Amerikaans offensief niet voor de herfst Mgr. F. Filbry plotseling te Haarlem overleden De terugkeer van Leopold III Nederlands oorlogsschip" zou Korea in actie zijn bij Opkomstoefening 7 Dec.-divisie SYMPATHIEKE BETOGING VAN LEOPOLDISTEN VOOR HET KONINKLIJK PALEIS TE LAEKEN Tot hoofd en hart .Het weer. FRONTBERICHTEN VRIJ GUNSTIG Bom bedreigt Sovjet monument in Berlijn MACKENZIE KING OVERLEDEN Dagorder van Buurman van Vreeden SPOEDIG INVASIE OP FORMOSA? Geen teken voor accuut gevaar 33 doden bij vliegramp 'in Amerika Tot tweemaal toe vertoonde de vorst zich aan de met vlaggetjes zwaaiende menigte Vrachtauto's vol bloemen en telegrammen Poolse motorsloep te Den Helder Proost van het Kathedrale Kapittel en voortreffelijk zielzorger J In memoriam Plebaan Filbry Lehnhoff geëxecuteerd MAANDAG 24 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248126 TEGENACTIE IN KOREA KOMT ZjEER LANGZAAM OP GANG 99 99 21 jaar premier van Canada Opheffing K.N.I.L. Oproepingen per radio TOGO IN GEVANGENSCHAP OVERLEDEN Met vijf vluchtelingen Bij vechtpartij doodgestoken Oud-pastoor van de Vredeskerk te Amsterdam TWEE JONGE MENSEN VERDRONKEN Staatsloterij BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: ML'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL De manier, waarop Koning Leopold dan eindelijk in zijn land is terugge keerd, moet door de vorst zelf als iets pijnlijks zijn ervaren. Het was, zoals men j.l. Zaterdag reeds heeft kunnen lezen, een stille intocht, een heimelijke intocht bijna. Geen schijn van een joyeuse entree, welke het toch redelij kerwijs had kunnen en ook had moeten worden, nu een koning terugkeerde, die door de meerderheid des volks op demo cratische en legale wijze was ontheven van de eertijds uitgesproken onmoge lijkheid voor hem tot regeren. De enige Indrukwekkendheid van zijn inkomst werd opgeleverd door het escorte: ge pantserde auto's, motorpolitie en een straffe afzetting langs de route naar het koninklijk paleis. En die indrukwek kendheid was dan nog niet zo bedoeld. Het betrof hier slechts de georganiseer de uitvoering van uit droeve noodzaak genomen veiligheidsmaatregelen, omdat men wanordelijkheden en een onhoffe lijke bejegening van socialistische en communistische zijde vreesde. Aldus had deze intocht iets tragisch voor de koning zelf en iets bijna weerzinwekkends voor iedere oprechte democraat, die hecht aan de grondbeginselen der democratie, o. a. inhoudend, dat tegen een wettig besluit der meerderheid geen dreigen met illegale acties past en geen onbe schoft wangedrag als waarmee de links georiënteerde partijen zich de laatste maanden voortdurend hebben gecom promitteerd. Zoals verleden Zaterdag een koning zijn land binnenkwam, zo had het eigen lijk alleen maar nodig mogen' zijn, wan neer het een dictator of een tyran had betroffen. Wij herinneren ons immers de stuitende voorzorgsmaatregelen, waar mee lieden als Hitler en Mussolini zich plachten te beveiligen, wanneer zij, in het openbaar optraden. Intussen is het verschijnsel, zoals dit zich heeft voorgedaan, minder treurig dan datgene waarvan het een sprekend symbool vormt: de verontrustende ont waarding van de ware democratie door toedoen van een volksgroep, die voor geeft te behoren tot de voorvechters der democratische beginselen. Wij spreken hier niet van de communisten, omdat hun kwade trouw al lang bekend is; wij doelen hier op de socialisten, die met een verbijsterend openhartige moedwil verzet hebben aangetekend, nu één hun ner partij-politieke eisen niet werd in gewilligd. Om dat laatste draaide de he le zaak n.l. reeds sedert lang. De ko ningskwestie was in feite geen louter staatkundig vraagstuk. Zij had dit be horen te zijn, maar de socialisten heb ben haar indertijd verlaagd tot een par tij-politiek geschil, waarin zij tot iedere prijs aan het langste eind wilden trek ken. Tot iedere prijs, óók wanneer de binnenlandse rust daaraan zou moeten worden opgeofferd. Toen zij hun zin niet kregen langs democratische weg, zijn zij zonder bedenken van die weg afgeweken om hun toevlucht te nemen tot intimidatie, oproerkraaierij en een schandelijke bejegening van hun tegen standers. Paul Henri Spaak, tot