V 1 Snoei -J Internationale jeugdruiterdag uitomekmï Kabinet der V.S.I. keurt ontwerp goed Veelbelovend initiatief van de jeugd- rijvereniging „En Avant" Heemstede heeft de wereldprimeur AGENDA Kweektuin in feestweek geopend Jeugdig verkenner redde twee-jarig meisje Jan van Hemsbergen wil zwem mend over het Kanaal OPRUIMEN DAT KAN KAN ALLEEN A.s. ZATERDAG begint onze J. KAN Sit-down-staking van één uur De taxi- ma ai- machine DONDERDAG 13 JULI 1950 PAGINA 2 DIRECT OP DE BON Politie waarschuwt niet meer Dr. Brongersma afgetreden als raadslid Wie mist een doodshoofd met gouden oorbelletje Onnadenkend overgestoken Burgerlijke Stand VERFRAAIING VAN HEEMSTEDE Valkenburgerplein opnieuw aangelegd 25 jaar v. d. Berg's woning textiel Esperanto Onderscheiden met Jan van Hoof kruis tijdens officiële plechtigheid BALLET MONTE CARLO IN OPENLUCHTTHEATER Herwonnen Levenskracht MIDDENSTANDS- DIPLOMA Eindexamens Kennemer Lyceum Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs Gaat u nog op retraite? Lichtmast bezweken OFKL&PBEDDEN WASSENAAR „DE LACHENDE ROKER" NIET VAN FRANS HALS Onderlinge Tuinlieden- vereniging ZOMERTOURNOOI„HET OUDE SLOT" VERBLUFFENDE OPRUIMING B.v. HERENPOLSHORLOGES van^P9^- voor 10.75 DAMESPOLSHORLOGES vanJXsf— voor 13.50 In Rotterdamse haven Beurs van Amsterdam DE FEESTWEEK Vrijdag 14 Juli mï Beurs van New York voor LOEMPIA'S Voorlopige constitutie eenheidsstaat i/r. Tn tegenstelling: met de paardensport voor volwassenen, die dikwijls ontaard is in een grote onderlinge naijver en jalouzie om het behalen van prijzen of titels, waarbij de paarden soms presta ties boven hun kunnen moeten leveren, is de jeugdrijsport nog onbedorven. Bij de jeugd is het paard nog hoofdzaak; de wedkamp komt op de tweede plaats. Dat het de tegenwoordige jeugd niet aan initiatief ontbreekt, blijkt uit de daden van de Heemsteedse Jeugdrijsportvere- niging „En Avant". Een der jeugdige be stuursleden opperde kortgeleden het plan om de paardrijdende jeugd van de hele wereld bijeen te brengen om zo wat dichter tot elkaar te komen. Dé ouders van dat meisje, de heer en mevrouw Wallage, waren ogenblikkelijk enthou siast voor dit idee en na veel organiseren is men tot het resultaat gekomen, dat 117 deelnemers en deelneemsters op 29 en 30 Juli op de terreinen van Groenen daal hun kunnen zullen tonen aan het allicht in groten getale opgekomen publiek. De inschrijvingen zijn vanuit alle hoe ken van de wereld gekomen. Uit Frank rijk komt een équipe van zes ruiters, n.l. vijf jongens en een meisje onder wie de bekende Jean Pierre Cancre. Uit Enge land komt het meisje Tanis Downs. Daar er toevallig op dezelfde dag een jeugdri'- concours in Engeland wordt gehouden is de Engelse deelname niet zo groot als verwacht werd. Egypte wordt vertegen woordigd door de achterneef van koning Faroek. prins Samir Bey Joesef. Een Belgisch meisje wordt verwacht. Tot slot rijden als vertegenwoordigsters van Amerika de zusjes Nancy en The ra Triska mee. Maar ook uit Nederland ko men de bests krachten op rijgebied naar Heemstede. Om voor de insiders enkele namen te noemen: Karei de Jong, Wim Willemse, Lotty van Everdingen, Ida De Haarlemse politie verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de le zers te brengen: Nu de over het gehele land gehouden veilig-verkeersdagen ten einde zijn, die nen de weggebruikers zich nog eens extra te realiseren, dat de verkeersvei ligheid alleen kan worden bevorderd wanneer een ieder zich stipt houdt aan de verkeersvoorschriften. Herhaaldelijk is de politie waarschu wend opgetreden. Autobestuurders, wielrijders en voet gangers worden er thans met de meeste nadruk op gewezen dat voortaan bij overtreding niet meer gewaarschuwd zal worden, doch dat proces-verbaal zal w-orden opgemaakt met alle onaangena me gevolgen van dien. Men zij dus gewaarschuwd! Dr. E. Brongersma, heeft wegens ge zondheidsredenen als lid van de raad bedankt. Als opvolger op de lijst van de Partij van de Arbeid is de heer A. J. J. Vrspoor. die van 1945 tot 1949 reeds zitting ni de gemeenteraad gehad heeft, benoemd. Aan het Hoofdbur. van Politie te