AMERIKANEN THANS IN GOEDE STELLINGEN OM DE TANKS OP TE VANGEN i i tlorïam mm Nieuw bezoek van Brits ambassadeur aan Gromyko te verwachten 2497 MILITAIREN GESNEUVELD IN INDONESIË Worden de sigaretten minstens tien cent per pakje duurder? 1 ze%m Tot hoofd en hart v. Noord-Koreanen numeriek ver in de meerderheid Kum een natuurlijke tankbarrière KREMLIN KRIJGT TWEE WAARSCHUWINGEN „Belanghebbende landen" geraadpleegd De Koreaanse wreedheid ANAKAGUNG GEZANT IN BELGIË Voorlopige gegevens van regering Nieuwe koffiebon Rokers de dupe van verhoging van omzetbelasting .Het weer. ^SE De „Valley Forge" niet getorpedeerd ANGSTVERKOPEN OP NEW YORKSE BEURS Kindje door opklapbed gedood DERDE DAG VAN DEBAT RUSTIG VERLOPEN Bulgaarse troepen naar Joegoslavische grens y DONDERDAG 13 JUU t950 74ste JAARGANG No. 248117 Nog tot de herfst Antwoord van aile leden piWm T? Dean Acheson over Joego- slavië en de atoombom DE SITUATIE IN HET NAB'JE OOSTEN m Besprekingen te Moskou Chinese communisten bereid tot bemiddeling? Eén milliard dollar of meer Voor de strijd op Korea - AUGUSTUS 1945—JUNI 1950 TROEPEN OP WEG NAAR AMBON ava zee Indische Oceaan Timor Dementi uit Washington Enorme verkoopgolf Het ging er aan hangen DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE Algemene staking te Charleroi Volledig uitgeruste eenheden UIT PROTEST IN HONGERSTAKING Gevangene is het niet eens. met zijn detentie ZEER OUDE GENEVER BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitlimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaeL De Amerikaanse troepen aan het voornaamste front van Korea bevinden zich momenteel in goede stellingen om de volgende slag van de Noord-Koreaanse tanks op te vangen, aldus heeft een woordvoerder van het Koreaanse hoofd kwartier aan A. P. medegedeeld. De terugtocht op een nieuwe verdedigingslinie, die gisteren heeft plaats ge had, is goed ten uitvoer gebracht en ditmaal hebben de Amerikanen hun stel lingen kunnen kiezen stellingien, waar de groeiende concentratie van Ameri kaanse soldaten en wapens met het grootste voordeel gebruikt kunnen worden, zei de woordvoerder. De Amerikaanse strijdkrachten hebben zich vandaag teruggetrokken achter de rivier de Kum, 12 mijlen ten Noorden van Taejon. De Amerikaanse eenheden, die numeriek ver in de minderheid zijn, voeren nog steeds hun vertragingspo- litiek ten Noorden van de rivier uit, maar tengevolge van de onophoudelijke communistische druk moeten zij steeds verder terug. inzake de Koreaanse oorlog. Zestien da gen geleden verzocht de Veiligheidsraad hun materiële en morele hulp aan Zuid- Korea te verlenen. Slechts zes landen maakten bezwaar: de Sovjet-Unie, de Oekraïne, Wit-Rus- land. Polen, Tsjechoslowakije en Joego slavië. Anderzijds hebben slechts zeven landen tot nog toe definitief militaire hulp beloofd, namelijk de V.S., Enge land, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Nederland en nationalistisch China. Alleen de V.S. hebben grondstrijd krachten naar Korea gezonden. Nationa listisch China heeft aangeboden 33.000 manschappen te zenden, doch heeft dit aanbod op verzoek van de V.S. inge trokken. Engeland, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Nederland hebben hulp van de luchtmacht of de vloot ter beschikking gesteld. Frankrijk, België, Noorwegen, Brazi lië, Chili, Urugay, Nicaragua, de Philip- pijnen en Siam hebben voedsel en me dische hulp aangeboden. Geen definitief standpunt hebben in genomen Egypte, Saoedi-Arabië, Liba non, Syrië, Irak en Yemen, zes leden van de Arabische Liga Vandaag kwamen weer diverse on gunstige berichten van het front: Ame rikaanse piloten, die van het front te rugkeerden, meldden, dat