Circuit geen voordeel voor Zandvoorters De trapgeveltjes aan het Groot-Heiligland AlI'IXCi MATRASSEN OPZEELAND BLIKSEMAFLEIDERS Kwart eeuw geleden werden ze van de ondergang gered Experimenterende schilders bij het Luifeltje Afdoende sy AGENDA i ZIEKENDAG IN BEVERWIJK INGEZET Het Kleine Lourdes Te hoge entree-prijzen, te straffe verkeersregeling Plaats voor 100.000 LAGES HOUDT DE DOODSTRAF v.af 28.50 Autospuitinrichting HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 12 JULI 1950 R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Excursie naar Avifauna FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Tentoonstelling in de St. Philomenaschool Oudste aannemersbedrijf op excursie EXTRA CONCERT MET SOLISTEN Leerlingen Muziekschool Mij. Bev. der Toonkunst CARILLONCONCERTEN Orgelavonden HAARLEMSE RECHT BANK D M HEEMSTEDE OPENSTELLINGSUREN BIJKANTOOR P.T.T. IN GEBRUIK GENOMEN Naar Zand voort SPORTDAG KAJOTTEK5 DISTRICT HAARLEM Wielerwedstrijden voor de Ripperdakazerne Aantal deelnemers wordt steeds groter WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? KRING ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN TENNIS Districts-kampioenschappen voor B-spelers H.S.V. „De Kampioen" BESOMMINGEN LAATSTE NIEUWS Firefly maakt noodlanding Beurs van Amsterdam noy2 Beurs van New York WASSERIJ DUYN CASSETTES GERO ZILVER 418.50 313.50 ƒ196.00 ƒ147.95 ƒ138.85 ZILMETA ƒ199.05 i ƒ181.95 ƒ62.40 ƒ55.70 enz. ƒ28.50 A. J. CHRISTIAANSE L. HERENSTRAAT 36 HAARLEM TEL. 14371 Spec, adres voor DUCO-SPUITWERK „DE SLEUTELSPECIALIST" In Juli 1925, dus een kwart eeuw ge leden, werd begonnen met de restaura tie van twaalf oude trapgevels aan het Groot Heiligland, toebehorende aan het Sint Elisabeths of Grote Gasthuis en daarom de Gasthuis-huisjes genoemd. Deze reeks gelijkvormige geveltjes, waarvan nergens een voorbeeld is aan te wijzen en welker bouw dagtekent uit het begin van de zeventiende eeuw, kunnen uit een oudheidkundig oogpunt be schouwd worden als een van de kost baarste merkwaardigheden van Haarlem. Zij zijn een overblijfsel uit onze beste tijd, waarvan elders in de stad, en dan nog zeer verspreid, slechts enkele exem- Heyboer berichtte ons een collectie „nieuw" werk te zullen tonen, „nieuw" te verstaan als: van een andere aard dan het voorgaande. Het is inderdaad anders, maar tot een bewijs van bruikbare resul taten, toe te passen in de beeldende kunst, komt hij niet, en daarmee blijft hij voor de gemeenschap dezelfde als voorheen. Zijn experimenten hebben zich weliswaar thans ook uitgebreid tot de kleur, maar treden daardoor niet bui ten de interne sfeer, blijven notities :n een bewuste bewust-loosheid gedaan, en daarmee in wezen juist gelijk aan het voorgaande. JanKagie was een stap verder toen hij het experiment ging toepassen op de beeldende kunst in de zeer vrij behan delde landschappen, waarvan er hier en kele hangen; zijn jongste werk bestaat eveneens uit voorstellingsloze studies in vlakvulling, zelfs van een nogal ver veeld-dorre soort, en zijn contact met de openbare belangstelling is daarmee in gekrompen tot eenzelfde als waartoe het werk van zijn mede-exposant, die min der plat getreden paden bewandelt, be perkt blijft. L. T. In het uitleenbureau van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieu we Gracht 70, staan deze week de vol gende aanwinsten ter inzage: J. S. Bartstra. Handboek tot de staat kundige geschiedenis der landen van onze beschavingskring van 1648 tot he den; dl. 1 en 2. Winston Churchill Mémoires over de tweede wereldoorlog; dl. 4. Bruno Cicognani. Villa Beatrice. Ro man. Ernest Claes. Die schone tijd. Novel len. Howard Fast. Mijn roemrijke broeders. Het verhaal der Maccabeeën Graham Greene. The third man (De derde man) en: The fallen idol (Een kind klaagt aan). Morten Korch. De zingende bron. Ro man. Anny Kronenburg. Rond de vader landse klederdrachten. Land en volk van Brabant; bijdragen van Brabantse schrijvers, dichters en geleerden verz. en ingel. door Antoon Coolen. W. Vinkhuyzen. Onze prinses Sophie (1824—1897). Gerard Walschap. Moeder. Roman. P. de Zeeuw J.Gzn. Prinses Wilhelmi- na. Gouden herinneringen aan een groot leven. (Voor de jeugd). De R.K. Middenstandsvereniging zal Dinsdag 18 Juli met haar leden een ex cursie naar het Vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn maken. De tocht zal per autobus worden gemaakt, terwijl het vertrek is bepaald op vijf uur des middags vanaf het Middenstandsbureau in de Kruisstraat. Om ongeveer half zeven zal men in Alphen aankomen. Na in het restaurant een consumptie gebruikt te hebben, zal men onder des kundige leiding een rondgang door het verlichte park maken, waarna om half elf de terugreis aanvangt. De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft gisteren geen faillissementen uit gesproken. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van H. Bosscher, rangeer der Hoogovenbedrijf te Wijk aan Zee, Olden- borglaan 37. Rechter-commissaris: mr. C. E Muller. Curator: mr. Th. G. A Mulder te Beverwijk. Bij vonnis van de Arrondissements-recht- bank te Haarlem d.d. 11 Juli 1950 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 4 Juli 1950, waarbij de N.V. Scheepsherstelinrichting Booy Co., geves tigd te Umuiden, Middenhavenstraat 74, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. A. W. Hellema Sr., te IJmuiden, tot curator. GEBOREN: J. Tichelaar—Van Eftrik, z; A. vat 't LamVan der Zijden, z; H. J. BekkeringVan Huure, z; M. W. HoekstraIngelse. z: A. M. Mudde Balm, z; C J. MulderZwaan, z; A. CaptijnVisser, z; P. M. MetzOckers, z; E. I. de KeizerToot. d; C. J. J. de GraafDuik. d; C. M. Hermans Van Engelen, d; M. C HermusVer meulen, d; C KnapeStolvoort, d; M. A. Haar—Goes d; C. A. Verzijlbergh— Kooiman, d; A. S. JansenRozenhart, d. ONDERTROUWD: 11 Juli: P. van Lienen en C. W. Vriese. GEHUWD: li Juli: J. A. Krook en M. A. Sallé. OVERLEDEN: C. Empel, 63 j.. De Witstraat; H. L. P. Siegmann. 70 j., Ael- bertsbergstraat. G Eeuwijk. 70 j., Bata vierenplantsoen: A. M. JongsmaRoodt, 51 j. Pijnboomstraat; S. B. Metz. 63 j., Acaciastraat R. J Schrama 76 j.. Nas- saustraat: M. BoumanVan Son. 74 j., Sparrenstraat. plaren zijn aan te wijzen. Zij vormen als het ware één geheel met het voor gebouw van het Frans Halsmuseum en de daaraan grenzende perceeltjes zijn alle geheel in overeenstemming met deze gevels ontworpen zodat het Groot Hei ligland aan de talrijke museumbezoe kers een aanblik oplevert die enig ge noemd kan worden. De geveltjes dreigden verloren te gaan, indien niet een bedrag van f 13.500 oeschikbaar zou worden gesteld. De ge meenteraad van Haarlem schonk een derde deel en vroeg van het Rijk en de Provincie het restant van het geld dat, wat de provincie betreft, slechts schoor voetend werd gegeven. De vereniging Haerlem en de Nederlandse Oudheid kundige Bond ijverden krachtig voor net behoud tezamen met de verenigin gen „Hendrik de Keyser" en „Heem schut". Het Gasthuis hield de huisjes hoofd zakelijk in stand omdat zij oudheidkun dige waarde hebben. Ze waren destijds te duur in onderhoud en brachten door de vervallen toestand weinig rente op. Na de restauratie van de gevels zijn de daarachter gelegen ruimten toch indirect bij het Gasthuis betrokken. Er wordt wel eens smalend gezegd dat het om schertsgevels gaat, omdat er achter moderne vertrekken zijn opge trokken,, maar wij mogen er ons toch in verheugen dat vijf en twintig jaar ge leden besloten werd het fraaie aspect van het Groot Heiligland ter plaatse te behouden Zij, die het genoegen hadden de ten toonstelling van het werk der leerlin gen van de St. Philomenaschool over het afgelopen schooljaar te mogen aan schouwen, zullen met grote verbazing de handen ineen geslagen hebben zulk een prachtig resultaat aan te treffen. De gymnastiekzaal leek één grote eta lage van prachtige handwerken, in een zeer smaakvolle rangschikking aanwe zig. Borduurwerken in een enorme ver scheidenheid. Naaiwerken op allerlei gebied en alles even keurig netjes af gewerkt. Werkjes van de jongste tot de oudste der leerlingen. In de hal van het prachtige schoolge bouw konden we ons verlustigen aan de keur van werkjes der handenarbeid. Van eenvoudige foto-albums tot mooie schemerlampjes, gemaakt naar de ge gevens der sprookjes, sierden de uit stalling. In de gangen van het gebouw troffen we aan een keur van verzamelde wer ken op allerlei en actueel gebied door de leerlingen zelf verzameld en inge plakt in stevige albums. Dat de tekeningen en schriften een zelfde verzorgde en goede indruk maakten, spreekt welhaast vanzelf. Het personeel van het oudste aanne mersbedrijf in onze stad de firma P. Rij- nierse en Zoon te Overveen heeft een tocht naar Amsterdam gemaakt, een rondvaart door de grachten aldaar met als slot een tocht