ZAL DE ACTIE IN KOREA ZEER GERUIME TUD DUREN? STREVEN OM UITGANG NAAR DE STILLE OCEAAN TE BEVEILIGEN DE WERELD ROND Slecht weer begunstigt de Noord-Koreaanse troepen In de meeste gevallen Steeds gevaar voor botsing tassen de grote mogendheden Troepenconcentraties in China mmmM Samson Stripper" VIJF AARDBEVINGEN IN COLUMBIA Ter verrijking van geest en hart Mevrouw Baels ter aarde besteld Sovjet-politiek in het Verre Oosten De opkomst van het imperialisme DINSDAG 11 JULI 1950 PAGINA 5 MGR. O'HARA IN ROME Laatste vertegenwoordiger van Vaticaan uitgewezen Conferentie over Oostenrijks vredesverdrag DE STAKINGEN VAN LONDENSE TRANSPORTBEDRIJVEN Dreigend gevaar voor voedselvoorziening geweken 270 doden Tra deer de kinderen ...en Amerikaanse bevoorradingscom missie naar Indo-China Vriendschap met Japan Politiek geografisch bepaald INTERLOCALE WONING- CENTRALE (Bijzondere correspondentie) Washington, 5 Juli Het is van het grootste belang dat de actie der Verenigde Naties in Zuid- Korea, goedgekeurd door 42 harer leden, zo spoedig mogelijk tot een gunstig einde kan worden gebracht, om uitbreiding van het oorlogsge vaar te voorkomen. Doch het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat in Korea een overwinning op korte termijn behaald zal worden. Het tijdstip voor de invasie was goed gekozen en de Noord-Koreanen hebben het weer aan hun zijde. Zware regens zijn begonnen en laaghangende wolken maken het zicht voor vliegtuigen zeer slecht, wat vliegen over het bergachtig land en doeltref fend bombarderen ten zeerste bemoeilijkt, alsook de samenwerking tussen land- en luchtmacht. Het laat zich thans reeds aanzien, dat één Amerikaanse legerdivisie, zelfs met voldoende steun van gevechtsvliegtui gen, niet genoeg is om de Noord-Korea- nen tot de 38e breedtegraad terug te drijven. Een tweede divisie kan uit Ja- pan, waar er vier in garnizoen lagen, worden overgebracht, maar de overige twee zullen daar kwalijk kunnen wor den gemist. Andere legerdivisies zijn niet dichter bij dan de Amerikaanse Westkust en per boot zal het een drie weken duren eeen eenheden daarvan in Korea kunnen zijn. Het aanbod van Tsjang Kai Sjek aan de Verenigde Naties om 30.000 man getrainde troepen van Formosa naar Korea te zenden, schijnt inmiddels niet zonder meer aanvaard te kun nen worden. Het gebruik van Tsjang's troepen zou de kans voor een open-: Hik deelnemen aan de gevechtshande lingen van Chinese communisten on middellijk kunnen vergroten, en het gevaar bestaat, dat het het sein voor een invasie van Formosa zou beteke nen. Vandaar dat Washington rea geerde met een in voorzichtige be woordingen vervatte nota, welke duide lijk maakte, dat generaal Mac Arthur zicb over deze troepenverzending met de Chinese militaire autoriteiten in verbinding zou stellen. Daar Japan geen leger meer heeft en ie Japanse regering toch iets onder nemen wil om haar wil tot samenwer king met de Verenigde Naties te to nen waarschijnlijk met de bijgedach te om na een vredesverdrag als lid daarin te worden opgenomen is de Japanse regering bezig met het uitwer ken van een plan om allerlei leveringen (speciaal van voedsel en kolen) naar Zuid-Korea te verzorgen. Talrijke Ja panners zouden bovendien graag als huurlingen in Zuid-Korea willen gaan vechten. Niet dat dit een teken van kentering is in de anti-Amerikaanse stemming in dat land, maar wel een bewijs, dat de anti-communistische stemming sterker is. Hoewel een beperkte Japanse ver dedigingsmacht door Amerikaanse mi litaire autoriteiten op dit ogenblik in overweging wordt genomen, verwacht men hier toch niet, dat Japan voorlopig zal deelnemen aan de gevechtshande lingen. Niet in het minst omdat ook de Zuid-Koreanen hun wrok tegenover hun vijand van weleer niet vergeten zijn. Bovendien bestaat in eigen land gevaar voor plaatselijke communistische opstanden (evenals trouwens in Zuid- Korea). Bij dit alles moet nog de posi tie van Japan in aanmerking worden genomen, welke al eerder door het ontne men van de Koerilen en Zuid-Sachalin zeer verzwakt is. John Foster Dulles, Acheson's speciale adviseur voor het verre Obsten, ziet de Noord-Koreaanse