SJeepheilingen gaan droogdok binnenkort vervangen Speelgoedfabriek uitgebrand WIE KOMEN ER THUIS MET ..NELLY?" Handenarbeid voor zieken geen in spanning maar ontspanning MINIATUUR-MARINEVLOOT OPEREERDE IN SPAARNDAM Bunkerdorp vijf jaar Kindercircus in Openluchttheater AGENDA I 1 wrmrr^K ontdek Belangrijke kosten-besparing voor de reders Aankomst: 25 Juli in Rotterdam Attracties op tentoonstelling Vrije Tijdsbesteding li Gaat U overzee? F. Damiaans en Zn. DINSDAG 18 JULI 1950 fAGINA 2 Motor pech en dwaze golfslag Attractie voor onze lezers „Margriet" in kermisstemming Burgerlijke Stand Ontsiering en lawaai Pastoor A. J. van Schaik f Activiteit van zakkenrollers <&m DE FEESTWEEK Woensdag 19 Juli ZANDVOORT „BEZIGHEID EN FANTASIE" R.K. HANDELS-AVOND- SCHOOL Tentoonstelling St. Veronicaschool L.T.B. Demonstratie met brand blusapparaten SANTPOORT Plotseling overgestoken WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? DE PIER IS GÉÉN DUIKTOREN Slecht begin van vacantie Vordering van de Turmac afgewezen Gemeente en ziekenfonds Bezwaren tegen accijns verhoging op alcohol „PULLMAN" MATRASSEN WASSENAAR BESOMMINGEN Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York 9Ïé Een prima 3-delig malrassfel HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF Aan de Kolk te Spaapidam toonde vooral de jeugd haar belangstelling voor de demonstratie van de modelbouwer J. P. Grootenboer uit Willemstad, die daar een sctjip draadloos bestuurde. 's Avonds om half zeven ging het beter. De aangerichte schade was her steld en na veel gesputter en gespatter stak de kruiser van wal. Met behulp van een kleine zendinstallatie, die in een roeiboot stond opgesteld, liet de jeugdige constructeur het schip in alle richtingen manoeuvreren. Deze bijzon dere attractie van de Haarlemse Bloe- menweek vereist echter windstilte, want zo gauw als het schip in de kab belende golfjes kwam, raakte de pro peiler het water en sloeg de motor af. Langs de wallekanten van de Kolk en op de bruggetjes in Spaarndam zaten, stonden of balanceerden gistermiddag vele nieuwsgierigen, die getuige wilden zijn van de miniatuur-vlaggetjesdag. Eerst werd een grote kruiser van ander halve meter lengte in het water gelaten, die radiografisch bestuurd zou worden. Het zag er allemaal veelbelovend uit en iedereen verwachtte een kleinscheepse zeeslag in het vreedzame Kolkwater. Het duurde een hele tijd. voordat de machinekamers op volle toeren gingen draaien en toen het eindelijk zo ver was, dat de- motor indrukwekkend sputterde, sloeg hij plotseling weer af. De kruiser werd niet door ecp normale scheeps schroef voortbewogen maar door een houten propeller, die juist boven het wateroppervlak ronddraaide. Een inderhaast bijeengeroepen commissie van deskundigen stelde vast, dat de golfslag in de Kolk te hoog was voor deze oorlogsbodem. Een jonge ma troos, die de leiding had van deze radio grafische operatie, nam toen de kruiser op zijn schouders en achtervolgd door een krijgshaftig publiek zette hij koers naar stillere waters. Ook daar sloeg de benzinemotor steeds weer af en ten einde raad besloot dezelfde maritieme commissie de propeller te kortwie ken. Het bleef echter een droog-demon- stratie. Met vereende krachten werd ten slotte het achterdek gelicht en toen bleek dat het water door een lek in de zij wand naar binnen sijpelde. Hierdoor was de kruiser te zwaar geworden en boven dien hadden de batterijen waterschade geleden. De Directie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant heeft met de Stichting Openluchttheater Bloemen- daal een overeenkomst kunnen tref fen teneinde haar lezers tegen sterk gereduceerde prijs te kunnen laten profiteren van een kindervoorstel ling, die op Woensdag 26 Juli, des middags om half drie in het Open luchttheater gegeven wordt. Alsdan zal optreden „Mr. Janno's Jeugd- amusement'' met het bekende circus. Overal hebben deze voorstellingen enorm succes kunnen oogsten en heb ben zij de kinderen een dolle middag van intens plezier bezorgd. De toegangsprijs voor deze middag is f 1.alle rechten inbegrepen. Lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant kunnen de kaarten echter aan ons bureau, Smedestraat 5, af halen tegen 75 cent, dus tegen een reductie van een kwartje. Men wachtte niet te lang, omdat een betrekkelijk beperkt