GROTE PRIJS VAN NEDERLAND VOOR ROSIER Fangio: lekke benzinetank; Gonzalez: wagen in brand Cricketteam ACC neemt de kop Belevenissen van de struisvogel Rasmus 'P9HH1 IN GROESBEEK ZIJN DE BOSBESSEN GEPLUKT Haarlem wint honkbalstrijd tegen Amsterdam 10 J r Eervolle tweede plaats voor Villorezi Competitieschema KNVB voor lagere klassen Euwe voorop, Donner in de middenmoot «■I Hoofdstedelingen met 3—2 verslagen Wij luisteren naar a <Aruba en de interim regeling Dagelijks kinder verhaal door Cl Waar de grote vacantie al voorbij is Het hele gezin werkt mee ct V. Ronde van Baarn MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 5 ARGENTIJNEN TOTAAL OVERSTUUR Vlammenzee 'rohet Rosier grijpt zijn kans P. Sanders: 10 voor 16 in één innings SPRINGCONCOURS TE OSS (N.-Br.) Engelse zege bij 500 cc's e vi n mÈM LONEN LAGER DAN VORIG JAAR NederlandBelgië Sportflitsen £XTRA SFFWKF De grootsteen de beste! COURSES DUINDIGT EN GRONINGEN Raket (Delft) wint R.K- zwemvierkamp Arnhem Een zenuwenwerk Delegatieleden thuis Gedemobiliseerde militairen in Indonesië Opslagplaats von schouder watten uitgebrand De onderhoudsplicht Jan Oudegeest tachtig jaar Ned. polo-zeventallen (Van een speciale verslaggever) ZANDVOORT, 23 Juli Niet Juan Fangio, de Argentijnse favoriet op Maserati, niet Luigi Villoresi of Alberto Ascari in hun Ferrari's, noch de hellehond Raymond Sommer, maar een garagehouder uit Clermont-Fer rand Louis Rosier heeft de eerste Grote Prijs van Nederland in de wacht gesleept. Hij bereed een wagen van het merk Talbot, 4.5 liter zonder com pressie. Wat deze vier-en-veertig-jarige Franse coureur in regen en hagel, storm, donder en bliksem, die het Zandvoortse circuit deze middag teisterden, heeft laten zien, hoe hij getoond heeft, dat de menselijke beheersing onder zeer moeilijke omstandigheden over talloze incidenten kan zegevieren, hoe hij zijn geest volkomen heeft laten heersen over de materlë, dit alles maakt zijn zege én voor hemzelf én voor de autorensport tot een blijde triomph. Een triomph, die Hollands blonde duin overgoot met de klanken van een fiere „Marseillaise", Louis Rosier ter ere. Nummer twee: Villoresi, de grijze Romeinse wagenmenner. Nummer drie: diens pupil Ascari. Een prima uit slag van een prima evenement. plaats weg, Gonzalez ontkleedde zich als een razende en stond in een tel en negligé, brandweerlieden schoten toe niet schuimblusapparaten en met levens gevaar doofden ze in twee minuten en veertien seconden een brand, die zeer gevaarljjk had kunnen worden, daar er tientallen liters benzine en idem zoveel rubberbanden in de onmiddellijke nabij heid der vuurzee stonden. Vette rook wolken onttrokken de a-qders voor een wijle aan ons oog. De tribune hield haar adem in. Toen kwam als klap op de vuurpijl: na ongeveer vijf minuten startte een „vers" geklede Gonzalez in dezelfde wagen!!! Alle banden waren middelerwijl verwisseld, de wagen met de Franse slag gereinigd en de motor niet gekwetst bevonden. U heeft het natuurlijk al begrepen, in deze autorace om de Grote Prijs van Nederland is iets bijzonder gebeurd. Iedereen had immers de mond vol van de Argentijnen, vooral over Juan Pangio kwam men immers niet uitge praat. En zie eens aan, nu staat hij niet eens bij de geklasseerden. Hier is het relaas. Na de start zaten de Argentijnen ogenblikkelijk aan de kop. Vier ronden lang heersten zij onbeperkt. Vlak daarop begon echter de grote dans reeds. Sommer drong zich tussen Fangio en diens stalgenoot Gonzalez in, om na nog eens tien ronden helemaal alleen aan de spits te komen. Deze Sommer, ook een Talbot-rijder, evenals de win naar, heeft de Argentijnen tot het kook punt gebracht. Tegelijkertijd kregen zij het zwaar te verduren van Villo resi. die hen genadeloos voortjoeg en er zelfs in slaagde Fangio in de 21e ronde te passeren. Dit gaf te denken, doch de oplossing van dit raadsel kwam vrij spoedig. Na zijn 24e ronde kwam Fangio aan de Maserati-pit, armen zwaaiden door de lucht, rauwe kreten van de ganse Argentijnse verzorgersstaf stegen op uit door zenuwen dichtgeschroefde kelen: Fangio's benzinetank vertoonde een niet te dichten lek. Hemelkindi-Juan Fangio lag met één blik uit tientallen Argentijnse ogen in een