DRIE NEDERLANDERS BIJNA GESNEUVELD IN VIERDE ETAPPE Wagtmans, Voorting en Janssen na een dag vol misère nog juist op tijd binnen 1 A URUGUAY WERELDKAMPIOEN na 2-1 overwinning op Brazilië DE CLUB IS WEER BIJEEN... Janssen geeft op PIETERS baankampioen 50 km na spannende race Neumeier pas kort voor de streep ware kampioen Gele trui voor Gauthier m Van Daatselaar wint Schelde-bsker I HET BEGON MET JANSSEN ZWEDEN DERDE Nederlandse renners in Belgische wielerrace Nieuwe aanbiedingen voor voetballers MAANDAG 17 JULI 1950 PAGINA 4 Onze sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Rouaan: Zoals wij vanmiddag aan de finish van de etappe RijsselRouaan met een stopwatch in de hand op drie onzer ver achter geraakte landgenoten hebben staan wachten, zullen wij hopelijk in deze Tour de France niet veel ogenblikken meer beleven! Ockers, het kleine Belgische lichtgewichtje, was allang als een juichende overwinnaar door de finish gestormd en mèt hem hadden ook Gauthier omdat die zijn Zaterdag op Goldschmidt heroverde gele trui had behouden en Robic omdat hij nu eenmaal Robic is hun ererondjes gereden, toen van de Nederlandse equipe nog maar drie man gearriveerd waren. De Hoog en de Ruyter wa ren fhet 't eerste peloton op niet meer dan een paar seconden achter c^ winnaar binnengekomen en Vos, die dank zij zijn de fecte dérailteur en een lekke band of wat, ongeveer 150 kilometer alleen had moeten rijden, boekte een achterstand van iets meer dan 20 minuten. Dat was niet gering, maar het kleine groepje Nederlanders bij de aankomstlijn in Rouaan was al blij dat ten minste drie man de dreiging van deze vierde etappe tegen de sterke Westenwind hadden overleefd. Een gedetailleerd verslag van alles wat er in de gisteren en vandaag verreden etappes is gebeurd,' zal ik gaarne opofferen om u de lijdensweg van de Nederlandse equipe te schilderen. Dicht bij opgave Spannende minuten Nieuwe Maillot Jaune Uitslagen en klassementen mmmm WLiïi- - ifli Tweede ronddeel uit de Ronde Christelijke voetbalclubs bij K.N.V.B. Kluyskens kampioen snelwandelen Vergadering districten K.N.V.B. 22 Juli Twee Nederlanders zonder straf in Alpenrit Wedstrijden van Zondag naar hedenavond verschoven Stayers Prachtige eindspurt Njordfs oude vier Ploeg voor Milaan Beslissings wedstr d NAS-IEV Wilh. Vooruit en B.P.C. zegevieren \A Voetbalclubs Velserweg protesteren Het begon vanochtend al met Jefke Janssen: ziek. doodziek, bijgelapt door het Rode Kruis en op zijn fiets gehesen door ploegleider Piet van lerlant; want Janssen wilde niet in bed blijven. Jans sen wilde de Tour uitrijden, zoals hij dat al tweemaal had gedaan. In dit ge zelschap van debuterende jongeren was hij niet van plan het gevaarlijke voor beeld van een opgave te riskeren, zelfs al zou dat dan noodgedwongen zijn. Maar fietsen, echt goed fietsen, nee, dat doe je niet met zweetdruppels van de koorts op het voorhoofd, en tranende, fletse ogen. die alleen maar doen den ken aan een bed, een thermometer en een hele batterij aspirine. En dus zat Jef Janssen al kort na de start in ge selschap van een drietal uitgeputte Noord-Afrikanen, hetgeen óók al niet inspirerend werkte, zijn miserie uit te vechten; te beroerd nog om acht te slaan op de welgemeende aanmoedi- gingskreten van een paar honderddui zend toeschouwers langs de weg. In dat zelfde begin kreeg Voorting zijn eerste lekke band Gevolg: na 65 kilome ter al 5% minuut achterstand op het leidende peloton Toen volgde Vos, die door bandenpech ongeveer 3 minuten "achter raakte, maar na 110 kilometer, ondanks een korte inzinking tijdens zijn sterke jacht naar het peloton, weer bij was En Voorting volgde dat goede voorbeeld. Maar in Abbeville, waar de hoofdweg de startbanen van het weinig gebruikte vliegveld kruistf!), zagen we plotseling Wagtmans terugzakken op een beel flauw klimmetje. De kleine Bredanaar raakte zoetjes aan steeds verder achter op een peloton, dat toch werkelijk geen huiveringwekkend hoog tempo draaide 'en ook voor hém stond op dat moment vast, dat het een lijdensweg zou wor den. Wel, dat wérd het dan