AMERIKANEN OOSTKUST LANDEN OP DE VAN KOREA 1 Autobus botst trein Door schade nog niet wijs? Poging om opmars van communisten in Zuiden tot staan te brengen Invasie in tien dagen beraamd en uitgevoerd Ruim 10 millioen inwoners Oud contra Van Maarseveen Kwestie van zelfbeschikkingsrecht .Het weer DE V.S. WENSEN VREDE IN KOREA m m Tot hoofd en hart TROTYL ONTPLOFT IN SMEDERIJ Regering solidair Geen mijnenveld, maar wel twee bommen SABOTAGE TEGEN BRITSE OORLOGSSCHEPEN Admiraliteit stelt onderzoek in Geen onderhandelingen vóór de communisten zich terugtrekken GOEDE TROUW VAN STALIN Slechts één inzittende in de bus Drie gewonden Overval Darui Islam 12.000 militairen nog niet afgevloeid WOENSDAC 19 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248122 Knecht gedood Duikboten 30 Amerikanen vermoord Standpunt Nederlandse regering inzake Ambon Goed georganiseerde saboteurs opereren al sinds 1948 ACHESON TOT NEHRU: IN VREEMD DAGLICHT Stappen van Hirschfeld bij regering V.S.I. vruchteloos iüÉf Opheffing van K.N.I.L. RECTOR H. BERKHOUT t BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ^Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 iVoor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rua Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. Generaal Charles de Gaulle heeft on langs een zeer ernstige waarschu wing laten horen. Europa verkeert in doodsgevaar, aldus verklaarde hij. De Westelijke wereld dient zich op een oor log met Sovjet-Rusland voor te bereiden, want de atoomwapens zijn niet vol doende om de zaak van de vrijheid te waarborgen. Ook Rusland heeft zulke wapens. Bovendien zal, vóórdat men in uiterste noodzaak tot atoomwa pens zijn toevlucht neemt, heel West- Europa reeds onder de voet zijn ge lopen, zodat dan de tot gijzelaars ge maakte volkeren met atoomwapens zul len moeten worden „bevrijd" en men weet nu zo langzamerhand wel wat dat betekent. De generaal achtte het een voudig ontoelaatbaar, dat op het ogen blik, terwijl in Korea al een begin van brand is, de Verenigde Staten slechts over een dozijn divisies beschikken, dat Frankrijk er nog geen zes heeft om in Europa te interveniëren en Engeland met slechts hoogstens twee divisies Eu ropa kan bijspringen. Hij pleitte daar om voor een afdoende herbewapening van deze drie mogendheden. Wij zijn geen Gaullisten en achten het doodsgevaar voor Europa wel aanwezig, maar nog niet acuut. Zelfs achten wij het nog mogelijk, dat een derde wereld oorlog voorkomen zal worden. Deze laat ste mogelijkheid zal echter alleen dan werkelijkheid worden, wanneer West- Europa zelf in een dusdanige staat van verdediging wordt gebracht en een dus danig militair apparaat bezit, dat de bolsjewistische imperialisten in Moskou noodgedwongen en door vrees bevan gen hun geeuwhonger naar de wereld macht beschaafd zullen moeten ver bijten. In dit licht bezien is het eenvoudig triest, wat de herziene oorlogsbegroting 1950 en de daaraan toegevoegde nota in zake Nederlands defensiebeleid ons hebben te vertellen. Onze in vele opzich ten respectabele regering munt niet be paald uit door kracht, en in deze niet bijster krachtige regering vormt de mi nister van Defensie een bijzonder zwak ke steê. De vooroorlogse mentaliteit van een illusionistisch pacifisme, dat uit een zuinigheid, die de wijsheid bedroog, het „Geen man en geen cent" tot! zijn strijd kreet maakte, is nog geenszins overwon nen, hoe duur, hoe onbetaalbaar duur ons dat ook is te staan gekomen. Nog al tijd schijnt het niettegenstaande de jam merlijke tragedie van Mei 1940 en de daarop gevolgde ontzettende bezettings jaren niet tot iedereen te zijn doorge drongen, dat alles, wat aan onze defensie ten koste wordt gelegd, geen wegge smeten geld is, maar dient om onze de mocratische vrijheid, ons geestelijk en materieel volksbestaan, onze sociale voorzieningen en culturele waarden, ons naakte lijf