Hobbys vragen veel gedald, maar geven ook veel voldoening Corona Royal Beverwijk wil buitenplaats Scheybeeck" kopen Elleboog-artisten presenteerden zich aan jong-Haarlem Jubileumwedstrijden H.V.G.B. J. J. DRIESSEN BLIKSEMAFLEIDERS AGENDA MUZIKALE ACTIE BEËINDIGD Populair Opera-Concert in Krelagehuis „Haarlem en Omstreken besommingen HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 19 JULI 1950 PAGINA 2 „BEZIGHEID EN FANTASIE" Toekomstdroom, een radio- graphlsch bestuurde auto Geslaagd experiment door H.O.V., Zang en Vriendschap" en solisten HAARLEMSE CHOCOLADEFABR. Viert 60-jarig bestaan GEMEENTELIJKE KINDERVERZORGING H.O.V.-ZOMERCONCERT M.m.v. Albert de Klerk Gr. Houtstraat 81 1 DE FEESTWEEK Donderdag 20 Juli Openiluchtconcerten in de Hout Koopsom bedraagt f. 1SO.OOO EEN MIDDAG VAN UPS EN DOWNS Acht-jarige Kootje onze beste vrind Zekerheid voor de toekomst F eesttentoonstelling in Waaggebouw OUDEN VAN DAGEN GAAN UIT Haarlem kan hun veel vreugde geven Orgelbespeling FAILLISSEMENTEN Beëdiging R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Expositie „SLAAPKAMER 1950" SLAAPKAMERS - MATRASSEN - SPREIEN De R.K. Middenstand naar Avifauna Attractief program van internationale allure WATERPOLO Zomercompetitie R.K.T.T.V. „Winfried" R-K.S.V. „Leonidas" AERDENHOUT Reorganisatie melkbezorging BLOEMENDAAL Geslipt HEEMSTEDE Collecte Herwonnen Levenskracht NAAR OVERLOON Praedicaat „Koninklijke" voor „Het Spaarne" WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? WASSERIJ DUYN VOOR DE KOOPVAARDIJ... SMIT VAN R LISBERGEN VACANTIE-SLUITING VAN 24 JULI TOT EN MET 5 AUGUSTUS Wilt U Uw voordeel doen? Neem dan STADSBESTELDIENST A.B.C. voor 't vervoer van Uw goederen buiten boord motor De jongens die de tentoonstelling „Bezigheid en Fantasie" bezoeker, kun nen vooral hun knutsel-lusten botvieren op het werk van de Hobbyclub en de Nederlandse Vereniging voor Modelbou wers. De laatste van deze beide vereni gingen is de oudste. De modelbouwers zijn verdeeld in drie afdelingen naar gelang hun interessen. Eén groep-houdt zich speciaal bezig met het construeren van spoorwegen en alles wat daarbij behoort. De leden van deze groep zijn zeer intensieve werkers, want zii ver vaardigen practisch alles zelf. Op de tentoonstelling kan men de resultaten van hun huisarbeid aan een nauwkeu rig onderzoek onderwerpen. Wanneer men dan eens een locomotiefje door de bril van een kenner bekijkt, dan ont dekt men allerlei fijne technische snuf jes. Slechts enkele leden beschikken over een draaibank. Deze schaarse apparaturen worden dan gezamenlijk gebruikt en het resul taat van deze collegiale samenwerking is voortreffelijk. Eén van de standhouders op de tentoonstelling vertrouwde ons toe, dat hij bezig was met de constructie van een locomotief, waaraan hij nu al 1500 uur van zijn vrije tijd besteed had. Voor deze zeer fijngevoelige knutselarbeid moet de knutselaar over een grote dosis geduld kunnen be schikken. Een andere modelbouwer wilde eens een compleet spoorweg emplacement maken met stations, seinpalen, bovenleiding enz. Hij be gon met dit stoutmoedige plan toen hij twintig was. Nu is hij al over de vijftig en werkt nog steeds aan zijn kleinkunstprestatie. Hij is bijna klaar.... De miniatuur-scheepsbouwers werken weer op een geheel ander terrein. Zij vervaardigen alle soorten vaartuigen: zeilschepen, roei- en vissersboten, jach ten. oorlogs- en passagiersschepen. Over het algemeen hebben deze scheeosbouwkundigen niet de bedoeling de zelfgemaakte boten te laten va ren. Sommigen gebruiken hun werkstuk als sieraad en anderen knutselen eigen lijk alleen om het knutselen zelf. Het betekent voor hen reeds een grote be vrediging wanneer zij uit allerlei pape rassen. stukjes hout. spijkers en draad jes een sierlijk model op hun werkbank toveren. Voor de derde groep bestaat minder belangstelling. Deze modelbouwers con strueren bij voorkeur machines. Voor deze liefhebberij moet men echter veel materiaal en gereedschap bezitten. Een enkele keer organiseert de Ver eniging voor Modelbouwers een wed strijd. Ditmaal zijn de leden weer ijve rig aan het knutselen, want er is een wedstrijd uitgeschreven voor de twee eerste groepen. De spoorwegmaniakken moeten een Zweedse sneltrein construeren en de scheepsbouwers beproeven hun kondig heden op een model van de „Willem Ruys". De „Hobby-club" is minder gespe- In het kader der feestviering van „Haarlems