hun vijf-incli projectielen zonder schade aan te rich ten afketsten op de zware communisti sche tanks. Daarentegen rapporteerden Austra lische vliegers, dat zij zes tanks vernie tigd hadden. Generaal MacArthur maak te intussen bekend, dat in een sector ten Noord-Oosten van Taejon 4.000 Ameri kaanse infanteristen tegenover 15.000 Noord-Koreanen stonden. De Zui^-Ko- leaanse tegenstand stort op het centrale front ineen. De roden bedreigen Taejon in de flank door hun opmars naar Kum- chon, 45 mijl ten Zuid-Oosten van de voorlopige hoofdstad van Zuid-Korea. De communistische radio van Pyongyang beweert, dat de communisten meer dan 700 Amerikanen gedood en meer dan 500 gevangen genomen hebben en dat de rode troepen thans oprukken ih het Zui delijke Chochiwongebied. Dergelijke be weringen werden vroeger overdreven bevonden. MacArthur noemde de Kum vandaag een „natuurlijke tankbarrière", maar waarnemers brengen in herinnering, dat de communisten hun tanks over de rivier de Han zetten met behulp van vlotten. Het terrein langs de Kum is vlak over een afstand van een halve mijl aan beide oevers en op sommige plaatsen zo ondiep dat infanterie er door kan waden. Luitenant-Generaal Walton H. Walker, commandant van het Amerikaanse acht ste leger in Japan, heeft het bevel van de grondtroepen in Korea op zich ge nomen, aldus is vandaag bekend ge maakt. Generaal Walton Walker heeft liet commando Woensdag te middernacht op zich genomen, werd in het communiqué van het hoofdkwartier gezegd. Hieraan werd toegevoegd, dat een vooruitge schoven commandopost van het achtste leger in Korea gevestigd was. Het acht ste leger heeft hiermede de verantwoor delijkheid op zich genomen, die tot nu toe berustte bij de Amerikaanse strijd krachten in Korea (De USAFIK). Welingelichte kringen te Washington spreken als hun mening uit, dat het tot de herfst zou kunnen duren voordat de strijd op Korea gewonnen is, zelfs in dien de Russen en de Chinese commu nisten niet meedoen. Deze veronderstelling zou o.m. geba seerd zijn op de overweging, dat het beter zou zijn de Koreaanse campagne doelbewust geleidelijk te doen verlopen, in plaats van haar snel ten einde te bren gen ten koste van grote verliezen, die een ongunstige reactie in de V.S. zouden verwekken. Er werd tevens erkend, dat de Noord-Koreanen „flinke strijders" zijn en het voordeel van korte bevoor- radingslijnen via beschermde wegen xn het binnenland hebben. Militairen waarschuwen, dat er mis schien nog gedui-ende drie weken slecht nieuws voor de Amerikanen komt en dat men verder terugtrekken der Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen moet verdachten, alvorens het opbouwen van een werkelijke macht resultaten begint af te werpen. Alle 59 leden-staten der V.N. hebben thans hun standpunt kenbaar gemaakt a ^e Zuid-Koreaanse soldaten vinden het 9P mars, als zij heiaden zijn met muni- *le en wapens, soms maar beter om hun schoenen uit te trekken en barrevoets verder te gaan. De foto werd dezer °°9en aan het Zuid-Koreaanse front gemaakt. llllillllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllll In wijdlopige diplomatieke taal heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson de Russen gisteren twee waarschuwingen gegeven. Ten eerste, dat verdere agressie zoals b.v. een poging van Russische sa tellieten om Zuid-Slavië onder de voet te lopen door de Amerikaanse rege ring met de grootste ernst beschouwd zal worden. Tijdens een persconferentie onthield Acheson zich er zorgvuldig van er zich over uit te laten wat de Verenigde Staten in zo'n geval zouden doen, hoewel zjjn woorden de indruk achterlieten, dat er krachtig gereageerd zou worden. Ten tweede