te Poppententoonstelling geopend EXAMENS M.T.S. HAARLEM Haarlemse feestweek een kwestie van bezigheid en fantasie Ballets de Monte Carlo in Openluchttheater Mr. dr. F. A. Bijvoet c Weer kleine nederlaag voor TYBB HERINGA &WUTHRICH Ruim 3000 personen bezochten tentoonstelling in Gemeentelijk Concertgebouw Kindercircus in Openluchttheater Service AGENDA bloemendaal WANDGEDIERTE MAANDAG 17 JULI 1950 PAGINA 2 DE FEESTWEEK Dinsdag 18 Juli Burgerlijke Stand 25 jaar advocaat en procureur Attractie voor onze lezers CONCOURS HIPPIQUE HOOFDDORP Rectificatie 9 GERUCHTEN ROND HET ZWEMBAD WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? <7 r i O J \,/A '/^fh IWr ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP ZANDVOORT BOULEVARD-EXPRESS Spreekuur burgemeester Sneeuwwitje' NIEUWE REDDINGSPOST Interessante voordracht ter inleiding Estafette Weer in vrijheid Concert Examens R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Orgelbespeling H.S.V. „De Kampioen" Wijziging spreekuur D.W.T.-dames winnen H.G.V.B. winnaar Kring Jeugdtournooi Zomeravondcompet itie Haarlemse Cricketbond Beurs van Amsterdam HEEMSTEDE ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL Muzikale wandeling TURNDEMONSTRATIE „HEEMSTEDE" WASSERIJ DUYN Onism.bedr. „RADICAAL" Het ls er Zaterdagavond gezellig toe gegaan in het centrum van de stad. Niet bepaald luidruchtig of dol-uitgelaten, maar in de sfeer, zoals wij die steeds by onze bloemenfeesten hebben aangetrof fen. En het grootste aandeel in de ge zelligheid hebben ongetwijfeld de vele muziekkorpsen en fanfares gehad, die niet moe werden van het slaan op de trommen en het blazen op alle moge lijke instrumenten, die glommen in het licht van etalages en lantaarns. Daar was vrjjwel geen wijk in de stad, waar niet een stel van die onvermoeibare mannen achter hun feestelijke vaandels door de straten trok en begrijpelijker wijs was het vooral de jeugd, die arm- in-arm achter de muziek aan trok. Langzaamaan werd het echter in de wijken stiller, want ieder muziekkorps zette tenslotte koers naar de Grote Markt, waar het omstreeks negen uur algemeen verzamelen geblazen was en de plezierige stertocht van al deze corp sen haar muzikaal einde zou beleven. Muzikaal is het dan ook wel gewor den, want onder leiding van de heer J. A. Meng gaven al die Haarlemse mu zikanten menig pittig nummertje weg en waren het weer talloze Haarlemmers, die de levende muziektent vormden, waarbinnen het programma kon worden afgewerkt. Aan ieder evenement komt nu een maal een einde, en zo trokken door de zachte zomeravond de corpsen zich weer op hun muzikale basis terug, begeleid door een vrolijke schare, die overigens nog niet van zins bleek te zijn de rust van de slaapkamer op te zoeken. Dat was trouwens ook niet direct noodzakelijk. Want daar was in het concertgebouw de attractieve tentoon stelling „Bezigheid en Fantasie", die tot 's avonds laat haar poorten had geopend. Voor zo ver het tot op heden bekeken kan worden, bestaat er bij de Haarlemmers voldoende animo om deze tentoonstelling te bezoeken. Het 14.45 uur. Optreden van 't bekende Kindercircus Elleboog uit Am sterdam in het Krelagehuis. 20 uur. Operaconcert in het Krelage huis door de H.O.V. en de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, o.l.v. Jack P. Loony. 20.30 uur. Kort optreden van het Kindercircus op de tentoonstel ling van Vrije Tijdbesteding. Tentoonstelling Vrije Tijdbesteding „Bezigheid en Fantasie". Open van 1017 en IS22.30 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 78 tmr.i Kolk te Spaarndam. Demonstraties met drie miniatuurmarinevaartuigen, welke radiografisch worden bestuurd van 1517 en 20.3021J0 uur. Kermis op het Phoenixterrein. De gelegenheid om de balletten de Monte Carlo nog eenmaal voor zij naar Parijs terugkeren terug te zien heb ben Zondagavond honderden aangegre pen, waarvoor zij zich naar het open luchttheater te Bioemendaal dienden te begeven. Nu kan men alle bewondering opbrengen voor de schoonheid van dit theater en de natuurlijke entourage, die het verblijf er tot zo n genoegen maakt, maar te zeggen dat hier nu de dansplaats van Terpsichore is, kan niemand volhou den. Het is heel moeilijk dansen, wan neer een koude avondwind van de duinen aanwaait en een klein regen buitje de toch al niet zo gemakkelijke dansvloer een houten plankier vochtig en glibberig heeft gemaakt. De balletten waren er niet erg door gesticht dat zij de laatste avond van hun tournee hier hun krachten moest besteden. Van te voren viel immers te berekenen, dat meer de dans dan de danskunst gediend zou zijn. Daar kwam nog bij en dat werd men onder de angstige hilariteit pas tijdens de voorstelling gewaar dat de dirigent, die het niet bijster ster ke orkestje leidde, met luider stemme het klankvolume zijner muzikanten poogde