Missietentoonstelling te Rome geopend Socialisten in Franse regering Moms elijk VersJS U (J obktouJZL Belevenissen van de struisvogel Rasmus f Manifestatie van gewijde kanst Iets geheel nieuws Meer vrijheid bij weder opbouw van gemeenten Tweede Kamer aanvaardt wijziging van de Kinderbijslagwet Dit jaar nog 40.000 repatrianten JOHN JOHN MOIRS DE PRODUCTIE EN CONSUMPTIE VAN VOEDINGSVETTEN Schuman en Queaille behoaden portefeuille P. v. d. A. en V. V.D. stemmen verdeeld Regeling voor Kamer van Koophandel Willem de Zwijgerprijs ingesteld Vice-admiraal Willinge weer Cdt. Zeemacht Kabinetsformatie van Suriname VIETNAMESE POLITIE ONTDEKT COMPLOT Huisvesting voor 10.000 gezinnen nmantUttjej éèn -keekM/fce tfeMaS&Hg rut Dagelijks kinder verhaal door Clevin DONDERDAG 13 JULI 1950 PAGINA 5 Woningvoorraad een nationaal vermogen Verdrag tussen Nederland en Luxemburg gesloten Sociale verzekering Pauselijke, onderscheiding V.S. grootste exporteur van olieën en vetten JULUS MOCH VOOR DEFENSIE Opdracht aan de heren Drielsma en Buiskool Tocht van Hans Roozen gaat niet door Tegen Bao Dai, kabinet en regeringsfunctionarissen Post voor H. M. „Evertsen DE DAKOTA VAN PRINS BERNHARD Geheel hersteld weer naar huis Ontevreden over behandeling bij Fokkerfabrieken Gedemobiliseerden wenden zich tot Min. van Oorlog Examens I (Van onze Romeinse correspondent) Zondagavond is de eerste van de vijf grote tentoonstellingen geopend, die er dit Heilig Jaar in Rome gehouden worden in de twee grote palazzi aan het begin van de Via della Conciliazione. Het is de Missietentoonstelling, waarvoor de eerste plannen reeds in 1937 werden gemaakt en die men, ook na een korte rondgang langs de verschillende afdelingen, volledig geslaagd kan noemen. Het deel van de tentoonstelling, waar de gehele missie-activiteit wordt weergegeven, wordt zowel in omvang als in overtuigingskracht verre overtroffen door de indrukwekkende manifestatie van de gewijde kunst uit de missielanden, waardoor in een imposante rij van beeldhouwwerken, para menten en religieuze gebruiksvoorwerpen wordt aangetoond, dat de Missie werkelijk in de ware zin des woords „katholiek" is, alomvattend: en geen vreemde import zoals wel eens geïnsinueerd wordt, maar dat het geloof vol komen het bezit is geworden van de volken uit de missielanden, of het nu volkeren zyn als het Chinese of dat van Voor-Indië, waar een tientallen eeuwen oude cultuur van nature door hoge spiritualiteit geschikt was om de motieven van het christendom te verwerken, of dat men gaat tot de primitieve volken van Afrika en Oceanië, die ontroeren door hun volstrekte eerlijkheid, die verre te stellen is boven de zoete gruwel van een „gewijde" kunstindustrie, die men nog in talloze Europese kerken (en tot zelfs in de Sint Pieter soms toe) in de afbeelding van de nieuwe heiligen bij een heilig verklaring kan aantreffen. Deze expositie is iets geheel nieuws in de geschiedenis der Kerk, een kunst, die het document is van de eenheid der Kerk, tonend hoe de Christelijke idee eeuwig bevruchtend werkt ook en zeker niet in de laatste plaats in de kunst. De gewijde kunst van de oude cul tuurvolken in Indië, China en Indo nesië is de lezer in de laatste jaren waarschijnlijk vrij vertrouwd geraakt. Wij denken hier aan exposities van Javaanse schilders of aan de door prof. Schmutzer gestimuleerde plastiek en de Chinese religieuze kunst, in zekere zin conventioneel maar tegelijk van een zeer grote verfijning en smaak. Het is daarom wellicht interessanter enige woorden te wijden aan de kunst der primitieve missievolken, Waar de Europeaan verder van af staat en die