Bloemenfeest" vond Dinsdag avond in het Krelagehuis een opera concert plaats, waaraan medewerkten- de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", de solisten Erna Spooren- berg. sopraan, Annie Woud, alt en de bariton Theo Bayié. De H.O.V. bege leidde en speelde zelfstandig twee ouver tures, het geheel onder leiding vanjdiri- gent Jack P. Loory. Vanzelfsprekend ging onze belang stelling voor het grootste deel uit, hoe of de acoustische verhoudingen het in ruime Krelage-huis zouden doen. En men kan spreken van een over het al gemeen genomen geslaagde proef. Er was stof genoeg in het programma om dit te kunnen constateren. Wel klinkt het op enkele plaatsen beter dan elders, maar zelfs op de meest ongeschikte plaatsen, en wel vooraan, kan men toch niet spreken van onvoldoende. Vanzelf sprekend opent dit resultaat wijdse perspectieven, in verband met eventuele volksconcerten hier te geven, zulks in navolging van andere plaatsen als Den Haag en Amsterdam. Wel viel het op dat de muziek die van meer effectvol allure is beter tot haar recht komt dan het meer verfijn de genre. Hoe bijv. een stuk van Mozart het hier zal doen blijft nog even een open vraag, ondanks het feit dat er dit pro gramma enkele opera-aria's van be roemde componisten voorkwamen. Liever schorten we onze mening hier omtrent op tot het volgende concert. Tevens zal dan de H.O.V. öp het po dium plaats nemen, iets wat dit keer wegens plaatsruimte nog niet kon ge schieden. Alles bij elkaar zou dit nog wel eens weer aan de verhoudingen ten goede komen. In ieder geval het ex periment is geslaagd en heeft groten deels een succes opgeleverd. Het populair opgebouwde opera-pro gramma dat Jack Loory en zijn staf medewerkenden hebben verzorgd, ken de velerlei hoogtepunten. Van de so listen hebben we allen, in diverse aria's kunnen genieten. Annie Woud glorieerde bijzonder in Gluck's aria „Che faro senza Euridice". Zeldzaam diepgaande voordracht en een timbre dat bij haar ongeëvenaard is. In Erna Spoorenberg zijn wij een co loratuur-sopraan rijker geworden, die beslist met de allerbeste op dit gebied vergeleken kan worden. De aria van de Koningin der Nacht uit de Zauber- flöte van Mozart was een voortreffelijk staaltje van haar technisch vocale kunnen. En Theo Baylé.... goede wijn be hoeft geen krans, en uitstekende nog minder. Toch willen wij hieraan toe voegen dat Theo Baylé een groot, een zéér groot zanger is. Natuurlijk is de Cavatine uit „De Barbier" van Rossini populair, maar zoals Theo Baylé deze vertolkt, kan er geen ovatie uitblijven. Bravissimo! Het mannenkoor „Zang en Vriend schap" gaf over het algemeen beschaaf de mannenzang te genieten, hier en daar met enkele ruwe plekken of onef fenheden. zoals dat eveneens enkele ke ren in de begeleidingen van de H.O.V. voorkwam. Eén en ander kan misschien op de debetzijde komen van de wel prijzenswaardig enthousiast leidende Jack Loory, maar toch wel eens wat te druk wordende bewegingen van deze dirigent. Overigens veel lof voor al het gebodene, waarnaar het talrijke publiek met diepgaande interesse luisterde. Het succes was dermate groot, dat enkele onderdelen van het orogramma gebis seerd moesten worden. Na afloop dankte wethouder Geluk de Uitvoerenden en spoorde het publiek tot dezelfde deelname aan bij eventuele in de toekomst volgende concerten in de ze trant. JAN LAARVELD cialiseerd en verenigt onder haar jeugdige leden alle takken en vormen van hobby-genoegens. De meisjes onder de leden houden zich voornamelijk bezig met toneel en tekenen. De interesse van de jongens richt zich uiteraard meer op de techni sche liefhebberijen: radio, fotografie, modelbouw, electriciteit. chemie en bio logie. De radio is om haar nog steeds onbe grensde mogelijkheden bij de jongens het meest geliefd. Op de tentoonstelling hebben zij o.a. een peilontvanger ten toongesteld. Zoals de naam reeds doet vermoeden, wordt dit apparaat ge bruikt voor het opsporen van zenders. Met deze vernuftige instrumenten gaan de jongens op „vossenjacht" (d.w.z. een verborgen zender opsporen). De jeugdige electriciens doen in het Concertgebouw proeven met een Rhum- korffspoel. die door hen zelf vervaar digd is. De laboranten in spe maken met hun kleurproeven en gndere che mische practijken een magische indruk op de niet-ingewijde bezoeker. De „Hobby-club" bestaat nu een half jaar. Bij de oprichting beschikten de leden over een clublokaal, maar dat