voor kort een man met een grote, internationale reputatie, is voor geen efikele absurdi teit teruggeschrokken, deze reputatie welbewust op het spel zettend en haar inderdaad ook goeddeels verspelend. Wat mag het geheim zijn van dit par tij-politieke extremisme, van die barre onverdraagzaamheid, bedreven door lie den, die deze ondemocratische gezind heid zo graag in de tegenstanders vooral in de christelijke partijen la ken? Zeker is, dat de democratische begin selen niet diep zitten bij de Belgische socialisten; zij hangen ze aan voor zo ver ze in hun kraam te pas komen; zij haasten zich deze te verloochenen, zo dra dit hun van nut is. Natuurlijk heb ben ook oeroude tegenstellingen als die tussen Walen en Vlamingen een rol ge speeld en stellig heeft ook een anti- clericale gezindheid zijdelings haar woordje meegesproken. Maar deze com plicaties doen niets af agn het feit, dat het socialisme in België zich van' een bijzonder kwade kant heeft laten zien. En dit alles, terwijl het in Europa zaak is orde en eendracht te bewaren in eigen huis, om daardoor sterk te staan tegen over een al beklemmender wordende dreiging die dan nog kan worden afge wend. Naar U.P. meldt, heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine te Washington Zaterdag verklaard, dat „een Nederlands oorlogsschip", samen met Amerikaanse en Britse marine-eenheden in de Koreaanse wateren in actie is gekomen. Van dit bericht, dat slechts betrekking kan hebben op de Nederlandse torpedojager „Evertsen", is tot nu toe nog geen officiële be vestiging verkregen. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat het mogelijk tot het midden van de herfst of zelfs tot het voorjaar van 1951 zou kunnen duren, voordat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea een tegenoffensief op grote schaal in Korea kunnen inzetten, aldus meldt Reuter. Deze functionaris verklaarde verder nog, dat het Amerikaanse volk zich niet verontrust moet gevoelen, wanneer de V. S. spoedig een nieuew tegen slag in Korea zouden ondervinden. De frontberichten zijn daarentegen vrij gunstig. De Noord-Koreanen slaag den er gisteren weliswaar in, aan de Oostkust Yongdok te heroveren, dat Zaterdag door een Amerikaanse gemo toriseerde eenheid was genomen, maar naar Ü.P. bericht, heeft de eerste Ame rikaanse artillerie-divisie Zondag een krachtige Noord-Koreaanse aanval met succes afgeslagen. Verwacht werd, dat de communistische troepen vandaag op dit punt met nog groter kracht zullen aanvallen. Gen. Maj. Hobart Gay, de bevelhebber van de eerste cavalerje-divisie, en zijn staf waren opgetogen over de. gisteren behaalde successen. Gay zei er van over tuigd te zijn, dat de Noord-Koreaanse legerleiding in de komende strijd alles op één kaart zal zetten. Hij was echter vol vertrouwen in de afloop van de actie. Veertien uren lang slaagden de Noor delijken er niet in de eerste cavalerie divisie te verdrijven uit stellingen op 17 mijl ten 7uid-Oosten van Teajon en 5 mijl ten Noord-Westen van het wegen- knooppunt Yongdok. Al die tijd stonden zij bloot aan goed gecoördineerd vuur van de Amerikaanse artillerie en gealli eerde vliegtuigen. Tegen het invallen van de duisternis staakten de noordelijken hun aanvallen, maar daarna brandde een nieuw, hevig artilleriebombardement los, dat een be vestiging scheen te vormen van Gays voorspelling ,dat de noordelijken van daag met alle macht weer ten aanval zouden trekken. De noordelijke artillerie nam vanmor gen in de vroegte de Amerikaanse stel lingen ten Noord-Westen van Yong dok onder vuur. Spoedig daarna ant woordden de Amerikaanse batterijen met een krachtig tegenvuur, volgens sommi- Het te Berlijn door de Russen opge richte monument ter nagedachtenis van hun bij de inneming van de stad geval len soldaten wordt bedreigd door een tijdbom van 500 kg, die gedurende d* oorlog door de Britse luchtmacht is ge worpen en niet tot ontploffing is geko men, aldus meldt het Franse persbureau AFP. De bom is gisteren in de Tiergar- ten, in de Britse sector op ongeveer 130 m van het gedenkteken ontdekt. Vol gens technici dreigt de minste beweging een ontploffing te veroorzaken en zou de bom ter plaatse tot springen moeten