Amerikaanse leger wacht grootscheepse aanval van Noord-Koreanen af I De les van Korea Rode tankcolonnes door bergpassen in omgeving van Taejon Boodschap van Pandit Nehroe aan Stalin en Acheson „De Amerikanen zullen communisten naar 38ste breedtegraad terugdrijven" 123 militairen veroordeeld ONTSLAGEN COMMUNISTEN GAAN WERKLIEDEN TE LIJF Misverstand rond vliegtuig Tot hoofd en hart Amerikaanse verliezen blijken gering Bemiddelingspogingen in Koreaanse crisis? Truman optimistisch over wereldbeeld Geen voedselschaarste in de V.S. Het weer a Volgelingen van Westerling INVAL IN TIBET? Politie niet tegen de situatie opgewassen TWEE SUPERFORTEN NEERGESTORT Toestel zou in zee gestort zijn Wacht niet UITGAVEN R.T.C. Damstadt wordt verlengd VRIJDAG 14 JULI 1950 58ste JAARGANG No. 20068 EUROPESE CORRESPONDENTEN NAAR KOREAANS FRONT 42 gesneuvelden Conventie van Genève (Vervolg op pag. 5) - mm i li», DE COUP TE BANDUNG 20.000 man uit Rood China overschrijden de grenzen Kleine veldslag in Zaandam Vrouwen voorop 12 doden, 3 vermisten Marine-Luchtvaart oefent.... Dure gasten DERTIG SCHEPEN MET WAPENS VOOR EUROPA Weer vogelp-est te Oostzaan BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2154$ 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. ven Ru* Wnd. hoofdredacteur: W. Sever*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 132 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het feitelijke verloop van de ge vechten op Korea, zoals daarvan dagelijks verslag wordt gedaan in de bladen, is van aanmerkelijk minder gewicht dan de gezamenlijke achter gronden van deze zorgwekkende ge beurtenissen, waarover niet dagelijks in de bladen te lezen valt. Hiermee willen we vooral niet een soort van onaan doenlijkheid prediken ten opzichte van de oorlogsverschrikkingen, de moord partijen en de Amerikaanse verliezen aan mensen en materiaal in het proef gebied Korea, welks voorlopig lot te vergelijken is met dat van Spanje uit de dagen van de internationaal getinte burgeroorlog, maar wij willen er vóór alles op wijzen, dat de grote lijn be langrijker is dan de gebeurtenissen van de dag en dat deze grote lijn nog slechts een bijzonder voorbeeld is van wat ook elders had kunnen gebeuren, en mis schien ook zal gebeuren, in soortgelijke of veel grotere verhoudingen. Het feit der agressie is belangrijk en het feit dat Amerika zowel als de Vei ligheidsraad eindelijk vastbesloten te hulp is geschoten is dat evenzeer; maar van oneindig veel meer gewicht is, dat door deze beide feiteh twee dingen van algemene strekkmg aan het licht zijn gekomen: ten merste de berekenende moedwil van het communistische impe rialisme om gewapenderhand ieder ge biedsdeel, waarvan het de weerloosheid kent, tot die verschrikkelijke slavernij te brengen waarvan men de werkelijke omvang slechts kan vermoeden aan de hand van wat er doordringt van achter het ijzeren gordijn, en ten tweede de wil van practisch de ganse vrije wereld om zich hiertegen te weer te stellen met geweld van wapenen. Aan die wil alleen heeft men echter zo bitter weinig; men hoeft er niet op te rekenen dat de wil tot verzet van een weerloos iemand ook maar enige indruk maakt op de zwaar bewapende rover, die op het punt staat hem van het leven te beroven. Men zal zeggen dat deze vergelijking niet op gaat voor zover het Rusland en Amerika betreft. Accoord, maar zij gaat pijnlijk goed op wanneer men ziet naar Rus land tegenover het niet-communistische Europa. Er is wel zoiets als een Atlan tisch Pact en er is ook nog een Vei ligheidsraad, maar men make zich met betrekking daartoe niet te veel illusies