zei Acheson, commentaar leverende op de communistische pro paganda tegen het gebruik van atoom bommen, dat „de ware misdaad tegen de mensheid agressie is". De gebruikte wapens zijn helemaal bijkomstig. Hij scheen het volgende te willen zeggen: Indien de Verenigde Staten in een gro te oorlog betrokken worden en indien de Amerikaanse leiders besluiten de atoombom te gebruiken om de vrije wereld voor de aanvallers te redden, dar, zal geen Russische propaganda wij ziging in dit besluit kunnen brengen. Hoewel de waarschuwingen indirect gegeven werden, liet een informatie bij het State Department er geen twijfel over bestaan, dat zij voor het Kremlin bedoeld waren en door Acheson wel overwogen waren voordat hij zich naar de persconferentie begaf. GRENSINCIDENTEN EN TROFPENBEVE GINGEN 7777 02S*ÏNR'JK JOIGOS14VII BULG'Q TERUGTREKKING VAN AMERIKAAN SE TROEPEN GE VRAAGD DOOR RUSLAND GUER GEDRONGEN UIT RUSSISCH AZER BEIDSJAN twèivt Idndse V PELT PA - 50312 Niet alleen in het Verre maar ook in het Nabije Oosten en op de Balkan kan men spreken van een gespannen situatie. Aan de grenzen van Joegoslavië lokken gewapende strijdkrachten van de Russische satellietstaten Hongarije, Roemenië en Bulgarije telkens weer grensincidenten uit, terwijl aan de Noordgrens van Perzië en Turkije eveneens een voortdurende spanning bestaat, waartoe par- tisanen uit Azerbeidsjan en 'Armenië, die in deze grensgebieden doordrongen, niet weinig bijdragen. Het Foreign Office hult zich in stilzwijgen over de besprekingen, die in Mos kou tussen Gromyko en de Britse ambassadeur Sir David Kelly over de Ko reaanse oorlog zijn gevoerd, maar het wordt waarschijnlijk geacht, dat Kelly in de komende dagen een nieuw bezoek bjj de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken zal afleggen. Welingelichte bronnen zeiden, aldus U. P., dat niet alleen de Verenigde Sta ten maar ook alle andere „belanghebbende landen" geraadpleegd worden. Tot die geïnteresseerde landen behoort India, dat het communistische China heeft erkend en de toelating van dit land tot de U.N.O. bepleit heeft. India heeft eveneens de mogelijkheid van bemiddeling aan de orde gesteld ten opzichte van de Koreaanse oorlog en volgens welingelichte kringen heeft Engeland de pogin gen van India gestimuleerd door een directe ontmoeting voor te stellen tussen de communistische regering van China en de ambassadeur van India in Peking. bezoek, dat de Britse ambassadeur Sir David Kelly Dinsdag heeft gebracht aan Andrei Gromyko. Ook de Australische zaakgelastigde was gisteren lange tijd op de Britse ambassade, terwijl ook verschillende Amerikanen de Britse vertegenwoordi ging bezochten. Diplomatieke kringen te Londen ga ven te kennen, dat het besluit van de Verenigde Staten om de positie van de Chinese nationalisten op Formosa te bevestigen, het communistische China ongetwijfeld voor een onprettige situatie heeft gesteld. Naar men zegt vormt de oppositie van Engeland in de complica ties van Formosa het onderwerp van een voortdurende gedachtenwisseling tussen Londen en Washington. Naar verluidt is Engeland voorstander van een verwijzing der kwestie-Formosa naar de U.N.O., waardoor een conflict met de Chinese communisten vermeden zou kunnen worden. Britse diplomaten zeiden, dat wanneer de ambassadeur van India de Chinese communisten er van kan overtuigen, dat Engeland zich afzfjdig van de kwes tie-Formosa wil houden en pogingen wil blijven doen om Peking tot de U.N.O. toegelaten te krijgen, de Chine se communisten, met de zegen van het Kremlin, bereid zouden zijn tot actieve bemiddeling in het Koreaanse conflict. Intussen hebben de Franse ambassa deur Yves Chataigneau en