worden gebracht De Russische autoriteiten, die het erg ste vrezen, hebben verzocht de operatie op te schorten tot na een bespreking welke zij vandaag met de Britse en Duitse autoriteiten zouden houden. ge frontberichten zouden de Amerika nen op beperkte schaal tegenaanvallen gaan ondernemen indien de verwachte noordelijke aanval Uitbleef. Van militaire zijde was men het er over eens dat de noordelijken Zondag zeer zware verliezen aan manschappen hebben geleden. Na drie dagen slecht weer, als voor bode van het seizoen der typhonen, klaarde de lucht Zondag plotseling op en onmiddellijk stegen van Japan se vliegvelden eenheden van de 5e Amerikaanse luchtmacht op. Bommen werpers, straaljagers en gevechts vliegtuigen brachten in 130 aanvals- vluchten de noordelijken Zware slagen toe. De correspondenten Peter Kalisher en Robert Bennyhoff van U.P., die zich bij de eerste cavaleriedivisie aan het front bij Yongdok bevonden, be richtten dat de Amerikaanse lucht macht prachtig met de artillerie sa menwerkte. Bennyhoff meldde dat de rechterflank van de Amerikanen op bewonderenswaardige manier stand hield tegen het zwaartepunt van de aanval der noordelijken. Zes noorde lijke tanks werden buiten gevecht ge steld, het merendeel daarvan door Amerikaanse artillerie. Zondag is het weer sneller opgeklaard dan de Noord-Koreaanse legerleiding zal hebben verwacht, want de vliegtui gen kregen op op.en terrein veel meer troepenconcentraties voor hun lopen en onder hun bomluiken dan bij vorige aangelegenheden. Toen de balans van de dag kon worden opgemaakt, werd dui delijk dat de vijand zware verliezen en grote schade was toegebracht aan ma teriaal, huizen en bruggen. In het verloop van de dag verloren de Noord-Koreanen gisteren ten gevoige van de strijd op de twee slagvelden en door activiteit van geallieerde vliegtui gen naar schatting in totaal 14 tanks. Verder werden 14 Noord-Korèaanse tanks zwaar beschadigd. Generaal-Majoor Hobart Gay heeft met het oog op de te verwachten nieuwe strijd bevolen dat alle Koreaanse bur gers uit het gevechtsgebied geëvacueerd moeten worden, teneinde communistis che „infiltratie van de Amerikaanse linies tegen te gaan. De communisten vermommen zich n.l. vaak als boeren en weten zo in de rug van de Amerikanen te komen. Generaal Majoor Willian Dean, opper bevelhebber van de Amerikaanse 24ste infanterie-divisie in Korea, die men het laatst tijdens gevechten bij Taejon ge zien heeft, is nu offioieel als in de strijd vermist genoteerd. Het Amerikaanse ministerie van De fensie schat de verliezen van de Noord- Koreanen sinds het begin van de strijd in Korea op 14 tot 18.000 man. gewonden en krijgsgevangenen inbegrepen. In hoe verre Noord-Korea deze verliezen heeft kunnen vervangen, is niet bekend. Generaal MacArthur heeft verklaard, dat in de Koreaanse oorlog een nieuwe phase en misschien wel een keerpunt bereikt is. Waarnemers aan het front, die de campagne van het begin af mee gemaakt hebben, stemmen hiermee in. Zij zeggen, dat de Amerikanen zich niet meer op grote schaal zullen behoeven terug te trekken, aldus meldt A.P. De voormalige Canadese minister-presi dent, Mackenzie King; ts Zaterdagavond op 75-jarige leeftijd aan een ernstige longont steking overleden. King stierf in zijn land huis te Kingsmere, ongeveer dertig kilome ter buiten Ottawa. William Lyon Mackenzie King was leider van de liberale partij in Canada. 21 jaar lang bekleedde hij de functie van eerste minister, langer dan welke politieke leider ook In de Engels sprekende wereld. In 1919 werd hij leider van de liberale partij en in December 1921 werd hij eerste minister van Canada. In 1930 moest Mac kenzie King aftreden. Vijf jaar lang trad hij niet meer op de voorgrond totdat hij in 1935 weer aan het bewind kwam, na een van ue meest verrassende stembusoverwin ningen in de geschiedenis van Canada. .Van dat tijdstip af tot November 1948 vervulde hij ononderbroken de functie van premier Mackenzie King woonde de conferenties bij van Churchill en Roosevelt in 1941, 1942 en 1943. Onder zijn leiding onderging de Canadese economie, die vanouds op de land bouw rustte, een grote verandering, waar door Canada onder de geallieerde