is inmiddels weer in een droorrpeeld vervlogen. Ook de Vereniging van Mo delbouwers heeft met dezelfde huisves tingsmoeilijkheden te kampen. Beide verenigingen speuren in alle richtingen raar een lokaal of een ruime zolder. Deze expansiezucht is zeker niet onge grond. want de hobby-isten koesteren grootse plannen. Het nieuwste toekomst beeld is nu een radiografisch bestuurde auto. Hoe de jongens over dit plan den ken? Als we de duiten bij elkaar heb ben, zal ons experiment zeker slagen! Woensdag 2 Augustus wordt het zestig jarig bestaan gevierd van Droste's Cacao- en Chocoladefabriek N.V. te Haarlem. Het bedrijf, dat thans ongeveer 900 werknemers heeft, zal van 2 t.m. 5 Augustus gesloten zijn. Op die dagen zullen er verschillende festiviteiten zijn, zoals op 2 Augustus een receptie en een feestavond voor het personeel, op 3 Augustus variété-voorstellingen voor kinderen van werknemers en op 4 Augustus een sportdag. Aan het verslag der gemeente-instel ling voor kinderverzorging over 1949 ontlenen wij het volgende: Er werden 27 kinderen aan de instel ling toevertrouwd, minder dan in voor afgaande jaren. Waarschijnlijk mede in verband met de vernoogde Rijkssubsidie zijn de particuliere instellingen in staat geweest meer kinderen onder hun hoede te nemen dan in de eerste jaren na de oorlog. Ten koste van grote financiële offers werd voor allen een geschikte oplossing gevonden. Bij de aanvang van het verslagjaar was de instelling voog des over 153 jongens en 95 meisjes en op 1 Januari 1950 bedroeg het totale aan tal 258 kinderen. Hiervan waren er 8 tussen 0 en 3 jaar, 25 tussen 4 en 6 jaar, 111 tussen 7 en 14 jaar en 114 van 15 tot en met 20 jaar. Het aantal verpleeg- riagen bedroeg in gezinnen 45679, in ge stichten 35565. Aan Rijkssubsidie werd ontvangen bijna f 114.000 en aan ge meente-subsidie bijna f 47.000. Het 7e concert in de serie Zomer- concerten 1950 zal plaats vinden op Dinsdag a.s. De H.O.V. concerteert dan o.l.v. Marinus Adam en met solistische medewerking van onze stadgenoot Al- bert de Klerk, orgel. Deze zal vóór de pauze een drietal Sonaten voor orgel met strijkorkest van Mozart ten ge hore brengen, terwijl hij voorts zal so- liëren in de Symphonie met orgel van Marcel Dupré. met welk werk dit Zo- merconcert zal worden besloten. Het concert wordt geopend met een uitvoe ring van het Brandenburgs concert no. 4 in G gr. terts van Joh. Seb. Bach, met soloviool en 2 fluiten, waarbij uit het orkest op de voorgrond zullen tre den de heren Jan Hesmerg, viool, als mede Marius Ruysink en Jan Tames, fluit. Advertentie Hofleverancier Een kloeke 15 cent sigaar van voorname huize, eigen merk, constant te leveren. De ware roker heeft er op gewacht. Een creatie van Aa. 1800 BIOSCOPEN: Palace: Paniek in het warenhuis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Kapitein van Castille (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.i City: Berucht - (volw.), 2.30, 7 en 9.30 u.; Spaarne: De Engel en de bandiet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 19 Juli Krelagehuis: Muziek- en Toneeljeugd voorstelling, 14.15 uur. Grote Markt: Nationale en Internationale volksdansen o. 1. v. Henk v. d. Wateren. Besloten met Fakkeldans, 8 uur. Fa. Reemers, Kruisstraat 35; Muzikale show o. 1. v. Dave Swaab, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 uur. Donderdag 20 Juli Krelagehuis: Optreden van de jonge Flierefluiters, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 2 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 79 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Poppen en marionet ten door Harry van Tussenbroek. Open van 10—17 uur. Zo. van 1317 u. (t.m. 2 September). Kunsthandel Leffelaar: Chinese schil derijen door Lee Nang Tung. Open van 10—17 u. (t.m. 31 Juii). Het Lulfeltje (Gr. Heiligland 13): Wer ken door Anton Heyboer en Jan Rogier. Open van 1016 u; Zo.: van 1316 uur (t.m. 23 Juli). Concertgebouw: Tentoonstelling „Bezig heid en Fantasie". Open van 1017 u. en van 1922.30 uur, (t.m. 23 Juli). Waaggebouw: (Damstraat;: Werken van kunstschilders Kunst zij ons doel. 20.00 uur: Optreden van „De Jonge Flierefluiters" in het Krelagehuis. 