MAAR DE GENERAALS RUSTEN TEGEN HUN ZIN Nederlanders hebben een klip omzeild en een lesje geleerd IHIT DOMEIIINI DIR. VROUJW Reus genoeg voor meisjes JAPONNEN in de KOFFER Kick Smit voetbalt niet meer.... Einde van roemvolle loopbaan in Haarlem en omgeving Belevenissen van de struisvogel Rasmus se iwïx" r Wij luisteren naar Nog twee Ned. equipes in Alpenrit O I JAN PIJNENBURG ONBETAALBAAR J lil»!»: „EINDELIJK IS HET DAN ZO VER" Dagelijks WOENSDAG 19 JULI 1950 PAGINA 4 jJPLAATS RUST" IN DINARD Onze sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Dinard: Hel behoort lol de sierksie punien van de heren, die de Tour de France in de loop der jaren en in alle opzichien lol zo'n grand speciacle hebben gemaakl, dal zij zoveel begrip lonen voor hel décor, waarin dii onvergelijkelijk schouwspel moesi worden opgevoerd. De genialiieii, waar mee zij hel noodzakelijk kwaad van de Caravane Publici- iaire lot een onmisbaar requisiel van hun befaamd evene ment hebben kunnen herleiden, is dezelfde waarmee zij bijvoorbeeld deze rusidag in Dinard hebben gecreëerd. Na de dolle races in een chaos van overstelpend lawaai, van verslikkende stofwolken en plenzende regenbuien, is dii „op de plaals rusi" aan de bekoorlijke kusl van Brelagne nieis meer of minder dan een vondst. De karavaan her adem! in dii paradijselijk oord mei een gevoel van innig welbehagen. In hei gezichi van de groen-blauwe zee, die mei één lange, bruisende witte golfslag legen de roisen breek! en op de smalle fragmenten schoon-geel zand uit vloei!, vergeel zij haar lekke banden, haar defecte dérail- leurs, haar nu al ingedeukte spaiborden en haar op de berm van smalle wegen gesneuvelde schokbrekers. Zij heeft hei slof van meer dan 1400 kilomeier zorgvuldig van haar gezicht gewassen en flaneert op haar Zondags door de piiioreske siraaljes van deze paar honderd vierkante meier bijna Zuidelijke romaniiek. Belangrijke tijdrit Nederlanders herademen Naar voren cL EUWE EN DONNER AAN DE SPITS ftr* X%Tv=ndaïTer kinder verhaal vin Geen prol Adspirant bij Geel Wit Dinard. op toerisme ingesteld tot en met, heeft zich op zjjp beurt van zijn beste zijde laten zien. Het heeft zijn rose en gele parasol op de terrassen op gestoken. De talloze stijlvolle restaurants werken lokkend met de geuren van hun voortreffelijke keukens, in de kelders vond men behalve een Pommard van 1929 ook nog een Chablis, die vijf jaar ouder is en een cognac, zoals men die maar een- of tweemaal per jaar geser veerd krijgt. De kleine, intieme bar. helder verlicht en druk werkend met rood, groen en violet neonlicht, hebben hun gordijnen wijd opengeschoven. Kortom met een handig gecamoufleer de zakelijkheid heeft de eerste rust plaats van de Tour 1950 zich haar lief lijkste glimlach aangemeten. Waarscnijnlijk waarderen de gene raals van de verschillende ploegen deze vondst van de steeds feilloos werkende organisatie nog het meest. De eerste rustdag in de Tour is namelijk steeds de dag geweest, waarop er in de hoofd kwartieren net minst werd gerust! Dan kwamen de stafkaarten en de klasse menten op tafel. Dan werden de posi ties van de renners, hun conditie en hun mogelijkheden in de toch altijd weer beslissende berg-etappes in de shaker gedaan en op de smaak van de cocktail, welke daaruit werd gebrouwen, bepaal de men dan de tactiek voor de volgende akte. Maar de tijdrit, die met dezelfde sar donische