KUM-LINIE BEZWIJKT ONDER MASSALE AANVAL VAN DE COMMUNISTEN Een vloedgolf van rode troepen overspoelt Amerikanen Communistisch China zou moeten helpen bij „bevrijding" van Azië Zeer ernstige nederlagen" Uitslaande brand te Amsterdam as» WELLICHT OP NATIONALE FEESTDAG APRIS-TR0EPEN OP BURU WÊËMmm Rijksverzekeringsbank bleef gespaard Tot hoofd en hart .Het weer Churchill waarschuwt voor het Kremlin Ontslag kabinet niet aanvaard I "4 Bedanken socialistische Staatsministers? De stakingen in Wallonië Nieuw-Guinee comité bij mr. Van Maarseveen De nieuwe Apostolische Vicaris van Merauke Rum over de kwestie Nieuw-Guinea Z.H. DE PAUS IN CASTEL GANDOLFO H. VADER VERWACHT ENORME EMIGRATIE MAANDAG 17 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248120 99 Rode versterkingen onderweg Rapport van Collins Gaat „Queen Mary" troepen vervoeren? Geheim RussischChinees ver cl rag? BEVOLKING TE VERMINDEREN MET HONDERD MILLIOEN Gevaar ernstiger dan in de zomer van 1940 Amerikanen patrouilleren boven Straat van Formosa Om aanval te verijdelen Stalin antwoordt aan Nehru V.N. moeten kwestie-Korea regelen K Gouverneur Klaasesz: Benoeming U DE TERUGKEER VAN LEOPOLD Op hevige tegenstand gestuit Overeenstemming zeker mogelijk Minstens tweemaal per week voor audiëntie naar Rome In komende halve eeuw BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 Telefoon: Rerfacti - HAARLFM ie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooote. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaaL Na een overrompelende aanval van een geweldige Noord-Koreaanse over macht is Zondagavond iaat de Westelijke flank van de door de Amerikanen verdedigde Kum-linie ineengestort, aldus meldt de correspondent van United Press aan het frpnt. Het was een strijd van honderden tegen duizenden, wellicht tienduizenden, zo schrijft de correspondent. De vloedgolf van aan stormende Koreanen kon zelfs niet door salvo's van de artillerie worden gestuit. Verscheidene Amerikaanse eenheden werden door de overrompelende aanval afgesneden, terwijl de hoofdmacht zich gedwongen zag in de richting Taejon terug te trekken. Het is nog niet bekend of de Noord-Koreanen er onder bescherming van de duisternis in geslaagd zijn tanks over de Kum te brengen. Zondag was de Amerikaanse luchtmacht erin geslaagd elke 'poging daartoe te verijdelen. Bij zware luchtaanvallen werden waarschijnlijk veertien Noord-Koreaanse tanks buiten gevecht gesteld. In het communiqué van MacArthur wordt vandaag toegegeven, dat de Amerikaanse troepen door massale Noord-Koreaanse aanvallen aan de westelijke sector van het Kumfront, ten Noord-Westen van Taejon 10 kilo meter teruggedreven zijn. De Amerikaanse troepen „weerstonden de aanval en werden niet uiteengeslagen", aldus vervolgt het communiqué. Delen van het 19de regiment van de 24ste divisie „heWben zich op ordelijke wijze terug getrokken." Het Zuid-Korèaanse leger heeft op het .oostelijke front „twee van de ernstigste nederlagen" tegen het communistische leger geleden sedert het uitbreken van de oorlog, aldus het communiqué. Vervolgens wordt echter verklaard, dat de zuidelijken, gesteund door Amerikaanse artillerie, de communisten hebben teruggedreven, waarna Noord-Koreanen „zich in wanorde terug trokken" in het gebied van Yongdok aan de oostkust. De Noord-Koreaanse massale aanval op de Westelijke sector van de Kum- linie werd ingezet door intens artillerie vuur dat de Amerikanen dwong dekking te zoeken. Daarna kwamen de Noord- Koreaanse infanteristen over de heu vels aanzwermen en sneden de hoofd weg af. De Noord-Koreaanse infanterie- aanval werd gesteund door machine geweernesten op de heuvels voor de Amerikaanse stellingen. Een Zuid-Ko- reaanse officier die als tolk aan de Amerikanen was toegevoegd zei dat de Amerikanen