Europa kan weliswaar rekenen op de hulp van Amerika, maar ten eerste is het de vraag hoe groot deze hulp zal zijn en ten tweede hangt er veel af van het tempo, waarin deze kan worden verleend. Het is niet onmogelijk, dat de Koreaanse burgeroorlog in scène is ge zet om Amerika te verlokken alvast op dat punt de strijd aan te binden en daardoor in betekenende mate aan ogenblikkelijke defensieve kracht in te boeten. Nog enige van zulke haarden van onrust en agressie in Oost- en Zuid- Oost-Azië en de kans wordt al minder dat Amerika nog voldoende de handen vrij zal hebben om ook Europa in tijd van nood bij te springen dit alles af gezien van het feit, dat het op de eerste plaats op eigen defensie bedacht zal zijn. Europa zal er dus voor moeten zorgen sterk te zijn, zo sterk, dat- het enige in druk maakt op een volslagen cynische en hebzuchtige rover, die lacht met alles wat met recht of menselijkheid van doen heeft en alleen let op zijn kan sen. in de feitelijke machtsverhoudingen gelegen. Allerwegen hoort men dreigen de waarschuwingen. De Franse generaal Billotte schreef een bijzonder alarme rend boek („Le Temps du Choix"), waarin hij zich onvoorwaardelijk op het standpunt stelt, dat Europa, zo het in gebreke blijft een respect afdwingend verdedigingsapparaat op te bouwen, reeds volgend jaar in acuut oorlogs gevaar zal verkeren. Een andere Franse generaal, De Gaulle, verklaarde nog deze week, dat Europa zich in doods gevaar bevindt. En tenslotte wijzen wij nogmaals op de in ons hoofdartikel van j.l. Maandag reeds gereleveerde beschou wingen van de Berlijnse correspondent van de N. Rott. Crt. over Ruslands vermoedelijke plannen. Iedere verontrustingop grond hiervan mag echter in geen geval leiden tot défaitisme of paniek. West-Europa zou de Sovjets niet beter in de kaart kunnen spelen dan door zich over te geven aan dit negativisme gepaard aan de on vruchtbaarste van alle gevoelens: de angst. Anderzijds ware het even dom en kortzichtig, te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De enig juiste houding is gelegen in een reëel onder ogen zien van het gevaar en het ogenblikkelijk inspannen van al zijn krachten om het afdoende te bezweren. En dit houdt dan met name in, dat het maar eens uit moet zijn met ieder vruchteloos gepraat, met het maken van plannen op papier en het werken op zulk een lange ter mijn, dat geen sterveling er iets aan zal hebben om de eenvoudige reden, dat hij te voren reeds zal zijn gestorven. Wan neer men van aangezich tot aangezicht tegenover de rover staat heeft het wei nig zin zich voor te nemen over een jaar toch eens een geweer te gaan kopen. Europa bouwe derhalve in de kortste keren, gesteund door Amerika en in de grootste eendrachtigheid, een indruk wekkend defensieapparaat op. Het hou- de eindelijk eens op te zeggen: we-heb ben toch dit pact en die alliantie, wie zal ons iets doen? Namen en vormen zijn er genoeg, voornemens ook, maar een indrukwekkende werkelijkheid ont breekt. Hoe armetierig is bijvoorbeeld ons eigen defensie-apparaat en hoe pover het desbetreffende beleid, zoals onlangs weer bleek uit een bij da Twee de Kamer ingediende nota daaromtrent. In Frankrijk hield men zich tot voor kort onledig met het formeren en naar huis sturen van kabinetten; in België geeft een groot deel der bevolking zich enthousiast over aan allerlei kwajon gensachtige vermaken in en buiten heit parlement waartoe de konings kwestie de aanleiding verschaft; gans Europa wordt het over niets eens tenzij misschien ten dele over het plan- Schuman het kletst en vergadert, zeurt over beuzelarijen en wekt slechts de schijn