te overtreffen. Iets wat nu ook niet bijzonder geschikt is om lemyr.d tot grote daden te inspireren. Ofschoon er dus Zondagavond in het openluchttheater heel wat aan de ballet kunst onthouden werd, moet erkend worden, dat de dansers en danseressen ziqfi inspanden om er nog iets van terecht te brengen. Dat deden zij. Zij kwamen soms over de hindernissen heen met een gemak, die het talent demonstreerde en af en toe werd de-geest vaardig over troep en toeschouwers, die over die ogenblikken een gelukkige heugenis zyllen bewaren. Met de ballet-pantomine „Giselle" opende de Grand Ballets de Monte-Carlo de voorstelling. Men zag Roselle High- tower, Marjorie Tallechief, André Eg- levsky. Men zag het talent en de mate der inspanningen, somswijlen de troep in zijn geheel, maar het viel allemaal het eerste deel wat tegen. Dat kan men de regen verwijten, die de dansers aan de grond deed kleven: zij kwamen de maar niet boven uit. Toen het donker was en in het tweede deel van „Giselle' de omgeving van het theater spel en te gelijk de betovering bracht, kreeg de voorstelling een heel ander karakter. Zo was de kunst van de dans. Ze duurde lang en men genoot haar. Maar na de pauze keerde men weer terug in zijn stoel om geïnteresseerd te kijken naar de virtuositeit en de humor in „Le beau Danube" werd tentoongespreid. De ballet ten de Monte Carlo leefden er wel een beetje mee beneden zijn stand, al vormde dit stuk voor de vreemdeling in Jeruza lem een goede introductie. Aangepast aan de omstandigheden was het pro gramma niet slecht gekozen. Het had wel ons hart, omdat de dans ons hart heeft, het kon ons alleen niet in geestdrift brengen. Daarvoor vonden de balletten zelf te veel obstakels op hun weg. Fr. GEHUWD: 15 Juli: J. van den Boo gaard en M. Schouten; J. M. Pietersen en J. van der Wiele; H. Sleutelberg en H. P. Wildschut; J. de Jong en T. van de Weg. GEBOBEN: 14 Juli: B. T. J. Hubbers— de Zwager z; M. van LoevesijnGeuts- kens z; A. M. D. Troost—Visser z; 13 Juli: P. Paap—Bol z; 14 Juli: C. P. H. M. Bra- keboerCremers z; A. M. van de Ha- terd—van der Klugt d; J. van Kruisel- bergenBos d; H. HendrikseWacker barth d. OVERLEDEN: 13 Juli: E. C. A. Turen- houtvan der Meij, 37 j., Kamperlaan. afgelopen weekend waren het onge veer drie duizend personen, die de tentoonstelling bezochten en algemeen toonde men zich enthousiast over de inrichting van de expositie en alles, wat daar op illustratieve wijze werd gedemonstreerd. De liefhebbers van pluimvee konden hun hart ophalen in de tuin, waar te vens de amateur-tuiniers de nodige wijs heid konden opdoen. In de zaal zelf trokken het electrisch bestuurde vliegtuig en het complete spoorwegemplacement veler aandacht, terwijl ook bij de andere stands de be zoeker de stille wenk kreeg, hoe hij op nuttige, maar tevens plezierige wijze zijn vrije tijd door kan brengen. Intussen had ook het Lunapark op het Phoenixterrein zijn poorten geopend. Een feestweek zonder kermis kan geen feestweek genoemd worden en dat bleek ook wei uit de grote belangstelling. De mannen van de kermis hadden weer druk werk, ofschoon het wel te merken was zoals de man van de draaimolen ons toevertrouwde dat ook de Haar lemmers meer op de dubbeltjes gaan letten Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden, dat mr. dr. F. A. Bijvoet zijn intrede deed in de Haarlemse advoca tuur. Dit jubileum zal vanavond her dacht worden tijdens een diner, de ju bilaris aangeboden door de Haarlemse balie. Het geslacht Bijvoet is in verschillen de opzichten aan de Haarlemse ge meenschap verbonden. De vader van de huidige jubilaris was een begaafd en zeer geacht jurist en een raadslid van groot formaat. Toen hij in 1907 stierf, was zijn zoontje pas zes jaar oud. De jonge Bijvoet trad in de sporen van zijn vader. Op jeugdige leeftijd behaalde de heer Bijvoet reeds zijn meestertitel, promoveerde op een dissertatie getiteld „Directe volkswetgeving, referendum en volksinitiatierecht" en hij. was nau welijks vijf en twintig jaar oud toen hij in de Haarlemse gemeenteraad zijn in trede deed. In Juni 1927 werd hij nl. voor de R.K. Staatspartij afgevaardigd. In September 1939 werd de heer Bij voet die als fractieleider en speciaal bij de behandeling der begrotingen zijn grondige kennis op velerlei gebied en zijn redenaarstalent, dat bij de recht bank al zo bekend was, bewezen had, tot wethouder benoemd. Hij kreeg de portefeuille van financiën en reeds aanstonds bleek in welke uitstekende handen deze berustte. Mr. Bijvoet was verder lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het centrum-comité Koninginnedag, curator van het Stedelijk Gymnasium, lid van het college van regenten van het Sint Elisabethsgasthuis, terwijl hij in 1934 benoemd werd tot plaatsvervangend kantonrechter te Haarlem. Toen kwam de bezetting, waarbij