de aanval moesten keren met hun geweren maar niet snel ge noeg konden schieten, aldus meldt de correspondent van U. P. Zodra de Noordelijken er in waren geslaagd de achterwaartse verbindingen van de Amerikanen af te snijden ruk ten zij bliksemsnel verder op. De Amerikaanse terugtocht over een afstand van vier mijl onder zwaar vuur van de Noord-Koreanen was een ware hel. De weg waarlangs zij te rugtrokken lag bezaaid met uitge brande jeeps en vrachtauto's. De aanval van Zondag werd uitge voerd zonder ondersteuning van tanks. De teruggetrokken Amerikanen had den niets dan lof voor de uitstekende wijze waarop de luchtmacht hun terugtocht had gedekt. Een Ameri kaans vliegtuig stelde op zeker mo ment een groep van ongeveer twee honderd Noord-Koreanen buiten ge- vecht toen zij de Kum overzwommen. Een Amerikaans artillerie-officier, die,met zijn batterij als een razende op de aanstormende Noordelijken had ge schoten, zei, dat de bressen die zijn stukken in hun rijen sloegen onmiddel lijk werden gedicht en dat voor elke gedode Noord-Koreaan onmiddellijk tien anderen in de plaats kwamen en dat er uiteindelijk niets anders had op gezeten dan „de benen te nemen'". De aanval werd zo razend snel uit gevoerd dat de Noordelijken in een minimum van tijd de Amerikaanse commandopost-, bezet hadden en waren doorgedrongen in de Amerikaanse artil lerie- en mortieropstellingen. Over de situatie aan de andere delen van het front zegt het hedenmorgen door generaal MacArthur uitgegeven communiqué dat de communisten een wig trachten te drijven tussen de Ame rikaanse en de Zuid-Koreaanse strijd krachten. Rode versterkingen bewegen zich naar de Westelijke en centrale sectoren tegenover de Amerikaanse stellingen. Een colonne Noord-Koreaanse tanks, vrachtwagens en artillerie beweegt zich ten Westen van Kwanghewon naar An- song, ongeveer 56 km. ten Noorden van de Kum. Ten Noord-Westen van Umsong, 32 km. ten Noord-Oosten van Chonju en 50 km. ten Noord-Oosten van de Kum, is een vijandelijke tank-colonne waar genomen. De strijdkrachten der Marine blijven de Oostkust blokkeren en de kustwegen bombarderen, zowel overdag als des nachts. Het vuur wordt gedeeltelijk dor legervliegtuigen geleid. De luchtmacht voerde bombardemen ten uit in het gebied van Seoul, op concentraties van troepen en tanks en op de voornaamste wegen. Jacht- en geveohtsvliegtuigen escorteerden de bommenwerpers en vernietigden tanks, transportmiddelen en een opslagplaats. De zesde en achtste Zuid-Koreaanse divisie zijn gewikkeld in hardnekkige achterhoedegevechten in de bergen van Lt.-Gen. Walton H. Walker, commanderend generaal van het 8ste Amerikaanse legerdie volgens een mededeling van het hoofdkwartier van Generaal MacArthur te Tokio, het com mando over de landstrijdkrachten op Korea op zich heeft genomen. Taebek. Zij staan onder scherpe druk van de vijftiende en vijfde divisie der N oord-Koreanen. De zesde Zuid-Koreaanse divisie heeft voorts een stelling van de roden bij Chungju aangevallen en drie tanks, vier gepantserde wagens, een mortier en acht vrachtwagens vernield. Generaal J. Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, die te Washington is terugge keerd, na een bezoek van vier dagen aan het front in Korea, heeft op een versconferentie verklaard, dat de Ame rikaanse troepen in staat zullen zijn een ..uitgestrekt bruggehoofd" rond de Zuid- Koreaanse haven Pusan te handhaven en dat zij uiteindelijk de Noordelijke aanvallers zullen terugwerpen. „De eerste Amerikaanse troepen, die in Korea toerden ingezet, waren vog „groen", daar zij in Japan deel hadden uitgemaakt van een bezettingsleger. Doch zij hebben schitterend werk ge daan. Zowel ik als mijn collega's, o.a. Vandenberg (chef van de generale staf van de Amerikaanse luchtmacht), zijn