Heel Zoelen speelt toneel voor vorstelijk paar Jltugc&n m lussen neus en dippen a Vogelpest in Barneveld ten einde? Schade nog groot DE STILLE MM Overpeinzingen REGEN KON STEMMING NIET VERSTOREN T oe j uichingen in Nijmegen Verplichte studie van Nederlands PREMIEREGELING WONINGBOUW DUITSLAND BLIJFT DE EERSTE JAREN NOG NEDERLANDSE EIEREN ETEN PRIJZEN STIJGEN Reeds 35.000 kippen vernietigd Zendelingen blijven op Celebes werkzaam Vrijwel hopeloze taak voor Ambon-missie De Nederlands-Indische luchtvaartovereenkomst van Snorrebor 2 WOENSDAG 12 JULI 1950 PAGINA 3 Het Koninklijk bezoek aan Gelderland Vragen over de zaak tegen Lemmen MELK EN PUUR in Zuid-Afrika Stimulans voor particulieren Korea in volgende Eerste Kamer-vergadering Export hèeft dit jaar cd 10 tot IS millioen gulden meer opgebracht dan het vorige jaar Oud-directeur Oranje- Nassaumijnen veroordeeld mHm? Kwatta blijven altijd geldig dab kunt UL/tas op. de. ideaê? AUPING comóuta&e Arrestaties op de Noord- Molukken? door PATRICK PURCELL India stelt nieuwe onder handelingen voor BIJEENKOMST SLACHTOFFERS VAH CONCENTRATIEKAMPEN Baggermaterieel in Melbourne aangekomen Nieuw-Guinea ter sprake in het kabinet Pauselijke onderscheiding Op de oude voet Bed als bliksemafleider Goedkoop communisme (Van onze redacteur) De burgemeester, de gemeenteraad en de gehele bevolking van Zoelen hebben gistermiddag toneel gespeeld voor Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, die op hun tocht door de Betuwe enige uren rust genoten in dit landelijke middel eeuwse plaatsje. Zij gebruikten daar de lunch ten huize van de burgemeester en zagen hun gastheer even later aan het hoofd van zijn gemeente op de planken staan. De Zoelenaren speelden zichzelf. De burgemeester presideerde de ge meenteraad en de gemeentenaren drom den rond hen samen. Huisvrouwen had den hun schort nog voor, jonge moeders wandelden met hun babies in de kinder wagen, de bakker reed met zijn witte jas op zijn bakfiets, de postbode droeg zijn zware leren tas, boerinnetjes had den klompen en overalls aan en het scheen alsof allen zo uit hun werk waren weggelopen om even en vol vreugde de Koningin en de Prins hun hulde te bren gen. De Zoelenaren zijn geen geletterde mensen. De meesten van hen zijn hard werkende vrolijke landbouwers. Waarschijnlijk juist daarom was hun spel, dat burgemeester R. J. van Beek- hoff zelf geschreven had, zo ongedwon gen en spontaan. Koningin Juliana en Prins Bernhard namen glimlachend en met warme interesse deze originele hulde in ontvangst. Voor hen stond een dorpsgemeenschap die hun alles toonde wat zij had. De burgemeester, met de ambtske ten om de hals, vertelde op plechtige wijze eerst aan zijn gemeenteraad en later aan de bevolking dat hij van de Commissaris van de Koningin had vernomen dat de Koningin en de Prins Zoelen met een bezoek zouden vereren. De op het grasveld saamge- stroomde menigte ging bij het verne men hiervan zo luidruchtig te keer, dat de dorpsbrandweer ijlings kwam aanrijden, omdat zii dacht dat er brand was. Onmiddellijk kwamen raadsleden en volk met grote plannen. De zangko ren zouden gaan zingen. Neen, niet elk der drie zangkoren apart, maar allen gezamenlijk. De Koningin zou ook moeten zien dat de mensen van „buiten" geen stijve boeren zijn. De gymnastiekclub kwam op en voerde rhythmische bewegingen uit. De padvinders en gidsen mochten al evenmin op het appèl ontbreken, want het vorstenpaar is Immers ko lf. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard brachten Dinsdag een bezoek aan de Betuwe In Tiel werd o.m. een groot jambedrijf bezichtigd. ninklijk commissaris. En waarom de Koningin niet laten zien wat prachtige koeien Zoelen rijk is? Wat glanzende vaarzen op de schrale weiden langs de Linge grazen? Waarom ook aan de prins de fiere paarden niet getoond of zelfs de vruchtbare zeugen? Ja, Zoelen wilde haar vorstelijke gas ten alles laten zien wat zij had. vooral haar gezonde en frisse jeugd, die aan het einde van dit spel met wapperende vlaggetjes het grasveld voor de tribune in de burgemeesterstuin oprende en „Lang leve de Koningin!" riep. In dat heel oude Zoelen, waar de mensen ech ter jong zijn gebleven, had men deze zomer alle dubbele kersen opgespaard. Een dubbele kers dat is een heel grote kers met twee pitten is een zeldzamheid. In ijskasten had men ze bewaard en nu werden ze aan de Ko ningin aangeboden. Wat de Koningin en de Prins in Zoelen als spel konden aanschouwen, was hun reeds duidelijk geworden op hun tocht langs de dorpen en steden van Maas en Waal en de Betuwe. De kennismaking van de nieuwe Vorstin met haar voik moest volledig zijn. De Koningin moest de welvaart van dit land zien, de trots van de landbouw en de fruitteelt even zeer als de rijkdom van het ambacht en de industrie. En waar zij maar heel kort kon verblijven had de bevolking zich met goede gaven langs de weg opgesteld. Het Gelderse volk is niet erg uitbundig, maar daarom niet minder bezield van een vurige liefde voor ons Vorstenhuis. In Nijmegen echter heeft deze stad geen zuidelijke inslag? waren de toe juichingen niet van de lucht, vooral in de volkswijken der stad; in de beneden stad en de „Wolfskuil" kende het enthou siasme geen grenzen. Ook de ontvangst in de zo waardig en stijlvol versierde raadzaal droeg een opgewekt karakter in tegensteling tot de enigszins sombere sfeer, die dergelijke ontvangsten soms plegen te bezitten. Het bezoek aan de jamfabriek „De Betuwe" in Tiel was zo mogelijk nog fleuriger. Al waren de dui zenden langs de weg dan doornat gewor den door een hevige regenbui, die los barste, toen de koninklijke auto's de pont over de Waal opreden, een vleugje zonneschijn maakte dat alles weer goed. Flipje", het grappige fruitbaasje van Tiel, bood de Vorstinne bloemen aan en de directeur der fabriek schonk poppen voor de Prinsesjes. Een kort, hartelijk afscheid tussen ons Vorstenpaar en zijn charmante gastheer van de laatste twee dagen, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, bracht een einde aan dit koninklijk bezoek aan Gelder land, Het Tweede Kamerlid de heer Mol (K.V.P.) heeft de minister van Sociale Zaken, naar aanleiding van de recht spraak tegen de Limburgse „magneti seur" Lemmen, o.a. gevraagd of de mi nister niet van mening is, dat het ter rechtzitting gesprokene en de daarbij naar voren gekomen tegenovergestelde meningen van getuigen-deskundigen om trent de waarde der parapsychologie en haar toepassing voor de geneeskunde medewerken aan de vestiging van de opvatting, dat er aanleiding is tot her ziening van de wet op de uitoefening der geneeskunst. s/z ote Zur&rte. rc&cter* 11. Verrast staarde de Noorman naar de achtervolgers van de kleine figuur. Aanvankelijk had hij gedacht dat het er vier waren. Nu echter onderscheidde hij ver achter hen nog een vijfde, die kennelijk de aanvoerder was. Evenals zijn mannen was hij geheel in het zwart gekleed. Maar iets in zijn houding en voorkomen her innerde Eric aan de raadselachtige gestalte wiens naam hij reeds zo dikwijls ver- nomen had in de afgelopen vier en twintig uurde Zwarte Ruiter. Zonder aarzelen gaf de Noorman zijn paard de sporen en dwong het de helling af, de vluchteling tegemoet. Hij wist niet wie de man was, maar hij werd achtervolgd door de Zwarte Ruiter en diens trawanten, en dat was Eric genoeg om hem te hulp te komen. Verontwaardiging jegens de lafaards, die met z'n vijven één man achter volgden, vlamde in hem op. s Hij bereikte de ander bij het kleine riviertje, dat de vlakte doorsneed. Een uitloper van het woud onttrok hem voor een ogenblik aan de ogen van de achtervolgers. Toen de kleine man, die aanvankelijk geen aandacht aan Eric had geschonken, de hoefslag van het andere paard naast zich hoorde, wendde hij zich met een ruk, in het zadel om en wierp de Noorman een