HET UUR-BARTALI SLAAT EIGENLIJK PAS IN DE ALPEN-ETAPPE ALLE KAMPIOENSTITELS EN TRICOTS VERDEELD p mm Belgische parachutisten vallen tussen vaarzen en prikkeldraad Belevenissen van de struisvogel Rasmus 1 m Ajax en D.W.S. blijven bij het Oosten r Wij luisteren naar Schulte achtervolging, Pronk bij stayers Binda's devies voor de Pyreneeën: zoveel moge lijk winst met zo weinig mogelijk krachtsinspanning ROBIC AL OP DE AUBISQUE mnn mm 0 Curagao heeft 100.000 inwoners In totaal 7241 wandelaars UW REDACTEUR LOOPT OOK MEE Onfortuinlijke Argentijnen toch enthousiast Maatregelen tegen postduivenhouders J Dagelijks kinder verhaal Glevin - DINSDAG 25 JULI 1950 PAGINA 4 Onze Sportredacteur telefoneerde ons gisteravond uit Pau: In de muziektent op de Place Royal speel! hei stedelijk symphonieorkesi van Pau een poipourri ui± „La Traviaia". Hel ontstellend lawaai van de Caravan Publiciié mei haar cacophonie van gillende juffrouwen, harmonicaspelende meneren en om wild van te worden zo dikwijls herhaalde reclamespreuken, elders in hei stadje geproduceerd, dringt tot dit paradijsje van nasi en bezinning niet door. Op de stoeltjes en banken rondom hei podium of op de ballusirade welke de Boulevard des Pyrenees afsluit van hei dal, waar achter in hei zomeravondduisier de bergen liggen, hebben een paar honderd vredelievende bezoekers een plaatsje ge vonden. Touristen, die onder hei laaghangende lover hun Perner, hun Jus d'Ananas of hun Fine komen drinken? stadsbewoners, die door hei onmenselijk gebrul van de brute luidsprekers uit hei centrum zijn verjaagd; de min nende jonkheid, die de lieflijkheid van Verdi's muziek bo ven het leugenachtig lawaai van de reclame-opscheppers Pre-erseri, omdat die meer mei haar eigen stemming over eenkomt, en tenslotte wat leden van de volgerskaravaan, die na gedane arbeid en na alles wat ie maken heeft met wielrennen, derailleurs, lekke banden, hotelkamers en iele- oonkarioren, vóór hei slapen gaan nog even tot rust wil len komen. Het Zondagse pak uit Tracieer f de kinderen - en LEMCO Rust bij de Nederlanders IKiil BAAN-WIELERFEEST WEER VOORBIJ Euwe nog aan leiding van schaakkampioenschap lill h Bespreking Lekentoneel Samenwerking Nlillmij. en Mij. „Arnhem" Emissie Hoogovens LANDING IN DE VIERDAAGSE VOLLEDIGE BAANPLOEG VOOR WERELDTITEL Schulte niet in achtervolging over Zandvoorts circuit Van Geen naar Nantes Wim van Est achter grote motoren Als landbouwers overlast blijven ondervinden MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichten Onder de laatsten bevindt zieh de leider van de Italiaanse ploeg, Alfredo Binda. Van de dirigent, die met zijn grijze haren en zijn sikje Verdi zelf had kannen zijn, dwalen zijn ogen over de violen en fagotten naar de eenzame lichtjes op de berghellingen. Daar be gint het morgen. Voor de renners en ook voor hèm. Alfredo Binda hoort van de Traviata geen noot, hoewel zij hem als Italiaan toch in het dienst van zjjn ziel moest treffen en bovendien re delijk goed gespeeld wordt. Hij peinst en rekent en wankelt tussen twee ge dachten: Bartali of niet Bartali. Wan neer het grijze sikje en zijn orkest aan het befaamde duet „Parigi o Cara" toe zijn. staat signor Binda bruusk op als of hij niet een gevoelig Italiaan, maar de eerste beste bosjesneger is, die alle notenrijkdom van Verdi zonder beden ken cadeau geeft voor een gebarsten spiegel of een handje vol zout. Bartali of niet BartaliNog altijd, volgens de hoge heren thuis, moet de oude Gino het doen en niet Magni. Och, het zegt tenslotte niets, dat de kaal hoofdige Fiorenzo zijn oudere strijd makker in het algemeen klassement op het ogenblik nog ruim vijf minuten de baas is. Het zegt zelfs niets dat Bar tali een achterstand van bijna 17 minu ten heeft op de drager van de gele trui, Gauthier, want Gauthier behoort op de berghellingen niet tot de grote kanon nen en