uiterst voldaan over de prestaties en het moreel van de in Korea ingezette Amerikaanse grond- en luchtstrijdkrach. ten". Collins zei, dat de Verenigde Staten njeuwe wapens en munitie per vlieg tuig naar Korea overgebracht hebben. Hij dacht, dat deze wapens doeltreffend zouden zijn tegen tanks. Enkele dezer wapens worden reeds door de Ameri kaanse soldaten gebruikt. Andere doeltreffende anti-tankwa pens zijn onderweg. Hieronder bevinden zich tanks", zei de generaal. De in Korea strijdende Amerikaanse troepen zullen al het nodige materiaal ontvangen om de vijand tot staan te brengen en terug te drijven, zo heeft een woordvoerder van het hoofdkwar tier van generaal MacArthur verklaard. Hij zeide, dat het hoofdkwartier „al het nodige doen zou om het aanvankelijk succes van de vijand, dat zijn verklaring vindt in zijn materiële overmacht onge daan te maken". Hij besloot: „Dit ver eist schepen, vrachtwagens, vliegtuigen en een bovenmenselijke inspanning. Maar wij zullen ons zo spoedig mogelijk van onze taak kwijten". Een militaire woordvoerder te Wash- ...ÏÜSÜM WiUUAjXWAv: „He Noora-Koreaanse krijgsgevangenen worden, onmiddellijk nadat zij achter e Zuidelijke linies zijn gebracht, ondervraagd, terwijl zij scherp in het oog worden gehouden door een Zuid-Koreaanse M.P. Amerikaanse soldaten wachten op een bevel om een brug over de rivier de Kum op te blazen. Toen deze foto afin het eind van de vorige week werd genomen bevonden zich nog Amerikaanse troepen op de Noordelijke oever. ington stelde Zaterdag de Noord-Kore aanse verliezen tot 13 Juli op acht- a negenduizend man. De Amerikaanse ver liezen bedroegen volgens hem, tot die datum minder dan 500 man. De cijfers zijn gebaseerd op gegevens van generaal MacArthur en hebben betrekking op doden, gewonden en vermisten. In Amerikaanse luchtmachtkringen schat men het oorspronkelijke aantal tanks op 400. Ongeveer 100 hiervan zou den vernietigd zijn. Het nieuwe 22.424 ton metende Britse oceaanschip „New Australia" zal wei- licht i op zijn eerste reis Amerikaanse soldaten naar Korea vervoeren en mis schien zal ook de „Queen Mary" voor dat doel worden gebruikt, zo bericht de „Daily Telegraph". De „Queen Mary" kan 15.000 man per reis vervoeren. Het blad meldt, dat de „New Austra lia" Dinsdag de eerste proefvaart zal maken. Het schip zou op de eerste reis landverhuizers naar Australië brengen, maar het blad meende, dat het in plaats daarvan misschien in ballast naar de Verenigde Staten zal varen en vandaar met troepen naar Korea zal gaan. De toeloop van vrijwilligers voor de strijd in Korea is in 13 staten van het Midden-Westen der Verenigde Staten „teleurstellend gering", zo deelde een woordvoerder van het leger Zondag mede. Sedert een week geleden werd begonnen met het oproepen van vrij willigers, hebben zich in genoemde sta ten, die in totaal een bevolking van 8.5 millioen zielen hebben, slechts 223 vrijwilligers gemeld. Volgens een bericht van het pers bureau „Nieuw China", dat door radio- Peking is uitgezonden, is er te Phyong- yang, de hoofdstad van Noord-Korea, een commissie van 25 man ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de „oorlogsmisdaden, die door 't Ame rikaanse imperialisme en Syngman Rhee" in Korea zijn bedreven. Het werk der commissie begint onmiddellijk. Tass meldt in een telegram uit de Noord-Koreaanse hoofdstad dat bin nenkort in de „door het natio nale leger bevrijde Zuid-Koreaanse ge bieden" verkiezingen voor provinciale, districts- en dorpsraden zullen worden gehouden. „De Noord-Koreaanse rege ring heeft een centrale verkiezingscom missie ingesteld, die zal helpen met het houden van de verkiezingen", aldus dit Tass-telegram. „The American China Policy Associa tion", een in 1946 gestichte Amerikaan se vereniging, die er naar streeft