STUDENTENKARA VAAN NAAR ROME VERTREKT 25 AUGUSTUS wm 1 K r «ft DETAILHANDEL IN MEI Tussen neus en dippen, II OE STEM VAN DE DODE i DAM PO j/r iÊÉÈÉÉü^L-.-:.: Voor het eerst Retraitewerk „nuttig en noodzakelijk" Ruim 250 zilverstukken gevonden te Dongen Voorbereidingsexpeditie terug na een avontuurlijke tocht Bisschopswijding van Mgr. Van Velsen SAMENSTELLING SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD Deserteurs voor de Krijgsraad Technisch hoger onderwijs li l|ik sinds de hervorming Bevredigende omzet DINSDAG 25 JULI 1950 PAGINA 3 Plechtigheid, te Zwolle Zwaluw-albino's C.N.V. heeft critiek op de regering Overgelopen naar T.N.l. Commissie-Holst adviseert decentralisatie Cassatieberoep verworpen VRACHTAUTO RAMT AUTOBUS MET KINDEREN Slechts twee licht gewonden HET FATALE LICHT Fokker levert eerste serie van vijf Glesters af Bestemd voor Belgische luchtmacht Prettige vergissing MAX MURRAY i Ten halve gekeerd Kardinaal de Jong: Viering 40-jarig bestaan van „St. Alphonsus Bij afbraak van een oude boerdery (Van onze redacteur) De voorexpeditie, gevormd door de studenten J. Driessen en A. Smulders, die het reisschema voor de pelgrimstocht naar Rome van de Nijmeegse universi- taire gemeenschap in elkaar heeft gezet, is na een avontuurlijke tocht via Zwitserland naar Rome, over Frankrijk in ons land teruggekeerd. Zij hebben de ontvangst van de grote studentenkaravaan in de verschillende steden, die op de tocht zullen worden aangedaan, voorbereid en gezorgd voor onderdak, kampeerruimte en wat al niet meer voor een dergelijke grote expeditie nood zakelijk is. Allerwege is de grootste medewerking ondervonden. In Nederland hebben verschillende bedrijven etenswaren cadeau gedaan en vrachtwagens ter beschikking gesteld; drukkerijen hebben voor niemandal de verschillende folders verzorgd, waardoor het mogelijk werd dat de prijs voor deelname aan deze pel grimage op het lage bedrag van 130 gulden per persoon kon blijven gehand haafd. De karavaan zal bestaan uit 15 grote, comfortabele bussen, 2 zware vrachtwa gens voor bagage en fourage, 1 bellewa gen voor het keukenpersoneel en onge veer 15 particuliere auto's. Een vijftien tal motorordonnances zullen deze stoet begeleiden en bijeen houden. Op 24 Augustus, daags voor het ver trek, worden alle deelnemers in Nijme gen verwacht, waar, vermoedelijk op „De Goffert" een proefkamp wordt ge houden, teneinde de reizigers enige vaar digheid bij te brengen in het opzetten der vijftig 12-persoons tenten, die wor den meegenomen. 25 Augustus in alle vroegte zal de ka ravaan zich in beweging zetten, In ge sloten formatie zal worden gereden naar Den Bosch en Eindhoven, om via Val- kenswaard de grens te overschrijden. De tocht gaat dan naar Nancy, waar de bur gemeester in vol ornaat de studenten op zal wachten. De goede man zal de Place Stanislas laten verlichten en een Hol lands-Franse avond organiseren. De tweede dag gaat de reis via Basel en Bern naar de Zwitserse umversiteitssta.-l Fribourg, dat wat de ontvangst aangaat, niet voor Nancy wil onderdoen. In schb- len zullen de studenten hier de nach+ door kunnen brengen. De voor-expeditionnairs vertelden ons dat zij na Fribourg heimelijk hoop ten op de verdere tocht iets gematigder enthousiasme aan te treffen, daar de pelgrims anders uitgeput zouden zijn voor zij in Rome arriveerden. De hoop werd realiteit. Want de der de dag voert de tocht over de Simplon- pas naar Milaan. In deze stad van an derhalf millioen inwoners hadden zij moeite om tot de hoge gemeentelijke autoriteiten door te dringen. De uni versiteit van Milaan kon moeilijk me dewerking verlenen, want wat zou de „Opinion Publique" zeggen van het feit dat Nederlandse jongens- en meis jesstudenten samenreisden?! Onderdak werd hier gevonden in het grote stadion. In de galerijen onder de tri bunes kunnen de meisjes onderdak vinden. De jongens in tenten op het stadionsveld. Van Milaan gaat de reis via Bologna naar Florence, waar twee tentenkampen zullen moeten worden opgeslagen op een speciale kampeer plaats voor Heilig Jaar-pelgrims. Van Florence rijdt de karavaan dan naar Rome. Op de Monte Mario werden hier een buitenverblijf voor de meisjes en een klooster als onderdak voor de mannen gevonden. Met de deelnemers van het Pax Romana-congres