20.30 uur: Beiaardconcert op het Carillon van de Grote of Sint Bavo- kerk, m.m.v. de beiaardiers A. van Balkom en M. J. Ritter, Delft en de Stadsbeiaardier Reinout Heering. Bocht Schotersingel hoek Ostade- straat: Demonstratie met drie minia tuur marine-vaartuigen, welke radio grafisch worden bestuurd van 10.30 —11.30, 15—16 en 20.30—21.30 uur. Tentoonstelling Vrije-Tijdbesteding „Bezigheid en Fantasie". Open van 1017 en 1822.30 uur. Stadskweektuin: Open van 1012, 25 en 78 uur. Kermis op het Phoenixterrein. De veertien muziekcorpsen van Haar lem hebben vorige week een grote mu zikale actie gevoerd om de schatkisten van de diverse fanfares, die met een angstwekkend kale bodem prijkten, van het hoognodige te kunnen voorzien. Avond aan avond trokken de muzikan ten door de straten, speelden hun vro lijke marsen en brachten voor enkele ogenblikken wat stemming in de straat. De collecte werd besloten „met een grootse demonstratie op de Gróte Markt, waar alle corpsen tezamen enige marsen hebben gespeeld o.l.v. de oudste diri gent, de heer A. Meng. Deze collecte heeft een bedrag van ruim f 2600 opgebracht. Wanneer de onkosten er van afgetrokken zijn, zal het resterende bedrag van ongeveer f 2400 onder de veertien corpsen ver deeld worden. De collectanten zullen voor hun medewerking beloond wor den met een gratis-toegangsbewijs tot alle winterconcerten. Het ligt in de bedoeling van de Haar lemse Bond van Muziekverenigingen om de burgerij een cyclus van minstens zes en twintig openluchtconcerten aan te bieden, zodra zij de subsidie van de ge meente ontvangt- Ook zal zij zich dan zoveel mogelijk beschikbaar stellen om festiviteiten zoals nationale feestdagen enz. op te luisteren. In het kader van de Feestweek zullen de corpsen Zaterdag 22 Juli een tweede stertocht ondernemen, die zijn einde zal vinden op de Grote Markt. Onder leiding van Jos. de KleiK zullen dan de Feestmars, Koning Voetbal en de Garde gespeeld worden. Omdat het aantal nummers, wat gezamenlijk gespeeld kan worden, uit de aard der zaak 'niet zo uitgebreid is, bestaat bij de corpsen het plan om alle een zelfde aantal nummers in repetitie te nemen om zodoende het repertoire zo veel mo gelijk uit te breiden. Manifestaties als deze stertochten zullen daardoor aan attractie winnen. Daar de muziektent van de gemeente Haarlem, die nu in de Hout staat, daar hoogstwaarschijnlijk tot en met de vol gende maand zal blijven staan, zal de Bond daar in dit geval enige openlucht concerten geven. Op die avonden zal de Hout weer veel bezoekers trekken. Bij overeenkomst van 31 Mei 1946 heeft de gemeente van de Erven van mevr. A. A. van Hattum-Dekker voor de tijd van tien jaren met twee optie- jaren gehuurd de buitenplaats „Schey beeck" met herenhuis, bijgebouwen, park en verdere aanhorigheden voor een huurprijs van f 5.000.per jaar. Daarbij werd overeengekomen dat het onderhoud van de gebouwen ten laste der gemeente zou komen. Zoals bekend wordt het herenhuis thans als stadhuis gebezigd, terwijl bovendien enkele bij gebouwen werden verbouwd en inge richt voor de huisvesting van de afde ling bevolking, burgerlijke stand, mili taire zaken en verkiezingen. Kootje, een achtjarige Amsterdamse krummel, liep als een Van Dooveren-in- miniatuur gistermiddag door de grote zaal van het Krelagehuis, Daar was niet veel moeite voor nodig om hem tussen al die honderden Haarlemse kinderen te herkennen als een onvermoeibaar onderdeel van het kindercircus „Elle boog". Hij wist ons tot in de kleinste details te vertellen van zijn circus, waar de paarden en beren „net echt" waren, de clowns „gesjochte jongens" en de acrobaten nummer een waren op ae gymnastiek van school. Verhalen over tnurnee's naar Amersfoort en Oegst- geest, avonturen van achter de scher men en een plotseling verdwijnen, om dat zijn aanwezigheid nodig was in de „piste". Zo was Kootje »n zo waren ook alle andere artlsten, die zonder blikken ot blozen hun nummertje weggaven alsof er geen Strassburger of Mikkenie bestond. Zoals gezegd, honderden kinderen wa ren naar het Krelagehuis gestroomd om de sensatie van de Elleboog mee te ma ken Voor sommigen moet dat echter een teleurstelling zijn geworden, want voor dit miniatuur-circus bleek de zaal te groot en de overigens ruime piste in de vorm van een indrukwekkend plankier te laag. Daardoor werd het vrijwel on vermijdelijk, dat heel die jeugdige massa zich samenperste op het voorste ge deelte van de zaal. Dat het derhalve rumoeriger werd dan voor een goed verloop gewenst was, moge vanzelfspre kend zijn, maar het nadeel was tevens dat de jonge conferencier geen kans zag contact te leggen tussen zijn publiek en zijn hardwerkende artisten. Het