en leven te behouden en van een mogelijke ondergang te redden. Vóór de oorlog zijn wij ondanks de enorme werkloosheid financieel in staat geweest om an ze militaire potentie op het toenmalig vereiste peil te brengen, maar we hebben het niet gedaan., Wij zouden door het wèl te doen, zelfs de ellende van de werkloosheid hebben kunnen verminderen. Thans nu de fi- nancigle toestand van ons land mede door de ontwikkeling van de verhouding met Indonesië zo ontzaglijk veel on gunstiger is, zijn wij alleen maar in staat, het thans vereiste veel hogere peil naar beste vermogen zoveel mogelijk te benaderen. Maar doen wij dat? Wanneer men de oorlogsbegroting 1950 en de re geringsnota over het defensiebeleid leest, krijgt men daarvan niet bepaald de indruk. Van de jaarlijkse lichtingen worden thans reeds 50.000 jongemannen goedge keurd, maar slechts 27.000 van hen kun nen onder de wapenen komen, aangezien er te weinig kader voor de opfeiding is en 't aan materiaal ontbreekt. De onge veer 80.000 man prachtsoldaten, die na de ellende van de bezetting jarenlang de ellende in Indonesië manmoedig en offervaardig in voorbeeldige discipline hebben verdragen, kunnen niet worden ingeschakeld voor de verdediging van het vaderland. Niettemin bedraagt het eindcijfer van de defensie-begroting rond 850 millioen. Er zijn plannen op lange termijn, t.e lange termijn, wanneer men de bedreiging van de wereldvrede en de snelheid, waarmee de spanningen toenemen en zich ontwikkelen, in ogen schouw neemt. Het is „wachten en on zekerheid" al wat de te traag lopende klok van minister Schokking slaat. Wij ontveinzen ons niet, dat het onder de huidige economische en financiële omstandigheden wel zeer zware offers van ons volk zal vergen om op defensie gebied althans enigermate onze natio nale en Europese plicht te kunnen doen, maar het zou een kortzichtige en laffe politiek zijn, indien de regering deze offers niet zou willen of durven vragen en de volksvertegenwoordiging niet be reid zou blijken met die nodige offers in te stemmen. De offers voor onze defensie gebracht dienen uitsluitend ter voorkoming van het onberekenbaar zwaardere offer van bloed, tranen, levens en alles wat ons heilig en dierbaar is. Mogen regering en volk bij de komende behandeling van de defensiebegroting bewijzen, dat zij dit beseffen. Op het ogenblik ziet het er helaas nog niet naar uit, dat men door de onmetelijke schade van de jaren 1940-1950 voldoende wijs is geworden. Amerikaanse troepen zijn gisteren op de Oostkust van Korea geland, in de kleine havenstad Pohang, 106 kilometer ten Noorden van Pusan, aldus meldt A. P. De Amerikanen zijn, zonder tegenstand te ondervinden, twaalf kilometer landinwaarts getrokken. Dit is de eerste amphibielanding van Amerikaanse grondtroepen, sinds de strijd op Korea is ontbrand. Tegenover de vijandelijke linies werd een grote troepenmacht aan wal gezet. In dit gebied zjjn de Koreaanse guerillastrijders zeer actief geweest. De Ameri kaanse troepen zijn afkomstig van een convooi, dat beschermd werd door Ame rikaanse oorlogsschepen onder dekking van Amerikaanse en Britse gcvechts- toestellen. Deze snelle actie vanuit zee is bedoeld om de opmars van de com munistische legers in het Zuiden tot staan te brengen door de Amerikaanse en Zuid-Korcaanse troepen met alle mogelijke spoed te versterken. De amphibievloot bevond zich in wa teren waar naar men wist Russische onderzeeërs opereren. Maar de vloot werd niet aangevallen en er werden geen vijandelijke schepen of vliegtuigen gesignaleerd tijdens de landingsoperatie. In gewone gevallen zou een dergelij ke operatie een lange en gedetailleerde voorbereiding eisen, maar deze landing werd in slechts tien dagen beraamd en uitgevoerd. De schepen Ondersteunden de landing met kanonvuur. De landing werd uitgevoerd met de zorgvuldigheid en de precisie, zoals deze betracht werd in de