Haarlem. Nassauplein 3. zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: Autopeds, armbanden, autoband, rij wielbanden, teddybeertje, bal, kerkboek jes. brillen, broches, postduif, tabaks doos, ijzerdraad, wieldop, étui's met in houd, gewichtje. motorgereedschap, bank- en muntbiljetten, handdoeken m. badpakken en zwembroeken, hoofddoek, topeind van hengel, halsband, hemdje handschoenen, kinderhoedje, honden, goeden en nikk. dames- en herenhorlo ges, diverse jassen, kousen, katje, parel ketting. kussen, haarkam, melkmaat, kindermanteltje. zakmesje, medaille wandelsport, mutsen, oorbelletjes, onder scheiding van militair, foto-zelfontslui- ter. herenondergoed, rubberpopje, jon genspetje, rijwielpomp. paraoluie, por- temonnaies met inhoud, gouden en zil veren ringen, rozenkransen, electr. sol deerbout. compote-schaaltjes, schaartje, shawls, diverse schoenen, sleutels, zilv. dasspeld, tassen met inhoud, uitlaat van motorrijwiel, kindervestje. voegijzer, vlees, vulpotloden, windjacks, poppen wieg. knot wol. krantenzak. wagenzeil tje, gouden oorbelletje, doodshoofd. Een vijftig-jarige dame stak gister middag zonder op het verkeer te letten plotseling de Gierstraat over. Zij werd door een wielrijder aangereden, tenge volge waarvan zij ernstig kwam te val len. Met een ziekenauto van „Margriet" werd het slachtoffer naar de Maria- stichting overgebracht, waar bleek, dat zij een zware hersenschudding had op gelopen. GEBOREN: A. F. A. Roosen-van der Meij, z; T. M. C. Weijdom-de Zaaijer, z; H. P. van Belle-Rehderbehn, z; M. F. ten Pierick-Bossenbroek, z; E. van Dijk- Holleman, z; J. A. Hoogduin-Wempe. z; A J. M. Nolet-Adelaar, d; N. van Gei- dorp-Kuijken, d; E. van den Berg-Dae- men, d; J. A. Medenblik-Kerssens, d; A. H. Broekema-Kwappenberg, d; A. de Liefde-Bergmann. d. ONDERTROUWD: C. J. Vonk en A. E. Stolwijk; J. Hagen en L. Heijn; D. J. Meijs en C. T. Vink; D. Kleijn en M. J. van Westerhoven; A. H. F. Post en M. A. van Steijn; T. Slierivgs en N. M. C. Ran; H. den Boer en H. C. Nieuwenhof; C van Es en A. van Oudenniel; J. van der Heijden en J. de Nieuwe; J. van der Wiel en I. Zolczer; J. H. E. Heerding en H. Smit; J. M. A. van den Berg en A. J van Kleeff; H. Altena en C. P. de Haan; G. N. Gent en C. S. G. ten Bokkel; P. van der Horst en B. M. van den Nouwland; E. E. Vos en J. C. Vrenegoor; C. A. Reijn- houdt en J. M. I. Cashoek; L. C. Kwak- kestein en C. A. J. Rens; J. de Lang en A. J. Janszen; H. Zegstroo en M. J. van der Kuur; C. W. Niemeijer en A. Hos; B. Knaap en T. Blom: L. H. Spronk en K. D. Mul; B. van Keulen en M. C. Post; H. de Lange en H. A. J. G. Binnerts; G. Jon ge jans en A. H. de Bell; F. Pol en A. Wiersma; J. Nieuwenhuizen en P. A. G. Rolvers; J. Schipper en W. J. Bosch; W. L. van 't Hof en H. Schutte. GEHUWD: A. F. Dernison en S. M. van Soest; A. C. van der Aar en A. J. Wempe; J. Kort en C. de Graaf; W. J. Kompier en C. H. Jongbloed; G. M. N. Verlinden en M. Klapwijk: M. Kühn en J. C. E. van Gennip; M de Graaf en M. Bliek; S. J. Beekhuijs en W. H. J. Verheijdt; T. A. van Excel en H. van den Nouwland; A. P. Zuidmeer en M. J. Kooman; P. B. J. Sarolea en P. A. M. Christoffels; J. fi. Edens en E. Bakker; W. J. A. M. ten Brink en A. C. E. Huijkman; H. Barment- lo en A. J. Four; C. Vos en G. J. van den Burg; W. Wegman en J. H. Buis; M. van Keijzerswaard en M. G. Kapitein. Wallage. Mary Kraai, Trudy van der Meer, Tilly Hoog, Erik van Stolk en de broers Van Schaik. De grootste experts op hippisch gebied hebben zich achter de plannen van En Avant geschaard, o.a. de bekende par coursbouwer Jurgens, overste Camer- lir.gh Helmond, La Bourgère, de opper stalmeester van Koningin Juliana, Bis schof van Heemskerk, jhr. Six. In het erecomité hebben ook burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard van Heem stede en de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zitting genomen. Dit eerste internationale jeugdrijcon- cours, dat ter wereld gegeven wordt, zal bijzondere attracties hebben. Zo zal er een driejarig rijpaard verloot worden. Vorig jaar, toen het concours nog natio naal was. waren de