zullen de studenten in audiëntie door Z.H. de Paus worden ontvangen. Tot en met 2 September zullen de Nijmeegse studenten en professoren in Rome blijven om daar de Heilig Jaar plechtigheden mee te maken, om als Katholieke Universitaire gemeenschap getuigenis af te leggen van hun geloof. Langs de Middellandse Zee zal op 3 September van Rome worden gereisd naar Rapallo, vandaar naar Nice. Op schriftelijk verzoek was reeds een voet balveld ter beschikking gesteld als kampeerterrein voor de mannen en de meisjes konden terecht in een gymnas tieklokaal. Over de Napoleonsweg zal de stoet daarna naar Grenoble trekken. Een prachtig park staat hier als kam peerterrein ter beschikking. In Chalon sur Saöne wacht de pel grims een brillante ontvangst. In het openluchttheater zullen de culturele af delingen van Carolus Magnus voor de bevolking kunnen optreden. Dat zal met veel vertoon worden aangekondigd. In Luxemburg, waar de laatste nacht zal worden doorgebracht, wacht de stu dentenmeisjes het meest solide onder dak dat men zich maar denken kan, de vrouwengevangenis! De mannen mogen op het buitenverblijf van het groot se minarie. 8 September keert de karavaan in Nijmegen weer. Met de leden van de Nijmeegse Uni versitaire gemeenschap, 475 in getal, waarvan 150 meisjes, reizen de leden van het Gronings studentencorps Aiber- tus Magnus, 45 in getal, mee; bovendien nog een dertigtal studenten van andere universiteiten. Het totaal aantal deelne mers aan deze Romereis bedraagt dus 550. Ook de andere katholieke studen- tencorpora van ons land gaan naar Rome. De Nijmeegse bedevaart is even wel de grootste en het meest specta culair. Uit alle delen van ons land zijn vandaag bisschoppen, abten, pro vinciale oversten van tal van con gregaties en ook vele wereldrijke autoriteiten naar Zwolle gekomen om daar deel te hebben aan of getuige te zijn van de plechtige bisschops wijding van Z. H. Exc. Mgr. N. van Velsen O. P., de nieuw benoemde Apostolisch Vicaris van Kroonstad, in de overvolle, rijk versierde kerk van de paters Dominicanen te Zwolle. Voorafgegaan door de consecrator, Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, en de mede-consecratoren Mgr. W. J. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's Her togenbosch en Mgr. dr. J. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roer mond, werd Mgr. Van Velsen van de kloosterpoort af door de Asserdorper- straat de kerk binnenge'eid. Met het voorlezen van de pauselijke lastbrief waren de indrukwekkende ceremoniën begonnen. Hierbij assisteerden pater provinciaal L. Teeuwen O. P. als pres- byter-assistens, deken A. de Wit en pater J. M. de Groen O. P. als trcon- diakens, .pater E. Vermeulen O. P., de nieuwbenoemde vicaris-provinciaal van Zuid-Afrika als diaken en pater B J. Jansen O. P. uit Nijmegen als subdiaken. Deze eerste bisschopswijding in de meer dan zeven eeuwen oude stad Zwolle, omgeven door de luister van het zinrijke ritueel, liet bij de meer dan duizend kerkbezoekers een diepe indruk achter. Aan de woning van de heer J. Schoe- huys aan de Zuidmadeweg te Heemskerk bevindt zich een zwaluwnest met vier jongen. Twee hiervan zijn wit en heb- ben rode oogjes. Hedenmorgen is in „Esplanade" te Utrecht de 25e algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland begonnen. De voor zitter, de heer M. Ruppert, hield de ope ningsrede, waarin hij de beslissing der regering bü de samenstelling van de Sociaal-Economische Raad volledig fout noemde, omdat zij in strijd is met de grondslag der bedryfsorganisatie, die immers steunt op de naar levens- en wereldbeschouwing gerichte vakorgani saties. Na de taak van de Chr. Vakbeweging ten aanzien van de P.B.O. in het licht te hebben gesteld, bezag spr. de werkloos heidswet, die hij een wel zeer verdrie tige zaak noemde, in de eerste plaats, omdat de wet nog steeds niet in wer king is getreden, ten tweede, omdat het wachten met de invoering van deze wet tot het tijdstip, dat bepaalde ideeën op het departement van Sociale Zaken ten aanzien van de reorganisatie der sociale verzekering hebben gezegevierd, wel in hoge mate onjuist zou zijn. De volks vertegenwoordiging zal straks hebben te beslissen of een en ander een juist ge bruik van de overheidsmacht kan wor den genoemd. Ten opzichte van de