doorborende blik toe. Ondanks de ernst van de situatie had Eric moeite zijn lachen in te houden. Zelden had hij een vreemdsoortig er ruiter ontmoet. Morsig gekleed in een leren wambuis, met een enorm, roestig zwaard aan zijn zijde en enige messen tussen de schachten van zijn laarzen gestoken, leek hij nog het meest op een rondzwervende huursoldaat. Daarbij beschikte hij maar over één oog. Maar de spot, die daann fgnkelde, de besliste trek om de lippen, de driftige beweging, waarmee hij zijn haar naar achteren schudde, gaf de Noorman de indruk dat hij hier tegenover iemand stond, die steeds gewend was zijn eigen besluiten te volgen en van niemand bevelen aannam. Hij vroeg zich af wie dit kon zijn. „Wat zoek jij hier, jonge snuiter?" vroeg de ander scherp. En toen Eric hem met enkele, eenvoudige woorden zijn hulp aanbood, wierp hij het hoofd in de nek en lachte spottend. „Hulp? Ha ha! Dat zou dan de eerste keer zijn dat ik hulp van een pronk-jonker aannam. Rij liever een eindje om, jochie. Die zwarte kerels zitten me al meer dan een uur op de hielen en dit wordt een veel te mooi gevecht om het door een jonge melkmuil te laten verknoeien. Die knapen denken het op te kunnen nemen tegen Yark de Stijfhoofdige Advertentie Advertentie beveiligt U eo Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeteo. FLACON 50 en 90 et. ,Het Nederlands moet niet als een aparte cursus aan de Zuid-Afrikaanse universiteiten en scholen gedoceerd wor den, maar als een noodzakelijk en ver plicht onderdeel van het onderwijs in Zuid-Afrika," aldus een verslag van een commissie van de Zuid-Afrikaanse Aca demie voor Wetenschap en Kunst over het Nederlands op de Zuid-Afrikaanse universiteiten en scholen. Bovengenoemd verslag werd voorge legd aan de faculteit van taal, letteren en kunsten en door deze faculteit aan vaard. In het verslag wordt gepleit voor het doen samenstellen van een eenvoudige grammatica van de Nederlandse taal ten gebruike op de scholen en voor comité's van advies om raad te geven bij het voorschrijven van „fris moderne Neder landse lektuur". Tenslotte wordt de wenselijkheid ge poneerd om tot een uitwisseling van tijdschriften tussen Afrikaanse en Ne derlandse scholen over te gaan en, in samenwerking met de leerstoel voor het Zuid-Afrikaans te Amsterdam, plannen te beramen voor een intensiever ver spreiding van het Nederlandse boek in de Unie van Zuid-Afrika. Van het verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de pre mieregeling woningbouw 1950 ontlenen wij het volgende: Vele leden begroeten het voornemen Van de minister om tot invoering van een premieregeling over te gaan met instemming. Zij zijn van oordeel, dat hierdoor o.m. de mogelijkheid wordt geschapen om op ruimere schaal de particuliere bouwers in te schakelen, Waardoor naar het oordeel van deze leden de oplossing van het woningpro bleem in een sneller tempo naderbij kan worden gebracht. Vele andere leden gaven wel de voorkeur aan het particulier initiatief met betrekking tot de woningbouw, <ioch dit moet wel worden onderschei den van het winststreven. De bouw en de exploitatie van de volkswoning die hen naar hun mening zoveel mogelijk Je worden overgelaten aan dat particu lier initiatief, dat primair gericht is op de behartiging van de belangen der volkshuisvesting. Zeer vele leden, achten locale diffe rentiatie noodzakelijk bij de vaststel ling der premiebedragen. Het is im mers een feit, dat de kosten voor de aankoop van grond van plaats tot Plaats sterk variëren. b» de vergadering van de Eerste Ka mer, Dinsdagmiddag, heeft de beer Van «enven Goedhart (P. v. d A.) te ken nen gegeven in overleg met andere frac ties op de eerstvolgende vergadering een motie in te zullen dienen naar aan- eiding van de regeringsverklaring In take Korea. »iifet wetsontwerp inzake financiering *>eicenhuisbouw werd vervolgens aan genomen. De staatssecretaris van de