zal zijn bonificatie van honderd duizend francs per dag nog wel niet tot Parijs kunen genieten. Twee jaar geleden begon Bartali aan een tocht door de Pyreneeën met een achterstand van meer dan twintig minuten en won toch met groot machtsvertoon. Dat kan ook nu... Maar van de andere kant: twee jaren zijn er vele in een rennersleven, spe ciaal wanneer dat ten einde loopt, zoals bij de 36-jarige Bartali. die wel groot maar zeker niet onverslijtbaar is. Tot nu toe heeft de campionnissimo op een enkele uitzondering na. nog niet veel uitgevoerd en zich door de Squadra netjes van Parijs naar Pau laten bren gen. Ja. Binda kan over zijn tactiek tevreden zijn. Er bevinden zich in de karavaan tientallen renners, die tien maal zo hard hebben gewerkt als de heer Bartali, maar desondanks een stuk of zestig plaatsen lager genoteerd staan. Niets is dus redelijker dan dat de campionnissimo hier in de Pyreneeën zijn Zondagse pak eens uittrekt en de werkbroek aan doet, al is het voor lopig alleen maar om vast een paar plaatsen op te schuiven in het klasse ment om straks in de Alpen des te gemakkelijker zijn slag te kunnen slaan. En nu tobt die brave Binda over een manier om zijn beroemde Gino met zo weinig inspanning zoveel mogelijk te laten bereiken. Tot nu toe is hem dit gelukt, maar hij weet veel te goed, Advertentie SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM dat een enorm offensief in de Pyreneeën bijvoorbeeld van Goldschmidt, Kü- bler, Robic, en vergeet BrambiUa niet! voor Bartali niet zonder gevaar is, omdat Gino zich op zijn leeftijd zoveel mogelijk moet sparen voor de twee beslissende etappes, namelijk die tus sen Nice en Briangon. Krijgt de Florentijn zijn kans om in derdaad alle kracht te zetten achter een offensief in de Pyreneeën, dan kunnen ze in Italië de vlaggen wel vast uithangen, ondanks de tijdrit. Maar gesteld eens, dat dit niet het ge val is en dat een andere hartstochte lijke dwaas als bijv. Kübler of een man als Goldschmidt, of bij wijze van spreken een plotseling tot top- hoogte geraakte Gauthier het op de hellingen van de Pyreneeën volslagen 1 in zijn bol krijgt en de hele boel on dersteboven gooit, wel, dan daalt de kans van Bartali meteen met kilome ters. Dan zou het misschien goed zijn om een man in reserve te hebben als Magni, die als klimmer stellig voor Bartali onder doet, maar die zijn jeugd en zijn niet te onderschatten kwaliteit daarbij mee heeft. Zo piekert Binda en hij kan eigen lijk alleen maar hopen, dat de anderen in zijn kaart zullen spelen, hetgeen ove rigens stellig niet de bedoeling zal zijn. Robic namelijk moet ook nog wat op schuiven voordat hij de gele trui in zijn onmiddellijk bereik weet en men is in de volgerskaravaan algemeen de over tuiging toegedaan, dat de kleine Breton in de Pyreneeën wel eens van leer zou kunnen trekken Intussen zullen wij er goed aan doen ook nog rekening te houden met een mogelijke verrassing. Na de bestijging en afdaling van de bergen komen er nog zeventig betrekkelijk vlakke kilometers. Twee jaar geleden heeft Bartali een soortgelijke bergetappe Toulouse gewonnen, haar hij was toen sprintwin naar uit een peleton van meer- dan twintig man, die op het laatste stuk al lemaal weer bij elkaar waren gekomen. Zo iets kan ook nü gebeuren. In het Nederlandse kamp heeft men deze of dergelijke zorgen uiteraard niet. De Hoog en De Ruyter weten waar het om gaat. Zij halen zich niet in het hoofd, dat zij het wiel van Bartali of Robic kunnen houden, maar zijn de mening toegedaan, dat zij toch óók niet bij de laatsten behoeven te zijn. Vos bekijkt de Pyreneeën met hetzelfde flegma als waarmede hij alles beziet en Voorting, gesloten als hij is, laat niet veel los. Maar in het Nederlandse kamp rekent men er zo'n beetje op, dat de Haarlemmer in de bergen wei eens onze beste man zou kunnen zijn. Hij rijdt van dag tot