I RODE TROEPEN STEKEN KUM OVER Bruggehoofd over de rivier? Joegoslavië eist einde der Bulgaarse grensprovocaties Verbindingen met Londen tijdens de tweede wereldoorlog LPjo motief TRYGVE LIE KOREA AAN VRAAGT TROEPEN VOOR LEDEN VN. OPROEPEN VAN „NATIONALE GARDE" Reeds verscheidene incidenten Hulp dringend noodzakelijk Para-typhus te Waalwijk Leerrijke terugblik Tot hoofd en hart Nieuwe dienstplichtigen onder de wapenen I r>|' ZUID-KOREAANSE REGERING VERLAAT TAEJON Rode Chinezen bezetten eiland Peshan .Het weer. 300 verhorenwaarbij 68.000 vragen zijn gesteld, vastgelegd op 2000 bladzijden Ned. Roode Kruis richt noodziekenhuis in België en Zwitserland ZWARE EXPLOSIES IN BRITSE MARINEHAVEN ZATERDAG 15 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248119 PRESIDENT TRUMAN OVERWEEGT: GEEN ALGEHELE MOBILISATIE President Truman zal waar schijnlijk volgende week ver dere drastische maatregelen aankondigen om personeel voor het leger op te roepen en mili taire en industriële hulpbron nen te mobiliseren. In ernstige overweging is: 1) Het oproepen van verschei dene divisies van de „nationale garde." Senator Lyndon Johnson deelde gisteren mede, dat ho ge bestuursambtenaren hem hadden meegedeeld, dat de volgende week eenheden van de „nationale garde" onder de wapenen zullen worden geroe pen. RH1 i 0 „Zomermanoeuvres" in Hongarije en Bulgarije ATOOM-DUIKBOOT Volgende maand wordt te Arco met bouw begonnen „Korea geen Duinkerken" Nehroe biedt geen bemiddeling aan Rapport Parlementaire Enquêtecommissie Niet veel bijstand? Weinig mogelijkheden NEDERLANDSE PLANTER VERMOORD Zeven gewonden Brand uitgebroken bij het inladen van zware bommen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooate. Ingezonden meoedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaaL (De „National Guard", te vergelijken met de Britse „Home Guard", ressor teert in vredestijd onder de besturen der verschillende Amerikaanse staten maar wordt in tijd van oorlog opgeno men in het Amerikaanse leger. De „National Guard" bestaat uit burgers die eenmaal per week oefenen en elk jaar enkele weken doorbrengen in een trainingskamp. De leden ervan, vrij willigers, worden door de regering van wapens en uniformen voorzien). 2. Het oproepen van nieuwe dienst plichtigen om de legerdivisies op sterk te te brengen en de divisies van de Nationale Garde te versterken. 3. Het gebruik van de bestaande pre sidentiële bevoegdheden op de produc tie van reeds besteld oorlogsmateriaal te versnellen. Men wil thans niet tot een volledige mobilisatie overgaat!. Wel hebben de stafchefs voorgesteld een gedeeltelijke mobilisatie uit te voeren opdat men voldoende troepen beschikbaar krijgt voor de volgende doeleinden: 1. Het vervangen van alle eenheden, die uit Japan en de Verenigde Staten naar Korea zijn gezonden. 2. Het opbouwen en handhaven in de Verenigde Staten van een „strategische reserve", bestaande uit vier divisies, die tezamen een „versterkt korps" vor men. In he4 licht van de algemene staat van onvoorbereidheid, die tot uiting komt bij de strijd in Korea, ziet Tru man zich geplaatst voor wat sommigen beschouwen als de gewichtigste beslis sing van zijn loopbaan. Het gaat om de kwestie of de burgerlijke en militai re economie op oorlogsbasis moet wor den gebracht om zo snel mogelijk de kloof tussen verplichtingen en beschik bare strijdkrachten te overbruggen. Een trein met Amerikaanse troepen, die in een Zuid-Koreaanse stad is aangeko men, wordt omringd door een groot aantal jongemannen, die spandoeken en Amerikaanse vlaggen meevoeren en de soldaten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. Amerikaanse troepen trekken naar het front op Zuid-Korea (achtergrond links), terwijl Zuid-Koreaanse infanteristen zich op de achtergelegen stellingen terugtrekken. Links: een infanterist, die de wacht houdt bij de mannen, die een telefoonpost, welke de verbinding met 't front onderhoudt, bedienen (achter jeep). t Joegoslavië beeft gisteren in een nota aan Bulgarije geëist, dat er „onmiddel lijk een einde moet komen aan de Bul gaarse grensprovocaties". De nota werd gezonden na een incident, dat gisteren voorviel en waarbij een Bulgaars soldaat gedood werd op Joegoslavisch grondge bied, aldus meldt Radio-Belgrado. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Wenen seint aan zijn blad: „Er zfjn ongeveer zes Bulgaarse divisies nabij de Joegoslavische grens samengetrokken. Waarnemers te Wenen zijn echter van mening, dat het Kremlin niet voorne mens is in de naaste toekomst een mili taire actie op grote schaal tegen Joego slavië in te zetten. Hongarije, Roemenië en Bulgarije kunnen tezamen ongeveer twintig divisies in het veld brengen. Hiertegenover kan Joegoslavië dertig divisies stellen, wier gcvechtswaarde bovendien beduidend groter is. Men is te Wenen van mening, dat het Kremlin zich mogelijk ernstig ongerust maakt over de gevolgen van het kracht dadige ingrijpen door de Verenigde Na ties in Korea, daar hierdoor de anti- Sovjet-Russische krachten, die in ge heel Zuidoost-Europa aanwezig zijn, nieuwe moed zouden kunnen scheppen. t>e volgende maand wordt te Arco in de Verenigde Staten begonnen met de bouw van de eerste duikboot die door atoomenergie wordt aangedreven, zo beeft de democratische senator MacMa- b°n, voorzitter van de gemengde parle mentscommissie voor de atoomenergie, medegedeeld. Het prototype dat te Arco zal worden Bebouwd, is een van de twee proefont werpen, waaraan de nationale commis- Sle voor atoomenergie sedert begin 1947 Werkt. Na een zwaar artillerie-duel, dat gisteren de gehele dag geduurd heeft, zijn de Noord-Koreaanse legers in de afgelopen nacht de verwachte aanval op de door de Amerikanen verdedigde Kum-linie begonnen. Volgens radio- en front- berichten zijn zij er in de afgelopen nacht in geslaagd een vrij groot aantal manschappen over de rivier te brengen en een bruggehoofd te vormen bij Kongdjoe, op de linkerflank van de Amerikaanse verdedigingslinies. De Ame rikanen werden gedwongen zich terug te trekken. Amerikaanse en Australische vliegtuigen hebben het Noord-Koreaanse bruggehoofd vanmorgen bij het aan breken van de dag aangevallen met raketten, bommen en machinegeweervuur. Volgens A. P. heeft een piloot na de aanval verklaard, dat vier tanks, die men met een pont over de rivier trachtte te brengen, waren vernietigd. Piloten, die van verkenningsvluchten terugkeerden verklaarden, dat de communistische troepen in veldgroene Amerikaanse uniformen in bergachtig gebied oprukken naar Taejon. Het was vanmorgen goed vliegweer, maar de Amerikaanse en Australische vliegtuigen werden in hun pogingen om de grondstrijdkrachten te steunen ernstig bemoeilijkt, omdat zij veelal vriend en vijand niet kunnen on derscheiden. Reuter meldt, dat MacArthur officieel heeft bevestigd, dat de Noord- Koreanen op de Zuidelijke oever van de Kum een bruggehoofd hebben ge vormd. De sterkte van de communistische troepen werd „onbekend" genoemd. Volgens A. P. zijn drie nieuwe pogin gen van de communisten om in het cen trum van de Amerikaanse verdedigings linies de rivier de Kum over te steken vandaag verijdeld. In een communiqué van MacArthur, dat in de loop van de morgen is uitge geven, wordt de vorming van een N.