VOOR WAGTMANS IS DE TOUR IN PAU GEËINDIGD Eervolle aftocht van de Nederlandse Benjamin Krachttoer van Dussault m J0EG0SLAVEN ZEGEVIEREN IN P0L0-T0URN00I van jubilerend HVGB DRIE ATHLETIEKRECORDS GESNEUVELD F.Blankers-Koen:200m in 23,8; Wessels springt 7.38 m ver S Drie kampioenen in druipnat Olympisch Stadion Willekes groot uitblinker Een renner gaat naar hui Buys gaat sneller over de horden Athletiekploeg voor Treebeek Koning Voetbal slaapt nog niet Zaanlandia en NAS Vierde Klasser MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 4 Onze sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Pau: Op een prachtige, lommerrijke weg 35 km. voorbij Bor deaux is vandaag de Tour de France voor onze Benjamin, Wout Wagimans, geëindigd. Mei de ianden op elkaar en een gai in zijn zadel vanwege een plotseling opgekomen steenpuist, had de kleine Bredanaar Zaterdag de 186 km. tussen Niorl en Bordeaux gereden. Mei een verbeien wils kracht van een, die niet voor de eerste voltreffer op zijn knieën gaai en ook niet voor de tweede, was hij vandaag weer mei een pijnlijk gezicht op zijn geprepareerde zadel geklommen, om zich door zijn moeilijkheden heen een weg te banen naar Pau, hei iourisienplaaisje aan de voet van de Pyreneeën, waar een dag rust hem misschien weer op de been zou helpen vóór zijn eerste kennismaking mei de bergen. Maar Wout Wagimans zou de Pyreneeën niet bestijgen en de Alpen niet zien. 35 km. na Bordeaux brak zijn ketting en moest hij een andere fiets nemen, waarvan hei zadel niet geprepareerd wasToen Wagimans van middag eindelijk de spitse torens van Pau en daarachter, met wolken bedekt, de toppen van de Pyreneeën zag op dagen, zat hij in de ziekenwagen mei de wetenschap, dat hei voor hem afgelopen was. Nederlanders: goed mï¥ LAWNTENNISPLOEG TEGEN BELGIË WIELERPLOEGEN VOOR WERELDTITEL 11eETAPPE 25JULI-12eETAPPE 26 JULI ICARTQ-5099 FRANKRUK C rfAu biWfV* m>&7or,L^ Foix87km. ''^^[PËRPIGNAN 11» Etepp» PAU-ST GAUDENS230km b B a 12» Elapp» ST.GAUDENS-PERPIGNAN 2 33km. Lammers tweemaal Devroet en Steenbergen naar Le Havre Zwemwedstrijden FrieslandR'dam 25 l.E.V. gedegradeerd Regen prolongeert wielerkampioenschap VIERDE RONDEEL UIT DE RONDE Willekes prima achtervolger s?°r a. Intussen was voor een andere renner. Marcel Dussault, op de lijdensweg van Wout Wagtmans een ware zegetocht begonnen. Want voordat de Nederlan der n£t een ongelukkig gezicht van zijn fiets stapte, had de Fransman een vervaarlijke sprong gemaakt naar het wiel van Canavese, die een der vele en onbelangrijke uitlooppoginkjes van de laatste dagen ondernam. Intussen was de krachtsinspanning van Canavese niet imposant genoeg om hem voor de greep van het compacte blok te vrijwaren. Maar Dussault ging door. Die stoorde zich niet aan de jammerklachten van Canavese dat het te hard ging. Eerst op de kaarsrechte wegen aussen Bor deaux en Villeneuve, op de lange hel lingen van de Lage Pyreneeën, reed hij zijn plotseling ontdekte en losgelaten krachten leeg op een tomeloze jacht naar de smalle witte eindstreep, daar ergens op de sintelbaan in Pan. Het peleton vond het best. Dat was te goed op de hoogte van de situatie om te weten dat de heer Dessault in het al gemeen klassement een ongevaarlijk heerschap was en het meende boven dien dat deze vlucht waarschijnlijk een storm in een glas water zou zijn. Het paste er alleen voor op, dat er in de volgende kilometers verder niets ge beurde, want het had de les onthouden die het tussen St. Brieux en Angers van Gauthier's ploegleider Guiramand had gekregen. Geen mannetje, hoe klein en onbelangrijk ook, kreeg nog kans om zelfs maar twintig meter te nemen uit vrees dat dit heel kleine mannetje on rust zou verwekken onder de heel gro ten. Gauthier in hoogst eigen persoon zette een i.romme rug toen Geminiani <$e rust wilde verstoren, Goldschmidt kreeg de verzamelde kracht van de grote ploegen op zijn dak, toen hij zich ook/even roerde en zelfs Zaaf, de don kere Noord-Afrikaner, vond geen ge nade in de ogen van de massa, toen hij er vandoor wilde, zelfs niet toen hij tenslotte in een driftbui een schroef- sleutel nam om daarmee zijn goede be doelingen kracht bij te zetten! Pas op het allerlaatst ontsnapten twee mannen aan de massasprint van het peleton, te weten Prouzet en Die- derich, die ruim twee minuten voor de ganse menigte arriveerden. Maar die