PARIJS ROEPT TOUR DE FRANCE TOT WEERZIENS TOE Marinelli bezorgt de Franse wielematie bange dagen Vis-a-vis met de Third Man Eet dagelijks lekkere BLUE BAND fmtok 4en4/ OPRUIMING J. $Jtan w lent nét 'aid CaUé, de buUtifdie, deê&Ue! j DELFTS r r Wij luisteren naar Fanny, Foukje en Slijk huis te Groningen Renners voor de keuring BODEGA ,,'t TREFPUNT" NEDERLANDERS in blakende welstand NED. WIELERPLOEG VOOR WERELDTITEL Rio de Janeiro staat op zijn kop J IVOROL Geelt aan Uw tanden nieuwe Glans B. E. VAN ZANTEN E. L. NAUTA NU EEN BOOTTOCHT! VIER- MEREN -TOCHT REDERIJ ZWAAG dienstregeling 1 KREMER'S KOFFIE KREMER'S DONDERDAG 13 JULI 1950 PAGINA 4 Onze sportredacteur telefoneerde ons hedenochtend uit Parijs: He± feesf is begonnen! Om 6.37 uur vanochiend is hei hoog mogend heer Jacques Goddei, ioean besar van de Tour de France, in zijn peperdure Hoichkiss gestegen; om 6.38 uur heefi bazuingeschal hei aanslaande verirek van de kara vaan aangekondigd? om 6.39 uur heefi een meneer, die direcieur-generaal van iels heel belangrijks is, een lini doorgeknipt en om 6.40 uur heefi Third Man Orson Welles hei siaripisiool afgeschoien, waardoor de duiven op de ialloze daken rondom de Place Royal opvlogen en de ka ravaan zich langzaam in beweging zette. Er werden voei- riempjes vasigemaaki en siaripedalen ingedrukt; er wer- <^en voor hei laaisi nog eens handen geschud en goede wensen meegegeven; er werd gejuicht, geapplaudisseerd en mei zakdoeken gewuifd. En in die sfeer van hoop en verwachting, van opgewektheid en goede moed zijn alle moeilijkheden van de dagen ievoren vergelen en is hei groie en meesi beschreven circus van de hele aardbol zijn zegetocht begonnen door hei land van de Bourgogne, de guillotine, de kabinetswisselingen en de Nederlandse voet ballers. Voor ramp gespaard Zwarte kaartenhandel Mevr. Blankers-Koen oefent voor vi j f kamp Vierdaagse met 7300 deelnemers Duitsland en Japan bij mtern. Tennisbond Eerste rondeel uit de Ronde maar de Nederlanders niet Sportsnippers COURSES DU1NDIGT MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten afwezig tot 8 Aug. afwezig t/m 22 Juli loodgieter, bekw. stoffeerder, ijverige huisknecht. Op Zaterdag 15 JULI begint onze in MANTELS en JAPONNEN legen ZEER LAGE PRIJZEN Koninginneweg 71 b/d Iordensstr., Haarlem PRIJS ff 2.25 om io u. nu. VOLEND AM MARKEN om 9 u. (Zaterd. 7,9,14 u.) naar HARDERWIJK HEROPENING Vrijdagmiddag 3 uur Groie Houistr. 125-127 .im®§ W MSlI ff Haarlem Tel. 20889 Beleefd aanbevelend, N. GORT Nieuwe KOFFIEBON 465 Besteed deze goed en koop: U is dan verzekerd van de beste Geen plaatjes, maar kwaliteit en j~hee Voortreffelijk alle twee! FINANCIERINGSKANTOOR „HOFGEEST" Verstrekt alleen gelden op luxe-, vracht en bestelwagens, alsmede machines. Het had geen dag langer mogen du ren. Wanneer de heer Goddet om de een of andere nauwelijks te bedenken of te accepteren reden het vertrek van zijn karavaan 24 uur had moeten vertragen, zouden enkele honderden, al dan niet bij de organisatie van de Tour betrokken lieden, in allerijl naar inrichtingen tot herstel van overspannen geesten moe ten worden overgebracht. En zelfs geen tank of bulldozer zou zich meer een weg hebben kunnen banen door de Rue Fau bourg Montmartre, die behalve een smalle en drukke verkeersstraat tevens de standplaats is van het organiserend dagblad „l'Equipe" en die met de ver zamelde politiemachten van diverse arrondissementen bij elkaar even moei lijk van belangstellenden kon worden gezuiverd als de ingang van hotel „Du Louvre", waar de Italianen, Belgen, Lu xemburgers. Zwitsers en Nederlanders waren ondergebracht. Diezelfde belangstelling had er voor gezorgd, dat de karavaan vanochtend op het weinig gewaardeerde vroege uur tussen dikke rijen geestdriftige toe schouwers door Parijs toog, via de bou levards des Italiëns, Montmartre en de Place de la