prinsesjes en hun ouders ook aanwezig. Het was de eerste maal, dat Beatrix en Irene in het open baar te paard uitkwamen. Het bestuur van En Avant hoopt op een herhaling van dit koninklijk bezoek, maar of deze hoop vervuld zal worden is niet zeker. Daar Frankrijk de eeuwen door toon aangevend is geweest op rijgebied, ook hier ijdt men op de Franse ma nier wil men nu tevens een verge lijking trekken tussen het kunnen van de Franse en de Nederlandse kin deren. Het zwaartepunt van de Hollandse ruiters is de samengestelde wedstrijd, die is onderverdeeld in een dressuur- en een uithoudingsproef. Deze uit- houdingsproef wordt weer onderschei den in een wegparcours ter lengte van vijf en een halve kilometer, een galop over een afstand van 1200 me ter, een wegparcours van acht en een halve kilometer, een twee kilometer lange cross country en tot slot een springconcours van het military-con cours. De route van de wegparcour- sen loopt vanaf het raadhuis, via BAmebroek en langs de Leidse Vaart naar Groenendaal. De cross vindt voornamelijk in Groenendaal plaats. Zo men ziet wordt zowel van paard als van ruiter veel gevergd. Het be lang van deze proef is, dat men nu kan zien hoeveel kansen Nederland heeft voor de over twee jaar te hou den Olympiade in Helsinki. De verdere hoogtepunten van het programma zijn de dressuurproeven en de springconcoursen. De eisen, hoewel zwaar, kunnen gemakkelijk door de jeugdige ruiters volbracht worden. De deelneming staat open van 9 tot en met 18 jaar. Er zijn verschillende eisen voor de verschillende leeftijden. De groep van 16 tot 18 zal bovendien om het kampioenschap van Nederland strijden. De 29ste Juli zal begonnen worden met een ontvangst op het Raad huis. De ruiter logeren allen bij leden van En Avant. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft overwogen de kinde ren een autobustocht aan te bieden. Daarnaast stelt zij zes en twintig me dailles en legpenningen beschikbaar. D& bekende portretschilder Funcke zal de winnaar of winnares uittekenen. En Avant koestert nog meer plannen. Ze wil de kinderen, die dol op paarden zijn doch wier ouders de rijsport niet kunnen betalen, in de gelegenheid stel len ook deze edelste der sporten te gaan beoefenen. Haar voorstel luidt om de schoolkinderen Woensdagmiddags de kans te geven te rijden. Aan een verwezenlijking van deze idealen kan zij echter pas na afloop van dit concours definitief gaan werken. De afdeling Plantsoenendienst van Openbare Werken heeft wederom een zeer verdienstelijk werk verricht met het opnieuw aanleggen van het plant soen dat het Valkenburgerplein be heerst. In een fris groen gazon prijken daar niet minder dan 13Ö0 Salvia's en 600 Africanen, de laatste allemaal in hooggele kleur en het moet gezegd wor den. dat het plein aan schoonheid veel heeft gewonnen. Voorheen reed de tram door dit gedeelte en er is zelfs een tijd geweest hoe lang is dat al weer niet geleden dat er zelfs een halte was. Thans is dit plantsoen een lust voor de ogen en het is nu alleen maar jammer dat dit mooiste plekje van Heemstede, waarop men niet uitgekeken komt, op het ogenblik zo verschrikkelijk ont sierd wordt door een foeilelijke licht mast, die precies in het midden van dit met zoveel zorg aangelegde plantsoen staat. Ook de voormalige trambaan op de rest van de Valkenburgerlaan tot aan de Algemene Begraafplaats zal als plantsoen worden aangelegd. Niet minder dan 2.500 Dahlia's en Africanen komen hier in een met zorg aangelegd gazon en gezien de reputatie van onze Plantsoenendienst, belooft ook dit gedeelte weer een aanwinst te wor den. Voor de daarop aansluitende Glip- perweg moesten eerst plannen worden ontworpen, want op de plaats van dè vroegere trambaan moet een stamriool worden gelegd, waarover het laatste woord nog niet gesproken .s. Zegening zieken op de Ziekendag in de parochiekerk van OL Vr. van Goede Raad te Beverwijk. BIOSCOPEN: Rembrandt: Madame Bovary (volw), 2, 4.15, 7 en 915 u.; Palace: Captain Joy, schip per naast God (a. 1.), 2, 4 15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel in de vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Jeugdzonde (13 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Nacht van terreur (13 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De avonturen van Don Coyote (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. In verband met de Haarlemse Feest week zal de Stadskweektuin van 15 tot en met 23 Juli voor het publiek geopend zijn. De tijden, waarop men dc tuinen kan bezichtigen zijn van tien tot twaalf, van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. Ook Zondag zal men toegang heb ben. Voor hen, die de interessante collec tie cactussen, bloemen en planten nog nooit gezien hebben, is een tocht naar de kweektuinen zeer aan te bevelen. Niet alleen dat men hier het rijpen van de bananentrossen van zeer nabij kan gadeslaan, ook padi en pinda's en een rubberboom groeien in de tropische kas sen. Interessant is het, dat deze gewas sen ook werkelijk rijp worden en ge oogst kunnen worden. Zo wordt b.v de oogst van de pisangboom, wanneer hij groot is, naar het gemeentelijk Kinder tehuis gezonden. Naast het imposante hertshoornvaren, een epiphiet, die op afgevallen blade ren enz groeit en waarvan het blad op een hertegewei lijkt, kan men het kruid- je-roer-me-niet bewonderen dat schich tig ineenduikt, wanneer het aangeraakt wordt. De kleurige hanekam, de mooie hibis cus, de betoverende morningflower met haar gentiaanblauwe bloemkelken en ae passiebloemen met haar suggestief uiterlijk, bloeien hier dicht naast elkaar en toveren de bezoeker van deze kassen een schoonheid voor ogen, die bijna bovenaards is. Heel aardig is het vuurwerkplantje, een nietig kruidje, dat wanneer het nat gemaakt wordt, zijn stuifmeel in wolk jes laat ontsnappen. Niet alleen de kassen, ook de buiten tuinen zijn mooi. In het vijvertje met de waterlelies zwemmen eendjes. En op een kleine heuvel staat de ruine van het vroegere kasteel en staart over de stille paden. Dezer dagen was hei voor de heer en mevrouw v. d. Berg, Julianapark 30-32, een mijlpaal, daar het feit werd her dacht van het vijf en twintig jarig be staan van de zaak. Ook voor de oprich ter, de heer De Melker van wie de heer v. d. Berg de zaak destijds over nam was het een feestelijke herden king, die hij met z'n vrouw de hele dag meemaakte. Talloos vele kennissen, cliënten, col lega's, leveranciers en verdere relaties zonden een schat van bloemen en kwa men hun opwachting maken in restau rant „Bolwerk" waar de receptie plaats had. Voor het onlangs in Amsterdam ge houden Esperanto-examen, slaagde voor het B-diploma (onderwijsbevoegdheid), de heer B. J. Walker te Haarlem, en voor het A-diploma (taalvaardigheid), de da mes E. J. v. d. Aardweg, H. Joosten, V. ten Brake-Stariteky, allen te Haarlem, en mej. E. J. Vermeulen te Heemstede, alsmede de heer J. C. Beltzer te Haar lem. Op waarlijk indrukwekkende wijze is Woensdagavond de verkenner Peter van Houten door de gezamenlijke Heem- steedse Verkenners gehuldigd, voor de moedige daad die hij enige tijd geleden heeft verricht, door een tweejarig meisje met gevaar voor eigen leven uit de Ble- kersvaart te redden. De Haarlemse Ver kennersband „St. Joris" was voor dit doel uit Haarlem gekomen en had op de 'naar bekende wijze door een rondgang in Heemstede de bevolking kond gedaan dat er iets bijzonders op til was. En om dat een Verkennersband als St. Joris nu niet elke dag te horen en te zien is, waren velen met deze band naar het terrein achter het R. K. Verenigingsge bouw getrokken, waar te 8 uur de ver schillende troepen van beide parochies onder tromgeroffel en hoorngeschal zich opstelden. Te acht uur opende Hopman Kramer met gebed de bijeenkomst welke o.a. werd vereerd met aanwezigheid van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard en hield een korte toespraak waarin hij uiteenzette wat de reden van deze bijeenkomst was. Daarna sprak de districtscommissaris B. Nooy die er aan herinnerde dat enige tijd geleden op een middag de verken ner Peter v. Houten plotseling door zijn moeder werd geroepen met de boodschap dat er een meisje in de Bekersvaart was gevallen. Als een goede verkenner