thans meer op zijn qui-vive te zijn dan in de dagen vóór Hitler's agressie. En de burgers leven hun leventje: zij fietsen naar kantoor en roken 's avonds sigaartjes bij hun sche merlampen. Er zal een wekroep door Europa moeten gaan om eindelijk tot de daad te ontwaken. Tot het offer vooral. De staten zullen hun souvereiniteit, zover jmdig, moeten offeren; de burgers zullen tot het uiterste moeten bijdragen aan «un eigen defensie. Niet in apathische gelatenheid, maar met vuur en groot moedigheid. De agressie ginds geve de matste stoot aan een uiterste krachts inspanning hier tot zelfbehoud en ver- lediging. Dit alles in het licht van het Remmende dilemma, dat West-Europa jtork moet zijn of het zal te eniger tijd het geheel niet zijn. Een snel in omvang groeiend Amerikaans leger verkeerde vanochtend in af wachting van een grootscheepse communistische aanval op de Kumlinie. Gene raal Douglas MacArthur verklaarde vanmorgen, dat de Amerikaanse tegenstand Zuid-Korea voor een snelle overrompeling had behoed. MacArthur publiceerde een speciaal communiqué, waarin hij mededeelde, dat de Noord-Koreaanse verliezen „onnoemelijk veel groter" zijn dan die der Ame rikanen en dat de communistische superioriteit aan mensen en wapens met de dag gereduceerd wordt. Maar de rode strijdkrachten, wetend dat zij een wedloop met de tijd zijn begonnen, voeren hun tankcolonnes door de berg passen ten Oosten van Taejon, een stoutmoedige poging om de kern der Ame rikaanse troepen, die zich achter de Kumrivier heeft ingegraven, in de flank te passeren. MacArthur zegt in zijn gewone com muniqué, dat de communisten pogen door te breken tussen de steden Taeju en Taejon, waardoor de belangrijkste verkeersweg en de spoorlijn naar het front aan de Kumrivier zouden worden afgesneden. Een United Press correspondent meldt in dit verband dat de Noord-Ko reanen gevechtswagens, artillerie en infanterie naar het midden van het schiereiland zenden om aldus de krach tige Amerikaanse posities te kunnen passeren en vervolgens een slag toe te brengen aan de linies der Zuid-Korea- nen. De Amerikaanse luchtmacht bracht intussen Donderdag de gevoeligste klap van deze oorlog aan de tegenstander toe. Vijftig superforten lieten 500 ton bommen vallen op een niet met name genoemd spoorwegcentrum ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De actie werd ten uitvoer gelegd ondanks de re gen, die de beschietingsoperaties van andere toestellen belemmerde. Generaal MacArthur zegt in zijn speciaal communiqué, dat de Ameri kanen veelal voor een overmacht van 20 tegen 1 hebben gestaan en dat zij een kloof hebben opgevuld, waardoor èen overrompeling van Zuid-Korea voorkomen kon worden. „Hierdoor is tijd gewonnen voor snelle aanvoer van versterkingen, zodat de mogelijkheden die ter beschikking staan volledig kunnen worden uitgebuit. Elke dag brengen wij de relatieve superioriteit van de vijand in aantal en wapens terug". Een United Press correspondent meldt dat de Amerikanen aan de oevers van de modderige Kum-rivier thans de komst van Noord-Koreaanse tankfor maties afwachten. Generaal MacArthur deelt tezelfdertijd in zijn communiqué mede, dat de troepen, die de achter hoede van de Amerikaanse eenheden uitmaken, zich ten Noorden van de Kum hebben teruggetrokken. Volgens Mac Arthur wordt thans de zwaarste druk der Roden uitgeoefend ten Zuiden van Chungju, waardoor de tegenstander in de flank van Taejon hoopt te komen. In de sector aan de Oostkust deed zich geen verandering van betekenis voor. Te Walpo, 74 mijl ten Noorden van de havenstad Poesan, hebben de communis ten omstreeks 5.000 