„Situatie van middenstanders door gebrek aan koopkracht gewijzigd" rt>c oCe zureurte ruëtef A m n m K3 soldaatjes Zesde zitting kalm verlopen 7ui$en neni (Lippen DÉ STILLE MAX Overpeinzingen Bondsvergadering Kath. Middenstandsbond Zaligverklaringsproces van Paus Pius X BRITTEN VORDEREN OLIEVOORRADEN OP Bevrijdt U Overleg tussen V.S.I. en Djocja Ho-Tsji-Minh-volgelingen zullen Franse en Frans-georiënteerde journalisten vermoorden Aanslag op Indo-Chinees Weer een atoomspion in V.S. gearresteerd (I Liberalen willen verzoeningsvoorstel opnieuw in overweging nemen WOENSDAG 19 JULI 1950 PAGINA 3 BELANGSTELLING K.V.P. VERHEUGEND Eén en dezelfde crisis Verre Oosten Export van olie naar Róód (fhina stopgezet Overeenstemming verwacht VERHOGING VAN PENSIOENEN MET BIJZONDERE TOESLAG Critiek op Britse luchtverdediging Sir Garrod: Toestand erger dan verontrustend Grote Amerikaanse missie naar Saigon journalist Iiast van zenuwen? Medewerker van Harry Gold en Karl Fuchs M.W.O. VOOR MOEDIGE VROUW MELK em puur Kwatta blijven altijd geldig Het Belgische parlement bijeen Brussels pact 1 Aug. conferentie in Den Haag door PATRICK PURCELL van Snorrebor I Nederlandse cineasten krijgen opdrachten van de E.C.A. Prof: mr. F. J, F. M. Duynstee rector magnificus te Nijmegen BENOEMING Zonde Prijsverlaging Liederlijk Merkwaardig verschijnsel (Van onze correspondent) Gisteren kwam te Utrecht de jaarlijk se bondsvergadering van de Nederland se Katholieke Middenstandsbons bijeen onder voorzitterschap van de heer J. A. Koops. Sinds de direct-na-oorlogse jaren, zo betoogde deze in zijn rede, waarmee hij .de vergadering opende, is de situatie in' middenstandskringen aan merkelijk gewijzigd door een toenemend gebrek aan koopkracht bij het publiek en door de gestegen kosten en prijzen bij de productie. De resultaten zijn daardoor verminderd tot redelijk in en kele en ongunstig in vele bedrijfstakken. Samenwerking zal hier echter verbete ring kunnen brengen. Spr. herinnerde in dit .verband aan opgerichte afbeta lingsinstituten, bestrijding der prijzen oorlogen en de opbouw van het mid denstandscrediet tot de Nederlandse Middens tandsbank. Hoewel de kinderbijslag voor zelf standigen niet als een doel van spe cifieke middenstandspolitiek .kan wor den beschouwd, zal de N.É.K.M. op politiek tèrrein het nodige beproeven om dit stuk sociaal onrecht recht te trekken. De door minister v. d. Brink in zijn Industrialisatie-nota gewenste uitbrei ding van het middengroot- en kleinbe drijf zal steeds een onvervulde wens blijven, wanneer niet inzonderheid de fiscale politiek hiermee in overeenstem ming wordt gebracht. Het aanhangige wetsontwerp tot verhoging en wijziging der omzetbelasting wordt algemeen, zelfs voor die branches die hiervan een verlichting van lasten verwachten, als teleurstellend beschouwd, 's Ministers weigering op grond van „technische re denen" om het Belgische systeem in Ne derland in te voeren, betekent een een zijdige belasting-unificatie ten nadele van de middenstand. Sprekend over de P.B.O., noemde de heer Koops deze een zaak van de v r ij e organisaties, waarbij iedere Woltersom- se invloed zoals het secretariaat van de Bedrijfsgroep Detailhandel deze nog zeer onlangs poogde uit te oefenen ten nadele van de P.B.O. geweerd dient te worden. Woltersom is de liquidatie aange/egd! De vrije organisaties van ondernemers en werknemers zullen, aan de hand van de eisen, die de economisch- sociale opbouw in iedere branche stelt, bepalen of bedrijfsschappen nuttig zul len kunnen werken. .De N.R.K.M. streeft op dit gebied naar een middenstandïf- toporgaan in de P.B.O., een hoofdbe drijfschap voor het hele terrein van middenstandsdetailhandel en ambacht- De middenstandswetgeving begint sinds de bevrijding nu eindelijk wat op gang te komen, getuige het nieuwe reglement voör de Kamers van Koop handel en de wetsontwerpen Winkel sluitingswet en nieuwe Vestigingswet, Ook het cadeaustelsel wil de Bond wet telijk geregeld zien en niet verwezen naar de P.B.O. In dit verband is de nieuwe en zeer intensieve belangstelling van de K.V.P. voor middenstandsvraag stukken gebleken uit het Ver- tiouwvol