„GIJ HEBT TROUW UW PLICHT VE Bij het afscheid van het KNIL Eresaluut aan de vrouwen i Situatie op Korea in het nadeel van de Amerikanen gewijzigd Amerika zal eilandengroep Pescadores verdedigen h Vijfjarenplan voor de industrie in Oost-Duitsland O Rode troepen in meest Zuidelijke haven op de Westkust Tot hoofd en hart LANGE, BEWOGEN EN ROEMRIJKE HISTORIE TEN EINDE ROEMVOLLE PLIGHTS- VERVULLING Eilanden gerekend tot gebied van Formosa .Het weer. Tragisch einde van vacantietocht APRIS-TROEPEN OP NEIRA GELAND MARSHALL-GELDEN VOOR MILITAIRE PROJECTEN IN WEST-EUROPA Massabetoging in Berlijn verregend V. Actie van West-Duitse Communisten DINSDAG 25 JULI 1950 74ste JAARGANG No. 248127 - Koninklijke dagorder tot het K.N.I.L. Amsterdammer verdrenken in Merwede kanaal NEDERLANDERS IN ARREST Op het eiland Ternate tegen de Aartsbisschop van Keulen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. ven Run Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1^2 per maand, f 4.55 oer kwartaal. H.M. Koningin Juliana heeft vandaag de volgende dagorder uitgegeven: Aan de officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het Koninklyk Nederlands Indonesisch Leger, waar zij zich ook mogen be vinden. Met ingang •(■an 26 Juli 1950 houdt het Koninklijk Nederlands Indo nesisch Leger op te bestaan. Met die dag eindigt zijn lange, bewogen en roemrijke historie van bijna 120 jaren. Uw vaandels, waarvan er vier de Militaire Willemsorde dragen als hoogste dapperheidsonderscheiding, tonen de daden aan van moed, beleid en trouw, die zo talrijk zijn in de geschiedenis van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger. Nooit weri tevergeefs een beroep op u gedaan. Trouw hebt gij door de tijden heen uw plicht ver vuld. Ik besef, dat thans de overgang naar een ander leger of naar de bur germaatschappij in uw aller leven diep ingrijpt en begrijp zeer wel de moeilijkheden, die dit voor velen uwer meebrengt. Ik voel echter bij dit woord niet alleen achterom te mogen zien, maar met u de blik vooruit te moeten richten. Dit vooruitzien is voor u persoonlijk zeer verschillend. Maar moge het u allen gegeven zijn, een nieuwe plaats in de maatschappij zo nodig met volharding te zoeken en te vinden, een plaats waar gij, zij het als burger of als militair, aan de weerbaarheid en de opbouw van uw landen uw eigen, waardevolle bijdrage kunt leveren. Mensen van ver schillende volksaard, die in één leger een eind-weegs zijn samengegaan en daarbij lief en leed hebben gedeeld, hebben een onderlinge band, die niet kan worden geloochend. Gij allen kent het karakter van het andere volk, zodat op u de taak rust, het verdere goede samengaan van deze volkeren mede te helpen be vorderen. Boven de maalstroom van de moeilijkheden van een grote over gang uit, ziet de moedige en tot offer bereide soldaat verder en blijft met inzet van zijn volle persoon alles veil hebben voor wat hem het hoogste is, dat hij op aarde tot nu toe heeft gediend. Nederland laat u gaan, Indonesiërs, in het volle vertrouwen, dat gij de goede zaak van uw land trouw zult weten te dienen. Nederland verwel komt u terug, Nederlanders, in zijn midden en ontvangt u naar zijn beste vermogen. Ondanks onze moeilijkheden zullen wij het nu toch moeten klaren. Toont u allen de waardige erfgenamen van een groots verleden, door in deze nieuwe levensperiode even goed te weten wat gij wilt als voorheen. De Almachtige moge u allen behoeden en leiden. JULIANA Dat het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, kortweg het KNIL genoemd, bewezen het ln de looP van zÜn roemvol bestaan wel heel duidelijk Lr is altijd een categorie Van zgn. lieden des