j Tuisen, neus en iipp&n Waarschijnlijk vijf milliard voor defensiekosten Vierde arrestatie in de zaak-Fuchs Eén gulden minder subsidie Weinig r^ctie op oproep van Lie DE STILLE MAN Overpeinzingen De regering heeft nimmer rapporten van de legercommandant geweigerd Britse troepen naar Korea? VICTORIA-WATER DINSDAG 18 JULI 1950 PAGINA 3 TRUMAN TOT CONGRESS Toevoeging van 200.000 soldaten Voorstellen slechts eerste stap 22 doden VLIEGRAMP IN INDIA Privé-secretaris van Nehru omgekomen Deens koningspaar naar Frankrijk Mgr. Basil Aftenie overleden Tengevolge van ontberingen tijdens gevangenschap Evangeline Booth overleden PIERRE DE GAULLE LEGT KRANS IN DE „DODENCEL" De 5 pct.-verhogingen van de* ambtenaren Fusie van Residentie-orkest en Rott. Philh. Orkest? Onderscheiding Meer Amerikaanse wapens naar Europa? GEEN POLITIEVERLOF MEER IN ZAANDAM Antwoord van de minister Toestand in Indonesië thans redelijk veilig Argentinië bereid te helpen INVOER VAN BRITSE KOLEN STOPGEZET Nederland in kopersstaking DE NIEUWBOUW IN ARNHEMS OPENLUCHTMUSEUM Nieuwe luchtlijn via Eindhoven Onderhouden door Noorse chartermaatschappij Lijk aangespoeld DELEGATIE ANTILLEN ZEER TEVREDEN Nieuws van de Universiteiten H.H. Wijdingen door PATRICK PURCELL Examens van Snorrebor j Vuile was Oudheidkundige vondst Net als bij paarden Burgemeester boven gerecht President Truman zal het Congress en het Amerikaanse volk morgen in kennis stellen van de maatregelen, die z.i. moe ten worden genomen om de communis tische aanvallers uit Zuid-Korea terug te slaan. Een functionaris verklaarde dat men verwacht dat president Truman het Congress zal verzoeken hem te machtigen minstens 5 milliard dollar uit te trekken aan aanvullende gelden voor de Amerikaanse strijdkrachten. Ook bestaat de verwachting dat de president zal voorstellen het thans gestelde maxi mum voor de gezamenlijke sterkte der strijdkrachten met ruim tweehonderd ""«duizend man te verhogen. De Amerikaanse gewapende macht telt op het ogenblik bijna 600.000 man minder dan de toegestane sterkte van 2.005.882 man. Men gelooft, dat depresident verder het Congress zal vragen om beperkte economische controle-maatregelen, om tegemoet te komen aan de verwachte grotere militaire uitgaven en dat hij plannen voor het oproepen van enige divisies van de nationale garde' het Amerikaanse territoriale leger zal uiteenzetten. Volgens regeringsautoriteiten zal de president aandringen op controlemaat regelen op de staalproductie, beperking van het consumentencrediet en moge lijk belastingverhoging. Truman zal het Congress een rapport Bij een vliegramp bij Pathankot ir India zijn 22 personen om het leven ge komen. Het toestel, dat toebehoort aan de Indian National Airways was op weg van Bombay naar Srinagar, een vlucht van drie uur. Het kwam juist het gebied van Kasjmir binnen, toen het neerstort te. Onder de 18 omgekomen passagiers bevinden zich Dwakaranath Katsjoe, de voornaamste privé-secretaris van Pandit Nehru, drie waarnemers der V.N. voo" Kasjmir en dr. Carl Pereira, een Oosten rijks diplomaat. Als vierde Amerikaanse verdachte in de zaak Fuchs is Maandag de 32-jari- ge fabrikant Julius Rosenberg in New- York gearresteerd, zo deelt het hoofd van de Amerikaanse recherche, Edgar Iloover, mede. Rosenberg, die in de tweede wereldoorlog deel uitmaakte van de Amerikaanse verbindingstroepen, wordt beschuldigd van samenzwering tot Rn si Kl'H ve rprl van atoomgeheimen aan Hoover zeide, dat Rosenberg „een an dere belangrijke, schakel ir» het Russi sche spionnage-apparaat" was. Behalve de Duitse atoomgeleerde dr. Fuchs, die onlangs door een Engels ge rechtshof wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan Rusland tot 14 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zijn in deze zaak ook reeds de Amerikanen Har ry Gold, Alfred Slack en David Green- glass gearresteerd. Koning Frederik en Koningin- Ingrid van Denemarken zullen deze herfst een officieel bezoek brengen aan Frankrijk. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelde mede, dat de plannen voor dit bezoek in Kopenhagen zijn opge steld, doch dat er nog geen datum kan worden genoemd. Het zal het eerste officiële bezoek van het Deense koninklijke echtpaar buiten Scandinavië zijn. De koning en de koningin hebben Engeland enige malen onofficieel be zocht. Radio-Vaticaan heeft bekend ge maakt dat Mgr. Basil Aftenie, hulp bisschop van Alba Julia in Roemenië, gisteren als martelaar van het geloof "s overleden. Een hooggeplaatst zegsman van het Vaticaan verklaarde dat Mgr. Aftenie gestorven is tengevolge van de ontbe ringen die hij in de gevangenis heeft moeten doorstaan. De Roemeense communistische rege ring hield hem met elf andere bisschop pen van de Griekse en Latijnse ritus gevangen, maar hij werd nooit veroor deeld en er werd nooit een beschuldi ging tegen hem ingebracht. Mgr. Aftenie werd gevangen genomen als laatste Roemeense bisschop in Juni 1949 toen hij weigerde gehoor te geven aan het bevel om de nieuwe kerkwet ten die door de staat waren gedecre teerd te steunen. Evangeline Booth, de vroegere leid ster van het Leger des Heils, is op 84- jarige leeftijd te Harsdale bij New York overleden. Evangeline Booth was een dochter van de stichter van het Leger des Heils, generaal William Booth. Zij was reeds ruim een jaar ziek. Generaal Evangelie Booth of „zus ter Eva", zoals zij gewoonlijk werd ge noemd heeft haar gehele leven voor alle verdrukte mensen ter wereld ge streden. Zij was 68, toen zij tot leidster van het Leger des Heils werd gekozen. Voordat zij generaal werd, was Evan geline Booth leidster van het Leger des Heils in de Verenigde Staten. Toen zij zich in' 1939, op 74-jarige leeftijd, terug trok, vestigde zij zich wederom in N oord-Amerika. Maandagmiddag heeft de burgemeester van Parijs, de heer Pierre de Gaulle, een krans gelegd in de „dodencel" in de cel lenbarakken te Scheveningen. Daarna bezocht hij nog de tentoonstelling van ■Franse beeldhouwkunst in het Gemeen temuseum en de schilderijenverzameling Van het Mauritshuis, over de oorlog in Korea toesturen, aldus heeft vice-president Alan Barklëy me degedeeld. Hij zou niet persoonlijk voor het Congress verschijnen. Sommige raadgevers van de president zijn van mening dat de Verenigde Sta ten in de komende twaalf maanden een bedrag van 50 milliard dollar zullen moeten uittrekken om de Amerikaanse bewapening op een zodanig peil te brengen, dat de Verenigde Staten in staat zijn hun verplichtingen zowel te genover hun eigen bevolking, als t.a.v. hun bondgenoten van het Noord-Atlan tische verdrag na te komen, terwijl ook met nog andere Amerikaanse verplich tingen rekening moet worden gehouden. Deze raadgevers hopen dat Truman's voorstellen slechts een eerste stap zullen zijn in de richting van een voliedig aan spreken der Amerikaanse hulpbronnen, dat zij noodzakelijk achten om aan de situatie het hoofd te kunnen bieden. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, bereidt de regering een wijziging, voor van het Rijksambtena- renreglement en het Rijksarbeidsovereen- komstenbesluit. Het doel daarvan is, aan ambtenaren en arbeidscontractanten, die wegens T.B.C. verhinderd zijn hun dienst te verrichten, gedurende twee jaar de vol le bezoldiging te doen genieten; uiteraard onder aftrek van eventuele invaliditeits- rente. Er bestaan op het. ogenblik plannen om te geraken tot een fusie van het Residentieorkest .1 het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, aldus wordt op net departement van O., K. en W. vernomen. Men verkeert evenwel nog in het sta dium van voorbereidende besprekingen, waarbij o. m. de consequenties voor de leden der beide orkesten en de plaats van vestiging onder ogen worden gezien. De fusie zal niet meer voor het volgend seizoen haar beslag krijgen. Bij K. B. is verlof verleend aan mr. J. Oyevaar te 's Gravenhage, directeur- generaal van scheepvaart, tot aanneming van het commandeurskruis in de Orde van Sint Olav. Het lid van de Tweede Kamerde heer F. H. van de Wetering (C.H.I heeft voorgesteld het begrotingsartikel 50 van hoofdstuk Uniezaken en Over zeese rijksdelen der rijksbegroting 1950: bevordering van de culturele Samen werking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, te vermindereen met f 1. De bedoeling is om met dit amende ment de Kamer in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de vorm, waaronder de bevordering van culturele samenwerking mede onder de gewijzigde omstandigheden dient te ge schieden en over de controle op de be steding der middelen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de toewijzingen is in verband met de toestand in Korea .teruggekomen van haar