zij ech ter tevens gezegd, dat het allengskens beter werd en het spel van jeugd tot jeugd tenslotte eindigde als een verras send evenement. Voor die verrassingen hebben de jeugdige Amsterdammertjes dan ook behoorlijk gezorgd. De blauwe plek ken op onze rug zijn er trouwens nog de getuigen van, want nog voelen wij de borende schoenneuzen van enkele Haarlemmertjes, die him opwinding kennelijk niet anders konden uiten dan met een paar forse uithalen la Bakhuys. Maar dat mag geen aanleiding tot ergeren zijn, want wie zou zijn handen van bewondering niet in elkaar slaan als hij zag, hoe een tienjarig jong mens met zweet en bloed een gewicht van 150 kilo boven zijn hoofd till. En wordt die bewondering dan geen ko-1 mische teleurstelling, wanneer een colwn dat (kartonnen) gewicht par does onder zijn armen meeneemt. Het menselijke paard danste de samba, onze jonge vriend Kootje zagen wij terug in de travestie van een dartele hond, die door hoepels sprong en vrolijk met zijn staart kwispelde; Bipo, de aap, bracht met zijn grollen het jonge goedje in extase en de zeven muzikanten met hun kostelijke wel heel jeugdige triangelier zorgden er voor, dat de stem ming er in bleef. Zij werden daarin overigens dankbaar gesteund door clowns van diverse pluimage. Uitste kende staaltjes van acrobatiek, gaven de wit-blauwe mannekes, die de ene salto-mortaie na de andere weggaven, torens bouwden en zich in alle mogelijke standen den volke presenteerden. Dat in de pauze een Haarlems dames- en kinderkoor het beste van hun kun nen liet horen, was weer geen geluk kige oplossing. De liederen werden prachtig* gezongen, mfaar de jeugd in teresseerde er zich niet voor. Het zou een uitstekende gelegenheid geweest zijn om eenvoudige liedjes gezamenlijk te zingen, maar deze kans tot community- singing heeft men helaas voorbij laten gaan. Maar laten wö terugkeren naar het circus. De man met de duiven geen kind dus liet zijn prestaties in de dressuurkunst zien en zonder veel moeite liet hij de duiven doen wat maar wilde, tot het ontsteken van een lantaarn toe. Oscar, de vlo, tapte een mop met een heel lange baard, de degenslikker deed iedereen veraaasd staan en het toppunt van lenigheid pres teerden de jeugdige Ada en Petronella De laatste nam zelfs haar hoed af met haar voeten, terwijl ze op een tafel lag. Tenslotte nog enkele rhythmische dan sen, die een programma besloten, waar van „het hoog-geacht publiek" 's avonds in bed nog heeft na-genoten. De broeikassen en enige tuingrond zijn in gebruik bij de gemeentelijke plantsoendienst, terwijl voorts het park als wandelpark voor het publiek is opengesteld. De huurtermijn eindigt wanneer van de optie gebruik wordt ge maakt op 1 Juli 1958. De tegenwoordige eigenaresse, mej. P. van Hattum, bleek bereid te zijn „Scheybeeck" aan de ge meente te verkopen voor een koopsom van f 150.000.Deze prijs komt het college aannemelijk voor. Overwegingen zowel van culturele als van practische aard hebben er toe ge leid dit voorstel te doen. De buiten plaats is in het begin der zeventiende eeuw gesticht, grote figuren uit het literaire leven van die tijd, zoals Von del, Hooft en Van Baerle hebben er ver keerd en hebben de hofstede met ver zen bezongen. Bovendien is „Schey beeck" een der weinige patricische zo merverblijven, eertijds zo talrijk in deze streek, welke zijn bewaard. Indien de J gemeente eigendom wordt, zal het in I goede staat verder bewaren van het goed met zijn fraaie park het best ge waarborgd zijn. Bovendien moet aan het bezit van het park als oord van rustige verpozing buiten het steeds drukker wordende verkeer grote waarde worden gehecht, vooral indien men nog denkt aan de toekomst. De fraaie houtopstand zouden B. en W. niet gaarne missen in het stadsbeeld. Voorts hecht het college groot belang aan de zekerheid, dat de gemeente in de naaste toekomst niet op een zeer on gelegen ogenblik genoopt kan worden uit te zien naar een andere huisvesting voor de zetel van het gemeentebestuur. Naar bevind van zaken zal zij in de ko mende jaren betrekkelijk eenvoudige voorzieningen kunnen treffen, waardoor de definitieve oplosing van het stad huisvraagstuk naar een vaste en een meer zekere toekomst kan worden ver schoven Andere practische overwegin gen zijn dat het tientallen jaren zou kosten om elders in het toekomstige stadgebied een openbaar park van deze grootte en met een zo fraaie aanleg en houtopstand