bedacht Peter zich niet. maar sprong onmiddellijk in het water en stelde zo de goede daad waarvoor hij hedenavond gehuldigd wordt De spreker achtte het van groot gewicht dat zoveel broeders verkenners bij deze hulde aanwezig waren en herinnerde er aan dat voor het stellen van deze daad wel bijzonder veel moed nodig was." Die moed, aldus spre ker. moeten wij immer tonen als het er om gaat, onze plicht te doen en onze idealen te verdedigen, fcelfs al zouden wij daarvoor het offer van ons leven moeten brengen. Nadat spreker er aan herinnerd had dat het Jan van Hoof kruis dat Peter straks zal ontvangen, genoemd is naar de verkenner Jan van Hoof wiens naam onafscheidelijk verbonden zal zijn aan het behoud van de Waalburg in 1944 tijdens een poging om ons land te be vrijden, verzocht hij de burgemeester, het kruis te willen uitreiken. De burgemeester gaf uiting aan zijn vreugde om deze avond te mogen bij wonen en wel in de eerste plaats om dat hij vroeger zelf padvinder is ge weest en hij maakte gaarne gebruik van de gelegenheid, een enkel woord te spreken tot deze moedige verken ner, die zonder aarzelen heeft gehol pen waar geholpen moest worden. Hij onderschreef volkomerl de woorden van de districtscommissaris en wees er op dat er altijd moed nodig zal zijn om de idealen te belijden en er voor te strijden. Over Peter v. Houten heen wilde hij zich wenden tot alle jongens en meisjes, hier aanwezig, om hen aan te sporen, moedig op te komen voor hun geloof, hun ideaal en daar voor te willen strijden. Daarna spelde hij Peter het Jan van Hoofkruis op de borst en vervolgens kwam het geredde meisje hem een bouquetje bloemen brengen, hetwelk natuurlijk een daverend gejuich ontlokte. Aalmoezenier Agterhof sprak nog na mens aalmoezenier Riep die tot zijn zeer grote spijt verhinderd was en deelde mede dat Peter namens de beide Groeps- comité's een portefeuille zal krijgen. Daarna defileerden de band en alle verkenners voor de redder, de geredde en beide families. Te ongeveer negen uur behoorde deze plechtigheid die Peter, een eenvoudige en bescheiden jongen, wel een beetje beduusd maakte, weer tot het verleden. Zondagavond half negen zal het Ballet de Monte Carlo in het openluchttheater te Bloemendaal het volgende program ma geven: Giselle en le en 2e acte van Beau Danube op muziek van Johann Strauss. Het Utrechts Stedelijk Orkest zal medewerking verlenen. De hoofd rollen in Giselle zullen vertolkt worden door Rosella Hightower (Giselle), An- dré Eglevsky (Prins Albert), Marjorie Tallchief (Koningin der Willis); in Le Beau Danube door George Skibine (Hu zaar), Marjorie Tallchief (Straatdanse res); Ethery Pagava (het jonge meisje) Raoul Gélada, Anna Cheselka, etc. Het Ballet speelt Maandagavond al weer in het Casino te Knocke. Eerlijk gezegd heeft onze oproep om hulp voor de lijdende mensheid niet veei succes gehad. Heeft men het niet gelezen? Of gedacht: Ik geef mij straks wel op? Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht doet bij deze nog eens een zeer dringend beroep op de vele vrien den en vriendinnen van Herwonnen Levenskracht om mede te helpen aan de speldjesdag op Zaterdag 29 Juli a.s., al is het maar één of twee uur 's ochtends of 's middags. Ieder heeft in zijn om geving wel een familielid of kennis die door de tuberculose is aangetast. Gij kent hun verlangen om van deze ern stige ziekte te genezen en dat kan als gij uw hulp aanbiedt. Doe het heden nog en stel het niet uit. Alle hulp en medewerking wordt gewaardeerd. Bij de volgende adressen kan men zich op geven: B. Reijnders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; J. Willemse, Van Zeggelenplein 3; W. van Leeuwen, Rijksstraatweg 8; Th. Uitendijk, Leidse- straat 24 zwart; G. Donker, Haitsma Mulierstr. 44; J. H- v. d. Velde, Smede str. 5; Ph. Reinerie, Teylerplein 25; A. J. van Dam, Bakkerstr. 4; J. J. van Schooten, Lange Wijngaardstraat 28 rd; H. Beuk, Javastraat 6; G. M. Bergman, Jansweg 28; W. Schoonebeek, Rijks straatweg 77; J- Th. de Groot. Vinkestr. 