de politiek van de „open deur" in China te bestendigen, heeft medegedeeld te beschikken over een afschrift van een geheim verdrag tussen de Sovjet-Unie en het communistische China, waarin onder meer is bepaald, dat het Chinese rode leger een internationale commu nistische strijdmacht zal worden, die zal helpen by de „bevrijding" van ge heel Azië. Het verdrag zou op 12 Februari 1950 te Moskou zijn gesloten. (Het dertig jarige Sovjet-Russisch-Chinese ver drag, waarvan een tekst te Moskou is gepubliceerd, kwam op 14 Februari d.o.v. tot stand). Een vertaling er van werd uit China gesmokkeld en vond haar weg naar „The American China Policy Associa tion". Dit geheime Russisch-Chinese verdrag zou de volgende bepalingen be vatten: 1. De Sovjet-Unie krijgt het recht troepen in China te legeren, zulks „ter bescherming van deNwereldvrede". 2. Het communistische China neemt op zich te helpen bij de „bevrijding" van Zuid-Oost-Azië, opdat geheei Azië zal worden „bevrijd". 3. Het Chinese communistische leger zal met vier millioen man worden uit gebreid. Het zal worden omgevormd tot een internationaal communistisch leger, dat rechtstreeks onder het bevel van de hoogste officier van het Sovjet-Rus sische leger zal komen te staan. 4. De bevolking van China zal met honderd millioen worden verminderd, daar China niet over voldoende hulp bronnen beschikt om zoveel mensen te kunnen voeden. (Van onze verslaggever) Zondagmiddag is brand uitgebroken in het houten (z.g. tijdelijke) gebouw van de Rijksverzekeringsbank aan de Ferd. Bolstraat te Amsterdam. Waarschijnlijk heeft het tweejarig zoontje van de con cierge met lucifers gespeeld. In ieder geval geraakte de rijwielstalling in brand, waarna het vuur oversloeg op ds achterzijde van het hoofdgebouw. De brandweer moest grote gaten hakken in de achtergevel en in hst dak om het vuur, dat zich genesteld had in het isolatiemateriaal tussen de dubbele wan den van de achtergevel, te kunnen be strijden. De kantoor- en archiefruimte aan deze achterzijde werd vrij ernstig beschadigd. Aan het feit, dat de brand weer direct met veel materiaal ter plaat se was, is het behoud van het gebouw te danken. Niet wat gegeven wordt, maar de intentie, waarmede men geeft, bepaalt de waarde van het geschenk. 5. De Sovjet-Russische regering krijgt het recht tenminste tachtig procent van de Chinese grondstoffen te betrek ken. Deze zijn nodig om de Sovjet-Rus sische zware industrie uit te. breiden, welke uitbreiding weer noodzakelijk is om de Chinese Volksrepubliek te kunnen bijstaan bij de industrialisatie van haar gebied. I 6. De Sovjet-Unie zal het communis tische China een crediet van 300 mil lioen dollar verlenen. (Deze bepaling kwam ook voor in de te Moskou ge publiceerde tekst van het dertigjarige Russisch-Chinese verdrag). „The American China Policy Associa tion" deelt nog mede het afschrift van dit geheime Sovjet-Russisch—Chinese verdrag reeds twee maanden in haar bezit te hebben. Zij had getracht het te doen verifiëren, doch dat was haar tot nu toe nog niet gelukt. De vereniging besloot, met het oog op de Koreaanse crisis, het document voor publicatie vrij te geven, waarbij zij ervan uitgaat, dat de loop der gebeurtenissen in de nabije toekomst wel zal uitwijzen of dit gehei me verdrag al dan niet in deze vorm werd gesloten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde geen com mentaar op het hiervoor vermelde te zullen geven. Verwachting tot Dinsdagavond: x Wisselend bewolkt en aanvankelijk overwegend droog. Later op de dag waarschijnlijk weer enige regen. Meest matige Zuid-Westelijke wind Ongeveer dezelfde temperaturen of iets hogere. Zon: 4.40—20.51. Maan: 8.12-422.33. Op een- bijeenkomst van de conserva tieve partij te Plymouth heeft Churchill Zaterdag verklaard, dat