K0REANEN „Toestand in bedrijf précair" Europa is in doodsgevaar 1 RUE FAUBOURG MONTMARTRE10, MIDDELPUNT VAN PARIJS TOUR DE FRANCE 195D Amerikanen trekken zich terug op hun defensielinie de Kum Coloradokevers Franse hoofdstad bedolven onder een eindeloze stroom Tour-propaganda Tol hoofd en hart Betalingsunie .Het weer Amerik. bombardementen gaan nog steeds voort Inkoopprijzen te hoog HEVIGE BOSBRANDEN BIJ TOULON MEER TROEPEN NAAR KOREA Chef van Volkspolitie naar West-Duitsland BARTALI TOCH WEER FAVORIET v;n mwi I H. Vader dit weekeinde naar Castel Gandolfo WOENSDAG 12 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248116 Anti-tankwapen 18 Amerikanen gedood J aarvergademng Slagershond I 9J 99 Verklaringen van De Gaulie mum li m Leden van Ver. Naties bieden grondtroepen aan Rusland ontevreden over W.-Duitse communisten MOORD IN DEN HAAG OPGEHELDERD Nieuwe spijker leidt tot ontdekking van slachtoffer 2.2. ETAPPEN Geen „uitje" s:tappa: JTA& 1 M.bE Fs/o$ BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumohiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mtlttmetef- hooqte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Uit de eerste berichten, die vanmorgen van de fronten zijn binnengekomen, blijkt, dat de opmars der Noord-Koreaanse binnendringers gisteravond laat vrij wel tot stilstand gekomen was. De geallieerde vliegtuigen ondervonden gisteren wederom tegenstand in de lucht. Zij bombardeerden en beschoten doelen langs het front met „uitstekende resultaten", aldus een bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten. Amerikaanse en Australische jagers stelden zes tanks buiten gevecht. In twee dagen zijn thans in totaal 45 tanks vernield. Bijna 75.000 man Noord-Koreaanse infanterie, voorafgegaan door 80 tanks van Russisch fabrikaat, hebben de Amerikaanse verdedigers vrijwel teruggedreven op hun voornaamste verdedigingslinie, de rivier de Kum. Het verste punt dat de communisten hier bereikt hebben is Tsjotsjiwon, 8 km. ten Noorden van de rivier, welke de laatste verdedigingslinie ten Noorden van Taejon is. Deze stad is door de Amerikanen ontruimd. Een Amerikaanse zegsman in Zuid- Korea heeft gezegd dat de communis ten het grootste gedeelte van hun in fanterie voor dit grote offensief hadden ingezet. Hij herinnerde aan de raming van Gen.-Majoor Dean dat de Noorde lijke invallers over 15 divisies met een gevechtssterkte van 75.000 man beschik ken. Over de toestand in het Oosten, waar de Noordelijke troepen vlak langs de kust oprukken, zijn weinig berichten ontvangen. De voornaamste gevechten hebben opnieuw ten Zuiden van Suwon en Tsjonan plaats gevonden en in de sector ten Oosten van deze hoofdaanval. Na nachtelijke infiltraties en omsinge lingen hervatten de communisten hun offensief bij het aanbreken van de dag. Het offensief bracht de vijandelijke troepen opnieuw 8 a 16 km. verder naar het Zuiden. De communistische eenheden, welke het verst zijn opgerukt, bevinden zich reeds binnen het bereik van de Amerikaanse artillerie in de Kum-linie. De geweldige Amerikaanse luchtbom bardementen duren voort, maar de Noordelijke pressie blijkt hierdoor nog weinig verminderd te zijn. Het hoofdkwatier van de Ameri kaanse luchtmacht vertelde gisteren over de grootste luchtoperaties tot nu toe. Aan dit luchtoffensief werd door bijna 300 vliegtuigen deelgenomen en uit berichten van het front blijkt, dat deze massale aanval van vliegtuigen van allerlei typen gisteren de hele dag heeft voortgeduurd. Ook aan de rivier de Han wordt nog gevochten. In een communiqué van gen. MacArthur werd gezegd, dat Zuid-Koreaanse troepen ten Zuiden van de