De kaderdagen van de Katholieke Volkspartij KATHOLIEKE LERAREN BIJEEN l ZWARE FABRIEKSBRAND TE HOOGEZAND PRINCESSEBOONTJES Lusteloos V.S.I. bevestigt de landing 7 op Ceram Schade tussen een en twee mil Hoen Twee en halfmillioen brandschade Tegen premieverhoging Overpeinzingen II DE STEM VAN DE DODE KAJOTTERS OP DE „HEMELBERGH" Grote openhartigheid en zeer levendige belangstelling Jezuïet en Franciscaan discussiëren Filmregisseur of oplichter? „Nieuw-Guinea zal worden ingedeeld bij de provincie der Molukken Demonstraties Pater H. Rongen O.C.R.f KAN0NNADE OP LAKSHEID EN DEFAITISME van Snorrebor 1 Tweehonderd postduiven brengen boodschap van hef hoofdbestuur over MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 3 OPLICHTER IN ARREST Vorstelijk leven in hotel werd hem noodlottig Jaarvergadering „St. Bonaventura" Postpakketten voor de „Evertsen" Examens In de maand Juni I ....hangerig, loom? Dat ellendige gevoel -vesy- voor virijivillig verzekerden Prior van abdij te Tegelen Katholieke Bond „Voor het Gezin" vergadert door MAX MURRAY Keuring lichting 1952 VIERING EERSTE LUSTRUM (Van een speciale verslaggeefster) De Kaderdagen van de Katholieke Volkspartij, die Vrijdag en Zaterdag te Weert werden gehouden, kenmerkten zich door een grote openhartigheid en een zeer levendige belangstelling. Van heinde en ver waren de deelnemers gekomen naar het oude Limburgse stadje. Zowel het hoge Noorden als het uiterste Zui den, zowel de grote steden als de kleine dorpen waren daar vertegenwoordigd. Maar ook alle geledingen van ons volk waren er aanwezig: intellectuelen, werkgevers en werknemers, middenstanders en boeren, Ouderen en jongeren, vrouwen en mannen. Voor wie er nog aan mocht hebben getwijfeld, of de Katholieke Volkspartij inderdaad de partij is voor het gehele katholieke volks deel, vormde deze bijeenkomst daarvan wel een sprekend en overtuigend bewijs De partijvoorzitter, de Peer W. J. An- driessen, had reeds in zijn openingswoord het doel van deze kaderdagen geschetst als het zich bezinnen op de zware en verantwoordelijke taak der K.V.P. en het zich afvragen of de partij in alle opzichten aan deze taak beantwoordt. Drie inleiders hebben, elk op hun eigen wijze, deze vragen en de antwoor den daarop aan een ernstig, onderzoek onderworpen. Mr. Jan Dcrks stelde de vraag voor wat de binnenlandse politiek aangaat, pater prof. dr. D. Beaufort O.F.M. deed zijn licht schijnen over de internationale politiek en drs. G. J. M. Horbach onderwierp de partij-organisa tie aan een critische beschouwing. Geen der sprekers spaarde de partij zijn critiek en misschien was dit wel bet meest ver heugende op deze samenkomst: -de eer lijke zelfcritiek en de duidelijk gedemon streerde wil om tot verbetering der te kortkomingen te geraken. Maar niet alleen de inleiders bleken deze problemen aan een grondige studie te hebben onderworpen. Ook de deelne mers hadden zich terdege georiënteerd. Dat kwam wel zeer duidelijk naar voren tijdens de gedachtenwisselingen, die een bijzonder levendig karakter droegen. Ook hier traden weer personen van allerlei aard in het krijt. De internationale po litiek mocht zich al in een buitengewoon grote belangstelling verheugen. Daar was mej. dr. M. A M. Klompé, die beminnelijk als steeds, maar vrou welijk practisch, het betoog van prof. Beaufort aanvulde met een vruchtbare suggestie voor de opleiding van des kundigen op het gebied van de bui tenlandse politiek. Wie der aanwezigen betreurde het niet, dat de geanimeerde discussie, die zich ontspon tussen de goedmoedig glimlachende, maar scherp debatteren de Jezuïet Creyghton en de rustig repli cerende Franciscaan Beaufort, wiens ogen plotseling twinkelden achter zijn brilleglazen, wegens „tijdnood" moest worden afgebroken? Dat deze „tijd nood" werd veroorzaakt door de groeiende interesse voor buitenlandss zaken, die buiten de reeds genoemden nog een tiental personen aan de dis cussie deed deelnemen, noemde prof. Beaufort een gezond teken. Had het prof. mr. Romme veel moeite gekost zich na de beide eerste inleidin gen niet in de discussie te mengen? Men zou het bijna moeten concluderen uit de woorden, waarmee hij als eersté zich richtte tot de derde inleider. De beide eerste onderwerpen raakten veelal direct het terrein van de volksvertegenwoor diger. Met de inleiding van drs. Horbach was dit