afgrond van verguizing. Intussen was meneer Som mer op vakkundige wijze zijn wagen aan het vermoorden. Met de zeer hoge gemiddelde snelheid van 131.48 k.m. per uur hield hij het veld achter zich. Gonzalez, op wie nu alle Argentijnse hoop was gericht, moest al spoedig aan de pit en het was ogenschijnlijk alsof Sommer volkomen veilig zat met een* goede voorsprong op zijn naaste belager Rosier. Maar toen kwam de aap uit de mouw: Sommer komt na 37 ronden aan de pit, stapt uit, schopt zijn rendier onheus tegan de achterbenen en gaat Riokkend linksachter derde plan „af". Het officiële communiqué meiddei Sommer uitgevallen wegens klepmoei- lijkheden. Nu daar kon men in komen. Rosier, Gonzalez en Villoresi zeker. In de 40e ronde had dit drietal zich aan de kop genesteld en de Argentijnse kolonie Was al weer vol ijver aan het stemmen om straks een meerstemmig „Hosanna" aan te heffen als hun lieveling eens al leen de leiding zou gaan nemen. Het Was de onderdanen van president Pe- ïon vandaag echter niet gegund. Ergens tussen de 45e en de 50e ronde moest Gonzalez even brandstof innemen. Zijn bloed-hete wagen kwam aan cle pit, een duivels snelle mecanicien wilde de benzine ingieten, morste op de wit gloeiende uitlaat en op hetzelfde ogen blik stonden èn wagen, èn coureur, en helpers in een zee van loeiende vlam- ihen. De omstanders stoven van de 'ectertand LOUIS ROSIER, ar van de Grote Prijs van voor automobielsport. v Zaterdagavond werd te Utrecht een i'Tgadering gehouden van de districts- ySturen en het bestuur van de K.N.- 'B. over de indeling van de lagere klas- (jh. Besloten werd de derde klassen in (j*1 district zoveel mogelijk te, brengen vier afdelingen van 12 clubs. Dit is j eenvoudig, want in West 1 en West L -- (.'«--eft men dit bijvoorbeeld kunnen be ty'ken door twee clubs van West 1 naar t ®st 2 over te brengen. Welke clubs dit -Hen zijn, zal nog nader worden vast- steld, omdat alle voor- en nadelen ij''r de diverse clubs nog moeten wor- 5 bekeken. IjBe tweede klassen zullen in de ko- jnde competitie bestaan uit: c1ük twee klassen vanelk 10 Iri °s, in West 2 twee klassen van elk jelubs- °ost een afdeling van 14 clubs en afdeling van 13 clubs. n Zuid drie afdelingen van 10 clubs een van 9 clubs (door het uitvallen Üj<} Sittard, dat een fusie aanging met lihBardse Boys) en in Noord twee afde- ®en van elk 10 clubs. tW;?.k is met de indeling voor de com- - Van de K.N.V.B. van de vierde fsse reeds zoveel mogelijk gestreefd opnemen in het pyramidestel- S&r-jrP de vergadering is ook nog ge- 1as?6n over de indeling van de eerste ^aai s' die zoveel stof heeft doen op- ltidepn- Het staat echter vast, dat in deze dg geen wijziging meer zal komen. De man, die van dit benauwende in cident het meeste profijt had, was voor zeker Louis Rosier. Na vijftig ronden lag hij alleen aan de kop en daar hij niet éénmaal aan de pit hoefde te stop pen, in tegenstelling tot ajle andere deelnemers, kon hij zijn positie dus danig veilig stellen, dat hij na het on geluk van Gonzalez absoluut zijn eigen race kon rijden, m.a.w. hij hoefde zijn banden niet te forceren en hij kon eco nomischer met zijn brandstof omspringen dan zijn tegenstanders. Of hem zulks ook gelukt zou zijn indien de Aigen- tijnen Vrouwe Fortuna iets meer op hun hand hadden gehad, is natuurlijk een open vraag, die aan de feiten van het ogenblik echter niets veranderde. Intussen speelden zich achter hem nog enige drama's af. De Ferrari-rijders vlo gen als schimmen over het parcours. Eerst hadden zij een volle ronde achter stand op de Fransman, doch juist toen alle natuurelementen schenen samen te spannen om* de 40 a 50.000 toeschouwers van het circuit te verdrijven, toen blik semschichten de asgrauwe wolken door kliefden, toen zetten de Italianen een galop in, zo verschrikkelijk hard, dat Rosier zijn ronde voorsprong uiteindelijk niet geheel en al kon behouden. Voorts ?