HAARLEM ZEI HET MET BLOEMEN m ....en het weer was wéér best! Gonzalez ontving een fraaie molen De gesloopte percelen aan de Kleverlaan Fantasie en Bezigheid gesloten HERINGA WUTHRICH Waterpolo-overzicht Ooievaarsschip Atlantisvoer mee in gevarieerd bloemencorso AGENDA Water onttrekking in Kennemerland Uitgesteld Koninginnefeest Autospuitinrichting MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 2 Stertocht en vuurwerk BEKRONINGEN HINDOEBALLET IN OPENLUCHT THEATER Artistiek gebeuren op windstille zomeravond W indhondenrennen VEEL BEWONDERING VOOR SNELLE HONDEN Ajoub wat speels MARIA GORETTI Opvoering Woensdag en Donderdag a.s. Verpachting Stadsschouw burg H.O.V. VERLIEST VAN DE STORM Wind and water-music" Expansie Stadsbibliotheek Zorgwekkende daling maakt plaats voor stijging GEVECHT IN TREIN Koffers vlogen het raam uit ZANDVOORT Orgelbespeling Aanleg grond- en riolerings werken gegund Burgerlijke Stand Eindelijk overeenkomst met eigenaren Ruim 10.000 bezoekers Faillissementen Glazenwasser van de ladder gevallen Verhoging ziekenhuis tarieven Zusters Franciscanessen naar Sumatra R.K. Ulo Sint Jeroen Examen Hoofdakte Haarlem De geslaagden van C.I.O.S. Examen Handenarbeid SANTPOORT Muziekschool der Mij. tot bevordering der Toonkunst HEEMSTEDE Gemeenteraad Het kampioenschap van Heemstede WIELERWEDSTRIJDEN OP HET CIRCUIT Reddingsdemonstratie Ouderavond Concert Waterstanden WASSERIJ DUYN A. J. CHAISTXAANSE Li. HERENSTRAAT 36. HAARLEM Tel. 14371 Speciaal adres voor DUCO-spuitwerk 7-pers. Chevr. met aanhang wagen 25 ets. p. K.M„ uitsl. m. ch. „TAXI- 13000" TELEFOON 13000 of 17000 WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? DAMNIEUWS De kwartetwedstrijden van D.O.S. HAARL. KORFBALCLUB „D.S.V." Haarlemse Cricket Bond Beurs van Amsterdam u? i „Wat een mooi weertje hè?" Dat zei den bijna alle Haarlemmers die Zater dagmiddag de trottoirs, de lantaarn palen, de gevels of de daken van de bloemenstad bevolkten. Er zijn mensen, die bijna nooit over het weer praten, omdat dit een burger lijke gewoonte is. Bij het jaarlijkse bloemencorso was „het weer is wéér bestr toch verreweg de verstandigste opmerking. Zonder stralend weer zal een corso nooit geheel tot zijn recht komen. Wie met een goed geheugen be genadigd is, zal ontdekken, dat deze ontluikende Haarlemse traditie ieder jaar weer door sprankelend zonlicht omstraald wordt. Toen de Haarlemmers tegen elkaar gezegd hadden, dat het zo'n stralend weer was, wisten zij eigenlijk niet veel meer te vertellen. Velen keken naar de actieve politiemannen, die altijd over uren moeten maken, wanneer de burge rij feest viert en op die Grote Markt luisterde de wachtende menigte naar de weemoedige zang van een nog wee moediger matroos. En het werd maar steeds warmer. Eerst ging de regenjas uit (De Bilt had regen voorspeld), daarna werd het zomercolbertje netjes in de plooi gevouwen en toen de hitte nog steeds niet draaglijk wilde worden moesten ook de stropdas en de hemds mouwen er.aan geloven. Zo konden de eerzame miisvaders natuurlijk niet doorgaan en het was daarom om aller lei redenen noodzakelijk, dat het bloe mencorso in het zicht kwam en dat deed het ook. De komst van deze parade der bloe men wordt telkenjare aangekondigd door de knetterende motorbrigade van de politie en dan roept iedereen: „Oh, daar zijn ze!" en vergeet terstond alle dringende kinderen en ploeterende po litiemannen. Klokslag kwart over drie werd op de Grote Markt een grote zwerm duiven uitgelaten. Ze klapwiekten boven de hoofden van de toeschouwers eh flad derden boven het gemeentebestuur en andere notabelen en vlogen tot slot nog een ere-rondje voor zij hun juiste koers bepaalden. Dank zij *de medewerking van vele winkelbedrijven en andere instellingen bevat het corso altijd nieuwe snufjes. Zes vreedzame scooters openden de stoet. De bestel- en personenauto's, die daarop volgden, leverden een duidelijk bewijs van het draagvermogen van een auto-dak. Niet minder dan vier bestel wagens deden iets, wat alleen de ge spierde Hercules vermag te doen, zij droegen de wereldbol. Op een andere auto stond een complete huishoudelijke uitzet en verschillende wagens, waren zij het soms wat sober versierd met anjers, gladiolen, rozen, dahlia's en andere bloemen. Een bepaalde auto van de Gemeente reiniging, waarvan bijna niemand de juiste naam weet of de populaire naam durft noemen, was lieftallig uitgedost en had deze middag een veel bloem-' rijker taak dan op normale werkdagen. De fraaie gele posthoorn, waar „Tan te Pos" op pleegt te blazen kreeg mu zikale versterking uit de P.T.T.