ook. 25 kilo meter verder kwam hij aanduwen, met de al even uitgeputte Sforacchi in zijn gezelschap en alles aan hem smeekte om meegenomen te worden in een wagen en dan naar huis te mogen. Maar tenslotte bleef hij toch nog op zijn fiets, aan zichzelf overge laten en telkens verder afzakkend. Voor hem was er geen prachtig na tuurschoon in dit schilderachtige, glooiende land. Voor hem was er alleen een onophoudelijke reeks ge voelige hellingen, een sterke Westen wind pail in zijn gezicht en nu eens hete zón, dan weer stroomende regen. Anders gezegd, er was niet veel hoop meer voor hem. Even verder op. bij een limonade tentje. stapte Vos af met een dorst van geweld en een sukkelende dérailleur. Ook voor hem was de ellende nog niet voorbij. Hij kreeg zijn portie op dat laatste stuk van 40 kilometer, toen het peloton in een reusachtige draf naar Rouaan joeg, daartoe aangezet door de ploegmaten van Gauthier, die daarmee elke aanval op de leiderstrui van hun kopman de kop indrukten. Het was voor Vos al niet e'ens belangrijk meer, dat op het laatst toch zes man maar mèt Gauthier! wegkwamen. Hij reed op een primitief hopeloos ding van een fiets en miste daardoor zijn aan sluiting met Pasotti, winnaar van de vorige dag en tweede in het algemeen klassement, die door zijn ploegmakkers werd opgehaald. Maar toen Vos al binnen was, sukkel den vele kilometers buiten Rouaan nog drie Nederlanders voort, ziek, uitgeput en gedesillusionneerd. Want in het ge zelschap van Janssen en Wagtmans, was tenslotte ook de uitstekend rijdende Voorting geraakt. Een tweede lekke band drukte hem weer weg uit het pe- lonton en omdat Pijnenburg in zijn jeep het malheur niet opmerkte, dat precies voorviel aan de voet van een kronke- lenr, stijl straatje, waar het een chaos was van heftig toeterende wagens, trof hij het slecht; minder in ieder geval dan De Ruyter. die ook een lekke band kreeg, maar tijdig nulp had en met een indrukwekkende race weer naar het peloton snelde. Toen Voorting bovendien ook met z ij n dérailleur in moeilijkheden kwam, zakte hij helemaal naar achteren af en misten we, behalve een zieke Janssen en een Wagtmans, die na aan zijn op gave toe was, ook hem bij de eindstreep in Rouaan. 43!^> minuut hadden de Nederlanders de tijd om nog vóór het sluiten van de controle binnen te komen. Maar toen wij daar al veertig minuten stonden, geloofde niemand meer aan het won der het wonder, dat tóch kwam. Precies één minuut voor het fataie ogenblik, verschenen er aan het einde van de lknge Boulevard de la Mame een paar kleine figuurtjes. Zaten er Nederlanders bij? InderdaadAl dra kwam vóór de anderen uit Voorting aansnellen en zowaar volgden vlak achter hem, precies tien seconden voor tijd, ook Wagtmans en Janssen. Janssen, die onmiddellijk naar zijn hotel ging en Wagtmans, die zowaar zijn moed her vonden had en er met geen haar op zijn hoofd over dacht, om de volgende och tend niet aan de start te komen.' Dat was dus het dramatisch verhaal van de Nederlanders in de vierde etappe van de Tour de France, drama tisch ook, qmdat misschien iets van die ellende voorkomen had kunnen wor den, wanneer niet plotseling de team geest was ingestort en ieder niet voor zichzelf had gereden. Dit stukje tra giek" overtrof verre de twee valpartijen van Vos en De Hoog de lekke banden van Voorting en De Ruyter in de etappe van Zaterdag, waarin door een geslaagde uitlooppoging van acht man, direct na de start, de gele trui van Goldschmidt overging in handen van Gauthier. Een etappe, waarin de kleine Marinel'li door nieuwe steenpuisten werd geplaagd en. ondanks zijn vijfde plaats in Rouaan, toch van opgeven sprak. Voor het overige mogen de resul taten spreken. Uitslag derde etappe: 1. Pasotti (Italië) tijd 6 uur 52 min. 37 "sec.; 2. Blomme (België) z. t.; 3. De Muer (N.O. Isle de France); 4. Lamber- tini (Italië); 5. Pedroni (Italië); 6. Ber nard Gauthier (Z.O. Frankrijk); 7. De Ryck (België B); 8. Redolfi (N.O. Isle de France (6 uur 54 min. 34 sec.; 9. Hen- drickx (België) 6.56.30; 10. Storms (Bel gië B); 11. Brabilla (Z.O. Frankrijk); 