leden van zijn staf gisteren langdurige besprekin gen gevoerd op de Britse ambasade te Moskou, aldus meldt A.P. Naar verluidt zou de kwestie Korea ter sprake zijn gebracht, evenals het Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren een beroep ge daan op Noord- en Zuid-Korea om de internationale verdragen na te leven, die wreedheden tegen soldaten en bur gers verbieden. Hij verzoekt beide partijen een verte genwoordiger van het Internationale Ilode Kruis toe te laten om toezicht te houden op het gewone militaire perso neel. Lie verwijst in zijn telegram naar verontrustende berichten over het dood schieten van gevangenen en andere wreedheden. In kringen van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd vandaag volgens A.P. bevestigd, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung, waarschijnlijk gezant in België zal worden. Voorzitter Elmer Thomas van de se- naats-sabcommissie voor de militaire uitgaven deelde gisteravond mede dat naar hij meent te mogen aannemen de regering spoedig het Congress zal ver zoeken „één milliard dollar of meer" te voteren voor de strijd in Korea. Op de werf van de firma A. Vuyk Zonen te Kapelle a. d. IJsel wordt hard gewerkt om het voor rekening van de Kon. Hollandse Lloyd te Amsterdam in aan bouw zijnde 7000 ton metende vracht schip „Gaasterland" op 29 Juli a.s. van stapel te laten lopen. Machtig steekt de scheepsromp van de „Gaasterland" uit boven de rustieke huisjes van het plaatsje. De bewoners van het tentenkamp „Helios" nabij het Bloemendaalse Strand vonden ^Donderdagochtend een grote zeehond op hun strand. Het bleek dat het beest aan de keel gewond was. Vermoedelijk is de zeehond, zwemmende achter een schip, door de schroef geraakt. Men oordeelde de verwonding van dien aard, dat de politie met een schot de zeehond uit zijn lijden heeft verlost. De regering is nog niet in staat de Kamer op korte termijn reeds vol ledig in te lichten omtrent het aan tal gesneuvelden, gewonden, ver minkten van K.L., K.N.I.L., L.S.K. en K.M. sedert 1945. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op het Voor lopig Verslag van de begroting voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Zulks geldt in het bijzonder ten aan zien van de verminkten en geestelijk verminkten, daar de statistiek hier op niet is ingericht. Teneinde aan het verlangen van de Kamer zoveel mogelijk tegemoet te komen, volgen onder het nodige voorbehoud hieronder enkele ge gevens, voorzover deze bekend zijn: Aantal gesneuvelden in Indonesië c.q. aan bekomen verwondingen overleden in het tijdvak vanaf de capitulatie van Japan (11 Augustus 1945) tot ultimo Juni 1950: Konink lijke Landmacht (K.L.) 1531; Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger (K.N.I.L.) 743; Koninklijke Marine (K.M.) 233; totaal 2497. De vraag of het juist is, dat op Onrust een groot aantal geesteszieke militairen ondergebracht is, die als vermist zijn op gegeven, wordt ontkennend beantwoord. Er is op Onrust niet één zodanige mili tair ondergebracht. Op Onrust zijn on dergebracht 123 K.N.I.L.-militairen, in voorlopig arrest, wegens het betrokken zijn bij de Apra-Coup te Bandung, als mede 31 K.N.I.L.-militairen, afkomstig van de Riouw-archipel, in voorlopig ar rest wegens dienstweigering. De positie van sommige Nederlandse militaire detachementen is inderdaad enige tijd ais gevolg van de ongeregeld heden te Makassar en omstreken en door de gebeurtenissen in de Minahassa (Noord-Celebes) door het optreden van de Indonesische sergeant Mengko, aldaar, min of meer hachelijk geweest. De mili taire kwestie te Menado kan thans als gevolg van de bemoeienissen van de naar Menado vertrokken gemengde mi litaire afwikkelingscommissie als op be vredigende wijze opgelost worden be schouwd. Voor wat betreft de toestand van de militaire detachementen in Zuid-Celebes kan worden vermeld, dat Makassar-stad een rustig beeld geeft, hoewel de criminaliteit aldaar de kop begint op te steken. Buiten de stad Ma kassar, in geheel Zuid-Celebes, heerst nog in meerdere of mindere mate gueril- la-activiteit, welke door de Apris-leiding nog niet ten volle is kunnen worden be dwongen. Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te '-Gravenhage heeft bon 465 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bjj de detaillist tot en met 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwjjzing van 24 Augustus 1950 geschieden. Het ontwerp van wet tot wijziging van de omzetbelasting op sigaren en sigaret ten heeft zowel in de sigaren- en als in de sigarettenindustrie weinig weerklank gevonden. Zoals men zich herinnert, be oogt deze wet, volgens de Memorie pan Toelichting, een verlaging van de om zetbelasting op sigaren teneinde de in nood verkerende sigarenindustrie te helpen. De uit deze fiscale maatregel voortkomende vermindering der Rijks middelen zal worden gecompenseerd door een verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten, die duurder zijn dan zestig cent per pakje. De vakgroepen in de sigarettenindus trie achten het principe onjuist, volgens hetwelk de ene groep uit het bedrijfsleven extra wordt belast, teneinde een andere hulp te verlenen. Ook de sigarenindustrie zelf betreurt deze gang van zaken blij kens een brief, die de betreffende vak groep aan de vakgroep van de sigaret tenindustrie heeft gericht Verder is men in de betrokken kringen van oordeel, dat de stijging van de omzetbelasting op sigaretten niet juist wordt uitgedrukt door het percentage van 2.3 pet., waar over de Memorie van Toelichting spreekt. Indien de sigarettenindustrie deze ver hoging voor eigen rekening neemt be tekent dit, volgens de betreffende vak groepen, een verlaging van haar winst marge met 30 pet. Zou de verhoging van de omzetbelasting op de winkelier worden afgewenteld, dan zou deze 24 pet. minder winst maken. Aangezien deze beide groepen na tuurlijkerwijze weinig voelen voor een verlaging van hun winst, zal de roker waarschijnlijk de dupe worden van de verhoging van de omzetbelasting. Sigaretten duurder dan zestig cent per pakje zullen dan minstens tien cent in prijs stijgen, hetgeen ongeveer neer komt op 16 pet. In detaillistenkringen wordt voorts betoogd, dat het bij aanvaarding van de Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en plaat selijk enige regen met een kleine kans op onweer. Matige en af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Voornamelijk in het Westen van het land iets koeler. Zon: 4.3620.55. Maan: 2.5921.13. Iroepen zonder a n&dér aangeduide besiemmmg rtrdkken R N EO Troepen, waaronder eenh Ste ton een tra fie van troepen en marine, strijdkrachten De Indonesische -Tic/ie o lok keert de 2 md-Mot ukken Naar men verwacht zal in het Oostelijk deel van de Indonesische Archipel spoedig een actie van landingstroepen en marinestrijd krachten worden uitgevoerd. Deze actie is voornamelijk gericht tegen het eiland Ambon, het centrum van de Zuid-Molukken, dat zich niet wenst te plaatsen onder het gezag van de regering in Djakarta 'en zich beroept op zijn recht tot zelfbeschikking. Onder de troepen, die op het ogenblik naar Ambon onderweg zijn bevin den zich eenheden van de Silliwangé-divisiedie in de strijd tegen de Nederlandse troepen oorlogservaringen hebben opgedaan. voorgestelde wet technisch bijna onmo gelijk zal worden aan de bepalingen van de omzetbelasting