volksgezondheid, dr. Muntendam deel- mede, dat de, minister heeft besloten k_ commissie in te stellen ter voor leiding van een wetsontwerp tot re ken?8 Y811 de financiering van de zie- d» yjnsbouw op basis als genoemd in the- -otle~Moll> dle in de Tweede Ka- r *s aangenomen. (Van onze Haagse redactie) Duitsland zal in de eerste jaren voor een van onze belangrijkste agrarische export-producten, eieren, onze grootste afnemer blijven. Zoals bekend tracht de Duitse landbouw, door protectionistische maatregelen en door het opvóeren van benen te staan. De varkens- en rundvee stapel worden snel uitgebreid en ook tracht men de veevoedervoorziening in eigen hand te krijgen. De grote zorg, die een pluimveestapel eist en de hoge eisen, waaraan het voeder moet voldoen maken het evenwel voor de eerste jaren onmogelijk voor de Duitse landbouw om zelf in de behoefte aan eieren te voor zien. Op het ogenblik is de vraag uit Duitsland zeer groot. Naar Engeland worden geen eieren meer geëxpor teerd; het z.g. long term-contract wordt dit jaar n.l. niet uitgevoerd. In het begin van dit jaar heeft Engeland de wens te kennen gegeven 400 mil lioen eieren te willen kopen. De prijs, die men wilde geven lag echter bene den de kostprijs, zodat de onderhan delingen mislukten; de pluimvee-orga nisaties verzetten zich n.l. hevig tegen deze Engelse „prijsafbraak". Overigens was het duidelijk, dat de Nederlandse pluimveehouder de eieren kon expor teren naar andere landen, tegen winst gevende prijzen. Op het ogenblik heeft de eieren-ex port naar schatting van af het begin van dit jaar reeds 10 a 15 millioen gulden meer opgebracht dan over dezelfde pe riode van het vorige jaar. De grote vraag uit Duitsland; het feit, dat de hoogste top in de eierenproductie thans gepasseerd is en in zekere mate ook het feit, dat op verschillende plaat sen van ons land pseudo-vogelpest voor komt pluimveestapels worden af geslacht en er zullen eieren opgeslagen worden in kpelhuizen zijn er de oor zaken van, dat de eieren voor de Neder landse consument duurder zullen wor den. Op dit moment valt moeilijk te zeggen hoe het prijsverloop zal zijn. Dinsdagmorgen heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch vonnis gewezen in de zaak tegen de voormalige directeur van de Oranje Nassau-mijnen, ir. F. J. C. B. te Heerlen. Ir. B. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f 15.000 en ver beurdverklaring van een bedrag van f2.025, dat aangetroffen werd bij zijn aanhouding. Tegen hem was wegens deviezensmok- kel drie maanden gevangenisstraf, een boete van f 15.000 subs, twee maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de f 2.025 geëist. N.V. KWATTA - BREDA Barneveld houdt de adem in. Er be staan verwachtingen, dat de vogelpest, die sedert enige tyd aan het afnemen is, ten einde is gekomen. De burgemeester, mr. C. E. E. Kuntze, en de gemeentearts tevens plv. inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst in Gelderland dr. M. H. Hoogland, wijzen met tevre denheid op het geringe aantal gevallen van vogelpest in deze maand. In de week van 30 Mei tot 4 Juni waren er in Bar neveld vijf gevallen; het aantal steeg tot veertien in de week van 18 tot 25 Juni, van 2 tot 9 Juli waren er vier gevallen en sinds 9 Juli slechts één ge val van vogelpest. Sedert Donderdag j.l. heeft zich slechts één nieuw geval voorgedaan. In totaal zijn in Barneveld van de anderhalf millioen kippen 35.000 ver nietigd. Men rekent, dat voor deze kip pen gemiddeld een schadevergoeding van ƒ4.tot ƒ5.per kip betaald zal Uit rapporten van personen die een onderzoek hebben ingesteld naar de vei ligheid van zendelingen op Celebes blijkt, dat de toestand in Midden-Cele bes allerminst duidelijk is, maar dat tot onmiddellijke evacuatie geen aanleiding bestaat. Intussen zijn toch verschillende zendelingen geëvacueerd, deels naar Makassar. Zij wachten de mogelijkheid af, naar hun gebied terug te keien. Het is niet overeenkomstig de werkelijkheid, wanneer uit de gebeurtenissen de con clusie wordt getrokken, dat aan de zen- dingsarbeid op Celebes een einde geko men zou zijn of zou dreigen te komen. Advertentie (ORIGINELE AUPING ONDERMATRAS EN RIJPING PARADIJS BOVEN MATRAS) worden, in bet geheel dus een bedrag tussen de 140.000 en i 175.000 in. Verder is uitgerekend, dat een pluim veehouder per kip ƒ6.