12. Geminiani (Frankrijk); 13. Meunier (M.Z.W. Frankrijk) 6.56.36; 14. Piot (N. O lie de France) z. t.; 15. Baldassan (Parijs) 6.56.55; 16. Giguet (Frankrijk) z. t.; 17. Bobet (Frankrijk) z. t.; 18. Ver- schueren (België B)19. De Mulder (België B); 20. Lambrecht (België) z. tk 40. Voorting 6.58.25 67. De Ruyter 7 02.10: 73. Wagtmans 7.03.48 82. Jans sen 7.05.26; 86. De Hoog z. t.; 98. Vos 7.12.25. PASOTTI (Italië) de winnaar van de derde etappe in de Tour de France na zijn, aankomst te Rijssel. s X "*i? m-TI J De Belg Lambrecht en achter hem de Zwitser Goldschmidt op een van de zonnige, maar stoffige wegen van Frankrijk, omringd door duizenden toeschouwers, ge volgd. door auto's en motoren. Zo gaat het. bijna dag in dag uit in de Tour de France. Het hoort er bij. RIO DE JANEIRO, 16 JULI Toen de voetbalploegen van Brazilië en Uru guay tussen de met 200.000 toeschouwers volgepakte tribunes van het stedelijk stadion te Rio de Janeiro verschenen voor het spelen van de beslissende wed strijd om de wereldtitel, werden zij op de gebruikelijke wijze verwelkomd met een regen van vuurpijlen. Niet al het vuurwerk, dat men in voorraad had, werd echter afgestoken; men moest immers nog wat bewaren om na afloop het behalen van het kam pioenschap door Brazilië te vieren. Maar van vuurwerk is het na de wed strijd niet gekomen, want Brazilië ver loor met 2—1 en stil, sommigen huilend, verlieten de Brazilianen de tribunes. Slechts een klein aantal Uruguese sup porters verstoorden met hun gejuich de Uitslag vierde etappe: 1. Ockers (België) 7.12.26; 2. Rolland (Z O. Fr.) z.t.; 3. Blomme (België) z.t.; 4 Goldschmidt (Lux.) z.t.; 5. Marinelli (Fr.) z.t.; 6. Gauthier (Z.O. Fr.) z.t.; 7. Dubuisson (België B) 7.12.44; 8. Robic (Frankrijk West) 7.12.46; 9. Thuayre (Frankrijk N.O.) z.t.; 10. Blusson (Pa rijs) z.t.; 11. Redolfi (Frankrijk N.O.) z.t.; 12. Sciardis (Frankrijk West) z.t.; 13. Kubler (Zwitserland) z.t.; 14. Schotte (België A) z.t.; 15. Bonnet (Frankrijk Z.O.) z.t.: 16. Bartali (Italië A) z.t.; 17. Forlini (Parijs) z.t.; 18. Storms (België B) z.t.; 19. Geminiani (Frankrijk A) z.t.; 20. Verschueren (België A) z.t. De Hoog en De Ruiter werden tezamen met een veertigtal andere renners ex aequo als 21e geolaatst in 7.12.46; 101. Vos 7.33.02; 107. Voorting 7.53.43; 110. Wagtmans 7.55.53; 113. Janssen zelfde tyd als Wagt mans. Algemeen klassement: 1. Gauthier (Fr. Zd.-Oost) 30.31.44; 2 Goldschmidt (Luxemburg) 30.33.44; 3. De Muer (N.O. Ile de France) 30.34.10; 4. Lambrecht (België) 30.34.56; 5. Piot (N.O. Ile de France) 30.35.11; 6. Storms (België B) 30.35.32; 7. Meunier (Fr. Zd.- West) 30.35.55; 8. Kirchen (Luxemburg) 30.36.06; 9. Bresci (Italië B) 30.36.14; 10. Kubler (Zwitserland) 30.36.14; 11 Bar tali (Italië) z.t.; 12. Schotte (België) z.t.; 13. Geminiani (Frankrijk A) 30.36.23; 14. Chapatte (Parijs) 30.36.29; 15. Bram- billa (Fr. Zd.-Oost) 30.36.37; 16. Ockers (België) 30.36.58; 17. Bobet (Frankrijk Ai 30.37.08: 18. Robic (Fr. Zd.-West) 30.37.13; 19. Rolland (Fr. Zd.-Oost) 30.37.18; 20. Impariis (België) 30.37.19; 57. De Hoog 30.50.27; 92. De Ruiter 31.08.46; 101. Vos 31.33.15; 105. Janssen 31.36.46; 111. Voor ting 31.43.07; 113. Wagtmans 31.48.12. Ploegenklassement: 1. Frankrijk Zd.-Oost 91.45.39; 2. Bel gië 91.48.08; 3. Frankrijk .JNd.-OosI 91.48.16; 4. Luxemburg 91.51.02; 5. Italië B 91.54 18; 6. Italië A 91.54.56; 7. Frank- rijktZd.-West 91.58 30; 8. België B 91.58.36, 9. Parijs 91.59.45; 10. Frankrijk A 92.01.22; 11. Frankrijk West 92.02.56; 12. Zwitserland 92.21.04; 13. Noord-Afrika 92.34.58; 14. Nederland 93.33.32. heersende stilte. Uruguay is wereldkam pioen! Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Brazilië zou verliezen. De doelman van Uruguay, Maspoli, kreeg het dade lijk hard te verduren bij schoten van Ademir en Jair, maar het duurde niet lang of ook de voorhoede van Uruguay werd actief en vooral rechtsbuiten Chig- gia was weer een voortdurende bedrei ging voor zijn tegenstanders. Toch bleef de Braziliaanse ploeg sterker, maar het wilde niet lukken ditmaal. M^r dan een schot van Ademir, Zezinho™n Jair belandde tegen het houtwerk van Mas- poli's doel. Twee minuten na de hervatting brak de hel los. Rechtsbuiten Friaca opende de score voor Brazilië met een prachtig doelpunt, na een verbluffend staaltje van individueel spel van Ademir. Het hele stadion was een heksenketel, maar de ploeg van Uruguay liet zich noch door de achterstand, noch door het ge tier en geschreeuw ontmoedigen en fel kwam de voorhoede nu opzetten. De combinaties gingen beter kloppen en na ruim een kwartier slaagde Schiaffino er in de stand op gelijke voet te brengen. Een geweldige strijd om de leiding begon zich nu te ontwikkelen. Maar het leek wel of de Brazilianen hun geest drift hadden verloren en langzamerhand namen de Uruguezen de overhand. Elf minuten vóór het einde maakte Chiggia het tweede doelpunt voor Uruguay. De wedstrijd tussen Zweden en Span je eindigde in een 31-zege voor de Zweden. De eindstand van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal luidt 1. Uruguay 2. Brazilië 3. Zweden - 4. Spanje 3 2 1 0 5 7—5 3 2 0 1 4 14— 4 3 1 0 2 2 6—11 3 0 1 2. 1 4—11 Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden is voor de negende maal en voor het eerst na de oorlog de internationale zwemwedstrijd om de Scheldebeker gehou den. Begeleid door tientallen grotere en kleine vaartuigen gingen de deelnemers Za terdag om kwart over een van start bij Nieuwersluis, enkele kilometers bewesten Breskens. Ongeveer halverwege, toen de vloed op zijn hoogst was en de eb zou gaan intreden, nam Van Daatselaar de lei ding, die hij niet meer afstond. De uitslag luidt: 1. M. van Daatselaar (Robben, Hilversum) 1 uur 30 min. 52.5 sec. 2 Van Rijk (DJK, Amsterdam) op 20 meter. 3! Hessing (DJK) 4. Sehopnian ('t IJ). 5. mej A. Veldhuyzen, (Robben). 6. Wiarda (DJK, Heerenveen). 7. Scheffer (DJK). 8. mej. G. de Hooge (RDZ, Rotterdam). 9. Bouwmeester (DJK). 10. Ten Seldam (HZ en PC Den Haag). Een Tour de France mag van boven tot onder zijn volgestampt met Bartali's, Coppi's en Küblers, met eigenwijze kereltjes Ma rinelli, met kleine, koddige Robicjes, of met humeurige heertjes Lazarides, hij zou toch de echte Tour niet zijn wanneer de volgterskaravaan er niet op haar eigen boeien de manier zoveel kleur en leven aan gaf. Neem nu om te beginnen eens die kolossa le mijnheer Baudart in zijn reusachtige hoge rol met een leren voorschoot als bier brouwer en een rode toeter, de man die onverstoorbaar en zonder er één te missen alle rugnummers weet te ontwarren, al komt het hele peleton au grand complet als een stoomtrein over de finishlijn stuiven. Daar heb je verder dat zenuwachtig lijkende meneertje Werme- linger, dat echter zo zenuw achtig niet is of het weet in elke plaats met stampvolle hotels, op een hoge uitzon dering na, nog wel een bed of een divan voor je, en ook die fotograaf met het jon gensgezichtje is er weer, die vorig jaar bij de afdaling van de Izoard op de glibberige weg met zijn motor slipte en met zijn schoenen over de afgrond dwars voor de wie len van een precies op tijd geremde Citroën kwam te liggen. En zie de heer God- det, met recht een héér in zijn onberispelijk sporttoilet met korte broek en witte, hoge kniekousen. Zie Jean Garnault, de charmante se cretaris-generaal, die een machtig man is geworden dit laatste jaar, maar zich tot voor kort verdienstelijk maakte met het weren van onbevoegden uit de karavaan. Kolonel Beaupuis „mon colonel" wordt hij graag ge noemd en dus doet men dat loopt weer als de geperso nifieerde beminnelijkheid bij start en finish rond en is niet onwelwillend, wanneer een van de journalisten on waarschijnlijkheid der on waarschijnlijkheden! eens op zwart zaad komt te zit ten. Over journalisten gespro ken: Onze vriend Hugo uit Montpellier is ook weer van de partij, U weet wel, die la waaierige kroeskop, die' in Luchon de deuren van drie telefooncellen uit hun voegen ramde. En dan die eindeloos lange pierlala uit het Noord- Westen, met zijn eeuwig sjaaltje om de hals, die zo geduldig op zijn telefoontje met Le Havre kan zitten wachten en