hadden toch altijd nog bijna ne gen minuten achterstand op de tome loze Dussault, die zonder op- of om zien was doorgegaan en zonder ook maar één inzinking recht-toe-recht- aan naar Pau was gepeddeld, waar hij al gehuldigd en gekust, gefotogra feerd en gebaad was, voordat de gro te groep arriveerde. De Nederlanders hebben al even wei nig kunnen uitspoken om de aandacht van de verzamelde krachten te ver schalken als wie dan ook. Ditmaal had De Ruyter geen kans om weg te ko men, zoals Zaterdag in een vrij sterk groepje, dat o.m. ook Kübler bevatte; ditmaal was er geen mogelijkheid, zo als Vos die tussen Niort en Bordeaux even had gehad, om een kleine voor sprong op 't peleton te nemen. De wet ten, door de grote heren voorgeschre ven, bepaalden volledig het verloop van de slag en onze jongens mochten meedoen aan de sprint van het grote peleton, waarin zij alle vier aankwa men. Voorting bezette zodoende de tien de en Vos de twaalfde plaats in de rang schikking, maar de aankomstrechter maakte het zich gemakkelijk en plaats te de hele familie tiende ex aequo! Ook Zaterdag waren onze landgeno ten in de grote groep gearriveerd. Pa- sotti, die in Luik zijn eerste etappezege had behaald, schreef nu de tweede op zijn naam, dank zij de medewerking van zijn ploegmaat Bonini en zijn tweede landgenoot maar niet ploeg maat! Pedroni. die de Fransman Des bats netjes voor hem insloten. Tezamen met deze vier was ook Schotte drie minuten uitgelopen op het peleton, waarin, zoals dat de' laatste dagen te doen gebruikelijk was, alle favorieten en ook de Nederlanders over de streep snelden. Nee, het waren geen opwindende etappes, deze negende en tiende, on danks de prachtige prestatie van Dus sault. de herrie om de zege van Pasotti op de prachtige baan te Bordeaux en de betreurde opgave van de moedige Wagtmans. Het resultaat van de negende etappe, van Niort naar Bordeaux, over 206 km. luidt als volgt: 1. Pasotti (Italië B) tijd 5.30.25; 2. Schotte (België), 3. Bonini (Italië B), 4. Desbats (Frankrijk), 5. Pedroni (Ita- liël, 6. Geminiani (Frankrijk), 7. Dar- nauguilhem (Centr. Zuid-West-Frank rijk) tijd 5.33.05, 8. Sciardis (West- Frankrijk) 5.35.34. 9. Baldassari (Pa rijs), 10. Baffert "Frankrijk), 11.. Fran- kowski (Parijs), 12. Lajoie (Centraal Zuid-West-Frankrijk), 13. Ockers (Bel gië), 14. Blusson (Parijs), allen zelfde tijd als Sciardis; 15. exaequo een grote groep renners, o.w. Voorting, Impanis (België), Robic (West-Frankrijk), Bar- tali (Italië), Kuebler (Zwitserland), Goldschmidt (Luxemburg), De Hoog, Vos, De Ruyter en Wagtmans, allen in dezelfde tijd als Sciardis, n.l. 5 uur 33 min. 34 sec. Het resultaat van de tiende etappe, van Bordeaux naar Pau, over 202 km. luidt: 1. Dussault (Centr. Zuid-West-Frank rijk), tijd 5 uur 28 min. 59 sec.; 2. Prou zet (Centraal Zuid West) tijd 5.37,45, 3. Diederich (Luxemburg) z. t.; 4. Leoni (Italië) 5.40.08, 5. Sciardis (West-Frank rijk), 6. Kübler (Zwitserland), 7. Pa sotti (Italië B), 8. Ockers (België), 9. Forlini (Parijs), 10. peloton ex aequo o.w. Magni (Italië), Goldschmidt (Lu xemburg). De Koog, Pedroni (Italië), Dupont (België), Robic (West-Frankr.), Brambilla (Zuid Oost Frankrijk), Re- dolfi (lie de Franc), Gauthier (Zuid- Oost-Frankrijk), De Ruyter, Voorting en Vos, allen in dezelfde tijd als Leoni. Het klassement is na de tiende etappe als volgt:'!. Gauthier 65.43.27; 2. Redolfi 65.52.47; 3. Goldschmidt 65.54.02; 4. Brambilla 65.54.50; 5. Kübler 65.54.51; 6. Magni 65.54.54; 7. Couvreur 65.56.35; 8. Lambrecht 65.57.13; 9. Schotte 65.57.54, 10. Geminiani 65.58.19; 11. Ockers (Bel gië) 65.58.31; 12. Blomme (België) 65.58.53; 13. Bauvin (lie de France) 65.58.36; 14/15. ex aequo: Pedroni (Ita lië) en Bobet (Frankrijk) 65.58.44; 16. Meunier (Centr. Zuid-West-Frankrijk) 65.58.46; 17. Lauredi (Frankr.) 