niet het geval, dus richtte prof. Romme, volksvertegenwoordiger in woord en gebaar, zich op om als partijlid aan de gedachtenwisseling deel te nemen. Tot slot was daar de jongste spreker, de heer Ad Knaapen, die met hart- veroverende spontaneïteit en eerlijkheid getuigde van de goede wil der jongeren en pleitte voor hun rechten. Het was tekenend voor de geest van deze Kader dagen, dat de vergadering zijn woorden met een hartelijk 'applaus beloonde. Want dat was wel bijzonder de geest van deze dagen: een eerlijke belangstelling voor de mening van anderen, waardering voor elkanders werk en de gezamenlijke wil om iets goeds tot stand te brengen. Deze geest sprak uit de inleidingen en debatten, maar ook uit de toegewijde aandacht der velen, die, zonder op de voorgrond te treden, aan deze Kader dagen 1950 hebben deelgenomen. De re sultaten zullen in de praktijk moeten blijken, maar wij geloven dat het vol komen gerechtvaardigd is, te dien aan zien optimistisch gestemd te zijn. Het verloop dezer bijeenkomst doet ons het beste verwachten. IR Mei j.l. werd na een gevangenis straf van twee jaar wegens oplichting de 48-jarige belastingconsulent J. W. K. uit de Rotterdamse gA'angenis ontsla gen. Van een familie aan de Schieweg te Rotterdam, die drie maanden met vacantie ging, huurde hij dé woning. Hij vertelde, dat hij zakenman was en pas terugkwam van een Amerikaanse reis. De huur voor de woning betaalde hij vooruit. Diverse winkeliers ontvingen bestellingen voor luxe- en lijfgoederen en kleermakers leverden de man cos- tuums. Hij wist van een arts en een tandarts f 3500.los te krijgen, omdat hij hen aan een Amerikaanse auto zou helpen. Van dit bedrag betaalde hij o.a. de huur van het huis. Daarna ging K. met vacantie nóar Apeldoorn, waar hij vorstelijk leefde. Na een paar weken werd hem de re kening groot 1300, aangebcr'cn, waar voor K. de hotelhouder een chèque van f 2500 gaf. De blanco-chèque had hij echter in de Rotterdamse woning ge vonden. De bank stuurde hij geen ad vies, zodat de hotelhouder geen beta ling ontving. Ook wist hij velé Apel- doornse winkeliers te bewegen hem goe deren op rekening te leveren en de autobewaker van het hotel, die geïm poneerd was door K.'s optreden, be taalde een benzinerekening van f 25. voor de man, terwijl hij tevens nog be- waarloon te goed heeft, omdat K. dit liever aan het eind van zijn vacantie in eens wilde voldoen. K. heeft reeds vele jaren in de gevan genis doorgebracht en steeds wanneer hij vrij komt, begint hij weer met zijn practijken. Vandaag zou hij voor de Of ficier van Justitie geleid worden. De politie te 's-Gravenhage heeft een on derzoek ingesteld naar de papieren van de Britse filmregisseur Wagner, die zich Mi chael Howard noemt. Hij had een contract afgesloten met een Nederlands meisje, nat op zijn introductie naar Hollywood zou ver trekken. Dit contract is inmiddels weer ver broken. Hij wordt voorlopig vastgehouden in ver band met het feit, dat zijn identiteit <n twij fel wordt getrokken. Naar men van de zijde der politie mededeelde, is zijn status die van vreemdeling zonder papieren. De Katholieke Leraren-Vereniging „St. Bonaventura" hield j.l. Vrijdag en Zaterdag te Venlo haar 38e algemene vergadering. De huishoudelijke vergadering van de eerste dag had een vrij bewogen verloop, vooral inzake diverse vraagstukken uit de financiële sector. Onder de genodigden bij de openbare vergadering op Zaterdagmor gen merkte men onder meer' op dr. J. Dre- wes, namens het ministerie van O., K. en W.f de heer M. van der Weijst, inspecteur der le Inspectie en afgevaardigden uit christelijke en neutrale leraren-organisa ties. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter dr. M. de Haas de gedane aan- ff Zoals Zaterdag reeds in een deel van onze oplage werd gemeld, zijn federale troepen op Ceram geland. Bevoegde militaire kringen der V.S.I. in Djakarta hebben dit beves tigd, doch wensten geen détails te verstrekken. Zij verklaarden, dat het ministerie van Defensie binnenkort een officiële verklaring over de situatie in de Zuid-Molukken zal afleggen. Naar radio Ambon meldt hebben fe derale troepen Zondagmiddag een twee de amphibie-landing uitgevoerd op het eiland Ceram. De troepen gingen aan land bij de stad Amaleix aan de Zuid kust. Er ontstonden gevechten met troe pen van de republiek Zuid-Molukken, aldus meldt A.P. De minister van Voorlichting der V.S.I., Mononutu, heeft op een persconferentie te Djakarta medegedeeld, dat het Indo nesische Rode Kruis thans hulp ver strekt aan de bevolking op Buru. Ten aanzien van de actie tegen de Zuid-Molukken zei de minister, dat vol gens officiële gegevens aan de zijde der A.P.R.I.S. bij de bezetting van Buru ne gen doden zijn gevallen. „Wanneer de kwestie der Zuid-Molukken zal zijn op gelost, aldus de minister, zal dit gebied worden opgenomen in de eenheidsstaat met een ruime mate van autonomie. N.