-gelede- ren en Snip en Snap probeerden te fietsen, wat hun een enkele keer ook wel eens gelukte. Het enorme aantal jeneverflessen, die op een lange wagen stonden opgesteld, deed vele „droog gelegde" omstanders watertanden. Het ei van Columbus, dat ook nog meereed, stond uit eigen beweging rechtop en er gens onder een romantisch strooien dakje zat een schone vrouw, die de hitte verdreef met een heuse waaier. Het meest originele onderdeel van het corso was zonder twijfel het ooie vaarsschip „Atlantis". De blanke steven draaide de hoek van de Grote Markt om en stoomde op naar het stadhuis, ledereen was verrukt over dit unicum in de wereld der zuigelingen en de lachende vaders en moeders over peinsden, hoe het toch mogelijk was, dat zo'n grote zwerm ooievaars op zo'n klein schip terecht was gekomen. Deze lunderweelde was op aandoenlijke wij ze uitgebeeld en menig klein meisje, dat langs de kant stond had op dit pop- penschip als lichtmatroos willen aan monsteren. Tenslotte verdient één corso-creatie terwille van de duidelijkheid een bij zondere vermelding. Het betreft de rimboefiguur, die op een fiets reed en de meest vreemdsoortige planten met zich meevoerde. Deze donkerbruine ver schijning wilde „de onbekende uit het onbekende land" uitbeelden. Waar schijnlijk heeft hij gehoopt, dat het ministerie van Uniezaken dit corso ga desloeg, want hij wilde een grotera be kendheid geven aan het veelomstreden Nieuw-Guinea. dat bij velen nog zo onbekend is. Een pienter idee, maar vrijwel niemand begreep deze goede be doeling. De onbekende is helaas gro tendeels een onbekende gebleven. Als iedere Haarlemmer lid was van een harmoniekorps, dan zouden de Bloemenweek en andere stedelijke fes tiviteiten zeker veel spontaner gevierd worden. Toen wij Zaterdagavond op de Groté Markt naar de gemeenschappe lijke uitvoering van twaalf verschillen de muziekkorpsen stonden te luisteren, overdachten we, dat een harmonie een levenslustig volksbezit is, althans kan zijn. De grote belangstelling bewees wel, dat er nog velen zijn. die graag luisteren naar deze gemoedelijke muzi kanten. Het is alleen jammer (zelfs in de Bloemenweek mag de waarheid niet verbloemd worden) dat het Haarlemse publiek dikwijls zo passief blijft bij deze musiceervreugde en niet deelt in de geestdrift van de blazers en de «pit tige tamboers. De leiding van dit ge meenschappelijke concert was in han den van Jos de Klerk. Hij dirigeerde als altijd weer vol vuur en deed het voortreffelijk. Van de Grote Markt trok de feest vierende karavaan naar de Delftlaan, om in diepe duisternis te wachten op de vurige dingen, die komen zouden. En of de omstanders het indrukwekkend vonden bleek overduidelijk uit de kre ten van bewondering. Bij het feeëriek draaiende zonnenstelsel riep iedereen oeoeiii!!!direct daarop schoten schichtige vuurpijlen de lucht in en iedereen riepoeoeiii!!!; en toen daverden de knallende salvo's door de lucht en bijna iedereen riepaaaiiiü! Het ging niet allemaal volgens plan, wantc vele vuurpijlen stierven een al te vroegtijdige dood. Min of meer tot be,- sluit jvan de feestweek reed een Sin- terkiaes-achtig persoon op een schim- mel-achtig paard en een grote groene kip legde Bengaalse eieren. De jury van het „Bloemencorso 1950" heeft de volgende bekroningen toegekend: Personenauto's: le prijs: Garage Brink- mann; 2. Haarlemse Autocentrale; 3. P. War- mredam; eervole vermelding: Bruidsstoet, Garage Oomen. Personenauto's met reclame: le prijs en ereprijs: Wollana; 2. Pontiac-reclameklok; eerv. verm.: Chem. Fabriek „Akru". Bestelauto's: le prijs: „Snack Bar"; 2. J. Peeperkom Zoon; 3. Firma Okhuyzen; 4. Firma Schous; 5. Magazijn Nederland; eerv. vermeldingen: Firma Kremix; Bond Zonder Naam; V.A.M.I.; bestelauto P.T.T. Vrachtauto's: le prijs: Juliana-Garage; 2. Gemeente-reiniging; 3. Gé v. d. Bosch; 4. Wasserij „Kleverpark"; 5. Rijnbende Zo nen; eervole vermeldingen: Firma J. Krul en Gymnastiekvereniging G.I.O.S. Rijtuigen: le prijs: Postkoets; 2. Th. van Tol; 3. Tuinbouwstudieclub; eervolle ver melding: Ponnywagen. Rijwielen en carriers: le prijs: Heeremans Van Leuven; 2. J. van Kooten; 3. J. Wil- lemsen Zoon; 4. P. Mookhoek; 5. W. van den Hoek; 6. N. van Schagen Zonen. Attractievoertuigen: le iprijs en ere-prijs: „De Atlantis" van J. van Weert; 2. G. Post; 3. Haarlemse Speeltuinverenigingen; 4. Kleuterhuis „Margriet"; 5. School en Werk- tuinen; 6. P. Melchers; eervole vermeldin gen: „De Reisduif", J. Darlandt en Club huis naast d'Appelaar. Zilveren medaille van het „Bloemen corso 1950": Wollana uit de Tempelier straat. BIOSCOPEN: Rembrandt: Soldaat Boem (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De drie Caballeros (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Moord in de Tour de France (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Secretaresse na kan toortijd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u«; City: Cap tain Blood (18 j«), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Diamantstad (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 24 Juli Rembrandt: De Klokkenluider van de No tre Dame (14 j.), half 11. City: De Woudlopers (a. 1.), 11 u. Dinsdag 25 Juli Rembrandt: De klokkenluider van de No tre Dame (14 j.), half 11. City: De Woudlopers (a. 1.) 