te verkrijgen. In de derde plaats kan de gemeentelijke plantsoen dienst zich thans definitief instellen op de inrichting en uitbreiding van de bloemkwekerij ter plaatse. Eindelijk zal het later van betekenis blijken te zijn dat waar nodig vlot kan worden mee gewerkt aan in de toekomst nodige wegverbeteringen en moderne voorzie ningen. Naar de mening van B. en W. zal ook bij een eventuele verplaatsing van de zetel van het gemeentebestuur in de verdere toekomst het gemeente huis met aanhorigheden altijd een be stemming kunnen verkrijgen welke in overeenstemming is met haar represen tatief karakter en haar belendingen. Sinds jaar en dag is „Kunst zij ons doel" de gelukkige huurster van het Waaggebouw op de hoek van Damstraat er, Spaarne. Ter gelegenheid van Haarlem's meest ijdele feest, waarin Haarlem al zijn aan trekkelijkheden opgepoetst te kijk zet, heeft de schildersvereniging in haar historische Waag een tentoonstelling in gericht van het Haarlemse stadsbeeld, zoals dat gezien werd door haar schil ders. Hoe kan het portret van een stad opbloeien uit de werken van haar kun stenaars, maar het totaal hier, heeft niet die boeiende voordracht die men bij Haarlemse schilders van hun eigen stad zou verwachten. De vreemdeling zal spe cifiek Haarlem nauwelijks ontdekken, de stadgenoten zullen voor de minder bekende objecten, meer geïnteresseerd zijn, maar een schets van de stad is het toch nauwelijks, omdat hier toch al de gelijkenis moet gegeven zijn. De onlangs overleden schilder Wesse- ling heeft destijds een grote hoeveelheid tekeningen van de stad gemaakt en daarvan zijn er helaas te weinig in deze tentoonstelling ingelast, deze collectie in haar geheel als pièce de milieu had meer enthousiasme kunnen ontlokken. L.T. Op Dinsdag 22 Augustus is de afd. Haarlem van de Alg. Bond voor Ouden van Dagen van plan met 600 leden een autotocht te maken door de duinstreek via Den Haag naar Rotterdam met als eindpunt de diergaarde Blij dorp. Daar er al'zoveel wordt gedaan om de oudjes uit de hofjes en tehuizen een prettig uitgaansdagje te bezorgen, be- grijDen de oudjes, die nog zelfstandig wonen, wel, dat het niet mogelijk is voor hen hetzelfde te doen. Daarom trachten zij zo veel mogelijk zichzelf te helpen en hebben een spaarfonds gevormd. Dit is helaas alleen toereikend om de entrée- gelden van Blij dorp en de onkosten voor de bussen te betalen. De tocht duurt echter van 's morgens half elf tot 's avonds acht uur en de inwendige mens moet ook verzorgd worden. Te dien einde wordt een beroep op de Haarlemse burgerij gedaan. Door een kleine bijdrage kan ieder er toe bijdra gen de oudjes een heerlijke dag te be zorgen. Giften kunnen gestort worden bij de Twentse Bank op rekening van de Alge mene Bond voor Ouden van Dagen of bij L. Akke, Berkenrodestraat 4. Ook de redactie is bereid voor dit doel uw bij drage te ontvangen. George Robert zal in de Grote Kerk op Donderdag 20 Juli van twee tot drie uur het volgende spelen: Fuga g kl. t„ J. S. Bach; Nun komm', der Heiden Hei land; Trio Super: Nun komm', der Hei den Heiland; Nun komm', der Heiden Heiland, J. S. Bach; Choral „Werde munter, mein Gemüthe, BachDuruflé; Offertoire C majeur, Franck; Prière, Alkan; Choral varié sur le thème du „Veni Creator", Duruflé. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 18 Juli 1950 in staat van faillissement verklaard: N. Kaayk, handelende onder de benaming Eerste Beverwijkse Slijp- en Polijst-in- richting te Beverwijk, Wilgenhoflaan 40, zaakdoende aldaar aan de Breestraat 115. Rechter-Commissaris: mr. C. W. de Vis ser. Curator: mr. J.' O. Baron te Bever wijk. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van W. Paarde- kooper, handelende onder de firma, al thans hoofdelijk aansprakelijk vennoot van de vennootschap onder de firma „Aannemingsbedrijf voor Timmer- en Metselwerken W. Paardekooper Co." te Beverwijk, Hoflanderweg 41a. Rechter-Commissaris mr. C. G. Bijle- veld. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van de vennootschap onder firma Haarlemse Bouwonderneming F. H. J. 