landen de vierde plaats innam als producent van munitie en materiaal. In Augustus 1948 trad Mackenzie King af als leider van de liberale partij, een rol die hij 29 jaar had vervuld. Mackenzie King was vrijgezel. Naar wy vernemen zal ter gelegen heid van de opheffing van het KNIL op 26 Juli de commandant, luit. generaal D. C. Buurman van Vreeden, een dag order namens H. M. de Koningin uit geven. Communisten op een eiland voor de Chinese kust hebben het eiland Kin- men, dat in handen der Nationalisten is, zwaar met artillerie beschoten, zo meld de het Nationalistische ministerie van Defensie Zaterdag. Gisteren meldde A.P. dat de beschieting was toegeno men, en dat voorts een eilandje op de kust, honderd mijlen westelijk van For mosa gebombardeerd is, waarna de na tionalisten het vuur beantwoordden. De nationalistische regering heeft de beschieting aan de Amerikanen gemeld. Volgens door de nationalistische re gering ontvangen inlichtingen zijn 1.500 zeewaardige schepen aan de kust van Foekien samengebracht. Dit alles zou wijzen op een op handen zijnde invasie op Formosa. Een officier van de Britse vrachtboot „Mausan", welk schip met een algeme ne lading van duizend ton goederen uit Sjanghai te Hongkonjf is aangekomen, verklaarde dat het patrouilleren van de Amerikaanse luchtmacht boven de wa teren van Formosa zeer scherp is, en dat de communisten niet in staat zouden zijn, ook maar met een roeiboot For mosa te bereiken zonder opgemerkt te worden. Verwachting: Tamelijk veel bewol king met enkele verspreide buien. Langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog krachtige, overigens meest matige wind uit Westelijke richtin gen. Vrij koei. weer. Zon: 4.50—20.42. Maan: 18.16—0.07. Egypte. Een woordvoerder te Cairo deelde Zaterdag mede, dat het Egypti sche ministerie van Bevoorrading voed selvoorraden aanlegt met het oog op de internationale situatie. Binnenkort is de oproeping te ver wachten van een aantal dienstplichtigen, die hebben behoord tot de 7 December- divisie en tot de tweede divisie. De oefe ning van deze categorie zal niet langer dan één dag duren, daar het hier een opkomstoefening betreft. Deze oefening heeft ten doel de 1 December-divisie, aangevuld met delen van de tweede divisie, te maken tot een mobilisabele eenheid, waaraan later de zware uitrus ting zal worden toegevoegd. Deze op komst geldt voor ongeveer 30.000 man. Van officiële zijde is ons verzekerd, dat deze opkomstoefening geen teken is van acuut gevaar ingevolge de huidige politieke situatie. Het mobilisabel maken van de 7 December-divisie moet gezien worden als een onderdeel van het plan der regering om zoveel mogelijk troepen, die in Indonesië hebben gediend, mobi- liseerbaar te maken. Reeds hebben van April 1950 tot heden 52 compagnieën hun herhalingsoefeningen gehad. 22 andere compagnieën zullen nog in de komende maanden opkomen. Deze compagnieën zullen bij wijze van proef per radio worden opgeroepen. Voorheen werden degenen, die voor herhalingsoefeningen moesten opkomen, geruime tijd tevoren per brief gewaar schuwd. Thans zullen zij de avond vóór hun opkomst per radio worden opgeroe pen. De omstandigheid, dat voorname lijk militairen worden opgeroepen, die reeds in Indonesië hebben gediend, vindt, zo werd ons gezegd, haar oor zaak hierin, dat de legerleiding over geen andere troepen beschikt. Het vlotte verloop van de oefening der eerste 52 compagnieën heeft echter reeds de over tuiging geschonken, aldus werd gezegd, dat de hernieuwde oproeping begrip heeft gevonden bij de troepen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat uit de opkomstoefening van de 7 De cember-divisie een suppletoire begro ting zal voortvloeien. Drie en dertig Amerikaanse vliegers kwamen gisteren om het leven, toen een C-46 transportvliegtuig van de luchtmacht-reserve in de nabijheid van de badplaats Myrthe Beach, in South Carolina, neerstortte. Het toe stel, dat leden van de vliegafdeling van de Amerikaanse burgerwacht (National Guard), die twee weken zomer-oefe- ning achter de rug hadden, weer terug bracht naar de staten Tennessee en North Carolina, kwam 100 meter van een hoofdverkeersweg terecht. Shigenari Togo, een van de meest voor aanstaande Japanse leiders uit de twee de wereldoorlog, is gisteren op 68-ja~'-e leeftijd in de Soegamo-gevangenis te To kio overleden. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Sinds Zaterdagmorgen bevindt zich vodr het Koninklijk Paleis te Laeken een aanzienlijke menigte Leopoldisten, die haast onafgebroken om de weergekeerde vorst roept, met vlaggetjes zwaait en net volkslied zingt. De meesten gaan na enkele uren geduldig wachten weer naar huis, doch voortdurend stromen nieuwe groepen toe. Zowel Zaterdag als Zondag werd het enthousiasme beloond toen de vorst, vergezeld van de beide prinsen, op het bordes verscheen en zich tot halverwege de vrü grote afstand begaf, die het paleis van het toegangshek scheidt. Op die ogenblikken nadden de gendarmes, ondanks hun grote aantal, de grootste moeite de juichende menigte in bedwang te houden. waren aan de man brachten onder uit roepen als: „Leopold, Leopold, choco- glacé Leopold!" Dit alles contrasteerde op sympathieke wijze met de fluitmani- festatie waaraan de socialisten zich Za terdagmorgen bij de aankomst van de koning hadden overgegeven. Zoals was aangekondigd, heeft de Koning Zaterdag via de radio tot zijn volk gesproken. In deze rede is geen sprake meer van een tijdelijke machts overdracht. De koning acht het zijn plicht te regeren, doch hij verklaart alle polemieken waarvan hij het voorwerp is geweest te willen vergeten en alleen te denken aan de toekomst van het land. Vele anti-Leopoldisten, die de orde ge handhaafd wensen te zien, zullen dit gebaar weten te appreciëren. De bood schap van de Koning kenmerkt zich verder door de hulde die erin gebracht wordt aan al degenen die binnen en buiten het land gedurende de oorlog de zaak van België hebben gediend, terwijl de vorst de noodzakelijkheid van Wes terse en Atlantische samenwerking be vestigt. In de Londense „Times" was enkele dagen geleden namelijk een hoofdartikel verschenen, dat deze ge steltenis van de vorst ernstig in twijfel trok en meende te weten, dat koning Leopold nog aM^d zijn vooroorlogse neutraliteitspolitiek zou aankleven. In de namiddag verenigden zich ten Intussen worden onafgebroken bloem stukken afgegeven Soms zijn het hele families, die met een bouquet op de armen het hek passeren, om deze blij ken van genegenheid in het dichtbij ge legen dienstgebouwtje af te geven. Van daar worden de bloemen telkens met een kleine vrachtauto naar het paleis gereden, waar Zondagmiddag twee gro te bloemtapijten reeds de gehele statie trap bedekten, terwijl nog steeds nieu we stukken werden aangedragen. Ook de bloemen die op het paleis te Brussel dn in andere steden werden afgegeven, borden naar Laeken gebracht. De tele- Srammen zijn zo talrijk, dat zij door de Posterijen per vrachtauto worden afge leverd. Talrijke koningsgezinden rijden Pet paleis juichend en met vlaggetjes of *°ningsfoto'% zwaaiend voorbij. In de omgeving zijn de wegen afgezoomd met honderden parkerende auto's. Het paleis *e Laeken is namelijk tamelijk ver van ?e stad gelegen, doch dit, zomin als P®t slechte weer van Zondag belet de pensen niet almaar toe te stromen. Het ook aanleiding tot een drukke han- Pelin allerhande eetwaren en versna- rihgen, waarbij de verkopers hun paleize de leden Van de Kroonraad, die bestaat uit de ministers van staat. De socianstiscne leden, onder wie Spaak, Buset en Huysmans, hadden vooral hun ontslag als zodanig genomen. De drie liberalen die zien aandienden vertrokken haast weer onmiddellijk toen zij verna men, dat er geen discussie zou worden gehouden en de koning enkel een ver- Klaring wenste af te leggen. Eerste mi nister Duvieusart gaf achteraf toe dat de uitnodiging inderdaad onduidelijk geweest was. riet betrof eigenlijk niet een Kroonraad, doch een vergadering van leden van de Kroonraad. De libera len hadden van hun partij opdracht ge kregen de koning aue politieke meae- werKing te weigeren en hem een spon tane doch eervolle troonsafstand aan te raden. Zij hebben echter van de andere kant een commissie benoemd voor eventuele onderhandelingen. Fanatieke anti-Leopoldisten hebben hierin echter de meerderheid. Op de bijeenkomst ont brak ook de