République, de boulevard Voltaire en de Place du Nation, de Ave nue Foch en die van Madame Blanche naar Nogent sur Marne, waar op de Place General Le Clerc plaats rust werd gemaakt voor de definitieve start. Pa rijs wreef de slaap uit zijn ogen en juichte de schorheid uit zijn keel. Het begon al weer gevaarlijk geestdriftig te worden bij het zien van die hele grote meneer Bartali, die aan het hoofd van zijn Italiaanse squadra de stoet opende; van de Franse favorieten Robic, Laza- rides, Lauredi en Marinelli; van al die andere Fransen uit Bretagne, He de France en Noord-Afrika en van de be kendste buitenlanders als Kubler, Gold- schmidt, Magni en Ockers, die men in de peletons van twaalf of zes man, rij dend per ploeg, wist aan te wijzen. De Nederlandse renners, achter de Italianen. Beigen, Fransen, Zwitsers en Luxemburgers op de zesde plaats ge start, waren, evenals de vorige jaren, gekleed in witte trui met rood-blauwe band; zij zijn genummerd van 43 tot en met 48. Pal achter hen reed de jeep van de Nederlandse ploegleider Piet van Ierlant. met Jan Pijnenburg, blakend van welgedaanheid en vorstelijk zuigend aan een zeppelin van een sigaar, achter het stuur. Er was een prettige stem ming in het Nederlandse kamp. De jon- De sportcommissie van de NWTJ heeft besloten de volgende Nederlandse ren ners in te schrijven voor de wereldkam pioenschappen op de weg, welke op 19 Augustus voor amateurs en op 20 Au gustus voor beroepsrijders zullen wor den gehouden: Amateurs: H. v. Breenen (An^ter- dam), J. L. Dekkers (Eindhoven), W. Dielissen (Beek en Donk), J. H. Nolten (Geleen). M. Roks (Sprundel), W. Snij ders (Zwanenburg), A. Voorting (Haar lem) en C. F. Witteveen (Amsterdam). Beroepsrijders: W. van Est (St. Wil- lebrord). H. de Hoog (Borgerhout, Bel gië), J. H. Janssen (Elsloo), Th. Middel kamp (Kieldrecht, België). W. J. A. de Ruiter (Rotterdam), G. M. B. Schulte Cs-Hertogenbosch), G. P. Voorting (Haarlem), F. Vos Cs-Hertogenbosch), W. Wagtmans (Breda) en F. P. van de Zande (Halsteren). Dezer dagen zal de commissie nader beslissen, welke van deze renners zul len worden uitgezonden en wie als re serves zullen fungeren. Zoals bekend mogen per land slechts zes renners aan de wedstrijd om het wereldkampioen schap deelnemen. gens voelden zich in prima conditie, wa ren behoorlijk voorzien van goed mate riaal en hadden zowel de kiespijn van Voorting als de beenwonde van Wagt mans naar de rommelzolder verwezen. Intussen is de Franse wielernatie zich er wel van bewust, dat zij maar juist op het nippertje gespaard is gebleven voor een ramp, welke in de geschiede nis van het beminnelijke volk tussen de Noordzee en de Middellandse zee een voudig haars gelijke niet heeft. Daar was me toch bijna die kleine, wat aan stellerige en zich nog al van zichzelf bewuste Jean Jacques Marinelli niet aan de start verschenen wegens een steenpuistenplaag, welke de grootste gruwel is in de nachtmerries van een Tour de France-renner. Twee volle, nauwelijks door te komen dagen, heeft de crisis der bange onzekerheid geduurd. Onophoudelijk vlogen ijlboden tussen het hoofdkwartier van ploegleider Jean Bidot te Parijs en het villaatje van Jean Jacques in Villemomble. waar de kleine maar hoge lijder met zichzelf en zijn plaag worstelde. Fotografen, intervie wers, familieleden, vrienden en dokto ren wisselden elkaar en file af aan het bed van Frankrijke favoriet nummer zoveel en de bladen, die op de vooravond RIO DE JANEIRO, 12 Juli. Voor de ontmoeting BraziliëSpanje in de eind ronde van het tournooi Om de wereld beker is de belangstelling overweldigend. Men verwacht dat Rio op Donderdag uitgestorven zal zijn omdat bijna alle zaken zullen sluiten. Vandaag stonden drommen mensen voor de loketten te wachten, in de hoop een kaartje te be machtigen. Velen hadden mondvoorraad bij zich. Tijdens de wedstrijd zullen meer