aantal kaar ten ter beschikking is. Wethouder D. J. A. Geluk opende gis termiddag om drie uur de tentoonstel ling van de miniatuurkermis, welke de ze week in het Kleuterhuis Margriet ge houden wordt. In het bijzijn van een klein aantal genodigden werd hij door de voorzitster van het Kleuterhuis, me vrouw dr. Brouwer, welkom geheten. De wethouder sprak daarna de wens uit, dat deze tentoonstelling veel bezoekers mocht trekken en dat de verloting van het Kleuterhuis een succes mocht wor den. Met een druk op de knop opende hij de tentoonstelling. De miniatuurkermis, die deze week geëxposeerd wordt, rqoet dienen als sti mulans voor de verloting, die, als ze slaagt, de bouw van een nieuw kinder tehuis zal bevorderen. Drie Haarlemse jongens. n.L de gebroeders Pel en L. IJ. Kuntze hebben het Lunapark op gebouwd. Zij zijn daar al sinds vijf jaar mee bezig en voortdurend wordt het park uitgebreid. De jongens maken ai- les zó natuurgetrouw, dat zij de kermis opbouwen en afbreken en de materialen in kermiswagens meevoeren. De kermis wordt door toepasselijke muziek opge luisterd en feestelijk verlicht. Alles be weegt en draait, zoals in een echt Luna park. Naast een draaimolen is er een baan met bokswagens en talrijke kraampjes voor poffertjes, zuur enz. Het Lunapark draagt de grootseynaam van Verenigde Amusementsbedrijven Pel eo Kuntze. Wie deze expositie bezoekt, krijgt te vens de gelegenheid een kijkje in het Kleuterhuis te nemen. Geboren: 1 S. S. Spanjaard-van Esso C. MaasBosman, M. J. de Rooij-Ver- nout, C. de Graatf-Hoogenstein, M. Bar- teis-van Ketsel, J. Kit kens-Schouten, A M. Keulen-Holtus, J. M. Snoeks-Koster. A. C. Engeringh-van Alphen, allen een zoon. E. Hesterman-Jonkmans, H. J. A. Kie- lich-ter Horst, H. A. Schilder-van Ben- tem, H. R. Scholte-Borger, L, de Kwant- Boek, A. E. Komel-van der Kroft, H. v. der Biom-Meijers, M. Bakker-Mienis, G. J. de Boer-Hirs, M. A. P. Voorsluis-Cas tricum, allen een dochter. Ondertrouwd; W. N. Duijndam en S. M. Kwant. Overleden: P. J. Geldof, 80 j., van Ho- gendorpstr.. M. v. Norde, 72 j, Schut- terstr., W. C. Sonnemans-van den Berg. 83 j.. Hof v. Egmond, C. M. Roos-Treitu- re 74 i-, Obistr., G. J. Njjssen, 50 j. M. v Heemskerkstr. Het jeugdige publiek, dat de pijlers bruggen en steigers bevolkte, onthield zich natuurlijk niet van commentaar. Ook bij 'radiografische besturing blijken de beste stuurlui aan de wal te staan. De bevolking van Spaarndam wil bij de gemeente een request indienen, om te bereiken, dat een verbod wordt uit gevaardigd tegen het meren van vis sersbootjes in de „Kolk". Kortgeleden heeft men ten behoeve van Haarlemse Visverenigingen deze pittoreske omge ving ontsierd met een aantal meerpaal- tjes, die door een ijzerdraad verbonden zijn. Bovendien zijn de Spaarndammers van mening, dat de hengelaars de Zon dagsrust verstoren door het lawaai, dat zij in de vroege morgenuren veroorza ken. De bewoners twijfelen echter aan het succes van hun verzoek. In de leeftijd van 59 jaar is vanmor gen vrjj plotseling overleden de zeer- eerw. heer A. J. van Schaik, pastoor van de parochie van O. L. Vr. Geboor te te Hoogmade. De overledene was geboren te Ouder Amstel op 24 Fe bruari 1891 en priester gewijd op 15 Augustus 1916. Hij was achtereenvol gens kapelaan te Buitenveldert, Lan- gendijk. Berkel (Z.-H.) en Heemstede (St. Bavo). In Mei 1936 volgde zijn be noeming. tot pastoor te Moordrecht, waarna hij in Maart 1947 benoemd werd tot pastoor te Hoogmade. In verband met de grote drukte in winkels en straten wegens uitverkoop en kermis binnen onze gemeente wordt het publiek, ter voorkoming van zak kenrollerij, aangeraden zeer voorzichtig te zijn met portemonnaies, beurzen en tasjes. Gistermiddag werd bij een dame, die zich in een winkel in de binnenstad bevond, een portemonnaie gerold, die meer dan 100.bevatte. BIOSCOPEN: Palace: Paniek in het warenhuis (a. 1.); 2, 4.15 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Kapitein van Castille (14 j.), 2 30, 7 en 9.15 u.; City: Berucht (volw.;, 2.15, 4.30, 7 en 9 30 u.; Spaarne: De Engel en de bandiet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 18 Juli: Krelagehuis: Operaconcert door de H.O.V. en de Kon.