- Koreaans bruggehoofd een „tegenslag" genoemd, hoewel „er geen reden is voor al te grote ongerustheid". Aan het centrale front, ten Zuiden van Tsjoengdjoe, oefenen de Noord- Koreanen nog steeds zware druk uit op de Zuid-Koreanen en trachten hierdoor om het Amerikaanse front bij Taejon heen te trekken. Gemeld wordt, dat de Zuid-Koreaanse troepen hardnekkig strijden, maar er zijn geen bijzonder heden bekend. Een flankaanval is ook aan de gang ten Zuid-Oosten van Tanyang, op het centrale front, welke deel uit schijnt te maken van een actie tegen de voor naamste Amerikaanse bevoorradings- lijn van de haven Pusan naar het Wes telijk front. In de verwarring van de nachtelijke strijd was het niet mogelijk een schat ting te maken van het aantal Noord- Koreanen dat op de Zuidelijke oever van de Kum vecht. Maar uit de inten sieve activiteit der lichte wapens maak te men op dat het hier omvangrijke strijdkrachten betrof, zo zeide een mili taire woordvoerder. De communistische stoot is kennelijk direct gericht op de tijdelijke Zuide lijke hoofdstad Taejon, een centrum van verkeerswegen en spoorlijnen, dat de Oostelijke en Westelijke sectoren van het geallieerde front met elkaar verbindt. Volgens in Tokio ontvangen berichten heeft het grootste deel van de Zuid-Ko reaanse regering Taejon verlaten en Er zijn er die menen, dat het krachtiger voeren van de „zenuwoorlog" door de Kominform in wezen een afweermaat- regel is." Het Berlijnse anti-communistische blad „Berliner Stadtblatt" meldt, dat 250 officieren van de Oost-Duitse communis tische volkspolitie als militaire advi seurs voor de Kominformlanden rond Joegoslavië naar de Balkan gezonden zijn. De meesten van hen gingen naar Bulgarije en Hongarije en 85 man ging naar Praag. Het waren allen veteranen, die in de tweede wereldoorlog op de Balkan gevochten hebben. In diplomatieke kringen te Washington wordt vernomen, dat Pandit Nehroe, minister-president van India, in de twee boodschappen, die hij Donderdag aan Acheson en Stalin heeft doen toekomen, de hoop heeft uitgesproken, dat al het mogelijke gedaan zal worden om de vijandelijkheden in Korea te loeaiiseren. Volgens gezaghebbende kringen in New Delhi heeft Nehroe in zyn bood schappen geen bemiddeling aangeboden. Chinese communistische strijdkrach ten zijn er Donderdag in geslaagd na een felle strijd die de gehaje dag duurde het eiland Peshan te bezetten. De nationalistische vlooteenheden moesten zich terugtrekken. Voor zover men weet hebben geen Amerikaanse vlooteenheden aan de strijd deelgeno men. Peshan, dat aan de kust bij Tsekiang ten Noordwesten van Formosa ligt werd slechts bezet gehouden dpor een kleine groep nationalistische guerrilla's. Zuidelijk zich naar onbekende verder gelegen plaats begeven. Het communiqué, dat generaal Mac Arthur hedenmorgen om 3 uur 10 (To- kiose tijd) heeft uitgegeven, luidt als volgt: „Langs de rivier de Kum bevindt zich nog een grote hoeveelheid Noord- Koreaanse soldaten. Vrijdagmiddag en Vrijdagavond heb ben eenheden van de Amerikaanse 24ste divisie infanterie hun vertragingsacties voortgezet. De communistische troepen zijn op een aantal plaatsen langs de rivier in de Amerikaanse linies doorge drongen maar er zijn geen berichten binnengekomen over beslissende ontwik kelingen. Elementen van de tweede Noord- Koreaanse divisie zijn de rivier de Pogang (een Noordelijke zijrivier van de Kum) overgestoken en er in geslaagd bij Tsjongjoe door te dringen in de stellingen der Zuid-Koreaanse strijd krachten. De beweging van de 15e Noord-Koreaanse divisie in Zuidelijke richting langs de as Tsjoengjoe-Ham- isjang kreeg voldoende stuwkracht om Voungpong te bezetten en. op te rukken tot een spoorwegknooppunt, vijf kilo meter van dat dorp af gelegen. Van de Oostkust kwamen berichten over toenemende activiteit en in Oetsjin zijn meer communistische troepen aan gekomen. Aan de Oostkust beschoten zeestrijd krachten van de Verenigde Naties troe penconcentraties in Oetsjin, petroleum- opslagplaatsen ia Samsjok en rangeerter reinen in Bokoeko (Moekhojin) met goede tot uitstekende resultaten. Britse vlooteenheden op de Westkust beschoten kustbcitterïjen, in Pengyong en brachten drie geschutstellingen tot zwij gen". Generaal J. Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, heeft gisteren aan generaal Mac Arthur de vlag der Verenigde Naties overhandigd, die in 1948 boven het toen malige hoofdkwartier der Verenigde Naties in Palestina, dat onder leiding van wijlen graaf Polke Bernadotte stond, woei. De plechtigheid vond plaats op het hoofdkwartier Tokio van de op perbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties. Een hoge Amerikaanse legerofficier heeft gisteren op een persconferentie te Washington medegedeeld, dat „er geen Duinkerken in Korea in het vooruitzicht is". Hoewel hij de ernst van de situatie niet onderschatte, hield hij staande, dat er geenszins sprake was van een cata strofe op Korea. „Er is hoegenaamd geen twijfel aan, dat wij het schiereiland zullen houden hoewel de positie op het ogenblik lastig is", zo zeide hij. „Wij zijn bezig onze strijdkrachten te orga niseren en wij zendfen hun materiaal toe. Geef ons tijd en wij zullen in staat zijn het initiatief aan de communisten te ontnemen". Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met enige regen. Matig tot krachtige wind tus- regen. Matige tot krachtige wind tus- lagere temperaturen dan vandaag. Zondag: Zon 4.3820.53 Maan 5.28—22.04. Maandag: Zon 4.3920.52 Maan 6.50—22.20. Vandaag is een boekwerk verschenen van drie volumineuze delen, tezamen omvattende meer dan drieduizend pagina's, dat een nieuwe materie behandelt, welke in het na-oorlogse Nederland tot de meest omstredene behoort; het be treft hier het verslag uitgebracht door de Parlementaire Enquêtecommissie om trent de resultaten van het door haar ingevolge punt F van het Enqnête- besluit ingestelde onderzoek naar de verbindingen van Londen uit met het be zette gebied, in het hijzonder naar de militaire en civiele inlichtingendiensten. Ruim 2000 blz. van het verslag worden in beslag genomen door de bijna drie honderd verhoren, waarbij rond 68.000 vragen zijn gesteld. Met het drukken van dit, op vele punten dramatische, relaas, dat geschreven is door de griffier der commissie, mr. G. Duisterwinkel, is men drie maanden doende geweest. De Parlementaire Enquêtecommissie rust echter nog niet op haar lauweren; zij is reeds voor meer dan de helft klaar met het vijfde verslag, dat in het najaar zal verschijnen. Advertentie De grootste interesse zal bij de lezers van het zojuist verschenen vierde ver slag van de Parlementaire Enquête commissie wel uitgaan naar de bevin dingen omtrent het England Fpiel. Men is hieromtrent tot de conclusie geko men, dat de vele, vaak louter aan de fantasie van de auteurs ervan ontspro ten, speculatieve theorieën, die meestal uitgingen van de gedachte aan verraad of andere onoirbare bedoelingen, hetzij bij de Engelse, hetzij bij de Nederlandse autoriteiten, dienen te worden afge wezen. Het verheugt de commissie, dat zij tot dit oordeel is kunnen komen, niet het minst, omdat zij de vele publicaties op dit gebied met stijgende zorg zag verschijnen. „Het was dikwijls moeilijk voor ons om onze mond te houden", zo zei de voorzitter, mr. L. A. Donker, bij zijn toelichting op het rapport. Vaak op weinig of niets gebaseerd en desniette min dikwijls de ergste beschuldigingen inhoudend, dreigden deze publicaties het vertrouwen in de Nederlandse en Engelse overheid op