STIMULEREN VAN INDUSTRIALISATIE EN EMIGRA TIE 3 W m m VRIJWILLIGERSLEGIOEN DE STRIJD IN KOREA Nare dagen DE STILLE MAN Overpeinzingen Alle krachten richten op het doelsluiting van betalingsbalans op een voldoend hoog niveau Engelsman maakte fouten Oproep van V.N. tot hulp heeft geen succes Sovjet-luchtvaartdag binnenskuis" gevierd Onderricht in de exporthandel JOURNALISTEN MOGEN TERUG NAAR KOREA MacArthur wil geen censuur voeren Toestand te Waalwijk niet verontrustend Zweefvliegtuig voor luchtvoortrekkers van Snorrebor I MAANDAG 17 JULI 1950 PAGINA 3 Regering over werkgelegenheidspolitiek INSTELLING BUREAU WERKGELEGENHEID Geheime agenten naar Nederland Organisatie werkgelegen- heidspolitiek Lange dagbladartikelen van „grote" Russen Nieuw instituut te Eindhoven Verdrijf de periodieke pijnen j en dat lome, lusteloze gevoel- direct en afdoend met een paar. Materiaal van Rode Krui* aangekomen RADIOPROGRAMMA'S IN NIEUWSBLADEN Afdrukken blijft verboden Plechtigheid op Ypenburg V 860STE SQUADRON WEER IN DIENST GESTELD De heren Serrarens en Schepel onderscheiden door PATRICK PURCELL RUMOERIGE VERGADERING VAN HAVENARBEIDERS Congres R.K. Bond van Smedenpatroons Jongetje verdronken Spaar cijfers over Juni De regering heeft aan de Tweede Kamer toegezonden een nota over de werk gelegenheidspolitiek. Zij beschrijft hierin hoe het economisch beleid der rege ring na de bevrijding voor een aantal zware en omvangrijke taken gesteld Werd. De handhaving en verdere geleidelijke verbetering van de verzorging der bevolking zou niet mogelijk zijn geweest, indien niet belangrijke reserves Waren aangesproken, omvangrijke nieuwe credieten van het buitenland wa ren verkregen en in het bijzonder de hulp onder het K.H.P. was ontvangen, die de zeer grote tekorten op de betalingsbalans konden overbruggen. Deze hulp kan en mag echter niet blijvend zijn. Alle krachten van volk en regering werden dan ook al spoedig gericht en dienen gericht te blijven op het fundamentele doel: het sluiten van de betalingsbalans op een voldoende hoog niveau. Zou men daarin niet slagen en de invoer drastisch moeten ver- tninderen, dan zou de invoer van vitale grondstoffen en voedingsmiddelen Ui de toekomst zodanig moeten worden beperkt, dat ernstige werkloosheid en daling van de levensstandaard er het gevolg van zouden zijn. Ten nauwste samenhangend met het vraagstuk van het betalingsevenwicht is dat van het evenwicht in de staatsbegroting. Onder de geschetste omstandigheden is er in Nederland in de afgelopen vijf Jaar van een tekort aan werkgelegen heid, afgezien van enkele bijzondere ge vallen. in feite geen sprake geweest. Het js echter reeds merkbaar dat in deze toestand verandering komt. De „inhaal vraag" en de vraag ten behoeve van herstel van schade worden met als Voornaamste uitzondering die naar wo ningen meer en meer bevredigd, ter- Wijl het herstelde binnenlandse mone taire evenwicht steeds duidelijker een zekere rem op de vraag aanlegt. Ander zijds neemt het aanbod op de arbeids markt door verschillende oorzaken ge stadig in omvang toe. Onder deze om standigheden zal in de naaste toekomst het vraagstuk van de handhaving van de werkgelegenheid op een bevredigend heil een belangrijk dringender gedaan te hebben aangenomen dan tot dusver het geval was. Het aantal werklozen in 1950 is reeds gestegen. Bedroeg het gemiddelde aan tal werklozen (inclusief D.U.W.-arbei- ders) in de eerste zes maanden van '49 hog ca. 67.000, in de overeenkomstige hiaanden van '50 was dit gestegen tot «a. 90.000. De bestrijding van seizoen-werkloos heid dient volgens de regering vooral te worden gezocht in het scheppen van tijdelijk overbruggende werkgelegen heid. In de bouwnijverheid is onlangs van Particuliere zijde opnieuw het ook feeds van vroeger bekende streven haar voren gekomen om het zgn. bin nenwerk van schilders en stucadoors zoveel mogelijk naar de winter te ver schuiven. teneinde aldus de regelmatig optredende seizoenwerkloosheid van deze categorie arbeiders te beperken. Door de regering wordt hieraan volle medewerking verleend. De regering wijst er op dat werk loosheidsbestrijding door middel van openbare werken in beginsel ongewenst is, aangezien op die wijze geen blijven de oplossing wordt geschapen en in tegendeel de noodzakelijke aanpassin gen (b.v. overgang van de werklozen «laar een andere bedrijfstak) worden belemmerd. De belangrijkste middelen, welke do Nederlandse regering kan aan wenden om een algemene structurele werkloosheid te voorkomen, bestaan in het stimuleren zowel van de in dustrialisatie als van de emigratie. Elk internationaal streven naar het Verminderen van handelsbelemmerin gen zoals dat bij voorbeeld thans tot