oorspronkelijke beslissing om slechts 17,5 millioen dollar beschikbaar te stellen voor „punt vier" van het pro gramma van president Truman, dat be trekking heeft o'p hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde lan den. Zij besloot thans om 34,5 millioen dollar voor dat doel beschikbaar te stellen. Dit is slechts 500.000 dollar min der dan het Congress als maximum heeft toegestaan, maar 10 millioen dol lar minder dan Truman oorspronkelijk had gevraagd. De commissaris van politie te Zaan dam heeft per dienstorder bekend ge maakt, dat er voorlopig aan het Zaan- damse politie-personeel geen verlof meer kan worden verleend. De reeds aangevraagde en goedgekeurde verloven zullen de betreffende agenten alsnog mogen opnemen, weet het dagblad Trouw mede te delen. Tevens is besloten, dat de Zaandamse agenten niet kunnen deelnemen aan de Vierdaagse, die dezer dagen te Nijme gen gehouden zal worden. Het politie corps moet op zo groot mogelijke sterkte blijven. De Leiding acht het derhalve niet verantwoord, dat in verband met deze Vierdaagse een inspecteur met twaalf agenten bijna een week buiten aandam verblijven. Deze maatregel is een gevolg van de ongeregeldheden in de Meidoornstraat vorige week Donderdag. &Le zuxarte punter* 16. „Er staat één ding voor mij vast," zei de kleine man grimmig. „Als je hoort dat er ergens onrecht gebeurt en je hebt een tikje merg in de knoken, dan zorg je dat je een behoorlijk zwaard te pakken krijgt en gaat er op af.' Neem dat van mij aan.' Dat is de enige manier waarop een man zich goed kan voelen. Ze noemen mij de Stijfhoofdige, en daar heb ik vrede mee! Ik zwerf al te lang door de wereld om me daar iets van aan te trekkenMaar toen ik hoorde dat die Zwarte Ruiter hier opgedoken was, werd ik stijfhoofdiger dan ik ooit geweest ben. Die lafaard moet verdwijnen, en als niemand anders hem aan kan, dan zal ik het doen! Het zou me niet kunnen schelen wanneer hij alleen maar eens een pronk-jonker zoals jij te pakken nam. Maar het zijn altijd de arme pachters, die hij strekt, en die weten toch al niet hoe ze het hoofd boven water moeten houden! Heer Sicftird, is zeker geen zachtmoedig regent en z'n tienden en lasten, die hij oplegt, zijn al meer dan ze ver dragen kunnen!" „Kent u Sigurd?" informeerde Eric belangstellend. „Genoeg om te weten dat hij een streng heerser is! $n nu er nog een Zwarte Ruiter bij komt, weet de bevolking helemaal niet meer waar ze van leven moet. Daarom ben ik vastbesloten de gemaskerde de nagels te knippen. Hij mag me tienmaal in een valstrik lokken en met z'n mannen achtervplgen, zoels hij vanmorgen deed, zolang hij me niet uit de weg ruimt zal hij Yark de Stijfhoofdige op z'n weg vinden." Een warm gevoel voor de kleine man steeg in Eric op. Hoe ruw en onbehouwen deze Yark ook mocht zijnonder zijn grimmig uiterlijk verborg zich een der zuiverste idealisten, diekEric ooit ontmoet had. Een kreet van zijn tochtgenoot deed de Noorman z'n aandacht weer op de achter volging richten. Steeds meer waren zij op de Zwarte Ruiter ingelopen. Deze bemerkte dat hij niet voor kon blijven en dreef zijn vermoeid paard een zijweg op, welke naar een klein gehucht leidde. In de verte rees een aantal armzalige hutten op. Yark en de Noorman zetten hun rijdieren tot het uiterste aan. Wanhopig wendde de Zwarte Ruiter zijn hoofd om, teneinde de afstand te meten, onderwijl onbarmhartig op zijn paard losranselend. Het dier stiet een scherp gehinnik uit en steigerde. Blijkbaar gleden zijn poten uit op de modderige weg, want het volgende ogenblik viel het. De ruiter werd met een zwaai afgeworpen. Yark uitte een schrille triomfkreet en trok zijn zwaard Het Nederlandsche Roode Kruis heeft voor de bestrijding van de paratyphus in Waalwijk thans ook een ambulance- auto beschikbaar gesteld. Tot dusverre hebben twintig landen geantwoord op het doorde secretaris generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, op hen gedane beroep om Zuid- Korea militaire hulp te verlenen. Geen van deze landen beeft aangeboden troe pen te zenden. De meeste hebben meer nauwkeurige gegevens over de aard van de gevraagde hulp verzocht. Argentinië heeft bekend gemaakt, dat het bereid is de Ver. Naties in Korea hulp te bieden en wacht op een mede deling van generaal MacArthur, waarin deze zijn wensen kenbaar maakt. De minister