-Guinea zal worden ingedeeld bij de provincie der Molukken". Als op 17 Augustus Indonesië een eenheidsstaat wordt met een sterke federale regering, bestaat de moge lijkheid, dat de partijen van de lin- kervleugel onder leiding van de communistische Partai Murba de monstraties tegen de nieuwe staat op touw zullen zetten, aldus ver neemt Reuter uit officiële kringen te Djakarta. Men voegde hieraan toe, dat de regering op zulke demonstra ties is voorbereid. In welingelichte politieke kringen is hien van mening, dat Hatta, eenmaal vice-president van de eenheidsstaat ge worden, mogelijk als minister-president Van heden at is de mogelijkheid ge- °Pend om pakketten te sturen aan de opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen". Deze pakketten moeten aan dezelfde voorwaarden voldoen als die, welke be stemd zijn voor Indonesië, met dien ver stande, dat het maximum toegestane ge- Wicht een kilogram is. Het adres op deze poststukken moet luiden: rang/ Waliteit, naam, stamboeknummer, aan ooord Hr. Ms. „Evertsen", p/a Amster dam, Schiphol, Marine. De pakketten yoenen op de plaatselijke postkantoren e worden aangeboden. 's-GRAVENHAGE. Notarieel ex 2e MpD w- J- Berendsen, Vierlingsbeek; P. Boxtel; G. de Bie, Amsterdam; Sch^ p- J- Buseh> Borsele; E. J. "Warse, Haarlem. «ch=MSTERDAM (M.O. A Handelsweten- ®ierhPen': J- Beyersbergen, Den Haag: J. °°ms, Roosendaal; G. Blommaert, Al- li. n a- d. Rijn; G. V. Cleef, Doetinchem: de; Tjmrsink, Almelo; J. Dooper, Kerkra- Dji-f" Gaemers, Groningen: W. Gerritsen, Vtreem J' Heessels, Tilburg; W. Hendriks, zal worden vervangen door Moh. Natsir, voorzitter der afdeling Djakarta van de Masjumi, die zou optreden als premier in een parlementair kabinet. De twee grootste politieke partijen in Indonesië, de Masjumi en de Partai Nasional Indonesia, hébben thans beslo ten tot samenwerking in een parlemen tair kabinet en de sqcialistische partij van Sjahrir heeft hiermede haar instem ming betuigd. Deze drie genoemde par tijen hebben zich uitgesproken tegen een compromis met de communisten en zullen wat dit betreft samenwerkep, al dus Reuter. vallen op het toenemend aantal confessio nele middelbare scholen en sprak zijn vol doening uit over het initiatief der Nij meegse Universiteit tot paedagogische vor ming van de toekomstige leraren. Dr. ir. F. Ph. A. Tellegen sprak daarna een gedachtenrijke rede uit over ..Het geestelijk leven van de leken". Er van uit gaande. dat het christelijk leven meer dient te omvatten dan het persoonlijk-in wendige. zag spreker de apostolische weg als de juiste synthese van contemplatie en actief optreden. Juist nu roept de Kerk se leken op tot apostolische arbeid in Katho lieke Actie, charitatieve en sociale instel lingen. Daarbij is de leek aangewezen op de actieve deugden binnen zijn leken- bestaan. Spreker haalde de woorden van Z. H. Paus Pius XII aan: „De leken behoren niet tot de Kerk, maar zij zijn de Kerk". De Kerk is niet een eenheid van drie gelijk waardige groepen priesters, religieuzen en leken maar alle gelovigen worden in de Kerk bijeengehouden door één Geloof en één Liefde. Zij verschillen slechts in het kader van die eenheid. De leek moet niet trachten de klooster ling te imiteren, niet de wereld te ver laten. Hij moet niet voor het Christen dom een plaats zoeken in de wereld, maar voor al het wereldse een plaats binnen het Christendom. De middeleeuwer leefde als onvolwassen kind in de Kerk, terwijl de huidige mens zich als volwassene van Haar heeft losgescheurd. In een slotbeschouwing werden het indus triële tempo en de prestatiezucht in het gebedsleven gehekeld. Daartegenover werd de bemediteerde lezing, vooral van het Evangelie, en het mede-beleven van de Li turgie gesteld. De onthechting dient meer te omvatten dan de voorgeschreven