KONING LEOPOLD EN PRINS B0UDEWIJN IN BELGIE TERUGGEKEERD <-«■ Communisten dringen op vanuit de stad Taejon Ontroerend afscheid te Genève van vrouw en dochter VERLENGING VAN DIENSTPLICHT VOORGESTELD Zuid-Koreanen drijven een diepe wig in het rode front In Nijkerk vele broeikassen door hagelschade verwoest Bij een verdwijnen .Het weer Tot hoofd en hart Ook Nederland? LANDING OP CERAM Monument in het kamp te Amersfoort Oef eningslanding en noodlanding Situatie verbeterd Overgangscommando in Indonesië Grote hamstervoorraad in beslag genomen ZATERÓAG 22 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248125 (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen Na zes jaren in ballingschap te hebben vertoefd is Koning Leopold III vanmorgen in België teruggekeerd. Vanmorgen vroeg, negentien minuten over zeven, landde hij m een door negen jagers geëscorteerde Dakota van de Belgische lucht macht op het militaire vliegveld tussen Haren en Evere, in de onmiddellijke nabijheid van Brussel. In alle vroegte was het toestel uit Zwitserland opgestegen, tegelijkertijd met een ander vliegtuig, waarin Prins Boudewijn reisde. In het toestel van Ko ning Leopold bevond zich eveneens Prins Albert, de tweede zoon van Koning Leopold, en Premier Duvieusart. De Koning droeg de uniform van Veldmaarschalk van het Belgische leger. Op het vliegveld in Zwitserland nam de Koning, die kennelijk diep ontroerd was, afscheid van zijn echtgenote, Prinses de Réthy en zijn dochter, Prinses Josephine Charlotte. Voorts waren een vijftigtal personen, onder wie de Belgische gezant te Bern, aanwezig om de Koning uitgeleide te doen. Op en rond het vliegveld bij Brussel waren buitengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. Als een lopend vuurtje ging door België de mare „de Koning is terug". In de middeleeuwse, met keien geplaveide straten van de oude Vlaamse steden hin gen de vlaggen uit, terwijl in tal van ramen portretten van de Koning verschenen. In de grauwe industriesteden van het Frans sprekende Zuiden waren evenwel weinig tekenen van vreugde waar te nemen. De gramstorige, overwegend socialistische en communistische bevolking had haar houding du(delijk gemaakt met het woord „non", dat overal op de muren van de fabrieken is geschilderd en deed er verder, voorlopig, het zwijgen toe. KROONRAAD BIJEENGEROEPEN Door premier afgehaald Drastische maatregel van Westerse Unie De wensdroom van Salome-Oud Brand bij Albert Heijn te Zaandam Hevig onweer boven ons land Niet gen.-maj. Scheffelaar maar gen.-maj. Alons BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boert iqter. floofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEHISCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miWimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiër eventueel zonder ooqave var» redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. van strijd en lage aanvallen van een be- Op het vliegveld vonfl eeA korte mili taire plechtigheid plaats, waarbij de koning de troepen schouwde, het vaan del groette en vervolgens, gevolgd door beide prinsen, die er wat onwennig bij stonden, plaats nam in de gesloten auto s, die hen samen met het gevolg naar Laeken zouden brengen. Reeds gedurende de nacht was wee die de stoet moest nemen, door gendarmes afgezet Zij stonden over de gehele afstand telkens op vier passen van elkaar, terwijl eenheden van het leger schouder aan schouder voor een erehaag zorgden. Zware gendarmerie- troepen en cavalerie stonden opgesteld op de kruispunten, en het viaduct waarover de auto's moesten passeren, was geheel voor het verkeer afgesloten. Legervrachtwagens versperden op som mige punten de zijstraten, terwijl hier en daar ook ambulanceauto's te zien waren. In de omgeving werden boven dien nog versterkingen in reserve ge houden. Het publiek was eerder schaars en bestond hoofdzakelijk uit anti-Leo- noldisten, die hun vijandelijke gevoe lens niet onder stoelen of banken sta ken