- Liedertafel „Zang en Vriendschap" 'o.l.v. Jack P. Looy, m.m.v. Annie Woud, alt; Erna Spoofenberg, so praan en Theo Baylé, bariton, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Fa. Reemers, Kruisstraat 35, muzikale show o.l.v. Dave Swaab, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 /iur. Krelagehuis: Opvoering Kindercircus, 14.15 uur. Woensdag 19 Juli Krelagehuis: Muziek- en Toneeljeugd voorstelling, 14.15 uur. N Grote Markt: Nationale en Internationale volksdansen o. 1. v. Henk v. d. Wateren. Be sloten met Fakkeldans, 8 uur. Fa. Reemers, ^Kruisstraat 35: Muzikale show o. 1. v. Dave Swaab, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Poppen en marionet ten door Harry van Tussenbroek Open van 1017 uur. Zo. van 1317 u. (t.m; 2 September). Kunsthandelaar Leffelaar: Chinese schilde rijen door Lee Nang Tung. Open van 10 17 u. (t.m. 31 Juli)» Het Luifeltje (Gr. Heiligland 13): Wer ken door Anton Heyboer en Jan Rogier. Open van 1016 u.; Zo.: van 1316 uur (t.m. 23 Juli). Concertgebouw: Tentoonstelling „Bezig heid en Fantasie". Open van 1017 u. en van 1922.30 uur. (t.m. 23 Juli). Waaggebouw: (Damstraat): Werken van kunstschilders Kunst zij ons doel. SF*?*" CopyrlgM P 8 80* 6 CopenKooe 14.30 uur: Muziek en Toneel Jeugd voorstelling in het Krelagehuis met medewerking van verschillende dilet tantenverenigingen. 2021.30 uur: Nationale en Inter nationale Volksdansen op de Grote Markt o.l.v. H. v. d. Wateren. Besloten wordt met een fakkeldans. Zuiderbuitenspaarne bij de Zonne- kade. Demonstratie met drie minia tuur marine vaartuigen, welke radio grafisch worden bestuurd van 10.30 —11.30, 15—16 en 20.30—21.30 uur. Tentoonstelling Vrije Tijdbesteding „Bezigheid en Fantasie". Open van 10—17 en 18—22.30 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 78 uur. Kermis op het Phoenixterrein. Hedenmiddag omstreeks één uur heeft een felle brand een speelgoedfabriekje aan de Rijksstraatweg in Haarlem geheel verwoest. Omstreeks dit uur werden de bewoners van de omgeving opgeschrikt door een compacte rookmassa, die uit genoemd perceel bleek- te komen. De brandweer werd gewaarschuwd, doch deze trof niemand in het perceel aan. Er werd een ruit ingeslagen en onmiddellijk met het blussingswerk begonnen, doch het fabriekje brandde geheel uit en er ging een grote voorraad onderdelen en afgewerkte producten verloren. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Wethouder D. J. A. Geluk zal Donder dag 20 Juli geen spreekuur houden. Wegens vacantie zal de wthouder van Sociale Zaken, W. F. Happé, tot 1 Augus tus geen spreekuur houden. Daarna zal hij iedere Woensdag van 10 tot 11 uur spreekuur houden. De volgende militairen uit Haarlem en omgeving komen Dinsdag 25 Juli met de „Nelly" uit Indonesië te Rotter dam aan: Haarlem: C. de Groot, Jansweg 32; G. L. Kermer, Prof. v. d. Waalstraat 48; G. J. Kurvers, Doelstraat 9rd; D. Menting, Waarderpolder 22; C. H. Nunnink, Jan Evertsenstraat 21; J. B. Pel, Korte La kenstraat Urd.; Til. G. Steffens, Tuge- iastraat 20; H. Stenvers, Nassaulaan 76rd.; J. C. Swaalf, Kleverlaan 58; IJ. F. W. Felderhof, Van Hogendorpstraat 5; L. Heerens, Lange Herenstraat 16rd.; J. Neeven, Bisschop Ottostraat 14; J. Sieraad, Lekstraat 14; R. G. de Wilde, G. v. Aemstelstraat 47; J. van Zeggeren, Seenredamstraat 19 zw.; J. J. Robhe, Plataanstraat 77; A. Drogt, Ruysdael- straat 14rd.; A. C. Smit, G. v. Aemstel straat 16. Aalsmeer: H. T. v. d. Jagt, Begonia straat 34; M. J. v. d. Jagt, Begoniastraat 34. Beverwijk: Tj. Smit, Reguliersstraat 4; C. M. van Overbeek, H. Burgerstraat 41; R. Schaap, Oosterwijkstraat 10; A. v. d. Biezen, Zeestraat 107. Blocmendaal: P. J. Glasz, Aerdenhout. Oosterduinweg 258. Haarlemmeriiede: W. M. Doeve, Half weg, Dr. Schaepmanstraat 11. Haarlemmermeer: J. Beusink, Hoofd- De Duitsers hebben in het wandel park „Kostverloren" te Zandvoort een groot aantal bunkers gebouwd, waarin manschappen gelegerd waren. Aanvan kelijk was men van plan deze bunkers te slopen, maar in het voorjaar van 3946 kwamen gegadigden opdagen die deze bunkers als zomerverblijf wilden gebruiken. De grondeigenaar verleende zijn medewerking daartoe. In het begin liet de toestand in het bunkerdorp uit zedelijk en hygiënisch oogpunt nogai wat te wensen over. De Zandvoortse politieverordening werd aangevuld, waardoor vobr het betrekken van bun kers een vergunning van het gemeen tebestuur nodig was. Bij het verlenen van deze