— tot ƒ7— per jaar verdient, dat wil zeggen: dit is zijn arbeidsloon. Wanneer alle vernietigde kippen goede legkippen zouden zijn ge weest, zou er in totaal dus ondanks de schadevergoeding nog een schade van ƒ210.000 tot ƒ245.000 geleden zijn. Bij de vernietigde kippen was echter een aan tal slachtkippen. Aangenomen mag wor den ongeveer 10.000. Teneinde paal en perk te stellen aan het besmettingsgevaar van de vogelpest voor de vele pluimveebedrijven in Wa terland, hebben de burgemeesters van Landsmeer, Oostzaan en Ilpendam een verbod afgekondigd honden en katten los te laten rondlopen. Volgens Ambonese kringen te Makas sar is de taak van de Ambon-missie bemoeilijkt door de bekendmaking, dat de voorbereidingen tot een invasie op de Zuid-Molukken gereed zijn Radio Ambon heeft het desbetreffende bericht uit Djakarta omgeroepen en hieraan toegevoegd, dat men „bereid was het tienvoudige van het genoemde aantal invasie-troepen tegemoet te treden." In deze Ambonese kringen wordt ver klaard, dat de leden van de. missie pes simistisch zijn over het welslagen van hun opdracht en men betwijfelt het nut der missie. Volgens de correspondent op Ternate van Radio Nasional Makassar zouden op de Noord-Molukken verscheidene aan houdingen zijn verricht in verband met ongeoorloofde betrekkingen met de Zuid-Molukken. Ook het daerahhoofd van de Noord-Molukken en leden van verschillende zelfbesturen zouden vol gens deze berichten zijn gearresteerd. Volgens A.P. zouden de sultans van Ternate en Batjan tot de gearresteerden behoren. President Truman heeft Hooker A Doolittle benoemd tot Amerikaans ge delegeerde in de Unci. 6» Ja, en God zegene die avond, toen Markie, acht jaar oud, had zitten snuf felen in een boekenkast, die zo weinig bevatte, wat voor zijn leeftijd geschikt was, en een verbaasde geestelijke be zoeker in verwarring gebracht had met de ernstige vraag: „Kanunnik Walsh, waarom vertelt u ons 's Zondags nooit van de zonden tegen de maatschappij." En God zegene de al wat oudere Mar kie, haantje de voorste van de openbare school daar boven, die iedere bezoe kende inspecteur in verrukking bracht met zijn snedige antwoorden en zijn charme, en zijn bijna bovennatuurlijke kennis over allerlei onderwerpen, zo dat zij, voor ze vertrokken, altijd te gen Peter zeiden: „Dat is een zoon om trots op te 2iijn, Mr. O'Dea. Eeri derge lijk talent groeit met aan bomen of struiken O, Markie was altijd, zelfs nadat hij naar Maynooth was gegaan, zo verzot geweest op de dingen, waar zijn vader van hield: 's avonds rond de haard zit ten met de oude boezemvrienden; iede re regel, die zij kenden van Fonsy's millioenen gedichten, van buiten op zeggen; vlug woorden en muziek leren van volkswijsjes of reidansen; lang zaam maar triomfantelijk de Keel Row spelen op Peter's bruine bandonion.... En God zegene de dag waarop Peter zich voor het eerst het feit bewust werd, dat Markie, na een snelle en voorspoedige tocht door het rijk der examens, was aangeland op dergelijke hoogten, dat zijn vader er hem onmo gelijk zou kunnen volgen; waarop Pe ter, bladerend door de lijvige Latijnse boekdelen, voor de eerste keer sinds Jer Coady's dood de volle druk der eenzaamheid voelde. Toen die eerste intellectuele scheiding eenmaal tussen hen was gekomen, ging de verzwakking van hun kameraad schap langzaam, maar onvermijdelijk, voort. Van St. Kieranscollege had Pe ter nog veel geweten, al was het maar van horen zeggen, maar hij had geen aandeel in de boeken- en