heer Pierlot, die eerste minister was van de Belgische regering te Londen en tijdens wiens bewind na de terugkeer in België de koningskwestie aan de orde kon komen. Tot de aanwezige leden richtte de koning een boodscnap, waarin hij met klem uiting gaf aan zijn verzoenings gezindheid, en zijn instemming betuig de met de conclusies van de grona- wettelijke commissie die enkele jaren geleden enkele vaagheden heeft moe ten interpreteren, weike als argumen ten tegen de vorst waren geëxploi teerd. Ook in deze boodschap gewaag de de koning geen ogenblik van een mogelijke machtsoveraracht, doch ver klaarde integendeel dat hij de beslis sing van het parlement moest respec teren. Duvieusart, die namens de mi nisters en staatsministers antwoordde, legde de nadruk op de vergevingsge zindheid en de grondwettelijke aan hankelijkheid waarvan de koning in zijn boodschap blijk gaf. Koning Leopold richtte ook nog een boodschap tot de leden van het parle ment, welke hun door de voorzitters werd toegezonden. .Hierin luidt het, dat het democratisch regiem berust op twee beginselen: eerbied voor de wet en aanvaarding van wettig genomen be sluiten, waarbij de wil van de meerder heid moet prevaleren, doch de rechten van de minderheid niet miskend mogen worden. De koning verklaarde ook door Koning Leopold, staande tussen zijn beide zoons, de Prinsen Boudewijn (links) en Albert, groet de jui chende royalisten, die naar Laeken gekomen waren. nauwe contacten met de leidende figu ren van het land het vertrouwen te wil len doen herleven en verzoening te be werken. In deze boodschap sluit hij zich ook aan bij de hulde die het parlement aan de prins-regent wil brengen. Toen Koning Leopold Zaterdag per vliegtuig arriveerde, was zijn broer, de voormalige Prins-Regent Karei, niet ter begroeting aanwezig. Vrijdag werd vry onverwachts medegedeeld, dat de Prins lijdende was aan een oogziekte. Toen enkele journalisten Premier Du vieusart Zaterdag de vraag stelden, of Prins Karei de Koning reeds bezocht had, was Duvieusart kenneiyk in de war en antwoordde hij aarzelend: „Prins Karei is ongesteld", aldus meldt A.P. Volgens het A.N.P. vertoeft Prins Karei op het ogenblik op ziin zomerverblijf „Raversöde" aan de Belgische kust. (Vervólg op pag. 6) In de haven van Den Helder is Za terdagmiddag binnengelopen de Poolse motorsloep „Krystyne" met aan boord drie mannen, een vrouw en kind. Schip per Jan Astowski vertelde,; dat zii ver leden jaar uit Gdynia naar Zweden waren gevlucht. Zij hebben daar enig geld kunnen verdienen en zijn nu van plan per tanker nW Tanger (N.-Afri- ka) te gaan. Gisteravond ontstond tussen twee in woners uit Schoonoord een vechtpartij tijdens een zomerfeest te Borger. De 30- jarige T. D. werd door messteken zo danig gewond, dat hij ter plaatse over leed. De dader, de 24-jarige J. B. werd vannacht van zijn bed gelicht en inge sloten. Zaterdagnamiddag is in de plebanie van de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem plotseling overleden Mgr. F. B. J. M. Filbry, plebaan en Kanunnik. Mgr. wilde vertrekken naar Naald wijk waar hij een feestpredicatie zou houden, toen hij zich onwel voelde en besloot thuis te blijven. Enkele ogen blikken later gaf hij de geest en kon hem nog slechts het H. Oliesel wordeu toegediend. Wie Mgr. Filbry de laatste jaren sprak, kon van hem vernemen, dat hij op een dergelijke dood rekende en niets liever zou wensen dan «in het volle geestelijke leven opgeroepen te worden naar de Schepper. Na een ern stige val was het lopen hem moeilijk geworden, maar hij ontzag zich in niets, verscheen by alle gelegenheden waar men hem verwachtte en liet velen bij herhaling genieten van zyn indrukwek kende predicaties. Mgr. Filbry werd geboren te Leiden op 29 Juni 1883 en werd priester gewijd 15 Augustus 1907. Hij was achtereenvol gens kapelaan te Waddinxveen, Delft H. Hyp.) en Den Haag (H. Agnes). Toen hij negentien jaar priester was be noemde de Bisschop hem tot pastoor der parochie O. L. Vrouw Koningin des Vredes te Amsterdam. Op 18 Januari 1936 viel hem de eervolle opdracht te beurt naar Haarlem te vertrekken ala plebaan van de kathedraal St. Bavo. Bij gelegenheid van het veertigjarig pries terfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers werd de plebaan ere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Twee jaar la ter volgde zijn benoeming tot kanunnik en op 5 Augustus 1646 werd hij van dit hoogwaardig college Proost. Z. H. ds Paus verhief hem op 12 Mei 1947 tot Geheim Kamerheer, waardoor hij in de rij der Monseignori werd opgenomen. De vermelding van deze enkele feiten en data belicht scherp de betekenis en opgang van deze bijna 43 jaren priester leven. Eerst een lange tijd tot 1936 ijverig en succesvol bezig in het mooie, maar beschaduwde grote-stads-parochie- werk, doch zó, dat hij de opmerkzaam heid vasthoudt van zijn pas benoemde bisschop, die zelf als deken van Hoorn- nog volop in de practijk zit en dus tot oordelen dubbel bevoegd, dan daarna, tot hogere ambten geroepen, zich ont plooiend tot een organisator en raad gever van formaat, waardig en geschikt om in de hoogste regionen van de Haar lemse clergé mede-leiding te geven in het bestuur van de Haarlemse Kerk. Want als Proost van het Hoogwaardig Kapittel behoorde Mgr. Filbry tot de allereerst geroepenen om zijn bisschop bij te staan en het isfot de Proost, dat tal van priesters in het bisdom zich bij voorkeur om raad wenden in moeilijke kwesties. Toch was het niet op deze hoge posten, dat Mgr. Filbry zich allereerst priester voelde. Die voldoening gaf hem alleen de zuivere zielzorg, de parochiepractijk, de doodgewone, dagelijkse uitoefening van het herdersambt. Als geestelijk leidsman ener parochie trachtte hij in alle oprechtheid het voor beeld van de Goede Herder bij uitne mendheid zo goed mogelijk na te volgen. De parochianen luisterden altijd met grote interesse naar het voorlezen van Epistel en Evangelie van de Zofldag. Voordracht en mimiek maakten dit aan horen ook voor de lauwe gelovigen tot een verkwikking. Bij kerkelijke fees ten voelde hij telkens en telkens weer de behoefte de ontroeringen welke hem bestormden in woorden mede te delen, zonder aan tijdslimiet te denken. Hij was de motor, de grote stimulator van een intens parochieleven. In- Amsterdam heeft Mgr. Filbry zich een grote faam als bouwpastoor verwor ven. Amsterdam-Zuid verkeerde, toen Mgr. er in 1926 arriveerde, nog vrijwel in wording. De uit de aard der zaak niet rijke parochie breidde zich in korte tijd sterk uit en had dus aan alles be hoefte. Wel stond er een kerkgebouw en was er een jongensschool maar daar mede was alles gezegd. Pastoor Filbry stichtte er een meisjesschool bij en een kleuterschool, een zusterhuis, een paro chiehuis en later zelfs nog een tweede parochiale school. Ook richtte hij daar een vacantieschool op, die later door "Licht en Lucht" werd voortgezet. In Haarlem behoefde hij niet zoveel te bou-, wen, omdat hij er alle benodigde scholen en jeugdhuizen vond, maar in hoger mate dan waar ook elders in het bis dom mogelijk zou zijn geweest, viel hem daar de taak toe de luister van Gods j1S,e bevorderen. De kathedraal is uiterlijk met het optrekken der beide torens voltooid, maar aan de verfraaiing binnen en buiten zullen nog hele gene raties kunstenaars arbeid hebben. Mgr. Filbry kende zijn plicht tegenover de reeds afgestorven, de nu levende en de nog komende generaties en wist zich in dit opzicht op zeer bijzondere wijze de hoeder over de luister van Gods Huis. Geen verandering in het stadsuitbrei dingsplan, dat de omgeving van de ka thedraal misschien onherstelbaar zou bederven, kreeg zijn medewerking; geen versiering, geen parament, dat het keur van onmiskenbare kunstwaarde mist kwam blijvend het kerkgebouw binnen.' H. M. de Koningin benoemde hem tot Officier m de orde van Oranje-Nassau Zo is het Haarlemse bisdom een figuur van formaat ontvallen. Zo heeft de pay rochie in het Leidsekwartier te Haarlem een pastoor met ongekende kwaliteiten verloren. Dat is geen phrase, geen pieus ,,In Memoriam" omdat van de dode niets dan goeds gezegd dient te worden, maar dat is een feitelijkheid, waarvan God alleen de draagwijdte kent. De Heer moge zijn rusteloze, yverige, begaafde dienaar naar het Epistel van gisteren als mede-erfgenaam in de schone hemel hebben opgenomen. Dinsdagavond worden in de Kathe drale