uiting komt in de liberalisatiepoli- tiek, zal daarom ten volle op de steun der Nederlandse regering kunnen reke nen. Dat do liberalisatie anderzijds een verscherping van de buitenlandse con currentie op de eigen markt betekent, die in bepaalde gevallen het entameren Van nieuwe industriële projecten kan bemoeilijken en zelfs soms tot een da- ling van de werkgelegenheid in be gaande bedrijven kan leiden, moet daarbij naar het inzicht der regering borden aanvaard. Weliswaar mag tot een politiek van Additionele' geldschepping niet licht vaardig worden besloten, teneinde geen inflatie te voorschijn te roepen, maar ih geval van een ernstige depressie zul- ien additionele geldschepping en het ontstaan van een begrotingstekort als Onvermijdelijk mogen worden aanvaard. De richting, waarin de regering zich Voorstelt bij een eventuele toekomstige depressie de bovenbedoelde financiering ic zullen aanwenden, zal in de eerste Plaats bepaald worden door het streven om de normale bedrijvigheid, dat wil dus zeggen de activiteit van het be drijfsleven zelf, zoveel mogelijk op peil to houden. Het zal daartoe nodig zijn door geëigende maatregelen de inves teringsbereidheid der ondernemers en de koopkrachtige vraag van consumen ten en bedrijven te bevorderen. In de tweede plaats komt in aanmerking een Versnelling van het tempo van sommi- 6e onderdelen van het thans gevoerde eeonomisch beleid. Hiertoe behoren eventueel de in ae komende jaren te Verrichten uitkeringen wegens oorlogs schade aan woningen en huisraad. Ver- Volgens kunnen in de -plaats van de uit- 99 De Engelsman, die tijdens de tweede JVoreldoorlog verantwoordelijk was voor x?t optreden van geheime agenten in vaderland, heeft „fouten" gemaakt, al- jJOs heeft een woordvoerder van het En- Felse ministerie van Buitenlandse Za- ï*h Zaterdag verklaard, naar aanleiding het rapport der Parlementaire En quêtecommissie. Toen deze commissie vorig jaar naar lauden kwam, waren de Engelse autori- j 'ten het er over eens, dat men tij- rehs de oorlog bij het zenden van ge- 6'me agenten naar Nederland een risi- moest nemen. Slaagden zij niet, dan K„a? dit te wijten aan „een verkeerde Osliggj 'Sing. 2ater(jagmorgen is een bespreking ge- rt?erd tussen Hatta, de legerleiding van f.® WS.I., dr. Hirschfeld en de Neder- •- legerleiding. Besproken werd de AegerieiuiJis- ocjjjiuneu weru uc en rte afwikkeling van het K.N.I.L. de 9e kwestie-Ambon. De regering van ge .V S.I, meent, dat de Nederlandse re- dat 0,6 nooit officieel heeft meegedeeld, de-J16 ex-K.W.I.L-leden op Ambon in- 2ij ®ad uit Het K.N.I.L. zijn gestoten. ^verlangt alsnog deze verklaring. <W °rts wenst zij de gewapende oud-Ie- kelivan het K.N.I.L. op Ambon uitdruk- Verjg als rebellen te kwalificeren en dat van de Nederlandse regering, aptreri zicb niet zal bemoeien met het van de regering van de V.S.I. deze rebellen. blijvende investeringen van het parti culiere bedrijfsleven extra investeringen door de overheid worden verricht, ten einde aldus de totale investeringsbedrij vigheid en daarmee het nationale inko men zoveel mogelijk op peil te houden. Tenslotte stelt de regering er prijs op te verklaren, dat zij zich bewust is van het grote belang, dat bijtijds wordt op getreden, gezien het zowel uit de theorie als uit de practjjk bekende verschijnsel, dat werkloosheid nieuwe werkloosheid kan doen ontstaan. Is eenmaal een zeke re mate van werkloosheid ingetreden, zonder dat corrigerende maatregelen worden genomen, dan oefent de daar-, door ontstane vermindering van de koopkrachtige vraag een zodanig ongun stige invloed uit op het gehele bedrijfs leven, dat overal de investeringsbereid heid en de productie afnemen en de werkloosheid bijgevolge groeit. Voor de bepaling van de algemene lijnen der werkgelegenheidspolitiek. stelt de regering zich voor zich te doen adviseren door de Interdepartementale Cqmmissie voor de Werkgelegenheid (ICW). Teneinde het contact tussen de IOW en het Centraal Planbureau te waarborgen en voorts om aan de voor bereiding der plannen overeenkomstig de bedoelingen van de ICW leiding te geven, zal worden overgegaan tot de instelling van een Bureau-Werkgelegen- heid, dat onder de ICW ressorteert en zeer nauw met het Centraal Planbu reau zal worden verbonden. Genoemd bureau zal tevens nauw contact moeten onderhouden met het Rijksarbeidsbu reau. In de aldus opgestelde plannen zullen de maatregelen worden voorgesteld, waartoe de uit de analyse blijkende economische situatie noopt. Daarin zal derhalve de taak worden aangegeven, die eik ministerie en elke daaronder ressorterende dienst eventueel voor zijn rekening krijgt te nemen. Voorts zullen daarin de kosten van die maatregelen worden