invasie dan ook als r een „strategische zet om Japan tussen de boven- en on derkaak van de Russische beer te plaatsen", waarmee hij doelt op Sachalin (ten Noorden van Japan) en Korea (in het Zuiden). Volgens Dulles wilde Rus land een separaat vredesverdrag met Japan voorkomen en het dus onmogelijk maken dat dit land weer een „vol- L'Osservatore Romano heeft gisteren de uitwijzing van Mgr. O'Hara uit Roe menië in scherpe woorden veroordeeld. De Amerikaanse prelaat had in de afgelopen 3K> jaar de nuntiatuur in Boekarest geleid. Hij was de laatste vertegenwoordiger van het Vaticaan achter het IJzeren Gordijn. De bisschop kwam Zondag met zijn twee assistenten uit Boekarest in Ro me aan. Verwacht wordt, dat hij spoe dig persoonlijk aan de Paus over de toestand in Roemenië verslag zal uit brengen. Vóór de uitwijzing van Mgr. O'Hara had de Roemeense regering het function- neren van de nuntiatuur in Boekarest reeds onmogelijk gemaakt. De afgevaardigden van de ministers Van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben hun besprekingen gisteren over het vredesverdrag met Oostenrijk tot zeven September verdaagd. Dit besluit werd genomen nadat de Sovjet afgevaardigde kenbaar had ge blaakt dat naar zijn mening geen op lossing gevonden kon worden, zolang hog niet beslist was over de toekomst Van Triest. Westelijke afgevaardigden daarentegen waren van mening dat de kwestie Triest met het Oostenrijks vredesverdrag niets uitstaande had. weet U natuurlijk al weken van te voren wanneer U me; vacantie gaat. Als wij U dus vriendelijk verzoe ken ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek met Uw vacantie-adres (onder vermelding van Uw vaste adres) op de hoogte te stellen, is dat niet te veel gevraagd en kun- hen wij er voor zorg dragen, dat °ns blad prompt op Uw tijdelijke adres verschijnt. Vlogen wij dus op Uw medewer king rekenen? Dank U! ^eekabonné's gelieven over de pe- ja°de, dat ze afwezig zijn, het abon nementsgeld vooruit te voldoen ?ah de bezorger, van wie zij op dh vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE waardig lid van de vrije wereld" wordt. Een ander motief voor de invasie ziet hij in de „gezonde groei" van Zuid- Korea, dat een. voortdurende stroom van „aan het communistische despotis me ontsnapte refugié's opnam. Wat Ruslands bedoelingen intussen zijn, is een probleem waarmee de hele Amerikaanse pers zich intensief bezig houdt, zonder hej echter eens te kunnen worden. Men neigt in het algemeen tot de veronderstelling dat indien de Noord- Koreaanse invasie geen „vergissing" is geweest in die zin, dat Rusland op deze Amerikaanse gewapende tussen komst niet gerekend zou hebben, daar het Zuid-Korea door Amerikaanse troe pen verlaten zag en de Amerikaanse re gering het onverdedigbaar achtte, blij kens het doof blijven voor verzoeken van zijn president Syngman Rhee om wapens zo het dus geen vergissing was. zou deze onderneming bedoeld zijn als een meten van elkanders kracht, di de kracht der Verenigde Staten en Rus land. Zeker is dat de Amerikanen in een zeer uitputtende strijd gewikkeld kun nen worden, gezien het feit, dat Rusland de Noord-Koreanen alle gewenste mate rieel kan leveren, wat het intussen reeds rijkelijk gedaan heeft; alle buitgemaak te tanks en vliegtuigen zijn uit Russische fabrieken afkomstig. Alieen zijn er tot nu toe nog geen definitieve berichten, dat Russen aan de strijd zouden deel nemen. Stalin kan dit spel nog een hele tijd voortzetten zonder zichzelf bloot te geven, vooral als hij Chinese communis ten het op kan laten nemen voor de Koreaanse zaak. In dit verband zijn de observaties van Chinese nationalisten, die troepencon centraties op het Chinese vasteland heb ben waargenomen, van niet geringe be tekenis. Men heeft troepenverschuivin gen gerapporteerd: in de richting van de Oostgrens van Mantsjoerije, langs de grens van Indo-China en rondom Hong kong. Hoewel deze troepenverschuivin gen louter als voorzorgsmaatregel be doeld kunnen zijn, kan met evenveel recht verondersteld worden dat deze dienen tot: hulp aan de Noord-Korea nen, steun aan Ho Chi Minh in Viet- Nam, of een invasie