenvereniging, die zich reeds ge ruime tijd heeft geïnteresseerd voor het probleem, dat de omstandigheden, waar onder poliklinische hulp aan het bij zie kenfondsen ingeschreven deel der bevol king wordt verschaft, belangrijke ver beteringen behoeven. Wel zijn er poli klinieken, die aan redelijke eisen vol doen, doch veelal, zo meent hij, is de accommodatie van wachtruimten ontoe reikend en laten de behandelkamers, uit medisch oogpunt bezien, vaak te wensen over. Het exposé vervolgt: de impasse is nu nog vergroot, omdat de inkomengrens, waaronder iedereen bij ziekenfonds ver- Slicht moet zijn ingeschreven, is ver- oogd tot f 4.500. zodat thans circa 70 pet. van de Nederlandse bevolking voor me dische behandeling op poliklinieken is aangewezen. De nieuwe "ïhaatschappij wenst goede moderne gebouwen ter beschikking te stellen, waar gelegenheid zal zijn af doende medische hulp te verschaffen. gesteld en het is onverenigbaar met het tempo, hetwelk bij het exploiteren daar van moet worden toegepast De vorm van staatsbedrijf zou de KLM ongeschikt maken om te werken op een wereld markt en zou haar positie in het buiten- land, in het bijzonder in de samenwer king met buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, zeer bemoeilijken. Wat betreft de kapitaalsdeelneming in de Garuda Indonesian Airways, het vol gende: De regering van de RIS fourneert haar aandeel in het aandelenkapitaal van de Garuda tot een bedrag van hfl. 15.000.000 door storting van een equivalent bedrag in Indonesische cou rant, voor zover geen inbreng van !n Indonesië aanwezige bedrijfsmiddelen heeft plaatsgevonden. Met de KLM werd overeengekomen, dat het aandeel van de KLM in Neder landse courant zou worden gestort, daar de regering van de RIS zich harerzijds verbond door middel van een 'daartoe strekkende vergunning, de Garuda ra staat te stellen de voor de exploitatie benodigde moderne vliegtuigen tot een bedrag van ongeveer 6.000.000 dollar aan te schaffen. De regering van de RIS was van me ning, dat een bepaling, volgens welke zij het bedrijf van de Garuda na 1960 zal kunnen naasten, niet achterwege m#cht blijven. Evenwel is tevens een voorziening op genomen, welke de gevolgen van een eventuele naasting op bevredigende wij ze regelt. Op het Departement van Justitie heeft minister mr J. H. van Maarseveen gis termorgen de portefeuille van Justitie, welke hij heeft beheerd sinds het heen gaan van mr. Th. R. J. Wijers, overge dragen aan minister mr. A. A. M. Struycken, die Zaterdag door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk als mi nister van Justitie beëdigd is. Links mr. Van Maarseveen: rechts minister Struycken. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw-egalisatiefonds to nen alle leden zich er over verheugd, dat de regering haar toezegging ook na 1 Juli de subsidiepolitiek ten aaznien van een aantal belangrijke voedings middelen voort te zetten, kan nakomen. Dit betekent, dat in de loop van 1950 de consumentenprijzen van brood, melk, varkensvlees, suiker en koffie ongewij zigd blijven. Ten aanzien van bijv. bo ter, kaas, margarine, groenten, aardap pelen, fruit en rundvlees zal dit waar schijnlijk niet het geval zijn. evenmin voor thee en cacao. Deze leden vroe gen, of de regering verwacht, dat de niet beïnvloede prijzen zich zodanig zullen ontwikkelen, dat omstreeks Sep tember a.s. de i^prhouding tussen de lonen van de weinig draagkrachtigen en de kosten van het levensonderhoud de zelfde zal zijn als vlak vóór de deva luatie in 1949. Wat denkt de regering te doen, als dit noodzakelijk geachte even wicht niet wordt bereikt? Is zij dan be reid de subsidies uit het Landbouw- egalisatiefonds zodanig te verhogen, dat weer evenwicht ontstaat, of heeft zij