dan 1500 politieagenten dienst doen in en bij het gemeentelijk stadion. Mis schien zal de verkoop van sinaasappelen verboden worden uit vrees dat ze als projectielen zullen worden gebruikt. Om dezelfde reden zal niemand flessen bier en limonade mee mogen nemen uit de tentjes en kiosken; men moet aan de toonbank drinken en de flessen achter laten. Verder verwacht men ook een zware dag voor de ploegen van de gezond heidsdienst, aangezien tijdens de match EraziliëZweden 28 toeschouwers be handeld moesten worden wegens hyste rische aanvallen. Voor de wedstrijd te gen Spanje is de spanning nog veel in tenser; de gemoederen zijn tot het kook punt verhit en men vreest dat de ont moeting, hoe ze ook eindigt, bij talrijke kijkers en kijksters een nerveuze in storting zal veroorzaken. De sportjournalisten zijn uiterst voor zichtig bij het bespreken van de kansen der beide partijen en onderschatten ze ker niet de kracht van de Spaanse ploeg. Men is trouwens nog niet vergeten dat Spanje bij het in 1934 in Italië gehou den wereldkampioenschap met 31 van Brazilië gewonnen heeft. Wat de prog noses voor de voetbalpools aangaat, noemt 40 procent Brazilië en 20 procent Spanje als winnaar, terwijl 40 procent zich uitspreekt voor een gelijk spel. De Brazilianen, de ingezetenen van Rio de Janeiro in het bijzonder, hebben dezer dagen maar een onderwerp van gesprek: de kans van het Braziliaanse elftal voor het wereldkampioenschap. De belangstelling voor de wedstrijd te gen Spanje is zo groot, dat reeds een uitgebreide zwarte handel in entree bewijzen is ontstaan. De prijzen, die gevraagd (en betaald) worden, bedragen vier a vijf maal de oorspronkelijke waarde. De politie van de Braziliaanse hoofdstad is echter uiterst waakzaam en een leger van in burger geklede recher cheurs beweegt zich voortdurend door de stad en in openbare gelegenheden om op elk gewenst moment te kunnen in grijpen. DONDERDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 18.00 Leger des Heils, 18.15 Chr. vakbeweging, 18.30 strijdkr., vraag en aanbod, 19.00 nieuws, 19.15 zangrecital Weense sopraan Margit Opawsky, 19.45 Radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Spaanse muz., 20.45 Een snufje land, een lepel water, Nederl. progr., 21.45 amusem.muz., 22.15 Vaart der volken, 22.35 voorspel 3e acte Frei- schütz v. Weber, 23.00 nieuws, 23.15 conc. v. Dvorak. HILVERSUM I. 402 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 amusem.muz., 19.00 amusem.muz., 19.35 ouv. Die lustige Witwe, Emmerich Kalman-suite, 20.00 nieuws, 20.05 Zoeklicht, 20.15 le symph. in c gr. t. v. Beethoven, ouv. Leonore III v. Beethoven. In de pauze 21.05 va- cantieprogr., le symph. in c kl. t. van Brahms, Conc.geb.-Orkest o.l.v. Furt- wangler, 22.15 gram., 22.30 Vliegende Hollanders op jacht in Arabië door W. v. Veenendaal, 22.45 Kreisler-kwartet, 23.00 nieuws, 23.15 Zigeunermuz. in Kurhaus te Scheveningen door Pali La- kos, 23.35 dansmuz. VRIJDAG HILVERSUM II. 298 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.45 strijkork.. 9.15 zieken, 9.30 klass. muz.. 11.00 werk v. Debussy. 11.30 amusem., 12.00 suite a Midsummernights- dream v. Mendelssohn, 12.33 radiokoor, 13.00 nieuws. 13.15 sextet Kroon, 13.50 gram., 14.00 Sweelinck-kwartet, 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 15.00 bloemlezing wereld's liederenschat, 15.40 voordracht. 16.00 vocaal ensemble. 16.15 lichte muz., 17.00 In de lens, 17.30 Fries progr., 17.45 chr. vacantiescholen, 13.00 zangver., 18.15 werkgeversverbond, 18.30 strijdkr.. 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz.. 19.35 Weens progr., 19.40 radio krant. 20.00 nieuws, 20.05 schaakkam pioenschap, 20.15 lichte muz., 21.15 Onze tijdrekening, 21.35 militaire kapel, 22.10 suite voor piano v. Poulenc, 22.30 Les Beatitudes v. Franek, 23.00 nieuws, 23.15 orgel. 23.0 balletmuz. v. Lecocq. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 7.00 nieuws. 7.18 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 Weense muz., 8.50 vrouw, 9.00 klass. muz. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 gram. 10.30 vrouw, 10.45 cello en piano, 11.00 Katrina, radiofeuilleton, 11.25 orgel. AVRO: 12.00 amusem.muz., 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws. 13.15 amusem. muz., 13.45 amusem.muz., 14.00 kookles. 14.20 kamerork., 15.10 Ons volk en ziin dichters, 15.30 gram. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 Jiddische en He breeuwse liederen, 17.20 Wij en de mu ziek, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.40 sonate voor klarinet en cello. 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Silvestri-kwar- tet. VPRO: 19.40 klankbeeld, 19.55 nieuws, 20.05 boek, 20.10 sopraan en piano. 20.30 De redding der menselijk heid. VARA: 21.00 gram.-verzoekprogr.. 21.40 Gele augurken, voordracht, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.14 verzoekprogr. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 symph. in d v. Franek. van de start hun daverende koppen bij na de pagina s lieten uitmarcheren, pu bliceerden dankbaar uitvoerige beschou wingen en tot tranen roerende kolom men dramatiek over de heldenmoed, het geduld en het smartelijk verlangen van die arme kleine Jean Jacques, die maar op zijn sponde lag te woelen en tijdens de uren van duisternis de ene nacht merrie na de andere beleefde als een start van de Tour zonder Marinelli, krantenbeschouwingen zonder een paar kolommen over Marinelli. etappe-resul taten zonder de naam van Marinelli, To to's zonder het jongensgezichtje van Marinelli en een eindklassement, waar in geen Marinelli beslag had gelegd op de eerste plaats. Maar nauwelijks 24 uur voor de start is de zon tenslotte doorgebroken. De verzamelde geneesheren te Villemomble hadden in een speciaal communiqué het verblijdende nieuws vermeld, dat Jean Jacques ondanks zijn steenpuisten kon vertrekken en de typografen zochten in hun kasten naar de grootste letters, welke de drukkunst sinds Laurens Kos ter had opgeleverd, om dit wereldschok kende nieuws met passende nadruk te vermelden. En zo kreeg ook de kleine Jean Jacques, een beetje bleek nog en een tik je (ftamatisch kijkend vanwege de on gemakken, die hij verondersteld werd met pijn en smart te verduren, zijn aandeel in de hartelijke toejuichingen waarmede Parijs zijn renners naar de startplaats stuwde en waar om acht uur precies het definitieve vertreksein voor de eerste etappe van de 37e Ronde van Frankrijk, werd gegeven. De eerste etappe om een gele trui van duizend gulden per dag, de eerste etappe van een eve nement, dat door zijn formule weldra de eerste zetten van de strategen Bina, Bidot, Sylvère Maes, Jules Lowie en Piet van Ierlant zal uitlokken en dat miliioenen Fransen eenvoudig doet tandhakken naar een revanche van ge weld op de onbetwistbare triomfen van de prachtige Azzuri. Groningen, 12 Juli Ruim 5000 toe schouwers zijn in Groningen getuigen geweest van de belangrijkste atletiek wedstrijden, die na de oorlog in het Noorden van het land zijn gehouden. Jammer was het evenwel, dat de lang durige regenval de baan geheel door weekt had, zodat van werkelijk uitste kende tijden geen sprake kon zijn. De grootste aantrekkingskracht ging natuurlijk van de loopnummers uit, die echter alle zonder veel strijd beslist werden. Fanny Blankers-Koen won met over macht de 80 meter horden in de goede tijd van 11.6 sec., en Foekje Dillema zegevierde, zoals zij wilde op de 100 meter. Wim Slijkhuis won de 1500 meter met ongeveer 50 meter voorsprong op de Noordelijke crack Roffel, die de eerste 800 meter uitstekend bleef volgen. De 100 meter heren had ontegenzeglijk aan aantrekkelijkheid ingeboet door het niet verschijnen van Lammers, zodat het duel