op Formosa. En dit daar de berichten van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst wijzen op wat men een „Communistisch Verove ringsprogramma voor de Zomer van 1950" zou kunnen noemen. Deze Russische druk heeft Amerika intussen reeds beantwoord met de be scherming van Formosa, met de zending van een militaire missie naar Indo-China en hulp aan de Fransen ir. Viet-Nam Al met al zal het de Russen duidelijk geworden zijn, dat de Amerikanen als één man achter hun President en diens beslissingen staan, en dat tweederden var. de wereld achter de Verenigde Naties staan. Wat in krijgstermen zoveel bete kent, dat, indien Ruslands militaire agressie in Azië zal toenemen, het een wereldoorlog provoceert, waarin het op meer dan één of twee fronten zal moeten vechten. Hoe denken de vredelievende Russen over dit vooruitzicht, vragen de Ameri kanen De huisvrouwen van Westelijk Berlijn werden danig gedupeerd, toen de Sovjets in de Oostelijke sector de watertoevoer afsloten, tengevolge waarvan 50.000 kranen geen water meer gaven Met emmers en pannen moesten zij in de rij gaan staan bij een straatpomp om wat water te bemachtigen. Thans is dit leed weer gele den, daar de Russen de watertoevoer hebben vrijgegeven. Advertentie HOOFDPIJN? Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijuhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 cc. Het imposante gebouw, waarin het permanente hoofdkwartier van de Verenigde Naties gevestigd zal worden op Manhattan aan de rand van East River, nadert zijn voltooiing. Het 39 verdiepingen tellende gebouw is nu voor 80 petgereed en zal waarschijnlijk in Augustus gedeeltelijk worden betrokken. LONDEN, hedenmorgen. Er wordt verwacht, dat op een massa bijeenkomst van stakers in Londense transportbedrijven hedenmorgen beslo ten zal worden het advies te aanvaarden van de vijfhonderd gedelegeerden, die gisteren besloten de door hen vertegen woordigde stakers aan te raden de arbeid te hervatten. Hiermede is niet slechts een eind gemaakt aan de staking van de vrachtautochauffeurs, werkzaam bij de Centrale Londense Vleesmarkt, doch aan de dreigende en gedeeltelijk reeds begonnen staking in de Londense bedrijven, betrokken in het vrachtver voer langs de weg, een staking, die dreigde ernstige moeilijkheden te schep pen voor de Londense voedselvoor ziening. Aanleiding tot het hervatten van de arbeid is de toezegging van hoger hand, dat de door de stakers geëiste onderhan delingen omtrent loonsverhongingen' en andere arbeidscondities zullen worden hervat. Het gevaar van een opnieuw uit breken van de staking in de vleeshallen van Smithfield is niet uitgesloten, indien de looneisen niet worden ingewilligd. De vleeshallen van Smithfield yormen, meer nog dan de Londense haveps, een rotte plek in de Britse arbeidswereld. Steeds weer opnieuw wordt iedere, dik wijls onbeduidende aanleiding aange grepen voor het organiseren van wilde stakingen. En steeds weer moet de rege ring ingrijpen door het zenden van troe- De Britse minister voor Brand stoffen en Energie, Philip Noel-Baker, heeft medegedeeld, dat Engeland bin nenkort op grote schaal gebruik gaat maken van een geheel Britse ma chine voor het winnen van kolen, de „Samson Stripper". Hij zéide, dat deze machine met slechts vijf man 100.000 ton kolen per jaar zou win nen. Er zijn reeds uitgebreide proe ven met drie van deze machines ge nomen en er zijn 70 van deze machi nes besteld. Volgens de minister zou Yorkshire alleen spoedig evenveel kolen, produceren als Frankrijk een millioen ton per week. pen voor het overnemen van de arbeid. Er zijn aanwijzingen, dat de regering de toestand beu begint te worden en over weegt de vleesvoorziening te decentrali seren om een einde te maken aan een toestand, waarin een betrekkelijk kleine groep arbeiders misbruik maakt van de precaire voedselpositie (vlees is nog steeds streng gerantsoeneerd in Enge land) voor het bedrijven van nationale afpersing. Bij de vijf aardbevingen, welke gedu rende het weekeinde het Noorden en midden van de Zuid-Amerikaanse staat Columbia geteisterd hebben, zijn 270 mensen om het leven gekomen. Het