Pas om half zeven had de bevolking door de radio vernomen dat ae koning uit Genève was afgereisd, doch de te volgen weg werd slechts bekend aan wie deze in de betrokken buurt uit de politiemaatregelen had kunnen afleiden. Te 7.35 uur vertrok de koninklijke stoet van het vliegveld Evere. Koning Leopold was gezeten in een gesloten zwarte auto. De stoet van acht auto's werd voorafgegaan door motorpolitie en radiowagens van de rijkswacht, jeeps en gepantserde auto's, waarvan er een een wimpel met de nationale kleuren voerde. Voor de koning moet deze tocht be droevend zijn geweest. Terwijl de stoet voorbij reed hieven manifestanten on ophoudelijk een schril gefluit aan, ter wijl anderen „aan de galg" of „abdica tie" riepen en sommigen de Hitler-groet nabootsten. De weinige Leopoldisten, die zich niet hadden laten intir*deren door de ordemaatregelen en de op grond daarvan gevreesde wanordelijkheden, stonden temidden van dit beschamend gedoe vaak met tranen in de ogen de koning toe te juichen. De vorst, van wie men amper een glimp kon opvangen, en de beide prinsen zaten met strakke ge zichten in hun auto's, omringd door le den van hun gevolg. De hele vertoning had iets zodanig grofs, dat een Neder landse toeschouwer er zijn walging niet bij zou hebben kunnen onderdrukken. Koning Leopold, die zich al deze jaren wonderenswaardige karaktervastheid heeft betoond en zich nooit door enig ressentiment heeft laten leiden, heeft deze smadelijke ontvangst met verdiend. Langs de route van de koninklijke stoet van het vliegveld Evere naar Brus sel stond een vijfduizendtal politieman nen opgesteld, voorzien van wapens en traangasuitrusting. De pers volgde de stoet in een viertal autobussen. Journa listen, die de bussen in particuliere au to's volgden, mochten niet verder dan een punt op anderhalve kilometer af stand van het vliegveld. Om tien minuten voor acht trad Ko ning Leopold het paleis te Laeken bin nen. In een halve cirkel opgestelde gendar mes, met het gelaat naar het publiek gewend, hielden de weinige aanwezigen op een afstand van ongeveer 35 meter van de grote ijzeren hekken bij de in gang van de koninklijke tuin. Bereden gendarmes met getrokken sabel en wachtposten bij de vrachtauto's van le ger en luchtmacht en de radiowagens gaven de hele omgeving het aanzien van een militair kamp. Intussen heeft België gisteren zijn Nationale Feestdag met de gebruikelijke luister gevierd. Na het Te Deum in de St. Gudule te Brussel riep het aanwezige publiek gedurende tien minuten „Leve de Koning", herhaalde steeds maar op nieuw „Leopold, Leopold, Leopold", en zong spontaan de Brabanponne, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de woorden „Le Roi, la Loi, la Liberté". Er werd met talrijke vlaggetjes gewuifd, terwijl foto's van de vorst in de hoogte werden gestoken. Vooral de vertegen woordigers van de koning, die de plech tigheid bijwoonden, alsmede de beide Kamervoorzitters en de katholieke re gering moesten in het kerkgebouw luide toejuichingen in ontvangst nemen. Even na 2 uur zag men enkele mi litaire vliegtuigen het luchtruim kie zen en begrepen de Brusselaars, dat de voorzitters van Kamer en Senaat in gezelschap van de minister-presi dent, waren afgereisd om Koning Leo pold in Pregny het decreet, waarbij hij in zijn rechten hersteld wordt, offi cieel te gaan overhandigen en de Vorst en de Koninklijke Prinsen naar het vaderland terug te geleiden. Kort daarop begon in het Cinquante- naire de militaire parade. Ook hierbij nam de vertegenwoordiger van de ko ning, de Hofmaarschalk Prins de Me- rode, de ereplaats in. Bij zijn vertrek klonken opnieuw kreten van „Leve de koning", wat de aanwezige socialistische parlementsleden, waaronder Spaak, Huysmans, De Brouckère, Van Acker en Vermeylen, prompt beantwoordden met een verschillende malen herhaald „Ab dicatie", terwijl enkelen van hen op fluitjes bliezen. Spaak stond er onbe weeglijk bij en keek met saamgeperste lippen en toornige