oorlog in de Pacific. Vele van de deelnemende officieren deden dienst tijdens amphibie-landingen tegen de Japanners. Landingsboten brachten onder dekking van de vloot ook tanks aan wal. In een commandopost in het binnenland werd de verslaggevers meegedeeld, dat Ame rikaanse patrouilles diep het land in trokken zonder contact met de Roden te maken. De landingsboten brachten later enorme voorraden aan wal. Vliegtuigen van de vloot dekten de kust, terwijl zwetende Amerikaanse soldaten in volle uitrusting snel landinwaarts -trokken. De Amerikaanse landing is volgens de frontcorrespondent van A.P. de grootste troepenverplaatsing sedert de 24ste divisie werd ingezet. De amphibielanding is bestemd om de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen een beter uitgebalanceerd front te verschaffen. Zij zal ook een verlichting betekenen van de over belaste havens op Korea. De landing werd uitgevoerd door de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie. In het communiqué van MacArthur werd nog geen melding van de lan ding gemaakt. In het frontgebied is het gisteren vry rustig geweest. De gevechtshandelingen hebben zich beperkt tot patrouille-acti viteit en beschietingen door de artillerie. De Amerikaanse linies hebben overal stand gehouden en de stad Taejon, die na de ontruiming door de Amerikaanse hoofdmacht te beschouwen is als nie mandsland, is door de rode troepen nog steeds niet bezet, al houdt men er reke ning mee, dat dit slechts een kwestie van tijd is. De rust aan het front en de vermindering van de druk der commu nistische legers moet waarschijnlijk ge zien worden als een onderdeel van de tactiek der Noordelijken, die ook eerder na de verovering van belangrijke posi ties enkele dagen halt gehouden hebben voor het reorganiseren van hun strijd macht. Een Amerikaanse militaire woordvoerder noemde de veronderstel ling dat een keerpunt in de strijd was bereikt dan ook voorbarig. Hij wees er echter op, dat de Noord-Koreanen zeer zware verliezen hebben geleden en meende te kunnen vaststellen, dat de bombardementen achter het front zich thans beginnen te doen gevoelen voor de ravitaillering van de rode legers. 1 Juni j.l. bedroeg het aantal inwoners van ons land 10.091.226, aldus het sta tistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gisteren is in een smederij te Neder- weert een ernstig ongeluk gebeurd. Men was op een gegeven ogenblik be zig met het electrisch lassen van een staaf. De smid zelf hanteerde het las apparaat, terwijl de knecht de te lassen stalen buis vasthield. Plotseling begon het ijzer te sissen. De smid gooide het lasapparaat weg en rende naar buiten, gevolgd door de wachtende cliënt en de knecht. Deze, de 39-jarige gehuwde M. J., kon echter niet vlug genoeg weg komen. Er volgde een zware ontplof fing, die een grote ravage in de smede rij te weeg bracht. Na de ontploffing trof men de knecht zwaar gewond aan; hij is later in het ziekenhuis in Weert overleden. Gebleken is, dat de stalen buis, die reeds geruime tijd in de opslagplaats van de smidse lag, trotyl bevatte. Bij het debat over de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in de Tweede Kamer, heeft de leider van de V.V.D., mr. Oud, de gelegenheid aangegrepen om het indienen van zijn geruchtmakende en zeer vergaande po litieke gissingen gewekt hebbende motie bij het vorige debat over het Indo- hesische Regeringsbeleid te verdedigen. Zoals men weet, werd toen de motie- Oud door de meerderheid van de Tweede Kamer verworpen. Het was toen Volgens pUr- Oud alleen om het ministershoofd van Van Maarseveen te doen. Hij eiste het met de nadrukkelijkheid, waarmee Salome het hoofd van Johan- hes de Doper verlangde. Thans heeft hij opnieuw uiteengezet, dat volgens zijn inzicht bestv één minister kan worden opgeofferd, al wordt diens beleid ook door de gehele regering gecontrasigneerd. Regering en Kamer