aan tal mensen, dat gewond of dakloos is geworden, wordt geraamd op 17.000. Van de zeven getroffen plaatsen zijn er twee vrijwel weggevaagd. Functio narissen van het ministerie van volks gezondheid, die toezicht houden op de hulpverlening in het geteisterde gebied hebben geseind: In Arboledas, dat 'n be volking van ongeveer 20.000 zielen telde, is niets overeind gebleven. Ook Cucu- tilla, dat 14.001 inwoners telde, zou vrij wel geheel verwoest zijn. De derde plaats, die zeer zwaar getroffen is, is Salazar. Na de aardbevingen werkte de elec- triciteitsvoorziening niet, hetgeen de paniek onder de inwoners vergrootte. De regering heeft militairen, politie, dokto ren, tenten, levens- en geneesmiddelen naar het geteisterde gebied gezonden, waarin totaal voor ongeveer 3 millioen dollar schade schijnt aangericht te zijn. Onder het opschrift: De tekenfilm doodgelopen.... betoogt J. Botermans, in het tijdschrift „Filmfront", dat noch Walt Disney noch een van zijn talrijke epigonen in staat is de zo no dige vernieuwing van de tekenfilm met succes ter hand te nemen. Allen blijven dezelfde koers van het komische, het caricaturale en onzinnig fantastische hardnekkig volgen. De werkelijke waarde van Disney ligt in zijn univer sele personages van Mickey Mouse en Donald Duck, die hij. in navolging van de grote fabeldichters, met menseliik- psychologische betekenis heeft weten te laden. De herhaling heeft zijn werkwij ze echter tot cliché verlaagd, vooral daar hij zich meer laat leiden door sen timentaliteit en bedenkelijke smaak dan door échte psychologische diepgang. E. Brumstede betoogt, dat „vooroorde len" herhaaldelijk tot de persoonlijk heid van een criticus behoren en daar om zijn oordeel over een film zeer kunnen beïnvloeden. De ideale toestand van het standpunt van de filmcriti cus zou zijn de film alleen te be oordelen naar de wetten van de film kunst. Dan zouden er min of meer ge lijkluidende uitspraken kunnen ver wacht worden. Dit is echter niet moge lijk, aldus de schrijver, daar de menin gen zich niet laten losmaken van de levensopvattingen van degeen die ze uitspreekt. Behalve een uitvoerige be spreking van enige films is er nog een aardige bijdrage over het filmdécor. S. v. Noten vraagt zich af of de film zich tegenover de televisie zal kunnen hand haven. Hij meent van wel op voor waarde, dat de televisie onder de vleu gels van de film wordt gebracht. Vlaams Opvoedkundig Tijdschrift De grote verdiensten van de Leidse hoogleraar in de psychiatrie prof. Carp hebben dr. Dellaert een zeer waarderend artikel ingegeven over diens veelomvattende activiteit. Een se lectie uit de wetenschappelijke publi caties van prof. Carp en ziin leerlingen besluit overtuigend dr Dellaert's be toog. Een zeer belangrijke bijdrage van prof. Kriekemans behandelende vraag of opstandigheid tot het wezen der jeugë behoort. Na een overzicht van verschil lende studies in dit opzicht toont schrij ver aan. dat opstandigheid geen noodzakelijk begeleidingsverschijnsel is in de jeugdperiode. Alleen ontwaken in deze faze der menselijke ontwikkeling nieuwe neigingen, waarmee de ouders rekening moeten houden. Niet onvoor waardelijk involgen, maar zeker niet frustreren. Men dient er over te leren beschikken in functie van een adequaat beeld van zich zelf. In Italië is een schoolhervorming te verwachten. A. De- coene geeft daarover interessante in lichtingen. voorafgegaan door een his torisch overzicht van de vroegere toe standen op dat gebied. Tenslotte is er de paedagogische kroniek en het boe kennieuws, waarbij bijzondere nadruk wordt gelegd op het uitstekende boek van Mgr. Fulton J Sheen, Peace of soul, dat breedvoerig en treffend de richtlijnen, maar vooral de essentiële onderscheiden tussen psycho-analyse en Katholicisme uiteenzet. Hel Missiewerk Zowel de missiepractijk als de missie wetenschap houdt zich de laatste jaren meer dan ooit bezig met het accommo datieprobleem. De aanpassing aan eigen Advertentie Sukkel niet mét een slecht mesje in 't apparaat kijk daarom steeds of er ook CtbQt op staat. Advertentie LEMCO SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM Te Washington wordt door Reuter vernomen, dat omstreeks 1 Augustus een Amerikaanse militaire bevoorra- dingscommissie naar Indo-China zal vliegen. De missie wordt gezonden in over eenstemming met de verklaring van president Truman na het uitbreken der vijandelijkheden in Korea, waarin hij zeide, dat de hulpverlening aan de re geringstroepen in Indo-China bespoe digd zou worden. Zij zal toezicht uitoefenen op de aan komst van vliegtuigen, de uitrusting voor een bataljon infanterie, marine materiaal en landingsvaartuigen. De missie zal niet tot taak hebben de Viet- namezen op te leiden in het gebruik van het oorlogsmateriaal, daar naar men aanneemt, de Fransen op de hoogte van het gebruik zijn, behalve waar het zeer ongewone wapens betreft. Mevr. Baels, de schoonmoeder van koning Leopold, is gisteren te Osten- de begraven. Noch de prinses de Réthy, de vrouw van de koning, noch haar broer, Walter Baels, woonden de be grafenis bij. De prinses de Réthy kon de reis niet maken, omdat zij begin volgend jaar een baby verwacht. Walter Baels, die enige dagen geleden bij het overschrijden van de Frans-Bel gische grens gearresteerd werd, wordt in Gent vastgehouden wegens desertie uit het leger, waarvoor hij in 1946 bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Onder escorte mocht hij echter voor de begrafenis een bezoek aan het sterf bed van zijn moeder brengen. i De staatslieden van het oude Rusland hadden meer dan twee eeuwen nodig alvorens zij hun politiek in het Verre Oosten konden formuleren, nadat Russi sche ontdekkingsreizigers de Stille Oceaan hadden bereikt. Eerst in de tijd van de Russische graaf_ Moeravyew-Amoersky werden de eerste grondslagen voor een afgeronde politiek gelegd. In het midden van de negentiende eeuw werkte men zijn ideeën uit. Hij was, na Peter de Grote, de eerste, die duidelijk het belang inzag van een directe toegang voor Rusland naar de Stille Oceaan via de Amoerrivicr en hij stond er op. dat deze Siberische rivier en de landwegen naar zee beveiligd zouden worden. Zijn grootste probleem was het ontzet van het belegerde Petropawlowsk op het schiereiland Kamsichatka gedurende de Krim-oorlog. Maar omdat er nog geen spoorwegen en vliegtuigen waren, kon dit doel alleen bereikt worden door de Russische scheepvaart op de Amoer. Reeds in 1689 had China, krachtens het verdrag van Nertsjinsk, het grootste gedeelte van de Amoer, dat door Chi nees gebied stroomde, voor zich opge ëist. Graaf Moeravyew-Amoersky, de grote Russische staatsman, besefte ech ter, dat Korea, Mandsjoerije en Mongo lië gebieden waren, Van waar uit de Russische uitweg naar de Stille Oceaan zou kunnen worden bedreigd, wanneer deze onder het beheer van een andere mogendheid dan het zwakke China zouden staan. Hij was dan ook degene, die via onderhandelingen met China in 1860\de noordelijke oever van de Amoer en Aet kustgebied van Primorsk aan Rusland wist toe te voegen. Ook maakte hij de voorbereidselen voor de penetra tie van Mandsjoerije in de toekomst. Daarna werd de Russische politiek al iets duidelijker omlijnd: wat ook de adspiraties van Rusland in Azië en in de Stille Oceaan mochten zijn, zij waren gebaseerd op {wee fundamentele reali teiten, namelijk de behoefte aan een uitgang naar zee en beduchtheid met betrekking tot Korea, Mandsjoerije, Mongolië en Chinees Turkestan (Sin- kiang). De daarop volgende jaren deed Rus land stap na stap, welke stappen culmi neerden in het verdrag met China in 1881, waarin de Koeldja-affaire werd geregeld, en de grens-overeen- komst van 1885 met Perzië. Zo werd China langzamerhand opengesteld voor Russische economische penetratie. Russische kooplieden kregen het privi lege van de vrije handel tot aan de Grote Chinese Muur en een extra aan tal Russische consulaten werd in dit gebied gevestigd. Dat was het begin van de economische en politieke inlij ving van Sinkiang en Mongolië in de Russische invloedssfeer. De bouw van de Transsiberlsche spoorweg en Japans opklimmen tot een positie in het Oosten, die, wat be treft Korea, gelijkwaardig was aan China's situatie, vormden een vastbera den poging van de zijde