ernstige wijze te ondermijnen en de opvatting gemeen goed te maken, dat in de oorlog bij het werk der geheime diensten alleen de laagste menselijke instincten, ook bij de overheid, de doorslag geven. De En quêtecommissie hoopt dan ook, dat haar verslag er toe zal bijdragen, dat aan deze uitwassen der publiciteit thans een einde zal komen. Dit wil niet zeggen, dat er geen critiek is; integendeel: zowel aan Ne derlandse als aan Engelse kant zijn er te Londen ernstige fouten ge maakt. Doch het naken van fouten ligt op een ander niveau dan het han delen met een misdadige opzet; vooral m.b.t. de nagedachtenis van de geval lenen en voor hun nagelaten betrek kingen maakt het een of het ander 'n groot verschil. Te meer geldt dit, daar deze ernstige fouten voor een deel veroorzaakt zijn door de bijzondere omstandigheden. Op initiatief van de Britse ambas sadeur te Den Haag is er contact ge weest tussen mr. Donker en het Fo reign Office, waarna een aantal gewe zen officieren van de Engelse gehei me diensten ondervraagd kon wor den. Het enige belangrijke verschil in inzicht, dat na deze gedachtenwisse- ling overbleef, is, dat de Engelsen zelf hun tekortkomingen zie» als „er rors in judgment", terwijl de Enquê tecommissie alhoewel elke ge dachte aan opzet of kwade trouw moet worden uitgeschakeld meent, dat het fouten zijn, soms zelfs ern stige. Aangaande de verantwoordelijkheid aan Nederlandse kant wordt opgemerkt, dat het beleid der Regering te Londen op het gehele terrein der geheime dien sten jn de eerste jaren van de oorlog veel te wensen heeft overgelaten. De verantwoordelijkheid daarvoor wordt in zoverre door het Kabinet ge dragen, dat dit zich afzijdig heeft ge houden van de kernproblemen van de geheime diensten en dat deze niet in de Ministerraad zijn besproken. In het bijzonder echter wordt de verantwoor delijkheid gedragen door bepaalde be windslieden. De oprichting van de Centrale Inlich tingendienst. die zeer ernstig becritiseerd wordt, komt voor verantwoordelijkheid van de ministers Gerbrandy, Dyxhoorn en Van Kleffens. De slechte gang van zaken bij deze dienst komt achtereen volgens voor verantwoordelijkheid van de ministers Gerbrandy, Van Boeyen en Furstner Waardering wordt uitgesproken voor het in latere jaren verrichte werk door het Bureau Inlichtingen en het Bureau Bijzondere Opdrachten, welke beide onder verantwoordelijkheid van minister Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij een verzoek heeft gericht aan alle leden van de V. N. die de resolutie van de Veiligheidsraad over Korea hebben gesteund, om Zuid-Korea met troepen te helpen. Hy had vooral grondstrijdkrachten gevraagd. Het ver zoek was gedaan aan 53 van de 59 leden-staten. Zes landen, n.l. de Sovjet-Unie met haar Oost-Europese bondgenoten en Joegoslavië hebben geen afschrift ont vangen. Lie verklaarde mededeling te hebben ontvangen, dat de V. S„ die krach tens de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Juli tot taak kregen een bevel hebber van de V. N. te benoemen, thans bereid waren „in direct overleg te treden over de coördinatie van hulp". Het verenigde opperbevel, generaal MacArthuir, had aan Lie meegedeeld, aanvullende doeltreffende hulp dringend noodzakelijk is." dat Deze hulp diende o.m. te bestaan uit strijdkrachten, in het bijzonder grond strijdkrachten. Aanbiedingen moesten worden gedaan bij de secretaris-generaal van de V. N. Deze aanbiedingen dienden echter in „algemene bewoordingen" regeling in bijzonderheden zou geschieden door bilaterale onderhandelingen met het verenigde opperbevel. Lie verklaarde te hopen, dat de oorlog tot Korea kon worden beperkt. In ant woord op een desbetreffende vraag zei Li?, dat naar zijn mening geen symbo lische hulp, maar doeltreffende hulp moest worden geboden. Hij zei, dat er van hem op dit ogenblik geen bemidde lingspogingen te verwachten zijn. Lie noemde de veronderstelling, dat de V.N. zouden worden gereorganiseerd zonder de communistische landen, .