11 u. Gem. Concertgebouw: H.O.V. met zevende Zomerconcert o. 1. v. Marinus Adam, 8 u. Grote Kerk: Orgelconcert door George Ro bert, 8 uur. Ruim vierhonderd toeschouwers waren Zaterdagavond naar het openluchtthea ter te Bloemendaal geklommen om het Hidoeballet van Indra Dev Prased bij te wonen. Ze zullen er geen spijt van heb ben, want de natuur drukte op de klas sieke Indische dansen een speciaal stem pel, dat men in de schouwburg moet missen. Het was een bladstille avond en de temperatuur was bijzonder aange naam. De felle kleuren van de kleding der danseressen tekenden scherp af tegen het groen rondom, dat, naarmate de avond verder viel, vervaagde tot een dromerig woud. Fascinerend was nu en dan de muziek, ontlokt aan de tibia's, de tambura, het Indisch harmonium en andere instrumenten; ongehoorde klan ken en rhythmen in het Hollandse duin gebied. De leider van de troep, Indra Dev, liet de uitvoering voorafgegaan door een ceremonie, waarin de zegen van de God der kunsten en wetenschappen wordt afgesmeekt. Hij gaf daarna een demon stratie van mudra's en rasa's, rituele handhoudingen en expressies, die in de daarop volgende dansen voorkwamen. Opnieuw bleek wij hebben het ballet ook in de Stadsschouwburg gezien hoe prachtig deze klassieke uitingen zijn, hoe aristocratisch en de ziel beroerend. Heel het lichaam van de danser werkt mee aan de expressie, iedere teen, ieder vingerlid, de hals, het oog; de borstkas. De Hindoese dans heeft veelal niet het bezadigde, het langzame van de Javaan se; de zigeuners hebben hem overge nomen en wilder aangezet. Treffend was de lentedans van de danseressen Padmini en Svati; de Naga Kanya (de heilige slang, die zich in een jongeling omto vert en een schone vrouw tracht te verleiden) en de Shiva-legende, waaraan h< gehele gezelschap medewerkte. De bijval van de toeschouwers, van wie velen een ongekende wereld geopend zagen, was dan ook terecht en verdiend. Een goede greep van het bestuur der Stichting Openluchttheater! V. W. In het bloemencorso van Haarlem trok vooral het babyschip Atlantisde grote aandacht. Ondanks de steeds donkerder worden de lucht, die het ergste voorspelde, was was er Zondagmiddag op het EDO-ter- rein een enthousiaste menigte verza meld die vol spanning de prestaties van de windhonden gadesloeg. De eigenaars, die soms na maanden- en maandenlange training zover gekomen waren, dat hun honden mee konden lopen, werden he laas wel eens bitter teleurgesteld. De prachtige Afghaanse windhond Ajoub bijvoorbeeld geloofde het wel en ging er met een soortgenoot die er ook genoeg van had, vandoor. Toen het publiek er allerhartelijkst om lachte, staakten zij prompt hun gestoei en staarden de men sen in koddige verbazing aan. Dat men bij een windhondenrace vaak voor verrassingen staat werd hier weer eens bewezen. Een hond waarvan men alles verwachtte en die eerst lange tijd de leiding had en onverslaanbaar was op het rechte eind, werd bij het bochten werk verslagen. Kleine, slimme hondjes, die het wat snelheid betreft, vetelal tegen de andere moesten afleggen, konden door het nemen van de binnenbocht dik wijls nog winnen. Zo verging het o.a. de Greyhound Cinderella die door het ne men van een te wijde bocht door Tabor overwonnen werd. De wedstrijd met hindernissen voor de Greyhounds ging met veel moeilijk» heden gepaard. Driemaal achtereen brak het haasje. Voor de hondenkenner was het in die mate interessant, dat hij nu goed kon zien dat de honden soms meer op de baan dan op het haasje liepen. Dit eerste is natuurlijk verkeerd. Overigens was het een prachtig gezicht, die sierlij ke, op snelheid gebouwde, dieren over de hindernissen te zien zweven. Met het grootste gemak werden sprongen van twaalf meter lengte gemaakt! Het geliefde renpaardje van de Ierse mijnwerkers de whippet, deed allen weer verbaasd staan door zijn felheid en voor dit kleine dier enorme snelheid. Er was er een. die zóveel liefde voor het racen aan de dag legde dat hij zelfs een maal buiten mededinging meeliep. Er zijn mensen, die beweren, dat het laten uitkomen van een windhond op de baan gepaard gaat met dierenmishande ling. Als men evenwel nagaat met hoe veel geduld en liefde deze honden ge traind worden moet men het tegendeel van deze bewering wel inzien. Hoewel was aangekondigd dat de op voeringen van het toneelstuk „Maria Goretti" door de R. K. gemengde to neelvereniging „Getosa" uit Sant poort Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. zouden plaats vinden, moet worden medegedeeld dat door bij zondere omstandigheden de uitvoering van Vrijdagavond niet kan plaatsvinden. Personen, die plaatsbewijzen in hun bezit hebben voor Vrijdagavond a.s., gelieven deze om te