20; G. Hol, Jan Gij zenkade 229. Voor het diploma van de R.K. Han dels-Avondschool afd. Middenstands opleiding, slaagden de volgende leerlin gen: Tiny Arisz (Velsen), Martha van Kampen (Velsen), Maria Mekenkamp, Willy Meijer, Annie Timmers (Heem stede), Cees Buys, Piet Sas, Adriaan Engele (Haarlemmerliede), J. van Ga len, Jan Huybens, Gerard Kok, Loek Kroon, Dolf Lindeboom, Jan van Lu nenburg, Piet Meijer (Heemstede), Piet Mesman (Hoofddorp), Frans Moo- ren (Heemstede), Lud. van Nieuwland, Jan de Wijs (Heemstede), Frans Vissers Piet Apeldoorn, Dick en Floor Balm (Bloemendaal), Wim Backx, Thomas Heemskerk (Aerdenhout), Tony van Kessel, Paul Kluwen, Henk en Jan Koster, Ko v. d. Leden, Frans Lommers, Kees Roemers, Frans v. Roode en Jan Truyens. HBS A: Geslaagd de dames R. van der Feltz T. Hellendoorn, L. Göllner, C. de Jong' A. Knottenbelt, E. Kraker, R. Maie'r, N. Martens, H. Meppelink, J. Niemöller, V/Raaff, M. Scheffer, M. Schol, K Schreuder, I. Simon van Leeu wen, S. Thomas, W. van Vuuren, en de heren V. Doodeheefver, J. Hoekstra, P. ter Kuil'e, R. Reeling Brouwer, H. Rij ken, H. Schouten, E. Veen. Afgewezen 7. HBS B: Geslaagd de dames M. Adama van Scheltema, J. van den Berge, W. Goudoever C. den Hond, I. Jansen, A. Schipper, M. Tonino en de heren N. André de la Porte, H. J. Bonhof, J. van der Bruggen, S. Drijber, M. Eckenhau- sen, J. J. Glas, A. Hamburger, J. Haring, A. Heesterman, C. Hollander, H. van der Meyden, M. Leupen, R. Peyrot, A. Schepers, G. Schooten, C. van Someren, B. Tuning, A. Wigman, P. Zeven. Afge wezen 3. t Gymnasium: Geslaagd de dames L. Bierens de Haan, H. Bunge, S. Grijseels. E. van Luin, F. Porrenga, T. Salm, B. Tot; en de heren L. Dokkum, W. Dorst, J. Kessler, R. Meyer, E. Posthumus Mey- jes, W. de Ruiter, R. Verspyck, W. Vlie gen, H. Went, J. P- Zondervan. Afge wezen 3. Geslaagd voor het einddiploma van de 5-jarige cursus: (hoofdvakken: Handelswetenschappen de dames E. C. Hetem, P. A. Molenkamp en S. Slenters, en de heren J. Aardema. A. C. Gieles, P. Havenaar, J. Kniep, Koster W van Lienden, A. de Maaker en H. G. Trap; (hoofdvakken: Neder lands en Engels) de dames G. Spiering en G. Zettels, en de heren J. G. van Ber- kum, T. Kamsma en N. Stoute. Vanmorgen werd op het Spaarne een zeilboot zonder bemanning drijvende gevonden bij de Spaarndamseweg. De boot droeg de naam „Ski". De haven politie heeft het vaartuig onder haar hoede genomen. B. en W. hebben de staanplaatsen voor de kermisvermakelijkheden ver pacht. De stoomcarrousel bracht het hoogste bedrag op, n.l. f 1800.—. De hippodrome 900.de biograaf f 725.de kinematograaf f300. terwijl de gewone draaimolens f400.opbrachten. Jannetje Kruger, een 65-jarig vrouwtje, werd uit haar huis aan het Nnuwe Geldelooze Pad gezet, omdat haar de huur was opgezegd en zij niet vrijwillig weg wilde gaan. De mensen die de deurwaarder hiel pen verwijderden het vuil uit de wo ning met hooivorken en konden het ongedierte niet ontlopen. De vrouw bleek lang niet onbemiddeld, want temiddr.n van het vuil werden vele effecten gevonden. Jannetje Kruger woonde veertig jaar op hetzelfde adres en waste zich nooit. De raad. kocht 5% H.A. grond voor f30.000 ten zuiden van de Zomer vaart, teneinde daarop en abattoir te bouwen. Onze Stadgenoot, de socialist Mr. Troelstra, heeft zich Zondag in ar rest begeven om zijn straf van een maand gexningenisstraf te ondergaan. Het is een grote verbetering dat de Jansstraat thans voorzien is van trottoirs. Op 1 Juli 1900 telde Bloemendaal 5423 zielen, van wie er 1596 ver pleegd werden in het gesticht Mee- renberg. Thans zijn het er na de annexatie in 1928 meer dan 20.000. De Haarlemsche schouwburg, eigendom van de heer W. Sghönhuth, is in handen overgegaan van een consortium. Tot directeur is benoemd de heer G. J. van Gasteren. De brievenbestellers in de gemeen te Haarlemmermeer zullen in het vervolg om de veertien dagen een vrije Zondag krijgen. Men hoopt ■daardoor een goed voorbeeld te ge ven. De oproep om aan een der retraites van de kath. arbeidersbeweging deel te nemen is niet tevergeefs geweest. Van de vier retraites welke gehouden zijn of binnen enkele dagen gegeven worden, is het aantal deelnemers behoorlijk. De