vasten dagen. Na woorden van dank door de voorzitter werd de vergadering gesloten. Tot besluit van deze dagen hadden de vergaderden keuze tussen de Passiespelen te Tegelen en een trip door mooi-Limburg. rCc erz cte zura-rte ruiter 21. Er viel een doodse stilte na Eric's woorden. Zowel Yark als de Noorman waren verbijsterd. Maar terwijl de Stijfhoofdige weinig meer wist te doen dan de oude man aanstaren, werkte Eric's vlugge geest reeds aan de oplossing van het probleem. Hij had de beurs duidelijk als de zijne herkend. De oude man had verteld dat hij haar des morgens voor de deur van zijn hut gevonden had en als geboren mensen kenner voelde de Noorman dat de ander niet loog. Hoe kon het dan dat de feiten elkander zo scherp tegensprakenEen plotselinge gedachte kwam bp hem op, zo verrassend, dat hij er het eerste ogenblik niet aan durfde geloven. Vriendelijk vroeg hij de oude man of dit soort dingen reeds eerder waren voorgevallen. Deze knikte aarzelend. Wij de horigen van heer Sigurd, zijn zeer arm. Zware schattingen zijn ons opgelegd, Maar de laatste maanden is het herhaaldelijk voorgekomen dat de gezinnen die zeer noodlijdend waren, onverwachts goud of kostbaarheden kregen. Wij weten met waar ze vandaan komen, maar er wordt gemompeld dat de Zwarte Ruiter deze kostbaar- heden aan Sigurd's edelen ontneemt om ze ons te schenken Een grote fabrieksbrand heeft Zon dagochtend gewoed in de coöperatieve strocartonfabriek Hooites en Beukema te Hoogezand. De brand werd te onge veer drie uur ontdekt in de z.g. kleverü van de fabriek. In deze kleverij wor den de verschillende lagen karton op elkaar geperst. Er bevond zich veel brandbaar materiaal in deze afdeling van dc fabriek. Onmiddellijk werden alle bedrijf s- brandweren van Hoogezand, Sappemeer en Foxhol gealarmeerd. Spoedig kon den de eerste waterstralen op het zich snel uitbreidende vuur worden gericht. Men kon evenwel de grote kleverij niet redden en moest toezien, dat het vuur oversloeg naar het nabij gelegen stro- hakselgebouw. Toen ook de andere bij gebouwen gevaar liepen werd, op ad vies van <je burgemeester van Hooge zand, onder wiens leiding aanvankelijk de blussingswerkzaamheden stonden, de Groningse beroepsbrandweer ter as sistentie geroepen. Ongeveer honderd brandweerlie den hebben zich toen met volle energie op <je enorme brand gewor pen, waarvan men aanvankelijk veronderstelde dat zij de gehele fa briek met haar kostbare inhoud aan machinerieën zou vernielen. Aan deze brandweerlieden, waarvan de meeste tot vrijwilligerscorpsen behoren, is het ook te danken dat de brand gelocaliseerd kon blijven, waardóór de Groningse strokarton industrie voor een grote ramp ge spaard is gebleven. Het hakselgebouw brandde van bin nen totaal uit, terwijl van de kleverij mets overbleef. Men wist echter door nathouden uitbreiding van de brand naar het ketelhuis, waar de machines nog onder stoom stonden, te voorko men, door kleine vuurhaarden op het dak van dit ketelhuis direct te blussen en het gebouw zowel van binnen als van buiten onder tien stralen te nemen. Tegen zes uur was men de brand mees ter en was het gevaar voor uitbreiding uitgesloten. Het hoofdgebouw van de strokarton- 'abriek ging totaal verloren, terwijl ook ie bankwerkerij en de hollander-loka- Advertentie Nu in prijs amnzienlijk verlaagd. Een verrukkelijke midzomerkbstEn het is een gezond eten want die malse zomergroente is één en al vitaminen en voedingszouten. De kleintjes lusten ze bijzonder graag! Wist U dat spereübeentjes in ten sla-tje verwerkt uitstekend smaken? Het nat van de beontjes vooral niet weggooien, maar verwerken in Uw soep of saus! len een inrichting waarin het stro gekookt wordt om tot carton te worden verwerkt uitbrandden. Men kon voor komen, dat de vlammen oversloegen naar de papierbanen, waarin zich enkele machines ter waarde van ongeveer een millioen gulden bevonden. Hier wera slechts waterschade aangericht. Nader vernemen wij, dat de politie een onderzoek naar de oorzaak heeft in gesteld. Men vermoedt, dat enkele las sers, die Zaterdagavond nog op de hak selzolder laswerkzaamheden aan een reservoir hebben verricht, waarschijn lijk niet bemerkt hebben, dat enkele vonkjes het stroafval, dat op deze zol der in grote voorraad aanwezig is, heb ben doen ontvlammen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat dit stroaf val is gaan smeulen, waardoor de brand is ontstaan. De schade is nog niet vast te stellen. Men heeft evenwel een raming ge maakt, die tussen de een en twee mil lioen gulden ligt. Advertentie Eric knikte langzaam. Alles was nog vaag en verward, maar toch leek het hem of hij langzaam iets begon te begrijpen van het raadsel, dat achter de figuur van de Zwarte Ruiter school. Yark echter worstelde tevergeefs met het probleem. „Wat voert die Zwarte Ruiter in zijn schild," gromde hij verbaasd. „Aan de ene kant zuigt hp de armen nog medogenlozer uit dan Sigurd en z'n pacht-inners, en aan de andere kant ontneemt hij pronkjonkers als jp hun geld om het aan de armen tc geven' Dit wordt me te verward, jochie! Er moet te veel gepraat worder Dat is niks voor Yark de Stijfhoofdige! Geef me die Zwarte Ruiter voor m'n goed zwaard en ik hoef niks meer te weten! Maar dit stille, achterbakse gedoe... Bah! Er moet wat gebeuren! Zo komen we niet verder Weinig kon hp vermoeden dat zpn verlangen naar actie sneller ingewisseld zou worden dan hem lief was. Want noch hp, noch de Noorman zagen de stille zwarte fiauur die onhoorbaar langs de muur achter hen sloop. Zpn zware boog wera geluidloos gespannen. En de pijl richtte zich met dodelijke zekerheid op de rug van Eric de Noorman „De gezondheid gaat voor". Dat was de leuze van het „demonstratief" con gres, dat Zaterdag door de Centrale Bond van Ziekenfondsen, de federatie Verenigde Maatschappij Ziekenfond sen" en de organisatie van Algemene Ziekenfondsen in Nederland in de Haag se Dierentuin werd belegd. Dit congres had, zoals dr. A. J. van Leusen in zijn openingsrede verklaarde, ten doel de aandacht te vestigen op de nood, waarin de groep van vrijwillig verzekerden verkeert door de ingevoer de premieverhoging. Het Tweede Kamerlid, de heer C. J van Lienden, voorzitter van de Cen trale Bond van Ziekenfondsen hield vervolgens een uitvoerige inleiding over het onderwerp: De nood der vrijwillige ziekenfondsverzekering. Hij stelde de volgende maatregelen voor: terugkeer tot een systeem, waarbij dat deel van de bevolking dat onder het ziekenfonds wezen valt, gelijke verstrekkingen ont vangt bij het betalen van een zoveel mogelijk naar draagkracht vastgestelde premie, die door de verzekerden zelf aan het ziekenfonds wordt betaald. Voor dat deel van de bevolking, waarvoor een bijdrage buiten de door de verze kerden te betalen premie niet mogelijk is, moet de overheid door een jaarlijkse bijdrage aan het Centraal Fonds de ge neeskundige verzorging garanderen. De werkgeversbijdrage moet gehandhaafd en Afgedragen worden aan een Centraal Fonds, terwijl de overheid een overeen komstige bijdrage moet betalen voor dc unbtenaren. Te Tegelen is Zaterdag in de leeftijd van 53 jaar overleden pater H. Rongen O.C.R., prior van de Cisterciënser abdij te Tegelen. (Van onze correspondent) Er zijn waarlijk ongezouten opmer kingen gemaakt op de Centrale Raads vergadering van de katholieke bond „Voor het Gezin", welke Zaterdag en Zondag j.l. te Hengelo is gehouden. De kanonnade op laksheid en défaitisme begon al in de rede van de bondsvoor zitter, de heer J. W. F. van Meegeren uit Venlo. De bond heeft terrein moeten prijs geven juist daar, waar het zo nodig was dit te behouden: zoals in de grote steden en de katholieke centra in het Zuiden. Dat verlies weet de voorzitter voor een groot gedeelte aan eigen schuld en aan de tegenwerking daar, waar men die juist het laatst zou verwachten. Ook acht de bond het noodzakelijk dat er eens gesubsidieerd wordt. Een scherpe veroordeling sprak de heer Van Meegeren uit tegen de ex- Neo-Malth. Bond, die thans onder de naam „Ned. Ver. voor Sexuele Hervor ming" her en der haar funeste „zegenin gen" rondstrooit. Wat de tegenpartij aan actie opbrengt, moet de bond voor een goede zaak nog wel zeker op kun nen brengen, meende de voorzitter. Tijdens deze rede was de vraag r.aar voren gekomen of van de parochie geestelijkheid meer medewerking ver wacht kon worden. Een ander hoogtepunt van deze twee daagse vergadering was de inleiding die dr. Jos de Boer, inspecteur Middelbaar Onderwijs in Den Haag, liet horen over „Verhouding Gezin tot Kerk, Staat en Schoolbestuur". Na een historische en gedeeltelijk „geografische" uiteenzetting Wilks probeerde niet naar het lijk te kijken, en toen hij het toch deed, tracht