me nig man in een openbaar college voor de brandende vraag stond of hij moest blijven om te redden wat te redden zou vallen of heengaan. De beide katholieke wethouders bleven voorlopig. Boven dien deelde wethouder Bijvoet mede, dat hij lid was geworden der beweging van Arnold Meyer. Velschillende an dere in de schijnwerper geplaatste per sonen deden onder de toen heersende omstandigheden de R.K. Staatspartij was door de bezetter o.a. opgeheven en de keuze lag tussen de Unie, Zwart Front of N.S.B. hetzelfde en zijn na een nauwkeurig ingesteld onderzoek in de eerste jaren na de bevrijding, waarbij geen bezwarende feiten naar voren kwamen, in ere hersteld. Ook ten aanzien van mr. dr. Bijvoet geschiedde dit onderzoek. Men begon met hem uit al zijn functies te ontzet ten en nadat op allerlei terreinen uit voerige rapporten waren ingewonnen, bleek er geen enkele aanleiding te zijn hem voor een tribunaal te dagen of enige vrijheid en enig recht te ontne men. Geen enkele rehabilitatie volgde echter en is ook nooit gevolgd. Zowel in hoogstaande geestelijke als wereld lijke kringen betreurt men dit en daar om is het verheugend, dat zijn jubileum als advocaat en procureur niet onge merkt voorbijgaat. Mr. dr. F. A. Bijvoet, 25 jaar advocaat en procureur De Directie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant heeft met de Stichting Openluchttheater Bioemen daal een overeenkomst kunnen tref fen teneinde haar lezers tegen sterjs, gereduceerde prijs te kunnen laten profiteren van een kindervoorstel ling, die op Woensdag 26 Juli, des middags om half drie in het Open luchttheater gegeven wordt. Alsdan zal optreden „Mr. Janno's Jeugd- amusement" met het bekende circus. Overal hebben 'deze voorstellingen enorm succes kunnen oogsten en heb ben zij de kinderen een dolle middag van intens plezier bezorgd. De toegangsprijs voor deze middag is f 1.alle rechten inbegrepen. Lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant kunnen de kaarten echter aan ons bureau, Smedestraat 5, af halen tegen 75 cent, dus tegen een reductie van een kwartje. Men wachtte niet te lang, omdat een betrekkelijk beperkt aantal kaar ten ter beschikking is. In aansluiting aan het Vrijdag j.l. ge publiceerde verslag van het concours hippique te Hoofddorp kan worden be richt, dat het bestuur der organiseren de vereniging „Vooruit" alsmede de jury hebben erkend, dat mejuffrouw T. Eysvogel op rechtmatige wijze heeft deelgenomen aan de individuele dres- suurproef burgerruiters. Zulks is ge bleken uit een van die zijde ontvangen schrijven, waarvan wij inzage kregen. Onze mededeling van Vrijdag j.l. dat de uitslag der jury nog kwestieus zou zijn dient derhalve op grond hiervan te worden gerectificeerd. „Het water van het zwembad te Hoofd dorp deugt niet!" dat was en is het kwade gerucht dat in Hoofddorp ieder jaar de ronde doet. De voorzitter der Bad- en Zwemvereniging dr. H. D. Nan- ninga noemde het „kolder". Het bestuur heeft een monster van het water laten onderzoeken door het Scheikundig en Bacteriologisch Labora torium van dr. v. d. Grient en dr. v. d. Sleen te Haarlem. Het resultaat was zeer gunstig en het water is volkomen gezond en zeer geschikt als zwemwater. De analyse van het laboratorium is ter lezing voor iedereen' opgehangen in het zwembad. Ouders U kunt gerust zijn en uw kinderen zwemmen laten leren. ASTURIAS (Nederl.), pass. 17 Juli Kaap Bon, n. A'dam. NAPOLI, 20 Juli te Marseille verw. <=^P-Mr-. v, CopyrtaM P. V B. Bon 0 Copenhagen BIOSCOPEN: Palace: Paniek in het warenhuis (a. l i, 2 4 15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Kapitein van Castille (14 j.l, 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Berucht (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.30 u.; Spaarne: De Engel en de bandiet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 17 Juli: De Hout: Concert door de Johez Har monie, 8 uur. Fa. Reemers, Kruisstraat 35: Muzikale show o. 1. v. Dave Swaab, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 uur. Dinsdag 18 Juli: Krelagehuis: Operaconcert door de H.O.V. en de Kon. Liedertafel. „Zang en Vriendschap", o.l.v. Jack P. Looy, m.m.v. Annie Woud, alt, Erna Spoorenberg, so praan en Theo Baylé, bariton, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Fa. Reemers, Kruisstraat 35, muzikale show o.l.v. Dave Swaab, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 uur. TENTO ON STELLIN GEN Frans Halsmuseum: Poppen en marionet ten door Harry van Tussenbroek. Open van 10—17 uur. Zo. van 13—17 u. (t.m. 2 September). Kunsthandel Leffelaar: Chinese schilde rijen door Lee Nang Tung. Open van 10 17 u. (t.m. 31 Juli). Het Luifeitje (Gr. Heiligland 13): Wer ken door Anton Heyboer en Jan Rogier. Open van 1016 u.; Zo: van 13—16 uur (t.m. 23 Juli). Concertgebouw: Tentoonstelling „Bezig heid en Fantasie". Open van 10—17 u. en van 19—22.30 u. (t.m. 23 Juli). Waaggebouw (Damstraat): Werken van kunstschilders Kunst zij ons doel. Zaterdag wilde de timmerman C. Kocx uit Beverwijk via een paar wagons de rails tussen de cokesbunker bij de Hoog ovens oversteken. Op het moment, dat hij van een wagon afstapte begon de trein te rijden. Hierdoor verloor Kocx zijn evenwicht en viel in een 8 meter diepe cokesbunker. Met ernstige inwen dige kneuzingen is hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Zondag is hij hier overleden. Kocx is 42 jaar oud en gehuwd. Een 37-jarige dame,' die Zondagmid dag om kwart over twaalf op de Har- menjansweg reed, slipte met haar So lex-rijwiel tengevolge van de gladheid van het wegdek. Met een zware hersen schudding werd zij later naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zandvoort is een attractie rijker ge worden in de vorm van een Boulevard express. Een jeep, welke het uiterlijk van een locomotief heeft, trekt een drietal wagens. Dit miniatuur-treintje kan plm. 90 passagiers vervoeren en onderhoudt voor een matig tarief een geregelde dienst tussen Bad-Noord en Bad-Zuid. De exploitanten oogstten met dit vervoermiddel groot succes te Cairo (waar koning Faroek meermalen als passagier en treinbestuurder optrad) en op de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy", Geen wonder, want het geheel maakt een zeer verzorgde indruk, het mate riaal is zo geconstrueerd dat de scherpe bochten zonder moeite genomen kunnen worden. De Boulevard-express werd Za terdagavond officieel in gebruik geno men toen burgemeester en wethouders en het sportweek-comité een tochtje maakten over het parcours van de Zandvoort-estafette. De burgemeester der gemeente Zand voort zal zijn eerstvolgend spreekuur niet houden op Woensdag 19 Juli a.s„ doch op DONDERDAG 27 Juli a.s., des morgens van 1012 uur Een groot aantal genodigden, onder wie burgemeester, wethouders en verschillende raadsleden, waren Zaterdagmiddag bijeen gekomen voor de officiële ingebruikneming van de nieuwe reddingspost-Zuid van de Zandvoortse reddingsbrigade. De voorzitter van de brigade, de heer P. van der Mije, releveerde de geschiedenis van de brigade, die in 1922 werd opge richt naar aanleiding van een verdrinkings- geval op het strand. In 1925 werd de eerste reddingspost-Zuid opgericht, die in 1942 door de Duitsers werd afgebroken. Na de bevrijding werd aan het noordelijk strand een reddingspost „Piet Oud" gebouwd met van de Duitsers wegge nomen hout. Spr. zegde het gemeentebe stuur dank, dat financiële medewerking heeft .verleend waardoor de bouw van deze post-Zuid mogelijk was. Aan de post wordt gegeven de naam van Ernst Brokmeijer, een verdienstelijk brigadelid die in 1944 bij een razzia door de Duitsers werd gegrepen met vele andere Zandvoorters. De gevan- genen werden lopend naar Haarlem gevoerd en Brokmeijer overleed nog op Zandvoorts grondgebied aan een hartverlamming. Burgemeester Van Fenema bracht hulde voor 't initiatief, door de Z.R.B. met haar 80 actieve leden steeds betoond; spr. uitte zijn grote respect voor de firma Berkhout welke in een ongelooflijk tempo deze voor treffelijk ingerichte post heeft gebouwd. Namens de familie Brokmeijer werd een electrische klok voor de post aangeboden. Aandoenlijk was het moment waarop de weduwe Brokmeijer aan de voorzitter het portret van haar overleden man over handigde De plechtigheid werd besloten met het hijsen van de Zandv. vlag door de bur gemeester 'en de Brigade-vlag door het dochtertje van de heer Brokmeijer. Dinsdagavond om 8 uur geven de leerlingen van de R.K. bewaarschool tc Zandvoort in het patronaatsgebouw een verkorte opvoering van „Sneeuw witje". Deze uitvoering is toegankelijk voor ouders van leerlingen van de be waarschool in de Mariaschool. Ter inleiding van de zomertentoonstel- ling in het Frans Halsmuseum hield de heer Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller, voor een aandachtig publiek, dat de Renaissance- zaal over-vulde, een boeiende verhan deling over de gewijzigde bedoelingen der moderne kunst t.o.v. de oude, en de daaruit voortspruitende gewijzigde werk materialen. „Wie de geschiedenis der moderne kunst gaat schrijven", aldus ving spreker zijn voordracht aan, „vergeet Harry van Tussenbroek, want hij behoort niet tot de schilders, niet tot de beelhouwers, deze kunstenaar met poppen, en zijn werk behoort evenmin tot de kunst nijverheid." De 19e eeuw bracht 't impressionnisme met zijn verfijning, en aan het eind een vermoeidheid, die andere weAingen dan de gebruikelijke ontketent. Heeft het impressionnisme de Chinese en de Japanse culturen geïntroduceerd, in zich opge nomen, verwerkt, vér-europeest, daarna komen ook andere buiten-Europese cul turen de Europese kunst verfrissen en verjongen. De