'de Klerk en( Co, te Haarlem, Spaarnwouderstraat 42. Rechter-Com missaris mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor mr. Silvain Groen te Haarlem. Als makelaar in onroerende goederen werd heden beëdigd A. K. J. Muller, te Beverwijk, Zeestraat 94. Examenuitslag Lerares acte N.a. af tekening Paedagogisch gedeelte. Ge slaagd: de dames M. C. de Boer te Haarlem, M. Borst te Haarlem, Eerw. Zuster M. Cesla Dominicanessen te Voorschoten, A. M. Th. Grapperhaus te Heemstede, H. Krever te Haarlem, H. Loomans te Heemstede, B. Schoonder- beek te Hillegom, M. Nelissen te Haar lem. Afgewezen 2. Geslaagd te Haarlem voor gedeelte A: mej. M. C. Crince le Roy te Bussum; mej. E. v. Lingen te Zaandam, mej. A. H. E. van der Meulen te Bergen, L. Os kam te Alphen a. d. Rijh en de heer C. W. Sprey te Nieuwveen (Z.H.) Voor gedeelte B de heren T. Belter- man te Haarlem, J. G. Gel-ritsen te Voorst, Th. J. Meijering te Nibbixwoud en J. J. Vernooy te Broek op Langen- dijk. Geslaagd de dames: M. v. Engen, G. M. J. Fernhout, F. E. Friederichs, C. M. Groot, E. H. A. de Haas, G. de Korte, W. B. Nokkink, B. Menkveld, G. Meijer. Afgewezen 5. Maandagmiddag werd op de Noord boulevard te Zandvoort een jongetje aangereden door de Boulevard-express. Met een lichte hersenschudding werd het slachtoffer naar zijn woning ver voerd. Donderdagavond om 10 uur zal aan de Dr. Mezgerstraat achter de Karei Door manstraat te Zandvoort een openlucht filmvoorstelling worden gegeven. Het Thee-adviesbureau te Amsterdam vei> toont dan een film over de thee-cul tuur in Indonesië. Advertentie Vrije bezichtiging Twee autobussen vol R. K. Midden standers trokken gistermiddag om vijf uur naar het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn om aldaar een avondexcursie door het sprookjesach tig ingericht park te maken. Reeds bij de eerste rondgang raakte men niet uitgekeken op de grote ver scheidenheid van zeldzaam prachtige vogels, die hier waren samengebracht in kunstzinnig aangelegde vijvers met fonteinen en watervallen, in rijk met bloemen beplante volières, in loop- kooien zo ruim, dat struisvogels- er hun snelheid in konden demonstreren. Bij de tweede rondgang, toen de feërieke avondverlichting was aange stoken, waande men zich in Sprookjes land. Met de organisatie van deze tocht is aan de deelnemers enige uren genot verschaft, die nog lang in geheugen zullen blijven. Gedurende drie dagen, van Vrijdag 21 tot en met Zondag 23 Juli zal Haar lem en meer in het bijzonder Stoops Bad, in het teken staan van interna tionale zwem- en waterpolo-ontmoetin- gen HVGB, dat dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert, is er de promotor van en de organisatoren hebben geen half werk gedaan. De Joegoslavische kampioens club Jug zal van de partij zijn met een waterpolozevental, dat zeker als een der sterkste ter wereld beschouwd mag worden en met zwemmers van Euro pees formaat als iMaroje, Ivo en Blago. Het internationale milieu wordt ver der geaccentueerd door de deelname van de Racing Club de France, met krach ten als Ginette Jany, Zins, Corsa, Gra- veline en Dumesnil. Naast de jubile rende vereniging zal Z.C. „Haarlem" met de Nederlands-zevental cracks Brasem en Bijlsma in de gelederen, de Nederlandse kleuren verdedigen. Al met al belooft dit voor Haarlem een uniek zwemfeest te worden, waarbij zeker geen Haarlems zwemeenthousiast mag ontbreken. In de eerste klasse B Heren werd gis teravond te Haarlem de wedstrijd Haarlem—Rotterdam gespeeld. Haarlem won met 63. Donderdag j.l. was het de laatste oefenavond van Winfried in het sei zoen 1949—1950. Dinsdag 5 September opent deze vereniging haar poorten v/eer voor de algemene ledenvergade ring. Door reparatie van ons gymnastiek lokaal, en het leggen van een nieuwe vloer, is de R.K.S.V. „Leonidas" genood zaakt om enkele weken op non-actief te gaan. Zij zullen met de training stoppen tot 16 Augustus. Nadien zullen de lessen wederom gewoon doorgang vinden. Voor de afd. Handbal blijft de training door gaan op Vrijdagavond; voor de junioren (tot 17 jaar) van 6.30—7.30 uur; voor de senioren van 7.308.30 uur op het Gem.