zich dubbel moet vouwen in de cel als dat eindelijk gekomen is. En ook zijn tegenvoeter in tempe rament, de weledelgeboren heer Rugiere Radice uit Mi laan pronto! pronto! die de lieftallige telefoon juffrouwen van Aosto in snikken deed uitbarsten door zijn hartstochtelijke verwij ten, hoewel die lieve wezens er toch niet de minste schuld aan hadden, dat de hele Nederlandse en de halve Belgische journalistenkolo nie, hongerig en vuil en met slaap-bleke gezichten, op 't geïmproviseerde telefoonkan toortje haar stenografisten in Amsterdam, Brussel en Gent zat af te wachten. Zij zijn er weër, de kam pioenen van de reclamewa gens, die met hun trucs- over de wegen daveren dat de Aubisque en de Tourmalet er bijna met hun toppen van tegen elkaar klepperen; zij zijn er weer, de luidspre- 'kende en zingende en gillen de, kortom de aandacht trek kende sprekers en crooners, spreeksters en croonsters van de reclamedienst; zij zijn er weer de krantenverko pers met hun gele jasjes, hun ongeschoren gezichten en hun blote voeten in pantof fels. De Franse collega's van het esquadron van Jan van Deyl uit de Ronde van Ne derland, de witte jeeps van de ploegleiders met hun standaarden vol wentelende reservewieltjes; de drie pitti ge zustertjes van het Rode Kruis, die met hun blanke handjes aan een stuur zitten te draaien, waar het grote wiel van Adriaanszoon de Ruyter maar een radertje uit 'n meccanodoos bij is. Ja, zij zijn er weer allemaal, met hun zonnepetten en zonne brillen, met hun kleurige trui tjes, hun potloden, stopwat ches, notitieboeken, schrijf mappen, tikmachines en wat voor attributen nog meer. En laat het maar aan de handi ge heer Goddet over, om te weten hoe prettig ook hij het mag vinden, dat die hele, lawaaierige en soms ook las tige club weer bijeen is, Cr. Vanmorgen om half zeven is de ron dekaravaan vertrokken voor de vijfde etappe RouenDinard (316 km.). De Nederlander Janssen, die gis teren al ziek was, is niet gesta'rt. Om vijf minuten over acht zijn de renners PontAudemer (48% km.) ge passeerd met een kleine vertraging op het tijdschema. Het eerste ernstige ongeluk van de Tour is gistermorgen gebeurd op een viersprong, 5 kilometer van St. Paul sur Ternoise. Een vrachtwagen van de publiciteitskaravaan, die gehinderd werd door een tegenligger, is op de menigte ingereden, waarbij eerst een gendarme van de ordedienst en daarna vijf personen, allen leden van dezelfde familie, aangereden werden. Allen Hepen ernstige verwondingen op, Op 21, 22 en 23 Juli a.s. wordt in Bel gië, met Brussel als startplaats, een drie etappen wedstrijd gehouden voor amateurs. Van Nederlandse zijde zullen deelnemen: Van Breenen (Amsterdam), Witteveen (Amsterdam), Snijders (Halfweg), Dekkers (Eindhoven), Brinkman (Rotterdam) en Piet Peters (Haarlem). De sportcommissie van de N.W.U. heeft de eerste vier ren ners, die aangewezen zijn voor de ploeg voor de wereldkampioenschappen, dispen satie verleend om in deze wedstrijd te kun nen starten. Er zullen amateurs deelnemen uit Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Bel gië. In de jaarlijkse algemene vergadering van het Verbond van Christelijke Voet balverenigingen is na langdurige discus sies met 18 tegen 2 stemmen aangeno men het voorstel om een overeenkomst aan te gaan met de KNVB-vereniging van Zaterdagmiddagclubs (VZC). Tot dusverre spelden de clubs van dit ver bond alleen een onderlinge competitie. De uitslag van de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland 50 km. snelwandelen luidt: 1. Kluyskens (LAT) 4 uur 57 min. (kampioen van Nederland); 2. Cijs (LAT) 5 uur 20 min.; 3. Bruin (ACC) 5 uur 24 min.; 4. Obbens (LAT) 5 uur 33 min. De vergadering der districten van de KNVB, welke inzake de competitie-inde ling seizoen 1950'51 Zaterdag j.l. te Den Haag zou worden gehouden, is uitgesteld en bepaald op Zaterdag 22 Juli te Utrecht. "Wielrennen De tweede etappe van de internationale Alpenrit voor automobielen, het bergcrite- rium, leidde van Monte Carlo over Turijn en Bergamo naar Cortina d'Ampezzo, een afstand van 719 km. Wederom waren