man staan. Generaal MacArthur verklaarde in zqn gewone communiqué over de toe stand in Korea dat de Amerikaanse ver liezen tot nu toe ver beneden de vijf honderd liggen, waaronder 42 gesneu velden. MacArthur geeft de volgende cijfers: gesneuveld 42, gewond 190 en vermist 256. MacArthur neemt aan dat tal van de vermisten waarschijnlijk de kluts zijn kwijt geraakt tijdens de eerste vuurdoop en het contact met hun eenheden heb ben verloren. Deze mensen zullen zich (binnenkort wel weer bij hun kameraden voegen, aldus de generaal. De „Fareast Airforce" heeft toegege ven, dat twee Amerikaanse superforten tijdens missies in Korea verongelukt zijn. Een woordvoerder zeide, dat Woensdag een superfort door Noord-Ko reaanse jagers is neergeschoten, toen het boven de Zuid-Koreaanse kust vloog gelijk reeds in Washington bekend is gemaakt. Een tweede superfort is Donderdag verloren gegaan, echter niet door vijan delijke activiteit. De woordvoerder ver telde, dat de bemanning boven de zee tussen Korea en Japan uit 't toestel heeft kunnen springen. Hij geloofde, dat er overlevenden van beide vliegtuigen zijn. Het zoeken wordt echter belem merd door het slechte weer. Volgens de woordvoerder duidt niets er op, dat het eerste superfort door straaljagers zou zijn neergeschoten. Het waren vermoe delijk normale jagers. De Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft door de radio verklaard, dat aan Trygve Lie, secreta ris-generaal der Verenigde Naties, een boodschap is gezonden, waarin wordt verklaard, dat de Noord-Koreaanse re gering zich zal houden aan de Conventie van Genève op de behandeling van krijgsgevangenen. De Zuid-Koreaanse regering Hfeeft reeds eerder een dergelijke verklaring afgelegd. De minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat zijn re gering voorbereidingen treft om een vertegenwoordiger van 't Internationale Rode Kruis te ontvangen. De communistische radio in Peking heeft gisteren bekend gemaakt, dat twee Europese correspondenten de oor log aan ht Noord-Koreaanse front zul len verslaan. Het zijn Alan Winnington van de L-.ily Worker (Londen) en M. Magnien van de Humanité (Parijs). Bijgestaan door een oppasser verleent een Koreaanse verpleegster hulp aan een Zuid-Koreaanse soldaat in een hospitaal, dat nabij het front is ingericht. Zij maakt deel uit van het verpleegsterscorps van het Koreaanse leger, dat geoefend werd door het verpleegsterscorps van het Amerikaanse leger De ambassadeur van India te Moskou heeft, aldus Reuter, de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, Donderdag avond een persoonlijke boodschap van de Indiase premier, Pandit Nehroe, aan maarschalk Stalin overhandigd. Voorts heeft mevrouw Vidjava Pandit, ambas sadeur van India in de V.S., op het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een persoonlijke boodschap van Pandit Nehroe, aan Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, afgegeven. Woordvoerders van het ministerie, noch functionarissen van de Indiase ambassade wilden zeggen, waarover deze nota gaat. Functionaris sen te Washington geloven, dat de bood schappen van Nehroe pogingen van de Indiase premier Betekenen om een' vreedzame regeling van de Koreaanse crisis tot stand te brengen. Functionarissen te Washington herin neren aan de jongste berichten, dat Pan dit Nehroe bereid was zijn goede dien- President Truman verklaarde gisteren te Washington op zijn wekelijkse pers conferentie er zeker van te zijn, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea het gety zullen doen keren en de communisten zullen terugdreven naar de 38ste breedtegraad. Op de