ruilen tegen plaats bewijzen voor Woensdag of Donderdag a.s. Men wordt verzocht dit nog heden of morgen te doen om teleurstelling te voorkomen. Het succes van de opvoeringen „Ma ria Goretti" in verschillende plaatsen moge een aansporing zijn, zich nu van de laatste, plaatsbewijzen te voorzien. Deze zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: in het gebouw St. Bavo, Sme- destraat, en bij dq»heren B. A. de Groot, Jan Gijzenkade 271; G. Donker, Haits- ma Mulierstraat 44; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; Th. Uiterdijk, Leidse- straat 24 zwart; B. Reijnders, Zomer- vaart 134; N. Schouw, Graaf Willem straat 42; L. dSiemers, Spaansevaart- straat 7; H. Bergman, Jansweg; A. v. d. Veldt, Zuidertuindorplaan, Overveen. Toegang voor alle katholieken. De baten komen geheel ten goede van de plaatselijke kas van Herwonnen Le venskracht. De opvoeringen vinden plaats in het gebouw St. Bavo. B. en W. stellen voor de Stadsschouw burg wederom voor drie jaar in exploi tatie te geven aan de heer H. Beinum. Het exploitatietekort in de afgelopen drie jaar bedraagt ƒ3050. Het handjevol bezoekers dat Zon dagmiddag het openluchttheater te Bloemendaal bezocht, en zelfs door aan wezigheid van een groepje Zwitserse gasten op internationaal peil stond, heeft bepaald feeling gehad voor sport. Wat dit aangaat hebben zij intussen waar voor hun geld gekregen. Velen hebben kunnen genieten van een „open" strijd, die te meer aantrekkelijk was door verbluffende staaltjes van techniek der H.O.V.-leden. Ondanks het gesloten seizoen werd er gespeeld alsof er letterlijk en figuurlijk geen vuiltje aan de lucht was. Het grootste moment van de strijd die de H.O.V. met Marinus Adam aan het hoofd voerde, was zeker onder de be geleidende muziek der twee Poolse volksdansen van Moszkowski de Ma zurka en de Krakowiak. Vooral onder het laatste stuk werd gespeeld dat de stukken ervan afvlogen (wederom let terlijk en figuurlijk). Wij wisten o.a. dat de solo-clarinettist der H.O.V., de heer Strikkers, „de toon kan houden". Dat hij echter bijzondere keepers-talen, ten heeft, zo hij onder de Krakowiak demonstreerde, doet ons zijn naam in dit opzicht in één adem noemen met een zeker iemand, wien* naam evenzo klinkt als de eerste lettergreep der genoemde Poolse dans. Zo zagen wij meerdere hardloopdemonstraties, en juist gekozen uitvallen, die ons meer een aspect bo den van een voetbalmatch dan een symphonieconcert. Kortom het geheel was een paskwil, met dit weer een concert in de open lucht te geven. Dat de H.O.V. hun con tracten nakomen is inderdaad plicht. De fout ligt echter bij de subsidiërende in stantie. Voegen we er nog de omstan digheid bij dat het Openluchttheater nog steeds geen nis of behoorlijk klank bord heeft, dan kan men zich voorstel len hoe bij de windvlagen van Zon dagmiddag zó de muziek geklonken heeft. Herhaaldelijk vlogen lessenaars en muziek onderste boven, de violen en rest der strijkers hoorde men practisch niet; dus alles bij elkaar een hartver heffend gehoor. Na de pauze trad de regen ten overvloede als spelbreker op. Maar kom, behalve een nat pak hebben we natte ogen gekregen van het lachen, hetgeen toch ook weer een zekere vol doening schenkt. „Si j'étais roi", (dit was de ouverture van A.êC. Adam, waarmede het concert begon), zou ik nooit de H.O.V. meer aan een dergelijk experiment wagen. JAN LAARVELD In aansluiting op ons bericht betref fende een voorstel aan de gemeenteraad om in perceel Schouwtjeslaan 63 de jeugdbibliotheek te vestigen, vernemen wij nog het volgende. Hoewel op de begroting van dit jaar gelden zijn uit getrokken voor de exploitatie van een jeugdbibliotheek, zal de definitieve ves tiging nog' wel enige tijd op zich laten wachten. In perceel Schouwtjeslaan 63 zal te gelegener tijd een filiaal van de stadsbibliotheek komen, maar thans is het een mooie gelegenheid om er de jeugdbibliotheek voorlopig onder te brengen. De kosten worden geraamd op ƒ3000. De kosten voor het inrichten van een uitleenpost in het jeugdhuis te Spaarn- dam vragen 5000, waartegenover 3000 aan ontvangsten zullen staan. De ex ploitatie kan nog in de loop van dit jaar beginnen. In het jaarverslag van het Provinciale Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland over 1949 lezen wij, dat in de laatste drie maanden van het jaar de hoeveel heid neerslag overvloedig was; maanden, waarin de verdamping een geringe rol speelt en dus veel neerslagwater aan het grondwater ten goede komt. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat aan de door de abnormale droogte der laat ste jaren veroorzaakte zorgwekkende daling der bovengrond-waterstand in de duinwin-gebieden aan het eind van 1940 een einde kwam; deze heeft nu plaats gemaakt voor een stijging. Twee mannen, uit Velsen afkomstig, kregen in de trein een woordenwisseling, die zo hoog liep, dat een hevig gevecht in de coupé ontstond. In allerijl vlucht ten de meeste reizigers, onder wie vele kinderen, de coupé uit. Ter hoogte van station Velsen-Hoog- ovens nam het gevecht zulk een omvang aan, dat koffers het raam uit gesmeten werden, waardoor de trein vertraging opliep. De chef van station Beverwijk gelastte de beide runestokers de trein te verlaten en onder veel tegenwerking en met behulp van Beverwijkse politie wer den de rumoerige reizigers op het bu reau vastgezet. De KNAC-races hebben Zandvoort een grote nationale en internationale propaganda opgeleverd. De Nederlandse Radio zond drie maal een reportage uit; de wereldomroep had gedurende anderhalf uur nieuws van het Zandvoortse circuit. Maar de kroon spande de Argentijnse Radio welke drie uur lang de races om de grote prijs van Neder land uitzond in een reportage van een twee tal reporters, die dat op zo'n spectaculaire wijze deden, dat zij een groot deel van het publiek op de tribune amuseerden. 's Avonds werd in het raadhuis van Zand voort, een cosmopolitisch gezelschap ontvan gen door het gemeentebestuur. Burgemees ter Van Fenema begroette de gasten in het Frans en in het Engels en verwelkomde in het Spaans de Argentijnen Fangio en Gon zalez. Jhr. Smits van Oyen sprak namens de KNAC. De echtgenote van de zaakgelas tigde van Argentinië reikte aan de winnaar van de Grote Prijs een beker uit. De beker van de gemeente Zandvoort voor de snelste ronde werd gewonnen door Gonzalez. De stichting Touring Zandvoort had de attentie om aan Gonzalez een fraaie molen in Delfts Blauw te schenken. Dit voor de unieke prestatie om nadat zijn auto in brand ge raakt was, later toch de strijd weer op te nemen. Omtrent deze brand vernamen we nog dat bij het tanken tijdens de wedstrijd de helper de benzinepomp in werking bracht vóór de slang in het reservoir was gedaan. De benzine spoot toen met vijf atmospheer druk over de motor waardoor de auto in brand vloog. Bewondering wekte het werk van de Zandvoortse brandweer die de brand met snelblussers spoedig wist te doven. Onder de aanwezigen bevonden zch ook de oud-burgemeester Van Alphen met zijn echtgenote. De Engelsman Dagis die des tijds advies gaf aangaande de aanleg van het circuit, verzekerde aan onze verslag gever dat het circuit uitmuntend is voor unieke prestaties. Prins Bira van Siam was thans vergezeld van een exotisch geklede schone van Zuid-Amerikaanse origine. In de Grote Kerk te Haarlem zal George Robert Dinsdag 23 Juli van 8—9 uur de vol- gende werken van J. S. Bach ten gehore brengenToccata en Fuga d kl. t.; Fantasia Super: Komm, heiliger Geist, Herr Gott; Komm, heiliger Geist, Herre Gott; Komm Gott, Schöpfer, heiliger Geist; Tno G gr. t.; Partita, „o Gott, Du frommer Gott Fuga G gr. t Door de directeur van Openbare Wer ken is aa» de N.V. Haarlem's Grond-, Hei- en Aannemersbedrijf het maken van grond en rioleringswerken voor stadsuitbreiding bij de Richard Holkade voor de som van f 221.221.opgedragen. Geboren: J. H. van den BelLetter, z P. C. van LeuvenBlankwater,' z.; H. Smit Lesage. z.; M. J. van Kouterenvan den Merkenhof. z.; G. M. Roest—Pérukel, z.; B. van Nunen—Kamsma, z.; D. de WildeSijm, z.\ G. E. BoegbornLentink, z.; E. J. Kuijk Marchand, z.; A. F. H. van den Broeke de Groot, d.; A. Nolten—Vallentgoed, d.; D Kales—Schmidt, d.; C. J. Derks—van der Stelt, d.; F J. GroenBosscher, d.; G. M. TeeuwenVan Putten, d. Getrouwd: J. Tukker en A. M. C. Zuuren- donk. Overleden: L. M. C. Hoekstra—Ruhl, 71 J„ Zaanenlaan; J. M. B., 4 d., z. van J. B. Snoeks, Joh. v Vlietstraat; H. J. Gerrit sen, 31 J, Sophiastraat. Herhaaldelijk hebben wg geschreven over de acties van de eigenaren der per celen aan de Kleverlaan, die in 1944 op last van de Duitse weermacht werden gesloopt. Krachtens een in 1946 genomen raadsbesluit werd bet uitbreidingsplan ter plaatse zodanig gewijzigd, dat er geen huizen meer zouden mogen worden gebouwd. Thans hebben de onderhandelingen met de eigenaren tot een compromis ge leid. Alhoewel de gemeente haars in ziens geenszins tot betaling van rente vergoeding verplicht is, wil zij toch uit een oogpunt van billijkheid 4 procent per jaar over de overeengekomen koop sommen over een tijdvak van drie en een half jaar vergoeden. De meeste eigenaren wensen hun rijksvergoeding voor de gesloopte opstal aan de ge meente over te dragen. De vergoeding van de grond varieert tussen f 14.50 en f 15.50 per vierkante meter. Totaal is met deze transactie een bedrag van f 316.000.gemoeid. Gisteravond om elf uur is de ten toonstelling Fantasie en Bezigheid, die enkele weken in het Concertgebouw was ondergebracht, gesloten. Ruim tien duizend bezoekers zijn langs de interes sante stands getrokken. De wethouder van Onderwijs, de heer D J. A. Geluk, sprak bij de sluiting een korte rede uit. Hij drukte de wens uit, dat het contact dat door