65.59.24; 18. Kirchen (Lux.) 66.00.08; 19. Bartali (Italië) 66.00.11; 20. Piot (lie de France) 66.00.14. Van onze landgenoten staat De Hoog 53e met 66.21.50. Vervolgens komen als 72e De Ruyter met 66.36.05, als 83e Vos met 67.03.51 en op de 84e plaats Voor ting met 67.04.36, Het ploegklassement luidt: 1. Frankrijk Zuid-Oost (Gauthier, Brambilla en Rolland) 197 uur 42 min. 18 sec.; 2. Ile de France, Noord-Oost (Redolfi, Bauvin en Piot) 197.51.37; 3. België A (Couvreur, Lambrecht en Schotte) 197.51.42; 4. Italië A (Magni, Pedroni en Bartali) 197.53.49; 5. Frank rijk (Geminiani, Bobet en Lauredi) 197.56.27; 6. Luxemburg (Goldschmidt, Kirchen en Diederich) 197.58.37; 7. Frankrijk Centraal Zuid-West (Meu nier, Cogan en Dussault) 198.14.30; 8. België B (Demulder, Storms en Ver- schueren) 198.15.14; 9. Italië B (Bresci, Pasotti en Leoni) 198.17.26; 10. West- Frankrijk (Sciardis, Robic en Chupin) 198.21.38; 11. Parijs (Baldassari, Beyart en Blusson) 198.45.42; 12. Zwitserland (Kubler, Croci-Torti Aeschlimann) 199.06.48; 13. Noord-Afrika (Dos Reis, Kebaili en Zelasco) 199.39.01; 14. N e- derland (De Hoog, De Ruyter en Vos) 200.01,46. Na afloop van de selectiewedstrijden te 3ussum werd de Nederlandse tennis- ploeg samengesteld, welke Zaterdag en Zondag 29 en 30 Juli a.s. te Amsterdam tegen België speelt. Het team ziet er als volgt uit: Heren enkelspel: 1. Linck, 2. Van Meegeren, 3. I. Rinkel, 4. Wilton, 5. Van Dalsum, 6. F. Beernink, 7. H. Beernink, 8. Dehnert.Reserve: Borren. Dames enkelspel: 1. Mej. Hermsen. 2. Mevr. Roos, 3. Mevr. Schmier, 4. Mevr. Koopmans. Reserve: Mevr. Scholten. Heren dubbelspel: 1. Van Swol en I. Rinkel, 2. Linck en Wilton, 3. Dehnert en Van Dalsum, 4. Karsten en J. Knot tenbelt. Dames dubbelspel: 1. Mej. Hermsen en mevr. Schmier, 2. Mevr. Roos en mevr. Van Berkel. Gemengd dubbelspel: 1. Mej. Herm sen en Linck, 2. Mevr. Schmier en Wilton, 3. Mevr. Koopmans en I. Rin kel, 4. Mevr. van Berkel en Borren. De tennisploeg van Frankrijk heeft die van België verslagen met acht tegen drie i overwinningen. Na aankomst te Bordeaux na de tiende etappe de Nederlandse renners van links naar rechts: De Ruiter, Voorting, Wagtmans, die inmiddels heeft opge geven, en De Hoog De Sportcommissie van de NWU heeft besloten de volgende renners naar de wereldkampioenschappen te Brussel te zenden: Sprint professionals Arie van Vliet (Woerden) en Jan Derksen (Amster dam). Sprint amateurs Jan Hijzelen- doorn (Amsterdam) en Cas Kleefstra (Amsterdam). De reserves zullen nog nader worden aangewezen. Met de stayers zal moeten worden gewacht tot hedenavond wanneer de kampioenschap pen gereden zijn. De Frar.se ploeg voor de wereldkam pioenschappen is als volgt samengesteld: Sprint profs Lognay, Bellenger, Ge- rardin en Senfftleben. Stayers: G. Seres, Lemoine en Lesueur. Achtervolging: Piel en de winnaar van de rit Le Nizerhy- Matteoli. Weg: Bobet, Barbotin, Coste, Diot, Bernard Gauthier, Germiniani, Idee, Lauredi, Meunier, Remy, Robic en A. Rolland. Amateurs sprint: Verdeun en nog twee nader aan te wijzen renners. Ach tervolging: Andrieux en de winnaar van de wedstrijd tussen Garbay, Le Guidice en Maitre Renaud. Weg: Bisetti, Carle, Decaux, Godot, Huraux, Varnajo. De Britse ploeg bestaat uit de volgen de renners: Sprint amateurs: Bannister en Waters. Sprint professionals: Harris. Achter grote motoren professionals: Summers. Achtervolging: Cartwright en Mitchell. Reserve Godwin. Rotterdam 23 Juli Op de tweede dag van de Nederlandse athletiekkam- pioenschappen verbeterde Wessels van A.V. 1923 het Nederlands record ver springen dat sedert 6 Juli 1928 op naam stond van Hannes de Boer (7.37 meter), met 1 centimeter en bracht het op 7.38 meter. Fanny Blankers-Koen liep de eindstrijd van het nummer 200 meter in 23,8 sec. hetgeen eveneens een nieuw Nederlands record betekende. Het is echter nog zeer de vraag of de record commissie van de KNAU deze tijd zal erkennen, omdat de loopsters de vrij sterke wind in de rug hadden. Het we reldrecord op dit nummer staat sedert 1935 op naam van Stella Walsh, met een tijd van 23,6 sec. te Warschau gemaakt. De Bruyn won Zaterdag bij het dis cuswerpen zijn twee en dertigste kam pioenstitel met een worj^van 43.87 me ter. Derichs (Swift) die op het nummer tweede werd, bleef ruim twee meter on der de prestatie van De Bruyn. Een tweede athleet, die ook al heel wat jaartjes „mee" gaat en voor de jongeren zeker niet onder doet is Van Egmond, die zijn kampioenstitel bij het hinkstapspringen met 14.36 meter pro longeerde. een prestatie van internatio naal gehalte. Ook op dit nummer werd de prestatie van de kampioen door geen van de andere candidaten benaderd. Zoals verwacht werd, kwam er op de 400 meter horden een nieuwe kampi oen. Het was Buys (Tempo), die in een nieuwe Nederlandse recordtijd van 55.3 sec. (oud record Brasser 55.5 sec.) zijn eerste kampioenstitel behaalde. Zijn