vredes, die zodra de oorlog voor- r?L °n. e beschermende vleugelen der militairen vandaan kruinen en te Zif vrawri S™if3an kakelen, dat zo'n leger toch maar een bom geld kost. raLinrfe vJn afiILv anderen af, of dat nu allemaal nog wel nodig is. Deze te rfdden e^te beschermen Talt. W° miSSen Z°la"S er noff zoveel waardevols Er is nog een andere groep. Zij heeft nooit een goed woord voor haar tegen standers over. Zij zou het liefst geschie denisboekjes schrijven in de trant van de Berlijnse Siegesallee-monumenten. Protserig en wat nog erger is: onwaar. Wij waren alleen maar dapper en no bel. De anderen waren laf en slecht en dom. Elke krijgslist van ons lukte en elke tegenzet hadden wij tijdig dóór Wanneer we de kwaliteiten onzer tegen standers erkennen, kan dit slechts de waarde van onze overwinning ver groten. De Jappen en Duitsers waren bruten maar ongetwijfeld uitstekende vech ters. Toch werden de geallieerden hun de baas. Elke geschiedschrijving heeft haar begin en einde. Op het tijdstip, dat het KNIL zich afmeldt, is het een blijde plicht nog eens te memoreren, /wat een eervolle staat van dienst dit leger heeft. Tegelijk brengen we dan nog een ere saluut aan de dapperste en meest ver bitterde tegenstanders die ons leger ooit gehad heeft: de Atjehers. Wijlen Zentgraaff heeft in zijn boek „Atjeh" een deel van deze strijd mees terlijk beschreven. Het is een heldenepos, waarin Atjeh ers en Nederlanders, samen met hun trouwe bondgenoten uit alle rassen van de Archipel gerecruteerd, langs ko men marcheren. En in de gelederen paraderen de vrouwen mee, inheemse en Hollandse. „De vrouwenzij zit ten thuis en wachten.... En de poort der zorgen, voor zovelen harer altijd wijd open, heeft een nieuwe gast bin nen gelaten: de voortdurende angst voor hem of hen, die uittrokken. Die gast zit in het centrum van het huiselijke leven en zijn schaduw hangt over alles en al len, over het ganse doen en denken van haar, die achterbleven." Ik citeer deze regels uit het hoofd stuk „De Vrouwen". Is het niet, of deze roerende woor den ook voor deze tijd geschreven zijn? Slaan zij niet op de vrouwen van onze militairen, de plantersvrouwen en op alle vrouwen, wier mannen hun plicht deden en nog doen in een land in gisting, waar de Dood loert op nieuwe kansen, die hem geboden wor den? Het KNIL kon nog iets meer dan vechten. Dat moest het ook wel kun nen, want het had een veel bredere taak dan die van de strijd alleen. Het is niet zo, dat natuurvolken in een idyllische sfeer levende, wreed gestoord werden door wapengekletter, dat de harmonie en romantiek kwam verstoren. Men sla er de oude geschiedenis maar eens op na. Bali, later een Eiland der Gelukzali gen, was in vroeger tijd een. wild land ïnet aan de kust zeerovers, die de schrik van alle voorbij varende handelsprau- Wen waren, terwijl het binnenland ver scheurd werd door jarenlange twisten °m de hegemonie. Er heerste voortdu rend hongersnood in een land, dat door God begenadigd was met alle natuur rijke rijkdommen, die het zich maar "ad kunnen wensen. In de Bataklanden en op Celebes was kannibalisme schering en inslag. Kop- ~\Ta een roemrijk bestaan van /\l meer dan 118 jaren zal mor- 1 gen het Koninklijk Neder lands Indisch Leger worden opge heven. Zijn leden hebben voor een deel reeds hun weg gevonden naar het leger der V. S. I hetgeen niet zonder schokken, moeilijkheden en wrijvingen is geschied de ove rige manschappen zullen worden opgenomen in de gelederen der Ko ninklijke Landmacht. Aldus gaat een roemrucht keur korps heen, waaraan Nederland èn Indonesië grote dank verschuldigd zijn. Deze ontwikkeling van zaken vormt een der voor velen