de druk, die de Sovjet-Unie op het ogenblik in heel de wereld uitoefent, het Westen thans in een ernstiger gevaar brengt dan bestaan heeftop enig moment, sinds Hitler in 1940 lie overwinning voor het grijpen meende te hebben. Churchill verzekerde, dat „het bevorde ren en leiden van de oorlog in Korea door de Sovjet-Unie" slechts een van de aspecten is van haar streven naar de heerschappij in heel de wereld. „Ik zeg u met de diepste ernst", zei Churchill, „dat mijn bezorgdheid over de vrije wereld mij herinnert aan de zomer van 1940". Churchill zei, dat de Sovjet-Unie met een leger dat de verenigde strijdkrachten van alle andere volken te samen in ge talsterkte overtreft, een wei-overwogen vedtocht om de wereldheerschappij was begonnen. „De veertien mannen in het Kremlin misschien zijn er dertien, er valt er wel eens een af laten zich niet met de gebeurtenissen meedrijven", zo sprak Churchill „Zij volgen een politiek, waar van wij het doel kunnen onderscheiden. Maar wij kunnen niet voorspellen, wan neer zij deze ten uitvoer zullen brengen". In het Zondag door het hoofdkwartier van generaal MacArthur uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat marinevliegtuigen van de Amerikaanse zevende vloot zijn begonnen met het uit voeren van patrouillevluchten boven de Straat van Formosa, teneinde elke aanval op dit bolwerk der Chinese na tionalistische regering te verijdelen. De verkenningsvliegtuigen hebben op dracht gekregen buiten de territoriale wateren van het Chinese vasteland en van het eiland Formosa te blijven. CA "0-5050 EK TALAUD E1U BORNEO SpEUEIL' 00STIND0NESIE Gram Oost Indonesië Zuid-Molukken Van betrouwbare zijde werd vandaag in New Delhi vernomen, dat Stalin in antwoord op Pandit Nehru's brief heeft verklaard, dat hij hgt er mee eens in, dat het Koreaanse vraagstuk op vredelie vende wijze door middel van de Veilig heidsraad geregeld moet worden. Hij stelde echter de voorwaarde, dat het communistische China zitting in de Vei ligheidsraad moet hebben. Stalin heeft zjjn waardering voor de voorstellen van India te kennen ge geven. Stalin zou tevens gezegd hebben, dat het voor een spoedige oplossing nood zakelijk zou zijn om vertegenwoordigers van het Koreaanse volk te horen. Of dit beperkt zou blijven tot Noord-Korea werd niet bekend gemaakt. Gouverneur J. Klaasesz van Suriname heeft besloten het ingediende ontslag van het kabinet van Suriname niet te aanvaar den. Het ontslag werd 7 Juli ingediend als gevolg van een geschil over de voorgeno men verwijdering van de minister van On derwijs en Volksgezondheid L. Lichtveld uit het kabinet De gouverneur aanvaardde al léén het ontslag van minister J. Drielsma, op diens uitdrukkelijk verzoek. Hij heeft Archibald Cuzrie een gouvernementsambte naar, verzocht deel uit te maken van het kabinet. Pater dr. A. J. Drost S.J.. leraar aan het St. Canisiuscollege te Nijmegen, is benoemd tot rector van het Theologisch College der Jezuïeten te Maastricht. I Zandvoort heeft weer een primeur. Als eerste badplaats heeft het Zaterdag een Boulevard Expreses in gebruik genomen, die de badgasten van de Zuid-Boulevard naar de Noord-Boulevard vervoert. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Naar wordt aangenomen zal het de bat, dat tnans fle verenigde isainers van het Belgische parlement over de be ëindiging van het Regentschap en de terugkeer van Koning Leopold wordt ge houden, Woensdag of Donderdag met een eindstemming gesloten kunnen worden. De oppositie zal begrepen hebben, dat het niet veel zin meer heeft de zaken nog verder te vertragen en dat de inci denten, die zjj verwekt, op de publieke opinie een niet erg gunstige indruk ma ken. Wel schrijft men haar het inzicht toe om vlak voor de eindstemming nog 'n incident te veroorzaken, dat het