vraag of de Amerikaanse troepen de 38ste breedte graad zouden overschrijden om het communistische Noord-Korea binnen te trek ken, antwoordde de president, dat hij die beslissing zou nemen wanneer dat noodzakeiyk was. Truman wilde geen commentaar geven op een hele reeks van vragen die alle betrekking hadden op mogelijke plannen tot industriële en arbeidsmobilisatie en beheer over de burgerlijke economie. Al deze kwesties hebben betrekking op noodmaatregelen, welke thans worden bestudeerd. Truman deelde verder mede, voor nemens te zijn zowel aan het Congress als aan het Amerikaanse volk rapport uit te brengen over de Koreaanse situatie. Een besluit daaromtrent had hij echter nog niet genomen. De presi dent zeide alles te willen doen wat in zijn vermogen lag om de bevolking en het Congress op de hoogte te hou den. In antwoord op de vraag of hy nog altijd optimistisch gestemd was ten op zichte van een wending in de militaire situatie op Korea, zeide Truman, dat h|j nog steeds de mening was toegedaan, dat de toestand als hoopvol kon worden beschouwd. De president voegde hier aan toe, dat hij het Amerikaanse op treden in Korea nog altijd ziet als een politie-actie. Ook ten aanzien van het algemene wereldbeeld zeide Truman optimistisch gestemd te blijven. Een der journalisten maakte de op- Als het gevoel het verstand beheerst, \^gaat er in het leven veel verkeerd.J merking, dat vele Amerikanen zich be zorgd maken over het gevaar van com munistische aanvallen in andere delen van de wereld. Hij wilde daarom we ten of de Verenigde Staten klaar zijn om, waar ook ter wereld, het hoofd aan agressie te bieden. „Wij zullen aan de ze situaties het hoofd moeten bieden, wanneer zij zich voordoen", antwoord de Truman rustig. Gevraagd naar een eventueel voor nemen om reserve-officieren en de nationale garde op te roepen, ant woordde de president, dat deze kwes ties tot de punten horen, die in studie zijn genomen. Ook werd de president ondervraagd over een bericht, dat hij spoedig aan het Congress een milliard dollar zou vragen voor verdere defen sieve uitgaven. Een dergelijk cijfer was hem echter, naar hij zeide, niet voorgelegd. Truman onderbrak de aan de orde zijnde onderwerpen om de vertegen woordigers van pers en radio er op tc wijzen, dat op dit ogenblik niet voor een voedselschaarste in de Verenigde Staten behoeft te worden gevreesd. De Verenigde Staten beschikken over enor me voorraden tarwe en maïs, zeide hy. Het land heeft dit jaar een grote tarwe oogst opgeleverd en voor het volgend jaar wordt zelfs een nog grotere oogst verwacht. Verder beschikt het land over een katoenvoorraad van drie millioen balen. sten als bemiddelaar tussen de V.S. en de Sovjet-Unie aan te bieden, en aan de gemelde besprekingen over de mogelijk heid van een regeling van de Koreaanse kwestie, die door Engeland te Moskou waren begonnen. De V.S. hebben de nadruk gelegd op hun Standpunt, dat „er geen compromis kan worden aanvaard ten aanzien van het fundamentele doel der V.N. om de invallers uit Zuid-Korea te verdrijven". Te Londen wöst men er op, dat India de enige belangrijke niet-communisti sche mogendheid met een volledig geac crediteerde vertegenwoordiger te Peking is en derhalve in de positie verkeert, als bemiddelaar op te kunnen treden, onder meer om een uitbreiding van het Kore aanse conflict te voorkomen. Intussen blijven te Moskou de bespre kingen KellyGromyko de aandacht gaande houden en geven zij aanleiding tot een reeks beraadslagingen onder de te Moskou geaccrediteerde diplomaten. De Franse ambassadeur Chataigneau heeft achtereenvolgens een bezoek ge bracht aan de Britse ambassadeur Sir David Kelly en aan de Amerikaanse am bassadeur Admiraal Alan Kirk. Niet alleen de vertegenwoordigers van de Dominions en de Verenigde Staten, doch ook verscheidene andere ambassadeurs, o.m. die van India, zijn door de Britse ambassade op de hoogte gebracht. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met vooral aanvan- keiyk nog enkele buien, later tijde- ïyke opklaringen. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Vrij koel. Zon: 4.37—20.54 Maan: 4.09—21.43 In het amphibisch oefenkamp op Texel werden dezer dagen uitgebreide oefe ningen door het korps mariniers gehou- den In landingsboten komen zij aan en trekken, wadend door de zee, naar het eiland. Na uitvoerig onderzoek betreffende de onder Nederlands bevel staande mi litairen, die ervan verdacht werden be trokken te zijn geweest bij de onge regeldheden, welke zich onder leiding van Westerling in Bandung op 23 Janu ari hebben voorgedaan, heeft de krijgs raad te velde voor de onder Nederlands bevel staande troepen gedurende vier dagen deze zaken op het eiland Onrust in openbare zitting behandeld, waarna vonnis is gewezen. Alle betrokkenen werden schuldig be vonden en, de omstandigheden in aan merking nemend, veroordeeld tot ge vangenisstraffen, welke variëren van tien maanden tot een jaar, aldus een mededeling van de dienst Legercontac- ten. In het communiqué wordt niet mee gedeeld, hoeveel militairen er zqn ver oordeeld, doch volgens buitenlandse persbureaux zijn het er 123, o.w. een groot aantal Ambonezen. Het is niet bekend of zy hun gevangenisstraf in Indonesië of in Nederland zullen moeten uitzitten. De inhoud der overwegingen is niet medegedeeld. De zittingen waren open baar, doch de journalisten kregen geen verlof zich naar het eiland Onrust te begeven. Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, in een Chinees blad te.Hongkong zijn 20.000 manschap pen van communistisch China uit de provincie Sinkiang Tibet binnengetrok ken. Volgens het bericht, dat zich beroept op „gewoonlijk welingelichte bron", is het niet bekend of dit met goedvinden van de Tibetaanse regering is gebeurd. Donderdagmiddag om half drie is Zaandam getuige geweest van een kleine veldslag tussen arbeiders, werkzaam op een bouwobject aan de Meidoornstraat, en een groot aantal communistische mannen en vrouwen uit Zaandam en de hoofdstad. De arbeiders werden van de stellingen gesleurd en bedreigd met voor hamers. Een der werklieden, toevallig een Haarlemmer, kreeg inderdaad aen flinke tik te incasseren. Door deze ter reur moest het werk worden stilgelegd. Na de bedreiging, dat zij 's nachts terug zouden komen om de boel in brand te steken, trok men tegen vier uur af. De politie was niet tegen de situatie opgewassen. Het begon met de komst van een vijf tigtal vrouwen, die zich vervoegden in de directiekeet van de fa. Muys en De Winter en die een onderhoud eisten met de uitvoerder, de heer Kaptein. De uit voerder kreeg te horen, dat de ontslagen arbeiders (lees communisten) weer aan de slag wensten te gaan indien hun eisen volledig werden ingewilligd. Werken te gen tariefloon noemden de vrouwen sla venarbeid. De heer Kaptein antwoordde, dat de zaak reeds volledig bekeken was. Alle stakers hebben indertijd een brief thuis ontvangen van de directie, waarin werd medegedeeld, dat, indien zij niet op een bepaald tijdstip op het werk ver schenen, zij zich als ontslagen konden beschouwen. Het onderhoud dreigde echter in handgemeen te ontaarden en toen eindelijk een viertal agenten ver scheen, die de dames en heren van het terrein poogden te verwijderen, moest