archeologie had die andere bescha vingen reeds serieus in studie genomen, dat er een aesthetisch gelijkheidsbesef kwam is te danken aan de ontwikkeling der moderne kunst. Met het surrealisme en het kubisme zijn invloeden van bijvoorbeeld Mexi caanse, Maja-, Eskimo-, Negerculturen binnengedrongen in' de eigen cultuur, zijn er zelfs min of meer bestanddelen van geworden. Dit binnenhalen van de be schavingen buiten Europa, verruimde ook de werkmaterialen, die elders anders waren dan hier, het was dus tevens een doorbraak van de uitsluitend traditionele uitdrukkingsmiddelen. Deze middelen leven aan het randgebied tussen cultuur en natuur. Intussen is dit niet meer de sfeer van het impressionnisme met zijn sterk-aesthetische inslag, maar de krach ten van de natuur zelve gaan de kunste naar inspireren. Tegen deze achtergronden van ont stane vrijheden op dit randgebied is Harry van Tussenbroek begonnen zijn werk te maken. Hammacher gaat dan in op de figuur van Van Tussenbroek en karakteriseert hem heel treffend. „Hij is een sublieme tovenaar, die de middelen vandaan haalde, waar het leven ze liet liggen.' Hij beweegt zich in de onder-, de tus sen- en de bovenwereld. Doodsdrang en droomleven beheeren zijn levens werk, dat een vermenging is in meer dan één opzicht van werkelijk en onwerkelijk. De verwerkte materialen zijn eenvou dig en haast waardeloos, Van Tussen broek metamorphoseert hun eenvoud tot een levende kracht. Wethouder D. J. A. Geluk, die hierna de tentoonstelling opende, besprak de gelukkige oplossing, die dit jaar gevon den is voor de traditie geworden zomer tentoonstelling en noemde de gelegen heid, deze collectie, zie zo zelden publiek geëxposeerd, aan het Haarlems publiek ter bezichtiging te stellen, een eer voor de stad. Hij vergeleek de poppen van de kunstenaar met die van de Weense pro fessor Teschner, en bracht in verband met het handwerk ook de huisvlytten toonstelling in het Concertgebouw ter sprake. Tot slot wees hij op het belang van handwerk en gebruik van andere materialen dan tekenstift en papier voor het moderne onderwijs. De menigte begaf zich daarna naar de bovenverdieping en verspreidde zich over de tentoonstelling. Een duizendkoppige menigte was Za- tei dagavond op de Grote Krocht te Zandvoort bijeen gekomen om de vijfde estafette vQor voetballers gade te slaan Het is een aantrekkelijke wedstrijd ge worden, die gewonnen werd door de ploeg van D.S.B. I uit Haarlem (win naars van 1948), die de afstand van 5 x 2150 meter aflegde in 34 minuten 50 seconden. De loper van Stalvoort uit deze ploeg maakte de snelste ronde in 6 min. 40 seconden. Tweede werd S.D.W in 35 minuten 24 seconden, derde D.W.S Amsterdam in 35 min. 44 seconden. In een spannende eindspurt kwam Zandvoortmeeuwen I met koplengte als vierde binnen vóór Schoten li Burgemeester Van Fenema reikte de prijzen uit met een gelukwens aan de organisator, de heer Vissers. Spr. memo reerde hoe deze estafette is uitgegroeid van een plaatselijk tot een regionaal evenement. Spr. hoopt dat Zandvoort nog eens een sintelbaan rijk zal wor den, dan kunnen nationale hardloopwed strijden worden gehouden. De voorzitter van Z.F.C. dankte het comité namens alle deelnemers en de voorzitter van D.S.B. memoreerde dat dit resultaat was bereikt in vijf maan den van training. Spr. hoopte dat het winnen van deze estafette er toe zal lei den, dat zijn club in Haarlem over een terrein zal kunnen beschikken. Verleden week heeft de Zandvoorter politie een 62-jarige inwoner van 'Zand voort gearesteerd wegens overtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. Deze man had honderden kilo's suiker, rijst, vetten, enz. ingekocht en in een garage verborgen. De man is inmiddels weer in vrijheid gesteld. De justitie zal in deze zaak snel recht doen, want a.s. Woensdag komt de verdachte reeds voor bij de economische rechter te Haarlem Zaterdagavond maakte de R.K. Har monie-kapel „St. Raphael" uit Heem stede op uitnodiging van de stichting „Touring Zandvoort" een mars door Zandvoort en gaf daarna een concert in de verplaatsbare muziektent op het Gasthuisplein. Een talrijk, aandachtig publiek, waaronder de burgemeester van Zandvoort met echtgenote, genoot zeer van de voortreffelijke prestaties 1 van deze kapel. de Groot te Haarlem; J. A. Heikens b Winschoten; F. A. Jacobs te Heemstede; G. Keuken te Utrecht; G. Key te Leiden; C. T. v. Kraay te Utrecht; A. J. Lamboo te Culemborg; J. H. Mendes te Haarlem; J. A. Mol te Haarlem; A. L. Neuburger te Amsterdam; W. P. M. Nijs te Venlo; P. Slooten te Koedijk; J. G. Velberg te Bennebroek; J. B. v. d. Ven te Amster dam; M. Verhaegh te Reuver; H. D. J. Wagenmakers te Hoofddorp; J. v. d. Zijden te Amsterdam. Afgewezen 2. De volgende leerlingen behaalden hun diploma „met lof": J. G. Hazebelt en C. K. H. Heidweiller