haar mogelijk zou maken en bloc de verga derzaal te verlaten, waardoor de C.V.P. geheel alleen de verantwoordelijkheid van de stemming zal hebben te dragen. Het is echter twijfelachtig of de li beralen hun medewerking aan deze ma noeuvre zullen verlenen. Anderzijds zouden de socialisten het er op aan wil len laten komen, dat de Koning zich Vrijdag a.s., de Nationale Feestdag, in het land zou bevinden en gedwongen zou zijn bij die gelegenheid voor de keuze te staan zich al dan niet in het openbaar te vertonen. Het is echter geenszins onmogelijk, dat ook de regering haar voorkeur naar deze datum heeft laten uitgaan. Reeds werd de gebruikelijke troepenparade aangekondigd voor een nog nader te bepalen uur en zoals in vroeger jaren weer op het plein voor het Koninklijk Paleis Weliswaar hebben de socialisten enige tijd geleden verkondigd, dat zij zonodig ook de nationale Feestdag niet zou ontzien, doch een dergelijke dag is uiteraard minder geschikt voor al te on verkwikkelijke taferelen. Intussen zal de eindbeslissing van het parlement de Vorst worden medegedeeld door een afvaardiging, die door het lot moet wor den aangeduid. Men mag erop rekenen dat de oppositie hiervoor zal bedanken. Het staat nog niet vast of deze bood schap de Koning te Pregny dan wel aan de grens of te Brussel zal worden overgemaakt. Op een vergadering te La Loi0ière heeft de voorzitter van de socialistische partij enige bijzonderheden bekend ge maakt over de plannen van de linkse oppositie. De socialistische staatsminis ters zouden voor hun eretitel bedanken, terwijl de socialistische parlementsleden hun onderscheidingen zouden terugstu ren. Ook zou geen van hen gevolg ge ven aan een uitnodiging van de Vorst. tot. besprekingen of consultatie, noch een portefeuille uit zijn handen aanvaarden. Het is niet uitgesloten, dat Buset met deze verklaring het enthousiasme van de arbeiders voor de politieke stakingen wat heeft willen opwarmen. Het schijnt inderdaad vrij veel moeite te kosten hen daartoe te bewegen. Zo werd in Wallo nië als stakingsdag de halve .Zaterdag gekozen, waarop bovendien juist de Tour de France door dit gedeelte van het land moest trekken. Een andere metho de om de staking te forceren bestaat in een molestatie van de werkwilligen, terwijl een aantal rode gemeentebestu ren hun bedienden op zulke dagen maar vrijaf geeft. Niettemin kwam het Zater dag te Luik tot incidenten, zoals men die in Maart in Brussel te zien heeft ge kregen. Trams werden met stenen be kogeld en de beugelriemen werden door gesneden. Ook een groot warenhuis, dat zijn deuren had geopend, moest het ont gelden. De gendarmes traden ditmaal vrij hardhandig op en er werden enkele oproerkraaiers aangehouden. Bijzonder spontaan schijnt dp bewe ging zelfs niet in Wallonië. Naar wij vernemen heeft de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksde len, mr. Van Maarseveen, audiëntie ver leend aan het hoofdbestuur van het Na tionaal Nieuw Guinee-comité. Bespro ken warden diverse aangelegenheden betreffende Nieuw-Guinee. Pater H. Tillemans M.S.C., de nieuw benoemde apostolisch vicaris van Me rauke, is een der pioniers van het mis siewerk op Nieuw Guinea. Hij studeer de achtereenvolgens te Tilburg, Arnhem en Stein. In Stein ontving hij op 19 Augustus 1928 de priesterwijding. Op 27 September 1929 vertrok hij voor het eerst naar Nieuw Guinea. In October 1947 repatrieerde hij en in Februari 1949 keerde hij naar zijn missiegebied terug. Wegens zijn pioniersarbeid voor de beschaving van Niéuw Guinea werd pa ter Tillemans door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oraq- je Nassau. Het A.N.P. verneemt van welin gelichte zijde te Djakarta, dat Apris-troepen op het eiland Burn zijn geland. Alle tekenen wijzen er op dat de V.S.I. voorlopig een