geraamd en zal tenslotte een zo gedetailleerd mogelijke beschouwing worden gewijd aan de aldus te bereiken resultaten op het gebied der werkgele genheid en de eventuele nevengevolgen op andere terreinen. Door de ICW zal vervolgens een toet sing van deze plannen plaats hebben aan de bestaande beleidsvoornemens en de beleidsmogeljjkheden der departe menten, terwijl tevens in de daarvoor in aanmerking komende gevallen overleg zal worden gepleegd met het bedrijfs leven. Tenslotte zal dan door de ICW advies aan de regering worden uitge bracht, waarna door laatstgenoemde een beslissing wordt genomen. Naast de bovengenoemde ambtelijke voorlichting zal de regering uiteraard de adviezen van het bedrijfsleven niet kunnen ontberen. Zij stelt zich dan ook voor herhaaldelijk met be trekking tot belangrijke beleidsonder delen zodanig advies te zullen verzoe ken. Vanzelfsprekend zal derhalve de Sociaal-Economische Raad bij de verdere behandeling van deze materie worden betrokken. Naast de in het voorgaande bedoelde algemene coördinatie kan het nog ge wenst zijn een speciale coördinatie na te streven met betrekking tot de voor bereiding en uitvoering van bepaalde groepen van maatregelen. Er zullen daarom speciale colleges of subcommis sies kunnen worden ingesteld, die deze coördinatie tot taak hebben en daarom trent aan de ICW adviseren. De nood zakelijkheid daarvan is met name dui delijk op het terrein der werkgelegen heidspolitiek door middel van openbare werken. Derhalve komt de instelling van een Coördinatie College voor Open bare Werken (COW) ter advisering van de ICW inzake de centrale coördinatie van de technische voorbereiding en van de uitvoering van openbare werken, het eerst in aanmerking. Ter ondersteuning yan de werkzaam heden van ICW en COW zal in elke pro vincie worden overgegaan tot de instel ling van een Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid (PCW). Deze PCW's zullen in het algemeen hun taak kunnen zien in het stimuleren van de werkgelegenheidspolitiek in hun gebied en het adviseren van de ICW omtrent pi ovinciale werkgelegenheidsvraagstuk ken. ■r*c <?te zur&rte roU6er* 15. In snelle vaart joegen de beide ruiters voort. Eric had Yark reeds rtiet enige sprongen ingehaald. Deze wierp hem een onderzoekende blik toe. Hoe heet jij eigenlijk, jochie „Men noemt mij Eric," zei de Noorman, na zich te hebben overtuigd dat zij lang zaam op de vluchteling voor hen begonnen in te lopen. Yark maakte een minachtend gebaar. „Een echte jonkers-naam," gromde hij misprijzend. „Ze hebben me zelfs verteld dat ze een kerel van die naam koning hebben gemaakt in dit land." „U schijnt daar iets op tegen te hebben," zei Eric, die moeite had niet in lachen uit te barsten. Hebt u hem ooit ontmoet?" „Neen! En daar verlang ik ook niet naar. Koningen doen niets anders dan de hele dag op zachte kussens zitten. Ze kunnen nog geen zwaard optillen. Leer dat van mij. Die Eric is natuurlijk net zo iets." „Ik wist niet dat hij zo erg was," mompelde de Noorman, zich op de lippen bijtend. „Ik ga niet om met koningen," verklaarde Yak driftig. „Ik ben een zwerver en de wouden zijn mij genoeg. Maar dat die Eric dit land maar aan de willekeur van de Zwarte Ruiter overlaat, ergert me! Ik heb hem een boodschap gestuurd, maar dacht je dat hij eens kwam kijken hoe het er hier uitziet? Ho maar! Dat kun je van koningen niet verwachten! Maar vertel me liever wat jij in dit land van echte mannen komt zoeken, jochie!" „Ik wil de Zwarte Ruiter ontmaskeren." Yark barstte in een honend gelach uit! „Ho ho! Hoor zo'n melkmuil! Laat ik je vertellen dat ik al meer dan drie maanden op die ellendeling loer.' En steeds weer weet hij me door de vingers te glippen. En nu wil jij. Ha ha! Ik zal je voor je eigen bestwil by me moeten houden, jonker. Anders vinden ze je op een ochtend met een pijl van de Zwarte Ruiter in je rug!" Een fijn glimlachje speelde om Eric's lippen. Hij staarde scherp voor zich uit, de Zwaite Ruiter geen moment uit het oog verliezend. „U schijnt erg op hem gebeten te zijn. Waarom?" Dat is een stomme vraag," riep Yark verontwaardigd uit. ,Maar als je er op staat wil ik je dat ook nog wel vertellen Advertentie l-abdeken Hooggeplaatste functionarissen van de Verenigde Naties overwegen ernstig een internationaal vrijwilligerslegioen te formeren voor de strijd in Korea, aldus werd Zaterdag in Lake Success verno men. Op de oproep van de V. N. tot hulp aan Zuid-Korea. welke Vrydaa door Trygve Lie, secretaris der V. N., werd gericht tot 53 niet-communistische lan den is tot nog toe geen belofte voor militaire hulp voor generaal MacAr- thur's troepen gevolgd. De eérste reacties tonen aan, dat ve le landen, hoewel