naar het Kalfje. Daar werden de nodige versterkingen aange boden. Een der uitvoerders dankte de tegenwoordige firmanten de heren El- dering en Koelen en bood hun als blijk van waardering een groot boekwerk en een zilveren sigarettenpijpje aan. De echtgenoten der firmanten ontvingen een fraai bouquet anjelieren. Na een slotwoord van de heer Elderlng werd in vrolijke stemming in drie autobussen de reis naar Haarlem weer ondernemen. De heer J. J. Buffart te Overveen is geslaagd voor het examen candidaat in de Indische rechten. Het was een goed idee enkele gevor derde leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst afd. Haarlem, in samenwer king met ons Stedelijk Orkest de H. O. V., in de gelegenheid te stellen eens met een goed functionnerend orkest so listisch op te treden. In de plaatsen waar dit ook plaats vindt, geschiedt de begeleiding meestal door een conserva torium-orkest, dat uit de aard der zaak grotendeels bestaat uit leerlingen. Hier moet men dan eveneens de grootste op lettendheid aan de dag leggen om even- tuële déraillementen in de begelei ding te voorkomen. Dit is dus een voor deel. Een andere, en niet minder be langrijke factor is, dat de executanten eens goed kennis maken met de sfeer van een concert, waarbij zij moeten op treden. Deze verschilt toch weer grote lijks van de doorsnee voordrachtsoefe ning. Alles bij elkaar dus was dit extra concert der H.O.V., in deze omstandig heden van harte toe te juichen, mede door het feit da', het getuigt van samen werking, die beslist vruchtbare resul taten draagt. Door omstandigheden konden wij helaas de eerste twee solisten Mevr. B. den OtterSlotboom, sopiaan, en Jan ten Bokkel, fluit, niet beluisteren. De eerste zong twee aria's uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart, terwijl de flui tist een Andante in C gr. terts, een zelfstandig werk voor fluit en orkest van dezelfde componist voordroeg. De pianist Leendert Huger speelde vóór de pauze Beethoven's derde pia no-concert. Kort samengevat zou men van dit spel kunnen zeggen, dat het naar alle kanten uit kan. In ieder geval een degelijke technische ondergrond, waarvan o.m. in de cadens werd blijk gegeven. De toon was hier en daar wal hard, maar dit kan aan de vleugel ver weten worden. Het tweede deel was echter goed van expressie en het spel bleef doorzichtig. De begeleiding der H.O.V. mocht niet overal hetzelfde praedicaat dragen. Speciaal de orkest- inleiding van het eerste deel was be paald rommelig en bij diverse instru menten onzuiver van intonatie. Na de pauze nog een solist in het pia no-concert in a kl. terts van Edw. Grieg. Nico Pol leek ons hierin niet zo geluk kig als zijn waarschijnlijk beter kun nen. Het geheel was wat zwaar en ge haast en enkele kleine storingen kwa men nogal eens voor. Toch moet men respect hebben voor het technische kunnen van deze jonge pianist. Mis schien vallen de prestaties op een eerste avond als deze nog niet ten volle gun stig uit, niettemin viel er ongetwijfeld veel te waarderen. Intussen zullen ook de solisten er dubbel en dwars hun voordeel uit trekken. Uit dit oogpunt bekeken was het optreden van Nico Po1 ook een succes, want de opgave was heus niet miniem. Met de stralende muziek van Weber's Ouverture „Eur^anthe" sloot de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam dit concert. Er was na alles veel succes voor de optredenden, dat gepaard ging met aan biedingen van bloemen. JAN LAARVELD Het programma, dat Reinout Heering Donderdagavond van 89 uur op het carillon van de. Grote Kerk ten gehore zal brengen, is als volgt: 1. Preludium VI, M. v. d. Gheijn. 2. a. De nachtegaal die song een lied, oud-Ned lied; b. De berooide minnaar, oud-Ned^ lied; c. Het looze vissertje, oud-Ned. lied. 3. Menuet I, II en III, M. v. d. Gheijn. 4. a. Home on the Range; b. Guter Mond; c. John Peel. 5. Menuet uit „Don Juan", W. A. Mo zart. 6. Variaties over ,,'t Ros Beyaard", Staf Nees. 7. Lentedans, Ferd. Timmer mans; 8. 'a. Raublein weisz, Mei pl.m, 1602; b. Des Kindleins Wiegenlied, Mei. 1638. 9. Mon coeur s'ouvre a voix uit Samson et Dalila, C. Saint Saëns. 