autoriteit door de organisatie tussen Dinard en St. Brieuc is vastge steld, als alles in de Ronde van Frank rijk met een bedoeling gebeurt, heeft alle mogelijke berekeningen in de war geschopt. In ie tijdrace telt geen ploeg- geest. geen hulpvaardigheid, geen vriendschap of slavernij; niets. In de race tegen het horloge strijdt het in dividu alléén, ergens op een weg waar geen veilig peloton is, geen hulp bij lek ke banden of andere mankementen, geen betaalde of onbetaalde knecht schap. De tijdrace geselt de gemakzuch tige. zij degradeert de leiders in het klassement, die daar boven hun stand leven, tot X-en in de grote groep, zij velt het vonnis over de meelopers, die in de ritten en groupe hun kans hebben waargenomen. En dus zullen de grote strategen van de Tour de France hun tactiek voor de 7e ETAPPE 20 JUU -8e ETAPPE 21JUU Ravitaltering ST.BRIEU Bmagne Pouancs LAHTQ-509/ '211 km "wSeumurSZICT #Thomr» .461 Maar* komende etappes pas kunnen vaststel len, wanneer zij in St. Brieuc het klas sement kunnen consulteren. Ook de renners zijn met die rust trouwens niet allemaal even content. Nummer twee in het klassement bij voorbeeld, Jean Goldschmidt is het niet opmerkelijk, dat er onder de acht Luxemburgse professionals zes werke lijke klasserijders zijn? Jean Gold schmidt dan, was liever vandaag door gegaan, vertelde hij mij onder een ape- ritiefje, dan dat hij nu de luiheid in zijn benen kon laten kruipen. Hij heeft dan ook vanmiddag een trainingstocht je van een kleine 50 kilometer gemaakt „om het niet af te Jpren". Bij de Nederlanders is de stemming sedert de narrow escape in Rouaan, met sprongen omhoog gegaan. Hoe wel zij Jefke Janssen, die hen met zijn zieke lichaam eigenlijk door de rit naar de stad van St. Jeanne d'Arc heeft heengeholpen, niet weing zullen missen, beseffen zij maar al te goed dat hun aankomst met vijf man in Dinard, een heel stuk winst is ge weest. Zij hebben zonder al te grote schade hun tekort aan voorbereiden de kilometers kunnen doorstaan en dat is al een heel belangrijk ding op de lange weg van Parijs naar Parijs. Bovendien profiteren zij niet wei nig van de aanwezigheid van de wel gedane Jan Pijnenburg, die op ver- zoeft van ploegleider Piet van Ierlant is meegegaan. Jan Pijnenburg is wer kelijk onbetaalbaar. Bijna iedereen van de organisatie en talloze leden van de volgerskaravaan, hebben Jan Kanonbal in diens tijd meegemaakt en bewonderd en geven daarvan bij diens weerzien na zoveel jaren on dubbelzinnig blijk. WOENSDAG HILVERSUM n. 298 m. - NCRV: 18.00 koren en korpsen, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19.15 boek. 19.30 Vfarschau conc. v Addinsell, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 sonatine Meridional v. Ponce. 20.15 cantate Eine feste Burg v Bach, 20.50 gram.. 21.00 E4Ü Amerikaan ziet Ned.. 21.20 lichte muz., 21.45 Böck- lin suite v. Reger. symph. no. 3 v. Ba- dings, 23.00 nieuws, 23.15 schaakkam pioenschap Ned.. 23.20 amusem.muz., 2350 tenor en piano. HILVERSUM I. 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.20 amusem.muz. RVU: 18.30 woestijnreis door Centraal-Afrika. VARA 19.00 Verworpenen der aarde, 19.15 kamerkoor. VPRO: 19.30. VARA 20.00 nieuws, 20.05 Op de korrel. 20.15 4e symph. v. Tschaikowsky. 21.00 Idylle, luisterspel. 