zij de actie ten aan zien van Korea steunen, van mening zijn, dat hun strijdkrachten nodig zijn voor hun eigen verdediging of voor an dere bestaande verplichtingen overzee. De Franse regering stemt -geheel in ff De jaarlijkse show ter gelegenheid van de Sovjet-luchtvaartdag is Zondag we gens slecht weer niet doorgegaan. Wel publiceeren de bladen lange artikelen over de Russische luchtmacht van de hand van generaals van de luchtmacht en andere auteurs. Kolonel-generaal Zhigarev zeide in 'n artikel in de Pravda dat de Russen de belangrijkste bijdragen tot de luchtvaart hebbeh geleverd, doch dat de eer voor de meeste uitvindingen „onbeschaamd wordt opgeëist door buitenlandse zaken lieden en avonturiers". De geweldige groei van de Sovjet-in dustrie illustrerend, zeide Zhigarev dat in de laatste drie jaar van de Sovjet- Duitse oorlog meer dan 440.000 vlieg tuigen per jaar waren geproduceerd. Andere officieren van de luchtmacht verklaarden dat de Sovjet-vliegers 75.000 vliegtuigen van de 80.000 toestellen van de Luftwaffe vernietigd hebben. Luitenant-generaal Wassily Stalin, zoon van de generalissimus, zei in een interview met de Sovjet-pers, dat het Sovjet-volk maatregelen neemt om de Russische luchtvloot sterker en machti ger te maken. Hij deelde verder mee, dat het pro bleem verder, sneller en hoger te vlie gen dan wie ook door de „gevleugelde zonen van het Sovjet-volk" met succes was opgelost. „De Sovjet-vliegtuigbouwers schenken thans de Sovjet-luchtvloot nieuwe scheppingen van vliegtuigbouwkunst en de Sovjet-vliegers leveren haar nieuwe vliegprestaties." Een defzer dagen is te Eindhoven de Stichting Instituut voor de Exporthandel (Ivex) opgericht, welke zich ten doel stelt de Nederlandse export indirect te helpen bevorderen door het geven van onderricht in de exporthandel. Voor deze tak van onderwijs blijkt grote belangstelling te beslaan, niet alleen bij degenen, die door dit onderricht een positie In exportondernemingen hopen te verwer ven, doch ook bij deze ondernemingen zelf Ook de regering heeft reeds blijk gegeven van haar belangstelling en men verwacht, dat mettertijd examen in het voor ons land zo belangrijke vak „Exporthandel" zal wor den afgenomen. Henry Wallace, voormalig vice-presi dent der V.S., die zich na de oorlog herhaaldelijk als kampioen voor het Sovjet-Russische standpunt heeft opge worpen, heeft Zaterdag zijn progres sieve partij de rug toegekeerd wegens haar houding ten aanzien van de Kore aanse oorlog. Hij zeide: „Ik sta aan de zijde van mijn land en de V.N." met Trygve Lie s beroep op de staten leden der V. N., aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk kan ech ter als gevolg van de oorlog in Indo- China geen troepen naar Korea zen den. Overwogen wordt een Frans oor logsschip naar de Koreaanse wateren te zenden. De minister van Buitenlandse Zaken van Australië, Percy Spender, heeft Za terdag medegedeeld, dat Australië het verzoek der Ü.N.O. om landstrijdkrach ten ter beschikking te stellen „in over weging" heeft genomen. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Moshe Sharett, heeft te ken nen gegeven, dat Israël geen troepen naar Zuid-Korea zal sturen, omdat het zijn troepen zelf nodig heeft voor het géval van een aanval van zijn Arabische buren. Ook de Egyptische minister van lands verdediging heeft medegedeeld dat Egypte geen troepen naar Ko/ea zal zenden. De „New York Times" prijst in een artikel de „kleine democratieën", die on middellijk hulp aan de V. N. hebben ge boden voor de campagne in Korea. Het blad schrijft: „Geen van deze landen heeft sneller en spontaner hulp gebo den dan Nederland. Het was zeker geen gemakkelijke stap voor Nederland. Al les welbeschouwd hebben de Nederlan ders in 1948 Indonesië verloren zoals zij menen door het optreden van de V. N. Verklarend dat Nederland steeds zoveel mogelijk neutraal is gebleven, vervolgt het blad: „Het vaste en snelle besluit zich in de kwestie-Korea achter de V. N. te scharen is dus een historisch gebaar geweest, niet alleen voor Ne derland, maar ook voor Europa." Na het citeren van de woorden van dr. Drees ten aanzien van de Koreaan se crisis, besluit de „New York Times": „Met zulke bondgenoten is het moeilijk te geloven dat de vriie wereld de kans loopt de strijd tegen het totalitaire com munisme te verliezen." BU K.B. is met ingang van 1 Juli 1950, eervol ontheven van zijn functie van mili tair-attaché, tevens militair-luchtvaartat- tache, bij het Nederlandse gezantschap te Praag, kolonel B. R. P. F. Hasselman, van de Generale Staf. Generaal MacArthur heeft ZomVs twee oorlogscorrespondenten van de Amerikaanse persbureaux United Press en Associated Press, aan wie de