Han bij Sin dóór Noordelijke troepen worden aangevallen. De vijan delijke activiteit aan de Oostkust werd groter, ofschoon deze nog steeds op betrekkelijk kleine schaal is. Vijan delijke troepen rukken op naar Moek- ho en de sterkte van de vijandelijke Coloradokevers zijn overal onge wenste gasten. Het zijn gevaar lijke diertjes, want als men ze hun gang laat gaan, hebben zij in een minimum van tijd een aardappelveld kaal gevreten. Zo nu en dan krijgen we ook in ons land een invasie vaak spoelen ze aan op het strand waar op zoals men weet de hele schooljeugd langs onze kusten gealarmeerd wordt, om ze in de kortst mogelijke tijd te vangen en onschadelijk te maken. Het aantreffen van Coloradokevers in een land is dus niet zo heel iets bijzonders. Waar deze ongure beestjes zich echter in het geheel niet van bewust zijn, is dat ze blijkbaar een dankbaar instrument zijn voor de huidige rode politieke pro paganda. Het is jammer, dat Goebbels destijds reeds de propagandistische waarde van Coloradokevers voor zijn geliebten Führer heeft ingezien Maar hoe dan ook, de communisten hebben in Tsjechoslowakije ook van deze diertjes op hun velden aangetroffen. Hoe zijn die daar gekomen? Natuurlijk hebben de Amerikanen die daar bij bosjes rondgestrooid En prompt worden, lach niet lezer, twee nota's overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur in Praag, waarin geprotesteerd wordt tegen „de verspreiding van coloradokevers door Amerikaanse vliegtuigen." Intussen zullen wij maar denken: zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Niet oninteressant in dit ver band is, dat in 1948 in de Britse zone in Duitsland hier en daar rode zakjes werden gevonden met tientallen Colo radokevers. De zakjes waren gemaakt van fijn rood rubber, zoals ook wel bij kinderluchtballonnetjes wordt ge bruikt. Men noemde dat destijds in de Engelse bladen het „red rubber myste ry", maar wij hebben nooit gehoord, dat de Britse ambassadeur toen in Mos kou geprotesteerd heeft. Die Coloradokevers toch. Zij zijn weer best. Ook voor de propaganda. De Amerikanen zullen echter wel niet zulke kevers zijn, dat zij in de Tsjechi sche protesten zullen happen. troepen bij Oetsin neemt toe, aldus het communiqué. Over de toestand in het door de. Noordelijke troepen ver overde gebied wordt in het commu niqué gezegd, dat Zuid-Koreanen ge dwongen worden dienst te nemen, dat er in Seoel gebrek aan levensmid delen is en dat er in het veroverde gebied een arbeidsdienstplicht zal worden ingevoerd. Tot dusverre blijken met raketten uitgeruste Amerikaanse vliegtuigen het meest doeltreffende wapen tegen tanks geweest te zijn. Over de groot te van de Amerikaanse tanks op Ko rea zijn nog geen mededelingen ver strekt. Bekend is echter, dat tie V. S. zich in het bijzonder hebben toege legd op de fabricage van tanks van 45 ton. Het Amerikaanse ministerie van de fensie maakte gisteren bekend, dat tien Amerikaanse tanks vernietigd en twee buiten gevecht gesteld zijn in de strijd tegen de Noord-Koreanen. Dit rapport werd van het Oostelijke hoofdkwartier ontvangen. Op welke wijze de tanks vernietigd waren was nog niet bekend. Volgens een Amerikaanse militaire zegsman zijn nieuwe anti-tankwapens op weg naar Korea of zij zijn daar al aangekomen. Volgens deze zegsman waren het zware Bazookas, welke men beschouwt als het meest effectieve wapen dat door de in fanterie tegen tanks kan worden ge bruikt. Men veronderstelt dat deze nieuwe wapens de zware Russische tanks der Noord-Koreanen buiten gevecht kun nen stellen. De tot dusver gebruikte 105 m.m. houwitzers en lichtere typen Bazookas voldeden niet