naaste concurrent, de AAC-er Bakels, die zeer goed tegenstand bood, kwam kort voor het einde te vallen, waardoor Buys onbedreigd ais eerste de finish kpn passeren. Woldendorp bleef met een tijd van 58.1 sec. ver beneden de prestatie van de nieuwe kampioen. Oorspronkelijk zou de 1500 meter in twee series gelopen worden, waarvan de snelsten Zondag de finale zouden uitvechten. In het verband met het feit, dat vele athleten hun inschrijving niet waren nagekomen, werd hiervan afge zien en meteen de finale gelopen. Door het ontbreken van Slijkhuis was Har- ting voor dit nummer sterk favoriet. Gedurende de eerste ronden nam hij de tweede plaats in, doch kwam daarna onweerstaanbaar opzetten onder de lui de aanmoedigingen van zijn clubgeno ten. Met een grote voorsprong op Jan sen van Holland ging hij als eerste over de eindstreep en liet 3 min 56.4 sec. voor zich noteren. Zonder enige tegenstand won Lataster de 10.000 meter in de hem eigen soepele en gemakkelijke stijl (33 min. 3 sec.). Als training voor de vijfkamp te Brus sel had Fanny Blankeers-Koen voor de nationale kampioenschappen ingeschre ven op de nummers, welke voor deze vijf kamp gelden, t.w. 80 meter horden, ver- en hoogspringen, kogelstoten en 200 meeter hardlopen. Een zeer bijzon dere prestatie leverde onze Olympische kampioene bij het kogelstoten, waarbij zij als tweede eindigde. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zij geduren de de laatste jaren geen training op dit nummer heeft gehad en Zaterdag bo vendien aan het verspringen heeft deel genomen en de series 80 meter horden en 200 meter heeft gelopen, kan men haar prestaties bij het kogelstoten waar bij zij 11.49J4 meter haalde zeer hoog aanslaan. Jo van Schouwen-Cramer be haalde met 11.71 meter de titel. Bij het verspringen had Fanny Blan- keres met haar eerste sprong de titel practisch gesproken al in haar bezit, want geen der andere dames kwam aan 5.51 toe. Een verrassing leverde het speerwer pen voor dames op. Onze vertegenwoor digster bij internationale wedstrijden, Jo Teunissen-Waarboer, zag zich van de tweede plaats verdrongon door mej. Muller van Siomo. Mej. Koning pro longeerde met een worp van 40.93 meter haar titel op dit nummer. Een ander hoogtepunt van deze wed strijden vormde ongetwijfeld de twee voudige overwinning van de Noordelij ke Lammers op de 100 en 200 meter, die hiermede de'hegemonie van het Westen op de sprint brak. Hoewel Lammers in de halve eindstrijden met 10.5 sec op de 100 meter de beste prestaties had gele- vered, beloofde de finale toch zeer spannend te worden. Bij de start van de finale was Lammers direct snel weg en dat zijn overwinning op Kleyn gedeci deerd was, werd door de tijden van beide lopers resp. 10.5 en 10.7 sec. wel uitgewezen. Eenzelfde beeld zag men bij de 200 meter, doch nu zorgde Greep (Trekvogels) voor een verrassing, door Kleyn van de tweede plaats te verdrin gen. Op de 400 meter behaalde Harry de Kroon (AAC) zijn derde achtereenvol gende kampioenschap, zij het ook, dat hij hiervoor een geduchte strijd moest leveren met de nieuwe recordhouder en kampioen op de 400 meter horden, Buys, die gedurende de gehele race de leiding had, doch niet kon verhinderen, dat De Kroon hem op de eindstreep sloeg. Onder de vele nieuwe kampioenen, die zich deze middag meldden, bevond zich ook een Newcomer op de 800 meter, de Parthenon-athleet Wolsink. De jeug dige Van Kreuningen gaf hem zeer goed partij. Beide lopers noteerden 2 min. 0.4 sec., tijden welke door de wind zeer ongunstig werden beïnvloed. De jury van aankomst wees tenslotte Wol sink de titel toe. Door het ontbreken van Huizinga we. gens een blessure ontging deze Vitesse- athleet een titel op de 3000 meter steep le. De strijd ging nu voornamelijk tus sen Jonkers (Blierick) en Van Zeeland (Oss '20). Het verschil waarmee Jon kers de titel in de wacht sleepte, was zeer gering. Van enige strijd op de 5000 meter was geen sprake, integendeel, net was een volkomen bekeken race, waarin Slijk huis en Lataster broederlijk het nadeel van de sterke wind deelden en afwisse lend de kop namen. Met nog drie ron den voor de boeg liep Slijkhuis van La taster weg en met een halve minuut voorsprong ging hij als eerste door de finish. Van der Hoeven (Lycurgus continu eerde zijn titel op de 110 meter horden, (14.9 sec.) Een verrassing bij het kogelstoten