Holst-Lammers achterwege moest blijven. Als bijzondere attractie startte verder de officieuze nationale estafetteploeg bestaande uit Xenia Stadde Jong, Nel Vos, Foekje Dillema en Fanny Blan- kersKoen. Naturlijk hadden de andere ploegen hier niets tegen in te brengen, maar de zwakke wisseling mag bij onze snelste vier dames nog wel grondig wor den verbeterd. Bij de technische nummers werden geen opvallende prestaties verricht. Bij zonder aantrekkelijk was wel het pols stokhoogspringen, waarbij bor Lamoree de goede hoogte van 3.80 meter bereikte. Aan de internationale roeiwedstrijden, die Zondag 16 Juli a.s. in Luzern worden gehouden, zal ook een acht van de Am sterdamse studentenroeivereniging Ne- reus deelnemen. Advertentie Voor de Nederlandse athletiekkampi- oenschappen, die op Zaterdag 22 en Zon dag 23 Juli a.s. te Rotterdam worden gehouden, heeft mevr. Fanny Blankers- Koen ingeschreven op de nummers, die voor de nieuwe vijfkamp gelden, te we ten tachtig meter horden, ver- en hoog springen, kogelstoten en 200 meter hard lopen. Op de 200 meter zal zij derhalve alleen aan een serie deelnemen en haar plaats in de finale niet innemen, zodat ook ditmaal van een duel tussen haar en Foukje Dillema niets zal komen. Want Foukje is met opzet in een andere serie ingedeeld. Deze Friese athlete komt voorts uit in de honderd meter, waarvoor ook hebben ingeschreven Gre de Jong en Xenia Stadt-De Jong. Bij de heren hebben alle prominen ten ingeschreven voor de honderd en tweehonderd meter. De coming man, Broeken, die dit jaar met 15.6 sec. de snelste tijd noteerde, komt op de 110 m. horden tegen Van der Hoeven uit, doch Jan Zwaan heeft op dit nummer ver stek laten gaan. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat er een nieuwe Neder landse kampioen 400 meter horden zal komen, namelijk de Tempo-athleet Buys. Op de 1500 meter starten Slijkhuis en Harting en op de 5000 meter zal Latas- ter het tegen Slijkhuis opnemen. In te- g,stelling tot verleden jaar zal Latas- ter niet deelnemen aan de 10.000 meter. Tenslotte zullen de toeschouwers bij het verspringen getuige kunnen zijn van de traditionele strijd tussen Wesseis, Leeuwenhoek en Naaktgeboren, die dit jaar alle drie reeds meer dan zeven me ter hebben gesprongen. Voor de internationale Vierdaagse-af- standsmarsen, welke van 25 t.m. 28 Juli a.s. te Nijmegen worden gehouden zijn totaal 7300 inschrijvingen binnengeko men. Aan de dagelijkse afstand van 55 km, nemen 2000 wandelaars deel, aan die van 50 km. 1300, terwijl voor de af stand van 40 km. 3850 en die van 30 km. 150 wandelaars inschreven. Het aan tal dames dat aan de Vierdaagse mee doet bedraagt 1300 De buitenlanders zijn vertegenwoordigd door 177 militai ren en een 50-tal burgers. Tijdens het congres van de interna tionale Lawntennisfederatie, de F.I.L.T., dat te Lausanne is gehouden, werd be sloten de nationale bonden van Duits land en Japan wederom als lid van de federatie toe te laten. In verband met het besluit van de internationale Lawntennis federatie om Duitsland en Japan opnieuw als lid toe te laten hebben Polen en Hongarije be kend gemaakt, dat zij, zich uit de Fe deratie zullen terugtrekken. Zij zullen in het vervolg worden vertegenwoor digd door waarnemers. Zelfs in de met tapijten behangen en belegde hal van een der grote Parijse hotels kan het wachten een baarlij ke gruwel zijn. Je raakt ten slotte ook uitgekeken op de vertegenwoordigers en zelfs op de vertegenwoordigsters van zo'n vijftien of twintig na ties, die al naargelang hun landaard, over het weelderig smyrna geluidloos naar de Receptie lopen, draven, glij den of schrijden. En zelfs de volumineuze stapels bagage met etiketten van hotels in Londen, Constantinopel, Aro- sa, Palermo, San Francisco, Delhi, Stalingrad en Rio de Janeiro, beginnen je op de duur de keel uit te hangen als een film „in