blik naar de tribune aan de overzijde, vanwaar het gejuich gekomen was. Het park, waar de troe penparade plaats vond, was o,verigens geheel voor het gewone publiek afge sloten, zodat het niet tot werkelijke inci denten kon komen. Koning Leopold heeft gisteravond te Pregny de Belgische premier Jean Du vieusart en de voorzitters van het Bel gische parlement Frans van Cauwelaert en Paul Struye ontvangen, die hem de formele uitnodiging overbrachten naar België terug te keren. De koning heeft hierop gisteren een verklaring voorgelezen, waarin hjj be loofde de „traditionele instellingen" van zijn land niet te zullen aantasten. Koning Leopold heeft Minister-Pre sident Duvieusart verzocht voor heden middag drie uur een vergadering uit te schrijven van de Kroonraad, waarin de Ministers van Staat zitting hebben. In een gisteravond door Duvieusart te Brussel uitgegeven communiqué werd medegedeeld,, dat de Koning vandaag, kort na zijn terugkeer te Brussel, de bei de Huizen van het Belgische Parlement zal toespreken. Betrouwbare diplomatieke kringen te Washington hebben verklaard, dat de ministers van Defensie van Frankrijk en Engeland hun regeringen hebben voorgesteld de dienstplicht onmiddel lijk te verlengen tot twee jaar. Ver wacht wordt, dat de Britse en Franse regering op deze voorstellen zullen in gaan. Men neemt aan, dat ook de mi nisters van Nederland, België en Luxemburg een soortgelijk verzoek aan hun regeringen hebben gericht, al dus meldt U.P. Dit besluit, dat tijdens de recente bij eenkomst van de ministers van Defen sie van de West-Europese Unie geno men zou zijn, is waarschijnlijk het ge volg geweest van het dringend advies van Veldmaarschalk Montgomery, op perbevelhebber van alle strijdkrachten van de West-Europese Unie, en gene raal De Lattre de Tassigny, opperbe velhebber van alle landstrijdkrachten. Betrouwbare diplomatieke kringen te Washington menen, dat de Bene- luxlanden nog voor de Hoge Atlanti sche Raad op 25 Juli in Londen bij- De Amerikaanse troepen in Zuid-Korea ondervinden veel last van de vijfde colonne, die het leger achter het front grote schade toebrengt. Op bovenstaande foto is een zware tank in een z.g. vossenhol gereden, een groot gat, ter grootte van de omvang van de tank, dat met takken werd afgedekt. De tankcommandant neemt het nogal laconiek op in de tijd die hij moet wachten tot er misschien hulp opdaagt. Foto genomen aan het front ten Zuiden van de Kum. eenkomt de dienstplicht zullen ver lengen tot twee jaar. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan President Truman zeggen schap wordt verleend over buitenland se schepen in Amerikaanse wateren als beveiliging tegen „sluipaanvallen" van schepen, die met atoombommen zijn uitgerust. Het wetsontwerp is doorge zonden aan het Huis van Afgevaardig den. Intussen heeft de commissie voor ge wapende diensten gisteren President Truman's verzoek goedgekeurd om hem te machtigen de diensttijd van alle dienstplichtigen met een jaar te verlen gen. Het ontwerp zal thans aan beide Hui zen ter behandeling en goedkeuring worden doorgezonden. Twee en dertig Amerikaanse schepen zullen weer in dienst worden gesteld na te zijn ontdaan van hun roestwerende plasticlaag waarvan zij na de tweede wereldoorlog werden voorzien. Tot die 32 schepen behoren een twaalftal troe pentransportschepen met een totale ca paciteit van 35.000 man. De Italiaanse minister van Defensie, Pacciardi, heeft gisteren na een kabi netsvergadering van zes uur verklaard, dat Italië zijn leger van 170.000 man op 250.000 man zal brengen, de volgens het vredesverdrag toegestane sterkte. Hierbij zijn de carabinieri inbegrepen. Naar A. P. uit Djakarta meldt, zijn volgens het radiostation Ambon, dui zend man federale troepen geland op het eiland Ceram bij de stad Piru. Er zou hevig gevochten worden tussen fe derale en Zuid-Molukse troepen. Piru, een kleine stad op de Westkust van Ceram, ligt slechts negen kilometer ten Noorden van