voor. lichtingsdienst van de generaal Zaterdag had verboden naar Korea terug te keren verlof gegeven opnieuw naar het front te vertrekken. Generaal MacArthur ver klaarde het volste vertrouwen te hebben in hun verslaggeving van de strijd. Het hoofdkwartier in Tokio had zijn besluit van Zaterdag gemotiveerd met de verklaring, dat de correspondenten bij herhaling in gebreke waren gebleven discretie en samenwerking bijhet ver zenden van hun berichten te betrachten. Zij waren volgens het hoofdkwartier schuldig aan het onthullen van gegevens, die van waarde konden zijn voor de vij and en een slecht moreel en psycholo gisch effect konden veroorzaken op de eigen troepen, die in zeer zware gevech ten gewikkeld waren. De correspondenten waren per vlieg tuig te Tokio teruggekeerd om uit te rusten, nadat zij als oorlogsverslaggevers de eerste stadia van de Koreaanse oorlog hadden bijgewoond. Beiden stonden op het punt weer naar Korea te vertrekken, toen lftm dit verboden werd. Kolonel M. P. Echolls, van de MacArthur's voorlichtingsdienst, ver klaarde, dat hij ontstemd was over de berichten, die de correspondenten had den verzonden over een aantal mili taire tegenslagen in Korea. Door deze berichten, zo zeide hij, wordt een „slechte" indruk van het Amerikaanse leger gevestigd, terwijl zij voor de vij and „steun en bemoediging'' betekenen. Echolls bekende echter, dat de feiten, zoals ze zijn weergeven, juist zijn. Hij had echter bezwaar tegen de wijze, waarop ze waren geschreven. Ernest Hoberecht, de United Press-manager voor Japan, heeft Echolls laten weten, dat hij bereid is alle berichten, waar van het leger kan bewijzen, dat zij on juist zijn, in te trekken. Hij voegde er echter aan toe, dat nederlagen gepu bliceerd zullen worden, wanneer zich nederlagen hadden voorgedaan, doch dat men gaarne overwinningen zal vermelden, wanneer er overwinningen zijn geweest. De grootste moeilijkheid voor de „journalisten te velde" in Korea is, dat zij de verantwoordelijkheid voor de vei ligheid der Amerikaanse troepen lood zwaar op zich voelen drukken, want MacArthur voert een „oorlog zonder censuur". De correspondenten moeten zelf beoordelen wat zij kunnen publice ren, zonder de levens der frontstrijders in gevaar te brengen. Het schijnt, dat generaal McArtiiur uit politieke overwe gingen geen openlijke censuur wenst in te voeren, daar hij wenst dat de wereld de door hem geleide veldtocht der Ver enigde Naties in Korea kan volgen. Voor de correspondenten brengt dit grote Advertentie moeilijkheden met zich mee en zy heb ben reeds enige keren uit eigen bewe ging om censuur als richtlijn gevraagd, gezien de verschillende uitleg, die door de officieren aan het begrip „veiligheid" wordt gegeven. De oorlogscorresponden ten moeten dagelijks op de een of andere wUze een afstand van ongeveer 150 kilo meter, over ongelofelijk stoffige wegen, heen en terug naar de frontlinie afleg gen, om aan hun nieuws te komen. Aangaande de gevallen van paratyphus te Waalwijk wordt vernomen, dat het plaatseiyk ziekenhuis niet voldoende ac commodatie biedt, om by gevallen als de ze de patiënten geïsoleerd op te nemen. Daarom is met medewerking van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een noodziekenhuis inge richt. Hiervoor is gebruik gemaakt van een tweetal lokalen van de kleuterafde ling der St. Theresiaschool, waarvan er een voor mannelijke en een voor vrou- weiyke patiënten is ingericht. Bovendien is elk lokaal verdeeld in een gedeelte voor positieve en een voor dubieuze ge vallen. Zaterdag is het materiaal, dat aan de hoogste eisen voldoet, gearriveerd en met medewerking van de transportkolonne van de plaatselijke afdeling van het Roode "Kruis te bestemder plaatse ge bracht. Het aantal positieve gevallen be draagt thans vier. Over vijf en twintig andere heeft men nog geen zekerheid. Zodra het verplegend personeel aan wezig is (waarschijnlijk in de eerste da gen van deze week) kan het noodzieken huis in gebruik worden genomen. Intussen is in de gemeente Waalwijk het volgende communiqué gepubli ceerd: „De burgemeester van Waalwijk maakt bekend, "dat zich in deze gemeen te enkele gevallen voordoen van para typhus, terwijl er verschillende verdach te gevallen voorkomen. De toestand is in genen dele verontrustend. Alleen uit voorzorg en om uitbreiding te voorko men wordt een noodziekenhuis inge richt ter opname van alle positieve en verdachte gevallen. De bevolking wordt echter aangeraden de uiterste hygiëne in acht te nemen. Voorts om geen oud öf mogelijk bedorven voedsel te ge bruiken. Aan het publiek wordt ver zocht, de medici, die toch reeds overbe last zijn, niet onnodig om hulp te ver zoeken. De president van de