vergunningen werd nauwkeu rig acht geslagen op de aard der be woners, bovendien werden voorwaar den gesteld van hygiënische en sanitaire aard. De bewoners voegden zich samen in een soort verenigingsverband. Sedert dien heeft de overheid zich niet meer met het bunkerdorp te bemoeien; alles verloopt daar rustig en in een aangena me sfeer. Dit blijkt ook hieruit, dat zich voor het vijfjarig bestaan van het bun kerdorp een feestcommissie heeft ge vormd welke a.s. Zaterdagavond in „Ons Huis" een feestavond heeft geor ganiseerd. De collecte van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ruim f 1021,48 opge bracht Naar wij vernemen, worden plannen voorbereid om op Zondag 13 Augustus a.s. op het circuit van Zandvoort een nationale zeepkistenrace te houden. dorp, Draverslaan 5; H. L. van Dam, Badhoevedorp, Nw. Meerdijk 179; N. W. Nederveld, Nw, Vennep, Schoolstraat 14. Heemstede: H. M. C. Dankelman, Dr. P. Kuypersstraat 17; M. J. A. Loof, Je roen Boschla'an 10. Hillcgom: C. C. van Rooden, Vossen- laan 64. Noordwjjk: L. v. d. Zalm, Zandvoort- sestraat 18; P. A. van Schie, Tramsteeg 17A; C. E. Coppens, Pickéstraat 19. Noord wijkerhout: A. W. Kortekaas, Zeestraat 91. Velsen: C. C. Haak, IJmuiden. Rogge veenstraat 22; W. Looyen, IJmuiden, Pres. Krügerstraat 82; W. Bohre, Sant poort, Joh. Verhulstweg 48; W. del Pra- do, Driehuis, De Genestetlaan 28; Hoe ven, Santpoort, Wüstelaan 104. Sedert ongeveer een maand wordt in de haringhaven van IJmuiden naarstig gewerkt aan de bouw van een tweetal sleephellingen, een: grote en een kleine helling, voorzien van een moderne ou tillage. Hiermede was reeds voor de oorlog begonnen, maar na de bevrijding moest eerst het geroofde materiaal wor den opgespoord, terwijl anderzijds moei lijk te verkrijgen onderdelen een her vatting van het werk vertraagden. Nu is het echter opnieuw ter hand genomen en zonder tegenslag hoopt men in de zomer van het volgend jaar de hellin gen in gebruik te kunnen nemen. Deze hellingen hebben reeds een be wogen geschiedenis achter de rug. Toen voor de oorlog het aantal schepen en ook de omvang daarvan steeds groter werd en de capaciteit van de beide droogdokken van het Staatsvissersha- venbedrijf niet langer toereikend was om aan alle aanvragen voor dokking te voldoen, werd na rijp beraad besloten tot de bouw van 3 sleephellingen in de Haringhaven, een kleine en twee grote. Verschillende materialen en machine rieën werden aangeschaft, maar toen brak de oorlog uit. De bezetters toonden veel belangstel ling voor de aanwezige outillage. De droogdokken, welke door de Engelsen tot zinken waren gebracht, werden ge licht en in Amsterdam in gebruik ge nomen voor de Kriegsmarine. Ook de in aanbouw zijnde sleephellingen ont-* gingen niet aan hun aandacht. Gelukkig had men de Herwerken voor de kleine helling bijtijds kunnen laten onderdui ken, maar de Herwerken voor de beide grote hellingen werden gretig in beslag genomen en naar Frankrijk getranspor teerd. Na de óorlog zijn ze daar ook terug gevonden. Een stel hadden de Duitsers gebruikt voor een daar aangelegde sleephelling, maar het materiaal zat zo zwaar in beton verülkerd, dat de Ne derlanders blij waren het aan de fran sen te kunnen verkopen. Aan het ge bruiken van de Herwerken voor de tweede helling waren de bezetters niet toegekomen en zo konden deze weer naar ons land terugkeren. Intussen was ook in IJmuiden de si tuatie veranderd. Van de beide droog dokken was er nog maar één bruikbaar gebleken. De Duitsers hadden het wel iswaar in Amsterdam tegen het einde van de oorlog opnieuw laten zin ken, maar reparatie bleek nog mogelijk en zo kon in April 1946 het dok, dat nu reeds ongeveer 40 jaar oud is, zijn taak in IJmuiden hervatten. Aanvankelijk ging het vrij goed, maar toen steeds meer schepen uit Duitsland terugkwamen, werd het ook steeds drukker voor het dok, dat al lengs met een wachtlijst moest gaan werken. Van de Katwijkse loggers gingen sommige maar naar Spaarn dam omdat zij in IJmuiden te lang op hun beurt moesten wachten. Bo vendien bleek de capaciteit van het dok onvoldoende voor de moderne grote schepen, die nu voor een dok beurt naar Amsterdam moeten. Er moest dus verandering komen, en daarom werd de draad van voor de oorlog weer opgenomen. Alleen zullen er nu geen.3, maar 2 hellingen worden gebouwd en