van Buitenlandse Zaken Hipolito Paz, verklaarde in antwoord op het verzoek van de Ver. Naties, dat de Argentijnse regering „de bedoeling heeft de verplichtingen na te komen, die zij als lid van de Ver. Naties op zich heeft genomen en thans in afwachting ver keert van het ogenblik, waarop het ver enigde opperbevel zich rechtstreeks met haar in verbinding zal stellen". Een gezaghebbende Britse zegsman heeft als zijn verwachting uitgespro ken, dat Groot-Brittannië landstrijd krachten naar Korea zal sturen. Er is meer dan een symbolische strijdmacht van ons en de andere le den der V.N. nodig voor de lange cam pagne, welkein Korea voor de boeg ligt. Wij zijn verplicht te helpen. Groot-Brittannië zal zich niet aan zijn verplichtingen onttrekken, verklaarde hij. De zegsman wilde niet zeggen, of het Britse kabinet reeds besloten had Brit se troepen voor de strijd in Korea be schikbaar te stellen. Gistermiddag is een speciale kabinetsraad gehouden, waarop de toestand in geheel Azië be sproken is met de Australische pre mier Menzies en de Britse militaire leiders. Verwacht wordt, dat premier Attlee spoedig een verklaring over het Britse standpunt zal afleggen. Hiermede wordt gewacht op het overleg, dat gaande is met de landen van het Gemenebest en van de Westerse Unie. De minister van Defensie, Shinwell, is Zondag naar Parijs gevlogen om de op roep van secretaris-generaal Try*gve Lie te bespreken met de Franse premier René Pleven en de minister van Defen sie Jules Moch, Shinwell zal Donderdag een nieuwe bespreking hebben met Moch en de Belgische, Nederlandse en Luxem burgse ministers van Defensie. Deze vijf ministers komen in Fontainebleau bijeen als de verdedigingsraad van de Westerse Unie. Sommige diplomatieke zegslieden hou den het voor mogelijk, dat de vijf lan den van het pact van Brussel als groep zullen antwoorden op de oproep van Lie. Op deze manier zou meer dan een symbolische strijdmacht ter beschikking kunnen worden gesteld. Bovendien zou hieruit voor de eerste maal blijken, dat de Westerse Unie niet alleen op papier waarde heeft. Amerikaanse zegslieden verklaarden gisteren, dat de V.N. ip overleg met de Verenigde Staten gaarne het aanbod van Noorwegen om scheepsruimte beschik baar te stellen voor troepenvervoer naar Korea aanvaarden. Naar de „Daily Mail" meldt, heeft Ne derland de aankoop van Britse kolen stopgezet met het oog op de prijs, welke de Britse nationale kolenraad in reke ning brengt. Ook andere landen hebben protesten ingediend, doch Nederland is het eerste land dat is overgegaan tot een kopersstaking. De Britse exportprijzen voor kolen van de beste kwaliteit liggen I pond Ster ling a 25 shilling boven de prijzen aan de mijn. Men koopt uiteraard op de goedkoop ste markt en dit is, zoals de zaken thans staan, Duitsland. Een belangrijk deel van de Nederlandse kolenimport komt dan ook uit dit land. De Britse Nationale Steenkoolraad zal binnenkort een afgevaardigde naar Den Haag zenden om met de Neder landse regering besprekingen te voeren in verband met het stopzetten van de aankoop door Nederland van steenkolen in Engeland. Nederland' is een van de grootste af nemers van Engelse steenkool. Het laatste kocht Nederland bijna een mil lioen ton tegen een gemiddelde prijs van 70 shilling per ton. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Rieijers, heeft aan de minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksc-elen vragen gesteld, naar aanleiding van een bericht in het dagblad .„Trouw" van 6 Juni, vol gens hetwelk de regering een rapport van de legercommandant luitenant-gene raal Buurman van Vreeden over de toe- stdnd van de Nederlandse burgerlijke Öeyolking in Indonesië zou hebben ge weigerd. De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft thans geantwoord, dat de regering 'nimmer heeft geweigerd enig rapport van de legercommandant in ontvangst te nemen. Ook de leger commandant zelf, wie te allen' overvloede nog gevraagd is of hem ter zake iets bekend was, heeft zulks ontkennend be antwoord. De vraag, of na het wegtrekken van onze troepen de levens, bezittingen en belangen der Nederlandse burgerlijke bevolking in Indonesië voldoende zijn gewaarborgd, kan uiteraard niet met vol komen zekerheid bevestigend worden beantwoord, daar de regering de toe komst nu eenmaal niet in baar hand heeft Wel kan gezegd