10 Improvisatie over „Ik hoor trompetten klinken", C. Martens. In de maanden Juli en Augustus zal in de Waalse Kerk aan het Begijnhof een cyclus van vier orgelavonden wor den gegeven door de Haarlemse organis ten Albert de Klerk en Dolf Hendrikse en de Utrechtse organist Lambert Erné. Deze cyclus draagt de titel „Van Swee- linck tot Bach" Vrijdag 14 Juli om acht uur 's avonds opent Dolf Hendrikse met een programma, gewijd aan de Neder landse componist Jan Pietersz. Swee- linck en zijn leerling Samuel Scheidt De toegang is vrij. Bij K.B. Ms benoemd tot rechter- piaatsvervanger bij de Arrondissements rechtbank te Haarlem mr. D. van Leij- den, substituut-griffier bij genoemde Rechtbank. Copyright P. t. B. Box 6 Coponhogon BIOSCOPEN: Rembrandt: Madame Bovary (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Captain Joy, schip per naast God (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel in de vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u:; Frans Hals: Jeugdzonde (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Nacht van terreur (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De avonturen van Don Coyote (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 12 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Me.t ingang van Maandag 17 Juli 1950 zullen de openstellingsuren van het P.T.T.-kantoor te Heemstede een be langrijke wijziging ondergaan en wel als volgt: Post en Telegraaf: Maandag t.m. Vrij dag van 817 uur en op Zaterdag post van 813, telegraaf van 816 uur. Was voorheen bedoeld kantoor tussen 12.30 en 14 uur gesloten, met deze door lopende openstelling is aan e.en lang ge koesterde wens van de zijde van het publiek tegemoet gekomen. Deze wijzi ging zal zonder twijfel van gunstige invloed zijn op de wachttijden aan de loketten. Het publiek krijgt nu gela- genheid ook tussen 12.30 en 14 uur zijn postzaken af te doen. Daar tegenover staat de vervroegde sluiting zowel voor de post- en als voor de telegraafdienst. De verkeerscijfers hebben aangetoond, dat het vervroegen van het sluitingsuur geen overwegende bezwaren zal ople veren, terwijl de doorlopende open stelling een belangrijke verbetering kan worden genoemd De 14 duplexwoningen aan de Java- laan zijn thans allen in gebruik geno men en het geheel is een aanwinst voor deze laan. Thans wordt in de Provin- ciënbuurt weer een aantal woningen gebouwd, die met enige maanden in gebruik genomen zullen worden. Aan -de Glipperweg is men bezig enige flinke woningen te bouwen, wel ke onder het begrip „vrije sector" val len. Deze worden niet verhuurd, maar verkocht en zullen zeer spoedig zover zijn, dat ze bewoond kunnen worden. De R.K. Harmonie „St. Michaél" gaat Zaterdagavond a.s. naar Zandvoort op uitnodiging van de Stichting Touring Zandvoort, teneinde daar onder leiding van de dirigent, de heer S. Noom. een concert te geven. Het District Haarlem van de Katho lieke Arbeiders Jeugd hield een zeer geslaagde sportdag. Na de voorronden van een voetbal- tournooi werden op deze sportdag de halve finales en de finale gespeeld, ter wijl er een aantrekkelijk athletiekpro- gramma was samengesteld. Aalmoezenier Wenneker opende de dag met een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat op deze dag het saam horigheidsgevoel en de vriendschap de boventoon moesten voeren. De uitslagen van het voetbaltournooi waren: halve finale: ZandvoortHaar lem IV 2—0; HaarlemmerliedeHaar lem V 13. Finale: Haarlem VZandvoort 50. De voornaamste uitslagen van het athletiektournooi, dat onder leiding stond van de R.K. Athletiekvereniging „Holland", waren: 100 meter hardlopen: 1. S. Hand- graaf; 2. P. de Groot; 3. A. Tol. 600 meter hardlopen: 1. W. Piek; 2. E. Kwakman; 3. Smits. 1500 meter hardlopen: 1. H. Piek; 2. J. Nelis; 3. J. v. d. Kamp. Verspringen: 1. P. de Groot; 2. J. Grind. Hoogspringen: 1. M. de Ruig; 2. E. Kwakman. Discuswerpen: 1. Jac. Slewe; 2. W. Wiilems. Kogelstoten: 1. H. Piek; 2. P. de Groot. 4x100 meter estafette: 1. Haarlem IV; 2. Haarlem V. Des avonds vond de feestelijke prijs uitreiking plaats in het gebouw Ko- ningsteinstraat. Aalmoezenier Schipper vond het een eer deze avond te mogen openen omdat deze sportdag zo goed was geslaagd en omdat zijn afdeling (Haarlem IV) het leeuwendeel der prijzen in de wacht had gesleept. De districtsvoorzitter dankte alvorens hij de prijzen uitreikte allen die hadden medegewerkt om deze dag te doen sla gen-en reikte daarna de bekers en me dailles aan de verschillende winnaars uit. De wisselbeker voor de beste pres taties op athletiekgebied werd uitge reikt aan de afdeling Haarlem IV. De heer C. Hoogewerf kreeg gelegenheid een propagandistisch woordje te zeggen vor „Holland". Een zeer aardig caba retprogramma besloot deze zeer ge slaagde Kaj otterssportdag. De contactman van de K.A.B., de heer Martius en de Dioc. bestuurder Wim Weekenborg woonden een ge deelte van deze sportdag bij. Op het voorterrein van de Ripperda Kazerne zal Donderdagavond om 7 uur een wielerwedstrijd verreden worden. Deze wedstrijd is georganiseerd door de H. S. V. „De Kampioen", in samen werking met de militairen. De op brengst is voor het R. A. O.