„onverant woordelijk en volkomen onjuist". Hij had de hoop nog niet opgegeven, dat Rusland en Amerika binnen de huidige organisatie der Verenigde Naties tot el kaar kunnen worden gebracht. De aanval in Korea noemde hij een goed voorbereide gewapende aanval door de Noord-Koreanen". Als de oorlog m Korea ten einde is, moet daar een regering komen, die door het Koreaanse volk is gekozen bij vrije democratische verkiezingen, zonder druk van wie dan ook, aldus Lie. Lie zeide, dat zijn standpunt inzake de tien punten voor de vrede, die hij in Mei van dit jaar heeft voorgelegd aan Truman, Stalin en de regeringen van Engeland en Frankrijk, ongewij zigd is gebleven. Hij was van oordeel, - dat zijn pogingen tot bemiddelen in de spanningen tussen Oost en West niet in tegenspraak waren met het feit, dat hij voorstander is van sancties tegen het communistische Korea. Hij zei. dat over het vraagstuk van China's vertegenwoordiging in de V.N. een beslissing genomen moest worden op juridische gronden en niet op basis van de gebeurtenissen in Korea. Slechts weinig Europese landen zullen zich in staat achten gevolg te geven aan de oproep van Trygve Lie, zo meent men in Londen. Men meent echter, dat er een goede kans bestaat op hulp van landen als Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en misschien ook Pakistan. Van tal van kleinere landen kan niet meer worden verwacht dan „symboli sche hulp" en een aantal grotere landen heeft elders de handen vol. Engeland heeft b.v. reeds 54.000 sol daten op Malakka en in Hongkong ge bonden, houdt bezettingslegers in West- Duitsland en Oostenrijk op de been, heeft 25.000 soldaten gestationneerd in de zone van het Suez-kanaal en kleinere garnizoenen in Afrika en het gebied van de Middellandse Zee. Frankrijk heeft een groot gedeelte van zijn strijdmacht in Indo-China. Wie wat wil bereiken, moet leren wachten. J Van Lidth de Jeude zijn opgericht. Over de „voorgangers" echter van het Bureau Bijzondere Opdrachten, te weten de bureaux Voorbereiding Terugkeer en Militaire Voorbereiding Terugkeer, welke onder minister Furstner hebben geope reerd, worden vele critische opmerkin gen gemaakt. Samenvattend stelt de Enquête-com missie, dat het beleid van de regering niet zodanig is geweest als het had moe ten zijn. Men dient hierbij echter niet te vergeten, dat dit probleem een van de moeilijkste was, waarvoor de regering, nadat zij zonder enige voorbereiding op dit gebied in Engeland was aangekomen, werd gesteld. Zy bevond zich in een vreemd land en was geheel afhankelijk van de Engelsen. De commissie ziet dan ook zeer wel in, dat het op redelijke wijze laten functionneren van een ge heime dienst onder de gegeven omstan digheden in de eerste jaren van de oor log een zeer moeilijke taak was. Behalve de toestanden in Londen zijn uiteraard ook zeer vaak die ifi het be zette Nederland onder de loupe genomen In vele van de verhoren kan men dan ook lezen over de ongeëvenaarde moed en toewijding, over de ongekende zelf opoffering er, grote vaderlandsliefde van velen van de besten van ons volk. Het kwam de commissie noodzakelijk voor, dat het grootse werk van deze vader landers, dat aan ons volk veel te weinig bekend is, in haar verslag beschreven zou worden en dat hun op deze wijze alsnog de hulde vaak een posthume hulde! zou worden gebracht, waarop zij recht hadden. De Parlementaire Enquête-commissie, die