dit helaas tot een poging blijven. Want inplaats van gevolg te geven aan het bevel zich te verwijderen, ging het ge zelschap en masse het bouwterrein op. Plotseling doken van alle kanten tegelijkertijd nog meer communisten op. Ze kwamen op handen en voeten uit tuintjes en weilanden gekropen, ze verschenen van achter de heggen en uit de zijstraten, zodat op een ge geven moment het terrein over stroomd was met naar schatting tweehonderd schreeuwende en tie rende communisten, die op de in aanbouw zijnde huizen afstormden. De arbeiders werden van de stellin gen gesleurd en hun werd aan het verstand gebracht, dat zij het werk moesten neerleggen. Opgewonden vrouwen met gebalde vuisten mo- Een B-50 Superfort van de Amerikaan se luchtmacht is Donderdag vroeg op een bergtop in Zuid-Arizona neergestort en in brand gevlogen. Zes leden van de bemanning zijn veilig met een parachute beneden gekomen. Er werd in het wrak één lijk gevonden. Drie andere leden der bemanning wor den vermist. De piloot verklaarde, dal er een motor was ontploft en dat de rechtervleugel hierdoor ^r af was ge slagen. Er waren tien ma» aan boord, zo zei hij. Voorts wordt gemeld, dat zes km. ten Westen van Lebanon in de Amerikaanse staat Ohio eveneens een B-50 bommen werper brandend is neergestort, waar door minstens elf personen om het leven kwamen. Een explosie, nadat het toestel was neergestort, werd ongeveer zes km. verder gehoord. Ondanks de toenemende internationale spanning geven de autoriteiten in Moskou dagelijks één geheim prijs, n.l. het weerbericht. Op de foto: de telegrafist van het Centraal Bureau van de Britse Meteorologische Dienst te Dunstable, Bedfordshire, ontvangt de uit Moskou per radio uitgezonden weerberichten in morse. De geruchten, die hedenmorgen de ronde deden, dat een vliegtuig by Texel in zee zou zijn gestort, bleken later ge lukkig niet juist te z«n. Het verzoek om assistentie, uitgezonden door Schevenin- gen-Radio, is overbodig geweest daar het hier slechts een oefening van een vliegtuig van de Marine-Luchtvaart dienst betrof. Dit vliegtuig heeft, in het kader van de oefening, een verzoek tot hulp uitgezonden, dat opgevangen is door de sleepboot „Holland", en, zo zegt men van de zijde van de Marine-Lucht vaartdienst, verkeerd begrepen is. De sleepboot gaf het bericht door naar Scheveningen-Radio, dat op zijn beurt de in de buurt varende schepen alar meerde. Het reddingsapparaat langs de kust trad tevens in werking en van Ter schelling voer de „Brandaris" ter assis tentie uit en van Vlieland een sloep van de Marine. Een vliegtuig van de M. L. D., dat het bericht in de wereld had gebracht, werd eveneens in het reddingswerk ingescha keld en is een tijd lang op zoek naar zichzelf geweest Omstreeks kwart over elf landde de Marine-Mitchell weer op Valkenburg. tot het laatste ogenblik met he: opgeven van Uw vacantie-adrex Stel ons minstens 5 dagen vóói Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijk adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dén kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen. DE ADMINISTRATIE lesteerden de timmerlieden en met selaars, die vanzelfsprekend niet met vrouwen gingen vechten. Want dat was het geraffineerde van de gehele opzet: als de politie, die na tè lang wachten eindelijk wat versterking had gekregen en dan nog absoluut on voldoende, een groepje van het terrein had weten te verdrijven, doken elders weer nieuwe troepen op met steevast een aantal vrouwen voorop. Inmiddels was het onmogelijk gewor den voor een dertigtal arbeiders om ver der te werken en moesten zij derhalve, noodgedwongen, het