-fonds. Er zullen nieuwelingen en amateurs van „Le Kampioen" en „De Bataaf" uit Halfweg meerijden. Van „De Kam pioen" doen o.a. mee P. van Roon, A. Voorting en P. Peters; van „De Bataaf" zijn het Bakker, Cornelissen en Snij ders. Na afloop zullen de militairen een grootse motordemonstratie geven. Wie het kostbare voorrecht geniet gezond te zijn en de dokter als partner op de tennisbaan of bridgeclub ontmoet inplaats van aan het ziekbed, zal niet gemakke lijk degenen benijden, die dit voorrecht moeten ontberen. Maar vanmorgen, toen men de stralende gezichten kon zien van honderd drie en dertig zieken van Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord in de devote kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad, bijeengekomen op hun grote dag, zou men het toch een voor recht wanen, zo met zorg en liefde omringd te zijn en zoveel, geestelijk en licha melijk, te mogen genieten, dank zij de K. A., die in deze activiteit toch wel haar succesrijkste werk verricht. Het is een telkenjare ontroerend gezicht: een groot deel van de kerk ingenomen door de bedden van de patiënten. Ze liggen daar en ze zijn gelukkig om deze dag. Is het sentimenteel? We zagen tranen in de ogen van een moedertje, een jonge kerel beefde van ontroering. O, deze mooie, open kerk van Kropholler met de vele kunstschatten, leent zich zo buitengwoon voor een dergelijke plechtig heid. De religieuze sfeer is er zo tastbaar en moet wel heel bijzonder degenen aanspreken, die door hun ziekte soms jarenlang deze steun in het geestelijk leven moeten missen. Rond negen uur kwamen de zieken van alle zijden bijeen, dank zij een per fecte en naamloze organisatie, men verbood ons uitdrukkelijk namen te noemen, omdat hier slechts wordt ge werkt voor het grote en mooie doel die reeds dagenlang bezig was om een zo vlot en rustig verloop mogelijk te maken. En veel moest verricht worden niet alleen om bedden en divans te krij- Hoe gaat het met ons circuit? Deze vraag hoort men dikwijls in Zandvoort stellen en in verschillende zin beant woorden. Degenen die de nadruk leggen op de sportieve kant van de zaak en op de propaganda welke door de burge meester van Alphenweg voor Zandvoort wordt gemaakt, zijn uiterst voldaan over de resultaten welke werden bereikt. De Zandvoortse zakenmensen laten zich sceptisch uit, want de verwachting, dat de grote sportevenementen ook grote drukte in de Zandvoortse bedrijven zal geven, is nog niet bewaarheid. Met welke bedoeling is men in 1940 met de aanleg van de burgemeester van Alphenweg begonnen? Aanvankelijk heette het in de officiële stukken dat men een fraai duingebied voor de natuurliefhebbers wilde ontsluiten. Deze motivering was nodig om het omvang rijke grondverzet dat voor de aanleg van de aarden baan (waarop later de weg is gemaakt) nodig was, als werk verschaffingsobject met rijkssubsidie goedgekeurd te krijgen en ook om dit werk in de ogen van de bezetters aan vaardbaar te maken. Steeds heeft ech ter de gedachte voorgezeten om Zand voort door deze toer-weg een racebaan te geven waarop grote auto- en motor- wedstrijden gehouden zouden worden. Immers het in 1937 geopende kleine cir cuit genoot spoedig een grote populari teit, maar het bleek voor auto-wedstrij- den ongeschikt. Burgemeester van Al phen begon toen in overleg met officials van de sportverenigingen in stilte plan nen uit te werken om tot de aanleg van een grote racebaan te komen. Een race baan welke door een duingebied zonder bomen (daardoor zeer veilig voor de renners) zou lopen, waaraan een vrij wel onbeperkt aantal toeschouwers een plaats kon vinden en welke toch niet zó lang is, dat het publiek het verloop van de wedstrijden niet op de voet zou kunnen volgen. De burgemeester van Alphenweg voldoet aan al deze eisen. De auto- en motorwedstrijden hebben dat bewezen. Ook als wielerbaan bleek dit circuit uitnemend geschikt en als eerste