er veel wagens, die de strijd staakten. Zo tel de men bij de finish te Cortina, het Itali aanse badplaatsje in de Noord-Italiaanse bergen, slechts 62 wagens, zodat er bijna 40 pet. uitvallers na de start te Marseille te noteren zijn geweest. Van deze 62 deel nemers bleken er slechts 20 zonder straf- punten. Twee Nederlandse equipes, het team Burgerhout—Sythoff met een Pan- hard, die in de kleine klasse rijdt en de equipe van de heer en mevrouw Gatsoni- des, die in de categorie 1500 tot 2000 cc. hebben ingeschreven met een Sunbeam-Tal- bot zijn nog zonder strafpunten. Een internationale kanowedstrijd te Maastricht tussen Nederlandse en Belgische ploegen eindigde met een gelijk aantal pun ten: 1515. De strijd om de Benelux-beker werd gewonnen door Neerpelt (België); 2 Treech (Ned.). Kees Kievit won de 100 m. rugslag in 1 min 10.3 sec. op internationale zwemwed strijden te Charleroi. Van Rooy (Aegir) werd tweede op de 100 m. vlinderslag (1.16.1). Davic Cup: ZwedenPolen 50, Dene markenItalië 41, CanadaAustralië 05. De eindstrijd der Europese zone gaat dus tussen Zweden en Denemarken. Australië komt in de finale uti tegen Mexico. AMSTERDAM, 15 Juli. Het baan- kampioenschap voor amateurs over 50 km. in het Olympisch stadion te Amster dam heeft een onverwacht spannende wedstrijd opgeleverd met een even on verwacht sensationeel slot. De eerste Nederlandse baankampioen werd de Haarlemmer Pieters. De eerste 25 km. van deze rit gingen vrij saai voorbij. Wel probeerden steeds renners weg te lopen, doch het grote peloton was op zijn qui vive en liep de uitlopers geregeld in. Achtereenvolgens waagden Hofland, de wegkampioen Dielissen, Kleyn. Adri Voorting, Koch en Krever een kans, maar tevergeefs. Op de helft van de wedstrijd, toen de weinige toeschouwers in het Olym pisch Stadion zich al met een zege in de eindsprint van de grote groep hadden verzoend er waren plus minus 80 renners gestart was het plotseling een groep van acht renners, die elkaar ge vonden hadden en die met onweerstaan bare kracht van het peloton wegreden. Ottenbros, Krever, Schotman, Van Bree nen, Adri Voorting, Pieters, Kleefstra, en Koeman waren de dapperen, die het werkelijke gevecht deden ontbranden. Tien kilometer voor het einde waag de Patsy Willekes nog een kans en toen hij steun kreeg van Kooiman, Piet Pe ters, Kunst en Plantaz werd de strijd weer geheel open. Dit vijftal wist ee(n halve ronde terug te nemen. Tien ron den voor het einde werden alle renners die een of meer ronden achter lagen uit de baan genomen en ging de strijd ver der tussen de kopgroep van zeven man en de groep van Willekes, die toen nog ongeveer 125 meter achter lag. Met twee sprinters in de gelederen Willekes en Kooiman kwam het twaalftal tenslotte toch nog bij elkaar. Pieters, die het gevaar had zien aan komen en die niet onderging in de ge latenheid van zijn groepmakkers, was Er zijn onderhandelingen gaande om de DOS-spelers L. J. v. d. Bogert, H. Temming, G. Krommert en H. Visser naar Franse clubs te krijgen. Van de Bo gert en Visser hebben een aanbod ont vangen om een contract voor twee jaar te tekenen met een handgeld Van 30.000 gulden en een maandsalaris van 250 gulden. toen drie ronden van het einde ongeveer honderd meter uitgelopen. In de voorlaatste ronde demarreerde Wil lekes, maar de jeugdige Haarlemmer was te ver weg. Echter niet voor Cas Kleefstra, die een fantastische spurt in zette, waarbij hij Kooiman, Krever, Pe ters, Koeman, Voorting en Kunst mee sleepte. De toeschouwers rezen van hun plaatsen en zagen hoe Kleefstra een achterstand van ruim 80 meter bij na te niet deed. Bijna, want op de laat ste meters kon de vermoeide Pieters de kracht uit de benen halen om twee leng ten voor de aansnellende Kleefstra over de eindstreep te gaan. De uitslag werd; 1. Pieters (Haarlem) 1 uur 7 min. 34 sec., 2. Kleefstra (Am sterdam) op twee lengten, 3. Kooiman (Den Haag), 4. Krever (Duivendrecht), 5 Peters (Haarlem), 6. Koeman (Krom menie), 7. Voorting (Haarlem), 8. Kunst (Amsterdam), 9. Willekes (Amsterdam), 10. Van Breenen (Amsterdam), 11. Ot