Basiliek de Metten gezongen om 19,30 uur. De Lauden zullen worden gehouden Woensdagmorgen om 9.30 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben in het priestergraf op het Kerkhof St. Barbara, Soendaplein. Een leven zonder idealen is dood. Het plotselinge, maar niet onvoorbe reide. sterven van de Plebaan van Haarlem's Kathedraal-Basiliek mo ge aanleiding zijn, om enkele woorden van gedachtenis te wijden aan de bij zondere figuur van deze hoogstaande priester, wiens benoeming tot Plebaan, ruim 14 jaar geleden, de eerste was, welke onze Bisschop verrichtte. Met grote droefheid zagen de paro chianen van de Vredeskerk te Amster dam Pastoor Filbry vertrekken naar Haarlem en ook voor de vertrekkende Pastoor was het heengaan uit deze grote en bloeiende parochie een zwaar offer. Hij werd in Haarlem de opvolger van Plebaan Westerwoudt, een pries ter, om zijn vele gaven hogelijk ge waardeerd, een man van grote accu ratesse, een organisator van formaat. Het was een moeilijk opvolgen. Plebaan Filbry was geen organisa tor, het co-ordineren lag hem niet, systematiek was hem vreemd. Hij was de grote impulsieve, die met een uit zonderlijke grote en onvermoeibare ijver zich steeds gewijd had bovenal aan de geestelijke belangen van de hem toevertrouwde zielen en dit ook in zijn nieuwe parochie zou voortzet ten. Zijn brandende ijver voor het zie lenheil van zijn nieuwe parochianen heeft bij hen zijn voorganger niet doen vergeten, maar hem in hun har ten een even grote plaats bezorgd, naast die van Plebaan Westerwoudt. Deze „jager van de Heer" wist door zijn grote en onbaatzuchtige ijver, een ijver, die zich gelijk bleef tegen over rijk en arm de harten te ver overen van het grootste gedeelte van zijn parochianen. Niet altijd van al zijn parochianen. Dat kwam, omdat hij een impulsieve jager was, die niet altijd heel de dag door rustig en tac tisch zijn doel benaderde. Hij verzette enorm veel werk, maar deed dat gaarne, zonder een beroep te doen op anderen en dit kwam weer voort uit een karaktertrek, hem eigen, om zoveel mogelijk niemand tot last te zijn. Zó was hij in zijn geestelijk werk, zó was hij ook wat betreft zijn persoon. Na een noodlottige val van zijn fiets hebben pijn en ziekte zijn lichamelijke krachten gesloopt. Toch wilde hij niemand tot last zijn en daarom verborg hij zijn pijnen en be nauwdheden, zoveel als mogelijk was, voor het oog van een ieder. Hij was het grootste deel van de dag een man, die anderen liet delen in de vreugde van zijn hart; hij was vol belangstelling voor allen, die be langstelling vroegen. Hij had een kinderlijke eerbied voor het ware gezag. Op zijn verlangen gehuld in het kleed van zijn patroonheilige St. Fran- ciscus, zal het stoffelijk omhulsel van deze grote en ijverige priester worden weggeborgen onder de aarde, om een maal dat bidden wij allen daar uit glorievol te verrijzen op de jongste dag. J. J. A. KUILMAN Deken v. Haarlem Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek, van Robert Wilhelm Lehn hoff, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van de Groninger kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den. Het vonnis is heden voltrokken. Lehnhoff was tijdens de bezetting „Hauptsturmführer" en „Referent" van de S.D. te Groningen. Hij zetelde op het „Scholtenhuis" aldaar. Op de Wijde Ee bij Grouw, is Zater dagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd. waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Zes jonge mensen maakte een tochtje in een motorboot en waren in verband met het warme weer boven op de kajuit gaan zitten. Deze was daar blijkbaar niet op bere kend, want op een gegeven ogenblik zakte hij in elkaar en enkele van de jongelui kwamen in het water terecht. Twee van de opvarenden, de 21-jarige D. Kuiken te St. Jacobi-Parochie, en de 21-jarige mr. T. van der Schaaf te Min- nertsga, verdwenen in de diepte en hoe wel zy goed konden zwemen, kwamen zjl niet meer boven water. De snel toe geschoten hulp van vele plezierjachten, die in de nabijheid voeren, was vruchte loos. In de vijfde klasse, vijfde lijst is ge vallen op lot no 19184 de prijs van 10.000.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1