het eiland Ambon. De uitwerking der plannen tot op richting van een gedenkteken in het voormalige concentratiekamp Amers foort heeft door verschillende omstan- cieel terrein liggend, lange tijd geduurd, digheden, voor het merendeel op finan- Thans hebben deze plannen vaste vorm aangenomen. Het ontwerp van het mo nument gevormd door een 25 meter hoge vlam van betonemaille, oprijzend uit een grote horizontale schaal is door de met de oprichting belaste com missie eenstemmig goedgekeurd. Het monument zal worden opgericht bij de beruchte schietbaan van het k ip. waar honderden gevangenen voor de vuur- peletons het leven lieten. In afwachting van het gereedkomen van het monument zal hier zo spoedig mogelijk een tijde lijk gedenkteken, bestaande uit een een voudig houten kruis, worden geplaatst. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur landde een militair lesvliegtuig op. de uiterwaard van de Maas tegenover Hc-usden. Ooggetuigen meenden dat het vliegtuig, een één-motorige „Harvard", bemand met twee personen, een nood landing had uitgevoerd. Nadere infor maties wezen echter uit, dat de bestuur der van het van de vliegbasis Gilze- Rijen afkomstige toestel der Luchtstrijd krachten bewust daar was geland. Het was een zgn. „voorzorgslanding", die bii wijze van oefening op niet als vlieg veld aangewezen gronden wordt uitge voerd. Vrijdag omstreeks half drie heeft een Brits sportvliegtuig een geslaagde nood landing gemaakt op een weiland langs de Meerweg, buiten de kom van de ge meente Bergen (N. H.). Het kwam on beschadigd aan de grond en zal vandaar ook weer kunnen opstijgen. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden was de piloot genoodzaakt te landen. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft vanmorgen medegedeeld, dat het geen officieel communiqué zou publiceren, omdat de situatie aan het front in Korea niet belangrijk was gewijzigd, maar frontcorrespondenten meld den, dat de Noord-Koreanen de stad Chonju, 65 km. ten Zuid-Westen van Tae jon, op de Amerikanen hebben veroverd. Een sterke communistische legergroep is gisteravond vanuit het nog steeds brandende Taejon in Zuid-Oostelijke rich ting opgerukt en volgens berichten van het front verdreven zij de Amerikanen uit nieuwe verdedigingslinies in de heuvels aan de voet van het Taebelgeberg- te. Over het algemeen verwacht men ondertussen, dat de opmars van rode troe pen zich vandaag niet veel verder zal uitstrekken. Van de frontlinie meer naar het Oosten komen gunstige berichten. Oorlogscorrespondenten melden, dat Zuid- Koreaanse troepen, versterkt met Amerikaanse negértroepen, een diepe wig in het Centrale front hebben gedreven door de venevering van Chechon, honderd kilometer ten Noord-Oosten van Taejon. w Vele Amerikanen, die gedurende de strijd om Taejon werden afgesneden, zijn er in geslaagd hun eigen linies weer te bereiken. Gisteren arriveerden zij in kleine en grote gqjepen. Zij wa ren dodelijk vermoeid en verscheidenen waren gewond. Twee soldaten hadden zulke ernstige wonden, dat zij de ge hele weg door de anderen gedragen moesten worden. Over het lot van ge- neraal-majoor Dean, bevelhebber van de vier en twintigste Amerikaanse in- fanterie-divisie, die sinds de val van Taejon vermist wordt, is nog niets na ders bekend. Amerikaanse militairen hebben verklaard, dat de communisten bij de slag om Taejon tanks gebruikt hebben met Amerikaanse kentekenen. Bommenwerpers en jagers waren Vrijdag wederom de gehele dag in ac tie. De B-29 superforten bestookten doelen van Seoul tot Pyongjang, de hoofdstad van Noord-Korea. Gezegd wordt dat de spoorwegemplacementen rondom Seoul practisch onbruikbaar voor het treinverkeer zijn geworden. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zijn er tekenen die er op wijzen dat de Noord-Koreanen bezig zijn hun lucht macht op te bouwen. Don Whitehead, een correspondent van Associated Press, die tijdens de tweede wereldoorlog zeer veel ervaring heeft opgedaan als oorlogscorrespon dent, schrijft over het verloop van de strijd op Korea het volgende: De jonge, onervaren Amerikaanse troepen hebben in Korea hun bloedig spel tegen de tijd gespeeld en het ziet er naar uit, dat zij de race gewonnen hebben. De eerste golf van nervositeit, veroorzaakt door de aanvankelijke échecs en nederlagen schijnt weg te ebben. De situatie is niet zo hop&Ioos meer als zij geweest is en de optimisten beginnen wat meer praats te krijgen- Het ogenblik is daarom nu gekomen om iets te zeggen ter verdediging van de jeugdige Amerikaanse militairen, die armzalig klein in getal de spits moesten afbijten vaq. de Noord-Kore- aanse opmars. De Roden hadden blijk baar berekend, dat zij het gehele Ko reaanse schiereiland onder de voet ge lopen zouden hebben, vóór dat er hulp kwam, maar dit tijdschema is ongetwij feld lelijk in de war gestuurd. De Amerikanen hebben nu drie divi sies in de vuurlinie, de 24e, de 25e en de eerste divisie cavalerie, en verder de gereorganiseerde Zuid-Koreanen. Achter deze linie wordt hard gewerkt. De jongens, die de strijd in werden gestuurd om tijd te winnen, komt veel eer toe. Toen het Zuid-Koreaanse le ger dreigde ineen te storten, moesten de Amerikaanse infanteristen er op af met hoogstens een bataljon, of soms nog minder. Zij moesten zich tegen enorme tanks verweren met mi trailleurs, geweren en ouderwetse ba zooka's; en volgens de eerste berich ten maakten zij een slechte indruk In derdaad, zij maakten een slechte in druk tegen een overmacht van wa pens en mannen, zij maakten een slechte indruk toen zij de vijand de rug toedraaiden en in doodsangst en verwarring aan de haal gingen. Maar slechts zelden heeft een modern leger bij een nederlaag een goede in druk gemaakt. Daarom was ik niet zo erg gealarmeerd toen de eerste berich ten binnen kwamen over verwarring onder de Amerikaanse groentjes. Het valt te betwijfelen, of veteranen het veel beter hadden kunnen doen, met de Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regenbuien. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. Zondag: Zon 4.4720.45 Maan 15.16—33.40. Maandag: Zon 4.4920.43 Maan op 16.48. uitrusting die de jongens hadden en de overmacht, die op hen afstormde. De vraag is nu, of deze jongens zich kun nen herstellen en straks bekwaam en moedig kunnen vechten. Het is niet on eervol voor een soldaat om bang te zijn en van angst te beven. Een soldaat, die onder vuur heeft gelegen en vertelt, dat hij niet bang was, is óf een gek óf een leugenaar. Er moet hard gevochten worden om de vijand terug te drijven over de 38e breedtegraad. Maar voor die toekomsti ge strijd is tijd gewonnen. En zij, die. voor het behoud van de wereldvrede, hun hoop gevestigd hebben op een over winning van de V. N„ kunnen de jonge Amerikanen dankbaar zijn voor deze tijdwinst. Vanmorgen is brand uitgebroken op de bovenste verdieping van het nieuwe fabrieksgebouw van „Albert Heyn" aan de Oostzijde te Zaandam. De be drijfsbrandweer en de gemeentebrand weer, die met een motorspuit en de magiriusladder aanwezig was, slaagden er in spoedig het vuur te overmeeste ren. De schade schijnt niet groot. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. Vrijdagmiddag ontlastte het, onweer, dat boven ons land woedde, zich boven Nijkerk in een zware hagelbui gepaard gaande met hevige windvlagen. Er wer den hagelstenen gevonden van bijna vier c.m. in doorsnee. Zü werden met zulk een kracht tegen de ramen geslin gerd, dat honderden vensters braken. Pannen werden van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. De wegen lagen bezaaid met afgerukte takken. Verscheidene straten waren overstroomd. Het meeste fruit is van de bomen ge waaid. De ramen van de broeikassen zijn vrijwel alle gebroken. Aan de te velde staande gewassen is grote schade aangericht. Tijdens het korte maar hevige onweer, dat boven de gemeente Weerselo woed de, werd de 40-jarige echtgenote van J Oude Hesselenk