bijbelwereld van Maynooth, kon geen onderscheid maken tussen „St. Jozef" en „de Vier hoek", tussen het „Klooster van St Mary" en „de wandelgang van St. Pa trick"; kon niet meedoen aan een dis cussie over de moraalvoorschriften, die hij in de afgelopen drie jaren zo dik wijls had beluisterd in de gesprekken tussen Markie en de jonge Kieran Gor man, die nu eveneens in de gangen van Maynooth wandelde. Werkelijk wen sen, in hun gesprek over het religieuze leven te worden betrokken, deed Peter evenmin. Hij had zijn zoon aan de Kerk afgestaan, gewillig, zo niet blij moedig, en hij was er de man niet naar, te klagen als hij, door aldus te handelen, afstand moest doen van zijn eigen rechten op de jongen. En nu kwam Markie naar huis. Voor een bepaalde tijd. Op ziekenverlof thuis, weliswaar.maar datgene, wat oorspronkelijk een vage angst in Peters hart was geweest, werd nu een flauwe hoopIndien Markie eens geen roeping had.... Als Markie eens thuis zou blijvenLaat degenen, die dat willen doen, Markie of hemzelf maar minachtend nawijzen. Als Markie thuis zou komen. voor goed. konden ze samen, Markie en hij, lang zaam maar zeker, hun vroegere intimi teit weer opbouwen, hun kameraad schap van voorheen doen herleven.... Als Markie eens thuis zou blijven. HOOFDSTUK IV In het begin, toen Markie O'Dea thuiskwam van Maynooth, was de al gemene opinie in Carriglea, dat hij zich zodanig overspannen had bij de zware studie voor het candidaatsexamen in de letteren, dat de voorgeschreven lang durige rust de enige oorzaak was ge weest van zijn thuiskomst. Maar een rusttijd is een rusttijd en toen er een maand verstreken was, en daarna nog een, en toen de korte, donkere dagen van December de komende Kersttijd reeds voorspelden, staken de nieuws gierigen de hoofden bij elkaar, ten be gonnen ten laatste openlijk te zeggen, dat hij feitelijk weinig neiging vertoon de om terug te gaan. En hoewel zelfs de meest nieuwsgierigen Peter te zeer respecteerden om hem lompe vragen te stellen, zagen ze er toch geen kwaad in, af en toe bij Markie te informeren naar de waarschijnlijke datum van zijn vertrek naar het klooster. „Volgende week," placht hij steeds te antwoorden met zijn warme stem, maar het was een „volgende week" die nóóit kwam, zo dat, na Kerstmis, toen de avonden be gonnen te lengen in afwachting van de lente, het voortdurend zwijgen van de vader en de wijze, waarop de tantes Fogarty hun hoofd lieten hangen, wan neer ze Markie's naam slechts hoorden noemen, spoedig aan iedereen duidelijk maakte, dat Markie O'Dea Maynooth niet mèer terug zou zien. De parochie en Carriglea was al tijd een ruimdenkende en dikwijls een eerlij kdenkende parochie concludeer de dadelijk dat het, als de jongen geen roeping voor het religieuze leven voel de, verreweg de beste oplossing voor hem zou zijn, terug te keren voordat/ hij te ver op de weg naar het priester schap was gevorderd. Maar de parochie concludeerde eveneens, dat zelfs zo'n philosophische houding de pijnlijke wonde niet zou verzachten, die het fa len van zijn zoon aan de meester toe gebracht moest hebben. Ondanks alles hield Peter O'Dea zich toch aan zijn plan, en deed het goed. Of hij al of niet instemde met Mar kie's doen en laten, hij wilde geen kwaad woord over zijn zoon horen. Toen Ritchie Roughane, de koster, hem een of andere opmerking maaktel hoe spij tig iedereen het voor hen beiden vond, verspilde de meester geen minuut, om Ritchie een passend antwoord te ge ven. „Het leven van de jongen behoort aan hem toe, Ritchie," zei hij, „hij kan ervan maken, wat hU wil. Het ligt niet op mijn weg, noch op de jouwe, om hem te vertellen hoe hij moet leven. Wij zullen hem dat zelf uit moeten laten vechten." Om de waarheid te zeggen, Peter O'Dea had geen medelijden of troost nodig. De eerste schok van Markie's mislukking was snel voorbij gegaan, en daarvoor in de plaats was een behaag lijk gevoel van