Beraad een zeer ver heugend verschijnsel. Hier ligt een taak voor ieder persoonlijk om door actieve belangstelling in'het politie ke en sociale leven deze interesse gaande te houden. In het kader van de totstandkoming van de P.B.O. heeft de N.R.K.M. het initiatief genomen de voor-oorlogse Raad van Overleg tussen de vier katholieke centrale sociale organisaties van werknemers, werkgevers, boeren en middenstanders te herstellen naast en zo mogelijk,- in het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Op deze wijze werken wij voort, volgens beproefde lijnen, naar het model van een moderne katholieke ondernemerscentrale, zo besloot de voor zitter zijn rede. Na enige huishoudelijke punten was het woord aan de geestelijk adviseur, prof. dr. Ant. A. Ariëns. Duidelijk zette (Van onze Romeinse correspondent) Het zaligverklafingsproces van Pius X, nadert zijn einde. De Heilige Congrega tie van de Riten heeft de zaak bespoe digd» opdat de zaligverklaring nog dit jaar in December zal kunnen plaats vinden ais laatste hoogtepunt van dit Heilig Jaar, dat aan belangrijke gebeur tenissen reeds nu zeer rijk geweest is. Gisteren is een voorbereidende bijeen komst gehouden, waarin gediscussieerd werd over „de heldhaftigheid van de deugd" van Pius X. die reeds nu het epitheton „dienaar Gods" heeft. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door de Curie-kardinalen, die deel uit maken van de Congregatie, door de con- sultators en de prelaten van de con gregatie en natuurlijk eveneens door de promotor van de zaak, Alberto Parente. De kardinaal-promotor is kardinaal Micara, die tevens prefect van de Con gregatie der Riten is. In September zal de Congregatie in een officiële zitting bijeen komen „coram sanctissimo", in aanwezigheid van de Heilige Vader, om een Officiële uitspraak te doen over de graad van heldhaftig heid van de deugd. Onmiddellijk daar na gaat men over tot het bespreken van de twee wonderen, die voor de zaligver klaring nodig zijn. In November doet dan een nieuwe officiële vergadering uitspraak over de Authenticiteit van de wonderen. Dan wordt er een decreet uit gevaardigd „tuto", waarin wordt vast gesteld dat alles gereed is om tot de zaligverklaring over te gaan. hij uiteen hoe de voorbije oorlog tegen nazidom en fascisme en' de huidige strijd tégen het communisme twee phasen zijn in één en dezelfde crisis, waarin de christelijke beschaving door de aan vallen van het heidendom verkeert. Wij leven in eenzelfde tijdsgewricht van ommekeer als de volksverhuizing, "t herfsttij der Middeleeuwen en de jaren van de Franse revolutie Waren. Waar. door deze omwentelingen, onze bescha ving steeds meer verlaïciseerd, verhu- maniseerd is, is het Christendom tèkort geschoten. Wij, christenen van de huidi ge generatie, zullen de banier weer in de maatschappij moeten uitdragen, want het is in deze tijd niemand geoorloofd middelmatig te zijn. Niet het getal vormt de kracht der beweging, maar de per soonlijke inzet van ieder voor zijn be ginselen, óók in zaken. Daarvoor zal leder moeten leven in en door de kracht van de H. Geest. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. A. Koops bij acclamatie herko zen. Als bestuurslid zijn eveneens her kozen de heren J. A. Dessing (Rotter dam), W. H. J. van Mansum (Rotter dam), C. de Jong (Amsterdam) en L. A A. van Hamersveld (Amersfoort). In plaats van de heer T. van de Maar uit Bolsward werd de heer H. Hovenier uit Schijndel gekozen. Britse instanties hebben alle olie voorraden in het Verre Oosten opgevor derd, terwijl de export van olie naar communistische China door Britse maat schappijen is stopgezet, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse ^Zaken bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder is de maatregel genomen om de actie van de Veiligheidsraad in Korea te steunen. De enige Britse maatschappij, die olie naar China uitvoerde Nvas de Shell. In de eerste zes maanden veto dit jaar werd in totaal 26.000 ton geleverd, minder dan 10 pet. van de behoefte der Chinese bevolking. Deze olie was alleen geschikt voor huishoudelijk gebruik e.d. en bevatte geen brandstof met hoog