tenbros (Alkmaar), 12 Plantaz (Eindho ven). Des morgens kwamen de professio nals achtervolgers aan de beurt. De twee grote favorieten, Schulte en Van Est, Dewezen dat zij in kracht ver boven hun tegenstanders uitsteken. Schulte door het gemak waarmee hij zijn rit ten in de voorwedstrijden en de acht ste finale won. Hij spande zich geen moment in en bepaalde zich er slechts toe voor te blijven. In de achtste finale bijvoorbeeld had hij bijna Piet de Vries, die tevoren een uitstekende rit van Sijen had gewonnen, ingehaald maar stopte toen af en reed de resterende ronden op zijn gemak uit, waarschijn lijk om niet direct al te tonen, waar toe hij in staat is. Van Est had haast hij moest Zaterdagmiddag in Liederker- ke rijden en haalde Matena en daarna Van As in nog voordat de tien ronden uitgereden waren. Bij de amateursprinters deden zich ook geen verrassingen voor. Derksen en Van Vliet hadden zoals werd verwacht geen moeite om zich in de kwartfinales te plaatsen. Zij kre gen daarbij gezelschap van Bijster, Pe ters, Pronk, Lakeman. Remkes en Van Gent, die voor een kleine verrassing zorgde door Faanhof op de streep te kloppen. Zondagmiddag zouden de baankam- pioenschappen van de N.W.U. worden voortgezet. De regen was echter spel breker en dus besloot de sportcommis sie de wedstrijden uit te stellen tot Maandagavond (heden) om acht uur. De N.W.U. heeft de volgende negen stayers aangewezen, die Zondag 23 Juli a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam aan de start zullen komen- voor het kampioenschap van Nederland, te verrijden in één rit van 100 km.: Bakker. De Best, Boeijen, Domhof, Van Gent, Matena, Pronk, Remkes en Arie Vooren. De Haarlemmer Pieters, baankampioen over 50 k.m. voor amateurs, passeert de eindstreep, gevolgd door Kleefstra, die tweede werd. (Van onze roeimedewerker) Amsterdam 16 Juli Regen en nog eens regen, dat was het aanmoedigende begin, waarmee de oude vieren om twee uur van start gingen in de strijd om de nationale roeikampioenschappen 1950. Weinig belangstelling was er nog op deze prachtige Bosbaan voor de unieke wed strijd, die als opening van het program ma ongetwijfeld als beste geclassificeerd mag worden. Triton was in de start het snelste weg. Njord volgde op anderhalve lengte en roeide in een betrekkelijk, laag tempo van 32. Gedegen was de haal, prachtig de cadans. Triton in het hogere tempo van 36 had wel vaart, doch de homogeni teit was meermalen zoek. Na het uitlen- gen bleef het onderlinge verschil gedu rende meer dan 1200 meter gelijk, toen Triton over een eindspurt dacht. De ploeg zette goed in, doch Njord was ook reeds bezig Dutry van Haeften gaf met enorme lange slagen het verhoogde tempo goed aan en in no time zagen de Leidse studenten kans gelijk met de Utrechtenaren te komen. Veel was van hun krachten gevergd doch Triton kon niet meer vaart ontplooien en moest ten slotte het onderspit delven. 1. Njord 6 min. 48 sep. (nieuw baanrecord). 2. Tri ton. 6 min. 49.2 sec. Even spannend was het skifnymmer waarbij Neumeier tot tweemaal toe een narrow escape had. Met Van Mesdag, de Henley-favoriet, en Van de Berg van DSS van start, kon hij in de eerste 500 meter maar net de jeugdige student van Dublin bijhouden. Zij lagen aan de kop, doch op 750 meter bleek wel, dat Neu meier het pleit had gewonnen. Hij roeide gestadig door en Van Mesdag was aan het einde van zijn latijn. Neumeier dacht een gewonnen race te roeien,, doch onder de Noordwal kwam de DDS-seuller Van den Berg met regelmatige slagen inlo pen. Op de 1500 m. lijn lagen de heren gelijk en Van den Berg zag gemakkelijk kans de Willem Iller te passeren. Geheel verslagen kwam hij 1% lengte achter te liggen, doch als door debliksem' getroffen wist Neumeier zich op de 1750 meter te herstellen en spoedig had hij met prach tige slagen de Delftse sculler in zijn zak. Vlak voor de tribune snoekte Van den Berg nog en Neumeier prolongeerde zijn overwinning met ruim een halve lengte winst. Tijd: 7 min. 34 sec. 2. DDS 7 min. 37.2 sec. 3. Tromp 7 -min. 49.2 sec. 4. Het Spaarne 8 min. 10.4 sec. De