opluchting, ven tevre denheid gekomen, omdat Markie thuis was. Telkens wanneer wijze hoofden schudden en scherpe tongen fluister den, hield Peter zijn eigen hoofd des te rechter en zei hij bij zich zelf, dat het geheugen kort, en de praatjes goedkoop waren, en hij ging zijn eigen gang, in dachtig Jer Coardy's geliefkoosd ge zegde: Stokken en stenen Breken onze benen, Maar woorden doen geen pijn. (Wordt vervolgd) De regering van India heeft met een opzegtermijn valt een jaar de Neder landsIndische luchtvaartovereenkomst opgezegd en onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst voorgesteld, zo wordt uit betrouwbare bron te New- Delhi vernomen. De overeenkomst was van 30 Juni 1947. De K.L.M. voert thans zes vluchten per week uit naar Indonesië, waarvan er een over India gaat. India heeft geen eigen dienst op Indonesië. Naar men echter verwacht zal India spoedig een dienst op Singapore openen, welke la ter via Djakarta naar Australië uitge breid zal worden. In het kader van het lustrumcongres van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen, dat van 19 tot 22 Juli in Den Haag zal worden gehou den, zullen 20 Juli besprekingen wor den gevoerd over de oprichting van een nieuwe internationale organisatie van slachtoffers van concentratiekampen en de instelling van een internationale enquêtecommissie tegen het „concen- trationnaire" regime. Het is niet onmo gelijk, dat de zetel der nieuwe organi satie in Nederland zal komen. De 550 ton metende Nederlandse sleepboten „Humber" en „Noordzee" zijn Dinsdag, na een reis van 154 da gen, in Melbourne aangekomen met bag germaterieel voor de nieuwe haven van deze stad. Deze haven zal ongeveer 1.8 millioen pond sterling kosten. Twee maatschappijen, waarin Engelse en Ne derlandse belangen zijn vertegenwoor digd, zullen haar aanleggen. Het verzoek van de regering der V.S.I. in Augustus een speciale conferentie der Nederlands-Indonesische Unie over Nieuw-Guinea te houden, is op de weke lijkse zitting van het kabinet besproken. Ter gelegenheid van het gouden huwe lijksfeest van de heer en mevr. C. J. J. SchaepmanVan Rijckevorsel te Zwolle, heeft Z. H. de Paus mevrouw Schaepman begiftigd met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice voor het vele verdien stelijke werk verricht voor kerkelijke, so ciale en liefdadige instellingen. in» ruw 'iMMtHHiniitmitiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitimitiiiil Zondag na de Hoogmis, toen de drommen kerkgangers uit de deuren van de kerk stroomden als tandpasta uit een geknepen tube, ontdekte ik in de massa Snorrebor, dat wil zeggen ik ontdekte Mien en Jan en Lei da. en aan hen herkende ik Snorrebor. die ondanks zijn Cerbrandy-snor althans op het eerste gezicht onherkenbaar was. Snorrebor had n.l. een boord met omgeslagen punten en gerafelde randen aan en de knoop van een knalrode das onttrok het glimworm pje van zijn boordenknoopje ctan het oog. Ofschoon dit voldoende was om hem geheel van gedaante te doen ver anderen, droeg hij ook nog een groe nig jacquet met gekortwiekte panden, vermoedelijk hetzelfde als dat, waar in hij generaties geleden met Mien in de echt werd verbonden, een bolhoed als een ingezakte kassoufflé en zwart-garen handschoenen. „Je ziet er uit als een collectant", merkte ik lachend op. „Ben ik ook geweest. jarenlang", antwoordde Snorrebor trots. Het heeft maar een haartje gescheeld of ik zou als collectant mijn zilveren jubileum hebben gevierd." Dat was dan zeker toch geen haar tje van jou," zei ik, op z'n kale sche del zinspelend. „Of was 't misschien een snorhaartje?'' „Het was het laatste wilde haar, dat hij had," kwam Mien tussenbeide. „Wat moet ik daarvan denken?" „Och, niets bijzonders," zei Snorre bor. „We waren aan 't potverteren en je begrijpt Ik begreep. Toen we uit het gedrang geraakt ons in slagorde hadden opgesteld en Snorrebor en ik tezamen de achter hoede vormden, fluisterde