reor ganisatie der sociale verzekering zette spr. uiteen, dat de premie voor sociale verzekering loon is, en dat de admini stratie daarvan geen zaak van de over heid is. De economische toestand van ons land blijft, naar het oordeel van de Binnenkort zullen voor de krijgsraad te velde West twee militairen van de K. L. terecht staan, die in Indonesië naar de T.N.l. zijn overgelopen. Deze militairen, A. H. M. H. en F. A. W., zijn in 1948 uit de gevangenis van Surabaja gebroken, waarin zij wegens het begaan van een onregelmatigheid waren opge sloten. Van Surabaja zijn zij toen r>aar het gebied van de republiek getrokken. Bij Malang hebben zij zich aan de T.N.l. overgegeven. In het begin van dit jaar berden zij door de militaire politie weer ia Surabaja aangehouden. Een troepen- transportschip heeft hen onder arrest haar Nederland overgebracht. heer Ruppert zorglijk, in welk ver band hij wees op het tekort op de be talingsbalans. Ten aanzien van de middelen tot weg neming van dit tekort verenigde hij zich met enkele der inzichten van dr. Hol- trop, de president der Nederlandse Bank, n.l., dat wanneer onze pogingen tot vergroting der productie en tot ver hoging der arbeidsproductiviteit niet zouden slagen er inderdaad maar één weg overblijft en wel vermindering van de consumptie. Er zal echter alles op al les moeten worden gezet om onze pro ductie te vergroten. Ten aanzien van de lonen en prijzen zei spr., dat de tactiek de ene prys na de andere te laten stygen en intussen de lonen te bevriezen, spaak moet lopen. Zó behoort de regering de Nederlandse ar beider niet te bejegenen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is onlangs door de tweede commissie-Holst aan minister Rutten 'n interim-rapport uitgebracht in zake de decentralisatie van het tech nisch hoger onderwijs; hierop is kortge leden gevolgd het volledige rapport van genoemde commissie over dit on derwerp. De eerste commissie-Holst be handelde de uitbreiding van de Techni sche Hogeschool te Delft; de tweede nam de kwestie van de spreiding van het technisch hoger onderwijs onder de loupe. Omtrent deze laatste kwestie heeft een aantal leden zich in Amerika ge oriënteerd; wij menen te weten, dat de conclusies van het rapport pleiten vóór decentralisatie. Daarbij schijnen de gedachten er op gericht te zijn, dat een tweede technische hogeschool vooral re kening zou dienen te houden met de behoeften van de industrie. Men kan zich ook voorstellen, dat voor het be halen van het doctoraal examen Delft aangewezen zou blijven, doch daarbij zou toch vermeden moeten worden, dat een tweede hogeschool een tweede rangs karakter krijgt. Inmiddels circuleren er geruchten, dat Arnhem voor de vestiging van de twee de T.H. uitverkoren zou zijn. Zijn wij welingelicht, dan begeeft het eerstge noemde rapport zich echter niet in een oordeel over de vestigingsplaats. Een keuze-Arnhem zou een typische com promis-oplossing zijn. Zij, die hierom trent pleiten zign vaak een strijd tus sen het Zuiden"-— met name Eindhoven en Twente om de tweede technische hogeschool. Met Arnhem zou dan „de kool en de geit" gespaard werden. Tegen Arnhem worden echter ook verschillende argumenten aangevoerd. Zowel in het Zuiden als in Twente meent men, dat als de voorkeur naar de „tegenpartij" zou uitgaan, er dan toch nog altijd een kans blijft, zelf nog eens met een derde T. H. aan bod te komen, terwijl bij een keuze van Arn hem deze mogelijkheid niet bijster groot lijkt. Voorts geldt de overweging, dat bij een wis- en natuurkundige opleiding in Nijmegen deze hoek van het land wel wat te rijkelijk met technisch en daar mee verwant hoger onderwijs bedeeld zou worden. Tenslotte meent men ook, dat Arnhem, grenzend aan de bosrijke Veluwe, uit dien hoofde minder ge schikt zou zijn om er een technische hogeschool te vestigen. Waar het rapport van de commissie- Holst zich wel uitspreekt voor decentra lisatie, doch volgens onze inlichtingen nog geen keuze doet, kan de discussie over de plaats van de nieuwe T. H. nog wel even voortduren. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van H. J. B. te Hilver sum, die wegens moord op de Rotter damse taxichauffeur Clobus, gepleegd onder de gemeente 's-Gravenzande op 18 November 1947, zowel door de Haag se rechtbank als in hoger beroep door het Gerechtshof aldaar is veioordeeld tot levenslange gevangenisstraf. réc en, ctezur&rte rottier 22. Het moet Eric's zesde zintuig zijn geweestdat hem voor het sluipende gevaar waarschuwde. Met een zachte kreet draaide hij zich plotseling om. In een flits zag hij de zwarte boogschutter op de achtergrondzag ook de pijl welke de boog verliet en liet zich naar voren vallen, Yark meesleurend. Hij voelde de pijl dicht langs zijn gezicht flitsen. Yark uitte een gesmoorde uitroep. Zwaaiend met de kippenpoot, welke hij nog steeds in de hand hield, trachtte hij overeind te komen. Het vreemdsoortige wapen kwam weinig overeen met de krijgshaftige kreet welke hij uitstootte. Dat alles gebeurde in nauwelijks enkele seconden! Zonder op het gevaar te letten sprong Eric overeind en stortte zich in de richting van de Zwarte Ruiter. Deze schoot nog een tweede pijl af, maar in de verwarring was het schot slecht gericht. Eric hoorde achter zich een woedende schreeuw van Yark, maar wist niet dat de pijl in het gevogelte terecht was gekomen dat de kleine man ondanks de heftige gebeurtenissen in zijn hand had gehouden. Veel aandacht schonk hij er niet aan. Zijn ogen waren vast gericht op de Zwarte Ruiter, die zich thans omdraaide en toep* vluchtte, verder het huis in. „Lafaard!" siste de Noorman tussen de tanden. ,Jemand desnoods in de rug schieten! Maar voor een eerlijk gevecht ben je niet te vinden." Hij verlangde er vurig naar de Zwarte Ruiter tot een tweegevecht te dwingen. Meer dan ooit had hij een afschuw van de gedaante in de zwarte vermomming Doch in de nauwe gang, welke door het achterhuis van de herberg voerde, raakte hij zijn tegenstander een ogenblik kwijt. En toen hij eindelijk de deuropening be reikte, welke op de bosrand uitzag, beten zijn tanden zich op elkaar. Blijkbaar had de sluipmoordenaar hier een paard klaar staan, want in volle galop zag Eric hem in de richting van het woud. verdwijnen. Machteloos moest hij toezien hoe zijn vijand tn het struikgewas verdween. Tot Eric plotseling aandachtig luisterde Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Kinderen, die gistermiddag met de stichting „Het Vierde Prinsenkind" op weg waren van Simpelveld in Limburg naar Westkapelle, hebben onderweg een onaangenaam avontuur beleefd, dat gelukkig nog vrij goed afliep. De reis werd gemaakt in vier autobus sen. Op de Rijksweg aan de Kapelse kant van het "spoorwegviaduct te Kloe- tinge bij Goes passeerde de eerste bus een vrachtauto. Een luxe-auto, die ach ter de tweede bus had gereden, wilde dit ook doen, maar er was blijkbaar niet voldoende ruimte, zodat de bestuurder van de vrachtauto naar rechts moest uit wijken om een aanrijding te voorkomen. Daarbij raakte de vrachtauto echter een paaltje op de berm, schoot schuin over de weg, ramde de tweede autobus en kwam tenslotte in een sloot terecht. Vrachtauto en autobus werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Lubbers uit Rotter dam, en zyn zoontje werden gewond. Zy konden, na verbonden te zyn, naar huis terugkeren. In de autobus werden twee kinderen door glasscherven licht gewond. Zy konden hun reis voortzet ten. De luxe-auto is doorgereden. De Rijkspolitie verzoekt de bestuurder zich te melden bij de postcommandant te Kloetinge. Stalin: Tjonge, er komen alsmaar méér muggen Voor het eerst sinds de hervor ming is Maandag op Terschelling een katholiek huwelijk ingezegend. Het geschiedde in een uit twee ka mers gebouwd kapelletje, dat ts toegewijd aan Sint Brandanus, de Ierse abt, St. Brandon, die over de zee trok om te prediken. Aan deze abt dankt ook de Brandaris, Ter schellings bekende vuurtoren, haar naam. De Augustijner pater J. van Leur uit Witmarsum zegende het huwe lijk in. De vader van de bruid be speelde tijdens de H. Mis het or gel. Dat een andersdenkende, Piet van de bakker, daarop later nog een paar bruiloftsmarsen ten ge hore bracht, werd hem graag ver geven. Men kan onder de dertig katholieken van Terschelling geen dozijn organisten verwachten! Deze maand zullen de Fokkerfabrie ken de eerste serie van vyf Gloster- meteorstraalvliegtuigen afleveren. Deze toestellen zyn bestemd voor de Belgi sche luchtmacht. In militaire kringen is men zeer te vreden over dit product van de Neder landse vliegtuigindustrie. Tal van ver beteringen zijn in de nieuwe machines aangebracht. Met deze eerste aflevering zyn de Fokker-fabrieken op het produc tieprogramma vooruit gelopen. Z. H. de Paus heeft het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend aan luit.