grote evenement zijn daar dit jaar de amateur-kampioenschappen van de Nederlandse wielren-unie verreden. In Valkenburg is men zelfs beducht dat het Zandvoortse circuit de „Cauberg"' zal gaan onttronen. De tevredenheid van de sportenthousiasten is dus begrijpelijk en de verwachting, dat het circuit van Zandvoort grote nationale en internatio nale bekendheid zal geven, is bevestigd. De grote propaganda van het circuit voor Zandvoort levert ook voor de Zandvoortse bedrijven, zij het niet di rect merkbaar, voordeel op. Toch is de teleurstelling van de Zandvoortse zaken mensen begrijpelijk en wel om twee re denen: Vooreerst het feit, dat het groot ste aantal bezoekers aan een wedstrijd ongeveer 40.000 is geweest en dat op een baan, welke zonder bezwaar 100.000 mensen een behoorlijke plaats kan geven. Dit komt door de hoge entree prijzen welke voor staanplaatsen worden berekend. De K.N.A.C. streefde kenne lijk naar een enigszins geselecteerd pu bliek. De Kon. Ned. Motorrijders-Vereni ging toonde als steeds meer zake lijk inzicht en verlaagde reeds de entrée- prijzen en voerde in overleg met de spoorwegen een belangrijke reductie in voor degenen die per trein naar de wed strijden komen. In deze richting zal tóen verder moeten gaan, want de reiskosten vormen voor de grote massa van het pu bliek een ernstig bezwaar. Een rigou reuze verlaging van de prijzen voor ter reinplaatsen zal het bezoek aan het cir cuit verveelvoudigen en uiteindelijk een hogere recette opleveren. Er zal dan na afloop meer publiek in Zandvoort achterblijven. De financiële basis voor de wedstrijden nqoet zijn de verkoop van de ongeveer 500ó tribuneplaatsen; deze kan men aan de stijve kant houden, ter wijl voorverkoop hier zin heeft omdat (anders dan bij de terreinplaatsen) het beschikbare aantal beperkt is. De andere bedenking van de Zand voortse zakenlieden komt voort uit het feit dat de verkeersregeling van de po litie zó perfect is, dat de automobilisten en motorrijders zonder oponthoud recht streeks naar het circuit worden geleid en na afloop van de wedstrijden onbe wust worden gedrongen Zandvoort zo spoedig mogelijk te verlaten. De politie heeft voor dit bezwaar een open oog en doet wat mogelijk is om dit te ondervangen. Bij de wieler wedstrijden van 2 Juli werd het ver keer vrij gegeven en dat heeft de be drijvigheid in het dorp aanmerkelijk verhoogd. De verantwoordelijkheid voor een goede gang van zaken tijdens de a.s. grote autowedstrijden, maakt het onmogelijk dan hetzelfde te doen; er zou dan ongetwijfeld een chaos op verkeersgebied ontstaan als enkele duizenden auto's werden vrijgelaten in het kiezen van wegen en parkeer plaatsen. Na afloop van de wedstrijden zullen de weggebruikers de vrije toegang tot het dorp krijgen. Om dit te bevorderen zullen een aantal borden worden ge plaatst met de aanduiding „Centrum Zandvoort". Deze maatregel zal onge twijfeld het gewenste effect hebben. gen, maar ook de levensmiddelen en de versnaperingen, de zieken zijn de ge hele dag de gasten van de K. A. om het vervoer te organiseren, mensen te vinden om te assisteren. Een grote staf is nodig om de 133 zieken de gehele dag van het nodige te voorzien en goed te verzorgen! De verpleging spreekt ook een woordje mee. Maar het is of voor de zieken niemand i^s te veel is. Spon taan is hulp geboden, al moesten er heel wat voetstappen voor worden verzet. Nadat de zieken welkom waren gehe ten en een Maria-lied was gezongen heeft pastoor P. C. Vollebregt cTe so lemnele Hoogmis opgedragen met assis tentie van de kapelaans Th. Tulen en J. Dekker. Onder leiding van Lou Tervoort voerde het zangkoor versterkt met jon genskoor de gezangen uit. Gezamenlijk verrichtten de zieken hierna hun dank zegging, het was een indrukwekkend ogenblik tijdens de Hoogmis, toen de priesters door de rijen van de zieken gingen om hun de H. Communie uit te reiken. Het ontbijt smaakte uitstekend en gaf nieuwe kracht voor de verdere dag, die werd voortgezet met een hooggestemde, zeer verkwikkende en verheffende zie kenpreek van kapelaan J. J. Jansen van O. L. Vrouw van Goede Raad. En net voor deze editie afgedraaid zal worden, kunnen we nog in het kort melding maken van de plechtigheid van twaalf uur, toen de geestelijken van Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen- Noord, de paters erbij, in een indruk wekkende stoet langs de rijen schreden en iedere zieke één voor één de handen oplegden en zegenden. Dit hadden hon derden gezonden moeten zien, het zou hen geraakt hebben tot in het diepst van de ziel, versterking van geloof heb ben geboden. Zuiver en helder klonken tijdens dit gebeuren de gezangen van het meisjes koor van mej. Steer, van de H. Hart- school, „Monstra te esse matrem" en „Geest, die vuur en liefde zijt." Oude en nieuwe liedjes die zoet door het grote kerkgebouw klonken en in diepe, ge- dachtenvolle stilte werden aanhoord, meegebeden en meegezongen in de geest. ASTURIAS (Nederl.) 