hij me ver trouwelijk toe: „Van dat jubileum ka» me niet schelen, maar dat ik daar door Cregorius de Grote ben misge lopen. heb ik moeilijk kunnen ver duwen." De gedachte aan Snorrebor in een olijfgroene uniform deed me bijna in de lach schieten. „Maar Snorrebor. als je vüf en twintig jaren collectant in de kerk bent, word je toch nooit Gregorius- ridder, hoogstens krijg je bij een gou den jubileum „Pro Ecclesia et Ponti fice", zei ik ernstig. ,Jk niet. Ik zou de Gregorius heb ben gekregen. De pastoor heeft het me zelf verteld," verzekerde Snorre bor met onwankelbare geloofsovertui ging. „De pastoor lijkt mij een strenge biechtvader, die je een zware peni tentie heeft gegeven," zei ik. „Ja," zuchtte Snorrebor, „de mooi ste onderscheidingen zijn altijd die. die je niet krijgt." Met de dood van de wereldberuchte Amerikaanse bendeleider Al Capone, die met de exploitatie van de misdaad een onmetelijk fortuin verdiende en als een Oosters vorst leefde, scheen indertijd het Amerikaanse banditisme, dat zich in Chicago concentreerde, van zijn gruwe lijke luister beroofd. Het mag verwon- AL CAPONE derlij k lijken, dat in die vooroorlogse dagen aan de fiscus gelukte, wat de Amerikaanse politie niet kon klaarspe len n.l. de gladde vogel Al Capone te pakken te krijgen en in het gevang te stoppen. .Immers het was op grond van een zware vordering der belastingen, dat de toenmalige staatsvijand no. I werd opgepakt en in verzekerde bewaring werd gesteld. Sinds wij hier te lande de fiscale recherche hebben leren ken nen, kunnen we ons daarover echter niet meer verbazen. Al Capone stierf in ge vangenschap, maar daarmee was zijn vakvereniging van boeven, die onder de naam van „het syndicaat" bekend stond, nog niet geliquideerd. Dit blijkt uit de mededelingen van Virgil Peterson, voorzitter van de crimi nele commissie in Chicago, die in de Senaat heeft verklaard, dat de oude bende van Al Capone opnieuw leven is inge blazen en over geheel Amerika reeds haar vertakkingen heeft. In New York heeft het oude syndicaat, dat zich tijdens de drooglegging van Amerika vooral op de clandestiene handeL in rum, bier en blanke slavinnen had gespecialiseerd, een coöperatie aangegaan met de „gang" van Frank Costello. Onder de twaalf medewerkers van wijlen Al Capone be vinden zich enkele lieden, die naar de bijnamen „Grote mond", „Kleine New York", „Mops" en „Golftas" luisteren. Het Capone-Syndicaat 1950 zet de voor oorlogse zaak op de oude voet voort, zo dat de op sensatie beluste pers binnen kort weer heel wat te smullen zal krij gen. Volgens Amerikaanse deskundigen is er tijdens een hevig onweer geen vei liger plaats danin een metalen ledi kant. Als de bliksem inslaat, zal hij het metaal volgen en de in bed liggende persoon ongedeerd laten. Mocht er echter in huis brand ontstaan, dan is het niet raadzaam om in het metalen bed te blijven liggen, want dat zou dan wel eens te heet kunnen worden. Gezien de nukken van onze zomer zijn wij dankbaar voor het Amerikaanse advies. Tengevolge van de dollarschaarste worden in het India van Pandit Nehru helemaal geen Amerikaanse en veel minder Engelse boeken ingevoerd dan vroeger, en dat terwijl de vraag naar boeken in het zich aan het analphabe- tisme ontworstelende land steeds toe neemt De boekhandelaren importeren thans uit de Sovjet-Unie uit het Russisch vertaalde boeken, die veel goedkoper zijn, al zullen zij op de duur India veel duurder te staan kunnen komen. Een korte levensbeschrijving van Vadertje Stalin gaat er vlo* van de hand en grif in het hoofd. Advertentie Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt Die blussen dat zuurbranden op L w maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige Kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt. kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bü Uw Apotheker of Drogist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3