het moei lijkst te verwerken gevolgen van de souver einiteitsoverdracht. Het heeft alle zin, op de dag van heden even stil te staan bij dit heen gaan, tot het erkentelijk gewag ma ken van de eervolle staat van dienst van het K.N.I.L.waarin blank en bruin in broederlijke verbondenheid, zo het moest gewapenderhand en overigens door het handhaven van orde en rust met vreedzame midde len, een wezenlijk aandeel hebben geleverd aan de consolidatie en de bloei van het overzeese eilandenrijk. Wij vonden de resident drs. M. K I a a s s en bereid in nevenstaand artikel een schets te geven van de onschatbare verdiensten van het K.N.I.L., zowel in vroeger jaren als tijdens de jongste historie. WWW? Bovenstaande foto werd genomen tijdens een ogenblik van rust op het Koreaanse front. Beter dan een verhaal vertelt het plaatje wat de oorlog betekent voor de soldaten in de vuurlinie. Op de voorgrond liggen vier jonge soldaten in diepe rust, terwijl een oudere kameraad niet in staat de slaap te vatten, peinzend voor zich uitkijkt. Bij een andere soldaat, die zich wegens de warmte van zijn shirt heeft ontdaan, zijn de sombere gedachten van het gezicht af te lezen. Bij een 155 mm. Howitzer staat een wacht onverschillig een sigaretje te roken tot hij opdracht krijgt het geschut weer in werking te stellen. De sitnatie aan het front in Korea is gisteren in de loop van de middag snei in het nadeel van de Amerikanen gewijzigd. De Noord-Koreanen hebben langs het gehele front een nieuwe en krachtige aanval gedaaii. die niet zonder suc ces gebleven is, hoewel het hoofdkwartier van generaal MacArthur vanmorgen meedeelde, dat de communistische aanvallen werden afgeslagen en slechts één Zuid-Koreaanse divisie zich een aantal kilometers had teruggetrokken „op beter houdbare stellingen". Uit frontberichten blijkt evenwel, dat de Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen zijn teruggedreven in de Zuid-Oostelijke hoek van Zuid-Korea, ongeveer in de driehoek Mokpo. Yongdok, Pusan. Mac Arthur heeft de val van Kwangju toegegeven op de Zuid-Westhoek van het schiereiland en deelde verder mee, dat „rode tank- en infanterieafdelingen" doorgedrongen waren tot de buitenwijken van Mokpo, een Zuid-Koreaanse marinebasis, de meest Zuidelijk gelegen haven op de Westkust. Volgens de Noord-Koreaanse radio Pyongyang hebben de communisten deze belangrijke havenstad reeds volledig in handen, hetgeen betekent, dat de Noord-Koreanen de gehele Westkust thans in hun bezit hebben. Naar het hoofdkwartier van Mac Arthur vanmorgen meedeelde, onder vonden „de Noord-Koreaanse afdelin gen, die tot de buitenwijken van Mokpo doordrongen" slechts tegenstand van de Zuid-Koreaanse Nationale Politie. In dit gebied hebben de Rode troepen, naar officieel is bekend gemaakt, eveneens maagdelijke streken omgetoverd tot rijke landbouwgebieden. En overal is het weer het KNIL. dat de voorwaarden voor deze ontwikkeling geschapen heeft. Indië gaat een belangrijk aandeel leveren aan grondstoffen voor de we reldmarkt. Nederland en Indië plukken beide de vruchten van de ontsluiting der gebieden buiten Java, dat voordien de volle aandacht had. Het KNIL heeft altijd getoond de geest en de mannen te bezitten, die even goed een vredesmissie konden uitvoeren als een militaire opdracht. Op Nieuw-Guinea heeft dit leger in de jaren 19071915 bewezen, wat het als explorator presteren kon. Kleine afdelingen van het KNIL stoot ten uit alle richtingen door naar het hart van het eiland. Bij de eerste aanraking met stammen, die van te voren geen blanken gezien hadden, wist het KNIL contacten te leggen, die voor de latere bestuurstaak van veel nut zoude^ blijken te zijn. De capitulatie was een donkere blad zijde in de geschiedenis van het KNIL. Maar na de bevrijding krijgt het leger opnieuw de kans te bewijzen, wat het kan. En het deed dat! De strijd tegen de guerilla is minder spectaculair dan die in groter verband. Doch de prestaties zijn er niet minder om. Ook nu weer levert het KNIL een be langrijke bijdrage in de pacificatie van gebieden, die in de ban van terreur en chaos geleefd hebben. Zodra er een militaire post in het ter rein gelegd is, ziet men de bevolking te rugkeren en zij, die het met eigen ogen zagen, voelden intuïtief, dat deze bevol king naar een oude vriend kwam om bescherming. Goddank heeft het KNIL aan het slot van zijn geschiedenis nog eenmaal mo gen bewijzen, wat het waard was! Het KNIL bracht Indië de rust en orde, die het nodig had om de Gordel van Smaragd te worden, waarop we trots konden zijn. Als Indonesië er in slaagt wat we vurig hopen zich een eervolle plaats in de rij volken te veroveren, dan zal dit mede te danken zijn aan het werk van het KNIL. Nederland en, Indië hebben gebouwd op de hechte fundamenten door de KNIL in het terrein gelegd. Indonesië kan daarop voortbouwen. Het KNIL heeft bij de uitoefening van zijn taak grote offers gebracht. Laat ons hopen, dat zij niet tevergeefs geweest zijn. En laat ons niet vergeten hoeveel dank Nederland, Indië en Indonesië aan dit KNIL verschuldigd zijn! M. KLAASSEN Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteravond mee gedeeld, dat de eilandengroep Pescado res, voor de Zuid-Westkust van Formo sa, door Amerikaanse marinestrijdkrach ten verdedigd zal worden, indien zij door de Chinese communisten wordt aangevallen. Een woordvoerder van het ministerie heeft bovendien te kennen gegeven, dat de V. S. niet zullen inter veniëren, indien de Chinese communis ten pogingen doen om de nationalisti sche eilanden Quemoy en Kimmen bij het Chinese vasteland te veroveren. In berichten uit nationalistische bron werd Zaterdag gezegd, dat de Chinese com munisten begonnen waren met de be schieting van Quemoy en voorbereidin gen troffen voor een invasie. De woordvoerder verklaarde, dat uit sluitend de Pescadores liggen in het al gemene gebied van Formosa, dat, vol gens de verklaringen van president Tru man, bij het uitbreken van de strijd in Korea, door de Amerikaanse vloot zou worden verdedigd. De Pescadores omvatten 24 bewoonde eilanden en 25 onbewoonde rotsen en hebben een bevolking van meer dan 75.000 personen. De Chinese nationalisten hebben me degedeeld, dat een aantal jonken van de communisten onder dekking van ar tillerievuur het eiland Quemoy is ge naderd. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie van Defensie te Taipei heeft verklaard, dat er op Quemoy vol doende troepen waren om een eventuele Verwachting tot Woensdagavond: Vrij veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aanvanke lijk veranderlijke wind, later meest matige wind uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 4.52—20.40 Maan: 19.28—0.49 pensnellen, moord en doodslag vierden in vele gebieden hoogtij. Later treffen we er bloeiende chris tengemeenten aan, er heerst rust en or de, er is welvaart. Dat alles is te danken aan het KNIL, dat de weg voor het gezag baande en als regel dank zij zijn kennis van land en volk met geringe middelen éclatan te successen kon behalen. Vaak zonder bloedvergieten. De openlegging der Buitengewesten is een der meest fascinerende perioden uit de Indische geschiedenis, impone rend door het tempo en de grootheid van conceptie. Dichte djungle wordt overwonnen en Militaire exploratie m N.