te hij uit te kienen, hoe ze de dader konden achterhalen. Vingerafdrukken een ervaren iemand kon uit die dingen een boel afleiden. Natuurlijk moesten er vingerafdrukken zijnhet moest ervan wemelen vingerafdrukken van het slachtoffer, van de moordenaar, van juffrouw Tilling. Als hij alleen geweest was, dan had agent Wilks op dit ogen blik op zijn dij geslagen. Tussen twee botsingen van de bij tegen het venster glas had agent Wilks tot zijn tevreden heid het probleem opgelost. Hier waren zc, allemaal bij elkaar in één vertrek. Het slachtoffer, de moordenaar en de dienaar van het gerecht en de bij na tuurlijk. Maar de bij had nergens mee te maken. Wat de moord betrof, juffrouw Tillings aanwezigheid in de kamer behoefde geen verbazing te wekken, zelfs niet in dien ze met een stomp voorwerp in haar hand was binnengekomen. Een huis houdster droeg doorgaans een of ander stomp voorwerp bij zich. Maar waarom zou juffrouw Tilling juffrouw Pewsey met een stomp voorwerp te lijf gaan? Misschien was ze ontslagen, of misschien hield ze niet van volkswijsjes of van hondehaar. Op de keper beschouwd hielden de meeste dorpelingen daar niet van. Trouwens, ze mocht juffrouw Pewsy niet, want ze liet het zelf door schemeren. Agent Wilks begon zich af te vragen of hij het de brigadier bij zijn komst op de man af zou vertellen, of dat hij hem eerst zelf zou laten tobben. Hoe dan ook, wilde hij lof voor zijn scherpzinnigheid oogsten, dan lag het voor de hand, dat hij wachtte tot er een getuige bij was, eer hij de identiteit van de moordenaar onthulde. Wilks bezat de sombere over tuiging, dat niemand beneden de rang van brigadier ooit ergens lof voor oogst te. Maar als de inspecteur erbij was, wanneer hij de sluier oplichtte, dan zou het een groot verschil maken. Zo juffrouw Tilling er al enig ver moeden van had dat de agent zijn slachtoffer reeds gevonden had, dan liet ze toch niets blijken. Ze zat nog net zo, als toen hij binnenkwam, rustig, op haar gemak, alsof ze onder andere be dacht hoe prettig het was eens eventjes uit te blazen. „Hondehaar", zei ze. „Het zou niet bij me opkomen mijn hoofd in zo'n vies, stinkend ding te steken." „Je weet niet waar je op een goeie dag je hoofd nog eens insteekt," ant woordde de agent en keek haar door dringend aan om te zien of deze vage toespeling op de strop haar van haar stuk bracht. Maar juffrouw Tilling was blijkbaar te dikhuidig voor zulke fijne geestigheden. „Mij niet gezien," zei ze. „Hondehaar, hoe bestaat het." Ze gichelde eensklaps bij het idee. De agent was erdoor ge schokt, ofschoon het zijn gëloof in haar verstoktheid versterkte. II. IMaar al werden er in Heit Kraaien nest diepzinnige problemen uitgebroed, elders heerste bedrijvigheid van pro zaïscher aard. De trein kwam binnen, stipt op tijd, en Ted Mattock, de kruier, was zo onder de indruk van die zeld zame gebeurtenis, dat hij nauwelijks acht sloeg op de enige passagier. Ze overhandigde hem de helft van een re tourtje op Londen en verdween. Dat wil zeggen, ze verdween om niet terug te keren. En Ted vergat haar, zodra hij haar gezien had. Het was iets zo onge woons, dat de trein op tijd was, dat hij eerst dacht dat zijn horloge achter moest lopen en dat baarde zorg, want hqt was altijd een trouw uurwerk ge weest. Maar de trein was werkelijk op tijd en daaraan viel niet te tornen. Hoe het kwam, wist niemand. Toen de vrouw het station uit kwam, passeerde ze brigadier Porter op een paar meter afstand. Ook hij schonk geen bijzondere aandacht aan haar. Waarom zou hij ook? Als er een moord gepleegd is, dan bepaal je je tot de zaak en op dat ogenblik was hij op weg naar het toneel van de misdaad. De vrouwelijke passagier begaf zich, on opgemerkt, in dezelfde richting als de brigadier. Het is waar dat Eric Moffat naar haar keek, toen hij haar in zijn auto achterop reed, maar hij kon zich naderhand hoogstens een vage gestalte herinneren, waaraan hij geen bijzonde re aandacht had besteed. Er bleef ook nog een indruk bij hem achter van blauwe crêpe de Chine, een hardblauwe kleur, geliefkoosd door bijna alle vrou wen. Het nieuws van de moord begon zich te verspreiden. „Ik zeg je, dat ze dood is," zei een kleine jongen. „Ik heb het gezien. Ze zit bij het raam. Als je me niet ge looft, klim dan maar in de boom bij de muur van het kerkhof, dan zul je hel zelf zien. Juffrouw