21.55 amuseramuz., 22.15 Tussen mens en nevelvlek 22.30 lichte muz., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. DONDERDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 kinderkoor. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Amerik. muz., 9.00 vrouw, 9.40 strijkkwr. in g v. Haydn. NCRV: 10.00 suite v. Purcell. symph. in c v. Boyce, 10.45 kerkorgel. KRO: 11.00 zieken, 11.45 amusem.muz., 12.00 Angelus. 12.03 amusem.muz., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.45 zang recital. NCRV: 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw. 15.30 zang. 16.45 vocaal ensemble, 17.00 jeugd. 17.30 amusemmuz., 18.00 Leger des Heils, 18.15 land- en tuin bouw, 18.30 strijdkr., vraag en aanbod. 19.00 nieuws, 19.15 postzegels. 19.30 gram., 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 amusemmuz., 20.30 koor, 21.00 Een snufje land. een snufje water, 22.00 pianoduo, 22.15 Vaart der volken, 22.35 Sweet bird v. Handel, 23.00 nieuws, 23.15 schaakkampioenschap Ned., 23.20 symph. in g v. Dvorak. HILVERSUM I. 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 8.55 vrouw, 9.00 werk vDebussy en Ravel, 9.35 gram., 10.15 amusemmuz., 10.30 kleuter, 11.00 Slavische dansen v. Dvo rak, 11 45 jonge meisjes van vroeger en nu, 12.00 volksliedjes, 12.33 In 't spion netje, 12.38 amusem.muz., 13.00 nieuws. 13.15 amusem.muz., 13.45 U kunt het ge loven of niet, 13.50 marsmuz., 14.00 volkszangdemonstratie in Arnhem. 14.30 pianoduo, 15.00 zieken. 16.00 De Italiaan se Bei-Canto componisten, 17.00 jeugd. 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.30 padvinders. 18.45 gram., 19.00 koopvaardij, klankbeeld, 19.30 Maria Za- mora en ork., 20.00 nieuws, 20.15 II ma- triomonia secreto v. Cimarosa.»Le qua- tro staggioni v. Vivaldi. 21.15 Vrijdag de dertiende, hoorspel, 22.20 amusem.muz.. 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23.30 amusem.- muziek in Noordwijk. Jan Pijnenburg komt overal binnen en krijgt alles gedaan. Zijn jongens hoeven maar te kikken dat er iets niet klopt en hij stapt er als het wer kelijk nodig blijkt! onmiddellijk op af. En met een vers exemplaar uit zijn bedenkelijk slinkende sigarenvoorraad hij rookt uit armoede er al sigaretten tussen door voert hij met machtige mannen als Garnault en Joly discussies, welke bijna altijd in een succesje voor de gemoedelijke, van tevredenheid glimmende „Piche" eindigen. Het is overigens een studie waard, dit debuut van Jan Pijnenburg als verzor ger in de Tour de France. Ik ken in de hele karavaan geen groter kwajongen, die men het van top tot teen aanziet, dat hij dolgelukkig is in zijn hernieuwd contact met de wielersport, waarin hij zoveel successen heeft behaald. En ge loof ons vrij; wanneer hij in staat zou zijn z'n voor geen cent versleten vita liteit en temperament op de renners over te brengen, dat er dan onder die knapen een, paar zouden zijn, die wat kunnen bereiken, ook in de en ook in déze Tour de France. Een ding is overigens al gelukt. De jongens hebben hun al te passieve hou ding laten varen. In de etappe naar Dinard hebben zij vrijwel geen moment achter in het peleton gezeten en de zes tiende plaats van Vos en de zeventiende van Voorting moeten zonder twijfel als voorlopig nog bescheiden, maar toch als directe resultaten van deze gedrags lijn worden gezien. Wagtmans, onze Benjamin, houdt zich kranig. Op een gegeven moment heeft men gedacht, dat de emoties van zo'n monsterwedstrijd als de Tour voor de 21-jarige