-Guinea, Vertrek van een transport. aanval af te slaan. Volgens A. P. liet hij doorschemeren, dat, tenzij Washing ton zijn goedkeuring zou geven, de Chi nese nationalisten niet van plan waren om afdelingen van de vloot en de lucht macht naar Quemoy te sturen bij een aanvaL-wan de communisten. United Press meldt echter, dat de na tionalisten wel van plan zijn de orders van president Truman in de wind te slaan. Kolonel Victor Hu, van het natio nalistische ministerie van Defensie, heeft volgens U. P. verklaard, dat de nationa listische vloot en luchtmacht tot actie zouden overgaan, zodra de communisten een aanval zouden lanceren op de eilandjes, ondanks het bevel van presi dent Truman de strijd tegen de com munisten voorlopig te staken. Maandagmiddag is onder de gemeente Diemen de 36-jarige C. H. uit Amster dam vanaf een zeiljacht je in het Mer- wedekanaal geraakt en verdronken. Hij was op een vacantietocht met zijn echt genote op weg r.aar Maarssen, naar de ouders van zijn vrouw die aldaar met een schip gemeerd liggen. Blijkbaar wa ren zij de zeilkunst niet geheel mach tig, want nadat zij in een inham van de kanaaldijk verzeiid waren geraakt, nam de boot plotseling een wending en bot ste tegen een voorbijvarend schip aan. De man stond op de voorplecht en schoot door de schok in het water. Zijn echtgenote sprong hem door schrik be vangen gekleed na. Beiden evenwel konden niet zwemmen. .De schipper van het passerende schip stak vlug een haak toe en mocht het genoegen smaken de vrouw te redden. Hoewel de man nog een keer boven kwam, zag men deze voor het oog verdrinken. Na twee uur dreggen heeft de rijkspolitie te Diemen het lijk opgehaald en overgebracht naar het gemeentelijk lijkenhuis. Een tra gische bijzonderheid is, dat de man juist Maandag jarig was Troepen van de Apris zijn thans ook op Neira geland, zo meldt radio-Ambon. Gevechten tussen de Indonesische strijd krachten en die van de Molukken zijn reeds aan de gang, aldus meldt A.F.P. Eerst thans is uit Ternate bericht ontvan gen, dat op 7 Juli aldaar zijn gearresteerd: mr. E. J. van der Haan, laatstelijk assistent resident en de heer Heuvelman, voormalig korporaal bij het K.N.I.L., thans gedemobi liseerd. Tevens werden enkele Indonesische ambtenaren aangehouden. De arrestaties werden 11 Juli voortgezet. Op die dag werden gearresteerd: B. Krijgs man, hoofd Daerah-waterstaatsdienst, E. Bruyn, opzichter V. en W., Renesse van Duy- venbode, laatstelijk commissaris van politie, thans adviseur, Bodendijk, vertegenwoordi ger van het coprafonds en Wout, agent van de Molukse handelsvereniging. De reden van de arrestaties is niet bekend. Magazijn Annabivak aan de Eilanden R, De Amerikaanse regering overweegt Marshall-gelden te besteden aan mili taire projecten in West-Europa, zo heeft de democratische senator Con- nally Maandag verklaard na besloten zitting van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarin mi nister van Buitenlandse Zaken Acheson een verklaring heeft afgelegd. Oonnaliy achtte het mogelijk, dat de regering, alvorens het Congress met repes zou gaan, meer gelden voor de wapenhulp aan Europa zal vragen. De senator zeide, dat Acheson „een veelomvattend overzicht" had gegeven van de gehele situatie in Korea en an dere gevaarlijke punten in het Verre Oosten, het Midden-Oosten en Europa. Persoonlijk zeide Connally zich na Acheson's verklaring „hoopvoller en op timistischer" te voelen. Op de vraag, of hij uit Acheson's verklaring de indruk had gekregen, dat andere gewapende conflicten aan staande waren, zeide Connally: „Neen. Er zijn veel mogelijkheden, maar daarover kan ik geen speculaties maken." Het Marshall-program voor econo mische verbetering en