worden, dat de aan deze vraag verbonden vraagstukken de Voor het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem zal de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Cals Zaterdag de eerste steen leggen van het complex voor de onderbrenging van de wetenschappelijke, technische en admi nistratieve diensten ter vervanging van het door de oorlog verwoeste oude ge-' bouw. Dezelfde dag wordt de West- friese stelphoeve uit Zuid-Scharwoude heropend. Tot 1870 w,erd,.deze boerderij door een geslacht van boeren-burge- meesters bewoond. Daarna geraakte zij in minder zorgzame handen. Gelukkig kon de museumdirectie nog tijdig be slag leggen op dit prachtig stuk oude volkscultuur, dat in het park herbouwd werd. Aan deze heropening zal een bij zonder karakter gegeven worden door bet optreden van twee Westfriese boe- rendansgroepen uit Wij denes bij Hoorn en Stompetoren bij Alkmaar. Na de plechtigheden op het museum terrein zullen de boerendansers naar de stad komen om daar „Parijs in Arnhem" een bijzonder fleurige noot te geven. Verder is men bezig met de aanbouw van een boerderij uit Staphorst; men is doende met de aankoop van een Drent se boerderij en men onderhandelt over de aankoop van een Brabants langgevet type. (Van onze cprrespondent) Naar wfj uit betrouwbare bron verne men zal ingaande 14 Augustus een maandelijkse verbinding Stockholm Eindhoven Afrika eindpunt Enteb be tot stand komen, een zogenaamde charter-luchtlijn. Deze luchtlijn zal wor den onderhouden door een Noorse char termaatschappij, en hetreft zowel passa giers- als goederenvervoer. De nodige overeenkomsten zijn reeds getroffen. Het is niet onmogelijk dat deze verbinding later wordt uitgebreid. voortdurende aandacht van de regering hebben. Voorts is het een feit, da' in be paalde streken in Indonesië, waar de Nederlandse troepen reeds geruimen tijd weg zijn, de toestand redelijk veilig is en de Indonesische autoriteiten het be wijs leveren, dat zij orde en rust wensen te handhaven. Oiigetwijfeli zijn er ook gebieden, waar van onveiligheid kan worden gesproken, doch daar, waar de belangen van de Nederlandse bevolking in gevaar zijn, vindt regelmatig overleg met de Indonesische autoriteiten plaats en worden de in verband met de beveiliging van die belangen nodige stappen gedaan. Vannacht is op het Zandvoortse strand, nabij bad Noord aangespoeld het lijk van een negenjarig jongetje, dat vo rige week te Katwijk aan Zee is ver dronken. De heren Kroon en Debrot. twee van de vijf leden van de delegatie van de Staten der Nederlandse Antillen naar de Tweede Kamer, zijn Maandagavond naar hun land teruggekeerd. In een kort on derhoud vertelden de heren zeer tevre den te zijn over de resultaten, die thans zijn bereikt. De leden van de Tweede Kamer, met wie zij overleg hebben ge pleegd inzake de interimregeling, heb ben zeer veel begrip getoond voor de moeilijkheden, die er nog waren. De vertegenwoordiger van Aruba in de delegatie der Nederlandse Antillen heeft echter verklaard, dat het besluit der Tweede Kamer, waarbij de interim regeling voor de Nederlandse Antillen zonder hoofdelijke stemming werd aan vaard, hem zeer heeft teleurgesteld. Deze teleurstelling wordt, aldus de heer /.romp, door alle politieke partijen bp Aruba gedeeld en niet slechts door de pai tijen, rr.aar door de gehele bevol king. die achter deze partijen staat. Naar het oordeel van de heer Tromp, die het enige Arubaanse lid der dele gatie is, zal Aruba wanneer de inte rim-regeling doof de Eerste Kamer wordt aanvaard het standpunt dat afscheiding, zij het binnen het kader van federalistische samenwerking der Nederlandse Antillen, prefereren boven een regeling, welke geen weerklank vindt in de bevolking, integendeel, daar algemeen als een onrechtvaardigheid wordt beschouwd Aan dr. ir. H. S. Hallo is m.i.v. 6 Sept. 1950 in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de belangrijke, in deze betrekking bewezen diensten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in de kapel van het Philosophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende eerwaarde heren: P. R. A. J. Aalsma L. J. van den Bergen, A. J. M. Brabander, A. G. M. van den Burg, F. F. M. J. van der Eerden, W. vap Egmond, N. M. C. Groot, C. N. M. de Groot, J. A. de Groot, N. M. Grijpink, J. D. J van der Heijden, J