gevormd wordt door de Tweede- Kamerleden Donker (P.v.d_A.), Algera (A.R.), Van Dis (S.G.P.), Fens (K.V.P.), Koersen (K.V.P.), Korthals (V.V.D), Schilthuis (P.v.d.A.), Stokvis (C.P.N.) en V.'ttewaall van Stoetwegen (C.H.), is tot deze bevindingen met eenheid van stem men gekomen. Slechts bij drie punten, van secundair belang, bleek één lid een afwijkende mening toegedaan. Op pagina 4 publiceren wy een samenvatting uit het omvangryk verslag betreffende het onderzoek naar het England-Spiel. In ons blad van Dinsdag a.s. komen we op enige andere in het rapport behandelde onderwerpen nader terug. In Waalwyk zyn enige gevallen van para-typhus geconstateerd. De inspec teur van de Volksgezondheid in Noord- Brabant heeft de hulp ingeroepen van het Nederlandsche Roode Kruis voor de bestrijding van deze ziekte, waarvan de haard, noch het aantal slachtoffers tot dusver bekend zyn. Het hoofd van de medische afdeling van het hoofdbestuur van bet Neder landsche Roode Kruis heeft in samenwer king met de hoofdintendant gezorgd voor de inrichting van een noodzieken huis van vijftig bedden, dat gevestigd zal worden in de school naast het The- resiagesticht. Voor dit noodziekenhuis wordt het modernste materiaal gebruikt, dat het Nederlandsche Roode Kruis voor dit eh dergelijke doeleinden heeft doen ontwerpen. Nader vernemen wij, dat vier positie ve gevallen zouden zijn geregistreeerd. Verder zouden ongeveer twintig zieken, verdacht van para-typhus. ter observa tie in het ziekenhuis zijn opgenomen. Voor deze zieken is in het St. Nico- laasziekenhuis een apart lokaal inge richt De burgemeester van Waalwijk deeit ons mede, dat de hulp van het Roode Kruis alléén als voorzorgsmaatregel ge zien moet worden. Voor ongerustheid zou geen enkele redep bestaan. Op het ereveld Pandu, bij Bandung, is Vrijdag het stoffelijk overschot van de heer E. van der Zee, employé van de onderneming „Tjisalak", ter aarde besteld. De heer Van der Zee werd 25 Juni in de tuinen van de onderneming in het Sukabumische door een aantal dieven, die hij op heterdaad betrapte op het steler, van rubber, met patjols vermoord. Dezer dagen werd het li chaam in de omgeving van de onder neming gevonden. Advertentie voor Ongelimiteerde deviezen zijn er nog niet, maar wel een ongelimiteerde keuze in koffers en tassen bij C. J. SCHRAVENDUK Grote Houtstraat 51 Haarlem Opnieuw heeft de Parlementaire Enquête Commissie, ingesteld om het regeringsbeleid 19401945 te onderzoeken, aan de lijvige boekdelen, die zy al deed verschijnen, een aantal delen toegevoegd. Men zou er bijna aan gewend raken, zo regelmatig zet de Commissie haar arbeid voort, zo regel matig ook komt zij telkenmale de pu blieke aandacht opeisen. Maar zij eist die niet voor zichzelf op. Het gaat niet om de Commissie en de hoeveelheid werk, die zij verzet noch om de metho de, welke zij bij haar onderzoekingen gebruikt. Zij verdient om die gestadige arbeid onze bewondering, zij verdient er ook onze waardering voor. Waar het echter op de eerste plaats om gaat is: wat bevindtde Enquête Commissie? Wat is de betekenis erevan en in hoe verre kunnen wij er nog iets uit leren? Een' goede Nederlandse zegswijze wenst, dat men geen oude koeien uit de sloot haalt. Een andere luidt: als net kalf verdronken is dempt men de put. Wat nu de onderzoekingen aangaat, die de Enquête Commissie ditmaal naar de Nederlandse Geheime Diensten in Lon den en de verbindingen met het bezette gebied heeft verricht, komen deze spreekwoorden in het geheel niet en met het oog op de toekomst wèl van pas. Het heeft wel zeker zin een blik te slaan op het regeringsbeleid 19401945. omdat men eruit kan leren hoe het niét moet en zich tegelijk kan