hij moeilijker begrijpt, vooral wan neer hij bijvoorbeeld komt te staan tegenover een aan het kruis stervende Christus, uitgebeeld als neger. Maar mgr. Sorin, apostolisch vicaris in Port Moresby op de oostpunt van Nieuw Guinea, die dus te maken heeft met het meest primitieve volk ter we reld, de Papoea's, schrijft over dit on derwerp: „Zich kerend tegen de grijze uniformiteit, die alle variaties wil te rug brengen tot het Europese type, wil de missionerende Kerk alle eigenschap pen van de mensen van alle rassen wij den. Gaat men ebbenhout soms bewer ken met krijt, of ivoor met steenkool? De. zwarte ziel en de blanke behoren beiden even goed aan God, en zijn bei den even mooi. Zou men ze soms moe ten maskeren voor men hen toestaat God te prijzen?" En in dat licht bewonderen we dan een tabernakel, gevlochten van riet als een negerhut of een Abessijns tabernakel van kralen gevlochten en versierd met gouden figuren van kralen. Tabernakel betekent eigenlijk tent en aan de litur gische eisen is voldaan, want de taber nakels zijn „van kostbaar materiaal". Een van de drie grote, kapellen op de tentoonstelling is uit Oceanië. Van be schilderde palen, waarin figuren zijn gesneden en die doen denken aan to tempalen. Maar niet alleen de kapel, ook de kandelaars en het crucifix zijn zo uitgevoerd. Men ziet er talloze mon stransen, soms van zilver met filigrain in Oosterse motieven, maar ook mag nifieke houten monstransen, versierd met tanden van de Goudkust, waarin bijbelse verhalen worden uitgebeeld. Er is daarbij een „schip van Petrus", waar de Paus en twee bisschoppen, al len inlanders, met een twintigtal gelo vigen worden voortgeroeid door twee inlandse priesters En weer verderop in de. afdeling van Abessinië ziet men drie kostbare beelden: de drie koningen en het is aardig op te merken, dat de zwarte koning de ereplaats inneemt, groter is dan de beide anderen en kost baarder gekleed is. En in de kerst- 's W.-Afrika: Monstrans van goud en zilver. Abessinië: Kruiswegstatie. groepen zien we dan weer pigmeeën of elders Abessijnen met zwarte punt baarden de rol vervullen van de her ders die hun gaven komen aanbieden. Dan zijn er crucifixen van de Congo, die ook historisch nog interessant zijn. Eeuwen geleden werd de Congo voor de eerste maal gemissionneerd en de priesters die hun werk tenslotte moesten opgeven, lieten bij hun vertrek enige kruisbeelden achter. Deze kruisbeelden werden beschouwd als fetish en eeuwen later, toen de missionarissen terugkeer den, vonden zij tal loze kruisen, waar aan een man hing, maar waar verder verschillende sacra le motieven aan waren toegevoegd. Verder is het op merkelijk, dat in heel Afrika het mo tief Moeder met Kind niet in de beeldende kunst werd gebruikt, be halve weer in de Congo, waar men deze anomalie te rugvoert op de af beelding van de Moeder Gods. Monstransen van schelpen, een ivo ren ciborie of een tabernakel versierd met slagtanden, maar steeds het mooiste wat er maar te vinden was, het kostbaarste waar over de kunstenaar beschikte. Deze tentoonstel ling geeft een klaar en krachtig beeld van de Kerk, zoals zij in diepste wezen is. Een beeld dat ons evenzeer kan beschamen als ont roeren. (Van onze redacteur) Op de tweede dag van het Congres der Vereniging van Nederlandse Ge meenten, dat Dinsdag en Woensdag in de Schouwburg te Arnhem is ge houden, hebben de aanwezigen in te genwoordigheid van mr. dr. J. In 't Veld, minister van Wederopbouw, de ver schillende wederopbouwproblemen Deze werd samengevat in twee inlei dingen door drs. M. A. M. v. Heivoort, burgemeester van Boxtel en mr. H W. Bloemers, burgemeester