F. M. Hoes, E.C. Hogervorst, A. H. C. Imbens. F. P. G. Jansen, H. J. G. de Jong, F Ch. M. Josso, F. A. M. Keesen, H. J. Kollmer, J. A. Kruunenberg, W. J Kuttschrütter, J. M. Lefeber. A, P. Olsthoorn, P J. Pouleijn, J. Th. Stam, J. G. B. in 't Veen, J. G. M. Velthuyse, F Verhoogt, J. H. B.Vos, G. W. M. de Wit, alle studenten aan het Philosophi cum te Warmond. .74 „Het zou mij meer verbaasd hebben als ik naar de wedstrijd was, nieuwe auto of geen nieuwe auto," zei Andy; opgekropt leed overwon een natuurlijke aanleg om zijn eigen zaken voor zich te houden. „De hele week yvas ik van plan te gaan, totdat Julia en ik op het laatste ogenblik een beetje ruzie 'kre gen. Dus dat betekende voor mij het eind van de bockeymatch." Hij damp te verwoed uit zijn pijp. „Ik was nog geen maand met Julia getrouwd, Peter, toen ik ontdekte, dat zij een zeer fat soenlijke vrouw was, waar men prettig mee om kon gaan, zolang zij overal haar zin in kreeg. En, daar ik iemand ben, die altijd zo min mogelijk last in zijn' leven wenst te hebben, liet ik haar naar hartelust de baas óver mij spe len. Weet je wel, Peter, dat ik tot van daag nooit tegen haar in ben gegaan, uitgezonderd één keer?" „O, ja?" zei Peter. „En dat was op de dag, dat de arme Ned, God zii hem genadig, vermoord werd. Wel, ik ben het nooit met de po litieke overtuiging van Ned eens ge weest, en toen hij er met een dolle kop op uittrok om voor ziin republiek te vechten tegen zijn eigen landgenoten, ondanks alle waarschuwingen van bis schop en priesters, was ik meer dan ooit tegen hem. Maar al was ik dui zendmaal tegen hem,, hij was mijn broer, PeterToen de boodschap, dat hij vermoord was, mij bereikte, heb ik geen woord gezegd. Ik ging alleen maar recht naar de linnenkast in de huiska mer, vulde mijn zakken met patronen en nam het dubbelloopsjachtgeweer boven de schoorsteen weg. Daarna liep ik terug naar de keuken. „Waar ga je in God's naam naar toe?" zei Julia. „Ik," zei ik, „zal die schurken, die mijn broer neer hebben geschoten, eens la ten zien dat er nog een Gorman in le ven is om de plaats van de man, die heengegaan is, in te nemen". Andy scheen last te hebben met de steel van zijn pijp. Hij onderzocht hem nauwkeurig, misschien om zijn emotie te verbergen. „Het was tegen de avond van een prachtige, zomerse dag en ik was nauwelijks buiten Ballyvarna, toen de gedachte bij me opkwam, dat ik niet het minste idee had, waar ik naar toe ging. Mijn plan was, mij aan te slui ten bij Regan in de heüvels, maar ik wist,niet waar Regan lag, en ik betwij felde het, of iemand van Republikeinse zijde het mij zou zeggen, daar mijn sympathieën altijd naar de andere par tij waren uitgegaan." „Ik begrijp je moeilijkheden," zei Peter. Gorman stak de pijp in zijn jaszak. „De hele nacht zwierf ik door de vel den, Peter, halfgek van verdriet bij de gedachte aan Ned1, vechtlustig en wraakgierig, en nog steeds geen spoor van Regan en zijn mannen. Ja, en voor de zon opging was ik bijna bang, om ze te ontmoeten, uit vrees, dat zij mij alleen maar uit zouden lachen om mijn geweer en mijn wraakgevoelens. Toen het licht werd, was ik ginds op de weg naar Knock. Ik liep door tot aan de pomp. De Vrijstaatsoldaten hadden daar een oproep, om de wapens neer te leggen, aangeplakt. Ik hief mijn ge weer op en schoot de oproep aan flar den. En daarna sloop ik terug naar huis. door de koude van de vroege morgen." Hij pauseerde nog eens en tastte op nieuw naar zijn pijp. „De deur was op slot, Peter. Op slot, en Julia stond aan het raam naar mij te kijken." Hij zuchtte. „Dat was het einde van mijn opstandigheid, jongen, maar sindsdien heb ik menig dagje bitter spijt gehad, dat ik mij niet heb aange sloten bij Regan in de heuvels. Iemand kan erger dingen dan een snelle kogel meemaken, Peter." „Sterven is gemakkelijk, Andy". De schoolmeester straalde medeleven en levenswijsheid uit. „Een mooie dood sterven is zo gemakkelijk als je bloed kookt, maar het zijn de mannen die blijven leven en streven, ongeacht welke zorgen God hun moge zenden; zij zijn het, die de wereld op gang houden." „Ik veronderstel, dat je gelijk hebt," gromde Andy, „maar iemand kan niet eeuwig zijn verdriet met gebogen hoofd vóór zich houden. Het is hard, als je he lemaal geen zeggenschap in je eigen huis hebt, noch macht, om een van je eigen kinderen te berispen. Iemand kan overal