middel van deze tentoonstelling met de diverse vereni gingen gelegd was, ook in de toekomst bewaard zou blijven. Zowel de standhouders als de bezoe kers waren over deze expositie zeer te vreden. Opgegeven door van der Graaf Co's Bu reau voor den Handel N.V., Afd. Handels informaties, Amsterdam. Uitgesproken: 10 Juli: M. J. J. van Vliet, Orionlaan 88, Hilversum. R.c. mr. dr. L. Spanjaard. Cur. mr. W. la Croix, Frede riksplein 36, Amsterdam. De 48-jarige glazenwasser A. J.S. was Zaterdagmorgen om kwart over elf aan het werk op de binnenplaats van het kantoor van Openbare Werken in de Jacobijnestraat. De twee meter hoge ladder, die hij bij het glazenwassen ge bruikte, stond op een afdakje dat even eens twee meter hoog was. Plotseling viel de man var.' de trap door een nog onbekende oorzaak. De G.D. heeft de glazenwasser ter plaatse behandeld en later is het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo vervoerd waar rrien een zware her senschudding constateerde. Aan de raad wordt voorgesteld het tarief van de verpleegkosten voor het Sint Elisabethsgasthuis met vijftig cent per verpleegdag te verhogen. De Zusters Franciscanessen van Aer-- ienhout bezitten reeds meerdere jaren een missiestatie op Sumatra, waar zij de paters Capucijnen op alle terrein de helpende hand bieden. Tengevolge van oorlogshandelingen is deze statie in zo'n toestand gekomen dat er weer van voren af aan begonnen moet wor den. Meerdere zusters zijn na 1945 weer naar dit missiegebied vertrokken. Dezer dagen zal de provinciaal Overste Moe der M. Scholastica vergezeld van de novicemeesteres zuster M. Magdalena voet aan wal zetten op Sumatra voor een visitatiereis van meerdere weken. Deze missieposten zijn grote zorgeftkin- deren van de Congregatie. Zij hoopt en verwacht 'dat zij in haar zorgen de hartelijke steun van gebed en offer van velen zal mogen ontvangen. Over Rome wordt de reis teruggemaakt. De zegen van de H. Vader in dit hei lige Jaar moge de Congregatie die een zeshonderd leden telt in Nederland, doen groeien zowel naar inhoud als naar aantal. Bij de te Heemstede afgenomen exa mens slaagden voor het Mulo-diploma de volgende candidaten van de R. K. Ulo St. Jeroen in de Overtonstraat: P. Bakker, J. ten Barge, W. de Bruijn, R. Dekker, T. Hulsebosch, A. de Jong, T. Kaandorp, R. Kappers, H. Kemper, A. Koestal, A. v. Leuven, P. Lindström, D. Lodder," A. Loerakker, H. Montauban, G. Reeuwijk, J. Reeuwijk, J. Rutte, G. Sassen, W. Schaaf, P. Schavemaker, J. Spee, P. Vermunt, D. Voetelink, H. de I Vries, F. Vreenegoor, Chr. v. Wees, R. I Wolf. Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candi daten. Geslaagd de heren C. Elzinga, Am sterdam; G. H. Leen, Alkmaar; R. Maen- hout, Bovenkarspel; C. J. Stroomer, Boven- karspel. Geëxamineerd voor gedeelte B8 candi daten. Geslaagd de dames: mej. D. W. M. Donders, Amsterdam en mej. N. C van Steijn, Amsterdam; de heren: N. v. Doorn, Heemstede; J. v. Munsteiynan, Haarlem. Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Geslaagd de dames: G. H. G. Doevelaar te Amsterdam en de he ren: F. C. van den Berg, te Haarlem; J. A. de Jong, te Assendeift; H. Lango- slag, te Bovenkarspel; P. G. Prins, te Abcoude; A. J. Wuisman, te Amster dam. Geëxamineerd voor gedeelte Bf. 7 candidaten. Geslaagd de dames: M. van Boxel, te Amsterdam; C. A. H. Lucas- sen, te Amsterdam; Th. S. Proost, te Amsterdam; M. B. H. van Veen, te Haarlem. De heer J. C. A. Hoffmann, te Amsterdam. De volgende leerlingen van het Cen traal Instituut voor Opleiding tot Sportleiders (C.I.O.S.) te Overveen, die een specialisatie-examen hebben afge legd, zijn geslaagd: Voetbal: P. J. van Foeken (Haarlem). Gymnastiek: J. M. Breetveld (Castri- cum). Jiu Jitsu: C. Heijnis (Krommenie). Schermen: S. v. d. Boogaard (Sant poort), L. A. M. Truijens (Haarlem), W. Verzijlbergen (Heemstede). Tennis: M. A. Jqle (Haarlem). HAARLEM, 21—22 Juli. Geslaagd de da mes: H. Assen, H. B. Beyer, J. Struiken Bou- dier, A. E. Bruins, L. Coster, W. A. A. Dy- kema, Cl. Jongsma, J. H. Kolthek, E. A. Overhoff, M. de Ridder, L. A. Stumpel, H. Stutterheim. Afgewezen 2. Voor het tandarts-examen slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer J. A. F. Haye uit Haarlem. Wethouder Geluk houdt zijn spreekuur deze Woensdag 26 Juli om half elf; wet houder Angenent houdt Donderdag geer spreekuur. Voor de afdeling theorie der Staats examens voor muziek A slaagde de heer. H. Leene; voor B de dames W. Bur- meister en L. Nederkoorn en de heer L. P. Huges. Allen waren leerlingen uit de klasse van de heer M. J. Lürsen en genoten muziekgeschiedenis van de heer J. Hisschemöller. Zoals bekend, organiseren de Vere niging tot het houden van Nationale Dagen te Santpoort (St.) en de Oranje vereniging te Santpoort (D), op Kor ninginnedag steeds een grote feest avond in het mooie Burg. Rijkenspark te Santpoort. De