Arnhemse rechtbank mr. Snuts, heeft uitspraak gedaan inzake het kort geding tussen de N.V. Missel" te Doetinchem, uitgeefster van de „Graaf schapsbode" en de vier grote omroepvereni gingen. De N.V. „Misset" had schorsing ge- eist van de executie van het vonnis van de Arnhemse rechtbank van 27 Mei 1937, waar bij haar werd verboden „het laten afdruk ken van radioprogramma's in welke vorm ook". De president was van oordeel, dat een ver zet tegen de onderhavige executie door de gewone rechter naar alle waarschijnlijkheid zal worden ontzegd, weshalve de president geen termen heeft kunnen vinden om de gevraagde voorziening aan de N.V. „Misset" toe te staan. (Van onze verslaggever) Op Ypenburg is Zaterdagmiddag een klein maar belangrijk deel van een wensdroom in vervulling gegaan: dé grote wensdroom van de Nederlandse luchtvoortrekkers. Door Oubaas W. C. Roest van Limburg, de hoofdcommissa ris van „De Nederlandse Padvinders", is een zweefvliegtuig van het type Grunau Baby, overgedragen aan de Zuidholland se Vliegclub. Het toestel zal worden ge vlogen door de luchtvoortrekkers. De overdracht vond plaats met enige passende plechtige plichtplegingen ve le autoriteiten van de Rijks- en Natio nale luchtvaartscholen waren aanwezig waarbij door diverse belanghebben den het woord werd gevoerd. Oubaas Roest van Limburg schetste de geschie denis van de luchtvoortrekkers in Ne derland en herinnerde aan de grote nood waarin ons land, het vliegwezen verkeert, als gevolg van het gebrek aan piloten. Hij zag in het werk var. de luchtvoortrekkers een prachtige training voor toekomstige piloten van de mili taire- en burgerluchtvaart. Na de doop, waarbij een fles champagne verloren ging en het toestel de naam „Scout" ont ving, werden demonstraties gegeven met enige éénpersoons zweefvliegtuigen en werden enkele genodigden in de gele genheid gesteld ook eens een poosje te zweven, in een tweetal tweepersoons toestellen. Ook de heer Plesman, de gro te man van de K.L.M. die zich onder de aanwezige gasten ^bevond, kon worden verleid zich in een der motorloze toe stellen te begeven zij het dan niet zoi-der enige aarzeling na welke vlucht wij meenden te kunnen consta teren. dat de heer Plesman een zijner Constellations waarschijnlijk prefe reerde. rirm - „Mien. weet niet wat ze moet doen", vertrouwde Snorrebor me toe. „Ik heb je verteld, dat ze aan het hamsteren is geslagen om reden dat ze Korea zwart inziet d.ws. dat de roden er aan het langste endje zullen trekken. Maar nu is 't er uitverkoop en nu is ze de kop kwijt geraakt, omdat ze het met haar eigen niet eens kan worden of ze het hamsteren of de uitverkoop moet laten voorgaan Hij schudde het eerbiedwaardige hoofd meewarig, naar het scheen zelf bedrukt door Mien's onoplosbaar pro bleem en heftige innerlijke tweestrijd. „Maar. Snorrebor. daar begrijp ik niets van," zei ik. „Wat is er nu mooier, wanneer je hamsteren wilt dan een uitverkoop. Dan kun je ham steren op een koopje." „Dat dacht je maar, dan ken je Mien viet. Op een uitverkoop koopt ze al les, wat ze niet nodig heeft, alleen omdat het zo goedkoop is. maar bij het hamsteren koopt ze alles, wat duur is. omdat ze denkt, dat het nóg duur der zal worden. Nou. je begrijpt, dat kan nooit sa mengaan. Daar heeft Mien zelfs met m'n borrel- en si aarencenten geen neld genoeg voor. 't Is 't één of het ander, maar ze wil allebei." ze wil allebei," „Dan lijkt het me het verstandigst, dat ze noch het één noch het ander doet." „Je hebt makkelijk praten", zei Snor rebor „Mien is gek op koopjes en een koopje wordt het, wat se ook doet." ,X>an moet je haar raden, het ham steren te laten en alleen maar koopjes op de uitverkoop te halen. Zolang er nog uitverkoop wordt gehouden is er immers voor hamsteren geen reden", adviseerde ik. „Daar zit iets in", zei Snorrebor na denkend. „Maar zou jij 'r dat trillen zeggenVan mij neemt ze het toch niet aan." Het 860ste Squadron van de Marine- luchtvaartdienst, dat in Maart j.l. in In donesië is Ontbonden, is Zaterdag op het Marinevliegkamp Valkenburg weer of ficieel in dienst gesteld. Nadat het marinepersoneel van het vliegkamp op het met vliegtuigen om geven platform was aangetreden en en kele medailles voor langdurige dienst waren uitgereikt, hield de commandant van de basis. kapt. luit ter zee-vlieger jhr. P. J. Elias. een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de geschiede nis van het 860ste Squadron. Bij het 860ste Squadron zijn op het ogenblik 21 Seafuries ingedeeld, hoewel het Squadron uit acht toestellen bestaat. Volgende week zullen acht nieuwe Sea furies uit Engeland naar Nederland worden overgevlogen. Deze acht toestel len zullen het 860ste Squadron vorfhen. In October zal het Squadron met de „Karei Doorman" naar de Middelland se Zee vertrekken voor oefeningen. Tijdens een lunch die Zaterdagmid dag door de president van de Belgische Kamer van de volksvertegenwoordigers. Van Cauwelaert, te Brussel werd aan geboden aan de deelnemers aan de Be- neluxconferentie der interparlementair^ unie, heeft minister-president Jean Du' vieusart aan de voorzitter der Nederland se delegatie, P. J. S. Serrarens, de on derscheidingstekenen van Commandeur in de Orde van Leopold II uitgereikt: de secretaris der Nederlandse delegatie, mr. A. F. Schepel, griffier der Tweede Ka mer. werd benoemd tot griffier in de Kroonorde. 