dag beter en men ziet een klimmer in hem. Onze landgenoten hebben er in het vooruitzicht van de zware taak in de Pyreneeën een gemakkelijk dagje van genomen, in tegenstelling tot Robic, die vandaag de Aubisque is opgepeddeld. Zij hebben de stapels fan-mail doorgewerkt, kaarten naar huis gestuurd en hun fiet sen een laatste grote beurt gegeven. Wagtmans heeft vanmiddag met ploeg leider Van Ierlant en een paar andere Nederlanders uit de karavaan een tocht je naar het dichtbij gelegen Lourdes ge maakt en zojuist hebben wij met ons al len de Bredanaar op de trein naar huis gezet. Er zat toch wel een weemoedig tintje aan dit afscheid. Voor ons alle maal KUB m ,1 De Tour de France leidt door de prachtigste streken, die jaarlijks duizenden vreemdelingen trekken. De deelnemers aan de Tour houden echter liever de gebo gen ruggen van hun rivalen in de gaten. De uitslagen van de partijen die Maandagavond voor de zevende ronde van het persoonlijk schaakkampioen schap van Nederland voor heren in Krasnapolsky te Amsterdam werden ge speeld, luiden: Groep A: EuweSpanjaard 10, HenneberkeOrbaan y2Don- nerScheltinga afgebr., Muhring— Kramer y,'/a, Stumpersv. d. Berg 01, CortleverBarendregt afgebr. De stand luidt thans: 1. Euwe 6J4 pt., 2. v. d. Berg 4)4 pt., 3. V Scheltinga 4 pt. en 1 afgebr., 4. Kramer 4 pt., 5. Barendregt 3% pt. en 1 afgebr, 6. Stumpers 3)4 pt-, 7. en 8 Cortlever en Donner 3 pt. en 1 afgebr, 9. Span jaard 3 pt, 10. Henneberke 2 pt, 11 en 12. Orbaan en Muhring 1)4 punt (Van onze verslaggever) Met een machtige greep heeft Gerrit Schulte gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn tweede kam pioenstitel van dit jaar veroverd door in de finale van de achtervolging voor profs de kampioen 1949, Wim van Est, op overtuigende wijze met ongeveer een kwart baan te verslaan. De verwachting van het publiek voor dit nummer was buitengewoon hoog ge steld en inderdaad is het een groots düel geworden, alhoewel de Bosschenaar het geduld der toeschouwers wel erg beproefd heeft. Want zijn lekke band spelletje van Zondagavond heeft hij gis teren nog tweemaal gespeeld, mede tot ongenoegen van een Wim van Est, die zo langzamerhand wanhopig begon te worden. Doch toen het eindelijk dan zo ver was, zag men reeds snel, dat er voor de kleine v. Est niet veel van continue ring van zijn titel zou komen. Hij maak te weliswaar een goede start en wist tot op de helft van de strijd een kleine voorsprong te behouden, doch toen de zelfverzekerde Schulte hierop zijn tem po geleidelijk opvoerde kon hij daar niets meer tegenover stellen en ging na nog een flinke sprint van de weg- kampioen met een honderd meter ach terstand jammerlijk ten onder. Gerrit Schulte kan ondertussen van een buitengewoon geslaagd (Nederlands) seizoen spreken. Zijn Cauberg-triomf, de tweede plaats in het lange afstandnummer op de baan en de jongste zege van gister avond bewijzen zijn uitstekende vorm. Zou hier dit jaar misschien dan een regenboogtrui uit voortko men Evenals bij de achtervolging kunnen wij bij het stayer-kampioenschap geen nieuwe namen noemen. Negen (geselec teerde) renners startten hiervoor, doch al dadelijk werd het kaf van het koren gescheiden. Arie Vooren, die zich tussen het gezelschap stayers met zijn 23 jaar welhaast een „broekje" gevoeld moet hebben, nam kort na de start de leiding doch moest deze reeds spoedig afstaan aan Jan Pronk, gevolgd door Bakker en De Best. Voor de overigen begonnen toen reeds de ronden achterstand lang- ijfélc zaam op te lopen, hetgeen ongetwijfeld mede veroorzaakt werd door het hoge tempo van Pronk, die zich prima weer de en niet rustte voordat hij al zijn te genstanders gedubbeld had. Met de oude kampioen Bakker kostte hem dit heel wat moeite en toen hij er twintig ron den voor het einde in slaagde, kreeg Bakker een lekke band, welke Pronk zonder verdere strijd de