van een achter lijk Rusland om meester te blijven van Siberië en dientengevolge van een toe gang naar de zee. De verdediging werd vergemakkelijkt door de moderne ver keersmiddelen over land in plaats van de scheepvaart langs de rivieren, die altijd aan de jaargetijden gebonden was, terwijl de te verwachte „bevolkingstoe name" evenzeer een gunstige factor was voor de verdediging. Het zou ons te ver voeren om in alle details te treden, en we kunnen er mee volstaan te zeggen, dat al deze ontwik kelingen, die tot Ruslands geheim ver drag met China in 1896 leidden en tot de latere bezetting van Mandsjoerije en de Russisch-Japanse oorlog van 1905, nauw verband hielden met de bouw van de spoorweg, welke door Noord- Mandsjoerije naar Wladiwostok liep. Dit alles vond zijn climax in de débaele van de Russisch-Japanse oorlog, waar uit Rusland weliswaar Noord-Mand- sjoerije wist te redden, maar waardoor de controle over Korea teloor ging en tenslotte de zuidelijke helft van het eiland Sachalin, dat Ruslands weg naar zee via de Amoer bewaakte, moest worden prijsgegeven. Het was nu Ruslands streven in het Verre Oosten, zich Japan tot vriend te maken en zo volgden er een reeks ver dragen: in 1907, 1910, 1912 en 1916, waarbij bijv. Buiten-Mongolië erkend werd als in de Russische invloedssfeer te vallen Een Russisch-Japans Verbond, gericht tegen de Verenigde Staten met hun opendeur-politiek, werd verwezen lijkt in het verdrag van 1916 als een gevolg van de Japanse en Russische be duchtheid inzake Mandsjoerije en China. Toen begonnen de Russen al hun positie in Noord-Mandsjoerije te versterken en ze verstevigden daarbij tevens hun greep op Mongolië. De economische rechten, welke Rusland door het ver drag van 1881 met China wist te ver krijgen, veranderden langzamerhand tijdens de stormachtige dagen van de Robert J. Kemer, de leider van het Slavisch Instituut van de Universiteit van Californië en een autoriteit op het gebied der Russische politieke geschiedenis, geeft hier een hoogst actuele beschouwing. Hij stelt na melijk in het licht, dat de huidige Russische politiek in het Verre Oos ten een voortzetting is van de al-oude door het Russische imperialisme sinds enkele eeuwen gevolgde koers, die eerder geografisch werd bepaald, dan door politiek idealisme beïnvloed. Chinese revolutie tegen de Mandsjoe's in de jaren 1911'15 in de rechten van een Russisch politiek protectoraat. De drie-mogendheden-overeenkomst van 1915, waarin de Chinese souvereiniteit over Buiten-Mongolië werd erkend, schiep in feite dit Russisch protectoraat. Nu Rusland zich aan de Stille Oceaan een plaats had veroverd, bracht dit na tuurlijk met zich mee, dat er een vloot in deze wateren moest worden gesta- tionneerd, een vloot, die in de havens van Japan of China moest overwinte ren, omdat Wladiwostok in de winter niet ijsvrij was. Dat feit had weer twee gevolgen wat betreft de Russisch-Chi- nese onderhandelingen inzake Mand sjoerije: de Russen begeerden een han delshaven. die in alle jaargetijden te gebruiken was, Dalny (of Daircn), en ze wilden een Ijsvrije marine-basis, Port Arthur, die met Siberië verbonden was door een onder Russisch toezicht staan de spoorweg. Deze voordelen verkreeg Rusland tenslotte in 1898, maar verloor ze weer in 1905. Na de val van het tsaristisch regime besloten de Bolsjewisten, de geheime verdragen op te zeggen. Deze daad, te zamen met de burgeroorlog en de inter ventie der Geallieerden na de ramp zalige, afzonderlijke vrede van Brest- Litowsk in Maart 1918, zou de inter nationale positie van Rusland voor tien tallen van jaren totaal veranderen. De Bolsjewisten hadden hun handen vol met de zaken in eigen land en in de tussentijd veranderde in het Verre Oos ten de situatie grondig. Het Japanse plan voor een Pan-Mongoolse staat (die de Mongolen van China en die van Rus land zou omvatten) liep op nieta uit. De intrigues van Ataman Semenow en diens agent, baron Ungern von Stern berg, faalden, omdat het Sovjetleger, bijgestaan door radicale zowel als na tionalistische Mongoolse elementen, de „Gekke Baron" versloeg, en -het resul taat was het oprichten van