technicolor" die je al tienmaal gezien hebt. Het enige dat je voort durend interesseert en intri geert, en op het laatst tot wanhoop brengt, is de onver stoorbare cirkelgang van de grote wijzer op de klok boven de portiersloge. Sinds wij er zitten heeft die al een halve cirkel beschreven en wanneer we er nóg zitten als de 360 graden vol zijn, gaat er van avond geen interview met de heer Orson Welles naar Am sterdam. „Misschien om kwart over zes", heeft de Third Man ons door de telefoon gezegd en zijn stem had niets Harry- Lime's-lugubers, „maar méér dan vijf minuten krijgt U niet." Tussen neus en ïippen door liet hij ons ook nog even twijfelen aan de origi naliteit van ons initiatief: „Sinds ik beloofd heb het startschot van de Tour de France te zullen lossen, word ik behalve door kunstredac teuren ook nog door sport journalisten achtervolgd." Kwart over zes dus. Maar de lange wijzer van de klok boven de portiersloge is nu al van de 3 naar de 9 gekro pen, zonder dat de heer Wel les zich heeft laten zien. Als hij de wijzer weer bij de 3 is aangeland, zal er in de volle glorie van haar pe perdure majesteit een Dela- haye komen voorrijden en zal de heer Welles met een glimlach om de lippen des noods een hele hal vol re porters, handtekeningjagers, filmmagnaten en theaterdi- recteuren voorbijsnellen, om zich in de glanzende pracht van zijn rijdend paleis naar z'n diner, z'n schouwburg en z'n cabaret te laten brengen. En vind de heer Welles maar eens in Mont Martre of Mont Parnasse, zélfs al zijn hele volksstammen in een of meer opzichten stapel van hem en zijn motief geworden! Intussen blijven in de hal van het smyrna-hotel, onder het voortkruipen van de gro te wijzer op de klok boven de portiersloge, de verenigde natjes langs de Peceptie pa raderen en sjouwen duvels- toejagertjes in bruine, goud- gegalonneerde uniformpjes, hun pyramiden aan bagage naar de personeelslift. Op de spfa naast mij ligt een krant. L'Equipe; een verouderd nummer al. Maar zelfs het doorbladeren van een ver ouderde krant helpt de tijd doden en dus laat ik zonder veel te zien of te lezen, de bladen van rechts naar links draaien. En dan is er opeens Orson Welles! Niet in leven de lijve, maar vijfmaal gere produceerd in een lap van een interview. Orson Welles, met de een voud die het ware kenmerk van het talent is Orson Welles, die een be langrijke parallel trekt tussen de kunst en de sport.... Orson Welles, die verklaart dat de waarde van de sport dus vooral gelegen is in de ontroering welke ze schept.... Orson Welles, die beweert getuige te zijn geweest van de mooiste k.o. in de bokshistorie(Toen hij namelijk in de emotie van het tweede gevecht tussen Louis en Schmeling zijn hoed liet vallen en de Duitser languit in de ring zag lig gen en toen hij zijn hoofd deksel tussen de benen van de toeschouwers had uitge vist. Sindsdien gaat Orson Welles steeds zonder hoed naar sportwedstrijden!). Orson Welles, die de stunt van de dag vertelt.... (Hij kwam van Versailles naar Parijs tuffen en stuitte plot seling op een wegversper ring. een heleboel drukte, be velen, fluitsalvo's en gejuich. En wat zag hij? Een paar honderd renners in razende vaartMijn hemel de Tour! Ze zijn zonder mij ver trokken!" Totdat de omstan ders hem uit de droom hiel pen en hij verlicht adem haalde. Knip, zei de foto graaf en dat was het vijfde plaatje). En daaromheen in klein, cursief schrift, met aanha- lings- en uitroeptekens bij de vleet, met veel bijvoeg lijke naamwoorden en rheto- rische ontboezemingen, staat alles wat er maar van Orson Welles te weten valt: dat hij een goed honkballer is en een goed schermer; dat hij in de schermscène van Macbeth geen double nodig heeft zon der de indruk te maken van een stier, die staat te dansen in een pot met scherven. Dat hij lid is van de Romeinse schermacademie; dat hij van paardensport en