te voldoen. Immers, zo wordt gezegd, de winkelier zal geen omzetbelasting meer behoeven te betalen over sigaren, doch wel over sigaretten en tabak. Zij zullen dus niet meer als voorheen 3 pet. omzetbelasting over hun gehele verkoop betalen maar van nu af aan in een gescheiden boekhouding moeten aangeven, wat zij aan sigaren en wat zij aan andere rookwaren heb ben verkocht. Deze dubbele boekhou ding zal, zo wordt gevreesd, voor velen een te moeilijke opgave zijn. Een woordvoerder van de Ameri kaanse vloot te Washington heeft van daag de berichten tegengesproken, dat het Amerikaanse vliegkampschip „Val ley Forge", het vlaggeschip van de zevende vloot, door een onderzeeboot in de Koreaanse wateren tot zinken was gebracht. Na ontvangst van deze onjuiste berichten heeft men nog con tact met het 27.000 ton metende schip gehad. De woordvoerder noemde de berichten „eenvoudig belachelijk" en verklaarde gemachtigd te zijn mede te delen, dat het schip niet tot zinken was gebracht of op enigerlei andere wijze schade had opgelopen. De berichten, dat Bulgaarse gemoto riseerde legereenheden de Joegoslavi sche grens naderen. veroorzaakten Woensdag de scherpste koersdaling op de effectenbeurs tc New York sedert de Amerikaanse interventie in Korea. Vooral General Motors en Chrysler werden veel verkocht en de noteringen dezer aandelen daalden met ongeveer 4 dollars. De koersen dier voornaamste aandelen daalden vandaag met 1 a 4 dollars. De aandelenomzet was tengevolge van deze verkoopgolf wederom bo ven de drie millioen. De „ticker" was niet in staat het tempo van de transacties bij te houden en bleef dik wijls vele minuten ten achter. Sinds Maandag is het gemiddelde voor industriële waarden met 9 pun ten gedaald op 199.06, dit is gedurende 1950 de eerste maal dat de 200 in dalen de lijn werd gepasseerd. Gistermiddag is in een woning aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam een tragisch ongeluk gebeurd. Een drie en een half jarig zoontje was naar bed gé bracht, maar er weer uitgekomen. Het kind ging hangen aan een twee per- soons opklapbed, dat ook in de kamer was. Dit klapte naar beneden en raakte het jongetje dat op slag dood was. t (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De derde dag van het koningsdebat in het Belgische parlement verliep vrij rustig en tamelijk vlot. Er kwamen vijf sprekers aan het woord, zodat er nu nog 16 te aanhoren blijven. Socialisten en liberalen bleken op het standpunt te staan, dat de koning zich in de morele onmogelijkheid bevindt om te regeren. De voorzitter van de katholieke partij waarschuwde tegen dergelijke morele en sentimentele beweegredenen en liet uitkomen, dat heel de ellende voortvloeit uit het ontwjjken van de grondwet in 1945, toen de koning bjj parlementsbesluit in de onmogelijkheid werd gesteld opnieuw te regeren. Een debat over de hou- dmg van de koning aichtte hij volkomen nutteloos, daar zulks reeds tot twee maal toe in beide kamers van het parlement heeft plaats gevonden. De C.V.l*. zal er zich niet toe lenen en door haar stilzwijgen baar misprijzen te kennen geven. In de aanvang van de zitting poog den de socialisten de geldigheid van de vergadering in twijfel te trekken. Zij legden zelfs een motie neer in die zin, doch deze werd verworpen. De liberale wooidvoerder verklaarde voorzichtig, dat de overgrote meerderheid van zijn groep tegen de afschaffing van het re gentschap zou stemmen. Dit schijnt dus nog steeds op enige liberale dissidentie te wijzen. De communisten verklaarden zich kortweg tegen de monarchie en wBSst wisten zelfs Korea van pas te brengen, terwijl de hoofdredacteur van Le Peu- ple nog eens uitpakte met een