van Deventer, besproken. Drs. van Heivoort belichtte het sociaal- economisch aspect van de woningbouw- De woningvoorraad is nationaal vermo gen. Zonder een huurpolitiek, die dit ver mogen voor lange termijn beveiligt, is het niet mogelijk het vertrouwen van de parti culiere bouwers te herstellen en evenmin, een juiste waardering van het woongenot weer ingang te doen vinden. Spreker be pleitte een nadere bestudering van de af schrijvingsgrondslagen. Mr Bloemers besprak de technische problemen van de woningbouw. Minister In 't Veld wees er o.m. op, dat Nederland niet al te optimistisch mag zijn. Onze positie is nog steeds uiterst precair. Hij deed een beroep op allen om aan de unificatie der bouwverordeningen grote medewerking te verlenen. Hij ver klaarde te overwegen om de vrijheid van de gemeenten voor wat de weder opbouw betreft, groter te maken. De mi nister geloofde, dat er binnenkort meer ruimte zal ontstaan in de woningvoor raad. Hij voorzag moeilijkbeden voor gemeenten en provincies om de beno digde 55.000 woningen te bouwen. „Tot nu toe werd ik opgebouwd; binnenkort zal ik de gemeenten op moeten jagen". Openhartig sprak de minister over het probleem van de bevolkingsaanwas, dat hem „ten zeerste" benauwde. Over 3C jaar zal de bebouwde oppervlakte van ons land verdubbeld zijn, indien de hui dige bevolkingsaanwas doorzet. Te Luxemburg is in het kader van het vijfmogendhedenverdrag tussen Luxemburg en Nederland een verdrag betreffende de sociale verzekering ge sloten. Ter gelegenheid van deze onderteke ning werd de minister van Sociale Za ken, mr. A. M. Joekes, tot drager van het Grootkruis der Orde van de Eiken kroon van Luxemburg benoemd en mr. A. C. M. van de Ven, raadadviseur, hoofd der afdeling sociale verzekering van het ministerie van Sociale Zaken, tot Commandeur in deze orde. mont, architect te Den Haag, die zich in Indonesië verdienstelijk heeft ge maakt als ontwerper van kerken, zie kenhuizen en scholen, benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Advertentie VOETBAL FOTO In het kader van de Nederlandse landbouwweek werd gisteren te Wage- ningen de zuiveldag gehouden. Ir. J. Sevenster sprak over „Productie en Consumptie van Voedingsvetten in de Wereld". Onderscheid wordt gemaakt tussen onzichtbare en zichtbare vetten, aldus spr. Onder onzichtbare vetten worden verstaan die vetten, welke als bestand delen van bepaalde voedingsmiddelen worden opgenomen. In Nederland werd voor de oorlog bijna de helft van de vetbehoefte van de bevolking gedekt door onzichtbare vetten. Vooral door het verminderde verbruik van vlees en vooral van spek is dit aandeel terugge lopen tot ongeveer 1/3. Het gebruik van zichtbare vetten dat zijn die welke als vet worden gekocht is thans weer vrijwel op het vooroorlogs niveau, namelijk 21 kg. per iaar en per hoofd van de bevolking. In de verbruiksvorm zijn echter zeer grote verschuivingen opgetreden. Het margarine-verbruik is gestegen van ruim 5 kg. tot 12 kg. In de gezamenlijke West-Europese landen is de margarineconsumptie ge stegen van 3V?> tot 5 kg. Ook in de V.S. neemt het margarineverbruik aanmer- toe kelijlj De wereldproductie van plantaardige vetten is sinds de oorlog iets belangrij ker geworden, terwijl die van vet uit melk is teruggelopen. India was voor de oorlog een van de grootste exporteurs van plantaardige vetten, o.a. in de vorm van grondnoten- olie. Door het stijgen van de inlandse consumptie is deze export tot 1/3 van de vooroorlogse waarde teruggelopen. Uit andere delen van Zuid- en Oost- Azië wordt ook minder geëxporteerd. De V.S. zijn de grootste exporteur van