de Mongoolse revolutionnaire Volksregering onder be scherming van de Rode troepen. Mongo lië als bufferstaat voldeed aan drie Russische eisen: de verdediging van Si berië tegen aanvallen van buitenaf, (waarbij Mongolië zou kunnen wor den gebruikt als basis door een sterk China of een andere mogend heid) was er een. Een tweede was het behoud van de Siberische integri teit van binnen uit. De Siberische Mongolen bezetten een gevaarlijk ge bied rondom het Baikal-meer. Wanneer zij zich bij een Groot-Mongolië wilden voegen, dat niet onder Sovjet-contröle zou staan, dan zou de gemakkelijkste Russische weg naar de Stille Oceaan geblokkeerd zijn. Ten derde wilde Rus land Mongolië gebruiken als basis voor de Sovjet-propaganda voor het uitge breide achterland van het eigenlijke China. Het lag voor de hand. dat de Sovjet unie, die aanvankelijk getracht had zich buiten de tweede wereldoorlog te hou den en in ieder geval een strijd op twee fronten te vermijden, in het Verre Oos ten werd gered door het besluit van Japan, geheel China en Zuid-Oost-Azië te overheersen, en door de aanval op Pearl Harbour, die de Amerikanen dwong, eveneens aan de oorlog deel te nemen. Toen de Duitse inval de Sovjet- Unie mee in het conflict sleepte, was zij vrij om zich op het Europese front te concentreren en zelf het moment te kiezen, ook in het Verre Oosten aan de oorlogshandelingen mee te doen, waar door het later voor zichzelf gunstige voorwaarden in dat gebied kon opeisen. De terugkeer van Rusland naar het zuidelijk deel van het eiland Sachalin er- het feit. dat de Koerileneilanden volgens verdrag eveneens aan Rusland kwamen, was voor de Verenigde Staten bedenke lijker dan voor China. Door de Koerilen eilanden bezat de Sovjet-Unie nu een prachtige verbinding met de zee tussen Wladiwostok en Petropawlowsk. Teza men met de marinebasis Port Arthur vormde deze de grondslag voor de op komst van de Sovjet-Unie als marine macht in het Verre Oosten. De manier, waarop Rusland deze nieuwe gelegen heid zou uitbuiten, zou natuurlijk de strategische situatie in het Noorden van de Stille Oceaan beïnvloeden. Uit het resumé van de politiek van het tsaristische en het communisti sche Rusland blijkt duidelijk, dat in het Verre Oosten de politiek van dit land, onverschillig welke regering er aan het hoofd staat, altijd door het streven beheerst zal worden, een uit gang naar de Stille Oceaan te waar borgen en, omdat dit gebied vrij kwetsbaar is. de staat of staten, die deze strategisch zo belangrijke lan j- strook omringen, of de grote mo gendheden, die zich met deze staten hebben verbonden, te verhinderen, hier op een of andere wijze in te grijpen. Het probleem van Rusland is en blijft hier, deze doeleinden te verwerkelijken en tegelijkertijd de nabuurstaten in staat te stellen onaf hankelijk te blijven en vriendschap pelijke relaties met Rusland te onderhouden. Ruslands politiek met betrekking tot China zou er op gericht moeten zijn, dit land als een internationaal probleem voor een internationale organisatie ie beschouwen, zonder dat daarbij één grote natie het overwicht krijgt, en China's nationale onafhankelijkheid als einddoel wordt gesteld. Dit principe zou ook moeten gelden voor Japan, Korea en andere Aziatische landen. De over heersing van China, Japan en Korea door één grote mogendheid zal nooit door andere grote mogendheden worden geduld, zolang zij sterk en machtig zijn. Noch Sovjet-Rusland, noch de Verenig de Staten kunnen een dergelijke politiek volgen zonder de wereldvrede in ge vaar te brengen. aard en cultuur der heidenen blijkt een primaire behoefte te zijn voor het wel slagen van de totale missionnermg oer Kerk. P G Bouritius S.CJ wijst erop, dat de accommodatie eer. positiel ele ment bevat: alles aanvaarden wat met strijdig is met of gevaarlijk vooi het geloof: en een negatief: niets opleggen wat niet strikt tot het geloof behoort. De missies moeten zich losmaken van de gebondenheid aan de Westerse cul tuur. waaruit zij afkomstig zijn Dit is theologisch volkomen verantwoorG zo als blijkt o.a. uit de algemeenheid der Kerk. de beslist positieve en zeer waar devolle