-kol. J. C. Pasqua, die gedurende drie jaren troepencommandant van West-Borneo was. Blijkens het door het Economisch Instituut voor den Middenstand gepubliceerde cijfer materiaal met betrekking tot het omzetver- loop in de detailhandel in Mei jl., werden in vrijwel alle branches bevredigende om zetten geboekt. Hiertoe heeft de omstandig heid, dat de Pinksterdagen dit jaar in Mei vielen, ongetwijfeld bijgedragen. Voorts be ïnvloedden de betere weersomstandigheden in de tweede helft van Mei het omzetver- loop in verschillende branches in gunstige zin. Een en ander betekent evenwel niet, dat steeds hogere omzetten worden geno teerd dan ln April jl., in welke maand de Paasdagen vielen. In het kruideniers-, het slagers-, het banketbakkers- en het bakkers bedrijf werd nl. ten opzichte van de voor afgaande maand enige omzetvermindering geboekt. Vergelijking van de omzetten in Mei jl. met die in de overeenkomstige maand van 1949 bracht aan het licht, dat slechts in het banketbakkersbedrijf ook in dit opzicht om zetdaling was ingetreden. Hierbij dient ech ter te worden opgemerkt, dat de Pinkster dagen in 1949 in Juni vielen, waardoor deze vergelijking derhalve enigszins mank gaat. In de medewerkende kruidenierszaken slaagde men er in Mei jl. niet in een om zet te behalen als in de voorafgaande maand en werd een teruggang genoteerd van 2 pet. Toch bleven de omzetten gemiddeld nog bijna 4 pet. boven het niveau van de over eenkomstige maand in 1949. Ook in het slagersbedrijf konden de om zetten van April jl. niet worden gehandhaafd en in deze branche trad een daling in van 8 pet. Verscheidene deelnemers schreven de ze omzetvermindering toe aan het, voor een groot deel der bevolking, te hoge prijsniveau van vlees. De geldomzetten waren in Mei 47 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1949. In de detailhandel ln textiel vertoonden de omzetten stijging. Ten opzichte van de voor afgaande maand werd een omzetvermeerde- ring geboekt van 14 pet. Voorts waren de omzetten eveneens 11 pet. hoger dan die in de corresponderende maand van het vooraf gaande jaar. Toch deed deze omzetstijging zich niet ln alle medewerkende textielzaken voor hetgeen moge blijken uit het feit, dat niet minder dan 32 pet. van de berlchtge- Het vorige jaar vluchtte Dr. Mathias Veszi, lid van het Hongaarse parlement, uit de slagschaduw van het IJzeren Gordijn naar Oostenrijk en begon toen een even levendige als eenzijdige cor respondentie te voeren met Hongaarse communistische leiders. Hij maakte hen uit voor verraders van Hongarije en lakeien van het Kremlin. De ontvangers van deze brieven, waarin geen woord Frans stond, lieten de Hongaarse gehei me politie van de gepeperde lectuur meegenieten en een paar communisti sche speurders begaven zich naar We nen om de gevluchte, maar in hun ogen schadelijke vogel te vangen. De Russi sche officieren van de Sovjet-bezetting verleenden de geheime agenten assistentie en weldra wisten deze de hand te leggen op een Dr. Mathias Veszi. Deze werd overgebracht naar de gevangenishei van Andrassy-Ut 60 in Boedapest. Daar pro beerde de politie de heftig protesteren de arrestant tevergeefs op de bij de communistische volksdemocraten en Hitlerianen bekende wijze tot een „vrij willige" bekentenis te dwingen. De man hield ondanks alle martelingen vol, dat hij een Oostenrijkse tandarts was, die niet eens Hongaars kende. Na drie we ken moesten de beulen erkennen, dat door 3 Ze was eenentwintig. Celia had een alibi voor het tijdstip van de moord. Ze was zich van geen kwaad bewust en zat in de trein met Firth Prentiece, wachtend op hun ver trek uit het Victoria Station. Iedere trein, die van het Victoria Station naar Inching Round ging, vertrok van het meest achterlijke perronnetje, alsof de locomotief en de wagens zich eensgezind schaamden. Dan kroop hij naar buiten en bleef bijna onmiddellijk weer staan om te wachten tot zijn belangrijker broeders de Theemsbrug over waren. Dan repte hij zich zenuwachtig over de spoorbrug en kwam aan de