°U\v^r'e-'Kilometer-zwemwedstrijd in de A. Gouda is geëindigd in een zege flj6 en e Veldhuizen (47.12.4) bij de da- herenVoor R- van Daatselaar (43.36) bij (Van onze cricketmedewerker) Regen en storm maakten het verblijf op de cricketvelden verre van aange naam en menige ontmoeting moest, dank zij de tegenwerking van de weergoden, onbeslist eindigen. Ja, zélfs ging een wedstrijd, die tussen VW en VOC, we gens afkeuring van het terrein, niet door. Doordat Rood en Wit (62) van ACC te Amsterdam met 4 wickets verloor (65 voor 6) en Hermes-DVS een draw tegen HCC I speelde, heeft ACC de Schiedammers van de eerste plaats ver drongen. ACC leidt nu met een gemid delde van 1.50; HDVS heeft een gemid delde van 1.44. Op 6 Aug. a.s. valt te Schiedam wel de beslissing voor het kampioenschap als Hermes-DVS en ACC elkaar ontmoeten In de wedstrijd tussen ACC en Rood en Wit te Amsterdam bowlde P. Sanders voor ACC 10 wickets voor slechts 16 runs, een unieke gebeurtenis en die deze voortreffelijke bowler aan het hoofd van het kleine selecte lijstje plaatst der bowlers (7) die dit zelfde volbracht heb ben. HCC I moest eerst 169 runs tegen Her mes-DVS uitfielden, waarvan H. Stolk 78 (De Beus 324 en Vriens 339), voor het met 118 voor 6 antwoorden kon. Re gen maakte toen 'n slot aan de pret. W. H. Callois 38 en P. N'ks 43. Voorts M. van Manen nog 28. Voor Hermes- DVS had A. Melief met 4—28 goede cijfers. Ook Haarlem (177) speelde 'n draw. HCC II bracht het tot 68 voor 5, toen de regen voor de bezoekers uitkomst bracht. P. Maas 3—18. Voor Haarlem was Hub. Boeree met 'n fortuinlijke 76 (4 kansen) topscorer en maakte Th. Grüpping 44. Sparta (181) waarvan aanvoerder Wil son 46 en L. Borrani 33, speelde 'n draw tegen VRA (83 voor 4). Ook hier storm en regen. Eén dag hiervoor sloeg Sparta (108 voor 3) Excelsior (96) met 3 wickets. HBS (148) won met 66 runs van Ex celsior (82). Tijdens de ontmoeting tussen Haarlem en HCC II, maakte wicketkeeper J. Voogd van Haarlem z'n 200ste slacht offer achter het wicket in eerste klas cricket. Het programma voor a.s. Zondag (30 Juli) luidt: ACC—VVV, Excelsior—Kampong, HBS Quick (N.). PWSparta, Rood en Wit —Hermes-DVS, VRA—VOC. Als onderdeel van het jaarlijks natio naal concours hippique werd Zondag te Oss een groot springconcours M. A. ge reden, waarvoor zeven en vijftig deel nemers hadden ingeschreven, onder wie ritm J. J. Gruppelaar. die met „Ampere" in Spa zulke fraaie successen heeft be haald. Ditmaal heeft de heer Gruppe laar met „Ampere" slechts de negende plaats in het nummer kunnen bezetten. Het parcours was 595 meter lang en bestond uit 13 hindernissen met een maximum hoogte van 1.30 meter. Slechts twee deelnemers legden het hindernis park foutloos af, n! de equipes W Scheeren met „Mansueta", voor wie 'n tijd van 76.4 sec. werd afgedrukt en de goede combinatie T. Timmer met „Bey- aard". Zijn tijd bedroeg 87 sec. De uitslagen waren: 1. W. Scheeren (Vught) met „Mansueta" 0 ftn. 76,4 sec. 2. T. Timmer (Scheveningen) met „Bey- aard" van Ph. Harkman (Scheveningen) 0 ftn. 87 sec. 3. A. C. Jansen (Baarle- Nassau) met „Brown Jack" 4 ftn. 75,2 seconden. vocht prins Bira nog een stevige robber met Murray en moest de Belg Claes zijn wagen zonder hulp honderden me ters voortduwen om althans nog geklas seerd te worden. De eind-uitslag van deze titanenstrijd luidt: 1. Rosier, tijd 183 min. 36.3 sec., gem. snelheid 123.32 km. p. u., merk: Talbot; 2. Villoresi, tijd 184 min. 49.3 sec., merk: Ferrari; 3. Ascari, tijd 184 min. 49.8 sec., merk: Ferrari; 4. Whitehead (Ferrari) op 2 ronden; 5. Prins Bira (Maserati) op 3 ronden; 6. Murray (Maserati) op 5 ronden; 7. Gonzalez (Maserati) op 6 ron den; 8. Claes (Talbot) op 11 ronden. De wedstrijd is verreden over 90 ron den, samen 377.37 k.m. De snelste ronde maakte Fangio in 1 min. 52.4 sec., gem. snelheid 134.29- k.m. per uur. Dit was de derde ronde. Vóór de race om de Grote Prijs reden 500 c.c. renwagentjes nog een wedstrijd van 71.281 k.m., over 17 ronden. Hierin was het ook Raymond Sommer die na vijf ronden de leiding nam. ge volgd door Dryden, Parker, Wharton en Richardson. Evenals in- de grote race maakte hij zich in deze ontmoeting veel te kwaad, zodat ook deze wagen, een Cooper, de geest gaf. Een andere Cooper-rijder. Dryden, nam toen de kop van hem over, onmiddellijk gevolgd door Parker en Ken Wharton. Deze drie coureurs hebben kort doch hevig ge vochten. De aan deze race deelnemende Nederlanders hadden niet veel succes. Lex Beels moest opgeven door een leeg lopende