octaangehalte. De woordvoerder gaf de volgende cijfers voor de olie-export naar China in de laatste jaren: in 1948 257.000 ton, in 1949 82.300 ton. van rheumatiek, spit, ischias, noofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor 'regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ,f 0.83, f 2.08, f 7.94. Hedenmorgen zijn de kabinetten van de V.S.I. en van de republiek Indonesia (Djocja) in een gezamenlijke vergade ring bijeengekomen voor een bespre king van de voorlopige grondwet en de daarmede verband houdende vraag stukken. Deze vergadering werd bijge woond door Sukarno. Enige dagen geleden is de minister president van de republiek Indonesia, Halim, te Djakarta aangekomen voor een informele voorbereidende bespre king. Dinsdag deelde hij aan Aneta mede, dat dit informele overleg succes vol is geweest en dat naar zijn ver wachting alle hangende vraagstukken zouden worden opgelost. De zitting is vanmiddag verdaagd tot Donderdag. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende het ontwerp van wet ver hoging van pensioenen met een bijzon dere toeslag. Hieruit blijkt, dat de rege ring gaarne in meerdere mate aan het verlangen van de Kamer tegemoet zou zijn gekomen dan thans wórdt voorgesteld, doch zij heeft gemeend, dat, gelet op de toe stand van 's lands financiën, een grens moet worden gesteld en dat een redelijke tegemoetkoming aan de belangen van pe gepensionneerden wordt verleend door een bedrag van zestien millioen beschikbaar te stellen, waarvan een bedrag van f 3.750.000 dient voor het toekennen van een kinder bijslag aan gepensionneerden. De toeken ning van tien pet. over de gehele linie acht de regering niet verantwoord. Na rijp beraad is de regering echter be reid aan het bezwaar tegen de datum van ingang der regeling tegemoet te komen door de pensioenen, waarop ingevolge de wet van 5 November 1948 een toeslag is of wordt verleend, over het tijdvak in 949, waarover het pensioen is of zal worden ge noten, te verhogen met een bijzondere toe slag overeenkomstig de bepalingen van bet ontwerp van ten hoogste f 40. Air Chief Marshal Sir Guy Garrod, voorzitter van de luchtvaartliga van het Britse Imperium, heeft gisteren op een noenmaal van de liga scherpe critiek ge oefend op de Britse regering omdat z(j de nieuwste jachtvliegtuigen naar de Westelijke bondgenoten zond, terwijl de toestand van haar eigen luchtverdediging erger dan verontrustend" was. De hulp-luchtmacht en de vrijwillige reserve waren 75 procent beneden de sterkte waarnaar werd gestreefd. Het kustcommando van de R.A.F. is slechts een schaduw van het kustcommando van weleer en vele van zijn toestellen zijn verouderd, aldus Sir Guy. De gevechts groepen werden versterkt volgens een plan, dat eerst tegen het einde van het volgende jaar zou zijn uitgevoerd. kan worden PAUS PIUS X Indo-Chinese communistische terro risten hébben Henri Bonvicini, hoofdre dacteur van het pro-Franse dagblad Sai gon Presse, gisteren bij een aanslag ern stig gewond. Dit is in twee jaar tjjds de vierde aanslag op Bonvicini. De volgelingen van Ho Tsji Minh heb ben besloten alle Franse en pro-Franse Indo-Chinese journalisten te vermoor den. Enkele weken geleden werd de hoofd redacteur van een ander pro-Frans blad vermoord. Amerika zal in Saigon zijn grootste missie in Zuid-Oost-Azië vestigen. Van officiële zijde werd bekend ge maakt, dat van 150 tot 200 Amerikanen in Indo-China gedetacheerd zullen worden. Zij worden zo sriel mogelijk naar Indo-China vervoerd. Binnen een maand zal er een Ameri kaanse militaire missie van ongeveer 25 man gedetacheerd worden. De eerste grote zending oorlogsmateriaal krach tens het militaire hulpprogramma zal begon volgende maand in Saigon gelost worden. Een bijkantoor van de E.C.A. zal in Hanoi geopend worden. In Saigon zal voorts een radiostation gebouwd wor den en de voorlichting en het onderwijs zullen uitgebreid worden. Volgens gezaghebbende nationalisti sche Chinezen moet men er rekening mee houden dat na Korea een dergelijk Sovjet-optreden verwacht in Indo-China. Men wijst op de overeenkomst tussen de gebeurtenissen in Korea en het optre den der communisten in Indo-China. Volgens deze bronnen voorzien de Chinese communisten de strijdkrachten van Ho Tsji Minh voortdurend en op grote schaal van wapens en munitie. 