voor heren vormde ongewijfeld 'de eer ste plaats die Derichs (Swift) hierbij bezette en de kampioen van het vorig jaar, Aad de Bruyn ver achter zich liet. Bij de damesnummers van Zondag bracht Fanny Blankers-Koeir niet min der dan drie titels op haar naam, wel ke stuk voor stuk op prachtige wijze werden behaald. Nadat het talrijke pu bliek haar had kunnen toejuichen voor een goede overwinning op de 80 meter horden, welke zij in 11.2 sec. liep, won Fanny Blankers met een seconde voor sprong op de nieuwe 100-meter kam pioene Gre de Jong, de finale van de 200 meter in de recordtijd van 23.8 sec. De Marathonloop eindigde in een over winning voor Moons, die de afstand af legde in 2 uur 58 min. 12 sec. Van Rijn werd tweede. De favoriet Overdijk uit Amsterdam was niet gestart, omdat hij nog niet hersteld was van een griepaanval. De Nederlandse athletiekploeg (heren) voor de drielandenwedstrijd tussen Ne derland, België en Frankrijk, die Zon dag a.s. in Treebeek wordt gehouden, is als volgt samengesteld: 100 m: Lammers (AV'45) en Saat (Vlug en Lenig); 200 m: Lammers (AV '45) en Jo Zwaan (AAC); 400 m: Hof meester (Pro Patria) en De Kroon (AAC); 800 m: Wolsink (Parthenon) en Van Kreuningen (Trekvogels); 1500 m: Slijkhuis (Trekvogels) en Harting (AAC); 5000 m: Lataster (AVON) en Van Zeeland (OSS); 3000 m steeple chase: Jonkers (Blerick) en Huizinga (Vitesse): 110 m horden: Van der Hoe ven (Lycurgus) en Broeken (Kunst en Kracht); 400 m horden: Buys (Tempo) en Bakels (AAC); Verspringen: Wessels (AV'23) en Van Leeuwenhoek (Vlug en Lenig); Hoogspringen: Keizer (AV'23) en Van der Meulen (Parthenon); Hink- stap-sprong: Van Egmond (DEM) en Lourens (Kometen); Polsstokhoog: La- moree en Swart (beiden Haarlem); Speerwerpen: Lutkeveld (APGS) en Vo renkamp (Vlug en Lenig); Discuswer pen en kogelstoten: Derichs (Swift) en De Bruyn (Vlug en Lenig); Kogelslin geren: Houtzager (PSV) en De Bruyn (Vlug en Lenig); 4 x 100 m estafette: wordt ter plaatse samengesteld uit. Lammers, Saat, Jo Zwaan, Holst (AV'26' en Kleyn (Vlug en Lenig); 4 x 400 m estafette: eveneens ter plaatse samenge steld uit: Hofmeester, De Kroon, Buys, Mahieu (VI. en Lenig) en Nusse (AAC). Naar uit Parijs wordt gemeld, hebben de Feijenoord-spelers en oud-internatio nals Arie de Vroet en Piet Steenbergen een contract met de Franse profolub Le Havre getekend. De financiële voor waarden zijn niet bekend. De Haarlemse Zwemvereniging HVGB heeft dezer dagen wel dn het middelpunt der belangstelling gestaan. Het 50-jarig bestaan van deze zwemvereniging is op sportieve wijze gevierd met een inter nationaal Waterpolotournooi en inter nationale zwemwedstrijden. Het Waterpolotournooi werd gewon nen door de Joegoslavische club JUG, terwijl de Racing Club de France van de vier deelnemers de onderste plaats be zette. De internationale zwemnummers werden bijna alle door de buitenlanders gewonnen. Het Waterpolotournooi was reeds Vrij dagavond onder flinke belangstelling be gonnen. Naast de beide buitenlandse ploegen verschenen de Zwemclub Haar lem met de internationals Cor Brasem en Bijlsma en de jubilerende club HVGB zelf aan de start. Op de eerste avond had JUG niet veel moeite gehad met Haar lem, getuige de 93 overwinning, welke de Joegoslaven wisten te behalen, terwijl HVGB de Franse club met 86 klopte. Zaterdagavond kwamen de buitenlanders tegen elkaar in het strijdperk, waarbij JUG met 75 in de meerderheid bleef. De ontmoeting tussen de beide Haarlem se clubs eindigde na een spannende en enerverende strijd in een 4—3 overwin ning voor de Zwemclub Haarlem. De beide wedstrijden in de laatste ron de hadden eveneens een zeer spannend verloop. Haarlem had tegen de Racing Club de France met rust een 30 voor sprong. Maar de Haarlemmers mochten achteraf blij zijn met hun 65 zege en deden daarmee een goede gooi naar de tweede plaats, want een overwinning van JUG in de laatste ontmoeting met HVGB lag voor de hand. Maar de jubi lerende club deed aanvankelijk het beste verwachten en nam tegen de geduchte Joegoslaven de leiding. Doch reeds voor de pauze had JUG de 10 achterstand in een 21 voorsprong omgezet om ten slotte met 31 te winnen. Met drie ge speelde en gewonnen wedstrijden ging JUG dus met de eerste prijs strijken. Haarlem werd 'eervolle tweede met 4 punten, HVGB derde met 2 punten, ter wijl de vierde plaats dus voor de