voorband en Dillenius had te kampen met motorstoring. Majoor Flin terman reed een aardige „maiden-race" Richardson hield de eer hoog door zich vijfde te klasseren. De Limburger Gött- gens eindigde hier als laatste. De volledige uitslag luidt: 1. no. 4 R. M. Dryden, Cooper-J.A.P.. tijd 37.14.3, gem. 114.87 km.; 2. no. 8 D. Parker, Parker Special, tijd 37.14.8; 3. no. 2 Khen Wharton, Cooper-J.A.P., tijd 37.18.7; 4. no. 14 John Claes, Cooper- J.A.P., tijd 39.13 1; 5. no. 18 J. Richard son, Beels Special, tijd 39.36.9. Op 1 ronde: no. 10 A. L. Rippon Cooper-J.A P.; no. 6 C. A. N. May, CoopeisNorton. Op 2 ronden: no. 22 J. L. Flinterman, Kieft- B.S.A. Op 4 ronden: no. 24 J. H. 'Gött- gens Condor-B.M.W, Snelste ronde: de 13e ronde van Khen Warton, tijd 2.08, gem. 117.92 k m. per uur. Gonzalez was niet erg gelukkig met het benzine tanken; zijn wagen vloog in brand, maar toch kon hij de race uitrijden. Copyright 72. Onder luid trompetgeschal kwam de meneer, die het nummer moest trekken, met een hoge hoed onder de arm de zaal binnen. Hij werd geblinddoekt en trok toen een nummer. De kapitein nam het briefje in de hand, hield het in de hoogte en zei: „Dames en Heren, vrienden en vriendinnen, wie nummer 89 heeft is de winnaar. Hij hoeft niets te betalen voor het diner" „is dat even jammer?" zet Rasmus. „Ik had zo gehoopt, dat wij het zouden winnen. Wie is nu de gelukkige?" Maar er kwam niemand opdagen, niemand scheen nummer 89 te hebben. „Hé, kijk eens even uit", zei Sam. „Zie je dan niet, dat je je lot op de kop houdt? Wij hebben nummer 89". Toen gingen ze naar de kapitein en be dankten hem voor het heerlijke diner. „We zijn net van plan weer onder water te verdwijnen", vertelden ze. De uitslagen van de partijen voor de zesde ronde van het schaakkampioen schap van Nederland, die Zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam werden gespeeld, luiden: CortleverEuwe !4; Barendregt —Stumpers 01; Van der Berg Muhring Kramer—Donner i/„— Van ScheltingaHenneberke Vz— OrbaanSpanjaard 0—1. De afgebroken partij uit de vijfde ronde tussen Kramer en Henneberke is geëindigd met een overwinning van Kramer. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Euwe 51/? pnt.; 2. Van Scheltinga 4 pnt.; 3. 4. 5 en 6. Kramer. Van der Berg, Barendregt en Stumpers 31/? pnt.; 7, 8 en 9. Spanjaard. Donner en Cortlever 3 pnt.; 10. Henneberke 1% pnt.; 11 en 12. Orbaan en Muhring 1 pnt In België is dit weekeinde een drie etappenwedstrijd voor amateurs gehou- dén. waaraan ook door enkele Neder landers werd deelgenomen. Onze land genoot Dekkers (Eindhoven) werd win naar in 12 uur Oï min. 5 sec. Tweede werd de Belg D.® Donders in 12.08.30. A. Voorting uit Den Bosch werd vierde in 12.09.22. (Van onze redacteur) De jeugd van Groesbeek heeft haar vacantie gehad. Vandaag is de school begonnen na een vacantie van vier weken. Of liever, na vier weken hard werken buiten de school. Want de gehete jeugd van Groesbeek heeft in die vier weken door de bossen gekropen, op zoek naar bosbessen, voor de Groesbekers „het paarse goud" dat in de maanden Juni en Juli welig groeit in de uitgestrekte wouden die hun dorp omringen. Met z'n allen hebben de Groesbekertjes, in hun vrije tijd door de ouderen geholpen, naar ruwe schatting 120.000 kilo bessen uit de bossen ge sleept en daarmede ongeveer 75.000 gulden verdiend. Dit jaar -s dan ooJe een bosbessenjaar geweest als nooit te voren. Deze broeierige natte zomer leverde het gunstigste weer dat men voor een overvloedige bosbessenoogst maar denken kan. Nu is het seizoen al weer achter de rug. Er zijn nog wel bessen genoeg, maar de plukkers zijn weer naar school en de prijzen lonen de moeite niet meer. Er is zo goed als geen handel meer. De Veluwe draait nog op volle toeren voor de binnenlandse consumptie» Groesbeek levert de eerste bosbessen van heel West-Europa, twee weken eer der dan het grootste bosbessencentrum van ons land, de Veluwe en drie weken eerder dan Joegoslavië, Tsjechoslowa- kije, Noorwegen en de grootste leveran cier, Polen Met spanning wachten de Groesbekers daarom de dag af, waarop de pluk kan beginnen. Ze mogen geen dag te laat zijn, want dan verliezen ze een belangrijk bedrag. Die eerste