kampioenstitel in handen speelde. De dappere Vooren had zich, mede door pech, door De Best ylit? De Vierdaagse is begonnen. Zij werd Maandag ingezet met de gebruikelijke vlag- genparade. In de middag landden 38 Belgische parachutisten boven het Ooy bij Nijmegen. Curagao heeft zijn honderdduizendste inwoner gekregen. Het is de kleine Ingrid Maria Alberto, die bij de regis tratie od het bevolkingsregister de hon derdduizend bleek te hebben volge- maakt Op het weekend, gewijd aan het le kentoneel, dat op a.s. Zaterdag en Zon dag 29 en 30 Juli op „Drakenburgh" zal worden gehouden, zal o.a gesproken worden door de. regisseurs Ton Lutz, Kees Spierings en Jan Muller. Wim Vesseur zal het vraagstuk van decors en belichting behandelen. Voorts zul len kwesties betreffende het heden daagse repertoire worden besproken. De besturen van de beide maatschappijen, die het Nillmij.-concern vormen en dat van de N.V. Levensverzekering Maatschappij „Arnhem" hebben besloten tot algehele sa menwerking, waarbij elk van de drie be trokken maatschappijen als zelfstandig rechtspersoon blijft bestaan en de Neder landse Maatschappij der „Nillmij. van 1859" als holding-company op zal treden. De Indische Nillmij. zal zich voortaan con centreren op Indonesische zaken, terwijl de Nederlandsche Nillmij. en de „Arnhem" zich gezamenlijk speciaal zullen toeleggen op de Nederlandse zaken. In verband met een en ander zal het ka pitaal van de Nederlandsche Nillmij. worden verhoogd tot maximaal f 4.000.000.en zal aan de aandeelhouders van de Indische Nill mij. en van de „Arnhem" de gelegenheid worden geboden hun aandelen om te wisse len in aandelen in de Nederlandsche Nill mij., terwijl hun tevens de gelegenheid wordt geboden tot verdere deelneming. Naar wij van emittenten vernemen hebben bij de inschrijving op 26.870 certificaten van gewone aandelen in de Koninklijke Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, in stukken van ƒ600.tot de koers van 110 pet. nagenoeg alle houders van claims van hun inschrijvingsrecht ge bruik gemaakt. laten passeren, maar eindigde toch vóór Matena, zodat zijn stayers-debuut niet onbevredigend genoemd behoeft te wor den. Rest ons nog te vermelden, dat Van Vliet beide series voor het algemeen sprintkampioenschap vóór Hijzelendoom won, waarmee voor dit jaar alle nationa le tricots en titels weer uitgereikt zijn. De volledige uitslagen luiden: Finales achtervolging profs: 1. en kampioen Schulte, 6.25, 2. v Est, 6.30.6. Algemeen sprintkampioenschap: 1 v. Vliet, snelste tijd 12 sec., 2. Hijzelen- doorn. Kampioenschap stayers 100 km.: L en kampoen Pronk, 1.18.25, 2. Bakker op één ronde, 3. De Best op 3 ronden, 4. Vooren op 9 ronden, 5. Matena op 10 ronden, 6. Boeyen op 15 ronden, 7. Dom- hof op 16 ronden, 8. Van Gent op 19 ronden en 9-. Remkes op 25 ronden. Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft het verzoek van de vijf Amster damse eerste klassers om Ajax en DYVS alsnog bjj het Westen in te delen van de hand gewezen. Nadat Maandagavond de Nederlandse Baankampioenschappen waren beëin digd heeft de sportcommissie van de Nederlandse Wielrenunie de volledige ploeg baanrenners bekend gemaakt, die ons land tijdens de wereldkampioen schappen te Luik zal vertegenwoordi gen. Twee renners zijn aan de reeds eerder gepubliceerde gedeeltelijke ploeg toegevoegd, namelijk Schotman en Bijs ter, respectievelijk bij de amateur- en de professionalsprinters. De ploeg ziet er nu als volgt uit: Sprintamateurs: Hijzelendoom (Am sterdam). Kleefstra (Amsterdam) en Schotman (Amsterdam). Sprintprofessionals: Van Vliet (Woer den), Derksen (Amsterdam) en Bijster (Haarlem). Stayers: Pronk (Alkmaar), reserve Bakker. Tijdens de wereldkampioenschappen zal dus één Nederlandse stayer uitko men. Amateurachtervolging: Willekes (Am sterdam). Professionalachtervolging: Van Est (St. Willebrord), Van