uit de afdeling Weg en Waterbouwkunde; R. Kruithof uit de afdeling Werktuigbouwkunde; G. M Heemskerk en C. Willemse uit de afde ling Electrotechniek. Aan de Mariaschool, Koningstraat, slaagden voor het diploma costuum- naaien de dames A. v. d. Peet. J. van Warmerdam, P. Kaandorp, R. Jimmink, R. Rosner Mans, I v. d. Aar, A. Kaan dorp, W v. d. Pavert, J. Portanger, en voor coupeuse de dames C. v. d. Berg, A. Bloemers, N. Salman, E. Franken, L. v. d„ Zee en R. Rusman., Aan de Middelbare Technische School men; F. D. v._d. Grift te .Amsterdam; R. te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: J. Bakker te Castricum; N. G. de Bie te Schalkhaar; H. J. Botti te Haarlem; H. J. Dirksen te Heemstede; W. A. Heineman te Velp; J. S. Hertz te Leiden; J. A. Lebon te Amsterdam; P. J. M. v. d. Meijs te Haar lem; C. Molman te Schellingerwoude; H. F. A. Rademaker te Almelo; L. H. Schomagel te Haarlem; J. H. Smidt te Haarlem; J. M. I. de Weijer te Haarlem; A. Zanstra te Haarlem. Afgewezen: Geen. Afdeling weg- en waterbouwkunde: W. E. H. v. d. Brink te Heelsum; A. Duys te Haarlem; K. A. Enklaar te Den Haag; J. G. Hazebelt te Schoorl; C. K. H. Heid weiller te Haarlem; R. Huart te Haarlem; J. C. de Jong te Haarlem; L. Keet te Amsterdam; M. Koldenhof te Zwolle; J. de Koning te Haarlem; G. Kuipers te Haarlem; G. de Lugt te Haarlem; J. L. M. v. d. Meijs te Haarlem; J. Nieuwen- huis te Wageningen; J. M. F. Oudejans te Hillegom; H. A. van Schaik te Haar lem; H. G. Six te Haarlem; C. Tavenier te Katwijk aan Zee; J. B. Venema te Meppel; J. P. Verkerk te Overveen; K. S. de Vries te Hippolytushoef. Afgew. 1. Afdeling werktuigbouwkunde: F. Bart- lema te Doetinchem; W. G. Beunders te Naarden; H. J. Boeckholtz te Heemstede; J. Brommer te Heiloo; R. C. P. Demmers te IJmuiden; J. G. J. van Denzen te Noordwijkerhout; B. J. Fruitema te Haarlem; A. J. Ganzeman te Ittersum; L. de Groot te Leiden; F. v. Hensbergen te Arnhem; K. D. Henstra te Haarlem; T. Hoogestijn te Haarlem; A. J. M. Hui- bers te Haarlem; J. Huidekoper te Arn hem; L. W. F. Joanknecht te Haarlem; P. Jonker te Amsterdam; J. J. Jonkman te Haarlem; N. C. J. Kauling te Haar lem; C. S. Kranendonk te Heemstede; R. Kruithof te Haarlem; G. Kuit te Am sterdam; L. A. Kok te Haarlem; P. J. Loozen te Oegstgeest; K. H. T. Lubbers te Deventer; G. J. Meiman te Leiden; C. J. G. M. Merkies te Halfweg; A. H. Merkx te Bussum; H. v. d. Molen te Santpoort; G. van Monsjou te Santpoort; A. H. F. van Muyden te Amsterdam; A. Nagel Joseph te Bioemendaal; H. F. Niggebrugge te Haarlem; J. G. v. d. Noen te Amsterdam; ,T. Omek te 's Gra- venhage; L. v. Osch te Haarlem; F. M. Pan te Amsterdam; H. L. Paul te Hille gom; G. Pregel te Haarlem; G. J. Ran te Heemstede; W. Ran te Heemstede; A. Riemers te Haarlem; T. Roorda te Am sterdam; L. Schmidt te Haarlem; B. Schultheiss te Haarlem; H. E. Sigmond Meilink te Amsterdam; J. F. Simons te Leiden; M. C. Stapel te Spaarndam; H. Steenbergen te Heemstede; A. Thomas sen te Oegstgeest; P. H. Thijsse te Haar lem; D. Timmer te Haarlem; J. 'Ver meer te Haarlem; J. E. Visser te Haar lem; C. H. Vogelpoel te Alkmaar: K. H. Vollmar te Leiden; J. G. de Vries te Haarlem; D. W. K. Vring te Haarlem; N. H. Wessel te Den Haag; H. J. A. Winkelman te Zwolle; G. H. Wisselink te Varsseveld; J. H. Wolters te Haarlem; F. van Wonderen te Haarlem; A. Wijn veen te Ede; W. J., M. Zonneveld te Haarlem. Afgewezen: 11. Teruggetrokken: 1. Afdeling electrotechniek: H. D. F. Bag- meijer te Haarlem; K. Becker te Amster dam; H. A. v. d. Berk te L'isse; W. R. Bik te Leiden; H. W. v. Eisden te Noordwol- de- J. A. Fuchs te Leiden; D. H. v. Graas teHaarlem; T. C. Groot te Barsinger- horn; R. J. Hardonk te Assendelft; G Harmsen te Haarlem; G. M. Heemskerk te Heemstede; A. W. Hettema te Heem stede; J. F. Kerkhoff te Amsterdam; G. S Kok te Alkmaar; W. G. Kuiper te Haarlem; M. Nolles te Leiden; W. J. Ooi- ders te Haarlem; W. M. J. Ottevanger te Haarlem; K. Fluister te Heerhugowaard; H. J. Ruiter te Oudkarspel; T. B. J. v. Rijn te Haarlem; C. C. Saeys te Bussum; J. Sipkes te Beverwijk; H. Snellen te Bioemendaal; J. A. v. Steijn te Zeist; F. F. Sijmons te Amsterdam; A. Vermeer te Haarlem; M. P. Vlaming te Haarlem; J de Vries te Haarlem; C. Willemse te Haarlem, D. P. Wolters te Heemstede; J. C. Wijn te Arnhem; J. P. J. Zijlstra te Beverwijk. Afgewezen 2. Teruggetrok ken 1. Afdeling scheepsbouwkunde: R. L. Bangma te Santpoort; J. Beekman te Beekbergen; E. v. d. Bergh te Overveen; W. N. Bur lage te Den Haag; A. v. Doo- ren te Wassenaar; H. B. Giskes te Zand voort; G. H. Hoven te Haarlem; C. Hijner te Haarlem; H. Nekkers te Amsterdam; A. D. Ouwehand te IJmuiden; R. v. Schaik te Amsterdam; M. J. Vesseur te Utrecht; J. de Vries Lentsch te Amster dam; A. J. Woudstra te Wormerveer; J. S. v. Wijk te Apeldoorn. Teruggetrokken 1. Afgewezen 2. Afdeling vliegtuigbouwkunde: J. B Douwes te Amsterdam; G. v. Gageldonk te Gouda; W. H. P. J. Geraedts te Swal- Evenals de vorige week tegen R.C.H. moest T.Y.B.B. ook tegen H.F.C.