stierenge vechten houdt en dat zijn vader tot degenen behoorde, die in Connecticut begonnen zijn met het organiseren van wielerwedstrijden en daar voor Franse en Italiaanse renners lieten overkomen. En juist als wij er in ernst over zitten te piekeren, of eigenlijk wel iemand zózeer de aangewezen man zou zijn geweest om het startschot van de Tour te lossen als juist de Derde Man, ontstaat er in de hal een draaikolk van zenuwachtige opwinding. En in die draaikolk komt een niet grote figuur bovendrij ven met een nogal bol gezicht en krullend haar. Kwart over zeven: Orson Welles! Tabé Harry Lime! Maar op een of andere manier staan wij plot seling vis-a-vis. Orson Wel les grijpt naar zijn voor hoofd: Mijn hemel de Neder landse journalist natuurlijk! Dan ziet hij L'Equipe, die ik nog in mijn hand houd en zijn gezicht klaart op. „U is allervriendelijkst", zegt hij met een knikje naar het interview. „Ik zou niet graag te laat aan tafel zijn ge komen en iets anders dan daarin staat had ik u toch niet kunnen vertellen. Au re- voir!" Hij drukt zijn flambard op het hoofd en draaft naar de Delahaye, die geluidloos weg glijdt. Cr. Advertentie Toen dr. Mathieu Woensdagavond zijn instrumenten inpakte, welke hij had ge bruikt om de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk te onderzoeken, bleek, dat ongeveer vijftien renners niet aan de oproep voor keuring gehoor hadden gegeven, waarbij zich de gehele Neder landse ploeg bevond. Men betreurt het, dat deze renners niet zijn verschenen maar het spreekt vanzelf, dat men geen startverbod voor hen zal uitvaardigen. Degenen, die gekeurd zijn, bleken in uit stekende physieke conditie te verkeren. Op het Volewijckers-terrein te Am sterdam-Noord werd Woensdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een combinatie van Volewijckers en DWV en een Noord-Hollands elftal. De uitslag van deze wedstrijd was 51 in het voor deel vab de Noord-Hollanders. Naar wij vernemen zullen dit jaar geen Nederlandse athleten deelnemen aan de Britse A.A.A.-kampioenschappen, welke Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Juli worden gehouden. De landenwedstrijd België—Nederland voor dames, gespeeid op de links van de Golfclub des Fagnes, is in een overtui gende zege, 7%1'/2, voor de Belgische dames geëindigd. De bekende Amerikaanse hordenloper Dick Attlesey verbeterde tijdens atle tiekwedstrijden te Helsinki het wereld record over 110 meter horden, dat op zijn naam stond sedert 24 Juni van dit jaar. Attlesey liet te Helsinki 13.5 sec. noteren. De uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt luiden: Vegrana prijs, 2140 m.: 1. Majoor Axkit K 1.33.7. 2. Narciso. 3. Net tie. W. f 3.90 pl. f 1-50, f2.60, f 3.50, koppel f 18.30, covercal f 4.30. Venturaprijs, 1540 m.: 1. Juweeltje 1.28.7. 2. Juno Vita. 3. Lucky Fanfare. W. f 9.90, covercal f 3.60, koppel f 15. Valenciaprijs. 2500 m. 1. Lex V 1.30.2. 2. New Vlamingman. 3. Nevada L. 4. Nico Maire. W. f 6.20, pl. f 2.40, f 8.30, f 2.10, kop pel f 36.80, covercal f 24.60. Wellingtonprijs, 1100 m. 1. Brandal 1.12.8. 2. Prince Albert. 3. Bellatrix. W. f 2.pl. f 1.10, f 1.30, f 1.70, koppel f 3.10, covercal f 4.10. Victoriaprijs, 1800 m. 1. Saquilah 2.02.8. 2. Taxiole. 3. Typhoon. W. f 2.60, f 1.30, f 120, koppel f 2.60, covercal f 2.60. Totale toto- omzet f 30.783.50. KAASMARKT WOERDEN., 12 Juli. Op de kaasmarkt te Woerden werden aange voerd 314 partijen, le soort f 210218, 2e soort f 198—208, zware f 238 (groothandels- prijzen). Handel matig. Tijd fin. 5 VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 12 Juli Op de markt werden aangevoerd 5111 stuks vee, zijnde 1726 runderen, 393 nuchtere kalveren, 93 zeugen, 139 lopers, 1874 big gen. 783 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfvaarzen van f 650950 p. st„ guiste koeien van f 500—775 p. st„ kalfvaarzen van f 600925 