te Saasveld, die zich buitenshuis bevond, door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Het slacht offer laat vier kinderen na. Voorts is de opzichter Overdijk uit Amersfoort door de bliksem dodelijk getroffen. In Heemskerk is de 20- jarige M. Verduyn, die tijdens het onweer in de tuin aan het werk was, eveneens getroffen. Hij heeft ernstige brandwonden opgelopen en kan een van zijn armen totaal niet gebruiken. Een hevige brand is door bliksem inslag ontstaan bij de cartonfabriek van Beukema en Co te Hoogezand, waar een hoeveelheid van niet minder dan drie millioen k.g. stro was opgeslagen. Alle brandweren uit de omgeving, evenals die uit Groningen, verleenden assistentie. Met vijf en twintig stralen werd het vuur aangegrepen, doch men kon niet, verhinderen, dat de gehele hoeveelheid verloren ging. Ook in Oude Pekela heeft het onweer schade aangericht, doordat hier, even als in Hoogezand, de bliksem insloeg in een voorraad stro van tweeduizend ton. De brand ontstond op het fabrieks terrein van de Coöp. Strofabriek Ceres De brandweer slaagde er niet in de vlammenzee te bedwingen. Men beperk te zich tot het nathouden van de nabij gelegen stroloodsen. Door de hitte van het vuur schroeide een grote voorraad wintertarwe, die in de buurt van de fabriek lag opgeslagen. Deze gehele voorraad ging verloren. Men schat de schade, die door verzekering wordt ge dekt, op 40.000. In Wellingwolde sloeg de bliksem in de boerderij van J. Stoop uit Hebrecht. De boerderij brandde geheel af. Alleen een schuur bleef behouden. Ook in Baarn heeft een ongekend noodweer gewoed. Op tal van plaatsen sloeg het hemelvuur in. De honderd jarige kastanjeboom op de hoek van de Oranjestraat, werd door de bliksem getroffen; tientallen andere bomen sneuvelden. Bovendien werden vier koeien dodelijk getroffen. Vele straten leken wel snel-stromende rivieren; de tuin van het paleis Soestdijk was lange tijd onbegaanbaar. Wilt ge vertrouwen verwerven, begin j dan met het te geven. J (Van een bijzondere medewerker) Per 1 Juni 1950 is in de bibliotheek der historische instituten bijgezet de Hoge Raad van Arbeid. Voor de meesten is dit verdwijnen een volko men geruisloos geval. De laatste tien jaar immers werd practisch niets meer van dit college vernomen. Alleen in het be gin van de bezetting trad het nog even actief op, maar daarna heeft het prac tisch niet meer gefunctionneerd. Er werden geen nieuwe leden meer be noemd en ook na de bevrijding heeft het geen enkel teken van leven meer gegeven. Niet als ware er na de bevrijding geen behoefte aan een college van overleg tussen de werkgevers, werknemers en regering, maar eenvoudig, omdat na de bevrijding een ander instituut zijn entrée had gemaakt, waarvan we het eerste lustrum reeds weer hebben herdacht en dat eveneens op punt van verdwijnen staat: De Stichting van de Arbeid. Ondanks dit lange stilzwijgen van de Hoge Raad van Arbeid heeft het zin een ogenblik stil te staan nu het voorgoed is bijgeschreven in de catalogus der histo rische instituten. Zonder twijfel is de Hoge Raad van Arbeid immers geweest een uitermate belangrijke schakel in de ontwikkeling van het arbeidsrecht. Toen aan het eind van de vorige eeuw het sociaal-politieke geweten begon te ontwaken, tengevolge van het feit, dat men eindelijk de mens had ontdekt in de arbeider, kwam een drievoudig stre ven op. Vooreerst wenste men een bij zondere rechtspraak bij geschillen van juridische aard tussen werkgevers en werknemers. Deze rechtsgeschillen acht te men tot een andere soort behorende dan elke andere civiele kwestie. Op de tweede plaats werd wenselijk geacht het instellen van organen ter beslechting van collectieve belangengeschillen tussen beide groepen en op de derde plaats wilde men organen scheppen, die in staat waren de sociale positie der arbei ders te verbeteren of althans die ver beteringen voor te bereiden. Aanvanke lijk hinkte men daarbij steeds op twee gedachten: a. bestendiging