13 Juli te Suez verw. Advertentie HAARLEMS BEDDEN SPECIALIST In Stoops bad werd Maandagavond het vierde en laatste gedeelte van de zwem wedstrijden om de kamp -schappen kring Haarlem van de Konii; e Nederlandse Zwembond verzwommen, welke waren voor bereid door zwemcluh „Haarlem". D.W.T. heeft in deze wedstrijden aardige resulta ten geboekt; Bep Nelissen legde in de wed strijd 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk vrijwel zonder strijd beslag op de kam pioenstitel en het was haar clubgenote Pau la van Bruggen, die in een volgende serie, na een felle strijd met Elly Hölsken, derde werd De uitslagen zijn: 50 meter vrije slag jongens: G. Giebels, Haarlem, 31.6 sec.; TV. Vosman, HVGB, 31.9 sec.; R. van Driel, DWT, 32.6 sec. 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk dames: Bep Nelissen, DWT, 2 min. 20.6 sec.; E. Hölsken, Haarlem, 2 min. 21.1 sec.; Paula v. Bruggen, DWT, 2 min. 22.2 sec. 100 meter rugslag heren: Tonny Bykerk, HVGB, 1 min. 12.2 sec.; Gerrit Bijlsma, Haarlem, 1 min. 13.9 ree.; Fred Pieters. DWR, 1 min. 14.1 sec. 50 meter rugslag meisjes: Rietje Nelissen, DWT, 39.7 sec.; E. Hölsken. Haarlem, 41.9 sec.; C. Holm, Haarlem, 44.2 sec. 200 meter schoolslag heren: A. de Vries, HPC, 2 min. 58.2 sec.; Ton Bleeker, DWT, 3 min. 5.3 sec., B. Dik, HVGB, 3 mni. 6.2 sec. 5 x 50 mnter vrije slag estafette jongens: Haarlem 2 min. 53.9 sec.; HVGB 3 min. 3 3 sec.; DWR 3 min 14.9 sec.: Haarlem II 3 mm. 16.2 sec. - 10 x 50 meter vrije slag estafette dames: DWT (T. Feringa, M. Molenaar, T. Tim mermans, N. Jansen, R. Nelissen, C. Somers, T. Scheerder, M. Prins, B. Nelissen en P. van Bruggen) 6 min. 19.2 sec.; HVGB 7 min. 9.4 sec.; de tijd van Haarlem was 6 min. 21.3 sec. maar werd gedisqualificeerd. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren. Haarlem 1 min. 35.8 sec.; HVGB 1 min 37.1 sec; HVGB II 1 min. 43.3 sec.; DWR 1 min. 43.4 sec.; HPC 1 min. 44.3 sec Van 4 tot en met 9 Juli werden op de gastvrije banen van het Kennemer Ly ceum de districts-kampioenschappen voor B-spelers gehouden. De inschrijvingen waren zeer bevre digend. hoewel wij vele oude bekenden misken. De eindstrijden werden allen zonder felheid gespeeld en werden daardoor, hoewel allen pas na 3 sets bevochten, niet erg interessant. In het heren enkel, dames enkel en heren-dr.bbel waren alle finalisten min of meer jeugdige spelers en alhoewel dit natuurlijk zeer verheugend is, verwon dert ons juist daarom het gebrek aan variatie en vaart in het spel van deze firalisten. De districtsvoorzitter, de heer A. M. Tysseling, deelde na afloop de prijzen uit Waaronder een fraaie wisselbeker door het district beschikbaar gesteld voor de kampioen heren enkel spel en dames enkel spel. De voorzitter wekte de kampioenen op vooral toch deel te nemen aan de A- tournooien om daardoor hun spel tot ontwikkeling te brengen. Finales Districtskampioenschappen 1950 B. Heren enkel J. W. de Groot wint van H. van Buuren 6—2; 6—8; 6—2. Dames enkel Mej. Aiie Nielard wint van mej. Sonja van Vliet 64, 46; 61. Heren dubbel R. Ong en H. van Buu ren winnen van H. Paulsen en J. W. de Groot 3—6; 6—4; 6—4. Dames dubbel Mevr. C. Kramer en mej. M. Uitenhage de Mist winnen van mej. M. A. C. Knuytmevr. A. Okker 6—3; 6—3. Gemengd dubbel Mevr. A. ten Have en ir. P. Josso winnen van mevr. A. Meesman en A. Schütz 36; 64; 86. Dinsdagavond hield de HRC De Bataaf een gecombineerde clubwedstrijdmet HSV De Kampioen op een parcours te Halfweg. Voor deze wedstrijd bestond veel belangstelling zowel van renners als van publiek. De amateurs reden 62 km, nieuwelingen 50 en beginnelingen 33 km. De uitslagen luiden: Amateurs: 1 Adr. Voorting (De Kam pioen), 1 uur 37 min. 24 sec; 2 H. Wes- selius (Bataaf); 3 H. Kramer (De Kam pioen) 4 J. v. Leeuwen (De Kampioen) 5 H. Neeft (De Kampioen); 6 W. Snij ders (Bataaf); 7 A. Keizer (Bataaf); 8 G. Gerritsen (De Kampioen). Nieuwelingen: 1 C. Bakker (Bataaf), 1 uur 19 min. 20 sec; 2 W. Rusman (De Kampioen); 3 J. Cornelissen (Bataaf); 4 H. de Vries (De Kampioen); 5 A. v. 