Tilling houdt de wacht bij het lijk. En agent Wilks staat erbij met zijn helm in zijn hand. Ze hangt over het spinnewiel." „Ze is natuurlijk flauw gevallen." „O ja? Ze heeft een klap gehad met een stomp voorwerp. Ik ben naar het raam geslopen en ik heb het ze zelf ho ren zeggen. Zie je wel, daar komt de brigadier. Geloof je het nou nog niet?" „Verdorie, ja. Kom mee, dan klimmen we in de boom." III. Celia Sim mocht dan geen schoon heidskoningin van Inching Round zijn, dat was te wijten aan het feit dat men er nog geen gekozen had. Ze was na tuurlijk verwend, maar waarom ook niet? Ze woonde alleen met haar moe der, maar ze ging erg hartelijk met haar om. Ze ging dikwijls uit en ze was aar dig tegen de jongens, die met haar uit gingen, maar niet tè aardig; vast 'niet aardiger dan een aardig meisje betaamt en een aardig meisje was Celia Ze had er geen spijt van dat ze een dorps meisje was, want ze kon naar de stad gaan wanneer ze maar zin had. Maar ze hield van de gezellige middagjes en avondjes in het dorp en van de lom merrijke wegen, waarlangs de huizen stonden. Ze scheen werkelijk iemand uit twee werelden te zijn. Als je Celia in een Londense straat tegenkwam, dan zag je, dat ze van buiten kwam en je was er blij om. Haar haar was natuur lijk blond. Ze had rechte wenkbrauwen en ze hield haar hoofd een tikje achter over, zodat haar grijze ogen de einder afzochten. Als ze boos was, was ze erg boos, maar dat was doorgaans ander mans schuld. Als ze lachte, dansten er lichtjes in haar ogen (Wordt vervolgd) van de schoolkwestie (vooral in Frank rijk) in het algemeen, ging hij bijzonder in op de positie van de ouders ten aan zien van het onderwijs. Het kwam er op neer. dat een schoolbestuur wilde het goed zijn op zuiver democratische wijze gekozen diende te worden. Want de school vormt zovele jaren de opvoe ding van het kind, een opvoeding welke a priori toch dê zaak der ouders is. Tenslotte werden er nog enige harde noten gekraakt over het orgaan van de bond, dat men nu aantrekkelijker wil maken. Er was een overvloed van voor stellen en wensen. In het hoofdbestuur werden de aftre dende leden herkozen en als plaats van volgende vergadering is Helmond aange wezen. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van Hengelo de leden van de Centrale Raad bijzonder hartelijk ten stadhuize ontvang^ Wethouder Bulters verving daarbij ae verhinderde burgemeester. 'tfinifiiiMiimiiiiiiimiiiiiiiiiiitiiitiiititiitiiitiiiitimniiiinilS „Dat was me wat moois in dé kran ten" zei Snorrebor. „Op dezelfde dag, dat op de voorpagina een stukje stond over de slechte gang van zaken in Damstadt, stond er achterin een grote advertentie, waarin werd medegedeeld, dat Damstadt net als een film vanwege het overweldigende succes nog tot 1 Augustus zou worden geprolongeerd" „Advertenties zeggen niet altijd de waarheid. Gewoonlijk zeggen ze alleen dat, wat men waar wil makenmerk te ik op. „De waarheid moet je in de redactionele kolommen zoeken,j^ehaU ve natuurlijk in ,JDe Waarheidwant in die „Vredeskrant" vindt je juist in het redactionele gedeelte de grofste leugens". „Nou, dan hebben de redacties m ieder geval dit keer het bij het rechte end gehad", zei Snorrebor, „want Damstadt is een-reuze sof geworden. Drie ton te kort. Dat is geen kleinig heid. De winkeliers van de Kolver- straat zullen moeten bloeien. Driehon derd gulden per strekkende meter winkelpui. Dat had Lieftinck eens moeten vragen. Dan zou je wat ge hoord hebben!" Snorrebor slurpte luiduchtig aan zijn snorrekop en zoog dan volkomen over bodig, uit de macht der gewoonte zijn hangknevel uit. „Er worden teveel feesten georgani seerd in ons land", philosofeerde hp dan. „Er zijn te veel feesten en er zit te weinig geld onder de mensen. Ik ben best voor een lolletje te vinden, maar als je je entree had betaald en een biertje of twee had gekocht en een pakkie nougat voor de kinderen en je had een kijkje in de poesjenel lenkelder genomen, en je loerde daar na in je portemonnaie, nou, dan kon je je lol wel op. En dan spreek ik nog niet eens van de champie-tent. Dat was niks voor mensen als ivp. Het trou wen in het stadhuis voor één dag, dat was nog iets. Onze Leida heeft' t gedaan Met een jongen van de Nieuweaijk. Ik had hem best als schoonzoon willen hebben. Maar ja, dat was helaas ook maar een lolletje. Onze Leida