Beek (Oostzaan) en Peters (Haarlem). Op eigen verzoek is Gerrit Schulte niet aangewezen voor de achtervolging omdat hij zich geheel wil concentreren op het wereldkampioenschap op de weg. (Van onze redacteur) Een detachement Belgische parachutisten heeft gistermiddag de Ooypolder bi,j Nijmegen bezet. Dat is een heel vreedzame bezetting geweest, die werd gade geslagen door naar schatting wel 75.000 mensen uit Nijmegen en de verre omge ving. Clement Sïlverans, een 21-jarige drieste jongen uit Mechelen, was de eerste, die na een koene sprong uit een Dakota van 700 voet hoogte de poldergrond be reikte. 37 mannen volgden hem. Luitenant Baert en Guy Piron kwamen daarbij in het prikkeldraad, dat de weilanden van de Ooypolder omzoomt, terecht. Zij bezeerden zich echter niet noemenswaard. Alleen de fraaie parade-uniform van It. Baert was naar de maan. Hij had haar nog maar tweemaal gedragen! Om twee uur gistermiddag waren de twee Dakota's van de Belgische Luchtmacht van het militaire vliegveld Evere nabij Brussel opgestegen en omstreeks kwart voor drie bereikten zij Nijmegen. Hier cirkelden zij tien minuten rond. De windsnelheid werd gemeten en om precies zeven minuten voor drie sprongen de eerste negen mannen uit het toestel. Na een korte pauze volgde een tweede groep. De tiendui zenden nieuwsgierigen moesten daarna veertig minuten wachten, aleer de tweede Dakota arriveerde. „Het was een pleziersprong", verklaarde Clement Silverans. die er al 27 achter de rug had. Voor de vaarzen, die in de weiden van de Ooy polder graasden, was het dat niet. Met de kop omlaag, de horens naar voren, renden ze als dollen in het rond. Dit spectaculaire optreden van een detachement van het Belgische regiment parachutisten vormde de eigenlijke opening van de Vierdaagse. De vlaggenparade van gisteravond was dat officieel. deelnemerslijst. De Belgen zijn er met de grootste groep, n.1. 97 man, voor het merendeel militairen. De stormwind was gisteravond gaan liggen en hoopvol keken de duizenden gasten van Nijmegen bij het groeien van de duisternis naar de gebroken luchten, waarin het blauw de laatste grauwe wolken overheerste. De avond was mild na een stormachtige dag van veel regen en heel weinig zon. Hoop leefde op in de harten der duizenden wandelaars. Zij allen hadden zich rond de „Wedren" verzameld, waar reeds tienduizenden Nijmegenaren bijeen waren. Onder de tonen van de volksliederen, gespeeld door het muziekcorps van de Lucht strijdkrachten, werden hier de vlaggen van de deelnemende naties gehesen. Fier wapperden de kleuren van België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Zweden en Zwitserland naast het vaderlandse rood, wit en Hauw, het oranje en de kleuren van de Vierdaagse. Tevoren waren delegaties van de landen, die op deze Vierdaagse ver tegenwoordigd zijn, door burge meester Hustinx van Nijmegen in het gemeentehuis ontvangen. „De Vierdaagse heeft een goede interna tionale naam gekregen", aldus de burgemeester, die er zijn vreugde over uitsprak, dat dit jaar de bui tenlandse deelname aan dit wandel- feest groter is dan voorafgaande jaren. In totaal hebben 7.241 wandelaars zich aangemeld. 262 van hen komen uit het buitenland. Daar zijn 48 Engelsen, de geziene gasten van de British Road Wal king Association, en 22 leden van de R.A.F., de eerste Engelse militaire groep, die aan de Vierdaagse deelneemt. Twee Denen, twee Zweden, die van va- cantie uit Zwitserland komen, 6 Zwit sers. En deze Zwitsers zijn ware verte genwoordigers van hun land. Vier van hen zijn horlogemakers! Er zijn 34 Fran sen, waarvan 23 Alpenjagers. 