afdoende. De woordvoerder zeide eveneens dat de oorspronkelijke schattingen over de sterkte van de Noord-Koreaanse tanks onnauwkeurig waren geweest. Volgens de eerste schattingen beschikten de Noord-Koreanen ovey honderd tanks van Russisch maaksel, v.n.l. lichte en middel-zware typen. Volgens de laatste berichten uit het hoofdkwartier van MacArthur hebben de Amerikanen tot dusverre 95 Noord-Koreaanse tanks vernietigd. Andere berichten wijzen er eveneens op dat de Noord-Koreanen aanzienlijk meer tanks in het veld ge bracht hebben. Berichten van het front maken mel ding van het feit, dat achttien Ameri kaanse soldaten gevonden werden, de handen op de rug gebonden en met een kogel door het hoofd. Deze wreedheden tonen aan, dat de Amerikanen vechten tegen een mee dogenloze vijand. De tactiek van geen genade van de communisten heeft de Amerikaanse soldaten woedend ge maakt. Functionarissen van de Verenigde Naties hebben Dinsdag verklaard te bestuderen wat de organisatie kan doen om een einde te maken aan de wreed heden, die tijdens de gevechten in Ko rea plaats hebben. Volgens de luisterposten van de Ame rikaanse regering heeft Zondag j.l. voor Radio Seoel een Amerikaan ge sproken, die gevangen was genomen door de Noord-Koreanen. De krijgs gevangene was kapt. Ambroseh Nugent, die een verklaring van duizend woor den voorlas, waarin de Amerikaanse interventie op Korea een „barbaarse en agressieve actie" werd genoemd en de Amerikanen aangespoord werden zich aan de communisten over te geven. Volgens het rapport van de officiële Monitor klonk de stem werkelijk Ame rikaans, terwijl de boodschap zelf uit het Koreaans vertaald scheen. De spre ker las de verklaring langzaam, zin voor zin, voor, met een vermoeide, ha perende en toonloze stem. Radio Seoel zei, dat Nugent zich bevond onder een groep van twee en zeventig Amerikaanse krijgsgevangenen. Zij werden vastge houden in het vijfde krijgsgevangenen kamp in Noord-Korea. Sinds het uitbreken van de vijande lijkheden heeft het Vaticaan geen be richten ontvangen van Mgr. Byrne, de Apostolische Vertegenwoordiger »P Korea. Per jeep worden gewonde Amerikaanse soldaten van het front in Korea naar het hospitaal gebracht. Een chauffeur vraagt de weg aan luitenant D. K. Paul uit San Francisco, die zich staat te scheren. Op de jaarvergadering van de Alg. Ned. Slagershond, Dinsdag in Groningen gehouden, heeft de voorzitter, de heer B. v. d. Eyk, opgemerkt, dat de inkoop prijzen van het vlees in verhouding met de verkoopprijzen veel te hoog liggen. De inkoopprijzen zijn 100 tot 120 pet. ge stegen, terwijl de consumptieprijs slechts met 50 tot 60 pet. opliep. Spr. noemde het onjuist, dat de Ne derlandse slagerij als het ware door deze verkooppolitiek de subsidie van de rege ring moet overnemen, want de consu ment eet thans vlees beneden de kost prijs. De export is oorzaak, dat ook de varkensvleesprijzen gestegen zijn. Nog steeds, aldus spr., wordt op het vlees omzetbelasting geheven, een maatregel, welke spr. onjuist vond, omdat deze eerste levensbehoefte vrij dient te zijn van belastingheffingen. Voorts deelde de heer v. d. Eyk nog mede, dat vandaag het eerste door de Algemeen Nederlandse Slagershond ge charterde schip met een lading Ierse runderen uit de haven van Dublin zal vertrekken. Deze runderen zijn door de Ned. Slagershond aangekocht en zij treedt hierbij als importeur op, waardoor extra hoge prijzen, welke gevolg zijn van inschakeling van importeurs en grossiers, worden voorkomen. De vergadering zond een telegram naar de minister-president en de minis ter van Financiën, waarin de Neder, landse slagers betogen, dat