is niet mooi, dat weet ik best al ben ik de vader, maar ze heeft een hart van goud en dat zie je niet in één dag. Nee, Damstadt is geen succes geworr den, ook niet voor het Kankerinstituul. Het is zelf een kankerinstitu.ut gewor den en daar hadden we nu nét geen behoefte aan". Arnhem heeft aan z'n Mijlpaal 1950 een nög grotere strop en in Rotterdam zullen ze blij mogen zijn als ze met hun „Ahoi" kiele-kiele spelen", zei ik om hem te troosten. „Het is in ieder geval verstandig, dat ze de Damstadt-put gedempt hebben, vóórdat de Kalverstraat verdronken is" zei Snorrebor. „Het is een mijlpaal geworden, die de Kalverstraters nog lang zal heugen". De keuring van de ingeschrevenen voor de dienstplicht 1952 zal 29 Augus tus beginnen en zoveel mogelijk slechts één dag in beslag nemen. (Van onze redacteur) Op de „Hemelbergh", het buitencen- trum van de Aartsdiocesane Bond van de KAJ, heeft de Katholieke Arbeiders jeugd van Nederland gisteren het eerste lustrum van haar eigen organisatie, feestelijk gevierd. Tijdens de plechtige herdenkingszitting, die regen en storm ten spijt in de openlucht werd gehouden, zijn tweehonderd postduiven losgelaten, die een boodschap van de Nationale Lei ding van de KAJ naar alle delen van ons land hebben gedragen. In deze boodschap worden de Kajotters van Ne derland opgewekt om hun persoon in dienst van alle jonge arbeiders te stel len, zichzelf tot een persoonlijkheid te vormen, die houvast geeft aan de massa. 's Morgens heèft de nationaal aal moezenier, H. W. M. v. d. Bergh in de openlucht een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen tot welzijn van alle jonge arbeiders in ons land. Tijdens de Nationale Raadsvergade ring die volgde, hebben de Kajotters in een manifest hun mening over ver schillende sociaal-economische vraag stukken kenbaar gemaakt en aan alle bevoegde instanties hun bezorgdheid geuit over de omstandigheden, waar onder de arbeidersjeugd van Neder land in het bedrijfsleven tewerkge steld is en wordt. Zij zijn van mening dat verschillende toestanden een har monische uitgroei tot geestelijke en li chamelijke volwassenheid belemmeren en bepleiten de verwezenlijking van een aantal sociale wensen. De lagere school mag voor geen enkel kind, wat de vorming tot levens- en vak bekwaamheid betreft, een afsluiting zijn. De vorming tot levensbekwaamheid en vakbekwaamheid van de arbeiders jeugd na de lagere school, behoort al tijd principieel te zijn en minstens ge durende de eerste twee jaren plaats te vinden onder bescherming van een leer verplichting. De vorming voor beide be kwaamheden dient te geschieden op een en dezelfde N. O. school. De arbeidsgerechtigde leeftijd dient verhoogd te worden tot 16 jaar. De op name van jonge arbeiders in het be drijfsleven dient geleidelijk te verlopen door voor jongere arbeiders langere va cant ies vast te stellen. De gespeciali seerde vakopleiding dient voorts tijdens bedrijfstijd te geschieden, teneinde over matig avondwerk te voorkomen. De loonvorming dient gebaseerd te zijn op prestatie en behoefte. In daarvoor in aanmerking komende bedrijven tenslot te, dienen jeugdondernemingsraden te worden gevormd met afgeleide bevoegd heden en paedagogische tendenzen. Tevoren is veel en uitvoerig gepraat over de decentralisatie en overdracht van bevoegdheden van de nationale lei ding op de Diocesane bondsbesturen. Deze gewijzigde organisatievorm is aan leiding geweest dat de nationale voor zitter, A. v. d. Horst om principiële re denen zijn ontslag nam. Hem werd dank gebracht voor het vele dat hij in de eer ste en moeilijke vier jaren voor de KAJ heeft gedaana Een radiotoestel vertolkte deze dank. De vergadering was critisch gestemd over deze decentralisatie en meende dat dit niet buiten haar beslist had mogen worden. Er was nog geen ge schikte candidaat voor de voorzitters plaats gevonden, zodat de secretaris, Wiro Pennings, voorlopig nog als vice- voorzitter zal optreden. Vele huishou- lijke kwesties kwamen ter sprake. Op de plechtige herdenkingszitting, die werd bijgewoond door vertegen woordigers van de KAB, geestelijkheid en jeugdbeweging, is gesproken over de idealen en taak van de KAJ en over de resultaten van de eerste vijf jaren. De apostolaatsgedachte is levend ge worden onder de Katholieke Arbeiders jeugd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3