23 Luxem burgse militairen zijn, evenals het vorig jaar, weer verschenen. Eenzaam prijkt de naam van een Znid-Afrikaan op de Vanmorgen, klokslag vier uur, het eerste licht waasde nog uit over de stad aan de Waal, zijn de eerste lopers ver trokken. Over de trotse Waalbrug trok ken zij de Betuwe in. En, lezer, wan neer dit verhaal onder ogen krijgt, zijn. waarschijnlijk de eersten al weer binnen en schudden zij het stof van 55 kilometers van hun schoenen. Uw redacteur heeft opdracht gekre gen deze Vierdaagse mee te lopen. U zult clementie met hem moeten heb ben. Hij heeft zich een speciaal wan- delcostuum aangeschaft en zich daarbij laten voorlichten door ervaren lopers. Een lange broek is hetfbeste, heeft hij gehoord. Want bij een korte broek gaat de zon zo onbarmhartig in je kniehol ten branden, dat je na enkele tiental len kilometers langs de weg zit en hul peloos de komst van een Rode-Kruis- kolonne moet afwachten. Een handdoek is eveneens een zeer merkwaardig, maar handig attribuut, dat geen enkele Vier- daagseloper kan ontberen. In Nijmegen kan men daarom heel mooie handdoe ken krijgen. Bedrukt met de emblemen van de Vierdaagse en van Nijmegen. De Argentijnse auto-renners en hun supporters zijn zó enthousiast over het Zandvoortse circuit, dat zij verklaarden voornemens te zijn het volgend jaar en kele maanden vóór de wedstrijd om de Grote prijs van Nederland naar Zand- voort te komen. Zij zullen dan meene men enkele speciaal voor het Zandvoor- ter circuit gebouwde renwagens, welke zij door proefnemingen op het circuit nog nauwkeuriger op de eisen van deze auto-racebaan zullen instellen. Naar de „Sportkroniek" meldt, heeft de Scheveningse voetballer J. van Geen overschrijving aangevraagd van Scheve- ningen naar de F. C. Nantes. Zo'n baddoek kan je rond je hals dra gen, rond je middel of op je hoofd. Dat staat allemaal even aardig en schijnt erg practisch te zijn. Dus heeft Uw re dacteur zich dat wandelgereedschap aangeschaft. Om de regen aldus de experts hoef je je niet te bekomme ren. Een regenjas is dus niet nodig. Uw redacteur heeft niet kunnen trai nen. Hii had het te druk. Hij zal dus wel uitvallen. Hij heeft daarom een ge makkelijker interpretatie van zijn op dracht gezocht en is van plan tegen het parcours in te lopen. Dan kan hij tevens dit wandelfeest beter verslaan en dan is hij eerder klaar. Als hij zo tegen het parcours ingaande nu maar langzaam genoeg loopt, zullen hem in enige uren alle wandelaars gepasseerd zijn. En om die wandelaars is het toch maar begonnen! Woensdag 2 Augustus a.s. zal Wim van Est zijn debuut maken achter grote motoren. Op die dag worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam inter nationale wielerwedstrijden gehouden, waarbij Van Est zal uitkomen tegen de Fransman Lesueur, de Italiaan Frosio, de Belg Verschueren en Pronk en Bak ker. Wereldkampioen Harris komt aan de start tegen Van Vliet en Derksen en bij de amateursprinters komen wereld kampioen Patterson, Hijzelendoom, Kleefstra en Schotman tegen elkaar uit. De stadionbaan beleeft dan nog een primeur, want tien van onze beste ama teurrenners komen die avond uit achter Derny-motoren. De houders vari postduiven zijn van regeringswege reeds enige malen geat tendeerd op de schade, die hun dieren aan land- en tuinbouwgëwassen toe brengen. Om deze schade zoveel moge lijk tegen te gaan. is de postduivenhou ders verzocht bun dieren zoveel moge lijk opgehokt tt houden en goed te voe den. Nu blijkt, dat verschillende bezit ters van duiven dit verzoek in de wind hebben geslagen en dientengevolge in sommige streken van ons land de ge wassen aanzienlijke schade hebben ge leden, overweegt de overheid het tref fen van maatregelen tegen onverant woordelijke postduivenhouders. Het zal onder meer afhangen van de uitslag ener enquête, die op het ogenblik over het gehele land wordt gehouden, of de ze maatregelen langs de weg van ge meentelijke verordeningen dan wel bij algemene maatregel van bestuur zullen worden getroffen. In ieder geval ligt het in de bedoeling van de overheid zoveel mogelijk een einde te maken aan de overlast, die de land- en tuinbouwers van rondvliegen de postduiven ondervinden. TIELSE VEILING SEPTER, 24 Juli. Appelen: Yellow Transparant 4253, 30 46, 14—29, val 6—15; Early Victoria 18—26 10—18; Rode Astrakan 27—36 15—16; Per zik Rode Zomerappel 3043, 1625, Beauty of Bath 2835 2125. Peren: Janbazen 17—20 5—16, Kruidenier 25—38 8—26, Per- magnepeer 1014 810. Pruimen: Vearly Laxton 4278 2542, Eldense Blauwe 39 56, 1228; Lichte Krozen 4348; Donke re Krozen 2954 2024, Pruimedant 4547. Perziken per stuk 612; Frambozen 110125 4785; Bramen 80, Morellen 1938, Kruis bessen Blonsd. 