overzijde met een voldaan gesis tot stilstand. Daarna sukkelde hij, onophoudelijk stilstaand op en tussen stations, naar Inching Round. Als je er aan gewend was, gaf het niet, maar Celia's reisgezel was er niet aan gewend en hij werd dadelijk onrus tig- „Ik heb nooit geweten dat het Batter- sea Park zo'n eind weg was", zei hij, toen hü, naar buiten kijkend, zag dat zij daar waren. „Het gaat nog heel behoorlijk", zei Celia. ..Wacht maar eens tot we buiten Londen zijn". Mijnheer Firth Prentice aanvaardde dit moedig, doch zonder geestdrift. Hij was al weinig geestdriftig voor trein reizen in het algemeen en voor smerige treintjes, die naar de voorstadjes kro pen, kon hij in het geheel geen enthou siasme opbrengen. Hij hield ook niet van het platteland en evenmin van het karweitje, waarmee hij zich ingelaten had. Maar Celia beviel hem wel, al zou hij de eerste geweest zijn om toe te ge ven, dat hij haar type niet was. Maar ze was verontwaardigd en ontdaan bij hem gekomen en hij had haar onweer staanbaar gevonden. Hij wilde, dat hij wijzer was geweest. ,.Ik heb er geen idee van wat je eigenlijk van me ver wacht", zei hij. „Wacht dan ook totdat je er bent", zei Celia ongeduldig. „Maar ik ben geen detective, en wat meer is, ik ben niet van plan me daar voor uit te geven ook. Als je een de tective nodig hebt, dan had je me er een moeten laten huren." Celia keek hem meewarig aan. „Ver wacht je van me, dat ik dagenlang met een privé-detective opgescheept wil zitten?" „En als je hem in de dorpskroeg in kwartiert?" Ze schudde haar hoofd. „Binnen een dag zouden ze zijn doopceel gelicht hebben. Heb je ooit een vreemdeling zijn intree zien doen tussen de inboor lingen in „De Lustige Jagers" te Inching Round?" „Tot mijn spijt niet". „Als die vreemdeling niet praat, kun je een speld horen vallen. Met jou is het natuurlijk wat anders." „En waarom dan? Zijn er geen spel den meer?" „Jij logeert bij ons." „Ja, dat heb ik me al afgevraagd. Is er enige reden waarom ik bij jullie thuis zou logeren?" „Doe niet belachelijk, Firth. Ben jij de advocaat van onze familie of niet?" „In zekere zin wel, denk ik. Althans, de firma dat wil zeggen mijn vader." „Nu, waarom zou je dan niet bij ons logeren?" „Je moeder zou misschien gaan den ken, dat er iets aan de hand is met jullie vermogen". „Moeder zal niets denken. Wanneer je er een paar dagen bent, denkt ze, dat je een van onze vrienden bent. Ze is altijd erg verstrooid". „Ja, maar in haar verstrooidheid zou ze het misschien een beetje raar vinden. Speciaal met het oog op jouw verloving met die Graham Ward." „Ik ben niet verloofd met Graham Ward. Tenminste niet meer. Sinds gis teren." Hij schudde zijn hoofd. „Ja, maar de ene dag die Graham Ward vaarwel zeg gen en de volgende dag mij inhalen, moet wel een tikje overhaast schijnen, zelfs in een wereldstad als Inching Round". „Moeder denkt er niet eens over na", zei Celia ongeduldig. „Ze is het gewend, mannen te zien komen en gaan. Als er niemand is, mist ze iets'" Ze keek hem achterdochtig aan. „Zeg eens, ik geloof, dat je er spijt van hebt, dat je gekomen bent." Hij protesteerde. „Gekomen bent waar? We zij nog niet eens in Clapharn Nee, ik zal doorbijten. Maar ik vind het zoeken naar een naald in een hooi berg, hoor." „Nietwaar," zei Celia, „het is zoeken naar een schrijver van anonieme brie ven in een dorp." „Heeft niemand enig vermoeden ge uit, wie het is?" Celia beet op haar onderlip. „Nie mand." Ze voegde er bitter aan toe: „Behalve Graham en ik natuurlijk." „Hum misschien zijn jij en Gra ham de enigen, die zo'n brief ontvangen hebben." Celia's hoofd was naar het open raampje gekeerd, maar ze keek niet naar Zuid-Londen. Ze liet in gedachten haar buren en kennissen in Inching Round de revue passeren. „Nee, een boel anderen hebben er ook een gehad. Je zult het wel merken. Er hangt iets in de atmosfeer. Er heerst een soort achterdocht; iedereen kijkt de ander ami alsof hij iets vermoedt, alsof hij hem ergens van verdenkt, en dan kijken ze weer een andere kant op, net alsof ze zich Schamen over hun ge dachten. Ik beloof je, dat het geen grapje is." Firth frommelde ongeduldig aan zijn das. „Maar ik begrijp niet dat twee blijkbaar verstandige mensen als jij en Graham zich op stang laten jagen door die nonsens