de directeur van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden is van mening, dat dit voldoende zal zijn om aan de vraag te kunnen voldoen. De grote helling krijgt zelfs dusdanige afmetin gen, dat de schepen gerust nog wat groter mogen worden dan circa 50 m. lang en rond 9 meter breed. Het ziet er maar zullen blijven groeien, want de nieuwe vissersvaartuigen, die in het buitenland van de werven komen, ziin niet groter dan die, welke thans in gebruik zijn. Er zal dus een tijd komen, dat het droogdok heeft afgedaan en dat alles door de sleephellingen zal worden over genomen. Hoewel het droogdok een De poppen zullen op de tentoonstel ling „Bezigheid en Fantasie" waar schijnlijk veel bewonderende blikken trekken. Ze zijn dan ook met veel smaak en zorg gemaakt. Wie zo'n speel goedje opneemt en het van nabij beziet, kan nauwelijks geloven dat dit werk door amateurs en wel door patiënten gemaakt wordt. Zo nauwkeurig is de afwerking. In navolging van de Wellfare is -men een jaar geleden in de ziekenhuizen en sanatoria met deze arbeidstherapie be gonnen. Zoals men weet, is men deze vorm van genezing eerst toe gaan pas sen op de militairen. Men had daarmee zo'n' groot succes, dat van alle kanten aanvragen binnenstroomden om ook thuisliggende zieken en patiënten van rusthuizen enz. in deze arbeidstherapie te betrekken. De zieken doen het graag en de resultaten zijn allerwegen merk baar. De patiënt hoeft zich niet meer te vervelen en dit bevordert de gene zing. Het werk, dat een ontspanning, ciocn nooit een inspanning mag zijn, ieidt hen al en geeft rust aan de geest. Naast een prettige-bezigheid verschaft het de zieke ook nog een klein geldelijk voordeel. De voorwerpen worden alleen aan particulieren verkocht en een ge deelte van de opbrengst gaat op een spaarbrief, die de patiënt ontvangt. De rest van het geld wordt besteed voor de aankoop van nieuwe materialen. Naast deze vilten poppen, worden ook smyrnakleedjes, pitrietvlechtwerken, leerbewerking, beschildering van glas, brei- en haakwerk uitgevoerd. De leer bewerking valt zowel bij patiënten als bij publiek zeer in de smaak. Typisch is dat de mannen het liefst het smyrna- werk doen. Bij de werken, die de huishoud scholen exposeren, vallen de fijné naaldwerken het meest op. Daarnaast zijn er de fleurige „steek"-lappen, waarmee ieder meisje de cursus begint en die naar eigen idee gemaakt wor den. Daardoor ook dat de vele hand werken, waarin de oude Friese motie- - ven zoals de levensbron verwerkt zijn, toch allen iets karakteristieks eigen hebben. Naar aanleiding van de gekloste kant tentoonstelling van Henk van der Zande bij Brinkmann is er veel animo voor dit gebied van vrouwelijke handwerken ontstaan. Indien de deelname voldoen de is zal er deze winter een kantklos cursus gegeven worden. Na een aan- vankeHjk gemakkelijk begin zal men weldra de ingewikkeldste en fijnste randjes en kleedjes kunnen klossen. Dat er op de huishoudschool veel variatie in het lesgeven bestaat, is te zien aan het werk dat de leerling-Kin derverzorgsters maakten. Het grappige speelgoed, zoals het negerdorp en het poppenhuis wordt door de meisjes zelf ontworpen. Het wordt over het alge meen van vrij waardeloos materiaal ge maakt en de toeschouwer kan hieruit een wijze les trekken. De tentoonstelling „Bezigheid en fan tasie" wordt steeds met nieuwe attrac ties verrijkt. Dinsdagavond zal het kin- dercireus om half negen een speciale uitvoering geven in het Concertgebouw. De amusementsvereniging „Animato" zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdagavond tijdens de tentoonstelling op het balcon een vrolijk en gevarieerd programma brengen, waaraan bekende cabaret-ar- tisten hun medewerking zullen verlenen. Woensdagavond zal een muziekkorps een rondgang door de stad maken met als eindpunt het Concertgebouw, waar de korpsleden op het podium zullen mu siceren. Te beginnen bij de 5000ste zal iedere 500ste bezoeker een fraai cadeau ontvan gen, €at op de tentoonstelling ls uitge stald en de 10.000ste, 15.000ste en 20.C00ste bezoeker krijgt een passend geschenk. A prachtige staat van dienst heeft, zijn er aan de hellingen toch voordelen verbon den, welke met een dok nimmer be reikt kunnen worden. Op de eerste plaats is de ligging van een leeg schip, met zijn machinekamer achterin, reeds