andere maatregelen in overweging? Vele. leden zijn van mening, dat de subsidies op levensmiddelen in de ge geven situatie niet te missen zijn. Alhoewel het Landbouw-egalisatie fonds in de naoorlogse periode nuttig heeft gewerkt om de. consument te steunen door toeslagen op het distribu tiepakket. vroegen verschillende leden zich thams af, of de tijd nu niet geko men is om tot normale verhoudingen terug te keren. Twee weken geleden werd voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht behandeld de zaak van de heer A. Jeur- gens te Haarlem, die toen verklaarde te zijn „niet gedemobiliseerd kapitein voor speciale diensten". Het ging om de vraag of de l»eer J. ooit tot werkelijk kapitein van het Nederlandse leger was benoemd. Vandaag zou de Centrale Raad van Beroep in deze zaak uitspraak doen. maar deze werd uitgesteld, omdat de Raad besliste, dat de zaak voor nader onderzoek opnieuw in behandeling zal worden genomen. ■pTTTmrr» Met ingang van Maandag 10 Juli is de 'A. N. W. B. overgegaan tot een aanzien lijke uitbreiding van zijn technomobieldienst Deze rijdende laboratoria zijn in staat, desgewenst, de toestand van elke auto snel en nauwkeurig vast te stellen. Het tijdig opsporen van verborgen gebreken kan kostbare reparaties voorkomen en komt de verkeersveiligheid ten goede. De „bemanning" van een nieuwe tech- nomobiel neemt een wagen onder handen. Advertentie Uit het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het ontwerp interimregeling voor de Nederlandse Antillen blijkt, dat be raadslagingen tussen een delegatie der Ned. Antillen en de commissie overeen stemming hebben gebracht over de ver schilpunten tussen het wetsontwerp en de adviezen, door de Kamer van de zijde der Staten ontvangen, in deze zin, dat de delegatie zich eenstemmig ver enigde op de gedachte af te zien van handhaving der aanvankelijke bezwaren tegen het regeringsvoorstel. Dit resultaat der beraadslagingen was goeddeels het gevolg van de mening, dat de interimregeling autonomie aan de Antillen zal brengen, terwijl niet- aanvaarding dezer regeling thans tot een zeer ongewenst, langdurig uitstel zou leiden. In het bijzonder met betrekking tot de zetelverdeling kwam men algemeen tot de conclusie, dat de totstandkoming van een goede eilandenregeling de moei lijke zijden dier verdeling vêrmag weg te nemen. Van de zijde van de> voorz. der Staten werd nog nadere overweging verzocht van de vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen aan elk der eilanden boven de wind een zetel toe te wijzen. De commissie is van mening, dat ook op dit punt beter het regeringsvoorstel kan worden gevolgd. Vanmorgen te ongeveer half elf is de 57-jarige Piet Kwakman (Pap), varen de op de Vd. 101 van schipper Cor Kwakman (Van Kesie), bij het inhalen van het visnet over boord geslagen en verdronken. Met de vlag halfstok keer de de schipper direct naar de haven terug. Het bericht van dit tragisch on geval bracht grote verslagenheid in het dorp. Het slachtoffer was gehuwd. (Van onze Romeinse correspondent) Het vierde congres van de Europese Beweging, sinds dat van Mei 1948 in Den Haag, is Vrijdag te Rome beëindigd. De conferentie was gewijd aan de sociale problemen die de nagestreefde eenheid van Europa met zich mee zal brengen, met de sociale consequenties van het wegvallen der landsgrenzen in economisch opzicht en met het opstellen van de sociale postulaten voor het bereiken van één Europa. Anders dan bij de meeste congressen was het aantal plenaire zittingen, waarin volkomen gratuite redevoeringen plegen te worden gehouden, beperkt tot een openingszitting. Het eigenlijke werk vond plaats in de secties, waar men ondanks de tropische hitte verschillende malen tot diep in de nacht heeft