17. De Zwarte Ruiter wachtte echter zijn achtervolgers niet af. Hoewel nog duizelig door de val, strompelde hij overeind en vluchtte weg naar het gehucht. Achter hem klonk het woedendegeschreeuw van Yark. Hij had slechts een kleine voorsprong, doch deze was voldoende om de zwarte figuur tussen de schamele boeren woningen te doen verdwijnen eer Yark en de Noorman bij hem waren. Toen zij het midden van het gehucht bereikten was er geen spoor meer van de Zwarte Ruiter fe bekennen. Hier en daar blikten angstige inwoners naar hen vanachter steels geopende deuren. Maar verder heerste er een doodse stilte. „Als We verstandig zijn rijden we om en naderen het gehucht van twee kanten," zei Eric, die de situatie bliksemsnel overzag, bedachtzaam. „Op die manier krijgt hij geen kans ongezien weg te sluipen en de bosrand weer te bereiken." Maar Yark raakte door dat advies nog meer opgewonden. „Waanzin!" schreeuwde hij driftig. „Hij kan niet ver zijn! Hem na! Jij praat te veel!" Hij liet zich woedend uit het zadel glijden. „Kom mee! Hij kan ons niet meer ontkomen!" „Ik hoop het," mompelde de Noorman sarcastisch, die de opvliegendheid van zü* strijdmakker nu langzamerhand op de juiste waarde begon te schatten. „Maar 'k vertrouw het niet, Yark. Het is me hier te stilIets in hem, zijn instinct, ge scherpt daor ontelbare gevechten, waarschuwde hem. Onderzoekend flitste zijn scherpe ogen over de huizen. Om bijna gelijktijdig te beseffen dat zijn voorgevoel hem niet bedrogen had. „YarkUl" .Zijn waarschuwing kwam juist op tijd. Met een ruk wendde de kleine man het hoofd en zag het gevaar dat hem bedreigde. Vit een smalle doorgang tussen .twee hutten waren plotseling enige ongunstig uitziende mannen te voorschijn gesprongen. En de blanke wapens, welke zij zwaaiden, lieten geen twijfel over aan hun bedoe lingen Advertentie Mijnharde» Zen a w tablettea helpen O er overheen. De F.B.t, de Amerikaanse geheime politie, heeft de 32-jarige ingenieur Ju lius Rosenberg gearresteerd onder be schuldiging van medeplichtigheid aan een spionnagecomplot. Rosenberg zou aan zijn zwager Da vid Greenglass, die eveneens op grond van verdenking van spionnage gearres teerd is, bepaalde technische inlichtingen verschaft hebben, die betrekking had den op de atoombom. De chef van de F.B.I. Hoover zeide dat „Rosenberg zelf contact zocht met Sovjet-agenten, zodat hij het werk kon gaan beginnen, dat men hem nu ten laste legt". Hoover zeide verder dat Rosenberg in het begin van 1945 met Greenglass en Harry Gold begon samen te werken, die kortgeleden ontmaskerd zijn als spionnageagenten en die met de onlangs veroordeelde Britse atoomgeleerde en spion Karl Fuchs hebben samengewerkt. Tot ridder der vierde klasse van da Militaire Willemsorde is benoemd me vrouw B. J. Fick-Gemmeke te Wasse naar. Zij heeft in het tijdvak van half April 1944 tot begin .1945 als contact agente en later als agente en verbin dingsofficier van het Bureau Bijzonde re Opdrachten in Londen belangrijke diensten bewezen aan de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse rege ring. Deze, ondanks haar jeugd, in het ondergrondse verzet reeds in de jaren 1942 en 1943 ervaren en beproefde vrouw, heeft, zo luidt de mutatie, als contact-agente verscheidene malen het transport van zenders en van andere uit Engeland ontvangen materialen, het daaraan verbonden levensgevaar ten spijt, bijzonder kundig en moedig ver zorgd. Mevrouw Fick is de eerste vrouw na Prinses Wilhelmina wie de Militaire Willemsorde wordt toegekend. Advertentie Ie** 1 H.V. KWATTA - BREDA (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De zesde zitting van het Belgisch par lement over 's Konings terugkeer is vrij kalm verlopen. Alleen een socialistisch redenaar sprak op bijzonder provoce rende wijze, doch had zelfs bij zijn geestverwanten maar matig, succes. Hoe wel nog tien sprekers staan ingeschre ven, onder wie Spaak en Van Acker, verwacht men Donderdag de eindstem ming. Voorzitter Van Cauwelaert