-Haar- lem een kleine nederlaag incasseren, wat met een beetje meer fortuin ook 'n overwinning had kunnen zijn. Het was voor onze T.Y.B.B.-ers wel jammer, dat achtervanger De Wildt niet mee deed, want niet alleen dat hij een goed van ger is, maar bovenal een goed slagman en het gemis aan slag deed zich juist gelden. Dat het een spannende strijd was laat het score-verloop wel zien, want nadat Haarlem in de 1ste innings met 20 de leiding had genomen, maakte T.Y.B.B. een run, maar in de zelfde beurt scoorde Haarlem ook weer om een innings later de stand op 41 te brengen. De Geel-Zwarten vochten verbeten terug, maar pas in de 8e in nings wisten zij nog een run te scoren en verder konden zij niet komen. Al was het dan geen overwinning, toch was het een goede dag voor T.Y.B.B., want het 2e negental behaalde een mooie overwinning op het sterke Nep- tunus en mede door het feit dat H.F.C.- Haarlem 2 een nederlaag leed tegen T.H.B., maken de réserves nog een be hoorlijke kans zoals onderstaande rang lijst laat zien. Voor het examen M.O. Handelsweten schappen A slaagden de heren P. Bak ker, Haarlem; C. Hut, Haarlem en Y. Y. Kwaad, Lisse. De R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, ver wierf deze week de volgende aanwin sten in de rubriek Opvoeding en On derwijs: W. W. Bauer. Plaag uw kinderen niet langer! Henr. L. EibinkVan BeuSchem. De Kleuter. Karen Horney. Nieuwe wegen in de psycho-analyse. Huldeblijk aan Frater Sigebertus Rombouts. Bijdragen van wetenschap pelijk Nederland en Buitenland bij ge legenheid van zijn 50-jarig jubilé. A. Janssen en Em. Janssen. Het lec- tuurprobleem. Dien Kes, J. Pollmann en P. Tiggers. Kinderzang en kinderspel. 250 liedjes, canons en spelen voor jongens en meis jes van 613 jaar. F. P. C. de Koek. De Kerk en de volksschool." J. A. van Nieuwenhuyzen. Ontbloei end wonder. Beschouwingen over do sexuele rijpwording voor jongeren van 16 jaar af. José Ortega Y Gasset. Bespiegelingen over leven en liefde.. H. M. Tideman en M. Kazemier. Onze meisjes. Een psychologisch-paedago- gische studie over de meisjes onzer Nijverheidsscholen. In de Grote Kerk zal George Robert Dinsdag 18 Juli van 89 uur 's avonds het volgende spelen: Komm' Heil'ger Geist, Herre Gott, Buxtehude. Sonate III d kl. t, J. S. Bach. Andante, Adagio e dolce, Vivace. Fuga C gr. t, Buxtehude. An wasser Flüssen Babyion, Schmücke dich, o liebe Seele, Herr Jesu Christ, dich zu uns wend'. J. S. Bach. Passacaglia d kl. t, Buxtehude. Alle Breve D gr. t„ J. S. Bach. De H.S.V. De Kampioen hield Zondag haar eerste wedstrijd voqr de Zomer competitie in Haarlem-Noord over 60 km voor nieuwelingen. De uitslag is als volgt: 1. Kwezen in de tijd van 1.21.21; 2. Harren. 3. Kramer. 4. Steenbakker. 5. Bes. 6. Storkhart. 7. Stoker. 8. Rust- man. In verband met het verzetten van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland naar Maandag 17 Juli kan de vergadering geen doorgang vinden. T.H.B. 8 10 H.F.C.-H'lem 2 7 8 T.Y.B.B. 2 8 8 Neptunus Z.meeuwen L.kwartier Mr. F. Rohling, wethouder van On derwijs te Bloemendaal, zal inplaats van 21 Juli en 88 Juli spreekuur houden op 19 en 26 Juli, des avonds van 8 tot 9 uur ten raadhyize. In het waterpolo-toumooi dat Zondag in Zaandam door Nereus werd gehou den heeft DWT beslag gelegd op de eer ste prijs. Deelgenomen werd door de dames zeventallen van DWT. HVGB, Neptunus en Nereus. De wedstrijd Nep tunusHVGB eindigde 22, waarna met hét nemen van strafworpen de be slissing moest komen; de eerste serie strafworpen had tot resultaat 66 en ook bij de tweede keer bleef de beslis sing uit, 55; hierna moest het lot be slissen en was vrouwe fortuna op de hand van HVGB. De wedstrijd DWT Nereus was bij de rust 31 en het ein de kwam met 72. De verliezersronde NeptunusNerus eindigde in 40 en in de winnaarsronde verkreeg DWT in de eerste speelhelft een 10 voorsprong op HVGB, welke in de tweede speelhelft werd opgevoerd tot 40. Voor jeugdzeventallen uit kring Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Zwémbond werd Zondagmiddag in Vel- sen door VZV. in het zwembad de Hee renduinen een waterpolotournooi ge houden en werd hieraan deelgenomen door HVGB HPC, DWT en VZV. Met 71 werd door HVGB de wed strijd HVGBHPC gewonnen en ein digde de wedstrijd VZV—DWT in 3—3; met het nemen van strafworpen had DWT in de tweede serie succes. De wedstrijd VZVHPC leverde een 83 overwinning voor de Velsenaren op en de wedstijd DWTHVGB werd met 5—4 door HVGB gewonnen, zodat de uitslag is: 1. HVGB. 2. DWT. 3. VZV. 4. HPC. Het programma voor deze week luidt: Afdeling A: Maandag 17 Juni: BooyHoll. Nautic, terrein OGI; FKF—RBK, terrein THB. Dinsdag 18 Juli: HACPolygraph, ter rein THB. Vrijdag 21 Juli: 't WestenSpringbok- ken. terrein DID. Afdeling B: Maandag 17 Juli: Heek—Fort Boys, terrein OG II; NederlandDamevo, ter rein WH. Dinsdag 18 Juli: Heeremans—OW, ter rein WH. Woensdag 19 Juli: MHOHSM, ter rein Zeeweg. Vrijdag 21 Juli: HSM—Heek, terrein WH; Fort Buys—Nederland, terr. OG. De uitslagen luiden als volgt: Haarlem 4—Rood en Wit 5. Haarlem 4 62. G. Bosch 27. F. A. G. Lanting 11. M. Kruijff 4 v 22. A. W. Hamburger 5 v 16. Rood en Wit 5. 