't Hof (De Kampioen); 6 D. Bes (De Kam pioen); 7 J. Tienstra (Bataaf); 8 C. Kroezen (De Kampioen). Beginnelingen: 1 C. Hoppenbrouwer (De Kampioen), 1 uur 2 min. 44 sec; 2 J. Mulder (De Kampioen)3 J. Wallinga (De Kampioen); 4 W. Wijkhuizen (De Kampioen); 5 J. de Bie (De Kampioen); 6 W. Visser Jr. (De Kampioen); 7. A. Roelofs (De Kampioen); 8 C. Cornelis sen (Bataaf). IJMUIDEN, 12 Juli 1950. Trawler Rt 54 f 11000.een stoomtrawler f 27.300.log gers IJm. 53 f 2530.—, Helder 79 f 4810.—; kustvissers IJm. 23 f 1080.Texel 33 f 2440.—. Prijzen per kg. grote tong f 2.752.60, groot middel tong f 2.602.45; klein mid del tong f 2.40—2.10; tong I f 1.60—1.30; tong II f 1.26—1.02. Per 50 kg. tarbot II f 78.69.tarbot IV f 4435, groot middel schol f 52, klein mid del schol f 5148, schol I f 4132, schol II f 3417, bot f 17, haring f 3426, makreel f 3426 schelvis I f 4443, schelvis II f 38 f 27, wijting f 2617, grote gul f 47—39, mid del gul f 4333, kleine gul f 2926, hake I f 35—34, hake II f 28—27. Per 125 kg. grote kabeljauw f 172126. grote koolvis zwart f 60—52, grote koolvis wit f 80, grote leng f 66, grote hake f 161 f 151.Aanvoer 1968 kisten, waaronder 520 haring. Vanmorgen om half twaalf heeft de Firefly Kil van de Marine Luchtvaart dienst wegens motorstoring een nood landing moeten maken tussen Katwijk en Noordwijk. De Firefly, die werd be stuurd door de adelborst-vlieger der eerste klasse W. F. van den Heuvêl, werd slechts licht beschadigd. De piloot, die ongedeerd bleef, maakte de noodlanding op een weiland, onge veer driehonderd meter van de weg af. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hedenmorgen het beroep van de voormalige chef van de S.D. en Sipo te Amsterdam, de 48-jarige S.S. Sturm- bahnführer Willy Lages, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf was veroordeeld, ver worpen. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie concludeerde de procureur-fiscaal, mr. Baron van Tuyll van Serooskerken, op 5 Juni tot vernietiging van de sententie van het Amsterdamse Hof, daar hij van mening was dat verschillende van de door de beide raadslieden ingediende cassatiemiddelen gegrond waren. Mr. Van Tuyll van Serooskerken vroeg ver wijzing van deze zaak naar de Bijzon dere Strafkamer van de Haagse Arron dissementsrechtbank De Raad achtte hedenmorgen bij de uitspraak echter de zwaarste straf voor Lages op haar plaats. De Raad verwierp voorts het beroep, ingesteld door de 49-jarige Duitser Fr. Fischer uit Dusseldorp, die gedurende de bezetting als „Kriminal-Oberassis- tent" der Sipo te 's Gravenhage, de lei ding heeft gehad van het Judenreferat, en heeft medegewerkt aan de deporta tie van ruim 13.000 Joden uit Den Haag en omgeving. Fischer houdt dus de doodstraf. Tenslotte verwierp de Raad van Cas satie het beroep van de 41-jarige Duitser F. H. Aus der Fünten, die gedurende vier jaren van de bezetting te Amster dam als dagelijks leider van de tot de Sieherheitsdienst behorende „Zentrall- stelle für Judische Auswanderung" was opgetreden. Ook hij houdt de doodstraf. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 12/7 3% Neder» 194t 100% 3% pCt Nee 195i 100 jg 3-3% Nederland 194. 3 Ned 62-64 oei fac 98% 98/, 99% inschr. Grtok 46 3 po 98 ,V Nea Handel Mtl een 144 A K.U 169% Van Berkels Patem 109% Calve-Delfi eert 120 Van Gelder 153 Kon. Hoogoven» een 140 Unilever eert 196% 105 V4 N ed Kabel 264 Philips 222 Kon Petroleum 2591/4 258% Amsterdam' Ruont 124% 124% Holl Amerika U1n 142% 119 Kon. N Stoomh. Mi 119% Neo Scheepv Unie 128% 128 H V.A 115% Dell Mi1. eert 112% Hl V2 ex div. 10 0 Anaconda Coppi Bethlebem Stee Chrysler Corp Denera) Electric General Motors Hudson Motors Kenneeoti Copper Montgomery Ware Nortb Amertkan Cc. Radio Corp Republic Steei Shell Union Oli Southern Pacific Southern Rallwaï Tidewater U.S Steel 11/7 3014 3714 66% 44% 831/j 13% 56% 50% 16% 15% 35% 43% 54% 351/4 27% 33% 10/7 30% 37% 69% 44'/3 35 .4 16% .51% *17% ÏÖ'/z 351,3 43 54% 34% 27% 33 Advertentie X M STEK r> A M S E V A ART 20 TE!,. 11053 Advertentie ZIJLSTRAAT 24—30 - HAARLEM Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1148»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2