de toestand in het slagersbedrijf door de sterk ver hoogde veeprijzen en de daaraan niet voldoende aangepaste verkoopprijzen In een pijnbomenbos bij Toulon is een hevige brand uitgebroken. Sedert gis termorgen strijden de brandweer van Marseille, van Toulon en van de omlig gende dorpen tegen het vuur dat door de straffe wind onrustbarende afmetin gen aanneemt. Twee candidaten, die zullen mededingen naar de titel „Miss Airways 1950" op de luchthaven van honden. Het zijn mejuffrouw Hans Meurs (rechts), 24-jarige *tewardess bij de K. L. M., en Simone Steens, stewardess lij de Belgische Lucht vaart Mij. „Sabena". Mej. Meurs, die tijdens de slag om Arnhem Britse parachu tisten verpleegde, werd gekozen uit 140 collega's. De winnares van de Zaterdag °"s. te houden competitie zal beschouwd worden als het „volmaakte meisje op de luchtlijnen". van vlees en vleeswaren, zodanig precair te noemen is, dat het onmogelijk is, de zware lasten van de omzetbelasting te dragen. Ztf verzoeken de ministers om de omzetbelasting op vlees en vlees waren met ingang van 1 Juli op te schor ten, waardoor een prijsstijging van het vlees niet zo drastisch behoeft te zijn. Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht droog weer. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt met later plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 4.35—20.56 Maan: 2.03—20.31 De Westelijke wereld moet zich voor bereiden op een oorlog met Sovjet- Rusland, zo zeide generaal Charles de Gaulle gisteren in een exclusief inter view met U. P., in zijn woning even buiten Parijs. Europa bevindt zich in „doodsgevaar" aldus verklaarde de Franse leider, die, naar de mening van waarnemers thans een grotere kans heeft dan ooit om de macht opnieuw in handen te krijgen door middel van verkiezingen, die ver haast kunnen worden als gevolg van de vele politieke crises in Frankrijk. „Men zegt, dat de atoomwapens vol doende zijn om de zaak van de vrijheid te waarborgen", vervolgde De Gaulle, doch hij voegde er onmiddellijk met klem aan toe: „Maar dat is niet waar. Sovjet-Rusland bereidt zich eveneens voor. Bovendien zijn verschillende na ties geografisch zo gelegen, dat zij ten- onder kunnen gaan, voordat de uit eindelijke toevlucht tot de atoombom resultaat heeft opgeleverd. Dergelijke volken zouden gijzelaars worden. Zou den zij in die ongelukkige rol niet het meest te lijderi krijgen, van de atoom bombardementen, direct of door middel van verdelgingsmaatregelen? Het Westen moet legers te zijner be schikking hebben. Want tenslotte is het ontoelaatbaar, dat op zulk een ogen blik de Verenigde Staten slechts over een dozijn divisies beschikken, Frank rijk er zelfs geen zes heeft om in Euro pa te interveniëren en Engeland slechts twee om op het vasteland te laten op treden. Het is belachelijk, dat deze drie mogendheden met al hun hulpbronnen en mogelijkheden niet over voldoende militaire- en marine-luchtstrjjdmachten beschikken. llllllillllllllMIIIIIIHIIIIIHIIIIIIItHIIMIMIIItllllllllllllllllllt III Een soldaat van het Amerikaanse le ger neemt een ogenblik rust tijdens de gevechten op Zuid-Korea. Zijn automa tisch wapen en munitie liggen naast hem. Rondom hem Zuid-Koreaanse burgers. De spanning en vermoeienis staan duidelijk op het gelaat van de vrouw te lezen Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft volgens de voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie voor de gewa pende diensten, Millard Tydins, op een geheime vergadering der commissie mede gedeeld, dat grondstrijdkrachten van ande re leden van de V.N. zich bij de Ameri kaanse troepen op Korea zouden voe