heeft zich trouwens in die zin uitgesproken, terwijl ook Spaak zich accoord verklaar de. Vandaag^ zal echter eerst nog wel een nachtzitting er mee gemoeid zijn. De oppositie zal waarschijnlijk een minder heidsnota deponeren. Over het algemeen neemt men aan, dat de Koning Vrijdag ln het land zal zijn. Nochtans gaan er bij de meerderheid stemmen op de terug keer eerst Zondag te doen (laats vinden. Intussen poogt de oppositiepers het nog voor te stellen als zou de regering diep getroffen zijn door de allure van hef debat en overwegen om voor 's Ko nings terugkeer met de andere partijen nog een vergelijk te zoeken. Daar de C.V.P. zich echter uitdrukkelijk op het standpunt van terugkeer naar de grond wettelijkheid heeft geplaatst, valt er voor haar uiteraard niet te onderhande len en behoort het eerste gebaar van de Koning zelf uit te gaan. Wel zal de heer Duvieusart vandaag namens de regering een verklaring afleggen. Wellicht zal hij daarbij in bedekte termen enige gerust stelling trachten te geven. De liberalen hebben gisteren name lijk duidelijk te verstaan gegeven, dat zij gaarne het verzoeningsvoorstel van de Koning opnieuw in overweging willen nemen. Een zestal Vlaamse De ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendheden van het Brussels pact zullen I- Augustus in hun kwali teit van leden van de consultatieve raad in Den Haag bijeenkomen, aldus is in Londen bekend gemaakt. Op deze -bijeenkomst zullen de mi nisters de rapporten ontvangen van hun militaire commissies over de vraag, hoe de verdediging van het gebied der Wes telijke Unie het best verdeeld" kan wor den onder de vijf mogendheden. In April hadden de ministers te Brussel de commissies hiertoe opdracht gege ven. Verder zullen ae ministers in Den Haag rapporten ontvangen van hun economische, culturele én sociale com missies en naar verwachting voorlopige besprekingen voeren over aangelegen heden betreffende de bijeenkomst van de Raad van Europa in Straatsburg. Associated Press verneemt in de Amerikaanse hoofdstad, dat enige ad viseurs er bij president Truman op aan gedrongen hebben een bedrag van on geveer 5 milliard aan het Congress te vragen voor Amerikaanse wapenzendin gen naar West-Europa. Dit staat los van de milliarden, welke de president vandaag naar verwacht wordt, zal vragen voor het ministerie van defensie in verband met de strijd op Korea. 75 „Ik wist, dat Julia gelijk had," ver volgde Andy. „In haar hart is Cissy een fijne meid, maar ze heeft de neiging, lichtzinnig te zijn, en da opvoeding dié ze gekregen heeft op al die deftige kost scholen, waar haar moeder haar naar toe heeft gestuurd, heeft haar het hoofd op hol gebracht. Enkele jaren van strenge tucht en 'hard werken in eén ziekenhuis of iets dergelijks zou het beste zijn, dat haar ooit kon overkomen." Hij hield op, om zijn pijp weg te stop pen. „Ik weet niet of jij er net zo over denkt als ik, Peter, maar ik vind dat het voor Markie en haar beter zou zijn. om elkaar een paar jaar niet meer te zien. Ze zijn beiden nog te jong om de finitieve plannen te hebben." De meester knikte. „Te jong en te dwaas, Andy!" „Ik ben blij, dat je het op dat punt met mij eens bent, maar om op vanmor gen terug te komen. Ik gaf Julia groot gelijk. Maar de manier, waarop ze het zei, ergerde mij. Ik moest het vuile werk opknappen! Ik moest Cissy de les lezen! Ik moest, stel je voor, het meisje bevelen geven over haar toekomst, en dat, zonder enig aandeel in de regeling ervan te hebben!" Hij slikte een brok weg bij de herinnering. „Ik draaide mij om naar de deur. „Hoor eens hier, Julia," zei ik, „ik ben het niet geweest, die Cissy naar al die dure scholen heeft gestuurd. Ik heb haar niet aangemoedigd, om vriendschap met Markie O'Dea te zoeken. Ik ben het niet geweest, die haar die betrekking in dat ziekenhuis heeft bezorgd, evenmin als ik het was, die haar al die hokus-pokus manieren heeft geleerd. En dus," zei ik, zal ik het ook niet zijn, die haar gaat vertellen of ze naar Dublin moet ver trekken of thuisblijven." Andy veegde zijn voorhoofd af. „Ik liep het huis uit en verstopte me tot etenstijd in de schuur," bekende hij