door gewerkt. Dat men de instelling gevraagd heeft van een Europese Sociale en Eco nomische Raad en van verschillende andere lichamen die Europa in sociaal en economisch opzicht klaar moeten maken voor de eenheid of dat men weer eens de noodzakelijkheid van een Europees gezagslichaam, waarin het vetorecht geen plaats vindt, heeft benadrukt, hoeft geen rede tot grote opwinding te zijn. te bestuderen had, heeft een encyclope die opgesteld van sociale wenselijkheden en zij heeft deze op vrij radicale wijze tot een logisch geheel verbonden. Vol ledige werkgelegenheid en de volstrekte gelijkheid van kahsen, die kenmerkend is voor de huidige conceptie van de so ciale democratie, vonden in haar reso lutie een plaats naast de eis van een rechtvaardiger verdeling van het natio naal inkomen en een egalisering van de levensstandaard en het postuleren van een expansionistische politiek, die con sumptie en productie beide verhogen kan wanneer de productiefactoren vol lediger benut worden. Belangrijk is ook de conclusie, waar toe het congres kwam betreffende het gezin. Het gezin moet niet worden be schouwd als een risico en de arbeider moet daarom de garantie hebben, dat het toenemen van zijn gezin zyn levens standaard niet te zeer verlagen zal. Er moet overigens een onderscheid blijven bestaan tussen de inkomsten gebaseerd op het werk en die welke worden toe gekend aan de moeder en de kinderen, wanneer de herverdeling van het natio naal inkomen een compensatiesysteem in zal gaan houden. De tweede commissie heeft gewerkt op de middelen om de gevaren te ondervangen van de loonsverschillen en de verschillen in sociale voorzieningen die catastrofaal zou den kunnen werken als de grenzen weg zouden vallen. Vooral bij het bespreken van de coördi natie van de Europese economische politiek waarvoor men onder andere een controle op alle Europese investeringen nodig acht voor wat de basisindustrieën (ijzer) en de bouwnijverheid betreft, realiseerde men zich in de niet-Latijnse delegatie zeer goed, dat de vertegenwoordigers van de Latijnse lan den over dergelijke onderwerpen vlam mende en ontroerende woorden uitkraaien, maar dat ze pijnlijk getroffen zouden zijn, wanneer men hen aan hun woord zou wil len houden. Een van de grootste hinder palen voor de totstandkoming van de een heid is de landbouw. Dit blijkt uit de moei lijkheden in de Benelux, uit het stranden van de Unie tussen Italië en Frankrijk, en uit het feit, dat men al bij voorbaat de land bouw heeft uitgesloten bij de besprekingen over een Scandinavische Unie. De Euro pese landbouw moet één geheel vormen, een geheel dat moet worden verdedigd. Ook na 1952, wanneer het E.R.P. eindigt, zal Europa nog 30 pet. van zijn behoeften met Maar er zijn in deze dagen andere dingen besproken en andere oplossingen omschreven, die nog een bijzonder ka rakter kregen in het licht van de ont wikkeling der internationale verhoudin-' gen, een ontwikkeling die het eenheids- streven wel moet verhaasten, omdat het Oosten op dit ogenblik in alle op zichten grotere vorderingen maakt dan het verdeelde Westen. Eén Europese markt en de mogelijk heid voor arbeiders om te gaan werken, waar zij willen, het zijn leuzen, tegelijk aantrekkelijk en gevaarlijk. Een voor beeld voor de aantrekkelijkheid vinden wij in de agrarische sector. In het hoge Noorden ver boven Trondheim is men op ditzelfde ogenblik bezig met het te len van tomaten. Met een ongelofelijke inspanning en met hoge kosten krijgt men tomaten van de grootte van een pruim. Frankrijk en Nederland zouden vanaf het begin van het seizoen en dat is belangrijk veel eerder, per vliegtuig een veel beter product kunnen aanvoe ren tegen de helft van de prijs. En hoe wel een land als Engeland 