bezinnen op hoe het dan wèl moet gaan. De fouten, die de regering bij het organiseren van het inlichtingenwerk heeft begaan zoals zij er ook maakte op de terreinen, die de Enquête Com missie reeds heeft onderzocht die fouten zijn als de kalveren om welke men de put dempt. Die put dempen zal het Nederlandse volk moeten doen, door zijn Volksvertegenwoordiging, door zijn Regering, die verantwoording schuldig is aan het volk. Daarom zijn de rapporten van de Enquête Commis sie in de handel verkrijgbaar. Iedereen moet er kennis van kunnen nemen; hun inhoud gaat iedereen aan. Niet voor niets verricht de Enquête Commissie haar werk zo punctueel. Zij kijkt met onze ogen, zij moet alles met onze ogen kunnen zien. Welnu: zij heeft veel, zeer veel ge zien. In welk een schrille tegenstelling staat de bureaucratische rompslomp, gevoed door allerlei persoonlijke con flicten en intriges, die in Londen aan de dag komen, tegenover het werk. dat het verzet en de spionnage-agenten in Nederland hebben verricht. Hoe moei lijk blijkt het regeren en hoe dapper de man, die niet praat, maar handelt. Dat valt ons op uit het onderzoek der Enquête Commissie: er is vaak door verantwoordelijke personen onverant woordelijk werk gedaan. De levens van voortreffelijke Nederlanders liepen vaak gevaar. Vooral uit de aan het Englana- Spiel gewijde hoofdstukken wordt het wel duidelijk, dat er grote fouten zijn gemaakt.Mag men daarom spreken van schuld? Wij durven dat niet conclude ren evenmin als de Enquête Commissie. Zij drukt zich uit als volgt: het beleid der regering is ten opzichte van de in lichtingendiensten niet zodanig geweest als het had moeten zijn. Dat geldt ook voor haar functionnarissen, al zijn er, die uitstekend werk hebben gedaan. Er valt te loven en te laken. Het is slechts te betreuren, dat wat te laken is zozeer naast wat lofwaardig is, opvalt. En nu de les voor de toekomst. Ook uit dit verslag kon men de lering trek ken, dat het beter is voorbereid te zijn dan maar af te wachten. Dat het beter is te doen dan te weifelen. Dat verant woordelijkheid met inzicht gepaard moet gaan. Wij weten niet wat de toe komst in zich bergt. Een nieuwe oorlog zo hij ooit komt zal andere om standigheden meebrengen, maar hij zal ons voor die omstandigheden klaar moe ten vinden. Dat is de algemene tendenz voor ons allen van het werk der En quête Commissie. Daarnaast zal men er voor zichzelf nog deze wetenschap uit kunnen opdoen, dat onze daden altijd zwaar wegen. Ook al is er geen Com missie, die ze achteraf onderzoekt Te Gosport, vlak by Portsmouth, Enge- Iands grootste marinehaven, hebben zich gisteravond een aantal hevige explosies voorgedaan op een zestal lichters. Twee explosies waren zeer hevig en mijlen ver in de omtrek stonden de hnizen te schudden. Er ontstond een aantal bran den, die eerst laat op de avond konden worden bedwongen. Naar de Admirali teit meedeelt zijn zeven matrozen „niet ernstig" gewond. Vacantiegangers op het erland Wight, zeven km verder, voelden de schokken van de ontploffingen en zagen een rook zuil van 600 meter hoogte. Ook in een plaats op 25 km afstand werd de ont ploffing gevoeld. Vele ruiten in de om geving zijn gebroken. De lichters waren schepen van 15 meter lengte. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend gemaakt Vernomen wordt dat groepen matrozen bezig wa ren granaten van verschillende grootte en zware bommen in de schepen te la den voor vervoer naar een oorlogsschip dat in de baai lag, toen er brand uit brak. De meeste matrozen konden tijdig dekking zoeken. Zeven hunner zijn in een ziekenhuis opgenomen wegens snij- wonden en shock.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1