gen. Toen de journalisten de senator om verdere bijzonderheden vroegen, wilde hij alleen nog zeggen, dat andere leden van de V.N. grondtroepen hadden aangeboden en dat deze aanbiedingen aanvaard waren. De Amerikaanse marine heeft intussen bekend gemaakt, dat aan de Franse vloot in het Verre Oosten opdracht is gegeven één oorlogsschip uit te rusten voor de dienst in Koreaanse wateren. Welingelichte Amerikaanse senatoren verklaarden gisteren te Washington een opvoering van de gezamenlijke sterkte der Amerikaanse strijdkrachten met honderd duizend man te verwachten, als een eerste stap om een beslissende overwinning in Korea mogelijk te maken De huidige sterk te bedraagt 1.370.000 man. De kosten van deze uitbreiding bedragen in eerste instan tie 350 millioen dollar. President Truman heeft gisteren de wet ondertekend betreffende oprichting van een luchtleger bestaande uit 70 gevechtsgroepen, waarvoor geen credieten zijn vastgesteld. Generaal Vicenz Mueller, voormalig generaal van de Duitse Wehrmacht en hoofd-organisator van de Volkspolitie in de Sowjet-Zone, bevindt zich, naar men vermoedt, in West-Duitsland. Een functionaris van het Westduitse ministerie voor aangelegenheden be treffende geheel Duitsland verklaarde, dat Mueller in West-Duitsland was aan gekomen. Zijn verblijfplaats was echter niet bekend. Het doel van zijn reis kon men slechts vermoeden. In verband met zijn functie zou men zich kunnen voor stellen, dat hij de oppositie tegen de de mocratie in West-Duitsland zou willen versterken, aldus de zegsman. De Britse autoriteiten volgen met grote aandacht het bezoek van Mueller, maar hebben tot dusver nog niets er over bekend gemaakt. In politieke krin gen brengt men generaal Mueller's mis sie in verband met de ontevredenheid die van Sovjetrussische zijde zou zijn geuit over de Westduitse communistische partij, die onlangs twee ernstige neder lagen geleden heeft bij de verkiezingen in Noord-Rijnland-Westfalen en Slees- wijk-Holstein. Indo-China De Hongkong Press meldde gisteren, dat Ho Tshi Minh, de communistische leider van de Indo- Chinese rebellen, een bezoek brengt aan Rusland en binnenkora van dit be zoek zal terugkeren. (Van onze verslaggever) De Haagse recherche heeft na snel en bekwaam speurderswerk de 26-jarige J. B., ex-tramconducteur, tuinder en los werkman, te Den Haag, gearresteerd wegens moord met voorbedachten rade op zijn' vrouw, de 26-jarige E. B., van wie hij sinds twee jaar gescheiden leef de. Zondagnacht had de politie bericht gekregen, dat aan de Viaductweg nabij de waterkant een damesrijwiel onbe heerd stond, waarbij enige dameskle dingstukken en een paar schoenen lagen. Aan de hand van postwisselstrookjes met de naam J. B.. die in de zak van een der kledingstukken werden gevonden, kon de identiteit van de vermiste wor- Onze sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagavond uit Parijs: Wanneer iemand u probeert wijs te maken dat de Parijzenaars deze dagen over Korea spraken en dat zij samendrommen om de regeringsgebouwen op de Quai d'Osray, lach hem dan maar gerust vierkant in zijn gezicht uit. Hel Parijs, dat hij u wil schilderen, is namelijk dat van een normale tijd. Het Parijs van vandaag en morgen spreekt hoofdzakelijk over de Tour de Prance, over de kansen van de kleine garnaal Robic, Louison Bobet en (de karkiet) Jean Jacques Marinelli; het dromt samen op de Rue Faubourg Montmartre, rond een onaanzienlijke, in de verf zittende dubbele deur met het nummer 10, waarachter een smalle poort, een sombere binnenplaats en een soort rom- melzoldertrap naar de localiteiten voeren, waar de laatste hand wordt