portie grieven tegen de koning. ken enkele maal ontstond- er ka baal, o.a. toen een socialist de koning verweet, dat hij tijdens de bezetting de collaborateurs door stilzwijgen ge steund zou hebben, wat een andere socialist een lafheid noemde. Een Waals lid van de oppositie wilde per se het Waals dialect spreken en verg de vertalingen in die zin. Hij kreeg echter geen voldoening. Er ontstond ook een incident over de toepassing van het reglement dat eergisteren werd aangenomen. De 24-urige stakingsactie in Char leroi was intussen gisteren vrij al gemeen. Er werd een optocht ge houden, waaraan volgens de z.g.n. neutrale, doch in werkelijkheid sympathiserende „Soir" 10.000 beto gers deelnamen, terwijl „Le Peuple" er tweemaal zoveel gezien had, evenals Zaterdag bij de manifestatie te Brussel. Een deel der betogers was ditmaal echter hoofdzakelijk op gekomen, omdat de socialisten de uitreiking van de stakingspremie van honderd franc van deelname aan de optocht afhankelijk hadden ge steld. Over de betoging, die Maandag te Antwerpen plaats vond, vernemen wij nog, dat het aantal betogers daar slechts enkele duizenden betrof. Tenslotte blijkl voor wat de socialistische telegrammen- acties aangaat, dat vele hiervan bui ten medeweten van de betrokken ar beiders werden verzonden of slechts een klein percentage van hen verte genwoordigden, zonder hiervan mel ding te maken Woensdagmiddag heeft een Firefly van de Marine Luchtvaart Dienst tijdens een oefenvlucht wegens het afslaan van de motor in de omgeving van Katwijk een noodlanding moeten maken die schitterend slaagde. De piloot bleef ongedeerd en het toestel heeft nagenoeg geen beschadigingen opgelopen. Volgens het te Belgrado verschijnen de blad van de Joegoslavische commu nistische partij „Borba", zouden Bul gaarse gemotoriseerde eenheden op weg zijn naar de Joegoslavische grens. Deze eenheden zouden volledig uitgerust zjjn met „kanonnen tot medische outillage en ravitailleringscolonnes toe." „Borba" veroordeelt scherp „de at mosfeer van onrust en oorlogspsychose die onder de Bulgaren, Hongaren en Roemenen wordt aangewakkerd". Het blad schrijft verder, dat „onder het mom van het scheppen van veilig heid, leden van de Joegoslavische min derheid en voormalige deelnemers aan de Joegoslavische bevrijdingsstrijd wor den gearresteerd en enkele hunner wor den berecht wegens anti-Hongaarse en anti-Russische activiteit, terwijl het gros letterlijk verdwijnt in gevangenissen, waarna nooit meer iets van hen wordt vernomen". Naar het blad verklaart, hadden „de ze terroristische maatregelen" ten doel „druk op Joegoslavië uit te oefenen". Het geluk, dat wij in handen menen te hebben, blijkt later vaak ons ongeluk te zijn. In de strafgevangenis in Haarlem is twaalf dagen geleden een vijftigjarige man in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn detentie. Hij is Duitser van geboorte en vluchtte enige jaren vóór do oorlog naar ons land om aan het Hitier- regiem te ontkomen. Hier werd hij in die jaren gesteund door de communistische organisatie „Roode Hulp". Hij maakte in ons land openlijk propaganda voor de strijd tegen Hitier en werd gevangen ge zet wegens belediging van een staats hoofd van een bevriende natie. Thans bevindt hij zich sinds 30 Sep tember van het vorige jaar in de Haar lemse strafgevangenis, waar men hem als ongewenste vreemdeling heeft opge sloten in afwachting van zijn uitwijzing naar Duitsland. Die uitwijzing üeeft blijkbaar nogal wat voeten in de aarde, want naar verluidt zouden de ge allieerde autoriteiten in Duitsland de vereiste vergunning hebben geweigerd. Aavertenne ANNO 1Q90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1