debutant te zwaar zouden zijn. Maar hoewel onze jongste zijn huiselijke haard in Breda niet gemakkelijk uit zijn gedachten kan verbannen, begint bij toch steeds meer in het gareel te komen en is er een uitstekende kans, dat hij nog heel veel voordeel kan putten uit een voor zijn carrière zo belangrijke wedstrijd als déze. Dat de zaak van Wagtmans geforceerd zou kunnen wor den, is niet waarschijnlijk. De leiding van de Nederlandse ploeg is niet alleen enthousiast, maar ook volkomen capabel voor haar werk en zal de Bredanaar liever tegen haar zin op de trein naar huis zetten, dan hem aan haar aspiraties op te offeren. De dertiende internationale Alpenrit voor automobielen, waarvan er thans vier etappes zijn afgelegd, draagt een bijzonder moeilijk karakter. De cijfers spreken in dit opzicht voor zichzelf. Naar men weet wa ren er honderd equipes te Marseille, waar de rit in de nacht van 13 op 14 Juli was begonnen, gestart en na twee etappes, te Cortina d'Ampezzo, waren er nog maar 60 over. In de derd© etappe, van Cortina naar Innsbruck, zijn wederom enkele deelne mende equipes uitgevallen, onder wie het Nederlandse team van de heer en mevrouw Gatsonides wier Sunbeam Talbot niet ver van Cortina met een gebroken achteras aan de kant van de weg kwam te staan en de strijd moest staken. Dit opgeven was te meer te betreuren, omdat onze landge noten tot op dat ogenblik geen strafpun- ten hadden opgelopen. Acht teams staakten om een of andere reden de strijd, zodat er Dinsdagmorgen nog maar 52 wagens gereed stonden voor de vierde etappe. Wederom was er een Nederlandse equi pe, die de strijd moest staken. In de buurt van de Bernina, niet ver van St. Moritz, bleef de equipe Reichmann met een Lago Grand Sport steken door een gebroken versnellingsbak, zodat nog slechts twee Hollandse teams in de Alpenrit over ble ven, dat van Burgerhout—Sijthoff met Panhard in de klein© klasse en dat van jhr. de Pester met Simca. Advertentie ANDIJVIE Advertentie FRANCE Gisteravond zijn in Krasnapolsky te Amsterdam de partijen van de tweede ron de om het schaakkampioenschap van Ne derland gespeeld. De uitslagen luiden: Groep a: Muhring— Euwe 0—1, StumpersDonner 0L Cort- leverHenneberke 10, BarendregtSpan jaard VzVz Van der BergOrbaan 10. KramerVan Scheltinga afgebr. De stand na de tweede ronde luidt: 1 en 2: dr. Euwe en Donner 2 pnt.;. 3. Span jaard l/2 pnt.; 4. Van Scheltinga 1 pnt. plus 1 afgebr. partij: 5, 6 7 en 8. Van der Berg, Orbaan, Cortlever en Stumpers 1 p.; 9. Barendregt V2 Pnt- 10. Kramvr 0 pnt. plus 1 afgebr. partij; 11 en 12 Henneberke en Muhring 0 pnt. Uitslag hangpartijen: 01, Van ScheltingaVar. KramerEuwe der Berg 10. Iets wat de Tour de France-rijders op hun tocht het meest ontmoeten is pech. Gelukkig is er steeds voldoende hulp om de schade aan het rijwiel zo snel moge- luk te herstellen. Op deze foto ziet u de Belg Schotte met een grimmig gezicht zijn gesprongen band bekijken, terwijl anderen zijn karretje met bekwame spoed repareren. Neem gerust een paar keer per week andijvie, want U kunt 2e zowel rauw als gestoofd eten. Dat brengt afwisseling in Uw maaltijden. Maak ook eens een heerlijke slaschotel van andijvie; dan gaan er geen kosth art vita minen en voedingszouten verloren. Rauwe andijvie en aardappelen door elkaar met uitgebakken spek is voedzaam en een lekker nij, waarvan de hele familie zal smullen. Wanneer