gelegd aan de talloze voorbereidingen van de Grand Bouclé. En voor de Parijzenaars, die zich tot nu toe wisten te onttrekken aan de sirene van het grootste sport en circusevenement ter wereld, wordt er uit dit onaanzienlijke paleis zó'n eindeloze stroom van reclame de wereld ingestuurd, dat zelfs de meest be dachtzame en minst ontvankelijke zielen door het vlammetje worden aan gestoken, dat in de harten van de meeste Parijzenaars als een levensgrote fakkel staat te branden. den vastgesteld. B. is zelf, nadat de re cherche zijn tweede vrouw had ver hoord, naar de politie gegaan om inlich tingen te verschaffen, waarbij hij zelf moord suggereerde, maar hij maakte daarbij een kleine vergissing, welke voor de politie aanleiding was om een perceel aan het Westeinde aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen Een nieuwe spijker, door de recher che gevonden, heeft daajop geleid tot de ontdekking van nieuwe planken in de vloer van de gang. Nadat de plan ken, die bewerkt waren om de schijn van oud te wekken, waren opgebro ken, werd het stoffelijk overschot veertig centimeter diep in de nog vers omwoelde grond opgegraven. Kort hierna werd de dader gearresteerd; hij legde een volledige bekentenis af. Er bestaat weinig twijfel, dat de moor denaar het perceel aan het Westeinde j.l. Vrijdag speciaal voor de moord heeft gehuurd en in gereedheid gebracht. Aanvankelijk had hij verklaard het huis te willen gebruiken om witte muizen te fokken. 4812 KILOMETER Het sportdagblad „l'Equipe", dat na tuurlijk die stroom van berichten, commentaren., studies, grafieken, ver gelijkingen, lofuitingen, en kansbere keningen tot in een gruwelijke volle digheid aan zijn lezers presenteert, spant uiteraard de kroon. Het schenkt zijn millioen vaste en losse klanten in deze laatste dagen voor de start een minimum van drie volle pagina's nieuws over de Ronde en er is geen onderdeeltje van dit wielerspel der Franse natie, of het wordt tot en met uiteengerafeld. Maar daar blijft het natuurlijk niet bij. De rijwielfabrieken, de firma's die biscuit, shirts, rennersschoentjes, zonne- en stofbrillen fabriceren, dingen ook naar een plaatsje in de belangstelling en de heren Goddet c.s. hebben dit jaar zowaar kans gezien ook de automobiel industrie te laten meespelen, in dit zo voortreffelijk geregisseerde comedie- stuk der publiciteit. Niet voor niets staat er in de redactionele kolommen van het grootste sportdagblad van Europa vermeld, dat de directeur-gene raal Jacques Goddet in wagen zus en zo, adjunct-directeur Joly in merk dit, commissaris-generaal Beaupuis in merk dat, en de jury in weer een ander merk de Tour zal volgen. Vanochtend om tien uur was er op de Place de la Con corde zowaar ook een parade van de gemotoriseerde karavaan, welke straks de entourage zal vorpen van het pele- ton der 116 renners. Meer dan honderd voertuigen, perswagens, jurywagens, de jeeps van de ploegleiders, reclamewa gens, motoren van ordonnansen en der gelijke, defileerden voor het Parijse publiek op de Place de la Concorde voor het terras onder de Tuilerieën. En Parijs had het niet zo druk en was niet zo haastig of het liet zich toch weer verleiden tot een respijt van een mi nuut of tien, omdat het tegen de sfeer van de Tour nu eenmaal niet is opge wassen. Intussen hebben de beren, die zo straks deel zullen uitmaken van het ge volg der Honderdzestien de boodschap al thuis gekregen, dat zij maar niet te veel moeten rekenen op een „uitje" met een hoop .vrije uren, lekker uitslapen en op hun gemak een etentje plus een goed wjjntje. De start van de Tour, die vorig jaar om half "elf geschiedde, is