kapitaalsinveste ring zal mogelijk worden beperkt of zelfs gedeeltelijk gestaakt en het geld worden besteed voor „projecten", die van militair standpunt gezien nuttiger zijn", zo zeide hij. Het Congress heeft ongeveer 2.400 millioen dollar beschikbaar gestéld voor het plan-Marshall in het derde begro tingsjaar, dat volgend jaar Juni eindigt. Het Congress heeft reeds 1.222.500.000 dollar toegestaan voor wapenhulp aan Europa tot Juni 1951.., de steden Nonsan en Tsjongjoe ver overd. „De maatregelen, die getroffen worden om deze zwervende benden te gen te houden of uit te schakelen, kun nen op het ogenblik nog niet bekend worden gemaakt", aldus verklaarde het hoofdkwartier van MacArthur heden morgen. Zuid-Koraanse zegslieden heb ben medegedeeld, dat de voorhoede, die Kwangjoe veroverde „slechts drie duizend man" sterk was en niet tot het Noord-Koreaanse leger, maar tot gue- rilla-benden behoorde. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft gisteren te Wash ington verklaard, dat Amerikaanse oorlogsschepen de Gele Zee zijn binnen gevaren en thans aan de Westkust van Korea patrouilleren. Tot nu toe was de patrouille-activiteit van de geallieer de oorlogsschepen beperkt gebleven tot de Oostkust en deze maatregel is dan ook kennelijk genomen met het oog op het nieuwe Noord-Koreaanse offensief langs de Westkust. Aan de Oostkust is het verloop van DB SITUATIE KOREA orrtNwrr dch amCRiüanen opmars ti XORDWCN ANERlKAMiSC SAHVOCRKAVEN Ptli f. de strijd minder succesvol voor de communisten. Ten Noord-Oosten en Zuid-Westen van Yongdong onder namen zij krachtige omsingelings pogingen en toen meer dan honderd Noord-Koreanen er in slaagden de Amerikaanse linies te infiltreren, noemde de commandant van de Ame rikaanse strijdkrachten in dit gebied de toestand „zeer ernstig". Uit het laatste communiqué van MacArthur bleek echter, dat de communistische omsingslingspoging tenslotte was mis lukt en dat de Amerikanen stand hielden. Tijdens de gevechten werd gisteren weer een tiental Noord-Ko reaanse tanks vernietigd. In het Noord-Koreaanse avond-com muniqué, dat gisteren via Radio-Moskou werd uitgezonden, werd echter beweerd dat de Rode troepen op het centrale front Yongdong hebben veroverd, een knooppunt van wegen, dat van vitaal belang is, gezien zijn strategische lig ging ten Zuid-Oosten van Taejon. In het communiqué werd eveneens gezegd dat de commandant van het 34ste Ame rikaanse regiment van de 24ste Ameri kaanse divisie ten Zuid-Oosten van Tae jon krijgsgevangen is gemaakt. De naam van de commandant werd niet ge noemd. In het gisteravond uitgegeven com muniqué van MacArthur wordt gezegd dat voor het eerst sinds verscheidene dagen het grondzicht goed was, zodat B-29 superforten met goed gevolg de Noord-Koreaanse verbindingslijnen kon den bestoken. De aanvallen van de su perforten concentreerden zich vooral op wegen en bruggen ten Noorden van Taejon. Ondanks het uitstekende vlieg weer ondervonden de B-29's geen te genstand van jagers. In totaal werden 80 ton bommen uitgeworpen. Alle su- perforten keerden behouden op hun bases terug. Achter de vijandelijke linies voerde men op de meest uiteenlopende voer tuigen zelfs ossewagens in een on ophoudelijke stroom materiaal aan. Volgens Reuter zouden Amerikaanse vliegtuigen thans ook des nachts aan vallen gaan ondernemen tegen de aan voer van Noord-Koreaanse troepen en voorraden. Hoewel het Internationale Rode Kruis te Genève nog geen antwoord heeft ontvangen van Noord-Korea op een schriftelijk verzoek een vertegenwoor diger toe te laten, is een waarnemer van het Rode Kruis naar Hong Kong ver trokken, in de hoop dat hij zal worden toegelaten. De Amerikaanse bisschop Patrick Ja mes Byrne, de apostolische gedelegeer de in Korea, van wie sinds het uitbre ken van de oorlog niets meer gehoord was, wordt vastgehouden in de Britse ambassade te Seoel. Dit werd vernomen door de Congregatie voor de Voort planting van het Geloof, aldus meldt A.P. uit Vaticaanstad. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bericht ontvangen van kapitein Holt, de gezant in Seoel, dat hij en twee leden van de Britse ambas sade zich in veiligheid bevinden bij Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofd stad. Voor de val van Taejon. Rookwolken hangen boven de stad. Soldaten en burgers maken zich op om de bedreigde stad te verlaten. Op de slotbijeenkomst van het congres van de (communistische) socialistische eenheidspartij in Oost-Berlijn, dat vijf dagen heeft geduurd, is eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin staat: „De West-Duitse communistische partij zal een leidende rol blijven spelen in de strijd der West-Duitsers voor de vrede. De S.E.D. heeft echter ook in de afzon derlijke West-Duitse staat, de verant woordelijkheid voor de uitvoering van een politiek voor geheel Duitsland over genomen". In de resolutie wordt her haald, dat de West-Duitse commimistï- sehe partij gefaald heeft en er niet in geslaagd is de massa van bet volk in West-Duitsland tot zich te trekken. Het grootste na-oorlogse congres van de Oost-Duitse communistische partij be tuigde gisteren eveneens haar volledige bijval met het industriële vijfjarenplan. De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck en de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl werden als voorzitters van de S.E.D. herkozen. Er werd tevens een centrale commissie van 52 leden geko zen, welke Dinsdag bijeen zal komen ter verkiezing van de secretaris-generaal Duitse en buitenlandse communisti sche leiders wekten in een massaver gadering in de „Lustgarten", welke gisteravond werd gehouden, op tot so lidariteit van het vredesfront tegen „de Westerse oorlogsvoorbereidingen". De massabetoging was minder massaal dan aanvankelijk voorspeld werd dooi de communisten en er waren lang geen kwart millioen mensen bijeen. Een he Treed iedere mens met vertrouwen tegemoet, doch wantrouw de mens heid. vige regenbui stortte op de betogers neer, juist toen de massademonstratie in de „Lustgarten" beginnen zöu. Vijfduizend keurtroepen van de Oost-Duitse volks- politie paradeerde in kletsnatte unifor men langs het platform, dat met druile rig neerhangende vlaggen was versierd. De West-Duitse communistische partij heeft gisteren al haar zwaar geschut ge richt op Kardinaal Josef Frings. Aarts bisschop van Keulen, die Zondag tot 25.000 katholieken zeide: „Het zijn valse humanitaire beginselen, wanneer ge de oorlog zo vreest, dat ge iedere onrecht vaardigheid toelaat uit angst naar de wapenen te moeten grijpen." De communistische partij zegt in een bulletin dat Kardinaal Frings door deze opmerking geprobeerd heeft de Ko reaanse oorlog in een derde wereldoor log te doen omslaan. In een toespraak zeide Kardinaal Frings Zondag: „Het principe van vre de ten koste van alles is slechts een aansporing voor oorlogszuchtige volke ren en volksleiders om agressieve han delingen te verrichten, om andere vol keren te onderdrukken en om tot on rechtvaardigheid te vervallen. Waarachtige vrede kan alleen geba seerd worden op een goddelijk bestel. Waar ook dit goddelijk bestel bedreigd en aangevallen wordt, hebben de volkeren tegenover God niet alleen het recht, maar zelfs de plicht deze rechten te herstellen, zelfs met geweld, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1