vacantie is nu in volle gang en er zijn nog enkele retraites waar men 2ich bij aan kan sluiten o.a. 58 Augustus te Bergen; 58 Aug. te Noordwijkerhout; 58 Aug. te Vught; 912 September te Bergen. Laat men zoveel mogelijk aan bet ver langen van Z. H. de Paus voldoen om in het Heilig Jaar een retraite te hou den om de grote geestelijke voordelen, daaraan verbonden, deelachtig te wor den. Voor opgavan en inlichtingen ver- voege inen zich bij de heer B. Reijnders, Zomervaart 134. Op de hoek van Lorentzstraat en Ruyterplein moest gisteravond om 10 uur een lichtmast het begeven. Een chauffeur, die zijn vrachtauto achteruit wilde rijden, merkte de mast te laat op, v/aardoor de auto vrij onzacht met de mast in aanraking kwam. De lichtmast knapte volkomen af. Advertentie JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Naar aanleiding van geruchten over een valse Frans Hals, welke in het Groninger museum ontdekt zou zijn, deelde de directeur van het Groninger museum, dr. A. P. S. Vorenkamp me de, dat in Groningen een onderzoek naar het schilderijenbezit van het mu seum is ingesteld. Het schilderij „De Lachende Roker" is toen naar Den Haag gezonden voor een nader onder zoek, omdat men aan de echtheid twij felde. Gebleken is, dat het schilderij niet van Hals is. Dr. Froentjes, deskun dige bij het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, zal Woensdag 19 Juli a.s. het bewuste schilderij weer ter- be schikking van het Groninger museum stellen. De vroeger in Haarlem zo bekende lange afstandzwemmer. Jan van Hems bergen heeft het plan opgevat om midden Augustus een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. De trai ning voor deze zwemtocht is reeds aangevangen en j.l. Zondag werd de afstand NoordwijkZandvoort, een af stand van pl.m. 15 km. in 3!4 uur ge zwommen. Zondag a.s. bij gunstig weer, zal de zwemmer opnieuw een oefentocht ma ken en wel van Katwijk aan Zee naar Zandvoort, een afstand van pl.m. 24 km. De zwemmer zal worden begeleid door een boot van de Noordwijkse red dingbrigade, alsmede door zijn vroe gere trainer. Woensdagavond werd onder grote be langstelling de Lathyruskeuring van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aer denhout en Omgeving" gehouden, wel ke in alle opzichten als geslaagd kan worden beschouwd. Het zaaltje van het Volkskoffiehuis maakte een fleurige in druk door de verschillende inzendingen en over het algemeen was aan het kwe ken van deze bloemen veel zorg be steed. Het resultaat was: 1. G. v. Bakel, 8(4 punt, prijs een drijfschaal; 2. N. v. d. Meer, 8 punten, prijs een sigaretten doos; 3. Jac. Warmerdam, 6A punt, me daille; 4. J. v. d. Putten, 6 punten; 5. J. Trompen, 514 punt; 6. A. Nunnink, 5 punten. Vrije inzendingen: N. v. d. Meer. 9 punten en Jac. Warmerdam, 7 punten. De voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, reikte aan de prijswinnaars met enige toepasselijke woorden de prijzen uit en prees de deelnemers voor het geleverde werk. Na de pauze hield de heer F. van Dijk een buitengewoon interessante cau serie over de Gentse cultures, welke zich in hoofdzaak toeleggen op het kweken van Azalea, Begonia, Ficus en Gloxinia, waarbij hij tal van interessan te bijzonderheden mededeelde. Verschil lende vragen werden na deze causerie beantwoord en daaruit bleek, dat ook m België de belangstelling voor bet be zit van bloemen in de huiskamer iets groter wordt, al spant Nederland nog altijd de kroon met een bedrag van f 12 per jaar per hoofd. V De resultaten van de tweede ronde van dit tournooi luiden: 1. Mr. Snoeck HenkemansRothert 'ASaeijsIr. Lantzius 34'Al VeenboerVerleur Jr. A—'Al 2. A. Westra—v. Hout 1—0; KokkelkorenBrandt 10; Verleur Sr. —Willemse 01; B. VolkersQuintus 10; ZwarterDe Munnik 10; Winkel Kluén Jr. afgebr. 