dagen zijn de belangrijkste. Dan gaat de hele pluk het Kanaal over naar Engeland, waar hoge prijzen worden betaald. Tot dat Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Po len aan de Britse markt komen. Dan is het voor de Groesbekers verkeken. De pluklonen in die landen zijn veel lager zodat concurrentie vrijwel onmogelijk is. Tegen het einde van Juni zakken de pluklonen in Groesbeek daarom tot bij na de helft. Wegens de overvloedige oogst van dit jaar was het aanbod zo groot dat die lo nen niet hoog zijn geweest. Vorig jaar werd in het hoogseizoen f 1,20 voor een pond bosbessen betaald. Dit jaar was dat maar 50 cent. De laagste prijs was dit jaar 20 cent tegen twee kwartjes het vorige jaar. .Met lede ogen hebben de Groesbekers dat aangezien. Een gerou tineerd plukker haalt per dag 20 tot 25 pond, zodat het vorig jaar lonen van 25 gulden per dag geen uitzondering wa ren. Dit jaar haalden de meesten niet meer dan een tientje of minder. Desalniettemin een behoorlijk inko men. Want in Groesbeek vindt men in de bosbessentijd niemand thuis. Moeder is met het hele gezin aan het plukken en vader helpt hen 's morgens heel vroeg en gaat dan naar de fabriek. Vijftig gul den per dag, per gezin is daarom geen uitzondering. Voor dag en voor dauw trekken de Groesbekers de bossen in. Nog voordat de zon op is. Want in het eerste och tendlicht kan men de kleine paars-blau- we vruchtjes het best zien. Ze zitten verscholen onder de blaadjes van de la ge struikjes. Zodra de zon op is en zijn weg langs het luchtruim begint, kan men de vruchtjes niet zo goed meer zien. Hoewel een Groesbeker ze toch wel weet te vinden. Voor de oorlog was Groesbeek het belangrijkste bosbessencentrum van ons land. Toen gingen de plukkers mijlen ver Duitsland in, door het Reichswald, dat een waar dorado is. Nu zijn de grenzen gesloten, gro te delen van Groesbeeks bossen zijn verwoest. De Veluwe is rm het grootste gebied. Maar Groeroeek blijft het eerste! De Groesbekers zijn er heilig van overtuigd dat Onze Lieve Heer de bosbessen uitsluitend voor hen laat groeien. Dat vinden ze trouwens heel gewoon. Als ze horen dat men pogingen doet de bessen te kweken en te cultiveren, halen ze hun schouders op. „Lukt nooit", zeg gen ze. „Een bosbes moet net aroma en de geur van het bos hebben", an- lust niemand ze. Niettemin is men in Drente bezig de bosbessen te kweken, meer voor medische doel einden, want men kent aan dit klei- (Van onze honkbalmedewerker) Het Amsterdamse honkbalnegental is er niet in geslaagd de overwinning van het vorige jaar, de eerste sinds jaren over Haarlem, te bevestigen, want dit maal moest de hoofdstedelijke ploeg wederom de nederlaag lijden. De Haar lemse ploeg won met 3-2 dank zij voor namelijk Óe betere slagformatle van de Haarlemmers. Omdat Urbanus niet op tijd aanwezig kon zijn stond Linke bij de Amsterdam mers op de plaat tot aan de zesde in nings, maar deze zag in de 4e innings reeds vier honkslagen tegen zich ge plaatst zonder dat dit echter ernstige gevolgen voor de Amsterdammers had. En had zijn clubgenoot Willemse niet in de 2e innings een kostbare fout ge maakt op een slag van Noordhof, stel lig hadden de Haarlemmers nog geen run gescoord. Nu echter bracht de honkslag van Smidt de snelle Noordhof over de plaat. Van deze voorsprong had Haarlem niet lang plezier. Een inning later was het reeds 2-1 toen werper Duinker niet veel controle over zijn worpen had en 3x4 wijd weggaf, waar door het foutje van Keulemans zeer zwaar gestraft werd. Ondanks het feit dat de strijd een spannend karakter had kon hij het publiek niet bekoren. Daar was het spel te mat voor. De sfeer welke altijd in deze wedstrijden aan wezig is ontbrak geheel en het was alleen maar de vraag of Amsterdam de 21-voorsprong zou behouden. In de 3e innings had Smidt het werpen van Duinker overgenomen en het Haarlem- veld werkte weer perfect en het was alleen Pronk die nog twee honkslageen kon plaatsen welke geen resultaat op leverden. De Haarlemse slagploeg zat ondertussen niet stil, en al nam Ur banus de taak van Linke over, het kon de Haarlemmers niet deren. Wel hiel den de Amsterdammers tot de 6e innings stand, maar in de 7e moesten zij capitu leren. Lasonus, die