oliën en vetten geworden en zullen nog aanmerkelijk meer kunnen leveren, in dien de rest van de wereld niet aan dollarschaarste leed. Gedurende de oorlog is de productie van plantaardig vet vooral raapolie in West-Europa reeds gestimuleerd. Deze ontwikkeling zet zich in vele lan den nog voort. Tegenover deze stijging van productie van plantaardig vet staat m Europa een belangrijke daling van de boterproductie. Ofschoon de totale wereldproductie van vetten thans weer ongeveer het vooroorlogs peil heeft bereikt, is de con sumptie per hoofd van de bevolking nog aanmerkelijk geringer, daar er inmid dels naar schatting 200 millioen mensen bij gekomen zijn. De consumptie van zichtbare vetten- per hoofd van de we reldbevolking bedraagt dan ook zeker niet meer dan 8 kg. De verdere toekomst is volgens spr. ook zeer,moeilijk te voorspellen door de politieke onzekerheid waarin de wereld verkeert. Hij gelooft niet, dat belangrij ke prijsdalingen van de grondstoffen voor margarine en spijsolie van veel in vloed zouden zijn op de boterpositie. Het prijsverschil tussen de beide groe pen van producten is zo groot, dat een daling van de margarineprijs weirig invloed meer heeft op de prijsverhou ding en dus op de boterconsumptie. Premier René Pleven heeft gisteravond de samenstelling van zijn kabinet be kendgemaakt, waarin de socialisten, voor de eerste maal sinds Februari, weer zit ting hebben. Robert Schuman en Henri Queuille, resp. ministers van Buiten landse en Binnenlandse Zaken, hebben hun portefeuilles behouden. De twee voornaamste socialisten in het kabinet zijn: Jules Moch, die verleden jaar in het kabinet-Queuille minister van Binnenlandse Zaken was. Hij be kleedt thans de oude functie van Pleven: minister van Defensie. Guy Mollet, se cretaris-generaal van de partij, die het accoord opstelde om de socialisten in de regering terug te brengen. Hij is minis ter van Staat voor de zaken van de Raad van Europa geworden. Vandaag komt het kabinet voor de Nationale Assem- blée, waar het vrijwel zeker een vertrou wensvotum zal krijgen. Indien dit inderdaad het geval is, zal Bleven een einde gemaakt hebben aan een politieke crisis, die bijna drie weken geduurd heeft. Het kabinet-Bidault is op 24 Juni door socialistische oppositie ten val gebracht. Bidault zelf heeft geen zitting in het nieuwe kabinet, maar zijn M.R.P. is krachtig vertegenwoordigd. Behalve Schuman bekleedt een ander lid van de M.R.P. een belangrijke nieuwe functie: China: Moederschap (Vergadering van Woensdag 12 Juli. Voorzitter dr. L. Kortenhorst. Aanvang 14.10.) Aan de orde is het opmaken van de voordrachten ter vervulling van twee vacatures in de Hoge Raad. Ter vervulling van de eerste vacature van raadsheer in de Hoge Raad worden voorgedragen: 1. prof. mr. G. J. Wiarda. hoogleraar te Utrecht, 2. prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleraar in Amsterdam, 3. mr. L. E. H. Rutten, raadsheer van het Gerechtshof in Den Bosch. Ter vervulling van de tweede vaca ture worden, voorgedragen: 1. mr. H. Th. A. v. d. Loos, raadsheer van het Gerechtshof in Den Haag, 2. mr. L. E. H. Rutten, 3. prof. mr. M. H. Bregstein. Aan de orde is vervolgens de voort zetting van de behandeling van het wetsontwerp wijziging kinderbijslag wet. De heer HOOY (Kath.) zegt dat hij niet accoord kan gaan met het voorstel van de minister. Hij handhaaft zijn amendement. Minister JOEKES antwoordt, dat hij van mening is dat de hoogheid van het huwelijk op geen enkele wijze gediend wordt met een regeling bij Algemene Maatregel van Bestuur. Spr. ontraadt het amendement-Hooy. Hij aanvaardt de beide amendementen