150 pCt. in voerrechten heft op aardbeien, kosten deze vruchten in Engeland nog belang rijk veel minder dan de in Engeland zelf geproduceerde. Maar daartegenover staan de in dustrieën, die ten offer zullen vallen aan het afschaffen van de tolmuren, de prijsverschillen, die soms tot 70 pCt. toe bedragen, de verschillen in de le vensstandaard, de sociale voorzienin gen, de overbevolking hier, tegenover de verzadiging van de arbeidsmarkt elders. Het sociale element is onlosmakelijk verbonden met het economische en beide zijn ze weer ondergeschikt aan het politieke, en ook dit congres heeft soms verre uitstapjes gemaakt naar het economische terrein, waardoor vaak dubbel werk ged^n werd. De eerste commissie, die de doelstel lingen van een Europese gemeenschap import moeten dekken, hoewel hierin veel verbetering kan komen door een verstandi ger productie en door het afschaffen van de Noorse tomaten om au maar iets te noemen. Door een rationele landbouwpoli tiek kan Europa per jaar 114 milliard dol lar besparen. Betreffende de vrije verplaatsing van personen heeft men eerst geconstateerd, dat Italië, West Duitsland en België het sterkst door de werkloosheid getroffen zijn en dat ook in Nederland en de Scandinavische landen werkloosheid begint in te treden. Daarbij komen er gemiddeld 1000 vluchte lingen per dag binnen. De volledige tewerk stelling die dus noodzakelijk is, moet wor den benaderd met openbare werken, met een wet die het mogelijk maakt bepaalde ondernemers te dwingen tot het doen ver richten van werk (zoals in Italië reeds ge beurt) door herscholing en door het te werkstellen van werklozen in een ander land, waardoor de situatie van dat land och- ter niet verslechterd mag worden. Daarbij heeft men natuurlijk ook vele wenselijkhe- den geformuleerd voor emigratie naar an dere werelddelen. De laatste commissie tenslotte heeft zich bezig gehouden met het lot van de 11.000.000 vluchtelingen die er thans in West-Europa zijn. Twee millioen daarvan zijn statenloos en men wil in hun moei lijke positie voorzien door het instellen van een Hoge Commissaris voor vluch telingen, orgaan van de UNO, onder wiens bescherming en jurisdictie de sta- tenlozen zouden komen te staan en die hun paspoorten zou kunnen afgeven. Daarnaast werd het Europees burger schap als oplossing voorgesteld. De meeste vluchtelingen willen in Europa blijven en zjj moeten dus in het sociale leven worden opgenomen; zij moeten van dezelfde sociale bescherming genieten als de inwoners van de ver schillende landen, en in samenwerking met de UNO moeten de verschillende staten zo goed mogelijk de vluchtelin gen helpen. In een vergadering van de gemeente raad van Enkhuizen, die tot Maandag nacht 2 uur heeft geduurd, heeft de raad besloten, na het verwerpen met 10 tegen 5 stemmen van een amendement der protestants christelijke fractie, tot het benoemen van een commissie, die een onderzoek zal instellen naar de gehele behSndeling van de gobelins uit de wees kamer van het stadhuis te Enkhuizen. Dit onderzoek zal het trekken van conclusies niet alleen uit schriftelijke bescheiden, maar ook na getuigenver hoor omvatten. Men zal zich herinneren, dat het hier gaat over ernstige verwaarlozing van kostbare gobelins, die door de vocht zijn aangetast. De restauratie van deze gobelins zou in 1939 2.000 gulden gekost hebben, terwijl er thans 100.000 gulden mee gemoeid zou zijn. Het is deze maand juist een jaar ge leden, dat de Raad van Bestuur in ar beidszaken, als gemeenschappelijk or- gaan van de centrale werkgeversorgani saties, een oproep tot de Nederlandse werkgevers richtte en daarmede een actie inluidde tot plaatsing van de uit Indonesië gerepatrieerde gedemobili seerde militairen. In de periode van 1 Juli 1949 tot 1 Juni 1950 zijn 52.601 leden van de Koninklijke Landmacht en Koninklijke Marine ge demobiliseerd. Naar schating zijn er in de maand Juni 1950 nog 11.000 man bij gekomen, zodat in een jaar in totaal ruim 63.000 man zijn gedemobiliseerd. Van deze 63.000 teruggekeerde mili tairen staan op het ogenblik minder dan 4.000 of ongeveer 6% als werkloos inge schreven, waarvan slechts 2.096 of nog geen 3!