zo, dat het zich prachtig leent om op een helling te worden ge trokken. Bij het plaatsen in het dok, lf-verde deze ligging achterover steeds moeilijkheden op en was het een hele toer het schip horizontaal op het droge te krijgen. Een tweede, niet te onderschatten voordeel is de grotere bewegingsvrij heid, die men bij het werken op een helling heeft. Hier geen dokwanden, die b.v. het manoeuvreren, met grote platen, welke in de huid van het schip geplaatst moeten worden, belemmeren. Tenslotte rekent men er op, dat ook andere dan vissersvaartuigen, b.v. coasters, die voor reparatie droog gezet moeten worden, van de sleephellingen van het Staatsvissershavenbedrijf ge bruik zullen maken. Alles bij elkaar gènomen, mag IJmui den tevreden zijn, dat het Staatsvisssers- liavenbcdrijf dit project onder handen heeft genomen. Vooral de industrieën in IJmuiden zagen met lede ogen de schepen naar andere plaatsen vertrek ken als er reparaties van betekenis moesten gebeuren, terwijl alleen de kleine karweitjes nog in IJmuiden kon den worden opgeknapt, uit zal over een jaar niet meer het geval zijn, want dan kunnen alle schepen van de vloot in IJmuiden zelf worden drooggezet en de industrie zal er wel voor zorgen, dat zij elk werk, hoe omvangrijk ook, zelf zal kunnen opknappen. Voor het eind-diploma van de 5-jarige cursus „Boekhoud-richting" slaagden (11) de heren: Wim v. d. Aar (H'stede), Wim v. d. Brink, Adriaan Felix, Wim Grol, Henk Hoenderdos, Cees van Hol- stein, R. 'Huygen (met lof), Nico Lager- wey, Piet Miezen beek, A. Turkenburg en Gerard Zoomers. Voor het eind-diploma van de „Talen richting" slaagden de heren: Fons Raap, Martin de Ruig en Piet Vader; voor al leen de talen slaagden: Ria Felix en Huub Rustman. Voor het diploma van de 3-jarige cur sus „Handels-opleiding" slaagden de- dames (14): Ria Eerkens, Theo Hoogland (met lof), Willy Hoogland, Ria de Jong, Annie Koek (met lof), Miep Koster, Henny v. Leeuwen (eerv. verm.), Ria v. Leeuwen, Tonny v. d. Meer, Truus Mens, I£es Nieste, Anneke Snoeks, An neke Sterk en Anneke Thoolen; de he ren (13): Simon Barnhoorn, Theo Berg man, Frans Eliëns, Bertie Haak, Jacob Kroon (met lof), Nico Meesters, Adriaan Molenkamp, Wim Povel (eerv. verm.), Piet Reeuwijk, Jan Sinnige, Cor Stutter- heim (eerv. verm.), Wim Stutterheim (eerv. verm.) en Kees Visser (met lof). Het diploma Middenstandsopkiding werd behaald door (34) de dames. Tiny Arisz, Martha v. Kampen, Maria Melken- kamp, Willy Meyer en Annie Timmers; de heren: Cees Buys, Piet Das, Adriaan Engele, Jan v. Galen, Jan Huybens, Ge rard Kok, Loek Kroon, Dolf Lindeboom, Jan van Lunenburg, Piet Meyer, Piet Mesman, Frans Mooren, Lud. v. Nieuw- land, Jan de Wijs, Piet Apeldoorn, Dick echter niet naar uit. dat de schépen^ ,en Floor Balm, Wim Backse, Thomas Heemskerk, Tony v. Kestel, Paul Klu wen, Henk en Jan Koster, Ko v. d. Le den, Frans Lommers, Kees Roemers, Frans v. Roode, Jan Truyens en Frans Vissers. Bevorderd werden naar de 2de klasse (39 1.1.): Ria v. Brederode (voorw.), Ria Arens, Maaike Eising, Loes Hoogland, Adri Koeleman, Bep de Kort, Annie Kroezen (met lof), Eddy Schouten, Hil da Volman, Maria Willemse, Leo v. Am sterdam, Lou Bakker, Bert Balm, Ben Ditters, Henny Verdonsehot, Nico Vree- negoor, Herman de Zwart (met lof). Jan v. d. Zijden, Theo Boekhout (voorw), Theo Booms, Leo Duivenvoorden, Piet Freriks, Jacob Giling, Jan de Groot, Frits Heeremans, Mees Hoenderdos, Kees Koomen, Hans Krauwels (met lof), Kees Langendijk, Herman Leistra, Karei Kik kers, Kees v. Schië, Piet van Schie (met lof), Lucas Sintenie, Thijs Spanjaard (voorw.), Carel Stut, Herman v. d. Veldt, Wim Visser, Anton Zwarter. Bevorderd naar de 3de klasse (40 1.1.): Elly v. d. Berg (met lof), Jo Blom, Ciaar Bijnsdorp (met lof), Magda v. Kampen (voorw.), Tineke Korstjens, Riet v. d. Meer (met lof), Bep Sikkenk, Diny Teeuwen, Ludy Versteegh (voor- w.), Jopie Weisseker, Wim v. Boxtel, Sjaak Delver. Tony Feringa (met lof). Piet Hoogzaad, Theo Koster, Maurits Kruyer, Kees de Leeuw (met lof), Nico Molenaar (met lof), Wim Morsch, Hans Rutte, Wim Steenbeek, Jan Tol, Wim v. d. Voorn, Jan Vreeken, Jan Willemse, Theo v. d. Bogaard, Jan v. Brugge (voor- w.), Bern. Drenth, Kees Eliëns (voorw.), Toon Geukers, Koen v. d. Leden, Piet Thorborg, Theo Verdonsehot, Gerard Waasdorp (voorw), Gidius Warmerdam, Wim Witteman, Sjaak Woertman, Wim de Zwart, Jan Heeremans, Cor v. d Pauw-Kraan. Bevorderd naar de 5de klasse (21); Jopie Barnhoorn (met taak Rekenen), Anneke Braak, Diny v. d. Berg (met taak (Engels), Elly Kompier (met taak Engels), Ria Koster (met lof), Beppie Kuyken, Annie Oudendijk, Lenie Ver meulen, Hanny Zuidweg (met lof), Joop v. Aken? (Herex. Boekh.), Kees Blom, Guus Booms, Piet Booms, Jeroen Duin dam, Jos. de Reus, Piet Rosenhart, Jan v. Rijn (met lof), Theo v. Schagen, A. Schoorl, Henk Simonetti (met verplichte richtingtalen!), Cees v. d. Velden, Frans Wigchert. Voor het practijk-examen van Ned. Associatie, welk examen op de R. 'K. Handelsavondschool werd afgenomen, slaagden de volgende leerlingen: voor Boekhouden de dames; Paula v. Brug gen en Truus Feringa; de heren: Wim v. d. Aar (Heemstede), A. Felix, W. Grol, H. Hoenderdos, B. Huijgen, A. Turkenburg en G. Zoomers. Voor Engelse Handelscorrespondentie de heer Martin de Ruig. Voor Nederl. Handelscorrespondentie mej. Nettie Santen (Heemstede) en de heer W. Cassée. Wie dezer dagen de gymnastiekzaal van de St. Veronicaschool bezocht, werd verrast bij het zien van de resultaten van het onderwijs, dat de jeugd daar geniet. Van alle klassen nuttige en fraaie handwerken in bonte verschei denheid, keurig gerangschikt, aardige tekeningen, volgens de moderne opvat tingen van het tekenonderwijs, mooie schriften, waarin leerlingen haar ouders wilden laten zien, dat ze haar best had den gedaan en hoeveel ze op school leerden. Wie 't meest ervan genoten, de ouders, de kinderen of het personeel kan moeilijk worden gezegd. Er heerste dan ook een prettige sfeer van weder zijds begrijpen en waarderen. Niet het jninst trok de stand van de GVLO-klas, die aan de school is verbonden, de aan dacht. Geen schoolse geleerdheid, maar alles wat een flink meisje in het leven nodig heeft wordt haar bijgebracht: knippen, naaien, koken, huishoudelijk werk naast het algemeen vormend on derwijs. Het personeel kan met voldoe ning terugzien op het moeilijke werk van het afgelopen schooljaar. Morgen omstreeks halftwaalf zal op liet bedrijf van de heer A. J. Vink, Kerkweg 25, Spaarnwoude een demon stratie gegeven worden van baondblus- en schuimblusapparaten. De demonstratie gaat uit van het assurantiekantoor van de LTB. Een 64-jarige inwoner van Santpoort verkeerde, toen hij zich op zijn rijwiel op het verenigingspunt van wegen Rijks wegHoofdstraat bevond, blijkbaar in de mening, dat hij alleen op de wereld was. Hij stak pardoes de Rijksweg over en Werd aangereden door een voor hem van rechts komende luxe auto. De wiel rijder werd tegen het wegdek gesmakt en bekwam een vleeswond aan het achterhoofd; zijn fiets werd vrij ernstig beschadigd. ASTURIAS (NederL), pass. 18 Juli Algiers, n. Amst. NAPOLI. 15 Juli van Port Said n. Marseille. NELLY (R. Lloyd), 19 Juli te Suez verw. Zeer onvoorzichtig was de handelwijze van een 37-jarige matroos op de Rijn vaart, afkomstig uit Rotterdam, die bij een bezoek aan IJmuiden een zeebad nam en daarbij de pier als springplank gebruikte. Hij had blijkbaar geen reke ning gehouden met de sterke stroming rond de pier, welke hem in onzachte aanraking bracht met de aldaar ter be scherming van de pier liggende beton blokken. Bovendien was hij bij het te water springen zeer bezweet, waardoor hij zich onwel voelde. Op zijn hulpge roep werd hem door hengelaars een lijn toegeworpen, waarna hij met een boei op het strand kon worden getrokken. Behoudens verwondingen aan handen en voeten, kwam hij met de schrik vrij en kon. na in de politiepost bijgepleisterd te zijn, naar huis terugkeren. Het 11-jarig zoontje van de familie K. in IJmuiden-Oost, die met zijn kor nuiten in het bos was gaan spelen, had de onvoorzichtigheid in een boom te klimmen. De tak, die hij als zetel had uitgekozen, brak af en de jongen viel naar beneden, waarna hij door zijn vriendjes werd thuisgebracht. De heer A. P. Bhkker is later met hem naar het St. Antonius-ziekenhuis gegaan, waar bleek, dat hij een enkel-fractuur had opgelopen. Voorlopig zal hij met een verbonden voet, gezeten op een stoel voor het raam, zijn vacantiedagen voor bij zien gaan De president van de Haagse arrondis sementsrechtbank heeft de vordering in gesteld door de Turmac Tobacco Com pany N.V. tegen de Dresselhuys Import en Export Maatschappij (D. I. E. M.1 algewezen. De Turmac Tobacco Company N.V. had bezwaar gemaakt tegen het in de handel brengen door de Dreselhuys Maatschappij van „White-Hawk'" siga retten, die, aldus de Turmac, qua ver pakking en formaat buitengewoon veel overeenkomst vertonen met de Ameri kaanse „Pall Mail" sigaretten, zodat het Nederlandse publiek in de waan zou worden gebracht een Amerikaans pro duct te kopen. De „White Hawk" wordt echter in België gefabriceerd. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat er z.i. alleszins reden bestaat om het vaststellen door .de gemeenten van toe slagregelingen voor hem, die weliswaar niet van gemeentewege worden onder steund, doch wier inkomsten zog ering zijn, dat zij premie voor vrijwillige zie kenfondsverzekering bezwaarlijk kun nen opbrengen, opnieuw onder ogen te zien. Acht organisaties uit de cosmetische branche hebben in een adres aan de Tweede Kamer en in een request aan de minister van Financiën hun bezwaren tegen accijnsverhoging op gedenatureer de alcohol uiteengezet. Betoogd worat dat eventuele alcoholaccijnsverhoging ruïneuze gevolgen zou hebben voor allen die in de cosmetische branche werkzaam zijn. Aan de minister van Financiën wordt verzocht cosmetische artikelen, waarvoor accijns is betaald, vrij te stel len van weeldebelasting. Advertentie JANSWEG t/o Station Telef. 14329 IJMUIDEN. 18 Juli. Loggers: KW 138 1300.—, KW 7 2450.—, KW 86 1425.—. Prijzen: per 1' kg.: heilbot ƒ2.15 tot 1.95, gr. tong 2.55 tot 2.50 .gr.m. tong 2.50 tot 2.40, kl.m. tong 2.25 tot ƒ2.—. Per 50 kg.: gr. schol ƒ52. schol I ƒ45.— tot ƒ23.—, schol II 27.— tot 12.schelvis 1.28, wijting 19. tol 17.—, gr. gul 19.— tot 17.—, m. gul 23.— tot ƒ20.—, kl. gul ƒ21.— tot 17.Per 125 kg.; gr. kabeljauw ƒ120.— tot 68.—. Aanvoer 365 kisten, geen haring. IJMUIDEN, Dinsdag 18 Juli. Hoog water: 5.38 u. en 18.04 u. Laag water: 1.22 u. en 13.43 u. Woensdag 19 Juli. Hoog water: 6.17 u. en 18.42 u. Laag water: 1.59 u. en 14.18 u. (Nlet-offlclële koersen) 3*4 Nederl. 194» 314 pet. Ned. 1950 3-3*4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 del. fac. lnscnr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. HandeJ MM. eert. A.K.tl. Van Berkels Patent Calve-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert, Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl. Amerika LMn Kon. N. Stoomb. MIJ. Ned. Scheepv. Unie H.VA Dell MM. eert 17/7 14/7 30',4 37 65'4 42% 79% 13% 57% 51 Vi 16% 16 >4 34% 42% 55% Vorig Opening slot 18/7 10074 99 98% 98% ,2 137% 166 b 107% 117b 195 195 257 198(4* 199 249 250% 120% 1 122 140% 115 116 120i/2b 122 111 113 10474 Anaconda Copper 30% Bethlehem Steel 37 Chrysler Corp. 63% General Electric 42% 78% General Motors Hudson Motors 13(4 Kennecott Copper 57% Montgomery Ward 50% North Amerikan' Co. 16% Radio Corp. 15% Republic Steel 3374 Shell Union Oil 41% Southern Pacific 56% Southern Railway Tidewater 26% U.S. Steel 32% 32% Met grote droefheid ge ven wij U kennis, dat plotseling, doch voordieh meerdere malen gesterkt door de H.H. Sacramen ten der Stervenden, is overleden onze geliefde Echtgenote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder WILHELMINA MARIA TIMMERS Echtgenote van Wouterus v. d. Landen, in de leeftijd van 53 jaar. Haarlem: W. v. d. LANDEN Enschede: J. W. v. d. LANDEN J. V. d. LANDEN- Wolters en kinderen Haarlem: W. v. d. LANDEN L. B. E. v. d. LANDEN- Hammer en kinderen F. C. v. d. LANDEN Th. G. v. d. LANDEN M. A. V. d. LANDEN- Vogels en kinderen S A. v. d. LANDEN en verloofde G. A. W. M. v, d.LANDEN A. C. J. v. d. LANDEN Haarlem, 17 Juli 1950 Vergierdeweg 120 De H.H. Uitvaartdiensten worden aan God opge dragen op Vrijdag 21 Juli a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vrouw van Ze ven Smarten en de H. Bavo, Rijksstraatweg 361, om 8.30 uur de stille H. Mis en om 9 uur de ge zongen Requiem, waarna de begrafenis vanuit de kerk in hét familiegraf op het St. Bavokerkhof aldaar. Rozenkransgebed 19 Juli te 8 uur aan 't sterfhuis. Advertentie wu gaan mee i met damiaans VEHJG OVERZEE Vraag ons vrijblijvend offerte Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 Advertentie tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148a Advertentie FRANCE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2