voor Duinker was ingevallen, begon met een honkslag en maakte de stand gelijk toen ook Scheur man een honkslag plaatste. De 8e in nings konden de hoofdstedelingen nog ongeschonden doorkomen ondanks het feit dat weer twee honkslagen geplaatst werden. Doch de laatste innings gaf de Haarlemmers toch de verdiende over winning en het was weer Scheurman die er zorg voor droeg, want alhoewel Keulemans door een prachtige vang van Holewijn werd uitgeschakeld, Scheur man sloeg de bal in de tribune, hetgeen een home-run en tevens de overwinning betekende voor de Haarlemmers. En al trachtten de Amsterdammers in hun laatste slagbeurt het getij te doen keren, het gelukte niet, mede door een schit terende vang van Hoogenbos op een slag van C. Holewijn waardoor de honk slag van Pronk niet tot zijn recht kwam. De resultaten waren voor Amsterdam: Linke 1x3 slag 2x4 wijd en 4 honkslagen tegen, Smidt 7x3 slag, 2x4 wijd en honkslagen tegen en voor Haarlem: Duinker 4x3 slag. 5-4 wijd en 1 honkslag tegen, Smindt 7x3 slag, 2x4 wijd en twee honkslagen tegen,. De innings cij fers waren: Amsterdam 002000000 2 Haarlem 0100001 01 3 Het Nederlands negental dat 6 Augus tus a.s. op het EDO-terrein zal aantre den ziet er als volgt uit: werper Urba nus, vanger Vrenegoor, 1ste honk Hoo- genbosch, 2e honk Pronk, 3e honk Keu lemans, korte stop Jole, linksvelder C. Hole wijn, midvelder Scheurman, rechts- velder Meyer. De Australische zwemmer John Marshall heeft het wereldrecord op de mijl opnieuw verbeterd. Hij maakte Vrijdag een tijd van 20.08.6. De bekende schermer L. H. Stam, lid en uit liefhebberij instructeur van de vereni ging ,,De Vrije Wapenbroeders" te Den Haag, is op 66-jarige leeftijd te Den Haag overleden. De voorronden voor de jaarlijkse hockey- dag der heren zullen op 10 September wor de:: georganiseerd. Voor de groep der le klasse en promotie-klasse elftallen worden de wedstrijden te Amersfoort, Den Haag, ^Haarlem, Deventer, Eindhoven en Gronin gen gespeeld. Het eindtournooi is op 17 September in het Wagenerstadion te Am stelveen. In het kader van „Rotterdam Ahoy" is Zondag de landen wedstrijd in het hand- boogschieten NederlandBelgië gehouden. De eindstand werd België 2531 p. tegen Ne derland 2436 p. De eerste korfbalontmoeting tussen de B- twaalftallen van België en Nederland, wel ke Zondag in Eindhoven werd gespeeld, leverde een stevige 103-overwinning op voor Nederland. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de plaatselijke damclub speelde de we reldkampioen P. Roozenburg te Den Helder een simultaan séance tegen 48 dammers. Na 2% uur waren de partijen afgelopen, waarvan de wereldkampioen er 31 had ge wonnen, 13 remise gespeeld en 4 verloren. Advertentie per rol MAANDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 18.00 vijf Zapakara's, 18.30 The chocolate sol- diers v. O. Strauss, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 pianoduo, 19.35 amusem. muz., 19.40 radiokrant over de vierdaag se, 20.00 nieuws, 20.05 werk v. Bliss, 20.15 Symph. Fantastique v. Berlioz, 21.30 lichte muz., 22.25 ouv. Glückliche Reise, Tanzerische Suite v. Künecke. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.20 amusem.muz., 19.00 inkom stenverdeling, 19.15 Bachherdenking, 19.45 regeringuitz., 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 dansmuz., 20.45 gram., 20.55 cabaret, 21.35 100 jaar cro- vinciale wet, 21.50 ouv. Le Carnaval ro- main v. Berlioz, pianoconc. v. Saint- Saëns, Emigma-variaties v. Elgar, 23.00 nieuws. VPRO: 23.15. VARA: 23.30 orgel. DINSDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Italiaanse en Franse muz., 7.45 Morgengebed, 8 00 nieuws, 8.15 vierdaagse, 8.25 amusem. muz., 9.00 vrouw, 9.30 Lichtbaken, 10.00 kleuter, 10.15 Franse opera en ballet- muz., 11.00 vrouw, 11.30 sonate in Es v. Mozart, 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz., 12.55 vier daagse, 13.00 nieuws, 13.20 amusem. muz., 14.00 klankbeeld over 1903, 15.00 ouv. in Ital. stijl v. Schubert, Valses no bles v. Ravel, 15.20 Chaconne v. Vitali, Hommage Rameau v. Debussy, Sonate v. J. Andriessen, 16.00 zieken, 16.30 Lof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties, 17.45 ge neeskundige dienBt in Suriname, 13 00 Tour de France, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 vierdaagse, 19.25 Dit is le ven, 19.40 Herinneringen aan TaUber, 20.00 nieuws, 20.05 Clarinet-Rhapsodie v. Debussy, 20.12 Dode zielen, hoorspel naar roman v. Gogol, plm. 21.20 kwartet no. 4 v. Jean Absil, 22.20 actualiteiten, 22.30 liederen v. Gounod, 22.40 pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 schaken, 23.20 Tragische ouv. v. Brahms, Tod und Verklarung v. Richard Strauss. HILVERSUM 1, 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 amusem.muz. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz:, 8.55 vrouw, 9.00 serenade v. Elgar, conc. v. v. Weber, 9.35 gram., 10.15 amusem. muz., 10.50 kleuter, 11.00 bariton en piano. 11.30 zieken, 12.00 amusem.muz.. 12.30 land- en tuinbouw, 12.40 amusem. muz., 13.00 nieuws, 13.15 fin. overz., 13.25 amusem.muz., 14.00 voordracht, 14.15 Faust, opera v. Gounod, koor en Royal Philharmonic Orchestra, 16.30 jeugd, 17.30 De stem v. Amerika, 18.00 nieuws, 18.15 amusem.muz., 18.30 Skymasters, 19.00 Kent u de vrouwen?, les v. Hetty Blok, Teddy Scholten e.a., 19.25 Brief uit Parijs, 19.30 lichte muz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Weense muz., 21.15 buitenl. overz., 21.30 amusem.muz., 22.15 indrukken over televisie in Amerika en Europa, 22.35 sonate v. Bach, Yehudi Menuhin, viool, 23.00 nieuws, 23.15 strijkkwartet v. Schubert. De Utrechtenaar Koch zegevierde bij de amateurs in de derde ronde van Baarn. Tweede werd Meyer (Laren), derde Mac- kay (Oudewater). Boelens (Hilversum) wón bij de nieuwelingen. De uitslagen van de draverijen op Duindigt luiden: Antigoneprijs, 2120 m.: 1. Onderdui ker G, 1.30.2; 2. Oscar Major w. f 1.40, pl. f 1.10, f 1.10, covercal f 2.koppel 2.—. Aragneprijs, 2120 m.: 1. Nevada L., 1.31.3; 2. New Allegheny; 3. Meerkol 2; 4 Nel son. W. f 7.80, pl. f 1.10, f 1.30, t 1.60, koppel f 19.10, covercal f 4.20. Arenaprijs, 2500 m.: 1. Miss Zelda 1.31.9; 2 Nobilissimus K.; 3. Na de lu Maire B. W. f 5.60, pl. f 2.20, f 4.co vercal f 4.40, koppel f 28.40 Ascotprijs, 2040 m.: 1. Linotte S 1.27; 2 King Spencer; 3. Kruger. W. f 5.10. pi. f 2.—, f 2.20, covercal f 3.80, koppel f 9.—. De uitslagen van de rennen luiden: Amazone-prijs, 1800 m.: 1. Greatgirl, tijd 2.03; 2 Missive; 3. Taxiol. W. f 2 70 (stal), plaats f 2.10, f 2.20, covercal f 5.40, koppel f 11.10. Generaal G. J. Baron van Heemstra beker-prijs, 3000 m.: 1 Noordwester, tijd 3.25.8; 2. Saquilah; 3. Arienne. W. f 2.10 (stal), pl. f 1.90, f 1.70, cover cal f 5.koppel f 5.60. Totale omzet f 29.327. De uitslagen van de draverijen te Groningen luiden: Madame B-prijs, 2240 m.: 1. Meta Dy namic 1.37.9; 2 Oehoe S; 3 Neptunus. W. f 10.10, pl. f' 2.—, f 1.70, 2.10, kop pel f 6.60, covercal f 4. Madame B-prijs, 2240 m., 2e afdeling: 1. Nora' Spencer 1.39.6; 2. Nonja Fried; 3. Nancy Major. W. f 10.80, pl f 2.30, f 3.90, f 1.90, koppel f 18.40, covercal f 15.80. Marathonloperprijs, 2200 m.: 1 Lord Heny 1.34.7; 2. Mq Darling; 3. Litle Monty. W. f 7.30, pl. f 2.50, f 2.60, kop pel f 10.70, covercal f 4.60. Main Axworthyprijs, 1140 m.: 1. Petite Casindra 1.42.3; 2. Paula B. H.; 3 Phe- renice W. f 3.30, pl. f 1.50, f 2.50, f 1.40, koppel f 22.10, covercal f 12.10. Merel S.-prijs, 2300 m.: 1. Koning Axkit 1.38.6; 2. Meeske S; 3. Kondor. W. f 7.30. plaats f 3.40, f 12.10, f 2.70, koppel f 12.30, covercal f 24.70. Grote prijs van Groningen, 1640 m.: 1. Legality 1.37.2; 2. Madame B; 3. Jug gler. W. f 1.30, covercal f 2.koppel f 2.—. Mr. Fried-pr., 2820 m.: 1. Meeske S 1.39.6; 2. Iskra: 3 Merel S. W. f 10.