73 Peter stak zijn pijp in de zak, voor hij ernstig en vastberaden antwoordde: „Cissy Gorman is niet volmaakt. Evenmin als ieder ander. Ze is licht zinnig en ze is oppervlakkig. Even als haar moeder, wil zij alle ogen op zich gevestigd zien. O, ik ken haar en haar streken heel goed, Kitty. Men her kent de boom aan zijn vruchten. Maar ik zou het meisje niet al bij voorbaat veroordelen, om een van haar fouten of al haar gebreken. Ze is jong en ze is ver wend en ze is dwaas, maar ik denk, dat haar hart warm genoeg is. Als ze, na een paar jaar in den vreemde, haar wil de haren verloren heeft en als haar hoogmoed wat getemperd is, en haar grillen 'onderdrukt zijn, kan zij mis schien best meevallen". „Een. passende vrouw voor Markie, vermoed ik? En geen van beiden een entwintig!" Kitty deed uit de hoogte, maar was toch een tikje onzeker. „En waar zouden ze moeten intrekken, ais ze trouwden? En wat zouden ze moeten beginnen? Hier kun je ze niet brengen, Peter! Dit huis zou niet half groot ge noeg voor haar zijn. O neen! Lalors vroe gere woning ginds, Moonbawn, zou meer in haar lijn liggen. En denk je dat het handjevol geld, dat je voor je oude dag hebt gespaard, lang toereikend zou zijn voor hun tweeën, als zij de financiën beheert?" „Kalm aan, Kitty," zei de meester ver manend, en zocht opnieuw langzaam naar zijn pijp, „je hoeft niet zo in een adem door te draven. Wie sprak over trouwen? Julia Gorman heeft voor haar dochter een brillantere partij nodig dan Markie. Een goed uiterlijk en goede manieren en een goede opvoeding zou den geen voldoende waarborg zijn, om van hem haar schoonzoon te maken. Ze zal de voorkeur geven aan een gezeten man met een bom duiten op de bank en een flinke lap grond. Er bestaat heel weinig gevaar, dat zij haar dochter zal aanmoedigen om mijn Markie te verove ren". „Hmm'', antwoordde Kitty. „Bovendien is Cissy Gorman, in haar huidige staat van ontwikkeling, niet mijn ideaal van een schoondochter. Ze schenkt aan niemand aandacht, behalve aan zichzelf. Ze kent geen ander onder werp voor een gesprek dan zichzelf. Ze kan zelfs nergens anders aan denker, dan aan zichzelf. Als Markie wil trou wen, zal hij van mij geen tegenwerking krijgen Maar, geloof me gerust, Markie zal niet met zo'n leeghoofd trouwen". Kitty stond op van haar stoel, nu haar taak vervuld was. „Ik zou je ge zond verstand niet willen betwijfelen, Peter. Ik wist best dat de Gormans jou niet voor de gek zouden houden. Dat zelfde heb ik tegen Patsy gezegd, toen ik van huis wegging. „Patsy," zei ik te gen hem, „let op mijn woorden, de Gor mans zuilen geen kans krijgen, om hun grijpvingers naar dat beetje zuurver diende geld van Peter O'Dea uit te ste ken, hoe uitgerekend ze ook zijn". Niemand zal jou kunnen verleiden tot een overhaaste beslissing, Peter, noch hier, noch in het hiernamaals". Zij had zijn aanbod, een kop thee voor haar te zetten, afgeslagen en was half weg de deur, toen haar een nieuwe vrees beving. „Maar als Cissy nu eens niet naar haar moeder luistert, en als Markie weigert, je te gehoorzamen?" Peter O'Dea stond op zijn gemak in de deuropening en blies de tabaksrook uit. „Mijn vader zaliger is al lang ge leden gestorven, Kitty, maar hij had een lijfspreuk, waarin hij heel zijn leven geloofd heeft. „Zeg de duivel goeiendag, wanneer je hem tegen komt, Peter", placht hij te zeggen. En dat is inderaad, Kitty, een zeer wijze raad, om op te volgen". In de eerstvolgende paar weken ech ter, had Peter O'Dea, eenzaam bij zijn haardvuur gezeten, ondanks de grijs aards om zich heen, reden te over Satan menigmaal goeiemorgen te wensen, want Markie was 's avonds meer en meer van huis weg. En Markie wekte evenmin de indruk, dat hij van plan was voor zijn levensonderhoud te gaan werken, zelfs niet toen de bloemenpracht van de zomer verwelkte in de mist en de modder van de herfst. Laat in September kwam er een Zon dag, dat Cosby en Markie naar een grote hockeymatch in Kilkenny waren, samen met Roughane en McKeown, voor wie hockey een eerste levensbehoefte