van de oude toestand, waarbij het ..Laisser faire, laisser passer" volledig bleef gelden met hoogstens wat verzachtende hulpmidde len tegen de ongewenste gevolgen van dit stelsel. En op de tweede plaats een terugkeer tot een organisatievorm van het sociale leven: .waardoor elke groep een mond een orgaan hebbe, waardoor zij spreken kan". Een gevolg van dit streven was, dat op 2 Mei 1897 een wet tot stand kwam re gelende de instelling van Kamers van Arbeid. De bedoelingen van deze wet zijn zonder twijfel goed geweest. De Kamers van Arbeid kregen tot taak het overleg te bevorderen tussen werkge vers en werknemers, a. door het verza melen van inlichtingen over arbeids- aangelegenheden; b. door het geven van advies aan autoriteiten en particulieren; c. door het voorkomen en vereffenen van geschillen. Zoals gezegd zijn de bedoelingen bij het instellen van deze wet zonder twij fel goed geweest. Toch hebben de Ka mers van Arbeid geen practisch nut af geworpen, tenzij men als practisch nut rekent het feit, dat ze het pad heb ben geëffend naar verdere organisatie van het bedrijfsleven en regeling van het arbeidsrecht, hetgeen zeker een verdienste is. Achteraf gezien is het zeer verklaar baar dat dit eerste streven moest mis lukken. De werknemers over het alge meen vormden een blok van wantrou wen tegenover alles wat kapitaalbezit ter en werkgever was en niet geheel zonder redenen. De werkgevers op hun beurt waren nog te liberaal ingesteld om aan overleg met doorslaggevende betekenis waarde te kunnen hechten. Bovendien bestonden grondwettelijke bezwaren tegen deze Kamers. Men vroeg zich af of het wel geoorloofd was dat publiekrechtelijke functies werden uitgeoefend door organen, die niet als zodanig door de grondwet waren aan gewezen. Toen dan ook minister Aal- berse in 1921 de Kamers van Arbeid ontbond, was er niemand die om dit verdwijnen treurde en geen lauwer krans vermocht de roemloze grafstenen te sieren. Tussen 1897 en 1921 evenwel had zich een groot deel van de sociale revolutie voltrokken. Reeds in 1903 en 1911 had het Kamerlid Aalberse de Staten-Gene- raal onbevoegd verklaard om juist te oordelen over de belangrijke aangele genheden van het arbeidsrecht en het instellen van speciale organen bepleit. Hef zou tot 10 December 1918 duren vooraleer minister Ruys de Beeren- Brouck een sociadl werkprogram van zijn kabinet ontvouwde waarbij voor het eerst een nieuw departement op trad, het departement van Arbeid. Aan het hoofd hiervan kwam de energieke verdediger van het recht op bestaans zekerheid voor de arbeiders, mr. Aal berse. In dit werkprogram was o.m. begre pen de instelling van een nieuw insti tuut: de Hoge Raad van Arbeid. Reeds op 14 Februari 1920 had de installatie van de Hoge Raad van Arbeid plaats door de minister van Arbeid, die zelf het voorzitterschap ging bekleden. Minister-president Ruys de Beeren- brouck had in 1918 verklaard dat hij van het Departement van Arbeid ver wachtte dat dit zou zijn en blijven een fris departement, dat met voortvarend heid zou werken aan het tot stand ko men van goede sociale wetten. (Vervolg op pag. 5 zevende kolom) In tegenstelling tot hetgeen ons gis teren van bevoegde zijde gemeld werd deelt het Nederlandse-Hoge commissa riaat thans mede, dat niet generaal- majoor Scheffelaar, doch generaal-ma- joor Alons na het aftreden van luite nant-generaal Buurman v. Vreeden, De last zal worden met het commando over de in Indonesië achterblijvende Neder landse troepen. De economische afdeling van de Am sterdamse politie heeft Vrijdagmiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een be woner van de Javastraat te Amsterdam, bij wie een grote hoeveelheid levens middelen en huishoudelijke artikelen werd gevonden. De hoeveelheid, be stemd voor een gezin van twee perso nen, kon, nadat zij m beslag was geno men. nauwelijks gestouwd worden in de grote personenauto van de politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1