ik tijdens mijn werk kennis maak met verschillen de soorten van scholen en opleidingen, dan komt dik wijls de gedachte bij me op: „Wat is dat prachtig en in teressant! Wat zou ik daar graag meer van weten en wat is het ontzaglijk jammer, dat men er hier in het al gemeen zo weinig mee be kend is." Dan/ denk ik wél eens aan de vrouwen en meisjes van vroeger, die deze rijkdom van mogelijk heden niet hebben gekend. Om te beginnen zijn daal voor alle meisjes die de lagere school afgelopen heb ben, de cursussen in huis houdelijk 'werk, waarvoor gelukkig steeds meer belang stelling komt. De moeders, die zelf het gemis aan huishou delijke scholing hebben er varen, beseffen pas goed wat deze voor een meisje bete kent. Nog onlangs zei een dame van middelbare leef tijd, me: „Ik zou niet graag willen, dat mijn dochtertje de ellende moest beleven, die ik zelf heb doorstaan, toen ik in de oorlog voor het eerst de strijkbout moest, gaan hanteren. Ik voelde me doodongelukkig." Behalve een directe huis houdelijke scholing, die na tuurlijk altijd en voor ieder meisje haar waarde behoudt, is daar de kwestie van de keuze van een beroep. We kunnen tegenwoordig maar niet meer zeggen: „O, een meisje, dat trouwt wel", want de cijfers wijzen uit, dat dat voor heel veel meisjes niet opgaat. Toch moeten ook deze meisjes later in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Het is daarom heelemaal niet over dreven ook meisjes, als dat mogelijk is, zich voor een vak te laten bekwamen. Ook voor vrouwen zijn er heel wat aar dige en interessante beroepen. Het is heus niet nodig, dat de vrouw de man uit zijn baan verdrijft. Toevallig maakten wij nog dezer da gen kennis met een oplei ding, die specifiek vrouwe lijk, maar daarenboven bui tengewoon boeiend is voor meisjes met artistieke aan leg. Wij bedoelen de oplei ding voor de acte N.S. of ftunstnaaldwerk. Deze bestaat in Amsterdam, Haarlem en Rotterdam, ter wijl de enige katholiek ge vestigd is bij de Zusters van Liefde te Tilburg. Deze opleiding, die open staat voor meisjes met U.L.O.-diploma of daarmee gelijk staande vooropleiding en die vier jaar duurt, biedt het meisje alle .gelegenheid haar smaak, kleurgevoel en fantasie te ontwikkelen. Voorts leert zij er practisch alle handwerk technieken als kantklossen, weven, Egyptisch vlechten, naaien, breien en borduren. Een dergelijke opleiding biedt aan talentvolle meisjes gelegenheid zich desgewenst zelfstandig als naaldwerkster of weefster te vestigen. Daarnaast echter liggen er voor haar ook mooie kansen op mode- en paramentenate liers. Bovendien kunnen de gediplomeerden les geven aan nijverheids- en U.L.O.- scholen, waar voorlopig nog grote vraag naar handwerk- leraressen bestaat. Trouwens ook in andere takken van onderwijs is nog veel vraag naar leraressen en onder wijskrachten: koken, teke nen, wasbehandeling, maar ook bij het kleuteronder wijs. Over de talloze moge lijkheden, die er voor vrou wen en meisjes liggen in sociaal werk op allerlei gebied, zullen wij het een andere keer eens hebben. nze moderne zomerja ponnetjes, zoals er hier een is afgebeeld, heb ben in elk geval met het oog op -de vacantie een groot voordeel: de aangeknipte mouwtjes leveren bij het koffers pakken lang niet zo veel moeilijkheden op als de ingezette mouwtjes. Koffers pakken is een moeilijke kunst. Het is altijd weer de grote vraag, hoe we zoveel