zonder schaamte. „De hele avond bleef ik een flink eind bij Julia iftt de buurt, en na de thee trok ik mijn jas aan en ben hierheen gestapt, Peter, omdat ik bij mezelf zei, dat, als iemand mij goede raad kon ge ven, jij de man daarvoor was." Op zijn kalme manier, zonder drukte of lawaai, antwoordde Peter O'Dea: „Ik vind, Andy, dat wij elkaór eigenlijk ad vies moesten geven." Na een uur gepraat te hebben liepen zij samen de weg op. Aan de viersprong bij het schoolgebouw stond een paartje in de schaduw van de grote bomén te baobelen. Terwijl de twee mannen voorbij gin gen, riep Peter een „goedenavond"'. „Goedenavond," klonk Markie's stem ten antwoord. De meester liep nog twee krachtige passen verder naast Andy Gorman, stond stil, draaide zich om, en kwam langzamerhand terug. „Ik vermoed, Cissy, dat ik jou eerder goeiendag behoorde te zeggen," zei hij vluchtig. „Jé vader vertelt me, dat je volgende week naar Dublin vertrekt. Zieken te verzorgen, lijden te verzach ten en bedrukten te vertroosten is een mooie roeping, meisje." Hij keek naar de plaats, waar zij stond, half verbor gen in de duisternis, slechts verlicht door pinkelende sterren. „Maar het is een taak, die niemand op zich behoort te nemen, zonder daarvoor van te voren heel goed opgeleid te zijn." Toen keerde hij zich om naar haar vader, die zijn komst stond af te wachten. Cosby was zichzelf niet, vanavond, Conor Cosby was humeurig, prikkelbaar, drentelde de keuken rond, nam kranten en boeken ter hand, legdp ze ongelezen weer weg, zette de radio aan, en zette hem weer af, zonder er naar geluisterd te hebben. Iets of iemand had hem een hak gezet, dacht Peter. En toch was hij vroeg thuisgekomen. Vanavond kon hij niet veel hebben gegokt of gefuifd. De meester besloot hem van zijn geme lijkheid te verlossen. „Je hebt niet ver rondgezworven vanavond, Conor. Iets van Markie gezien onderweg?" „Ik heb hem uit de verte gezien," ant woordde Cosby stuurs en zweeg verder. Het moet een ander meisje zijn, zei Peter bij zichzelf. Het een of ander meisje, dat Markie opgepikt had sedert Cissy Gorman weg was gegaan. „Ja, ik zag Markie inderdaad", barst te Cosby plotseling los. „En vanaf het ogenblik dat ik thuis ben gekomen, hen ik zitten piekeren of ik je zou vertellen, waar ik hem gezien heb". „En waarom niet?", vroeg Peter ge amuseerd. „Ik neem het hem niet kwa lijk, als hij naar de meisjes van de pa rochie knipoogt". Conor Cosby vloekte. „Verdomme, Pe ter, hij kon met ieder vrouwspersoon van hier tot Slievenamon op stap gaan, zonder dat ik uit de school zou klappen. Zo'n engel ben ik ook niet, dat ik ste nen naar iemand kan gooien. O nee. Pe ter. Als ik hem had zien vrijen of gok ken of drinken, zou ik er geen minuut over prakkizeren, want het zijn drie prettige, aangename manieren om naar de bliksem te gaan. Maar Markie deed heel iets anders. Ginds op het terrein van McMahon liet hij zich drillen met Packey Regan's onverzoenlijken". Father John Hahissey zat in zijn ver sleten armstoel en wachtte, tot Peter het gesprek in de door hem gewenste richting zou leiden. Father Hahissey had, in zijn hart, diep medelijden met Peter O'Dea; hij had altijd een vast ver trouwen in Markie gehad; hij wist zeer goed, dat het Markie en Markie's pro bleem was, dat Peter vanavond hier had gebracht, en hij kon een gevoel van schuld niet onderdrukken, omdat het, op de keeper beschouwd, op aanwijzing van father Hahissey was geschied, dat Peter diezelfde Markie, na diens aanvankelij ke zonderlingheid, verleid had tot en het speet de eerwaarde John Hahissey dat te horen ongewenste bokkespron- gen. Met een zucht vroeg hij: „En wat voor nieuws is er over Markie? Heeft hij al voor een baan gezorgd?" Peter O'Dea nam een langé haal aan zijn pijp. „Hij heeft nog gèen werk, father; hij probeert ook geen werk te krijgen, en naar mijn beste weten, heeft hij niet de minste lust ooit naar een baan uit te zien". „Dat klinkt ongunstig", zei de pries ter. „Bovendien geeft hij mij geen verkla ring of uitleg, waarom hij tenminste niet op zoek zou gaan naar een baan. Zijn gezondheid kan niet langer de oor zaak zijn, omdat die werkelijk nooit be