Fortanier-De Wit. De heer KROL CC.H.) zegt, dat zijn fractie haar steun aan Jiet amendement- Hooy zal geven. Het amendement-Hooy komt In stem ming en wordt aangenomen met 45 te gen 36 stemmen. Voor de KVP, de AR, de CHU en de heer Weiter; tegen de PvdA, de VVD en de CPN. De heer v. d. GOES v. NATERS (PvdA) vraagt hoofdelijke stemming over het wetsontwerp. Spr. meent met enkele van zijn vrienden dat zij na de aanvaarding van het amendement- Hooy iiun stem niet vóór het ontwerp kunnen uitbrengen. MEVR. FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) verklaart, dat het voor enkele van haar fractiegenoten onmogelijk is voor het ontwerp te stemmen, nu het amende mentHooy is aangenomen. De heer HOOGCARSPEL (Comm.) verklaart, dat zijn fractie tegen zal stem men. Het ontwerp wordt aangenomen met 58 tegen 14 stemmen, (tegen 6 leden van de P.v.d.A., 3 leden van de V.V.D. en alle leden van de C.P.N.) Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp nieuwe regelen om trent de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer SCHMAL (C.H.) wijst er op, dat het bij dit ontwerp om rechtsherstel gaat. Spr. legt de nadruk op het ver schil in vormen bij de P.B.O. en de Kamers van Koophandel In net eer ste geval gaat het om landelijke en bedrijfsvormen, in het tweede geval gaat het om regionale vormen Men moet de Kamers van Koophandel niet langer de rechtspositie onthouden, welke zij vroeger zo met ere hebben bekleed. Spr. hoopt, dat het ontwerp zo spoedig mogelijk wordt aangenomen. De heer BACHG (Kath.) zegt, dat wij de K. v. K. veilig moeten stellen voor de toekomst door een wettelijke regeling. Spr. betreurt echter, dat men de ge legenheid heeft aangegrepen om nieuwe regelen vast te stellen. Spr. wil het werk van de K. v. K. noch onderschatten noch overschatten. Volgens spr. is dit ont werp niet aangepast aan de structuur van de P.B.O. Hij heeft een aantal amen dementen op het ontwerp ingediend. Spr. acht het jammer, dat zo weinig open baarheid is gegeven aan de voorberei ding van het ontwerp. De vergadering wordt om 17.50 uur verdaagd. De Nederlandse regering heeft gisteren de „Willem de Zwijger"-prijs, een jaarprijs van 2500 dollar ter herinnering aan de 14 Ame rikaanse journalisten die een jaar geleden nabij Bombay om het leven zijn gekomen, officieel ingesteld. De prijs zal elk jaar wor den toegekend aan de Amerikaanse journa list die het beste artikel over Nederlands- Amerikaanse betrekkingen heeft geschreven. Aan de prijs is tevens een gouden medaille verbonden. Het fonds voor de jaarprijs is uit particu liere bijdragen tot stand gekomen. De jury is voor het komende jaar als volgt samenge steld: Radford E. Mobley, voorzitter van de „National Press Club" en medewerker aan de bladen van het Knight Concern, Thomas L. Stokes, „columnist" van het „United Features Syndicate", Peter Edson, „colum nist" van de „Newspaper Enterprise Asso ciation" (NEA) en festher van Wagoner Tuf ty. medewerker van het Amerikaans-Ne derlandse weekblad .Knickerbocker Weekly" en tal van Amerikaanse bladen. President Truman heeft zich prijzend over het Nederlandse initiatief uitgelaten. Hij noemde het instellen van de Nederlandse prijs een gul gebaar. „Er kon geen passender herinnering aan de journalisten die op zo tragische wijze het leven hebben verloren gevonden worden dan deze voortreffelijke bijdrage tot beter begrip tussen de volke ren van de wereld", zo verklaarde hij. Overstromingen van de Maas hebben eeuwenr lang een grootgedeelte van ons land geteisterd. Hieraan kwam pas een einde, toen de waterstand van de Maas zodanig werd beheerst, dat de