door zo'n stelletje stom me leugens in een anonieme brief." Celia keek naar de grond. „Ja, zie je, het waren niet allemaal leugens. Ik be doel maar. de manier waarop het ge zegd werd, was zo verschrikkelijk wat er tussen de regels te lezen stond. Graham verwachtte natuurlijk dat ik alles zou ontkennen." „En je hebt natuurlijk geweigerd er over te praten?" „Ja, ik was boos omdat hij vroeg of ik me wilde verklaren. Dat had ik Graham ook niet gevraagd." „Dus jij hebt ook een brief gehad?" Ze huiverde. „Het was vreselijk. Ik ben begonnen te lezen en toen heb ik hem verbrand." Firth lachte. „Wat sportief van je, Celia. Ik vind het altijd zo aardig te genover de misdadiger, wanneer je net bewijsmateriaal verbrandt." (Wordt vervolgd) zij zich in de persoon vergist hadden en dat hun slachtoffer niet de commu nistische „waarheid" maar de zuivere waarheid sprak. Haastig werd de stak ker naar een ziekenhuis gebracht, om hem van de mishandelingen te laten bekomen. Toen alle sporen van zijn wonden verdwenen waren, werd hij vrijgelaten en naar Wenen terugge stuurd, na eerst overeenkomstig de Nazi-practijk een verklaring te hebben moeten ondertekenen, dat de Hongaarse politie vrij uit ging. Ondertussen was de gezochte Dr. Veszi naar Zwitserland gevlogen. De arme tandarts, die zo uiterst pijnlijk aan de tand werd ge voeld, zal nu wel denken, dat vergissen vóór het IJzeren Gordijn menselijk, maar daarachter onmenselijk is. De mannequin, mejuffrouw Ankie van Kooy, te Rotterdam, heeft de illu sie gehad, dat de poorten van het zo begeerde paradijs der filmwereld voor haar open zouden gaan en zij eerlang als een ster van de eerste grootte aan het namaak-firmament zou schitteren. Zij tekende een voorlopig filmcontract van zes maanden, dat de heer Michael Howard haar had aangeboden. Toen het echter op het sluiten van een definitief filmcontract aankwam, krabbelde Ankie terug en weigerde haar handtekening te zetten. De heer Michael Howard, die buiten de filmwereld eigenlijk Frederic George Michael Wagner heet en de Britse na tionaliteit bezit, is hier niet over te spreken. Hij noemt zich op het ogenblik een onafhankelijke „free lance film- director", die voor een groep Ameri kaanse financiers, die in Europa films wil gaan produceren, werkt. Maanden lang vertoefde hy in Zweden, waar hij de mogelijkheden voor een Europese filmproductie, die in Amerika zou wor den uitgebracht, bestudeerde. Het voor lopig contract, dat hy met Ankie sloot, bevatte de bepalingen, dat zij geen ken. nissen of familie mocht meenemen en. zolang het contract van kracht was, niet mocht trouwen. Schrikten deze bepa lingen Ankie af? „Dan had zij niet moe ten tekenen" zegt Howard alias Wagner Hij verklaact, dat hij haar duidelijk heeft gemaakt, hoe moeilijk het is om als filmspeler of -speelster succes te bereiken en dat slechts één op de 10.000 daarin slaagt. Heeft Ankie by nader inzien deze woorden ter harte genomen? Er wordt thans gezegd, dat Ankie zenuwachtig is en niet alleen wenst te vertrekken en dat zij de oude mannequinschoentjes niet wil weggooien voordat zij weet, dat de filmstermuiltjes haar zullen passen. Bovendien heeft de politie de heer ^Howard tydelijk onder haar hoede ge- Siomen om eens te onderzoeken wie en wat hij eigenlijk is, want hij schijnt in de filmwereld niet zo bekend te zijn als hy zelf heeft voorgegeven. Hoe dit alles ook zy, de ten halve ge. keerde Ankie is de kans ontlopen ten hele in de filmwereld te verdwalen. Aan dwaalsterren heeft de filmhemel nu niet bepaald behoefte. Er zijn 'er al te veel, die uit de baan vliegen. dan tn vers een lagere omzet noteerde Mei 1949. Van de tot deze branche behorende spe ciaalzaken ontwikkelden de omzetten zich to.v. April het gunstigst in de dameshoeden winkels, de heren- en jongens confectieza ken. de stoffenwlnkels en de corsettenzaken. In de wolwinkels waren de omzetten lager dan in de voorafgaande maand. De gunstige weersomstandigheden in de tweede helft van Mei stimuleerden in do detailhandel in schoeisel de verkoop van zo- merschoeisel. Ook de Pinksterdagen oefenen telkenjare een gunstige invloed uit op het omzetverloop in deze branche De in Mei behaalde geldomzetten waren in de midden standszaken gemiddeld 19 pet. hoger dan in de voorafgaande maand en niet minder