/i% langer dan een maand. Stem men deze resultaten dus tot voldoening, niet vergeten moge worden, dat in de loop van dit jaar nog 30.000 a 40.000 leden van de Kon. Landmacht en de Kon. Marine zullen repatriëren. Velen hiervan zullen krachttns het herplaat- singsrecht weer bij hun oude werkgever geplaatst kunnen worden, doch voor on geveer 10.000 personen zal nog een plaats in het bedrijfsleven gevonden moeten worden. Een deputatie van de „Band oudstrij ders 7 December-divisie", bestaande uit generaal-majoor Dürst Britt, generaal Engles, le Lt. Epke en korporaal de Bruin, heeft het gedenkboek van de 7 December-divisie „Wij werden geroe pen" aan Koningin Juliana en aan Prin ses Wilhelmina aangeboden. Aan de internationale 500 cc-race, die op Zondag 23 Juli aan de strijd om de Grote Prijs van Nederland voorafgaat, zullen naar de K.N.A.C. mededeelt vijf Nederlanders deelnemen. Naast Beels, Richardson en Dillenius, heeft thans ook de snelste vliegenier van Nederland, maj. Flinterman, met een Engelse Kieft van hét nieuwste type ingeschreven en zal de rijder Göettgens met een racewagen tje, voorzien van een 500 cc BMW-motor, aan de start verschijnen. Zeven buitenlandse renners hebben voor deze race ingeschreven. Het volgende jaar zal het prof-voet- bal in Zweden zijn intrede doen en ver wacht wordt, dat alle twaalf ploegen in de eerste divisie zich bij de nieuwe Bond van profs aansluiten. De reden voor de omzwaai van een amateur- naar een profbond is, dat ver schillende van Zweden's beste spelers gezwicht zijn voor de hoge salarissen, die buitenlandse clubs vooral Ita liaanse boden. Tijdens athletiekwedstrijden te Bra tislava won de Tsjech Zatopek de 10.000 meter in de uitstekende tijd van 29 min. 54.2 sec. Mexico heeft het dubbelspel van de Daviscup-ontmoeting CubaMexico (Amerikaanse zone) gewonnen, waar door de stand 30 is voor Mexico. AMSTERDAM Cand. rechten: J. Vos, Almkerk; mej. M. Coenradi, Bloemendaal; H. Bongers, Amsterdam, M. Dekkers, An- dijk; C. Nieuwendijk, Amsterdam; J. Hak- kelman, Haarlem; J. v. Stegeren, Almelo; J. Poortman, Lenden; H. v. d. Haak, Haar lem; mej. A. Haitsma, Amsterdam; mej. W. Portheine, Zulphen; Th. Grefkens, Den Bosch; mej. A. Kropveld, Amsterdam; IV Veldhuyzen, Amsterdam; mej. W. Huetinck, Amsterdam; F. Goes, Amsterdam; J. de Moei, Alkmaar; mej. Y. Plemp van Duy- veland, Surabaja; J. Klein, Amsterdam; mej. B. Romer, Utrecht; A. Meyer, Hattem; j. Cohen, Amsterdam. DELFT Prop. civ. ing.: W. Blom v. As sendelft, Bergen op Zoom; A. Boerstra, Den Haag; K. Box, Hoorn; R. Cortenraad, Bruns- sum; J. v. d. Dam, Den Haag; A. Diepen horst, Rijswijk; J. v. Dixhoorn, Zweelo; H. Engel, Den Haag; J. v. Geldermalsen, Rot terdam; B. Halk, Rotterdam; G. Harden- berg, Amsterdam; J. de Heer, Delft; C. Hel lingman, 's-Gravenhage; A. Hilkemeijer, Arnhem; A. Janssen, Utrecht; P. Langeveld, Alphen a. d. Ri.in; J. v. Leeuwen, Bussum; J. v. Loenen, Voorburg; P. de Man, Delft; H. Oudshoorn, Leiden; J. Pijnacker Hor dijk, Nijhorne; W. v. d. Ree, Hoedekens- kerke; M. Snijdplaar, A'dam; F. v. Straa- ten, Rijswijk; H. v. Strien, Vught; W. Ve- nis, 's-Gravenhage; H. v. Wijngaarden, Bergambacht; prop. werkt, ing.: H. Dans, Rotterdam; J. Engelshoven, Rotterdam: prop. electr. ing.: W. Nagelkerke, Rotter dam; P. Wiederhold, 's-Gravenhage; prop. scheik. ing.: F. Lutgenau, Rotterdam; prop. nat. ing.: Kwee Kiem Han, Delft; ing. ex. electr. ing.: H. v. Abbe (met lof), Amster dam; F v. Berkel, Voorburg; N. Blokker, Alkmaar; A. v. d. Bos, 's-Gravenhage; R. Brouwer, 's-Gravenhage; W. Deetman, 's Gravenhage; J. Gieles, 's Gravenhage; J. v. d. Graaf, 's Gravenhage; A. Heetman (met lof) Rotterdam; A, de Hoop (met lof), Rotterdam; B. Kabel, Amsterdam; J. Ko ning, Voorburg; H. Kruyt, Utrecht; F. Mer- jenberg, Hengelo; H. Mulder, Voorburg: H. v. Nauta Lemke, 's Gravenhage; G. van Reijen, Breda; W. Roose, Goes; J. Roozen- boom, Montfoort; G. Rosier, 's Gravenhage; J. Rijnsdorp. Rotterdam: J. Seppen, Hilver sum; H. v. d. Stadt, Rotterdam; J. Stolk, 's Gravenhage; Tan Soen Hong, Delft; W. Verhoeff. Rotterdam; cand. electr. ing.: E. Atsma, Gaastmeer; A. de Moer, Noordwijk a Zee; E. Eggink, Steenderen; P. Fockens, Haarlem; B. de Ferrante, Beekbergen; N. v. Franssen. Maastricht; A. Groenewegen, Rot terdam; F. Hardi, Delft; B. Kemper, Dinx- perlo; W. Kok. Rotterdam; R. Koolhof, Coe- vorden; S. Kortleven, Maassluis; W. Langen- dam, Zeist; J. Lucas, Heerlen; J. Nieuwen- huizen, Amsterdam; Oei Sioe Hay, Delft; W. v. Oeveren, Vlissingen; H. Paardekooper. Hilversum; H. Reddering, Amsterdam; Tan Boen Gwan, Delft; F. Timmermans, Rot terdam; A. Verkruissen, Scheveningen; G. Waltersmet lof), Rotterdam; cand. vliegt, ing D. Biekart, Dordrecht; M. Botman, Haarlem; H. Coster, 's Gravenhage; H. En gelhard, Delft; T. Geitenbeek, 's Graven hage; A. Haequebord, Haarlem; H. Hajenius, Delft; M Quist, Utrecht; J. Rab, Haarlem: J. in 't Veld, Zaandam; Yap Kie Tik, Delft. NIJMEGEN (Rooms Katholieke Univers.) Doctoraal theol. paters S. Frijnts S.V.D (cum laude), Teteringen; J. Micklinghoff O.F.. Nijmegen en de heer F. Haarsma, Bakhuisen; cand. klass. taal en letterk. pa ters A v d Kley S.M., Wassenaar; C. Hoo- gedoorn C.I C.M., Vught en C. Ligtvoet M.S.C., Berg en Dal: doctoraal rechten vr. studie- richt. mej. M. Jurgens, Nijmegen; docto raal rechten H. Demmer, Albergen; J. Lückers, Heerlen en H. Schueler, Barneveld UTRECHT (Rijksuniversiteit): Cand. ge- neesk.: mej. H. Kardinaal, Bilthoven; G. Zevenbergen, Utrecht; L. Sehellekens, Den Haag; doet. 2e ged.: H. Koffeman, Utrecht; mej. N. v. Zijderveld, Apeldoorn: mej C Baars, Utrecht; M. Bech, Wolfheze: H. Post. Zutphen; F. Hamer, Breda; E. de Maar, Den Haag; I. Molenaar, Maarn: J. de Vet, Gilze; mevr. H. Fiseher, Utrecht: C. v. d Harten. Nijmegen; A. Fotasse, Utrecht; J. v Oldenbeek, Waalwijk; F Reinders, Wageningen; semi-arts: mej. B. Plessen, Bussum; K. ten Kate, Vlaar- dingen: K. Gill, Utrecht: mej. A. v. Abee- len, Valkenswaard; arts-examen: W. Wes- terouwen v. Meeteren, Den Haag; O. Ak- kerman, Zwolle; P. Roorda, Haarlem; M. Trooster Den Haag; cand. rechten: jhr. R. v. Weede. Utrecht; W. v Offeren. Den Bosch: R. Gerritse, Utrecht; H. Tutein Nolthenius. Breda; mej. M. Janssen, Utrecht; F. Star Busmann, Bilthoven; A v. Sterkenburg, Bunnik; cand. tandheelk.: C. v. Es. Hilversum; J. Govaert. Groede (Z.); G. Jansen, Brammen: H de Jong, Utrecht; C Korenhof, Utrecht; D. de Kup, Amsterdam: C. Niemansvevdriet, Vlaardin- gen; C. Switzer, Purmerend; W. v. d. Wiel, Utrecht: tand-arts ex.: A. v. Rossum, Utrecht: mej. W Stevens, Arnhem; A Schoemaker, Arnhem: J. Meerwaldt, Utrecht; C. Hamersma, Utrecht; J. Corne- lisse, Venlo; J Bosboom, Utrecht: doet veeartsenijk. 