mogelijk kunnen meenemen met zo weinig mogelijk ongemak. Ons land heeft daarbij nog dat prettige, onberekenbare klimaat, dat feitelijk verplicht om voor alle vacantiegangers een zo mer- en een wintergarderobe in te pakken. Gezien de be schikbare bergruimte moet er echter gezocht worden naar een andere oplossing, die meestal gevondenzal worden in het toevoegen van wollen jasjes en vestjes aan de zomerjaponnen. Dan de eveneens onontbeerlijke re genjas en een paar extra stevige schoenen en we zijn gewapend voor een Holland se vacantie. Tussen haakjes, u denkt er toch aan bij het koffers pakken even een lijst te maken van alles wat u mee neemt? Het is erg gemakke lijk, als u halfweg opeens niet meer weet, of u nu wel of niet gedacht hebt aan een extra trui voor de jongens of een vestje voor zus. Bo vendien helpt die lijst bij het pakken na de vacantie prachtig om te controleren of u alles weer bij elkaar hebt. Dat we zomerjurkjes als laatste, bovenaan in de kof fer doen, is natuurlijk alge- 1 meen befcend. Om het kreu ken zoveel mogelijk te voor komen zijn er twee metho den. De eerste is om overal waar stof op stof zou komen vloeipapier tussen te vou wen en te zorgen, dat de stof overal zo glad mogelijk ligt. Dé tweede manier is de japon glad samen te vouwen en dan stijf op te rollen, waarbij we er natuurlijk voor moeten zorgen geen valse vouwen in te rollen. In beide gevallen is het ech ter gewenst, de japonnen zo spoedig mogelijk uit de kof fer te halen en uit te han gen, want een absoluut „kreukvrij" vervoer is wel haast uitgesloten. (Van onze verslaggever) „Ja, het is dan eindelijk zo ver. Ik voetbal niet meer, dat ^il zeggen, ik jspeel niet r UlUfllJIV ÉU YCI, in YUUIUWI -- - niet meer, maar blijf_de voetbalsport toch dienen, aUs t^LX^nVie dan'voorheen. Hoewel de zaak nog n)eh»ffici!^nJa^f®ldd;kva^knie .Haarlem" zal optreden, maand, dus Augustus, als trainer van de H.F.C zodat er dan aan mijn voetballoopbaan een einde komt. Met deze woorden, welke good old Kick uw verslaggever toevoegde, is de kogel dan toch door de kerk. Reeds ge ruime tijd liepen er geruchten in Haar lem, dat Kick Smit er mee zou uitschei den. We hadden Smit zelf al eens aan de tand gevoeld, maar omdat hij nog niet helemaal zeker van de zaak was wilde hij ons nog niet de toestemming geven daarover in de krant te schrijven. „Want weet je, ik voetbal toch nog zo verdraaid graag en het is heel wat voor me om er mee te eindigen." Nu, dat wisten we en we wisten ook dat Haar lem deze crack, ondanks zijn 38 jaren (op 3 November a.s. wordt Smit 39 jaar), node zou missen, maar tenslotte is er een tijd van komen en een tijd van gaan en toen Vrijdag j.l. tijdens de algemene vergadering van de H.F.C. „Haarlem'^ voorzitter Van Balen Blanken het afge lopen seizoen de revue liet passeren, moest hij aan de ene kant tot zijn groot verdriet mededelen, dat Kick Smit aan de successen van de Hoodbroeken niet meer als speler zou mee werken, maar het verheugde hem te kunnen mededelen, dat Kick toch aan de vereniging zal verbonden blijven als trainer! Dat de gehele Roodbroekenfamilie over dit laatste be sluit verheugd is, valt licht te begrijpen en wanneer Kick Smit straks in zijn nieuwe functie evenveel zal bijdragen tot de successen van zijn club als in zijn spelers-periode, wel, dan zal Haarlem over deze wending in de geschiedenis geen berouw hebben. opyriqM