aan gewend raken, Peter, maar gewoonte verzacht een harde werkelijk heid niet. Op die manier blijf je jezeif steeds maar onderwerpen en onderwer pen en onderwerpen, totdat je je eens klaps niet langer kunt onderwerpen, en dan loop je met je kop tegen de muur." Hij stak zijn pijp aan, en de hand, die de lucifer vasthield, beefde. „Ik liep vandaag tegen de muur, Peter. Ten minste, dat dacht ik." „Zij moet je wel diep gekwetst heb ben." „Ik ben van mijn leven wel dieper gekwetst geweest. Misschien kwam het doordat Julia de hele week bezig is ge weest, mijn uitstapje naar Kilkenny on mogelijk te maken, dat ik mij zo op wond. In ieder geval riêp ze mij van daag, juist tegen de tijd van de Hoog mis, in de huiskamer. „Ik heb met Cis sy gepraat," zei ze, „en wat denk ]e dat mevrouw doet. na alles wat wij voor haar hebben uitgegeven, na al haar ge- bid en gesmeek om haar naar Dublin te laten gaan, na alle moeite, die we gehad hebben om voor haar een baan in het ziekenhuis te krijgen? Ze steekt haar hoofd in de lucht en zegt, dat ze eigenlijk niet van plan is om te gaan. En deze week moet ze beginnen!" „Wel," zeg ik, niet in de stemming om te debatteren, „misschien kent ze haar eigen wil het beste." „Haar eigen wil?" zei Julia. „Op haar leeftijd heeft ze geen recht, zoiets te bezitten. Het enige dat haar scheelt is, dat ze thuis wil blijven om met Markie O'Dea te flirten." Andy kreeg weer last met zijn pijp. „Ze liet zich niet erg complimen teus over Markie uit, Peter, ofschoon bij, tot vandaag toe, geen kwaad bij haar had kunnen doen. Toen zei ze te gen mij: „Vooruit, ga naar de keuken, Andy! Zeg haar onmiddellijk te begin nen met haar koffer te pakken!" Peter O'Dea knikte begrijpend. (Wordt vervolgd) 's-GRAVENHAGE. (Kath. School voor iMaatsch. Werk). Eerste ged. eind examen de dames: H. Bak, 's-Graven- hage; M. Bender, Delft; L. Busch, Dor drecht; W. Busch, Dordrecht; A. van der Ham, Haarlem; M. Jacobs. Over- schie; N. Jansen, 's-Gravenhage; W. Jongma, Leeuwarden; E. Koster, 's-Gra- venhage; W. Kraayvanger. Rotterdam; T. Kruydenberg, 's-Gravenhage; M. Lin- ders, Dordrecht; S. Mensinck, Hertme: A. Mol, 's-Gravenhage; Jkvr. M. van Nispen tot Sevenaer, 's-Gravenhage; A van Paridon, Leiden; L. Pieck, Voor burg; T. Schrijnen, 's-Gravenhage; E van Velzen, Schiebroek; K. van de Ven Antwerpen; N. Vierling, 's-Gravenhage, H. Wilde, 's-Gravenhage; R. van Zaa ien, 's-Gravenhage. Met drie leerlingen wordt het examen voortgezet. Afgewe zen: drie leerlingen. ■s-GRAVENHAGE. Nederl. College voor Belastingconsulenten. Bevorderd tot belas tingconsulent: W. Boomsma te Amsterdam. J. B. van den Broek te Rotterdam. A. W. Haze Winkelman te Diemen, R. A. G. Hohé te Rotterdam, J. A. Jansen te Arnhem. H. Melissen te Zwolle, J. Muller te Kampen. J P van Roon te Rotterdam, J. van Rijt te Heemstede H. Schnitker te Gouda, A. van der Werf te Ezinge, J. L. B. Wubben te 's-Gravenhage, P. J. A. M. Jansen te Til burg, J. Schendeling te 's-Gravenhage. UTRECHT. Tandarts ex.: D. Vermaat, Zuidland; J. Slotema, Rijswijk; W. Slate rus. Utrecht: L. Aartsen, Hilversum en J- v. Dijke Rotterdam: A. Lysen, Breda. AMSTERDAM. Cand. Ind. recht J. van Asselt (Amsterdam). AMSTERDAM. Doctoraal wijsbeg. G. E!s- hove (Amsterdam); doctoraal Duits mej. R Heintz (Voorburg) AMSTERDAM. M.O. handelswetensch. A: H Smits, Leerdam; J. Tamminga, Hoorn; J. Segers, Arnhem: M. Snijders, Amby; A. Smit, Hilversum; W. v. d Meulen, Amster dam; W. Otten, Amsterdam; J. de Koning, Amsterdam; F. Koekkoek, .proningen; P. Koenders, Landsmeer; J. Kwaad, Lisse: C Monen, Eindhoven; A. Habets, Eindhoven; J. Cambeen, Amsterdam; G. Cluwen, Zaan dam; G. Douma, Groningen; C. Hut, Haar lem; C. de Jong, Den Haag; H. BordewbK, Den Haag; J. Blom, Tiel; N. Bunnik, Bre da; P Bakker, Haarlem; W. v. d. Glas, Leek; L. Allcrtz, Hilversum; J. Kleyen. Arnhem. sua* ÜlllllllllUllllllllllUlllllllllllllllllllllIllllllllltlltllllllllllllllllS „Ik voel me als Peter Chandler Pringle van Johannesburg", glimlachte Snorrebor onzichtbaar achter zijn wal- russenknevel, maar dat hij werkelijk glimlachte zag ik aan de lichtjes in zijn zwemmerige ogen. „Ik wist niet, dat je in Zuid-Ajrika kennissen had", zei ik. „Ik ook niet. Die Pringle is geen kennis van me, maar veel méér, een geest- of een zielsverwant zogezegd". „Wat is dat voor een snuiter?'' „Nou, die