tactiek zal volgen om de eilanden rond Ambon te bezetten. Het ziet er echter niet naar uit, dat men plannen heeft Ambon rechtstreeks aan te vallen. Zowel U.P. als A.P. melden, dat na de landingen nabij Namlea hevige gevecht ten zijn uitgebroken tussen aanvallers en verdedigers van het eiland. Aan beide zijden zouden reeds ernstige ver liezen zijn geleden. Radio-Ambon maakte Zondagavond bekend, dat de gelande Indonesische troepen door het plaatselijke garnizoen waren teruggedreven. Evenals de overdracht der souverei- niteit over Indonesië, waaraan zovele verschillende kanten zaten en waarmede zo vele belangrijke vraagstukken waren verbonden, op vreedzame wijze heeft kunnen plaats vinden, aai naar mijn mening ook ten aanzien van de kwestie van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, met alle daaraan ver bonden problemen, tussen Den Haag en Djakarta zeker overeenstemming kun nen worden bereikt. Met deze woorden heeft de Hoge Commissaris van de V.S.I. in Nederland, Rum. tegenover Aneta uiting gegeven aan zijn optimistische zienswijze inzake de mogelijkheid van overeenstemming tussen Nederland en Indonesië met be trekking tot Nieuw-Guinea. -- Wij weten dat de Nederlandse rege ring gebonden is aan bepaalde toezeg gingen aan het parlement en wij res pecteren dit ook, aldus ging Rum voort, maar wij hopen, dat de Tweede Kamer haar reces zal willen onderbreken om het rapport over Nieuw-Guinea te be handelen. Z.H. de Paus is Zondagavond om even over half zeven naar zijn zomerresiden tie te Castelgandolfo vertrokken. De Paus was gekleed in een wit ge waad. Hij zat alleen in zijn auto, die w?rd gevolgd door drie andere auto's en voorafgegaan door zes motoren van de Italiaanse politie. De drieduizend inwoners van Castel gandolfo waren na aankomst van de H. Vader voor de villa samengestroomd en tenslotte gaf de Paus aan d: toejuichin gen gehoor. Hij verscheen voor een venster en gaf een speciale Apostolische Zegen. De Paus zal ongeveer anderhalve maand in Castelgandolfo blijven. Verle den jaar bracht hij vier maanden op zijn zomerverblijf door. Minstens twee maal per week zal hij naar Rome terug keren en zyn algemene audiënties voor pelgrims in de St. Pi eter voortzetten. Z.H. de Paus heeft de St. Plechelmus- kerk te Oldenzaal tot basiliek verheven. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 15 Juli „De verschrikkelijke gevolgen van de oorlog en de druk der gebeurtenissen, de overbevolking van bepaalde landen en de ellende die er nit voortvloeit, dwingen tot emigratie en immigratie en tot demografische verschuivingen, die in de komende halve eeuw een omvang zullen aannemen, groter dan de emigra tie naar Noord- en Zuid-Amerika van de laatste honderdvijftig jaar". Zo zeide Z.H. de Paus gisteren in 'n rede tot de deelnemers aan het congres voor Internationaal Privaatrecht, die door de H. Vader in audiëntie werden ontvangen tezamen met leden van het Instituut voor de eenmaking van het recht der verschillende landen. In dit verband wees de H. Vader op het zeer grote belang van de coördinatie van het privaatrecht. De Paus noemde het een- buitenge woon moeilijk werk: te arbeiden aan de eenmaking van de rechtssystemen der verschillende staten, waardoor men stap voor stap nader wil komen tot één wet geving voor de hele wereld. Men zegt dat de wereld klein is, aldus de Paus, maar de wereld zal steeds kleiner wor den. „Bovendien", zo vervolgde de Hei lige Vader, „de pan-Europese gedachte, de Raad van Europa en andere bewe gingen tonen alle aan, hoe nodig het is dat de rigide afsluiting van de oude geographische grenzen wordt doorbro ken of althans wat buigzamer wordt gemaakt en dat de landen grote levens- en actie- gemeenschappen gaan vormen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1