Franse club was bestemd. De Fransen hadden alle wedstrijden verloren. De Zondag was o.m. gewijd \an enkele interessante zwemnummers, waaraan de buitenlandse gasten deelnamen. De zware baan van Stoop's Bad leent zich niet tot uitzonderlijke prestaties en de resuf taten waren zeker niet zodanig om er veel over naar huis te schrijven. Ondertussen behaalden de buitenlan ders de meeste successen. Op de 100 me ter rugslag zegevierde de Fransman Zins in de nog vrij goede tijd van 1.10.2 voor Cees Kievit, die er 1.11.4 voor nodig had en Bijkerk van HVGB nam met z'n 1.13.6 de derde plaats in beslag. Ook op de 200 meter schoolslag kwam de zege aan een buitenlander, ditmaal de Joegoslaaf Bar- bieri. die voor deze afstand 2.48.9 liet af drukken. Om de tweede plaats werd heftig gevochten tussen Buyze van HZ en PC en Bob Bonte. Eerstgenoemde won het duel in 2.52.3. Bonte tikte 0.2 sec. later aan. De 100 meter vrije slag heren bracht evenwel een Hollandse overwinning. Joris Tjebbes van HPC be haalde zijn zoveelste overwinning op dit nummer, maar bleef ook nu met z'n 1.1.8 nog tamelijk ver boven de bestaan de records, al had hij ook thans weer de baan niet met zich. Graveline van Racing Club de France bezette de tweede plaats met 1.2.1, terwijl Bob Bollen van ZIAN nummer drie werd met 1.2.2. De buitenlandse gasten bewezen hun superioriteit op de beide estafette-num mers. De 4 x 100 meter vrije slag esta fette werd een duidelijke overwinning voor Racing Club de France in 4 min. 16.2 voor de Joegoslaven, die er 4 min. 20.1 voor nodig hadden. Haarlem telde met 4 min. 24.8 vrijwel niet mee, al be haalde deze ploeg daarmee de derde plaats. De 7 x 50 m. vrije slag estafette voor de vier waterpolo-ploegen gaf een felle strjjd te zien tussen de Fransen en de Joegoslaven. Toen de beide laatste zwemmers te water gingen, was er nau welijks enig verschil, maar de laatste man van de Joegoslaven bleek veel snel ler dan zijn Franse collega en liep niet minder dan 6 seconden uit op deze laat ste 50 meter. JUG won in 3 min. 24.9 voor Racing Club de France in 3.30.2. De laatste Franse zwemmer was dermate afgezakt, dat Haarlem bijna nog de tweede plaats kon bezetten. De Haarlemmers bleven echter met 3.30.4 juist achter de Fransen. HVGB noteerde een tijd van 3.43.2. Enkele dames-nummers completeerden het programma, maar konden eveneens geen denderende resultaten bereiken. Greetje Galliard won de 100 meter rug slag in 1.18.2, Hannie Termeulen zonder strijd de 100 meter vrije slag in 1.8.6 en Bep Hendriksen de 200 meter schoolslag in 3.7.2. Nel van Vliet, of liever mevr. Koudijs Van Vliet kon met haar goede 100 me ter schoolslag haar ploeg, De Robben, niet ter overwinning voeren in de 3 x 100 meter wisselslag-estafette. De Amster damse Dames Zwemclub zegevierde op dit nummer in 4.6.6. Het was ondertussen een geslaagd tournooi, dat een waardig slot vormde van het gouden jubileumfeest van HVGB. Het belangrijkste nummer, sprint- professionals, werd gewonnen door Arie van Vliet, die wij links op de foto door de finish zien gaan. In het mid den Hijzelendoorn, de winnaar van het sprintkampioenschap amateurs, die ook het vorige jaar de titel won. Geheel rechts C. Kleefstra, die tweede werd bij de amateurs De voetbalwedstrijd tussen de verte genwoordigende voetbalelftallen van Friesland en Rotterdam, welke Zater dagavond te Leeuwarden werd gespeeld, eindigde in een 52 overwinning voor de Rotterdammers, nadat de rust met een 31 voorsprong was ingegaan. De Heerenveen-vleugel HofmaLen stra deed goed werk maar blonk niet uit. De sterkste speler van het Friese elftal was zeker Roosenburg van Sneek, die op de voor hem vreemde spilplaats een uitstekende partij speelde. Uitblin ker bij de Rotterdammers was doelman Landman. Eindelijk dan zijn wederom enkele beslissingen gevallen voor de promotie van de afdelingen naar de KNVB. Door een 52 overwinning op HEDW hand haafde Zaanlandia zich door een beter doelgemiddejde, NAS won de beslis singswedstrijd tegen IEV met 32 en blijft dus ook vierde klasser. IEV degra deert dus nu naar de afdeling. De ontmoeting tussen Zaanlandia en HEDW, welke op het spiegelgladde ter rein van TOG werd gespeeld, was rijk aan sensatie en doelpunten. Er werd aan beide kanten nerveus gespeeld, doch Zaanlandia was in de aanval veel beter dan vorige week en dankte daaraan zijn