is 120 jaar geworden. Toen de Boerenoorlog uitbrak, was hij al te oud om nog als vrijwilliger aangeno men te worden". „Maar zo oud ben je toch nog lang niet, Snorrebor". „Dat niet, maar die Pringle is nog een fikse kerel. Kortgeleden heeft hij een 65-jarige Duitse dame, die met hem trouwen wilde, een blauwtje laten lopen. Zou ik óók gedaan heb ben, dis ik niet getrouwd was. Weet je, wat hij zei, toen men hem vroeg, hoe hij zich op zijn leeftijd voelde? Hij zei: „Ik kan niet zeggen, act het me een bijzonder gevoel geeft. Hoe voelt U zich op Uw leeftijd?" Dat is een waar en een wijs woord. Niemand is ouder dan hij zich voelt. Ik zou me nog als een jongen van achttien voe len, als men daar geen bezwaren tegen had. Mien is verschrikkelijk oud, weet je, véél ouder dan ik, behalve wanneer ze een nieuwe jurk aan heeft, dan vs ze bepaald kinds, zoals ze zich aan stelt". In Snorrebor's ogen brandden nog altijd lichtjes, maar ze leken me een beetje vinnig. Advertentie BIJ LUNCH EN DINER HET BESTE MINERAALWATER De vuile was is ondanks electrische wasmachines en de moderne wasmidde len ook in Amerika nog altijd voor de huismoeders min of meer een nacüt- merrie, waardoor zij overdag geplaagd worden. De schone was is echter haar trots, die zij zonder bezwaar voor het publieke oog ten toon hangen. In één der wijken van Chicago krijgen zij ech ter de kans niet om die rechtmatige trots te bevredigen, want zodra de schone was er buiten hangt, wordt ze op slag weer vuil. Nu is dit voor de wasmiddelen- industrie heel pleizierig, maar voor de huisvrouwen niet. De straten in die wijk zijn bedekt met poederachtig gravel, dat door het verkeer wordt opgewerveld en over'het pas gewassen wasgoed, dat te drogen hangt, wordt gestoven. De huis vrouwen in die wijk zouden geen huis vrouwen zijn als ze dat namen. „Wij kunnen de luiers niet schoon houden," klaagden zij luidkeels, een klacht, die haar nog met pratende babies ongetwijfeld uit het hart is gegrepen, want die krijgen van het gravel uitslag. Maar met klagen alleen komt men niet ver in deze beklagenswaardige wereld. Daarom verenigden de vertoornde huismoeders zich in die buurt op een druk kruispunt en versperden met haar vege lijven het verkeer en weigerden de blokkade op te heffen, wanneer de ste delijke autoriteiten geen maatregelen zouden nemen om het euvel te verhel pen. Zoals alle autoriteiten beloofden ook die van Chicago een onderzoek te zullen instellen naar dat, wat voor iedereen, die niet stekeblind is, sinds lang is te zien. En zoals alle andere huisvrouwen lieten die van Chicago zich door de belofte der autoriteiten voorlopig paaien. Er komt nu officiële luierinspectie van hogerhand. Een boer uit Foxboro in Amerika was in zijn land bezig een oude boomstronk uit te graven, toen hij drie meter diép op een zo goed als nieuwe auto model 1920 stootte. De kilometerteller stond op 4800 en de lak was vrijwel onbeschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Een gegeven paard mag men niet in de bek kijken, zegt het spreekwoord, omdat je aan de tanden van een paard zijn leeftijd kan zien. Bij de mensen is het net zo, beweert de Zweedse tand arts, dr. Gosta Gustafson, die tot op 3 a 6 jaar nauwkeurig iemands leeftijd zegt te kunnen vaststellen door naar zijn tan den te kijken. Hij heeft er een mathema tische formule voor en baseert deze op metingen van de slijtage van de land oppervlakten door het kauwen, de ver anderingen in de structuur van het tand vlees, het tandbeen, het weefsel rond de tanden, de graad van verval van het cement, dat die delen van de tanden omgeeft, die niet door email worden be schermd en de met de leeftijd toenemen de doorzichtigheid van de tandwortels. Mensen met kunstgebitten blijven voor ar. Gustafson natuurlijk een leeftijds- puzzle, tenzij hij zich de moeite geeft naar het bevolkingsregister te lopen. De communistische burgemeester van Limassol op het eiland Cyprus had het gerecht beledigd en werd dientengevolge gevangen gezet. Twee-en-zeventig hon derd burgers waren het daarmee niet eens en tekenden een verzoekschrift om zijn vrijlating te bewerkstelligen. Het Opperste Hof ging door de knieën en liet de burgervader vrij. Rechtspraak in overeenstemming met het „Volksempfinden" noemden de Nazi's dat indertijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3