—, plaats f 3 70. f 2.80, koppel f 37.60, covercal f 4.30. Vier R.K. zwemclubs hebben in het Arnhemse Thiabad op uitnodiging van „Natando" een zwemvierkamp gehouden voor gemengde ploegen, welke na span nende strijd met Sub Aqua (Dordrecht) gewonnen werd door Raket uit Delft. De einduitslag werd: 1. Raket 1800.3 pt., 2 Sub Aqua (Dordrecht), 3. Natando (Arnhem) 1936,2 pt., 4. RVW (Renkum) 2332,1 pt. Bosbessenplukken is een zenuwen- werk. Wij hebben dat wel eens in onze vacantie gedaan. Omdat men zegt dat ze zo goed zijn voor onze wankele gezondheid. Wij hebben het nooit langer dan een uur volgehou den. Resultaat: een mager jampotje vol. Wij zouden het beslist op onze zenuwen krijgen wanneer we het een hele dag moesten doen. Het is «oei een fascinerend werk. Je kunt er moeilijk mee ophouden. Dat komt omdat je kwaad wordt op die klei ne vruchtjes, omdat je ze bijna niet vinden kan terwijl je weet dat er een overvloed aanwezig is en je er waarschijnlijk bovenop staat. Wij hebben er dan ook nooit een. gulden per pond voor gehad! ne vruchtje een grote geneeskracht toe. De handel rond Groesbeek kent aan die pogingen evenwel weinig waarae toe. De productie per struikje is te klein om de kweek rendabel te maken, zegt men. En waarom ook kweken, wat de natuur zo rijkelijk biedt? De staats bossen rond Groesbeek staan geplant op een groen tapijt van millioener kleine struikjes. Men ziet de vruchtjes niet. Men ziet alleen kindertjes en groten ge bukt over dit groene tapijt dwalen. Hun handen zijn paars van het vruchtensap. Met de rechterhand grissen ze de vruchtjes van de takjes en werpen die in een bus in de linker. Zo werken ze uren lang. Tot het seizoen voorbij is. Op het vliegveld Hato op Curacao zijn Zaterdag de delegatieleden van de Staten der Nederlandse Antillen aan gekomen. De heer Tromp deelde mede, dat hü bij de besprekingen te Den Haag meer gepleit had voor afscheiding van Aruba uit het verband der Antillen dan voor de handhaving van de zetelverhou ding 88. De heer Da Costa Gomez zei. dat in Nederland de delegatie veel begrip voor de moeilijkheden heeft ondervonden. Dit eerste contact tussen de Nederland se en Antilliaanse volksvertegenwoor digers kan beschouwd worden als het begin ener samenwerking in de nieuwe rechtsorde. Hij zal in de Staten voor stellen, aan de behandeling der eilan- denregeling in de S.taten voorrang te verlenen. De hoofdbesturen van de samenwer kende organisaties „Bond militairen uit Indonesië", „Voor onze militairen over zee" en „Band Nederland-Indonesië", hebben zich tot de minister van Oorlog gewend met het verzoek om de voor de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië gedemobiliseerde militairen, die niet over geldmiddelen beschikken om naar Nederland terug te keren, doch daartoe wel de wens te kennen geven, in de ge legenheid te stellen op rijkskosten naar Nederland terug te keren of te trans- migreren. Vrijdagmiddag even na één uur is vermoedelijk door broeiing brand ont staan in de opslagplaats van de schou- derwattemabriek Ef-Es in Groningen, waarin zich ongeveer drie ton schouder watten bevond. Er ontstond een ge weldige rookontwikkeling die de blus- singswerkzaamheden bemoeilijkte. In de namiddag was de brandweer het vuur meester, maar de blussingswerk- zaamheden hebben nog verscheidene ur engeduurd. Verzekering dekt de schade. Het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van ouden van dagien heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin er op wordt aangedron gen de onderhoudsplicht af te schaffen. Het bestuur betoogt, dat de onder houdsplicht meermalen verwijdering brengt tussen ouders en kinderen. De heer Jan Oudegeest, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, wordt 5 Augustus tachtig jaar. Hij heeft waarschijnlijk zijn grootste bekendheid te danken aan de om standigheid, dat hij in 1903 bij de spoor wegstaking als leider optrad. Als lid van de toenmalige S.D.A.P. heeft de heer Oude geest zitting gehad in de gemeenteraden van Utrecht en van Amsterdam en in de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Zondag 30 Juli a.s. zullen te Brussel de waterpolowedstrijden worden, ge speeld tussen de senioren- en junioren- ploegen van Nederland en België. Het Nederlands zevental is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: Doel: Van Gelder (HZPC); achter Bijlsma (Haarlem), Keetelaar (Robben! en Braasem (Haarlem); voor: N. Kore vaar (Merwede), Van Feggelen (Meeu wen) en Smol (ZIAN). Reserves: Rohner (Robben) en Cabout (GZC). Het Nederlands jeugdzevental ziet er als volgt uit: Doel: Finee (Dolfijn); achter: Luchs (Robben), Sievers (HZC) en Van ,Doo- renmalen (Haarlem); voor: Beijderwel- len (GZC), De Wit (Robben) en Mos terd (AZPC). Reserves: Insinger (AZPC) en Knapen (Dolfijn).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5