overwinning. In de aanvang doelpuntten beide partijen eenmaal, doch in het laat ste kwartier van de eerste helft wist de middenvoor van Zaanlandia Meindert tweemaal gevaarlijk door te breken en twee doelpunten te maken. Rust 3—1 voor Zaanlandia. Onmiddellijk na rust binnen vijf mi nuten twee doelpunten. Dil bracht de stand op 41, doch onmiddellijk maakte HEDW er 42 van. Uit een strafschop maakte Dil 5—2, waarmede het pleit was beslecht. HEDW kan zich nog redden door a.s. Zondag van Wilh. Vooruit te winnen. Alle drie ploegen hebben dan twee punten, doch Zaanlandia en HEDW hebben uit de promotie-competitie het beste doelgemiddelde. Of Wilh. Vooruit het zo ver zal laten komen is twijfelach tig, want de blauw-witten hebben aan een gelijk spel genoeg. In Beverwijk won NAS met 32 van IEV, nadat het met rust een 20 voor sprong had geboekt. IEV wist weliswaar de achterstand in te lopen, doch tien minuten voor tijd scoorde NAS het win nende doelpunt. Beide wedstrijden ein digden in volslagen duisternis. De Ronde van Meppel, een wedstrijd voor amateurs over 100 km., werd gewonnen door Petri (Amsterdam) in de tijd van 1 uur 52 min. 44 sec. Tweede werd Nieuwen- huis (Wierden) en derde zijn plaatsgenoot Krabshuis. (Van onze verslaggever) Pluvius schijnt wielerminnend Ne derland niet bijster goed gezind te zijn. Tot die conclusie zijn wij gister middag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tenminste gekomen, toen daar renners en een niet al te talrijk publiek probeerden aan de finales van de Nederlandse baankampioenschappen hun genoegen te beleven. Probeerden, zeggen wij, want na enkele noodge dwongen pauzes een zelfs van drie kwartier waarbij het water zich in zo overvloedige hoeveelheden de sport- tempel binnenstorte. dat de toeschou wers om zich ongeveer voor verdrin kingsdood te vrijwaren, onder de tri bunes een goed heenkomen moesten zoeken, begon de aardigheid er af te raken. En of nu de suppoosten zich al beijverden met het strooien van zaagsel om op deze wijze de baan droog te krij gen, het hielp hen niet veel en het eind van het liedje werd. dat heel de moe dige stadion-bevolking als een stel druipnatte honden de trams in gejaagd werd naar huis. Vanavond zal men pro beren de nog resterende nummers n.l. de finale achtervolging profs tussen Schulte en, Van Est en de stayerskam pioenschappen af te werken. Het tussen de buien gebeurde heeft echter drie kampioenschappen opge leverd, alhoewel zich hierbij geen grote De communiqué's hebben aan de schouder van zijn stamineetje geopend en zijn verlangen naar huis. Een er maar één enkel woord ploegleider Bidot, Marinelli daarvoor had De Ryck met klein, dapper manneke in een voor: „geëlimineerd". Of: huilend aan tafel en al zijn vlammende wilskracht grote ronde, dat zich moedig „opgegeven". Daarmee is Marinelli waarschijnlijk in deze Tour gereden. Prijt- door zijn heimwee heen beet alles gezegd. Een renner die öök huilendmet zijn rug zen waren er niet veel bij en dat er dag na dag duide- naar huis gaat is geen copy naar de lens ergens op een geweest, maar ginds in het' lijker bovenop kwam en meer; die krijgt zijn spoor- hotelbed in Angers als een stamineetje waren de inspan- toen opeens weer zoveel kaartje en is even snel ver- miezerig hoopje onvermogen, ningen van de blonde krulle- moed en energie had, dat hij geten als een doodgewone De dag tevoren was de sterke bol gehonoreerd, want de een stuk uit zijn zadel sneed lekke band of een in de jonge Belg Isidore de Ryck vrienden kwamen oplopen en om door te kunnen gaan op kiem gesmoorde ontsnap- gegaan, een kerel, die al een pikten een biertje. En nóg een moment dat u en ik al- pingspoging. en ander had laten zien van een, omdat ze in de tijd van lang de pijp aan Maarten zijn driftige kracht en van één glaasje over die dappere zouden hebben gegeven, om zijn vermogen om het ver te Isidore niet uitgepraat wa- dat het onmogelijk was. brengen. Maar in de tijdrit ren. Dat ging best, totdat in Nu js 00k onze Benjamin had De Ryck zich door zijn het communiqué ook achter naaF huis. Noodgedwongen, tegenslagen laten overrom- de naam van De Ryck het zoais sjefke Janssen en eer- pelen en was te laat binnen- meedogenloze woordje werd voi jyiaar met lege handen gekomen. Een spoorkaartje gezet. komt hij niet in Breda terug, dus voor De Ryck. En nu staan diezelfde paar Dat