2e ged.: mej. G. Tiecken, Doetinchem: R. Bruckwilder, Zuilen; H. v Riessen, Bloemendaal; A. Bakx, Utrecht: H. Meens. Utrecht: C. Dekker, Amsterdam: C. de Gier, Broek in Waterland; J. v. d Kamp, Groningen; cand. veeartsenijk.: J v. Loenen. Beverwijk; J Coenbrander. Winterswijk; mej. C. Meyer, Utrecht: P v. Adrichem, Amsterdam: mej. R. Koster, Utrecht; M. Engelen, Lunteren; W. Her mans, Leiden: J. v. Oosterom, Utrecht; J. de Jong, Winterswijk: cand. ex. wis- en nat. A; J. Vos. Utrecht; L. Verbeek. Zeist- A Boomer, Utrecht; C. Zwaan (cum laude). Doorn: J Kroot, Utrecht; Th de Jong. Utrecht; doet. geol.: F. Dijkstra. Utrecht; doet. nat.; D. de Jong (cum lau de), Utrecht: F. de Wette (cum laude). Utrecht: H. v. d Braak, Utrecht; B. Koud- iis. Utrecht: doet. nat.; P. Vecnstra (cum laude), Holl. Rading; doet. sterrek.: H Met het s.s. Japara worden om streeks" 2(1 Juli naar Nieuw-Guinea ver zonden: 6400 Niwin-Kerstpakketten, waarvan 2000 bestemd voor de in Nieuw-Guinea geplaatste militairen van land- en luchtmacht, alsmede van de Koninklijke Marine en 4400 bestemd voor de burgerpioniers, die thans in Nieuw-Guinea een nieuw bestaan op bouwen. Deze burgerpioniers worden beschouwd als te werken onder nage noeg dezelfde primitieve omstandighe den als de militairen en vallen der halve eveneens onder die doelstelling van de Niwin. Bij K.B. is gratie verleend aan H. Chr. Saatrübe, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De dood straf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Veemarkt te Utrecht. Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 4382. Runderen 748, 76 graskal- veren, 329 nuchteer kalveren, 228 scha pen, 536 lammeren, 885 varkens, 275 zeugen, 1289 biggen, 18 geiten. De prij zen varieerden voor: stieren van f400— 800, kalfvaarzen van f 520780, graskal veren van f200290, nuchtere kalveren f 4356. pinken f 325475, melkkoeien f 600885, kalfkoeien f 605910, vaars koeien f 515735, schapen f 70100, lam meren f 4050, magere varkens f 60100, zeugen f 220—340, biggen f 4058, geiten f 1542. De handel in rundvee was ma tig. Schapen, lammeren, varkens en big gen redelijk. Nuchtere kalveren vlug. ROTTERDAM, Veemarkt 10 Juli. Aanvoer in totaal 802 stuks vee. Vette koeien en ossen 496, Graskalveren 1, Nuchtere kalve ren 6, Varkens 297, Schapen of lammeren 2. Vette koeien resp. le kw„ 2e kw. en 3e kw. per kg. 2.70—280 2.50—2.70, 2.20—2.50, Var kens (lev. gew.) 1.76 1.74, 1.70. AAGTEKERK 11 te Adelaide. ABBEDIJK p. 10 K. S. Rogue. ALAMAK 11 te Bahrein. ALBIREO 10 bij K. Blanco. ALCYONE 10 bij Porto Praya. ALBORAB 10 bij Santos. ALHENA 11 te Rott. ALKAID 11 te Rott. ALMDIJK p. 10 Fayal. ALPHERAT 10 bij St. Pauls Rock. AMSTELKERK p. 10 Las Palmas. ARKELDIJK 10 bij Flores. ASTU- RIAS 10 v. Aden n. Suez. BANTAM 10 bij Singapore. BARENDRECHT 11 te B.-Aires. BENNEKOM 10 bij Flores. BLITAR 10 te P. Said. BLOEMFONTEIN 10 bij St. He- lenabaai. BLOMMERSDIJK p. 10 Bishops Rock. BONAIRE 10 bij Madeira. CALTEX LEIDEN p. 10 Gibraltar. CALTEX THE HAGUE p. 10 K. La Hague. CERAM p. 10 Menina. CLEODORA 10 v. Singapore., CONGOSTROOM p. 10 K. Blanco. COR1LLA 10 te Balik Pappan. DELFT 10 bij Sombrero. EEMDIJK 10 bij Flores. EEMLAND 10 bij Palma-eil. ESSÓ AMSTERDAM p. 10 St. Point. ESSO DEN HAAG 10 bij Sombrero. ESSO ROTTERDAM 10 bij Flores. FARM- SUM p. 10 Ouessant. GAROET 10 te Suez. GOOILAND p. 10 Ouesant. GROOTEKF.RK 11 te Durban HECUBA 10 bij Paramaribo. HERA 10 bij Flores. HESTIA 10 bij Finis- terre. JOBSHAVEN p. 10 eil. St. Thorns. KEILEHAVEN 10 te Landana. KELBEKGEN 10 bij K. San Sebastian. KLIPFONTF.i.M 10 bij Porto Praya. LAAGKERK 10 v. Dnbai n. Linga. LANGKOEAS p 10 K. Carbon. LEKHAVEN 10 bij Ouessant. LINDE KERK 10 te Basrah. LUTTERKERK 10 te Mauras. MADOERA p. 10 K. Leeuwin. MANoeam 11 te Bombay v. Beira. MATARAM 10 v. Belawan n. Djeddah. MELISKERK p. 10 Ischra-eil. MIJDRECHT 10 v. Stockholm n. Vlissingen. NOORDAM 10 bij K. Roomce. NOORDWIJK 10 bij Scilly. PAPENDRECHT 10 bij Finisterre. POELAU LAUT 10 te P. Said. PRINS ALEXANDER p. 10 Wight. PRINS WILLEM II 10 v. La Goulette naar IJmuiden. PRINS WILLEM III bij Scdiy. PRINS WILLEM V bij K. Race. ROTTI 10 te Aden. RIJN 10 te Holtenau sluis. SALA- WATI 10 v. BelaWan n. Singapore. 