betekenis der mensen-natuur en het wezen zelf der Kerk n L als Mystiek Lichaam van Christus De strikt dogmatische fundering van net accommodatieprinciep, zoals P. Bouritius in zijn artikel betoogt, is niet alleen voor de missionarissen van eminent oelang, maar ook voor de extensieve en inten sieve verrijking der theologie Hierojj aansluitend geeft Fr. Bontinck een dui delijk historisch overzicht van een faze uit de strijd om de Chinese liturgie. Met welke moeilijkheden de komst van de eerste Jezuïeten in Batavia (1859) gepaard ging. vertelt P. Vriens aan -e hand van de gevoerde correspr-ndentie tussen de kerkelijke overheid en de re gering. Onder de boekbesprekingen ver dient de aandacht het herhaalde prot-st van P. Houben tegen de hardnekkige opvatting, alsof de volken var, Indone sië met overtuiging het Islamgeloof aan hangen. (Eigen bericht) Door samenwerking van de vereniging van Nederlandse gemeenten, de „stich ting woningzaken voor het bedrijfsle ven" en de minister van Binnenlandse Zaken (onder wiens ministerie rèeds een interdepartementaal woningruilbu reau ressorteert) is opgericht de stich ting „Interlocale woningruilcentrale" onder voorzitterschap van de Utrechtse wethouder A. H. Bekker. De stichting „woningzaken voor het bedrijfsleven" brengt haar bureau en kartotheek bij de nieuwe ruilcentrale in. Zodra deze centrale haar arbeid is be gonnen kunnen gegadigden voor wo- ningruil zich door tussenkomst van de gemeentebesturen tot haar wenden. Dit geldt alleen voor ingezetenen van gemeenten die daartoe haar medewer king hebben toegezegd. De taak van het centraal ruilbureau zal zich in hoofdzaak beperken tot het verstrekken van ruilgegevens en het met elkaar in contact brengen van de bona-fide ge gadigden. Het inschrijfgeld zal waar schijnlijk f 15 bedragen. Prinses Christina van Zweden en haar broertje prins Karei Custaaf vertoeven voor hun zomervacantie op het kasteel Solliden, het zomerverblijf van hun overgrootvader, Koning Gxistaaf. Truman heeft de Congresslelders van beide partijen bijeengeroepen voor een conferentie over de toestand in Korea. De conferentie zou vandaag worden ge houden. Engeland De in Amerika gepubli ceerde .berichten, dat minister Bevin van plan is af te treden, werden gisteren doer medewerkers van Bevin en een woordvoerder van Downingstreet 10 tegengesproken. Zijn medewerkers zeiden, dat Bevin van plan is in September de conferentie der Grote Drie te Washington bij te wonen. Amerika. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wees gisteren het ver zoek van president Truman om een spe ciaal departement van volksgezondheid, opvoeding en veiligheid op te richten, van de hand. Generaal Lucius D. Clay is door de gouverneur van de staat New York Tho mas Dewey benoemd tot voorzitter van de staatscommissie voor de burgerlijke verdediging, welke ten doel heeft plan nen te ontwerpen tegen mogelijke atoomaanvallen. Japan. James Reston. diplomatieke medewerker van de „New York Times", meldde gisteren uit Washington aan zijn blad dat de Verenigde Staten voorne mens zijn zo spoedig mogelijk bespre kingen te doen openen over het sluiten van een vredesverdrag met Japan, waar bij dit land zal worden verzocht Noord- Amerika „militaire rechten op lange "termijn" te verlenen. Berlijn. De Sovjet-autoriteiten con troleren weer sedert 7 Juli de post- wagons tussen Berlijn en West-Duits- land, aldus een communiqué van de West-Berlijnse posterijen. De Sovjets zeggen, dat vrachtbrieven nodig zijn voor het vervoer van postpakketten tus sen West-Berlijn en West-Duitsland. In het communiqué wordt dit tegengespro ken. Triest. Een zegsman van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken bevestigde gisteren de ontvangst van een tweede Russische nota, waarin wordt verzocht de Amerikaanse troepen uit Triëst terug te trekken. De zegsman verklaarde dat de nota dezelfde inhoud had als de eerste Sovjetnota over dit onderwerp. Palestina. De commissie van de Verenigde Naties voor Palestina, die m Genève heeft vergaderd, zal begin Augustus in Jeruzalem opnieuw bijeen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5