3344, 1419, Witte Kruis bessen 1825, Rode Bessen 20—32 1019, Zwarte bessen 67. Alles in cents per kilo, tenzij anders vermeld. VEEMARKT UTRECHT, 22 Juli. Aange voerd werden in totaal 5090 stuks, runde ren 939, graskalveren 135, nuchtere kalve ren 289, schapen 217, lammeren 825, var kens 715, zeugen 306, biggen 1587. bok ken en geiten 77. De prijzen varieerden voor: stieren van f 400800, kalfvaarzen van f 540800, graskalveren van f 200300, nuchtere kal veren van f 4562, pinken van f 330490, melkkoeien van f 625920, kalfkoeien van f 650940, vaarskoeien van f 520740, schapen van f 60110, lammeren van f 4053, magere varkens van f 65100, zeugen van f 220360, bokken en geiten van f 1550, biggen van f 40—63. De han del was rundvee, schapen, varkens en biggen redelijk, in nuchtere kalveren vlug. PAARDENMARKT UTRECHT, 24 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aan gevoerd 415 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van f 8001000, werk paarden van f 650900, oude paarden van f 4506P<0. paarden boven drie jaar van f 600800, paarden beneden drie jaar van f 450—650, veulens f 175—225, hitten van f 400—700. De handel was matig. ALDABI p. 24 Kanarische eil„ ALDERAMIN 24 v. Genua n. Boulogne, ALGENIB 24 bij K. Blanco, AMSTELPARK 24 v. Calcutta n. Rangoon, ARENDSKERK 25 te Suez, BA REN DRECHT 24 bij Fort Alere, BOSCH FONTEIN 24 bij Walvisbaai, BREDA 24 bij K Martinique, BRITSUM 24 v. Las Palmas n. Hull, CALTEX UTRECHT p. 24 Perim, CISTULA 25 te Suez, DELFSHAVEN p. 24 Finisterre, EDAM 25 te Rott., EEMLAND 24 bii Bahia n. Rio de Janeiro, ESSO, DEN HAAG p. 24 Lands End, GROOTEKERK 24 n. Baai v Beira, GYROTAMA 25 te Cu racao, HECUBA p. 24 K. La Hague, HEEL- SUM 24 bij Scilly eil., HERCULES p. 24 Wight n. Lissabon, HERMES 24 bij Belem n. Barbados. JAARSTROOM 24 te Lome, JACOB CATS 24 bij Bermuda n. Rott., JAPARA 24 n. Menado, HELBERGEN 24 bij Ouessant, KOTA AGOENG 25 te Belawan, KOTA INTEN p. 24 Algiers, LEERDAM 24 bij Bishopsrock, LEKKERKERK 24 te Bom bay, LEUVEKERK 24 te Suez, MAAS 24 V. Mobile, 25 te New Orleans, MAASKERK 25 te Bordeaux, MATARAM 24 v. Djeddah n. Suez, MENTOR p. 24 Ouessant, MITRA p. 24 Straat Soenda, MIJDRECHT 24 bij St. Rock. NOORDAM 24 bij Scilly eil. n. New York. ONDINA 24 te Berre, ORANJEFON TEIN p. 24 Gibraltar, PR. JOH. WILLEM FRISO 25 bij Scilly eil., RAKI 24 v. Dja karta n Singapore, RIOUW 25 te Makas sar v. B. Pappan. ROEBIAH p. 24 Finister re, SALAWATI 24 v. Semarang n. Falem- bang, SALATIGA 25 te Misamis, SCHIEDIJK 24 bij K. Race. SIBAJAK p. 24 K. Tener., SOESTDIJK 24 v. Penang naar Belawan, STENTOR 24 v. Algiers te Lissabon, SU- NETTA 25 te Miri, SWARTENHOUDT 25 V. Makassar te Menado, TIBA 24 te Monte video, TIBA 24 bij Madeira, TOSARI 25 te Penang, VAN 'T HOFF 24 v. Marseille n. Gena, VEENDAM 24 v. La Havre, WA TERLAND p. 23 St. Pauls Rock, WATER MAN 24 v. Makassar n. Fak-Fak, WELTE VREDEN 24 te P. Swettenh.. WESTERDAM 24 bij K. Race, WINSUM 24 bij Flores n. Rotterdam. DINSDAG HILVERSUM H. 298 m. - KRO: 18 00 amusem.muz., 18.20 Tour de France, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 vier daagse, 19.25 Dit is leven, 19.40 Herin neringen aan Tauber, 20.00 nieuws, 20.05 Clarinet-Rhapsodie v. Debussy, 20 12 Dode zielen, 'hoorspel n. roman v. Go gol, pl.m. 21.20 kwartet no. 4 v. Jean Absil, 22.20 actualiteiten, 22.30 liederen van Gounod, 22.40 Pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 schaken, 23.20 Tragische ouv. v. Brahms, Tod und Verklarung v. Richard Strauss. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 amusem.muz., 18.30 Sky- masters, 19.00 Kent U de vrouwen?, les v. Hetty Blok, Teddy Scholten e.a., 19.25 Brief uit Parijs, 19.30 lichte muz., 20.00 nieuws, 20.05 Zoeklicht. 20.15 Weense muz., 21.15 buitenl. overz., 21.30 amusem.muz., 22.15 indrukken over te levisie in Amerika en Europa. 22.34 so nate v. Bach, Jehudi Menuhin, viool, 23.00 nieuws, 23.15 strijkkwartet van Schubert. WOENSDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 nieuws. 7.15 gymn.. 8.00 nieuws, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 werk v. Strauss, 11.00 sopraan en kerkorgel, 11.30 amuse- mentsmuz., 12.00 Feste Romane van Respighi, 12.33 amusem.muz.. 12.55 vier daagse, 13.00 nieuws. 13.15 symph. in g v. Moeran, 14.30 Ned. muz. voor fluit en piano. 15.25 Kwartet „Rosamunde" v. Schubert, 15.55 Hawaiian-muz., 16.15 jeugd, 17.00 kerkorgel, 17.45 Franse volksliedjes, 18.00 koren en korpsen. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 boek, 19.30 suite c. Rüsager, 19.40 vierdaagse, 20.00 nieuws, 20.05 Duitse dansen van Mozart, 20.10 symph. no. 5 v. Tschai- kowsky, 20.55 Een Amerikaan over Amerika. 21.15 vocaal kwartet, 21.30 lichte muz., 22.00 Nerf. kamermuz. uit de le helft 18e eeuw, 23.00 nieuws, 23.15 schaken, 23.20 amusem.muz., 23.50 La cigale et la fourni v. Sanquet. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 700 nieuws, 7.18 Frans progr., 8.00 nieuws, 8.18 Weense muz.. 8.50 vrouw, 9.00 pia nokwintet in e v. Dóhnanyi, strijkkwar tet V. Roussel. VPRO: 10.00 opvoeding. VARA: 10.20 kookles, 10.35 vrouw. RVIJ' 11.00 tentoonstelling Mijlpaal. VARA: 11.30 amusem.muz., 12.30 land- en tuin bouw. 12.38 Accordeola, 12.55 kalender, 13.00 nieuws. 13.15 orgel, 13.45 gram.. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Judas Maecabaus, oratorium v. Handel, 15 20 Hawaii, vacantieprogramma, 15.40 strijk orkest, 16.00 Vragen staat vrij, 16.30 zie ken, 17.00 vacantieprogramma, 17.30 or gel, 17.45 Het masker in het Indonesi sche volksleven, 18.00 nieuws, 18.15 Tour de France, 18.22 Dingen van de dag. RVU: 18.30 Parapsychologie en gods dienstpsychologie. VARA: 19.00 parle mentair overz., 19.1.5 Progr. voor de Marshall-landen. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Op de korrel, gebeur tenissen van de dag, 20.15 operafragmen ten, omroepork. m. m. v. Martha Lipton, v. d. opera in New York, 21.15 Tilby, hoorspel. 22.25 amusem.muz., 22.45 Tus sen mens en nevelvlek, de motor der erfelijkheid, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuz. CXj24/Vv\ Copyright r. t. B. Bo* 6 Copenhagen 73. En zo verlieten Rasmus, Sim en Sam het gast vrije schip, nadat ze de kapitein en de passagiers goede vaart gewenst hadden. Toen ze bij de onder zeeër terug waren zei Rasmus: „Ik ga de periscoop even oppoetsen en het dek zwabberen. Laten jullie de motor maar vast warm lopen. Zoals jullie weten zorgt een echt zeeman er altijd voor, dat het dek van zijn schip er keurig uitziet. Je hebt zelfs zeelui, die, zelfs als het stormt en zelfs als de machinekamer in brand, staat, rustig doorgaan met zwabberen. Toen Rasmus bijna klaar was, zag hij opeens drie haaien, die pijlsnel op hem afkwamen. Hij zwabberde door, tot hij helemaal klaar was en onderwijl zei de grootste haai: „Het ziet er naar uit, dat we vandaag een flink maal krijgen, maar vergeet niet, dat je de schroeven weer uit moet spuwen". „Ik weet iets beters", zet een andere haai. „Als we ze nog een paar dagen met rust laten, worden ze nog dikker" Daar waren de andere haaien het mee eens en zo verdwenen ze weer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4