zijn echter niet °P zijn suggesties ingegaan en mr. Oud zag wel in, dat het niet het minste dut had opnieuw met een motie van afkeuring voor de dag te komen. He kloof tussen de met minister Van Maarseveen solidaire regering en Oud, de leijier van de V.V.D., is alleen weer wat scherper en dieper en •binder overbrugbaar geworden. Voor bijzonderheden der discussie verwijzen wij naar het Kamerverslag el- ders in dit blad. Nog maar een handvol tanks is over de Kum-rivier gekomen en de Ameri kaanse vliegtuigen waren gisteren de ge hele dag bij goed weer in actie, tenvjjl de vermoeide soldaten bij Taejon rust kregen, terwijl versterkingen en voor raden uit de havenstad Pusan werden aangevoerd. Eenheden van de tweede Amerikaanse infanteriedivisie met volledige strijduit- rusting zijn te Tacoma (Washington) aan boord van transportschepen gegaan, die naar het Koreaanse strijdtoneel vertrek ken. De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen waren hedenochtend, gedekt door een krachtig „luchtscherm" van vliegtuigen, bezig zich aan te gorden voor de „slag vin de driehoek", welke naar verwachting in de heuvels ten Oosten van Taejon zal worden geleverd. De drie punten van deze driehoek zijn Taejon in het Westen, Hamtsjang, tach tig kilometer in Noord-Oostelijke en Koemtsjon, 75 kilometer in Zuid-Ooste lijke richting. Een United Press-verslaggever schrijft, dat het moreel van de Amerikaanse sol daten sterk gestegen is. Zij vertrouwen er nu op, dat de tijd van de terugtocht bijna verstreken is. In een zijner eommuniqué's onthulde MacArthur, dat drie onderzeeërs van on bekende nationaliteit zijn waargenomen door Amerikaanse marine-eenheden ter hoogte van de kust van China. Een woordvoerder van MacArthur's hoofdkwartier verklaarde, dat eenheden van de Amerikaanse vloot de duikboten aan de oppervlakte hadden waargeno men. De identiteit kon echter niet wor den vastgesteld. Vóór de Koreaanse oorlog werden te Tokio talloze berichten ontvangen over niet-geïdentificeerde duikboten in de Straat van Korea. De Zuid-Koreaanse minister van De fensie, kapitein Sjin Soeng Mo, deelde Keuter de vorige maand in Seoel mede, dat de Russen Noord-Koreanen te Ras- jin, ongeveer 150 km. ten Zuiden van Wladiwostok, opleidden in de bediening van duikboten.. Men vermoedt, dat door Noord-Korea nen bemande Russische duikboten wel dra wellicht in actie zullen komen. Dat de bondgenoten voorzorgsmaatregelen treffen, blijkt o.m. uit de aankomst van drie vliegboten van de RAF in Japan. Een Amerikaanse kapitein en een sergeant, die van achter de Noord- Koreaanse linies bij hun onderdeel zijn teruggekeerd, hebben verklaard er ooggetuige van geweest te zijn, dat Noord-Koreaanse soldaten der tig zwaargewonde Amerikaanse sol daten, die op draagbaren lagen en bij de terugtocht waren achtergeble ven, en een katholiek priester, die hun bijstand verleende, ter plaatse hebben vermoord. Een Noord-Ko- reaan schoot de kapitein in zijn been en anderen vuurden nog twee schoten op hem, doch bekommerden zich verder niet over hem. Toen de duisternis inviel, slaagde hij erin de Amerikaanse linies te bereiken. Een correspondent meldt van het front, dat de Amerikanen niet langer een rode kruis op hun ambulance-auto's zetten. Het rode kruis was een perfect doelwit voor de Noord-Koreanen, aldus de correspondent. De gewonden worden nu per tank vervoerd. 