p. st„ klamvaarzen van f 575— f 675 p. st„ guiste vaarzen van f 475625 p St., pinken van f 350475 p. st., graskal veren van f 200—300 p. st., nuchtere fok- kalveren van f90145 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 4575 p. st lopers van f 6085 p. st., biggen van f 4060 p. st.. schapen van f 60—80 p. St., zuigla.nmeren van f 50—62 p. st. Vette kalveren van f 1.90—2.30 per kg. lev gew. Vette koeien le kw. f 2.802.90, 2e kw. f 2.70—2.80, 3e kw. f 2.50—2.65 per kg geslacht gew. AAGTEKERK 12 te Adelaide, ABBEDIJK 12 bij Cabe do Norte, AGATHA 12 v. Pe- nang n. Pladju, AKKRUMDIJK 12 bij Scil- ly eil., ALAMAK 12 te Bahrein, ALBIREO 12 te Las Palmas, ALBLASSERDIJK 12 te Bremen, ALCHIBA 12 bij Rio Grande, AL- GEN1B 12 te Antwerpen, ALKAID 12 v. Rott. n. Bremen, ALMDIJK 12 bij Bermuda, ALPHERAT 12 bij St. Pauls Rock, AMSTEL- KERK 12 bij Lissabon, AMSTELLAND p. 12 Berlinga eil., ARKELDIJK 12 bij Lands- end, BALI p. 12 Perim, BARENDRECHT 12 te B. Aires, BENGKALIS 12 v. Surabaja n. Singapore, BENNEKOM 12 bij Flores, BE VERWIJK 12 bij K. La Hague. BLOMMERS- DIJK 12 bij Scilly eil., BONAIRE 13 te Pon- ta del Gada, CALTEX THE HAGUE 12 bij Burlings, CALTEX LEIDEN 14 te Pernis verw., CELEBES 12 v. Surabaja n. Sema- rang, DELFLAND 13 te Bahia, DELFT p. 12 Sombrero eil. n. Chili, EEMDIJK p. 12 Bishop Rock, EEMLAND 12 v. St. Vincent n. Bahia, ESSO DEN HAAG 12 bij Ber muda. ESSO ROTTERDAM 12 bij Flores, FARMSUM p. 12 Finisterre, GOOILAND 12 te A'dam, HECUBA 12 bij Paramaribo, HEEMSKERK 12 te Tanga, HESTIA p. 12 Ouessant, JAPARA 12 v. Djakarta n. Makas sar, KEILEHAVEN 12 te Landana, KERTO- SONO p. 12 Hycres n. Saïgin, KLIPFON TEIN 12 v. Southampton, LAAGKERK 12 v. Linga te Bardarabbos, LARENBERG 12 v. Rott n. Savona, LAURENSKERK p. 12 K Roca, LÉERSUM p. 12 Hycres, LEKHA VEN p 12 Dover. LEKKERKEEK 13 te Colombo, LISSEKERK 13 te Aden. LOMBOK 13 te Penang, MELISKERK 13 te P. Saïd, MIJDRECHT 12 v. Brunsbuttel n. Vlissingen, NOORDWIJK 12 bij K. Race, ONDINA 12 bij Fayal, PAPENDRECHT 12 bij Fayal, PHRONTIS p. 12 Ouessant, POLYDORUS 12 v. Penang n. Belawah, POLYPHEMUS p. 12 Minicov, PRINS JOH. WILLEM FRISO 12 bij Scilly, PRINS MAURITS 12 v. Rott. n. Chicago,' PRINS WILLEM II p. 12 K. Te- ijer., PRINS WILLEM III p. 12 Scilly eil., PRINS WLLEM IV p. lg Wight, SALATIGA 12 v. Penang n. Singapore. SAPAROEA 12 bij Accra. STAD ARNHEM 12 v. Savona n. Sfax. STAD DORDRECHT 12 v. Rot. n. Por to Ampedoche, SUMATRA p. 12 K. Palos, Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleed he den, na een langdurig geduldig gedragen lijden, tot onze grote droefheid onze lieve zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANNETJE MENKS geb. Beers in de leeftijd van bijna 54 jaar. Uit aller naam: H. J. MENKS Haarlem, 12 Juli 1950. Diepenbrockstraat 87. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Zaterdag 15 Juli a.s. in de Parochiekerk van de H. Johannes de Dooper, Amsterdamstr. De stille H. Mis om 6.45 uur en de gezongen H. Requiemmis te 9.30 uur, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof St. Barbara te gen 10.45 uur. ARTS Waarn.: telef. 11990 en raam biljet. CHIRURG Katholieke instelling hier ter plaatse vraagt: zelfstandig werkend Br. no. 8841, bur. v d. blad. Kinderen half geld. Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voor verkoop) De Ruytterkade Amsterdam) steiger 2, tel. 42294 en 26544 VLAK ACHTER HET CENTRAAL STATION van Zondag t/m Vrijdag ook om 13.30 uur. En Touringcar-rondrit over de Veluwe. om 10 u, (niet op Zaterd.) naar LOOSDRECHT Om 10 uur v. Sloterkade 162 b/d Zeilstraat onze bekende n f i P&& SLAOLIE 7fi MEERVLIETSTRAAT 36a - VELSEN - TELEF. K 2550 - 4210 Bijkantoor: Ged. Oude Gracht 89, Haarlem, Tel. K 2500 - 16689 Bedragen onder de f 1.500.— worden door ons niet verstrekt. Geheimhouding verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4