nu op een zo onmogelijk tijdstip, dat een redelijk deel van de karavaan Woensdag bij de eerste avondschemer onder de wol zal kruipen om fris te zijn voor het liefelijk begin van meer can 303 kilometer. Om half zes ongeveer worden renners en volgers verzocht zich tegenover de Grands Magasins du Louvre te komen opstellen en om tien over half zeven precies zulien bazuin geschal en een schot uit het pistool van 'M-zo-oiu w wAoTrsANS PARIS SAiNf /■(USTJTAC f| PTAPP&M T£$>£M. r /-töFii.cc-£ &gr&c->£:fv v:'„„ SAK* G VOOkNNö G ST-CAUÖPN5 J. i 3 tf,-y Orson Welles (Third Man) het vertrek aankondigen. Het zal overigens een loze start zijn, want de karavaan kuiert eerst een uurtje door de Parijse och tend om zich te laten bewonderen en toejuichen en vertrekt dan definitief om acht uur van de stadsrand bij No- gent sur Marne. (Vervolg op pag. 4) De vervulling van een wens is dik- wjjls de bitterste ontgoocheling. J Zaterdag werd de oprichting van de Europese Betalings Unie afgekon digd. Zoals de naam reeds aan duidt, heeft deze instelling tot doel de betalingen tussen de West-Europese landen onderling te vergemakkelijken. Het heeft heel wat tijd en moeite ge kost om tot deze oprichting te komen. Dank zij de invloed en de hulp van de Verenigde Staten van Amerika in het algemeen, en. van de leiders van het Europees Herstel Programma, de Mar shall-mannen -in 't bijzonder, is het nu zover gekomen. Vlottere afwikkeling van de onder linge betalingsmogelijkheden zal na tuurlijk de Europese handel ten goede komen. De bevordering daarvan past m het kader van het Marshall-plan, dat, zoals men weet, in de zomer van 1952 afloopt. De hoop bestaat dan ook, dat tegen die tijd, dank zij de Betalings unie, de handel in West-Europa vrij zal kunnen worden gevoerd en dat de di verse West-Europese munten dan vrij tegen elkaar inwisselbaar zullen zijn, omdat ze een stabiele waarde zul len hebben veroverd. Voor hqt berei ken van deze twee idealen moet de Europese Betalings Unie nu tot aanloop dienen. In afwachting van deze in uitzicht gestelde algehele liberalisatie. dw.z. het vrij maken van belemmeringen op betalings- en handelsgebied, is deze Unie een nieuw bewijs van goede wil tot samenwerking en van de drang naar het ontstaan van een West-Euro pese familiegeest. Dit neemt niet weg, dat ook haar mogelijkheden beperkt zijn. Het zal dus blijven, afhangen van de nationale inspanningen van elk land afzonderlijk, wat op internationaal gebied uiteindelijk zal worden bereikt, zelfs of de Unie levensvatbaar zal blij ken te zijn. Amerika brengt haar op gang met een totale bijdrage van zeshonderddui zend dollar. Alle deelnemende landen zullen kunnen voortgaan handel te drij ven en, voor zoverre de in- en uitvoer elkaar dekken, zullen overeenkomstige bedragen door een centrale administra tie, die van de Bank voor Internationa le Betalingen te Bazel, tegen elkaar worden afgeboekt. Voor elk land is een totaal bedrag van buitenlandse handel vastgesteld. Voor zoverre de invoer de uitvoer overschrijdt, en er dus een schuld ontstaat, zullen door de Beta- lingsunie tot een maximum van 60 per cent van het vastgestelde bedrag cre dieten worden verstrekt door de ge zamenlijke deelnemers en de rest, dus 40 percent, zal in goud of dollars moe ten worden aangezuiverd. Hieruit blijkt dat de grondgedachte van de Betalingsunie gelegen is in de verwachting dat men voor elke West- Europese munt zal trachten een koop kracht te verkrijgen, waarbij voldoen de stabiliteit ontstaat om deze uitein delijk inwisselbaar te maken tegen dollars. Hiertoe is echter Amerika in dit stadium nog geenszins bereid, of