P I B Bo» 6 Copenhagen C. LliVlVv/^ 88. Rasmus was een heel goeie kapitein. Hij stuurde die onderzeer precies onder het grote schip. Toen trokken ze hun beste kleren aan en Sam maakte de stok met de zuignap onder aan de bodem van het grote schip vast. Rasmus stak zijn hoofd door de periscoop heen naar buiten om te zien of alles in orde was. Het zag er inderdaad allemaal rustig uit en dus klommen zij aan boord van het schip. Wat zij nu precies van plan zijn? Hebben jullie daar een idee van? Want, dat is buiten kijf, Kick Smit heeft in zijn loopbaan als voetballer enorm veel bijgedragen tot de talrijke successen van de Rofedbroekenclub en het zou ons geen moeite kosten deze be wering met bewijzen te staven. Trou wens, we geloven niet, dat daarover ge debatteerd behoeft te worden. In de laatste jaren was Haarlem zonder Smit het ei zonder zout geweest en nu nog, op een dergelijke hoge leeftijd, zal het Roodbroekenelftal de steun van Smit als speler moeilijk kunnen missen. Kick Smit speelt niet meer. We kun nen het ons moeilijk voorstellen. Wij, die hem z'n eerste voetbalschoenen practisch hebben zien aantrekken. Kick Smit, de man, die de Haarlemmers een Manus Francken deed vergeten. Kick Smit, de man, die altijd nog wat hoger is aan te slaan dan een Abe Lenstra en een Faas Wilkes van thans, omdat Kick naast een ongelofelijke techniek, een enorme dosis wilskracht, enthousiasme en doorzet tingsvermogen aan de dag legde. De man, die met raad en daad een voorbeeld was voor elke mede-speler. Of het nu een Roodbroek was of een Nederlands elftalspeler. Kick bracht vaart in de ploeg. Kick zwoegde van het begin tot het eind. Kick faalde nimmer, scoorde doelpunten zo fraai als we ze maar zel den zien maken. Kick was in de achter hoede te vinden, wanneer zulks nodig was. Kortom, op Kick Smit dreef het elftal en nu we dan op de valreep staan van een schitterende voetbalcarrière meenden we zulks, misschien ten over vloede, nog eens te moeten vertellen. Zouden we het ver mis hebben, wanneer we beweren, dat Kick Smit de grootste voetballer aller tijden is geweest in de Nederlandse voetbalwereld? Een Smit In de vorm van een tiental jaren geleden zou op de huidige voet- balmarkt goud waard zijn geweest. En heeft Kick niet reeds een aanbieding gekregen in zijn glorietijd welke hij toen niet accepteerde, omdat het begrip amateurisme nog te hoog zfct bij deze rasvoetballer? Met zijn dertig interna tionale wedstrijden neemt Smit op de lijst van onze internationals een zeer fraaie plaats in, vooral wanneer men bedenkt dat de oorlog hem zes jaar op non-actief stelde in dit verband. Ongetwijfeld zou hij de vijftig „caps" gepasseerd zijn, want nadat hij in 1934 zijn eerste interland speelde, volgde eerst in 1946 zijn laatste. De eerste, de beroemde 93 zege op België, de laat ste de 8—2 nederlaag tegen het gewel dig sterke Engeland. Smit de man. die in zijn eerste acht interlandwedstrijden voor het eerste doelpunt zorgde, Smit de man in de befaamde voorhoede met Bakhuys, Vente, Wels en Meynders, la ter Van Nellen, die het elke Europese verdediging zo lastig kon maken. We herinneren maar aan de „we-gaan-naar- Rome"-periode. En nu is dan aan deze schitterende voetballoopbaan een einde gekomen. Het zal straks een vreemd gezicht zijn Kick met spons en handdoek over het veld te zien hollen wanneer een van de Haarlem-spelers gewond ter