dames dubbel twee was evenals de dames dubbel vier een gemakkelijke overwinning voor de Willem Ulsters; het waren twee van de vijf kampioenschap pen. Mej. Stom en Mevr. Groot-Boomsma zagen in de twee zelfs kans het baanre cord van 1948 te brengen op 3 min. 50.8 S6C. Jammer genoeg bleek de Willm III stuur- manloze vier niet goed op haar sliding te zitten, want kort na de start moesten ze laten lopen, om no. 2 in de gelegenheid te stellen het bankje weer op de rails te brengen. Daardoor hadden Njord en Tri ton vrij spel. Triton won van begin af een gewonnen race, waarbij rekening gehouden moest worden met het feit, dat Njord twee slagen met een stuur- manloze twee had geroeid. 1. Triton 6 min. 51.8 sec. 2 Njord 6 min. 58.4 sec 3. Willem III 7 min. 08.8 sec. De uitslagen luiden: Vier met stuurman: 1. Njord 6.48 (baanrecord)2. Triton 6.49.2. Dames Dubbel Vier: 1. Willem III 3.46.4; 2. De Vliet 3.54.4. Twee zonder Stuurman: 1. Willem III 7.33 (baanrecord); 2. Njord 7.37.2. Dames Skif: 1. De Maas 4.06.2; 2. De Amstel 4.09.4. Skif heren: 1. Willem III 7.34; 2. DDS 7.37.2; 3. C. Tromp 7.49.2; 4. Spaarne 8.10.4. Dames vier met Stuurvrouw: 1. Spaar ne 3.51.4; 2 Nautilus 3.52. Twee met stuurman: 1 Njord 8.18.2; 2. De Laak 8.19; 3. Nereus 8.31.8. Dames Dubbel Twee: 1. Willem III 3.50.8; 2. Hunze 3.56. Vier zonder Stuurman: 1. Triton 6.51.8; 2. Njord 6.58.4; 3. Willem III 7.08.8. Dames Acht: 1. De Hoop 3.33.4; 2. Spaarne en De Laak (dead heat); 4. De Vliet. Dubbel Twee: 1 Willem III 7.09.2; 2. Triton-Viking 7.22; 3. De Hoop. Acht: 1. Nereus 6.11.4; 2. Njord 6 12.2; 3. Laga 6.16.2. Na de prijsuitreiking werd bekend ge maakt dat de volgende ploegen een uit nodiging zouden krijgen om in Milaan te mogen starten voor de Europese roei kampioenschappen, die in de eerste dagen van September zullen worden gehouden. Njord voor het nummer vier met stuurman. Triton voor het nummer vier zonder stuurman. Willem III voor het nummer dubbel sculles. Nereus voor de acht. Neumeier en Van den Berg zullen in de komende dagen een trial moeten roeien voor het nummer skif, aangezien de Nederlandse roeibond na deze wed strijden niet haar definitieve beslissing kon nemen. In het nummer twee zonder en twee met stuurman zullen geen uitnodigingen aan de kampioenen worden gegeven Het bruine monster rolt nog rustig voort in Amsterdam en dat er bij h®* publiek nog belangstelling bestaat bc wees de ontmoeting tussen Wilh. Voorui' en Zaanlandia, waarbij enkele duizeP' den mensen aanwezig waren. Na een spannende strijd met vel® emotionele ogenblikken heeft ZaanlaP' dia in de laatste minuten een 10-P®' derlaag moeten incasseren. De aanval®' linies bij beide partijen waren zeef zwak en het enige doelpunt dat uit eet hoekschop werd gemaakt kwam vaP het hoofd van een der W. Vooruit-bacK» die naar voren was gesneld. De ouder® spelers in deze wedstrijd deden het ove' rigens nog het beste. Zaanlandia speej* nu Zondag tegen HEDW, vermoedelijk op het veld van RKVVA of Volewü' ckers. W. Vooruit Zaanlandia HEDW B.P.C. stelde zich via een 21 op N.A.S. thans definitief in veiligheid' Ook hier viel de beslissing in de laatst® minuten. N.A.S. is nu gelijk geëindigd met I.E.V. en in Haarlem zal Zondag a.s. de beslissingswedstrijd worden g®' speeld. 110 0 1—0^ 10 0 10—1° 0 0 0 0 0—0 0 1 1- De uitslagen zijn: Wilh. V ooruitZlaanlandia N asBPC Stormvogels 3—VVZ (Stormv. promoveert' Naar wij vernemen hebben de cW^ die aan de Velserweg spelen een r® qest gezonden naar B. en W. va Amsterdam om de restauratie van d twintig velden aan het complex Veis®' weg stop te zetten en dit seizoen slecP tien terreinen te restaureren. Indien B. en W. hun plannen doe' zetten orm twintig velden aan de "®L serweg te restaureren, zullen ongev® 1275 spelers het a.s. seizoen hun sp° niet kunnen beoefenen. 18 velden v® een kleine 2750 voetballers is te v'® nig en als inderdaad van de zijde v®{ B en W. geen medewerking vror verleend, zullen vele reserve-elftajL in de komende competitie niet kunP^ spelen. tv, Perl de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4