ter is geweest. Zijn zenuwen kunnen het niet zijn, daar hij ze achtergelaten heeft, waar hij ze ooit gevonden mocht hebben. En het kan ook niet zijn, om dat hij geen vrije tijd heeft om naar een baan te gaan zoeken, want hij heeft niets anders te doen, uitgezonderd de tijd, die hij spendeert aan het excerceren met Packey Kegan, in naam der vrij heid". (Wordt vervolgd) liberalen onder wie Hoste, Van Glab- beke en Lilar, dienden in die zin een motie in. Anderzijds schijnen de libe- ralen echter besloten voor de stemming samen niet de socialisten de vergade ring te verlaten onder voorwendsel, dat de katholieken geen ernstige dis cussie hebben willen houden. Dit be tekent echter niet, dat zij de bruggen zullen opblazen. Zelfs van socialisti sche zijde kan men een enigszins toe geeflijke houding verwachten, indien de Koning in de radioboodschap, die hij onmiddellijk na zijn terugkeer in het land zal uitspreken, zou refereren aan de principes, die hem bij zijn ver zoeningsvoorstel in April hebben geleid. Over de terugkeer zelf lekt overigens weinig uit. De troepenparade voor het Koninklijk Paleis werd gisteren onver wachts naar het park van het Cinquan- tenaire verplaatst. Het lijkt er veel op, dat de minister van Binnenlandse Zaken de oppositie geen vat op zijn plannen wil geven. Het socialistisch partijbe stuur had namelijk reeds een oproep rondgestuurd voor een tegenbetoging in de omgeving van het paleis onder de kreten „Leve het leger! Weg met Leo pold III!" „Le Peuple" insinueert, dat het de Prins-Regent zou zijn, die de parade voor het paleis zou hebben verboden. De delegatie, die Koning Leopold van de beslissing der Kamers op de hoogte zal brengen, zou slechts bestaan uit de voorzitters van Kamer en Senaat. Van zijn kant zal de eerste minister naar Pregny gaan om de Koning terug te be geleiden. Daarentegen zal het huideadres aan de Prins-Regent overhandigd wor den door een uitgebreide afvaardiging. Voor dit huideadres heeft men uiteinde lijk de tekst van Spaak als uitgangspunt gekozen, doch datgene, wat kwetsend werd geacht voor de Koning, heeft men weggelaten, terwijl de meerderheid het overschietend deel geamendeerd heeft. Socialisten en liberalen vonden er toen geen aardigheid meer aan en stemden tegen. Op een gisteren gehouden vergade ring heeft het Algemeen Belgisch Vak verbond (socialistisch) intussen aange drongen op de spoedige bijeenroeping van een Nationale Arbeidsconferentie Het stuurt er op aan werkgevers, rege ling en Christelijk Syndicaat stelling te doen kiezen tegenover haar waarschijn lijk nogal opgeschroefde eisen, in de hoop aldus onenigheid te zaaien in de rangen van de meerderheid. Tevens hoopt het de arbeiders zo meer reden te geven tot stakingen, waartoe de konings kwestie hun blijkbaar geen al te vol doende aanleiding is. SfMI 'iiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiHiiiiniiniiiiiiniiiiHuiiuia Snorrebor zat verdiept in de lec tuur van het rapport van de parle mentaire enquête-commissie over het England-Spiel. Het duurde lang, want telkens besloeg zijn stalen bril letje van louter aandoening. Eindelijk liet hij de krant zakken en zuchtte: ,,'s Jonge, 's jonge, we hebben toch echte helden gehad". ,J3at zou ik menen", bevestigde ik. „Er zijn nog veel meer helden dan met name genoemd worden, ik bedoel dat naamloze deel van ons volk, dat de naamloze ellende der bezetting moedig heeft vSrdragen en zich ver- zette, waar hei kon. Doodgewone mannetjes zoals jij, Snorrebor, die hun radio niet hebben ingeleverd en hun jongens hebben laten onderdui ken en hun fietsen en dekens ver stopten". „Hoe weet je, dat ik dat gedaan heb?" vroeg Snorrebor. „Ilc heb daar bij mijn weten nooit over gesproken" „Dat is het hem juist", antwoord de ik. „Och, dat was de moeite niet waard om er een woord over vuil te maken- Wat heeft dat nou te betekenen ge had?" „Vele kleintjes hebben een grote gemaakt, Snorrebor, en jij bent als kleintje zo groot geweest als je maar worden kon". Snorrebor kreeg een kleur als een jonge meid en keek verlegen naar zijn pantoffelsomdat Mien er zo naar keek. De Nederlandse cineasten Herman van der Horst en Ytze Brusse zullen ieder in opdracht van de E.C.A., een film maken. Herman van der Horst zal de haringvisserij als onderwerp nemen en Ytze Brusse de Nederlandse land bouw. Beide films, die een vertonings- duur hebben van twintig minuten, zul len in verschillende versies worden ver vaardigd. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft besloten prof. mr. F. J. F. M. Duynstee te benoemen tot rector-magni- ficus iler Katholieke Universiteit te Nij megen voor het studiejaar 1950195L Pater B. Welling M.S.F. is benoemd tot provinciaal van de Missionarissen der H. Familie. Zoals men weet, worden nieuwe sche pen vóór hun tewaterlating „gedoopt" met een fles champagne, welke tegen de voorsteven wordt stuk geslagen. Wij hebben dfct altijd zonde gevonden, want voor zo'n symbolische daad zou men best symbolische champagne kunnen gebrui ken. Of wil men met het verspillen van zo'n kostelijk vocht misschien uitdruk king geven aan een pharizeïsche onver- lij kheid d voor geld, terwijl in werke- «t geld ook voor de scheeps bouwers en hun Opdrachtgevers een al lerbelangrijkste rol speelt, al snoeven zij nog zo seigneuraal: „Geld speelt geen rol!" Nóg erger heeft de Amerikaanse acteur George Jessel het gemaakt, toen hij de humorist Jerry Lewis uit Holly wood scheepsgewijs „doopte" door een fles champagne op diens schedel te ver brijzelen. Om de operatie niet al te pijn lijk te maken was de fles speciaal gepre pareerd, zodat ze het gemakkelijk'tegen de harde schedel van de humorist afleg de. Doodzonde! Tegelijkertijd met het jaarlijkse con gres van de Moskovietische „Socialist! sche Eenheidspartij Duitsland" heeft de Oost-Duitse regering belangrijke prijs verlagingen afgekondigd voor levens middelen en winkelgoederen in de Sov jet-zone en Oost-Berlijn. In de z.g. „vrije winkels" gaan deze prijsverlagingen tot 65 procent, in de staatswinkels tot 35. Zij worden „het resultaat van onze vre despolitiek" genoemd door de slaafse pers. De prijs van een pond wittebrood is van vier op 2.28 mark gebracht, een pond salanu van 16 mark op 14, een pond boter Van 20 mark op 14, een liter melk van 3 mark op 2. Het is echter de vraag of het hierboven vermelde nieu we partijlied dientengevolge met meer enthousiasme zal worden gezongen, want men moet ook bij de nieuwe prijzen in de Sovjet-zone nog altijd partij-kapita list zijn om draaglijk te kunnen leven. Voor de gemiddelde werkman blijft al les veel te duur. Voor een pond boter b.v. zal hij altijd nog anderhalve dag moeten werken. De partij doet nog al tijd minder schriel met zon, omdat zij daarover toch niets te vertellen heeft, dan met de meest elementaire levens behoeften. Zij leert echter de bevolking van de wind te leven. Louis Fuemberg, gezantschapsraad van het Tsjechoslowaakse gezantschap bij de Oost-Duitse regering, heeft een lied gedicht en getoonzet voor de Oost- Duitse z.g. .Socialistische Eenheids partij", die geheel onder leiding van het communistische Moskou staat. De titel van het lied, dat op het jaarlijkse partijcongres zal worden gezongen, luidt „De partij heeft altijd gelijk". Uit de tekst citeren wij nog het volgende fraais: „De partij heeft ons alles gegeven van de zon en de wind af. Zij heeft ons gemaakt tot wat wij nu zijn en nimmer was zij schriel". Dat van de wind kunnen we ons nog voorstellen, want er is geen partij, die zó opgeblazen is en zoveel wind maakt als zij, maar dat van de zonKom, kom, hoeveel leden, zijn door haar van de bruine regen in de rode drop ge raakt? Sinds.de troebelen in Korea, waar de communistische Noord-Koreanen tegen de troepen van de Verenigde Naties en hun Zuidelijke broeders vechten, is de verkoop van trouwringen aldaar op op zienbarende wijze gestegen. De verkoop cijfers zijn de hoogste sinds vijf jaar. Officieel wordt geen verklaring van dit merkwaardige verschijnsel gegeven. Waarschijnlijk hebben we hier te doen met een primitieve poging tot veilige en gemakkelijke geldbelegging. Of zouden de nogal corrupte Koreanen onder de druk van de nood het voornemen koes teren het voortaan met de trouw wat ernstiger te nemen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3