'g'Y'STl I Ttt Tl'l'TaTT* Gelijk uit het gisteren uitgegeven communiqué van het ministerie van Defen sie te Djakarta blijkt, zijn troepeneenheden van de V. S. I. geland op het eiland Buru en hebben deze zonder veel tegenstand de hoofdplaats Namlea bezet- De taktiek van de A. P. R. I. S. is, om eerst het hoofdeiland Ambon geheel te isoleren. Binnenkort zal een aanval geschieden op het eiland Ceram en on bevestigde berichten maken reeds melding van landingen op Saparua. Intussen verneemt het A. N. P. van zeer betrouwbare zijde, dat de voorge nomen vredesmissie van particulieren naar Ambon waarschijnlijk niet meer zal vertrekken. Deze missie bood toch reeds bijzonder weinig uitzicht op succes, aangezien het reeds algemeen bekend was, dat er voorbereidingen voor de Wat kleren en een koe is alles, wat deze Koreaanse kinderen mee kunnen nemen op hun vlucht voor de Noord- Koreaanse troepen, die hun streek be dreigen. Op de achtergrond zijn Ame rikaanse soldaten bezig een brug over de Kum te laten springen, teneinde de Noord-Koreanen tegen te houden. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwak ke tot matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets warmer. Zon: 4.43—20.48. Maan: 10.56—^2.54. (Van onze redacteur) Naar aanleiding van de berichten be treffende de ontdekking van een mij nenveld bij de werkzaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Arnhem, deelt de mijnopruimingsdienst mede, dat er onder een doodlopende spoorlijn, die reeds lange tijd niet meer werd gebruikt, twee bommen van 250 kg. zijn gevonden. Van een mijnenveld is ech ter geen sprake. De mogelijkheid be staat. dat er onder de andere lijnen nog ontplofbare stoffen liggen. Dat wordt momenteel door de mijnopruimings dienst voor alle zekerheid onderzocht Er zijn gisteren drie nieuwe gevallen van vermoedelijke sabotage tegen Britse oorlogsschepen gemeld, die kort voor de explosies te Portsmouth, waarbij Vrijdag j.l. negen munitie-lichters de lucht in gingen, zouden hebben plaats gevonden. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een goed georganiseerde sa- botagecampagne, mogelijk communis tisch geïnspireerd. De drie nieuwe gevallen zouden zich hebben voorgedaan aan boord van drie torpedobootjagers, waarvan er zich twee op de marinebasis Dgvonport bevonden en een op zee. Ook werd medegedeeld, dat te Rosyth in Schotland „onverwachte mechanische moeilijkheden" zijn voorgevallen aan boord van de 1700 ton metende torpe- dobootjager „Cavendish" en dat de mo gelijkheid van sabotage niet uitgesloten is. De admiraliteit wenste zich over deze nieuwe gevallen echter evenmin uit te laten als over het bericht, dat de muni tie, waarmee de lichters geladen waren, bestemd zou zijn geweest voor Britse oorlogsschepen, die voor de kust van Korea opereren. Vlootadmiraal sir Algernon Willis, bevelhebber te Portsmouth, verklaarde gisteren, dat de explosies waarschijnlijk moeten worden toegeschreven aan sa botage. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het Amerikaanse antwoord op de voor stellen Van premier Pandit Nehru van India inzake Korea verzonden is aan de Amerikaanse ambassadeur in New Del hi, Loy Henderson. Vernomen wordt dat Acheson Nehru heeft meegedeeld, dat de V.S. vrede in Korea wensen, doch dat er geen vredes onderhandelingen gevoerd kunnen wor den, voordat de communistische inval lers zich achter de 38ste breedtegraad hebben teruggetrokken. Gezaghebbende bronnen' deelden me de, dat de Verenigde Staten in het ant woord verder duidelijk hebben laten blijken, dat zij er niets voor voélen als prijs voor een wapenstilstand in Korea de toelating van rood China tot de Ver enigde Naties te betalen. Pandit Nehru heeft intussen reeds een tweede boodschap inzake Korea aan •Washington gezonden. Dit werd van daag door het ministerie van Buiten landse Zaken van India bekend gemaakt. Tevens werd meegedeeld, dal een ant woord ontvangen was van Acheson op Nehru's eerste brief. President Truman deelde reeds de vo rige week mede, dat de Noord-Korea nen zich eerst ten Nóörden van de 38ste breedtegraad zouden moeten terugtrek ken alvorens gedacht kon worden aan onderhandelingen. Stalin sprak hierover in zijn antwoord aan Nehru helemaal niet en zeide zelfs niet dat de Noord- Koreanen het vuren moesten staken, zo lang in de Veiligheidsraad de kwestie behandeld werd. In Amerikaanse krin gen is men bevreesd dat