was. Zelfs Jamesy Hearn had, niemand wist hoe, aan zijn bazige vrouw weten te ontsnappen, en was hem gesmeerd naar de wedstrijd, zonder te denken aan de gevolgen! Wie dan leeft, die dan zorgt! Zo gebeurde het, dat de meester een zaam tussen licht en donker in de keu ken zat; het vuur gloeide flauw in de diepte van het fornuis, en terwijl hij aan zijn pijp trok, liet hij zijn gedachten de vrije loop. En hij dacht bij zichzelf, hoe weinig de keuken veranderd was in al die dertig jaren, sinds hij voor de eerste keer tegenover Jer Coady bij de haard had gezeten op een avond in Juli, lang ge leden. De rode devotielamp, die nu naar hem knipoogde door de schemering, het brede fornuis, de met kussens bedekte sofa en de hoge aanrecht, zij waren Tessie's nalatenschap aan deze keuken, en hij begon zich de glans van haar zon overgoten haar te herinneren over de afgrond van de tussenliggende jaren heen.De klop op de deur verraste hem, en Andy Gorman, onzeker in de duisternis, moest eerst in de kamer rond- gluren, voor hij de onderwijzer in zijn stoel zag zitten. „Verdraaid, Peter", klaagde hij, „ik kon niet zien of er hier iemand was of niet. Spaar je je ogen of de petroleum?" „O, hallo, Andy! Welkom". Peter was blij, maar toch speet het hem, dat hij afscheid moest nemen van zijn gedach ten. „Ik zat bij het vuur te soezen, en het was avond voor ik het wist". Hij stond op, om de lamp aan te gaan stckcii- „Laat maar, zeg." Andy zat reeds. „Het is gezelliger in het donker. Als ik een maal de pijp aan heb, en niets meer te doen, is de dag of nacht mij precies om het even." „Ik sta verbaasd, dat je niet naar de wedstrijd bent. Je hebt immers zelf een auto nu. Ja, zelfs Hearn is weg. Of schoon, te oordelen naar het smijten van potten en pannen, dat ik de hele avond op zijn erf gehoord heb, God hem moge bijstaan, als hij thuiskomt." (Wordt vervolgd) In aansluiting op de sit-down-staking in enige bij de Rotterdamse haven be trokken bedrijven van Woensdag jl werd Zaterdag in het gebouw „Odeon" te Rotterdam een vergadering gehouden, waaraan werd deelgenomen door haven arbeiders, die georganiseerd zijn in de E.V.C. en het O.V.B. (Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties, de des tijds afgescheiden groep van de E.V.C.) Zoals men weet, was deze staking van één uur georganiseerd, omdat de „Scheepvaartvereniging Zuid" de om streeks Kerstmis gevraagde extra week loon voor vaste havenarbeiders, buiten de twee pet. gratificatie, en een vaste gratificatie van f 50.voor de arbeiders van de havenreserve, niet kon inwilli gen. Twee bestuursleden van het O.V.B. en van de Algemene Bedr-ijfsbond Trans port, die is aangesloten by de E.V.C, brachten advies uit. Het O.V.B. stond op het standpunt, dat een langzaam-aan- actie de aangewezen weg was om tot inwilliging van de eisen te komen, ter- wyl de mening van de Algemene Be- drijfsbond Transport een algehele sta king inhield, ingaande Maandagochtend. Ook vele arbeiders voerden het woord. Weldra bleek toen, dat de meningen verdeeld waren. De vergadering kreeg door geschreeuw een zeer rumoerig ver loop; na enige tyd verlieten vele arbei ders de zaal Ook het comité was tegen het einde der vergadering van het po dium verdwenen. Men ging toen uiteen, zonder tot resultaat te zijn gekomen. De R.K. Bond van Smedenpatroons en werkgevers in de staalverwerkende be- drijven hielden Zaterdag en Zondag een congres te Hengelo. De congressisten werden o.a. toegesproken door deken A. J. Weyenborg, die er de nadruk op legde dat ook de smedenpatroons de christe lijke geest in hun leven moeten uitdra gen. De vice-voorzitter, de heer Kupers, prees het werk van de heer G. Alders, voorzitter van de bond, die 33 jaar op de bres heeft gestaan voor de belangen van de katholieke smeden en thans af treedt. Als plaats waar in 1951 het congres zal worden gehouden werd Den Haag aan gewezen. Zondagmiddag omstreeks vijf uur reed het zevenjarig zoontje van de fam. E. met een kennis achterop de fiets naar huis. Door te weinig vaart kwam de fiets op de k'.ap- brug in Nederhorst den Berg te vallen met het gevolg dat het Jongetje van de fiets in de Reevaart onder de brug schoot. Door een vijftal mensen werd er direct na net ongeval gedoken op de bewuste plaats doch men mocht er niet in slagen het Jongetje te vinden. Pas na uren dreggen vond men omstreeks tien uur 's avonds het lijkje. In de maand Juni 1950 werd by de Rijkspostspaarbank ingelegd t 22.457.675 en terugbetaald f 33.509.818. Voor Juni 1949 waren deze cijfers reep. i 22.936.518 en f 28.514.995 Het spaarsaldo tegen uit. Juni 1950 is f 1.429.402.243 tegen uit. Juni 1949 1.426.457.986.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3