aarde ligt We zullen zijn felle schoten, zo ineens op zijn slof, niet meer zien. En dan zijn hoekschoppen? Voor elke doelman eeu nachtmerriel Kick Smit's pe riode ais voet baller behoort straks tot het verleden. We zien hem nog als adspirantje bij „Geel Wit" reeds furore ma» ken tussen de veel grotere knapefl van zijn leeftijd en even ouder. Toen in de parochie van Haarlem-Noord „Onze Gezellen" werd opgericht was het logisch dat Kick naar de Gezellen' ver huisde omdat de „Molenwerf" (het Geel-Wit- tcrrein) te ver was en hij in eigen parochie z'n geliefkoosd spel gemakke lijker kon be oefenen. In het R.K. kamp ver baasde hij vriend en vijand en het Katholieke Haarlemse Elf tal van die da gen vormde een kracht van be tekenis met een voorhoede waar in Kick de linksbinnen plaats bezette met o.a. Arie Schoorl, de late re Stormvogels crack als mid denvoor. Toen naar RCH, een kort poosje, waarbij Kick onmiddellijk de aandacht op zich vestigde, want als RCH-er was hij in 1929 reserve van het Nederlands Elftal in de wedstrijd tegen Tsjecho- De Kick Smit van jaren geleden naast wijlen Wim Anderie- sen voor de wed strijd tegen Zwitser land in de „Wij gaan naar Rome"-periode. Heel wat keren heeft Kick Smit in zijn voetballoopbaan voor moeilijke situaties gestaan. Ze waren er slechts om opgelost te worden, doch toen Ka- rel van der Meer hem in de K.R.O.- studio voor de microfoon een spelregel- test afnam stonden de zweetdruppels op het voorhoofd van de oud-international. „Neen, laat mij de voetbalsport maar in de practijk beoefenen7. Slowakije (12). Bonsema scoorde het Hollandse doelpunt, van RCH via Sant poort (het tegenwoordige Velsen) naar zijn begeerd doel, de roodbroekenclub Haarlem, waarvoor hij altijd een zwak had gevoeld. Haarlem was ondanks zijn spelen in andere clubs toch het grote aantrekkingspunt geweest en eindelijk was dan het doel bereikt. Wel heeft Kick in 1940 de Haarlem-kleuren nog even vaarwel gezegd en was hij enige jaren lid van HBC, oude liefde roestte ook bij hem niet en nog voor het einde van de oorlog zagen we Kick weer in. de bekende rode broek. En in 1946 was Kick nog steeds de ziel van het Haar lem-elftal, dat op zo fraaie wijze het kampioenschap van Nederland behaalde. Nog éen afdelingskampioenschap, twee jaar later en bijna nog de Nederlandse Voetbalbeker in waarschijnlijk vzijn laat ste officiële wedstrijd tegen PSV in het Feyenoord Stadion. Inderdaad, de strijd tegen PSV is dan officieel de laatste wedstrijd geweest. Wel zullen we Kick nog eenmaal in actie zien, omdat Haarlem hem een af- scheidswedstrijd wil geven. En boven dien is het niet onwaarschijnlijk dat het Haarlems Elftal bij de opening van het seizoen het Rotterdams Elftal zal ont moeten, bij welke gelegenheid de HVB van Kick afscheid zal willen nemen. Maar dan is het ook gedaan. Dan zal Kick niet meer in wedstrijden uitkomen en verdwijnt met hem een der meest populaire spelers van de Neder landse voetbalvelden. Een voetballer, waarvan we node afscheid zullen ne men en die in onze herinnering zal blij ven voortleven als een toonbeeld van ware sportiviteit, een voetballer, die steeds zijn beste krachten gaf voor de club of welk elftal dan ook, waarin hij was opgesteld. Een voetballer zoals at maar weinig vóór hem zijn geweest en nog na hem zullen komen. Kick, het ga je goed!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4