de communis ten hun slag zouden slaan, terwijl de Veiligheidsraad bijeen is en geheel Ko rea zouden bezetten. Het ziet er anderzijds naar uit, dat Stalin uit Nehru's vredesoproep propa- gandamunt wil slaan en dat de Sovjet's een weigering van de V.S. om in te gaan op Nehru's voorstellen zullen uitbuiten. De goede trouw van Stalin komt reeds in een vreemd daglicht te staan door het feit, dat Tass gisteren de brief wisseling tussen Stalin en Nehru publi ceerde, ofschoon India te kennen gege ven had met publicatie te willen wach ten tot alle antwoorden op de oproep van Nehru binnen waren. Vele delegaties te Lake Success zijn beslist gekant tegen het verlenen van een zetel aan communistisch China in de V.N. als eerste stap ter beëindiging van het Koreaanse conflict. Zij zien dit als een koehandel en zijn van mening, dat accoord gaan met hetgeen is vervat in de boodschap van Stalin aan Nehru te zeer zou lijken op een politiek toe geven. In kringen van de Veiligheidsraad is men van mening, dat eerst de resolutie van de Veiligheidsraad moet worden uitgevoerd, welke inhield: 1. Staken van het vuren; 2. Terugtrek king van de Noord-Koreaanse strijd krachten tot Noord-Korea. De meerderheid der delegaties is van oordeel, dat de ïJÊp niet eerder de kwestie van veWegenwoordiging van Noord-Korea in de U.N.O, of het verle nen van een zetel aan communistisch China kan bespreken. Als gij meent, dat ge miskend wordt, vraag u dan eens af of gij u zelf wel kent. In de afgelopen maanden hebben zich de volgende' incidenten voorgedaan: op 17 Juni werd in de machinekamer van de onderzeeër „Tally ho", die in Devonport in revisie ging, een handvol zand gevonden. Op 1 Mei werden in het kételruim van het vliegkampschip „Illustrous" drie lichtkogels gevonden. Het schip kwam er zonder schade af. In Januari 1949 was de oliepijp van de onderzeeër „Trenchant" tijdens een proefvaart verstopt door een stuk poets katoen. In dezelfde maand zonk in Devonport een 60 ton groot motorschip. Toén het gelicht was bleek, dat een van de pa trijspoorten had opengestaan. In Decenpber 1948 werden in de stuur inrichting van het 14.000 ton metende vliegkampschip „Terrible" verschillende bouten aangetroffen. strijd gaande waren. Er valt een fundamenteel verschil van beoordeling te constateren tus sen de regering der VSI en de Ne derlandse regering in verband met de situatie inzake Ambon. De rege ring der VSI is van mening, dat de beweging op Ambon uitsluitend staat of valt met de weerstand van de ex-leden var, het KNIL. speciaal van de mannen van het RST (het regiment speciale troepen, o.a. van Westerling) die, aldus de VSI, ge heel Ambon terroriseren. De kwes tie is dus, deze deserteurs onder de knie te krijgen, dan volgt de poli tieke oplossing vanzelf, aangezien een groot deel van de Ambonese be volking, vooral het Moslimse, zich van harte wil aansluiten bij de In donesische eenheidsstaat, met ge waarborgde regionale autonomie. Van Nederlandse zijde welker standpunt op verzoek van de Nederland se regering door de heer Hirschfeld tel kenmale bij de regering der VSI naar voren is gebracht stelt men, dat de kwestie-Ambon een kwestie is van zelf beschikkingsrecht, welke kwestie dus in de eerste plaats politiek is en alléén door een plebisciet onder controle van een internationaal orgaan, b.v. de com missie der Verenigde Naties voor Indo nesië, kan worden opgelost, volgens de procedure, aangegeven in de overeen komst van de Ronde-Tafel-Conferentïe. De regering der VSI ontkent, dat de opstand op Ambon iets zou hebben uit te staan met het zelfbeschikkingsrecht, aangezien het volk van Ambon er in het geheel niet om vraagt buiten de VSI te treden, integendeel, zegt zij, wan neer de voormalige leden van het KNIL zullen zijn uitgeschakeld zal blijken, dat de Ambonese bevolking opgelucht en blij wederom in het verband der VSI zal treden. Ofschoon de