- terrein aan de Oosten de Bruinstraat. In verband met de door het Bedrijfs- schap voor Zuivel voorgestelde rationa lisatie der melkbezorging in Heemstede en Aerdenhout heeft het bestuur van Buurtbelang „Aerdenhout-Bentveld" zich tot de leden gewend, of zij het nuttig of noodzakelijk oordelen zitting te nemen in een vertrouwenscommissie, die klach ten omtrent de bezorging zal behande len. Deze enquête houdt dus tevens in de 'vraag, of de leden dezer vereniging voor of tegen de reeds bekende sanering zijn. Gistermorgen om half tien werd een militaire vrachtwagen door een jeep aangereden. De jeep, die op de Bloe- mendaalse weg in de richting Overveen reed, wilde de vrachtauto, die op de Ter Hofstedeweg reed, voorrang ver lenen, maar door de natheid van de rijweg slipte de jeep. De auto's werden beide beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De jeep moest worden weggesleept Ten bate van Herwonnen Levens kracht wordt Zaterdag 22 Juli een speldjesdag gehouden. Ook Zondagmor gen 23 Juli worden er speldjes verkocht en wel bij de kerk. Zaterdagmiddag wordt tevens een muzikale rondgang door de gemeente gehouden door Sint Michaël ten bate van Herwonnen Le venskracht. Meisjes, die zich willen aanmelden als collectrice kunnen dit doen aan de vol gende adressen: P. Zegwaart, Koediefs- laan 10; N. J. v. d. Linden, Haemstede- plein 13; Jac. Spann, Wiekenplein 12. Op Dinsdag 18 Juli vertrok een ge zelschap, bestaande uit leden van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aer denhout en Omgeving" met hunne da mes per touringcar in de prille morgen met als doel het oorlogsmuseum te be zoeken te Overloon. Te 9 uur was men gekomen te Renkum waar het ontbijt werd gebruikt en na deze rustpoos, wei- ke onderweg was afgewisseld met een mals regentje voor de stof. toog men verder naar Berg en Dal bij Nijmegen. Hier werd onder het opperbevel van een uiterst snelvoetige gids een tocht in ijltempo gemaakt door „Mooi Neder land" waarvan het gezelschap hijgend en amechtig terugkwam vermoedelijk zal niemand ooit begrijpen waarom de ze man zo'n gloeiende haast had waarna het gezelschap weer de touring car besteeg opi verder te gaan. Om on geveer 12 uur liet een spoorwegwachter van een bewaakte overweg enkele me ters voor de touringcar de bomen plot seling n^er, terwijl op 500 meter afstand een stoomtrein naderde, doch de rem men van de touringcar waren weer best! Aan de actieve beambte van de N.S. werd vervolgens een spontane hui- de gebracht en daarna toog men in de beste stemming weer verder en werden in Nijmegen de zeer mooie plantsoenen bewonderd, waar zowaar de dahlia's al in volle bloei staan, terwijl ze hier pas met dit proces een begin hebben ge maakt. In goede welstand kwam zo het gezelschap te Overloon aan, waar alle vreemde oorlogsmonsters in de vrije na tuur waren opgesteld, terwijl een gids van de gelegenheid gebruik maakte, uiting te geven aan zijn anti-Duitse ge voelens. Nadat men hier enige uren had zoek- gebraoht, werd de reis weer voortgezet met als einddoel 's Hertogenbosch. De tocht ging hier langs bloeiende koren velden en vrijwel overal nieuwgebouw de woningen en zo kwam het gezelschap in de Bisschopsstad. Hier werd een be zoek gebracht aan de St. Jans basiliek. Ook hier was een gids en wel een uiterst deskundige, die alhoewel in een zeer snelle vogelvlucht toch kans zag, tal van boeiende bijzonderheden over de bouw, de verschillende onderdelen en vooral over de prachtige koorban ken mede te delen. Na Overloon was dit bezoek inderdaad een verademing voor de geest en dit was dan ook wel het mooiste gedeelte van de reis. Ten slotte werd de inwendige mens ver sterkt door middel van een zeer goed diner in „Royal" en daarna ging he* in zeer snelle vaart op Heemstede aan, waar men na een korte onderbreking om ongeveer half twaalf in de beste stemming weer arriveerde. Mede ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de roei- en zeilvereniging „Het Spaarne" te Heemstede is bij Ko ninklijk Besluit aan deze vereniging het praedicaat „Koninklijke" verleend. ASTURIAS (Nederl.) pass. 19 Juli Lissabon; 21 Juli ca. 8 u. n.m. te Amst. verw.; passagiersontscheping 22 Juli 8.30 u. v.m. NELLY (R. Lloyd) 19 Juli van Suez -n. R'dam. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd) Ver trok 19 Juli van Djakarta; 19 Aug. te R'dam vérwacht. ÏJMUIDEN, 19 Juli 1950. Trawlers: 7Jm. 71 f 11100, IJm. 25 f 14500; Loggers: KW 147 f 4530, HD 79 f 4090; Kust- sers: TX 33 f 2240; KW 189 f 135, Sch. 68 f 105. Advertentie AMSTRRDAMSEV ,URtH) TEI.U053 Advertentie leveren wfj direct uit voorraad: BLAUW KAMGAREN UNIFORMEN (2 delig) 144.— BLAUW GABARDINE REGENJASSEN, 2-rij-modeI met ceintuur 142.— Pracht kwaliteiten! Uniformpetten, Gouden galons en krul len - Alle Mij.-knopen, Alle Mij.-uitmonsteringen UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 16963 Advertentie JUWELIER ANEGANG 9 - HAARLEM - TELEF. 10366 Advertentie HAARLEM Advertentie BARREVOETESTRAAT 2, TELEFOON 18428. NA 6 UUR 1481014155 P. I. B. Bo» 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2