3APA- ROEA 10 te Acora. SUMATRA p. 10 Fi nisterre n. Genua. TAWALI 10 v. Rangoon n. Belawan. TIBA 10 bij Recife. TITUS p. 10 Quessant. VEENDAM p. 10 Van Tuchet. WA TERMAN p. 10 Dondrahead. Hubenet (cum laude), Zeist: doet. klass. lett.: G. te Riele (cum laude), Utrecht; cand. Ned. lett.: mej. J. Ooms, Hilver sum; econ. doet. indol.: C. Deij, Utrecht; doet. Ind. recht: J. v. Aalst, Ossendrecht; J. Canter Cremers, Den Haag; W. Hoogerwerff, Den Bosch; G. Bosscher, Groningen; P. Lever, Den Hel der; cand. kunstgesch.: B. Mutsaers, Utrecht; doet. rechten: F. Engel, Biltho ven; mej. S. Noteboom, Wamel (Gld.): J. de Jonge van Zwijnsbergen, Culemborg; mej. C. Vreugdenhil, Gorinchem; mej. S. Visser, Bergen (N.H.). 'S-GRAVENHAGE Piano (A)mej. J. Bloem, A'dam; mej. zr. A. v. Haastrecht, Voorschoten; A. Klabou, Reeuwijk; H. de Ligt, Vlaardingen, O. Neijboer, Nijmegen: mej. C. Renckens, Amsterdam; mej. I. van Staa, Hilversum; M. Vissers, Blaricum. Solo zang (A); mej. A. Blom, Waalwijk (N.Br.); mej. M. Nijssen, Amsterdam. DINSDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 18.00 Zevenklapper, 18.20 sportpraatje, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 Kon. Be zoek aan Gelderland, 19.25 Dit is leven, 19.40 Minnestrelen, 20.00 nieuws, 20 05 gram., 20.12 omroeporkest, 21.10 Sterker dan het noodlot, levensschets van Lud- wig van Beethoven door dr. Héiene Nolthenius, 22.40 pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 symphonisch concert. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 Romancers, 19.00 Paris vous parle, 19.05 Hugo de Groot en. orkest, 19.35 zang, klarinet en piano, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklient, 20.15 Ein Waltzertraum van Oscar Strauss, 21.15 luisterspel, 21.40 Tom's prairie pinoneers, 22.10 buitenl. overz., 22.25 gram., 22.30 causerie met zang, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM II, 299 m. - NCRV; 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 Te Deum, 8.45 Torch en orkest, 9.00 zieken, 9.30 morgenconcert, 10.30 Morgendienst. 11.00 zangrecital, 11.30 ensemble Lach man, 12.00 Hallé orkest, 12.30 medede lingen, 12.35 lunehmuziek, 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en blij, 13.45 sprookjesmuziek. 14.30 zang, 15.00 kamerorkest, 16.00 pia noduo, 16.15 jeugd, 17.00 cello en piano. 17.30 gram. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 orgel, 8.50 huisvrouw, 9.00 Loewenguth- kwartet, VPRO: 10.00, VARA: 10.20 kookpraatje, 10.35 vrouw, 11.00 gram.. 12.00 Hawaiians, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.38 gram., 12.55 Ka lender, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade orkest. 14.00 gesproken portret, 14.15 tweede deel van The Messiah, oratorium van Handel, 15.20 vacantieprogr., 15.40 kinderkoor, 16.00 jeugd, 16.25 zieken, 17.00 jeugd, 17.30 piano, 17.45 regerings uitzending. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen 61. En nu waren ze beneden op de bodem van de zee. Er waren allerlei schepen in verschillende prij zen. Sommige waren nogal roestig, andere zagen er uit, alsof ze pas nieuw waren, je kon er reddingsbo ten vinden en rubberbootjes, enfin, ga zo maar door. Nadat ze alle schepen zorgvuldig bekeken hadden, besloten Sim, Sam en Rasmus een kleine onderzee boot te nemen. Zij was wel niet nieuw meer, maar toch nog heel goed en zij had alleen maar een kwastje verf nodig om er weer behoorlijk uit te zien. De handelaar vond het ook wel een goed idee om die onderzeeboot te kopen; die konden ze ook net betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4