kleine manneke, dat nog Wij hebben er van nabij Nog nooit heb ik een koele lettergrepen even on- kortgeleden 95 procent van vier zien gaan. Eerst Sjefke sterke jonge vent zo smarte- verbiddelijk achter de naam de Nederlandse amateurs van Janssen, doodziek en met lijk zien staan huilen, als de van onze jonge landgenoot zijn wiel fietste zoals hij tranen in zijn ogen van na- wanhopige De Ryck aan de Wout Wagtmans. Ook een, wilde, en dat bij de profes- righeid. Toen Marinelli. start te St. Brieuc, de staa. die er zich doorheen beet, sionals direct naar de voor- Maar Marinelli was nog éven die hij alleen maar mocht hoe moeilijk hij het ook had ste rijen sprong, heeft erva- copy en Marinelli's afscheid zien. Alles had deze ener- na zijn eerste zware dagen ren wat hij nog leren moet. werd dan ook gevierd met gieke jongen op zijn presta- en zijn teleurstellingen. Ook En deze Tour de France, die een heel warenhuis aan ties in de Tour de France een, die wilde, hoewel hij van jongens mannen maakt foto-opnamen: Marinelli gezet. Ergens in een klein erg jong was en alle erva- wel zij zal ook op Wout huilend in de ziekenwa- Belgisch plaatsje hadden hij ring miste en hoewel hij Wagtmans haar stempel acn- gen, Marinelli huilend en zijn jonge vrouw pas een soms worstelen moest met terlaten. Cr verrassingen hebben voorgedaan. Onze twee sprint-matadoren Van Vliet en Derksen hebben een uiterst felle strijd geleverd, die pas in de derde manche beslist kon worden. Van Vliet won de eerste rit met ongeveer anderhalve lengte, doch in de tweede verraste Derksen hem bij het ingaan van de laatste bocht en wist met gering ver schil als eerste over de streep te gaan. Bij de hierdoor noodzakelijk geworden beslissingsrit toonde Arie van Vliet zich in een zeer spannend duel met een lange sprint de meerdere van zijn grote rivaal; een kwart wiellengte kon hij zich eerder over de lijn werpen, waar mee de Woerdenaar het kampioenschap behaald had. Tevoren deed Jan Hijze lendoorn dit op een veel overtuigender wijze. In beide manches sloeg hij Cas Kleefstra, zodat het hem ook dit jaar weer beschoren was, op het ere-podium onder een gebruikelijk toespraakje in de kampioenstrui gestoken te worden door de voorzitter van de Nederlandss Wielren Unie, jhr. v. d. Bërgh van Heemstede. Als nieuwe ster aan het baanfirma- ment fungeerde bij deze kampioen schappen de populaire Amsterdamse amateur Patsie Willekes. Reeds bij do series hadden wij hem aangemerkt als de favoriet voor de achtervolging. En inderdaad had hij er gisteren niet veel moeite mee om zich van de titel te ver zekeren. Door niet op komen dagen van Van Breenen die een trein uit België gemist had, moest hij het zware num mer m de halve finale alleen rijden. Hij bleef daarbij nog enkele seconden be neden de tijd van de andere halve fina listen Krever en Koeman, van wie de laatste zich na een dead heat met Wille kes in de finale plaatste. Reeds bij de start nam Willekes een kleine voor sprong, die hij geleidelijk en gemakke lijk opvoerde tot een kwart baan. Koe man probeerde met zijn uiterste krach ten terug te komen, doch aan zijn „stampen" merkte men wel, dat hier van niets terecht zou komen. Ondanks de hinderlijke regen", finishte Willekes nog in de tijd vgn 5.23.8 met een kwart baan voorsprong. In de halve finales van de achter volging voor profs, hadden Schulte en Van Est niet veel moeite met Peeters en Van Beek, doch door een lekke band1 van Schulte in de finale en d® daarop volgende regen werd deze rit tot vanavond uitgesteld. De volgende uitslagen luiden: Halve finales achtervolging profs (5 km.): Eerste serie: 1. v. Est, 6.44.4, 2. v. Beek geeft op in de laatste ronde, tweede serie: 1. Schulte 6.41, 2. Peters 6.48.8. Om de derde plaats: 1. Van Beek 6.46.8;. 2. Peters 6.48. 'Halve finales achtervolging amateurs (4 km): eerste serie: Willekes 5^3 tweede serie: 1. Koeman 5.25.4, 2. Kr® ver 5.37 Finales achtervolging am»* teurs: 1. en kampioen Willekes, Ar» sterdam, 5.23.8; 2. Koeman, Alkmaar. 5.33.6. ,rj0 Sprint profs: 1. en kampioen (in ar* ritten) v Vliet, Woerden, snelste w 11,8 sec.; 2. J. Derksen, Amsterdam; G Bijster; 4. G. Peters, Haarlem. j Sprint amateurs: 1. en kampioen Hijzelendoorn, Amsterdam. Snelste 12.2; 2. C. Kleefstra, Amsterdam; Schotman, Amsterdam: 4. P. Geuke Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4