Hoge Commissaris van Nederland de laatste tijd her haaldelijk heeft aangedrongen op een vreedzame oplossing van de kwestie der Zuid-Molukken moet worden gevreesd, dat een vreedzame oplossing niet meer zal zijn te vin den. De isolering van Ambon is reeds in volle gang en de vraag is nu slechts, of men zich zal wagen aan een rechtstreekse inval op dit eiland. De mogelijkheid bestaat im mers ook, dat na de bezetting van alle omringende eilanden Ambon geblokkeerd zal worden en zo tot overgave zal worden gedwongen. De regering der VSI staat thans op het standpunt dat de oud-leden van het KNIL, die de gehele moei lijkheid hebben veroorzaakt, als re bellen dienen te worden beschouwd, waarmede het gehele probleem dan vanzelf van de baan is. Waarnemers wijzen op het feit, dat de Ambonese kwestie noch bij de Neder landers in Indonesië, noch bij de Indo- De grote autobus der B.B.A. werd door het ongeluk met de Dieseltrein finaal in tweeën geramd. Het ene deel kwam in een speeltuin terecht, het an dere deel ligt op de spoorbaan. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor drie is op de spoorweg-overgang bü de Vughtse Manege, die door seinen wordt beveiligd, een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Een BBA-bus, komende van de IJzeren Man, werd op deze overweg door de Dieseltrein, die de verbinding VlissingenNijmegen onderhoudt, gegre pen en 'doorgescheurd. De bus maakte een draai van ruim 160 graden, zodat het voorste gedeelte van de wagen, dat de overweg reeds gepasseerd was, achter de trein weer neergesmeten werd, ter wijl het achterste deel, ongeveer een derde van de wagen, het land in gegooid werd en in de springtuin van de Manege viel. Door de geweldige kracht, waar mee dé botsing geschiedde, ontspoorde de Diesel, reed een honderd meter door en kwam naast de rails terecht. De rails werden door het geweld ontzet. Het is bijna onbegrijpelijk, dat de trein; niet gekanteld is, want de baan helt hier sterk ey ongeveer een meter er naast is een diepe sloot. De Diesel heeft als een mes de bus doorgesneden. Van het deel der autobus, dat in de springtuin terecht kwam, zijn enkele stoelkussens tientallen meters weggeslingerd. Het andere deel lag gekanteld op de spoorbaan, ongeveer tien meter achter de treinstellen. De chauffeur van de bus werd evenais een passagier ernstig gewond, terwijl de bestuurder van de trein eveneens gewond werd. Een trein- passagier kreeg een shock. Gelukkig was in de bus slechts één passagier gezeten, daar anders het ongeluk catastrofaal zou zijn geweest. Het is nog niet vastgesteld hoe het komt, dat de chauffeur, terwijl de seinlichten onveilig aangaven en de bel overging, is doorgereden. De treinbestuurder heeft nog getracht nesiërs die belangstelling heeft, welke de kwestie in Nederland schijnt te heb ben. In Nederlandse kringen 4e Djakar ta steekt men niet onder stoelen en ban ken, dat men deze Nederlandse belang stelling, met het oog op de algemene Nederlandse belangen in Indonesië niet bijzonder gelukkig acht en er gaan steeds meer stemmen op, om de oplos sing geheel over te later, aan het beleid van de regering der VSI, zonder enige inmenging van Nederlandse zijde. Deze opvatting is overigens slechts een onderdeel van de in Nederlandse krin gen te Djakarta steeds sterker worden de overtuiging, dat, wanneer men zich gaat beroepen op geschreven overeen komsten, men steeds stuit op grote tegen stand en formalistische interpretaties zonder einde van de zijde der Indone siërs. Hoe sterk in zakenkringen deze op vatting leeft, blijkt uit een uitlating van een der directeuren van een der groot ste Nederlandse firma's in Indonesië, die zich als volgt uitliet: „Het zakenleven moet zich zo ver mo gelijk distanciëren van de politiek der Nederlandse regering en van de Twee de Kamer in Nederland en zo min mo gelijk spreken, ook over de teksten van de R.T.C. Alleen op