Overlaat bij Beers kon worden gedicht. Ter herinnering aan de strijd, die hier zo lang tussen mens en water is ge voerd, is halverwege de weg van Grave naar Cuyk een ongeveer 5 meter hoog monument opgericht, voorstellende de figuren van drie dijkwerkers. Vandaag heeft de commissaris der Koningin in Noord-Brabant dit monument onthuld. Maandag 17 Juli zal schout bij nacht J. W. Reijnierse te Den Helder het com mando der Zeemacht in Nederland over dragen aan vice-admiraal J. J. L. Wil linge, die dus, na een half jaar met het oefensmaldeel Nederlandse Antillen en tijdens de oefening „Activity" de At lantische Oceaan en de zeeën in West- Europa en Midden-Amerika te hebben bevaren, op zijn oude post terugkeert. De gouverneur van Suriname, mr. J. J. Klaaszes, heeft aan de heer 3. Driels ma, minister van Financiën, en de heer J. Buiskool, president van het Hof van Justitie, opdracht gegeven een kabinet te vormen. Beiden hebben de opdracht nog in beraad1. Dr. A. J. Smith uit Greensboro, die een expeditie naar de berg Ararat zou ondernemen om daar te zoeken naar eventuele overblijfselen van de ark van Noë, heeft van deze tocht afgezien. Zoals bekend, was een der deelnemers aan deze tocht de 18-jarige Hagenaar Hans Roozen. Jean Letourneau, die minister van Staat voor de Verenigde Staten van Indo- China is geworden. De derde partij van het kabinet is de radicaal-socialistische van Queuille. Voor een van de leden dezer partij. Paul Gia- cobbi, is een nieuw ministerie zonder portefeuille gevormd. De socialistische bezwaren tegen Giacobbi, die een vol geling van generaal De Gaulle genoemd wordt, zijn blijkbaar overwonnen. Pleven's eigen kleine partij de De mocratische en Socialistische Unie van het Verzet (U.D.S.R.) is samengegaan met de radicalen. Leden van de U.D.S.R. heben de portefeuilles van Wederop bouw en van Overzeese Gebiedsdelen gekregen. De Vietnamese politie heeft gisteren medegedeeld, dat speciale corpsen een samenzwering hebben ontdekt om Bao Dai, het hoofd van de Vietnamese staat, zijn kabinet en hoge regeringsfunctiona rissen uit de weg te ruimen. De chef van politie, Ngoejen Van Tam, zeide, dat de voornaamste leiders van de Vietminh in Saigon allen waren gearresteerd. De politiecorpsen voerden een overval uit in het hart van Saigon op „een aan- valseenheid" van de Vietminh. Er zou den foto's gevonden zijn op het hoofd kwartier van de groep van degenen, die uit de weg geruimd zouden moeten worden. Andere met kruisen gemerkte foto's vertoonden Vietnamese regerings functionarissen. die reeds doodgeschoten of gewond werden. Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", welk schip zoals men weet Indonesië verliet om zich naar de wateren van Korea te begeven, moet als volgt wor den geadresseerd: Rang, of kwaliteit, naam, stamboeknummer, a.b. Hr. Ms. „Evertsen" p/m Amsterdam-Schiphol- Marine. Advertentie De gegevens betreffende het aantal te verwachten repatriërenden, wijzen uit, dat dit jaar nog ongeveer 40.000 perso nen worden terugverwacht (ongere kend de militairen van de Koninklijke Landmacht met hun gezinnen). Reke ning houdende met een gezinssamen stelling van gemiddeld vier personen, zal derhalve aan ongeveer 10.000 gezin nen in de loop van dit jaar huisvesting moeten worden verleend. De vraag of de regering maatregelen in overweging heeft om kleine zelfstan digen, in Nederland geworteld, die ten gevolge van de omstandigheden van Advertentie SMAKEN: AMANDELTJES BITTERKOEKJES FRUITPUDDING CRÈME DE CACAO BUTTERSCOTCH VANILLEKOEKJES Prijs 25 c(. (z per pakje oorlog en na-oorlogse tijd financieel niet in staat zijn een overtocht