datum waarop Hare Majesteit jarig is, leent zich eAter niet om op die dag een feestavond in de open lucht te geven en daarom is be sloten om op 29 Juli een feestavond te geven, welke om acht uur begint. De toegang tot het feestterrein is aan de Wüstelaan. Aan het programma wer ken mede; Mr. Doodle, de flegmatieke humorist; Fantasio, de muzikale clown; De Chi co's, met Argentijnse songs; De Retti- chini's met een fantastisch shownum mer; Guus Jansen, de bekende KRO- pianist; IJmuidens Roem, het beken de Accordeon-orkest; John Pims, de bekende en vlotte conferencier. De raad komt Donderdag 27 Juli om vier uur bijeen. Voorgesteld wordt aan het gemeentepersoneel over 1950 een gratificatie toe te kennen van 2 pCt. van het salaris met een maximum var. vijftig gulden per persoon. Een crediet van 2000 wordt gevraagd voor aanschaffing van diverse apparaten ten behoeve van het gezondheidshuis. De 3de ronde van de finale voor de hoofdklasse bracht voor de Bavospelers een teleurstelling; Zonneveld verloor van Sluyter een Drayer kon het tegen v. Datelen niet verder brengen dan re mise, waardoor de beide H.D.C.-spelers met elk 4 punten bovenaan kwamen en de Bavomannen met elk 3 punten om de 3de en 4de prijs zullen moeten kam pen. Voor de 1ste klas won G. Does zijn laatste partij en daarmede de titel. In de 2de klas slaagde Steenkist er in zijn ernstigste concurrent Brouwer van zich af te schudden en werd daar door kampioen. Wel wist de jonge Oort huis de kampioen een nederlaag toe te brengen, doch de titel kon aan Steen- kist niet lieer ontgaan. Hiermede pro moveert ci.ze speler naar de 1ste klas. Ofscho\n deze wedstrijden nog niet geheel afgelopen zijn en de beslissingen in de hoofdklas nog even op zich laten wachten, kan nu toch wel worden vast gesteld dat deze wedstrijden ook dit jaar weer een mooi succes geworden zijn voor de damessport in het algemeen en voor de organiserende vereniging in het bijzonder. Reeds meldden zich en kele nieuwe leden aan. Donderdag 27 Juli zal op het circuit van Zandvoort een wielerwedstrijd ge houden worden tussen de Vereniging Olympia uit Amsterdam en de H.S V. de Kampioen uit Haarlem. In de Am sterdamse ploeg komen uit: Faanhof, Lakeman, Willekes en Matzen. Bij de Haarlemmers zijn het de gebroeders Pe ters, Cor Bijster en Piet van Roon die mee zullen rijden. Van iedere ploeg nemen twintig leden deel. De Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingmij. organiseerde Zaterdagmid dag te Zandvoort een zeer interessante reddingsdemonstratie voor de Zand voortse kust. Medewerking verleenden de reddingboten van Scheveningen, Noord- wijk, IJmuiden en Zandvoort. Een vlieg tuig van de r^arine luchtvaartdienst liet zien hoe men een vermiste reddingboot opspoort. Via de luidspreker werd het publiek omtrent de verschillende ver richtingen ingelicht. Het geheel was een groot succes. Het is jammer dat de paar den die de Noordwijker strand-roei- reddingboot uit het water moesten trekken, door de voerman zodanig wer den afgebeuld, dat het publiek aan zijn verontwaardiging duidelijk uiting moest geven. Ter gelegenheid van de ouderavond waren de lokalen van de Mariasehool te Zandvoort versierd met bloemen en de werkstukken van de leerlingen. Opmer kelijk waren de prestaties van de kin deren op het gebied van opstellen en tekenen. De ouders toonden voor een en ander grote belangstelling en maak ten van de gelegenheid gebruik voor nuttig contact met, het onderwijzend personeel. Zaterdagavond gaf de IJmuidense Har monie te Zandvoort een concert op uit nodiging van de „Stichting Touring Zandvoort". Ditmaal was de verplaats bare muziektent opgesteld aan de Boule vard nabij de Strandweg. Een talrijk publiek genoot van de muzikale presta ties van de Harmonie en tegelijkertijd van de mooie aanblik van de spiegel gladde zee. Maandag 24 Juli Hoog water: 10.31 u. en 23.01 u. Laag water: 5.53 u en 18.27 u. Dinsdag 25 Juli Hoog water: 11.45 u. Laag water: 7.07 u. en 19.47 u. Advertentie \MSTEkl>AMSEVAART20 r KI.. 110)5 Advertentie Aavertentie Advertentie HAARLEM Eledrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties DEKENS - LAKENS Uitzonderlijke aanbieding dekens (iets vuil) f 11.90, 14.50, extra grote maten f 19.50, Anti-Rheuma-la- kens (flanel) ƒ7.95, da mast bedstellen f 48. Alleen voor inrichtingen en particulieren (niet v. d. handel). JTAPIJTHAN- DEL „MAR®" N.V., Ge bouw de Nijverheid, Jans straat 85 (bij Gr. Markt), Haarlem. NELLY (R. Lloyd), 29 Juli te R'dam verw. SKAUGUM (NederL), 23 Juli van Djakarta; 13 Aug. te Amst. verw. Het einde van de zomercompetitie be gint alweer in zicht te komen en van zelfsprekend komen nu de kampioenen naar voren. In de derde klasse B da mes heeft Haarlem reeds beslag op de titel gelegd en bij de heren is het HPC, dat kampioen van de tweede klasse A is geworden. In de tweede klasse C maakt