3. Olijerhoekv. d. Oever 01; Herckenrathv. Wonderen 10; mevr. OnvleeBrouwer 10; De Reusmevr. Verlooy 10; Le Nobel Kluén Sr. afgebr.; GoosenTurkenburg 1—0. Woensdag a.s. wordt het tournooi weer voortgezet. Woensdagmorgen heeft Selden Chapin, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, in het Nederlands Persinstituut te Amsterdam een door M. v. d. Burgh uit Delft ontworpen plaquette onthuld ter nagedachtenis van de veertien Amerikaanse jour nalisten, die gisteren een jaar geleden bij de vliegramp van de „Franeker" te Bombay om het leven kwamen. Advertentie Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem Van tien tot elf uur gistermorgen ls er in enige bij de haven van Rotterdam betrokken bedrijven een sit-down-sta- king gehouden, nadat door het O.V.B. (Onafhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties. de destijds afgescheiden groep van de E.V.C.) pamfletten waren verspreid, die totf'deze daad aanzetten Volgens mededeling van het O.V.E. was reeds omstreeks Kerstmis gevraaga om een extra weekloon, buiten de 2 pet. gratificatie, voor de vaste havenarbei ders en een extra uitkering van f 50.— voor de arbeiders van de havenreserve Dit verzoek zou toen door de Scheep vaartvereniging-Zuid zijn afgewezen, onder het motief dat er op dat tijdstip niet veel werk in de haven zou zijn ge weest. 24 April heeft het bestuur van het O.V.B. volgens zijn beweren het verzoek herhaald, maar een beslissing werd uitgesteld. Teneinde de eis meer kracht bij tezetten zou Dinsdagavond tot deze staking zijn besloten. Toen gister morgen om elf uur het werk Zou wor den hervat, waren er - aldus het O.V.B - nieuwe moeilijkheden gerezen, omdat niet iedereen weer aan het werk mocht gaan. f Niet-officiële koersen) 8 uur: Concertgebouw: Opening Tentoonstelling Vrije-tijdbesteding „Bezigheid en Fantasie". Geopend tot half 11. 89 uur: Concert in de Hout van de Marinierskapel, o. I. v. Gijsbert Nieuwland. 9.30 uur: Mars van de Hout naar de Grote Markt. 10 uur: Taptoe op de Grote Markt. 314 Neder». 1Mb 314 pCL Nea. 1951 1-3(4 Nederiano 1947 2 Ned. 62-64 Del. tac inschr. GrtDK. '46 3 pCl Ned Handei Mfi. eert A K.U. Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Neo. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Hubbei Holl. Amerika L4jn Kon. N Stoomb. MD Nea. Scheepv Ome H.VA Deh Ml], eert Vorig Opening slot 1377 100-ft 100% 144% 170(4 108% 120 10314 140 105% 264 220 256% 122%, 142% 119 127 1WV4 110% 98 169(4 195(4 215 253 121(4 117 123 113 106 12/7 Anaconda Coppei 30% Bethlehem Steel 37 Chrysler Corp 63% General Electric 43% General Motors 73'4 Hudson Motors 13% Kennecott Copper 56% Montgomery Ward 49'/2 North Amerlkan Co 16 Radio Corp i4% Republic Steel 34 Shell Union Oil 42% Southern Pacific 55 Southern Railway 36 Tidewater 27 U.S Steel 32% 11/7 3°(4 37 66% 44% 83 Va 13% 66% 50% 16% 15% 3514 43% 54% 351 Advertentie naar de STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Advertentie Het kabinet van de V.S.I. heeft in spe ciale zitting het ontwerp-voorlopige con stitutie eenheidsstaat, zoals ingediend door de speciale commissie van de V.S.I. en de Republik Indonesia (D|pc- ja), goedgekeurd. Het recht van demonstratie en sta king is opgenomen in de formulering van de grondrechten van de mens. De organisaties, die een monopolistisch ka rakter dragen en gevaar voor de natio nale economie betekenen kunnen, zijn verboden. Over de hoofdstad van de nieuwe een heidsstaat werd geen uitspraak gedaan, doch alleen werd bepaald, dat de zetel van de regering te Djakarta zal zijn, ter wijl een nadere beslissing over de hoofdstad aan het eerste kabinet van de eenheidsstaat wordt overgelaten. Er zal een vice-president zijn, doch in noodgevallen kan de presideht de vice- president aanwijzen als kabinetsforma teur. De vice-president vormt alleen een parlementair kabinet en de functie van vice-president is dan vacant, aldus deel de Ruslan Abdulgani, de secretaris-ge neraal van het ministerie van Voor lichting. op de wekelijkse persconferen tie mede. Het parlement van de een heidsstaat zal bestaan uit leden van het parlement der V.S.I., van de senaat der V.S.p. en van het werkcomité van het K.N.I.P. (republikeins parlement). De leden van de republikeinse hoge ad viesraad worden niet opgenomen; dit is 27% I in tegenstelling met de opvatting van 33% Djocja. CopyrtghlP. I B. 80» 6 Copenhagen^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2