naar Nederland te betalen, de helpende hand te bieden om toch naar Nederland te repatriëren, wordt bevestigend beant woord. Terzake wordt overleg gepleegd met de Hoge Commissaris in Indonesië. Alles wordt in het werk gesteld om binnen de grenzen der mogelijkheden de uit Indonesië afgevloeide ambtena ren in het arbeidsproces in te schakelen Als onderdeel van de interdepartemen tale coördinatie-commissie voor gerepa- trieerden is een subcommissie voor ar beidsbemiddeling ingesteld, die de mo gelijkheden onderzoekt om de afge vloeide ambtenaren te herplaatsen. Met betrekking tot de in 1947 en 1948 op kort verband uitgezonden vrouwe lijke werkkrachten (verpleegsters e.d), zij aangetekend, dat. zoals ter Ronde- Tafelconferentie is overeengekomen, de werkkrachten op kort verband met be houd van haar "rechten en verplichtin gen ingevolge deze overeenkomst. in dienst van de nieuwe staat ziin overge gaan. Indien echter mocht blijken, dat van de betrokkenen redelijkerwijze niet kan worden verlangd, dat zij blijven doordienen, zal de uit een eigenmachtig voortijdig verbreken van het verband voortvloeiende schade voor rekening van het Rijk kunnen worden genomen. Zoals bekend, werd de particuliere Dakota van Prins Bernhard tijdens de goodwill-missie nar de West vrij ern stig beschadigd. Hierdoor kon het toe stel niet langer gebruikt worden en moest het worden gereviseerd. Het is nu geheel gerepareerd en zal door de privé-piloot van Pins Bernhard, Ger- ben Sonderman. naar Nederland wor den gevlogen. De heer Sonderman zal vergezeld worden van gezagvoerder W. J. T. Bos, die als vlieger van de K.L.M op de diensten naar Noord-Amerika op deze lijnen veel ervaringen heeft. Twee en zestig gedemobiliseerden, werkzaam bij de Kon. Ned. Vliegtuigen- fabriek N V. Fokker, hebben zich in een schrijven tot de minister van Oor log gewend, waarin zij er op wijzen, dat alle gedemobiliseerden gedurende hun scholings- of omscholingsleertijd tien procent minder tarief uitbetaald krijgen dan de andere arbeiders. „Wan neer wjj echter na de omscholing in de productie worden opgenomen en wij eventueel nog niet in staat zijn, om aan de tariefnormen te voldoen, krijgen wij ook tien pet. minder uitbetaald dan de andere arbeiders.". Om deze redenen verzoeken zij de minister als volwaardige burgers te worden behandeld. 's-GRAVENHAGE Piano ,B)mej. M. Houben, Roermond, mr. F. v. d. Jagt, Den Haag en J. de Vries, Haarlem; Piano (A): J. v. Dillen, Den Haag en mej. C. Roomer, Amsterdam. •s-GRAVENHAGE. Piano B: mej. E Al- phenaar, Bloemendaal; mej. E. Bruinsma, A'dam: mej. G. v. Dijk, Bergen (N.-H.); Y. de Groot, Bergen op Zoom; L. Klaassen, Zeeist; Th. Kolkena, Zutphen; J. Pennink, Adam; G. v. Toorenburg. A'dam; mej. M v. d. Ven, Tilburg; G. Vossen, Stein (L.). AMSTERDAM Cand. Ind. recht J. Buf- fart (Overveen). 63. Toen was de boot van hen en dat was werkelijk iets heerlijks. De handelaar had hun ook nog wat rode verf gegeven cn ze begonnen meteen die te men gen, totdat ze een kleur kregen, die ze mooier von- aen Rasmus vond, dat het schilderen veel te lang zou duren, als ze h" met een gewone verfkwast deed. Je kon de verl er beter op spuiten, zei hij, en daarom nam hij een Uitspelt Daar begon hij mee te spuiten. Jammer genoeg spoot hij ook een poes nat, die net achter het hek zat, en toen ze weg renae had ze heel rare strepen gekregen, net een klein zebraatje, maar die beesten miauwen niet. „En nu vrienden," zei Rasmus, toen ze klaar waren, „gaan we proberen of onze eigen onderzeeboot ook vaart." t Was ont zettend span nena.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5