schoon het verwacht, dat thans reeds alle West-Europese landen genoeg ver trouwen in elkaar's muntstelsel doen blijken om, tegen de huidige nog kunst matig vastgestelde koersen, welke munt dan ook als klinkende munt te aan vaarden. Het voordeel van de Betalingsunie is zonder twijfel, dat de deelnemende landen in elk ander land inkopen zullen kunnen doen, dus waar het goedkoop en goed is. en hun producten zullen kun nen verkopen op de voordeligste markt, waar de beste prijzen kunnen worden behaald. Dit noemt men multi-laterale of veelledige handel. Vóór het bestaan van de Betalingsunie was elk land ge bonden aan overwegingen van devie zenvoorraad tegenover elk ander land afzonderlijk. Daarom was men dikwijls genoodzaakt 4n landen te kopen en te verkopen zonder zich te bekommeren om de bestaande marktcondities. Dit noemt men bilaterale of tweeledige handel. Dank zij de Betalingsunie hoopt men langzamerhand van dit systeem af te kunnen komen. De Betalingsunie zal echter hoge eisen gaan stellen aan de prestaties en de capaciteit van de nationale produ centen. wil men de internationale con currentie. die zal gaan oplaaien, he« hoofd kunnen bieden. Er zullen ook nog vele andere moei lijkheden te overwinnen zijn, omdat er politieke, economische en financiële tegenstellingen zullen blijven voortbe staan, welke het bereiken van het na gestreefde ideaal niet zo gemakkelijk zullen doen blijken te zijn als dit oa papier mogelijk zou kunnen schijnen! Hierbij dient aanstonds te worden aangestipt, dat er altijd crediteuren en debiteuren zullen blijven. Nederland behoort tot de laatste categorie en kan zijn boekje niet te buiten gaan, even min als andere arme broeders zoals Griekenland, Oostenrijk, IJsland, Noor wegen en Turkije, met welke landen wij nu over één kam worden gescho ren. Deze landen krijgen speciale ore- dieten, Nederland 30 millioen. Dit is de harde werkelijkheid. Wij moeten ons dan ook geweldig inspannen en proberen het met industrialisatie klaar te spelen, indien onze vroegere positie van doorvoerhandelaren met ons ach terland en van driehoekshandelaren met onze overzeese gebiedsdelen op blijvende wijze zou blijken te zijn aan getast. De Betalingsunie moge zich tot doel hebben gesteld de Europese handel uit te breiden, zij heeft haar duidelijk omlijn de grenzen. Nederland zal tegelijkertijd zich beperkingen moeten opleggen en zich inspannen, want wil ons land het nodige goud of de nodige dollars kun nen opbrengen om tot de gewenste uit breiding te komen, dan zal het deze middelen zelf moeten besparen en ver dienen. Er is alle reden tot gematigd opti misme, maar geen aanleiding tot uit bundige vreugde, evenmin tot inslapen. Wij moeten goed wakker blijven en ook onze aloude eigenschappen ten volle benutten om er weer boven op te ko men. Naar te Vaticaanstad door A.P. verno men wordt, heeft dr. Riccardo Lisi, de lijfarts van de paus, de H. Vader gead viseerd dit jaar bijna een maand eerder naar zijn zomerverblijf te Castel Gan dolfo te vertrekken. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat de Paus reeds dit weekeinde naar zijn zomerpaleis in de Albaanse heuvels zal vertrekken. Gewoonlijk vertrekt de Paus begin Augustus naar Castel Gandolfo. Dit jaar zal de Paus verscheidene malen per week- naar het Vaticaan terugkeren om ter gelegenheid van het Heilig Jaar au diënties in de St. Pieter te verlenen. De Paus, die thans 75 jaar oud is, schijnt zeer vermoeid te zijn door de vrijwel onafgebroken reeks van Heilig Jaar-plechtigheden en de geweldige hit te in het begin van de zomer in Rome.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1