dan 27 pet. hoger dan in Mei 1949. De parenomzetten stegen van April op Mei met 32 pet. en de gemiddelde opbrengst per paar liep terug van f 15 62 tot f 14.41. Met name vertoonde de gemiddelde opbrengst per paar damesschoeisel een sterke terug gang en wel van f 21.75 in April tot f 18.77 in Mei. Minder gunstig was het omzetverloop in Mei jl. in het banketbakkersbedrijf. Zowel ten opzichte van de voorafgaande maand als van de corresponderende maand in 1949 trad omzetdaling in en wel van resp. 5 pet. en 9 pet. In de detailhandel in aardappelen. groenten en fruit trokken de omzetten verder aan en werd een peil bereikt dat 2 pet. hoger was dan in April jl. en 17 pet. hoger dan in Mei 1949. Voor een deel moet deze omzetvermeerdering worden toege schreven aan de hoge prijzen voor oude en nieuwe aardappelen. De omzetten in de detailhandel in zuivel producten waren in Mei een weinig hoger dan die in April. Ook ten opzichte van Mei 1949 werd een geringe omzetstijging ge boekt. Het omzetverloop in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen kon in Mei bevredigend worden genoemd De omzetten waren 14 pet. hoger dan in de voorafgaande maand, hetgeen o.m. kan worden toegeschreven aan een ge- stegeji verkoop van luxe artikelen. De om zetstijging t.o.v. de overeenkomstige maand in 1949 bedroeg gemiddeld 8 pet. Wel waren de omzetten in het bakkers bedrijf in Mei een weinig lager dan in April, maar ten opzichte van Mei 1949 kon toch nog een omzetstijging worden behaald van bijna 3 pet. In de detailhandel in tabaksfabrikaten la gen de omzetten in April en Mei op eenzelf de niveau. In sigaren, tabak en aanverwan te artikelen kon een geringe omzetdaling worden waargenomen, terwijl de omzetten in sigaretten enige stijging vertoonden. De in deze branche geboekte omzetten waren 4 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1949. Vergelijkt men de index cijfers van de artikelgroepen over Mei 1958 met die over Mei 1949, dan blijkt de siga- renomzet te zijn gedaald met 1" pet. De om zetten ln sigaretten en tabak zijn gestegen met resp. 23 pet. en 9 pc*. (Van onze correspondent) Het jubileum van de Bouwvakarbei ders van „St. Jozef", afd. Utrecht en Arnhem, vormde het geestelijk middelpunt bij de viering van het veer tigjarig bestaan van het retaitehnis ..St. Alphonsus" der paters Redemptoristen te Amersfoort. Maandag vonden retraite èn jubileum hun bekroning in een pontificaal Lof, dat Z. Em. Joh. Kardi naal de Jong tot slot van de retraite in de huiskapel celebreerde, waarby het zusterkoor de gezangen uitvoerde. Na afloop van het Lof wilde de Kar-, dinaal nog onder de retraitanten blij ven. In de recreatiezaal werd hem door de zusters een welkomstlied toege zongen, waarna de directeur, pater G. Delteyck C.ss-R.. in een korte rede uiting gaf aan de erkentelijkheid, die hij en zijn medewerkers voelden nu Z. Em., in navolging van zijn doorluch tige voorganger, zulk een belangstelling voor het retraitewerk toonde. Daarom wilde hij de Kardinatal nog eens de bij zondere toewijding van paters en zus ters beloven. In zijn antwoord zei de Kardinaal, dat zijn aanwezigheid een blijk was van de dankbaarheid voor al datgene wat hier tot stancf is gebracht. Z. Em. prees het retraitewerk als „noodzake lijk en nuttig". Aan het slot van zijn korte toespraak dankte hij ook de zus- tanten, de bondsvoorzitter van „St. wezigen zijn zegen. Als laatste sprak, namens de retrai tanten, de bondsvoorzitter van ,St. Jozef", de heer G. A. ColUgnon, die de trouw en aanhankelijkheid van de ka tholieke bouwvakarbeiders aan Kerk en Episcopaat tot uitdrukking bracht Bij de afbraak van een oude boerdery werden, ingemetseld in de schoorsteen op de zolder, ruim 250 zilverstukken, uit een periode van 16501794 gevonden. Waarschijnlijk werden deze verborgen voor het Franse leger, dat hier in 1794 overwinterde toen het werd tegengehou den voor de Maaslinie. Het zyn meest provinciale guldens, voornamelijk van Zeeland, welke in die tyd een hogere waarde hadden. Verder zijn er voor ai schellingen aangetroffen uit West- Friesland, Utrecht en Overijssel en munten van Kampen, Zwolle en Deven ter. Drie munten zijn aangekocht door b«4 Koninklijk Prentenkabinet te 's-Graven* haee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3