DWT dames nog een goede kans en zal het Woensdag de tanden op elkaar moeten zetten om van Robben 2 te winnen. De heren van DWT zijn zwevende en zullen de twee laatste wedstrijden moeten winnen, willen zij gespaard blijven voor het spelen van degradatie-wedstrijden. Een overwinning van 70 op HVGB heeft DWT behaald in 2 C dames: DWT 1 7 6 1 12 41 8 Robben 2 7 5 2 10 22 13 HVGB 1 7 3 1 3 7 18 23 ADZ 2 6 2 1 3 3» 12 21 HDZ 2 7708 36 2 verliespunten wegens niet op komen. In de tweede klasse A won DWR met 10 van Nereus en ging HPC bij ADZ op bezoek: de gasten verloren met 2—1. Met een overwinning van 31 op Oosterbad is Haarlem in de 3de klasse B dames kampioen geworden en moet nu met de nummers 1 van de afd. A, C en G van de derde klasse een halve competitie spelen voor 1' plaats in de tweede klasse. HVGB 2, derde klasse C speelde tegen Nereus 2 en verloor met 32. In de eerste klasse dames werd gespeeld de wedstrijd HDZVZV en is de uitslag 62. In de hoofdklasse heren eindigde de wedstijd IJHVGB 55. De stand is; ZIAN Meeuwen HZC SVH HVGB Het IJ 41 64 61 42 33 33 42 55 53 52 48 44 Met 33 is de wedstrijd HPC 2Zian 3 geëindigd in de reserve hoofdklasse. DWR heeft in de eerste klasse A uit twee wedstrijden 2 punten binnenge haald. De uitslagen zijn: RZCDWR 22 en NeptunusDWR 55. In de eerste klasse B heeft Haarlem met 63 gewonnen van Rotterdam. •De wedstrijd Haarlem 3Meeuwen 2, gespeeld voor de reserve eerste klasse A, eindigde 22 en hetzelfde resultaat behaalde Haarlem 3 in de wedstrijd tegen HPC 3; HVGB 2 won met 6—3 van Meeuwen 2. Een overwinning van 92 heeft Haar lem 2 geboekt in de wedstrijd tegen UZSC 2 en in de wedstrijd Merwede 2 Haarlem 2 werden de punten ge deeld (22). Zoals reeds gezegd, heeft HPC in de tweede klasse A het kampioenschap be haald, gewonnen werd met 32 van Dolfijn; VZV won met 9—0 van de Futen en de uitslag van de wedstrijd tegen Dolfijn was 11. DWT ging naar DJK; in de eerste speelhelft behaalden de gastheren een voorsprong van 40 en het einde kwam met 73. In de reserve tweede klasse A werd gespeeld de wedstrijd HVGB 3DWR 2 met als uitslag 24. DWR 3 won in de reserve derde klasse B met 82 van DAW 2. In Leiden speelde DWT 2 tegen De "Zijl 8 met als resultaat 1-V, Zaterdag avond bracht DWT 2 aan ZIAN 4 een nederlaag toe van 61. Uitslagen: dames, DWT 4HZV 1 30; meisjes: HVGB b 50; Haarlem HVGB b 7—0; VZV—DWT, DWT niet opgekomen. Heren: DWT 3DWT 4 71. Jongens: HVGB aHPC, HPC n-2t op gekomen; HVGB b DWT 11. De kwartetwedstrijden zijn intussen tot een einde gekomen en het is Cru- quius gelukt om met de erepalm te gaan strijken. De totaaluitslag luidt: 7 20—20 6 24—16 6 23—17 5 21—19 4 21—19 2 11—29 1. Cruquius 5 3 11 2. Noorden 5 2 2 1 3. Kijk Uit 5 2 2 1 4. Ooste.tkw. 5 2 1 2 5. D.O.S. 5 12 2 6. V.K.D. 5 0 2 3 Uit deze stand blijkt wel dat er vol doende spanning geweest is en dat de winnaar het niet cadeau gekregen heeft. In de onderlinge wedstrijd van D.O.b. werd J. Mulder ongeslagen kampioen van de 3de afdeling. Ter gelegenheid van het 3de lustrum van de damclub 't Noorden organiseert deze vereniging in de maanden Augus tus en September nederlaag wedstrijden. D.S.V. heeft aan de Haarl. Korfbal Bond verzocht om toelating en deelne ming aan de senioren- en adspiranten- competities. Evenals vroeger zal het seizoen worden begonnen met een feest avond, waaraan ook nu weer eigen krachten zullen medewerken. De leiding berust bij de heer W. Piepenbrink. Voor de hervatting van haar werkzaamheden mocht D.S.V. veie gaven en geschenken ontvangen, o.m. een vijftal ballen. Eén dezer dagen verraste een der leden het bestuur met een bedrag van 200. tot versterking van de kas. Woensdag 2 Augustus vergadert D.S.V. en worden nieuwe reglementen ter goed keuring voorgelegd. Dan hoopt D.S.V. speel- en oefenterreinen te bezitten en binnenkort een kleedgelegenheid to kunnen aankopen. Zo spoedig mogelijk zullen spelregelavonden worden ge houden. Rood en Wit 4—Haarlem 5. R.W. 4 105—9. J. v. Eek 17, J. de Breuk 13, H. Wijkhui zen 26*, R. de Boer 26, E. ter Haar 3—40, G. Stuts 115, G. Jansen 115. H'lem 5 74, G. Stuts 32, H. Kapteyn de Boumeester 119, H. Offerman 717, Wijnhuisen 112, Joh. Faber 111. C.V.H.W. 2—R.W. 5; C.V.H.U. 2 102, J. P- Leyer Jr. 36, F. Vogelsang 23, D. Wolters 13, G. v. Langelaan 15, M. Kruijff 231, K» Creutsberg 514, C. P. Vederhoek 10. R.V. 5 58, W v. Liemt 11. M. Kruijff l®- R. Creutsberg 15, J. D. Leyen ,Tr. 217, G- v. Langelaan 335, F. Vogelsang 44. (Niet-officiële koersen) 3 V* Nederl. 1948 3pCt. Ned. 1950 4-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. ïnschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig slot 100% 97% 98% 97b 114 167b 10614 b »121%b 154b 203% 260b 215% 260 «4 128 Vil 145 lt9%b 129 V8 118% 112541 slot 24/7 97 206 l/i 216, 261 Vi 126 120 130 11*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2