deze wijze kunnen wij de posities en de belangen van het Nederlandse bedrijf handhaven". Als voorbeeld haalde deze zegsman de onderhandelingen aan over de terugga ve van de ondernemingen in het Ma- langse. In dit geval hebben onderne mers geheel op eigen gelegenheid on derhandeld met de autoriteiten te Djoc- ja, zonder acht te slaan op'de bepalin gen der R.T.C. en zijn zij tot een bevre digende oplossing gekomen. Een hunner heeft na afloop gezegd: „Indien wij hadden moeten wachten op onderhan delingen op basis van de belangen der R.T.C., dan hadden we nog wel drie jaar kunnen wachten". Van de zijde der Commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië is, zo me nen waarnemers, geen enkele interven tie of bemoeienis te verwachten, ook niet bij het gewapende optreden tegen de Zuid-Molukken. De Darul Islam heeft gisteren een overval gepleegd op het dorp Parawati, dertig km. ten Zuid-Oosten van Ban dung. De aanval werd afgeslagen door troepen van het Indonesische leger. Dertig van de aanvallers werden ge dood. Onder de burgerbevolking vielen vijf slachtoffers. Volgens een mededeling van de Dienst voor Legercontacten van het K.N.I.L. zullen na 26 Juli nog 12.000 militairen van het K.N.I.L. niet zijn afgevloeid. Deze zullen dus de status verkrijgey van -militairen der Kon. Landmacht. De voor overdracht aan de Apris in aanmerking komende leden van het K.N.I.L. zullen op die datum, behoudens enkele uitzon deringsgevallen, allen zijn overgedragen. Het aantal Europese militairen van het K.N.Mj. zal op dat ogenblik ongeveer 5000 bedragen. Op 26 Juli zullen nog 13.000 militairen van het K.N.I.L. in In donesië vertoeven. In vorengaande cij fers zijn niet begrepen de leden van de Nederlandse militaire missie. Bij de overdracht der souvereiniteit waren aanwezig 65.000 leden van het K.N.I.L. en 85.000 van de Kon. Land macht, benevens nog 120.000 gezinsleden van militairen. Na 26 Juli zullen naar schatting aan militairen plus gezins leden door de Nederlandse instanties nog 60.000 personen moeten worden ver zorgd. In de leeftijd van 67 jaar is gister avond in het sanatorium „Heliomare", te Wijk aan Zee. overleden de zeereerw. heer H. N. P. J. Berkhout, die in 1947 eervol ontslagen werd als rector van het Maagdenhuis in Amsterdam. Rector Berkhout werd geboren te 's-Gravenhage op 24 November 1882 en priester gewijd 16 Augustus 1908. Hij was achtereenvolgens kapelaan ,te Mid- delharnis. Leimuiden, Heemskerk, Beem- ster en Uitgeest. In 1926 werd hij be noemd tot pastoor te De Coxdorp, waar na hij in 1929 belast werd met het rectoraat van het Maagdenhuis in Am sterdam. 15 November 1947 kreeg hij, op zijn verzoek, eervol ontslag. het ongeluk te voorkomen door direct de snelrem in werking te stellen, toen hij bemerkte dat de bus niet tijdig over de overweg zou zijn, doch gezien de snelheid van ongeveer 90 kilometer per uur was dit onmogelijk. Het treinver keer zal voorlopig in beide richtingen gestremd zijn, daar de treinstellen eerst opgevijzeld moeten worden. Men is er gisteravond reeds mee begonnen. Op het terrein van het ongeluk was enkele uren er na ook Ir. Den Hollander aanwezig. De chauffeur, die het ongeluk veroor zaakt heeft, staat als zeer voorzichtig bekend. De gewonden zijn: de 47-jarige G. v. Hal uit 's-Hertogenbosch, buschauffeur, De ontspoorde trein, die tot ieders verbazing niet kartelde, hangt in de volkomen ontzette rails. Het treinver keer op de lijn Den Bosch-Vlissingen is geheel gestremd. de 32-jarige Marie Bakker uit Amster dam, passagiere van de bus, de 29-jarige J. de Leeuw uit Breda, trein-passagier. Zij werden alle overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogen bosch. De wagenvoerder van de Diesel trein, de heer Koetsier uit Nijmegen, is in het St. Elizabethsgasthuis te Vught verbonden. Hij kon daarna naar huis gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1