114 v. 8. M. Kruijff 50 ret. W. J. van Vliet 19. H. 't Hart 14. F. Groot 23. F. A. G. Lanting 2 v 43. G. Bosch 4 v 29. J. P. van Balen Blan ken 1 v 18. Rood en Wit wint met 52 runs. IN»et-officiële Koersen) Vorig Opening slot 17/7 Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf reed een bakfiets aan de uiterst rechtse ziide van de Heereweg ter hoogte van dé Ritsemaboskade. Een luxe-auto reed de bakfiets aan de achterzijde aan. De oorzaak van dit ongeval was dat de be stuurder van deze wagen, J. T. B. uit Haarlem, de fiets wilde passeren. De bakfietsberijder, H. v. d. H. uit Haarlem, werd op de straat gesmakt en liep enige hoofdwonden op plus een ern stige verwonding aan het linkerbeen. Hij is per ziekenauto naar het Sint Eli sabethsgasthuis vervoerd. Zij, die getuige van het ongeval zijn geweest, gelieven zich te melden aan het Bureau van Politie te Heemstede. Het Fanfarecorps „Excelsior" dat in feeststemming verkeert in verband met het komend 25-jarig jubileum gaat Dinsdagavond deze stemming tot uiting brengen door middel van een muzikale wandeling in de Indische buurt en om geving, welke gehouden wordt tussen zeven uur en half negen. Tijdens deze muzikale wandeling zal met toestem ming van het gemeentebestuur worden gecollecteerd' ten bate van het instru mentenfonds, het zorgenkind van iede re muziekvereniging, en het bestuur rekent op een klinkend resultaat. Op de daaropvolgende Woensdag avond wordt een soortgelijke wandeling gehouden door de Raadhuisstraat en Onder zeer grote belangstelling gaf de gymnastiekvereniging „Heemstede' Zaterdagavond een turndemonstratie in het gemeentelijk sportpark die als uit stekend geslaagd kan worden be schouwd. Te ruim zeven uur opende de voorzitter, de heer O. A. Brink de avond met' een woord van welkom tot de aan wezigen, in het bijzonder de burgemees ter en zijn echtgenote en verschillende raadsleden. Hij herinnerde daarbij aan het feit dat de vereniging het vijfde jaar van haar bestaan is ingegaan, een feit dat de aandacht waard is, al viel het niet altijd mee, de gang er in te houden. Spreker bracht dank aan het gemeente bestuur voor de verleende subsidie en sprak de verwachting uit, het volgend jaar met een zustervereniging een ge zamenlijke sportdemonstratie te kunnen geven ter herinnering aan dit feit. Onder leiding van de heer G. J. Wiet- haar werd op zeer vlotte wijze het pro gramma uitgevoerd, dat begon met een massale demonstratie van meisjes en dames. De daarop volgende kleuterles was buitengewoon aardig, terwijl de rhythmische door de damesafdeling II wel als de allerbeste oefening mag wor den beschouwd die vol gratie en charme werd uitgevoerd. Zeer interessant was ook het tremplinspringen van de jongens, terwijl vooral de toesteloefeningen van de heren op een zeer hoog plan stonden. De avond werd besloten met een hoe peloefening en een knotsoefening door de beide afdelingen dames, waarbij vooral in de eerste oefening het ryth- misch aanvoelen van de muziek toch wel iets te wensen overliet. Opgemerkt dient te worden dat de gramofoonpla 3% Neden 1948 31/4 pCt. Nea. 1951 3-3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei fac lnscnr. GrtDK 46 3 pCt Ned Handel Mn. eert A K.U, Van Berkels Patent Cal ve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogoven» eert Unilever cert. Ned. Kaoei Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber HoU. Amerika LOn Kon. N. Stoomo. Ml], Ned. Scheepv. Unie H VA. Dell MI1- eert. t 200(4 ex div. 9 pCt. 100% loo/, 98 f, H9)è 97 if 141'4 168% 105 120 153 140 193 250% 212% 251 113% 141 113% 121% 110% 104% 98A 195 t 250 121% 115 '23 112% 105 Advertentie AMS TFICHAMSÊVAAR f 20 TKL. tlO^? Advertentie Wij verdelgen alle ongedierte onder g»" heimh. en schriftel. garantie. Bestrijdings middelen voor alle ongedierte verkrijgbaar. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Advertentie Binnenweg en aangrenzende zijstraten waarbij tevens gecollecteerd zal wor den. Gezien de populariteit van het corps zal het zeker aan klinkende be langstelling en waardering niet ont breken. den; het gekras van de naald was soms onuitstaanbaar. Als geheel een zeer geslaagde avond die door het publiek zeer werd gewaar deerd. HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2