werk neerleggen. Zij werden in taxi's naar huis gebracht. Uitgezonderd het groepje Drentenaren, die in hun barak werden ondergebracht. Doch ook dit zinde de opruiers en op- ruisters niet Men poogde de mannen uit de barak te sleuren, waarbij geroepen werd: „wees geen onderkruiper, wij zorgen voor een prima kosthuis by de kameraden en morgen halen wij voor jullie je loon wel." De Drentenaren wei gerden echter gevolg te geven aan deze uitnodiging, waarop werd geroepen; „We komen jullie er dan vannacht wel uit roken of uitbranden." Even na vier Uur trok de agitatietroep zich terug en was de rust hersteld. Op dit moment verscheen de manschappen- wagen De kosten voor de R.T.C. zon hoger geworden dan de minister van Unie zaken en Overzeese Gebiedsdelen gaarne had gezien. Hij zegt echter by voortduring nauwlettend er naar ge streefd te hebben de uitgaven zoveel mogeiyk te beperken. De omstandig heid, dat Nederland als gastheer optrad, bracht met zich mede, dat, behalve het verlenen van logies en vrij vervoer, ook een daggeld voor de verteringen aan de gedelegeerden moest worden toegekend. Aldus deelt de minister van Unie zaken en Overzeese Gebiedsdelen ln zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de betreffende begroting van 1949 mede. Aan de conferentie namen alleen deel genodigden van de regering, in totaal 171 afgevaardigden uit Indonesië, een achttal journalisten en enig secreta- riaatspersoneel. Aan daggelden werd uitgegeven een bedrag van" 436.500, aan overige verblijfkosten ƒ375.000, aan vervoerskosten ƒ278.800 en aan repre sentatiekosten 26.500. In totaal kostten de gasten ons land dus 1.116.800 gulden, dat komt per per soon op ongeveer f 70 per dag. Wanneer men bedenkt, dat ook de belangrijkste Nederlanders, die naar het buitenland reizen, officieel niet meer dan maximaal f 50 per dag aan deviezen mogen be steden en dat ons land in vergelijking met het buitenland, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge klinken, nog altijd een goedkoop eiland is dan zijn deze gas ten ons volk op dit punt duur te staan gekomen. Officieel is thans medegedeeld, dat „Damstadt", het quasi-middeleeuwse stadje op de Dam te Amsterdam, met twee weken is verlengd tot 1 Augus tus. Daar de toneelspelers intussen met vacantie gaan, heeft men een mu zikaal programma opgesteld, w-aaraan ook buitenlandse showorkesten deelne men. Hedenavond wordt de driehonderd- duizendste bezoeker verwacht. Maar men had gerekend op een half millioen bezoekers. Tenzij de laatste weken alles nog goed maken moet wel een finan cieel deficit van „Damstadt" worden verwacht. De gemeente Amsterdam heeft b.v. haar precariorechten no^ niet betaald gekregen en de standhou ders weigeren voor de verlenging enige vergoeding aan het comité te betalen, omdat zij klagen over het te geringe bezoek. Een beambte van het Amerikaanse depar tement van Nationale Defensie onthulde gisteren, dat dertig schepen op het ogenblik n Amerikaanse havens geladen worden of eeds onderweg zijn met militaire uitrus- ng voor de Atlantische Pactlanden in Euro- a. Verscheidene tanks bestemd voor West- iuropa en in het bijzonder voor Frankrijk, vorden op het ogenblik van de laatste on- crdelen voorzien, waarna zij naar de ha vens van verzending zullen worden ge- ransporteerd. In de gemeente Oostzaan is wederom bij drie pluimveebedrijven pseudo-vogel- pest geconstateerd. Bij de heer D. de Boer moesten achthonderd kippen wor den vernietigd, een aanzienlijk aantal dieren van de heren Hottentot en De Jong te Oostzaan moest eveneens wor den gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1